FEUILLETON ^uitenlandsch cJ^ieuws DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN HONGARIJE it Het Belgische ministerie Miss Amy Johnson te Soerabaja Onveilig Brooklyn Speelverbod in Belgie Protest der kuststeden Gandhi's eischen Mussolini roert zich STOOM VA A RTLIJNEN KORT NIEUWS Sir Oswald Mosley Afgetreden De onderkoning «van Indie Verlenging van zijn ambtstijd LUCHTVAART Goede verwachtingen I De Britsch-Indische beweging Gemengde Buitenlandsche ^Berichten Beperking der immigratie in Palestina De „Graf Zeppelin” naar Zuid-Atnerika Overstrooming in een mijn De politieke toestand in Spanje i OE ERFENIS VAN EEN PRINSÉS Saksische landdag ontbonden Groote pakhuisbrand te Londen Burgemeester Boss van Berlijn ontslagen RADIO-OMROEP Bflinjrijkt wijilfinj? Het relaas van -tegenslag. Vier moorden in 48 uur tijds! Joodsche protestvergaderingen De typhus-epidemie te Lyon 3000 eischen tegen de gemeente Te zal den Tegen de vrijmetselarij De Con te - Tarragona n. Ma- van van naar Lo- van naar (thulsr.) van Londen Marseille te Phila- Het vertrek uit Sevilla 19 Mei New- te van Race Yokohama. te van van Middlesbro n. Aber- Mei 19 Mei van Mei zal Mussolini een parade der TWEEDE DEEL een (Wordt vervolgd.) 1 t niet was In de mün Augusta Victoria I en II te HUI» is eenlge dagen geleden een waterader, logeljjke deed zulke voor behouden. Misschien toch Bh v e r k e e r «-ongevallen in Frankrijk werden gisteren 12 personen gedood en 79 gewond. genomen" waarna hun lijken in greppels werden worpen Stettin Bourgas DONDERDAG 22 MEI e HUIZEN 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitz. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.00ro.30 Zang door Dames koon je 10.3011.00 Ziekendiens» 1 t 4 t 1 1 1 r E Het riddergoed Skangun nabij Oslo van het Noorsche Kroonprinsel|jk paar is gisteren in vlammen opgegaan. HOTTEBdIM—zuin.AMXiLXKA t.un. ALGORAB (thulsr.19 Mei van Rio Janelrf ALCHIBA (uitr.) 19 Mei te Montevideo. SIRRAH IS Mei van Santa F* naar Rott. ALUDRA (thuisr.) pas». 18 Mei Tenerlrta. EMXBTCO LIJN. JONGE JACOBUS 19 Mei van Tunis te teil on. pompen. Heden is weer een waterader gesprongen, zoodat het water alle kanten uitstroomde/in de mijn. Het had een warmte van 60 gra den bereikt. Men slaagde erin een 350-tal werklieden tijdig in veiligheid te brengen, zoodat er gelukkig geen menschenlevens te betreuren zijn. Getracht wordt het water in te dammen. De mlddagploeg kon niet aan den arbeid gaan. reed gemaakt Voorts relde hij dat hij te zij ner t|jd de vrijheid van vergadering en de persvrijheid zal herstellen. Het tijdstip moet hij bepalen naar gelang de omstandigheden mogelijk maken de rust en de orde te De Saksische landdag heeft heden met 50 tegen 46 stemmen het voorstel tot ontbin ding aangenomen. De voorzitter verklaarde daarop den landdag ontbonden. Vóór stem den dc soc -dem communisten en nat.- socialisten, de burgerlijke partijen tegen. De start van de „Graf Zeppelin” uit Re- villa voor haar vlucht over den Atlantlschen Oceaan naar Zuid-Amerika, vond plaats onder aanwezigheid van een duizendkoppige menigte, die in luid gejuich uitbarstte toen het luchtschip zich in de lucht verhief. De start verliep vlot. Het was prachtig windstil weer en de hemel was prachtig blauw. Het luchtschip maakte een eereronde over de stad en verdween toen in Westelijke rich ting. Maandagavond vond een feestmaaltijd plaats, waar de geheele bemanning, de In fant en de Infanto van Spanje b|j aanzaten, s Nachts is de gasvoorraad bijgevuld. BINNENDIJK 18 Mei van Boston delphia. MOERDIJK. Antwerpen n. d. Paciflck 19 Mei te I»s Angelos. VEENDAM. N. Orleans naar Rott. 30 Met v Boulogne. HOLLANDAUSTBALIS-LIJN. Me* van Bremen te Hamburg. ARENDSKERK (uitr.) 20 Mel van Suez. HOLLANDBBITSCH-INDIe-LUN. HOOGKERK (uitr.) pasa. 19 Mei Kaap Bon. HOLLANDOOST.AIle LIJS. OO8TKERK (thulsr.) 