Rechtszaken Voor den Alkmaarschen Kantonrechter IJspeert’s IJzermagazijn Grafkransen, Grafdoozen, Graflinten RUIME Motorrijwiel rijdt tegen een bank Diefstal te Arnhem KUNST EN KENNIS Motorrijwiel in brand geraakt VRAGENBUS V o O R R D RITSEVOORT ALKMAAR Psychopaath voor de Rechtbank Hoogloopende twist te Apeldoorn Kastelein ernstig gewond Zitting nn Vrijdag 13 MeL OP heet te ziend ONTHULLI De bestuurder gedood Mondelinge uitspraak 23 Mei 1930 A. de B. te Uitgeest, dronkenschap, f 2 Mendelssohn ten gehoore gi leiding van den heer B. Heucki 1 Behagen. 1 F JOH. MESSCHAERT- ONUMENT Concert. In de groete kerk werd des avonds een concert gegeven door Mevrouw A. Noorde- wier-Reddingius, met medewerking van den heer Anth. van der Horst. Er was hiervoor veel belangstelling. inneringen uit het leven van Messchaert ophaalde. 1 1 1 1 1 t 1 1 1 I 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 c e 1 I 1 1 1 I 1 t 1 werd ver- 1, die aan de totstand- ment hebben meege- renstf De heer A. Bruyn uit Utrecht dankte namens mevr. Messchaert en hare dochters voor de hartelijke huldebetuigingen. Tot slot werd door een achttal zangver- eenigingen uit Hoorn en omgeving, met be geleiding van de vier genoemde Korpsen; onder leiding van den heer R. Heuckeroth, uitgevoerd „Hallelujah” uit „De Messias” van Handel, welk nummer een diepen in druk maakte. achtte Er is Hij loerde in zijn doodkist Een groentenexpediteur, de heer Theo doras K. uit Alkmaar, had op 8 April te Koedijk op zijn vrachtford groenten geladen bij den tuin van den heer Teun Ruis en begaf zich naar de plaats van bestemming, waarbij hij een onbewaakten overweg moest oversteken. Door den slechten en sterk op loopenden snullen weg, benevens een aantal boomen, die het vrije uitzicht op de tram baan niet verbeterden, lette hij niet op een naderenden motorwagen. Toen hij einde lijk dezen wagen bemerkte, bevond hij zich reeds op de spoorbaan en kon een aanrijding niet achterwege blijven. De Ford werd tamelijk beschadigd doch de bestuurder kwam er gelukkig ongedeerd af. Wel moest hij echter terecht staan wegens zijn achteloos heid, doch verdachte en de tuinder Ruis, als getuige a decharge meegebracht, be weerden dat de weg uitermate slecht was, de boomen hinderlijk war$n en de bestuurder van den motorwahen, die reeds op grooten afstand den auto bemerkte, blijkens zijn krachtige signalen, de aanrijding had kunnen voorkomen, indien hij vroeger had geremd. Dat de toestand ter plaatse niet in orde was geweest, kon men bespeuren aan het feit, dat na het ongeluk ter plaatse de weg is gerestaureerd en de boomen gesnoeid zijn. Ten einde al deze punten van verweer nader te verifieeren, werd besloten tot het hoeren van meer getuigen en de zaak voor onbepaalden tijd aan te houden. Niets is veranderlijker dan de mensch De heer N. T. K. te H. H. Waard, die op 17 April geweldig veel haast had en bij den Bosse weg zijn snelwandeling zag be lemmerd door de neergelaten spoorboomen van den overweg, liet zich door niets tegen houden en klom vlug als 'n oerang-oetang over deze barrières, niettegenstaande de stationsassistent van Dijt hem een waar schuwend „halt" toebulderde. De heer van Dijk, verontwaardigd over deze strafbare vrijpostigheid, maakte procesverbaal op en heden werd de man die haast had veroor deeld tot f 12 boete of 12 dagen. De ambte naar sprak zijn verwondering uit over de wispelturigheid van het publiek, dat steen en been klaagt over onbewaakte overwegen en bij een gesloten overweg over de boomen klautert. De goede kans werd niet afgewacht Een bloemist uit Anna Paulowna, de 33- jarige heer C. W. V., bevond zich ook al weer op den beruchten gisten April te Alkmaar op den motor, waarop een duo-zitter had plaats genomen. Op den Stationsweg trachtte hij de groote Helde rsche autobus voorbij te rijden doch deze manoeuvre mislukte jammerlijk, daar hij in aanrijding kwam met de bakfiets van den melkslijter Heijnes met het droevig gevolg, dat de motorrijder en zijn duo- rijder op het trottoir smakten en een hoeveel heid melk en een groot aantal eieren verloren gingen. Nadat men deze hors d’oeuvre had opgeveegd en uitgezocht, kwam de inspecteur Zoll op het tooneel om van het gebeurde de vereischte notities te maken, welke bemoeiing het resultaat had, dat de onfortuinlijke bloe mist heden terecht stond. Vertrouwende op zijn gedeeltelijke bekentenis voor de politie, had men slechts eemge getuigen gedagvaard, doch de heer V. had nu het roer weer geheel