DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE HET ZILVEREN JUBILEUM DER R. K. STAATSPARTIJ s M BINNENLANDSCH NIEUWS n Generaal Snijders Feestrede van Prof. Dr. A. van Rooij k Rijkscommlssie Werkverruiming Lectuur In de gevangenis De Zulderzee-steunwet ■mm Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam e» Wad Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen gehuldigd Autotocht door Amsterdam-„Zuld” en „West." I ie van den partijraad. Namens het Daitsche Centrum t Denk Middel zon met den cbristeiyken groet. op I t i Openingswoord van Mgr. dr. Nolens heeft dr. Nolens de droeg een Aan verschillenden de uitkeering voorloopt stopgezet ie is. I 1 benevens de secretaris dezer H. Byleveld, oud-mlnister van gezeten was tusschen mr. dr Gelderland, Zuid-Holland It >e n n u lt I t 1. n n v. d voor wat K. De van :e 'Q ie •P n lie en n. it- dt en ge de U. ir. onze wetgevende H- han<J’len karakter. Met ’n lange feestvergadering Feestrede Prof. Van Rooy Na de voorlezing der binnengekomen ge- lukwenschen, werd het woord gevuurd door prof. dr. J. van Rooy, die door den toor- zitter werd aangekondigd als oud-leerling en oud-collega. BJ een herdenking, als heden plaats vardt. aldus spr., is het plicht dat ook uit de kringen dier groote mas a’s van kiezers, die weliswaar buiten het kader der .-taats- partij staan, maar die toch het werken en streven van het kader dier party mogelijk maken, een woord opklinke ter dankbare overweging van wat In het verleden gedaan en bereikt werd, en ter uiting van hoop volle verwachtingen voor het werk, dat de toekomst nog vorderen zal. overweging hoopvolle ver haat dan uit onze allereerst een Innige om God dank te Binnenkort zal generaal C J. Snyders de residentie verlaten om slch te vestigen «In Hilversum. Dit vertrek houdt verband et het as. huwelijk van den oud-oppcrbevel- hebber met mevr, de wed. ThomasMeier, die te Hilversum woonachtig is. Het Koninklijk gezin ter kerke De velen, die gistermorgen hun schreden gericht hebben naar de Nieuwe Kerk aan den Dam, om daar den lOOden Jeugddienst mede te maken, hebben het groote voorrecht mo gen smaken om het Koninkiyk gezin In hun midden te zien. Toen de voorganger ds. W. van Limburgh aankondigde, dat de Konink lijke familie den dienst zou bywonen. was In het kerkgebouw ofschoon niet voor uit bekend was gemaakt, waar de hooge gas ten ter kerke zouden gaan geen plaats on bezet. waarby de jeugd natuurlyk domineer de. In de gereserveerde bank der ouderlingen, tegenover den preekstoel namen Koningin, Prins en Prinses, die den korten afstand van het Paleis naar de kerk te voet hadden afge legd, te ruim tten uur plaats, waarna de dienst onmlddellyk een aanvang nam. Na de In den jeugddienst gebrulkelyke li turgie tijdens het gebed smeekte ds. van Mr. de WDde speek* nanens «s A. K. Partij In de 35 jaar. dat uw organisatie bestaat. Is er op wetgevend gebied in om land veel tot stand gekomen, met name voor het onderwijs en het sociale leven. Het waren mannen uit de drie rechtsche partyen, die daarby her baaldelijk den toon aangaven en de leiding hadden. Ik beschouw het als een groot geluk voor ons land, dat daarby de teugels van het bewind telkens weer In handen waren van staatslieden, die zich niet stelden op rationa listisch standpunt, maar rekening wilden houden met de beginselen eener cristeiyke staatkunde. En al heeft de positie zich in den laatsten tyd gewijzigd, zoo blyft toch de antir.-party dankbaar gedenken het vele goede dat in het verleden en niet het minste in de laatste 25 jaar is tot stand gebracht. By de verscheidenheid van inzichten, die ons Nederlandsche volk eigen, is. acht ik het een zaak van groote beteekenis. dat er be staat een gezond party leven, opdat niet klein zieligheid en kliekgeest maar beginselen het staatsbestuur beheerschen. Het zijn met na me drie mannen, wier namen in ones gele deren steeds met eerbied worde genoemd, n.l. Kuyper. Lobman en Schaepman geweest, die het persooniyk element hebben teriggedron- gen en het princlpieele op den voorgrond hebben gesteld Hun werk heeft onder Gods kennelijke ne gen, vrucht gedragen. Wat de toekomst brengen zal, is ons onbe kend. Alleen staat vast, dat de strijd der gees ten rusteloos zal worden voortgezet. Aan dien striid hoopt de antir.