Binnen landsch F V KING DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE "X /o 9 louws BLADZIJDE 1 VRIJDAG 23 MEI 1930 BI \L 3*., IN EGYPTE kende men reeds vanaf de oudste tijden de op wekkende en verfris- schende eigenschappen van de echte pepermunt, zoodat men de peper- muntplant (menta pipe rita) als cultuurgewas verbouwde. RADIO-OMROEP TWEEDE KAMER STOOMVAARTLIJNEN Internationale Arbeidsconferentie - Tl e EERSTE KAMER Het Koninklijke bezoek aan de hoofdstad Verdeeling van den Indischen zendtijd Dreigend conflict in de sigarenindustrie PEPERMUNT ontleent haar eigen schappen aan hetzelfde origineel e natuurpro duct en is daardoor voor iedereen een onmisbaar middel ter opwekking en verfrisschiag. O SOCIA^L LEVEN ‘7 ZATERDAG 24 MEI 1 den a mende- 9 Rotter- len n- 21 Mei De Nederlandsche delegatie Port- beter van ving Douwes nis. 21 ms. te Rott. naar naar -"t Voorloopig advies van den Radioraad 5.1 f o L 363 «AZ I 364. De agent denkende: „Dat is Piero,” vroeg: EJ IX Vergadering van Doniterdag 22 Mei WIJZIGING ONGEVALLENWET licht een uit- BeaichUging van de Draad- en Kabel- fabriek aan den overkant van het IJ komen vast te staan, dat deze zouden worden ingediend. Zij, deze indiening thans bezwaar de einde zulke plaatsing- toestemmlng aan O O 'i PLUTO 21 POSEIDON Varna. VULCAN I’S. Mei op 363. Terwijl Jokko inde rechtzaal huishield, reed‘de politie weer naar huis. De dieven hoorden den motor ronken, ze vonden het niet erg pluis. De politie dacht: daar is Piero het was de dief in Piero's pak de dieven, met hun kwaad geweten, waren niet op hun gemak. de Staatsmüneg in Limburg; tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de arbeiders J. Nauta, lid van het dagelijksch bestuur va tl het Chr. Natio naal Vakverbond te Amsterdam; Jas. Helzcr, secretaris van den R.-K. Munwerkersbond te Heerlen; Hadji Agoes Salim, ondervoorzitter van de vereeniging .JBarekat Islam” te Wel tevreden; P. J. 6. Serrarens, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland. naar mul Z van Cape van Nieuw poort te je weer met ons gaat. De dieven hebben Die krijgen hun verdiende straf, kom klim motor, doch val er „assibUeft” niet af.” naar Amst. Ant- BUeengeroepen op 11 Juni aa. Naar wü vernemen, ligt het in de bedoe- •mg van den voorzitter der Eerste Ka mer der Sta ten-Generaal de Kamer weder bijeen te roepen tegen Woensdag 11 Juni, djp half twee. 4 Mei van 21 Mei zendingen te Huizen. 2. In de daartoe te verleenen concessie worden bepalingen opgenomen, waardoor de concessionansse verplicht wordt het mede gebruik van den zender toe te staan aan de omroepvereenigingen. aan wie door den mi nister zendtijd op dien zender wordt toe bedeeld. Als vergoeding voor dat gebruik zullen die omroepvereenigingen aan de concessiona- risse de werkelijke kosten hebben te vol doen, met inbegrip van real* vsn het w te Medan; mr. A. Haex, dlr. der Mij. tot exploitatie van Llmburgsche steenk</mmli nen te Heerlen: mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secretaris van de afd. Nederland 'der Internationale organisatie van industri- eele werkgevers, toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Internationale Arbeids bureau; J. Mous, chef der sociale afdeeling van de Staatsmünet in Limburg; ---„Waar bleef je toch wel maat, we hebben je zeker verloren, 't beste is, wij te pakken, weer op onzen De radioraad heeft aan de Phohj. K.R.O., V-A.R.A., N.C.R.V., V.p.R.O. en V L RA. het hier volgende afschrift doen toekomen van de resultaten, waartoe de raad voorloopig is gekomen ten opzichte van het aan den minister uit te brengen advies met betrek king tot de verdeeling van den Indischen zendtijd. De Raad heeft verzocht, het oor deel hierover spoedig, In elk geval voor 3d Mei, te mogen vernemen. 