INTERPELLATIE OVER -DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE roep r Versch brood bij het ontbijt Te Apeldoorn geopend De eerste katholieke Jeugdherberg De nieuwe voorzitter der R. K. Staatspartij geïnterviewd antwoord minister TWEEDE KAMER f 9 aan geven. ge worden. De.'V.P.R.O. te er uit. Een vergadering te Amsterdam Televisie 3 insti- J-naar regeering dit protocol BRUSSEI 8 35 L„ en uit. 372 Toen cipier en Duim de cel betraden, schoot de aap toe. En vlug en vlot werd de celdeur door hem dichtgesmeten. Hij draaide de sleutel in 't slot. ..Zoo riep hij, „nu ben 1U ook gevangen, nu speel ik hier voor cipier, nu kan je Duim gezelschap houden, die zit ook niet voor zyn piesten." BU den verdeeling 371 Toen de cipier Duim teruggebracht had. sloop Jokko achter hen aan en toen de celdeur werd geopend, ging de aap daar achter staan. „Wacht maar," dacht hü. „t spel kan beginnen, voor jou heb ik heel wat in t vet, omdat mijn kameraad onschuldig achter de tralies wordt gezet.” Met eenige plechtigheid en feestelijk ver toon te Maandag het R. K. Vacantiehute .De Llebaard" te Apeldoorn, gesticht door het centraal verbond der 8t. Joeephgesellenver- eenlglngen in Nederland, in gebruik geno men. De A.V.R O. heeft niet minder aanhan gers dan alle andere omroepen te zamen. Xaverius uit Noorwegen zal de vader van dit tehuis de Weleerw. Pater Blesta O P zeker er in slagen in dit hute een katholieke sfeer te kweeken. waarin onze Jongemannen zich aanstonds thuis zullen gevoelen. De Zeereerw. Heer Van Beurden, deken van Apeldoorn, begroette van harte in Apel doorn de eerste Nederlandsche katholieke Jeugdherberg. Spr. deed dit niet alleen na mens katholiek Apeldoorn, maar namens geheel katholiek Nederland. De St. Joseph- gezellenvereenlglng heeft reeds zeer veel ge daan voor het geestelijk en maatschappelijk heil van de katholieke Jongemannen. Er ontbrak eigenlijk maar één ding aan, want in den vacantietyd ontsnapten de jongelin gen dikwijls aan de veilige hoede hunner vereenigingen. In deze leemte is thans voor zien. De jongemannen vinden in ,De Lie- baard” tijdens hun vacantie een uitstekend tehuis, waarook hun geestelijke belangen niet worden vergeten. Spr. besloot met den wensch, dat er spoedig nog meer katholieke jeugdherbergen in Nederland zouden mogen worden opgericht. De heer Van Wtfke bracht hierna de har telijke gelukwenschen van het gemeentebe stuur v^n Apeldoorn over. Hierna was er gelegenheid het huls te be zichtigen. De feestelijkheid werd besloten met een lunch. Aan tafel werd medegedeeld dat telegram men zouden gezonden worden aan Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht; Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Blsschop van Haarlem; aan H. M. de Konin gin en aan Mgr. Snoeys, prefect van de Noorsche congregatie van den Heiligen Fran- ctecus Xaverius. Verschillende aanwezigen tafel nog het woord en lieten klinken op ,4e Liebaart^” In een gistermiddag onder leiding van den voorzitter van de afdeellng Amsterdam van „Horecaf", dem heer Th. Meerman, in „Tri anon" gehouden bijeenkomst, bijeengeroepen door het „Voortooplg Comtté voor het ver krijgen van versch brood bij het ontbijt", waren de voornaamste vertegenkoordlgers van de grootste organisaties in het bakkers-, zoowel als In het meelbedriJf, alsook het ho telbed^! aanwezig. Mede hadden talrijke vooraanstaande figu ren in die bedrijven persoonlijk aan de op roeping van het Voorlooplg Comité gevo>g ge geven. Na een kort woord van opening door den voorzitter, waarbij hij wees op het misver stand, dat deze actie geacht werd uit te gaan van en enkel te strekken in het belang van het hotelbedryf,, wijst de heer L. Snap per op de vroegere tot heden mislukte po gingen. reeds gedaan in 1923 en 1928. en nu in 1930 hervat, met zooveel belangrijk meer succes dan te voren. Van alle zijden, zoowel van organisaties als van indlvldueele personen ontving het Voor looplg Comité krachtige bewijzen van Instem ming. De heer Snapper besprak verder uitvoerig de technische zijden van het vraagstuk en wees de mogelijkheid van een oplossing aan. Op deze inleiding volgde een zeer levendige gedachtenwlsaeltng. De verschillende afge vaardigden van organisaties namen op zich, zoo spoedig mogelijk in hunne vergaderingen een beslissing over de onderhavige aangele genheid uit te lokken. Het Voorlooplg Comité