Gemengd o^Cieuws Binnenlandsch c^fieuws I DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Vulkaanuitbarsting op Java Nederiandsche R. K. Volksbond Nachtelijke aanranding Naar de 25.000 leden Ernstig motorongeluk te Breda VERKEER EN POSTERIJEN De verbrande postauto KERKNIEUWS De a.s. Heiligverklaringen De stand van de Waal Vernietiging van groenten SOCIAAL LEVEN KUNST EN KENNIS De verdeellng van den zendtijd De gelukkige verloofde Indianen bij een heiligverklaring Op avontuur uit LUCHTVAART De „Graf Zeppelin** Pater J. van der Pol SJ. t Vreemdelingen op Curacao De Groninger kermis blijft I ONZE OOST Tabak sschuur af gebrand Een rumoerige raads vergadering Ned. R. K. Bond vap Werkmeesters „St. Johannes de Dooper” Gemeente-secretaris en raadslid raken slaags Welke plaatsen prefereert 4e Nederlander in Duitschland? Het schouwburgvraagstuk te Amsterdam S. Bakker Jzn. t De schade aan vaöjrande W* hetoagt Dat wfl meer zendtijd zouden krijgen. De modderstroom, welke dood en verderf teweegbracht U> aflqwWMB.I meer Kaden de eerste plaat* Centrale Raadsvergadering gebracht, Dronken lui de daden? Een doode en een gewonde ▼an ver- Te Utrecht Bondsvergadering te Utrecht Twee vaste bespelen Bede van Panteer Perquin Jwweüer opgeiicht Te Sevilfa geland vlot Legitimatie, jt te eetten In een veertien- f 26.9M schade I I I 1 I 1 Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Ijzerman betreffende een op 1 Maart 1930 door den procureur-generaal in de waarden staan. zün doorge worden naf De Ned. R K. Bouwvakarbetdersbond ,JBt. Joseph” is in de tweede week van Mei 307 leden vooruitgegaan: dus In de eerste twee Metweken met 556 leden. De Bond is thans 34.468 leden sterk, roodst met de as. bondB- raadsvergadering aeker wel het 35.000ste lid zal zün Ingeschreven. 3S7. Juist toen men Jokko wilde pakken, sprong hü heel vlug over bet bek. Hij sprong met uitgestrekte handen. Waarlijk, die aap scheen wel gek. Niemand begreep wat Jokko wilde en welk plan hü nu weer bad. terwijl hü voor men bmn kon grijpen boven op de tafel mt> In het Groningsch Stadhuis, temiddlen van het kermlslawaal, beeft de gemeente- l 1 l producten, mogelük partjjwraak was bü den geweest dan het gevoel Levenskracht en de lijst van volgorde. De deelname aan dit fonds wilde Utrecht ver plichtend stellen voor alle leden. Het voor stel werd aangenomen evenwel met uitzon dering van de verplichtendstelling. Ieder Ud is vrij of hij daaraan zal willen medewer ken of niet De resultaten zullen dan niet alle leden, doch slechts de deelnemers ten goede komen. Meegedeeld sieraad om Opsporing van een 12-jarigen knaap verzocht 358. Jokko keek woedend naar de rechters. Hü scheen niet erg goed gemutst. Hij had geen eerbied voor de rechters. Ze waren dan zetel, 't was dat ver- De bestuurder Is gistermorgen per auto naar Amsterdam overgebracht, terwijl de duo-passagier aan zijn bekomen verwondin gen is overleden. van regee- onder- nomen van knechting en verdrukking, potplanten der partij verstarringen. De vrees voor .minister grooter voor recht. Overal kraakt en broeit het, verzekerde de heer Vogt, die verder beweerde, wie over de mlnisterieele beschikking heugd zijn, zich er toch over schamen. En zoo ging de heer Vogt verder. Naar de Msb. uit goede bron verneemt, zul len de plechtigheden van de heiligverklaring van de Canadeesche Jesuleten-martelaren ook door een groep Indianen uit de stammen der Irokeezen en Huronen worden bijgewoond. In hun typische nationale kleederdrachten zul len zü in Bint Pieter verschijnen. De .roodhuiden" sluiten zich aan bü een bedevaart uit Canada, die eveneens ter bijwo ning van deze plechtigheden naar Rome komt. Zooals bekend is, werden de Canadeesche