19 Mei v. Yokot_ ALDERAMIN (uitr.) 18 Mei te Genm JAVANEW TOBK-LIJW. BOSCH DIJK. Java naar New York 18 van Bell» wan. In de kazerne te Versailles brak brand uit. Drie loodsen'met 12 tanks werden ver nield. De ambtstijd van Lord Irwin, den onder koning van Indië, zal worden verlengd. Lord Irwin, die als opvolger van Lord Reading in het jaar 1926 z|jn tegenwoordige functie aan vaardde, zou na afloop van zijn ambtstijd, in Mei van het volgende jaar, moeten aftreden. Naar in de pers verluidt heeft Lord Irwin zich bereid verklaard de functie van onder koning te blijven vervullen. ii.oo11.30 Lezen van Chr. Lectuur 11.30—12.30 Voor de Land bouwers 12.0012.15 Pohtieber. 12.30 2.oo Concert. Mej. G. Koeman, sopraan. Heeren D. Vos, viool. J. Vogel, piano 3.45 3.45 CursÓs Fraaie Handwerken 4.00— 5.00 Ziekenuurtje 5.005.45 Gramo foonpl. 5.456-45 Orgelconcert door Jan Hoogewoud 6.457.15 Mevr. Hendr. Kuyper-van Oordt „Monestie de Huge noot' door Raoul Stephan 7.157.45 Gramofoonpl. 7-458.00 Pohtieber. 8.0011.00 Lezing door J. M. Krijger „De geschriften van Mr. Groen van Pnnste- rer”. Eereconcert door het Utrechtsch Chr. Mannenkoor ter herdenking van het 10-iang bestaan, samenvallende met het tooe Radio concert van het Trio v. d. Horst, m.m.v. Mevr. C. van Ravenzwaay-Möllenkamp en den heer Dirk Vos, ait-viool 10.00 circa Persber. HILVERSUM Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.002.00 Concert. A.V.R.O.-Kwintet 2.00—3.00 Gramofoonpl. 3.003.30 „Falklandjes”, gedeclameerd door Elias van Praag 3.30 4.00 Gramofoonpl. 4 005.00 Zieken- uurtie 5.306.00 Concert. A.V.R.O.- orkest 6 00 Tijdsein. Daarna Vervolg concert 6.30 Koersen. Gramofoonpl. 6.457.30 Dr. G. A Dudok „William Sha kespeare” 7.307.45 Gramofoonpl. 7.458.00 Herman Rutters „Beethoven” 8.00 Aansl. van het Concertgebouw te A'dam. Laatste Beethoven-Concert door het Con- certgebouw-Orkest o.l.v. Dr. Willem Mengel berg. Daarna Persber. en Aansl. Carlton Hotel te A’dam 12.00 Sluiting. DA VENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 13.20 Concert. J. Vollers, sopraan. H. Fe-ldmg, viool. E. Pearce piano 1.20 Orgelspel door R.'Foort 2.20 Gramofoonpl. a.50 Uitz. voor scholen 3.20 Vesper 4.05 Concert. T. Tuson, sopraan P. Underwood, bariton, Kwrintet 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7,00 Orgelspel door W. S. Vale 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Lezing*8.35 Variété-programma in tegenwoordigheid van den koning en de Koningin van Engeland 9.25 Nieuwsber. 9.55 Voortz. Variété-programma 11.05 12.20 Dansmuziek ia.2012.25 Televisie- uitz. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Dans muziek 4.35 Kinderuurtje 8.ao Sacha Guitry tn zijn repertoire 9-05 Concert. Kwartet en soliste. LANGENBERG 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert 10.3511.35 Gramofoonpl- 12.30 Gramofoonpl. 1.252-50 Orkestconcert 5.506.50 Concert. Piano en sopraan 8.209.20 Concert. Orkest en sopraan 9.20 „Der Pomeranzendieb". Vroolijk hoor spel van F. Gerathewohl. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. KALUNDBORG 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert 3.005.00 Orkestconcert en voordracht 8.35—9.35 Orkestconcert 9.3510.20 Voordracht en zang 10.40 11.25 Ptano-recital. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trio- concert 6.5'5 Gramofoonpl. 8.35 Con cert. Orkest, harmonica en trompet. ZEESEN 1635 M. 6.50ia 20 Lezin gen 12.201.15 Gramofoonpl 1-15 2.20 Berichten 2-202.50 Gratnofoon- platen 2.504.50 Lezingen 4-5°5-5° Concert 5.50—8.50 Lezingen 8.50 Wagner-avond. Orkest, koor en solisten. Daarna Berichten en tot 12.50 Dansmuziek. Duizenden Londenaars hebben op de Theemskade een grooten pakhuisbrand gade geslagen. die gisteravond en vannacht aan den Zuidelijken oever tusschen Blackfriars en Waterloobridge woedde. Het pakhuis dat eigendom was van de firma Perry en Sons was gevuld met meel, waarvan het grootste gedeelte tot deeg was geworden, toen 20 brandspuiten