VOOR DE HUISKAMER Doorzitten PUROL O® UITERSTE KRACHTSINSPANNING KERKNIEUWS E.E. P.P. Franciscanen Geen moord Onder een tractor geraakt Doodelijk auto-ongeluk Paard op hol Hongerend China Vernietiging van groenten De Regeering en het Nederlandse!) RECHTSZAKEN KUNST EN KENNIS Moordaanslag op zijn vader Opgravingen op Monninkenhuizen Ernstige vechtpartij te Nijkerk ONDERWIJS Praktijk-examens De verdeeiing van den zendtijd HANDEL EN NIJVERHEID VERKEER EN POSTERIJEN Nieuwe postwisselformulieren Het nieuwe spoorwegboekje SOCIAAL LEVEN LUCHTVAART Over den Oceaan Telefonie met schepen in voile zee GEMENGD NIEUWS In- en uitvoerverboden Ernstig motorongeluk Landelijk Congres der Roomsche Bedienden Intern. Congres van Juweliers te Londen R. K. Nat. Bond van W aschlndustrieelen Bedevaart naar Lisieux en Lourdes Kinderen onder een instortenden muur De proeven luortEi-t, De H. Helena en de drie Joden I 4 Conferentie van Provineiaal* daar aan Meisje aan de gevolgen overleden den heer K Bejaarde dame b.et slachtoffer X De koetsier van den bok geslingerd. de uur Vele gewonden. Een besluit van den Raad van Ministers Een monnikengraf Een Romaansch beeldje. De vrouw in het spel Een uiteenzetting van d. Deure, mr. en Fraude niet meer mogelük Vragen van het Kamerlid van der Waerden Excursie R. K. Jonge Garde Kingsford Smith maakt toebereidselen KT Berijder gedood ernstig ongeluk is gisternacht worden heden (Woensdag) dat .'Het weer* dè^alles beheerschende factor van een vrachtwagen en wel zóó erg. dat hü met zün hoofd daarin bleef hangen en circa meter is meegesleurd. Men vond hem IVe CONGRES VOOR DE ELECTRO - TECHNISCHE HANDEL EN INDUSTRIE. Voor wende noemd 800 dood op den weg liggen. Tegen den dader vier jaar gevangenisstraf geëischt Zonnebrand ertStuklcopen van Huid en Voeten verzacht en geneest |Ooo» 30 Tob-SO ci. Bq Apotb Proyiurti' (wergebracht; voeten gesteld. Het justitie-onderzoek in verband met het vinden van het l|jk van een Italiaan in een woonkeet te Sluiskil, heeft uitgemaakt, dat de man. die geestesziek was. de hand zich zelf heeft geslagen. van den verdachte indertijd afgelegd, als bewijs kunnen dienen, ofschoon zü voor rechtbank van hun verschooningsrecbt Namens de Nederlandsche regeering heeft de gezant te Praag, dr. H. Muller van We- rendycke zich aangesloten bü de Interventie van Frankrijk, Engeland en België bij de Tsjecho-Slowaaksche regeering ten behoeve van de ratificatie der overeenkomst betref fende de opheffing van in- en uitvoerverbo den. ziekenhuis te Deventer vervoerd, waar bij aankomst bieek te zijn overleden hü een zakmes met krom lemmet en zwaaide er mee om den ander bang te maken. Hu nenstein schijnt tegen Versteeg te zün inge- loopen met het noodlottig gevolg dat het mes hem in één der longen trof. De getioffene stapte op zün fiets en reed weg, maar eenige honderden meters verder zakte hij ineen. In zorgwekkenden toestand is hü des nachts naar het St. Ellsabeths-Ziekenhuis overge bracht. Men vreest voor zijn leven.' De dader werd naar Zwolle inmiddels is hü weer op vrüe de. Het 23e Praktük-Examen in Boekhouden, Handelscorrespondente en Stenografie, afge nomen vanwege de Vereeniging ..Het Neder landsche Handels-Instltuut" zal gehouden worden op 7, 8 en 8 Juli aa, in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorrespondentle en Stenografie, alsmede de examens Privaat-Docent Boek houden (Vakleeraar). Fabrieks-Boekhouden. Rekenlng-Courant-Boekhouden en Voorberei dend Praktük-Examen in Talen en Boekhou den. Den candldaten voor het Praktük-Exa men vreemde talen wordt nog ter kennis ge bracht, dat het onderdeel TERMINOLOGIE uit de desbetreffende opgaven is verval len. Het prospectus is gratis verkrijgbaar bü ie bekende boekhandelaren en aan het secre tariaat te Haarlem. Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examens Is geopend tot en met den 26sten Juni a.s. ^htengewoon belangrijk belooft te worden, is thans reeds in alle oorden des lands merk baar. Een drietal sprekers zullen er het woord voeren over verschillende^' Onderwerpen, wel ke in verband met hiuingrtjnia’Sf' positie, de büzondere aandacht der Nederlandsche be dienden vragen. nen; 6 kinderen Ingen onder de Kingsford Smith is dezer dagen naar Ier land gegaan. Hij was te Dublin de gast van den gouverneur-generaal en heeft zün tijd besteed aan het onderzoek van alle moge- lüke startplaatsen. Ten slotte besloot hü Phoenix Park als zoodanig te zullen benut ten Phoenix Park ligt vlak bü Dublin en daarom is het niet waarschünlijk, dat de Oceaan vlieger vandaar zal vertrekken voor de ..hop" over den Oceaan, temeer, waar Kingsford Smith persoonlek verklaard heeft, dat hü op het uiterst westelüke puntje van Ierland wilde starten. Behalve van Dük. die hem als tweede be stuurder zal vergezellen, zal Kmgsford Smith bü rich hebben capt. Saul, een Ier. die als navigator optreedt en den Australiër Stan- nage als marconist. Ter gelegenheid van het derde Internatio nale Congres van Juweliers te Londen werd in het Laboratorium van de Diamond. Pearl and Precious Stone Trade Section van de Londensche Kamer van Koophandel het nieuwste toestel voor het onderzoek van pa rels, het Philips ..Metallx" Röntgentoestel gedemonstreerd. Dit toestel waarmede iedere juwelier in enkele minuten echte parels van gecultiveerde kan onderscheiden,, zonder dat daarvoor het collier behoeft te worden ver- broken, werd, toegelicht door den neer Jac. Vos. firmant van de Kon. Nederlandsche Edelmetaalbedrüven Begeer. Van Kempen Vos te Den Haag, die met zijn vakkundig advies een werkzaam aandeel m de ontwik keling van dit toestel heeft gehad. Eenige weken geleden kon de Prlester- Misslebond melden dat voor China 52165.48 was binnengekomen, waarvan f 6448.60 in het Bisdom Haarlem. Daar toentertijd de Pen ningmeester van het Haariemsche Mlarie- Comlté in het buitenland vertoefde, was het niet mogelük de allerlaatste cijfers te geven. Déze zün nu binnengekomen en er blijkt dat bü Prof. Niekel is binnengekomen In totaal f 8009.87 (l.p.v. 6446 60 gelijk vroe ger werd gepubliceerd). Het totaalcijfer voor Nederland bedraagt dus nu 53728.75. Gistermiddag tusschen 2 en 4 uur is een reeks geslaagde telefonische gesprekken ge voerd tusschen opvarenden van de Prinses JuMana van de Mij. Nederland en personen aan den vasten wal te ’s-Oravenhage. Vie ringen, Amsterdam, Rotterdam en Leeuwar den. Het verloop van de gesprekken is zeer be vredigend geweest. De zender op het schip werkte met een energie van 500 watt en op golflengte van UB M.; de voor deze telefonieproeven te Scheveningen gereedgemaakte provisorische sender met een energie van 1 K W. en op een golflengte van 192 3 M Noordwijk-Radio treedt als ontvangstation op. De zender te Schevenlngen-Radio en de ontvanger te Nora MJn door een tnterlocalen kabel verbonden met het verzamelptint Amsterdam, alwaar via de varklnrichting (als voor Indië m gebruik) de verbinding verder wordt geleid over een gewone intei ocale <of Internatiö- mle) lijn naar den abonné in elke wille keurige plaats. De voorzitter van de N. c. R V., mr. v. d. Deure, heeft Maandagavond voor de microfoon een keurige historische uiteenzet ting gegeven van de heele radio-kwestie. Ook bracht de heer v. d. Deure de A. V. R O.