omgezwaaiÜ en beweerde, dat de autobus chauffeur de schuldige was. Met het oog op de thans geheel gewijzigde situatie werd alzoo besloten tot aanhouding en meer uitgebreid onderzoek. Receptie. Ten Raadhuize vereenigden zich ten slotte vele genoodigden nadat ververschingen waren rondgediend, hield burgemeester Bisschop nog eens een hartelijke toespraak waarin hij met voldoening op de gehouden plechtigheid terug zag en alle medewerkers dank bracht. Spr. uitte eenigszins zijn teleur stelling, dat de pers niet in zoo grooten getale tegenwoordig was. als spr. gewenscht had. Namens het geiheentebestuur werd mevr. Noordewier eep souvenir van Hoorn aan geboden, die hierna dankte voor de haar geboden gelegenheid, om op dezen mooien dag in Hoorn te komen zingen. De 78-jarige heer Gantvoort uit Amster dam, hield in dichtvorm een toespraak na mens .Euterpe”, om Messchaerts nagedach tenis te eeren. Namens vrienden sprak de heer H. Kern kamp uit Hilversum, die vele intieme her- Zelfs een sleepersbaas is niet schotvrij meer Onder de genoodigden ter zitting Welkomstwoord Burge meester Bisschop. Het eerst voerde het woord burgemeester Mr. G. J. Bisschop; die alle aanwezigen welkom heette, in het bijzonder Mevrouw Messchaert en haar beide dochters, die zeer tot genoegen van het comité de groote reis van Zürich hadden willen ondernemen, om getuige te zijn van de groote eerbied en vereenng, en diepe bewondering welke heel Nederland en in het bijzonder heel Hoorn dezer dagen wilde brengen aan de nagedach tenis van hem, die in Hoorn het levenslicht aanschouwde, van haar man en vader. Welkom heette spr. Jhri van Beresteijn, voorzitter van het algemeen comité, de leden van den raad en de beide wethouders, alsook Frau prof. Fr. Martienssen en tenslotte de honderden dames en heeren zangers en mu zikanten, die hun medewerking wilden ver kenen om te doen slagen deze hulde aan de nagedachtenis van hem die een van de groot ste op muziekgebied is geweest. Door de Harmonie „Apollo” te Hoorn, de muziekverenigingen „Kunst Aa Arbeid" te Hoorn en „Crescendo” te Hoorn, en het Stedelijk Orkest te Purmerend, werd hierna feestmuziek aan den kunstenaar van Felix gebracht, onder ;eroth te Hoorn. 'feiertjes en borreltjes drin ken paart zich niet aan au to besturen In den nacht van 21 op 22 April werd te Alkmaar een auto bestuurd door zekeren heer v. Maarleveld nabij de Groote Kerk als het ware getorpedeerd door een dito voer tuig, dat uit de Langestraat kwam en met verwaarloozing van alle verkeersetiquette, geheel links van den weg hield. In de con sternatie die ontstond, kwamen de inzittenden van den auto, die de aanrijding veroorzaakt had, uit dat vehikel te voorschijn en begonnen met veel dronkenmansvertoon tegen den geheel onschuldigen heer van Maarleveld op te scheppen. Het bleek nu, dat deze heeren allen onder den invloed van genoten alcohol verkeerden en ook de bestuurder, de schil der Joh. B. uit Anna-Paulowna niet kaars schoon was, zoodat de politie besloot hem maar op te pikken en nachtlogies te verleenen. De auto werd voorloopig. maar in beslag genomen en den volgenden morgen ge- photografeerd. Voorts werd proces verbaal opgemaakt tegen den inmiddels ontnuch terden schilder. Deze stond heden terecht en was zelf jdresent om het feit te erkennen en mede te deelen, dat hij de toegebrachte schade, f 70, had vergoed. Uit de gemeente Anna-Paulowna, alwaar de heer B. gedomici- ceerd is* kwamen omtrent hem geen gun stige berichten in. Hij is een flink schilder, heeft een goede zaak, die hij uitstekend behartigt, doch is op jammerlijke wijze aan den drank verslaafd. Dit was trouwens ook wel merkbaar aan zijn gelaatskleur en bevende handen. De ambtenaar, vooropstellend dat dergelijke personen niet, achter het stuur passen, vorderde f 150 boete of 150 dagen, met ontzegging van de rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Verdachte werd daarop veroordeeld tot f 60 boete of 60 dagen met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Hij deed de toezegging, in hooger beroep te zullen gaan. De Alkmaarsche Langestraat is geen racebaan De roekeloosheid en onverantwoordelijke snelheid, waarmede heden ten dage door jeugdige wielrijders de Langestraat te Alk maar onveilig wordt gemaakt, maakte op deze zitting een belangrijk punt van bespre king uit. Zulks voornamelijk naar aanleiding van een tamelijk ernstige aanrijding, gepleegd door een wielrijder uit Linunen, den 18-jari- gen bloemist knecht Petrus C., die, voorzien