VOOR DE HUISKAMER Binnenlandsch c^fieuws 4V s'^ DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE E Handel, i politie Mollet, sterdam P. E. ste kl. b/d P.T.T., r rs z rn Het socialisme en liet koningschap De modderstroom LUCHTVAART De tocht van de „Graf Zeppelin" Als olifanten optnarscheeren r Amy Johnson De inheemsche beweging ONZE OOST De gefopte controleur Indische Dienst Lectuur in de gevangenis KUNST EN KENNIS Generaal Snijders De verdeeling van den zendtijd A s Rijkscommissie Werkverruiming I S Het catapult-vliegtuig - van het s.s. „Bremen” 25-jarig bestaan der wereldbibliotheek k Gr zou commandant dr Eckener He voor eerste dicht waren In storm en regen steeds hulszoe- geruimen doen gaan door de Nederlandsche Leve elke Duizenden oliepalinen verwoest Te Port Darwin geland Schellingwoude vergeefs in afwachting Ijzerman: Nieuwe actie? Anti-soclalistische tendensen Receptie in „Carlton” te Amsterdam socialisme tot Smidt Het de i 367 I De vermakelijke hidorie van het wegbljjven op „Prinsjesdag" „Beneden de waardigheid om te antwoorden". man naar niets meer dan den verren golfslag het proletarisch sentiment.” Amy Johnson is Zaterdag te 3 55 uur te Port Darwin geland. voor uit vaatje de be lie en m. niet de Ik zou gaarne (Ver in et dt en de open!" De deur wordt dichtgekwakt. En Ik hoor van Binnenkort za’ generaal C. J. Snijders de residentie verlaten om zich te vestigen Hilversum. Dit vertrek houdt verband' het a.s. huwelijk van den oud-oppcrbevel- hebber met mevr, de wed. ThomasMeier, die te Hilversum woonachtig is. één der dien naastliggend hierin record over den Oceaan houdt, een water vliegtuig aan boord dat In de nabijheid van de Amerlkaansche zoowel als van de Euro- peesche kust, door middel van een zg. cata- pult-installatie aan boord van het schip wordt ..afgeschoten om met de post voor uit te vliegen. De mail wordt hierdoor ongeveer 2 dagen bespoedigd Op de Marlne-vlieghaven voor watervlieg tuigen te Schellingwoude nabij de Oranje sluizen heeft men gisteravond vol spanning gewacht op een gast, die echter niet gekomen is. De gast, die men verwachtte was het catapult-vliegtuig van het Duitsche s. s. ..Bremen’. Naar men «eet heeft het nieuw ste Oceaanschip van den Norddeutschen Lloyd, de „Bremen" die tevens het snelheids- Een tusschenlanding te Duinkerken Tegen half twaalf gisteravond werd te Am sterdam bericht ontvangen, dat de D. 1717 ten gevolge van den mist op weg van Southampton naar Amsterdam een tusschen- landing heeft moeten maken te Duinkerken aan de kust van Noord-Frankrjjk. De post blijft aan boord. Het vliegtuig zou heden ochtend vroeg naar Amsterdam vertrekken. 367. De rechter, op Duimstok wijzend, vroeg den dief: „Ken jij dien vent?" „Wel zeker." loog de dief brutaalweg, „die is mij zeer goed bekend. Die kerel is een van de autodieven, hij is een zeer brutale knaap en hjj werkt, het is niet te gelooven, met een nog brutaler aap." gedetineerden reikt een blad waarin een richt tegen een vanwege uitgegeven Paaschblaadje. De Minister meent, na Voor de V.A.R A.-microfoon heeft de voor zitter dier omroepvereeniging, de heer A. de Vries. Zaterdagavond een rede gehouden naar aanleiding van A.V R.O.-protestverga- derlngen. welke Zaterdagmiddag te Amster dam gehouden zijn Spr. deelde mede, verschillende verzoeken te hebben gekregen om hierop te antwoor den: men zal dit echter niet doen, aangezien men dit beneden zijn waardigheid acht. Op deze betooging. aldus spr., kwam duidelijk naar voren, de innerlijke beschaving van menschen, die achter de A.V.R.O. staan. Men beweert, dal heel Nederland achter de A.V.R.O. staat. Maar vergeten de heeren niet, dat de KJt.o: 120.000 leden heeft, de N.C.R.V. 80.000 en de VARA. 90.000? De A.VJt.O. heeft precies het deel gekre gen, wat haar toekomt; deze omroepveree niging heeft steeds boven haar stand ge leefd. Nimmer hebben wij, aldus spr., op de ze wijze gedemonstreerd; zelfs niet op ons demonstratief congres. Een Gleichwellensystefei riJn Landing te Rio de Janeiro Op zijn tocht boven Zuid-Amerika bereikte de Oraf Zeppelin Zondag om 2.55 A. T. 