-agitatle ter sprake, waarvan hij ge tuigde, dat groote woorden moeten goed maken wat aan argumentatie ontbreekt zeer ad rem opmerkte, dat. als liet A. R O-kabaal de cultuur en beschaving moet* verbeelden het er met de cultuur en de beschaving droevig uitziet. Mr. v. d Deure wees ook op„deze tegen stelling: toen in 1878 Kappeynê's schoolwet was aangenomen, geen gejoel, geen ver dachtmaking, maar een waardig protest van christelijke en katholieke zjjd^ bij den ko- ning; thans, na den zendtijd, een schan delijke manifestatie, waarbü men zich niet ontziet een minister op de onedelste wjjze te verguizen. eindelijk vond hij uitkomst.. In Jeruzalem lag een vrouw doodeliik nek.... zij was Joor de dokters reeds opgegevenDeze vrouw nu bracht de H. Macarius bij de kruisen. Nadat de H. Helena, de H. Maca rius en ook de vrouw die een vrome Chris tin was, zich door vurige gebeden gesterkt hadden, raakte de zieke vrouw bet eerste kruis aan en toen het tweede kruismaar niets geschiedde. Doch o wonder toen zu bet derde kruis aanraakte werd zij plot seling door een schitterend licht omgeven en de zieke was op hetzelfde oogenblik ge heel genezen. Op de plaats, waar de len waren, bouwde de van Gisterenmiddag had op den grooten steen weg ter hoogte van Suivezand onder Zundert een ernstig ongeval plaats. Een Belgische auto bótste tegen een boom aan. waardoor een bejaarde dame uit den wagen werd ge slingerd en levenloos moest worden opgeno- men. Van de drie overige Inrittenden liep een heer een armfractuur op. Het lük is per brancard naar het R. K. gasthuis vervoerd, de ^wonde werd door dr. de Weert verbonden. drie kfuisen gevon- H. Helena ter eere het H. Kruis een heerlijke, prachtige itmoet had het zij een kapel oprichten ter eere van de H. Maagd. Een gedeelte van het H. Kruis bleef in Jeruzalem de n. gedeelte van bet visioen.... zij drukte hare hand op het hevig kloppend hart, terwijl zij de woorden bi) zich zelven herhaalde: „Wees behoed zaam!’' zij verroerde zich njet. Het was om trent den middag. De zon brandde fel geen vogeltje zong.... in hare onmiddellijke nabijheid klaterde een bronHet hart van de H. Helena klopte nog steeds met telle slagen.In de verte ontdekte zij drie Joden. Zonder de keizerin op te merken, kwamen zij recht naar den vijgenboom en gingen in de schaduw zitten. Duidelijk hoor de" zij ieder woord, dat de Joden spraken. „Heb je het gehoord, broeder,” begon de eene, een grijsaard van wel 90 jaar ,dat er thans een hoog adelijke vrouw der ons vertoeft, die het Kruis van den zarener zoekt „O ia, antwoordde de andere, die er nog ouder uitzag dan oc eerste, „o ia, wel heb ik :ien en het overblijvend Hout waaraan de Ver- los'er dei Wereld hing, senonk de Heilige vrouw aan naar zoon keizer Constantijn Keizer Constantijn bouwde in Rome de kerk van net H. Kruis en daar wordt nog heden ten dage de kostbare relikwie bewaard. in den loop der eeuwgn rijn die graven echter vestoord. Zware grafzerken werden In brokstukken terugge'. ondenklaarblijkelijk waren er oorspronkelijk metalen platen op bevestigd, doch deze waren verdwenen. Er zün bü de opgravingen, die nu voor- loopig gestaakt worden, vele bouwfragmen- ten aar., etroffen. Merkwaardig is daar de vondst van een fragment van een beeldje in Romaanschen stül. hetgeen wijst op een oudere neder zetting. In Duitschland wordt verkondigd, bij actie voor nog hoogere Invoerrechten groenten en fruit, ter bescherming van eigen land- en tuinbouw, das de regeering hier enorme subsidies verleent aan den tuinbouw. Dat is zooals wy maar al te goed weten in strijd met de waarheid. De tuinbouw vraagt er ook niet om wel wetende dat Juist door den strijd die geheel zelfstandig gevoerd moet worden, zonder steun van de regee ring. de plaats veroverd is. die thans wordt Ingenomen. Dat neemt echter niet weg, dat we juist daarom waardeering hebben voor de krachtsinspanning, die nu weer wordt ten toon gespreid We hopen dan ook dat dé poging niet vergeels mag zün. maar dat aan het einde van dit Jaar mag blyken. dat de export voor groenten en fruit naar