ONS BLAD i f L. FRANKENBERG, Alkmaar DOOR ’T LAND VAN AUGUSTINUS Luxe Verhuurinrichting Prima 4 en 6 persoonswagens beschikbaar A 15 cent per KM. Speciaal riekeavervoer. MAANDAG 26 MEI 1930 VIER EN .TWINTIGSTE JAARGANG No. 1» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f 4e f750 f250 f 125 AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAN RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Kind door den bliksem gedood De Zuiderzee-stemrwet De Intern. Kath. Vrouwenbond Verhoogde invoerrechten De stand der aardbeien De brand te Zaandam De Dusseldorfsche moordenaar Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam Pieter Kürter gearresteerd GARAGE JAC MET en leder, met of zonder bruin Voornaamste cKieuws SCHOOLTASSCHEN, in wasdoek handvat, zwart en De burgemeester van Berlijn ontslagen NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD st Het Koninklyk bexoek aan Amsterdam. JumM Souk-CAhras In de Medjerda-vallei „De Beata Vita” Ernstige fabrieksbrand té Kaatshewvel. Autotocht door Amsterdam-.,Zuid*’ en „West.” moordenaar reamp- Dusseldorf sche Zijn arrestatie. den Capelle Soet Goede vooruHdchten i Duitschland verhoogt de rechten op rogge en voedergerst Tijdens een hevig onweder Zaterdagavond is te Drempt een pleegkind van den heer Elissen door den bliksem gedood. verlaten, die steenmassa’s, te midden goudgele graanvelden aan weerszijden den spoorweg. En we zijn trouwens Levenslanoe geheele ongeschiktheid tot verken door verlies van heids armen, belde boenen of beide oosen Een feestelijk deftigheic zaal en gi bij een ongeval met doodeliiken afloop De brand op het Pelgrtmachip, Weugv drag der bemanning? De Spaansche politieke moeilijkheden ete een oplossing. Het Centraal Comité der Communiettoehe Wijnkoopgroep stelt aan de leden voor dte partij op te heffen. Ueht op De lantaarns moeten linken worden opgestoken om 9.34 uur. en door bij varliee van's anderen dsp* ABONNEMENTEN: voer Alkmaar en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal f 3i5; per poet, per kwartaal f 3A3 by voomitbetaUng. n De „Graf Zeppelin" te Rio de geland. Barometerstand 9 uur vm: 755. Achteruit, JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Aan verschillenden de uitkeertng voorioopig stopgeaet es TELEFOON 572 TELEFOON «73 De teerd? Z. H. de Paus bevestigde de herbenoeming van mevr. SteenbergheEngeringh tot presi dente van den internationalen Katholieken vrouwenbond. Mej. Romme zal weer algemeen secretaresse van den bond zijn. bij verlies van een hand, een voet of een oog In ieder geval massa-moordenaar Naar gemeld wordt, heeft de Dusseldorf sche politie heden een arrestatie verricht, die met de vele aldaar gepleegde moorden in verband moet staan Nader wordt gemeld, dat de gearresteerde een 47-jarig arbeider. Peter Kürten genaamd is. Zijn aanhouding geschiedde zoo verras send snel, dat Kürten terstond een beken tenis aflegde omtrent een onlangs op een jong meisje gepleegde aanranding. Bij zijn verder verhoor cekende hij, ook de geduren de het vorig jaar te Dusseldorf gepieegde moordën op zyn gefceten te hebb-n. De politie stelt, een onderzoek in naar de juistheid der djpr den verdachte at gelegde verklaringen. De K. L. M. heeft haar piloot E. van Dtfk een zesweeksch verlof verleend, om me* Kingsford Smith de Oceaanvlacht te makaa. Zondagsche visite aan de Rodin- tentoonstelling en aan „Arti.” Als waardig slot van het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad hebben Koningin, Prins en Prinses gistermiddag een rijtoer gemaakt, welke tweemaal gerulmen tijd Ls onderbroken door het bezichtigen van twee tentoonstellin gen. n.l. die van Rodin- in het Stedelyk Mu seum en de voorjaarstentoonstelling van „Arti" aan het