Gemengd odGieuws FEUILLETON dduitenlandsch oJ^ieuws De Hongaarschc Koningskwestie Autobus in brand Feesten in het Rijnland Schade van 2Y2 a 3 ton De brand op' het petgrimschip Royement van duizenden leden Het lijk van Napoleon Uit de communistische beweging KORT NIEUWS Steeds meer optochten KERKNIEUWS „Konnersreuth in Roemenië' DE ERFENIS VAN EEN PRINSES ^.7 Fabrieksbrand te Kaatsheuvel Gemenède ^Buitenlandsche dSerichten Reddende formule voor koning Alfonso Onregelmatigheden bij een „Witte Kruis”-afdeeling 101-jarige gezondheid Russische Communistische partij De Spaansche politieke moeilijkheden Bombay en de beweging van Gandhi Hevig onweer Pater C. Flecken S.J. t Te Mariëndaal overleden Roodvonk Woonhuis af gebrand De schoonste iisgrot ter wereld Haar geheimen nog niet alle ontsluierd u Oplossing ten gunste van de legitimisten 12.00 Airowso x De inzittenden ongedeerd Regeering en oppositie uit Wangedrag der bemanning? Is het gebalsemd? De Wünkooppartü wordt opgeheven t boord was diens vrouw. Deze luis- De het den (Wordt vervolgd..) trekken naar den Een actetesch met de boeken verloren geraakt schap, had men met de moeilijke taak belast de millioenen te bemachtigen. Mijnheer de Gerly zag weldra in, dat men hem gouden bergen voorgespiegeld had. Van zün candidatuur bU de verkiezingen werd niet meer gesproken. En zij die eerst hartelijk en vleiend waren geweest om hem te winnen, werden nu nlotseling hardvochtig en onverbiddelijk. Spoedig begreep hij ook. dat hij niet aileen de sekte, waarbij hjj zich door een vreese’üke verbintenis voor gansch het leven had aan gesloten. moest steunen door zijn eigen geld, maar ook door dat van anderen. Zoo kwam Blücher hem op zekeren cag 'n bezoek brengen. Hij was nu niet meer de ho ningzoete, beleefde vleier van voorheen, want zijn prooi was steeds in zijn macht, maar de onverzetteljjke man, die zich van zijn macht bewust is. Opeens vroeg hij zonder inleiding of be dekte woorden: De prinses bezit verscheidene millioenen, niet, waar? Dat heeft men mjj verzekerd en die inlichtingen moeten juist zijn. Ik weet niet, hoe groot haar vermogen is. antwoordde de graaf ontwijkend. Haar fortuin is groot, dat weet ik en cSxt is bet voornaamste. Welnu, wij hebben dat geld noodig. Hooge Raad heeft het zoo beslist. Geef uw oogen den kost en onderzoek het geval Wjj geven u drie maanden tijd. Met verontwaardiging gaf de ander te ken- ,Waar God z'n kerk bouwt, daar haast de duivel zich om er een kapelletje naast te zetten.” Dit oude*spreekwoord kwam ons aanstonds voor den geest, toen we tn een Weensch sensatieblad het - olgende bericht lazen Een rjjke groot grondbezitster in Klau- senburg krijgt op Goeden Vrijdag de stig- Gisternacht om half vier brak brand in de Stoomschoenenfabriek van de N.V. M. Zacht, gelegen aan de Hoofdstraat te Kaats heuvel. In een half uur tijd was de fabriek, die een oppervlakte beslaat van ongeveer 1200 vierkante Meter, geheel in de asch gelegd. De plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse, doch bepaalde zich met de vier stralen, die te barer beschikking stonden, tot het nat houden van de omliggende gebouwen. Om kwart over vier was reeds de Tilburgsche brandweer, die eveneens gealarmeerd was. met een stoomspuit ter plaatse. Aan haar krachtig optreden is het te danken, dat het woonhuis voor het vuur gespaard bleef. De schade wordt geraamd op 21X4 3 ton. De fabriek was verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. 150 arbeiders zijn lijdelijk buiten werk gesteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand Is nog niets bekend. Door het feit, dat een dezer dagen reeds begin van brand werd ontdekt, dat men tijdig heeft kunnen blusschen. acht men brandstichting niet uitgesloten. Een autobus van den heer van der Biesen te Kerkrade. die mijnwerkers naar Vaals vervoerde, is in de buurtschap Lemlers in brand geraakt en tot op het geraamte uitgebrand. De betrekkelijk nieuwe bus was niet verzekerd. De mijnwerkers, die zich In de bus bevonden, konden zich tijdig redden. In goede gezondheid vierde de wed. JacobsSwagemakers te Oud-Gastel haar lOlen verjaardag. ten van de Gramoioonpl. orkest. M. Aan