DAGELUKSCH MISBOEK VOOR KINDEREN Fa. Jan Kühne 5 door oeen DOOR ’T LAND VAN AUGUSTINUS v.h. JAN DE VRIES ALKMAAR Telefoon 324' „VRIESIA” o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o u WAGENSMEER Zoo juist verschenen: 0 Een „Herinnerin^s-basiliek” 0 n. 1 KERKNIEUWS te Heiloo RECHTSZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER PROVINCIAAL NIEUWS SOCIAAL LEVEN Uit de diamantnijverheid St. Jacobstraat, hoek Fnidsen N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel 0 o MACHINE-OLIE CONSISTENTVET TALKVET, enz. „Capelle Soet” Zaadmarkt Provinciale Commissie uit de Veilingen ENKHUIZEN 0 o Prijzen nu Onae Lieve Vrouw ter Nood-stichting Bovenkarspe van Artikel X „De stichting Ie gevestigd te Heiloo". TE ALKMAAR elsch overeenkomstig der FABRIKAAT FA. V. d- MULE «.Col ■I De welwillende pastoor-deken van Ahras, de abbé Garzia. beeft me Zitting van Maandag tg Mei Mishandeling van een vrachtrijder. waarvan de eerste twee artikelen der statu ten aldus luiden: Een boksüevende beiastingklerk De 19-jarlge lang uitgegroeide beiasting- klerk. de heer Dirk Cornells Pr., te Behagen was In den avond van 11 April op de Ge dempte Gracht met den 17-jarlge veehouders- zoon J. G. Volten in een uiterst heftige dis cussie geraakt over een door beiden hevig begeerd meisje en had hem bij die gelegenheid met de vuist een bloedneus en een blauwoog gestompt. De overwinnaar nam toen fier be zit van de zoo vurig bevochte schoone. Gevorderd werd f 15 boete of 15 dagen. Uit spraak conform requisitoir. te Oesdom onder Heiloo. en de bedevaartplaats te helpen Het bestuur van Onze Lieve Vrouw ter Nood-Stichtlng. W. Nolet. professor Gr. Seminarie. Warmond, Voorzitter: A. A. J. M. van Meeuwen, pastoor. Heiloo. VIce-Voorzittert C. N. J. Meysing. Pastoor. Wasse naar: Jan Stuyt, 195. Bezuidenhout. Den Haag: G Th M. van den Bosch. ..Duin- rust”. Overveen. Secr.-Penningm. Wat Pastoor Garzia zei o- Bóne. 16 Mei, 1930. Souk- in zijn koele, groote werkkamer ontvangen. Te mld- elden en unruchte vooral Knaap mishandeld te Akersloot De heer Jan de G., rn 24-jarig arbeider te Graft, had op Zondag 6 April te Akersloot den 15-jarigen Jan Langenberg, die zich on ledig hield met het ophalen van eenden voor een zekere mevrouw Plugboer, een trap tegen het dijbeen toegebracht. Verdachte erkende, doch beweerde meer malen door den jongen voor „dief te zijn uitgescholden. Dit had hem natuurlijk ge ïrriteerd. De Jongen ontkende het scheldwoord ge bruikt te hebben. Verdachte beweerde ook nog dat de knaap hem met een mes bedreigde. Dit Jongemensch zal In de gaten worden gehouden De officier eischte slechts f 7 boete of 7 dagen. Uitspraak f 5 boete of 5 dagen. Verduistering van in bruikleen ontvangen goederen Een motordrjjver van het loodswezen. Julia nus Albertus P, voorheen te Den Helder, thans te Bergen woonachtig, had zich te, ver antwoorden wegens verduistering van een does ruimers en 5 chauffeurs-unifonnjassen, welke goederen hij. zonder daartoe gerechtigd te zijn, aan derden zou hebben verkocht. Ver dachte, die deze wederrechtelijkheid ontken de. werd verdedigd door mr. Zeegers, advo caat te Den Helder- Da twee gedagvaarde getuigen, de heeren over wil ik nu op mijn beurt onze weer even onderhouden. Maanden geleden is er in N. Afrika al een comité gevormd. Het gedurfde einddoel was eerst: een nieuwe monumentale en hertnne- rings-basiliek op te richten, welke met de eigenlijke feesten (28 Aug. 1930) zou Inge wijd worden. Geheel het episcopaat van de voormalige Romelnsche provincie van Afrl- ka, van Tunlsië en Mauritanië met den' kwamen Mishandeling van een 12-jarigen jongen. Op 9 April werd de 12-jarige J. Veld man te Waarland op zijn weg van school naar huls volgens zijn verklaring mishandeld door de 28-jarige Aaf je Maria W echtgenoote van M. B.. welke dame daarvoor een klnder- schopje of 'n stok, althans een barer handen gebruikte. De jongeheer Veldman had vol gens verdachte van haar kinderen het schopje afgenomen en toen werd de moeder, die daar op een aanmerking maakte, uitgescholden en gedreigd haar met een steen te zullen gooien. Aatje was daarop „verlegen" kwaad en se- nuwachtig geworden en had zij den jongen eenige klappen gegeven, echter niet met het schopje. De jongen droeg de sporen der mis handeling in den vorm van blauwe plekken op zijn rug. Een andere ooggetuige, mej. Ko men, had echter gezien, dat verdachte met een stokje had geslagen. Elsch f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 15 boete ot 