en twee drijvende motorspulten uit de rivier water gaven. Zoeklichten vergemakkelijkten het blusschingswerk der brandweerlieden, die be schermende maskers hadden voorgedaan. Hoewel er nog rook opsteeg, was het vuur hedenmorgen bedwongen Er zijn geen men schenlevens te betreuren. militie op te richten. Ik geef de hoop niet op, zei Gom bos, dat er een Hongaarsche op standing zal komen en dat we onze volkomen souvereiniteit, ook op militair gebied, weer zullen verkrijgen. Een derde gedeelte van de, in het buiten land levende, gepensionneerden, die te urnen pensioenen van 3.5 millioen Pengö per jaar ontvangen, zal worden aangemaand, zich den 3osten November a.s. in Hongarije te vestigen. Van een militair en nationaal standpunt zou het met wenschelijk zijn, dat alle hooge officieren naar Hongarije terug- keeren. Ik wil het leger ervoor bewaren, dat het terugverlangt naar den ouden< Stephanstoren” (in Weenen) dit verlangen zit nog altijd in deze en gene. Het officiers corps moet vervuld zijn van de Hongaarsche intransigente denkwijze. Binnenkort zal er een wetsontwerp worden ingediend, volgens hetwelk ieder, die in het leger dient, of lid is van het heidenkapittel, of bij de frontsoldaten behoort, een bijzonder privilege ten deel zal vallen. Het is te begrijpen, dat de rede van den minister van oorlog m alle kringen, die geïn teresseerd zijn bij het succes van de leenings- onderhandelingen van Hongarije, beroering heeft veroorzaakt, daar men hierdoor •»n on- gunstigen invloed vreest op het, tóch al moeilijke verloop der onderhandelingen. Ook zijn er stemmen genoeg, die zich met zorg uitlaten over de gevolgen, dié de ver klaringen van den Honved-minister in de naburige staten hebben kunnen. Men zegt, dat de intransigente woorden van Gömbös een gevaar zijn voor de bemoeiingen yan het Kabinet Bethlen, die betere betrekkingen met Hongzrije's buren ten doel hebbèn. dat land geheel en al aan dat afschuwelüke bijgeloof te ontrukken en het rijp te maken voor moderne ideeën. En dat toch Is het doel van ons Genootschap. Daarvoor hebben w|j allen te strijden. En wat heeft uw onderzoek in het Zui den opgeleverd, in Bordeaux, In Bayonne en Toulouse. Men heeft ons bedrogen. Er Is niets tot stand gebracht! Na Bretagne is dat de fanatiekste streek. Die Gasconsche koppen z|jn spoedig op bol oü een redevoering van een onzer, maar zoo- dra is de eerste geestdrift voorbij of zij stel len zich als dwazen te weer om te beletten, dat men hun kerken sluit. Op die manier komen wij niets vertier, viel een uit den kring In, die tot nu toe nog niets gezegd had. De overwinning ligt zoo maar niet voor 't grijpen, zuchte Meinbloch. Enfin het komt er weinig op aan of anderen profiteer en van het succes, dat w|j bewerkt hebben. Trouwens, gü weet het allen, wij zijn gebonden door zware verplichtingen, waaraan wij niet te kort kunnen schieten, indien wjj ons leven liefhebben. Zeker antwoordde de een. Natuurlijk, beaamde een ander. De Joodsche Inwoners van verschillende steden hebben vergaderingen belegd om hun verontwaardiging te kennen te geien over het besluit der regeering om tijdelijk de mach tigingen tot Immlgratlr in te trekken tot aan de ontvangst van het rapport van den spe- clalen commissaris Sir John Simpson, die naar Palestina Is uitgezonden. De Zionistische organisatie poogt tegen Donderdag een algemeene staking te organi- seeren. naar >J ruw poort. LIMBURG, m.8. naar Ant werpen. NEERLAND! Het besluit van <fe regeering om, met uit zondering van de steden Oostende en Spa het spelen te verbieden, heeft in alle kust steden beroering gewekt Vele gemeenten re kenen op de spelen of op de opbrengst van de verpachte casino’s om hun begrooting in evenwicht te houden. De gemeentebesturen, van Blankenberge, Knokke en Middelkerké hebben een motie aangenomen, waarin bij de regeering wordt aangedrongen om aan een grooter aantal steden verlof tot spelen te