-party krachtig deel te nemen en zonder twyfel ook de uwe. Moge het aan uw organisatie gegeven wor den ook in de periode die nu aanvangt man nen aan het christ nationaal staatkundig leven van ons land te schenken die dat leven verryken, mannen, met wie het een voorrecht is, als het pas geeft, samen te werken, man nen. met wie het een eere Is. als de situatie het eischt den degen te kruisen. In derf Stadsschouwburg Een feestelyk beeld, waarop een cachet van deftigheid gedrukt was. boden Zaterdagavond zaal en gangen van den Stadsschouwburg. De gangen door de pracht der Perzische tapyten en het groen der palmen, de zaal door haar versiering met blauwe irissen, theerozen witte lathyrus en witte hortensia’s en last not least, door haarpubliek, de heeren in rok of smoking, de dames in rijke avondtoi letten. Al deze kleur en schittering golden het feit, dat de Koninklijke Familie de Haar ter eere gegeven galavoorstelling zou komen by wonen. Het was byna half negen, toen alle hoofden zich naar de Koninklyke loge wend den, waar de hooge bezoekers zichtbaar wer den. Dl Moor lag. staande ter linkerzijde van de overdekte orkestruimte, zong onmlddelIUk hierna zuiver en helder als men van haar ge wend is, twee coupletten van het „Wilhel mus." De Koningin droeg een avondkleed van goudbrocaat, het kapsel was getooid met de met diamanten bezette tiara. Haar in 1818 als nationaal huldeblyk aangeboden, de Prin ses droeg een eenvoudige, lichtblauwe avond japon. de Prins was in generaals-unlfonn. Na de korte, treffende plechtigheid van het volkslied, doofden in de zaal de lichten, en week het gordyn voor de opvoering door het „Vereenigd Tooneel” van het biyspel „Een huwelyk onder Lodewyk XV,” door Alexander Dumas Fite, in de vertaling en «egie van Eduard Verkade, die met Nel Slants de hoofd rol vervulden. Het stuk had veel succes en het publiek viel telkens krachtig by, toen de Koningin na elk bedryf het sein gaf tot ap plaus. Waar de handeling dit eischte en ook in de entr’actes bracht een strijkkwartet mu ziek ten gehoore. In de pauze begaven de hooge gasten zich naar den foyer, die op .smaakvolle lyijze met bloemen, planten en Perzische tapijten ver sierd was. corps, het algemeen christen Werkersver- bond uit België, de Luxemburgsche katho lieke party, de Katholieke Unie van Beljtë; de Katholieke Kamerfractie van België, den minister van Arbeid van Belgie; van den oud-voorzitter der Eerste Kamir, generaal baron van Voorst tot Voorst. Onder de talryke aanwezigen V'aren de professoren Barge, Groenen, Raaymakers. Steger, generaal van Munnekrede, het over groot deel van de katholieke Tweede Ka merfractie en verschillende Eerste Kamer leden. en in dat Als afgevaardigde van het Duitache Cen trum en als Rynlander. die den door ziekte verhinderden leider, mgr. dr. Kaas verving, sprak daarna dr. Hamacher uit Keulen zyn gelukwensch uit, Spr. dankte in het byaonder voor de Ne- derlandsche hulp aan het Duitache volk in donkere dagen geboden. Hy herinnerde er aan. dat de namen van Schaepman Nolens, Kooien en Ruys ook „programmatische" wa ren in Duitschland en sprak de hoop uit, dat de leiders der Nederlandsche Katholieke Staatspartij, die zoo sterk leefde uit haar ka tholiek beginsel, contact mocht blyven hou den met de Centrumparty. Mr, Dr. Schokklng spreekt namens de C. H. Unie Als laatste spreker betrad mr dr. J. Schok- king, voorzitter van de C. H. Unie het podi um. De C. H. Unie, aldus ongeveer de spreker, heeft de uitnoodlglng op deze feestvergade ring te komen gaarne beantwoord, omdat daarin Ugt een vrlendeiyke erkenning, die aangenaam stemt ki het politieke leven, dat dikwyis roept, tot stryd. wy verstaan de vreugde die er op dezen gedenkdag is. Gy moogt trotsch zyn op het werk dat thans kan worden aanschouwd. Zooals op internationaal terrein gestreefd wordt naar te zoeken wat vereenigt, zoo be hoort het ook op nationaal terrein te ztfA De christelijk-historlschen zyn eerder geneigd naast anderen te strijden dan tegenover an deren te staan. By alle verschil, dat we niet wenschen te verdoezelen, zal ons niets lever zyn. dan naast de R. K. Staatsparty het goede voor land en volk te zoeken. Spr. eindigde met den wensch, dat dit ge schieden mocht. Hiermee was deze berdenklngsbyeenkomst geëindigd. Klokke kwart na vier Het Mgr. Nolens den hamer vallen en sloot het feestelyk samen den ven. Met Paschen is dit jaar aan de