15 dagen. Nachtelijk conflict te Venhuiaen. De zitting werd besloten met de behan deling van een strafzaak contra Harm S„ 22-jarig landbouwer te Venhuizen, welke in den nacht van 13 op 14 Januari den 22-Jarigen landbouwersknecht Corn. Vijzelen te Grootebroek geslagen en bloedend had verwond na een bezoek van het café van Visser te Venhuizen. Belden behoorden tot de bezoekers en kregen bulten twist over een meisje, waarbij verdachte dreigde van een mes gebruik te zullen maken. Getuige kreeg toen van Harm een klap tegen het hoofd met de vuist. Een voorwerp had ver dachte niet gebruikt. Er zit nog een staart aan dat muisje, waarover in de courant niet gepraat kan worden. De kwestie, mln- nezaken betreffend, was daarvoor te teer. Elsch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis dito. Hierna sluiting. „Aanslag” In een trein! De veehandelaar Egldlus Bartholomeus H„ wonende te Nieuwer Amstel, stond terecht op .grond van het feit, dat hij den handelsrel- zlger Juda Polanus uit Amsterdam in den trein HoornEnkhulzen op 28 Maart een vuistslag in het gelaat had gegeven, nadat deze aanmerking had gemaakt, dat ver dachte en zijn vrienden in een nlet-rookcoupé waren gaan rocken. Voorts werd hij uitge scholden voor Jood en tenslotte in een hoek geslagen. De heer Egldlus Bartholomeus H. ontkende aanleiding gegeven te hebben doch hij er kende wél den heer Polanus een slag te hebben toe gebracht. Meneer Polanen had hem toegebracht dat hij 100 jaar zou wor den, maar dan op twee krukken. De politierechter achtte het misselijk een Israëliet een vullen Jood te noemen. Elsch f 25 boete of 25 dagen. Vonnis overeenkom stig elsch. Slag met een graafwerfctoig. De 22-jarige landbouwer Pieter H. te Bovenkarspel had op 14 April den getuige Jacob Aris uit Schagerwaard mishandeld, door hem 'n slag met een graafwerktuig toe te brengen en stond deswege terecht. De hee- ren waren aan 't aardappel zetten en kre gen dienaangaande verschil van meening. Volgens verdachte deed Arts dit belagrljke werkje niet volgens de regelen der kunst en maakte hij daarop aanmerking, waarop Arts hem een leugenaar noemde. Elsch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis t 15 boete of 15 dagen. Een stomp toegebracht. De 42 jarige bankwerker Cornells B. te Wijk aan Zee en Duin verscheen als ver dachte naar aanleiding van een mishande ling. die hjj op 8 April te Castricum den 37-jarlgen heer H. v. Beek, verpleger aldaar en gehuwd met een zuster van B.’s vrouw had doen ondergaan, door hem een stomp toe te brengen. De kinderen van verdachte bevonden zich ten huize van den heer van Beek en waren bang voor hun vader, waardoor verdachte zich opwond en een heftig gesprek zich ontspon met het hierboven gemelde resul taat. De stomp was zoo heftig, dat van Beek tegen een hek op tuimelde. Beiden reden op de fiets. Verdachte ontkende het feit. Hij had naar van Beek gegrepen om hem voor vallen te bewaren, toen hij op zijn rijwiel wankelde. De heer v. Beek be weerde daarentegen, door B voortdurend met een pak slaag te zijn bedreigd. Mej. C. J. Res. een ooggetuige, had gezien, dat v. Beek van B. een duw of stomp kreeg, waardoor hl) tegen een hek op viel. Ver dachte is reeds eenmaal voorwaardelijk ver oordeeld. De_ officier verkeerde in twijfel, onthield zich derhalve en vroeg vrijspraak Vonnis conform. den van brokstukken van antieke be< overblijfselen van wat eens het roe Thagaste was. En waarover hU me gesproken heeft over zfjn plan om een soort herinnerings-baslllek te lyijgen In de geboortestad van Sint Augustinus daar- lezers Een afzonderlijke rechtspersoonlijkheid Het is van algemeene bekendheid, dat het weldra vijf en twintig jaren geleden zal zijn, dat Z. D. H Monseigneur Augustinus Callier z.g„ getuige van de wonderbare en luister volle opleving der aloude devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, op haar gezegend Heiligdom, door onze voorvaderen zoo treffend genoemd „Capelle Boet”, „tot meerdere eer en glorie van de allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria”, een Bisschoppelijke Commissie be noemde, welke „zich ten doel zou stellen de kapel, welke eertijds bestond op de Beevaart- plaats van O. L. Vrouw ter Nood of te Runx- putte te Heiloo, weder op te bouwen en de devoties tot O. L. Vrouw ter Nood te her stellen en te verspreiden.” De taak deze B. C. werd dus door haar doorluchten lastgever zeer duidelijk omschre ven. zU bestond: le in het bouwen eener kapel, en 2e in het herstellen en