zal verder diligent blijven en zo* spoedig mogeltjk na ontvangst van de antwoorden der organisates een twee de groote bijeenkomst van belanghebbenden bijeenroepen. De A.V.R.O. ia algemeen Hüversumschen sender was de moeilijk Men voelde wel: men kon den algemeenen omroep niet geheel den hals omdraaien. Wat was dus gemakkelij ker dan een deel van den omroep der an dere vereenigingen ook algemeen te noemen? Maar de A V RO was steeds algemeen, te algemeen en zal algemeen blijven. Men mag ham niet vereenzelvgp met de liberalen. voerden aan heilwenschen Algeheele bevrediging was bij die verdee ling bij voorbaat uitgesloten. Het betrof hier een by uitstek delicate materie. Vooraf heeft spr. met groote belangstel ling kennis genomen van het advies van den Radioraad en van het gesprokene en geschre vene over dit onderwerp. Maar spr. heeft zijn eigen verantwoordelijkheid voor zijn be slissing te dragen. Aan Nederland zijn toege wezen een korte golf van 298 m en een lange van 1875 m. Het gebruik van meer golven voor een algemeenen omroep te uitgesloten. Alleen mag na 6 uur door de organisaties die de 298 m. golf gebruiken de 1071 m. golf gebruikt worden, die het Rijk gebruikt voor uitzen ding van zakeljjke berichten. De 1071 m. golf wordt dus nog wél gebruikt, maar men heeft zich te houden aan de besluiten der interna tionale conferentie We hebben dus twee sta tions voor den radlo-omroep. Daarin ligt de bron voor niet op te lossen moeilijkheden. Elke geestesrichting, behoudens de bepdr- king van het niet in strijd geraken met de veiligheid van den Staat, moest gelegenh^p krijgen zich door middel van de radio uit f spreken. Op datzelfde princlpieele standpum stond de heer Oud in de zitting van 10 De cember 1929 Men kan en mag de radio niet sluiten voor de verschillende levensbeschou wingen. Vragen aan den minister 1. Is de Minister van oordeel, dat door de beschikking van 15 Mei 1930 in Neder land bfj eerbiediging van verschil van inzicht en overtuiging tusschen hen, die als organisatie van den omroep gebruik maken een goed geregelde nationale om roep In het leven is geroepen? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat het gewenscht is. in Nederland één algemeenen omroep te krijgen met daarnaast ruime ge gezins- gedachte moest ook doorwerken in „De Lie- baard." Daarom heeft de eerste katholieke jeugd herberg innerlijk meer kleur en meer sfeer gekregen dan men In andere jeugdherbergen opmerkt. Bijgestaan door de Eerw. Zusters van de congregatie van den Heiligen Franciscus De btfeondere omroepen en hel algemeene programma Spr onderschat niet de moeilijkheden aan den Nederlandschen omroep verbonden Maar het te niet juist dat er geen cohaesie te in ons volk. En was dit zoo, dan niogen wij dit niet voeden. Het ware juister geweest een algemeenen omroep te scheppen waar aan niemand zich stoot en daarnaast bij zondere omroepen Dan was er te allen tijde een algemeen program te hooren. Maar men zegt: algemeen bestaat niet! De N. C. R. V. en de K R. o. hebben tot ’t laatste toe volgehoucen: een algemeene omroep dat nooit! Geen algemeen pro gram. Thans is dan toch het non possumus verlaten, omdat de minister het denkbeeld toch niet kon laten varen. De kwarten wer den uitgewisseld tegen het algemeen pro gram. Maar hoe kunnen de bljsondere omroepen een algemeen program wanneer men hun statuten ziet? Is t niet goed dat er een omroep te. die buiten de politiek staat? Spr. denkt aan uitzendingen als bij de opening van de sluis te IJmuiden of het Juliana van Stolberg- monument. Men kan tot nu toe rustig zijn kinderen naar de A.V.R.O. laten luisteren. Alles wat zij gaf was gekutecht, eh kon door kinderen gehoord worden. Het V.A.R.A.- program zal zelfs op lager peil worden ge bracht om arbeiders uit het zuiden te win nen. (Tegenspraak) legenheid voor bijzondere omroepvereenlgin- gen om uit te zenden? 3. Is het juist, dat de Minister is afge weken van bet advies van den Radioraad Inzake de sendtljdverdeellng en zoo ja. is de Minister bereid mede te deelen. welke overwegingen daarbij tot leidraad hebben gestrekt? 4. Is de MteUster niet van oordeel, dat tn het gevolgde systeem de bljsondere omroep vereenigingen met uitsondering van den V. P. R O. te samen een zendtijd heb ben gekregen, welke geenszins tn overeen stemming te met de cultureele of gods dienstige behoeften, die zy meenen te be vredigen? 