Rokin. Voor het museum stond een dichte men- schenmassa. wier toeiuchtingen vooral de Ko ningin en de Prinses t»-1den. In de vestibule werden Je hoogc gasten ontvangen door den heer C. W. H. Baard, directeur van het museum, den heer Georges Grappe. conservator van het museum Rodin te Parijs het bezoek gold alleen de exjxxsi- tie van den grooten meester den heer J. Siedenburg van den kunsthandel Frans Buff a en Zonen, die de tentoonstelling heeft inge richt, en door den heer E. Polak, wethouder voor de kunstzaken. Op de bovenverdieping hadden een groot aantal bevoorrechten een plaatsje gekregen langs de balustrade bij de trap. Hare Majes teit werd rondgeleid door den heer Grappe terwijl voor de Prinses en den Prins respec tievelijk als begeleider optraden de heeren Siedenburg en Polak. Met groote belangstel ling bezichtigde het hooge gezelschap de ver schillende prachtige beeldhouwwerken, als mede de teekenlngen en aquarellen van den grooten meester; welke werken alle afkomstig zijn uit het Museum Rodin te Parijs. Te half vier was het bezoek geëindigd en begaven de hooge gasten zich met het gevolg naar de rijtuigen. Toen de Koningin en Prin ses zich in den ingang van het gebouw ver toonden, steeg uit de buiten wachtende massa een langdurig gejuich op. Door een gedeelte van het Vondelpark trok de stoet vervolgens langs Vondelstraat en Tesselschs.destraat naar het Leidscheboschje, vanwaar langs het Leidscheplein en door de Leidschestraat met een korten omweg langs de graclïtcn over het Muntplein naar het Ro kin werd gereden, waar voor de tweede maal op dezen middag, ten aanschouwe van een groote menschenmenigte werd halt gehouden, ditmaal voor het gebouw „Arti et Amicitiae". In ..Arti” werden de Hooge Bezoekers ont vangen door de heer enC. G. 't Hooft, vodt- zitter, F. Bobeldiik. vice-voorzitter. Reicher, secretaris, M. J. van Raalte. penningmeester en G. Westerman, tweede secretaris. Twee da mes Boelen boden de Koningin en de Prinses bloemen aan. Hierna werd onmiddeliyk over gegaan tot de bezichtiging van de op de bo venverdieping ondergebrachte voorjaarsten toonstelling van schilderijen en beeldhouw werken van de leden der maatschappij. bijeen breuk ven been of erm Het Koninklijk gezin ter kerke De velen, die gistermorgen hun schreden gericht hebben naar de Nieuwe Kerk aan den Dam. om daar den 106den jeugddienst mede te maken, hebben het groote voorrecht mo gen smaken om het Koninklijk' gezin in hun midden te zien. Toen de voorganger ds. W. van Limburgh aankondigde, dat de Konink lijke familie den dienst zou bijwonen, was in het kerkgebouw ofschoon niet voor uit bekend was gemaakt, waar de hooge gas ten ter kerke zouden gaan geen plaats on bezet. waarbij de jeugd natuurlijk domineer- den Stadsschouwburg :ld, waarop een cachet van !t was. boden Zaterdagavond ren van den Stadsschouwburg. De gangen door de pracht der Perzische tapijten en het groen der palmen, de zaal door haar versiering met blauwe irissen, theerozen, witte lathyrus en witte hortensia's en last (not least, door haarpubliek, de heeren in rok of rmoking. de dames in rijke avondtoi letten. Al deze kleur en schittering golden het feit, dat de Koninklijke Familie de Haar ter eere gegeven galavoorstelling zou komen by- wonen. Het was bijna half negen, toen alle hoofden zich naar de Koninklijke loge wend den, waar de hoogc bezoekers zichtbaar wer den. Di Moorlag, staande ter linkerzijde van de overdekte orkestruimte, zong onmiddellijk hierna zuiver en helder als men van haar ge wend is, twee coupletten van het ..Wilhel mus.” De Koningin droeg een avondkleed van goudbrocaat, het kapsel was getooid met de met diamanten bezette tiara. Haar in 1918 als nationaal huldebiyk