HET ZILVEREN JUBILEUM DER R. K. STAATSPARTIJ ()m den Zulderzee-beker SPORT EN SPEL K. N. V. B VOETBAL WIELRENNEN den Wielerwedstrijden te Sas van Gent De Kampioenscompetitie van K. N. V. B. WMEjwd «b irtfr fc gawnden, West-DuitschlandOost-Nederland '1—1 Het Internatinale voetbaltoumool te Genève von Romj Feestrede van Prof. Dr. A. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen gehutóigd Wanders Feestrede Prof. Van Rooy ver- Namens het Duitsche Centrum eenige is Westfrisia I—Sneek D 7—3 gelijkgestelde noemen op waar- COMPETITIE 8—2 VOETBALBEKER Veendam in volgende ronde. U. V. V. 17—0 8—1 i De Boer Afdeeling I Haarlem: R. C. H—H. B. 8. VOETBALUITSLAGEN Recklinghause: W. Duitschl.O-Nederl. 11 AFDEELING II Promotie 3e klasse -Hollandtaan Jan de Kreek is de maker van het HoUandsche doelpunt bij te houden eu aan de practische Laat dan uit onze allereerst een innige om God Mr. de Wilde spreekt namens de A. R. Partij In de 35 jaar, dat uw organfeatJe bestaat, is er op wetgevend gebied in ons land veel toA stand gekomen, met name voor het Huldiging Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen Deventer: RodaVeendaam Breda: N. A. C.—Unitas PROMOTIE-DEGRADATIE Afdeeüng IV Roermond: RoermondT. A. C. Bleüerheide: Bleijerheidede Valk rekening Jr" eener cristelüke 3—3 2—2 3—2 2—1 6 7 6 6 7 3 1 2 2 2 7 7 6 8 6 7 8 3 3 3 8 7 8 in dat I BLAUW WIT WINT VAN AJAX MET 1—8. Voor nog geen duizend toeschouwers von den alhier wielerwedstrijden plaats. Daar de regen aanhoudend neerviel moest men de 100 K.M. koppelwedstrjjd na het eerste klassement staken. De uitslagen luiden: Achtervolgingsrace tusschen Belgen en Hol landers. Gewonnen door de Hollanders, die de Belgen na 9 ronden inhaalden. De Belgische ploeg bestond uit Wauters, Vermandel, Cloquet, Seynaece, Oorole, Bas- seller, De Bruycker, Drappier. De HoUandsche ploeg bestond uit Braspen ning, Bakker. Brilman. Ramschaert, Oderie, Oolgaart en van der Reyt. 100 KM. koppelwedstryd, 4 klassementen. Na een uur rijden gestaakt wegens regen. De uitslag van het eerste klassement luidt: v. d. LeurBraspenning 1 punt; 2. Drap- v. d. voor Velocitas Ajax Willem II Go Ahead Blauw Wit 9—12 12— 6 12— 8 10—10 5—12 overweging hoopvolle Wessels De Boer Delsen verl.pnt.doelpnt. 1 3 2 2 3 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Amsterdam: Blauw-WitAjax 1- AFDEELING I Promotie 3e klasse H.V.C.—TO.G. Baam IIVoiewyckers n Promotie Res. 2e klame D. F. C. II—U. V. V. n onze wetgevende li- handelen karakter. en en voor die geschriften. Westfrisianen beginnen nu toch te eerste ouden Met *n lange feest vergadering Schröder (Keulen* Schürfeld (Barmen) Blauw Wit scoort. Steeds keeren de Ajacieden terug, maar hoe er ook gezwoegd wordt, de beide Blauw Wit-backs geholpen door de Boer blijven meester van het veld. En al krijgt het Ajax- quintet een kansje, van Reenen zorgt er wel voor dat het leder over gaat. Sitters Jr. plaatst een opgehaalden bal goed naar Fer werda. die zich bjj de Ajax-backs heeft op gesteld. Ferwerda glipt tusschen van Kol en Diepenbeek door, hij krijgt een vrjj veld voor zich met alleen de Boer voor hem. Deze uitgeloopen en kalm plaatst de Blauw Wlt- mfddenvoor het leder in het verlaten doel. Blauw Wit leidt. Het Stadion juicht. De partij staat op dén bodem der wer kelijkheid; zij moet onderscheiden tusschen hypothese en these: zij moet „rëalpolitisch" Na de voorlezing der binnengekomen ge- lukwenschen. werd het woord gevord door prof. dr. J. van Rooy. die door den voor zitter werd aangekondigd als oud-leerllng en oud-collega. Bij een herdenking, als heden plaats vindt, aldus spr., is het plicht dat ook uit de kringen dier groote massa van kiezers, die weliswaar buiten het .kader der staats partij staan, maar die toch het werken en streven van het kader dier partij mogehjk maken, een woord opklinke ter dankbare overweging van wat in het verleden gedaan en bereikt werd, en ter uiting van hoop volle verwachtingen voor het werk, dat de toekomst nog vorderen zal. Dankbare wachting. En wanneer wij dan in een woord willen samenvatten den indruk die als overheer- schend ons vervult bij onze visie op den verleden tijd, dan dringt het „Excelsior" ons op de lippen. Het was waarlijk een excel sior, een opgang, tientallen jaren achter een. een stijgen in macht en kracht, naar buiten en naar binnen, dank veel inspan ning, dank vele offers, dank lijden en ho pen. dank trouw en saamhoorigheid. Sinds 1848. toen, dank zij de vernieuw de grondwet, het Ned. volk al meer tot nieuwe staatkundige activiteit