Fa. GEBR. VAN DER MEER Burgerlijke Stand Cheque-koersen Alkmaar Het adres voor Schilderijen v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” Marmerslijp, Krijtwit-stuifkalk Portland-cement, Gips, Zand enz. enz. AMSTERDAMSCHE BEURS TWEEDE blad MAANDAG 26 MEI 1930 STADSNIEUWS Aanrijdingen OFFICIEELE 4 MEDEDEELINGEN Botsing Binnenbrand LUCHTVAART De tocht van de „Graf Zeppelin” Proces verbaal opgemaakt van het s.s. N. V. Drogerij en Chemicaliênhandel Zaadmarkt - Het catapult-vliegtuig „Bremen” KUNSTHANDEL ZILVERSTRAAT h. OUDEGRACHT - TeL 781 1 Schoolfeest Oprichtingsvergadering Amy Johnson De St. Jozefgezellenvereeniglng Vechtpartii Huisverzorging BERGEN D. S. S. I—A. R. C. I 2—3 9 I MAANDAG 2S MEI 1930 spoedig naar (oaroa) bil z’n voor MAANDAG 26 MEI 1930 In storm en regen BENOEMD. 169 naar zal echter een lichtend voor- 120»/, besloten. TH. A. KO" 'IAN. IN MEMORIAM TH. VAN DER KLEI t I 405»/, 25% dicht waren 103 voor 26% geruimen 481 Schellingwoude vergeefs in afwachting K. HOOGEBOOM t 2»/, Prolongatie i Met ingang van 1 Juni a.s. is de schrijver bij den Postdienst alhier, de heer A. Peet oom, benoemd tot Hoofdbesteller. zijn werk, als een strijder in is hij gestorven, een leegte die vooreerst niet gevuld zal st not least, zijn presidentschap 'ereenlglng van Kinderbescher- Het luchtschip voer derhave tjjd buiten de haven van Rio rond. Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell 1919 1918 1916 1917 143% 201*/, 143 202 142 113 93 52 21 74 Koen 2.15 Indostr. Buitenland Anaconda Cert. Flsk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Vorige Koersen 120 4 141 291% 296»/, 134 107% 111% 415»/, 225 52% 21 73*/, 48% 356 352 81 381% 91 66 Suiker H. V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 478’/, 48% 127 110 295 135 107 110 405 Rubber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub. Roti. Tapanoell Serbadjadl Sllau V L O. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart HoU Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoom b Scheepvaart-Unie.. Marine comm. Marine pref. 141»/, 116% 94 57% 105 48 90»/, 66% 6 33% 32 69 177 25% 26%, Spoorwegen Onion Pacific Wabash Chic. Mllw 8t Paul Kansas City South Erie Rallr 9.70 34.65 12.08 2.48 59.30 48.05 13.— 30.25 66.50 66.65 66.45 7.30 35.— Mijnbouw Boeten Mijnbouw... Alg. Exploratie de tus- 102»/, 102»/, 101»*/M 101**/lt 96’/,. 388 33»/, 405 160 19»/, 26*/,. 102»/, 102»/, -J01’*/„ 101**/,, 96’/,. 350% 361% 79% 382»/, 61% Industrieën Merg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips groote trachtte dat op wetenschappelijke Zondagavond omstreeks 6.40. werd telefo nisch mededeeling gedaan, dat er brand was in den schouwburg „de Harmonie" alhier. BIJ onderzoek bicek, dat er een geringe brand was geweest in de huiskamer van den heer C. H. de L., doordat een strijkbout vermoe delijk kortsluiting nad veroorzaakt, waarbij eenlge kleedingstukken in brand geraakten. De brand werd door de bewoners zelf ge- bluscht, zoodat de politie niet handelend be hoefde op te treden. Zijn opvolger in den raad is vermoedelijk de heer N. Schats, een der vier, die heengingen. Of deze zijn nieuwe benoeming mag en wil aanvaarden, is ons nog niet bekend. Staataleeningen 5% Nederland 5% Nederland <K Neder! 4K Neder! 4M NJnd.1926 B P«rfJ« Bruaaal Maaien Naw-Tcek Berlijn Zttneb Rome Madrid omo Btookhotm Kopennagan Praag - ItasssM Warschau Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... 9.74»/, 34.70 12.08*/m 2.48»/, 59.32 48.10 13.03 30.27% 66.55 66.72% 66.52% 7.37 35.07% en een gebruik ruime mate waardeering voor zjjn mooie men- schelijke eigenschappen. De overledene die 2 September 1892 te Joure (Fr.) geboren is, was sedert Januari 1923 in onze gemeente gevestigd. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag a.s. te 2 uur vanaf het sterfhuis. 178% 153% 169% Verleden week stond er reeds in de krant dat er gecollecteerd werd voor het school feest der R. K. Meisjesscholen. Blijven de R.K. Jongensscholen dan achter? Neen, die komen ook I Houdt uw portemonnale maar vast gereed. t Wil wat zeggen, om op 26 Juni as. de hongerige magen van ruim 850 boys te stil len. Doch daarbij blijft het nietze hebben ook dorst, willen graag *n aardig prijsje win nen, zijn dol op ’n fijnen boottocht. Wie helpt I Vele kleintjes maken één groote I Mijn ijverige collectanten hebben er hun vrije avonduren voor over. Stel hen niet te leur. U bij voorbaat dankend voor Uw gift, Broeder PASCHAU8. Hedennacht is overleden de heer K. Hooge- ■boom, lid van den raad der gemeente Alk maar. Dit overlijden is nog betrekkelijk onver wacht gekomen. Wel was bekend dat de heer Hoogeboom aan een ernstige ziekte leed, maar de mede deeling van den burgemeester in de laatste raadszitting, dat er een gunstige wending in den toestand was gekomen, stemde weer hoopvol. De overledene was nog maar kort lid van den raad. Toen op 24 September JJ. tenge volge van de bekende kwestie de vier 8. D. A. P.-raadsleden bedankten, behoorde hij tot de opvolgers. Slechts een paar zittingen heeft hij mogen medemaken, maar ook in dien korten tijd heeft hij zich doen kennen als een oprecht en eerlijk man, die ridderlijk streed voor de beginselen die hem lief waren. Bjj vriend en tegenstander vond Mi in Omstreeks 8.50 had Zondagavond in Langestraat alhier een botsing plaats schen een automobiel, bestuurd door J. B., wonende te Wieringen en een motorrijwiel, bestuurd door J. M., wonende te Heer-Hugo- waard. De oorzaak was, dat de automoblel- bestuurder achteruit reea. De schade, welke niet groot was, is in der minne geschikt. In een Vrijdagavond gehouden vergadering heeft het personeel van Ringers* Chocolade fabrieken besloten'tot het oprichten van een eigen sportvereeniglng. Nadat het voorloopig bestuur was af getre den werd een definitief bestuur gekozen, be staande uit de navolgende heeren: A. v. d. Linden, voorzitter, N. A. B. van Besooyen, secretaris in H. Oroefsema, penningmeester De animo voor het oprichten van deze ver eeniging was zeer groot, welke nog werd aangemoedigd door de bereidwilligheid van de firma Ringers, die direct een terrein met kleedkamer bsechlkbaar stelde. Bedoeld terrein zal zoo spoedig mogelijk in orde worden gemaakt, teneinde met het oefenen te kunnen aanvangen. Voorloopig wordt begonnen met de voet balsport, terwijl later ook andere takken van sport beoefend zullen worden. Tegen half twaalf gisteravond werd te Am sterdam bericht ontvangen, dat de D. 1717 ten gevolge van den mist op weg van Southampton naar Amsterdam een tusschen- landlng heeft moeten maken te Duinkerken, aan de kust van Noord-Frankryk. De post blijft aan boord. Het vliegtuig zou heden ochtend vroeg naar Amsterdam vertrekken. pult-installatie aan boord van het schip wordt „afgeschoten”, om met de post voor uit te vliegen. In de marlne-vlieghaven te Schellingwoude werd de Duitsche piloot met de D. 1717 <*•- teravond tegen 8 uur verwacht. Amy Johnson is Zaterdag te 3 55 uur te Port Darwin geland. Na een kortstondig, doch hevig lijden, is Zaterdag J.l. een eminent man aan onze ge lederen ontvallen en zijn verscheiden is voor elk, die met hem op charitatief gebied werk zaam was, een ontzettend verlies. Want zijn hart vloeide over