aangeboden, de Prin ses droeg een eenvoudige, lichtblauwe avond japon. de Prins was in generaals-unlform. Na de korte, treffende plechtigheid van het volkslied, doofden in de zaal de lichten, en week het gordijn voor de opvoering door het „Vereenigd Tooneel" van het blijspel „Een huwelijk onder Lodewjjk XV." door Alexander Dumas Pils, in de vertaling en regie van Eduard Verkade. die met Nel Stants de hoofd rol vervulden. Het stuk had veel succes en het publiek viel telkens krachtig bij, toen de Koningin na elk bedrijf het sein gaf tot ap plaus. Waar de handeling dit eischte en ook in de entr’actes bracht een strijkkwartet mu ziek ten gehoore. In de pauze begaven de hooge gasten zich naar den foj?er, die op smaakvolle wijze met bloemen, planten en Perzische tapijten ver sierd was. de. In de gereserveerde bank der ouderlingen, tegenover den preekstoel namen Koningin. Prins en Prinses, die den korten afstand van het Paleis naar de kerk te voet hadden afge legd. te ruim tien uur plaats, waarna de dienst onmiddellijk een aanvang nam. Na de in den jeugddienst gebruikelijke li turgie tijdens het gebed smeekte ds. van' Limburgh Gods zegen af over het Koninklijk Huis hield de vorganger een predikatie over de beteekenis van den Hemelvaartsdag, met als tekst ..Jezus achter een wolk." De dienst, welke door de Landsvrouwe en haar Gemaal en dochter met groote aandacht werd gevolgd, werd met gebed en orgelspel gesloten. Onder de aanwezigen bevond zich ook burgemeester De Vlugt. Terwijl allen zich .van hun plaatsen verhie ven, verlieten de l.ooge bezoekers het kerkge bouw. vanwaar zij. >en aanschouwe van een talrijk publiek, dat zich op den Dam verza meld had, met het gevolg naar het paleis wandelden. vodr, echter goed weer en voldoenden regen er doorheen groeien. Droog en schraal weer vermeerdert de schade door de rupe, en werkt daardoor slechten groei der planten sterk in de hand. De Duitsche Evern staat over het alge meen beat en bloeit buitengewoon sterk. Bjj de Amazone komen de boven gesignaleerde versch!- vat zoodat omtrent den Alle ebonné'e op dit bied tirn indevolm de verzekeringevoorwaarden gggggggg Uien ongevallen verzekerd voor een der volgende uitfaseringen f 3000 BUREAU: BOF ALKMAAR Telefoon: AdminMraUe Ne, 433 Redactie No. «33 Amsterdam ..Zuid" en ..West, elk zoo In den loop der jaren uitgebreid tot een stad op zich zelf. hebben Zaterdagmiddag van den groot- sten rijtoer, welken het Koninklijk gezin tij dens -het huidig bezoek heeft gemaakt, het leeuwenaandeel voor zich opgeëischt. Ditmaal werd de lange rit 20 K.M. in totaal niet onderbroken door het oponthoud van een of ficieel bezoek aan een of ander openbaar ge bouw. Te kwart over twee van het caritlon klonk het „Wilhelmus” en de pittige mari niers presenteerden het geweer vertrok de stoet van auto's van het Paleis. Een talrijk publiek op den Dam sloeg het vertrek gade. Straat en gracht boden op dit eerste deel van de route het beeld van een niet overmatige belangstelling, een beeld, dat op den Amstel bij de Keizersgracht plots op grappige wijze vervormde door de vroolijke belangstelling van een rijtje bestjes. die als symbool van hun liefde voor het Huis van Oranje een glaasje ranja in de hand hadden. *- De drukte op straat was bijzonder groot in de Kromme Mijdrechtstraat waar de auto's rijdende langs een haag van menschen. groo ten en kleinen, hun vaart moesten temperen en in de Talmastraat. waar de kinderen van „Patrimonium" het Koninklijk gezin met oranje vlaggetjes toewuifden. Over het rus tieke Coöperatiehof trok de stoet door ver schillende straten achter de vensters der huizen en op de balcons zaten of stonden tal van nieuwsgierigen naar de Maasstraat, waar de belangstelling