PROVINCIAAL NIEUWS RECHTSZAKEN Arrondissements Rechtbank te Alkmaar HEILOO ANNA PAULOWNA ENKHUIZEN AKERSLOOT I A HOOGKARSPEL CASTRICUM ASSENDELFT HOORN BLOKKER daarboven f 2 per maand en maatstaf berekend zal de ge- van meenlnt;. en Nieuwe te behandelen zaken resultaten deed uitkomen. De 26-jarige étaleur Jac. B., geboren in bü verordening worden mede bedrag aan- met Dekker, 2. J. heeren P. de en ri werd gehoord de door leen de organisatie redt de maatachappü ■ja Zitting van Dinsdag 20 Mei. mervchen. meer Gostveen, en het de Oplichting van verschillende geld sommen 1 van van lager on- over- 20 Juni as. eervol mig. Sijp ontslag en op- Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer C. J. Wasterwal. thans werkzaam aan het Prov. Ziekenhuis te Bdkkum, is geslaagd voor het diploma B. in van Na de 25-jarige met te- den Bedrijven te Raad Woensdag 28 Mei zal een open bare vergadering worden gehouden van den raad dezer gemeente. Een valsch proces-verbaal De heer W. A. J.. 'n 35-jarlg assistent der RÜksbelastlngen, voorheen te Alkmaar, thans te Weesp als zoodanig Werkzaam, had zich te verantwoorden ter zake het als ambtenaar belast met de controle op de wegenbelasting, opmatten van een valsch proces-verbaal con tra den heer Joh. Hub. Kareis, te Egmond a. d. Hoef, welke heer verdachte op 1 Nov. op de Voorstraat had aangehouden ter con trole der wegenbelasting, doch hem verzuimd had te vorderen zijn kaart te vertoonen. ter wijl hij zulks op 13 November in een door hem opgemaakt en geteekend proces-verbaal in strijd met de waarheid had gereleveerd, dat hij den heer Kareis we! verzocht had be deelde kaart te over’egcqp Verdachte beweerde thans dat hij die ver- toontng we! had gevorderd. De heer Joh. Hub. Kareis, rijwielherstel ler te Ezmond-Binnen. verklaarde dat de ver dachte en de veldwachter ten Bruggecate hem oogluikend hadden laten passeeren. Ver dachte daarentegen beweerde dat hij wel d“gelijl: had willen afwachten dat Kareis met zyn auto zou voorbijkomen. Toen Kareis dan ook voorbij kwam vroeg verdachte niet naar da kaart, doch zeide wel: .Kareis, dat gaat zét niet”. Politie Aangifte werd gedaan van de vermissing van een damesrjjwlel, hetwelk voor een café was gedeponeerd: onbeheerd werd op den openbaren weg aangetroffen een heerenrijwiel. waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van politie. van den dreigenden ondergang op geestelijk gebied. Met een krachtig betoog wekte spr. de aanwezigen tot toetreding op. Kapelaan de uitvoering dezer besluiten worden vol daan. I Mgr Aengenent, onze sociale bisschop. de omliggende gemeenten hebben heeft het reeds herhaaldelfjk gezegd, dat het werden 502 spaaiboekjes afgeschreven, door algeheele afbetaling dan wel vernieuwing 22, vorige jaar. Ingelegd aan spaargelden blijft du s480. hetgeen 17 meer is dan het 339331.57 Of 4990 21 meer dan in 1928. Terugbetaald f 329017.38 of f 80521 44 meer dan i n!928, waardoor mede wordt gede monstreerd de teruggang in tuinderij en vee- houdersbedrijf Gemiddeld had de bank aan spaargelden 350 000 tot f 400 000. over het algemeen meer dan het vorige Jaar. hetgeen is ver oorzaakt door de uitbreiding van het le dental en deelhebbers in de spaarkas. Ver leend werden 104 voorscixJttêï\ met een be drag van 167342 10. jc rr,„t H.t „rw-iero foor A, betaald werd 108673 der dan in 1928. Het x>Oli 'art rest Fbestvergadering R. K. Boerenleenbank Maandag vierde de Coöp. R. K. Boeren leenbank haar 25-jarig bestaan. De voor zitter der feestcommissie, de oud-kassier Teellng. opende de vergadering met den Christel ij ken groet en heette alle aanwezi gen van harte welkom in het bijzonder den Zeereerw. heer Pastoor en den heer burge- Verdnistering In dienstbetrekking pauze verscheen Als verdachte dë'f'doorgedrongen, heer J. O., voorheen rüksklerk bij de directe belastingen te Aiktrtifilr. thans ge schorst en elders gedomicilieerd. Dit jonge mensch stond terecht ter zake verduistering van 312.94, welke gelden hü in qualiteit als rijkskierk onder zich had wegens ge storte vervolgingskosten en betaalde accijns gelden. Deze bedragen had verdachte zich wederrechtelijk toegeëigend in dg maand Augustus 1929 en in Februari' 1939 Hij ge noot een maandsalaris van 110 per maand. Verdachte erkende zonder voorbehoud het geen hem was tenlaste gelegd. Als getuigen werden gehoord de heer Boeder, rijksont- vanger te Alkmaar, benevens de heer Ejjkel- boom rijks-ambtenaar der Directe belastin gen De heer Boeder gaf van verdachte een zeer loffelijke getuigenis. Getuige was zeer tevreden over zijn prestaties en vertrouwde hem ten volle. Tegen verdachte werd gevorderd 10 maan den gev. voorw. met 3 proefjaren. Zijn daad was ontegenzeggelijk zeer ernstig en dit zag verdachte ook zelf wel in. De malversaties waren buitengewoon geraffineerd gepleegd. Doch er waren termen voor een voorw. ver- oordeeling, die den officier aanleiding gaven een voorw straf te requlreeren. Het reclas- .seeringsrapport luidde ook zeer gunstig. Verdachte hield ziek reeds bezig met afbe taling zijner schulden, hoewel momenteel zijn verdiensten, bedragend 17 per week gering