van liefde en medelijden met eiken ongelukkige, hetzij die volwassen was of kind en die overvloed van mededoogen prikkelde hem steeds tot daden van hulpvér- leenlng in zulk een hevige mate, dat hjj zelfs zijn lauwsten medewerker wist mede te slee- pen tot samenwerking. In dit verband behoe ven wij slechts te wijzen op zjjn stuwkracht in het liefdewerk der Kinderpostzegels be weging. Geen moeite was hem ooit te veel deze actie te doen slagen en wie met hem in aan raking kwam, hoorde hem steeds als zijn blijde verwachting de hoop uitspreken, dat de opbrengst die van het vorige jaar zou overtreffen. Op de Marine-vlleghaven voor watervlieg tuigen te Schellingwoude nabij de Oranje sluizen heeft men gisteravond vol spanning gewacht op een gast, die echter niet gekomen is. De gast, die men verwachtte was het catapult-vliegtuig van het Duitsche s. s. „Breinen”. Naar men weet heeft het nieuw ste Oceaanschlp van den Norddeutschen Lloyd, de „Bremen" die tevens het snelheids record over den Oceaan houdt, een water vliegtuig aan boord dat in de nabijheid van de Amerlkaansche zoowel als van de Euro- peesche kust, door middel van een z.g. cata- zoo vele jaren hebben leeren waardeeren, bewon derden steeds den fijnen tact, waarmede hij dezen of genen onwllligen pupil (vooral in den leeftijd van 16 tot 21 jaar) tot inzicht wist te brengen, dat de ingeslagen weg ver keerd was. De liefde tot Gods schepsel, zich uitende in een warm gevoel voor het misdeelde kind, sprak dan uit elk van zijn woorden en me nige pupil, die nu de voogdij der véreeniging ontwassen is, zal lezende zijn verscheiden nog met weemoed en dankbaarheid terug denken aan den man, die zoo lief de vol ver manend en tegelijkertijd zoo aanmoedigend het rechte pad weer aanwees, dat tijdelijk was verlaten. Doch behalve al deze beslommeringen op het gebied van weldadigheid, kwamen zijn ijver en werklust ook steeds ten goede aan de behartiging van zijn vak. Als voorzitter van den Bond van horloge makers, als redacteur van het vakblad dezer vereeniging, als gedelegeerde in het bestuur van de vakschool was hij steeds als no. 1 op zjjn post en voortdurend in actie voor de belangen der hem toevertrouwde vereeni ging. Welk een heerlijk welbesteed leven! In waarheid kan getuigd worden: de overledene heeft gewerkt zoolang het dag was. Geve O. L. H. hem na dit welbesteed leven de eeuwige rust en hopen wij, dat de groote liefde, welke de overledene voor zijne mede schepselen koesterde, hem Gods barmhartig heid in ruime mate deelachtig doe trtirden. v. D. Nu krijgt A. een penalty toegekend, die door den midvoor via den paal onhoudbaar wordt Ingezet 3—1. D. komt nu nog gewel dig opzetten, maar de A. achterhoude weet uitstekend te verdedigen. Bij een D. aanval wordt aan D. nogmaals een penalty toe gekend, waarvoor is ons onbekend, en door deze wordt de stand 32. Er moet nog 8 minuten gespeeld worden en A. laat nog even van zich spreken. Het Is weer de midvoor die doorbreekt en zendt "n onhoudbaar schot in, maar dit wordt wegens buitenspel gean nuleerd, o. 1. een zuivere goal. Hierna breekt het einde aan en heeft A. verdiend gewonnen. De leiding kon ons niet bekoren. Terzake het niet op tjjd inleveren van de nachtlijst wer dproces- verbaal opgemaakt tegen eenlge hotelhouders hier ter stede. B. en W. van Alkmaar brengen ter al- gemeene kennis dat in het Gemeenteblad no. 1166 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 10 April 1930. waarbij is vastgesteld eene Verordening tot wijziging der verordening, regelende de be zoldiging van het bedienend personeel aan het gymnasium, de handelsschool en de handelsa vondschool Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-se- cretarie ter lezing nedergelegd. waar zij tevens in afdruk, tegen betaling der kos ten, verkrijgbaar is. Alkmaar. 