geven. Zij heb ben verzocht om aan de bestaande gemeen telijke casino's toestemming tot spelen te geven tijdens het badseizoen, meldt het Hbd. 19 Mei te en Brooklyn, de dichtstbevolkte voorstad van New-York, Is in 48 uur t|jds het tooneel ge weest van vier moorden. In alle vier de ge vallen werden de slachtoffers doodgeschoten en in geen der gevallen had een arrestatie plaats Alle slachtoffers bleken van Itallaan- sche afkomst te zijn. Drie werden er van verdacht inlichtingen te hebben gegeven in een zaak van dranksmokkelartf, waarbij een ruzie tusschen bendeleden over hun „gebied" betrokken was. Ze werden „mee uit rijden en doodgeschoten met revolvers, ge in het Hongaarsche Huis van Afgevaardig den heeft de Honved-Minister, Gömbös, een rede gehouden over de uitgaven voor het leger in Hongarije, en tevens over de kwestie, of de algemeene dienstplicht weer moet worden ingevoerd. De verklaringen van den minister zijn ernaar aangedaan, levendig de aandacht te trekken, daar men eruit kan opmaken, dat Hongarije weer een verandering in zijn buitenlandsche politiek gaat brengen en terugkeert in die richting, welke de hoefdbron van verontrusting voor Midden-Europa is geweest. Het buitenland is omtrent de belangrijke gedeelten dezer redevoering van den minister van Oorlog niet ingelicht en het is in ieder geval opmerkelijk, dat de inhoud van deze rede slechts aan-die bladen in het buitenland is meegedeeld, welke in het' Hongaarsch verschijnen. Gömbös verklaarde, dat de staten, die Hongarije omgeven met uitzondering van Oostenrijk een vredescontingent van ongeveer 580.000 man onder de wapenen houden en dat de militaire begrooting van deze staten 950 millioen Pengö bedraagt. De vrede van Oost-Europa, zoo zeide hij, is niet door Hongarije bedreigd, maar door het feit, dat er tusschen de militaire contin genten van Hongarije en de Kleine Entente zoo’n kras verschil bestaat. Ik houd, zoo verklaarde de minister, den zoogenaamden wereldvrede voor een utopie en omdat het een utopie is, is het de plicht der bevoegde factoren, Hongarije te bevrijden van zijn weerloosheid alleen zoo kan de gedachte van den algemeenen vrede bevorderd wor den. De redenaar nam kennis van den eenstemmigen wensch van het Huis, dat de regeering passen zal doen, om den algemee nen dienstplicht weer in te voeren, of een Meer dan eens werd In de bladen gespro ken over mogelijke wijzigingen in de regee ring. Gewacht daarmee zou worden, totdat de eeuwfeesten voorbij .waren. Daarna zou minister Houtard de portefeuille van finan ciën neerleggen om het voorzitterschap van den Raad van Beheer van de „Banque de Bruxelles” op zich te nemén. Verder zou minister Jaspar de portefeuille van koloniën ruilen tegen die van financiën en zou den oud-mlnister Carton verzocht worden de functie van minister van kolo niën te aanvaarden. vraagde; ons werk vlot niet De kranten ge ven niet veel meer, bü gebrek aan geld. GIJ weet wel, dat da bende van directeuren ner gens van w-il weten als zij het geld niet in hand hooren rinkelen. Zü willen niets meer op touw zetten als zij zich niet gerugsteund voelen door groote toelagen. Zjj beweren, dat de tegenpartij zich te weer stelt en dat de gerechtelijke macht gelijk geeft aan de lie den. die een beschuldiging van laster Lndie pen. Steeds hetzelfde liedje, zei een ander Dat opzetten van Roomsche schandalen kost handen vol geld. Er zijn millioenen noodig om dat vol te kunnen houden. Bovendien, ik herhaal het nogmaals, volgt men niet oe juiste tactiek Beter is het op te treden met verdachtmakingen dan met directe beschul digingen. Wat zeggen de Fransche leden van het Genootschap. Bloodaards! Revolutionnairen in theorie vrijdenkers op hun vergaderingen. Maar ove rigens menschen met hazenbloed, waar niet veel mee te beginnen Is. zei Blüm met ver ontwaardiging. En dan is er nog iets erger»! Wat dan? vroeg de chef, een Pruis Meln- bloeh