-I FEUILLETON ^Buitenlanclsch Q^Cieuivs I f' ife. i Mussolini zijn actie en Een fantastisch denkbeeld? in Patel volgt mevrouw Naidoe op De strijd in China Het ontslag van Sir Mosley Verklaring in het Lagerhuis De toestand i Britsch-Indie De sterftegevallen te Lubeck DE ERFENIS VAN EEN PRINSES Waarschuwingen in de buitenlandsche pers Terugblik naar de gebeurtenissen van October 1929 S3*. Minister Groner in den Rijksdag F WU beginaea een groofc a^U-flcricale Het verbod van den Stahlhelpi Kb m wy nu een* een sigaartje gipgqj van den Berlijn De Europeesche Federatie Het ontslag Burgemeester van Mussollni en de arbeiders van Milaan De Britsch-Indische beweging f De zitting zelf naties douanetarieven tegen elkaar instellen. Sir Mosley Rede over de Rykswcer CLOYD CEORGe Krachtig optreden ran MacDonald? Troepen van Nanking nemen versterkte stad Dr. Böss In den Rijksdag Mussolini ,T7* ft Patel uitbrengen Ook in Hongarije slachtoffers j om te (Wordt, vervolgdJ tot den Itallaanschen om de tegenstelling met door dergeiyke openbare communistische rijksdagfractle heeft den minister van de riJksweer Ordner Olie van wantrouwen ingediend. den Schneider, „Berl. Tag." schandaal October Duitschland. de Minister. Ei*i te verd’ Ne Gdbel en Dcgner. den afgevaardigde Bruhn en van Berlijn, Mütter zoo herinnert het Bank of India belegerd Te Bombay is het gisteren tengevolge van het optredM van de politie tegen het Natio nale Congr® tot ernstige onlusten gekomen. Op de beura hadden zich geruchten ver spreid. dat de directeur van de Bank van Indië, die deel uitmaakt van een Indisch De Amerikaansche pen De Amerikaansche bladen beschouwen het memorandum als een edelmoedige schepping, het groote hart, de groote intelligentie en de diepe wijsheid van Brland waardig, wiens denkbeeld thans minder utopisch dan voor heen lijkt. Vencherping van het optreden tegen de civiele ongehoorzaamheid? Daar de autoriteiten van meenlng zijn, dat het geheele program der Congrespartij thans beslist revolutlonnair is en de vernietiging van de regeering en de economische en so ciale structuur der samenleving beoogt, over weegt zij, of de actie van deze partij nog langer dient te worden behandeld als een niet gewelddadige beweging van civiele on gehoorzaamheid en of zjj niet dient te wor den bestreden met alle mogelijke middelen voordat zy een volkomen chaos teweeg brengt. Voor de Milaansche arbeiders hield hij een groote redevoering, verklaarde, De. bestorming van het zontdepót van Dharasana de begroeting zelve betreft, verklaarde lister dat hjj voor de volgende jaren jging verwacht. (Geroep: Hoort!) Be- n op wapens en munitie zou zeer on- idig zi1n. Tenslotte verzocht de Ml- den Rijksdag hem bij zijn streven, weermacht en haar begrooting vrij Utlek te maken, te steunen. Een Engelsche waarschuwing De „Times” wijdt een hoofdartikel aan de redevoering van Mussolini en richt een ern- In verband met de besprekingen van Sir Oswald Mosley en de oppositie van den lin kervleugel der arbeiderspartij tegen de re geering, wordt, naar verluidt, in de wandel gangen van het lagerhuis de politieke situa tie druk besproken. Naar verder verluidt, zou MacDonald be sloten hebben om in de zitting der Labour- fractie van Donderdag een einde te maken aan de aanvallen van den uitersten linker- vleuvleugel der party. Waar, chyniyk zal hij dan een motie van vertrouwen eischen en ver klaring, dat hij ingeval deze motie niet mocht worden aangenomen, den konlng onmiddellijk zal verzoeken het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. houding