24 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA. Secretaris. Nu er den iaatsten tijd nogal over boven genoemde vereeniging wordt geschreven en gesproken, heeft het wellicht zijn nut, hier een en ander omtrent deze Vereeniging hier neer te schrijven, opdat een leder eens nader kan kennis maken met deze vereeniging, een der mooiste van de geheele stad, zoowel wat haar doel als haar huisvesting en de kern van haar leden betreft. Het doel der vereeniging is veelzijdig en haar streven is: Godsdienst en deugd: eendracht en liefde; arbeidzaamheid en vlijt; vrooliJkheid en pret. De vereeniging is gehuisvest aan het Ver- dronkenoord No. 12, in het voormalige R.K. Weeshuis, en biedt aan R.K. Jongelingen vfen 17 tot 25 jaar de gelegenheid, aan bovenge noemde doeleinden deel te nemen. lederen avond van 7 tot half elf, en des Zondags van 12 tot 2 uur en van 7 uur tot half elf is het gebouw voor hen geopend. Bij slecht weer des Zondags ook van 3 tot 6 uur. Alleen des Woensdagsavonds zijn de leden verplicht te komen. Op de overige dagen zijn zjj geheel vrij, doch hoe meer zü komen, des te liever. Allerlei spelen en vermakelijkheden zijn aanwezig, hetgeen met zich medebrengt, dat steeds vele leden aanwezig zijn en er altijd een vrooljjke en prettige stemming heerscht. 120 Zondagavond, omstreeks 8.30, werd door een burger telefonisch assistentie gevraagd, daar er eenlge personen in de Krebbesteeg aan het vechten waren. De „heeren" werden tot kalmte aangemaand en de rust was spoe dig hersteld. Men schrijft ons: Gedwongen door de noodzakelijkheid om te kas te versterken heeft „Huisverzorging" besloten een straatcollecte 'te organiseeren op Zaterdagmiddag 31 Mei a.s. Vier muziekvereenigingen te dezer stede. nJ. St. Caecilia. Excelsior. St. Louis en Soli Deo Gloria, hebben hun welwillende mede werking toegezegd, terwijl tal van jongelui bereid zijn met bussen te collecteeren. Hoewel wij veronderstellen, dat „Huisver zorging” genoegzaam bekend is, leggen wjj er nog even den nadruk op, dat het doel der vereeniging is: hulp te verschaffen in gezinnen waar de huisvrouw door ziekte verhinderd Is, haar werk te doen. Huisverzorging werkt geheel neutraal en verschaft hulp aan zieken van alle gezind ten. Waar echter voor dit werk veel geld noodig is, doen wü een dringend beroep op de offervaardigheid der ingezetenen, opdat wij onzen mooien arbeid kunnen volhou den om hulp en uitkomst te brengen in zoo menig gezin. Het Bestuur van de Commissie van Huisverzorging. De „Graf Zeppelin” heeft niet ver van Bahia met hevige tegenwinden te kampen gehad, die met zware regens gepaard gin gen. De snelheid van het luchtschip is dezelfde gebleven. Te 5.05 uur plaatseljjken tijd passeerde het luchtschip Carabellos In den staat Espirito Santl. Het luchtschip had toen drie-vierde gedeelte van den weg Pernam buco—Rio de Janeiro afgelegd. Vergadering van den Raad De raad dezer gemeente is tegen Woensdag a.s., des middags te 2 uur in openbare vergadering bijeengeroepen Hoe zijn liefde voor den ongelukkigen medemensch tot uiting kwam, blijkt het beste uit de opsomming der verschillende vereeni- gingen op philantropisch gebied, die t geluk hadden den overledene tot bestuurder te be zitten; meestal in de kwaliteit van voorzitter, of vice-voorzitter. Wij herinneren in dit ver band aan zijn lidmaatschap van den Hoofd- raad der St. Vine. Vereeniging. aan zijn voor