de ..Daily Herald” worden uit Djed- dah ernstige mededeelingen geseind omtrent het gedrag van de bemanning van het ss. .Asia,” dat een groot aantal pelgrims ver voerde en in brand is geraakt. Het heet dat de officieren en de bemanning van het schip dit hebben verlaten zonder zich om het lot der passaéiers te bekommeren, waarvan er zooals men weet meer dan honderd zjjn om gekomen. (Dit zou niet ónmogelijk zijn, daar Vrijdag werd gemeld, dat de geheele beman ning is gered.) De bedevaartgangers zouden zich er over hebben beklaagd dat zjj, toen ze zich in de reddingsbooten wilden begeven, ruw behandeld werden; slechts twee booten werden neergelaten, waarin de kapitein, of ficieren en bemanning het eerst plaats na men. De pompen van het schip werkten niet. In het geheel bevonden zich 1530 pelgrims op de „Asla," die van Hoedalda naar Djl- boeti op weg was. De oorzaak van den brand is niet bekend. De koning van Hedjaz heeft hulpmaatrege len op groote schaal genomen. De geredden zijn in barakken ondergebracht. heer Wijnkoop wordt verdedigd diens terugtreden uit de politiek. De te Parijs verschijnende editie van de New York Herald bevatte voor eenige dagen een interview van een historicus, den heer Pavnard, die beweerde, dat bij gebrek aan de noodige producten, het lijk van keizer Napoleon I, te Sint-Helena niet gebalsemd zou zijn geworden. Volgens hem zouden dan ook de vier om elkaar genagelde kisten, die in de Inval leden te Parijs rusten, dan -ook niets meer be vatten dan wat assche en wat overblijfselen van de uniform van den grooten veldheer. Tegenover deze bewering van den heer Paynard, staat nochtans de verklaring van den priester J Coquera, die m 1840 op Sint Helena de opening bijwoonde van de vier lijkkisten, vooraleer zij aan boord werden gebracht van het schip „Belle Poule’’, dat de overblijfselen van den Franschen keizer naar Frankrijk zou overbrengen. Deze verklaring is zoo omstandig itr dfe details, dat er met aan getwijfeld kan werden Heel het lichaam was zichtbaar als door een lichte mist. Het hoofd lag iets hooger op het kussen, met het breede voorhoofd, de voor eeuwig gesloten oogleden waar nog eenige wimpers aanhingen. Alleen het on derdeel van den neus had wat geleden. De handen waren als van iemand, die nog leeft, zoo helder van tint en van kleur. De nagels waren gegroeid na den dood, zij waren lang en wit. Een der schoenen was losgeraakt en vier teenen mat en blank* staken er door. De uniform van de „Chas seurs de la Garde”, die den keizer werd aan getrokken na zijn dood, was nog in al haar details herkenbaar. Het Groot-Lint van het Eere-legioen stak nog fel af op de witte gilet van de uniform. En de priester besluit Zooals een man daags te voren overleden, hebben we het lijk van den keizer gezien. Wat had de Dood gedurende twintig jaar gedaan Gedurende de twintig jaar had de dood het overschot geéerbiedigd. Ziedaar de bijzonderheden, die slecht overeen te brengen zijn met de verklaring in het Amerikaansch-Fransch blad gedrukt. Vrijdagavond heeft boven Sittard een kort maar hevig onweer gewoed. Tusschen Hcensbroek en Sittard sloeg het hemelvuur op een personen-auto uit Helmond/ De wagen vloog In brand, waarbij de chauffeur tegen een boom reed en twee uur bewus teloos bleef liggen. De auto brandde uit. Te Sittard sloeg de bliksem op het net van de tramljjn SittardHeerlen. De schilder B. Pfennings, die Juist passeerde, werd tegen den grond geslagen, maar bekwam te verhinderen, Egypte uitbreidt. drachtig zijn en dat er een toenemende een heid is onder de godsdienstige gemeenschap pen bij den gemeenschappelijken wensch om zelfregeering te verkrijgen. De reeds vermelde bijeenkomst van Vrijdagavond was georgani seerd door de kooplieden, fabriekseigenaars en katoenmakelaars van Bombay, om hun solidariteit met Gandhi te demonstreeren. In huize „Mariëndaal” bij Grave is In den hoogen ouderdom van 86 jaren overleden de Zeeree rw. Pater C. Flecken S.J. Pater Carolus Flecken werden den 25sten April 1844 geboren. Den 26sten September 1862 trad hij in het noviciaat der Jezuïeten. Na drie jaren van geestelijke vorming, werd hjj in 1865 door zijn oversten gezonden