'de Braziliaansche hoofdstad. Als gevolg van de hevige regens besloot de commandant van het luchtschip eerst 368. Nauwelijks had hij uitgesproken of de aap nam dadelijk wraak. Hij smeet een inktpot naar den kertl en hjj mikte daad’Hjk raak. „Zoo,” riep Jokko. „ik zal je leeran te liegen alsof t staat gedrukt." Duimpje lachte om Jokko’s streken, schreeuwde. „Dat Is je goed gelukt :m, dat de A.V.R.O. wenscht, kan in Nederlind niet worden toe gepast. Wij gaan in rustige kracht verder en wij zullen nimmer een strijd volgen, welken de A.VB.O. thans laat zien. Het watervliegtuig van de „Bremen", een z.g. laagdekker. uitgerust met een 500 PK. motor, zou op zijn reis van de „Bremen" naar Dultschland gisteravond te Schelling woude landen om de poet voor Nederland af te geven en eventueel een deel der voor Dultschland bestemde post over te geven aan de K. L. M. en de Lufthansa voor verdere expeditie naar Dultschland. De piloot. Von Studnltz is gistermorgen te ongeveer toen uur, toen de ..Bremen” op de terugreis van New York naar Bremerhafen, zich ruim 300 K.M. ten Westen van de fersche kust bevond, met de D. 1717, viot van boord van den Oceaanstoomer gestart en ar riveerde gistermiddag tegen 3 uur te Southampton, waar de voor Engeland be stemde post en een deel van de Duitsche mail werd uitgeladen. De Duitsche mail werd naar Croydon vervoerd en vandaar met een extra-vliegtulg van de Deutsche Lufthansa verder geëpedieerd naar Dultschland. Te ongeveer 5 uur steeg Von Studlitz weer op. met bestemming naar Amsterdam, waar hij voornemens was, te Schellingwoude te dalen. In de marine-vlieghaven te Schellingwoude werd de Duitsche piloot met de D. 1717 gis teravond tegen 8 ftur verwacht. Het weer was niet bepaald gunstig. Tegen half acht ontlastte zich boven het IJ een he vige stortregen, die bijna een uur aanhield Inmiddels was uit Vlissingen gemeld, dat men daar meende, het vliegtuig tegen half acht te hebben waargenomen, vliegende langs de kust in Noordelijke richting. Nadere be richten bleven echter uit, en aangezien de dusternls begon te vallen en de vlieghaven Schellingwoude geen nachtverlichting heeft was weldra een landing op het IJ uitgesloten. Men nam de veronderstelling aan. dat de D 1717 de kustlijn is blijven volgen om te trachten een Duitsche haven, misschien wel BremerWafen te bereiken. Bij informatie naar de activiteit der in heemsche beweging in het algemeen en van de P. N. I. in het bijzonder, sedert de huiszoekingen in eind December, ver nam Aneta het volgende: De sociale actie der inheemsche organi saties, ook van de P. N. I., is sedert de huiszoekingen op dezelfde wijze als te voren voortgezet. Wat de politieke actie aangaat,, heeft men zich vrijwel geheel gehouden aan de aanbeveling, vervat in het bekende manifest der leiders van medio Januari, om vuorloo- het justitieel onderzoek, de politieke actie geheel te staken. Zelfs in Bandoeng en omstreken is het tot heden absoluut kalm en rustig gebleven. een tocht naar Santos en Sao Paulo te ondernemen om daarna te trachten te Rio de Janeiro te landen. Op dezen tocht, welke tot Santa Cruz ging! werd het luchtschip door stormachtig gejubel van de zijde der bevolking begroet. De sirenes weerklonken toen de „Zepp" door eenige dozijnen vliegtuigen geëscorteerd om acht minuten voor 10 uur (in Bra zilië half zeven 's morgens» ten tweede male boven Rio de Janeiro zichtbaar werd en boven de stad en haven vloog om ten slotte koers te zetten naar het vliegveld Campos dos Alfonsos. Hier hadden zich intusschen duizenden personen verzameld, wier enthousiasme zeer uitbundig was. Om tien minuten over half elf (A. T.>, gaf commandant dr. Eckener bevel tot dalen. Weinige minuten later was het schip reeds aan den landlngsmast. Tbr verwelkoming waren aanwezig de ^ldt- Gepensionneerden mevr. A. M- ae Graaff7 geb. v. Santwijk, onderw. ade U. b h openb. Eur. lager onderw., /braven hage H. W. Bangert, verrf. 