Zwitser land weder me. eenige millioenen K.G. is vermeerderd uiterste krachtsinspanning, toe nam ons land nooit in tuinbouwtentoonstellingen wü ons het men Gisteravond omstreeks elf uur is in Sarphatlstre.at voor de Studentensociëteit nabij het Frederlkspleln te Amsterdam, een paard, dat gespannen was voor een vlge- lante van de de Amsterd. Rljtulgmü op hol geslagen. Eenige studenten, die blijkbaar in 'n Jolige stemming verkeerden hadden't dier aan het schrikken gemaakt. Met een groote vaart ging het er van door langs het Fre- deriksplein in de richting van de Utrecht- schestraat. Het rütuig begon te slingeren, met het noodlottig gevolg, dat de koetsier van den bok viel en onder den w’agen te rechtkwam. Met een ernstige hoofdwonde werd de man opzenomen en naar het Bin nengasthuis overgebracht. Het paard, dat in middels tot grooten schrik van de voorbij gangers. de smalle Utrechtschestraat was ingerend, kwam nabü de Utrechtschedwars- straat te vallen, doordat het uitgleed, waar mede een einde kwam aan deze gevaarlijke^ holpartü. Het beest bleef ongedeerd. Een ernstig ongeluk is gisternacht te Rolde gebeurd. Toen de 21-Jarige motorrij der J. H. zan Anderen na afloop van de ruiterfeesten zün meisje als duorijdster naar Westerbork wild"1 brengen, botste WJ op den gehoord, dat er een keizerin tot ons geko men is. maar nooit zal zij het Kruis vinden.” „U weet dus, broeder," zei de derde, de jongste der grijsaards, ,,u weet dus, waar het Kruis zich bevindt „Hoe zouden wij dat niet weten Wij zijn de laatsten, die hiervan kennis dragen. Met ons zal het geheim in het graf dalen; want nooit zal de keizerin ook maar kunnen ver moeden, wat onze grootvader ons eens ver teld heeft.” zei de eerste. „Ja,” zoo viel ook de tweede in, „al graaft Helena ook heel Jerusalem onderste boven waar het steenen standbeeld van Venus staat, zal geen Christen ooit zoeken Daarna spraken de drie joden nog een tijdje lang over allerhande dingen en ten slotte ging ieder zijns weegs. De H. Helena stond nu ook op.... innig gelukkig, het eerste spoot gevonden te heb ben zij volgde den jongste van de dne grijsaards. Eindelijk had zij hem ingehaald en coen vroeg zij hem „Vriend, ik verzoek u, zeg mij toch, waaf staat het beeld van Venus Verschrikt maakte de Jood een afwerend gebaar, maar de H. Helena lachte en ver volgde: „Vriend, zie, ik schenk u goud en edelgesteente, o zeg mij toch, waar staat het afgodsbeeld Na lang over en weer praten, leidde de lood haar eindelijk naar de bedoelde plaats. De keizerin behoefde met heel lang te laten graven, oi men vond drie houten kruisen, de nagelen en een schild met het opschrift L N. R. 1. De H. Helena schonk nu een schat van goud en edelsteenen aan den Jood. Welk kruis was nu echter het ware 1 De H. Macarius was in dezen tijd pa triarch van Jerusalem. Toen de keizerin hem om raad vroeg bad hij lang tot God en Bü de in kanbouw zünde buitenschool op Monnik' .hulzen, bü Arnhem, zijn twee ge metselde grafkelders blootgelegd. Van één was het gewelf Ingestort, doch de twee e was vrüwel ongeschonden, slechts een paar steenen aan een der smalle zijden waren losgeraakt; het tongewelf was on beschadigd. Na het doen wegnemen van eenige stee nen. heeft de heer A. A. G. van Eeren Do rens, dlrecteu’ van het gemeentemuseum, Eerst gisteren is te Nükerk bekend ge worden, dat Zondagavond op eenigen afstand van Nükerk. een ernstige vechtpartij heeft plaats gehad. De 16-Jarige Hunenstein en de 18-jarige Versteeg beminden hetzelfde meisje. Dien avond liepen beide jongemannen met eenige vrienden langs den weg. Hunenstein sarde Versteeg en eenige malen sloeg de eerste V. Toen het geduld van V. uitgeput was, trok Gistermorgen is het dochtertje van aan de Banmnk onder Colmschate op den straatweg