lAndbouwen visscherij FOOT? DE HUISKAMER BIB fes. K K I a H w N. FLEUR Verdronkenoord 36 HEEREN- OVERHEMDEN Nergens voordeeliger dan bjj ons. Prijzen vanaf 1.79 H DE TWEELING Ziet Ui I Oz' F? O S' Herziening der statuten DAMRUBRIEK WOGNUM SCHAKEN i 4 ZWAAG onze R.K. Diocesane Land- en T uinbou wbond Een serafijntje n WARMENHUIZEN -tot HoUandsch van -j»’-’. I ZAANDAM ’T ZAND ’T KALF (Zaandam) Etalages 838 Den volgeodSü morgen konden aj den weg WESTWOUD ■5 Dus zijn. US nx 7uur en kwart voor 5 tot 7 van De eer- H. hn de de e- 44 te 8 DAMNIEUWS Kampioenschap van Nederland r. J. H. Vos, kampioen voor 1930 4 uit- •n r 1 VRIJDAG 23 Mei 1930 r in op- Vrijdag 23 Mei ”30 I PROBLEEM No. 751 1 J. van Dijk, De Lier Eerste plaatsing PROBLEEM NO. 510 Ï-. Enkele voorbeschouwingen t l mat en hoofd kunstvoor- c> den van Hf de L r i r i i t Men wordt SUchter(es) van dit Missiehuis door ineens of by gedeelten honderd galden te schenken. Zwart 17:30 1. 2. 3. PROBLEEM No. 517 van J. BERGIER te Arles. Zwart (6) Wit (6) 10 10 10 10 10 10 10 10 1.70 1.50 1.20 1.20 1.00 0.90 090 0.80 0.80 0.70 0.40 Plaatselijke afdeelingen Volgens artikel 10 der tegenwoordige sta- stuten „vereenlgen de leden zich in plaatse lijke afdeelingen.” Het Hoofdbestuur stelt voor hierbij eenige regels te maken, namelijk: 1. de vorming van afdeelingen z zet parochiaal; en 8 e’ n at 1 i Te van PROBLEEM No. 516 van Saint Maurice te Montreal (Canada) slotstand vlot gewonnen moet nogmaals aan den slag. i i s s t r 1 1 t 1 ■w !a. ids te n- ag 5. 6. 9. 9. 10. 11. en in 8 ti ler Aanbevelend: Hoek SL Annastraat. ZONDAG. De H. H Missen te Ben D. x) In Frankrijk zeggen de kinderen tegen de ouders je. Het verschilt echter aanmerke lijk van het Hollandsche jij en jou, dat plat en vulgair is, terwijl het in Frankrijk op intimiteit wijst, en het alleen tusschen familie leden of zeer goede vrienden wordt gebezigd. Om de zinnen van Guy beter te kunnen karakteriseeren, bedienen we ons ook voor Jeugdafdelingen De eventueel te stichten vereenigingen van jonge boeren en tuinders, zullen, aldus luidt het voorstel van het Hoofdbestuur, onder- afüeelingen zyn van de afdeelingen van den L.T.B., en staan onder geregelde leiding en controle van het Hoofdbestuur van den L.T.B., terwijl ook het afdelingsbestuur zijn voortdurende aandacht er aan behoort te schenken Verkiezing Hoofdbestuur Voigens de tegenwoordige statuten worden de leden van het Hoofdbestuur gekozen op de algemeene vergaderingen der vakbonden. Indien sommige kringen het recht krijgen candidaten te stellen voor het Hoofdbestuur zal de verkiezing van het geheele hoofdbe stuur anders dan vroeger worden. Stand: Zwart 7 schijven op 7 tot 10, 12, 17, 40 en 1 dam op 30. Wit 7 schijven op 23, 24, 28, 32, 35, en 49. Wit speelt en wint. (Uit het problemenboek van Bergier). MEERKONINGEN-PROBLEEM Wit speelt en geeft beide koningen in 3 zetten. 17 15 12 11 10 9 9 8 8 7 4 CORRESPONDENTIE F. W. N, te M. Rubriek van de vorige week wordt u deze week toegezonden, als ook Die Schwalbe. Oplossing No. 177/1 Pe8!; No. 179/1 I«3! Partij A: 11 Dc2—d6 Partij B 11 -d5 12 PG5 Stand: Zwart 5 schijven op 8, 12, 16, 25, 29 en 1 dam op 5. Wit 7 schijven op 14, 17, 19, 22, 31, 35 en 39. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te den aan den Damspelredacteur, Alkmaar. Oplossingen van de problemen No. 510- 517 in te zenden tot 2 Juni. CLUBNIEUWS Op Hemelvaartsdag 29 Mei a.s. houdt de Alkmaarsche Schaakclub V. V. V. haar tra- ditioneelen Eendaagschen Nationalen wed strijd in Hotel Centraal. Gespeeld wordt in groepen van 4 spelers, hoofd-, eerste-, tweede- en derde klas. Drie ronden. De prijzen bestaan uit mooie werpen. Inleggeld f 1.50. Aanmelding kan geschieden bjj den heer H. Pijpers, Koorstraat 51, Alkmaar. ZONDAG de H. H. Missen 6, 730, 9 en 10.30. 12 uur catechismus. 4 uur Vespérs. 