4de kl. b d In- en Uitvoert, en Acc-, Rotterdam 1*1- A. C. Goester, luit.-kol. der cav., s-Graven hage. o. a. de president van Brazilië en enkele leden van het corps diplomatique en vele burger lijke autoriteiten. Na een oponthoud van ongeveer een uur steeg het luchtschip weer onder het luid gejubel van de aanwezigen. De daken van de huizen bezet. Onder het gefluit der schepen in de haven, vertrok het luchtschip weer. Boven Victoria De Oraf Zeppelin is gisteren 15 uur 55 M. E. T„ Victoria gepasseerd. Dr Eckener heeft afgezien van het oor spronkelijk plan van een uitstapje naar Sao Paolo, oaar ddor dezen tocht van bijna 1000 K. M. het gevaar zou ontstaan, dat men heden niet tijdig genoeg te Pernam buco zou zijn. Het luchtschip voer derhave tijd buiten de haven van Rio rond. De „Oraf Zeppelin" heeft niet ver van Bahia met hevige tegenwinden te kampen gehad, die met zware regens gepaard gin gen. De snelheid van het luchtschip is dezelfde gebleven. Te 5 05 uur piaataelüken tijd passeerde het luchtschip Carabellos in den staat Espirito Santl. Het luchtschip had toen dne-vierde gedeelte van den weg Pernam bucoRio de Janeiro afgelegd. Verlofgangers J. G. Weits, techn. ambt, iste kl. b,d P.T.T., Oldenzaal mevr. R. Weits, geb. Schotema, onderw. 3de kl. b „jjg. "hangende openb. Westersch lager onderw., Oldenzaal Pr.. B. R. Razoux Schultz, inspect, van Financiën, 's-Gravenbage W. A. F. L. Chevalier, werktuigk. b/d Staatssp. en tramw., ’s-Gra- venhage W.W.L. Petersen, ass.-instrument- makcr. b/h Marine-Etabliss.. Bern J. van Rossum, inspect, b/d P.T.T., Amster dam mevr. E. S. Thomas Scheers, geb. Mackay, hoofdtelef. b/h Telefoonk. te Bandoeng, 's-Gravenhage J. Thomas Scheers, stationscomm. 3de kl. b'd Staatssp. en tramw., ’s-Gravenhage mej. M. L. Steinmetz, ’s-Gravenhage mej. W. K. Steinmetz, 's-Gravenhage beiden fröbel- onderw. b/h openb. Westersch lager onderw. J. L. Déhude, hoofdcomm. b/d Alg. Kantoor- d. v/h. Binn. Best., 's-Gravenhage mej. L. D. Soumokil, 's-Gravenhage mej. N. Wiggers, 's-Gravenhage, beiden hoofd telefoniste b/h Telefoonk. te Weltevreden mr. Th. L. A. Alers, voorz. v/d Landraden te Telokbetong c.a., Hilversum J. Niki- juluw, istc-comm. bij 's Lands kas te Soe- rabaja, 's-Gravenhage P. W. J. F. Breur, tijd, waarn. stationscomm. 3de ki. b/d Staatssp. en tramw., s-Gravenhage A. G. P. Leenaars, onderbaas-kopersl.b/h Mar.- Etablissement, Amsterdam W. C. J. de Graaf, hoof ding, b/d Staatssp. en tramw., 's-Gravenhage D. J. Tavanier, onderw. iste kl. b/h openb. Westersch lager onderw.. Rotterdam J. R. Berghuis, inspect, van Financiën 's-Gravenhage L. H. Heuvel- mans, politieopz. b d Alg. Politie, Amster dam J. Brouwer, iste comm. b/h Dep. der Mar., Hoorn L. H. Selieger, biblioth. b/h Dep. van Landb., Nijverh. en I’ Algiers F. Jorritsma, hoofdagent van iste kl-, Makkum (Fr.) mej. Ph. A. 1 klerke b/d P.T?T., Amsi Both, tijd, waarn. comm. 1st 's-Gravenhage mej. R. Frederik, onderw. 3de kl. b/h openb. Westersch lager onderw., 's-Gravenhage J. A. Phaff, electro-techn. ambt, b/d Dienst voor Waterkr. en Electr., Rotterdam H. J. J. Schneider, inspect, van Financiën, 's-Gravenhage R. A. König, stationscomm. iste kl. b/d Staatssp. en tramw. 's-Gravenhage K. Delenclos. stationscomm. 3de kl.. b/d Staatssp. en tramw., 's-Graven hage H. A. L. Hamilton, fung. contr. b/h Binn. Best., Asten (N.