van een oud race-karretje, zeker meende, dat hij te Rijswijk reed tegen Piet Moeskops en nabij het Payglop den heer Jan v. Son, een 64-jarig transportarbeider, die rustig de straat overstak, tegen de vlakte reed. De heer van Son bekwam een hoofdwonde en werd Ernstig verkeersongeval te Scheveningen Een drietal Jongelui van even in de twin tig. de vrienden Sch.. W. P en H. P die te Bcheveningen een vroolyken avond had den doorgebracht en daarbij het nodote geestrijke vocht hadden genuttigd. kwaftnen| gisternacht op het Idee nog een ruVoertjeS te maken, waartoe zy met hun drieën. op een motorfiets klommen. Zy zetten er een stevigen gang in. doch op den Strandboule vard gearriveerd raakten zij het stuur kwijt en reden in volle vaart tegen een bank. De bank werd vernield, de motor zwaar be schadigd en de drie rijders ernstig gewond. Een hunner bekwam, volgens de ..Crt.", een beenbreuk, de tweede verwondingen aan een arm en de derde, de bestuurder 8ch in wendige kneuzingen en eenlge gebroken ribben. Door den Eerste Hulpdienst werden allen naar het ziekenhuis aan den ZuiOWal vervoerd. Voor het leven van 8ch bestaat gevaar. Onthulling De voorzitter van *t nationaal Messchaert- comité, tevens voorzitter van de Ned. Mij. tot Bevordering van Toonkunst, jhr. mr. dr, E. A. van Beresteijn herinnerde eraan, hoe kort na het heengaan van den grooten Mes schaert van verschillende kanten het denk beeld werd geopperd om diens nagedachte nis te eeren door het stichten van een blijvend monument. Een comité vormde zich uit musici en mu ziekliefhebbers uit heel het land. Spr. stelde hierna uitvoerig in het licht wat Mi. Messchaert geweest is voor de Maat- sMappij tot Bevordering van Toonkunst. Toen Messchaert op 24-jarigen leeftijd In het West-Friesch Museum. brachten velen een bezoek aan de expositie van de-Messchaert-verzameling, die dan ook meer dan gewone belangstelling verdient deze verzameling bestaat uit vele schrifturen, programma’s, brieven, recensies, teekeningen, portretten, karikaturen, composities enz., o.a. ook de egrste viool, waarop Messchaert studeerde, en waarin hij als een echte Hol- landsche jongen met een spijker zijn naam kraste. De tentoonstelling is tot 1 Juni te bezichtigen. Zondagmiddag had op den Amsterdamschen weg nabjj De Ginkel onder Ede een ernstig motorongeluk plaats. Bewoners uit die buurt hoorden plotseling een slag en toen zij op den weg gingen kij ken. zagen zij een motor in brand staan. Onder den motor lag de rijder, wiens li chaam ook reeds In brand stond. Toen zij den man onder het motorrijwiel uittrokken, bleek hy reeds dood te zijn. Zijn schedel was versplinterd en het gelaat onherkenbaar verminkt. De rechterhand en het linkerbeen waren verbrand. Hoe het ongeluk gebeurd is, is onbekend. Menschen, die den motorrijder even te voren hadden zien rijden, beweerden, dat hy een betrekkeljjk kalmen gang gereden had en rechts van den wg. terwijl hij tegen den hoek van het links van den weg staande oude tolhuis terecht gekomen is. meldt de „Courant”. Of de motor eerst in brand gevlogen is en daarna tegen het huis is gereden, of dat de motorrijder misschien geslipt is en door die botsing de motor in brand geraakt is. was niet meer te constateeren. Het luk is naar het lUkenhulsJe op de algemeene begraafplaats overgebracht, üit papieren bleek het slachtoffer te zijn de 25-jarige handelsreiziger S. H. M., wonende te Amsterdam. Daar deugde letterlijk niets van Op Maandag 2 April, den dies ster der Alkmaarsche motor-races, hield de altijd waakzame Alkmaarsche politie zoo op de bonne foi een motorrijder aan. waarop bleek uit den uiterst onvoldoenden toestand wan den motor, dat het een goede greep was gaweesL Bedoelde motor miste eenig effect Aan dit artikel wordt nog weinig aandacht ge schonken De heer Andr. G. electricien te Alkmaar, stond terecht omdat hij op 16 Mei een pas sagier op zijn rijwiel had medegevoerd. Op het rijwiel was aangebracht een bagage drager en nu meende hij ongestraft zijn kar retje als Jan Pleizier te kunnen gebruiken. Maar het schijnt, dat dit niet voldoende is op het rijwiel moet zijn aangebracht een behoorlijke duozitting. Ook het vervoer op het achterspatbord is strafbaar. Laat men zich spiegelen aan den heer A. G. die tot f 1.50 boete of ”2 dagen werd veroordeeld. Hij waande onbespied te zijn door het al veldwachtersoog Op 21 April reed de landbouwer en motor- sportminnaar Jan de H. uit Avenhorn, onge twijfeld ook al aangetrokken door de Alk maarsche