verspreiden devotie tot O. L. Vrouw ter Nood. Was deze taak volbracht, dan behoefde de B. C. „als zoodanig” niet meer te blijven bestaan; haar benoeming droeg aldus ipeo facto slechts een tijdelljk karakter. In het vertrouwen op de bescherming van de heilige Moeder Gods, overtuigd van de onmisbare medewerking van geestelijken en leeken begon deze B. C haar taak en reeds binnen enkele Jaren had zij het voorrecht de grondslagen te kunnen leggen eener kapel, waarop een voorlooplge noodkapel gesticht werd en zag zjj de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood hersteld en ruim verspreid. Zoolang echter de noodkapel niet door een definitieve kapel zou zijn vervangen, zoolang de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood niet klaarblijkelijk voor goed en op solide grond slagen zou zijn bevestigd, achtte noch Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, noch de B. C. zelf haar taak volbracht. Sinds zijn vijf en twintig jaren verstreken. Nog slechts enkele weken en Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, de opvolger van Mon- AmbteltJk bevel verwaarloosd. De 41-jarige heer Jan K„ volgens zijn op gaaf, veehouder in dienst van zijn moeder te Hauwert, en eenlgszlns opgewonden door het gebruik van een glaasje, had op 12 Febr. te Nibbixwoud niet voldaan aan het bevel van den kommies v. d. Molen, belast met rijwielbelastingcontröle, om van zijn rijwiel af te stappen. Verdachte nam van de vor dering geenerlei notitie. Hij was wél in het bezit van een geldig rjjwlelbelastlngmerk. De Offftler requlreerde f 15 boete of 15 dagen. Veroordeeling volgde. Geschorste saak voortgezet De heer Wlggers, ambtenaar der reclassee- ring te Alkmaar werd gehoord in de zaak contra den verdachte, den vischventer Piet V. te Enkhulzen, die een winkelier had opgelicht voor een rol asphalt en 3 golfplaten. De winkelier van Dok was inmiddels ge heel schadeloos gesteld, wat natuurlijk pleitte in T voordeel van verdachte. De Officier vorderde thans 14 dagen gev. voorwaardelijk. Eisch conform met 2 jaar proeftijd. Onderdaan van Mussolini contra de Alkmaarschc politie. De 31-jarige Italiaansche granietwerker Giovanni B„ geboren te Valla en te Alkmaar werkzaam, verkeerde op Zondag 17 Nov. al daar in kennelijken staat van dronkenschap op de Geest en werd alstoen door den agent J. Dalenberg, aangehouden, tegen welke over brenging de verdachte zich hevig verzette. Hij wond zich daarbij zoo op, dat het schuim hem op den mond kwam Signor Giovanni ontkent zoowel dronkenschap als verzet, doch het bleek dat hij de portie van de vragen niet geheel snapte, evenwel bleef hij bij zijn onte kennen. Gevorderd f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete of 20 dagen. Blaans en Sanders waren niet ter terecht zitting verschenen. Het was een voor den buitenstaander niet bijzonder duidelijke zaak. Deze werd trouwens aangehouden voor onbepaalden tijd, ten einde de niet verschenen getuigen te hooren. Aangezien alsnog de getuigen ter elfder ure waren gearriveerd, werd van deze onver wachte glegenheid nog gebruik gemaakt, hen te hooren. De heeren hadden over hun ver traagde komst een terechtwijzing te incassée- ren. De heer Blaans had van verdachte een doos ruimers, dienende om een automobiellaars vast te maken, gekocht voor f 40. Verdachte erkende zulks. De auto-taxi-ondernemer. de_heer Sanders, had van verdachte de chauffeurs-uniform gekocht; van de opbrengst had verdachte di verse schulden afbetaald. De door hem voor de politie afgelegde en geteekende erkentenis werd thans door verdachte teruggenomen. Na dit getuigenverhoor werd de zaak voor onbepaalden tijd aangehouden. Artikel 1. „Het doel der Stichting is het aankoopen en beheeren van kerkelijke goederen, zoo roe rende als onroerende, meer blzonder die. welke verband houden met de kapel en de bedevaartkerk de devotie in bevorderen. Door den heer C. de B.. een stalhouders- zoon te Alkmaar werd 22 Maart de vracht rijder Goudsblom mishandeld, «Jelke zaak be reids de vorige week behandeld en op ontken- tente van den verdachte, werd aangehouden. Thans werd de behandeling voortgezet en verklaarde een nieuwe getuige, de heer de Gus, dat verdachte inderdaad Goudsblom een slag tegen het hoofd had gegeven. Elsch f 25 boete of 25 dagen. De vorige week was dit f 15 boete of 15 dagen. Op grond van de minder sympathieke houding van verdachte, die tegen beter weten in had ontkend, requlreerde de Officier een zwaardere straf. Vonnis f 20 boete of 20 da