martelaren, de zalige Jean Brebeuf en Gezel len, door de wilde stammen der Irokeezen en Huronen vermoord. ook zeer onthutst. De eene sprong op van zijn s kis zag hij het gevaar, de andere trachtte den aap te keeren met een afwerend gebaar. O is overleden, 53 jaren oud, de Bakker Jzn.. directeur van de Grafische Kunsttnrlchting te Koog-Zaan- djjk en eenige aanverwante bedrijven. voorstellen tot statutenwijziging, wel de belangrijkste was, dat de leeftijdsgrens voor bet lldmaat- den bond werd teruggebracht was de meester doorreed Gisteren beer 8. Door een onbekende oorzaak is een ta- bakaschuur van de onderneming Marta- blng van de te ’s-Gravenhage gevestigde N.V. Boengel Upoet Cultuur Mij., op 18 KM. afstand van Tebing Tinggi. in de af- deeling Padang en Bedagel vui bet gou vernement Oostkust van Sumatra gelegen, afgebrand. Te Maastricht vervoegde zich bij den ju welier H. in de Spilstraat een voornaam gekleed heer, die opgetogen van zijn verlo vingsfeest vertelde met een dochter van een der achtenswaardlge families uit die stad en onder beminnelijke bewoordingen een viertal gouden ringen op zicht vroeg voor zijn bruid. De echtgenoote van den juwelier had ooren naar den praatjesmaker, de ringen, •ter waarde van 40 per stuk, werden keurig verpakt en mede op zicht gegeven. Antwoord bleef begrijpelijkerwijze uit en bij navraag was van een verlovingsfeest niets bekend. JDe verdeellng. welke deer 89 pet van het volk is verlangd”. Voor de Hilversumsche microfoon beeft Zondagochtend de heer A. de Vries, voor zitter van de V. A. R. A., gesproken ^Andere omroepvereenigingen hebben reeds eerder haar meenlng gezegd”, zelde hij. M hadden daartoe gelegenheid, wij met onsa schamele acht uur moesten wach ten. ter. die zich boven alle partij wist te stellen. Za> zal leder weldenkend menseb bet zien, die ten minste de beteekenis van de beslissing begrijpt. Het komt niet in ons op rechten anderen aan te tastenalle gevoel De „Graf Zeppelin" is gisteravond te Sevilla geland. Het luchtschip begon te 18.40 uur met de landingsmanoeuvres boven Sevilla en onge veer 25 minuten later was het luchtschip vlot geland. Een duizendkoppige menigte was op bet terrein verzameld en juichte het dalende gevaarte enthousiast toe. De plaaiselljke autoriteiten begaven zich onmlddellljk ter verwelkoming aan boord. Bijzonder Interessant is de vlucht boven Spaansch Marokko geweest. De geheele reis naar Sevilla werden slechts vier motoren gebruikt, hetgeen allerwege groote bewondering wekt. In de vergadering van den raad der ge meente Bleen (Dr./* is het gisteren tot een ernstige vechtpartij gekomen tusschen den gemeente-secretaris. den heer Grotenhuis en het raadslid Vos. Aanleiding was een bespre king over de kwestie van ultkeering van werkloozen-eteun aan den heer Vos. In de vo rige vergadering was door den heer Vos be weerd, dat op de steunlljsten zijn handteeke- nlng vervalscht zou zijn. Hiernaar werd een justitieel onderzoek Ingesteld, dat evenwel gestaakt werd omdat de heer Vos zijn be schuldiging introk. De voorzitter deelde thans In de raadsver gadering mede, dat er een vergissing in het spel zou zijn geweest. Bjj de besprekingen zelde de heer Vos, dat hij reeds ontvangen steungelden ten gemeentehuize terugbezorgd had. De voorzitter kon zich dat niet herin neren. waarop de heer Vos den secretaris als getuige opriep. Volgens hem zou de secretaris gezegd hebben: ..Vos je hebt ge dat je het geld terugbrengt," waarop de heer Groten huis het raadslid uitdaagde, deze bewering buiten de raadsvergadering te herhalen. Bei den stonden op. maar nog voor het verlaten der zaal greep de secretaris hel raadslid beet en wierp hem tegen den grond. Tijdens de worsteling sloegen