ontwaakte, sloten de katholieken zich aan, dan bü deze dan bü gene partij. in aantal droeg een RECKLINGHAUSEN. Heden vond alhier Openingswoord van Mgr. dr. Nolens heeft dr. Nolens de RECEPTIE DOOR HET PARTIJBESTUUR Na de H. Mis begaven de verschillende Afgevaardigden uit alle landstreken zich naar het Jaarbeurs-restaurant, waar in de groote zaal receptie werd gehouden door het partijbestuur. Bij dit partijbestuur hadden zich aangesloten de Minister van Staat. Mgr. dr. W. H. Nolens en de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, oud- voörznter der partij. Jhr. mr Ch. Ruys de Beerenbrouck. De groote receptie-zaal was gevuld met belangstellenden uit alle kringen van de katholieke samenleving. Na afloop der receptie werd om twaa'f «mT- een gezamenlijke lunch gehouden. Te begon de feestvergadering van WVUIU V«M« WUULUIli van den partijraad. I* feestelijke herdenking van heft 25- jArig bestaan der algemeene Landelijke or ganisatie der R. K. Staatspartij werd Zater dag te Utrecht ingezet met een H. Mis in de Kathedrale Kerk, opgedragen door Pas toor W. F. A. Overmëer. lid van het partij bestuur en secretaris van de R K. Rjjks- kieskring-organisatie in Friesland. De celebrant werd geassisteerd door de kapelaans der kathedraal, de Weleerw. hee ren dr. R. F. Hegge en H. H. B. Mulder. Zondag speelden op het Westfrisiaterrein Westfrisia I tegen Sneek I den jaarlükschen wedstrijd otn den Zuiderzee-beker. De wedstrijd eindigde in een sprekende overwinning voor Westfrisia van 73. Toch was de wedstrijd niet aantrekkelijk te noemen. Als er afgetrapt is is In eerste instantie het spel geheel in handen der Sneekers, die enthousiast spel ontwikkelen. De Westfrisianen spelen lui. Vele knappe kansen worden hopeloos gemist. In aanmerking dient genomen te worden, dat het terrein door den regen zeer glad is. Als na een kwartier spelen met Sneek in de meerderheid een enkele kans van Westfrisia is onschadelük gemaakt, neemt de bezoekende club met een mooie score de leiding. De begrijpen, dat het ernst is en als zien we den spil Kof man in den vorm. Het voorbeeld werkt aanstekelijk, bij komt, dat ook de Sneekers teekenen van matheid beginnen te vertoonen. Allengs verplaatsen zich de kansen en alg de rust aanbreek a. heeft Westfrisia den stand gebracht op 21. Na de rust zijn het weder de bezoekers, die bet beste van .het spel hebbcn en. het duurt niet heel lang of dezen weten den stand gelijk te maken. Westfrisia gaat hierna beter aantrekken, Odoch kan voorloopig toch niet verhinde ren. dat Sneek de leiding gaat nemen: 32, Het spel gaat er niet mooier op worden. Enkele Sneeker spelers worden door scheidsrechter Hokhof van Hoorn gewaar schuwd. wegens het gebruiken der ellebogen. .Dat werkt prikkelend op de Westfrisianen, die ook forscher gaan speten. De Sneekers moeten ten slotte in het tempo, waarin nu wordt gespeeld, in de Enkhui- zers hun meerderen erkennen. De score wordt opgevoerd door Westfrisia tot gelijk en vervolgens hooger tot 63. Westfrisia krijgt nog een penalty te ne men. die echter door Tehus wordt naast geschopt. Het gelukt Westfrisia nog eenmaal het doel te vinden. waarmede de wedstrijd eindigt met 73 voor de thuisclub. Van der Heiden (Wageningen) Frolich (En schede) J. de Kreek (Go-Ahead) Schippet (Heracles) Landaal (A.G.O.V.V.) Schlosser (Heracles) J. Halle (Go-Ahead) Entjes (Heracles). (Wageningen) Hoisten (Vitesse) B Halle (Go Ahead) Oost-Holland -- Telegrafische gelukwenschen Na dit politieke college van den voorzit ter van den Partijraad, deed de secretaris der partij, mr. F. Teulings, voorlezing van telegaffeche gelukwenschen van Z. D. H. den benoemden Aartsbisschop van Utrecht en van den Bisschop van Roermond, als mede van de ministers Reymer, Deckers en Verschuur. Telegrammen waren ook oin- nengekomen van de R K. Jonge Werkge- versvereeniging, het Nymeegsch Studenten corps, het algemeen christen Werkersver- bond uit België, de Luxemburgsche katho- minister van Arbeid van België; van den oud-voorzitter der Eerste Kamer, generaal baron van Voorst tot Voorst. Onder de talrijke aanwezigen waren de professoren Barge. Groenen, Raaymakers, Steger, generaal van Munnekrede. het over groot deel van de katholieke Tweede Ka merfractie en verschillende Eerste Kamer leden. de drie rechtsche partijen, die daarbQ ber- haaldelijk den toon aangaven en de leiding hadden. Ik beschouw het als een groot geluk voor ons land, dat daarbij de teugels van bet bewind telkens weer in handen waren van staatslieden, die zich niet stelden op rationa listisch standpunt, maar rekening wilden houden met de beginsel staatkunde. En al heeft de positie zich in den laatsten tijd gewijzigd, zoo blijft toeh de antir.