1. Aan de Phohi worde ten spoedigste machtiging verleend tot het doen van uit- met den ultra-kortegolf-zender Tot leden van de afvaardiging van Neder land naar de 14e Internationale Arbeids conferentie, welke op 10 Juni as. te Genève Is bijeengeroepen, zijn benoemd, tot afge vaardigden van de Nederlandsche regeering, tevens voorzitter der delegatie Mgr. Dr. W H. Nolens, Minister van Staat, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, Dr. E. Mores co, oud-vlce-presldent van den Raad van Nederlandsch-Indië; tot afgevaardigde, ver tegenwoordigende de Nederlandsche werk gevers F. L. v. d. Bom, voorzitter der Chr. Werkgeversvereeniging te Amsterdam; tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Ne-, derlandsche arbeiders G. J. A. Smit Jr., voorz. van deA Nederlandschen Bond van Handel*^ en Kantoorbedienden; tot technische raads lieden van de regeeringsafgevaardigden Mr N. C. Couvée. ref. aan het Dep. van Water staat; Dr. B. J. Haga. hoofdambten, aan het Departement van Binnenlandsch Bestuur in Nederl.-Indië; H. J. Scholte, hoofdinspec teur van den Arbeid, toegevoegd aan den Di- recteur-Generaal van den Arbeid; Raden Adipati Arlo Soegono. oud-regent van Pas- soeroean. thans lid van het college van ge delegeerden uit den Volksraad; mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris aan jjet Dep. qpn Arbeid. H. en N., tevens secretaris der af vaardiging; tot technische raadslieden van den afge vaardigde Voor de werkgevers dr. J. F. A. M. Buffart, oud-voorz. van den A.VJt.O.S. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wijziging der Ongevallenwet-1921 en der Land- en Tuinbouwongevallenwet-1922. De algemeene beraadslagingen werden geopend. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.-K.) acht het een slecht oogenblik om met verhooging van de lasten voor land en tuinbouw te konjen, want de toestand is hoogst precair. Is het nu de tijd de lasten te gaan verzwaren? Spr. zal, zij het met een beklemd hart, vóór het wetsontwerp stemmen, omdat het een consequentie is van de Ziektewet, in de stellige verwachting, dat regeering en Kamer zullen samenwerken om op korten termijn den toestand voor land- en tuin bouw zoo dragelijk mogelijk te maken De heer VAN RAPPARD (V B.) sluit zich bij de bezwaren aan. Spr. acht zich niet verantwoord, in dezen tijd vóór dit wets-, ontwerp te stemmen. De regeering deed beter het terug te nemen. De heer BRAAT (P B.) sluit zich hierbij acht het het gewijzigde „onaanne- Maar er ont- paling”. Maar er ontbreekt nog Iets meer aan. Verondersteld, dat de man na 13 we ken niet meer geheel doch gedeeltelijk on geschikt is, wat moet hem dan worden toegekend? Moet de rente dan worden berekend naar 80 pet. of naar TO pct. van voor 50 investeerde kapitaal en een bedrag voor af schrijving daarop in verhouding tot den duur waarvoor de concessie is verleend. Geschillen over die vergoeding te beslis sen door scheidslieden. 3. De zendtijd worde aldus verdeeld: Phohi 61.5 pet., te besteden voor uitzen dingen van ont-spannenden aard, waaronder te begrijpen een hoogstaand muziekprogram en nieuwsberichten. N.C.R.V., K.R.O. en V.P.R.O. respectieve lijk 10 pet., 10 pet. en 3.5 pet., te bestéden voor uitzendingen van religieuzen en stich- telijken aard, geëncadreerd dooj daarmee harmonieerende muziek. VARA. 10 pit., te besteden voor uitzen dingen van cultureelen aard. V.L.R.A. en andere zich eventueel nog aanmeldende en aan de wettelijke eischen voldoende omroepvereenigingen 5 pet. te besteden wat de V.L.R.A. betreft voor uit zendingen, van cultureelen aard en wat die andere vereenlgingen betreft voor uitzen dingen. zooals in elk voorkomend geval door den minister, den Radio-raad gehoord zal worden bepaald. 4. Toebedeelde zendtijd, waarvan geen ge bruik wordt gemaakt, komt ten goede aan de overige gerechtigden, in verhouding tot ieders zendtijd. 5. In de concessie Worde bepaald, dat er zal zijn een commissie van toezicht op de uitzendingen, te benoemen door de regee ring, uit persoriep van verschillende levens richtingen. die geacht kunnen worden ver trouwd te zijn met de eischen en eigenaar digheden van de Indische samenleving. De concessie regele nader de taak en bevoegd heden dier commissie. 6. Wat het gesproken woord betreft, zul- de uitzenders zich voor ten minste 80 pet. hebben te bedienen van de Nederland- sche taal, voor ten hoogste 10 pct. van lui dere Europeesche talen en voor ten hoogste 10 pct. van het Maleisch. 