R. K. te 's-Hertogenbosch uitge- blad „Luidende Paaschklokken", artikeltje voorkomt, dat zich vanwege de 8. D. A. p. RECEPTIE DOOR HET PARTIJBESTUUR Na de H. Mis begaven de verschiUende afgevaardigden uit alle landstreken zich naar het Jaarbeurs-restaurant, waar in de groote zaal receptie werd gehouden door het party bestuur. By dit party best uur hadden zich aangesloten de Minister van Staat. Mgr. dr. W. H. Nolens en de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, oud- voorzitter der party, Jhr. mr. Ch. RuU» de Beerenbrouck. De groote receptie-zaal was gevuld met belangstellenden uit alle kringen van de katholieke samenleving. Na afloop der receptie werd om twaalf uur een gezameniyke lunch gehouden. Te half twee begon de feestvergadering van den partijraad met een woord van welkom door den voorzitter Z.E. mgr. dr. Nolens. gedetineerden reikt een waarin een richt tegen een uitgegeven Paaschblaadje. De Minister meent, na lezing van het bedoelde geschrift, dat tegen het uitgeven daarvan in den vorenaangegeven beperkten omvang geen bezwaar kan bestaan. Het geldt hier een bündel godsdienstige toespra ken over de Zaligsprekingen uit de Berg rede. in hoofdzaak ethisch, waarin, zy het dan telkens ook echter slechts kortelyk en in waardigen vorm het standpunt der R. K. Kerk tegenover het socialisme tot uitdrukking wordt gebracht. De feestelijke herdenking van heft 25- jarig bestaan der algemeene Landeiyke or ganisatie der R. K. Staatsparty werd Zater dag te Utrecht ingezet met een H. Mis in de Kathedrale Kerk, opgedragen door Pas toor W. F. A. Ovenneer, lid van het partü- bestuur en secretaris van de R. K. Rljks- kieskring-organlsatle In Friesland. De celebrant werd geassisteerd door de kapelaans der kathedraal, de Weleerw. hee ren dr. R. F. Hegge en H. H B. Mulder. Zondagsche visite aan de Rodlit- tentoonatelling en aan „Art».” Als waardig slot van het Koninkiyk bezoek aan de hoofdstad hebben Koningin. Pnns en Prinses gistermiddag een rytoer gemaakt, «■elke tweemaal geruimen tyd is onderbroken door het bezichtigen van twee tentoonstellin gen. n 1 die van Rod in in hef Sterfelijk Mu seum en de voorjaarstentoonstelling van ,-Arti" aan het Rokin. Voor het musertm stond een dichte tnen- schenmassa. wier toejuchtlngen vooral de Ko ningin en de Prinses golden. In de vestibule werden de hoove «asten ontvangen door den heer C. W. H. Baard, directeur van het museum, den heer Georges Grappe. conservator van het museum Rodin te Parijs het bezoek gold alleen de exposi tie van den groeten meester den heer J. Siedenburg van den kunsthandel Frans Buffa en Zonen, die de tentoonstelling heeft mge- richt, en door den heer E. Polak, wethouder voor de kunstzaken. Op de bovenverdieping hadden een groot aantal bevoorrechten een plaatsje gekregen langs de balustrade by de trap. Hare Majes teit werd rondgeleld door den heer Grappe. terwijl voor de Prinses en den Prins respec tievelijk als begeleider optraden de l:«ren Siedenburg en Polak. Met groote belangstel ling bezichtigde het hooge gezelschap de ver schillende prachtige beeldhouwwerken, als mede de teekeningen en aquarellen van den grooten meester; welke werken alle afkomstig zyn uit het Museum Rodin te Parijs. Te half vier was het bezoek geëindigd en begaven de hooge gasten zich met het gevolg naar de rijtuigen Toen de Koningin en Prin ses zich in den ingang van het gebouw ver toonden. steeg uit de buiten wachtende massa een langdurig gejuich op. Door een gedeelte van het Vondelpark trok de stoet vervolgens langs Vondelstraat en Tesselschadestraat naar het Leidscheboechje, vanwaar langs het Leidscheplein en door de Leidschestraat met een korten omweg langs de grachten over het Muntplein naar het Ro kin werd gereden, waar voor de tweede maal op dezen middag, ten aanschouwe van een groote menschenmenigte werd halt gehouden, ditmaal voor het gebouw „Arti et Amicitiae”. In „Arti” werden de Hooge Bezoekers ont vangen door de heer enC. G. t Hooft, voor zitter. F. Bobeldljk, vice-voorzitter. Reicher, secretaris, M J. van Raalte, penningmeester en G Westerman, tweede secretaris. Twee da mes Boelen boden de Koningin en de Prinses bloemen aan. Hierna werd onmiddeliyk over gegaan tot de bezichtiging van de op de bo venverdieping ondergebrachte voorjaarsten toonstelling van schilderijen en beeldhouw werken van de