7 uur Lof met preek ter eere van 'Maria. Maandag. Dinsdag, Woensdag Kruisda gen. de H. Missen 6.30, 7 uur 8 en 9. Er zal vóór de H. Mis te 8 uur de Litanie van Alle Heiligen worden gebeden. WOENSDAG van 68 uur biechthooren. DONDERDAG Feestdag V. d. Hemelvaart des Heeren, te vieren als Zondag. De H. H. Missen als op Zondag. Des avonds 7 uur Lof ter eere van Maria. VRIJDAG en ZATERDAG H. H. Missen te 6.30, 7, 8 en 9 uur. ZATERDAG 4 uur biechthooren en Lof. Van Vrijdag tot en met Vigilie van Pink- steren zal na elke H. Mis het gebed: „Kom Geest" enz. worden gebeden ter voorbe- eiding van het Hoogfeest van Pinksteren. ZONDAG, de H.H. Mtssen te 8 uur en te half 11; na de Hoogmis Catechismus en te 3 uur Maandvergadering en Visitatie voor de Derde Orde, 's avonds te 8 uur Lof met preek. MAANDAG, Dinsdag en Woensdag zijn Quatertemperdagen, vóór de H.H. Missen zal de Litanie van Allerheiligen gebeden worden voor de vruchten der aarde. DINSDAG, de H. Mis van 8 uur ter eere van den H. Antonius voor den welstand van het vee. Onder de H. Mis collecte voor kaars licht ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG, Hemelvaartsdag, te vieren als Zondag, .de H.H. Missen en de Vespers aooals op Zondag. VRIJDAG. Heden begint de negendaagsche oefening ter eere van den H. Geest als voor bereiding voor het Pinksterfeest. ZATERDAG, 's middags van 6 tot 9 uur 'lechthoorente 8 uur Meimaandoefenlng. Aan de besturen van de afdeelingen van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouw bond is een circulaire gezonden, waarin me degedeeld wordt, dat het Hoofdbestuur ge meend heeft goed te doen de geheele sta tuten eens onder de loupe te nemen, en na te gaan welke de beste wijze van organisatie is voor de R. K. land- en tuinbouwers in het Bisdom Haarlem; een organisatie, waarin zoowel de gemeenschappelijke als de speciale belangen en wenschen volkomen tot hun recht kunnen komen en allen kunnen mede werken tot' het bereiken van het doel: Een degelijke, welvarende plattelandsbevolking op katholieken grondslag Opdat alle leden de wijzigingen, die even tueel in de statuten zullen worden aange bracht, ten volle zullen begrepen, zullen in de eeryolgende algemeene vergadering al leen de hoofdlijnen vqor de organisatie vast gesteld worden. Daarna zullen deze noofdlür.en uitgewerki worden, en de geheele statuten, artikel voor artikel, in de daarop volgende algemeene ver gadering vastgesteld worden. Zooals In iedere vereeniglng zijn ook In de L.T.B.-organisatie hoofdlijnen aan te wijzen. Allereerst zal worden aangegeven wat het karakter en het doel is van den L.T B. Op de tweede plaats zal worden aangege ven, wie lid kunnen worden van den L.T.B. Op de derde plaats zal worden aangegeven op welke wijze de verschillende belangen be hartigd kunnen worden: plaatselijk. gewes telijk en diocesaan. Hiervoor kent de L.T.B. jeugd-afdeellngen. afdeelingen. kringen» vakbonden, met boven alles het Hoofdbestuur, en voor de dagelijk- sche leiding het Dagelijksch Bestuur. Het Hoofdbestuur stelt voor in de statu ten vast te leggen, dat de zoogenaamde half- tulnders en half-boeren (zij. die half-onder nemer en half-arbeider zijn» tegen een ver minderde contributie volwaardig lid kunnen worden. De uitelndelljke beslissing over de toela ting van zulke personen zal echter aan het Hoofdbestuur moeten blijven, terwijl 'n voor stel tot toelating alleen In behandeling kan koméh. als de betrokken afdeeling zulk een voorstel indient. alhier bracht een kapel. Te kerk. WOENSDAG. Bichthooren uur en onmiddellijk na het Lot. DONDERDAG, Hemelvaartsdag. ste H. Mis te haU 7. De gezongen H. Mis met pdechtige Communie te 8 uur. Te 10 uur nag een gelezen H. MIs. 3 uur Plechtig Lof met vernieuwing de Doopbeloften, enz. ZZATERDAG. tot half 10 en van 5 tot 8 uur biechthooren. Deze week lederen avond te 7 uur Lof. ZONDAG 730 Vroegmis. 10 uur Hoogmis. 3 uur Vespers. WOENSDAG van 68 uur biechthooren. 7 uur Mariacongr. V. d Meisjes. DONDERDAG 7 30 Vroegmis. 