-partij dankbaar gedenken het vele goede dat in het verleden en niet het minste in de laatste 25 jaar is tot stand gebracht. Bij de verscheidenheid van inzichten, die ons Nederlandsche volk eigen is. acht ik het een zaak van groote beteekenls. dat er be staat een gezond partijleven. opdat niet klein zieligheid en kliekgeest maar beginselen het staatsbestuur beheerschen. Het zijn met na me drie mannen, wier namen in onze gele deren steeds met eerbied worde genoemd, n.l. Kuyper. Lohman en Schaepman geweest, die het persoonlijk element hebben teruggedron gen en het prtncipieele op den voorgrond hebben gesteld. Hun werk heeft onder Gods kennelijke »e- gen. vrucht gedragen. Wat de toekomst brengen zal. is ons onbe kend. Alleen staat vast, dat de strijd der gees ten rusteloos zal worden voortgezet. Aan dien strijd hoopt de antir-party krachtig deel te nemen en zonder twijfel ook de uwe. Moge het aan uw organisatie gegeven wor den ook in de periode die nu aanvangt man nen aan het Christ, nationaal staatkundig leven van ons land te schenken die dat leven verrijken, mannen, met wie het een voorrecht is, als het pas geeft, samen te werken, man nen. met wie het een eere is. als de situatie het eischt den degen te kruisen. De Duitschers spelen al dadelijk uitste kend, vooral de middenllnie steunt op de juiste wijze. Spil Münzenberg zet zijn spe lers steeds aan het werk, en de Oostelijke achterhoede moet alle zeilen bijzetten om scoren te voorkomen. Landaal en Van der Heyden zijn zeer snel, maar het binnentrio is niet doortastend genoeg en zoo kunnen de Duitsche backs steeds ingrijpen. No. 10 26 Mei Na 28 minuten spelen neemt Duitschland de leiding door een goed schot van Kra- sort. Wanders is prachtig op dreef en steeds weet hu het HoUandsche speelveld met verre trappen te zuiveren. Met Duitschland iets in de meerderheid komt de rust. De grlijkmake* Weer onderneemt de Oosteljjke voor hoede een goed opgezetten aanval. En als Frolich het leder fraai aan J. de Kreek doorgeeft, maakt deze zich vrij en onhoud baar vliegt het leder in het Duitsche doel. Het spel raakt dan meer verdeeld. In do Duitsche voorhoede moet het van Neygge- meijer komen, maar Wanders geeft niet thuis. Hoe belde partijen ook zwoegen om een doelpunt te maken, geen der beide ploegen is in staat om den keepqr te pas- seeren en zoo komt het slot met een gelijk spel Hetgeen de verhouding vrij goed weer geeft. De stand van Oost-Nederland West-Duitschland Oost-Nederland Van Kol naar voren. Fel zitten de Rood-Witten er nu op, van Kol gaat rechtsbinnen speten. De Boer blijft nu meer achter en helpt zijn verdedi ging een handje. En hoewel de Blauw Wit-achterhoede een zwaren druk krijgt te doorstaan, men weet doelpunten te voorkomen. Nu blijkt dat ver schillende spelers absoluut uitgespeeld zijn. Vooral Wessels wordt zwakker, daarentegen is Schetters veel beter dan voor de rust. In de laatste minuten, als Blauw Wit den druk heeft weerstaan, krijgt Blauw Wit nog een prachtkans om de score te verhoogen. Uit een scherpen hoogen voorzet belandt het leder onverwacht bjj Smit, die vrij staande voor de Boer er echter geen raad mee weet en overtrapt. En als scheidsrechter Voltijn, die rustig en uitstekend deze ontmoeting ge leid heeft, einde fluit, wordt Ferwerda op de schouders het veld afgedragen. Blauw Wit heeft zich de meerdere getoond van haar stadgenoot. De stand is thans: Gesp. gew. gel. 2 3 2 2 2 de West-Duitschland 18 18 18 4 17 34—3» 19 38—34 17 34—3» Promotie Res. 3e Uaase U. V. S. IIXerxes III Fortuna IIH. v. H. II Musschen IID. F. C. III Neptunus nR. F. C. II Na de pauze Oost-Nederland zet er na de pauze alles op om den gelijkmaker te scoren. Aan val op aanval wordt ondernomen, maar doelman Buchloh redt vele malen keurig. Juister jaren van thans, nu den heroïsqfren doctor op grooter afstand bezien en beoordeeld kan worden, het luide en nadrukkelijk getuigen, dat zonder Schaep man de consolidatie der R. K. kiezers van 1905 niet denkbaar is. En het was dan ook niets anders dan een eereschuld. dat zijn naam verbonden werd aan het Fonds, dat na een kwarteeuw de verdere versterking en ontplooiing der Staatspartij op een hechte financieele basis mogelijk moet maken, harten op dezen dag bede ten Hemel gaan, om God dank te brengen, wijl Hjj aan Roomsch Nederland een zoo begenadigd leider en strijder schonk als Schaepman was en toonen wij met daad bovenal onze