genaamd. Wel, de actie der clertcalen groeit aan. In plaats van te verminderen. Zü versterken hun leger en maken een enorme propagan da. Overal worden vereenigingen opgericht, waaraan zelfs de vrouwen deelnemen. Men brengt onze geheime plannen aan het licht Het aantal werkloozen tn Londen be droeg 12 Mei 1739500, of 27504 meer dan in de vorige week en 634838 meer dan in de zelfde periode van het vorig jaar. In de disciplinaire zaak tegen den eersten burgemeester Boss heeft de rechtbank de volgende uitspraak gedaan: De beschuldigde heeft de plichten verzaakt, die hem door zijn ambt waren c.—clegd en zich door zijn optreden In en bui - .1 ..n func tie de achting, het aanzien en 't vertrouwen, die zün ambt eischen. onwaardtg getoond. Hij wordt derhalve gestraft met ontslag uit zijn functie Hem wordt voor het leven 2 3 van het hem reglementair toekomende pensioen als ondersteuning toegekend. De kosten van het proces komen voor zijn rekening. De beschuldigde heeft tegen de uitspraak terstond hooger beroep aangeteekend. Hamburg 19 Mei laat lag een uitdrukking van wilden toe hu zeide: Maar wat komen die bedriegers van Parijs ons dan wijs maken? Zü beweren dat het volk op hun hand is. Mooie bondgenoo- ten! En hebt gü de mentaliteit dan bestu deerd? Wat dunkt u daarvan? Ze is Jammerlijk! bevestigde'Blüm. Neen w|j hebben met Frankrijk nog niet afg»te- Vijf couverts in de kleine zaal voor zeven uur. Wat voor wijn? Sautemes. Médoc en Champagne. Zooals men ziet genoten de gasten goede verzorging. Het waren Duitsche Ingenieurs naar Spanje gekomen om het plan van den aan leg eener electrlsche tram te bestudeeren. ..Een belangrijke onderneming voor rekening der regeering” had een der heeren. die de chef van het gezelschap scheen, gezegd. Lan ge besprekingen werden er gevoerd en men stond nog voor verscheidene moeilijkheden, zoodat de onderhandelingen veel tijd vroegen. Spoedig evenwel zou men tot een overeen komst geraken en zoodra de laatste ondertee- keningen gezet waren, zouden de werken een aanvang nemen. Het (s begrijpelijk, dat het hotelpersoneel van af den hotelhouder tot aan den jongsten kellner. al het jn< name gasten té 1 zouden deze maanden, telfs jaren in St Sebastlaan blijven, want deze stad was het middelpunt van de onderneming. De salondeur sloeg achter de ingenieurs dicht. Even later zaten de vier heeren in comfortabele fauteuils en onmiddellük begon- toen het gesprek. Wat voor nieuws hebt gü- Blüm? vroeg de oudste van het groepje, met het gezag van een meester, van een leider. Generaal Berenguer, de minister-president heeft zich tegenover den vertegenwoordi ger. van een Parijsch blad over den binnen- landschen polilieken toestand van Spanje Uitgelaten. Hij verklaarde dat alles voor de aangekon- digde parlementsverkiezingen reeds is ge- van de „Graf Zeppelin” ingekomen, mel dend. dat het luchtschip zich te 16 uur op 34 gr. N.B. en 12 gr. W.L. bevond. De snel heid was niet bijzónder groot, aangezien men nogal te kamiien had met tegenwinden uit het Zuiden en het Zuidoosten. Men zette westelijk koers naar Madeira om de Canari- sche Eilanden noordelijk te passeeren. *3 kon eenlge opheldering geven, eenlge aanwijzing, die het onder bet goede spoor kon brengen. Een enkele zou licht in de zaak hebben kunnen brengen, maar die getuige rustte op |»dera van den stroom en misschien dreven de rustige golven der der BidAssoa het lük reeds naar den oceaan, om het voor eeuwig in zün schoot te begraven. v-n het eerste deel te San Sir Oswald Mosley Is uit de regeering ge treden. Hü was belast met de bestudeering van het vraagstuk der werkloosheid. Het aftreden komt niet onverwacht, daar de regeering de voorstellen van Mosley tot bestrüding van de werkloosheid heeft ver worpen. Sir Oswald Mosley heeft reeds enkele dagen geleden aar.gekondigd, dat hü tegen over de regeering in de oppositie zou gaan, Indien het kabinet Mac Donald niet tot een principleele wijziging van zün politiek inzake de werkloosheid zou besluiten. Mosley Was één der Jongste en actiefste leden der Arbeiderspartü. die een paar jaar geleden opzien baarde doordat hü de conser vatieve partü verliet om zich aan te sluiten bü de Arbeiderspartü- Ook zün vrouw, een dochter van wijlen lord Curzon, neemt een werkzaam aandeel in de politiek der Arbel- derspartü- Mac Donald heeft de ontslagaanvrage van Mosley aangenomen. HOOFDSTUK I Het complot van Si.