gen. Verdachte nam met dit vonnis genoegen. Beleediglng per briefkaart De 44-Jarige heer Joh. D. electriclen, thans te Allrmaar had over zekeren heer K. v. d. Sluys te Bloemend aal, een briefkaart aan het P. E. N. gezonden, waardoor deze heer zich beleedlgd achtte en waarvan hij klachte deed. De heer Joh. D. had onlangs voor den politierechter terecht gestaan wegens mishan deling van dezen heer v. d. Sluys en naar alle waarschijnlijkheid was de toezending van bedoelde briefkaart het gevolg van een daar door ontstane wrok. De beleedigde heer v. d Sluys was thans niet aanwezig, volgens ver dachte zou v. d. Sluys koperdraad hebben verduisterd van het electriclteltsbedrijf. Thans erkende verdachte, dat het verstandi ger ware geweest deze briefkaart onbeschre ven te hebben gelaten. Van de verdachtma kingen was niets waar gebleken. De heer v. d. Sluys staat bij het P. E. N gunstig bekend. Niettemin bleef verdachte ook thans zijn be schuldigingen handhaven. De Officier ver zocht aanhouding tot as. week ten einde den niet verschenen heer v. d. Sluys te hooren. Aldus besloten een juweel voor ieder kind ca. 600 bladzijden. $eheel Seillut- treerd met gekleurde plaatjes. Gemakkelijk in het gebruik. seigneur Callier. zal op de aloude bedevaarts plaats aan de zoete Moeder Maagd, aan Onze Lieve Vrouw ter Nood haar herstelde kapel komen aanbieden en toewijden, en van heinde en verre zullen zij komen, de duizenden Bede vaartgangers, die met de liefde voor de heilige Maagd in het hart, zullen mede brengen een bijzondere devotie tot Haar, die zij als „de Troosteres der Bedrukten”, als Onze Lieve Vrouw ter Nood van Heiloo heb ben leeren liefhebben. Op schitterende wijze zal dan, na een kwart eeuw van zegen, in het openbaar en op heerlijke wijze getuigd worden, dat onder den zegen Gods en de bescherming der H Maagd de B. C. mag zeggen, dat haar taak volbracht is: aan Gode de eer. Aan dien zegen Gods dankt de B. C. het voorrecht, dat het haar gegeven werd om in die vijf en twintig jaren. al het om de oude Bedevaartplaats liggende terrein te kunnen koopen om aldus deze .zoete plaetoe” te vrijwaren tegen ongewenschte nabuur schap. Daar zij zelf niet over een rechtspersoon- 1 ijken titel kon beschikken, oordeelde Z. D. H. Monseigneur Callier het gewenscht. dat het Kerkbestuur van de parochie van 8t. WU11- brordus daarvoor, waar het noodlg was. zijn naam zoude leenen ..tot tijd en wijle het ons zal behagen alles onder een bestuur jte ver- eenigen”. Die tijd is na deze kwarteeuw van zegen aangebroken. De B. C. heeft haar werk vol tooid. dat nu vraagt slechts voortdurende zorg, een goed beheer om tot grooter luister en zegen uit te groeien. Zoo heeft onze beminde Bisschop Aenge- nent het begrepen en goedgevonden, dat de Bedevaartplaats van Onze Lieve Vrouw ter Nood zou komen onder het bestuur van een zelfstandig, rechtspersoonlijk lichaam en goedgekeurd, dat daarvoor een stichting in het leven sou worden geroepen. Derhalve is op den 27en Maart j.l. ten overstaan van den te Alkmaar gevestlgden notaris G. A. Verkade opgericht de Aardappehorteerlng Zaterdagmiddag hield de Noordhollandsche Bond van Veilingen een buitengewone verga dering in het ..Landbouwhuts’" te Alkmaar, met die Veilingen, welke belang hebben bij den afzet van vroege aardappelen, over het vraagstuk. „Sorteerlng van dat produkt.” Met het Bestuur waren aanwezig de afge vaardigden van 14 Veilingen en de vertegen woordigers van de handelorganisatles. ..De Koophandel”, de ..N V. Exporteursbond” en van den Nederlandschen Bond van Aard appelhandelaren Na de aanwezigen welkom te hebben ge- heeten. opent de voorzitter de heer P Slot, de vergadering met de volgende inleiding: Reeds het vorige jaar is van de handelaren het verzoek Ingekomen, de maten der aange voerde aardappelen te veranderen, doch dit had het bezwaar dat het seizoen reeds was aangevangen. Wij verzochten evenwel de Vei lingen de groote, boven de maat van 55 m.M. uit te schieten en afzonderlijk aan te bieden. Op de Jaarvergadering in December 1929, zou het vraagstuk van een andere sorteerlng worden behandeld. Men kon het toen evenwel niet eens worden over de maten van een an dere sorteerlng, mede niet, omdat de handel het In hare organisatie ook nog niet eens <=>gCDB<=>ECDgC=>aC=>g<=>ICDgC=>ll In Doornik, dat in 1821 nog tot dc Neder landen gerekend kon worden, heeft destijds een zekere J. B. Gramaye in een nu zeld- zaam-geworden dik boekwerk getiteld „Afii- ca Illustrata” de volgende uiterst- belangrijke