7. Bovenstaande verdeeling van den zend tijd gelde voorloopig voor den tijd van één jaar. KEDEBLAXDSCHE SCHEPEI. ALBATROS, ms. 21 Mei van Nieuwpoort te Londen. ALBLASSERDAM 20 Mei van Rott. te Riga. ARMA. ms. 21 Mei van Antw. te I-onden. BERKEL. 21 Mei van Gelfe naar Rotterdam. BATAVIER II 22 Mei v.m. 7 uur 5 van Rotter dam te Gravesend. Een stap in de goede richting In een gisteren onder leiding van Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aal- berse gehouden vergadering van partijen, betrokken bij het dreigende conflict in de sigarenindustrie, hebben de vertegenwoordi gers der organisaties rapport uitgebracht omtrent een gedachte, door den Rijksbe middelaar In een vorige bijeenkomst te berde gebracht. Die gedachte kwam op het volgende neer: Er zou in korten tijd een onderzoek worden ingesteld door een commk sie, bestaande uit twee accountants en een voorzitter, omtrent de vraag of het economisch gerechtvaar digd is. gelet op de rentabiliteit van liet bedrijf, de loonen 1920—1930. de koopkracht van het geld en de huidige conjunctuur, dat de werkgevers elke loonsverhooging op dit oegenblik meenen te moeten afwijzen Beide partijen zouden elk een accountant aanwjjzen: de voorzitter zou ki onderling overleg van beide partijen worden aange wezen. Het onderzoek zou beperkt worden tot een aantal steekptpeven in één zeer groote en enkele groote middelbare en kleine ondernemingen, door beide partijen in on derling overleg uitgekozen. Zoodra de conclusie van deze commissie zouden zijn geformuleerd, zou de Rijksbe middelaar de partijen opnieuw bijeenroepen ten einde te trachten tot overeenstemming te komen. Deze gedachte werd" door de patroonsor ganisaties in beginsel aanvaard, door de arbeidersorganisaties echter aanvankelijk verworpen. Partijen zullen overwegen of zij wijzigin gen in het voorstel kunnen aanbrengen, waardoor het meer aannemelijk zou worden. ovefc^ Hei belangrijke de bedrjjvbn anderhalf mH De heer SCI de quasi-wetensch» van dr. Vos. De m< Vos genezen na vallen zij ook niet onder het ment. De heer DE VISSER (C. P. H.) acht het merkwaardig, dat zü, die den arbeiders zoo weinig mogelijk willen geven, steads mooie woorden hebben om daarachter hun reactionnair streven te verbergen. Nu word, weer op dezelfde wijze geargumenteerd als bij -de Ziektewet. De heer BAKKER (C. H.) acht de ge dachte, die aan hat amendement ten grond slag ligt, sympathiek, doch hjj kan het amendement voorshands niet steunen._ De MINISTER zegt, dat het amendement de grondslagen der ongevallenverzekering aantast. Wü zün hier doende met een wüziging in de Ongevallenwet en wü heb ben ons te beperken tot datgene, wat daar in een noodzakelük consequentie is van het getal tachtig in de Ziektewet. Er zün inderdaad voor het amendement- Kuiper dragelüke gronden aan te voeren. Spr. moet er echter aan vast houden, dat verder gaan zou zün een verandering van de grondslagen def ongevallenverzekering. En wü zün nu niet bezig aan een grondige herziening van de Ongevallenwet. Spr. moet dus het amendement voor hem onaan nemelijk verklaren. Spreker heeft bere kend, hoeveel de kosten van het amende ment zouden zün. Alleen voor de indus- trieele Ongevallenwet zouden de kosten ruim anderhalf millioen per jaar zün. Spr. beveelt de Kamer dringend aan dit amendement niet aan te nemen, ook om het lot van deze ontwerpen niet in gevaar te brengen. De heei” KUIPER wüzigt zün amende ment in dien zin. dat de rente bü volledige arbeidsongeschiktheid gedurende de eerste twintig ..