10 uur Hoog mis 3 uur Vesper. Feest v. ’s Heeren Hemel vaart, te vieren als Zondag. VRIJDAG 7 uur Maria-Congregatie v. d. Jongens. ZATERDAG 7 uur Marialof met Rozeilh. Van 3—8 uur biechthooren. ZONDAG, 5e Zondag na Paschen; 7 uur Cornells Bakker en Maart je Brink; 9 uur Parochie. Elders Jacob Groot Corn zn. MAANDAG, Nicolaas Llgthart. Elders Nlc. Groot en ovcrl. ouders. DINSDAG, wcleerw. heer Petrus Hub. Ant. Starmans. Elders Jan Appelman en Joanna EI. Kulp. I WOENSDAG, tot Intentie van een Bruids paar. Elders Anna Stam geb. Commandeur. DONDERDAG, 7' uur Jan Tesselaar. El ders Lauren this van Dam; 9 4iur voor de Parochie. VRIJDAG. Maart Je Blauw geb. van Die pen. Elders Maria Cath. Robkens. ZATERDAG, in het St. Agnesgest Trijntje V. Berkel Elders Arte van Diepen.. ZONDAG 7uur Hildegarda Schipper. Elders Geertje' Groot; 9 uur voor de Pa rochie. Heden na den middag te 2 uur dte Ves pers. waarna lied no. 37. Maandagavond te 7 uur vergadering van het Bestuur der Meisjesjeugdafdeeling der Derde Orde, in de Pastorie. Dinsdagavond te 7 uur in de kerk ver gadering van de Meisjes-jeugdafdeellng van de Derde Orde. Woensdag biechthooren van 5 tot 7 uur. Woensdagmorgen te half 9 uur Veni Crea tor, waarna gezongen Huwelijksmis. Donderdag, feest van 's Keeren Hemel vaart. te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag te 7 en 9 uur en ’s middags -te 2 uur de Vespers, waarna lied no. 44 Zaterdag, biechthooren van half 4 tot 5 en van 6 tot half 8 uur. As. Zondag eerste Zondag van de maand. Euch. Dag. Collecte voor de kerksieraden. zen- Hof 6, in de in de Alle correspondentie, betrekking hebbende 1 op deze rubriek, gelieve men te adresseeren j aan den schaakredacteur van dit blad Hot 6, Alkmaar. Stand der stukken: Wit: Kc7, De2, Te8, Le5 en LI, pion b4. Zwart: Ka6, Kd5, pionnen a3 a7, b5 en e4, Met den laatsten wedstrijddag was er een enorme belangstelling in het „Old Fellows- huis” aan de Keizersgracht te Amsterdam, waar de wedstrijden gespeeld werden. Vos, die voor de vierde maal (niet achtereenvol gens» den titel won, had een welverdiende ovatie in ontvangst te nemen. Met de laat ste, de beslissing brengende partijen won Vos van Ris met schüfwinst, terwijl, nadat Vos reeds gewonnen had. Keiler en Damme met een stand van 10 om 10 schijven onderling reeds met remisespel accoord gingen. Onder de 40 pCt. is geen der spelers gebleven, zoo- dat geen enkele deelnemer voor het volgend jaar zal worden uitgeschakeld. HOORN. De wedstrijd Hollandia. tegen D. I. D. Grootebroek. 1311 overwinning voor eerstgenoemde club. Onderstaande volgt de gedetailleerde slag: Groote keuze - Nieuwe dessins Tevens prachtsorteering HEEREN’- DASSEN, JONGENS-OVERHEMDEN met SCHILLERKRAAG, in alle maten vanaf L— i i De H. H. Missen te half 7, 8 uur en half 10. Te 2 uur Meimaand- Lof. Te half 7 Patronaat. MAANDAG te half 7 de H. Mis 8 Het Kinnetje schijnt In mijn kamer. Een koekoek zit ergens tusschen het jonge groen van de boomen aan den weg te roepen. Ze ven jonge konijntjes dartelen in onzen bin nentuin en spelen verstoppertje door een oude zinken schoorsteenpijp, daar in het gras, bij wijze van hoi voor hen neergelegd. Het paard staat te glimmen in het licht en aan zijn hoeven en langs de ruggen van een paar liggende koeien knorren zes krul staartjes. Even verder huppelen enkele lam meren om hun mediteerende ooien, staande ot liggende in het dikke gras. Of ik een romannetje ga schrijven? Ik kan mij zoo indenken, dat u ongeveer het vol gende verwacht: Trien, de oudste, knappe dochter des huizes zingt haar lentelied onder het schuren van de koperen ketels, terwijl zü nu en dan eens ooljjk lacht tegen Kees van buurman Jaap, die den laatsten tijd opvallend dikwijls met haar vader over za ken komt praten, en dan meestal op een uur, dSt zjj buiten aan het werk is. ’t Begint er al op te gelijken. Het zou spannend kunnen worden. Ik zal u daarom maar gauw vertellen, dat „ze mekaar krij gen." Daarom is het toch begonnen Hoe het ging, toen Triens vaders in de gaten kreeg, dat het niet om zijn wijze zakenkennis, maar om zijn dochter te doen was. behoef ik u nu niet allemaal te vertellen. Maar Ik zou bijna heelemaal de koekoek vergeten. Ja, die koekoek. Wilt u geloovfn, als ik 'm zoo hoor roepen, altijd weer het zelfde, dat Ik dan aan mijzelf denk. Dan zeg Tr soms door het open raam: ..Goemor- gen. collega