leden der maatschappij. Amsterdam ..Zuid” en „West, elk zoo in den loop der jaren uitgebreid tot een stad op zich zelf. hebben Zaterdagmiddag van den groot- sten rytoer, welken het Koninkiyk gezin ty- dens het huidig bezoek heeft gemaakt, het leeuwenaandeel voor zich opgeëischt. Ditmaal werd de lange rit 20 KM. in totaal niet onderbroken door het oponthoud van een of ficieel bezoek aan een of ander openbaar ge bouw. Te kwart, over twee van het carillon klonk het „Wilhelmus” en de pittige mari niers presenteerden het geweer vertrok de stoet van auto's van het Paleis. Een talrijk publiek op den Dam sloeg het vertrek gade. Straat en gracht boden op dit eerste deel van de route het beeld van een niet overmatige belangstelling, een beeld, dat op den Amstel by de Keizersgracht plots op grappige wijze vervormde door de vroolijke belangstelling van een rijtje bestjes. die als symbool van hun liefde voor het Huis van Oranje een glaasje ranja in de hand hadden. De drukte op straat was byzonder groot in de Kromme Mijdrechtstraat waar de auto’s rijdende langs een haag van menschen, groo ten en kleinen, hun vaart moesten temperen en in de Talmastraat, waar de kinderen van „Patrimonium” het Koninkiyk gezin met oranje vlaggetjes toewuifden. Over het rus tieke Coöperatlehof trok de stoet door ver schillende straten achter de vensters der hulzen en op de balcons zaten of stonden tal van nieuwsgierigen naar de Maasstraat, waar de belangstelling der bewoners een iet wat „dringend" karakter droeg; met dit versche beeld in het ggheugen leek de hierna komende breede Noor Ar Atnstellaan. voor een groot gedeelte tenminste. eemgszins uit gestorven. Limburgh Gods zegen af over het Huis hield de vorganger een predlkau» over de beteekenis van den Hemelvaartsdag, met als tekst ^Jezus achter een wolk- - dienst, welke door de Landsvrouwe en haar Gemaal en dochter met groote aandacht werd gevolgd, werd met gebed en orgelspel gesloten. Onder de aanwezigen bevond zien ook burgemeester De Vlugt. Terwyi allen zich van hun plaatsen verhie ven. verlieten de hooge bezoekers het kerkge bouw. vanwaar zy, 'en aanschouwe van een talryk publiek, dat zich of> den Dam verza meld had, met het gevolg naar het paleis wentelden. Naar wy vernemen is door de Generale Commissie tot uitkeering van steun aan visschers en anderen, In verband met de droogmaking van de Zuiderzee, de uittaee- ring aan meerderen dezer steuntrekkers voorlooplg stopgezet. Een en ander ge schiedt in verband met de ruime inkomsten uit de ansjovisvisschery. Telegrafische gelukwenschen Na dit politieke college van den voorzit ter van den Partyraad. deed de secretaris der partij, mr. F. Teullngs, voorlezing van telegafische gelukwencchen van Z. D. H. den benoemden Aartsbisschop van Utrecht en van den Bisschop van Roermond, als mede van de ministers Reymer, Deckers en Verschuur. Telegrammen waren ook oin- nengekomen van de R K. Jonge Werkge- versvereeniglng, het Nymeegsch Studentea- 368. Nauweiyks had hy uitgesproken of de aap nam dadelijk SB15et een toktpot naar den kerel en hij mikte riep Jokko, „ik zal Je leeren te ^ëEen slscrf t staat gedrukt.” Duimpje lachte om Jokko*8 streken, schreeuwde: UMt Is Je goed gelukt.” Dezer dagen vergaderde de Rykscoinmlssie Werkverruiming onaer presidium van haar voorzitter. Mgr. prof. dr. W. H. Nolsns. L.sloten werd een nader onderzoek in UI’ stellen omtrent een geval, dat ter kennis van’ de commissie werd gebracht, waaruit zou biyken dat de export van een bepaald arti kel door verhooging van invoerrechten of in een ander land door een bepaalde toepas sing van een tarief aldaar, sterk woidt be lemmerd, waardoor de betrokken Nederland sche ondernemingen schade lyden, terwijl aan den anderen k>nt het artikel hier in een belangryke hoeveelheid, tegen zeer lagen prys wordt ingevoerd. Medegedeeld werd dat overleg was ge pleegd met den directeur-generaal van de Zuiderzeewerken over de wyze van aanbe steding voor belangryke constructiewerken. Voorts werden enkele tientallen gevallen vermeld, waarin de bemiddeling van de com missie was ingeroepen, die in vele gevallen er toe heeft medegewerkt, dat leveringen hier te lande werden geplaatst. Tot haar spyt stelde de commissie vast, dat er nog altyd openbare of semi-openbare besturen zyn, die by het gunnen van een order alleen letten op den prys