waren. De veilichëid van het verkeer in gevaar gebracht. De heer Wilem Antz D 22 Jaar en wonen de te Behagen, werd veroordeeld door den Kantonrechter te Behagen, omdat hü op 24 October op den Sluisjesweg te Wieringer- waard met zijn auto roekeloos en onvoor zichtig was opgereden tegen een autobus, die stilstond ter rechterzijde van dien T^eg, deze autobus werd bestuurd door den chauffeur C. J. Kroon, die thans, nu de zaak met mr. de Grcot als verdediger in hooger beroep werd behandeld, als eerste getuige werd ge hoord. Verdachte erkende de aanrijding, doch beweerde dat Kroon niet voldoende ruimte had overgclaten. Bovendien meende hjj. t was avond, dat het niet een autobus, doch een motor rijwiel was. De schade aan den autobus toegebracht, bedroeg 15 gulden. Naar voren werd gebracht, dat aan de auto bus slechts één koplamp brandde, wat in strijd is met de wet. Deze opvatting werd evenwel tegengesproken door andere straf- heling zou ten laste moeten leggen. Ten slotte verzocht pleiter voor zijn cliënt, die hem niet onsympathiek was. by eventueele veroordeellng een lichtere straf, zooals ook d» hartgrondige wcnsch was van zijn cliënt. rechterlijke deskundigen. Als getuige 4 décharge heer Deutekom. vader van verdachte, die de snelheid van zijns zoon's auto schatte op slechts 3 kilometer, zoodat niet roekeloos werd greeden. De oföcler releveerde dat verdachte was veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen en schadevergoeding van f 15 welke schade de officier njet kon erkennen omdat de schade is toegewezen aan den chauffeur, die heelemaal geen schade had. daar hij de autobus voor zijn patroon bestuurde. Voorts nam de officier ook niet aan, .dat verdachte schuld had aan de aanrijding en requireerde dus vrijspraak. Mr de Groot vereenigde zich hoofdzakelijk met het requisitoir, van den officier en con cludeerde eveneens, dat verdachte, met ver nietiging van het vonnis van den Kanton rechter zou worden vrije'”’’'roken In alle zaken over 14 a gen uitspraak. Sluiting. Uitslag verknoping Dinsdagmiddag is ten overstaan van Mr. C. J. de Lange en M. C. Roos, notarissen te Alkmaar, verkocht het Hotel en Caf—Restaurant, Concertzaal met Garage, aan den Rtiksstraatwe* groot A. 49 cA. Kooper de heer A. de Rooy te Vel- zen. voor ƒ21275. Een perceel bouwterrein naast bovenge noemd perceel, groot 2 A. 68 cA. is gekocht door den heer Jac. v. Gemeren voor 4300. in deze en W. zuiver Inkomen als volgt: bij een Inkomen van 1000 en daarbeneden vrijstelling. Vanaf 1000 tot 2000 gulden f 1 per maand van zoodat de ligstellén van kosten per kind en per maand pl.m. f 2 50 1 materieele belangen dwingen tot organisatie, bedragen. Uit - - in dit tijdvak 15 kinderen de scholen in deze plicht is zich katholiek te organiseeren. Al- bezocht I- LL" per kind. vanaf 2000 tot 3000 gulden f 1 50 p. maand wel is voorzien in het geen de vorige i ker oppert, n.l. tegemoetkoming aan afgeschreven 10. In den loop van het jaaf - 1904 Leeuwarden, gedomicilieerd te Am sterdam en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar, was de eerste ver dachte die zich heden had te verantwoorden ter zake oplichting van de heeren Jasper en Jacob van 't Woud, wonende te Alkmaar.ge pleegd op 20 Nov. en 30 Dec. 1929. Verdachte was destijds verloofd met een familielid van de heeren Van 't Woud en op 20 Nov. ver voegde-hij zich bij den heer Jasper van ’t Woud met de mededeeling. dat hij een partij regenjassen kon koopen van zekeren Ander son te Haarlem waaraan hij een flink som metje kon verdienen, doch dat hij nog een zeker bedrag te kort kwam, waarvoor hij den heer Jasper kwam aanpomnen onder de be geerlijke voorspiegeling, dat deze de helft van de winst zou genieten, zulks met het resultaat, dat de heer Jasper van 't Woud hem f 112 50 ter hand stelde. Aangezien ech ter van deze regenjassen-negotie niets waar was. maakte de verdachte door deze bedrieg lijke handeling, in strijd met de waarheid, zich aan strafbare oplichting schuldig. De advocaat van verdachte. Mr. Buiskool, stelde de mogelijkheid, dat de heer Jasper van ’t Woud meer door de voorgespiegelde winst dan op andere wüze het geld had af gegeven. wat de heer Jasper van t Woud, heden als getuige gehoord, echter ontkende. De tweede heer die de dupe werd van oom Jasper’s nichtjes galant, was de 65-jarlge schipper Jacob van 't Woud; deze heer was de grootvader van het verloofde meisje en liep er op 30 December in voor f 60.ook hier was het voordeelige koopje het lok- vogeltje en de winst die daarvan voor den geldschieter was te halen. Verdachte gaf toe voelen de l „_-!