5. Hoe stelt de Minister zich het karakter voor van de algemeene programma’s, te ver zorgen door vier omroep-vereenigingen? 6 Is de Minister niet overtuigd, dat zend verruiming voor Nederland hoogst ge- vepscht te en te hij bereid te trachten de golf vim 1071 m. blijvend voor Nederland te verkrijgen? 7. Is het juist, dat In hei advies van den Radioraad niet geadviseerd te over het al of niet toelaten van het versoek van de A. V. R O. om machtiging tot het bouwen van een sender voor een exclusieve golf of een onde commune, al of niet met toepas sing van het Olelchwellensysteem? 8. Is de Minister bereid aan de A. V. R. O. bet bouwen vin een Glelchwellensysteem toe te staan, waardoor de zendttjdgelegen- held met vijftig pCt. sou worden verruimd, ot, voor zooverre hiertegen gegronde be swaren mochten bestaan, aan de A. V. R. O. toe te staan den bouw van een sender, ingericht voor uitzending op 298 m. en 1875 m. c.q. ook voor 4071 m 9. Hoe meent de De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer REYMER, dankt de geheele Kamer, die deze interpellate heeft willen toestaan, opdat spr. titans de gelegenheid heeft rijn beschikking zakelijk te motlveeren op de eenige plaats, waar een Nsderlandsch Mi nister zich verantwoorden kan en moet. Wil men trachten objectief deze zaak te be- oordeelen. dan aal uitgangspunt moeten zijn en blijven artikel 3 van de Telegraaf- en Te- lefoonwet, destijds zonder stemming aan vaard. volgens hetwelk de beschikbare zend tijd naar billijkheid wordt verdeeld over de DE ZENDTIJDVERDEEUNO. Aan de orde te de interpellatie van den heer Boon naar aanleiding van het door den ■Minister van Waterstaat genomen besluit in zake de verdeeling van den radio-zendtljd De heer BOON (L.) herinnert aan de ge schiedenis van het radio-wetje. Daarin te door den heer Van Dijk getracht een quasl- norrn van de zendtjjdverdeellng op te ne men, naar evenredigheid verdeeld; op insti gatie van den heer Joekes werd dat '-naar billijkheid” verdeeld. Minister Van der Vegte te willen van het Protocol nopens den chemtechen en bac- teriologischen oorlog van 17 Juni 1925 zegt de heer VAN ZADELHOF (S.D4 dat zijn fractie haar stem aan dit ontwerp zal geven al gaat het haar niet ver genoeg. Het vraag stuk van den chemtechen oorlog deze op perste misdadigheid zal ook na de aan neming van dit protocol te Genève aan de arde moeten komen. Voor ons heeft de onderteekening van het protocol de beteekenis dat het ons aansporen aal om’ met vernieuwde kracht den strijd te voeren voor de ontwapening. De heer MARCHANT (V. D) verzet zich tegen dit wetsontwerp wegens het daarin ge maakte voorbehoud, dat wij vrij zullen zijn deze middelen te gebruiken, indien een an der ze tegen ons gebruikt. De regeering volgt hierbij het voorbeeld van Frankrijk, België en Sovjet-Rusland. De heer VAN DIJK (A R.) meent, dat men In een vreemden gedachtengang moet ver keen* n. indien men de regeering er een ver wijt van maakt, dat «y het voorbehoud maakt om datgene te doen, wat tegen ons wordt gedaan. De heer DE VISSER (O. P. H.) acht bet geen toeval. dat de regeering op dit moment met dit protocol, als het ware den Indruk wil vestigen, dat zy zooveel mogelijk mede werkt tot wegneming van het barbarisme, op dit oogenblik, nu ook in de Koloniale rijken de klassentegenstelling steeds scherper tot uiting komt. Spr. acht humaniseerlng van het oorlogs geweld malligheid en nonsens. De Volken bond is slechts een spel om de massa af te leiden en te doen “gelooven aan ontwapening. Indien de Sovjetunie den vrede voorstaat, dan is het waarachtigheid; als burgerlijke diplomaten hetzelfde doen, te het misleiding. De beer TILANUS <C. H.) zegt, dat ook van Chr. Hist, zijde gestreefd wordt naar be slechting van internationale geschillen door het recht in plaats van door wapengeweld.' Bpr staat echter» eenlgszins critisch tegen over verdragen als deze. Bpr. denkt aan de vroegere pogingen in de- salfde richting gedaan. In de eerste plaats zoekt spr. de beteekenis ervan in den moree- len invloed, die er van uitgaat. Daarom zal spr. niet gaarne zijn stem aan het ontwerp onthouden Spr. acht het den plicht der regeering zich uit defensief oogpunt op alle eventuali teit voor te bereiden. De MINISTER VAN BUTTENLANDSCHE ZAKEN, de heer BEELAERT8 VAN BLOK LAND, zegt, dat men, de sprekers hoorende en de