r u Binnenlandsch Q^Cieuws jL DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE 1 Mr. B. C. J. Loder TWEEDE KAMER Prof. A. te Wechel naar Ned.-Indië RECHTSZAKEN De doodslag aan het Bezuidenhout Rij wielnijverheid in 1929 Mr. D. Fock De Konlngin-Moeder ONZE OOST Javaan door haai overvallen LEGER EN VLOOT Het Kon. bezoek aan Amsterdam ko Kolen naar Duitschland ■HM Luitenant-Generaal M. D. A. Forbes Wels RA Dl0-0M ROEP miiiiv --T .1 I Naeimaal van den Nederi. Journalistenkring VRIJDAG 33 MEI zitting Goemans sta bulten die het Behandeling in hooger beroep het amendement heeft misdrijf Mr. Bekker. zijn pleidooi Bezoek aan den St. Jan te Den Boocb (-• H M. de Konlngin-Moeder kwanj Dinsdag- Mislukte Jacht op het monster Diner ten hore ft De beer GUIT (R-K.) geeft den heer Ter voor- ft i O Geen Terhpogtng van den Ntderl. Inveer 5 o. A 1 I Ter bestudeering van den dienst van het boschwesen niet aan zee werd eerst <•9 I I 1 1 1 1 1 I Gisteren vierde mr. D. Fock. oud-Gouver- neur-Generaal van Ned--Indiè, den dag, dat hij vóór 50 jaar promoveerde tot meester In de rechten. Vele gelukwenschen mocht de heer Fock ontvangen, vooral uit de kringen van den Vrijheidsbond. Het Hoofdbestuur dier partij zond den Jubilaris liberale Kamer. Prof. A. te Wechel hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, zal. volgens de „Tel.", in opdracht van de Ne derlandsche regeering zich in Juni a.s. naar Ned_-Indlë begeven, ten einde daar te lande kennis te nemen van de nieuwe organisatie en de tegenwoordige werkwijze van den dienst van het boschwezen en tevens met dien dienst in nauwer contact te komen. De duur van deze opdracht is op vijf maanden gesteld met inbegrip van heen- en terugreis. SP Den len Februari 1922 werd de heer For bes Wels benoemd tot chef van den Gene nden Staf en met ingang van 16 Maart van hetzelfde jaar bereikte hij den rang van lultenant-generaal. Tot 1925 was hij in dien rang werkzaam. Volgens een bericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat binnenkort in het Maandschrift gegevens publlceeren zal nopens de productie der rjjwlelnijverheid in 1929. blijkt ook in 1929 het aantal ge bouwde rijwielen weder hooger dan een jaar te voren. In de statistiek wordt zoo juist mogelijk berekend het aantal in Nederland vervaar digde rijwielen, dat voor blnnenlandsch en bultenlandsch verbruik ter beschikking is gekomen. De verkregen cijfers lulden als volgt: 1925 203900. 1926 257.200, 1927 30'< 500 1928 373.500, 1929 405.000. 362. „Kom dhdelUk hier, kw aje rekel." riep de veldwachter, verwoed, „dan zal ik jou. Jokko, leeren, wien men eerbied toonen moet. Leelljke aap, boe durf je t wagen, nu heb jij het voor goed verbruid. *n nette aap doet niet zulke dingen, haalt niet zulke streken uit.” De etech Dit misdrijf moet zwaar worden gestraft en daarom vraagt spr. vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeellng van verdachte, wegens moord en poging tot doodslag tot levenslange gevangenisstraf. Zuigelingen-inriehUng Hedenmorgen werd door de Koninklijke Familie een bezoek gebracht aan de Crèche vereeniglng Zuigelingen-inrichting. en Kin derhuis aan de Plantage Mlddenlaen 31. Om 11 uur werd voor dit bezoek uitgereden. Langs den volgenden weg werd de Crèche bereikt: Mozes en A&ronstrakt, N2, Voor burgwal, Spul. Singel. Koningsplein. Hee- rengracht. Nieuwe Spiegelstraat. Spiegel gracht, Weteringschans, Frederiksplein, Sar- phatistr., Hbogesluis Sarphatistr.. Weespen- plein. Maurïtskade, Andr. Bonnstr., ’s-Gra- vesandeplein, Oosterpark, Linnaeusstraat, Maurïtskade, PI. Midden laan. PI. Kerklaan, PL Franschelaan. PI. Parklaan. PI. Midden- laan. Aan de Crèche werd H. M ontvan gen dbor het bestuur van de instelling, be staande uit de heeren 8. Simons, voorzitter. Mevrouw 8. Mendes da Costa. Mr. J. Speyer, en Mej. H. Pimentel, directrice. Bloemen wer den daarna aangeboden door twee der aan wezige kinderen, een jongen en een meisje. Vervolgens werd een wandeling door het ge bouw gemaakt. Achtereenvolgens werd een bezoek gebracht aan de baby-zaal, aan de verblijfplaats der kinderen, waar juist de maaltijd