Gemengd odCiéuws '0 4 ir W Bij Haaruitval I 'üx Leert de kinderen sparen van *- r FA ILLISSEMENTEN Philips gloeilampen r Een merkwaardig uithangbord De gaskwestie te Amsterdam Autobotsing I Asperge als geneesmiddel Waar de vrouw belang in stelt Hotelrat PASSAGIERSLIJST Hoog water Zal de piano blijven? De wereldreiziger weer thuis HANDEL EN NIJVERHEID „Nederlandsch Fabrikaat” Serviezen BH 75 paar schoenen als reden tot echtscheiding Per auto door Westfalen. Wasser burgen en oude steden De financieele moeilijkheden „Futura” 3*» ÈT Hoe de gemeente den spaarzin animeert Een uitkeertnr van M pet.? Zal ^een gnunofoonplaten vervaardigen 4*’ I -■ Een vrouw gevraagd. Geen reden tot een strafvervolging zal I i Dienstboden en haar plichten Het pleizierschip Bediening door Russische officieren! een In een als het in tweeën ge te Het was hem niets meegevallen de i i Voordeelen van aardewerk bij dagelijksch gebruik Bovenstaande is de titel van een zoo juist verschenen reisgids, welke in de Hollandsche taal uitgegeven wordt door het Bureau voor Vreemdelingenverkeer van de stad Munster, de mooie hoofdstad van Westfalen, In samen werking met de oude kunststeden Osnabrück en Soest. Het boekje is van handig formaat <11 X U cJ4 «iet er smaakvol uit, bevat een Weinig voedingswaarde, doch wel geneeskracht „Is er iets kapot?" „Nee heelemaal niet. Ik ben alleen een knoop aan mijn vest aan 't naaien.” en wordt, met Purol dit maakt haar en haarwortels en groeikracht!». benevens f 54.250. Het gerechtelijk vooronderzoek, ingesteld naar de geuite beschuldigingen tegen den hoofddirecteur der gemeente-gasfabrieken te Amsterdam, dr. L. J. J. Temeden. heeft ertoe geleid, dat enkele dagen geleden de officier van justitie, na bestudeeriry, van het lijvig dossier, tot de conclusie is gekomen, dat geen termen aanwezig zijn, om een strafvervolging tegen genoemden hoofd-directeur in te stel len. o OP- van van oprichting op plekken waar het haar erg dun de hoofdhuid een weinig inwryven Doe dit 1 of 3 maal per week; «eer sterk „Ja”, zegt de Des Moine Tribune Capital en de Musical Courier haalt het aan. „De piano past niet precies in Jazz en dit kan al of niet prouveeren voor de piano. Wel iswaar wordt zij er wel in gebruikt, maar toch is ten slotte hèt voornaamste syncopen-in- strument de saxofoon, hetgeen al of niet prouveert voor de saxofoon. Hierin toont de groote deugd zich van de piano, dat zy zich niet op hol laat slaan om een of ander krank zinnig begrip van muziek te helpen. Zy zingt, maar zij weigert te kermen. Zij is standvastig maar geenszins reactionair. Neen, de piano zal er zijn, zoolang muziek er is. Wij geven gaarne toe, dat daadwerke lijk alle snaarinstrumenten hun plaats heb ben, de viool bijvoorbeeld en sommige blaas instrumenten, fluit, piccolo en dergeljjke maar deze dingen om ons mede te behelpen hadden wy al eeuwen vóór de muziek ander halve eeuw geleden haar renaissance begon. Deze had te trachten op de volmaking van de piano voor zij een groote kunst kon worden met teekenlng en beteekenls. Zelfs de Jazz- ccmponist, die de saxofoon of de banjo ver kiest boven de piano, maakt zyn compositie eerst op dit complete en alles omvattende instrument. De plano was en blijft het eenige instrument waarop het mogelyk Is met ge modereerde getrouwheid een complete parti tuur te spelen. Men kan er met twee handen een schema tische schets op spelen van zelfs de meest complete xkestrale composities. Men kan er ten minste de melodie en de harmonie mee uitdrukken. Wat de piano aan kleur verliest, wint zy in gemak en niet alleen is zij nuttig voor den componist om dingen aan te geven, die ten slotte complete composities worden, maar zy is altijd nuttig geweest voor den amateur die zelfs met de geringste techniek diezelfde dingen er op aan kan geven voor zijn herinnering. De psycholoog, professional zoowel als ama teur, houdt vol. dat de menschheid nog altijd doen wil wat de holbewoner deed, name lijk op een Instrument beslag leggen, buiten de stem om. om er muzikale geluiden op te maken. Van de rieten -instrumenten of fluit of marimba of de trom van wilde volken zijn wij door ontwikkeling tot de piano gekomen en er is op het oogenblik niet de minste aan wijzing