en reactie op corruptie heeft de rechtbank thans blijkbaar „onvereenigbaar met zijn waardigheid als burgemeester" ge brandmerkt. Het vonnis wordt in de pers druk bespro ken en al naar gelang de partljkleur, goed of afgekeurd. De „Voss. Z." oefent scherpe crltiek op het geheime karakter van het disciplinair onderzoek. Alles wat voor een moderne juridische behandeling vereischt wordt, ont breekt hier: alles geschiedt in het geheim, zelfs de toelichting van het vonnis wordt niet bekend gemaakt. Het publiek, dat anders gewoon is in elk geval althans te trachten zich een oordeel te vormen over de zaak, moet hier maar aannemen wat het college als juist beschouwt. De „Germania" zegt, dat het geval-Böss Communistische motie van wan trouwen tegen Gröner volg, dat de chefs geweigerd hebben Calmette-inentlng nog toe te passen, te Weenen heeft men het procédé zoolang de ongevaariykheid heeft getoond, dat de corruptie of desnoods alleen maar het passief toelaten van corrup tie ia dóórgedrongen tot in de hoogste functies. De „Lokal-Anzeiger" schrijft, dat men met schaamte van het vonnis kennis neemt, omdat het hier gaat om de hoogste ambtenaren van de hoofdstad van het Dultsche rijk. De „D Alg. Z." is van mee- ning, dat men Boss wegens het harde vonnis geen menschel ijk medelijden kan ontzeggen, hoewel hy in groote mate schuld heeft aan de vermindering van het aanzien van Ber lijn. De „Boersenzeitung" vindt het ont slag van den burgemeester en de gelQk- tydige toekenning van twee derde deel van zyn pensioen een ver-gaand genadegeschenk. rooken op het strand? Blücher komt met den expres van half zeven. En schaterlachend eindigde hij: Kom, laten we wat afdrukken gaan maken van het plan der tramwegwerken. Het gezelschap gingen dan naar beneden, pratend over allerlei onbedu^jende dingen en verloor zich In de menigte, welke door het gunstige weder naar de zee gelokt werd. Het bericht, dat Paula onlangs toevallig in de krant gevonden had. was dus geen verdichtsel geweest, want terwyl sommige argeloozen lachten om de zoogenaamde „misdaden van geheime vereenigingen be raamden de godsdiensthaters hun duistere plannen. En de pers, dr.t geweldige wapen, werd gemobiliseerd voor den reuzenstrijd, welken de vrijdenkers voerden tegen Goa en zyn Kerk. De moord van Font-Aulade was slechts een episode uit het drama, dat zich reeds zoovele jaren in Frankryk afspeelt. De moordenaar van Graaf de Gerly was een der trouwe leden r*-r vreeseiyke sekte, een stille avonturier, die tot alles bereid was en zich bediende van dolk en vergif om de noodige sommen te rooren voor de aanhoudende haat-campagnes. Dezen avond, waarop de zich noemende ingenieurs de onthulllr en vernamen van mum en de plannen van Meinbloch. nam te Bayonne een reiziger den trein naar het Zuiden. Het was Blücher. een der leden van het g^heABie genootschap, de moordenaar van In het Lagerhuis legde Sir Oswald Mosley een verklaring betreffende de redenen, die hem hadden genoopt ontslag te nemen als kanselier van het hertogdom Lancaster af. Hy was destijds door den eersten Minister aangewezen om Thomas, den Lord-zegelbe- waarder by te staan, die belast was met de problemen met betrekking tot de werkloos- stige waarschuwing Ministerpresident Frankrijk niet demonstraties te verscherpen. De taal van den grooten leider van een modernen staat, aldus schrijft het blad, be hoort in werkeiykheid niet meer in dezen tijd thuis. Zijn uitdrukkingen stammen uit een andere eeuw, en de gedachte, dat andere mogendheden