motorraces als 'n vlieg tot de suikerpot, genoeglijk onder Oterleek op de Noordervaart met zijn motor geheel links van den weg, ten einde een gezellig buur praatje te kunnen houden met inzittenden van een hem gezelschap houdenden auto. Hij dacht misschien: Hier is noch mijn vader, noch de tuinman die het ziet, doch had geen erg in brigadier Tjalsma,\<jié~ het vergrijp wel degelijk had opgemerkt en zijn bon boek je al gereed hield. De heer J. de H. liep er dan ook zonder mankeeren in en werd heden ver oordeeld tot f 7 boete of 7 dagen. Wat niet verboden is, wordt geacht te zijn toegestaan De bejaarde, althans bejaard uitziende beer Pieter van L., pensionhouder te Egmond a. Zee, maakte op 21 April een knusse wandeling met zijn dochter en betrad toen onder Egmond-binnen een verleidelijk lokkenden duinweg, die echter bleek het particuliere bezit te zijn van zekeren Jonkheer Six van Hillegom, welke heer vermoedelijk niet gecharmeerd was op de aanwezigheid van den pater familias uit een pension met zijn dochter, zoodat procesverbaal werd Opgemaakt door een jachtopziener wegens overtreding van het ongastvrije artikel 461 wetb. van strafrecht. De heer van L. evenwel, heden terecht staande, beweerde geen enkel verboden bordje te hebben opgemerkt. Wel stonden Een goed woord vindt steeds een goede plaats C'est le ton, qui fait la musique, zegt een Fransch spreekwoord en de waarheid, dat de toon de muziek maakt, ondervond ook de 20-jarige monteur J. C. S. uit Amsterdam, welk jongmensch 17 Mei op bezoek bij zijn grootmoeder in de Zuid- en Noord- schermer zich onledig had gehouden met visschen en zich toen, al of niet bewust, had schuldig gemaakt aan een geheele serie overtredingen. Primo vischte hij in verboden tijd, secundo in verboden water, tertio met twee hengels en kwarto was hij in *t bezit van een cnder-de-ma’'schen karper, dus geen kleinigheid. Het jonge mensch erkende rouwmoedig al zijn zonden, ook die welke hem niet te binnen schoten. Hij rookte noch dronk, maar was een hartstochtelijk minnaar van het edele vischvermaak. Uit respect voor het gerecht Was hij op den fiets van Amsterdam komen peddelen en hij vroeg beleefdelijk teruggave van de in- beslag genomen hengels van hem en zijn vriend, die terzelfde gelegenheid ook be keurd was. Na belofte zich voor herhaling te zullen wachten, ontving hij, zelfs met in stemming van den heer ambtenaar, die an ders niet geplaagd wordt door overmaat van dergelijke philantropische bevliegingen, de hengels terug en werd hij tot tweemaal f 2 boete of 2 x 2 dagen veroordeeld. Een beetje al gebakerd 'n 20-jarige bloembollenkweeker uit Aker sloot, de heer N. H. M., brandend van ver langen om de pas verworven stuurmans kunst in den auto in praktijk te brengen, kon niet wachten op het resultaat van de aangevraagde rijproef en het bij gunstigen uitslag te verkrijgen rijbewijs en deed op 11 Mei op eigen gelegenheid en risico een- proeftochtje naar Alkmaar, wat wij hem nooit zouden hebben aangeraden, aangezien hij in die verraderlijke stad vol auto-vallen en motor klemmen, onvermijdelijk de pisang beloofde te worden. Het duurde dan ook niet lang, of hij werd op den Kennemer- straatweg gesnapt en stond heden terecht, alwaar hij met trots kon getuigen, dat het examen naar genoegen was afgelegd. Niet temin moest hij zijn ongeduld bezuren door een boete van f 7 subs. 7 dagen. Zaterdagavond werd door de politie te Arn hem een 18-Jarig JoAgmensch aangehouden, dat zich daar ter stede enkele dagen gele den had schuldig gemaak aan diefstal van twee briljanten oorbellen ter waarde van 400. een zilveren taartschep en een zilve ren lepel. Het Jongmensch. dat afkomstig is uit Llenden en werkzaam is op een fabriek in Tiel had de oorbellen reeds voor f 60 be leend in de Bank van Leening. Een gedeelte van het geld was nog in zUn bezit, evenals de zilveren taartschep en lepel.. Reeds eerder heeft hij met de politie kennis gemaakt. Hij werd toen voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van drie jaren. Deze proeftijd was nog niet verstreken, zoodat ook deze straf ten uitvoer zal worden gebracht. Het Jongmensch zal ter beschikking van de Justi- tie worden gesteld. Een weggeweldenaar duchtig aan den tand gevoeld De Alkmaarsche politieagenten Webster en Kaay, in den avond van 25 Maart op den Kennemerstraatweg belast met het toezicht op het verkeer, trachtten een pracht rollen luxe-wagen. en wel een Lancia Lam da, aan te houden, waarvan de nog onbekende bestuurder, die