van een vooruitgang naar een supe- rieurder instrument. Wat compositie aangaat, harmonie was net behoorlijk ontdekt vóór de klavierjnstru- menten in veelvuldig gebruik kwamen en in de geheele geschiedenis van het componeeren overzichtelyke kaart voor velschillende 1 hebben maar zéér weinig componisten hun De „Msb." verneemt thans van de N.V. Philips Gloeilampen, dat het persbericht als zou de N.V. gramofoonplaten gaan vervaar digen met KUchenmeisterspatent, volmaakt onjuist is. hete! te Den Haag is dezer dagen een heer, die geregeld daar logeert, bestolen. Togh hU *s ochtends opstond, miste hij uit de lade van een nachtkastje 2600 Belgische francs en 9 gulden, benevens een sigaretten koker. De logeergast had zijn kamerdeur ’s avonds niet op slot gedaan. Ook bemerkte hij. dat zijn keffers waren nagesnuffeld, waarin zich echter niets van waarde be vond De sigarttenkoker Is later tereugge- vonden op het Bezuidenhout. Vermoedeljjk heeft men hier met een uiterst brutaal optredenden hotelrat te doen. Gisteren meldden wij het vertrek uit ouderlijke woning te Den Haag van den 13-jarigen scholier De O., die gevolg had gegeven aan zijn avontuurlyke neigingen en met een fiets en 10 gulden „de wereld in" was gegaan, zooals hy dat noemde in een thuis achtergelaten briefje. De hersenen van het jongmensch waren in de war geraakt door het lezen van een romantisch boek. Tot groote vreugde van de ouders, stapte deze jeugdige wereldreiziger des nachts om 12 uur de ouderlijke woning weer binnen. De wereld was hem allerminst meegevallen en hij had zeer goed aan den lijve onder vonden het verschil tusschen fantasie en werkelijkheid. Intusschen had hy het toch nog gebracht tot Antwerpen, waar hy al dadelijk ondervond, dat ’t daar allerminst het droomenland was. dat hij zich in zijn fantastisch brein had voorgesteld. Want hij moest zijn fiets verkoopen om aan geld te komen voor de terugreis, die hij per trein aflegde. Maandagavond was de politie reeds op de hoogte gesteld door reizigers» die het jongmensch in den trein ontmoet hadden en hem herkend hadden door zijn portret, dat in enkele bladen stond. Men was dus thuis op zijn komst voorbereid. Of hij daar ont vangen is met luid gejuich of met een pak voor zjjn broek, vermeldt de historie niet. De rechtbank te Berlijn heeft op het oogenblik in behandeling de vraag hoeveel paar schoenen de vrouw in het huwelijk mag bezitten. Toen de belde menschen, over wier verder lot nu de kamer voor echtscheiding zal be slissen, nog verloofd waren, had de man, die by een groote bank in de Dultsche hoofd stad een goed bezoldigde betrekking vervult, nooit zucht tot verkwisting bij zijn meisje kunnen bespeuren. Ze had geen passies en kleedde zich niet luxueus het eenige waar aan ze veel geld en zorg besteedde was haar onberispelijk schoeisel, waar ze een merk waardige voorliefde voor had. Wat de verloofde met een vergoelijkend lachje meende te kunnen laten passeeren, zou hem later last genoeg veroorzaken. Want nauwelijks waren de twee getrouwd of de voorliefde van zijn Jonge vrouw voor haar schoeisel nam een geweldigen omvang aan. Er verliep geen week zonder dat ze een nieuw paar schoenen kocht. Van de duurste dansschoentjes tot de sierlijkste huispantoffeltjes was dra? elk genre verte genwoordigd in verscheidene exemplaren. Voor den man werd op deze wijze het hu welijk spoedig een martelaarschap, dat niet alleen aan zijn geldbuidel knaagde. De vrouw verwisselde eiken dag minstens vijf- of zesmaal van schoeisel en had nergens meer belangstelling voor. Daar kwam by, dat de kasten, welke voor de berging van al die schoenen bestemd waren, in den loop van den tyd te klein bleken. De vrouw ging er daarom toe over kleer- en linnenkasten., welker Inhoud ze verwaarloosde en op een hoop door elkaar ergens anders opborg of maar weggaf, te ledigen om plaats te vinden voor haar schoeisel. Toen ze eindelijk 75 paar schoenen by el kaar had, begon ze de boekenkast van haar man te ledigen. Die leek haar juist de waar digste plaats om haar schoenen te bewaren. Maar nu was het geduld van den echtgenoot ten einde en zal de rechter moeten vaststel len hoeveel paar schoenen een vrouw mag bezitten en waar zij ze in moet bewaren. Tot de