echriftelljke stukken niet kennende, zich allicht zo>< laten verleiden tot de mee- ning. dat de jjegeering aan dit protocol een groote beteekois toekende. De slaat echter beteekenis van niet buitengewoon hoog aan. Dit protocol sluit den chemischen- bacteriologischen oorlog niet volstrekt Het betreft uitsluitend een kwestie van vol kenrecht. Noodeloöze wreedheid is terecht veroordeeld. HterblJ waren o.a. aanwezig de leden van den Centralen Raad met den Centraal- Praeses, den Zeereerw. Heer J. Th. van Ga len aan het hoofd., de leden van de com missie van beheer, bestaande uit den Zeer eerw. Pater P. Biesta OP. en de heeren C. Koot, directeur van het instituut voor uitgebreid nijverheidsonderwijs en J. Houzer, administrateur van het sanatorium „Berg en Bosch”, voorts de Zeereerw. Heer Van Beun den, deken van Apeldoorn, de heer Jac. Ver- zuu. bedrijfsleider der A.D.O.-werkplaatsen te Apeldoorn en Zuster Hildegardis. die de leiding heeft over dc Eerw. Zusters, die voor de bediening in het vacantiehute zorg dra gen. Het gemeentebestuur van Apeldoorn waa vertegenwoordigd door de wethouders Van Wijke en Gosker. Op verzoek van den centraal-praeses ven- richtte de Zeereerw. Deken Van Beurden, de inwijding van het vacantiehute. Toen deze aan dit verzoek had voldaan, nam de Zeereerw. Heer J. Th. van Galen het' woord. Bjj de stichting van ,De Llebaard”. aldus spr., te de 8t. Josephgezellenvereeniglng van de gedachte uitgegaan, dat deze stichting aoowel vacantiehute als jeugdherberg zou moeten zijn. Daarnaast heeft men begrepen, dat de katholieke vacantiehuizen de sfeer moeten bezitten van een eigen .home". De gezinsgedachte ligt ten grondslag aan de St Josephgezellenvereeniglng, en deze Minister te waken tegen administratief onrecht bij geschillen, gere zen by de ultvoqrlng van het Radloregle- ment en van de mlnteterieele beschikking van 15 Mei 1930? zen in het volle licht stelt voor ieder. Als uitgangspunt zoeken wM bjj de oriën tatie 't liefst aanknooplngspunten bij hen. die ook dit doel nastreven, ook al dwalen zv soms naar onze slenswVze in de middelen. Ofschoon dus uit de doelstelling deze oriën tatie de voorkeur verdient is 't mogelijk, dat bij de keuze van naar onze zienswijze betere middelen tot het bereiken van dit doel, onze gedragslijn uiteenloopt, zoodat wjj voor het aanwenden diet middelen dan aangewezen zouden zijn op samenwerking met anderen die, ofschoon zy onze doelstelling in hunne politieke activiteit niet aanvaarden, noch tans in een bepaald geval met ons medegaan In het aannemen van bepaalde middelen tot liet verhoogen der zedelijke en stoffelijke welvaart. In dit laatste geval is verhoogde waakzaamheid en bedachtzaamheid noodig om zelfs den schijn te vermijden, alsof wjj ons van onze doelstelling zouden verwijde ren. Door versterxlng der partij en vermeer dering van onzen invloed op het nationale leven moeten wy trachten te bereiken, dat de richting der politieke ontwikkeling steeds door ons woidt geleld." Aldus mr. Goteling. Men kwam toen een brandende vraag: Wat denkt u van de positie der „jon geren". tegenover de Katholieke Staatsparty en in 't algemeen tegenover de politieke ont wikkeling van ons katholieke volksdeel? Ik verheug mij, aldus het antwoord, over de artistieke en cultureele emancipatie, Waartoe de litteraire Jongeren zooveel bij dragen, .om dat Ik er mH van bewust wil blijven, dat de politiek slechts een deeltje van het leven Is. Er zijn natuurlijk verschil lende soorten van „jongeren”. Tot welk soort ik X- afgezien van den burgerlijken stand behoor, kan ik in 't midden laten Voor een deel der jongeren is het vraagstuk der verhouding tol de politiek blijkbaar een probleem van organisatie. De intellectueele en litteraire Jongeren hebben ongetwijfeld verfrteschlng gebracht m ons politieke leven. Met belangstelling zie ik, d&t zij zelf een vorm gekozen hebben, om hunne denkbeel den nader te bestudeeren. Als iets, wat mij veel voldoening zou ge ven Indien ik X zou kunnen bereiken aldus mr. Goeellng zou ik wel willen noe men: het leggen van een verband tusschen de menachen. die meer in de politieke prac- tljk staan en de „jongeren", omdat ik bij alle waardeerlng voor het frissche hunner denkbeelden ook begrijp de waarde eener gezonde traditie en 't belang der ervaring.” En ten slotte verzocht mr. Goeellng ook een boodschap te willen