en schopten zü elkaar, ter wijl de heer Vos den secretaris tot bloedens toe in het dijbeen beet. Ook de echtgenoote van den secretaris. In de raadszaal aanwezig, nam deel aan de worsteling en wierp den heer Vos bet glas water van den voorzitter naar het hoofd. Enkele raadsleden slaagden er ten slotte in de beide vechtenden, die hevig bloed den, en vol blauwe plekken zaten, te scheiden. De raadsvergadering werd hierna geschorst. De schadeloosstelling Beslist is, dat voor de aangeteekende stuk ken en brieven met aangegeven waarde, welke door den brand in den postauto Am sterdamEmmerik in den nacht van 33 op 24 April JJ. verloren zijn gegaan, schadeloos stelling zal worden toegekend, overeenkom stig de bepalingen van het Internationaal Postbesluit. In verband met de omstandigheid, dat vele brieven, die slechts gedeeltelijk brand waren, na hersteld te zijn, later nog ’en, moet evenwel vooraf nog 1 of de aanvankelijk vermiste stukken wei.. _it op één of a^ere wijze In handen van de rechthebbenden zijn geko men. Dit onderzoek Is reeds aangevangen en wordt zooveel mogelljk bespoedigd. welke de aldaar gevestigde of de aldaar ver toevende vreemdelingen verplicht zijn, be scheiden of stukken bü zich te dragen, ten einde zich te allen tijde wettelük te kunnen legitimeeren, heeft de minister van koloniën geantwoord: Blijkens een in eenige nummers van de ..Curacaosche Courant" opgenomen bekend making heeft de procureur-generaal bü het hof van justitie van Curacao, onder dag tekening van 7 Maart 1930 bepaald, dat op Curacao gevestigde of vertoevende vreemdelingen verplicht zijn, te allen tijde bij zich te dragen bescheiden of stukken, waarmede rij zkh wetteljjk kunnen legiti meeren (paspoort, kaart vreemdelingendienst, enz.) Het is den minister niet duidelük, waar om de boven omschreven bepaling tot moei lijkheden of tot rechtmatige ontevredenheid aanleiding zou kunnen geven. Er bestaat dan ook geen aanleiding om den gouverneur van Curacao in over weging te geven tot intrekking van den hierbedoel- den maatregel te doen overgaan. De 13-jarige scholier E. D. de Crane beeft eergisteren zijn ouderlijke woning aan de Nieuwe Parklaan no. 36 te Den Haag ver laten. Hü nam een flets mee en 10 gulden en liet een briefje achter, waaruit kon wor den afgeleid, dat hü een wereldreis ging ondernemen. Het hoofd van den jongen Is blükbaar op hol gebracht door een door hem iias gelezen boek: „Een wereldreis vol avonturen". De commissaris van politie der afd. O verzoekt zün opsporing, aanhouding en thulsbrenging. De knaap is In het bezit van een paspoort, waarop ook het portret van zijn moeder staat. Hü is weggegaan op een heerenrijwiel. merk Fongers, is klein van postuur, draagt vermoedelük een bril, heeft blond baar, blauwe oogen, gezonde kleur, kleedlng: grijze pet, gabardine regenjas, pofbroek, bruine molières, sportkousen, rug zak met inhoud. schikking van de veiling gesi af val zün gevonden; een e partü appelen of peren. B. en W schrijven verder, dat zü niet behoeven te verzekeren, dat ook zü de ver nietiging van groenten en fruit ongewenscht achten. Zü hebben dan ook gezocht naar een nuttige besten., ng en zich te dien einde in verbinding gesteld met het college van regen ten der Stadsaalmoezenlerskamer en het be stuur van den Armenraad. Aan belde zou onder bepaalde voorwaarden door het vei- lingbestuur toestemming worden verleend tot het gratis afhalen van onverkoopbare groen-- ten en vruchten. Deze instellingen achtten bet evenwel ook na ampele overweging niet mogelük, op volkomen onberekenbare tüd- stippen partijen gorenten, waarvan de grootte pas vaststaat na den afloop der veiling, op zoodanige wijze onder de steun- trekkenden te