der bewoners een iet wat ..dringend" karakter droeg; met dit versche beeld in het geheugen leek de hierna komende breede Noorder Amstellaan. voor een groot gedeelte tenminste, eenigszins uit gestorven. Naar de directie van Landbouw bericht, is blijkens telefonische mededeelmg van den rükslandbouwconsulent te Berlijn met in gang van 26 Mei a.s., het invoerrecht op rogge verhoogd tot 15 Mark, dat op voeder- gerst tot 13 Mark per 100 K.G. Op Capelle Soet te Heiloo heeft voor eenige weken de plechtigheid van de eerste steenlegging plaats gehad. Thans ia de nieuwe klok, welke eens de pelgrims tot gebed zal roepen, plechtig gewijd door den Hoogeerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin. pre sident van het Groot-Seminarie Warmond. Geassisteerd door den Zeereerw. HooggeL Heer Prof. Nobel en den Zeereerw. Heer A. J. M. van Meeuwen, pastoor onzer parochie, verrichtte Mgr. de wijding van de klok, die bij den doop den naam van 8t- Agatha ontving. De klok staat in den Imo gen D-toon en ia van Engelsch maaksel. Ze is een geschenk van een ijverig Mariaver- eerder. Zyn leven. In een rapport van de Dusseldorfsche crimineele politie wordt het volgende Rie- degedeeld Het resultaat van het verhoor van den verdachte Kuertzner en van de tot dusver gehoorde getuigen kan nog niet gepubli ceerd worden in verband met het verdere verloop van het verhoor. Resumeerend kan echter gezegd worden, dat de verdenking ver sterkt is. Kuertzner is in 1883 In Muelheim geboren en is reeds 17 maal veroordeeld, o a. In 1905 wegens diefstal In 34 gevallen, ver-, der wegens diefstal in recidive gepleegd in 15 gevallen en eenmaal wegens bedrog. Uit zijn strafregister bleek, dat men met een buitengemeen geslepen en roekeloos mensch te doen had. die voor geen geweld daad terugschrikte. HU is reeds 8 maal we gens gewelddadigheden bestraft, waarbij op merking verdient, dat hy reeds op 19-jarigen leeftijd gewelddadig is opgetreden tegen een meisje, dat hy lastig viel, en naar wie hij een grooten steen wierp, terwijl hy eenige dagen later op haar vader drie revolver schoten loste. Tevens is gebleken dat hij kenn’s aanknoopte met verschillende jonge meisjes, wien hij haar spaarduitjes afhandig maakte en die hij met dreigementen ver volgde. Volgens den stand van het tot dusver ge voerde onderzoek staat de schuld van Kuertzner tn het geval van den huisknecht Schulte absoluut vast. Ook in het leatste geval van aanranding van een meisjs 'ji het Grafenbergerwoud op 14 Mei 1929 is bewijs materiaal voorhanden. De verhoeren gelden op bet oogenblik het oogenblik het onderzoek naar da schuld van Kuertzner in het geval Maria Hahn. Naar verluidt zou Kuertzner bekend heb ben den moord op de g-jarlge Rosa Oh lin ger en op den invalide Scheer gepleegd te hebben. Naar wij vernemen is door de Genei A Commissie tot uitkeering van steun aan visschers en anderen, in verband met de droogmaking van de Zuiderzee, de uitkee ring aan meerderen dezer steuntrekkers voorlooplg stopgeaet. Een en ander ge schiedt in verband met de ruime inkomsten uit de ansjovisvisscherij groefd van de gezwollen stortregens der win ters; tusschen de dubbele huizenry, verblin dend in 't licht der morgenzon, lange stre pen van t teerste hemel azuur; met hier en daar in de dichte, diepgaande schaduw van een deuropening vage, op matten neerge hurkte gedaanten, loome gestalte'R, gehuld In schrille kleuren, of stijf gepakt in sombere vlokkige wol Dan. 