overbretigen aan ’t katholieke volk. „Ik ben mij aldns zeide hjj volkomen bewust van de hooge eischen aan mij gesteld. Etechen in den volstrekten zin van het woord kan alleen God. Daarom zou ik aan ons katholieke volk willen vra gen om gebed, opdat ik in die verantwoor delijkheid niet tekort schiete. Ik ben gaarne bereid de krachten, die God mij gegeven heeft, in dienst van dit werk te stellen en tk hoop voor dit werk, dat mij nog veel kracht gegeven zal worden." De 1871-metergvlf en bet GletehweDensyeteem De golf van 1071 meter kan worden ge bruikt. tfidien men met andere gebruikers daaromtrent overeenstemming verkrijgt. De Nederlandsche Regeering zou echter de Duksche Regeering geschreven hebben, dat zy na 1 Januari 1930 deze golf niet meer mocht gebruiken. Juister ware geweest, met de golf van 1071 meter door te gaan tot. er een klacht was gekomen. Was het Gleichwellensysteem ingevoerd, dan had men vijftig procent meer zendtijd gekregen. Men wil echter blijkbaar, niet te gelijk den algemeenen omroep en den blj- zonderen. Te allen tijde moet de algemeene omroep worden gehoord, die niemand grieft. Dit eischt de vrijheid van consciëntie. Nu denkt de Minister niet, dat men hier met een stroovuurtje te doen heeft. De beweging te spontaan opgekomen. Er is geestdrift en verbittering. Maar spr. keurt uitingen af. als tegenover den Minister zjjn gedaan. De stem van het volk aal niet verstom men tot dit recht zal zyn gedaan in het radio-vraagstuk. Spr. stelt de volgende vragen: VRIJDAG 30 MEI “fitnZEN. 1875 M. 10 30—11 30 NCRV. Ziekendienst. 11 3012 00 Godsdienstig half uurtje. 12 0112 15 Politieberichten. 12.15 1.15 K RO. Concert door KRO-Trlo. 1 15— 2.00 KRO Gramofo'-npla ten 4 005.00 NCRV Gramofoonpl. 5 OO -6 30 NCRV Concert. Mevr. Ina Mulder-Belser (alt-mezzo). Hr. Wittpën Thilt) Ali Baartscheer (piano). 6 30 —6 40 KRO Rector J. Bots: Oproep voor deelname Encycliek-meetlng. 6.407 30 KRO Gramofoonpl. HILVERSUM, Na 6 uur 1071 10 00—10 15 Morgenwijding. 12 00—2.00 Concert AVRO- Kwintet. 2.05—2 45 Uitz. voor scholen. 2 45 3.00 Gramofoonpl. 300 —4.00 Maak-het-zelf 1 cursus. 4.305.00 Gramofoonpl. 5.30—6.00 Concert door Hong. Kapel In Café-Rest. ..Astoria" Adam 6 30 Koersen 6.45—7.00 Gramofoonpl. 7.008.00 Kamermuziek door het Holl. Strijkkwartet. 8.10 AVRO-Operet- te-ultzending Alle muziekfragmenten uit ..Boccaccio" van Fr v. Suppé. 10.00 Persber-» U 00 Aansl. Cabaret „La Gaite” te A dam. 12.00 Sluiting. DA VENTRY 1554.4 M. 10 35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Macgib- son (vlooi), F. Jackson Xpiano). 12.50 Orgel spel door L H. Warner. W. Ltngley (zang). 1.20 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6J0 Lezing. 6.35 Nieuwsber 7 00 Piano-recital d. A. Morrison 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 805 Concert. Orkest, O. Haley (sopraan). 9 20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10 00 ..Copy". Hoorspel van C. L. Ashhurst. 10 45 Dansmu ziek. 11.3512.20 Dansmuziek PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonpl. 4 05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Orkest mstrum. en vocale solisten. 9.50 „Rhelngoldvan Wagncr Or kest en soilslen. LANGENBE1CG. 473 M. 7.25- 7 50 Gra mofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 11 35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25— 2.50 Concert en sopraan. 5.506.50 Concert Instrumentale en vocale solisten' 8.208 50 Gramofoonpl 8.50 „Nju” Tragedië van Os sip Dynow. Daarna tot 12 20 Orkestconcert. KALUNDBORG, «53 M. 12.20—2 20 Or kestconcert. 3.005 00 OrkestconcerV en voor dracht. 5.00 6.00 Klnder-hoorspel. 3.352.20 Radio-Bal. Dansmuziek (oud en modem). BRUSSEL, 5084 M. 5.20 Trio-cqncert. 650 Gramofoonpl. 8.35 Orkestenconcert Zang en vlool-soll. ZESSEN, 1638 M. 850—7.20 Lezingen 740—750 Concert. 9 50—1’40 Lezingen. >240 1.15 Gramofoonpl. 1.15240 Lezingen. 240 2.50 Gramofoonpl. 2.50450 Lezingen. 4.50 5.50 Concert. 550—740 Lezingen. 