zitterschap van dén Blzonderen Raad te Alk maar, van de Vereeniging tot bestrijding van den woeker, zjjn vice-voorzitterschap van den Armenraad, zjjn lidmaatschap van den Voog dijraad, en last van de R.K. ming. K En leder, die in een van dezen lichamen met hem in aanraking kwam, voelde zijn heerlijken werklust bij 'intuïtie, werd ver warmd door het heilige vuur dat hem beziel de en tot medewerking geprikkeld. Lauwheid in hem zelf vreemd, kort hij ook niet van anderen duiden. Niets geschiedde tert halve. Waar een bi- zonder lastig geval zijn aandacht trok, waar directe hulp noodzakelijk was, bleek hij steeds in werkelijkheid de voorman, die geen moeite te veel achtte, waar hulpverleening dringen de noodzaak was. Hij was in werkelijkheid de motorische kracht in elke vereeniging. Nauw aan het harte en dat was con gruent aan zijn liefde voor het kind, lag hem de R.K. Vereeniging van Kinderbescherming. Hier kon hij zijn liefde tot dé kinderen, wier toekomst een ernstige bedreiging te wachten stond, naar hartelust uitvieren, mede voogd sis hij was over ruim honderd pupillen, waarover de vereeniging de voogdijschap had aanvaard. De wekelijksche vergaderingen waren vaak uren van groote zorgen niet alleen waar de geestelijke of lichamelijke opvoeding van de pupillen in gedrang kwam, maar ook, waar financiëele zorgen een dreigend verschiet deden ontwaren. Zijn onverslijtbaar optimisme steunende op een onbeperkt Gods vertrouwen deed ook hier de hoop op betere dagen herleven. Wij, die hem in deze laatste functie Met evn regenbuitje wordt er begonnen en van beide zijden worden er aanvallen ondernomen, waarmede de achterhoeden geen moeite hebben. Bü den aanval van D. S. S. raakt de rechterback den bal met de hand in het straf schopgebfed De hieruit toegekende penalty werd hard naast geschoten. Van beide zijden wordt hard gewerkt om de leiding te nemen. Eens denken wij A. R C. door haar rechtsbuiten de leiding te zien nemen, die een schitterend schot inzendt, maar de paal brengt redding. Aan weerskanten moeten de keepers han delend optreden wat hun echter goed af gaat De rust breekt aan en de stand is 00. Kort na de rust neemt A. R. C. de lei ding door een mooien kopbal van zijn rechtsbinnen. Dit moedigt beide partijen aan en A. R. C. is op het moment sterker. Steeds is A. R. C. in den aanval, maar backs en keeper kunnen het gevaar nog keeren. Ook de A.-achterhoede moet handelend op- „eden, wat haar echter goed afgaat BH een aanval van A. weet de midvoor mooi door te breken en besluit met een schot, dat doel trof en alzoo leidde A. met 20. Nu is het de beurt aan D. en zfj zetten er alles op om den achterstand te verkleinen, wat hun na eenige aanvallen ook gelukt: Landing te Rio de Janeiro Op zijn tocht boven Zuld-Amerika bereikte de Graf Zeppelin Zondag om 2.55 A. T. de Braziliaansche hoofdstad. Als gevolg van de hevige regens besloot de commandant van het luchtschip eerst een tocht naar Santos en Sao Paulo te ondernemen om daarna te trachten te Rio de Janeiro te landen. Op dezen tocht, welke tot Santa Cruz ging, werd het luchtschip door stormachtig gejubel van de zijde der bevolking begroet. De sirenes weerklonken toen de ,,Zepp" door eenige dozijnen vliegtuigen geëscorteerd om acht minuten voor 10 uur (in Bra zilië half zeven ’s morgens) ten tweede male boven Rio de Janeiro zichtbaar werd en boven de stad en haven vloog om ten slotte koers te zetten naar het vliegveld Campos dos Affonsos. Hier hadden zich intusschen duizenden personen verzameld, wier enthousiasme zeer uitbundig was. Om tien minuten over half elf (A. T.l, gaf commandant