Want wat doe Ik feitelijk an ders’ Pechvogel of geluksvogel, ook ik roep altijd hetzelfde. Moge de zon ook in uw kamer schijnen, als mijn geroep tot u doordringt en u in een blijde, edelmoedige stemming brengen. Father LEFEBER, Directeur. St. Bonifacius-Missiehuls. Hoorn, postrekening 120937. ZONDAG, 25 Mei. De H.H. Missen zijn, de Vroegmis om half 8, de Hoogmis 10 uur; Vespers 14.15. MAANDAG, en beide volgende dagen Kruisdagen, waarop voor de H. Mis van 8 uur de litanie wordt gebeden voor de vruch ten der aarde. DINSDAG, te half 10 Veni Creator, huwelijksvoltrekking en gezongen H. Mis. DONDERDAG, feest van 's Heeren He melvaart. D eH.H. Missen en de Vespers als op Zondag. Zij heeten Leonard en Crescentia, en wie ae wil leeren kennen, behoeft maar naar liet stadje in Zwaben te gaan, waar een groot klooster en een klein kloostertje broederlijk naast elkander staanen dan aan den portier naar de tweeling te vragen. Een menschenleeftijd dienen zij reeds hier onafscheidelijk hun nederigen dienstzij vervullen dezelfde ondergeschikte, eenvou dige betrekking: Leonard als knecht bij de broeders van de orde van den H. Francis- cus, Crescentia als boodschappenvrouwtje bjj de onderwijszusters. Maar al zijn ze ook met elkander oud ge worden, zij hebben toch ook wel eens van die meeningsverschillen, zooals die tusschen echte broers en zusters gebruikelijk zijn... Vroeger woonden zij bij een familielid in want zij hadden geen ouders meer be zaten een klein winkelt je en waren tevre den ert opgeruimd als ze maar bij elkander konden zjjn. Zjj verrichtten hun dienst in het klooster en kloostertje, terwijl zij onder- tusschen den neef, die met hen opgegroeid was en hun zaakje overgenomen had, bij het werk behulpzaam waren. Deze neef was een vroolijke gast, hij had een jonge vrouw en hield van gezelligheid en vriendschap, bovendien kon hij buitengewoon goed op de harmonica spelen. Daarom kreeg hij meestal ook veel vrienden en buren op bezoek en in plaats van 's Zondags in de her berg te zitten, speelde de neef zelf voor her bergier en haalde bier, worst, brood en kaas aan, voor ieder, die betaalde. De muziek en zjjn malle vertelsels kregen zij er dan op den koop toe. Tot °P zekeren dag beiden neigingen tot het huwelijk meenden te hebben, doch zü wisten niet, wat te doen. Daarom besloten zü een pelgrimstocht te houden. In een naburig dorp stond een kapel, toe wijd aan O. L. Vrouw van Lorèto. Biddend begaven zü zich daarheen en vertrouwden de goedertieren Vrouwe hunne aangelegenheid toe. Zü zouden heelemaal niet verbaasd ge weest zyn als de Moeder Gods begon te spreken of hier een teeken gafzooals reeds op zoovele plaatsen gebeurd was. Maar er gebeurde nietsalleen de kaarsen knetterden zachtjes. En toch daalde er vrede en vertrouwen in hunne harten, ter- wül zü daar zoo vurig en vol vertrouwen baden en al gebeurde er ook geen wonder en al begonnen zü langzamerhand bitter koude handen en voeten te krijgen in de kleine ka pel, hunne zielen verwarmden zich toch aan den heerUjker- stralenkrans om het van Maria. Getroost gingen zü huiswaarts en wilden in drie uur thuis zijn. Het schemerde reeds; zü sloegen er echter geen acht op, want zü kenden den weg nauwkeurig en stapten voortieder verdiept in zijn eigen gedach ten. Intusschen begon het te sneeuwen en er stak een hevige Westenwind op, die hun de koude vlokken recht in het gezicht blies. Leo nard trok de kappen van zün muts over de ooren. zette zün kraag zoo hoog mogeiük op en stak de handen in de broekzakken. Cres centia sloeg haar bovenrok over het hoofd en liep zoo voort als onder een beschuttend afdakje, terwijl zü zich met haar eigen adem \Trwarmde. De wind groeide echter aan tot een storm en de nacht werd zoo donker, dat zü ten slotte toch nog vreesden ver dwaald te zijn. Daar zagen zü de lichten van een alleenstaand buis en daar zü wisten wat voor menschen daar woonden, besloten zij er aan te kloppen en om onderdak te vragen tot de felle storm voorbü was. Men nam hen zeer vriendehjk op, gat lien te eten en presenteerde hen