mededeeling gedaan, welke eeuwenlang aan de verdere onderzoeken van het Land van Augustinus ontgaan is, naar het schijnt: ,In dien tijd ^chjjnt er nog op den bui de moskee te Böne het Zuiden, een oude 1 Stompoefening De 33-jarige koopman Hendr. H„ te Den Helder getooid met een fraaie hemelsblau we das en een roos in zijn knoopsgat, stond terecht, omdat hij op 21 April dan slagers- it Jan Doove had gestompt. Get. D. lasig gevallen door eenige kinderen,waar op hij van de flets afstapte en de bengels, behoorend— bij een woonwagen, achterna zette. Daarop verscheen de verdachte, die zich in de kwestie mengde en getuige een klap in diens gelaat gaf. Getuige vertelde nog nader, dat bedoelde kinderen een pis tooltje afschoten, waardoor hij met een projectiel in rijn gelaat werd geraakt. Ge vorderd werd f 25 boete of 25 dagen. Von nis f 15 boete of 15 dagen aartsbisschop, primaat van Afrika. Mgr. Le- maitre van Carthago, aan 't hoofd fun- geeren als eereleden van dat comité. De bur gerlijke autoriteiten hebben zich eveneens terstond bij de geestelijke gevoegd. En ten slotte heeft men nog eenige eminente man nen van het Instltut Cathollque te Parijs en van de Fransche Academie verzocht hun steun te verleenen, o.», aan de ook in Neder land welbekende Académiciens Georges Goyau en Louis Bertrand. Verschillende oproepingen om steun voor dit organiseerend comité heb ik doorgelezen. Ze doen zoowel op Katholieken als op Mohammedanen een beroep omdat ze met opzet het eens ook door Bertrand ge geven voorbeeld navolgen en specifiek hagio grafische bijzonderheden van Sint Augusti nus in hun propaganda achterwege laten. Het comité wil immers alle Afrikanen, zon der onderscheid van ras of geloof, voor een zelfde sympathle-betuiglng ten opzichte van wellicht den grootsten Afrikaan tevens een onzer grootste Kerkvaders zien te winnen. De sublieme mystiek van een heili ge, zelfs de onvergelUkelUke waarde van een Augustinus als theoloog, zouden aan het meerendeel der Afrikanen toch geen gevoe lige snaar doen trillen. Vandaar dat men meent beter te doen, ook in het belang van de Kerk, door Augustinus van Thagaste als illuster Kind van Afrika, als het schitte rendste sieraad van de aloude Kerk van Afrika, aan alle Afrikanen, Mohammedaan. Jood of Christen, te doen kennen, onder de leuze: „Ziet! hij was een der uwenl.. Van daar het denkbeeld eener nationale basiliek ter eere van Sint Augustinus in zijn geboor testad Souk-Ahras. Want de bekende thesis van Louis Bertrand wordt inderdaad reeds door vele niet-katholleke kenners van Afri- ka's geschiedenis als de zuivere uitdrukking der historische waarheid erkend: de Is lam heeft in Afrika eeuwenlang geteerd op en zich versterkt door de nawerking der Latijnsche. der Christelijke beschaving. De Islam heeft er slechts schandelijk gepara siteerd op wat het Christendom en de Kerk van Sint Augustinus er zoo bloedig gezaaid en zoo moeizaam tot wasdom hebben ge bracht.... Een vlag van den burgemeester Door den Edelachtb. Heer Burgemeester wer dezer dagen bij het begin der repetitie aan de Christelijke Sportvereenlging ..Dindua,” aan geboden een clubvlag. Door den Burgemeester was deze vlag reeds toegezegd, toen de C. J. M. V. alhier haar al gemeene vergadering hield. De Burgemeester overhandigde de vlag met een hartelijk wooed en sprak den wensch uit dat „Dindua” onder deze vlag nog menig succes moge oog sten. De heer Kroeze voorzitter der vereeniging, dankt den Burgemeester voor dit schoone ge schenk. C3IC9EC9ECDE0EC3EC3EOEC9E' was, hoe die zou moeten zijn eii werd dit vraagstuk verschoven tot in Mei 1930, om dan in overleg met den handel, de sorteerlng met de belanghebbende Veilingen trachten te re gelen. Op 19 April j L ontving het Bestuur verzoek tot het bijwanen van een bijeenkomst met de Handelsorganisaties. Wij kwamen al daar. hoewel moeilijk, avereen, de u nu oe- kende maten in de aan u gezonden circulaire vastgelegd n h voor de geelvleezige begin der campagne te stellen op 2833 m.M. voor de drielingen en daarboven behoorende tot de grooten en op een nader te bepalen tijdstip, als de aardappel voldoende volgroeid is, zul lende de volgende maten gelden; voor de drielingen 2838 m.M met 2 m.M. speling voor de 38; de middelbare van 3855 m.M. met 5 m M naar beneden voor de 55: daar boven behooren tot de groote. Voor de wit- vleezige in den aanvang'minimum 40 'm.M. en later dit te verhoogen tot de 45 m_M. Op de bijeenkomst met den Handel, heeft het bestuur gepleit voor