naar het seminarie te Kuilenburg, waar hij ge durende drie jaren de philosophic studeerde. Gedurende vijf jaren doceerde hij vervolgens aan de leerlingen van het Willebrordus-col- lege te Katwijk aan den Rijn. Hierna kwa men de laatste voorbereidingen van het H. Priesterschap te Maastricht en na de H. Priesterwijding maakte Pater Flecken zijn laatste jaar in het Vlaamse he stadje Dron gen. In 1878 kwam Pater Flecken voor 't eerst aks kapelaan te Rotterdam. Na vier jaren ging hjj andermaal naar het Katwijksche college. Doch een Jaar later werd hem een ander arbeidsveld aangewezen. HU vertrok namelijk naar Nederlandsch-Indië en wel naar het eiland Banka om daar te arbeiden aan het zieleheil der in de Bankasche mijnen werkende Chineezen. Tegen dit klimaat bleek zUn gezondheid echter niet bestand. En den 27sten November 1884 zag de WUnhavensche kerk Pater Flecken weer terug, nu tot her stel van zijn geknakte gezondheid. Een Jaar later. November 1885. werd Pater Flecken geroepen om den gewichtlgen post van rec tor van het studiehuis te Oudenbosch te gaan bekleeden. Van hier werd hem drie jaren daarna de nog zwaardere taak van het Groot-college te Maastricht op de schouders gelegd. Na deze voorname functies te hebben ver vuld, verbleef hU gedurende ongeveer een jaar in „Mariëndaal", bü Grave, om dan weer terug te keeren naar Rotterdam, waar hu weer drie jaren werkzaam was, tot op 5 September 1896 zun benoeming volgde tot kapelaan aan de Zaaierkerk te Amsterdam, waar hij zich 8 jaren aan den parochie- arbeid wijdde. In 1904 ging hij nog één jaar wijden aan het leeraarsambt en doceerde Duitsch aan het Amsterdamsche gymnasium der Jezuïeten. Den 7en September 1905 keerde hü weer in Rotterdam terug. Pater Flecken was toen reeds 61 jaar oud. Zijn verder leven heeft hu daarna te Rotterdam doorgebracht. In October 1928 vertrok hü dan naar Maas tricht en voor een jaar naar het landelijke „Mariëndaal”. Een groot aantal personen zUn geroyeerd als leden der afd. Moskou van de Russische communistische partü. nl. 4000 arbeiders <6 pCt.), verder 10 pCt van de boeren en 8 pCt. van de ambtenaren. Als redenen wor den oa. opgegeven passiviteit tegenover den partüarbeid en drankzucht. De afdeeling telt ca. 200.000 leden. Wat gij mij daar voorstelt is iets moo- sterachtigs en de zuiverste schurkerij. Bücher protesteerde niet tegen deze be schuldiging. Alleen wierp hü op den kasteelheer een blik die meer zei dan vele welsprekende woor den. Den hernam hü onverschillig en lang zaam: Een weigering wordt door het Genoot schap als verraad beschouwd. Immers gü hebt gezworen het trouw te blUven en te gehoor zamen aan alles wat het u op zal leggen. Ge heel onze leuze ligt besloten in deze twee woorden: getrouwheid of sterven. Hebt gü begrepen mijnheer de graaf? Goed, zei deze en stond op. dan verbreek ik mün relaties met u! Ik wil niet langer lid blUven van een bond*die zulke dingen op zUn programma zet. Een duivelsche grUns kwam er op Blucher's gelaat. GU wilt uw ontslag Indienen? Zoo, mUn- heer de graaf, denkt gü, dat zulks zoo maar gaat? Hebt gij dan nog niet begrepen, dat gü u voor geheel het leven verbonden hebt en ons dus Immer toebehoort. U toebehooren? protesteerde mijnheer de Gerly opgewonden en hoogst verontwaar digd over zulk een tartende onbeschaamd heid. U toebehooren? Weet dan münheer, dat ik niemand toebehoor en niemand te dienen heb. maar mün eigen meester ben. Gü hebt uw beloften niet gehouden en ik ben dus van de müne ontheven. Verdwün van hier, be- Sedert enkele dagen hebben zich In de Isabellakazeme te 's-Hertogenbosch enkele vernachte gevallen van roodvonk en roode- hond voorgedaan. Teneinde besmetting te voorkomen zijn isolementsmaatregelen getroffen voor dat personeel dat met de verdachte patiënten op dezelfde kamers legerde, in totaal 30 man. De patiënten zelf' zün opgenomen in de barakken van het groot ziekenhuis. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Groningen brand uitgebroken In per ceel Boterdiep 72. alwaar de 72-jarlge be woner in diepen rust lag. Een agent van politie wist den slapenden man uit het brandende huis te redden. De woning brandde geheel af. De oorzaak moet gezocht worden In het feit, dat de oude man gedacht had, dat er des avonds dieven op den zolder waren. Kü Is toen met een lampje gaan küken. Er moeten toen vonken in het stroo, dat op zolder lag, gevallen zün. Aan boord van het passagiersschip „City of Sidney", dat op weg was van Glasgow naar Liverpool, had een ontplof fing plaats. Een machinist werd gedood, drie kregen ernstige brandwanden. Volgens deze formule zou de koning eenige zijner prerogatieven inzake het bijeenroepen en ontbinden van het Parlement, en zelfs ten aanzien van de benoeming van nieuwe mi nisters, aan het parlement overdragen. De oud-ministèr Santiago Alba, die zich nog steeds in vrijwillige ballingschap in Parijs bevindt, zou in October generaal Berenguer als premier opvolgen. Deze zou dan algemeene verkiezingen uitschrijven, ten einde een vreedzamen overgang van de dictatuur naar de constitutioneele monarchie te verzekeren en ’n republlkelnschen opstand te vermüden. Graaf Romanones en de markies van Alhuce- mas zouden aag deze besluiten hun steun verleenen door gelük vroeger reeds werd gemeld resp. voorzitter van Kamer en Senaat te worden, en hun persoonlüke vrien den in het kabinet te plaatsen. Aan Catalonië zou „home rule” worden gegeven. De Spaansche bladen schünen zelf wat sceptisch tegenover deze plannen te staan, want ze zeggen, dat dit alles heel mooi is, „tenzü het door onvoorziene omstandigheden in duigen valt!” Calvarieberg Sedert de Paaschdagen stroemen er lede ren dag opnieuw duizenden vrome pelgrims uit alle steden en dorpen van Zevenburgen naar Klausenburg, waar zich op Goeden Vrijdag wonderlüke dingen hadden voorge daan. Op dien dag immers hield er tijdens de godsdienstoefeningen in de Rakoczy-kerk een prachtige automobiel stil voor den Cal varieberg. in den auto was een dame ge zeten van ongeveer 25 jaar. In gezelschap van twee heeren. Toen de auto voor de kerk stil hield, sprong de dame op. stiet een lang gerekten gil uit en zakte bewus teloos ineen. Onder de vrome kerkgangers ontstond een groote opschudding, die nog toenam. toen men" bemerkte, dat deze vrouw uit haar hoofd bloedde en dat men op haar voorhoofd duldelük de wondetee- kenen der doornenkroon kon waarnemen. Uit de holte van de handen en uit de prachtige lakschoentjes van deze dame vloeide bloed, en terwül de omstanders hun best deden om de bewusteloos geworden dame te helpen, deed deze haar oogen open en riep: ,,Nu is het met mij gedaag, ik moet sterven, ach God. sta mU bü!” Onmiddellük werd een dokter gehaald en ook een bekend rechter, tevens voorzitter van* de plaatselgke spiritistische vereeniging kwam spoedig tér plaatse. De geloovige volksmenigte was ten zeerste verheugd, toen deze dame op een rustbed voor het altaar werd gelegd terwül de Liturgische plech tigheden van Goeden Vrijdag verder werden voortgezet. Over deze deftige dame vernamen wij nog de volgende büzonderhedenhet betreft hier de 26-jarige echtgenoote van een groot-grondbezitter uit Klausenberg. Nico- laas Popp. Maria Popp. geboren Molnar Popp is een der rijkste en grootste grond bezitters in Zevenburgen en zün tegenwoor dige vrouw heeft hij drie jaar geleden uit liefde getrouwd Mevrouw Maria Molnar- Pcpp vertelde, dat de H. Aartsengel Ga briel en de lieve Moeder Gods Maria haar reeds sedert haar achtste jaar geregeld ver schenen zyn. In de laatste twee Jaar krügt zij gedu rende de Paaschweek telkens in heviger mate de womdeteekenen. Hetgeen bU den Calvarieberg is voorgevallen werd spoedig in geheel Zevenburgen bekend en sindsdien wordt het kasteel van Popp door duizenden geloovigen en vrome pelgrims belegerd!” Zoodra wij dit bericht vernamen, is een onzer* Redacteurs naar Klausenburg vertrok ken. die ons thans het volgende mededeelt: Na «een degelük onderzoek is ons geble ken dat hier sprake is van de grootste zwendelarü. De famüie. die in het bericht vernoemd wordt als te behooren tot een der meest aanzienlükste en welgestelde groot-grondbezltters van Zevenburgen, staat heelemaal niet gunstig bekend. Daar de ker- kelüke autoriteiten na de wonderlijke ge beurtenis op Goeden Vrüdag onmiddellük haar maatregelen namen en een