verdeelen, dat dit naar billük- heid zou geschieden en dat de vereischte waarborg zou bestaan dat geen wederver koop plaats vond. Ook voor de in Utrecht bestaande lief dadige gestichten bleken tegen het afnemen van partijen onverkoopbare groenten onder door het velllngbestuur gestelde voor- onoverkomelüke bezwaren te be- De Waal voor Nümegen is de laatste dagen sterk gewassen. De stand was gis termorgen 10.92 boven A. P„ dat is ruim twee meter boven normaal. De uiterwaar den aan den Lentschen oever zün reeds ge- deeltelük Ingeloopen. zoodat het vee is ge borgen. Gedurende ruim een jaar is de water stand buitengewoon laag geweest, en ook gedurende den afgeloopen winter is de ri vier niet bulten het zomerbed getreden. Keulen meld gisteren nog 36 c.M. was. Voor Nümegen bedroeg de was gistermorgen 37 cM. werd nog dat de volgende vergadering in Maastricht zal gehouden worden en dat het bondsbureau met ingang van I Augustus van Den Bosch naar Utrecht zal worden overgeplaatst. Om half vier Zondagnacht fietste de 31- jarige T. P. d. H. uit Honselersdük op den Haagweg te Loosduinen, toen hü plot seling aangevallen werd door twee mannen, die hem met een mes staken in hals en ge zicht. De aangevallene kon zich per flets begeven naar het huis van dr. B. in Loos- dulnen, die de eerste hulp verleende. De aanvallers zün onbekend gebleven. Men vermoedt met een paar dronken ml te doen te hebben gehad, die ruzie wilden zoeken. raad gisteravond het kermisvraagstuk be handeld. Na langdurige discussies is bet voorstel der rechtsche partüen, inhoudende afschaf fing van de kermis, met 35 tegen 4 stem men verworpen, waardoor, de grootste nog bestaande kermis in ons land gehandhaafd blüft. ons viel niet te ontkomen. Dat wij kregen is zeker niet ontstellend. Onstelhnd is het echter, dat een deel van het Nederiandsche volk in staat blükt te zün, zooveel rumoer te iteaken en nog katholieken van Nederland buiten den strijd te houden, die zich geopenbaard beeft. Bet is nu toch wel duidelijk geworden, dat de «ich algemeen noemende omroep, thans alleen verdedigd in de hnteche pers, minstens even sectarisch en even algemeen ts als de K R. O. Ik zeg dit niet als een verwijt, maar alleen om onzen luisteraars te zeggen, waar zjj nu en altijd thuis behooren. Pastoor Perquin eindigde zün toespraak door dank te brengen aan allen, die hun gelukwenschen aanboden: mün allerharte- Mjksten dank, ook namens de Kath. Om- roepriichtlng. Voor de microfoon van den Huizer- zender, beeft Zondagmiddag de voorzitter zan den Kath. Radio-Omroep, de Zeereerw. beer Pastoor L. H. Perquin O. P. rijn weke- hjksche toespraak tot de luisteraars ge- houden. Het zal haast wel overbodig zün. aldus zing spr. aan, u nog veel te zeggen over de verdeellng zelve. Ik kan alleen herhalen, datgene wat het voornaamste is. Tten eerste staat nu onwrikbaar vast, dat we met lederen anderen omroep gelük- gereebtigd rijn, evenals bü het onderwüs. Behalve nog het feit, dat wü als burgers gan denzelfden staat dezelfde rechten heb ben, vragen wü toch, waarom onze ka tholieke cultuur het zou moeten afleggen voor welke andere cultuur ook. Ten twedde: onze bezwaren tegen het ^gemeen programma zün vervallen, om dat wü «elf dit programma kunnen ver vaten. De algemeene strekking van de pro gramma's, rij bet ook onder contröle, kan worden vastgesteld. Ten derde: we achten het een gelukkigen maatregel, dat de kleinere omroepen on dergebracht zün bü die organisaties, waar aan rij bet meest verwant zijn. Wü hoeven onze Inisteraar» dus niet te waarschuwen, wanneer er b.T. eens een atheïstische groep ZS1 Hitsenden. Ten vierde: de K. R. O. staat nu vast en v orgoed op hechten grondslag, wat be treft de omroepen in