absoluut de «gegeven stop seinen negeerde, zich vermoedelijk een concurrent waande van den vermaarden coureur, majoor Segrave en het snelheids record wilde verbeteren, dus zich met ’n snel heid van ongeveer 80—90 kilometer voort bewoog. Bovendien maakte hij gebruik van verblindend licht, zoodat agent Webster, wilde hij met tot ’n op soepvleesch gelijkende substantie vermalen worden, verplicht was snel op zijde te springen. Zijn collega Kaay. die 100 meter verder stond, had evenmin succes met de poging tot aanhouding, terwijl de automobilist, zijn snelheid nög vergroo- tend en zijn achterlicht tijdelijk doovend, onder donderend en ratelend motorgeronk, zijn tocht voortzette. Het was echter agent Webster nog gelukt het nummer 36716 te noteeren en dat bracht de politie spoedig op het spoor van den overtreder, die de heer Ysbrand V-, te Amsterdam, bleek te zijn. Deze heer, te Amsterdam gehoord, erkende wel op tijd en plaats vermeld aanwezig te zijn geweest, doch wees oVengens alles wat hem was ten laste gelegd, beslist van de hand. Thans echter, nu de kantonrechter zich had voorgenomen hem deze kunsten eens grondig af te leeren, was de heer V. niet aanwezig. Het gebeurde werd evenwel niet gering geacht «w de heer V. bij verstek veroordeeld tot een geldboete van f 60 boete of 60 dagen wegens roekeloos rijden, f 8 boete of 8 dagen ter zake het gebruik van de schijnwerpers en tot f 16 boete of 16 dagen, wegens het niet vol doen aan de vordering te stoppen Bovendien werd hem, als bijkomende maatregel van bestuur, de rijbevoegdheid ontzegd voor den tijd van 1 iaar. Natuurlijk zal wel verzet worden aangeteekend en dan hebben we een representatie met tableau de la Troupe, nog wel te wachten. Gistermiddag vroeg zekere H. R. die onder den invloed van drank verkeerde, een glas bier in het café van K te Apeldoorn, hetgeen hem geweigerd werd. Hierover ont stond een twist, die zoo hoog liep, meldt de „Crt.”. dat R. den caféhouder met een bierflesch te Ujf ging R. bekwam ernstige snij wonden, verliet het café en wankelde onder hevig bloedverlies naar het kanaal. BU de spoorbrug zakte hy echter In elkaar. De politie. door omwonenden cewaar- schuwd. ontbood UMng dr. Hermanides. die R. over Het brengen naar het ziekenhuis. Zijn toestand is ernstig. zijn studiën te Keulen, Frankfort en Mün chen had voleind en naar zijn vaderland te rugkeerde begreep het Bestuur van de Mu ziekschool onzer afd. te Amsterdam, dat het geen betere daad kon doen tot bevordering der Toonkunst dan door den jeugdigen zanger aan hare school als leeraar te verbinden. Dat ons land zulk een, naar verhouding tot zijn uitgestrektheid, groot aantal voortreffelijke zangers heeft opgeleverd danken wij in de eerste plaats aan dezen grooten paedagoog, die zijn leerlingen kon voorzingen als geen ander leeraar dit kon. De groote roep, die van dezen meester uit ging bracht van zelf mede, dat men kwam tot de oprichting van een Conservatorium waar toe naast Messchaert, Daniel de Lange, Frans Coenen en Julius Röntgen het initia tief namen. Binnenkort zal een passend gebouw het Conservatorium herbergen. Het comité heeft besloten het Bestuur van het Conservatorium te verzoeken mede te willen werken om op een passende en waardige wijze de herinne ring aan de medeoprichting levendig te hou den. Spr. weidde hierna uit over de beteekenis van Messchaert als zanger; een kwart eeuw lang heeft men kunnen genieten van zijn ver tolking van de Christus Partij inde Mattheus- Passion, waarin geen vertolker hem zal kun nen evenaren. Op zuljt een burger mag men met recht trots zijn en het is te begrijpen, dat Hoorn graag het monument te zijner nagedachtenis van boete of 1 dag hechtenis. J. A- te Alkmaar, overtreding Trekhon denwet, f 4.boete of 4 dagen hechtenis. J. C. S., H. V. te Amsterdam, overtreding Visschenjwet, ieder axf 2. boete of 2x2 dagen hechtenis. P. de V. te Limmen, A. V. te Egmond aan Zee, loepen over verboden grond, de ie f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de je f 6 boete of 6 dagen hechtenis. P. Th. H. te Hoorn, N. F. K. te Hugo- waard, D. C. te Amsterdam, overtreding spoorwegwee, de ie f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e f 12 boeten of 12 dagen hechtenis, de 3e f 3 boete of 3 dagen hechte nis. J. de W. te Bergen, A. E. L., J. v. L., A. J. S., A. G., A. S., te Alkmaar, LK. de B. te Oostzaan, C. V. te Koedijk, J. H. G. K. te Zuid- en Noord-Schermer, J. B. A. de G. te Goortschermer, C. K. te Hugowaard, C. G. te