trachten Italië te Isoleeren, stemt niet overeen met de politiekz werke lijkheid. Tenslotte wijst de „Times” er op, dat samenwerking tusschen Italië en Frank rijk voor het herstel van Europa noodzakelijk is, en zegt, dat er op den grondslag van de onlangs in de Kamer door den Italiaan- achen minister van buitenlandsche zaken. Grandl. gehouden rede een oplossing van de moeilijkheden tusschen Italië en Frankrijk gevonden zou kunnen worden. Italië heeft door syn daden een nieuwe positie in Europa veroverd, eindigt het blad. wis—r nieuwe daden zijn niet minder nood- aakelijk, opdat deze positie erkend zal wor den. Na de arrestatie van Mevr. Naidoe, die den aanval op Dharasana leidde, is de voorma lige president van de Wetgevende Vergade ring van Indië, Patel, te Dharasana aange komen. Hy heeft de leiding van de actie op zich genomen. verontrust en hetgeen vaak aan anderen on opgemerkt voorbijgaat, neemt in hun geest fantastische verhoudingen aan. Er klonk een schril gefluit en de trein zette zich in beweging. Terwyl de een naar Sint-Sebastlaan reisde om daar de verzekering van een volledig wel slagen te brengen, ging de ander, die door Blücher opgemerkt was, naar een eenzamen hoek van het station en zette zich daar op een bank neder. Te oordee'en naar de pogingen, welke hij aanwendde om zich zooveel mogeiyk te ver bergen. was ook zyn geweten niet gerust. Was hy een medeplichtige, een dier tal rijke helpers, welke Blücher genoodzaakt was in dienst te nemen om zyn misdadige on dernemingen te kunnen vol voeren? En had hy den moordenaar van den graaf gezien?.. Een uur later vinden wy hem nog op het station, zorgvuldig wakend om niet in han den te vallen der geheime politie Elndeiyk steeg hy in een derde klas coupé trok zyn hoed over de oogen en hield zich slapende. Terwyi de trein hem naar Pau voerde gaf hy zich aan een diep gepeins over. Ondertusschen kwam Blücher in Bt. 6e- bastiaan aan. Nauwelijks had hy den wagon verlaten of hy bemerkte by den uitgang van het station zyn vier vrienden tusschen de menigte. Lloyd George heeft by een betooglng ten gunste van den vryhandel verklaard, dat bet ideaal van Briand de verwezenlijking van een Europeeschen bond een fantastisch denkbeeld zal blyven zoolang de Europeesche namen het complot van Fontarable, den moordaanslag op Jan, die in de Bidassoa geworpen was, de ontvoering van René de Gerly, al die gebeurtenissen, welke de droe vigste, somberste avonturen der middel eeuwen waardig waren. En hy besloot zyn verhaal met de woorden: Al die htnderiyke personages moesten wel uit den weg geruimd worden. Toch zyn allen nog niet verdwenen, bracht Blilm In. Neen! Sommigen moeten wy sparen, want we kunnen hen nog noodlg hebben, maar hun beurt komt ook. In ernstige be langrijke zaken moet men nooit lastige ge tuigen achter zich laten. Ziehier nu het nieuwe programma, zei de chef gewichtig. zyn alle deuren goed gesloten? Ja. werd er geantwoord. wy zyn in het bezit van de mlllloenen van Font-Aulade! De anderen keken verrast op. Meinbloch vervolgde: Blücker komt ons vanavond daarover de laatste verzekering brengen Voor eenlge weken heeft hy den schat gevonden. Hy behoort ons dus toe. Ik heb Blücher hier geroepen om hem de noodige orders te ge ven. want wy mogen geen oogenblik ver- liezen- Hoe groot is de som. Informeerde Blüm. Ze moet vyf millloen bedragen. En waar worden die toe aangewend? De Ryksminister van b Innenla ndsche zaken, dr. Wirth, verklaarde inzake het probleem van een opheffing van het Stahl- helmverbod, dat de