deskundig onderzoek lieten instellen, kwam reeds aan stonds vast te staan dat hier bedrog in het spel was. De deftige dame had zich deze wonden zelf toegebracht. Sindsdien staat deze geëxalteerde vrouw onder voort durend politie-toezicht. Van de duizenden geloovigen die het kasteel van Popp zouden belegeren, bestaat absoluut niets: heel deze droeve zaak was opgezet uit winstbejag. Bij de a s. bevrijdingsfeesten in het Rün- land te Mainz zal niet alleen de rükskanse- lier het woord voeren, maar ook diens voor ganger, Hennann Muller. Volgens de „Voss. Z.” heeft dr. Brüning reeds weken geleden zün voorganger ver zocht te Mainz te spreken. HU was n.l. van oordeel, dat aan den oud-rijkskanseiier onder wiens leiding het Nieuwe Plan is aangeno men en de vervroegde ontruiming van de derde zóne werd verkregen, bü de bevrü- dingsfeesten een eerste plaats behoort in te nemen. Rükskanselier Brüning wilde, zoo voegt het blad hieraan toe. met dit gebaar niet alleen uiting geven aan zün waardee- rlng voor den oud-kanselier, maar tevens een gunstige atmosfeer scheppen voor de as. po litieke gedachtenwisseling tusschen regee- ringspartüen en oppositie. De Madriieensche correspondent van de „Daily News” seint aan zün blad, dat de censuur den Bpaanschen bladen heeft toege- staan het bericht te publiceeren, dat er een formule is gevonden om koning Alfonso in staat te stellen een uitweg uit de politieke moeilükheden te vinden. De speciale correspondent van de „Daily Herald” te Bombay heeft Vrüdag aan zün blad een telegram gezonden, waarin een beeld wordt gegeven van de beweging in Bombay. Bombay heeft een bevolking van 1.250.000 inwoners, maar in de 23 dagen der maand, die reeds verloopen zün, is vüf van de zes dagen in de zakenwüken niets te doen ge weest. Schier lederen dag worden er optoch ten van zakenlieden en handelaars gehouden onder wie honderden rijke werkgevers die banieren dragen met boycott- en andere leuzen, die thans gemeengoed zün. Schier lederen avond is de groote open ruimte in het midden der stad, de Maidan het Hyde Park van Bombay die een oppervlakte van een halve mül in het vierkant Inneemt, ge vuld door een menigte van ordelüke, in het wit gekleede gestalten, met de bekende Gandhimuts op, luisterend naar redevoerin- rumoerig gepeupel, hoewel de politie zich gen door luidsprekers verspreid Er is geen niet vertoont tüdens deze büeenkomsten. Congresvrüwilligers regelen handig het ver keer en het congres zorgt er ook voor, dat de menigte water kan drinken. Gandhi heeft volgens den correspondent bereikt (en het zou wel eens zün grootste triomf kunnen blüken) dat de standen een- koopen de redacties van de voornaamste bladen om en drukken bü milloenen allerlei laster-brochures. Het schünt, dat de pers he den ten dage almachtig is om te verderven of op te bouwen. Welnu, als dan mün man zün naam en geestesgaven voor het kwaad geeft, dan zal ik mün millioenen storten om zoo veel mogelük die schade te herstellen, mis schien dat aldus het goud van een katholiek opweegt tegen het verraad van anderen, waaraan een Fransch edelman deelneemt. Twee maanden later was het slot van Font- Aulade bewoond en de graaf, eerzuchtlger dan ooit, en slechts schünbaar onderworpen aan den wil van zün vrouw’, was wederom de kasteelheer van vroeger geworden. Nimmer was hü zoo minzaam en voorko mend geweest tegenover zün echtgenoote. Deze beantwoordde de voorgewende genegen heid slechts met een voorzichtige teruggehou- denheld. Zü voelde wel dat een adder onder het gras verborgen lag. Van tüd tot tüd wendde haar man een reis voor om eenige dagen te Bayonne door te brengen en kwam dan slechts gehumeurd en met bezorgd gelaat terug. Jan doorschouwde de zaak. Mevrouw mag wel op haar hoede zün. want men loert op haar millioenen. zei hü eens ernstig waarschuwend. De vrees was niet ongegrond. Zooals wü reeds gezegd hebben, was de Jacht op dm schat begonnen. Blücher, een der geslepen- ste, bekwaamste mannen van het Genoot- nflgx; Naar uit Boedapest wordt gemeld, heeft aartshertog Albrecht, die door de aanhangers van de vrüe koningskeuze op den voorgrond wordt geschoven, dezer dagen een bezoek ge bracht aan den 17-jarigen „koning” Otto, die met zün moeder, ex-keizerln Zita, thans in België woont. Aartshertog Albrecht heeft laten bekend maken, dat het doel van dit bezoek was, den „koning" te huldigen, daar hü niet in de gelegenheid zal zün dit op diens 18en verjaardag (op 20 Nov. as.) te doen, daar hü dan in Zuid-Amerika zal ver toeven. Volgens den correspondent te Boedapest van de „Voss. Z.” wordt dit gebaar als een aanwUzing opgevat, dat de konings-quaestie ten gunste van legitimisten is beslist. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van het Centraal Comité der Com munistische Wünkoopgroep is besloten aan de Federaties en afdeelingen dier partü voor te stellen, „met het oog op de door genoemde Centraal Comité gewenschte eenheid in de communistische beweging hier te lande”, tot ontbinding der Wün- koop-partij over te gaan en „zich geheel bü den sectie Holland van de Communistische Internationale", aan te sluiten. Het Centraal Comité verwacht, dat de offlcieele partü. die van den heer L. de Visser, „maatregelen zal nemen waardoor deze aansluiting spoedig kan geschieden”. Enkele weken geleden heeft het z.g. „Poli tiek Bureau” der offlcieele partü. antwoor dende op een schrüven van het dusge naamde „Politiek Bureau” van de Wün koopgroep geantwoord, dat onder bepaalde voorwaarden, de leden der dissidente groep zich voor het lidmaatschap bü de sectie Holland der Communistische Intematlonle konden aansluiten, mits zü bereid waren hunne gemaakte fouten daadwerkelük te erkennen door zich te keeren tegen de leiders die hen van de Comm. Internatio nale daadwerkelük hadden vervreemd. Dit beteekent éls. wat wordt veronder steld, dat Wünkooppartü het voorstel van haar leiding aanneemt, wat ook door den 36. Zoo werd de kasteelheer van Font- Aulade, de graag geziene chameur van de Fransche uitgaande wereld, tot een slaaf van een dagllchtschuwende mlsdadigersor- ganisatie. Met al de macht van zün aange boren sluwheid zocht hü het geheim van zün desertie voor de buitenwereld geheim te houden en volgens zün eigen opinie slaagde hü hierin wonderwel. Volgens zün eigen opinie, want sinds lang was zün daad \be- kei Jan, de huisknecht van het kasteel, moest op dien bewuste n dag van Blücher's bezoek, m het vertrek naast den ontvangsalon eenige werkzaamheden verrichten, en had zoodoen de, zij het dan ook onvrijwillig, alles ge hoord. Jan was een eenvoudige bergbewoner, ver knocht aan zün heer en met een diepen godsdienstzin. HU had dan ook geen oogenblik geaarzeld de maatregelen te treffen om Graaf de Ger ly voor nog meer misstappen te bewaren Er zijn prachtige, schitterende grotten in Europa, doch de schoonste is de ijsgrot van Koengoer, naar'de mededeeling van prof. Altberg te Leningrad. Vanwege het Hydrolisch instituut te Leningrad werd in het vorige jaar een expe ditie uitgerust, die dit fantastische wonder der natuur zoo mogelijk onderzocht De grotten, want er zijn er eigenlijk meer dan een. liggen ongeveer twee K.M. van de stad Koengoer in het Westelijke deel van Central Oeral. Door een horizontaal liggende buis van nauwelijks een meter middellijn, welke buis zich aan den voet van den steilen oever van de Syiwa bevindt, komt men m grotten, welke een waar labyrinth vaa ngrotten en gangen vormen. 2a van deze grotten zijn bekend en ook eenige onderaardsche meren, waardoor het verder doordringen wordt belet, 't Grootste deel van deze grotten is derhalve nog niet onderzocht en zal zeker nog tal van verrassingen opleveren. Maar ook reeds in het bekende deel zien we een wonderlijk gewirwar van gangen, zijgalerijen en zijpaden, die weer naar nieuwe geweldige grotten voeren. Naar den stand van den trechter en van de structuur van de binnenste wanden mag worden aangenomen, dat de grot door een onderaardschen stroom werd gevormd, die hier binnenkomt en een ver binding van de Syiwa met de drie K.M. verwijderde rivier de Schakwa vormt. In den zomer komt uit de nauwe gangen van de. grotten een ijskoude wind. In den winter evenwel is de wind naar binnen gekeerd, en daardoor zinkt de temperatuur van de voorste grotten tot op 15 grad. Celsius onder nul. In deze koude grotten heeft