_ zoodat b.v. fiet vierde kind vrij komt bijdrage De heer Van der Laan is r—- z dat wegens de progressieve schaal al vrij- spre- 1 het Kooij zegt den spreker dank voor z’n dege lijke inleiding, welke met aandacht werd ge volgd en met applaus beloond. Na verdere zakeljjke besprekingen, waar aan meerdere aanwezigen deelnamen, werd een afdeeling opgericht en gaven de meesten zich als lid op Voldaan over het verloop dezer goedgeslaagde vergadering spoort de waarnemende voorzitter de aanwezigen tot persoonlijke propaganda aan om in 'n nader te beleggen bijeenkomst, met hopelijk nog meerdere nieuwe leden tot een bestuursver kiezing over te gaan en de werkwijze der nieuwe vereeniging vast te stellen Onder de gebruikelijke plichtplegingen werd de ver gadering hierna gesloten. dat hij het geld voor •zichzelf had gebruikt, omdat hij momenteel geen middelen van bestaan had. Ook de huishoudster van grootvader Jac van 't Woud had hij nog te pakken gekregen voor een bedrag van 30 gulden. De heer Officier beschouwde verdachte als een gevaarlijken praatjesmaker en oplichter, zooals uit zijn handelingen tegenover deze twee bejaarde getuigen Van ’t Woud, die nota bene in nauwe familierelatie stonden met zijn verloofde, mocht blijken. Bovendien wees de heer Officier op het niet bepaald blanco strafregister van verdachte, die zich i vroeger aan vermogensdelicten had schuldig gemaakt. Tenslotte requireerde spre ker een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar. Mr Buiskool noemde dien eisch zeer zwaar en trachtte nog eenige lichtpunten op ver- dachte^te doen vallen, die misschien aan- lefdfrïg zou kunnen geven, hem voor een voorw. straf in aanmerking te doen komen,. Pleiter geloofde voorts, dat het geld meer was afgegeven omdat verdachte de verloof de was van de kleindochter en nicht. Voorts blijkt duidelijk, dat verdachte de bedoeling had het geld terug te geven, aangezien hij eenige malen een bedrag ter aflossing had opgezonden. Tenslotte concludeerde pleiter vrijspraak, omdat de oplichting niet’vaststond, subsidiair een sterk verminderde straf, b.v 3 maanden, vooral omdat verdachte reeds geruimen tijd in voorarrest had doorgebracht en er voor hem kans bestaat weer in betrekking te ko men. Hij is een bekwaam étaleur en zekere heer Van Zandwijk is bereid hem weer in dienst te nemen. Omtrent het juridische punt, of het hier zou betreffen een gewone geldleenlng. werd daarop nog door Openbaar Ministerie en verdediging breedvoerig van gedachten ge wisseld. De Officier handhaafde zijn standpunt, dat het hier oplichting betrof. Mr. Buiskool bleef zijnerzijds bij de genomen conclusie. Nog Jang werd feest gevierd. Het bestuur-; en leden kunnen met aangename herinne- hi ringen terugzien. Een woord van dank aan de feestcom missie mag niet onthouden worden. VermoedelUke oplichting door een advertentie-colporteur. De 5?-jarige heer Aron C., van beroep reiziger en wonende te Amsterdam, stond terecht als verdacht te Den Helder in kwa liteit van advertentie-colporteur voor het sportblad ..De Schermer" verschillende win keliers aldaar listig en bedriegelijk en in strijd met de waarheid te hebben bewogen advertenties Je plaatsen in .bedoeld blad, welk blad ten zeerste werd aanbevolen door kolonel van Duimen, commandant van De Heemskerk" in wiens opdracht hij werk te. Het adverteeren in het blad zou de win keliers zeer voordeellg zijn en men kon op den steun der militaire autoriteiten reke nen. Liet men dit adverteeren na, dan zou men daardoor lichtelijk nadeel van onder vinden. De heer Luyx. winkelier aldaar, be hoort onder de bezochte adverteerders, die min of meer door dit optrdeen geïntimideerd werden. Hij nam een contract van 400 re gels en zou dan als eenige leverancier in aanmerking komen. Door den heer Aron C. werd ontkend eenigen invloed op den heer Luyx te hebben uitgeoefend De heer Stnm, constabel, had verdachte een aantal firma’s aangewezen en hem op zijn verzoek een kaartje tot intro ductie ter hand gesteld. Getuige Luyx. met klem gewezen op het gewicht zijner verklaring, bleef pertinent volhouden, dat bij hem de Indruk werd ge wekt. dat niet adverteeren getuige niet voordeelig zou zijn. De leverantie tam sche pen is soms zeer wisselvallig en hangt af van de intenties van de marine-autoriteiten, die daarover zeggenskracht hebben. De heer Harry Jong, stoffeerder te Den Helder, deelde mede, dat de heer Aron C. zich te zfjnent ook had voorgestel^ als te komen in opdracht van kolonel v. Duimen, die hem een lijstje had meegegeven. Onder vier oogen vertelde verda-hte hem. dat de heer V. Duimen hem als leverancier voor de schepen zou protegeeren. mits hij een con tract van 500 regels afsloot ten behoeve van ..De Schermer". Getuige had toen een con tract afgesloten, ook omdat hij bevreemd was. dat hem eventueele verhuizingen van marineschepelingen zouden ontgaan. Ook deze verklaring noemde verdachte grooten- deels onjuist. Vervolgens werd gehoord de heer Konlngsbruggen. transportondernemer te Den Helder, die eveneens annonces voor .De Schermer” had opgegeven, nadat ver dachte hem had geanimeerd door de moge lijke gunst van mijnhqpr v. Duimen, voorzit ter van den Helderschen Schermbond en commandant van de Heemskerk. Getuige had toen 1000 regel? opgegeven. Mijnheer C. deed erg geheimzinnig en toen zond getui ge zijn bediende weg. Daarna werd voor het getulgenhekje ge roepen den heer Dirk Kort, bierbottelaar ook op een degelijke wijze met in 't vooruitzicht gestelde leveranties aangemoodigd een ad- vertentie-con’ract af te sluiten. Do heer Kinsbergen. drukker te Amster dam en lid van de firma die „De Schermer” u’tgeeft