7.20 ..Lo hengrin” van Rich. Wagner. Daarna Orke.st- concert. verklaarde er geen deelsom van maken. Spr. wijst ook op de installatie van den Radioraad. waarbij de voorzitter verklaarde •r een eer In te rullen stellen het ideaal van Rationale eenheid in het oog te zullen hou- den, al zou daarop eenige beperking noodig «Ijn. Het duurde een jaar eer de Radioraad advies uitbracht. Wil men weten wat te ge beurd, dan ziet men uit hetgeen mr. Van der Deurne schrijft da# aan de 3 politieke Omroepvereenigingen ieder 18 pCt. was ge geven en 46 pCt aan de A V R O Daarin lag Opgesloten dat de A.VJl.O historische rech ten had en iets anders beoogde dan de an dere omroepvereenigingen Spr. vertrouwt dat de Minister ernstige gronden heeft gehad om van dit advies af te wijken. De Minister deelde echter den appel in vieren; de beat! possldentes kregen elk K én de onterfden kregen het klokhuis. Op welke basis is deze verdeeling ingenomen? Het te onzuiver te spreken van rechter- en linker- »üde. De kleine omroepvereenigingen Spr. vraagt verder hoe geschillen zullen wonden opgelost d e by de uitvoering van het radlo-reglement zullen rijzen. Ook de bijzondere omroepvereenigingen hebben hun deel gekregen In de 5%. De VJ’.R.O. te tot bijzonderen omroep gestempeld. Waarom is de NC.R.V. algemeen en de VPRO, bij zonder? Die heeft toch nog 34.000 abonnéa De V.P.R.O. heeft nu ongeveer 3.4% gekre gen. Maar wat blijft er nu over voor de rest? 1.6%. En daarvoor zijn nu al 12 ge gadigden! Die worden ondergebracht bij hen, aan wien ze het meest verwant zjjn! De meesten zullen niet by Hulzen willen worden ondergebracht! De liberalen sullen een kwartiertje, ml»- sehien 20 minuten in de week krijgen. Maar de seciaal-democraten zullen bij de verkie zingen dagenlang aan politiek kunnen doen. De heer DUYS (S. D.): Jelui kunt zooveel krijgen als je wilt. Want hoe meer jullie Ifraten, des te meer stempien krijgen wij! De heer BOON: Waarom moest dan de V.A.R.A zooveel zendtijd krijgen? De Hul- zen-zender te nu een rechtsche zender Dansmuziek 1.20240 Orkestconcert 3 506.50 Concert Orkest en Pianiste 6 507.05 Carillonbespeling 9.351045 Concert, instrumentale solisten 'lo 25— 11.25 Orkestconcert en fluitsoll 1145— 12.50 Dansmuziek. 8EL. 5085 M. 5 20 Oala-concert Sdnaten-concert 9.05 Piano-recital door Sylvain Hamy 9 20 Zang door Mme Cambler 935 Gramofoonpl. ZEESEN. 1635 M. 650 Gymnastiek-lea. Daarna Concert 9 10 Morgenwyding en Klokgelui 1135 Gramofoonpl. 12 05 Orkestconcert en toespraak 120 Or kestconcert 2.20 Kinderuurtje 250 Concert Piano, cello en sopraan 3 35 Inwijding van sportterrein en Stadio te Maagdenburg 4.20 Een-acters 550 Concert Muziekkorps en danrorkest 6.508.20 Lezingen 8.20 Koorconcert en toespraak 9.00 „Kabarett an der Lelne”. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. DONDERDAG 29 MEI HILVERSUM. Na 6 uur 1071 M. 801— 9.00 Gewijd concert in den tuin van het Hotel Rosen daal bij Arnhem, door de Ro- sendaalsche kapel 9.0010.00 Gruno- foonplaten 10 00—11.30 Concert door het Huisorkest van het RembrandUTheater te Amsterdam 11.3012.00 Concert op Bi oscooporgel. door Paul Borewskl 12.00— 2.00 Concert door A.VRO -kwlntet 2.00 2 45 Gramofoonpl. 2.454.00 Concert door A.VJt.O.-octet 4.005.00 Zieken uurtje 5.306.30 Gramofoonplaten 6 006 45 Concert door het Haagsch Har monieorkest 6.457.15 Lezing door den heer Slauerhof 7.158.00 Vervolg con cert 8 00 Tijdsein, pers- en sportnieuws 8.15 Wagner-concert. 8. HaasePiene- man. Maartje Offers. Chris de Vos. Paul Pul. het Utr. Stedelijk Orkest 9.15 9.45 .De aanbeveling". Blijspel in 1 bedr. van Max Maurey 9.45 Vervolg Wagner- concert Na afloop Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. HUIZEN. 1875 M. Landdag 1930 van de N.CJR.V. Volksmuzlekfeest door den Bond van Amsterd. Zang- en Muziekver op het landgoed van Freule Willink te Benne- broek 9.009.30 Ontvangst van de deel nemers door het Gemeentebestuur van Bennebroek 9.30—1000 NCR V Orgel spel door 8 F Visser 10.00 N.C R.V Kerkdienst in de Ned. Herv. kerk te Ben nebroek'. 10.45 KRO. Klokkengelui 11.00 KRO Uitzending van de Hoogmis uit de Paro chiekerk ,Bt. Thomas van Aquino" te Am sterdam 12 30100 NCRV. Concert door Chr. Fanfarecorps ..Patrimonium" 1 001.30 N.C.R.V. Gemeensch. zingen met begeleiding van muziekcorpsen 1.30 2 00 Concert door Chr. Polltio-Muziekver. „Crescendo" 2.00—2.30 N CR V. Gramo foonpl. 2 30—4 30 N CR V. Middagver gadering. Sprekers 4306.00 N.C.R V. Gramofoonpl. 5.007 00 N.C.R.V. Con cert door Chr. Mannenzangvereeniglng Adama van Scheltema" 7.007.45 N.C R.V. Kerkconcert vanuit de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek. Mevr G. Stotljn Molenaar (sopraan) J. Stotljn (hobo), 8. P Visser (orgel) 7 45—8 00 N.CSR.V. Gramofoonpl. 