-Br.) A. E. Batten, iste-luit. der inf., 's-Gravenhage jj. Allirol, kap. der inf., 's-Gravenhage W. A. M. Goedhart, rste-luit. der inf., Nijmegen J. J. Frijling, iste-luit. der art-, Breda dr. J. Beets, off. van gezondh. iste kl., Montreux G. H. J. van Tuuren, onderluit, der inf-. Zuilen R. N. van der Eist, off. var» gezondh. iste kl.. Leiden A. J. Bakker, kap. der intend., Eibergen. «Qken der politieke nadeeligen invloed geweest op der P. N. I. Zulk een actie eenmaal voor velen een groote Het dwaze besluit der S. D. A. P. om bij de opening der Kamers niet meer te ver schijnen, omdat er „Leve de Koningin" ge- r “pen wordt, geeft Dh. Hans volgende aar dige persiflage in de „Vrijheid" in de pen- Het was een dik toeval. Ik wachtte in der spreekvertrekken van het gebouw Tweede Kamer op een afgevaardigde ik zou ontmoeten, de deur naar het vertrek stond open en.... had blijkbaar een vergadering van de sociaal-democratische fracties uit de bei de Kamers plaats. Zoo hoorde ik de voor de ontwikkeling van ons staatkundige leven zoo belangwek kende debatten aan. De stemmen nerkende ik natuurlijk uit duizenden. K ter Lian was aan het «’oord. K. ter Laan: Het is nu wel duidelvk aan het Nederlandsche volk, dat wij socialisten ons bewegen in een nieuwe richting en langs ten nieuwe Hm. kameraden! Ons be sluit. om de opening der Staten-Oeneraal meer bij te wonen, zoolang er „scve Koningin!” geroepen wordt, heeft een rilling natie. Piet Molt mak er: Zeer juist! K. ter Laan: De kapitalisten sidderen en krulpen weg achter hun brandkasten (ge lach» en zij. de vet-gemesten, de parasie ten met de dikke buikjes in de deftige jacouets. Jan Duüs: Oudegeest! K. ter Laan: Ik verzoek partijgenoot Duijs dergelijke ongepaste grappen achterwege te laten. Achter Oudegeests jaquet klopt het hart van den proletariër, maar bij die an deren is het hart met bankbiljetten gevuld (Zeer goed!». Ik zei dus, dat onze tegen standers sidderen. Ons groote besluit heeft doen zien, dat het ons ernst is met de be- vrilding van de verdrukten. Wy gaan niet meer naar de opening. Hiemstra: Ik heb al ruzie met m’n vrouw d r over gehad. Die wou hej. ook wel eens zien. K. ter Laan: Welk een ernstig tekort aan proletarisch sentiment! Laten onze vrouwen toch begrijpen, dat zij de pioniers van de bevrijding in hun groote werk hebben bij te staan (Applaus). We gaan niet en we vragen ook geen toegangskaart voor onze vrouwen. De geschiedenis der bevrijding is een geschiedenis van offers, vrienden! Met vreugde hebben wij gezien, dat onze Am- sterdamsche genooten al geweigerd hebben op dezelfde boot te reizen als de koningin- zonder-hoofdletter. Dat zal de PartlJ-mët- een-hoof diet ter geestdriftig toejuichen Vrienden, de dageraad der volksbevrijding naakt! Op! Of liever: niet op! Niet naar de opening! Niet op één boot met de konir.g (zonder KH Wij verheffen de leeuwen-nek- ken en roepen ftet: dat nooit.1 (Allen staan blijkbaar op. en leggen den proletarischen eed af!) Danz: Schmidt in het Partijbestuur en wij niet meer naar de opening. Doen we de links-socialisten fekker de das om! Geroep: Sssst! K, ter Laan: Maar nu ik dit onderwerp inleid, moet ik er op wijzen, dat de nieuwe geest, die ons bezielt, nog andere offers van ons elscht. Het kan bij dit enkele be sluit niet blijven, kameraden! Want wa» kan het de vet-gemeste boerzwasie. al siddert ze dan ook. eigenlijk schelen, of «dj b’j de opening komen? Zeker, onze afwe- righeid Zal aanmerkelijk schade toebrengen aan het aesthetlsctie ulterlijk der plechtig heid. Henri Polak: Nou. dat ben ik met den geachten Inleider niet eens! (Protesten). K. ter Laan: Maar wat kan dat de boer zwasie schelen? Wat geeft zij om het artis tieke? Om het ideëele? Als ze maar geld verdient. Daarom moeten' we nog andere besluiten nemen. Kameraden, we moeten voortaan tegen alle wetsontwerpen stem men (Verbazing). Ja zeker. Tegen alle wets ontwerpen. Want, vrienden, hoe begint elk wetsontwerp? Luistert. „Wü, Wilhelmi na (Beweging) „bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden....” (Rumoer. Onrust)Prinses van Oranje-Nas- sau (Groote beweging). Hebben wij daar ooit bü nagedacht? Jan DuUs: Nou ja....! (Rumoer). K. ter Laan: Ik protesteer met al het vu rig sentiment dat in mij Is tegen dat ge- nou-ja van Duüs. Het principieele voorop We hebben lang genoeg geschipperd Voortaan kunnen we niet meer stemmen voor een wetsontwerp dat zóó begint. Hermans: Maar als dat wetsontwerp staatspensioen wil invoeren? K. ter Laan: Dan nóg er tegen! (Geest drift). We mogen den arbeiders geen staats