werd ge bruikt. Door de Koningin werd belangstel lend gevraagd naar de kinderen. Verder werd nog In enkele vertrekken een kijkje genomen. Ook werd een bezoek gebracht aan de groo- tere kinderen op de bovenzaal. Hier werd een lied gezongen en werden enkele gym nastiek-oefeningen uitgevoerd. Aan het einde van het bezoek werd de slaapzaal bezichtigd. Daarna werd weer af scheid genomen, waarna HM. Haar Inge nomenheid betuigde met hetgeen zjj had ge zien. Het Paleis werd weer bereikt langs den volgenden weg: Plantage Middenlaan. PL Kerklaan, N. Keizersgracht, Weesperstraat, 4» D. MCyeUtfgiD» BatKCtbBipOQtCMk JodSD- de RESEF. ZEESEN 1635 M. 6.50—13.30 Lezin gen 13.201.15 Gramofoonpl. 1.15— 3.30 Berichten 3.303.50 Gramofooqpl. 3.504.50 Lezingen 4.50—5,50 C^p- cert 5.508.30 Lezingen 8.30 Concert. Vocale en instrumentale solisten 8.50 „Revolution in China”, hoorspej van Otto Zoff 9.50 Concert door Militair Orkest. Datrn’ Berichten en Dansmuziek. verschillende wetsontwerpen Aan de orde zijn o.m. de volgende wets ontwerpen: Onteigening ten behoeve van uitbreiding Wui de stationsemplacementen Heiloo, Cas- tricum en KrommenieAssen delf L Onteigening ten behoeve van uitbreiding Van de los- en laadgelegenheld met bijko mende werken op het stationsemplacement Medemblik. Deze wetsontwerpen worden zonder be- ■Badslaging of stemming aangenomen. 361. Toen pakte de brutale Jokko des rechters muts van t grijze hoofd, terwijl hij met een vulpen zwaaide, die hij eveneens had geroofd. De aap deed als een kwajongen, hield de zwarte muts stevig vast en voor men bet kon verhinderen, zat Jokko boven op een hooge kast. Op een middag werd de Javaan Sadjiman uit Slngaradja. N. Ball terwijl hjj in was, door een haal aangevallen. Hij door het monster meegesleurd, en losgelaten, nadat de kampong-bewo- ners waren komen toesnellen en met .steo- nen gooiden. Zijn zitvlak was echter geheel afgebeten, zoodat t slachtoffer kort na het op het droge brengen overleed, zonder meer bij bewustzijn ke zijn geweest. Sadjiman was naar schattirK* 75 jaar oud. Den geheelJn middag werden pogingen tn het werk ge/teld om het ondier te vangen, en bijna had een aantal Chlneezen succes. Ze hadden n.l. het dier reeds aan een haak, waaraan een dood varken was bevestigd. Bi) het op het strand trekken brak echter het veel te dunne touw en de haal verdween weer in de diepte, haak en 10 meter touw met zich nemend. Merkwaardig is echter, zegt de Corr, van het A I. D. de Pr. B., dat het monster steeds naar dezelfde plak terugkeert. Men blijft pogingen in het werk stellen om het dier te vangen. De Handelsccnuntesie van den Pruisiscben Landdag nam een voorstel van bet Centrum aan. volgens hetwelk een verhooglng van het Nederlandsche invoercontingent voor kolen niet zal doorgaan. Besloten werd tot ver hooglng van de concurrentiemogelijkheid van den Duitachen mijnbouw door een ver laging van de kusttarleven en door uitbrei ding van de vaargeul. Ook een voorstel van de Volkspartij, dat zich eveneend tegen verhooglng van den Nederlandscheu tonimlnvnar richt, werd dat der door Laan middag om drie uur onverwacht uit Oister- wjjk aan de „IJzeren Man" fe’Hfught en genoot er eenlgen tijd van het mooie natuur schoon. Daarna begaf H. M. zich naar Den Bosch, om er onaangekondigd een bezoek te brengen aan de basiliek van 8t. Jan. Zij was vergezeld van de hofdames baronesse van Ittersum. baronesse Schlmmelpennlnk van der Oye en Haar particulieren secretaris Sixma baron van Heemstra. De koster, naar wien H. M vroeg, leidde Haar in de basiliek rond, tot de Hoogeerw. plebaan Brekelmans gewaarschuwd was en het gelelde overnam. Vooral de restauratie werken hadden de bijzondere belangstelling van H M.. die met Haar gevolg in het vreemdelingenboek Haar handteekening plaatste. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. Daarna keerde het geselschap per auto naar Oisterwijk terug. w Juist was in Den Bosch de processie uit Den Haag en Delft. Hare Majesteit kon zich echter vrij tusschen de pelgrims bewegen, die haar Incognito eerbiedigden. M Rozenburg amende- ment-Tér Laan betreft dient het hoofd der politie ook het benoemingsrecht te hebben. Dit heeft in de practjjk van tachtig jaar niet tot onrechtvaardigheden geleid Het amendement Ter Laan wordt verwor pen met 50 tegen 8 stemmen. Het amendement Van Hellenberg Hubar wordt aangenomen z. h. s. Het artikel wordt goedgekeurd. Bij artikel LXXVI betoogt de heer RUT GERS VAN ROZENBURG dat volgens het nieuwe artikel 191a de burgemeester in ge meenten beneden 5000 inwoners waarin Rijkspolitie de gemeentepolitie vervangt, voor de politiezorg ten volte aansprakelijk blijft, ofschoon zijn apparaat hem wordt Ontnomen. De voorgestelde wijziging stelt de Regee ring voortaan in staat de gemeentepolitie te regelen zooals zij wil. In kleine gemeenten kan zij druk uitoefenen op den Raad om de politiezorg over te brengen naar het Rijk. Wordt dit artikel aangenomen dan doet men beter de verantwoordelijkheid van den bur gemeester op t^ heffen en bet Bilk alle kos- tai te doe»dragen, In den ouderdom van 65 jaren is te s-Oravenhage overleden de gepens onneerde lultenant-generaal M. D. A. Forbes Wels, oud-chef van den Generalen Staf. De thans ontslapene opper-officler werd 18 Februari 1865 te Vlisslngen geboren. In 1883 werd hij benoemd tot cadet bjj de Ko ninklijke Militaire Academie voor het wa pen der Infanterie hier te lande. Na van 1894 tot 1897 aan de Hoogere Krijgsschool te zijn verbonden geweest, keerde hjj als kapitein terug naar zijn wa pen. In 1903 werd kapitein Forbes Wels overgeplaatst bjj den Generalen Staf. Nadat in 1917 zijn bevordering tot kctonel had plaats gehad, werd de thans ontslapene bij Koninklijk besluit met ingang van 16 Maart 1920 benoemd tot generaal-majoor en tot tjjdelljk bevelhebber in de Ie Mill- taire Afdeeling. tevens lijdelijk comman- 1 dant aan de Stelling Amsterdam. Het onlangs aangekondigde noenmaal, dat de Nederlandsche Journalistenkring aan biedt aan mr. B. C. J. Ixxfer, oud-presldent van en rechter in het Perm. Hof van Intern. Justitie, zal gegeven worden op 6 Juni as. des middags één uur in Hotel Paulez tt 's-Gravenhage. De heer Loder zal aan dit noenmaal een rede houden over: „Internationaal recht en toekomst”. het perceel f 27.000 gevo niet aangera soluut reeds geweest moet zijn. President tot verdachte: „U erkent, dat u dien brief geschreven hebt?” Verdachte: „Ja. op last van Blom.” Volgende getuige is de rechercheur Ootbaan. die in den tuin van perceel Bezuidenhout 391 een scheermes heeft gevonden, waarop, naar hij meende, bloedsporen voorkwamen. Het mes was ook eenlgszlns vettig. De getuige-deskundlge,' rechercheur Ben- tem. heeft gezien, dat de heer Nogarede onder het lijk van mevrouw Odem een brief heeft gevonden. Getuige heeft geen vingerafdrukken kunnen vinden. Wat het stukje vel, dat op het scheermes gevonden is. betreft, zegt getuige, dat dit ook volkomen paste in hèt wondje aan verdachte's ringer. Er kwamen dezelfde frag menten op voor. Verdachte: ..Het te mogelijk, dat het stukje vel toevallig later op het scheermes te geko men. De dokter heeft met een pennetje mijn vingers onderzocht en is daarna naar het scheermes gegaan om dat te onderzoeken. De mogelijkheid bestaat dus, dat het stukje vel met het pennetje van mijn hand te genomen en zoo op het scheermes te overgebracht." Op een vraag van den advocaat-generaai zegt getuige Bentem nog. dat het stukje vel een zeer bijzonderen vorm had en precies in het wondje aan den vinger van verdachte paste. Als volgende getuige-deskundige wordt ge hoord dr. Schlrm, die op het scheermes een stukje opperhuid gevonden heeft, dat hij voor eex; nader onderzoek aan den heer Nogarede heeft ter hand gesteld. Op het lemmet van het scheermes heeft getuige bloedsporen ont- dekt, terwijl op den jas van verdachte door getuige vier bloedvlekken zijn aangetroffen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat dit men- schenbloed was. Getuige heeft den indruk, dat het méér bloedvegen, dan bloedspatten waren. Mr. Visser: .Kan de vettigheid van het lem met van het scheermes een gevolg zijn van het snijden in den hals?” Getuige beantwoordt deze vraag bevesti gend. De getuige-deskundlge dr. Rochat verklaar de, dat net volgens hem absoluut onmogelijk te, dat een stukje vel van verdachte’s hand op het scheermes is overgebracht. Verdachte: „Toch bestaan er maar twee mogeljjldieden. deze en de mogelijkheid, dat het stukje vel door een rechercheur op het mes te gebracht." Pres.: „Och man. praat toch niet zulke on zin.” Verd.: „Ik kan er geen andere verklaring 1 voor vinden. Pres.: „En als u nu dat scheermes gebruikt had, om mevr. Odem den hals af te snijden? 