verklaarde, dat verdachte niet meer als advertentie-colporteur optrad en beant woordde voorts nog eenige door den verde diger. mr Emmering, gestelde vragen. Ten slotte werd els getuige a decharge nog gehoord mr Beegers. advocaat te Den Helder. Deze jurist beriep zich evenwel op zijn ambtsgeheim, doch had geen bezwaar zich nader te verklaren en mede te deelen. dat de contractanten zich misleid achtten en ontbinding van het contract verlangden. Ge tuige heeft toen voorgeslagen, dat getracht zou worden een minnelijke schikking te tref fen. I.ater had getuige op verzoek van be doelde winkeliers een klacht Ingediend. Per soonlijk stondMrftuige daar bulten. De officier, eindelijk het woord verkrij gende, gaf als zijn meenlng te kennen, gelet op de wijze van optreden door verdack e en gehoord de verk’aringen der getuigen, dat verdachte schuldig was aan het feit, hem bü dagvaarding ten laste gelegd. Verdachte werd ter zake van oplichting reeds .4 maai veroordeeld en ook eenmaal wegens valsch- heid in geschriften en voorts nog eenmaal ter zake verduistering. Op grond echter, om dat verdachte zich 18 jaar lang buiten den greep der justitie wist te houden, zou spreker zich bepalen tot het eischen van een geld boete en wel f200 boete, subsidiair 60 dagen hechtenis. Mr. Emmering, advocaat* te Amsterdam, hield daarop een uitvoerig pleidooi, te- doel hebbend aan te toonen, dat het wettig en overtuigend bewijs van de oplichting niet was geleverd en dus vrijspraak zou moeten volgen. van af- vaststellen suppletoire begrooting voor den dienst 1929, wordt aan genomen. Kermts te Wester-Blokker. Bjj raadsbesluit van 11 Juli 1927 werd de datum, waarop de kermis te Wester- Blokker zal beginnen, nader bepaald op den 2den Zondag in September. Gebleken is. dat de bepaling van dezen dag minder geschikt is, omdat deze vrij wel samenvalt met den drukken tijd van den pruimenoogst. Het komt B. en W. gewenscht voor den datum, waarop genoemde kermis begint, te veranderen en nader te bepalen op den 3den Zondag in September. Aangenomen. In de vergadering van 21 November 1J. is beslopen om Ingaande 1 December 1930 de kinderen der buitenwijken per autobus naar verschillende scholen te vervoeren tot en met Maart d. a. v. Tijdens de gevoerde besprekingen met de ouders dier kinderen is o. a. opgemerkt, dat t. z. t. een voorstel zou w’orden ge daan om ben eenlgermate in de kosten te doen bijdragen. De autobus kostte de gemeente maande lijks f 13a. Ongeveer 53 kinderen hebben vervoermiddel gebruik gemaakt Belangrijke werken Deze gemeente staat thans in het teeken van belangrijke uit te voeren werken en ten deele reeds uitgevoer de werken op allerlei gebied. Zoo namen hoofdingelanden der banne een belangrijk besluit: le. tot aankoop van 635 M2, grond van de Wed. K. de Jong voor f 4.per M2, zulks tot doortrekking van het Zuidervoert door haar eigendommen; 2e. om zich tot Dijkgraaf en Heemraden van Drechterland te wenden om gedaan te krijgen, dat brug 26 in den straatweg de Streek op kosten van de banne Hogokarspel wordt vernieuwd, tot verbetering van het vaarwater nabij die brug en tot slooplng en demping van de thans bestaand^ brug no. 26, een en ander onder bijdrage van genoemd ambacht van f 2000 en overigens onder voorwaarde, dat de overblijvende kosten de helft door de ge meente Hoogkarspel zal worden gedragen en eindelijk, dat bedoelde werken dit jaar nog zullen worden uitgevoerd. 3e. tot het aan gaan van een leenlng van hoogstens f 10.000, tegen een maximum rente van 5 pCt. met jaarl. aflossing van minstens f 500, zulks tot uitvoering van deze werken en van de reeds ter hand genomen verbetering van brug 25 en het daarbij liggend vaarwater. Al deze besluiten werden dobr Hoofdingelanden met algemeene stemmen genmoen. Aan lang gekoesterde wenschen zal Jaarvergadering Boerenleenbank Giste renavond werd "*In de Vriendschap de jaar- 'Hjksche algemeene vefgade. .ng gehouden van de plaatseliike Boerenleenbank, onder leiding van den directeur, den heer c. Poel. Ce vergadering was zeer goed bezocht, het geen Zijn oorzaak vond in de verplichting op strafte van boet" en het uitkeeren van een klein presentiegeld. Na c’e gebruikelijke opening en notulen wordt het jaarverslag door den kassier, den heer Res. uitgebracht, die onder een woord van dank aan het bestuur en den raad van toezicht voor den bijstand in het beheer der bank, er op wijst dat de bank niettegen staande de malaise in de tuinderij, in het afgeloopen jaar is vooruitgegaan, waardoor dan ook de resultaten gunstig zijn te noe men. Voorzichtigheid is echter geboden, ge zien den economischen toestand vooral in de tuinderij. Dé krachten moeten er op ge richt zijn om dezen toestand het hoofd te kunnen blijven bieden. Wat de eigenlijke financieele betreft het volgende: Het ledental bedroeg op 1 Januari 1930 338. toegetreden in het verslagjaar 23 leden. Onderwijs De gemeenschappelijke re geling tusschen Assendelft en Krommenie inzake toelating van leerlingen uit Assen- delft op de lagere school te Krommenie is aangevuld met een bepaling, dat Assendelft de helft van de kosten van