belangrijkste smukken bij een eet servies be hoor en m de eerste plaats de bor den. Voor een gewoon eetservies Van groot formaai zijn acht en veertig borden een alledaagsch verschijnsel, des te meer zijn er natuurlijk nog noodig voor een diner-servies. waarbij gerekend wordt op veel gangen, en dat zoo ingericht moet zijn, dat er niet onder de hand in de keuken moer worden afgewasschen, iets waar meestal geen tijd voor ts. Allereerst moe/n er dus bij zoo’n servies veel borden zijn, maar bovendien moet de hoeveelheid platte schotels veel grooter zijn dan bu een servies, dat voor een klein aantal personen m gebruik is. Slechts een paai dekschalen zijn noodig om de aardappelen in op te floer», alle andere gerechten worden als gegarneerde schotels gepresenteerd, waar bij dan de groenten of war anders bij het vleeschgerecht mócht behooren, mee op den schotel worden gerangschikt. By deze duurdere serviezen behoort meest al een soepterrine met eenige gesloten sausterrines, die in 'het deksel geen lepeigat hebben. Dit is hiervoor dan ook overbodig de soep wordt in de gesloten terrine binnen gebracht en op het buffet of dressoir gezet. Het deksel wordt er kigenomen, de «epel er in gezet, de soep in de borden geschept en rondgediend, en de terrine wordt weer meegenomen naar de keuken. Het gebeurt Passagierslijst van het s.s. „Johan de Witt” zo dezer van Amsterdam naar Batavia ver trokken: Naar Southampton: 17 passagiers. Naar Algiers: r passagier. Naar Genua: 45 passagiers. Naar Port-Said: 1 passagier. Naar Indië: J. Ackermann. Raden Adipati Ario Mohamad Achimad. mej. Raden Ad- jeng Twanah, Mohamad Achmad W. B öck. J. Bakker, mevr. G. J. Bargman mej. C. M. A. van Bemtnelen fam. A. P. A. A. Besnard, G. E. van Beusekom, mej. Bisschop, lam. H. J. Bloos, mej. A. Boland, tam H. M. van Bonzel. mevr. J. E. Bosman en k., mej. M. F. Both, mr C. M F. Braakman jon geheer L. F. J. van Breemen. fam. J. J. Bre men. M. Bnel en echtg.. R. den Brinker en echtg., mej. M. den Bnnker, prof. dr. G. B. Brom en echtg. mevr. E. BrunstGraenert fam. K. J. T. van Bijievelt, tam. G. Corne- lisse, J. G. Crabbendam. tam. X. F. Crince le Roy, met. G. Daaleman. mr F. van Daa- len, F. Diephuis en echtg. A. J. D. Dtrksen, R. van Druten lam. ir F. G. Dumas. S. Dwarshuis, met. G. van Dijk, J. J. Emoiis en echtg. M. van Es, tam. Ch Evsmk me vrouw K. Feikema E. F. Fimmen mej. A. Flikkenschild, fam. mr. J. Gebhard, mej. ir. C. A. de Gelder, tarn. J. Gesterkamp, mevr A. J. de GraafBlom. met. H. H. Graber, tam. M. de Gysel. J. J. van der Hage en echt- gen., fam. C. Ham. J. C. J. Hannema en echtg. mevr. M. Harkmk en d., mevr. V. W. A. J. -van Heukelom. W. E. Heynmg, fam. ir. C. Hillen. tam. dr. F. C. W. G. L. S. Holzschuher von Harrlach, tam. A. A. Hom- merson, A—W van der Hoogen O. Horst, fam. K. Hoving, fam. J. H. Huisman. fam.H. Huizinga, F. M. Ugen en echtg., tam. C. C. F. Jager, mr. A. C. Jas en echtg. J. Ph. Jekel mei. E. A. Jensen. M. Kiveron, zeereerw. pater C. A. Klamer S. F. Klein, mevr.'H. I. Kleyn, mej. J. L. A. Kleyweg G Kochalisky. Raden Koentioro mej. C. F Kolb. fam. A. Koopman tam. H. H. Korsten, mevr. W. F. Kraan tam. A. A Kraéff. F. C. Kraneveld en echtg.. mevr. J. H. Kubmek. tam. J. D. Krijgsman prot. dr. H. J. Laméris mej. A. C. Leckie. ir. W M. Lemaire en echtg., me vrouw J. van der Maal, J. H. van der Meer en echtg-, tam. P. A. More. mr. A. W. van Nes en echtg. fam. P. J. M. van Noort, A. Nolan en echtg.. mej. C. J. van den Oever, mei. A. J. M. van Ogtrop. mei. H. Pattiwaei van Westerloo R. G. Peereboom Voller en echtg., J. Piso en echtg., tam. C. J. Polder- j mans, R. Polis C. J. G. Repeiine mr. A. W, Reyerse en echtg.. fam. O. van Rossum, fam. A. A. de Rijk. mej. E. Scherg, metuffrouw M. Schmit, fam. P. A. Seriei, Hector D’Sil- va en zoon, dr. H. J. Smit en echtg.. C. Spiess mej. B. Steenstra C. H. Stehmann, mevr. H. Stengel en k. mr. H. R Stieltjes en echtg., mr. W. P. van Stockum, mej. J. Stor tenbeker, lam. J. G. C. Strookappe, J. A. Sturm, A. Teeuw en echtg., tam. G. M. van Thienen. C. Th. Thierbach, J. M. Thön, mevr. P. Tieman tam- J. Tolk, fam. Toot, tam. L. J. Toxopeus. mevr. W. Tromp, mej. A. F. van Veen. tam. A. van der Veen. J. L. van Verre, H. Ch. Th. Verstegen