de invoering op een bepaald tijdstip, omdat bij de directe invoe ring dier maten, de oogst later zou moeten be ginnen met het oog op nateélt en het ver laten van den aanvoer, schadelijk zou zijn. Het indienen van voorstellen, om de maten te wijzigen, zal geen zin hebben, omdat dan daarover ook weer zou moeten beraadslaagd worden met uwe leden, zoo ook met den han del. Van de nu geboden gelegenheid tot het stellen van vragen, werd allereerst gebruik gemaakt door den afgevaardigde van de „Tuinbouw” te Grootebroek. Deze deelt mede, dat bij opdracht heeft, tegen te moeten stem men, omdat bet in hunne vergadering in zijn geheel verworpen is. Men wenscht een sor teerlng in twee en niet in drie soorten. Ongeveer gelijkluidend was de mededeeling van den afgevaardigde van de .Xangendijker Groenten Centrale.” Verschillende afgevaardigden deelen mede, dat hunne vereeniging met de voorgestelde sorteerlng accoord gaan. Een tweetal heb ben alleen bezwaar tegen de minimummaat van 45 mM. voor de wltvleerige op later tijd stip. De „Noordennarkt". wenschte de mini- mummaat voor de groote te verhoogen tot 90 m. M. inplaats van 55 mM.. doch zou bij eventueel stemmen zich niet tegen verkla ren. jBint Jozer* te Medemblik heeft bezwaar er voor te stemmen, indien de Veiling te Grootebroek zich er tegen verklaart, doch la in beginsel een voorstander. Van verschillende kanten wordt het voor stel bepleit, met het oog op de concurrentie van andere landen, die een betere sorteering gaan invoeren; enkelen noemen het een be zwaar met het rooien, door meerdere zorg daaraan. De heeren Wagtnaar van „Koophandel” en Slewertsen van den Nederlandschen Bond, deelen mede, dat de concurrentie met België en Italië, het noodlg matert. beter te sortee- ren en dat het dus noodzakelijk is, hieraan gevolg te geven. De laatstgenoemde deponeerde een mon ster nieuwe aardappelen uit Italië afkomstig- die uniform gesorteerd zijn en deelde mede, dat deze partij op de inportveiling f 14 per 100 K.G. opbrach* en de afwijkende sortee rlng met moeite voor f 700 'n kooper vond. Over het vraagstuk, in twee of drie soorten sorteeren, evenals de maat van de groote 55 ot 80 m M. wordt breedvoerig gediscussieerd en ten slotte wordt de vraag gesteld, boe zal bet „U.C.B." handelen. De voorzitter ant woordt, dat het „U.C.B." natuurlijk rekening zal houden met de uitspraak der belangheb benden. Spr. kan hierop geen positieve uit spraak doen. Wordt bet voorstel met groote meerderheid aangenomen en de sorteering in overleg met„het „U.C.B." ingevoerd, dan. zul len de niet op deze wijze gesorteerde aard appelen het label van het „U.C B.” niet kun nen bekomen. Hij wenscht evenwel op te mer ken, dat het Bestuur van het „U.C.B.” niet zoo maar maten gaat decreteeren, indien het voor de tuinders niet gewenscht wordt ge acht. Hij vindt het jammer dat twee van de grootste veilingen mandaat hebben gekregen tegen te moeten stemmen. Tegen de beginmaat 28—33 m M. en later verhoogen tot 2838 mM. voor de drielingen bestaat geen bezwaar, maar voor het in drieën sorteeren wordt stemming verlangd. Hierna brengt de Voorzitter in stemming het voorstel, zooals het in meer genoemde cir culaire is vastgelegd, hetwelk wordt aange nomen met 27 voor en 18 tegen. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld en beantwoord, sluit de voorzitter de vergade ring en spreekt de hoop uit, dat ook weldra de tegenstemmers deze regeling zullen aan vaarden en dat deze in het belang moge zijn van den af zet. De overige artikelen hebben betrekking op het bestuur der Stichting, hetwelk zal bestaan ..uit zoovele leden als door den Bisschop van Haarlem zullen worden benoemd". Dit bestuur, dat aan den Bisschop van Haarlem rekenpllchtlg is, kiest zfjn eigen dag. bestuur, alleen de voorzitter wordt be noemd door den Bisschop. Tot leden van het bestuur zijn door ZX>.H. voor de eerste maal benoemd de leden der nu voormalige B. Commissie „O. L. Vrouw ter Nood", met Prof. W. Nolet als voorzitter. Zoo is dan aan de rU der talrijke en ge zegende kerkelijke inrichtingen In de Kerk provincie Haarlem een nieuwe toegevoegd, en wel een waarvan de zegenrijke gevolgen onder den onmlsbaren zegen Gods van groote be- teekenls zal zijn. Schijnbaar moge er niets veranderd zQn. bij eenig nadenken zal men wel tot de overtuiging komen, dat in waar heid van deze verandering gezegd mag wor den het oude: „sf duo falunt idem, non est idem”. Was de B. O. tot nog toe een opbouwend lichaam, van nu af zijn dezelfde