een boventallige leerkracht van het 7e leerjaar aan Kromme nie zal vergoeden, wanneer deze boventallige leerkracht veroorzaakt wordt door leerlingen uit Assendelft. Ged. Staten hebben deze aan vulling der gemeenschappelijke regeling goedgekeurd. Te koop Door den aannemer den heer K. v. 1 Veer is in het Noordeinde een acht tal arbeiderswoningen geplaatst, welke voor liefhebbers te koop zijn, zooals per adver tentie in dit blad wordt aangekondigd. Waar de koopsom slechts f 3300 bedraagt, kunnen de arbeiders voordeelig in het bezit van een goede woning komen. Aannemende, dat de besturen dier ge meenten bereid zijn tegemoet te komen in de koeten, zou worden bijgedragen f 37 50 per maand. _Wat betreft de bijdragen van de ouders gemeente woonachtig, hebben B. gemeend deze te regelen naar het ge- tegen 1 bij i meester en diens echtgenoote. De voorzitter memoreerde den groei den bloei der bank. Deze werd in 1905 gericht met 18 leden, welk aantal nu is ge stegen tot 135. Van de oprichters zijn er nog twaalf in leven die nog lid zijn Daarna kreeg de vergadering eer. meer feestelijk karakter, dat nog verhoogd werd door het optreden van twee humoristen den heer Klaver uit Alkmaar en den heer Vrucht uit Haarlem. De Zeereerw. heer Pastoor feliciteerde het bestuur en leden met het jubileum hierbij vooral sprekende over het groote nut der boerenleenbanken, vooral op het gebied van den woeker van vroegere jaren. Daarna werden drie bestuursleden ge huldigd, de heeren J. Kaptein Sr A. Kaptein en J. Sanders, die 25 Jaar onafge broken hun bestuursfunctie vervuld hel^/ ben. Ieder van hen werd met een toepas selijk woord een keurig rookstel aangebo den. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemeester van den Heuvel. Spreker fe liciteert namens de gemeente het bestuur en leden met het zilveren jubilé en brengt vooral het nut der bank naar voren, ook in het belang der heelc gemeente. Ook den oud-kassier werd door hem bijzonder dank gebracht voor het werk, in de eerste Jaren belangeloos voor de bank verricht. Het bleek Kareis later, dat zijn wegen kaart wel geldig was en wel tot 1 December in plaats van 1 November, zooals hij ten on rechte veronderstelde. De heer ten Bruggecate. gem. veldwachter te Egmond aan Zee, verklaarde dat Kareis op de fiets bij hem kwam, toen zij aan de Voorstraat te Egmónd aan Zee geposteerd stonden ter contróle wegenbelasting om mede te deelen dat zijn auto te Egmond aan Zee stond en hij niet in het bezit was van een geldige belastlngkaart. Getuige was van mee- ning dat verdachte met die schikking accoord ging, doch verdachte bleef beweren absoluut niet voornemens geweest te zijn die faciliteit te bewijzen. Getuige ten Bruggecate zeide paf te hebben gestaan toen hij bemerkte dat verdachte den heer Kareis toch aanhield. Hij wist echter seker dat verdachte niet naar de kaart had gevraagd. Toen verdachte la ter met zjln verbaal kwam, weigerde de veld wachter dit mede te onderteekenen. De heer Koldenhoff. inspecteur der Direc te belastingen, antwoordde op een desbetref fende vraag dat een commies geen wette- lijke bevoegdheid heeft, iemand die niet in het^bezit van een geldige wegenbèlastlngkaart is. door te laten Er kunnen zich echter on»» standigheden voordoen, dat zekere facilitei ten worden toegestsan. Verdachte heeft een schriftelijk antwoord gegeven op een hem door den inspecteur gestelde vraag, waarin hij erkende, dat h(j. nadat Kareis in den waan was gebracht, dat hij ongehinderd kon doorrrijden, deze desniettemin had aan gehouden. Ook had verdachte tenslotte erkend niet naar de kaart te hebben gevraagd; verklaar de inspecteur. HU had trouwens zelf schrif- telljk toegegeven, dat hu verkeerd had ge handeld. De verdachte werd door den Inspecteur afgeschilderd als autoritair, eigenzinnig en eigenwijs. In zijn requisitoir citeerde de officier het origlneele proces-verbaal met betrekking tot de vordering tot toonlng der wegenkaart en dat dit proces-verbaal flagranten strijd is met de verklaring Kareis die pertinent ontkende dat naar die kaart is gevraagd Verdachte had alléén ge zegd: .Kareis, dat gaat zóó maar niet” en over de kaart is lieelemaal niet gesproken. Het feit dat ten Bruggencate weigert, het proces-verbaal te teekenen. spreekt voldoen de. De officier nam dan ook niet aan. dat verdachte overtuigd is de vraag gesteld te hebben, doch uit eigenzinnigheid heeft hij dit volgehouden. De officier achtte iemand met zulke karaktereigenschanpen voor zijn ambt niet geschikt en hij diende uit den dienst te worden verwijderd. Waar moet het heen, als het publiek aan dergclljke ambtena ren is overgeleverd? vroeg de officier. Het feit tenslotte bewezen achtend 'n hoogst ern stig feit, noemde spr het vordert de of ficier eindelijk 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, Mr. O. L. Wieringa. advocaat te Utrecht, hield een uitgebreid pleidooi, waarin hü tot de con clusie kwam, dat verdachte volkomen ter goeder trouw is geweest reden waarom hij verzocht verdachte niet tot gevangenisstraf, doch tot een geldboete te veroordeelen. Volgden re- en dupliek, als 1 de meeste ge vallen gebruikelijk. Een ton voor scholenbouw In een uit gebreide memorie vragen B. en W. den raad: le Aan de Joh. Messchaertstraat een nieu we gemeenteschool voor gewoon derwijs te doen bouwen volgens de gelegde door den gemeen te-arch it eet opge maakte plannen en voor dien bouw en voor de inrichting en meublleering van die school aan ons college een crediet toe te staan van f 59800.en daartoe vast te stel len het in ontwerp hiernevens gevoegd be sluit. 