en echtg., J. W. de Visset, lam. 1— Vleet J. van der Vhct, mr. F van der V’oodt, lam.' A. A. F. Vogelpoel mr. M. de Vries en echtg., prof, dr. E. W WaJch en echtg., mevr. V. W. J. van Weele en k. fam. mevr. M. v. d. Wegen, mr. H. K. Westendorp en eentg. mei. A.' Wiersma, H. A. Willing echtg. en k., P. C. van der Wolk, K. Yff en echtg., mej. N. Ze per. Teneinde den spaarzin te bevorderen, heb ben alle kinderen, die 1 Mei op de openbare en bijzondere scholen te Doetlnchem «yn ^gelaten, een spaarbankboekje met een Inlage van 1 gulden op de gemeentelyke spaarbank ontvangen, terwijl de schoolkin deren, die reeds een boekje op de spaarbank hebben, hun tegoed met 1 gulden verhoogd zagen. Volgens mededeellng in de Mei-aflevering van het maandblad der Vereemging .Jfeder- landsch Fabrikaat" zal de algemeene leden vergadering der vereeniging ditmaal plaats vinden op Woensdag 9 Juli aa. Alsdan zal aan boord van de salonboot ..Alkmaar" van de Maatschappij „Alkmaar Packet" vanuit Amsterdam een tocht worden gemaakt naar IJmuiden. Onder deskundige toelichting van dc directie van den Rijks Waterstaat aldaar zullen de nieuwe slulswerken worden bezich tigd. terwijl tijdens den terugtocht een be zoek aan een van de groote industrleele on- dernemingen aan het IJ zal worden gebracht. Alvorens wordt vertrokken, wordt aan boord van de „Alkmaar" het zakelyke gedeelte van de algemeene vergadering afgehandeld. „Wat de vereeniglng in de laatste maand deed" bevat als naar gewoonte een belang wekkende opsomming van wat het bestuur in deze verslagperiode tot stand bracht. Vervolgens trekt de aandacht het verslag van de werkzaamheden der vereeniging gedu rende het Jaar 1929. waaruit de krachtige ont wikkeling van de werkzaamheden der ver eeniging zeer overtuigend blijkt. Het is wel jammer, dat uit de daarop volgende verlies- en winstrekening en balans over 1929 blijkt, dat dë"vereeniging over zoo geringe geldmid delen beschikt en dat de verlies- en winst rekening een nadeelig saldo van bjjna f 1500 aanwjjst. quldatle moeten plaats vinden met C“; stlg resultaat, hetwelk bij faillissement «lechter zou worden. Naar aanleiding van bovenstaande zfj gemerkt, dat het aandeelenkapitaal „Futura” blijkens de acte v:.- 250 000 bedroeg, waarvan 109.500 ge plaatst en volgestort. De obllgatleachuld be loopt In totaal 1 020.450 waarvan f 24.900 a 4 pct., 257 700 a 5 pct 633.600 a 6 pct, 3 pct. premleleening groot dan drie Er klinkt door zyn grootschen cpzet. Men wil 's winters reizen organiseeren naar de Mid- dellandsche zee. waarby de passagiers o.m. gelegenheid zullen hebben in de Sahara gaan Jagen. Men meldt uit Nijmegen: De was van de Waal houdt nog steeds aan, en daar Keulen ook gisterenmorgen nog elf centimeter was seinde, is de hoogste stand nog niet bereikt. De uiterwaarder rijn thans geheel ingeloopen. De op- en afrit van de veerpont van Nymegen naar Lent is verlengd moeten worden. De kade by den Lindenberg te Nymegen is gedeeltelyk ondergeloopen, waardoor veel ongerief wordt veroorzaakt. Een groote hoeveelheid zand en grint voert het snel stroomende water, waardoor eenige stap-ls steenen die in het water staan, beschadigd werden. De zoogenaamde Groenlanden ten N.O. van de stad zyn eveneens ge. „el overstroomd, waardoor groote schade aan het grasgewas is veroorzaakt. By een was van 28 c.M. is de waterstaat voor Nymegen thans drie meter boven normaal. Eergisteren reed een auto, komend uit de richting Zwolle en bestuurd door den heer T. de Vries te Zwartsluis, over den Hasse 1- terdyk. Door den regen was de voorruit der auto dusdanig beslagen, dat de heer De Vries geen voldoende zicht had. Eerst op het laatste oogenblik bemerkte hy daardoor een auto, komende uit Hasselt. H. week uit. kwam met de auto op den berm in een gat. waardoor de auto omsloeg en den dijk afging. De bestuurder kwam er zonder letsel af. maar een Jongere zuster werd door de glas scherven zoodanig geraakt, dat een slagader werd doorgesneden. Zy werd naar het Sophlazlekenhuis te Zwolle overgebracht. De chemicus, die de asperge naar haar voedingswaarde onderzocht, komt tot de ontdekking, dat behalve de augurken, er geen groente is, die zoo weinig voedings stoffen bevat als de asperge. Van