-Sebastlaan In de Avenida de la Llbertad te St. Sebas tlaan gingen vier deftig gekieede heeren een der voornaamste hotels binnen. Blijkbaar kwamen zij hier niet voor de eerste maal want bü den breeden Ingang werden zü zwü- gend begroet door een der kellners, die een elegante, diepe buiging maakte. Met gedempte stem vervolgden zü hun ge sprek, dat te oordeelen naar hun ernstige gelaatstrekken Teer gewichtig moest zijn en na de ruime eetzaal doorgetrokken te zün, kwamen zü in een vestibule, waar zü onhoor baar over het dikke tapüt der breede trap, voorzien met blinkende koperen leuning, nsar boven gingen. Een in ’t zwart gekieede heer met opval lend beleefde manieren wachtte hen daar op den overloop. Het salon Is geopend, sprak hü met een buiging en week terug om de bezoekers te la ten passeeren. Hoe laat wenschen de heeren te soupeeren? Om 7 uur: vüf couverts, alstublieft, zei een der aankomende heeren kort. Ja wel münheer. De gérant ging naar de keuken en gaf de noodige orders. Eerst maakte hü een menu op, verschillend met dat der gewone gasten en riep toen deu eersten kok- De verdere plannen Mussolini zal eenlge dagen te Milaan blüven en op 24 Mei, ter herdenking van den dag. waarop Italië deel ging nemen aan den oorlog, een groote redevoering houden. Overmorgen heeft te Milaan een op- marsch der oorlogsinvaliden uit Lombar- düe plaats. Vrijdag Mei van Rott. 19 Mei Op het vliegveld van Oetafe is lui tenant kolonel’ Philippe Monti sedert De cember jj. Itallaansche maritiem attaché doodgevallen tijdens een proefvlucht In een klein vliegtuig, dat hem in eigendom toebe hoorde. SrCEBLANDSCHL SCHEPEN ALGENIB 19 Mei van Rott. te Archangel. AMSTEL 19 Mei van Rott. ta Uleaborg. ANNA ELISABETH, m.8. 19 Mei te Lond. uitgokl. naar Antwerpen. ANTJE, m.s. Hartman ultgekL naar Calais. FARMSUM 19 naar Rotterdam. 19 Mei te Mei Gibraltar gep HENDERIKA. m.a. 19 Mei te Lond. ultgekL 19 Mei te Londen uitgekl. IA. lichter 18 Mei te Hamb. NEERLANDIA m.a 19*Mei van Norresundby te Holtenau. NEERLANDIA, m.s. 19 Mei Lond. uitgekl. naar Den Bosch. NOORD FRIESLAND, m.s. 19 Mei te Lond. uitgekl. naar Dulnk. NOORDWIJK 19 Mei van Rott castle (Verb.) NOVATIE, m.s. 19 Mei van Nlel te Lond. PEURSUM 20 Mei Cape Race gep. Ant werpen naar Port Alfred POOLSTER, m.s. 18 Mei van Odensee Holtenau. RAPID, m b. 19 Mei deen. STAD ZWOLLE 19 Mei van Lissabon te Randc. TEUNA m.a 19 Mei van Nieuwpoort te Lon den. van Rott te Archangel. TROMPENBERG 19 Mei Las Palmas gep. Monrovia naar Libreville. TYNE 20 Mel van Altona n. Hernösand. WESTPLEIN 19 Mei van Narvik n. Rott. in de volkrükste wüken der steden, worden conferenties gegeven en preekt men. dat wü de vijand zün. wij en niemand anders. Geweldige sommen gelds worden er büeen- gebracht en dag en nacht draait de rotatie pers voor een ontelbaar aantal publicaties. Wü staan er op sommige punten ontstellend voor en als dat nog eenlge jaren voortduurt, zal onze grootste macht gefnuikt zün. Zelfs degenen, die voorheen geen vin durfden verroeren, worden nu meegesleept door het voorbeeld en het fanatisme. De Jeugd wordt eveneens afgericht en als voorhoede ge bruikt. In plaats van te winnen, verliezen wij, ter rein. Het valt niet meer te ontkennen, dat zü succes hebben met hun openlüken strijd in net volle daglicht en handig weten zü gebruik te maken van dat eene woord, dat nog bü machte is het slapende Fransche lolk te wekken en tot actie aan te zetten en dat woord, ’t welk zü op hun vaandels zetten is: vrüheld Membloch sprong woedend op. Op zün ge laat lag een uitdrukking van wilden baat HALCYON LU». STAD AMSTERDAM. Santa Fé naar Rott. 19 Mei te Ibicuy. STAD ARNHEM. Rott. naar La Plata, 19 Mei van Las Palmas. KON. HOIsL IsLOYD. EEMLAND (thuisr.) pass. 19 Mei nam. 7 u. Oueasant: 21 Mei nam. te IJmuiden verwacht. KENNEMERLAND 20 Mei van Amsterdam n. Z. Amerika, via Antwerpen. ORANIA (uitr.) 19 Mei v Rio Janeiro. KOM. MED. ST O O MB MAATSCHAPPIJ AJAX 19 Mel van Valencia naar Rotterdam. AMOR 18 Me van W.