2e. Voor de verbouwing van gemeen teschool 1 aan de Muntstraat volgens het aangeboden door den gemeento-archltect op gemaakte plan aan ons College een crediet te verleenen van 28000. 3e voor het maken van een speelplaats ten behoeve van school 3 err de onder 1 be doelde nieuwe school op het van Gcbr. Vis ser aangekochte terrein aan ons College een crediet toe te staan van 55000.IV voor het inrichten van een gedeelte van de gron den, aangekocht van Gebr. Visser, tot ter rein lichamelijke opvoeding ten behoeve van de openbare lagere scholen aan ons College een crediet te verleenen van 3500.V Ons College uit te noodlgen t.z t. de noodigc voorstellen te doen tot het aangaan van een gcldleening, groot 96000ter bestrijding van de onder 1 t m. IV bedoelde uitgaven. Diefstal van een blauw colbert met inhoud De 64-jarige kaalhoofdige koopman, ge naamd Teka A.. thans’, gedetineerd, stond terecht als verdacht van diefstal van een blauw colbertjasje, waarin een portemonnaie met eentg geld, een groene sigarenkoker en een vulpotlood, eigendom van den heer Si mon Jacob Bruin, landbouwer" te Wydenes. Deze heer had op 14 April bedoeld jasje met Inhoud neergehangen op het erf. welk klee- dingstuk later door hem werd gemist Verdachte ontkende beslist dezen diefstal. HU had het Jasje, dat in zijn bezit werd ge vonden, gekocht van een onbekend persoon. ..het mannetje in de maan zeide schertsend de president Mr. Ledeboer, voor f 1.25. De tuinder Klaas DUkman had ter zelfder tüd bU zyn woning een man zien loopen. dien hij echter niet in den verdachte her kent. Later zag hU op den Zeedijk dien per soon. die over zijn andere jas een blauw colbertje droeg Verdachte bleef bij zfjn opgave, het jasje „eerlUk” gekocht te hebben. De heer Officier hield natuurlijk geen re kening met de mogelijkheid dat verdachte het jasje met alles wat er in zat. van een onbekend persoon had gekocht voor f 1 25. Ook de Officier noemde dezen handelaar „het mannetje uit de maan.” Voorts rele veerde de Officier meer uitvoerig, dat uit alle omstandigheden de schuld van ver dachte wettig en overtuigend sprak Boven-’ dien werd deze vrijmoedige man reeds meer malen terzake diefstal veroordeeld en vor derde de Officier tenslotte 8 maanden gev. Verdediger van verdachte. Mr. A Prins Jr„ stond meer uitvoerig stil bij de juridische beschouwingen omtrent het bewijsstelsel en liet daarna uitkomen, dat in dit geval niet vaststond, dat de jas door verdachte was^ weggenomen, omdat zulks door niemand werd waargenomen. Alleen staat vast, dat ver dachte op onrechtmatige wijze is gekomen In het beait van het jasje en men hem dus Gemeenteraad Dinsdag vergaderde de raad dezer gemeente. De voorzitter, burgemeester opent de vergadering, waarna lezing vaststelling der notulen volgt. Ingekomen zUn: a. Rekening en verantwoording over 1929 van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Enkhulzen b. bericht van G^l. Staten, houdende mededeeling, dat de overgangstermijn, waar in de vleeschwinkels en slachtplaatsen moeten volaoen aan de Vleeschkeuringswet, is verlengd tot 24 September 1931; c. idem, dat de bJdragen. welke voor deze gemeente zijn bepaald als in aanmer king komende voor de regeling betreffen de de financieele verhouding tusschen Rijk en getneente. juist zUn opgemaakt; d. idem, dat aan de gemeente vrijstelling is verleend voor het geven van vrUe orde- oefeningen tot 1 Mei 1931; e. dat de verplegingskosten voor een pa tiënt dezer gemeente in een krankzinnigen inrichting. ten laste van het Rijk zUn ge bracht; f. dankbetuiging voor de verleende bu- drage ad I 100 in de kasten van Inrichting ting voor het Gouvernementsgebouw. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen Door de bewoners van het Schoolstraatje te West-Blokker is verzocht, dat gedeelte straat te willen verbeteren. De kosten van het geheel op nieuw be straten, zullen ongeveer f 160 bedragen. Waar het leggen der gasleiding oorzaak is geweest van den slechten toe stand aldaar, is door B. en W. aan directeur der Technische Hoorn eene vergoeding in de kosten van be strating gevraagd. Deze is bereid hiervoor f 60 bij te dra gen, terwül door de bewoners een van f 45 is toegezegd. Het voorstel om onder deze voorwaarden tot vernieuwing te besluiten, wordt genomen Door den heer Joris de Boer Jzn. is ont slag gevraagd als hooisteker. welke Junctie hu sinds 20 Juni 1894 bekleedt B. en W stellen den raad- voor adres sant met ingang van ontslag te verleenen als Eveneens is door den h| z gevraagd als hooisteker. Op voorstel van B. en W. wordt ook aan deze eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juni a s. Ter voorziening in deze vacatures worden respectievelijk aanbevolen a. 1. P. de Boer Jorisz., 2. A. Groot; b. 1. G. Stam. Benoemd worden resp. de Boer Jz. en G. Dekker. Het voorstel tot het doen overschrijvingen en Hooger beroep overtreding art. i Motor- en Rüwiclwet De heer Gerrit B.. 