1 Zou het dan niet mogelijk zijn geweest, dat I een stukje vel van uw hand aan het mes was blijven kleven?” Verd.: ,Ja, dan wel." 1 Daarna wordt gehoord de huishoudster mej. Holstein, wier verklaringen neerkomen op die. welke zij tijdens de behandeling van deze zaak voor de rechtbank heeft afgelegd. De tramconducteurs Meijer en Van de Velde legden eveneens gelijke verklaringen als voor de rechtbank af. Get. Plko verklaart gezien te hebben, dat verdachte iets over den muur heeft gegooid. Get. kan. zich niet in den persoon vergissen. Verd. zegt, dat getuige nooit gezien kan hebben, dat hij (verdachte) iets over een muur heeft gegooid. De zitting wordt daarna geschorst tot 2 uur. Na de pauze te het getuigenverhoor voort gezet. Getuige Goemans te kappersbediende Verdachte kwam wel eens in zijn zaak. On geveer 15 maanden geleden heeft verdach te om een oud scheermes gevraagd om eelt tê snijden. Getuigen heeft hem toen een mes gegeven. Dat mes komt overeen met dat, hetwelk in den tuin gevonden te. President: Blijft u nog ontkennen, dat u den moord hebt gepleegd? Verdachte: Zeker. Ik zaak. GEMEENTEWET ▼oortgezet worden de beraadslagingen «wer de wijziging der gemeentewet. De heer v. d. BERGH 1S.D.A.P.) licht een ■mendement toe om delegatie van uitvoe ringsbevoegdheid te kunnen doen overdra gen aan ambtenaren. Spr. wijst er op. dat de practjjk dezen etech stelt, en zelfs de Hooge Raad verschillende verordeningen waarin deze delegatie te opgenomen, heeft goedgekeurd. Spr. noemt daarvan verschil lende voorbeelden. x Minister RUYS kan zich met dit amen dement vereenigen. Het wordt z. h. s. goedgekeurd. De heer v. d. BERGH verdedigt een amendement, om den niet-verantwoordelij ken rechter uit te sluiten bij de beoordee- Bng van het bestuurslid van den burge meester. Spr. wijst op hetgeen gebeurd te in Harderwijk, toen de kantonrechter iemand ontsloeg van rechtsvervolging, die zich niet gehouden had aan een verordening uitge vaardigd door den burgemeester op grond Wn artikel 187 der gemeentewet, De MINSTER wijst er op. dat zulk een geval er één was in de 10 jaar. maar met het oog op eventueele volgende gevallen neemt hij het amendement over. De heer TER LAAN (S. D.) verdedigde een amendement, strekkende om te laten vervallen de bepaling, dat de verordeningen, regelende het aantal, de samenstelling, enz. van het politiepersoneel, door de Kroon moeten worden goedgekeurd. De heer RUTGERS VAN ROZEN^JRG Dcht twee amendementen toe. Het eerste strekt om met name den dienst der recherche niet naar vaste regels aan de rijkspolitie dienstbaar te maken. Het twee de strekt om geen goedkeuring van de Kroon te etechen van de verordeningen, regelende bet aantal, de rangen, de bezoldiging enz. van de ambtenaren der gemeentepolitie. De heer VAN RAPPARD (V. B.) bepleit fezeer uniformiteit in de kleeding van veld wachters. De MINISTER écht het niet gewenscht, dat de Kamer met het amendement-Ter Xaan meegaat Het gehalte der gemeente politie in de verschillende deelen des lands *a- den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd. Intercommunale samenwerking zal tot ver dere verbetering kunnen leiden. Spr. gevoelt weinig voor aanvulling van bet artikel met den etech van unlform- kleeding voor de politiebeambten. Er wordt thans reeds zoo veel mogelijk op unlforml- men De MINISTER betwist dat door dit voor stel de gemeentelijke autonomie' té zeer aan banden wordt gelegd. De historische ontwik keling van ons gemeenterecht wettigt deze bepaling. Het artikel wordt goedgekeurd. De heer TER LAAN licht een amende ment toe tot invoeging van een nieuw arti kel