-eken tachtig procent zal bedra gen en daarna zeven ig procent De >"»r BTUMER <A. R.) tr' j dat t eren over an.en<.ament-Kuiper niet het melük’ wordt uitgesproken, breekt iets aan het amendement. Spr. hoort den minister fluisteren: „een overgaQg«J>e- Het is voor het Konlnklük Gezin onge- twüfeld een welkome afwisseling geweest dat heden de traditloneele rütoer welke slechts van korten duur was onderbroken Is ge worden door een boottocht op het altijd mooie IJ, dat dank zü het feit der vorstelüke be langstelling tal van gepavoiseerde schepen op zün wüden schoot droeg. Een fleurigen en feestclüken aanblik boden die vele wappe rende vlaggen te midden van het bedrüvig gedoe in de haven. Het officieele uitstapje der Hooge Gasten gold ditmaal het complex fabrieksgebouwen, dat onder den naam „Hollandsche Draad- en Kabelfabriek” algemeen bekend is, een naam ook, welke bij de bewoners benoorden het IJ een goeden klank heeft! H M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. IC.JL. prinses Juliana reden met het gevolg përrütuig uit. Langs Dam. Damrak en Stationsplein trok de kleurige stoet, welke veel belangstelling genoot van de züdc van het publiek, onder ’t Oostelük viaduct door, om via de orug over de Oostelüka- doorvaart en de De Ruyter- kade steiger A te bereiken, waar de mooie salonboot „Eiland Marken” gemeerd lag. Ten aanschouwe van talrüke nieuwsgierigen, die van achter de afzettingen het altüd interes sante gebeuren gadesloegen, vertrok dit vaar tuig met zün vorstelüken last naar den over kant van het IJ. waar de Hooge Gasten te ongeveer 3 uur debarqueerden aan den stei ger der „Hollandsche Draad- en Kabel fabriek" aan de Hamerstraat. Ter ontvangst waren hier aanwezig de di recteuren dezer fabriek, de heeren H. A. M. van Hoffen en J. T. DuivLs Een aardig mo ment was de aanbieding van een bloemen hulde aan Koningin en Prinses, door liet 9-jarig dochtertje van den heer Dufvls en door het jongste fabrieksmeisje, de 15-jarige Annie Smit, ’t Fanfare-corps der fabriek dat zich reeds bü zoovele feestelüke gelegenheden geweerd heeft, ontbrak thans evenmin; door het spelen van het „Wilhelmus” zette het luister bü aan het welkom. Het schaftlokaal der fabriek was hierna het tooneel van de officieele ontvangst der Hooge Bezoekers. In dit lokaal, dat onver anderd was gelaten een stille hulde arn den eenvoud onzer Landsvrouwe waren de leden der Directie cn de Commissarissen der fabriek met hunne dames büeengckomen. Nadat het gebruikelüke ceremonieel van voor stellen ed. was geschied, zong het meisjes koor der fabriek: „De kleuren van i>ün Vaderland”. Na deze intieme plechtigheid ving de rondgang door de fabriek waar de arbei ders, als waren er geen vorstelüke toeschou wers, gewoon aan het werk waren aan en bezichtigden de Hooge Gasten onder des kundige leiding de verschillende afdeelingen. Via de magazünen werd het schaftlokaal weer bereikt, waar de thee gereed stond. Tij dens deze thee heeft de Directie gelegenheid gehad om Hare Majesteit enkele mededeeltn- gen te doen omtrent de maatschappelüke instellingen, welke verbonden zün aan deze fabriek, waar naar bekend is aan het welzijn der arbeiders veel ten koste wordt gelegd. De Vorstelüke bezoekers begaven zich hierna langs de tuinen en tennisvelden naar den steiger aan de Boorstraat. waar de ..Eiland Marken” gereed lag. Na een kort afscheid van directie en commissarissen be gaf de Koninklijke Familie zich daar aan boord, waarna een kleine boottocht door de haven het bezoek aan dit mooiste gedeelte der hoofdstad besloot. Bü steiger A. aan de De Ruyterkade stonden de rütuigen weer gereed. De terugrit naar het Paleis op den Dam giqg ditmaal evenals vorige ja ren over de Oosterdokskade langs het opleidingsschip de „Pollux”, dat weer hetzelfde frissche en interessante beeld gaf van de jongens in het want, die opnieuw enkele momenten de belangstelling van het Konlnklük Gezin voor zich opeischten. Soiree ten Hove O0 de Solrée ten Hove waren gisteravond ongeveer 900 gasten. Om half negen schreed H. M. de Koningin door de Burgerzaal, zich met vele gasten even onderhoudend, naar de Troonzaal Daar zün een aantal dames aan Hare Majesteit voorgesteld. Om even over negenen kwam de Koningin te midden van Hare gasten in de gerestau reerde Burgerzaal. Onder deze velen waren leden van de Eerste en Tweede Kamer te Amsterdam, leden van Gedeputeerde en Pro vinciale Staten Van Noord-Holland. de burge meester, wethouders en leden van den ge meenteraad, burgemeesters van verschillende, gemeenten in Noord-Holland. vele officieren van land- en zeemacht, leden