zich een ijsver- sienng gevormd, eenig in haar soort en in schoonheid en rijkdom van vormen niet met andere grotten te vergelijken. In de gewelven van de eerste grotten, waarin we kwamen door de hierboven gere leveerde nauwe gang, vonden wij, zoo schrijft prof. Altberg, geen ijsvorming. Van hier voerde een zeer nifiwe schacht dieper naar een horizontale galerij, waarvan het gewelf zoo laag is. dat men over den met ijs bedekten grond moet kruipen om voort te kunnen gaan. Nadat wij zoo ongeveer vijf meter waren voortge kropen, kwamen wij aan 'n groote grot, waarvan het gewelf met een wonderlijke versiering van kristallen en sprookjesachtige ijsbloemen was bedekt. Een verlichting met Bengaalsch vuur bood een onvergetelijk schouwspel. Het licht brak in myriaden van kristallen en ongekende kleurenschoonheid, die in allerlei kleuren van den regenboog straalden. Een lasterbericht. Overbevolkte gevangenissen in het Sovjet-Paradüs Volgens berichten ulê^ Moskou heeft het executieve comité der Sovjet-Unle bepaald, dat alle tot een jaar gevangenisstraf veroor deelde personen niet langer in de gevangenis sullen worden opgesloten, doch hun straf zul len ondergaan In den vorm van dwangarbeid in de gebieden van Sovjet-Rusland. Deze maatregel zal ten gevolge hebben, dat over bevolking der gevangenissen wordt voor komen. en vertelde alles terde ontsteld t En waar bestaat dat genootschap uit, vroeg zü angstig geworden, toen de knecht haar de geheele historie had medegedeeld. Uit schurken, mevrouw, om niet *t« zeggen uit moordenaars, antwoordde Jan koel. Een storm stak op in het binnenste van de prinses. Vroeger zou deze naar buiten uitgebroken zün en wellicht rampen veroor zaakt hebben, maar nu bedwong zü haar on stuimige natuur, gesteund door den gods dienst, die bü haar niet ijdel was. Goed, zei zij kalm, en reeds had haar scherpe geest en energie een besluit geno men, goed, wü gaan uit Bayonne vertrekken. Ga morgen bü mün notaris aan en verzoek hem in den namiddag bü mü te komen voor een gewichtige aangelegenheid. Mag ik misschien weten waar mevrouw denkt heen te gaan? Naar Font-Aulade.voor immer.... met hem. Indien hü voornemens is kwaad te stichten, wil ik hem daartoe de middelen ontnemen. Jan wilde zich vervolgens terug trekken. Blüf hier, beval zün meesteres. Breng mü met alles op de hoogte. Wat is het doel van het Genootschap, waarvan mün man lid is. Frankrijk te onteeren door godsdienst te ontnemen. Op welke wüze? Geen enkel middel is hun vreemd, maar men strijdt vooral door de pen. Zü Dezer dagen had te Oostzaan de alge meene ledenvergadering der afdeeling van ..Het Witte Kruis” plaats. Naar vermeende onregelmatigheden In deze vereeniging wordt een justitioneel ondersoek Ingesteld. In verband hiermede hadden reeds eerder drie bestuursleden voor hun functie be dankt. terwül nu de drie andere oude be stuurders aveneens bedankten. Van de zaak zelf vernam het „Volk" het volgende Van de voorheen gehouden verlotingen was een bedrag van 8700 overgebleven, dat in een „jxitje" achteraf gehouden werd en nooit verantwoord. De toenmalige secre- taris-pennlngmeester en ook andere be stuurders, kenden zich voor hun „liefda dige bemoeüngen" bedragen van 100 en 150 toe, wat evenmin verantwoord werd. Kwitanties en dergelüke bewijsstukken bleken niet bü dc „boekhouding" van dien tüd aanwezig. Nadat één en ander aan het licht was gekomen, werd den tegenwoordlgen secre- taris-penningmeester. den heer V.. opgedra- geen letsel, gen aan het hoofdbestuur te verzoeken een accountant te zenden De heer V. stopte evenwel de boeken in een actetasch en ging op weg om ze direct aan het hoofdbestuur over te dragen. Onge- lukkigerwüze verloor hü ze, voor hü op de plaats van bestemming aankwam. De tasch werd in Wormerveer teruggevonden. De boeken, die er in gezeten moesten hebben, waren echter spoorloos verdwenen. Thmlcfdels greep de justitie In en zün de overgebleven bescheiden in beslag genomen, waarbü ook nog een kistje met stukken, dat in een W.C. van een leegstaand schoolge bouw is gevonden. Het belangrükste der geschriften, om kas- en notulenboek, zün echter bü de ver loren stukken. Zeven Egyptische bedevaartgangers kregen op weg naar Mekka te Tor, bü het eiland Sinai, naar men vermoedt cholera. Alle mogelüke maatregelen zün genomen om dat <fe cholera zich in DINSDAG 27 MEI HUIZEN 1875 M. UitaL K.R.O.