Broek op Langendijk, overtreding Politieverordening, ie ie en 8e ieder f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 2e, 9e, 11e en 12e, ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e teruggave aan de ouders, de 4e, 7e en 14e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e f 1.50 boete of 2 dagen hechtenis, de 6e f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 10e f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 13e f 5 boete of 5 dagen hechtenis. K. V., P. C. te Limmen, J. G., C. B. te Uitgeest, A. v. K. te Haarlemmermeer, S. H. , R. v. D., J. F., C. W. te Alkmaar, C. V. te den Helder; J. de H. te Wijde Worrner, M. S. te Jisp, A. v. d. L. te Hoorn, IJ. V., A. J. M., R. J. H. te Amsterdam, N. H. M., P. A« V. te Akersloot, M. B. te Broek op Langendijk, J. C. V. te Wienngen, A. R. te Nieuwe Niedorp, P. L. te Spanbroek, C. R. te Oterleek, J. B-, A. S. te Anna Paulowna, A. O. C. V. te Hugowaard, overtreding mo tor en rijwielwet. de ie, 3e, 4e, 12e, 13e, 15e, 18e, 20e, 21e, 22e, 23e, 25e, 26e en 27e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e f 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 5e f 6, f 10 f 15 boeten of 6, 10 en 15 dagen hechtenis, de 6e, 7e, 11e, 17e ieder f 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 8e f 20 boete of 20 dagen hech tenis, de 9e f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de toe f 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 14e f 60, f 8 en f 16 boeten of 30, 8 en 16 dagen hechtenis met 6 maanden ontzegging mo torrijtuigen te besturen, de 16e en 19e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 24e f 60 boete of 60 dagen hechtenis, met een jaar ontzeg ging motorrijtuigen te besturen. Voor de Vierde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht de 31- Jarige huisknecht J. G. E.. verdacht van po ging tot doodslag of zware mishandeling. Volgens de tenlastelegging had hy op den avond van den 31sten Maart op den Haar lemmerweg een meisje beetgepakt en haar over den weg in de richting van de vaart langs den weg gesleurd, met de bedoeling haar in het water te duwen. Kort bij den waterkant liet het meisje zich vallen ver dachte struikelde over haar en de personen, die in het gezelschap van het meisje waren, wisten haar te ontzetten. Ter terechtzitting bleek, dat het 18-Jarig meisje reeds maanden door den man lastig gevallen, hy wilde zich met haar loven, doch het meisje wilde hier niets van weten. Een agent, als getuige gehoord, verklaar de. dat verd. het meisje reeds •vroeger had Hastig gevallen op de Rozengracht. Get. nad verd. toen meegenomen naar bureau Raam poort. Verd. had toen tegen get. gezegd: .ar resteer me maar, d r aan gaat ze toch, ik heb er 5 jaar voor over." Dr. H. J. Overbosch als getuige-deskun- dige bracht een jisychiatrisch rapport uit, waarin verklaard werd dat verd psycho- paath is. Get. noemde verd aan alle kanten defect en achtte hem verminderd toereke ningsvatbaar. Het zal aanbeveling verdie nen dezen verdachte ter beschikking van de regeering te stellen. De Officier van Justitie mr. Massink acht te de poging tot zware mishandeling bewe zen. Verd. is reeds vele malen veroordeeld, os. 6 maal voor diefstal, hu is vroeger in een krankzinnigengesticht geplaatst geweest; in een opvoedingsgesticht bracht hy een deel van zun jeugd door Mede met het oog op het psychiatrisch rapport eischt spr. een jaar gevangenisstraf, in de byzondere straf gevangenis door te brengen en daarna ter beschikking te steUen van verdachte van de regeering De verdediger mr. P. J. Witteman de geheele zaak zeer opgeschroefd. hier hoogstens sprake van een vechtpartijtje, van poging tot doodslag of zware mishande ling is hier geen sjjrake. PI. achtte het in het belang van verd. een voorwaardeluke straf op te leggen en verd. op het platteland in een boerepbedryf te plaatsen. De Rechtbank zal 6 Juni uitspraak doen. Een stem uit Duitschland Frau Prof. Franziska Martienssen sprak in haar landstaal namens de Duitsche leer lingen en volgelingen van Messchaert, wier getal in Duitschland zeer groot is, Duitsch land is er trotsch op, het tweede vaderland van Messchaert te zijn geweest. Onder Mes- schaert’s leerlingen rekent spr. niet alleen, die, welke hem persoonlijk gekend hebbem, maar ook al degenen, die in zijn geest onder richt werden en in zijn geest arbeiden. Spr. wees erop, dat de functie van Mes schaerts stem meer gedaan heeft dan hon derd wetenschappelijke boekenschrijvers