tusschen Deventer en Al melo onder een tractor geraakt. Het kind werd ernstig gewchd opgenomen en naar het het Van 25 Juni zal er in het Minderbroe- dersklooster te Venray een conferentie wor den gehouden van de Provinciaals van de Duitschsprekende Provincies der Orde. De conferentie zal worden voorgezeten door Pater Regalatus Hazcbroek. Provinciaal van de Nederlandsche Provincie, en worden bljgcwoond door 12 Provinciaals uit Duitschland en omliggende landen. Tevens mulleren van naam en adres van den afzender. De nieuwe modellen rijn afgedrukt op papier van grijze kleur met bruinen over druk. Naar wü vernemen, wordt door den Ne- derl. R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden ..St. Franciscus van Assl- sië" op Zondag. 13 Juli as. in het gebouw der sociëteit „Amicitia" te Amersfoort een demonstratief congres belegd. De belangstelling voor dit congres. Door het instorten van een ongeveer der tig meter langen muur van de school te Lomnftzsch bü Halle aan de Saaie zijn, volgens berichten uit de Berlünsche bladen talrijke schoolkinderen bedolvei werden met zware verwondt: puinen vandaan gehaald, terwijl 10 kinde ren licht verwond werden. De rechtbank te Rotterdam heeft gister morgen de zaak behandeld tegen den 34- jarlgen landbouwer J. W. V., uit Schlebroek. thans gedetineerd in het Huls van Bewa ring te Rotterdam, die zich te verantwoor den heeft terzake dat hü op 10 November van het vorig Jaar in de gemeente Schle broek zou hebben gepoogd opzettelijk, al of niet met voorbedachten rade, rijn 78-Jari- gen vader van het leven te berooven. De dagvaarding legt den verdachte voorts ten laste, dat hij gepoogd zou hebben zijn vader opzettelük zwaar lichamelijk letsel toe te .brengen, althans te mishandelen. Verdachte ontkende. Hijzegt volkomen onschuldig te zün. Zaterdag is hü om 5 uur 's middags bü zün zwager thuis gekomen en na Zondagmorgen is hij niet meer weg geweest. Op vragen van den president ver telt verdachte, wat hij gedaan heeft van Zaterdagavond tot Zondagmorgen. Dien ochtend zou hü met zijn zuster naar de kerk zün gegnan, maar Juist op het oogen blik, dat zij uit huis zouden gaan, waren veldwachters hem komen halen, omdat rijn vader hem had aangewezen als de man. die hem 's morgens in den koeienstal zou heb ben mishandeld. De psychopaath. Dr. van Londen, noemde verdachte verminderd toerekeningsvatbaar: hü komt uit een psychopathengezln en is een querulant. Op een vraag van den ver dediger gaf de deskundige toe, dat het slachtoffer, die in die dagen in hevige spanning leefde, zich verbeeld kan hebben, dat de aanvaller zün zoon Josef was. De Officier van Justitie, Mr. J. F. Hoef- ■felman. zeide in zün uitvoerig betoog, dat de verklaringen door den vader en de zus ter nu de hebben gebruik gemaakt. Hij achtte poging tot moord aanwezig en in verband met het psychopathenrapport eischte hü vier jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis en daarna de be schikbaarstelling van verdachte aan de re geering. In een dezer dagen verschünende leger order komt de volgende ministerieele ken nisgeving voor: In verband met een ter zake door den Raad van Ministers genomen beslissing, wordt bü dezen ter kennis gebracht, dat als begroetingstaal bü internationale congres sen e.d. van regeeringswege het Neder landsch zal gebezigd worden. Daarna kan. hetzü in het gesproken woord, hetzü in de schriftelüke vertaling, van andere talen gebruik worden gemaakt. Hetgeen voor congressen e.d. d.w.z. voor begroetingen. regeeringsontvangsten enz. geldt. dient, zooals vanzelf spreekt, ook zooveel mogelijk in het oog ^e worden ge houden. indien buiten de grenzen door ver tegenwoordigers van de Nederlandsche regeering wordt gesproken. bezoek aan het laboratorium Chemisch-Technlschen Raad