juridische positie on gewoon moeiiyk was. Er moest nog onderzocht worden, of de opheffing van dit verbod juridisch moge- Wk is. Dat deze kwestie, ondanks het voornemen nog niet besproken was, was hoofdzake lijk het gevolg van het onhandige optra den der Stahlhelmleden zelf. De zaak Mosley Hoogstwaarschyniyk zal MacDonald een eenvoudig votum van vertrouwen vragen en zyn party mededeelen, dat hy, tenzij men hem dit votum verleent en de motie-Mosley wordt ingetrokken, onverwyid den koning zal adviseeren het parlement te ontbinden en over te gaan tot het ultachryven van alge- meene verkiezingen. De bestorming van het zoutdepfit is een belangrijke gebeurtenis geweest. De vrijwil ligers, wier aantal op 2000 geschat wordt, waren door den Krijgsraad van het Natio naal Congres tot onvoorwaardelijken strijd, zonder Inachtname van de gevolgen, gere- qulreerd Met draadtangen gewapend, onder namen zij steeds weer nieuwe aanvallen op het door de politie afgezette terrein der zout- depóts. Zy werden echter door de politie teruggeslagen. Het aantal gewonden bedraagt thans 330. dat der arrestanten is weer ge stegen. bedraagt volgens een bericht van gistermiddag 200 personen. Ook de tweede zoon van Gandhi Manila), die zich onder de arrestanten bevindt, werd gewond. De aanhangers van Gandhl werden gevolgd door een colonne van het Nationaal Indische Roode Kruis, die den gewonden de eerste hulp verleende. Volgens een bericht uit Bombay zyn 400 man Indische troepen In allerijl uit Bombay naar de omgeving van Dharasana gediri geerd Verscheidene versterkingen zullen vol gen. Te Wadala zijn bij een aanval op het plaatseiyk zoutdepót vier personen gear- Over de zitting zelf, die niet openbaar was, vernemen de bladen, dat de aanklager geen geformuleerden eisch stelde, maar het aan het rechtscollege overliet over het ge- val-Böss een oordeel uit te spreken. De verdedigers. rijksdagafgevaardigde Fischer en dr. Preuss, pleitten vrijspraak, waarby zy de meenlng verkondigden, dat dr. Boss weliswaar niet voldoende op de gemeentezaken had toegezien, maar dat hy toch op geen enkele wijze oneervol gehan deld had en zyn ambtsplichten niet grovelijk had verwaarloosd: een burgemeester van een stad van vier millloen Inwoners Is het volstrekt onmogeiyk. in het groote rader werk in te grypen en elk afzonderlijk bedryf afzonderlijk te controleeren. De beraadslaging van de rechtbank over het te wijzen vonnis duurde ruim een uur. Burgemeester Boss, die blykbaar zulk een scherpe en ondubbelzinnige veroordeellng niet verwacht had. was zeer verrast en bleek later zeer ontdaan. Na een korte beraadslaging met zyn ver dedigers. teekende hy dadelyk hooger be roep aan. Onmiddeliyk daarop verliet hy Let rechts- gebouw. Daaröy bleek düideiyk hoe diep de burgemeester onder den indruk was van het vonnis. De talryke nieuwsgierigen, die zich voor het gebouw verzameld hadden, liéten den veroordeelde zwijgend op weg naar zyn auto passeeren. Reeds by het begin van de zitting trou wens was het opgevallen, hoe vermagerd en lydend de Berlijnsche burgemeester er uit zag. Men zag het hem aan. schrijft een der verslaggevers, dat hy onder de gebeur tenissen van den laatsten tyd erg geleden had. campagne, welke Ik zelf lelden zal, en myn wapen Is voorzichtigheid. wy komen niet voor den dag met recht- streeksche onthullingen, maar met verdacht makingen Onze agenten hebben beproefde sprekers gekozen, menschen, die voor geen klein geruchtje vervaard zyn en niet alleen een gladde, geslepen tong hebben, maar des noods een