dr. Eckener bevel tot dalen. Weinige minuten later was het schip reeds aau den landingsmast. Ter veiwelkoming waren aanwezig o. a. de president van Brazilië en enkele leden van het corps diplomatique en vele burger lijke autoriteiten. Na een oponthoud van ongeveer een uur steeg het luchtschip weer onder het luid gejubel van de aanwezigen. De daken van de huizen bezet. Onder het gefluit der schepen in de haven, vertrok het luchtschip weer. Boven Victoria De Graf Zeppelin is gisteren 15 uur 55 M. E. T., Victoria gepasseerd. Dr. Eckener heeft afgezien van het oor spronkelijk plan van een uitstapje naar Sao Paolo, oaar ddor dezen tocht van bijna 1000 K. M. het gevaar zou ontstaan, dat men heden niet tijdig genoeg te Pernam buco zou zijn. Zaterdagmiddag is na een ongesteldheid van nog geen week overleden, de heer Th. v. d. Klei. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat onze gemeente in den ontslapene een h. rer beste burgers verliest. Geboren den 3den Februari 1863, te Bols- ward, trok de jonge horlogemakersgezel al „Holland”, om bij verschil lende meesters grondig zijn vak te lee ren. In Alkmaar stichtte hij een zaak, eerst in den Kooltuin, later op het Luttik-Oudorp. Met groote liefde beoefende hij zijn vak n basis te zetten. Talrijk is het aantal leerlingen, dat hem de opleiding vond. Ook was hjj een der eersten in ons land, die buitengewoon gunstig beoordeelde vak boeken schreef. Toch belette al dit werk hem niet, groote gaven ook te wijden aan het ver- eenlglngsleven. Overzijn onschatbare verdiensten het Sint. Vincentiuswerk en kinderbescher ming, legt in dit nummer een zijner mede werkers een welsprekend getuigenis af. Toen de heer Van der Klei voor eenige Jaren de leiding van zijn zaak aan z’n zoon overdroeg, brak voor hem geen tijd van rusten aan. Integendeel, meer dan ooit werd een beroep op zijn werkkracht ge daan om allerlei tijdroovende organisatie- functies te vervullen. In de vroegste mor genuren zat hjj vaak reeds voor zijn schrijf machine, om zijn correspondentie en copie tijdig te verzorgen. Zoowel de kerkelijke als de wereldlijke overheid erkenden zijn groote verdiensten: in 1925 werd hem door Z. H.’ den Paus het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontlfice” geschonken, terwijl H. M. de Koningin in 1927 hem tot ridder in de Oranje-Nassau- orde verhief. Midden in zijn harnas, achterlatend, worden. Zijn leven beeld zijn voor allen, die de charitas be oefenen. Dit zij tot troost van zijn zwaarbeproefd gezin, waarvan hij een voorbeeldig huis vader was. Moge Hij. die gezegd heeft: „Wat gij den minsten iei Mijnen gedaan hebt, hebt gij Mij g daan” dezen apostel der naastenliefde het loon geven, dat in dit Godswoord ligt Zaterdagmorgen, omstreeks 6.35, werd mej. Ki., wonende te Alkmaar, terwijl zü de straat wilde oversteken, op den hoek Patemoster- straat-Kanaalkade, aangereden door een auto, vermoedelijk toebehoorende aan Sch., wonende alhier, waardoor haar voet werd ge raakt. Een onderzoek wordt door de politie Ingesteld. Zondagmiddag omstreeks 1.40 had op den Baansingel alhier een vrij ernstige aan rijding plaats. De 11-jarige M. de J., wonen de alhier, die aldaar achter op een rijwiel van een kameraadje wilde springen, kwam hierbij te vallen, juist op het oogenbllk dat de Stadsautobus passeerde De jongen is on der de autobus geraakt en vermoedelijk door het linkerachterwlel overreden. De ter plaat se verschenen geneesheeren achten opname in het Stadsziekenhuis noodzakelijk en de jongen is daarheen per politiebrrfncard ver voerd. Zijn toestand was hedenmorgen goed te noemen, zoodat