erkentelijkheid, door voor het Schaepmanfonds in den naasten tijd een aanwas te winnen in zulk een mate, als wij zeker zouden doen, wanneer Schaepman zelf hier stond en zijn bedelende hand tot ons uitstrekte. Wij hebben ook te gedenken het Eerste Kamerlid mr. J. W. v. d. Biesen. Het mag ons allen een bijzondere vreugde zijn, dat wij op dezen dag voor het werk, met zooveel wijsheid volbracht voor 25 jaar, on zen huldigenden dank kunnen brengen aan het sterke triumviraat: Kooien, Heerkens Thijssen en von Fisenne. Zoo was er dan sinds het voorjaar van 1905 de groote fëderatieve organisatie der Nederlandsche katholieke kiezers. Heden mo gen wij vragen Wat heeft zij bereikt in de afgeloopen 25 jaar Wanneer wij in rustige objectiviteit over wegen. waaraan wij. waaraan het Christelijke deel der natie thans toe zou zijn, indien in de laatste kwarteeuw de coalitie haar werk niet had kunnen doen, dan moeten wij toch stellig besluiten, dat de scherpe zieners, die in het verleden de grondslagen der coalitie gelegd en haar vorm bepaald hebben, een goed en groot en waardevol werk hebben verricht, dat in velerlei opzicht eea aegeo Blauw Wit trapt af. De eerste aanvallen zijn van Blauw Wifs rechtervleugel, voor al Gerritse is actief. Wanneer Smit een kans verknoeit door over te schieten, is het de beurt aan Homborg, die door alles heen drijft maar zijn voorzet wordt door free kick van Smit niet benut. Ajax Is over de eerste zenuwen heen en onderneemt eenige goed opgezette aanvallen, een schot van Strijbos keert Schlndeler en van Reenen trapt juist in zijn handen. Het eerste kwartier wordt er al zeer kalm gespeeld. Blauw Wit is iets meer tn den aanval, Gerritse treedt weer op den voorgrond door zijn snel en doortastend spel, maar hij vervalt sems in zijn oude fout door te lang te „pingelen” en daardoor raakt hij het leder meermalen kwijt Toch ziet hij kans eenmaal gevaarlijk dicht voor doel te komen, waar Diepenbeek slechts kan redden door corner te trappen. Goed geno men. kopt Ferwerda het leder over. Het eerste gevaarlijke moment voor Blauw Wifs doel ontstaat, als Hamel een van zijn afgemeten voorzetten geeft. Mulders toe* stormt en over den uitgeloopen Schindeler In doel kopt, maar het leder vliegt juist over. Ajax heeft zich nu los gewerkt en on derneemt verschillende aanvallen, maar Lietzen en van Asselt voorkomen elk ge vaar. Uit een vrijen schop buiten het straf schopgebied. schiet van Kol over, van Ree nen doet even later het zelfde. De midden- linie van Blauw Wit speelt uitstekend, zoo wel aanvallend als verdedigend doen De Boer, Wessels en Delsen uitstekend werk, maar in de voorhoede van Blauw Wit ont breekt de man die van de kansen die Hom borg en Gerritse scheppen, Zou kunnen pro- fiteeren. Een na een goed genomen corner keihard schot van den Blauw Wltspil de Boer ketst tegen de bovenlat en vliegt dan achter. Een hartelijk applaus beloont dit zeer fraaie schot. Nadat beide partijen nog eenige malen vruchteloos getracht hebben een doelpunt te fabriceeren, is het ruften. De penningmeester der Staatspartij mr. Leesberg, huldigde daarna den oud-penning- meester mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die een kwart eeuw lang de thesaurier der partij was geweest en het budget zag groeien van f 500 tot gemiddeld f 13000, soms f 25.000. Spr. bood den oud-penningmeester onder warm applaus der vergadering als dank en herinnering een fraai Deltsch bord aan. Mr. Heerkens Thijssen denkte geroerd voor de vriendelijke attentie maar verzekerde, dat het werk hem een waar genoegen was ge weest, wijl het hem vrienden had bezorgd in alle hoeken van het land. Hij had zich terug getrokken om plaats te jnaken voor een jon gere kracht. Hierna voerde namens de A. R. partij mr. de Wilde het woord, die zeide te spreken in naam van den heer Colijn die door verblijf in het buitenland tot zijn leedwezen verhin derd was te komen. Het Organiseerend Comité van de Servette F. C. te Genève. dat het internationale Voet- baltournooi van 28 Juni tot 6 Juli a.s. zal houden, deelt mede, da* definitieve toezeg gingen zijn ingekomen van Ujpest (Honga rije), First Vienna (Oostenrijk), C. S. Bruge- ois (België). P. C. Sètc (Frankrijk), Spiel Ver. Fiirth (Duitschland) en A. C. Bilbao (Spanje). Voorts speelt mede Servctte, ver moedelijk nog de Italiaansche kampioen, de Nederlandsche kampioen en Slavia (Praag). In totaal worden een 17 ontmoetin gen gespeeld. Een garantiebedrag Is vastge- stejd van 150.000 francs. Voorts wordt de propaganda flink aangepakt. Extra treinen zullen worden