onderdak voor den nacht, want het waaide en sneeuwde verschrikkelijk. Ofschoon zü er buitenge woon veel spüt van hadden, dat zü den vol genden dag pae naar huis konden, daar thuis niemand wist waar zü heen warenT^blcveu zü toch en legden zich doodvermoeid ter ruste. Geldmiddel^ vakbonden Volgens een dobr de Algemeene Vergade ring van den L.T.B genomen besluit bestaan de geldmiddelen der vakbonden bü een af dracht van het Hoofdbestuur aan de Bestu ren der vakbonden van 50 cent per lid, dat onder de respectlevelüke vakbonden thuis hoort. Het Hoofdbestuur stelt voor hierin veran dering te brengen: men boude In het oog, dat de vakbonden niet op zich zelf staande organisaties zün, maar oj> te vatten zün als deelen van den L.T.B. De vakbondsbesturen staan niet los van het Hoofdbestuur van den L.T.B., maar zün zün er een deel van. Het is daarom onjuist de geldmiddelen der vak bonden af te meten naar het aantal leden, dat onder de respectlevelüke vakbonden thuishoort. Maar het is veel juister, dat de vakbondsbesturen aangeven, hoe het Hoofd bestuur het geld moet besteden. De Alge meene Vergadering van den L. T. B. heeft dan in laatste instantie de beslissing over de begroetingen. Deze eerste woorden zijn vol openbaring. Hier teekent het kind z<ch af, als een per soontje, dat weet wat het wil, als een kleine autoritair, wien het moeilijk zal vallen, de deugd van gehoorzaamheid van nature te beoefenen. In „Ame d’Enfant" door zijn moeder geschreven, zooals wij reeds opmerk ten, vinden wij trekjes, die ons nog nader inlichten. Marc was gekomen lang, heel lang bekeek Guy die groote pop, met gesloten oogen en open mondje. „Is dat nu mijn broertje, dat, wat daar beweegt," vroeg hij met fijn stemmetje, waar de diepste verachting toch reeds klem toon wist te leggen, „en wanneer zullen we nu samen spelen De uitleg volgt broertje moest eerst hard groeien, tandjes krijgen en veel leeren, zooals loopen, praten Slecht overtuigd en er flink tegenin gaand „dat zal allemaal wel heel lang duren," terwijl voor hem de oplossing zoo eenvoudig is „kunnen we hem niet voor een grootere ruilen 7" Protsten van mama. De kleine Marc had echter voor zijn „grooten” broer als dank voor zijn blijde „incomste” een buitengewoon grooten witten beer medegebracht. Guy, in de wolken over die bijzondere attentie, drukt hem in zijn armen, doopt hem al vlug „moumoute" en, in afwachting, dat Mare zijn spelen deelen zal, verheft hij hem tot vertrouweling en onafscheidbaren kame raad. Aan dien eersten vriend vertrouwt hij dan ook iets later toe „Dat kleine broertje, weet je, het schreeuwt het slaapt.en.het eet van ma ma. datdat is geen leven." Het laatste zinnetje versterkt onze meening met een nu nog kleinen, later grooten autori tair te doen te hebben en zoo het kind aan zijn neigingen en natuur was overgelaten, zov het zonder twijfel tot een absoluut mensch zijn uitgegroeid. Een der mooiste karaktertrekken in Guy is zijne diepe oprechtheid en waarheidsliefde. Kort vóór zijn dood mag hij zich zelf deze schitterende getuigenis geven „nooit heb ik gelogen." Als klein kind heeft hij trouwens eens uitgelaten, liever tandpijn te Verduren dan een leugen te verzinnen. Helfhaftige woorden in den mond van een kind, dat van nature zoo hevig terugschrikt voor elk physiek lijden. Hier volgt trouwens de charmante geschiedenis. Op zekeren morgen gaf zijn mama, in zijne tegenwoordigheid het kamer meisje de opdracht, haar voor bezoekers niet thuis ts melden. Guy springt op, valt zijn mama om den hals en roept uit „oh mama I waarom twee maal jokken Jij jokt en je laat het je kamer meisje doen, i) Ik, weet je, zou liever tandpijn hebben, dan zoo te jokken." De Godsliefde moet even hebben getrild bij zoo’n loyaliteit. Weer een andere maal is het de gouvernante, die 's avonds hare tevre denheid uit over het gedrag van Guy en zijn inmiddels grooter geworden broertje. „Niks van an,” riposteert Guy direct, „neen, wij zijn heelemaal niet braaf geweest, juffrouw wij hebben de gieters uit den tuin willen halen, wat mama verbood, maar omdat ze