personen bestuurders van een definitieve, rechtsper- soonlijke Stichting, die In het belang der hun toevertrouwde belangen ook burgerlijke rech ten kunnen uitoefenen. Niet meer opbouwend, maar uitbouwend zal hun werkkring zijn, en deze zal. wanneer zjj onder Maria’s bescherming, de liefde en toewijding van geestelijken en leeken zal mogen blijven behouden, van onschatbare waarde blijken te wezen. Overtuigd, dat die medewerking niet zal ontbreken, begint het bestuur der Onze Lieve Vrouw ter Nood-Stichtlng haar nieuwe taak: moge Onze Lieve Vrouw ter Nood, de Haar toegewijde Stichting en haar bestuurders ze genen. wier schoone en eervolle taak zal zijn, haar heerlijk HeUooër erfgoed te doen strek ken tot heil van velen, haar Zoon en Haar ter eere. Geen vergoeding voor werkverzuim ®P de a. s. feestdagen In de dezer dagen gehouden vergadering van de Algemeene Juweliers-vereeniging te Amsterdam is besloten, met het oog op den slechten toestand in de diamantnijver heid, geen vergoeding te geven voor werk verzuim op de a. a. feestdagen. Thagaste er totaal verdwenen. En van het huidige Souk-Ahras bestond er toen nog niets. Maar in de omgeving van dc doode ruïnen-stad werd den Vlaamschen? reiziger toch een in de rots uitgegraven grot getoond, welke de inboorlingen er met heel specialen eerbied vereerden. Volgens hen was dit de eigenlijke plaats, waar het geboortehuis van Sint Augustinus eens gestaan had. Terwllle van die eeuwenoude traditie kwamen dan ook de Paters van Barmhartigheid, een Afri- kaansche orde, welke zich -destijds wijdde aan den afkoop der Christenslaven, twee maal per Jaar naar „Thagaste” ter bede vaart op 13 November (geboortedag) en 5 September (historische sterfdag van Au gustinus) en lazen daar dan de H Mis in de grot. Men zag er toen nog een klein houten al taar, op een verhooging met vier treden. Et was in den vloer, vóór de treden, een rond .gat gemaakt; de Arabieren uit den omtrek 2-1 daar olijfolie in gieten, om er een votieflamp mede te onderhouden. Bij voor komende langdurige droogt».begaven de be woners van de streek zich in grooten getale daarheen, om de goede tusschenkomst van den heilige af te bidden; waarvan zy, naar het schijnt, in meerdere gevallen de meest afdoende hulp hadden kunnen constateeren. Zoo bleef voor de Mohammedanen van de landstreek rond Souk-Ahras, evenals voor die van Bóne. Sint Augustinus de ..mach tige Marabout”. Hij was het, die hun oogst redde en naar alle waarschijnlijkheid ook menige plaatselijke zieke van zijn lijden ge nezen had. 't Schijnt wel, helaas! of heden de weg naar de miraculeuze grot totaal verloren ge gaan is. Misschien is zelfs dat landelijk hei ligdom thans wel geheel en al verwoest. Toch schijnt de auteur van ..Africa Illustrata" een en ander met eigen oogen gezien te hebben. Want de zeer duidelijke details, welke hij ons geeft, laten géén plaats voor eenige an dere oonclusie. Volgens hem stond het altaar niet tegen déh muur; men kon er omheen loopen. zoo- als dat nog het geval is met de graftomben of herlnnérlngssteenen in de Afrlkaansche marabouts, de voormalige .jnemoria”. De rei ziger verklaart zelfs, een schets van genoem de grot in handen gehad te hebben, door een religieus, een zijner vrienden, geteekend. En als 't ware om allen twijfel te voorkomen, voegt hij erbjj, dat een Pater van zijn orde waarmee hy hoogstwaarschijnlijk te sa men in slavetnU te Algiers geweest was, hem uitdrukkelijk verzekerd had, in de grot van Souk-Ahras een zeer oud beeld van Sint Augustinus gezien te hebben, ge kleed met den amict en het oud-ChristelUk hoofddeksel eens bisschops Maar zelfs daarbij houdt de traditie niet op. Nog op heden hebben de niet-Ohristenen van Souk-Ahras een geheel bijzondere ver- eering voor een plaatséljjk heiligdom, dat ge naamd wordt: de marabout (gedachtenis kapel) van Sidi Messaoud. En volgens den pastoor, den abbé Garzia, heeft een hand schrift, door hem in de archieven van zijn pastorie ga vonden, hem,, in staat gesteld ée identiteit van dien ..marabout" der Moham medanen en van den grooten Kerkvader van Thagaste Bonder eenlgen twijfel yaat te stellen. Zoo is het dan haast wiel -«ekerdat de groote „xnarabeut’\ ter eere van wien grootsche Mohammedaansche pro cessies gehouden worden met vliegende vaan dels, bU den klank van noubas en tarnbou- rjjnen, niemand anders Is, dan onze Sint Augustinus! Is het blijven voortbestaan dier aloude latijnsche traditie, midden in een land van den Islam, op zichzelf al niet iets buitenge woon merkwaardigs?.... Maar zulke gevallen staan In N.