sterke vuist en tevens een wapen weten te hanteeren. wy kunnen rekenen'op vier invloedrijke kranten. Zij laten zich duur betalen, maar hun hulp is onontbeerlijk, wy kunnen dus beginnen het revolutiezaad te zaaien. In Frankrijk, meer dan ergens an ders moeten wy den vyand in het hoofd treffen en dat hoofd is de godsdienst. Als deze verwoest is. volgt de rest van zelf! Er zyn reeds twee millloen brochures ge drukt. De voornaamste titels daarvan zyn: De Biecht, Priestermisdaden. Kloostergehei- men. Kerkelyke goederen enz. De auteur is een bekende romanschryver. In het voor woord verklaart hy, dat de liefde voor de waarheid en de verontwaardiging over schandelijke toestanden hem naar de pen de den grijpen.... hy werkt echter niet voor niets, hy vroeg 50 000 frank Komedianten! riep Blüm uit, met een trek van walging op het gelaat. Die blaadjes zyn onze beste helpers betuigde Meinbloch. Een enkele brochure werkt misschien meer uit dan tien sprekers. Dat zyn de gewichtige mededeellngen. welke ik u te doen had. Het ontslag officieel bevestigd De opper president heeft heden officieel den eersten burgemeester Bo s van zyn functie ontheven. Volgens de disciplinaire voorschriften gaat deze ontheffing gepaard met korting van zyn salaris met 50 pet. Indien de justitie anders beslist, zal het ontbrekende later worden bybetaakl. De redevoeringen, die Mussolini de laatste dagen hield hebben in het buitenland diepen Indruk gemaakt. Het uitspreken er van viel ongeveer samen met de publicatie van Briands memorandum inzake de federatie van Europeesche staten en het contrast dezer belde uitingen is wel heel schril. De ..Temps" wyst daar op. doch legt nog meer den nadruk op het verschil tusschen den toon van de redevoering van den Duce. die de oud-stry- der» toesprak, en die van Tardleu, die te Lyon voor de Nationale Unie van Oud-strij- ders het woord heeft gevoerd. De beide redevoeringen, zegt het blad, zijn karakteris tiek voor twee geestesgesteldheden, twee ma nieren, twee methodes. Wy laten het aan de openbare meening in Eurojia over en ook aan het verstand van het Italiaansche volk om te beoordeelen. welke de beste en de zekerste is om het groote gemeenschappelijk doel te bereiken. Wie denkt er eigeniyk In het nieuwe Europa aan om het Italiaansche volk als een „klein volk" te behandelen Wie wil trachten het fascistisch Italië te isoleeren. terwyl juist alle pogingen er op zyn gericht om het zoo volledig mogelyk aan het internationale leven te doen deelnemen? Wie peinst er over Italië „aan te vallen?" Men Vraagt rich af met welke bedoelingen men het Italiaansche volk zou willen doen geloo- ven, dat het bedreigd wordt door gevaren, die niet bestaan. Men dient de zaak van de toenadering der volken niet door te verkon digen „dat fascistisch Italië, krachtig gewa pend. eenvoudig het alternatief zal stellen een kostbare vriendschap of een strenge vyandschap De Italiaansche vriendschap is kostbaar door de deugden van het Ita- liaansche volk zelf, dat haar alleen wensche- Ujk moet maken. Gelukkig. besluit het blad, gebruikt de diplomatie een andere taal dan die. welke de fascistische massa gaarne toejuicht. regeerlngstroepen namen de versterkte stad Kwelteh, op de grens van Honan en Klangsoe na een verwoeden stryd van ver scheidene wekep. wearby zy van tanks en bombardementsvliegtuigen gebruik maakten. Tsjang Kal SJek had aan zyn eerste tnodel- dlvlsie, die een Dultsche opleiding genoot, gelast een bres in de muren te maken en da stad stormenderhand te nemen. Volgens de regeering