ingelegd van uit Bazel, Zurich, en St. Gallen. De eerste prijs bestaat uit den Gouden Beker ter waarde van 3000 francs. De tweede helft. De tweede helft zet in met een serie aan vallen der Blauw Witten. Gerritse forceert een corner, deze kan worden weggewerkt. Blauw Wit zit er dan even geweldig op, een strafschop plaatst spil de Boer over vele hoofden heen tactisch in doel, maar keeper de Boer is safe. En bij de volgende aanval van Blauw Wit treedt de Boer al weer als overwinnaar te voorschijn, Ajax werkt zich lös en nu volgt een pe riode van eveneens ongeveer een kwartier waarin Ajax iets in de meerderheid is. Schindeler, die al weer te vroeg is uitge loopen, ziet zijn heiligdom al haast door boord. maar is het weer Lietzen die de fout van zijn clubgenoot verbetert en op het -nip pertje het leder kan wegtrappen. Sitters Jr. en Ferwerda zijn van plaats verwisseld, de laatste, thans middenvoor neemt een voor uitgeschoven positie in. Van Reenen verdeelt het spel wel goed, maar schieten blijkt ook hij niet goed te verstaan. Telkenmale faalt zfjn schot hopeloos. Als afgevaardigde van het Duitsche Cen trum en als Rijnlander, die den door ziekte verhinderden leider, mgr. dr. Kaas verving, sprak daarna dr. Hamacher uit Keulen zijn gelukwensch uit. Spr. dankte in het bijzonder voor de Ne derlandsche hulp aan het Duitsche volk in donkere dagen geboden. HU herinnerde er aan. dat de namen van Schaepman Nolens. Kooien en Ruys ook ..programmatische” wa ren in Duitschland en sprak de hoop uit. dat de leiders der Nederlandsche Katholieke Staatspartij, die zoo sterk leefde uit haar ka tholiek beginsel, contact mocht bluven hou den met de CentrumpartU. En wijden wU aandacht aan meer bijzon dere politieke en sociaal-economische gebeur tenissen, waaraan onze Katholieke Staats partij in het aangeduide tüdsbestek haar ac tief aandeel -had, dan mogen wy wijzen op de grondwetsherzieningen en hervormingen van het kiesrecht; dan moeten wij herinne ren aan tal van sociale, wetteluke maatrege len aan het pal staan bü het nationaal ge vaar. dat in 1918 dreigde; aan de medewer king in den kamp tegen groote sociale noo- den; aan den OnderwUsstryd waardoor aan een -te lang bestaand onrecht een einde kwam dan kunnen wij gewagen van de wetten tot beteugeling der openbare onzede lijkheid. de wüziging der Arbeidswet, de wet op de Invaliditelts- en Ouderdomsverzeke- ring. de Ziektewet en nog zooveel meer ar beid van wetgevenden aard, waardoor meer dan voorheen, Christelüke beginselen en in zichten uitdrukking vonden in ons Staats- bestier. Daarnaast valt in erkentelükheid te her denken, dat door de krachtige positie onzer Staatspartij in het-groote maatschappelijke leven een groeiende erkenning ontstond voor katholieke krachten, zoodat de achterstelling die schrikbarend groot was, geleidelük iets kleiner dimensies kreeg. Spr. herdacht dan de stille werkers, die in besturen van kies vereen igingen en andere organisaties, in Werkplaatsen en winkels, op persbureaux of in het verband der propa ganda gewerkt hebben aan de versterking en groei onzer StaYtkpartü. Naast Schaepman denken wü aan mannen als Kolkman. Loeft, de gebroeders Regout en zoovele anderen, die allen reeds door den dood aan ons ontvallen zyh. Zij allen hebben in zoo ruime mate ëh met heilig vuur hun talenten en toewijding gegeven aan de ver wezenlijking der doeleinden onzer Staats party. Wien zal ik noemen der nog levenden? Laat mü aan allen, die tijd en krachten ga ven voor het katholieke politieke werk In ons vaderland, den cUns onzer dankbaarheid brengen, door hier, in deze blüde byeen- komst. dien cüns te leggen in de handen van hen. die de presidiale leiding hadden sinds 1905 en daardoor de party als zoodanig ver tegenwoordigden: Kooien. Van Wijnbergen, Ruys de Beerenbrouck. Waarachtig, zy heb ben een zware taak vervuld. Wü zouden den adeldom van ons Katholiekzün te kort doen, wanneer wü deze drie presidiale leiders der vervlogen 25 jaar thans niet warm en krach tig dankets voor hun toewüding en offers in de leiding onzer partü. Wanneer wü het schip onzer partü op de zen dag pavoiseeren met de wapperende vlag gen onzer goede en gelukkige herinneringen, dan moet voor dezen leider. van wien ’n Nederlandse!) minister-president ’ns getuigde dat in ons land meer dan in eenig ander land, gedurende de laatste tientallen van jaren. politiek is gevoerd. Nolens Volens. zeker uit volle borst mede een hartelijk „dank en hulde" hier opklinken. Vervolgens herinnerde spr aan de orga nisatie van de Partü. Verjongd en vernieuwd