Zooals de naam van Messchaert als zanger ver zal klinken, zoo zal de geest van Mes schaert als leeraar in de toekomst blijven door werken. Volgens zijn geest met zijn kunstopvatting te mogen arbeiden, dat is de wensch van de Duitsche leerlingen van Joh. Messchaert in onverwoestbare dankbaar heid. Hierna legde Frau Martienssen een traaien bouquet aan het voetstuk van het monument. (Applaus).. Namens de concertvereeniging „Joh. Mes schaert” te Hoorn legde de heer J. C. Kerk- meyer, na een toepasselijke toespraak even eens een krans neer. Hierna volgde een krans van Sappho, en vele andere kransen en bloemstukken. (Van onzen eigen verslaggever) Te Hoorn, waar 22 Augustus 1857 een van Neerland's grootste zangers geboren werd, is Zaterdagmiddag onder overgroote belangstelling een monument onthuld, op gericht voor wijlen Johannes M. Messchaert. In en om het plantsoen voor het station hadden zich tegen half drie een paar duizend belangstellenden verzameld, waaronder we o.a. opmerkten den heer Julcns Röntgen, den heer Dr. Ant. v. d. Horst, den heer Jos. Cantré, Burgemeester Bisschop en echt- genoote, den gemeente-secretans H. J. Boom en echtgenoote, Jhr. Dr. E. A. van Beresteijn, Den Haag, Mevr. A. Noordewier Reddin- gius Mevr. Messchaert-Alma met haar beide dochters, den heer H. Rutters, Am sterdam den heer N. A. F. Taverne, den heer de Goeden den heer Meger den heer en Mevr. Kerkmeyer voorts vele comité- en raadsleden. die ter zijde van den weg op eenigen afstand in de duinen. Ook wandelden meer men schen op dien weg, die men ongehinderd liet voortgaan. De heer v. L. verduidelijkte zijn toelichting voorts door een uitvoerig en met talent afgewerkt schetskaartje. Waar de goede man zich zooveel moeite gaf, zou het onbeleefd geweest zijn hiervan geen nota te nemen, dus werd de zaak tot 30 Mei aangehouden voor nader onderzoek. sorteerende remmen, terwijl de signaal- tnrichting volkomen geluid- en waardeloos was- Ook kon de motorrijder geen geldig rijbewijs op de proppen brengen. De motor werd dus veiligheidshalve in beslag genomen en iater aan den geiukkigen eigenaar, den 24 jarigen Anth. van K. te Haarlemmermeer, teruggegeven. Dit jongmensch. dat niet den indruk maakte, dat hij eventueel wijlen den heer Barthold Schwartz, uitvinder van het bus kruit zou kunnen vervangen, stond heden terecht en werd vereerd met een geheele serie veroordeelingcn en wel f6 boete of 6 dagen voor de verlamde remmen, 10 boete of 10 dagen voor den verstopten signaal hoorn en /15 boete of 15 dagen voor het ongeldige rijbewijs. De heer ambtenaar noemde het een schandaal, hoe iemand, aldus toegerust, op den drukken verkeersweg had durven komen en had heel wat hoogere straffen gevorderd. dezen mooien Meidag bevond zich ook de heer Cornells Sm. voerman en expediteur sraa grint, steenen en diverse andere artikelen, te Helder, welke heer, ondanks herhaalde en hartroerende aanmaningen, in gebreke was gebleven, zich te doen inschrijven in het haadelsregister van de Kamer van Koophan del. omdat zooals genoemde heer thans in *t midden bracht, hij absoluut niet overtuigd was, dat zijn bedrijf in de termen viel. De heer ambtenaar trachtte door het requireeren van een geldboete van f 15.-0! 15 dagen deze overtmging aan het wankelen te brengen, doch de kantonrechter wenschte eerst over 14 dagen schnftelijk vonnis te wijzen, opdat na lezing daarvan, den heer S. een beter inzicht zal worden bijgebracht met betrek king tot zijn handelsverplichtingen. Herdenkingsrede Her man Rutters. De heer H. Rutters uit Amsterdam schet ste in een uitvoerige rede het welbestede leven van Messchaert spr. wees er op, dat ook de uitvoerende kunstenaar recht heeft op voortdurende blijvende hulde en het is de plicht van het nageslacht de na gedachtenis van een zanger als Messchaert te huldigen. De onthulling van dit moment is het kwijten van een eereschuld jegens een onzer grootste weldoeners, een eerbetui ging van onze innige en diepe dankbaarheid jegens hem. Spr. schetste hierna het leven van Mes schaert en zijn verdiensten als zanger, kunstenaar, leeraar en paedagoog, als leeraar aan de Muziekschool van „Toonkunst”, als hoofdleeraar van het Conservatorium te Amsterdam, dat hij stichtte met Daniël de Lange, Julius Röntgen en Frans Coenen, op de soirée’s voor Kamermuziek, met Röntgen als begeleider, in de onvergefelijke Zaal van „Felix Mentis”, als dirigent van „Euterpe” in Amsterdam, als vertolker der Christus-partij in de „Matthaeus-passion", als