van de Rech- terlüke Macht, leden van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, hoogleeraren van de Gemeentelüke en Vrüe Universltelt, vertegen woordigers van kerkgenootschappen. van Handel en Nüverheid en tal van besturen van Vereenlgingen op verschillend gebied. Ook was een groot aantal dames aanwezig. Hare Majesteit, die den geheelen avond cercle hield, was gekleed in een lichtblauw georgette avondkleed. bestlkt met pareltjes; zü droeg het diadeem en halssnoer van het Nationaal Huldeblijk en had een waaier van. witte strujsveeren bü zich. H. K Hoogheid, prinses Juliana bewoog zich onder de gasten, evenals Prins Hendrik De Prinses droeg een wit satünen kleed, met groene panneaux. In de Troonzaal speelde de Marinekapel. Buffetten waren ingerient in de Galerüzaal en in de Mozeszaal, respectie velijk versierd met gele en roode rozen. Eerst tegen half twaalf trok de Konink- lüke Familie zich in hare appartementen te rug. HOLLAND—BWTTSCHIMDI.-IJJir. VEENDIJK (thuisr.) pass. 22 Mei Bevezier. HOLLAND—OOST AXIeLLIN. ALDERAM1N (uitr.) 21 Mei van Genua. BOTTEBDAMSCHE BT.tTAR (uitr.) 22 Met te Singapore. TERNATE. Djeddah naar Batavia, pass. Mei Kaap Guardafui. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 21 Mei Perlm. DJAMBI (uitr.) 21 Mei van Genua. BOTTBBDAM—XUIDAMEKIKA-UJir. ALGORAB tthuisr.) 21 Mei van Victoria. ALCH1BA 21 Mei van Rott. te B.Aires. EMZETCO LIJM. JONGE ELISABETH. Valencia pass. 22 Mei Ouessant. JONGE JACOBUS 21 van Gandia naar Valencia. HUIZEN, 1875 M. Uitat K.R.O.-Uit^. 8.159.30 Gramofoonpl. 11.30 -*"400 Godsdienstig halfuurtje ia.01—12.15 Poht-eber. 12.15—1.15 Conc«n door K.R.O.-Trto 1.15—2.00 Gramofoonpl. 2.003.15 Kinderuurtie 4.004.40 Gra- motoonpl. 4.405.00 Radio-Zwemcursus door S. P. J. Borsten 5.006.00 Gfamo- toonpl. 6 156.30 Sportpraatje door S. P. I. Borsten 6.306.55 Gramofoonpl. 6.55—7.15 Journal Weekoverzicht door Paul de Waart 7-157-45 Causerie door Ir. L. J. M Feber 7.45—8.00 Poiitieber. 8.019.30 Studio opvoering van „De Zon derlinge Marskramer" Vroolijk spel uit de oude doos in 3 bedrijven door P. A. Bruinsma 9.3012.00 Concert door het K.R.O.- Salon Orkest. HILVERSUM. Na 1 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.002.00 Concert. A.V.R.O.-Kwtntet 2<oo2.30 Modepraatie door Mevr, de Leeuw-van Rees 2 304-30 Aansl. van het Tuschinski Theater te A’dam 4-3°5-00 Sport- praatje door H. Hollander 5.005-3° J. C. Vis „Een vacanttehuts voor gebrek- ktgen" 5.306.00 Gramofoonpl. 6.00 Tijdsein. Concert door het Omroeporkest» H. Cremers, cello, H. Didama, zang 8.00 V.A.R.A.-Varia 8.05 V.A.R.A» Concert door het V.A.R.A.-Orkest. Bram Mendes. viool. In de pauze „De Schuldi gen" van S. de Vries Jr. Op te voeren door het V A.R.A.-Tooneel o. 1. v. Willem van Cxpellen 10.15 Persber. 10.45 V-A.R-A. B11 de Pomp. Wekelijksch nieuws van Teun de Klepperman ti.oo V.A.R.A. Granio- foonpl. DAVENTRY. 1554.I M. 10.35 Mor- gen wijding 11.05n.20 Lezing 1.20— 2.20 Orkestconcert 3.50 Enjptre Day- vtenng. Koren, orkest en gemeenschappelijk zingen. Kerkdienst 5.35 Kinderuurtie 6.20 Muzik. intermezzo 6-35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7.05 Orgelspel door W. S. Vale 7.20 Lezing 7.40 Lezing 7.50 Vaudeville 9.05 Lezing 9.20 Nieuwsber. 9.50 Empire-Day programma. Lezing door den Premier Ramsay Mac Donald 10.05 „The Empire as Communi cation' Empire Day programma 10.50— 12.20 Dansmuziek. PAJUJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinder uurtie 4.50 Dansmuziek 6.20 Concert 9.05 Concert 9.50 Dansmuziek. LANGENBERG 473 M. 7.25-^7.50 Gramofoonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Or kest en sopraan 5.506.50 Concert door Luit- en Mandoline Orkest 8.20 Vroolijke avond. Daarna '01 12.20 Dansmuziek. Vervolgens tot 1.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 1.05—1.35 Gramofoonpl. 3.203.50 Kinderuurtie 3.505.50 Orkestconcert en voordracht 8.209.20 Orkestconcert to.05xi.io Concert. Orkest en zang 11.10—12.