'n 29-jarig winkelier te Breezand. was te Behagen veroordeeld ter zake dat hU op 18 September met een door hem bestuurden auto, rijdende op den Oor-ter zandweg, niet voldoende naar rechts uitweek voor een motorrijwiel, bereden door den amb tenaar van den Waterstaat de Vries, die wenschte voorbU te rüden en dit door signa len had te kennen gegeven. De heer de Vries kwam daardoor met zijn motor in een grindhoop en maakte een geduchte buiteling, waardoor hü f50 schade leed aan motor en fiantalon. De heer B., niet accoord gaande met het vonnis, kwam in hooger beroep, dat heden behandeld werd. Mr. de Groot was door den appellant ge kozen als verdediger. Laatstgenoemde be weerde de signalen niet te h»bben gehoord. Hü meende Integendeel, dat er iets van rechts kwam. De officier vorderde bevestiging van het vonnis des Kantonrechters waarbij verdachte was veroordeeld tot f10 boeten of 10 dagen benevens toewijzing der civiele vordering ad f50.—. Mr. de Groot verwonderde er zich over, dat de justitie misbruikt wordt als instru ment om kleine schadebedragen als gevolg van aanrüdingen te fncasseer^n Dit noemde pleiter der justitie onweardig Ook hier was het proces verbaal opgemaakt pas 5 maan den na den datum der aanrijding. Voorts ontkende pleiter, dat de signalen door de Vries gegeven, tot den bestuurder waren wat absoluut niet bewezen was. Verdachte rUdt reeds vele Jaren. had een kalm vaartje en is bekend met den weg. De kwestie was hier dat de verzekering een expert heeft gestuurd en deze heer was het niet eens met de door d^n aangereden» Ingeleverde nota. D*ze deskundige kwam slechts tot een schade van f 7 80. Een zake- lük verband tusschen de vordering en de aanrilding bestaat niet. Het was de schuld van den eangeredene zelf. Pleiter bestreed de onjuiste vordering en concludeerde betrekking tot zijn cliënt vrijspraak De getuige zeide nog onder eede te kunnen bevestigen, dat zijn ‘ingeleverde nota juist was. per kind. Van 3000 per kind Naar dezen opbrengst pl.m. f 150 zijn. De heer Schouten zou er wel voor ge- progressie sterker door te voeren, in de ..J... sclxJttêhj vooruitgang is met het vorige jaar van f 11641.05. terug- of 18583.50 min bedrag aan uitstaan de gelden aan hypotheken was 5400 en onder borgstelling van 276906.33, wat min der is dan in 1928 reap, 700 en meer aan borgstellingen 58668 60 Aan leden en spaar ders zijn Üians aan de bank verbonden tus schen 800 en 850 personen, die veel zaken afwikkelen en daardoor de werkzaamheden doen toenemen. De bedrijfsultkon-sten bedroeg aan winst 1739 51 vermeerderd met een aandeel Centrum als uitkeering van de centrale bank in liquidatie te Alkmaar, hetgeen te taxee- ren is op reëele 400. waardoor de winst kan gebracht worden op 2139.51, hetgeen met de winst van vorige Jaren een totaal geeft van 12176.14. Het te goed bij de centrale bank bedroeg e’nde December 1929 69966 21 of 35471 95 minder dan bet voorafgaande jaar. Het bestuur en raad van toezicht verga derde 13 maal, terwül de opkomst zee- goed was te noemen. De bespi-ekingen hadden daar een aangenaam en zakelijk karakter. Door de inspectie van de centrale bank is de leen bank ïn hef afgeloopen jaar geheel ge ïnspecteerd en is alles in orde bevonden. Hiértjü waren de bestuursleden aanwezig. Bovendien had onverwacht een inspectie en kascontróle plaats, waarbü de zaken in orde bleken te zün. Aan den bloei van de bank heeft een ieder, maar in het bijzonder bestuur en raad van toezicht bijgedragen. Laten wü als steeds eendrachtig blUven, 4 reeds dan kan onze bank, die zeker een der ge wichtigste instellingen is, zoo niet de ge wichtigste in de gemeente, zich steeds hand haven en tot nog grooteren bloei komen. Hierna werd door den voorzitter den kas sier een woord van dank gebracht en de balans naar bovenstaande gegevens vastge steld. In de bestuurssamentelllng l-.vzam geen verandering. De directeur die wel nei ging vertoonde wegens ouderdom te willen aftreden, moest hiervan af zien voor den aandrang van uit de vergadering op heen gevestigd. Enkele vragen enz. werden beantwoord, waarna d£ vergadering op de gebrulkclijko wüze werd gesloten. ker opjjert. n.l. tegemoetkoming groóte gezin. De heeren Water en De Boer zün het voorstel wel toegedaan, omdat zij het den heer Van der Laan eens zijn en vens betoogen. dat voor de groote gezinnen een belangrijke besparing van kleeding en schoeisel wordt verkregen, juist door het vervoer in de minst gunstige weersgesteld heid van het jaar. De voorzitter zegt, dat uit den opgemaak- ten staat blükt. dat de hoogst aangeslagene f 24 zal moeten bl.idragen in 4 maanden voor 3 kinderen. Verder ligt het in de bedoeling deze re geling proef te doen gelden alleen voor den reeds verstreken termün. .Aangezien plannen bestaan om het 'ver- W>er aan te doen vangen vanaf 1 October, lus' over 6 maanden, kan er