en bU de overweging, of de order, hier te lande zou kunnen worden geplaatst, geen andere fac toren laten gelden. Met genoegen stelde de commissie vast, dat het beleid van den vongen minister van Defensie t.o.v. het plaatsen van orders bU de Nederlandsche nyverheid, door zyn te- genwoordigen amotgenoot in niet mindere mate wordt gevolgd. Huldiging Mr. J. N. J. E. Heerkens Thjjssen De penningmeester der Staatsparty mr. Leesberg, huldigde daarna den oud-penning- meester mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, die een kwart eeuw lang de thesaurier der party was geweest en het budget zag groeien van f 500 tot gemiddeld f 13000, soms f 25.000. Spr. bood den oud-penningmeester onder warm applaus der vergadering als dank en herinnering een fraai Deltsch bord aan. Mr. Heerkens Thyssen denkte geroerd voor de vriendelyke attentie maar verzekerde, dat het werk hem een waar genoegen was ge weest, wyi het hem vrienden had bezorgd in alle hoeken van het land. Hy had zich terug getrokken om plaats te maken voor een jon gere kracht. Hierna voerde namens de A. R. party mr. de Wilde het woord, die zeide te spreken in naam van den heer Colyn die door verbiyf in het buitenland tot zyn leedwezen verhin derd was te komen. Anti-socialisUaehe tendensen Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide betreffende aan gedetineerden In de strafgevangenis te ’e Hertogenboech ver strekte propagandalectuur, heeft Minister Donner geantwoord, dat het in deze vra gen bedoelde geschrift behoort tot de afdee- llng van de bibliotheek te 's-Hertogen- bosch,- uitsluitend bestemd voor R K. ge detineerden, en alleen aan meer ontwlkkel- onder dezen ter lezing wordt gege- de laatste kwarteeuw de coalitie baar werk niet had kunnen doen, dan moeten wij toch stellig besluiten, dat de scherpe zlenere, die in het verleden de grondslagen der coalitie gelegd en haar vorm bepaald hebben, een goed en groot en waardevol werk hebben verricht, dat in velerlei opzicht een zegen voor land en volk is geworden. En wyden wy aandacht aan meer byzon- dere politieke en sociaal-economlsche gebeur tenissen, waaraan onze Katholieke Staats party in het aangeduide tydsbestek haar ac tief aandeel had. dan mogen wy wyzen op de grondwetsherzieningen en hervormingen van het kiesrecht; dan moeten wy herinne ren aan tal van sociale, wetteiyke maatrege len f aan het pal staan by het nationaal ge vaar. dat in 1918 dreigde; aan de medewer king in den kamp tegen groote sociale noo- den; aan den Onderwysstryd waardoor aan een te lang bestaand onrecht een einde kwamdan kunnen wy gewagen van de wetten tot beteugeling der openbare onzede- lykheld, de wyziging der Arbeidswet, de wet op de Invaliditeits- en Ouderdomsverzeke- ring, de Ziektewet en nog zooveel meer ar beid van wetgevenden aard, waardoor meer dan voorheen, Chrlsteiyke beginselen en in zichten uitdrukking vonden in ons Staats- bestier. Daarnaast valt in erkentelykheid te her denken. dat door de krachtige positie onzer Staatsparty in het groote maatschappelijke leven een groeiende erkenning ontstond voor katholieke krachten, zoodat de achterstelling die schrikbarend groot- was, geleidelijk iets kleiner dimensies krpeg. Spr. herdacht dan de stille werkers, die in besturen van kiesvereenigingen en andere órganlsaties, in werkplaatsen en winkels, op persbureaux of In het verband der propa ganda gewefkt hebben aan de versterking en groei onzer Staatsparty. Naast Schaepman denken wij aan mannen als Kolkman. Loeff. de gebroeders Regout en zoovele anderen, die allen reeds door den dood aan ons ontvallen zyn. Zy allen hebben in zoo ruime mate en met heilig vuur hun talenten en toewyding gegeven aan de ver wezenlijking der doeleinden onzer Staats party. Wien zal ik noemen der nog levenden? Laat my aan allen, die tyd en krachten ga ven voor het katholieke politieke werk in ons vaderland, den cyns onzer dankbaarheid brengen, door hier, in deze blijde .bijeen komst. dien cyns te leggen in de handen van hen, die de presidiale leiding hadden sinds 1905 en daardoor de partij als soodanig ver tegenwoordigden: Kooien. Van wynbergen, P.uys de Beerenbrouck. Waarachtig, zij heb ben een zware taak vervuld, wy zouden den adeldom van ons Katholiekzijn te kort doen, wanneer wij deze drie presidiale leiders der vervlogen 25 Jaar thans niet warm en krach tig danken voor hun toewyding en offers in de leiding onzer party. Wanneer wij het schip onzer party op de zen dag pavoiseeren met de wapperende vlag gen onzer goede en gelukkige herinneringen. d»n moet voor dezen leider. van wien ‘n N"der!andsch minister-president ’ns getuigde dat in ons land meer dan In eenig ander land, gedurende de laatste tientallen van jaren.