een K. G asperges zijn slechts Ó72 gram egtbaar en van die hoeveelheid zijn slechts 30 gram zuivere voedingsstoffen. Maar daarop komt het met alleen aan. Want meer dan de helft van de in den kop van de asperges en in het weeke.deel zich bevindende stikstof, be staat uit asparagine, een stof, die de eigen schap bezit in het menschelijk lichaam de werking van zwakke en zieke nieren op nieuw te prikkelen. De gunstige invloed van de asperge bij nierziekten is, in ieder geval, zoo.opvallend, dat de geneeskundige waarde van de asperge, tegenwoordig, u- een vaststaand feit wordt aangenomen. Het is ook gelukt, de aan de versche asperge ontnomen asparagine, in den vorm van een aftreksel te^winnen, hetwelke als een ge neesmiddel door de zieken wordt ingenomen. Het gebruik van asperges werkt bovendien zeer gunstig op de spijsvertering en daarom wordt de asperge door maaglijders zeer graag gegeten. Naar een oud bijgeloof, zou de asperge-eter steeds heerlijk en aangenaam droomen en tegelijk zou een deel van zijn liefste droomen ook in vervulling gaan. Merkwaardige dingen verwachtten overigens de oude Romeinen van het gebruik van asperges. Het drinken van aspergewater zou liefde opwekken en een stengel van asperge om den hal^ gedragen geldt als liefdes-amulet, en het eten van asperges werd ook aanbevolen aan heden, die veel of dikwijls het woord moesten voeren. Dat men door het eten van asperges oud wordt, heeft de in de zeventiende eeuw levende Fransche schrijver Fontenelle be weerd. en hij heeft, wat hem zelf betreft, het ook bewezen, want hij werd juist honderd' jaar. werken geschreven zonder daarby de plano te gebruiken om hen behulpzaam te zyn. of ze pianisten waren of niet. Beethoven, on danks zyn ontzettende genie en ondanks zyn doofheid, hamerde op zyn plano zoolang hy nog maar iets kon hooren. en Wagner, die een zeer slechte pianist was. zag kans al zyn ontzaglijk gecompliceerde partituren op dit instrument uit te werken. Het is moeilyk zich een wereld te denken Zonder tokkelaars. Zelfs de meest verstokte luisteraar zal momenten hebben waarop hij dingen voor zich zelf wil tokkelen op een in strument: Juist zooals de gemiddelde base- ball-enthousiast waarschijnlijk wel eens zelf baseball heeft gespeeld zoo zal de gemiddelde muziek-enthousia-st in het algemeen wel een of ander instrument bespelen. De plano is'daartoe het geschikte instru ment omdat zy geen hulp of accompagne ment noodig heeft. In het licht van het gezond verstand schijnt het onwaarschijnlijk dat de plano ooit zal ophouden een familiaar hulsmeubel te zijn in het „home." Bijna niets verraadt zoo zeer de gastvrij heid in een huis als het gelaat waarmede de dienstbode den bezoeker de deur opent. Meer dln eenig ander ding weerspiegelt dit he’ karakter van de vrouw des huizes. Wan neer de dienstbode vuil en slecht gemanierd is en geen teekenen van een nette opleiding vertoont, dan kan men vrijwel met ze'.erheïïl zeggen, dat de vrouw iemand is die nu juist niet zooveel hart heeft voor haas huis. Het komt wel eens voor, dat de dienstboden meer het werk van kinderjuffrouw doen, 1 terwijl de huismoeders het huiswerk doen. Dat is natuurlijk precies de verkeefde wereld en de huisvrouwen zullen beter doen, als .zy haar dienstboden eerst eens teeren het gewone werk te doen. Zij mosten beginnen met ezn strengen regel in te voeren en toe- dat het personeel zich aan deze vast- gestelde orde houdt. Want in dien zij eenmaal toelatcn, dat een of ander werk wofdt over geslagen. dan blijft het een volgenden keer heel genia kkelijk achterwege. Het is zoo moeilijk niet om dit aan het personeel te leeren, maar het moet niet ge duid en tact worden gedaan. Hetgeen hier evenwel als het voornaamste kan geiden is het goede voorbeeld van reinheid en zinde lijkheid. Maar opdat de bedienden helder zijn, is het noodig, dat zy voorzien zijn van alle faciliteiten en dat zij een eig:n vertrek hebben, waar zij zich m hun tijd geheel kun nen reinigen, zij moeten ook schoon bedde- goed krijgen, en in de gelegenheid zijn hun eigen goed te wasschen of zoo dit al niet noodig mocht zijn, te strijken. Ook op dc verzorging der „haren" vooral waar kinderen in huis zijn, zal de huisvrouw ernstig moeten letten. De