eventueel nog lader een andere regeling worden getrof fen. De heer Dudlnk vermeent, dat met de Mee-Schouten een negatief resultaat zal worden bereikt als deze zich voorstelt. Na verdere discussie wordt het voorstel van B en W met algemeene stemmen aan genomen. Mededeeling volgt, dat bij de beslissing van den Raad van Beroep der Rüksverze- keringsbank, de mervchen. verbonden bij de brandweer. niet meer verzekerlngs- plichtig worden aangenomen bü de Rij ksverzekeringsbank Aangezien het B en W evenwel wenscht voorkomt de manschappen ongevallen te verzekeren, zijn hiertoe 1 een verzekeringsmaatschappü de voorwaar- den daartoe aangevraagd. Onder mededeeling dezer voorwaarden, stellen zij den raad voor het ongevallen risico van het brandweerpersoneel bij ge noemde maatschappij onder te brengen. Aangenomen. Verder wordt medegedeel<X ckat inzake het verleggen van de toegangsbrug tot de Bangert, gelegen bü den molen, een ver gadering heeft plaats gehad tusschen het .gemeentebestuur en het bestuur van de Banne Wester-Blokker. Een oplossing is daarbij niet verkregen. Inmiddels is vernomen, dat het Banne- bestuur alsnog niet tot het verleggen der brug wenscht over te gaan. Bij de rondvraag wüst de heer Schouten op het z. 1. niet goed gedeelde van den datum voorkomende in de verordening, welke het besproeien van bessenstruiken met arsen ictunhoudende vloeistoffen re gelt. Volgens spreker is de op 15 Mei gestelde datum te veel aan omstandigheden onder hevig om deze in een verordening vast te leggen. Bedoelde verordening beoogt nafrielük het tegengaan van vergiftiging of wel be scherming van de büen, welke in het be- vructatingsproces zoon groote rol vervul len. Omtrent de technische aangelegenheden en practische ondervindingen van de hee ren Schouten en Dudlnk te dezen opzichte, blükt nogal verschil te bestaan wat zich in een cispuut tusschen beiden uit De heer Water zegt van meerdere prac- tische tuinders bezwaren in denzelfden geest te hebben vernomen als door den heer Schouten aangevoeld. Ne oe discussie wordt besloten het voor gestelde aan te houden. De voorzitter zal nog verdere inlichtingen over dezé aangelegenheid trachten te ver krijgen tot een voorstel in de volgende ver gadering aan de orde gesteld kan worden. Hierna volgt sluiting. De Hanze Na een voorafgaande schrif- telüke propaganda bü de Middenstanders in deze gemeente had een vergadering plea's in het Patronaatsgebouw met het doel de eertüds bloeiende R. K. Mlddenstandsveree- niging tot nieuw leven op te wekken. Bü af wezigheid van een plaatselük afdelingsbe stuur was de leiding in handen van den Geestelijk Adviseur der vereenlglng, kapelaan Kooü. die de aanwezigen welkom heette en de vergadering opende met den Christelüken Groet Zijn Eerw. zegt bü zün benoeming ter plaatse tevens met het adviseurschap van vele^vereenigignen te zün belast, wat bleek slechts in schün te bestaan. Nadien zijn er weer enkele opgericht doch er moet nog meer komen, oa. een midden- standsvereeniging. Om hiertoe te geraken iss dezen avond aanwezig de heer Jan Mol. amb tenaar van het Centraal Bureau van deu R ,K; Middenstandsbond In het Bisdom Haarlem. Spr. roept den heer Mol, die als propagandist zal spreken, een bUzonder wel kom toe en verleent hem hiervoor het woord. Allereerst sluit deze zich aan bij den dank voor de opkomst, gebracht door kapelaan Kooij. dien spreker voor zün bemoeiingen wederkeerig dank zegt. Met een enkel woord wil de heer Mol zeggen dat de eenling nte's bereiken kan en het daarom noodig is zich in organisatie vereenigd sterk te maken. Men klaagt en terecht, vooral in dezen tüd, maar de middenstand is ook door eigen schuld in de Verdrukking. In een gloedvol betoog met meerdere voorbeelden geïllustreerd, wekt spr. de middenstanders op een daad te stellen om in organisatie te bereiken wat noodig is tegen de ernstige bedreigingen van hun stand. Grootkapitaal en socialisme zün daar om den middenstand er uit te drukken. Door organisatie is gezamenlük inkoopen mogelük en kan de concurrentie zelfs met de groote zaken het hoofd geboden worden en de saamhoorighëid der leden worden bevorderd. De groote warenhuizen zün de vüanden van de kiein-handelaren, onbegrüpelük is het daarom dat sommigen hun inkoopen doen bü de groote magazünen welke en detail ver- koopen Veelal wordt de opmerking gefnaakt. dat de kleine plaatsen geen organisatie noodig hebben. Integendeel, het is zelfs broodnoodig zoo om de algemeene als wel om de plaatse- lljke mlddenstandsbelangen en om de noo- dige macht te vormen. Mte voorbeelden wordt zulks aangetoond en de bereikte resultaten elders opgesomd. We! vraagt de organisatie offers van bestuur en leden oocb een con tributie van 8 fc 9 gulden per laar is toch heusch aUt te veel voor een middenstander. De arbeiders moeten veel meer betalen, waardoor zij hebben bereikt hun stand veel meer te verheffen. Door gebruik te maken van de instellingen der Hanze kan de con tributie ruimschoots worden Ingehaald, wel ke ten slotte is te beschouwen als een vel- het bedrijf. Niet alleen de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6