-politiek is gevoerd. Nolens Volens. zeker uit volle borst mede een hartelijk ..dank en hulde" hier opklinken. Vervolgens herinnerde spr aan de orga nisatie van de Partij. Verjongd en vernieuwd gaat ze de verdere toekomst in. Dat voor onze Katholieke Staatspartij het ;>arool moet blyven lulden: paraat en sterk is eisch van goed beleid en plichtsbesef. Een stemming van berustend afwachten zz>u slechte strategie zijn voor onze Katho lieke Staatsparty. Veeleer moet de overtui ging dat in de toekomst zeker een zware taak nog wacht, de prikkel zyn om de pa raatheid der troepen in voor- en achterban te monsteren en den strijd en slagvaardig heid tijdig zoo hoog mogelijk op te voeren. Bij de doelstelling zal een polltiek-met- verschiet moeten worden geopend. Bij de keuze der wapengenooten zal tac tisch inzicht ten aanzien van aard en duur der wapenbroederschap van hoogste waarde zijn, maar nimmer zal daarby vergeten kun nen worden, dat boven onmiddellijk gewin in den stnjd, de eer van het vaandel gaat en die eer beteek”nt voor ons. Katholieken, eer biediging door een wapengenoot van onze hoogste beginselen en hoogste goederen. Het gist en woelt thans In de gelederen van bepaalde groepen van „Jongeren”. Er is reen reden daartoe het zwygen te doen In deze feestvergadering. In alle tyden zyn er jongeren geweest, die op zeker oogenblik met krachtige elschen op politiek of cultureel ge bied naar voren wilden treden. De katholieke jongeren van thans zyn an ders dan die van vroeger, zy zyn gevoeliger geworden in veel, wat met katholieke levens inzichten en levenspractyken samenhangt. Zoo is het verklaarbaar, dat de Ideale stre vingen dezer jongeren menigmaal weinig re kening houden met de realiteiten van het leven en hun oordeel scherp werd, wyi zij nog immer zooveel onchristelijks in de samenle ving zagen voortwoekeren. De beweging der jongeren schijnt zich nu, na de eerste felle manlfestatiën, meer te rich ten naar studie en onderzoek. De besten on der hen weten te goed, dat criticasters en helden met scheldwoorden nooit opbouwers zijn geworden. De eerlyke objectieve studie zal op den duur zeker vruchten geven, waar van ook heil en nut voor Katholieke poli tieke actie verwacht mag worden. Het gis tingsproces als treken van leven moge nu onrustig, ja hlnderiyk aandoen, beter zulke teekenen van leven dan de kille onverschil ligheid en minachting, die in andere groepen van jongeren ook ouderen, worden waargenomen. wy. katholieken, weten, dat waarachtig katholiek leven en werken beteekent al ons doen al ons werken, begeeren en streven, al ons. kunnen en willen richten naar het Kruis! Godsdienst en leven immers zijn voor den katholiek identiek! En is geheel ons le ven niet al met ontelbare gouden draden vastgesnoerd aan het bovennatuuriyke? In het Kruis is deze bron van wijsheid, van liefde, van geduld, van rechtvaardigheid, van broederzin, van offergeest. Ja, als Kruisrid ders moeten wy door het leven gaan. Blijven wy diep doordrongen van deze ge dachten. dan zal onze kracht niet falen, onze eensgezindheid niet wankelen, onze offerzin niet verflauwen, onze geestdrift niet verslap pen en zal ook voor ons en onze organi satie, als in Constantyn’s tyd gelden het oude, heerlijke immer bemoedigde woord: In hoe signo vinces! nam. schetste daarna het werk der Ka- S^vsparty in de laatste vyf en twintig jaar. „Orde en gezag werden in zeer moeilijke omstandigheden gehandhaafd. Denk aan 1903 en denk vooral aan 1918. Ruimere subsidie naast gelijkstelling van het middelbaar onderwys kwam tot stand alsmede de lang gewenschte financieele ge lijkstelling voor het lager onderwijs. De stoffelijke welvaart is toegenomen en strekt zich uit over grootere groepen van personen; door de katholieke Staatsparty is meegewerkt aan deze verschuiving, vooral voor de loonarbeiders. Een Amerikaan kon schrijven; ..Neder land is een goed land, het volk is welvarend, goed gekleed en de kinderen zien er schoon uit (Vroolijkheid). In