dienstbode moet steeds een voorschool dragen en moet dat van tijd tot tijd verwisselen zij 'moet ook geen schoenen met hooge hakken willen dragen maar kieze deze met eenvoudige lage. Wanneer gij een nieuwe dienstbode neemt, geef haar dan een lijst van alle werkzaamheden, welke zij moet verrichten en met al het gereedschap, dat haar ten dien ste staat. Doe in den beginne het werk met haar samen niet om het uit de hand te ne men. maar om te leeren wat de regelmaat moet zijn. Gij moet haar, als zij eenmaal met haar werk bezig is, niet daarvan wegroepen, want dat vermindert ’t verantwoordelijk heidsgevoel bij haar. Gij moet haar niet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat maar aan een stuk door laten werken, doch haar op geregelde tijden vrijaf geven. Zij moet ook eens per jaar haar vacantie hebben en elke week haar vrijen middag en avonden. In het huishouden moeten naar een goede tafel en goede stoel en goed licht ten dienste staan, waarbij zij dan kan zitten naaien of lezen. Deze en meer dergelijke gemakken hebben al meer dan eens een dienstbode voor ■aren aan een bepaald huis of bepaalde familie gebonden. De daarvoor In aanmerking derlandsche fabrikanten kunnen wellicht bi« voordeel doen met hetgeen vervolgens woraj Posterijen Telegrafie en Telefonie. J „Nieuwtjes uit de Nederlandsche Industrie bevat byzonder aardige opgaven van hetgeen de Nederlandsche Industrie in dit opzicht heeft tot stand gebracht. In de reeks artikelen, reeds m het rijd schrift verschenen, onder het hoofd .Verdwe nen Industrieën" wordt ditmaal een en ander verteld over de zeil- en zadelmakerij. Verder wordt o a. nog de aandacht geves tigd op de met zulk een succes door de ver eeniging georganiseerde reizende school-ten- toons tellingen. De methoden om aan een echtgenootc te komen zijn velerlei, en van uiteenïoopenden aard, aldus lezen wij in de Tel. Een lersche- Amerikaan evenwel, die in Horningsea een dorpje bi, Cambridge woont heeft zijn toe vlucht genomen tot ’n oorspronkelijke manier. Hij heeft aan den muur van zijn huis een bord opgehangen met allerlei afbeeldingen er op berekend, om de aandacht der voorbij gangers en gangsters te trekken. Te midden van die plaatjes prijkt de volgende kennis geving „Hewson Cowen. Horningsea S. O. b. Gevraagd een vrouw.” Cowen bleek volkomen bereid zijn idéé desgevraagd nader toe te lichten. Hij zegt, dat hij het vrijgezellenleven op den duur niet kan volhouden. Hij werkt in zijn huis, en kookt zijn eigen eten, en dit belemmert hem m hetgeen hij als zijn eigenlijke werk beschouwt, want Cowen is zoo’n beetje een dichter. In Amerika is al een bundel van hem verschenen. En heeft hij een vrouw, dan is hij van plan een boek te schrijven dat een succes zal worden. Of ook zijn „uiithangbord" succes hebben tochten, alsmede een beschrhvlng der reis routes, evenals een groot aanta\aanlokkelljke foto’s van de oude Westfaalsche steden en Wasserburgen. De uitgave van den typografisch kunstzin nig verzorgden gids Is vooral daarom van be lang. omdat het behandelde relsgebled. hoe wel het zeer dicht bij de Hollandsche grens ligt, tot nu toe voor de meeste Nederlanders onbekend was. De aangegeven autotochten leenen zich by zonder goed voor een weekendrit. Een leder, die in den tegenwoordlgcn .jiuchteren" tyd van louter zakelijkheid, nog zin voor de ro mantiek van de oude steden en burchten be waard heeft, zal biy gestemd worden door de menigte natuur- en kunstschatten, welke hem op zyn Interessanten ontdekkingstocht gebo den worat. Het aardige en aan zyn doel beantwoorden de drukwerkje (kojierdlepdruk) is gratis te bekomen aan alle groote Hollandsche rels- bureaux. by de reisvereenlglngen. In de groo- tere hotels en bij de bureaux voor vreemde lingenverkeer der steden Münster (In West falen), Osnabrück en Soest. zelfs dikwijls, dat bij een kostbaar servies een doodgewone wit-steenen terrine wordt gekocht, omdat de soep op een apart raieltie in de gang of in het dienkatnertie wordt opgeschept. Niemand krijg' dan de terrine re zien en het is ook niet noodig, dit kostbare stuk by he< servies aan te schaffen. tGouden randen goudgarneenngen aan serviezen zijn altijd een angstig oezit. Hoe mooier het fabrikaat ts. en hoe