'n voorbijgaand ruiter, half op rijn zSel gevouwen, de groote Zuidelijke zonnehoed achterover tusschen de schouders geworpen en met den hiel den sierlijken gang van zijn rijdier aanzettend, zóó zien we van daag Thagaste. Zóó deed het zich ongetwij feld voor aan den reiziger in Augustinus' tyd Louis Bertrand moet dat in 1912 vooral ge schreven hebben over het zoogenaamd Ara bische gedeelte van 't stadje. Want het cen trum van deze sedert den oorlog erg veran derende plaats heeft nu een prachtig-ruim en lommerrijk stadsplein, met muziektent in aanbouw de Place de Thagaste. Er is nog "n ander fraai plein, de Place du docteur Clada, waarop de Sint Augustinus-kerk op een ter rasvormige verhooging ligt. Werkelijk, dit is het middelpunt van 'n heel aardig Euro- peesch stadje. Ge ziet direct buiten het drukke station. druk vanwege een enorm toegenomen goe derenvervoer. alweer, zooals overal in N.- Afrika. het oorlogsmonument met den Gal- litchen haan aan den draal van den weg liggen. En daar voorbij, komt ge dan meteen in wat in elk flink Hollandsch dorp de .sta tionsstraat” zou heeten. doch hier rue de Madaura. Ging de twaalfjarige tcholier Augustinus niet te Madaura school om er volgens de neldenschê leerwijze onderwezen te worden? Dan moet htl ook dezen w»g ge nomen hebben. Als jongen, gezeten op zijn klein paard in *het hooge zadel. Dat wil zeg gen: op 'n breed zadel mat een hooge, hou ten rugleuning, donkerrood en vol met kleu rige figuren en fraaie arabesken. Want de beschilderde zadels uit deze streek zijn nog beroemd. Maar ik ben al gauw naar den hoogsten der drie heuvelen rond Souk-Ahras gegaan, omdat pastoor Garcia zoo vriendelijk was, me zelf den olijfboom te willen toonen. En de meest-geloofwaa-dige bescheiden staven de alom-verbreide traditie, dat deze olijfboom daarboven méér dan zestien eeuwen oud is. ja, zooals meerdere bekend* oiyfboomen. rlch- relven aanhoudend verjongt. De ft-ansche schildwacht deed me niet teruggaan, hoewel de boom boven op den heuvel met 'n bordj 'n versterkt kopje zouden ze in Zuld-Afrika zeggen als 'n reeds van verre zichtbare merkwaardigheid, nu op militair terrein staat. En toerf. vanaf die hoogte zag ik Souk-Ahras, tusschen zijn drie heuvels met hun grillige berghellingen in, als in 'n soort eeuwig-groen en koel dal, verzonken liggen Diir. die nieuwe koepel toren, dat is 't stadhuis; dat „Liberté, Ega- lité, Fratemité op den gevel heeft; waar ik den deftlgen burgemeester van Souk-Ahras later geïnterviewd heb. De Place de Thagaste ligt wat lager dan het terras-achtlg kerk plein. Déér is men op zUn Amerikaansch be zig de on-pretentieuze dorpskerk in een eer- biedwaardig-oud-uitziende Byzantijnsche ba siliek om te zetten! Zoowel van binnen als van bulten! Waarover later, omdat ik eerst vertellen wil. dat de reeds genoemde olijfboom er een uit Patricius’ eigen olijf- hof moet geweest zijn. „Waaronder Augus tinus dan zat te studeeren en te mijmeren", zei later de pastoor, ernstig; want hij is een geleerde oudheidkenner. Terug in het stadje-zeU, in de Rue de Ma daura, komt men voorby een mooie, fel-witte moskee, met slanke minaret, een beetje van den weg af, aan 't einde van een doodloo- pende zijstraat. Ik heb die moskee van Souk- Ahras hel verlicht gezien, met 'n druk ver keer van blanke figuren, in- en uitgaande: Zóó heb ik op 't uur van het „apéritif" het stadsplein, de terrassen der vele café'3, vol kleurig gekleede Mooren zien zitten. Ik heb ze daar natuurlijk weer zien schaken en dobbe len; druk hooren redetwisten onder 't fel gestlculeerenHet zyn er, in dit land van Augustinus de zware, vierkante mannen gestalten; wier vol behaard gelaat de stoere, maar heelemaal niet onvriendelijke trekken draagt van een veefokker of een heereboer. koopman of handelaar in landbouwproduc ten Van iemand, die slechts van en voor het land leeft; alleen maar belang heeft bij den wijnstok, de bosschencultuur en het gezochte melkvee van de Guelma-soort. Juist des an deren