pensioen geven dat met „Wü Wilhelmina" begint. We moeten den zedelüken moed hebben om te wachten, tot aan den kop van de ontwerpen staat: „Wü, Johannes Wil lem Albarda. bij de gratie van het proleta riaat President-Dictator....” (Daverende bijval). Dus tégen alle wetsontwerpen voor taan! Jan Duijs: Ja. dat *s nou allemaal prach tig. maar jullie weten, dat ik al een jaar of twintig zoon pletsie verlofstractement heb ven de Rüksverzekeringsbank. Het wordt weer eens tüd. dat het periodiek verhoogd wordt. Moet ik daar dan tegen stemmen? Dat nooit zei van Speyk! Jan Oudegeest: En als de Regeering ons. leden der Eerste Kamer, eindelük eens recht doet, en de onkostenvergoeding verhoogt tot 60 per dag, wat toch nog aan den matigen kant is, dan zou ik K. ter Laan: lYr tegen. Absoluut overal tegen. Wat geeft dat? Het wordt immers toch aangenomen? Dujjs en Oudegeest: Dat 's waar ook! Schaper: Dus het is allemaal socialisme op een koopje? Ik heb dr maling aan! (Al- gemeene deining). Danz: Het is toch maar voor de links-so- cialisten en voor David en Lou? Geroep: Ssssst! K. ter Laan: Wü moeten verder van de Party eischen. dat zü in het land onze nieu we tactiek aal steunen. De breede massa dient als één bonk graniet achter ons tc staan. Laat ik een enkel voorbeeld noemen Het is m bekend, dat tot de afdeeling Ap- pingedam een lid behoort, dat De Koning heet (Groote beweging). Kameraden, zoo iemand kin nooit een goed socialist zün. Vandaag of morgen verraadt hij ons. Het geval staat nog scherper, want hü heet Willem van z’n voornaam. (Rumoer). Wil lem de Koning: is hte niet of het een pure Oranjevorst is? Het kan niet nationaler en oranje-gexinder. De Partü dient den moed „Ik moet nog een beding nj/ken’’- “1 de controleur, toen Dorus weer binnenkwam. „En dat is?" vroeg Draaier. „Dat gaat u niet aan", riep Pimpelmeier. „De weddenschap is aangegaan en daar mee uit", bracht Kwasthout in het midden. „Bedaard kinderen", zei Dorus. en wendde zich welwillend tot zün tegenparty. „Neg een beding? En dat isa laat eens hooren?" „Dit beding, dat ik tien minuten voor u vertrekken kan en mijn onderbeambten mag waarschuwen”. Dorus’ vrienden protesteerden ten gunste van hun makker, maar tot hun verwonde ring verklaarde deze het verzoek toe te staan. f j Nu maakte men aanstalten tot het ver trek. Onder het afdoen der rekening met den kastelein sprak men af. dat men in het hotel de „Gouden Zon" tien minuten over de grenzen op elkaar zou wachten. Dan zou de weddenschap beslist worden. Verloor de controleur, dan moest hü een zelfde vaatje wtjn als dit geven, in het andere geval zou de staat het vaatje inrekenen en de boete op den koop toe. De controleur nam den koetsier de teugels af, klapte met de zweep, en in draf ging hü er van door. „Tot straks” riep Dorus hem lachend na. In het geheel zün thans in het geteis terde gebied negen lüken geborgen, waar van verschillende zeer verminkt «aren. Volgens schatting bedraagt de oppervlak te. waar de modderstroom zijn vernieti gend werk heeft aangericht, te Likasan, - en omgeving 20 bouws en te Keboemen zestig bouws. Reeds komen de gelden steunverleening binnen. Niettemin schünt eenige neiging te bestaan tot het inzetten van een nieuwe politieke actie, wanneer en voor zoover d«t mogelük zou zün. Zooals gezegd, gaat ook de P. N. I. voort met de sociale actie en tevens met de po gingen om de economische ontwikkeling der inlandsche bevolking te bevorderen. Uiteraard is bedoeld «Qken der politieke actie van den groei vormt nu 1 attractie. Er worden door de P. N. I. nog nieuwe leden aangeworven, al is het aantal lang niet zoo groot als voor de kingen. Twintig olifanten hebben op de onderne ming Karang Snoue. van de Dutch-Borneo Rubber Industry Company Ltd., in het Peureulasche. afd. Oostkust van Atjeh. Gou vernement Atjeh en Onderhoorigheden, dui zenden oliepalmen verwoest. De administrateur der onderneming vroeg om assistentie, waarop een afdeeling der veldpolitie derwaarts is gedirigeerd. Dezer