gloeiend waren, door de zon, konden wij ze niet aanpakken." Nog een trekje. Mevrouw, onverwachts van een bezoek thuiskomend, vindt haar kleinen druk met een mecano spelend. „Oh 1 wat zijn jullie lief,” is de blijde moederroep. „Neen 1" is het onmiddellijke antwoord van den "kleinen Guy, „het is geen echte braafheid. Wij bouwden een Westminster en voor de echtheid, nam ik den slinger uit je pendule op je slaapkamer.... het liep.... het liep.net echt.maar toen dacht ik, dat je wel eens direct terug kon komen, heb ik hem gauw weer weggebracht. Toch niet goed gehoorzaam, vind je wel, als we aan jouw dingen komen.” Het gewetensonderzoek der kleinen ’s- avonds voor hun bedje is te intiem, te kin derlijk fijn, dat we het den lezers niet willen onthouden. Guy kan niets vinden en geeft hardop aan zijn tevredenheid lucht. „Wat I” roept Mare uit, „je verbeeldt niets gedaan te hebben vandaag En mijn speel goed, dat je stukmaakte.... en het kamer meisje Je hebt stommerd tegen haar ge zegd.... en je gaf me ook nog een draai om m'n ooren...." En het altijd ware kind ketst terug „Je speelgoed Dat was om te zien, wat, er van binnen in zat. Het is geen zonde tegen Denise stommerd te zeggen. Het is de waar heid. Bovendien is ze het op eene vreeselijke manier. Dien draai om je ooren dien heb je verdiend." Wij zouden door kunnen gaan met nog andere staaltjes over de rechtschapenheid van Guy. Wij moeten ze overslaan. Ons doe! is eenige bekendheid over dezen inderdaad bijzo'nderen kleine, met de door de H. Kerk in dezen geëi^chte restfi^tie, zich bij die materie geheel te confortneeren aan de de creten van Urbanus VIII. Wij verklaren dus de weergegeven feiten en woorden geen andere beteekenis te willen geven, dan de H. Kerk, bij wier oordeel wij ons graag en gerust neerleggen. GewestelUke vakkrinfeK Artikel 11 der tegenwoordige statuten zegt het volgende: „Ter behartiging van de meer speciale be drijfsbelangen worden In de vakbonden op- gerlcht: gewesteUjke vakkringen. Elk lid vrü in de keuae van den kring, bü welken hij zicb; wil aansluiten." Daar de kringen door afdeelingen ge vormd worden, en jihs onderdeelen van de standsorganisatie beschouwd kunnen worden, stelt het Hoofdbestuur voor aan de kringen, die aan nader te stellen voorwaarden vol doen. het recht te verleenen candidaten in te dienen voor het Hoofdbestuur; een recht, dat overigens alleen de afdeelingen hebben. Nu we van probleem No. 510 van mej. Aleida Delgove reeds enkele feitclük schünoplosslngen hebben ontvangen, achten we het niet ondienstig omtrent dit probleem nog enkele inlichtingen te ver strekken. In verband met deze inzendingen heb ben we dit probleem nog eens nader ge controleerd en zün hierbü tot de ontdek king gekomen, dat in het orgineele pro bleem hoewel de eigenlijke oplossing er absoluut niet door gewüzigd wordt nog een zwarte schijf behoorde te staan op ruit 1 en nog een witte op ruit 40. Men moet nJ. weten dat dit probleem reeds in verschillende buitenlandsche rubrieken heeft gecirculeerd. (Voor ons land zün wü wederom de eerste, die dit probleem publi- ceeren). Nu is het probleem echter in eenige van de laatst uitgekomen periodieken, waaruit wü het gemakshalve hebben geciteerd, wat gewüzigd geworden. Doordat in al de vreogere damspelperio- dieken het probleem is voorgekomen met 14 om 14 schüven, is het wel vrij zeker dat dit de oorspronkelüke compositie van mej. Delgove is. Te meer nog, daar uit onder staande gegevens de fijne opzet van de nu bügekomen witte schüf op veld 40 naar vo ren dringt. De zwarte schüf op 1 is natuur lijk voor het behoud van het standseven- wicht en de passivlteitsrol is bügevolg ge heel anders dan die van schüf 40. We laten onderstaanden vernieuwden stand van probleem No. 510 even volgen. Zwart 14 schüven op (1) 2, 7 tot 10, 12, 13. 17, 18, 19, 24, 29 en 36. Wit 14 schüven op 21, 25, 27, 28, 31, 32, 33. 38, 39, (40), 42. 