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.30 Gramofoon pl. 6.50 Trio-concert 8.35 Concert. ZEESEN, 1635 M. 6.5012.20 Le zingen 12.201.10 Concert- Koor, orkest en solisten 1.102.20 Berichten 2.20— '..50 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Lezingen 4.505.50 Concert 5.508.20 Le zingen 8.20 „Tingel-Tangel”. Vroolijke avond uit Hamburg. Daarna Berichten en tot 12.50 Dansmuziek en Cabaret. STOOMVAABT MIJ. NEDEB1AND. BORNEO'(thuisr.) 21 Mei te Marseille KAMBANGAN 21 Mei van Amst. te Ham- burg. KON. HOU.. LLOYD. RIJNLAND (thuisr.) Zl Mei van Paranagua. chem. JAARSTROOM 20 Mei van Amst te Man chester. JANTJE, ms. 21 Mei van Antw. te Londen. JANTJE GRUNEFELDT. ms. 21 Mei van Cuxhaven n. JUNIOR, ms. Dirks. 19 Mei van Hamb. n. KOTWIJK. 21 Mei van Rott te Newcastle. KWIEK, ms. 21 Mei te Lond. uitgekl. naar Alkmaar. LINGESTROOM 21 Mei van Amst te Lon den. LOUISE, ms. Raap. 19 Mei van Hamb. n. MARIA, ms. 21 Mei van Gravesend n. Gorin- c^eni. MERCUR. ms. Douwes 19 Mei van Hamb. naar NEELTJE, ms. 21 Mei te Lond. uitgekl. naar Brussel. NEERLANDIA. ms. 21 Mei van Gravesend naar Den Bosch. NIEUWENDAM ms. 20 Mei van Hamb. a. NOORDWIJK 21 Mei te Lond. uitgekl. naar Dordrecht NIJSSIENA. ms. 21 Mei te Lond. uitgekL n. Schiedam. OUD BEVERLAND, ms. 19 Mei van Te hagen te Torquay. RES NOVA, ms. 21 Mei van Swalmen Londen. RES NOVA. ms. 21 Mei te Hamb. ROELFIENA II. ms. 20 Mei te Holtenau. RIJNSTROOM 21 Mei van Amst te HulL STAD ZWOLLE 21 Mei van Ronde naar Rotterdam. STELLA, ms. 21 Mei van Leerdam te Lon den. TEUNA, ms. 21 Mei te Lond. uitgekl. Ostende. THEANO. 21 Mei van Belfast VEERHAVEN 22 Mei van Rott. te werpen. VRIJHEID, ms. 21 Mei van Gravesend Gorinchem. IJSSELHAVEN'%1 Mei 400 Race. Mobile naar Bremen. ZEELAND, ms. 21 Mei Londen. KUIPER (R.K.) toe, om de blijvende krachtens de Ongevallenwet-1921 te verhoog^p tot een maximum van tach- Mei van Kopenhagen n. Amst 21 Mei te en van 2 Castellon naar Amsterdam. 210 mül Z.W. van Ouessant KOST. PAXETVAA1T-MW. TOHITI. Rotterdam naar Batavia. op 22’ 31” N. B. en 37 31” O.L. TOMOHON, Rotterdam naar Batavia, pass. 21 Mei Kaap Du Garoni. TOSARI. Rotterdam naar Batavia, 21 Mei op 28’ 45” N.B. en 32’ 55” O.L. HOLLAND- AMEKIKA-LIJM, DELFTDIJK 22 Mei van Vane. 1. u Lond. te Rotterdam. DRECHTDIJK 21 Mei van Seattle ta land (O.) LEERDAM. Rott. naar New Orleans. 22 Mei te Antwerpen. HOLLAKD-AUSTKALIe-LIJN, KRAKATAU (thuisr.) 21 Mei van Adelaide, 18 Juni te Port Said verwacht. tig procent De heer dr. VOS (V. B.) zal zich tegen deze wetsontwerpen niet verzetten. An ders staat het met het amendement- Kuiper cs. Spr. erkent, dat verschillende argumenten voor zün standpunt vallen aan te voeren. Maar spr. gelooft niet, dat tie consequentie meebrengt de verhooging .de geheele linie aan te brengen. tX^mendement-Kuiper zal een zeer financieele verzwaring voor meebrengen, die spreker op LHoen gulden per jaar schat. rf-APER (S. D.) komt op tegen ipelüke beschouwingen sate zieken zegt dr. zës weken. Maar dan amende- h. s. aan. Volgens de regeering zal dit wetsont werp slechts een luttel bedrag van 40.000 kosten, maar dat weet de minister niet. Men kan thans den noodlüdenden landbouw geen nieuwe lasten opleggen. Uit Denemar ken wordt thans in groote hoeveelheden slachtvee ingevoerd en daardoor wordt de eenlge tak van landbouw die nog bloeide óók vernietigd. Tarwe en haver zün onver koopbaar. Bü tal van bedrüven moeten thans duizenden worden bügelegd. En nu gaat ce regeering de lasten verzwaren. Deze wet is thans büna misdadig:. De heer SCHAPER (S.D.) dankt de re- geertaig voor de Indiening van deze wetswij ziging. Er zün goede tüden geweest voor den landbouw, toen de heeren geld hebben verdiend als water. En toen heette het steeds: ongevallenverzekering is onmogelük. Laten de heeren nu geen lawaai maken over deze paar centen. De heer EBELS (V.D.) wijst er op, dat de ontwerpen principieel juist zün, even wel dringt hü er op aan, dat in de moei lijke omstandigheden van dezen tijd de lasten voer rekening van het rük zullen worden genomen. De heer HIEMSTra (8D.A.P.) betoogt, dat, als de landboilw geholpen moet wor den, dit niet geschieden moet door de land arbeiders, maar door de