heeft zy «000 gevangenen gemaal» en 8 kanonnen en een groot aantal mitrail leuses genomen. Haar verliezen zyn zwaar. De verliezen der Noordeiyken worden op 3000 geschat legd en in een begeleidend schrijven het dui- deiyk maakte, dat hy tot een definitieve con clusie was gekomen, dat men onmogeiyk verder kan gaan, zooals op het ooganblik ge schiedt. De daarna Ingestelde commissie ver wierp niet alleen het memorandum in zyn geheel In haar uitgebracht rapport, maar nam bovendien als houding aan, dat geen werkeiyke verandering In de huidige politiek zou plaats vinden. In deze omstandigheid achtte hy het ongerymd lid van de regeering te blyven. Hy zou echter in woord en daad een loyaal lid van de Arbeldersparty blyven. heid. Sir Mosley las een brief voor, welke hij aan MacDonald had gezonden, waarin hij schreef dat hij op 23 Januari een memoran dum betreffende de werkloosheid had over- In de heden gehouden zitting van den Rijksdag heeft de Minister van Rljksweer Gröner by de tweede lezing van de begroe ting van zyn departement erop gewezen, dat in de buitenlandsche en ook zelfs in de Dultsche pers geruchten gecolporteerd worden over aanvalsaspiraties van Duitschland zoo verklaarde heeft echter een weermacht, die geen aan valswapen is Dit bewyst reeds een verge- lyking van om. leger van 100.000 man met het Fransche leger, dat een vredessterkte heeft van 1 millloen en een moblllsatiesterkte van 9.850 000 man. De nieuwe chef van den Franschen Generalen Staf aldus vervolg de spr. dien wy in 1918 als een sterken, doch ridderlijken tegenstander hebben leeren kennen, zal naar wy hopen, zijn autoriteit aanwenden om dergeiyke onwaardige en hypocritische verklaringen over het Dult sche ..gevaar" te doen ophouden. Ondanks onze weerloosheid moet by ons alles In het werk worden ges te. d ter voorkoming van Iedere schending der neutraliteit en om ons tegen lederen gebiedsroof te kunnen verwe ren (applaus)." wy moeten zoo ging; spr. voort onze weerkracht behouden en haai geest ook in de jeugd opkweeken, temeer waar de ver mindering der bewapening in de andere landen geen vorderingen maakt. Men spreekt van geheime Dultsche bewapeningen, doch leder deskundige weet, dat een geheime be wapening ondei de tegenwoordige omstandig heden geheel onmogelyk Is. Dergelijke aan vallen. zooals ook Poincaré ze heeft onder nomen. moeten dus onzinnig genoemd wor den. De uitgaven voor de weermacht bedra gen by ons 4 pct. van het eindbedrag d>r geheele begrooting; in Frankrijk echter 2T pCt. en in Polen zelfs 29.3 pCt. (Geroep: Hoort! Hoort!) Per hoofd van de bevolking wordt by ons 11 Mark voor de weermacht betaald, in Frankrijk 57.5 Mark Van elke mogelijkheid, die het Verdrag van Versailles biedt, zal ge bruik gemaakt moeten worden, zoodra dit verdere uitbreidingen ten behoeve van onze iglng zal toestaan. Tegen iedere af- g van de weermacht wordt op de Igst mogelljke wijze, opgetreden: dit dt op onpartydlge wijze, zoowel naar als naar links. Het gedrag van offi- en manschappen is ta onze Ryksweer end Wy verwachten, dat ook de ver- g van de Rljksweer tot de bevolking eds beter basis zal worden gegrond- De burgemeester van Beriyn. dr. Böss is by vonnis van de disciplinaire rechtbank ontslagen met behoud van 2/3 van het hem wctteiyk toegeschreven pensioen. Dit is het gevolg van verschillende opzienbarende gebeurtenissen, waarvan de kranten midden October 1929 volstonden. Allereerst werden in samenhang met de knoeierijen en omkoopeiyrti der gebroeders Sklarek de namen van de belde communis