dagen vergaderde de Ri.lkscommlssie Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter. Mgr. prof. dr. W. H. Nolens. Besloten werd een nader onderzoek in te stellen omtrent een geval, dat ter kennis van de commissie werd gebracht, waaruit zou biyken dat de export van een bepaald arti kel door verhooging van invoerrechten of in een ander land door een bepaalde toepas sing van een tarief aldaar, sterk wordt be lemmerd. waardoor de betrokken Nederland sche ondernemingen schade lüden, terwijl aan den anderen kant het artikel hier in een belangrijke hoeveelheid, tegen zeer lagen prijs wordt ingevoerd. Medegedeeld werd dat overleg was ge pleegd met den directeur-generaal van de Zuiderzeewerken over de wijze van aanbe steding voor belangrijke constructiewerken. Voorts werden enkele tientallen gevallen vermeld, waarin de bemiddeling van de com missie was ingeroepen, die in vele gevallen er toe heeft medegewerkt, dat leverlngen hier te lande werden geplaatst. Tot haar spüt stelde de commissie vast, dat er nog altüd openbare of semi-openbare besturen zün, die bü het gunnen van een order alleen letten op den prüs en bü de overweging, of de order, hier te lande zou kunnen worden geplaatst, geen andere fac toren laten gelden. Met genoegen stelde de commissie vast, dat het beleid van den vorigen minister van Defensie t.o v. het plaatsen van orders bü de Nederlandsche nüverheid, door zün te- genwoordigen ambtgenoot in niet mindere mate wordt gevolgd. Ter gelegenheid van het vüf en twintig jarig bestaan der Wereld-bibliotheek reci pieerde de directeur der W. B.. de heer L. Simons Zaterdagmiddag in het Carlton- hotel te Amsterdam. Zeer velen uil alle kringen waren daar büeen gekomen om den heer Simons, die zich uit h^t bedrüf der W. B. gaat terug trekken. geluk te wenschen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de heeren E. Polak, wethouder voor de kunstzaken. Is. Querido, letterkundige, F. Degener, directeur van het njks- museum en mevr. Maria Viola. eerst werd een woord van geluk- wensch gesproken door den heer E. Polak namens het gemeentebestuur van Amster dam. die ten slotte mededeelde, dat B. en W. besloten hadden den heer Simons als erkenning voor zün groote verdiensten, de zilveren medaille van de stad Amsterdam toe te kennen. Vervolgens sprak de heer J. R. A Schou ten. voorzitter der W. B -vereenigtng, den heer Simons toe onder aanbieding van een door George Rueter geschilderd portret van den scheldenden directeur. Voorts overhandigde de heer Schouten een exem plaar van het gedenkboek en deelde mede, dat door de leden der W. B.-vereenlging een fonds zal worden gevormd, waarin bereids 18.500 is gestort. Nadat nog was medegedeeld, dat telegra fische gelukwenschen waren ingekomen oa. van Minister dr. J. Terpstra, van den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt. van den Nederlandsche jour nalistenkring en van de Nederlandsche kunstenaarsvereenigtng. dankte de heer Simons de aanwezigen voor hun belang stelling met het zilveren jubileum der wereldbibliotheek. - Hierna werd de thee rondgediend. Henri Polak: Ik protesteer. Schandelük. Doe met den partijgenoot wat je «dl. maar ik elsch voor dien hond een menschwaardlg bestaan. 'liegen: Als we dan toch principieel «or den. heb ik nog een ander voorstel. Ter Laan wil dat onze nieuwe actie door de Partü zal worden gesteund. Prachtig. Alle partügenooten, die De Koning en alle hon- Het was een prachtige Decembermiddag. Dorus Hansen stond voor 't venster van zün kamer en keek peinzend naar het in de winterzon glanzende en flikkerende sneeuw kleed. waarmee de omgeving bedekt was. Eindelük haalde hü zün horloge te voor- schün en er op ziende mompelde hü: ..Half drie, ze zullen er gauw zün”. Hü had met een drietal vrienden een af spraakje voor een sledetocht gemaakt en ver wachtte nu leder oogenblik het gezelschap voor zün deur. Eindelük daar waren ze. en spoedig gleed Dorus in gezelschap van zijn vrienden Pim pelmeier, Draaier en