geheele gemeen schap. Daarover ware te praten. De heer BAKKER (C.H.) acht het on juist zich uit het landbouwbelang tegen dit eenvoudige wetsontwerpje te verzetten. Wel zou hü het gewenscht vinden, dat de land bouw geholpen werd bijvoorbeeld door de vorming van een suppletiefonds, waaruit de sociale lasten voor den landbouw zou den kunnen worden betaald. De heer LOERAKKER (R.K begrüpt het verzet uit iandbouwerskringen niet. De verhooging bedraagt 20 cent per 100 per jaar. Het zou onbillük zün den arbei ders deze kleine hulp te onthouden. De heer DE VISSER (CP.) wüst er op, dat ook tal van industrieën in crisis-moei- lijkheden verkeeren. Den landbouw moet men op andere wijze helpen, waartoe spr. in zün wetsvoorstel eert besoheiden poging heeft gedaan. Spr. zal - voor de ontwerpen stemmen, echter zonder de hoop, dat van burgerlüke rtjde iets te verwachten is, waardoor de boeren waarlük geholpen zouden kunnen worden. De heer SCHOUTEN <A.R) is verbaasd ovjr het veriet. Bü de behandeling der Ziek tewet is ontwerpen dia tegen maken, vergissen zich dan ock. De MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, de heer VERSCHUUR, meent, dat men tuin de zaak, die men die nen wil, geen dienM bewijst, als men de zoo moeilüke vraag van den toestand van den landbouw verbindt aan een zoo kleine wü- zlglng als hier wordt voorgesteld. De wer kelijke kosten, in totaal geraamd op 36.000, bedragen per 1000 per jaar 40 cent. De beide wetsontwerpen beoogen de ongeval- len-verzekering beter tot haar recht te doen komen. De heer amendement keering CATHARINA, nis. 21 Mei te Lond. ultgeid. naar Gent. COLYTTO 21 Mei Finiaterre gep.. Rott^, Rio Janeiro. EEMS 21 Mei Prawlepoint gep. om de Oost. ENGELINA II, ms. 21 Mei van Gustavsberg te Londen. GEES, ms. 21 Mei van Gravesend n. Gorln- Amst kom. bed. stoomb. maatschappij. ACHILLES 22 Mei van Rott. te Amsterdam. AJAX, Valencia-Rott., pass. 21 Mei Gibraltar. BOSKOOP (uitr.) 20 Mei van Callao naar Mollendo. BRION 21 Mei te en van Bilbao n. Santander. CLIO 21 Mei van Cadix te Genua. DOROS 22 Mei van Amsterdam te daoï. EOS 21 Mei te en tan Oran n. Barcelona. ERADÖ 20 Mei van Amsterdam te Bprdeaux. HEBE ‘21 Mei van Hamburg naar Amster dam. JUNO 21 Mei van Amsterdam n. Hamburg. ORPHEUS Mei van Danzig naar Stettin. --- -- Amst Bourgas naar 21 het dagloon? Moet de man die pet. ongeschikt is, dan 40 pet. of 35 pet. ontvangen? De logica brengt mede dat hü dan 35 pet. ontvangt. De MINISTER' dupliceert. Ook het ge- wüzigd amendement is voor spr. onaan- nemelük. Want het gaat in tegen het systeem der Ongevallenwet. Alle aandacht dient geconcentreerd op het leelüke hiaat tusschen de Ziektewet en Invaliditeitsverzekering, dat veel grooter is dan dat, wat men hier wil wegnemen. Daarom is het millioen reine luxe in ver band met de nooden, waarin moet worden voorzien. Spreker raadt het amendement met dezelfde klem af. De heer KUIPER trekt het ment In. Het eerst» wetsontwerp wordt aangeno men z. h. s. met aanteekenlng. Het tweede wetsontwerp wordt met de zelfde aanteekenlng aangenomen z. ARBEIDSBEMIDDELINGSWET Aan de orde is het wetsontwerp tot wet te lijke regeling van de arbeidsbemiddeling. De algemeene beraadslagingen worden geopend. Mejuffrouw MEIJER (R K.) maakt eenlge opmerkingen over de plaatsing- bureaux uit winstbejag voor vrouwelüke arbeldspersoneel. En zün bureaux, die jonge meisjes uit het buitenland hier te lande als dienstboden plaatsen. Die meisjes val len allicht in verkeerde handen. omdat voldoende toezicht ontbreekt. De minister moet deze scherpe bepaling der bezwaren zooveel mogelijk beperken. Voor het houden vui bureaux worde alleen Nederlanders verleend. De heer COLIJN (A. R.) kan tot zün leedwezen nog niet zeggen, dat hü dit wetsontwerp met instemming heeft be groet. Tegen het ontwerp zün verschillende bezwaren bü spr. gerezen. Spr. vraagt zich af of dit wetsontwerp wel noodig was. Spr. weet, dat ook op dit terrein misbrui ken bestaan, maar om deze tegen te gaan was voldoende een wetsontwerp voor deze uitwas sen en misbruiken te bestrüden. Daarvoor was niet