tische wethouders Duitschnationalen burgemeester van Beriyn, genoemd, zoo herinnert Daarop breidde het corruptle- zich snel uit en reeds einde werd de naam van den eersten burgemeester in verband met de pynlljke geschiedenis gebracht, met dien van de wethouders Benecke, Brolat, Schuning. enz. Toen burgemeester Böss by zyn terug keer uit Amerika op het Lelirter Bahnhol te Beriyn aankwam, speelden zich schande- lyke tooneelen af. De heer Böss heeft kort daarop zelf een disciplinair onderzoek tegen zich aangevraagd. Na een half jaar van onderzoek en schif ting van alle geruchten en klachten, heeft dit thans plaats gehad. Evenals de akte van beschuldiging was de geheele behandeling streng geheim. De kern van de aanklacht was of burgemeester Boss zich schuldg had gemaakt aan eenig verzuim by de vervuiling van zyn ambt. Betreffende de onzalige „pelsaffaire" heeft de heer Böss altyd het standpunt inge nomen. dat hy zich van geen moreele of juridische schuld bewust was: toen zyn vrouw het voornemen te kennen had gege ven, een pels te koepen, had men haar een Jas van Nerzbont als byzonder goedkoop opgedrongen. Op de rekening had hy een bedrag gevonden, dat hem veel te gering was voorgekomen, zoodat hy (als ter aan vulling) een bedrag had bestemd voor lief dadige doeleinden. Deze vrij zonderlinge 33. - De hoofdpersoon vervolgde: Kom, laten wy de gewichtige, edele taak, welke ons is toevertrouwd, waardig zyn. Kent gij het nieuwe plan? Op het gelaat van Blüm kwam een glim- teeb. De katholieke Maden spreken er reeds over, vertelde hij. --- Ik weet het. hernam de Pruis. Men be schuldigt ons van een misdaad in de Pyre neeën bedreven. Die informatie overigens teer Juist was het werk van een valschen broeder die tot den vijand is overgeloopen. De schuldige heeft echter zyn loon reeds entvangeneen auto-ongeluk schreven de kranten. Maar de waarheid is dat Kauf mann hem in een ravyn tusschen Passajes en Renterin heeft laten werpen. - Onze trouwe Kaufmann weet van aan nekken. zei een der aanwezigen Maar hy heeft nog beter werk verricht Sindsdien, in die zaak van het slot Font- jkubute. Die woorden veroorzaakten by de ande- mq een nieuwsgierige spanning, en zy v«r- Heden en gisteren bezichtigde Mussolini te Milaan wederom verschillende instellin- «en- waarin hij o. a. dat de fascistische regeering in de acht jaren van haar bestaan, zich steeds het lot van de arbeiders ten zeerste heeft aangetrokken. Op de vragen van Mussolini: Wie heeft in 1923 de achturenwet tot stand gebracht? Wie heeft den arbeidstoeslag gedurende den tyd van zwangerschap verhoogd? Wie beeft de gedwongen verzekering tegen de tuberculose Ingesteld? antwoordden de ver zamelde arbeiders telkens eenstemmig: De Duce! Dit echter, ging Mussolini voort, is nog Concern, aan den kant der politie opcetre- deo was tegen aanhangers van OandhL Ten gevolge van deze geruchten verzamelde zich een groo'e menschenmenlgte voor het bank gebouw. De demonstranten namen een drei gende houding aan en drongen naar binnen. Alle zakenlieden van Bombay, die op de beurs aanwezig waren, waren hiervandaan demonstratief naar het bankgebouw getrok ken. Eerst na drie uren gelukte het de bank te ontzetten, nadat een vriend van G&udhi beloofd had. dat een nauwkeurig ondersoek zou worden Ingesteld en dat. wanneer de ge ruchten bevestigd mochten worden, de be treffende directeur zou aftreden Desondanks duurden de demonstraties nog lang voort. Hierby werd een auto, waarin een politie ambtenaar zat. door de menigte met steenen bekogeld. Uti