S8st ze de verdere toekomst in. Dat voor onze Katholieke Staatsparty het parool moet blüven luiden: paraat en sterk is eisch van goed beleid en plichtsbesef. Een stemming van berustend afwachten zou slechte strategie zijn voor onze Katho lieke Staatsparty). Veeleer moet de overtui ging dat in de toekomst zeker een zware taak nog wacht, de prikkel zün om de pa- -aatheid der troepen in -oor- en achterban te monsteren en den strijd en slagvaardig heid tijdig zoo hoog mogelijk op te voeren. Bü de doelstelling zal een politiek-met- verschiet moeten worden geopend. Bü de keuze der wapengenooten zal tac tisch inzicht ten aanzien van aard én duur der wapenbroederschap van hoogste waarde zün. maar nimmer zal daarby vergeten kun—: nen worden, dat boven onmiddellijk gewin in den strüd. de eer van het vaandel gaat en die eer beteekent voor ons. Katholieken, eer biediging door een wapengenoot van onze hoogste beginselen en hoogste goederen. Het gist en woelt thans in de gelederen van bepaalde groepen van „jongeren”. Er is moeilijkheid geen reden daartoe het zwygen te doen in i deze feestvergadering. In alle tüden zün er jongeren geweest, die op zeker oogenbllk met half twee w den partijraad met een woord van welkom door den voorzitter r Z£. mgr. dr. Nolens. Ajax: Mulders, Strybos, van Reenen, Volkers, Hamel Schetters van Deyck, Den Boer van Kol Diepenbeek De Boer. Wtest-Dultschland: Buchloh (Speldorf) Graffmann (Ruhrort) Münzenberg (Aken) Schlösser (Barmen) Strassburger (Dusseldorf) Krasort (Ruhrort) Neyggemeyer TKeulen) Berkele (M.-Glad bach) Dreinert (Horten) Als laatste spreker betrad mr. dr. J. Schok- king, voorzitter van de C. H Unie het podi um. De C. H. Unie, aldus ongeveer de spreker, heeft de uitnoodiging op deze feestvergade ring te komen gaarne beantwoord, omdat daarin ligt een vriendelyke erkenning, die aangenaam stemt in het politieke leven, dat dikwyls roept, tot stryd. Wü verstaan de vreugde die er op dezen gedenkdag is. Gü moogt trotsch zün op het werk dat thans kan worden aanschouwd. Zooals op internationaal terrein gestreefd wordt naar te, zoeken wat vereenigt, zoo be hoort het ook op nationaal terrein te zün. De christelük-historischen zün eerder geneigd naast anderen te strüderi dan tegenover an deren te staan. Bij alle verschil, dat we niet wenschen te verdoezelen, zal ons niets lever mjn. dan naast de R. K Staatspartü het goede voor land en volk te zoeken. Spr. eindigde met den wensch, dat dit ge schieden mocht. Hiermee was deze herdenkingsbüeenkomst geëindigd. Klokke kwart na vier liet Mgr. Notens den hamer vallen en sloot het feestelük samen zijn met den christelyken groet. 25 Mei (V.D.) de 18de wedstrijd plaats tusschen Oost-Nederland en West- Duitschland. Ongeveer 5000 toeschouwers woonden den interessanten wedstrijd bü. Het veld was goed en het bleef gelukkig droog. De Oosterlingen hebben de ontmoeting enthousiast gespeeld, en al dient £rkend te worden dat onze buren een technisch iet wat beter spel vertoonden, onze spelers za ten er zoo geweldig op, dat het tekort aan techniek ruimschoots vergoed werd door enthousiasme. In het Oost-Nederlandsche elftal blonk in de verdediging Wanders van Wageningen uit, Hy spteelde een uitste kende partü en aan hem is het te danken, dat de Duitschers niet meer doelpunten ge scoord hebben. Horsten stond hem in zijn zware taak uitstekend by en keeper Halle volbracht zün werk met veel bravour In de middenllnie was het spil Halle, die technisch en tactisch uitstekend was. De halfspelers Entjes en Schlösser speelden geestdrifig, maar wat speltechniek betreft hebben zü nog veel te Jeeren. In de voorhoede waren onze twee inter nationale buitenspelers de gevaarlüke men- schen. zü gaven de Duitsche halfs handen vol werk. Jammer was het dat het binnen trio niet van de kansen kon profiteeren. Slechts eenmaal werd doelman Buchlon gepasseerd. De tweede helft was slechts drie minuten oud, toen Frolich fraai aan de Kreek door gaf en deze onhoudbaar scoorde. Daarvoor had Duitschland reeds een voorsprong ver kregen. Bü de Duitschers vonden wy doelman Buchloh, voorts spil Münzenberg en rechts- bied naar voren wilden treden. De katholieke jongeren van thans zün an- algemeene bond van R. K. Kiesvereeni- ders dan die van vroeger, zü zün gevoeliger -geworden jj, met katholieke levens inzichten en levenspractüken samenhangt. Zoo is het verklaarbaar, dat de ideale stre vingen dezer jongeren menigmaal weinig re kening houden met de realiteiten' van het leven en hun oordeel scherp werd, wyl zü nog K. i immer zooveel