kostbaarder het servies hoe meet r a ts er bestaat op duurzaamheid natuurlijk. Bovendien bestaat er ook in veel gevallen nog verschil .usschen het Fransche en het Engelsche goud waarbij dan het Fransche veelal het zoogenaamde kopergoud is, terwijl het Engelsche blad goud is. wat op den duur toch beter stand houdt. Om maat eens iets te noemen staat bij voorbeeld het’ goud van het beroemde Wed- gewood-aardewerk bekend als zeer houdbaar. Maar wanneer dit geregeld met een zeepsop met soda erin wordt afgewasschen, beslaat er toch ook een groote kans, dat ’t er op den duur atgaat. Tegen atwasschen met soda is vrijwel geen enkele garneering met goud bestand, noch van het Fransche. noch van het Engelsche aardewerk of porcelein wie dan ook zeker wil zijn, dat de gouden randen en andere versieringen niet door het schoonmaken zullen verdwijnen, moet zeker geen soda gebruiken. Met ’t harde duinwater levert dit echter weer eigenaardige moeilijkheden op het water is re schraal om vette borden en schalen goed schoon te krijgen waardoor zri ook moeilijk af te drogen zijn, zonder er strepen op te houden. Met regenwater is dat heel wat anders het is veel minder schraal dan duinwater en het kan daarom ook soda veel gemakkelijker ontberen. Over het algemeen is het natuurlijk niet aan te raden, de schalen en borden aan groote hitte bloot te stellen daarop zijn ze nu eenmaal niet gemaakt. Ook het idee van sommige menschen, dat men aardewerk met een gerust hart zonder angst voor springen in den oven kan zetten, is niet juist. Het is wel een feit, dat aardewerk heel veel sterker is dan porcelein en het zal misschien ook wel goed afloopen. Wordt porcelein in den oven gezet, dan knapt het bord of de schaal al spoedig in tweeën, terwijl het aardewerk er weer wel heelhuids uit zal komen. Het gevolg van dit experiment blijft echter niet uit, al knapt her bord dan ook niet, een bruine vlek zal er toch op den duur m komen en dan is het voorwerp al net zoo min goed bruikbaar knapte. Toch is aardewerk wel veel sterker dan porcelein komt er met stooten een definitief einde aan elk stuk porcelein. het aardewerk zal een schilfer of hoekte verliezen, maar meestal gaat het bij een met al te sterken stoot niet verder. Evenzoo zal een aarde- werkschaai, die op den grond valt en niet al te ongelukkig terecht komt veel kans hebben, heel te blijven, terwijl een porceleinen- schaal m veel stukken en stukjes tuteenvalt. En breekt het aardewerk toch ook, dan gaat het meestal maar in enkele stukken, die desnoods nog wel aan elkaar gelijmd kunnen worden. Maar met porcelein is dit een onbe gonnen werk. zullen géven. De Inrlêhting van en dé bedie ning op het vaartuig beloven sprookjesachtig te worden. Geen gewone kellners en grooms, neen Russische oud-officieren, onder wie zeer velen van den hoogsten adel, zullen de gasten bedienen. Groote feesten zullen wor den georganiseerd en ten der zeven dekker, van het vaartuig zal gereserveerd worden voor de gokkers. De maatschappy zoowel ais vaartuig zyn van Fransche nationaliteit de Fransche wetten betreffende de speelgele- genheden gelden dus." De fiches zullen wor den afgestempeld door het Fransche gou vernement en een ambtenaar zal ter con- tróle aan boord zyn. Om te voorkomen, dat het aan boord een „janboel” wordt en dat het schip een slechten naam zal krygen. zal contröle worden uitgeoefend op het publiek. Het vaartuig zal te Hoek <an Holland aan de steigers van de Holland-Amerika-Lyn meren. Het ligt In de bedoeling by wyze van proef, een schip te laten varen. Slaagt deze, zal het aantal woroen uitgebreid tot (een te Havre en een te Hamburg), is voorts nog een plan, dat fantastisch De N.V. Drukkery en Ultgeversmaat- cchappy „Futura", waarvan reeds in Sep tember 1925 de destijds in Leiden geves tigde drukkery publiek werd verkocht, is sindsdien niet In staat geweest aan hare verplichtingen uit hoofde van de uitstaande obligatieleeningen te voldoen. Onderhande- llngcn ter verkryglng van nieuw bedrijfs kapitaal. waardoor een reorganisatie moge lijk zou worden, werden by de opschorting der couponbetaling In uitzicht gesteld Naar thans uit een door het Utrechtsche advocatenkantoor mr». J. H. van Maaseveen en H. P M. Steenberghe aan