het arbeidersvraagstuk, dat in al dien tijd op den voorgrond stond, heeft ons land een vooraanstaande plaats Ingenomen. Dit is vooral te danken aan de belde rechtsche kabinetten van 1907—1913 en van 1918— 1935. Spreker herinnert aan TalmaAal- berse (applaus) en somt de reeks groote so ciale wetten op vooral tot stand gebracht door mr. Aalberse. Volgens haar aard, doel en traditie wil de Staatsparty blyven meewerken aan de Nederlandsche Staatkunde, zoo moge lijk met de andere christeiyke partyen. De Katholieke Party is een volksparty in den goeden zin des woords, afkeerig van een- zydigheld en niet reactlonnair maar evo- lutionnair. Zy is actief, zy is gouvernementeel. De party staat op den bodem der wer kelijkheid; zy moet onderscheiden tusschen hypothese en these; zy moet „realpolltisch” zyn; zy moet onderscheiden tusschen hypo these en these; zy moet „realpolltisch” zyn; zy houdt rekening met compromissen en volgt daarby het voorbeeld van het Vati- caan, want ook elk concordaat is een com promis. De party moet geleidelyk te werk gaan. Kan de party met gepaste voldoening terugzien op het verleden, rij heeft ock een taak voor de toekomst ten bate van het Ryk in en bulten Europa. Daarvoor is noodig behoud en versterking van de een heid. Kleine strubbelingen komen in de beste families voor. De eenheid wordt op de veiligste wyze bevorderd door kennis. Men hoort redevoeringen tegen het kapi talistisch stelsel, maar, wat moet er voor in de plaats komen? Tegen misbruiken van dit stelsel zal men óch moeten verzetten: daar hebben we 3ü jaar voor gesloofd. Tegen de mammonnis- tlsche mentaliteit wordt gefulmineerd. Kan daar een wet tegen gemaakt worden? Men moet in deze zaken scherpe begrippen hebben. De katholieke partij kan de Jongeren niet missen de heeren en de dames niet want de party moet jong blyven. Maar de jongeren kunnen ook de party niet missen. Ouderen dienen alles by te houden en dienstbaar te maken aan de practische politiek. Met de bede van David uit hét boek Pa- ralipomenon, biacht spreker dank aan God voor den ondervonden zegen over het werk der Staatsparty in de afgeloopen vyf en twintig jaar. De verspreiding van bet bedoelde ware echter, naar bet oordeel van den Minister, beter achterwege gebleven. Minister brengt dit onder de aandacht het college van regenten. rede geopend. Hfj sprak aller eerst een woord Van welkom tot de aanwe zige oud-voorzltters van de party, staats raad mr. dr. Kooien, mr. A. baron van wynbergen en minister Ruys de Beeren brouck. Na^st deze heeren hadden op de voorste rij plaats genomen de heeren mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer en wethouder van den Haag, als vice-voorzitter van de A. R.-Party. party mr. j marine, die van Schalk, voorzitter der Tweede Kamer en oud-minister Bongaerts. Neven den premier zaten de voorzitters en secretaris der C. H. Party, oud-mlnister dr. H. Schokklng en J. ter Haar, oud-wet- houder van Amsterdam. Dezen heeren, be nevens dr. Hamacher, de afgevaardigde der Dultsche Centrumparty, word door mgr. Nolens eveneens een warm woord van wel kom toegeroepen. Een telegram van hulde word daarna ver zonden naar Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. In korte trekken schetste de inleider het ontstaan der Staatsparty, waarvan hy zelf van zoo naby getuige was geweest en bracht in ’t bizonder hulde aan dr. Schaepman z.g en aan de drie oud-voorzltters van de party. Een woord van welkom richtte spr. ook tot den nieuwen party-voorzitter mr. Gosellng, die Jong nog zulk een zware taak op zich ‘Mgr? UiuiAr’ke vaardigden van alle R. K. gen bijeen. Deze vergadering werd er een van geheel byzondere beteekenis. Want hier viel de be slissing over samenwerking bU de komende stembus met de Anti-Revolutlonnalren. Het ee-ste gloren der coalitie! In Februari 1904 verzond mr. J. W. Blesen. Ud van de Eerste Kamer Noord-Brabant, een vertrouwelijke circu laire aan de besturen der Provinciale Bon den van Friesland, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord- Brabant, alsmede aan de centrale kiesver- eenigingen in Zwolle, Groningen, burg en Roermond, met verzoek samen te komen op 9 Mei 1904 te Utrecht, ten einde te stichten een „algemeene bond van pro vinciale Katholieke klesvereenlglngen”. De vergadering had eerst plaats op 30 Mei te Utrecht. De groote, zorgwekkende