Nederland. Spr. bracht vervolgens dank aan de geestelükheid en de bisschoppen van Ne derland die zooveel hebben bijgedragen tot den groei en den bloei van den K. R O. Men heeft een onverpoosden strijd gevoerd te gen degenen, die meenden, dat de aether door ons als sectarlsten werd verpest. De chrtstelüken en wü zün en waren volkomen arifstandig en zullen dat ook blüven. Voor Ken Huizenzender is de invloed nauwkeu- rig verdeeld; alle wederzüdsche inmen ging is uitgesloten. Daarnaast bracht één zelfde doel ons samen, om d* christelü- ken invloed en sfeer zooveel mogelük revier geloofsgenooten levendig te houden. Met hoogere ideaal, door beide voorzitters vooropgesteld, was oorzaak van samenwer king Met voldoening kunnen wü op dit werk terugrien De K R. O. zal zichzelf met, alle hem ten dienste staande midde len ontwikkelen. Vervolgens zelde pater breng een eere-saluut aan Reyrner, den minister van Waterstaat; Het verschiinsel van vernietiging van groenten hi evenals in andere plaatsen het geval was. ook te Utrecht verontwaardi ging gewekt, en het is het raadslid Van Dük geweest, dat aan B. en W. heeft gevraagd een onderzoek te wilier instellen naar den aard en omvang ervan. B. en W. hebben thans geantwoord, dat zich inderdaad op sommige tüdstlppen dit verschünsel aan de Utrechtsche veiling heeft voorgedaan. Na een uitvoerige uiteenzetting omtrent de oorzaken van het „teveel” aan z-ggen B. en W„ dat het niet is gebleken omtrent den omvang nauwkeurige cüfers te verkrügen; noch het bestuur van de Groenten- en Vruchtenvei ling, noch de directeur van den Reinigings dienst konden hieromtrent bepaalde cüfers verstrekken. Door laatstgenoemden dienst kon slechts worden medegedeeld, dat in den loop van 1929 verscheidene ladingen voor consumptie geschikte groenten in de ter be te schuit voor ele maal een Perquin: „Ik minister Paul -Ik beb respect voor den moed van den minis ter. die zich boven alle partü wist te Maandag 23 Juni des morgens om half elf zal in Amicitia. Westeinde 15 Den Haag, de algemeene vergadering worden gehouden van den Centralen Raad van den Nederlandschen RK. Volksbond. Aan de orde komt de verkiezing van drie leden in het centraal bestuur wegens perio dieke aftreding van de heeren J. C. J. v. d. Leeuw, Th. J. H. Mouwens en L. H. van Rooyen, die zich herkiesbaar stellen. De heer H. B. Haver, secretaris van Her wonnen Levenskracht, zal inleiden „Het werk van Herwonnen Levenskracht”. van van haat is ons steeds vreemd geweest. Wü ▼ragen allen 1—- Het is thans vrij aeker, dat er een regeling gevonden is, op grond waarvan „Het Amster- damsch Toonee!" onder directie van Ed. Ver- kade en de Kon. Ver. „Het Nederl. Toonrel* onder directie van Louis Saalbom en Dbk Verbeek, belde tot vaste bespelers van 9Wi Amsterdamschen Stadsschouwburg benoemd zullen worden. Het desbetreffende ontwerp clrculeeert thans bü de leden van de Com missie van bijstand en zal daarna in de ver gadering van B. en W. behandeld worden. Indien het geen aanleiding geeft tot nieuwe bezwaren, mag men dus binnenkort een voor dracht in dezen geest verwachten. Het is de bedoeling, dat de beide Amster- damsche gezelschappen den schouwburg* damsche gezelschappen den schouwburg om beurten met een serie voorstellingen zullen bespelen. Voor het „Rotterdamsch Hofstad-Tooneel” blüft de Dinsdagavond, voor .Jiet Schouw- tooneel" de Donderdagavnd gereserveerd. De Woensdagavond zal voor buitenlandscbe ensembles, opera-uitvoeringen enz beschik baar blüven. met deze beperking, dat ook de vaste bespelers voor het geven van volks voorstellingen de beschikking over den Woensdagavond kunnen krügen. Zondagmiddag werden in tegenwoordig heid van Z.H. den Paus door den secretaris ▼an de H. Congregatie der Riten, Mgr. Cartnci, de decreten voorgelezen omtrent het „Tuto” voor de heiligverklaring van de Jezuïetenmartelaren uit Canada, van den zaligen kardinaal Bellarminus en de zalige Lucia Fllipplni. Na afloop van de feestrede hield de H. Vader een korte toespraak. De Kerk, zeide de H Vader, is de Moeder en tevens de sterkte der heiligen, die ten allen tüde Haar sieraad geweest .zün. Allen zün wü geroepen om heiligen te worden, daar wü allen kinderen zün van ééne Heilige Moeder en broeders en zusters van Heiligen. Allen stelt de Kerk in de gelegenheid, dezelfde school te doorloopen om zich te heiligen en heiligen te worden. Niet allen echter volgen de heilzame middelen op, die hun daar worden aangewezen, allerminst in onze dagen, waarin men zoo dikwüls geen onderscheid meer maakt tusschen goed en kwaad. Ten slotte schonk de H. Vader allen aan wezigen den pauselüken zegen. Bü deze plechtigheid waren tegenwoordig kardinaal Verder als ponens van de causa- der Canadeesche martelaren; kardinaal Bisleti voor kardinaal Bellarminus en kar dinaal Granite di Belmonte voor Luria FUlpplnl. Verder werd dte plechtigheid nog büge- wond door den primaat van Polen, kardinaal Hlond en kardinaal Laurenti als prefect van de H Congregatie der Riten. Bovendien waren ook talrijke pelgrims uit Canada van het Eucharistisch Congres te Carthago naar Rome overgekomen, om de plechtigheid bü te wonen. te zün. zooveel rumoer te iteaken ontstellender is het, dat is gezegd: ,J<u is de strijd eerst begonnen". De A. V R O. had van een volle week zendtijd slechts enkele uren afgestaan. Aan dien toestand is nu een einde gekomen. Overigens vervolgde de heer De Vries zün wü den minister zeer erkentelük, dat hü een verdeellng heeft gebracht, welke zeker door 80 pct. van het volk is verlangd. Goede samenwerking van de omroepver- eenlglngen is thans het belang van geheel Nederland. De radio moet goed verzorgde programma's brengen van kunst, schoon heid en wetenschap. Daarvan zün wü door drongen. De V. A. R. A. is altüd tot samenwerking bereid geweest, maar de strijd is haar op gedrongen Zü heeft den strijd niet ge zocht, maar ook niet gevreesd. Wil men ons nieuwen strijd opdringen, wü aanvaarden hem, maar liever willen w._ al onze krachtmi stellen In dienst van po sitief werk. Er is nog veel werk te doen, in de eerste plaats de zenderbouw Wie heil zoekt in hopelooeer. strijd, bedenke, dat hü de rustige ontwikkeling van de radio In den weg staat en bedenke tevens, dat 80 pet. van de Nederiandsche luisteraars niet van hem zün gediend. Een „rede” van den heer Vogt De heer Vogt heeft Zor ga vond voor de zooveelste maal In krac. .ennen aan het nog altüd opgekropte gemoed der A. V. R. O.-mannen uiting geven. Hü sprak van „cynische rooverij", afschuwelük sloopingswerk door de ring op boosaardige aanstichting. De Nederiandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland te Frankfurt a. M. deelt mede: De aooeven verschenen Duitsche Rüks- statistiek over vreemdelingenverkeer over het jaar 1929 houdt ook voor Nederland eenige belangrijke cüfers In over het bezoek van Nederlanders aan Duitschland. Vooropgesteld zü, dat uitvoerige gegevens ovet steden en badplaatsen alleen gepubli ceerd worden over 11 typische plaatsen van het groote vreemdelingenverkeer. Het vooral ook door Nederiandsche Zakenlieden druk bezochte Düsseldorf ontbreekt b.v. aan deze rü. Wat nu betreft de 11 typische plaatsen, ovei Ueft het bezoek van Nederlanders aan Keulen met 28.312. alle andere plaatsen. In de tweede plaats volgt Berlün 13.672. dan volgen Wiesbaden 11.610, München 7.714, Hamburg 7375, Frankfurt a. M 5.502. Baden-Baden 4.643, Leipzig 4 037, Dresden 2333. Bad