onchristelyks in de samenle ving zagen voortwoekeren. De beweging der jongeren schünt zich nu, na de eerste felle manifestatiën, meer te rich ten naar studie en onderzoek. De besten on der hen weten te goed, dat criticasters en helden met scheldwoorden nooit opbou-wers zün geworden. De eerlyke objectieve studie zal op den duur zeker vruchten geven, waar van ook heil en nut voor Katholieke poli tieke actie verwacht mag worden. Het gis tingsproces als teeken van leven moge nu onrustig. Ja hinderlük aandoen, beter zulke teekenen van leven dan de kille onverschil ligheid en minachting, die in andere groepen van jongeren ook ouderen, worden waargenomen. - Wü. katholieken, weten, dat waarachtig katholiek leven en werken beteekent al ons doen al ons werken, begeeren en streven, al ons. kunnen en willen richten naar het Kruis! Godsdienst en leven immers zün voor den katholiek identiek! En is geheel ons le ven niet al met ontelbare gouden draden vastgesnoerd aan het bovennatuurlüke? In het Kruis is deze bron van wijsheid, van liefde, van geduld, van rechtvaardigheid, van broederzin, van offergeest. Ja, als Kruisrid ders moeten wü door het leven gaan. Blijven wü diep doordrongen van deze ge dachten, dan zal onze kracht niet falen, onze eensgezindheid niet wankelen, onze offerzin niet verflauwen, onze geestdrift niet verslap pen en zal ook voor ons en onze organi satie, als in Constantün's tüd gelden het oude, heerlyke immer bemoedigde woord: In hoe signo vinces zijn; zü moet onderscheiden tusschen hypo these en these; zü moet .^rèalpolitisch” zün: Bij houdt rekening met compromissen cu volgt daarbij het voorbeeld van het Vati- caan. want ook elk concordaat is een com promis. De partü moet geleidelük te werk gaan. I Kan de partü met gepaste voldoening terugzien op het verleden, zü heeft ook een taak voor de toekomst ten bate van het Rük in en buiten Europa. Daarvoor is noodig behoud en versterking van de een heid. Kleine strubbelingen komen in de beste families voor. De eenheid wordt op dë veiligste wijze bevorderd door kenms. Men hoort redevoeringen tegen het kapi talistisch stelsel, maar, wat moet er voor in de plaats komen? Tegen misbruiken van dit stelsel zal men xdch moeten verzetten: daar hebben we 30 jaar voor gesloofd. Tegen de mammonnr- tische mentaliteit wordt gefulmineerd Kan Haar een wet tegen gemaakt worden? Men moet in deze zaken scherpe begrippen hebben. De katholieke partü kan de jongeren niet missen de heeren en de dames niet want de partü moet jong blüven. Maar de jongeren kunnen ook de partij niet missen Ouderen dienen alles bü te houden eu dienstbaar te maken poUttek. Met de bede van David uit het boek Pa- ralipomenon, bracht spreker dank aan God voor den ondervonden zegen over het werk der Staatspartü in de afgeloopen vijf en twintig jaar. 4Bp zich I Mgr. tholieke twintig jaar. „Orde en gezag werden in zeer moeilüke «omstandigheden gehandhaafd. Denk aan J903 en denk vooral aan 1918. Ruimere subsidie naast gelükstelling van Tiet middelbaar onderwijs kwam tot stand Alsmede de lang gewenschte financieele ge- JJjkstelling voor het lager onderwijs De stoffelyke welvaart is toegenomen en strekt zich uit over grootere groepen van personen; door de katholieke Staatspartü is meegewerkt aan deze verschuiving, vooral Voor de loonarbeiders Een Amerikaan kon schrijven: „Neder land is een goed land, het volk is welvarend, goed gekleed en de kinderen zien er schoon uit. (Vroolükheid). In het arbeidersvraagstuk, dat in al dien tijd op den voorgrond stond, heeft ons land een vooraanstaande plaats ingertomen. Dit is vooral te danken aan de beide rechtsche kabinetten van 1907—1913 en van 1918— 1925. Spreker herinnert aan Talma—Aal- berse (applaus) en somt de reeks groöte so ciale wetten op vooral tot stand gebracht door mr. Aalberse Volgens haar aard, doel en traditie wil de Staatspartü blüven meewerken aan de Nederlandsche Staatkunde, zoo mogehjk met de andere christelüke partyen. De Katholieke Party is een volkspartü in den goeden zin des woords, afkeeng van een- aüdigheid en niet reactionnair maar evo- lutionnair. Zü is «dief, zü is gouvernementeel. rede geopend HU sprak aller eerst een woord van welkom tot de aanwe zige oud-voorzitters van de partü, staats raad mr. dr. Kooien, mr. A. baron van Wünbergen en minister Ruys de Beeren brouck. Naast deze heeren hadden op de voorste rij plaats genomen de heeren mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer en wethouder van den Haag, als vice-voorzitter van de A. R.