-Indië te New York. DEUCALION 19 Mei van Algiers n. Malta. EOS 19 Mei van Cadix naar Oram FAUNA 18 Met van Puerto Plata, n. Havre. IRENE. Palermo-Amat.; pAsa. 19 Mei Glbr. MINERVA 19 Mei van Gibraltar n. Genua. NEREUS 19 Mei van Stettin te A'dam. NERO 19 Mei van Amsterdam te Gothen burg. OBERON 20 Me! van Rott, te Amst. ODYSSEUS 20 Mei van Stettin te Amst. ORESTES 19 Mei van Bourges n. Constan tino pel. POSEIDON stantinopeh TRAJANUS 19 Mei Ricp. ZEUS iaga. HOIkLAMD-AFMKA-IsIJM. BILLITON (thuisr.) 18 Mel van Mombassa naar Suet GRIJPSKERK 19 stad. HEEMSKERK 20 Mei Antwerpen. JAGERSFONTEIN (uitr.) 20 renzo Marquez n. Beira. RIJPERKERK 20 Mei Amsterdam. SPRINGFONTEIN Genua naar Marseille. Mei van ^Raymond, die Inmiddels van het gebeurde in kennis gesteld was. onderbrak zijn serie der algemeeie verwarring en folterende on» zekerheid pünlüker dan de rouw, werd hü bü het zien van Germaine s tranen, zelf tot tra nen toe bewogen, niet zoozeer om den ver- miste, maar om de diepe droefheid van da meisje. Nu, voor X eerst gaf hü er zich re kenschap van hoezeer hü Germame. liefhad. Ondertusschen bleef de verslagenheid en ,rt r.veral voortwoekeren. Nienië-nd selfs niet zoek op Lyon begint heden het omvangrijke proces van de drieduizend burgers, die een aanklacht tegen de stad Lyon hebben Inge diend wegens de gevolgen van de groote typhusepidemle In November 1928, welke epidemie ontstond tengevolge van veront reiniging van het door de gemeente ver strekte drinkwater en waarbü 320 personen om het leven kwamen. Door drieduizend „etschers”. die zich aan eengesloten hebben, wordt in totaal een be drag van ruim 40 millioen francs schade vergoeding van de gemeente geëlscht. ZOTTBXDAXSCHE LLOYD. TERNATEN'DJeddaZ Perim. van Smyrna J uan de Porto De „Vorwarts” publiceert een interview, dat de büzondere correspondent van Dally Herald met Gandhl gehad heeft. Daarbü verklaarde Gandhl. dat hü tegen onderhandelingen met Engeland over de invoering van den dominiontatus. Volgens dit verslag zou Gandhl bereid z|jn om ’t Indisch nationale congres stopzetting van de burgerlüke ongehoorzaamheid en deel name aan de voorgenomen Engelsch-Indische conferentie aan te raden, wanneer aan de volgende voorwaarden werd voldaan. Ten eerste moet het-offlcleele werkprogram der gemeenschappelüke besprekingen als punt op de agenda hebben het scheppen van een grondwet, waardoor Indlë alle essen tied e ►"fttdnsnten der onafhankelükheid gewaarborgd - worden. Ten tweede moet de zont belasting worden afgeschaft, het schenken van dranken met hoog alcoholpercentage verboden en de Invoer van buitenlandsche stoffen eveneens verboden worden. Ten derde moeten de politieke gevangenen tegelükertüd met het stopzetten der burger lijke ongehoorzaamheid begenadigd worden. Ten vierde moeten de overige 7 punten van zijn brief aan den onderkoning worden ver vuld. Deze punten omvatten o.a. afschaffing der politieke büzondere wetgeving, evenals de halveering der uitgaven voor de gewa pende macht In Indlë. De ..Locomotief meldt, dat Amy Johnson verklaarde, dat zü, hoewel thans wederom haar vlucht hervat hebbende, zich toch een beetje terneergeslagen gevoelt, hoofdzake- lük tengevolge van algemeene vermoeienis. Zü noemt deze zeer snelle vlucht een zwaar der proef dan zü verwacht had en zü zeide verheugd fe zullen zün wanneer de vlucht