moeilijkheid was een organisatie-vorm te vinden. Het ontworpen reglement vond Instem ming. Op den grondslag van dit reglement traden aanvankelijk 59 centrale en daar mede gelijkgestelde klesvereenlglngen toe. De algemeene bond van R. K. Ipesvereenl- g In gen in Nederland was geboren en op 3 April 1905 had de eerste bondsvergadering plaats. Sinds dien gedenkwaardlgen dag bestond de groote centrale landelijke organisatie van alle R. K. kiezers in ons vaderland; men thans pleegt te noemen: de R. Staatsparty, was er. Het spreekt vanzelf dat hierby allereerst de naam van Schaepman ons op de lippen komt. Toen op genoemden datum de groote constitueerende vergadering plaats had, rustte zijn stoffelyk overschot reeds In de schaduwen van het Vaticaan. Moe gewerkt en moe gestreden, had hy twee jaar tevoren in de H. Stad de eeuwige rust gevonden. De victorie van 1901 had hy nog mogen beleven, maar de nieuwe groote organisatie der katholieken mocht hy niet aanschouwen. en en voor die geschriften, yver. zyn moedige volhar- Wy weten echter en nu steeds beter scherper dan toen, dat hy de sterkste stelligste voorbereider is geweest organisatie. Zijn woord, zyn i zyn ridderiyke ding, zlin fascineerende begeestering heb ben de mentaliteit gekweekt, waardoor de stichting der R. K. Staatsparty, nu 25 jaar geleden mogelijk werd. Juister en zekerder dan na de eerste jaren van zyn verschelden, kunnen^ wy thans, nu het geheele politieke leven' van den heroïschen doctor op grooter afstand bezien en beoordeeld kan worden, het luide en nadrukkelijk getuigen, dat zonder Schaep man de consolidatie der R. K. kiezers van 1905 niet denkbaar is. En het was dan ook niets anders dan een eereschuld, dat zyn naam verbonden werd aan het Fonds, dat na een kwarteeuw de verdere versterking en ontplooiing der Staatsparty op een hechte financieele basis mogeiyk moet maken, harten op dezen dag bede ten Hemel gaan, brengen, wijl Hy aan Roomsch Nederland een zoo begenadigd leider en strijder schonk als Schaepman was en toonen wy met daad bovenal onze erkentelykheid, door voor het Schaepmanfonds in den naasteh tyd een aanwas te winnen In zulk een mate, als wy zeker zouden doen, wanneer Schaepman zelf hier stond en zyn bedelende hand tot ons uitstrekte. wy hebben ook te gedenken het Eerste Kamerlid mr. J. W. v. d. Blesen. Het mag ons allen een byzondere vreugde zyn, dat wy op dezen dag voor het werk, met zooveel wijsheid volbracht voor 25 jaar, on zen huldigenden dank kunnen brengen aan het sterke triumviraat: Kooien, Heerkens Thyssen en von Fisenne. Zoo was er dan sinds het voqrjaar van 1905 de groote federatieve organisatie der Nederlandsche katholieke kiezers. Heden mo gen wy vragen Wat heeft zy bereikt in de afgeloopen 25 jaar Wanneer wy in rustige objectiviteit over wegen, waaraan wy, waaraan het Christeiyke deel der natie thans toe zou zUn, Indien in Dankbare wachtlng. En wanneer wy dan in een woord willen samenvatten den Indruk die als overheer- schend ons vervult by onze visie op den verleden tijd, dan dringt het „Excelsior” ons op do lippen. Het was w’aariyk een excel sior. een opgang, tientallen jaren achter een. een stygen In macht en kracht, naar buiten en naar binnen, dank veel inspan ning, dank vele offers, dank lyden en ho pen. dank trouw en saamhoorigheid. Binds 1848, toen, dank zij de vernieuw de grondwet, het Ned. volk al meer tot nieuwe staatkundige activiteit ontwaakte, sloten de katholieken zich aan. dan by deze ca.n by gene party. Klein in aantal in chamen, droeg hun politiek meestal een opportunistisch Eerst langzaam aan ging het komen tot een uitgroeien en rijpen op princlpieele basis. 1883 brengt Schaepman’s „Proeve van een program". Het was een klaroenstoot van den grooten politieken ridder, die dommelig heid en onverschilligheid verjoeg ruimen kring het besef wakker sloeg, de Nederlandsche Katholieken staatkundig de gelederen moesten sluiten en in den vol len stryd hadden te gaan. Op 5 Mei 1897 komen te Utrecht afge- Klesvereenigin- 367. De rechter, op Duimstok wyzend, vroeg den dief: „Keu jy dien vent?” „Wel zeker,” loog de dief brutaalweg „die is my zeer goed bekend. Die kerel is een van dé autodieven, hy is een zeer brutale knaap en hy werkt, het is niet te gelooven. met een nog brutaler aap.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11