I.XXVII strekkende om den burgemees ter wegens zijn optreden als hoofd der poli tie aan den Raad verantwoordelijk te stel len. De hver DE WILDE acht de zaak voor den heer Ter Laan hopeloos, nu het amende- ment-Marchant te verworpen om den burge meester aan den Raad verantwoordelijk te stellen voor de uitvoering van de besluiten van B. en W. Spr. acht het in het belang van het publieke leven als de burgemeesters zooveel mogelijk opening van zaken doen. Maar dat te heel iets anders dan verant woordelijk te zijn aan den Raad. Want dan moet de Raad ook kunnen beslissen. De heer Dr. VOS (Lib.) meent. handhaving van het gezag zou lijden een toestand als door den heer Ter wordt gewenscht. De toestand zooals deze thans in de gemeenten gegroeid te, te vol doende. De MIN: de teé^nst ▼ergadering van Woensdag 21 Mei REGELING VAN WERKZAAMHEDEN De VOORZITTER stelt voor, de tweede nota van wijziging van het Wetsontwerp tot Wijziging van Hoofdstuk V van de Begroe ting voor 1930 (overneming landgoederen onder Groesbeek) naar de afdeelingen te Féraenden, overeenkomstig het voorstel der commissie van rapporteurs. Aldus wordt besloten. Het requisitoir De advocaat-generaai zegt, dat naar zijn meenlng de rechtbank terecht bewezen heeft geacht dat verdachte mevrouw Odem van het leven heeft beroofd, en dat hij de 1 huishoudster heeft mishandeld. Met de qualificatie is spr het echter niet geheel eens en hjj te van meenlng. dat niet doodslag maar moord bewezen is. Voortgaande, merkt mr. De Visser op, dat verschillende getuigen verdachte heb ben herkend. Uit de conclusies van de deskundigen blijkt, dat het stukje opperhuid, dat voor kwam op het in den tuin gevonden scheer mes. een stukje vel van verdachte te. Uit alles blijkt, dat verdachte met scheermes in de woning te geweest. Spr. ging daarna de levensomstandighe den van verdachte in den laatsten tijd na, en kwam tot de conclusie, dat verdachte maatschappelijk gezonken, zich in het hoofd had gezet, geld te krijgen of te stelen van mevrouv Odem. Hoe te verdachte tot zfjn daad gekomen? Hjj wist, dat wanneer mevrouw Odem het lijdelijke met het eeuwige zou verwisselen. Blom een niet onbelangrijk deel van haar bezittingen zou krijgen. Blom was zijn vriend en daarvan zou verdachte wel kun nen proflteeren. Mevrouw Odem moest dus van het leven worden beroofd, en dit alleen kan spr. als het motief voor de/laad aan merken. Spr. zegt nog te hebben gezocht naar verzachtende omstandigheden, maar heeft ze niet kunnen vinden. Het karakter van den man is zoo. dat hij niet kent het on- derscheic tusschen goed en kwaad, tus schen leugen en waarheid en voorts heeft hij de brutaliteit te trachten zijdelings de schuld op een ander te werpen. Deze man heeft bet zwaarste gepleegd, dat ons Wetboek van Strafrecht kent. Met voorbedachten rade heeft hjj een medemensch het leven benomen. Te Gistermorgen heeft de Konlngin-Moeder met haar gevolg per auto een bezoek ge bracht aan Breda. Gekleed in een zwart mahtelcostuum met zwarten hoed en bruin bont werd de Konlngin-Moeder. die eerst de Groote Kerk en de herstellingswerken bezichtigde, aan vankelijk nauwelijks door het publiek opge merkt. Toen zjj de Groote Kerk binnentrad, verzamelde zich reeds meer publiek rondom het gebouw. Dit publiek werd Cf> eerbiedigen afstand gehouden. De Konlngin-Moeder verliet de kerk en wandelde naar het Kasteenpletn, waar een bezoek werd gebracht aan het standbeeld van den stadhouder-konlng. Vervolgens be zocht zij het binnenplein der Kon MIL Academie, waar zU zich eenlge oogenblikken onderhield met den gouverneur. Van daar wandelde de Konlngin-Moeder naar het Begijnhof. De rector. Mgr. Van Oer», ontving haar voor zUn woning en leidde haar over het hof rond. De kapel werd bezichtigd, waama H.M. zich met eenige begijntjes onderhield. Hierna werd tegen kwart <wer twaalf naar Oisterwijk teruggereden. EEN SCHADEVERGOEDINGSQUAESTTE Aan de orde is de conclusie van het ver slag der commissie omtrent de Inlichtingen op het adres van T. WUnbelt, vtechhande- laar te Woudrichem, houdende verzoek te willen bevorderen, dat worde vergoed de