Nauheim 880 en Bad Hom burg 110. Omgekeerd overtreft Nederland in Keulen alle andere staten en wordt alleen gevolgd door de Vereenigde Staten en Engeland, alle andere staten ver achter zich latend. In Wiesbaden wordt het aantal Nederlan den door de Amerikanen met iets overtrof fen, alle andere staten staan ver beneden dit cüfer. In Frankfurt a. M wordt het cü- fer alleen overtroffen door de Amerikanen, op Nederland volgt echter un reeks andere naties. Op de tweede plaats staat Nederland voerts nog in Baden-Baden en in Bad Nauheim, op de derde plaats in Bad Hom burg, op de vierde in Hamburg. In de ove rige plaatsen neemt het wel een belangrijke plaats in, doch staat toch achter bü Ame rikanen, Engélachen, meest ook Oostenrij ke™ en gedeeltelijk Zwitsers en Tsjecho Skreaken, Plaatsen, die in deze statistiek niet zün opgenomen, doch die door Nederlanders ook zeer sterk wmden bezocht zün. behalve bet reeds genoemde Düsseldorf en de ste den in de nabüheid der grens, zooals Kre feld, Essen, enz., vooral Bad Harzburg en Kftnlngswlnter. Godesberg en andere plaat sen aan den Rün zouden hier ook genoemd moeten worden. In het hotel Noord-Brabant te Utrecht had Zaterdag en Zondag de jaarlüksche algemeene vergadering plaats van den Ned. R K» Bond van Werkmeesters en ander toezicht houdend personeel. Wegens onge steldheid van den voorzitter stond de bü- eénkomst onder leiding van den secretaris penningmeester den heer H. Janssen uit Venlo. De hoofdschotel van de vergadering van Zaterdag was een rede van den heer A. C. de Bruün, voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond, over Centralisatie in de Vakbeweging Deze rede hebben we aan te merken als een verklaring van den voorzitter van het R K Werkliedenverbond In zake de stroo- mlng die steeds sterker wordt om eenige bepaalde groepen onder de werknemers on der te brengen in een afzonderlüke groep, die men aanduidt met de naam „werkne- mende middenstand Om dit onderwerp Koed onder het oog te kunnen zien, moet, aldus dé heer De Bruün, onderscheid gemaakt worden tusschen de vakbeweging zelf en de centralisatie of con centratie daarvan. Juridisch is er geen verschil tusschen werknemers onderling, soms is er wel vw- schil in sociaal-economisch opricht, welk verschil echter door verschillende factoren op de arbeidsmarkt geregeld wordt. Daar wordt wel eens beweerd, dat de vak beweging er op uit is om van tijd tet rijd een staking te proclameeren. De katholieke vakbeweging wüst echter juist allen klasse- strüd af. Toch gaat het ook in onze katlio- lleke vakbeweging om een rechteelseh, die een vlammend vuursignaal van onzen tijd geworden is. Om in de huidige sociale cn economische orde het recht te handhaven, hebben we ook een macht noodig en deze schudt slechts in een stevige centrale. Wat baat het, zoo vraagt de spreker over de hoofden van de hier vergaderden, d‘c wel bü het Werkliedenverbond zün aangesloten, heen, aan zoovele anderen, die droomen van een eigen organisatie en een eigen groeps vorming, om te spreken over recht als men de middelen niet aanvat om dat recht te verkrijgen? Wat kunnen verschillende groe pen van werknemers met versnippering be reiken? Gü. die sinds 1919 reeds aangesloten züt bü het Verbond, behoudt de basis uwer schoone eenheid, die op het christelük so ciaal beginsel is opgebouwd. Uw plaats is in de gecentraliseerde vak beweging. waarin eenheid is en uw voor beeld zal een wegwüzer zün voor anderen die nu nog dwalen. De rede van den heer De Bruün lokte slechts over enkele onderdeelen gedachten- wisseling uit, waarbü om. tot uiting kwam de onsociale houding van sommige katho lieke werkgevers, die in ander opzicht zoo gaarne vooraan staan. De inleider