hij er zeer waarschijnlijk nog goed is afgekomen. Den chauffeur treft geen schuld. Geboren Nicolaas Johannes, z. van Jo- hnnes Tamis en Johanna Wallaart; Jacobus Franciscus, z. van Petrus Beemster en Ca-, tharina van Straaten; Carol, z. van LMH- bertus de Visser en Carolina van Appelen; Bouwe Gerrit, z. van Willem van der Steeg en Johanne Willebrands; Robert John, z. van Hendrik Dlngemans en Grace Hembrough; Hendrika, d. van Nicolaas Kroese en Hen- drika van Staten; Cornells, z. van Jochem Woonljk en Arendje van der Plas. Overleden Barteld Bartels, 47 J.; Theo doras van der Kiel, 67 jaar; Karst Hooge boom, 37 jaar. Een verdiende A. R. C.-overwinning A. R. C. heeft Zondag 2 kostbare puntjes uit Haarlem mee naar Alkmaar kunnen nemen. A. R. C. heeft Zondag weer een wedstrijd gespeeld, waarmede getoond is, dat zij in de eerste klas beat uit kan komen. Om half drie laat scheidsrechter Tille- mans tossen, waarbij den aanvoerder van D. S. S. bloemen worden aangeboden voor het behaalde kampioenschap in de afgeloopen comp'*itie. D. 8. S. wint den toss en verkidK met den wind mede te spelen. zaal een buffet aanwezig is, waar ook bier verkrijgbaar is. Meermalen hebben wU ver nomen, dat er van de Joiefgezellenvereenl- ging wordt gezegd, dat men er bier leert drinken; dat er veel bier gedronken wordt. Dit dient echter ten zeerste te worden tegengesproken en berust niet anders dan op laster-praatjes. Misschien van een of ander neeringdoende in dezelfde branche, of teleur gesteld lid of leden, die om hun wangedrag zijn geroyeerd, en onze vereeniging minder gunstig gezind zijn. Het bestuur is dan ook gaarne en ten allen tijde bereid inzage te verleenen van de nota's, ontvangen van den bierbottelaar. Wanneer ik mededeel, dat deze nota’s door elkander genomen ongeveer f 80, zegge tach tig gulden per maand, bedragen, en dat daarin is begrepen champagne pllz, elders enz. en als men dan gaat uitrekenen, dat er 120 gezellen zijn, die hier ieder voor zich we kelijks kunnen vertoeven minstens 25 uur en dat ook van deze zelfde hoeveelheid wordt geschonken aan bezoekers van vergaderin gen (van andere vereeniglngen), welke hier gehouden worden; zoo ook aan donateurs en ouders, bij gelegenheid van de uitvoeringen, die door de jongens worden gegeven, dan zal men moeten toegeven, dat dit alles op las terpraatjes berust. Het is dan ook te wen- schen, dat door deze openlijke mededeeling, deze unfaire praatjes voor goed van de baan zullen zijn De leden behoeven hier niets te verteren, en zoo zjjn er zeer velen, en zij worden toch even vriendelijk ontvangen. Genoeg hierover, en deelen wij nog mede, dat er nog meerdere onderafdelingen ge vormd zijn, n.l. het muziekkorps ,JBt. Louis”, een tooneelafdeeling, een mandollneciub, een Jazz-band. een schietvereeniging, welke alle bloeien; benevens een gymnastiek- en zang- vereeniging, waarbij echter van geen bloei momenteel gesproken kan worden. Ook bestaat cr een retraite-club, spaargelegenneld, waarvan veel wordt gemaakt. Iedere onderafdeeling heeft haar eigen be stuur, opdat men zelfstandig leert handelen en optreden. Heeran. voor het uitoefenen van surveillance-dienst zijn er niet; dit wordt ge daan door een der lede» en door de leden zelf gekozen bestuur, welke de functie van Senior en Commissaris bekleeden. Het geheel staat onder leiding van den Z - eerw. Heer Deken E. P. Rengs, Praeses, de W.eerw. Heer J. Ups. vice-praeses„ terwijl de heeren v. Doornik, Dr. Sluijmer en onderge- teekende als Raad van bestuur fungeeren Thans bestaat de St. Jozefgezellenvereeni- ging hier ter stede 10 jaar, bij welke gelegen