beëindigd was en zü veilig en wel te Syd ney zou zün. De moed en energie van Miss Johnson maken indruk op iedereen die haar ontmoet Ket blad verneemt nog. dat de daling van Miss Johnson off Tjomal uiterst gevaar- lük is geweest tengevolge van de vochtig heid van den grond en de geringe lengte van het veld, dat ongeveer 150 meter lang is, terwül haar vliegtuig ongeveer 180 meter noodig beeft. Amy heeft reeds een aantal aanbiedingen uit Australië ontvangen om een groote rondvlucht te maken van Port Darwin uit. Zü is echter van plan deze aanbiedingen af te slaan en zeide: „Mün oogen hebben rust noodig.” Zü verklaarde, dat dit vliegen ui terst vermoeiend is en verhaalde van hare ervaringen boven de Java-zee. De zwaarste proef was naar haar verklaring het traject boven de Java-zee tusschen Singkep en Bangka, waar zü heftige rukwinden en he vige regenstormen ontmoette, hetgeen haar noodzaakte naar de kust van Sumatra te vliegen. „Daar vloog ik zeide zü over uit gestrekte landstreken van dichtbegroeid oer woud en pas later veranderde ik mün rich ting naar Bangka om vandaar de Java-zee over te vliegen, wederom te midden van zeer zware tropische stormen, zoodat mijn machine over lange gedeelten slechts enkele meters boven den zeespiegel vloog. De angst bekroop mü, dat ik ieder oogenblik in zee zou kunnen storten en dan zou ik absoluut verloren geweest zijn.” Op de een of andere manier is Amy er echter In geslaagd om de kust van Java te bereiken. Van toen af volgde zü de kust lijn en elndelük bereikte zü Tjomal. „Dc ben opgetogen riep Amy uit over de hartelüke en vriendelüke ontvangst, en alle hulp, die mij ten deel zijn gevallen van de suikerplanters op Tjomal. het handhaven. Het parlement zal moeten oordeelen of een grondwetswijziging noodig is. „Tribuna" meldt, dat Mussolini In zün Florentünsche rede heftig is uitgeval len tegen de vnjmetselarü en nadrukkeluk heeft gewezen op den „valstrik der vrtj- metselareu”, die den oorlog hebben ver klaard can het fascistische Italië en eenlge types van militaire allianties hebben ont worpen, welke een anti-Italiaansch karak ter dragen. Mussolini herhaalde, dat Italië geen ge vangene wil zün In de Mlddellandsche Zee. ,.Men kan geen beroep doen op de vriend schap van Italië,” zeide hü. „wanneer men zich niet»bulten de samenzwering der vrij metselaren houdt en de bewering der Ita- lië’s inferioriteit in de Mlddellandsche Zee niet prijs geeft.* De „Impero” acht het noodig nader te verklaren, dat de rede van Mussolini tegen Frankrük was gericht. Zoo schünt zü trou wer» ook in Frankrük te worden opgevat, want de Parüsche bladen toonen zich eenl- germate verontrust. Zü vragen, hoq ’t komt, dat Mussolini den mond niet meer kan openen zonder over geweren, machine-ge- weren, oorlogsschepen, kanonnen en vlieg tuigen te spreken, en zü herinneren aan de verontwaardiging, welke de grootspraak van Wilhelm II eertüds bü de vreedzaamste lieden wekte. De „Volonté” b v. waarschuwt er duldelük tegen dat Frankrijk niet de dupe van Italië mag worden. „In aanmerking ge nomen den imperialistlschen v aanzin. waar aan M.c-onnl ten prooi is. mtanen wü dnt hoe tegemoetkomender Frankrijk zich tegen over zün desiderata toont, hoe meer hü het aantal ervan zal verveelvoudigen en hoe meer hü zün landgenooten ervan zal over tuigen, dat het verawakte Frankrük verplicht is aonder morren' zich onder het onweer staanbare Itallaansche juk te schikken.” „Wü vragen dus aan B.lord,” aldus de „Volonté”, „om in de onderhandelingen die worden geopend, conclliant doch flink te xün, Italië te doen gevoelen dat Frankrük bereid Is offers aan den vrede te brengen, doch dat het zich niet wil buigen voor de onbeschaamdheid van een schuldenaar, ten opzichte van wien het geen enkele schuld heeft.” Kaap- Amsterdam fascistische militie en van verscheidene legerdivisies büwonen. if

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2