het gebied van Ahmedabar komen eveneens berichten over ernstige onlusten, waarby dooden gevallen zyn. De bevolking aldaar schynt te gelooven. dat de Brltsche heerschappy in Indië reeds ten einde Is. Ook In Hongarije zyn, tengevolge van toepassing van bet Calmette-procedé sterfgevallen voorgekomen. Volgens een bericht der Beriynsche bla den uit Boedapest, Is het procédé in een kinderziekenhuis in Nleuw-Pest voor eenl- gen tyd by wyze van proef toegepast. Daar echter zes sterfgevallen plaats von den onder Ingeënte kinderen, heeft men het by deze ééne proef gelaten. Font-Aulade, die door zyn geheimzinnig, af- schuweiyk optreden de gansche streek met schrik sloeg. Van waar kwam hu? In welke stad, In welk dorp hield hy zich verscholen? En hoe kon hy. die zooveel misdaden op zyn gewe ten had. onopgemerkt leven te midden van een volk, dat hem vervloekte, zonder hem te kennen? Zooals wU reeds gezien hebben, was zyn vermetelheid de dekmantel zyner boosheid. Op het oogenblik dat de trein het station binnenliep, praatte hy vriendschappelyk met eenlge kennissen. Hy ging naar de vastgestelde plaats daar verslag uit te brengen van zyn han delingen en van zyn meesters de laatste in structies omtrent den gevonden schat ontvangen. Juist wilde hy het -portier van een eerste klas <xr.:pé openen, toen hy onder de reizi gers een bekende meende te zien, wiens te genwoordigheid grooten indruk op hem scheen te maken. Dit duurde echter slechts een oogenblik. De man was aanstonds weer in de menig te verdwenen. Neen, dat Is onmogelyk, dacht de eerste klas reiziger Ik zal mij vergist hebben! Zeker, hier ken slechts sprake zyn van een vergissing. Het gebeurt dagelyks, dat men by vreemden trekken van bekenden en vrien den ziet. Doch het geweten der txxwen is spoedig slechts een gedeelte, de fascistische heer schappy heeft arbeid en kapitaal op ge- Wken trap gezet, met geiyke rechten, en gelyke plichten. Iets dergelyks is In geen enkel land ter wereld geschied. Na nog gewezen te hebben op het groote aanta, werkloozen in Engeland. besloot Mussolini met de vraag: Aan wie behoort het recht op den arbeid en het laaclsme? waarop de geheele vergadering wederom: eenstemming: „Ons”, schreeuwde. In de Ryksdagcommissie voor de be grooting, ging hedenavond bu de debatten over de begrooting van het departement van blnnenlandsche zaken, de sociaal democratische dr. Moses op de sterfgeval len te Lubeck in. Hy verklaarde, dat het hier een grove en strafbare nalatigheid betrof. Het is niet waar, aldus spreker, dat in het buitenland nooit nadeellge gevolgen zyn voorgekomen van het toegepast middel. Integendeel hebben een groot aantal belangrijke onder zoekers en doktoren In Frankrijk het Cal mette-procedé wegens zyn gevaariykheid, afgekeurd. In de kraamafdeeling van La Charité te Parijs zyn dergelyke sterfgeval len wel degeiyk voorgekomen, met bet ge- de Ook afge keurd, zoolang de ongevaariykheid nog niet met zekerheid vas* gesteld was. Proeven op dieren Danzig heboen uitgewezen, dat het Calmette-serum in zyn huidige- samen stelling nooit voor menSbl.en kan worden gebruikt. Toepassing by zuigelingen is een proef, waaraan groot gevaar verbonden is. Rijksmlnister dr. Wirth verklaarde, dat de opwinding over de sterftegevallen volkomen' gerechtigd was. Hy zal alles doen om klaarheid In deze aangelegenheid te brengen. Een regeerings. vertegenwoordiger zal rapport over de gebeurtenissen. Rusland tegen Gandhi: „Zout Is niet goed vriend, neem bommen!"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2