moest deze klacht als juist erkennen, maar juist om die macht te breken, is mede de grootst mogelüke eenheid noodig. Het verdere gedeelte van deze eerste ver gadering werd gewijd aan een interne be spreking over het sluiten van een herver zekering voor het weduwen- en weezen- fonds. Zondag werden in behandeling genomen eenige voorstellen tot statutenwüziglng. waarvan onderste schap van van 31 op 18 jaar. Het voorstel om een tweeden bezoldigd bestuurder aan te stellen op een aanvangs salaris van 2600 werd aangenomen, zoo ook een voorstel Alkmaar, gunstig door het bestuur geadviseerd om het maandblad van den bond om te zetten in een veertien- daagsch blad. Bü de bestuursverkiezing werden de hee ren A Leügraaf (Eindhoven) en H. Jans sen (Venlo) herkozen, terwül gekozen wer den de heeren Th. Janteen (Amsterdam) en J. de Roü (Tilburg). Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Janssen, Venlo. Utrecht had nog een voorstel ter tafel cm een fonds te stichten teneinde directe uit zending van leden Ujdende aan t-b.c. naar een sanatorium mogelük te maken om niet Op de pastorie van St. Patrick’s Church te Spokane Washington overleed 16 dezer de Zeereerw. Pater J. d. Pol 8. J. Joannes Hermanus Josephus van der Pol werd geboren te Oosterhout 34 Januari 1863. Hü studeerde te Slttard bü de Eerw. Pa ters Jesuïeten en voelde jteh reeds vroeg aangetrokken tot de Sociëteit van Jeans. Hü vertrok In 1880 naar de Ecole Aposto- lique te Turnhout, daarna naar Arlon en Leuven. 35 Juni 1887 vertrok hü naar Amerika en werd 36 Mei 1885 priester gewijd te Wood- stock. Hü werkte als missionaris achtereenvol gens in het rotsgebergte en Alaska. Drie personen la een pad ik tri gered In aansluiting op het telegram omtrent het te voorschün komen van een zworen modderstroom uit de flank van den vul kaan Telemojo, wordt nader gemeld, dat zich Zondagavond tüdens een hevlgen stort regen door middel van hevig gerommel een modderstroom aankondigde, afkomstig van de Noordelüke helling van den vnUraan Telemojo. De stroom bereikte en volgde de Kali 14- kasan. Van kampong Likasan. briioorende tot de dessa Keboemen, tellende 300 Inwoners, werden 47 personen gedood. Gisterochtend werden drie levenden aan- getroffen, waaronder twee kinderen, die met hun moeder een schuilplaats hadden gezocht In een padlkist. De modderstroom stortte rich, met het water van de kali vermengd, over den straatweg Banjoebiroe-Salatiga in de Ra- wah Bening. waar hü is doodgeloopen. Vele bruggen werden vernield en onge veer honderd stuks vee gedood, terwül 43 huizen werden verwoest. Het reddingswerk is in vollen gang, doch een uiterst moellüke taak wegens de dikte van de modder. Er zijn eerst vüf lüken geborgen. De over levenden slaan versuft en met stomme be rusting het treurige schouwspel gade. Zondagavond heeft te Breda een ernstig motorongeluk plaats gehad. Twee Amster dammers. bestuurder en duo-passagier, die uit Antwerpen kwamen, waar zü den wed- strüd België—Nederland hadden bUgewoont^ passeerden met zeer groote vaart den Tram- slngel. Bü de brug gekomen nam de bestuur der zün draai te kort met het gevolg, dat de motor pardoes tegen een langs den singel staanden lantaarnpaal opreed. Door den ge weldigen schok werd de duo-passagiers van den motor geslingerd en bleef, badende tn zün bloed, op straat liggen. Na de botsing bestuurder den motor niet meer met het gevolg, dat het gevaarte en vervolgens tegen een boom terecht kwam, waarbü ook de bestuurder van den motor werd geslingerd. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse en belde gewonden werden per auto naar het ziekenhuis vervoerd, bestuurder Amsterdam

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8