heid door de leden een fancy-fair is samen gesteld, welke a.s. Woensdagavond om 8 uur zal worden geopend en zal duren tot en met Zondag 1 Juni, waaraan zeer vele attracties zijn verbonden, alle door jongens zelf opge steld, en ontworpen, zeer zeker een bezoek ten volle waard. Daar dit een prachtgelegenheid is om eens nader kennis te maken met onze prachtige en nuttige vereeniging. noodigen wjj allen uit vooral de ouders, maar ook die Jongelingen die interesse gevoelen M te worden, om eens een kijkje te komen nemen, wij zijn er dan vast van overtuigd, dat de St. Jozefgezellen- vereeniging in den vervolge meer waardea- ring en steun zal ondervinden, dan tot heden het geval Is geweest. Komt ook Hemelvaartsdag n.m. 3 uur naar het concert door „8t. Louis”, in den tuin van het gebouw zal worden gegeven, In de door de gezellen zelf gebouwde muzleknis. De toegang is geheel vrij, dus allen op de fancy-fair. Even wil ik hier nog aan toevoegen, dat aan het gezellengebouw gelegenheid be- staat voor kost ea inwoning voor jonggezel- Jen, waarvoor door concierge op degelijke wyze wordt zorg gedragen. Inlichtingen aangaande de vereeniging worden gaarne verstrekt en tijdens de fancy- fair bestaat er ook gelegenheid nieuwe leden te doen inschrijven. WH vertrouwen, dat velen hiervan gebruik zullen maken. De vereeniging telt op het oogenbllk leden, welk getal gestadig vermeerdert. Wan neer een ieder de St. Jozeph-vereeniging goed kende, zou dit aantal spoedig verdub beld zijn. Velen denken, dat deze vereeniging alleen de SU Laurentiusparochle is. Dit is echter in het geheel niet het geval. Zij is voor alle 3 parochies, en ook voor hen, die van buiten komen, en hier hun werkkring hebben. Het gebouw bevat een eigen kapel, waar eens in de 3 maanden een H. Mis wordt opgedragen, waaronder algemeene H. Com munie der gezellen en geregeld recollecties worden gehouden van oud-retraitanten der gezellen. - Verder bevathet gebouw een tooneelzaal, die Jammer genoeg niet voldoet aan de eischen. welke de vereeniging eigenlijk be hoort te stellen. De recreatiezaal daarentegen beantwoordt beter aan het doel, en het is werkelijk een lust, daarin te vertoeven. Deze zaal, door eenige gezellen zelf In modernen trant ge schilderd, doet lederen bezoeker in verrukking staan, zoo ook wat betreft de orde en ge zelligheid, die steeds heerscht. Hier vindt men de ware vriendschapsband, steeds gepaste jool en pret. Hier bestaat geen standsverschil, hier is voor een leder plaats; en vaak ziet men, dat aan een tafeltje een kantoorbediende, een werkgezel, een winkelbediende en een mid denstander heel genoeglijk zitten te kaarten. Men zit er in ploegjes te domlneeren of te schaken, anderen zitten aan de leestafel, Weer anderen aan de groote ronde famllie- tafel. doch de geest is overal één, men hoort nooit den minsten wanklank. Verder zijn er nog twee biljards, waar ge regeld gebruik van wordt gemaakt; er is zelfs een onder-afdeeling van gevormd. Over dit biljarten wordt door buitenstaan ders weleens afkeurend gesproken, omdat dit de aanleiding zou zijn tot café-bezoek. Eigenaardig is het echter, dat, indien nieu we gezellen toetreden er van de 10 wel 9 zijn, die reeds biljarten kunnen en dit toch zeker ook niet thuis hebben geleerd. Daar bij. dat men in den tegenwoor- komt nog bij. dat men in den tegenwoor- digen tijd de jongelingen op dien leeftijd niet meer kan bezighouden met kienen, ol een potje „tnensch erger je niet”, of ganzen bord. Nu ik toch over de tegenkantingen bezig te», wil ik ook meckrieelea, dat in de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10