noodig een wettelüke regeling van de arbeidsbemiddeling. Slaagt de Minister er niet in. de noodzakelükheid van dit ont werp met sterker argumenten aan te toonen, dan zal het spr. moeilijk vallen er voor te stemmen. De heer prof. VAN DER BILT (L.) meent, dat bit wetsontwerp niet urgent is. Van mis bruiken of misstanden kan althans bü de openbare arbeidsbemiddeling niet worden ge sproken. Het instituut ontwikkelt zich be hoor lük. Men kan volstaan met een eenvoudig ver gunningsstelsel voor de particuliere bemidde ling met winstoogmerk. Spr. kan ook niet Inzien waarom vergunning alleen kan worden verleend aan natuurlüke personen en niet aan naamlooze vennoot schappen of vereenlgingen. Hoe staat het ten slotte met de extrakósten die dit wetsont werp zal medebrengen voor de gemeenten en voor het Rük? Het bedrag daarvan zal niet gering zün. Mevrouw BAKKER—NORT (V. B.) heeft dit fretsontwerp met instemming begroet en acht de regeling wel degelük noodzakelük, ten einde te voorkomen, dat de gemeenten zich onttrekken aan medewerking tot open bare arbeidsbemiddeling en aan haar ver plichting tot samenwerking op dit gebied. Spr. betoogt dat bü staking en uitsluiting de openbare arbeidsbemiddeling, wil zü inder daad strikt neutraal zün, zich strikt van het verleenen van bemiddeling heeft te onthou den. Spr. kan zich echter niet vereenigen met de houding van den Minister tegenover de par ticuliere arbeidsbemiddeling. De particuliere plaatsingsbureaux eischen vaak hooge kosten van degenen die van haar bemiddeling ge bruik maken en oefenen v^ak een ware ty rannic uit. Jonge meisjes en vrouwen worden daardoor de dupe. Contróle van regeerings- wege op deze bureaux is zeer noodzakelük. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C. H.) kan m»t de algemeene strekking van dit deel der memorie van toelichting dat be treft de verleenlng van een wettelüken grond slag aan het instituut der openbare arbeids bemiddeling, zich zeer goed vereenigen. Maar het ontwerp gaat verder en regelt ook de particuliere arbeidsbemiddeling. In dit op zicht is de toelichting zeer sober. Het feit dat bü sommige bureaux misbrui ken worden gepleegd, is geen reden om ze alle af te slachten. Spr. acht het ook on- practisch. De heer SMEENK (A. R.) zegt dat 15, 20 jaar geleden een dergelük wetsontwerp meer belangstelling zou hebben gevonden dan thans. Wil men echter de arbeidsbeurs populair maken bü de georganiseerde arbeiders, de beste vaklieden, dan moet de beurs bü een conflict niet met bemiddeling voortgaan. Het ontwerp is spr. ook sympathiek omdat het ook ruimte laat voor particuliere arbeidsbemid deling. Voorafgaande goedkeuring der tarieven acht spr. een goeden preventieven maatregel. De heer KUPERS (S. D.) constateert, dat de belangstelling van de arbeiders- en werk geversorganisaties in de openbare arbeids bemiddeling stügende is. Thans is er een net van openbare arbeids beurzen. met 11 districten en een aantal cor- r^pondentsehappen. De samenwerking is echter niet verplicht. Ook van de werkloos heidsverzekering die op een Konlnklük be sluit berust, is wettelüke regeling urgent. De intercommunale arbeidsbemiddeling heeft dientengevolge nog zeer weinig succes gehad. Inzake de bemiddeling bü werksta king ol uitsluiting sluit spr. zich aan bü den heer Smeenk en mevrouw Bakker-Nort. De Minister van Arbeid, Handel en Nüver heid, de heer VERSCHUUR, zegt dat in leda# geval hierover eenstemmigheid bestaat, dat de aanwezigheid van een net van arbeidsbeur zen hier te lande gewenscht is. Het is meer dan ooit gewenscht, dat alle arbeidsgelegen heid benut wordt. Wanneer er verschil van meening bestaat, dan is het over enkele klas sieke vragen en ook over de vraag of een wettelüke regeling noodzakelük is. De over heid heeft ten aanzien van de arbeidsbemid deling reeds partü gekozen. Het is alleen de vraag of dit overheldswerk thans gegoten zal worden in den vorm van een wet. Spr. verzoekt hier zün rede te mogen af breken. De vergadering wordt te 635 verdaagd tot hedenmiddag 1 uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9