Kwasthout onder het vroolük rinkelen van de bellen X tolhuis voorbü- de grenzen over. Ze waren nu op Boheemsch grondgebied, 't Doel van hun tocht was een op een klein uur van de grens gelegen herberg, die in den volksmond den naam van „De Knoest” droeg. Dat was een pnooglijk gebouw, maar kenners wisten, dat uren in den omtrek niet zulke lekkere wün te krijgen was als daar. Onze vrienden lieten hun tüd niet onge bruikt voorbijgaan en opgew’ekt genoten ze van hun heerlük tochtje. Toen ze in „De Knoest” waren aangekomen, gingen ze ge zellig in een hoekje zitten en Dorus gaf zün geestige zetten ten beste, zoo nu en. dan onderbroken door hartelük gelach en vroo- lüke liedjes. Het was een lust hen te hooren. De overige aanwezigen luisterden dan ook met genoegen naar het vroolük troepje, "n een varj hen voelde zich zoo door hun vroo- l'jkheid aangetrokken, dat hü verzocht aan hun tafeltje te mogen plaats nemen. Hü «'as al van gevorderden leeftüd en deed zich door zün uniform met groene kraag en armopslagcn als oppergrenscont roleur ken nen Dit belette intusschen niet, dat hü dapper met het gezelschap meedeed en voor de jongeren in geen enkel opzicht onder deed. Intusschen was het met dit alles wat men noemt „laat in den avond gewordenDe maan was opgekomen, de koetsier spoorde aan naar huis terug te keeren evenals altüd wanneer het op zün leukst begint te worden en men moest opbreken. .Dat we ons lekker glaasje in den steek moeten laten, valt me hard", zei Dorus. zün glas omhoogheffend. „Wat zouden jullie er van denken, als we eens een vaatje van dat heerlüke vocht mee naar huis namen?" Dit voorstel vond onverdeelde instemming bü Pimpelmeier. Draaier en Kwasthout. De oppergrenscontroleur daarentegen voelde er zich door verplicht, zün ambtenaarschap op den voorgrond te plaatsen en de opmerking te maken, dat men dan den wün aan het douanekantoor moest aangeven. „Aangeven!” Dat viel de vier als een wee- moedsdruppel in den vreugdebeker. Maar Dorus wist er raad op. „Och kom. we smokkelen het vaatje", riep hü overmoedig. „Dat zal u moeilük lukken, heeren. De weg van hier tot over de grenzen is met tolbeambten bezet, die met voorliefde op dervelüke contrabande jacht maken en het vaatje ongetwüfeld ontdekken zullen. Het was Dorus’ gewoonte niet, zich door een kleinen tegenstand af te laten brengen van *n voornemen, dat hü eens had .opge vat. Integendeel prikkelde de moeilijkheid hem tot doordrijver!. Een oogenblik overlegde hü bü zichzelf en riep toen met triomfantelük gezicht: „Kastelein, bezorg ons een vaatje Tokayer. Maar haast je een beter, we moeten direct weg". „Ge wilt mü weerstaan, maar het zal u duur te staan komen, want ik ben in dienst en zie mü verplicht met alle ten dienste staande middelen uw toeleg te verijdelen”, zei de oppergrenscontroleur. „Dat is naar voor ons”, merkte Dorus op. „erg naar. Maar ik wed. dat het vaatje, ondanks al uw grenswachters en tolbeamb ten. Veilig en wel over de grenzen k«nt"! „Goed, ik neem de weddenschap aan”, zei de oppergrenscontroleur. „Heeren". riep Dorus, .Jullie zün mün ge tuigen. Ik wed met dien controleur, dat het vaatje ongehinderd over de grens komt. Hoe blüft natuturlük mün geheim". De een lachte, de ander spotte, de derde schudde het hoofd en meende, dat de wed denschap toch wel wat gewaagd was. Dorus nam echter het vaatje van den kastelein en droeg het naar bulten. den die Prins heeten, moeten d’r uit. Maar we strijden niet alleen tegen het koning schap vrienden, maar ook tegen het ka pitaal. Geroep: Hé Ja....! Vliegen: En daarom stel ik voor, dat de Kamerfractie het initiatief neme, om ook alle partügenooten. die Fortuin heeten. te rpyeeren. We moeten duidelük doen blüken. dat we tegen elk fortuin zün! (Groote onrust. De mannen met dubbele en driedubbele functies protesteeren.) Jan Duüs: Ik ben d’r tegen. Benne we tegen de productie-middelen? Wel-nee. Als wü ze maar in handen hebben Benne we tegen het legqr? Ja, maar vroeger riepen we toch: het is