daags. Dinsdags, kon ik op de markt zien, hoe het buitenmensch-type van Souk- Ahras daar reeds in uiterlijkheden de meer landelijke menschen der omgeving domi neert. En als ge zoo maar links en rechts eens kennis maakt met de nakomelingen van het Thagaste van Augustinus, waarachtig, het bekende beeld van Patricius en van den ryken burgemeester Rotnanlanus en vooral van de goede Monica wordt als 't ware hier in levenden lyve handelende in de drukke kleinsteedschc straten van Souk-Ahras. En dan de scholieren, de jongelui van Augustinus’ stadje. hoe forsch van schou der, breed van gezicht, fel van oogopslag onder de lange wimpers en luchtig van ma nieren lijken ze mij. Onder hun roode che- chia's (fez) uit hebben ze vaak ondeugend- koket een anjer of roosje gestoken; of ze knabbelen gedachteloos op den steel van een kleurige bloemIk heb kleinere kinde ren op steenen stoepen voor de huizen met gladde witte steentjes al vol hartstocht hun kansspelletjes zien "loen, net als Augustinus. Maar ik heb ze er ook in 't Maria-lof zoo geweldig forsch hooren bidden: „Je vous salue. Marie, pleine de graceTerwijl de pastoor-deken op een stoel, met zün rug naar ’t altaar, by elk tientje van den rozenkrans een korte uitlegging er van gaf. En de won derlijke schildering in het „Leven van de H. Monica,” van Mgr. Bougaud, kwam telkens weer in de gedachten, wanneer ik die plompe vrouwen argeloos met hun risten van bab belende kleine kinderen de St. Augustinus- kerk zag binnenslenteren. Maar daarover, over die kerk, moet ik u héél in 't bijzon der spreken; dat heb ik pastoor Garcia, van Souk-Ahras, trouwens beloofd I ch^aselen voor, doch ook deze soort be- dit jaar een groot aantal bloemtrossen. by goed weer de vooruitzichten 'niet slecht riin Omtrent den als verdacht van oe moor- te Düsseldorf gearresteerden koetsier Peter Kuertzner, wordt nog nader bekend De gearresteerde woont in het stadsdeel Fllngem, waar eveneens ve.c overvallen en moordaanslagen zijn gepleegd op een man sarde. Vroeger was hij mc'.s aar. doch sinds drie maanden werkloos. Het grootste deel der gezinsinkomsten komt van zijn vrouw die in een café werkzaam is. Kuertzner heeft kans gezien op zooJnj-.qe wijze zijn doen en laten te verbloemen, dat niemand in hem den moordenaar vermoedde. Bij een onlangs naar aanleiding vaji een zeden misdrijf ingesteld politie-onderzoek. viel de verdenking op den thans gearresteerde. Ge constateerd werd tijdens het onderzoek, dat de dader wel evenzeer de andere misdrij ven kon hebben begaan en deze dader kon niemand anders zijn dan de arbeider Kuertz ner. Vrijdag keerde hy niet meer in zijn echtelijke woning terug. Intusschen had hij in een ander stadsdeel een kamer gehuurd. De politie kwam ter oore. dat Kuertzner met zyn vrouw had afgesproken haar Zater dag ergens te ontmoeten. Ter plaatse werd de verdachte toen gearresteerd. De man werd verhoord en naar verschillende plekken vervoerd waar moordaanslagen waren ge pleegd. De door hem in Augustus aange rande personen hadden evenwel een nauw keurige signalementsopgave verstrekt, waar door men versterkt werd in de zekerheid met den moordenaar te doen te hebben. Hoewel het niet vaststaat, dat Kuertzner alle moorden bedreven heeft, kunnen hem in ieder geval eenige ten laste worden ge legd. L Dien Maandag na 't Eucharistisch Congres, toen wij om 7.20 met den vóórtrein Tunis in de richting van Algerië verlieten de kardi nalen- en bisschoppentrein zou tien minuten later volgen, hebben we de gulle Congres stad een jovlalen afscheidsgroet toegezwaaid. En ik voor mij heb meteen even myn her- inneringscel met 't etiket „Congres van Car thago”, hermetisch verzegeld. Zooals n.iin Amerikaansche vriend van Fox'es ..Movieto ne” ’t