8.0010.15 N.C.R.V. Con cert. Dl Moorlag (sopraan), Jac. Ph. Caro (bas). Instrum Quintet 10.1511.00 N.C.R.V. Orgelconcert door Ferd. Kloek 10 00 ca. Persberichten. DAVENTRY, 1554,4 M 10 35 Morgenwij ding 11.06 Lezing 12.20 Concert M. Harrison (sopraan) N. Semlno (cello) O. Bloom (piano) 1.20 Orgelspel door R. Foort 2.20 Gramofoonpl/ 2 50 Uit zending voor scholen 340 Vesper 4.05 Conrert D. Gordon (sopraan) J. Y,a- tes (bariton). Kwintet 5.35 Kinderuur tje 6.20 Lezing 635 Nieuwsber. 6 55 Marktber. 7.00 Pianorecital door A. Morrison 7 20-740 Lezing 7.45 Lezing 8 05 Piano-recital door C. Dixon 8 20 Eerste bedrijf van „Mad. Butterfly", opera van Puccmi 9.20 Nieuwsber. 9 45 Lezing 10.00 Kamer muziek door het Brosa-Strljkkwartet 11 05 12.20 Dansmuziek 12.20t ■PARIJS „RADIO-PARIS”, 1725 M. 12.50— 2 20 Gramofoonpl. 4.05 Conecrt 8.20 Opvoering van een blijspel van Tristan Bernard 9.05 Concert 950 Concert Vocale solisten en kwartet! LANGENBERG, 473 M. 740—730 Gra mofoonpl. 7308.50 Orkestconcert 9.2510.20 Katholieke morgenwijding 124512.55 Gramofoonpl. 3.40—4.00 Gramofoonpl. 4.50540 Gramofoonpl. 5.206.20 Okeatroncert 6.457.20 Mpziekuurtje voor de jeugd 8.20 Con cert, Orkest en solisten Daarna tot 1220 Da artentetie der party pe positie der Jongeren Een boodschap aan. het katholieke volk De Amsterdamsche redacteur van de Maasb. heeft den nieuwen voorzitter der RK Staatspartij, mr. Oosellng. geïnterviewd die allereerst verklaart, volkomen op het standpunt te staan, dat zonder partij-bureau een party als de onze niet behoorlijk kan worden bestuurd. Wat dunkt u van de orienteering der partij? Mr. Goeellng overwoog even zijn antwoord en zei dan: „De eerste taak te. naar mijn wijze van zien, de party zelf te verstevigen, ook'in intellectueelen en culturee’.en zin. Daarbij te van belang een nauwkeurige ken nis van toestanden en personen om ons heen, doch dit aUes baat niet zonder een groote liefde voor de politieke ontwikkeling van ons katholiek volksdeel. Wy moeten ook meer besef aankweeken voor de nationale beteekenis eener party als de onze. De po litieke werkzaamheid streeft naar verhoo- gtaig van «edelijke en stoffelijke welvaart, doch te volgens onze katholieke levensbe- scnouwlng ondergeschikt aan het doel, het beter en volmaakter dienen van God, ook bier op aarde. De middelen daartoe kunnen echter wel degelijk algemeen zijn. Dit na streven van het dienen van God moet vooral niet abstract gesteld worden, doch in op rechtheid en waarheid zoodat onze politiek niet eerder afschrikt dopr een ontijdig, soms Vergadering van Dinsdag 27 Mei HERZIENING VAN DE GEMEENTEWET Aan de orde te de eindstemming over het wetsontwerp tot herziening van de Gemeente wet. De heer LINGBEEK (H. G. 8.) zal tegen het wetsontwerp stemmen, omdat voortaan priesters burgemeesters kunnen worden. De heer DE VISSER (C. P H.) kan zyn stem aan het wetsontwerp niet geven, om dat hij vreest, dat de gemeentebesturen steeds meer onder den invloed van de gees telijkheid zullen komen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 84 tegen 17 stemmen. Het protocol zelf bevat het voorbehoud, dat het slechts bindt tegenover de staten, die het hebben onderteekend. Daarom zou dit wetsontwerp niet volledig zijn geweest zonder art. 2. dat een eenvoudige aanvulling is van dit protocol. De MINISTER van DEFENSIE, de heer DECKERS, betwist, dat de regeering, aooals de heer Van Zadelhof! beweert, een bedrieg lijk spel speelt door de indiening van dit wetsontwerp. Voorbereiding van een chemtechen afweer blijft noodzakelyk ook Indien de regeering tet dit protocol is toegetreden. De waarde van het protocol ligt uitslui tend in zyn moreele beteekenis. Tot voorbereiding van een bacteriologi- seben oorlog geschiedt op het oogenblik in ons land niets. Het gebruik van chemische strijdmiddelen wordt hier tot het allernood- Oakeiykste beperkt. Ten onzent wordt alleen onderzocht, in hoeverre en op welke wyze in tUd van nood tot aanmaak van zulke mid delen kan worden overgegaan. Spr zou willen dat alle staten, met inbe- grip vap Sovjet-Rusland. zulk een verkla- rtng konden afleggen. Art. 2 wordt aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. Tegen: de soc.