43, 46 en 47. We halen nu voor een wüle de zwarte schüf op 1 en de witte schüf op 40 van het bord, zoodat de oude probleemstand ge vormd wordt en spelen op de wüze, zooals aan ons enkele oplossingen werden toege zonden. nJ. Wit 39-34 25:5 dam (A) of 25: 3 dam (B> Voor een verdere uitwerking van den kant van zwart splitst de damslag zich dus in een (A) en (B) variant. Nu vormt de damslag 25:5 (A) variant een formeele schynoplosslng en de damslag van 25:3 <B> variant in zekeren zin meer een neven- of büoplosslng dan een schünoplos- Ring, Zie maar2 (A) variant: Wit 23:5. Zwart speelt nu eenvoudig 13-19. (Wit 5:23) en zwart 18:29 met gewonnen stand. Anders wordt dit echter met de (B) va riant. Wit 23:3. Zwart speelt nu: 10-14 (Wit 3:29). Zwart vervolgens 18-22. (Wit 27:9). Zw. 8-13. (W. 9:18) en Zwart 12:34. Hoe mooi de tegencombinatie ook door zwart is uitgespeeld, deze aeeft nu geen winst-, maar veel verlieskansen doordat wit nu op zijn beurt 33-29 speelt. Zwart 34:23 en wit 28:19. Plaatst men nu met de (B> variant de witte schüf op veld 40, dan springt op >een zeer fraaie wüze de vermüding van een büoplos- sing wel duidelük in het oog. Na zwart 8-13 (wit 9:18) slaat zwart nu niet 13:34 maar 12:45 en wint. Na deze toe lichtingen kunnen we de ingezonden oplos singen dus bezwaarlük als-correct aanteeke- nen. De oplossing moet wat verder en die- 1 per worden gezocht, terwijl de overblijvende J. H. Vos (Amsterdam) R. C. Keiler (Arnhem) A. K. W Damme (A’dam) 10 D. H. Mollenkamp (R'dam) 10 P. J. v. Dartelen (Haarl.) 10 W. (Rustenburg (A’dam) J. B Sluiter (Haarl.) Ph. de Schaap (A’dam) B. Ris (Wormerveer) T. Beers (A'dam) A. Jacobs (Den Haag) niet meer terug vinden en het was Zondag en zü moesten naar de kerk. Er bleef dus niets anders over dan met de menschen bij wie zij gastvrijheid hadden genoten kortertn weg te nemen naar de kqpel Loreto. Zü legden er zich bü neer en droe gen deze beproeving ter liefde van de Moeder Gods. Het meisje sprak haast den heelen voor middag geen woord, zij scheen erg zwaarmos- dig en toen de boer ze ook nog verzocht aan den Zondagsmaaltüd deel te nemen en be loofde hen met de slee naar huis te brengen, wanneer zü ten minste nog een paar uurtjes wilden wachten tot de sneeuw zich geaet had en een betere weg te banen was, vonden zij dit opperbest, ofschoon Leonard naar huls verlangde en bang was, dat hun neef die een feestavond gearrangeerd had hen niet erg vriendelük meer ontvangen zou. Crescen tia gedroeg zich echter zoo zonderling, dat hij zich naar naar wil schikte en niet ewns durfde vragen, waarover zü toch zoo zat ts peinzen. Toen zü eindelük in den namiddag in de slede stapten om de reis naar huis te aan vaarden, sprak zü büna geen woord en bleef diep in gedachten verzonken. In den afge- ioopen nacht had zü gedroomd, zoo zonder ling als zij nog nooit in haar leven gedaan had en daar de eerste droom in een vreemd huis van oudsher voor een büzondere geldt, wist zij geen raad en toch had zü het gevoel alsof alles In orde was. Het was juist een echte gebeurtenis. Het was geen winter ge weest. maar Lente en een dag vol zonne schijn. Zij was naar buiten gegaan om sleu telbloemen te plukken voor de overste, die haar naamdag vierde. Plotseling stond zü voor een breede beek en wandelde langs den oeververheel vertot zü ten slotte moe werd en onder een wilgeboom ging zitten, die vol katjes hing. Nu gebeurde er iets zonderlings; de beek verdeelde zich in het midden, een deel liep naar den eenen, een deel naar den anderen kant, zpoals an ders twee beken samenvloeien. Het was zoo vreemd en haast verschrlkkelük om aan te zien, want de wateren waren donker en scheidden zich snel, ieder liep zün weg In het onzekerezóó dat Crescentia er wak ker van werd en geen oog meer sloot tot den morgen. Over dezen droom dacht zij nog altüd na, toen de slede bü den stadsmolen aangeko men was en de boer vroeg, of zü nu verder naar huls wilden wandelen, daar hü hier nog zaken te doen had Zü dankten den man. liepen verder en be gonnen nu samen over hun lief en leed te spreken wat zou neef wel van hen zeggen... hoe zouden zü hem alles aan het verstand brengen. En voor zij bü het huisje van den neef kwamen, bleven zü op een beschut