schade, welke hém in het bedrijf van zand- zuigen en zandverkoopen van den Staat der Nederlanden in de door hem voor het vtech- recht gepachte vakken van de Waal te toe gebracht. De MINISTER verklaart niet te kunnen toezeggen, dat hij den adressant overeenkom stig de conclusie der commissie schadever goeding zal toekennen. De heer MARCHANT (V. D.) verdedigt de conclusie der commissie. De heer BEUMER (A. R.) zegt, dat het verslag der Commissie hem niet bevredigd heeft. De heer BONGAERTS (R. K.) verklaart zich eveneens tegen de conclusie. De VOORZITTER stelt voor dit punt van de agenda af te voeren. Dienovereenkomstig wordt besloten. De vergadering wordt te 5M verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. breestraat, 8L Antoniebreestraat, N. Hoog straat, O. Hoogstr., O. Doelenstraat, Damstr., Warmoesstraat, Vteschersdam. Dam. Op de Nieuwe Keizersgracht voor het Ned. 1st. Ziekenhuis hield de stoet een oogenblik stiL Hier werden bloemen aangeboden. Te ongeveer half een was de Koninklijke Familie ten Paleize terug. Van middag werd opnieuw uitgereden; thans naar het gebouw van de Ned. Handel- MaatschappU in de Vijzelstraat. Echter eerst werd nog een rit door de stad gemaakt langs den volgenden weg: Kalverstraat, Muntplein, Regullersgracht. Rembrandtpleln, Utrecht- schestraat. Falckstraat. Regullersgracht, Nlc. Wltsenstraafe, Nic. Witsenkade, Stad houderskade. Frafte Halsstraat. Jac. van Campenstraat. Hónthorststraat. Joh. Ver- meerstraat, Tenlerstraat. Museumplein, Honthorststraat, Museumstraat, onder Rijks- museum door Weteringschans, VUzelgacht naar de VUzelstraat. Aan den ingang van het gebouw werd de KonlnklUke Familie ontvangen door den president Dr. C. J. K. van Aalst en den secretaris Mr. F. H. Abblng. In de voor het publiek bestemde hal wer den daarna voorgesteld de andere leden der directie, de heeren Mr. J. Blerens de Haan, Mr. D. Crena de Jongh, en M. Taudin Cha bot. Door Dr. van Aalst werd een welkomst woord tot de Koningin gericht. Hierna begon de wandeling door het ge bouw. Gewezen werd op het borstbeeld in brons van Koning Willem I, oprichter der Maatschappij, dat bij het eeuwfeest der Maatschappij werd aangeboden. Op de hoofdtrap werd het mooie glas in lood in oogenschouw genomen, om daarna in de directiekamer een oogenblik te rusten. Hier werd de thee aangeboden. Ook werd hier de KonlnklUke Familie ge vraagd in het boek te teekenen, dat bestemd te voor hooge gasten. Langs de secretarie en over de schrijfma- chineafdeellng, waar de meisjes rustig ble ven tikken, werd nog vertoefd in de oude directiekamer, die in haar geheel te overge bracht uit het oude gebouw. Hierna werden bloemen aangeboden door de tweelingdoch- ters van den heer Crena de Jongh. Nadat nog in de dagelüksche directieka mer de Indische etsen waren bezichtigd, die indertijd waren geschonken aan de instelling door de Koningin, was het bezoek ten einde. Met een korten omweg werd weer naar den Dam teruggekeerd. Op den terugweg werden op de Heerengracht bjj de Vijzelstraat door ,X)e Jonge Geuzengroep” bloemen aangebo den en een lied gezongen. IISTER te door de argumenten van 'nstanders van het amendement over tuigd. dat het standpunt, dat hü thans in neemt. het juiste is. Spr. te ten deze van meenlng veranderd. Beter te het. Indien zooals thans wel voorkomt de Raad die grieven heeft tegen een burgemeester, zich tot den minister wendt. Deze houdt met die grieven rekening by de bepaling van zjjn houding tegenover den burgemeester. Het amendement wordt verworpen met 38 tegen 23 stemmen. BU artikel LXXXII licht de heer VAN DEN BERGH een amendement toe om het recht van schorsing of vernietiging van besluiten van Gedeputeerde Staten, waarbij een raads besluit is goedgajeeurd. overeenkomstig de bedoeling te beperken tot de goedkeuring der besluiten in art. 194. De MINISTER neemt over. De heer VLIEGEN (VJJ.) licht ’n amende ment toe, strekkende om de zittende Raads leden die krachtens artikel 23 derde lid zUn uitgesloten hun lidmaatschap te doen behou den. ook Indien zU later herkozen worden. Het geldt hier de echtgenooten van uitge