Waschlndustrle, gevestigd aan Handelshcogeschcol de schap de eer toegesproken Evenals vorig jaar zal wederom een emi gres van de „Electrotechnlsche Handel" an „Industrie", uitgaande van het „Verbond van Electrotechnlsche Handel en Industrie VEHI)" te Scheveningen worden gehouden. Dit IVe electrotechnlsche congres zal plaats hebben op Donderdag 13 en Vrijdag 13 Juni as. tn de Caslnozaal van het Oranje-Hotei te Scheveningen. Het „Verbond van Electrotechnlsche Han del en Industrie", waarbü aangesloten sün de volgende vereeniglngen: Ver. van Direc teuren van Electriciteltabedrijven in Neder land; Ver. van Fabrikanten op Electro- technisch Gebied in Nederland; Electro bond; Ver. v. Direct, v. Stroomdlstrlbutlebe- drüven; Nedërl. Vereeniging v. Grossiers op Electrotechnisch Gebied, heeft in voorberei ding een programma, dat o.m. zal bevat ten: Een voordracht over de kwaliteit van de stroomlevering ten opzichte v-n de spanning, phasenverschuiving en frequentie, een en ander met het oog op gloeilampen, verwar mingstoestellen, motoren, etc. Een referaat over een norm voor electro technlsche huisinstallaties. Een referaat met betrekking tot de op leiding en voorlichting van electro-technid in het algemeen. Een overzicht over dte ervaringen, opge daan bij de uitvoering der rapporten der VEHI-commissies A en B. Mededeeüngen omtrent de onlangs tot stand gekomen Commissie C. Op de vragen van het lid der Tweede Earner, den heer Duys, betreffende bet vernietigen van groenten, neeft de minister van bini.enlandsche zaken en landbouw o. m. geantwoord: Zoo si de in de vragen bedoelde hande lingen "*e gevolgen zouden zün van eenig productiestelsel, merkt de ondergeteekende op, dat de te dien aanzien gestelde vraag van zoo verstrekkende maatschappelüke beteekenis is, dat zij bezwaarlük binnen het raam van de hlerbedoelde aangelegep- heid afdoende zou kunnen worden beant woord. De bedoelde handelingen zün echter geen gevolgen van eenig productiestelsel doch van onvoorziene niet te beïnvloeden omstandigheden. De weersgesteldheid is in deze de alles beheerschende factor. Een zeer groot deel van de op de veilin gen aangeveerde groenten wordt gekocht voor uitvoer naar het buitenland. Bü eenigszins zoel weer zullen echter de ex porteurs van groenten niet koopen met het oeg op het gevaar van bederf van de grëenten gedurende het vervoer. Dit was in he* zachte voorjaar van 1930 meermalen het geval. Wat de exporteurs niet koopen, blüft dan op de veilingen voor dé binnenlandse he koopers. Deze, vooral de kleine handela ren, nemen met het oog op de lage prijzen veel meer van de veilingen af dan in nor male omstandigheden, opdat zü ook den tehoeftlgen verbruikers hun waar voor ge- rlngen prijs kunnen leveren. Hetgeen dan nog op de veilingen overbluft en onver koopbaar is gebleken, wordt vernietigd. Zou dit onverkoopbare gratis ter beschikking worden gesteld, volgens een daarvoor te treffen regeling, dan zou de binnenlandsche hanjeiaai, wiens af zet aan den consument daardoor zou Hjden. worden benadeeld. De weersgesteldheid beïnvloed mitsdien ten Eerste de velllngsprijzen. Deze zün aan sterke schommelingen onderhevig, zóó. dat, wanne het op een bepaalden velllngs- dag nog loonend was de groenten te oogsten en aan te voeren, op den daarop volgenden veilingsdag zelfs de kosten van vervoer naxr de. veiling nog niet door den veilings- Prijs worden gedekt, terwül het zeer goed mogelük is, dat aan het einde van de week de prijs weer loonend is. De kwe^kei wacht daarop en laat ^Jn produ -t staan, zoolang hl, er de marktwaarde in ziet. Onstaat dan in die producten bederf, dan worden ze «ngeschoffeld of als veevoeder gebruikt. Bü koud weer komt de oogst geleldelük aan de veilingen en zal van handelingen als bovenbedoeld geen