-Afrika toch geenszins op zich zelf. Louis Bertrand heeft het nog onlangs verzekerd nadat vele anderen er op gewezen hebben dat men door heel Afrika schier geen enkele plaatselijke traditie kan nagaan, hoe onbe duidend soms ook, geen typisch oud gebruik of eenig detail van de voorvaderlijke zeden der bewoners, of men komt terecht op een of anderen Latjjnschen of oud-Christelljken wortel. Evenals de moskee ten slotte niets anders is dan een architectonische evolutie van de Koptische en Christelijke basiliek in Egypte en N.-Afrika, de marabout een ver bastering van de memoria, gesticht ter eere van de heiligen van N.-Afrika, zoo vinden ook hoe langer hoe meer een menigte Mo- hammedaansche instellngen hun verklaring en hun prototype in allerlei instellingen of gewoonten uit den tijd van den heiligen blschop van Hippo. Daarom heeft de abbé Garzia, pastoor- deken van Souk-Abras, het grootsche plan doorgezet, ondanks zeer groote flnantieele moeilijkheden, van zijn oude kath. kerk een oud-Christelijke basiliek te maken, in den zuiversten ■sAfrikaanschen stijl van dc vijfde eeuw. Wij hebben van het reeds gedeeltelijk verbouwde kerkgebouw de teekeningen en schetsen van de muurschilderingen van priesterkoor en overig kerkgebouw mogen bewonderen. Indien de pastoor van Souk- Ahras nu den tijdlgen steun krijgt van alle vrienden van Sint Augustinus, die immers ook in ons Nederland talrijk zijn, dan zal Augustinus' nieuw ontworpen Afrlkaansche heiligdom waarvoor pastoor Garzia de voorrechten en gunsten eener Basilica Mi nor van den H. Vader hoopt te verkrijgen een krachtigen stoot geven aan de hernieuw de vereering van Sint Augustinus in Souck- Ahras, zijn eigen vaderstad (Wordt vervolgd). ONZE LIEVE VROUW TER J NOOD-STICHTING linnen band rood, ƒ1.50; kunstleder goud, nu ƒ2. Luxe lederen band, verschillende prezen. De eerste oplage zal spoe dig uitverkocht zijn. Bestelt nog heden bij tensten muur Wan naar den kant wan inscriptie geweest te zijn, in gotieke letters, die reeds half vergaan waren. Men kon daaruit nog duidelijk de eerste letters van het woord AUGUSTINUS (AUG....) ont cijferen. Erboven was een bisschopsflguur in relief te zien met lagen mijter en kromstaf. Dit was hoogstwaarschijnlijk werk uit het tijdperk der vandalen, lang vóór de komst van den Islam. Nog opmerkelijker echter Is het, dat ze kere Joden uit Bóne akn dienzelfden Gra maye verzekerden, dat er in genoemde mos kee een graftombe naast een herlnnerings- kolom bestond, welke zij voor de plaats hielden, waar Sint Augustinus begraven werd. Van hun kant geloofden de Moham medanen, dat het een „memoria” was, dat wil zeggen: een monument aan de vrome nagedachtenis van een of anderen .grooten marabout” gewijd. En wat nog sterker is: een inwoner van Hippo verzekerde Gramaye, dat jaarlijks, in de maand Juli, de bergbe woners van den omtrek een feest vieren ter eere van „een grooten profeet van Hippo.” ZÜ zingen dan een vreemden, tradltloneelen beurtzang en dansen gezamelljk rond een boom (een olijfboom), wordt verderop verze kerd). in wiens takken zij op mijters gelij kende mutsen en bloemkransen hangen. Die groote profeet, te wiens eere die vreemde ceremoniën dan plaats hebben, noemen zjj Kuast, of Kust, een naam, welke naar alle waarschijnlijkheid een verbastering en afkorting is van het woord „Augustinus”, uitgesproken op de manier der Vandalen, „Gust" of .Kuast.” Zoo was dus nog midden in de XVHe eeuw de herinnering aan den grootsten bisschop van 't oude Hippo levendig geble ven In de streek van Bóne. En ook 1l t voor malige Thagaste, nu Souk-Ahras. her innerde men zich niet minder den grooten stadsgenoot van weleer. Toen Gramaye Afri ka doortrok, was de oude, Latijnsche vrijstad Veldwachter beledigd. Dit afkeurenswaardlge en strafbare feit werd gepleegd door den niet verschenen ver dachte Nlc. Gr. te Bovenkarspel. De heer G. bemoeide zich met een zaak, die hem niets, aanging en had ook later, na het proces-ver J baal den veldwachter minder hoffelijk behanfl deld. Eisch én vonnis f 20 boete of 20 dagen. Vischmarkt Aangevoerd door 75 vaar tuigen 10160 k.g. netten-ahsjovls i 34S tot 38 cent, met een vangst van 36 tot 290 k.g. per vaartuig, door 5 span kuilvlsschers 12206 k g. kuUansjovls i 26 tot 29 cent per k.g., de aanvoer bedroeg van 940 tot 4198 k.g. per span, door 3 vaartuigen 140 pond paling a 30 tot 41 cent per pond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 16