plaatsje achter het hek stil staan om het samen eens te worden. Toen vertelde het meisje haar droom. Leonard knikte ernstig en meende na eenig nadenken, dat de Moeder Gods haar dit ingegeven had, want wanneer het voor haar een verschrlkkelük gezicht geweest was, dat de beek zich splitste en uit elkander liep, was er geen twijfel meer aan. wat hun te doen stond. En ten slotte was het ook geen zuiver toeval geweest, dat de storm hen ver hinderd had op tüa naar huis te komen. Op dit oogenblik hoorden zü een vroolijk gelach uit hét huisje van den neef doorklin ken en toen zü voorzichtig om den hoek gluurden, zagen zü er twee hand in hand uit het huisje komen. De minnaar die Cres centia gevraagd had en het meisje dat Leo nard bemind had. De neef stond In de deur en riep hen na. dat hü zün lollgsten dans voor hen zou spelen. Nu wisten de tweelingen, dat büeen was wat büeen behoorde en verlost van allen twijfel gingen zij nog dienzelfden dag naar het klooster en het kloosterje. Zü hadden nu den moed om te vertellen, wat hen over komen was en dat zü blü waren, dat zü nooit meer van elkander behoefden te scheiden, wanneer zü verder dienen mochten, zooals tot nu toe. Toen kregen zü ieder een kamertje en al les was goed. 2 de uitwisseling van leden utt de eene parochie naar de afdeeling In een andere parochie worde mogeiük gemaakt, echter on der goedkeuring van het Hoofdbestuur; 3. de mogelijkheid worde geschapen, dat 2 afdeelingen van denzelfden naam worden gevormd, onder goedkeuring van het Hoofd bestuur; 4 m de afdeelingen kunnen vakafdeelin- gen gevormd worden, onder goedkeuring van het Hoofdbestuur. Morgen (Zaterdag) half 8 gezamenlüke H, Communie voor de kinderen der St. Jozefscholen. ZONDAG, 5e Zondag na Paschen. 7 uur Vroegmis, half 10 de Hoogmis, 2 uur Ma rialof en Rozenhoedje; voor en na de H, Mi* te 7 uur uitreiking van de H. Cotnmu-' .voorliefde, kom? het verrassend antwoord nie, 5 uur Maria-Congregatie voor de leden van het ^fboot en klein Patronaat in de Hulpkerk te Hoog karspel, waarna ontspan- i ning, te half 8 verplichte büeenkomst voor de St. Jozefgezellen in het Patronaat Hoogkarspel. In de week de H. Mis te half 8 tevens Kindermis. Voor en onder de H Mis uitreiking van de K. Communie, zoomede te 7 uur. Voor en na de H. MIs bestaat gelegen heid om te biechten. MAANDAG, 26 Mei, eerste der Kruisda gen. DINSDAG, zgyende der 9 Dinsdagen ter eere van den H. Antonius van Padua. DONDERDAG, feest van O. H. Hemel vaart. te vieren als Zondag. VRIJDAG, le dag der novene van Pink steren. ZATERDAG, half 12 gelegenheid om te biechten voor de kinderen. ZATERDAG, 's middags van 4 tot 5 uur en van 6 tot 8 uur biechthooren. Zondagmorgen bü hooge uitzondering, zoomede voor diegenen, die verafgelegen hunne woonplaats hebben, biechthooren. De gebeden worden verzocht voor Alida Braas, geb. Koomen en Willem Blokker die met de laatste H.H. Sacramenten der Ster venden zün voorzien. Guy werd geboren te Parijs, den posten November 1913, op den eersten Zondag van den Advent. Dat hij vanaf den moederschoot reeds aan het H. Hart werd opgedragen in de nationale basiliek van Montmartre en dat hij, toen de geboorte niet vlot verliep, gedu rende rijn eerste drie levensjaren de kleuren van Maria dragen zou, als gevolg van de door de ouders in die pijnlijke momenten aan de H. Maagd gedane beloften, zijn even veel details, die de candiede zielen der ouders scherp belichten, maar die in een couranten artikel geene diepere beschrijving vragen. De eerste woorden van eenige beteekenis en die te denken geven, werden van de kinderlippen opgevangen, toen men hem verteld had, dat hij spoedig een broertje of zusje als speelkameraadje zou krijgen, ’s Avonds vóór zijn beoje, bidt hij in kinder lijke naïveteit de mama van den kleinen Jezus, ihemjtoch yoofal een kleinen Mare te geven. Om uitleg gevraagd, naar die eigenaardige j,,omdat voor een meisje, hij, de jongen, altijd toe moet geven, terwijl een klein broertje, hem, den oudere voor moet laten .gaan.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15