-dem.. de vrjjr -dem., de heer Floris Vos, en de heer De Visser ♦O F. H.) Het wetsontwerp wordt aangenomen, on der aanteekening dat de heer De Visser ge acht wil zijn te hebben tegengestemd. By het wetsontwerp tot goedkeuring Hoe dé minister tot zijn beslissing kwam.. De Minister was verplicht de wet uit te voe ren en rekening te houden met den wensch voor verdeeling van den zendtijd naar bil lijkheid onder alle daarvoor in aanmerking komende omroeporganisaties. Het advies varf den Radioraad heeft spr. als grondslag ge nomen van zij ik beslissing. Principieel heef^ spr. het gevolgd; wel heeft hij het op een bepaald punt gewijzigd, maar de grondbegin selen heeft spr. gevolgd. Voorop staat dat een gedeelte van den zendtijd wordt besteed voor een algemeen, men zou het ook kunnen noe men een gemeenschapjielijk program, terwijl over het overige gedeelte de zendvereenigin- gen nkar welgevallen kunnen beschikken. Ook het percentage van 15 pet. voor den algemee nen omroep nam „pr. over. Spr. meent dat de kleine omroepvereenigin gen slechts behoefte hebben aan,uitzendin gen voor bepaalde doeleinden. Daaronder dient ook de V, p. r.. o. gerekend. De Radio raad achtte vdpr deze vereenlging 5 pet. vol doende. Ook dit percentage heeft spr. over genomen. Hiermede hadden dus 20 pct. van den zendtyd hun bestemming gevonden en moest nog 80 pet. verdeeld worden over de A. V. R. O„ den K. R. O., de N. C. R. V. en V. A. R. A. Na njp beraad heeft spr. gemeend in afwij king van het advies van de meerderheid van den Radioraad. die 6 pet. meer aan de A. V. R. O. wilde geven, den zendtijd gelijkelijk over de 4 omroepvereenigingen te moeten erdeelen. In 1923 was aanvankelijk opgericht de Hil- versumsche Draadlooze Omroep; deze werd In 1926 een stichting en in 1927 werd zij op geheven. Toen werd de A. V. R. O. opgericht die in ’27 fusionneerde met de Nederlandsche omroepvereenlging en in 1928 in werking trad. De Christelijke omroep. de K. R. O. en de V. A. R. A. treden resp. in 1924, 1925 en 1928 in werking. Deze omroepen, rakende de diepste levensbeginselen, hebben zich ont wikkeld tot krachtige vereenigingen. De A. V. R. O. had 100.000 luisteraars, de K. R. O. 100.000 leden, de N. C. R. V. 80 000, de V A. R. A. 85.000 leden. Men kan fleze stroomlngen verschillend beoordcelen. maar men kan zyn oogen niet sluiten voor dezen ontwikkelings gang der feiten. Aan de billijkheid was niet voldaan, als de eene omroep 20 uur per week had en een andere maar 8. De A. V. R. O. kan rich de algemeene om-’ roepvereeniglng noemen. Maar de opkomst van andere omroepvereenigingen onder on gunstige omstandigheden bewijst, dat men de A. V. R. O. als algemeene omroepvereenlging niet erkent en wenscht. Als het gaat om uitingen van cultuur die rechtstreeks met de levensbeschouwing samenhangen dan moet men erkennen dat er verschillende stroomln gen In ons volk zijn. Spr. heeft er naar gestreefd aan alle rich tingen recht te doen, In den geest van de wenschen van prof. Kranenburg in de Eerste Kamer. Spr. heeft de verschillende geestes- stroomingen niet injjesteld, maar ze eenvou dig geregistreerd. Het algemeen programma te door spr. vastgesteld Als een eerlijke poging om tot ook naar samenwerking worden gestreefd. Bpr. twijfelt niet aan de juistheid van zijn thans genomen beslissing. Maar het te moge- lijk dat de wijze van uitzending zoodanig zal zyn, dat eenige wijziging In de beslissing noo dig zal zyn. De omroepvereenigingen zullen verstandig doen om het beste te geven van hetgeen er te en een baste te vinden voor federatieve samenwerking. 8pr. antwoordt op vraag I dat de beant woording daarvan afhangt van de vraag, wat onder een behoorlijk geregelden natlonalen omroep moet worden verstaan. Hjj antwoordt op de eerste vraag ten slotte bevestigend. De tweede vraag kan moeilijk bevredigend be antwoord worden, doch wordt ontkennend be antwoord. De derde vraag vond reeds beant woording in zijn rede; de vierde vfaag wordt ontkennend beantwoord. Omtrent de samen stelling der programma’s te het advies van den Radioraad gevraagd. Spr. te natuurlijk gaarne bereid elke poging tot zendtjjdverrulmlng ti bevorderen. De vraag inzake het Glelchwellensysteém beantwoordt spr. bevestigend. Het geheele, vraagstuk van de zendapparatuur te nog In overweging by den Radioraad. 8pr. zal het advies van een in te stéllen commissie van beroep eischen Hierover te nog overleg gaan de met den Minister van Justitie. De vergadering wordt te 535 verdaagd tot hedenmiddag 1 uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12