obligatiehou- der» der ..Futura" gerichte circulaire biykt, hebben deze onderhandelingen geen resul taat opgeleverd, voomameiyk jnHat de vooruitzichten op beter rendement der N.V. In een te ver verwyderde toekomst gelegen en daardoor r.iterst onzeker zyn. Onder die omstandigheden zag de direc tie. ach volgens de circulate genoodzaakt de liuldatie van .Futura" in overweging le nemen. Een accouclantsonoerzoek heeft echter uitgewezen, dat by liquidatie slecht» een ultkeerlng van 2.3 pc’, zal kunnen plaata vinden, en wel eerst na eenige jaren. De directie heeft daarna naar middelen uit gezien. om een beter voorstel te kunnen doen. Op het oogenblik zyn eenige personen be reid gevonden, een bedrag ter beschikking te stellen om daarmede een accoord aan obll- gatiehouders aan te bieden van 10 pct. van het nominale bedrag van hun obligaties zulks tegen overdracht van obligaties en coupons, welke na aanneming door alle obll- gatieshouders van het accoord zullen ver nietigd worden. Het voor dit accoord benoo- dlgde bedrag is thans vrywel byeen, zoodat terstond na aanneming van het accoord tot ultkeerlng ven de accoordpenningen kan worden overgegaan. De personen, die het bedoeld bedrag ter beschikking stellen heb ben uitdrukkeiyk verklaard, dat zy zich aan hun aanbod niet gebonden achten, indien niet alle obligatiehouders het accoord aan namen. De directie verzoekt ten slotte In de cir culaire eiken obligatlehouder het aanbod van 10 pet. te accepteeren, daar dit voorstel practisch het eenige is dat aan obligatie houders onder de nu eenmaal bestaande om standigheden kan worden gedaan. By niet aanneming zou vrywillige of gedwongen 11- ongun- —1 nog 19 Mei opgegeven door v. d- Graaf A Co. N.V. (Afd. HandelsinformaUes) Uitgesproken 15 Mei. H. Gelissen. Beek <L thans te Ant werpen. R.c. Mr de Neree tot Babbench. Cur. Mr. Linthorst. Maastricht. 16 Mel. C. Roovers. manufacturier. Princen- hage. R.c Mr. J. C. Sikkel. Cur. Mr. P J. Heemskerk, Princenhage. W. Blommerde. landbouwer. Halsteren. R.c. Mr. J. O. Sikkel. Cur. Mr. J. van Has selt. Bergen op Zoom C. Vermeer, koopman. Rotterdam. Pieter de Hooghweg 112. aan het Bosland 18 zaak doen de onder den firmanaam C. Vermeer Co. R.c. Mr. Dr. J. Wynveldt, Cur. Mr. J. W W. v. d. Hoeven, Rotterdam W. B. Sjerp, bouwondernemer. Rotterdam, Hooidrift 39. R c. Mr. Dr. J. Wynveldt. Cur. Mr. A Blussé van Oud-Alblas, Rotterdam. J. P Gagestein r'r„ Rotterdam. Nanning- straat 14. R.c. Mr. Dr. J. Wynveldt Cur. Mr. J. W. W. v. d. Hoeven, Rotterdam. H. van Wyk. koopman. Rotterdam. Oranje- boomstraat 33. R.c. Mr. Dr. J. Wynveldt. Cur. Mr J. Zeelenberg. Rotterdam. J. C. H. Janssen, schipper op het motorschip ..Jolam." liggende by het kerkhof te Charloia in de Waalhaven, gedomiücieerd te Rotterdam R.c. Mr Dr. J. Wynveldt. Cur. Mr. A. Scha- dee Rotterdam. H. T. Scheffers, meubelmaker. Rotterdam. Rosener Manzstraat 7b. Rc. Dr. J. Wynveldt. Cur. Mr. A. N. M. Allard. Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 15 Mei. G. Will kommen. Waubach, gem Ubach over Worms Opgeheven wegens betaling: 15 Mei. Jean Vaessen. Voerendaal_ Uitgesproken 19 Mei: C. J. Verschuur, radlohandelaar. Amster dam van Hallstraat 61 huis. R.c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr K. Vogels. Amsterdam, Keizersgracht 451. J. van Santen, koopman. Amsterdam, Bors- senburgerstraat 4. R.c. Mr. Hh. L. van Ber ckel. Cur. Mr. H. la Croix, Amsterdam, Prin sengracht 778. J. Wertheim, koopman in lompen, Amster dam. Lange Houtstraat 47 III. R.c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. H. la Crotx, Am- «I sterdam. Prinsengracht 778. L. Zeilstra, Amsterdam. Stolwijkstraat 59 III. R.c. Mr. Th. L. van Berckel. Cur. Mr. H. la Croix, Amsterdam, Prinsengracht 778. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 19 Mei: L. van Wllderen. naarden. E. E. Daub, echtgenoote A. W. Harre, Am sterdam. J. Salomons. Amsterdam. De „Telegraaf’ meldt nadere bijzonder heden over het pleizierschip, dat voor Schevenlngen zal varen. Voor den eersten tocht wordt het geheele Corps Diplomatique te Parys en te s-Gra- verüiage uitgenoodigdmen hoopt zelfs, dat eenige ministers aan een invitatie gevolg

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 3