professor aan de Hochschule te Berlijn, en als de in vele plaatsen gevierde en ge huldigde concertzanger. Spr. wees er op, dat Messchaert een per soonlijkheid was, met een geheel aparte visie op de kunst niet Messchaert zong, maar hij liet het lied, de partij door hem zingen. Hij was een veelzijdig talent, en heeft menig ster aan den zanghemel doen ont staan. Hij was een priester in het rijk der schoonheid, die ons leerde, hoe de kunst gediend kan worden. (Applaus). oureau nog zoo sut, dat nij ternauwernood de geste 1de vragen kon beantwoorden. Thans was hij echter beter bij de pinken, en schreef de oorzaak toe aan het „slappe stuur” van zijn rijwiel, dat al maar slapper was geworden, tot het ten slotte door midden was gebroken als gevolg van de ver van zachte aanraking met den heer van Son. Het rustelooze jong mensch werd ^feroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen, terwijl s^enge maatregelen werden toegezegd tegen de fietsacrobaten, zooals ook wel duidelijk merkbaar was uit de veroor- dëeling van een niet verschenen wielrijder T. tot 20 gulden of 20 dagen. De politie werd voorts krachtig geanimeerd om scherp toe te zien, zonder consideratie en natuurlijk zonder aanzien des persoons. Vr. Welke is de kortste weg per fiets van Lisse naar Breeaand «n hoeveel KM. is de afstand? Antw. Lisse Hillegom. Bennebroek, Haar lem. Santpoort. Veisen Beverwyk, Castri- cum, Limmen. Helloo. Alkmaar, Heer-Huso- waard. Behagen. Breezand. Afstand 76.6 KM. Vr. De samenstelling van kunstmest voor kamerplanten, heeft in Staatsblad no. 957 van 31 December 1920 gestaan. Hoe kan ik aan dat Staatsblad, of een afschrift er van komen? Antw. U kunt een exemplaar aan het postkantoor bestellen. Het ligt ook in open bare leeszalen meestal ter Inzage. Vr. I. Waarmede kan men „Voorburg”' uit een beige mantel verwijderen? Vr. II Hoe vetvlekken uit een mousse line Japon? Antw. I. Met alcohol van 90 pet. H. Met zwavel-aether of met benzine. Niet te nat. Vr. Kunt uw mö den datum opgeven, wanneer het ontwerp Drankwet In de Twee de Kamer zal behandeld worden? Antw. Ons nog niet gekend Vr. Koe kan ik Eau de Cologne-vlekken uit een leeren duneshandtasch verwyderen? Antw. Waarachyniyk met een lapje, waar op een weinig benzine. Vr. I. Myn vader is op kosten der ge meente ongeveer vier maanden in het zie kenhuis verpleegd en daar ook overleden. Nu heb ik echter mjjn vader verzekerd by overlijden. Om echter het bedrag te kun nen ontvangen, moet ik een bewijs van over lijden' overleggen aan den Burgemeester mijner woonplaats. Dit kan ik wel krijgen, doch in ruil voor de polis der verzekerde. Vr. II Mag de Burgemeester my een be- wijs van overlijden weigeren? Zoo neen, hoe moet ik het aanleggen, om zoon bewijs te krijgen. Antw. I. De Burgemeester zal u wel een bewijs van overlijden willen verschaffen, maar daartegenover staat, dat hy. als er termen voor aanwezig zyn. van u kan vor deren de kasten der ziekenhuisverpleging ge heel of gedeeltelijk voor uw rekening te nemen zou zien geplaatst binnen de grenzen deze stad. Namens de vele vereerders van Messchaert in binnen- en buitenland, draagt spr. dit monument aan den burgemeester van Hoorn over. Na een woord van dank aan den beeldhou wer Jos. Cantré en allen, komiry? van het monui werkt, uitte spr. den wensch, dat dit monu ment Mevr. Messchaert en haar dochters het bewijs mocht geven hoezeer Nederland heeft gedeeld in haar verlies en welk warm hart ons land dezen grooten medeburger heeft toegedragen. (Applaus). Onder leiding van dén heer R. Sasburg van Benningbroek, bracht een kinderkoor hierna op zeer verdienstelijke wijze ten ge hoore „Zingen” van Cath. van Rennes. Burgemeester Bisschop aanvaardde hierna het monument, "onder dank aan jhr. van Be- resteyn. Het monument is geplaatst op een voetstuk van metselwerk uit roode klinkers opgetrokken en stelt het portret van den kun stenaar voor, met aan den eenen kant een zingend meisje, en aan den anderen kant Pan met de lier. De Burgemeester brengt dank aan hen, die dit monument wrochten, en aan allen, op de eerste plaats de leden van het Konink lijk Huis voor de geschonken bijdragen. Namens het Gemeentebestuur legde spr. den eersten krans aan het voetstuk. in een apotheek verbonden. De wilde wiel rijder kwam er ook niet zonder kleerscheuren af, hield het eerste moment den hemel voor een doedelzak, werd bedeeld met een gezwollen bovenlip en was op het politie-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6