-Partü. benevens desecretaris dezër partij mr. H. Büleveld. oud-minister van marine, die gezeten was tusschen mr. dr. van Schaik. voorzitter der Tweede Kamer en oud-minister Bongaerus. Neven den premier zaten de voorzitters en secretaris der C. H. Partij, oud-minister dr. H. Schokking en J. ter Haar, oud-wet- bouder van Amsterdam. Dezen heeren. be nevens dr. Hamacher, de afgevaardigde der Duitsche Centrumpartij, werd door mgr. Nolens eveneens een warm woord van wel kom toegeroepen. Een telegram van hulde werd daarna ver- aonden naar Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. In korte trekken schetste de inleider het ontstaan der Staatspartij, waarvan hij zelf van zoo naby getuige was geweest en bracht in ’t blzonder holde aan dr. Schaepman z.g. ta aan de drie oud-voorzitters van de partü. Een woord van welkom richtte spr. ook tot den nieuwen party-voorzitter mr. Gosehhg, die jong nog zulk een zware taak nam. schetste daarha het werk der Ka- Staatspartij in de laatste vüf en Mr. Dr. Schokking spreekt namens de C. H. Unie Klein in aantal in chamen, droeg hun politiek meestal een opportunistisch Eerst langzaam aan ging het komen tot een uitgroeien en rijpen op prtncipieele basis. 1883 brengt Schaepman s .Proeve van een program". Het was een klaroenstoot van den grooten politieken ridder, die dommelig heid en onverschilligheid verjoeg en ruimen kring het besef wakker sloeg, de Nederlandsche Katholieken staatkundig de gelederen moesten sluiten en in den vol len strüd hadden te gaan. Op 5 Mei 1897 komen te Utrecht afge vaardigden van alle R. K, Kiesvereenigin- gen büeen. Deze vergadering werd er een van geheel bijzondere beteekenls. Want hier viel de be slissing over samenwerking bü de komende stembus met de Anti-Revolutlonnairen. Het eerste gloren der coalitie! In Februari 1904 verzond mr. J. W. Biesen. lid van de Eerste Kamer Noord-Brabant, een vertrouwelüke circu laire aan de besturen der Provinciale Bon den van Friesland. Gelderland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord- Brabant, alsmede aan de centrale kiesver- eenigingen in Zwolle. Groningen, Middel burg en Roermond, met verzoek samen te komen op 9 Mei 1904 te Utrecht, ten einde te stichten een „algemeene bond van pro vinciale Katholieke kiesvereenigingen”. De vergadering had eerst plaats op 30 Mei te Utrecht. De groote. zorgwekkende was een organisatie-vorm te vinden. Het ontworpen reglement vond instem- mlng. Op den grondslag van dit reglement krachtige eischen op politiek of cultureel ge- traden aanvankelijk 59 centrale en daar mede gelijkgestelde kiesvereenigingen toe. De ----- gingen in Nederland was geboren en op 3 April 1905 had de eerste bondsvergadering plaats. Sinds dien gedenkwaardigen dag bestond de groote centrale landelijke organisatie van alle R. K. kiezers in ons vaderland; wat men thans pleegt te noemen; de R. Staatsparty, was er. Het spreekt vanzelf dat hierbij allereerst de naam van Schaepman ons op de lippen komt. Toen op genoemden datum de groote constitueerende vergadering plaats had, rustte zün stoffelük overschot reeds in de schaduwen van het Vaticaan. Moe gewerkt en moe gestreden, had hy twee jaar tevoren in de H. Stad de eeuwige rust gevonden. De victorie van 1901 had hü nog mogen beleven, maar de nieuwe groote organisatie der katholieken mocht hü niet aanschouwen. Wü weten echter en nu steeds beter scherper dan toen, dat hff de sterkste stelligste voorbereider is geweest organisatie. Zijn woord, zün y zün ridderiüke üver. zün moedige volhar ding, zün fascineerende begeestering heb ben de mentaliteit gekweekt, waardoor de stichting der R. K. Staatspartü, nu 25 jaar geleden mogelyk werd. en zekerder dan na de eerste zijn verscheiden. kunnen wy het geheele politieke leven van Er bestond een buitengewoon groote be langstelling voor deze stedelüke ontmoeting. En velen trachtten voor den aanvang nog een plaatsje bü een der zeer vele ofrkoopers te bemachtigen. Om half twee stroomde staantribune vol. Er was al weer muziek om de stemming er in te houden. Langzaam liep het Stadion vol en toen tegen twee uur de Ajacieden het veld opkwamen, was er geen plaatsje onbezet en ongeveer 32.000 toeschouwers aanwezig. Als scheidsrechter B. Voltyn beginnen fluit, stellen de ploegen zich als volgt op: Blauw Wit: Vermandel 3 punten; 4. OroleeBrasselier; 5. OderieRamschaert; 6. CloquetSeynaece; 7. BrilmanBakker; 8. Oolgaart—van fier Best, De wedstrijd. Wanneer scheidsrechter Foelke (Hanno ver), die uitstekend leidde, beginnen fltut,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8