slotenen. De heer KNOTTENBELT (Lib.) Ucht een amendement toe. strekkende de bedoelde per sonen hun lidmaat chap te doen behouden gedurende de loopende zittingsperiode, dus tot den eersten Dinsdag in September van het jaar 1931. De MINISTER verkiest het amendement- Knottebelt boven dat van den heer Vliegen, doch*acht het 'niet volmaakt. Spr. geeft den heer Knottenbelt in overweging het amende ment te gieten in positieven vorm en te lezen: De bepaling van artikel 23, derde 1M treedt in werking op den eersten Dinsdag in Sep tember van het jaar 1931. De heer KNOtieNBELT brengt de door den Minister in overweging gegeven wijziging in zUn amendement aan. Het amendement-Vliegen wordt verworpen met 35 tegen 23 stemmen. Het amendement-Knottenbelt wordt aange nomen z. h. s. De stemming over het wetsontwerp wordt bepaald op ai. Dinsdag bij den aanvang der vergadering. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage te gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den gewezen tram-stationschef, die in eerste instantie door de Haagsche rechtbank wegens doodslag, gepleegd in begin van Sep tember j.l. op mevrouw Odem in haar woning aan het Bezuidenhout en wegens poging tot doodslag op de huishoudster, te veroordeeld tot twintig Jaar gevangenisstraf. Het O M bU de rechtbank had wegens moord en poging tot doodslag levenslange gevangenisstraf tegen den verdachte geéischt. Zoowel O. M. als de verdachte zijn van het vonnis der rechtbank in hooger beroep ge gaan. Als eerste getuige wordt gehoord de com missaris van politie Paré, die met Inspecteur Zimmerman het onderzoek Instelde. Ook was getuige er den volgenden dag bjj aanwezig, dat bij het lijk een brief werd gevonden. In getuige een bedrag van len. Het lijk te den eersten dag :t, zoodat de brief er toen ab- een bloemenhulde, evenals de fracties der Eerste en Tweede H. M. de Koningin en Z. K. H Prins Hen drik hebben gisteravond een diner aangebo den aan den Commissaris der Koningin, Ge deputeerde Staten en den Griffier der Sta ten van Noord-Holland, zoomede aan Bur gemeester en Wethouders, de leden van den Raad en den secretaris der gemeente Am sterdam. De verdediging aanvangende, foonpi. 8.50 Concert georganiseerd door merkte op, dat naast de waarheid, welke door verschillende getuigen te gezegd, aeer zeker ook veel door hen te gefantaseerd en spreker hoopte, dat het Hof in raadkamer deze verklaringen naar waarde zal beoor- deelen. Pleiter betoogde, dat het uitgesloten is, dat deze man het misdrijf aan het Be zuidenhout heeft gepleegd; het te geens zins bewezen, dat hij daarheen te gegaan met de bedoeling om te dooden. Wanneer verder verdachl heeft gehad om mevrouw C de bedoeling m te dooden. waarom heeft hU dit dan niet bü het eerste bezoek gedaan? Daarmede vervalt het geheele betoog van den advocaat-generaai voor de voorbe dachte rade. Pleiter zelde, dat verdachte niet door en door slecht te, en voor wien slechts levens lange gevangenisstraf op haar plaats te. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 4 Juni a-s. HUIZEN 1875 M. 10.3011.00 N.C.R. V. Ziekendienst 11.30—13.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 13.0113.15 Politieber. 13.151.15 K.R.O. Concert door K.R.O.-Tno 1.153.00 K.R.O. Gramofoonpl. 3.003.00 K.R.O. Gra mofoonpl. 4.005.00 N.C.R.V. Gramo> foonpi. 5.006.30 N.C.R.V. Concg door hei „Delftsch Trio” (viool, cello en piano6.30—6.40 K.R.O. Gramofoonpl. 6.407.00 Klaas Steenhuis „Iets over d« Pelskonijnenfokbeweging” 7.00—7.30 K.R.O. Gramofoonpl. HILVERSUM Na 6 uur 1071 M. to.0010.15 Morgenwijding 13.003.00 Concert. A.V.R.O.-Kwinrei 3.053.45 Uitz. voor scholen 2-453.00 Gramo foonpl. 3.004.00 Maak-hei-zelf-cursts 4-305 00 Gramofoonpl. 5.30-T-6.00 Concert. Omroeporkest 6.00 Tijdsein. - Voortz. concert 6.30 Koersen 6.45— 7.15 Dr- F. Goedewaagen „De,aesthetick van Haen” 7.157.30 He» Zwirsersch Jodet-Duo Frey Bernhardsgrutter 7.30— 7.45 Gramofoonpl. 7.458.00 Jodel-duo 8.089.10 Aansl. van het Concertgebouw te A'dam. Ui'z. van het eerste deel der Gen. Repetitie van het Kinderkoor der Ver.'Tot Verbet, van den Volkszang. Jo Vincent, sopraan, her Concertgebouw Orkest 9.10— 10.10 Optreden van Jack Hylton en zijn Band 10.10 Persber. 