met zijn blikken doozen vol prachtige fllm-opnamen deed. Later zullen al mijn Indrukken, weer op genomen onder de kleur-klank-filmen van mijn „zesde zintuig", van 's menschen ont zaglijk geheugen-archlefbjj ons journalis tiek denkwerk ook weer dienstig gemaakt kunnen worden. Want nu krijgen we éérst: het opnemen en registrecren van indrukken uit „het Land van Augustinus.” Waarmede ik bedoel: de landstreek van het oude Nu- midië, die aan Carthago's pro-consuialr ge bied grensde en nu ongeveer het departement van Constantine, in Algerië, uitmaakt. Waar door een behoorlijke spoorweg loopt van Tunis over Ghardimaou (grens) naar Souk- Ahras en de kust: Bóne (Hippo). 'n Land vol herinneringen! Wanneer Augustinus in zijn Belijdenissen (Boek X, 20) beredeneert, hoe het geheugen ons moet helpen om het gelukkige leven te leeren kennen, waarvan het den naam be houden heeft, dan begint hij zyn volgend Hoofdstuk, 21: „Hoe het geheugen het geluk kige leven bevat", als volgt: „Is het hiermee zoo. zooals iemand zich Carthago herinnert, dat hij gezien heeft? Neen. Want het gelukkige leven wordt niet door de oogen gezien, omdat het geen lichaam isDoch wij hebben het gelukkig leven in onze gedachte; aldus beminnen wij dat. en toch willen wy het (ook) nog verkrijgen, op dat wjj (inderdaad) gelukkig zijn In de twee volgende hfdst. zegt de heilige auteur, dan. wat dat gelukkige leven, dat „Beata Vita" van Augustinus, eigenlijk is: „En dat is het gelukkige leven: zich te verheugen tot U. over U, om U; dat is het en geen anderde vreugde over de waarheid. Immer, dat is de vreugde over U, die de waarheid zijt, o mijn God. mijn verlichting, heil van mijn aangezicht, mijn God! Dit za- Bge leven willen allen; dat leven, dat alleen 't gelukkige is. willen allen. De vreugde over de waarheid willen allen Van het Congres en het Eucharistisch the ma zijn we nu afgestapt, om meer speciaal eenige indrukken vast te leggen uit Augusti nus' vaderland. Vooral wijl nu de luisterrijke feesten te Bóne (Hippo) heden afgeloopen zijn en de veel bescheidener plechtigheden te Souk-Ahras reeds verleden week. Vloeien immers de herinnering aan de ge liefde zintuiglijk waargenomen wereld van zyn zonnig mooi Numldië niet onophoudelijk door het verlichte en abstracte geestesleven heen van Sint Augustinus, den Kerkvader van Afrika bij uitnemendheid? De spoorweg van Tunis naar Souk-Ahias (het Thagaste van weleer) is nu de heirbaan voor het modem verkeer tusschen de' twee hoofdsteden van Fransch N.-Afrika, Tunis en Algiers. Komt men van Tunis dan ligt de geboorteplaats van Augustinus op iets over de 300 van de bijna 900 K.M. tusschen Tunis en Algiers. Over enkele jaren zal waarschijnlijk ook reeds een druk verkeer per auto het stij gend toeristen-bezoek langs den goeden straatweg voeren, die parallel loopt met dien der treinen. Dat zal ons beter gelegenheid geven om het ongemeen schilderachtige van de Medjerda-vallei te genieten. Vanuit onzen comfortabelen salon-wagen hebben wy, niet verre van Tunis, de nog uitstekend- bewaarde, ontzaglijk massieve baksteenen bo gen van Carthago's voormalige bovengrond- sche waterleiding kunnen bewonderen. Het zijn de aquaducten, die de wateren vit de Zaghouan-bergen over een afstand van méér dan 90 K.M. naar Afrika's toenmalige hoofd stad Carthago, brachten. Ze staan nu hoog en van van heele brokstukken van Tunis’ oude forten, met de zware ringmuren der middeleeuwsch-ver sterkte ommantcling der toenmalige Moor- sche hoofdstad, voorbijgestoomd. Dan rijdt de trein voor méér dan vijf uren, op en af. telkens weer zig-zag-doende rond de berghellingen, door de lange, liefeiyke meestal bloeiende vallei van de Medjerda; die we nog herhaaldelijk overtrekken, grillig