niet het leger wég. maar het leger hier. Benne we tegen het kapi taal. tegen het fortuin? Welnee. Het moet juist in onze handen komen! (Daverende instemming). Ik bdn d’r vlak voor. In de handen der boerzwasie stinkt het geld, «rant het zweet der verdrukten kleeft er aan. maar in onze handen riekt het naar odeur van het socialistische beginsel! En daarom: Leve de tractementen en de ver- lofs-tnactemen'én en de pensioenen en de presentie-gqjden. want zü worden omgezet in socialisme, en daarom ook: partijgenoot, die Fortuin heet! Van der Tempel: Ik vraag aanteekening in de notulen, dat dit een persoonlijke mee- ning is van Duys. K. ter Laan: Tk verzoek kameraad IJzer- onze besluiten ^ven tc telefoneeren den Kamer-overzichtschrijver van „Het Volk", ter pubtikatie. Ijzerman (verbleekend) van die opdracht worden ontheven, baring). Stemmen: Waprom? Kameraden, mün vriendschap, voor Albert Luiklnga heeft mü weerhouden het hier mee te deelen. Doch thans moet het. Men wenscht, dat ik met hem zal te lefoneeren. maar ik kan de zaak der ge knechte arbeiders niet verrajen. Partijge noot Luiklnga. de parlementaire redacteur van ons orgaan, woont namelük op het Oranjeplein! Met een hoofdletter....! Op deze sensationeele mededeeling volgt oen onbeschrijfelük rumoer. Daar bovenuit klinkt plotrellng een stem: „De deur staat De slee hield voor het hotel de „Gouden Zon" stil. Vol verwachting trad de oppergrenscon troleur het drietal in de geopende deur tege moet. „Nu heeren?” vroeg hü. „Nu, münheer de controleur”. Een kleine pauze, de spanning was merk baar. „Is uw vaatje over de grenzen?” „Jawel” Ongelooflük. Züt ge onderweg niet aange houden?" „Zeker, wel tien keer". „Is uw slede niet nauwkeurig onderzocht?” „Meer dan eens Daarvoor had u wel ge zorgd. Geen plekje om en aan ons is on onderzocht gebleven." „Maar voor den drommel, waar heb je dan het vaatje gelaten?" „Dat hebt u!" Dorus riep dit uit met zegepraal in stem. Toen vloog hü naar de slee van den oppergrenscontroleur, tilde het zitbankje en het kussen dat er op lag, op en haalde uit de ruimte daaronder het vaatje te schün. Met een drievoudig hoera drie vriendenkelen werd het groet. Alleen de verliezer der weddenschap stond als het «-are verslagen. Het ergst was hü nog hierdoor getroffen, dat hü zelf de smokkelwaar voor anderen over de grens gebracht had. Zün slee had natuurlük nie mand onderzocht. En hierop had de sluwe Dorus Juist zün plan gebouwd. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide betreffende aan gedetineerden in de strafgevangenis te 's Hertogenbosch ver- xtrekta piropagandalectuur. heeft Minister Donner geantwoord, dat het in deze vra gen bedoelde4geschrift behoort tot de afdee ling van de bibliotheek te 's-Hertogen- bqsch, uitsluitend bestemd voor R. K ge detineerden, en alleen aan meer ontwikkel den onder dezen ter lezing wordt gege ven. Met Paschen is dit jaar aan de R K. te ’s-Hertogenbosch uitge- „Luidende Paaschklokken”. artikeltje voorkomt, dat zich de 8. D A. P. te hebben, zulke menschen te royeeren, tot steun van onze nieuwe parlementaire actie. Sue: ft heb nog een sterker voorbeeld. Mü is een partügenoot bekend, die een hond heeft, en die hond heet Prins! (On- bedaarlük rumoer). K. ter Laan: Ik dank partügenoote Suze voor die onthulling Die hond mne). worde/, i afgemaaku lezing van het bedoelde geschrift, dat tegen het uitgeven daarvan in den vorenaangegeven beperkten omvang geen bezwaar kan bestaan. Het geldt hier een bundel godsdienstige toespra ken over de Zaligsprekingen uit de Berg rede. in hoofdzaak ethisch, waarin, zü het dan telkens ook echter slechts kortelük en in. waardigen vorm het standpunt der R. K. Kerk tegenover het 1—t/t uitdrukking wordt gebracht. De verspreiding van het bedoelde blad ™re echter. naar het oordeel van den Minister, beter achterwege gebleven. De Minister brengt dit onder de aandacht van het college van regenten. n n il it it >e 1. n n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7