10.30—10’30 Gramofoonpl. 10.3011.30 Tweede op treden van Jack Hylton en zijn Band 11.30 Gramofoonpl. ia.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10-35 Mor» genwijding 11.05 Lezing 11.50 Uitz. voor scholen 12.20 Concert P. Grummrtt, viool. P. Radnull, piano 13.50 Orgelspel door J. E. Humphreys. M. Bomn, sopraan I. 50 Gramofoonpl. a.50 Uitz. voor scho len 3.50 Concer’ voor scholen. Kwartet 4.35 Orkestconcert 5.35 Kindgfuurtje 6.30 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Orgelspel door W. S. Vale 7.20—7-40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Piano-recital door C. Smith 8.30 „Ehas” Oratorium van Mendelssohn. Koor, orkest en solisten 9.30 Nieuwsber. 9.35 Vervolg „Elias” 10.35 Marktber. 10-45 Lezing 11.00— 13.30 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS” 1735 M. 13.30 Concert 13.50 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli 9.05 Concert, Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 7.357.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 10.351-11.35 Gramofoonpl. 13.30 Gramofoonpl. 1.353.50 Concert. Or kest en sopraan 5.506.50 Gramofoonpl, -8.309.15 Concert. Orkest en piano. Daarna tot 12.30 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 13.303.30 Orkestconcert 3.005.00 Concert. Orkest en zangeres 5.006.00 Kinderuurt'e 8.3010.30 „Ambrosius”. Tooneelspel in 4 bedr. van K. F. Molbech. Muzikaal geïllu streerd 10.4011.25 Orkestconcert II. 3513.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.30 Kamermt> ziek 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Grarno- teit in kleeding aangedrongen, maar moet dit niet in de wet opnemen. De heer SCHOKKING (C.-H.) kan ontkennen, dat er behoefte bestaat meer verband tusschen de rijks- en de ge meentepolitie. Maar we moeten zeker we ten, dat het regeeringsvoorstel niet een eer ste stap te naar de oplossing van de gemeen tepolitie In de rUkspolitie. De heer KETELAAR (V. D.) zegt dat thans duidelijk blijkt, dat wat hier wordt vorogesteld eigenlijk maar een klein deel te van de regeling, welke zal moeten worden getroffen van de verhouding tusschen rijks- en gemeentepolitie. Wij hebben dus noodig oen algemeene Politiewet. De MINISTER dupliceert. Hier woidt niet bedoeld een oplossing van de gemeentepoli tie in de rijkspolitie voor te bereiden. Het amendement-Ter Laan wordt verwor pen met 42 tegen 30 stemmen. Het amendement-Rutgers van Rozenburg Wordt verworpen met 44 tegen 27 stemmen. Op art. LXXV licht de heer TER LAAN een Amendement toe, strekkende om de agenten van politie en de veldwachters niet langer door den burgemeester te laten aan stellen en ontslaan, doch dit te doen ge schieden op dezelfde wijze als voor het ove rige gemeentepersoneel te bepaald. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG Ucht een amendement toe om het voorlaat ste lid van art. LXXV te schrappen, aange- sten anders de Kroon bevoegd zou zijn in alle gemeenten, ook boven de vijfduizend in woners, zonder verzoek van den raad de ge meentepolitie op te heffen en er rijksveld- wachters te doen statlonneeren. De heer VAN HELLENBERG HUBAR CR_K licht een amendement toe, strekken de om een eind te maken aan den toestand, dat de benoeming en het ontslag van poli- tie-ambtenaren feitelijk kunnen komen te berusten In handen van den commissaris van politie De heer DE WILDE voelt alles voor een goede rechtspositie van het gemeenteperso neel, maar wordt het amendement aange nomen, dan zal de raad de polltie-agenten benoemen en ontslaan, terwijl toch de bur gemeester als hoofd der politie te allen tij de absoluut zou moeten aan kunnen op zijn personeel. De beer GUIT (RK.) geeft den heer Ter Laan in overweging zUn amendement aldus te wijzigen, dat de politieagenten op dracht van den burgemeester door den raad Worden benoemd. De MINISTER heeft tegen het apiende- ment-Van Hellenberg Hubar geen bezwaar. Het amendement Rutgers van r kan spr. niet aanbevelen. Wat het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8