als haar loop is. De Medjerda is de belang rijkste Noordafrik. rivier van dit Land van Augustinus. Hier en daar neemt ze zelfs machtiger stroomen dan zij zelf in hare bed ding op De oude Romeinen noemden die rivier de Bagrada,. Hun dichters, vooral de Afrlkaanschc, nebben haar meermalen vol lof bezongen. Ze behoort geheel bij dit af wisselend landschap, ontspringt ten Z. W. en niet verre van Souk-Ahras. het Tha gaste van den decurio Patricius en der goede moeder Monica en baant zich dan van de uiterst vruchtbare hoogvlakte aldaar een wlsselvalligen weg door en langs schier einde- looze. beboschte kleurige bergketens. Die een rijk palet van allerlei tlntschakeeringen op afgeronde flanken dragen. Het groen-drab- blge waterdebiet van de Medjerda is ook al weer hoogst onregelmatig en ongelijk; soms bruist er wel een millioen kubieke meters per seconde door heen, terwijl op andere tij den haar breedte gelijkt op die van een flinke Hollandsche sloot, waarin amper een meter diep water vloeit. Hoe meer men Souk-Ahras nadert, des te vruchtbaarder lijkt mij de vallei van Augus tinus’ geliefden stroom wel te zyn; en de spoorweg stijgt nu voortdurend. Zoodat het nyvere stadje niet weggemoffeld, maar vrij en frank op een hoogvlakte en 673 M. boven den zeespiegel gelegen is. Nu. met eenige ontroering ik had er zóó naar verlangd! ben ik tegelijk met een lerachen Augustijn, uitgestapt. En heb mijn bagage aan den gedienstigen Ahmed, van bet Grand Hötel. overhandigd Herinnert ge u Bertrand's beschrijving van Souk-Ahras? Laat me uw geheugen wat op- Irisschen: ‘t is de moeite waard. „Kleine, fel-witte straatjes, die zich op- BHtm team S» 1MB. diep door- Zaterdagmorgen was een deel van de brandweer te Zaandam nog bezig met het na- blusschingswerk Nu pas kan een overzicht verkregen wor den van de oppervlakte, waarover de brand heeft gewoed, en het blijkt, dat het vuur groote verwoestingen heeft aangericht. De oorzaak van den brand ligt nog geheel in het duister. Zelfs staat niet vast, waar het vuur zijn oorsprong heeft gevonden. Om wonenden meenen den brand het eerst te hebben gezien in het pakhuis „De Zaan" van de firma J. Schoemaker, doch er zijn er ook. die de mogelijkheid aannemen, dat de brand in de timmermanswerkplaats van den heer Boerendans is ontstaan. Het personeel van de firma Schoemaker. dat in de fabriek aanwezig was en juist was gaan schaften, had echter geenerlei onraad ontdekt. Blijkens de mededeelingen van de politie wordt het het meest waarschijnlijk geacht. AOVERTENTIEPRUS: Vaa regels t Uil peFel 1 RECLAME »er regel d* eerste pegmat PV*rt«« pagma-s RM RUBRIEK .VRAAG EN AANBOB* 50 .■■r*l«brtsHn< per p lastig «A9 per advertentie vaa 5 rage*} teder* regel atecr «JS bij verlies van een duim of wiisvinKer I vU Onze correspondent te Heemskerk meldt ons over den stand der aardbeien het voe gende: Ter plaatse zijn de aardbeien mede door den gevallen regen goed gegroeid de laat ste week. Hoewel zeer goed en goed te veld staande aardbeien te zien zijn, worden toch nog veel akkers aangetroffen, waarvan de stand maar heel matig is. Opmerkelijk is. dat veel hoeken met aard- belden, welke in 1929 goed, in sommige gevallen zelfs best waren, nu juist bet slechtst in stand zijn. In hoeverre deze achterstand wordt in gehaald. valt moeilijk te voorspellen, wijl dit ook ten zeerste afhankelijk is van de weersgesteldheid der eerstvolgende weken. Hier en daar komt ock weer de gevreesde rups vodr. echter kunnen de aardbeien door De burgemeester van Berlijn, Dr. Böss, werd in verband met het Sklarek-schandaal uit De Britache avtetrice Amy Johnson te heden ie Fort Darwin geland. (Wodt vervolgd).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1