-uitz. 8.15—9.00 Gramoioonpl- 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.01—12.15 Politieber. 12.151.15 Concert door K R-O -Tno 1.152-00 Gramoioonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje 5.006.00 Gramoioonpl. 6.016.15 Sport praatje door W. L. de Zwager 6.15—6.45 Gra- mofoonpl 6.457.15 Cursus Kerklatün 7.15—7.45 Dr. R. Post: „WiUem I, Prins van Oranje" en 7.458.00 Politieber. 8.001100 Concert door het K.R.O.- orkest. Bern. Lensen. tenor, Wm. Bredius, buriton-bas ll.i'j —11.30 Gramoioon. HILVERSUM. Na 6 uur 1071 M. 10.00— 10.15 Morgen* uuing 12.0C2.00 Con cert. A.V.».O.-Kwiniet 2.00—3.00 Gra moioonpl. 3 004.00 Knipcursus 4.00 4.20 Gramoioonpl. 4.205.00 Concert. Jo de la Rie-Hemerlk, piano. Bram He- mer*. cello 5.306.00 Concert uit Café „Moderne" te Adam 6.00 Tijdsein. Daarna: Vervolg concert 6.30 Koersen 6.407.00 Gramofocnpl. 7.007.30 G. Pilger. Belangrijke vrouwen uit de ge schiedenis III. Maria Stuart 7.308.00 Bernard Shaw spreekt op gramofoonpia- van de Linguaphone 8.009.00 9.00 Concert. Omroep- Loevensohn, cello 10.00 Persber. Daarna: Populair concert 11.00 Aansl. Carlton Hotel te Adam Sluiting. DAVEN1RY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezmg 12.20 Con cert. R. Hillier, alt, F. Steger, tenor 12.50 Orgelspel door E. O Henry 1.20 2.20 Orkestconcert 2.20 Televisie 2.25 Gramoioonpl. 250 Uitz. voor scho len 4.50 Orkestconcert en orgelspel 5.35 Kinderuurtje 6.20 Vocrlezlng 6.35 Nleuwsber. 7.00 Piano-recltal door A. Morrison 7.207 40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Orkest, E. cóenra- ne, sopraan 9.20 Nleuwsber. 3.45 Lezing 10.05 Dan muziek en Variété 10.5012 20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS” 1725 M. 12.502.20 Gramoioonpl. 5.05 Orkest concert en soli 8.20 „La Tosca" van Puccini 10.20 Orkestconcert. LANGENBERG 473 M. 7.25—7 50 Gra- mofoonpl 7.508.50 Orkestconcert 10.4512.15 Gramofoonpl. 1.252 50 Concert. Orkest en fluit 5.506 50 Or kestconcert 8.20 Orkestconcert. Inter mezzo „Mai-Kantate". Muziek van Gus tav Kneip. Koren, mandoline-orkest en solisten. KALUNDBORG 1153 M. 12 20—2 20 Concert 3.505.20 Orkestconcert 8 2011.35 „Carmen”. Opera van G. Bizet. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trlo-concert 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestcon cert en zang 8.35 (Golflengte 338.2 M.) Concert, georganiseerd door de SAROV. ZEESEN 1635 M. 6.50—7 20 Lezingen 7.20—7 50 Concert 9.20—12.50 Le zingen 12-501.15 Gramofoonpl. 1.15 2.20 Lezingen 2 2Ö2 50 Gramofoonpl. 2.50—450 Lezingen 4.50—5.50 Con cert 5.508 20 Lezingen 8.20 Orkest concert 9.35 .Aus aller Welt". Gpvar. programma 10.40 Lezingen en berich ten. val hik daarop met een dreigend gebaar. Blücher verroerde zich niet. In stede van geïntimideerd te worden door deze uit barsting van toorn, keek hü den graaf aan zooals een wreedaard zün slachtoffer zou aanzien, dat tevergeefs spartelt in zün boeien. Gü züt niet de eerste die zün eed wil breken, vervolgde hü bedaard. Maanden, ja ren soms gingen rustig voorbü en reeds waanden zü zich vergetentotdat zü op zekeren dag spoorloos verdwenen zonder dat ooit iemand geweten heeft wat er van hen geworden is. Bü ons vergeet men niets en vergeeft men nietsde wraak volgt ontel baar zeker. De graaf woedend geworden door zulk een optreden riep uit: Dan laat ik een gerechcelgke klacht In dienen voor uw bedreigingen! Ga uw gang, münheer. Zeker, dat kunt ge doen, maar weet dan. dat uw veroordee- ling slechts verhaast wordt! Ik vertrek nu... Denk maar eens na. Het Comité heeft u drie maanden gegeven, maar dien tüd verleng ik tot een jaar! Maar gü züt krankzinnig, protesteerde weer de kasteelheer, die evenwel toch be- neerscht werd door de mysterieuze kracht van dezen tegenstander in wlen de verborgen macht der geheime sekten verpersoonlükt scheen. Rpe kan ik een fortuin geven. d»t mü niet toebehoort, dat ik niet eens ken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2