sprake zün. Het Bureau der Vereeniging tot Samen stelling van Nederlandsche Bedevaarten verzoekt ons mede te deélen, dat de gele- genheid tot inschrijving voor de 37ste Na tionale Bedevaart naar Lisieux en Lourdes wordt gesloten op 1 Juni 11 prospect! en inschrüvlngsblljetten men zich dus onverwüld tot ge- bureau. Juliana van Stolberglaan 209. s-Oravenhage, tel. 72275 Binnenkort zullen nieuwe formulieren voor binnenlandsche postwissels worden uitgege ven, door den druk voorzien van een onder grond. een zg oantogram, dat bü wijziging van de invulling van den wissel, b.v. in naam of bedrag, beschadigd wordt en de würiging dus zichtbaar maakt. is 00 het middengedeelte der for- rulmte gelaten voor fit Invullen Deetnemerskaartm. Voor het deelnemen aan bet IVe Elec trotechnlsche Congres zullen door het VEHI deelnemerskaarten warden uitgegeven 5 voor leden van een der bovenge noemde vereenlglngen, i f 20 voor niet- leden. De kaarten geven toegang tot alle bijeenkomsten in de Caslnozaal van het Oranje-Hotei en geven recht op ontvangst van het gedrukte Verslag van het IVe Electrotechnlsche Congres. Daar de kaarten op naam worden gesteld en den aanvragers van te voren moeten worden toegezonden, gelieve men deze ui terst 1 Juni aan te vragen bü het Secre tariaat van het VEHI, Postbus 35, Eind hoven. door invulling van aanmeldingsfor mulieren, welke bü het Secretariaat van bet VEHI verkrügbaar zün. Op de buitengewone algemeene vergade ring van den Kath. Neder!. Boeren- en Tuin- dersbond, voor veertien dagen te Utrecht ge houden ter bespreking, van de crisis in land- en tuinbouw, werd *n lange resolutie aangenomen Een van de eerste punten dier resolutie was. dat de boer en de tuinder voor alles pogen moesten zichzelf te helpen. De tuinbouw heeft dat woord verstaan en direct besloten om onder leiding van het Centraal Bureau van de veilingen "n krach tige poging te doen tot "ergrooting van het afsetgebied. In de beperking van het af zetgebied door invoerbelemmeringen van an dere landen en economische inzinking elders, is de voornaamste oorzaak te zoeken van de crisis in den tuinbouw. De producten moeten verkocht kunnen worden wil de tuinbouw aan de duizenden die er In werk zaam rijn een bestaan opleveren. Dit jaar zal in het bijzonder een poging worden gedaan om den afzet in Zwitserland teverruimen. Onze export daarheen is de laatste drie jaren steeds toegenomen en ge stegen van 6 op 12 mUl. K.O. Vooral voor kool en wortelen, maar ook voor andere groenten is daar plaats. Zwitserland produceert zelf niet genoeg groenten en fruit, om zelfstan dig in de behoeften der Zwitsersche bevol king en der honderdduizenden vreemdelingen die het land jaarlijks bezoeken, te voorzien. Het land heef; een hoogen levensstandaard en zü. die het voor hun genoegen bereizen, vragen eerste kwaliteit producten en rijn gaarne bereid daarvoor behoorlijke prijzen te betalen. Tot heden is Frankrijk de voornaamste leverancier voor groenten en fruit op de Zwitsersche markten daarna volgen Italië en Spanje en dan eerst ons land. Leèende rond de vinding van het H. Kruis Lang gelden regeerde keizei Constantijn over Christenen en Heidenen. De moeder van den keizei, die ,in het teeken des Krui- ses” de overwinning behaalde, was de H. Helena. Wel was de adelaar thans overal van de banieren verdwenen en overal schit terde het Kruis, maarwaar was het H. Kruis Op zekeren nacht had de H. Helena een zeldzaam hetnelsch gezicht, en in dit visoen hoorde zij een machtige stem waarschuwend klinken „Ga, ga naar het land waai uw eer en Heiland wandelde! Daar zult gij he» Kruis waarnaar de heele Christenheid zoo vurig verlangt, het Kruis van Jesus Christus vin den.” De wind was zeer gunstig en de reis ver liep zeer Voorspoedig, ja net scheen wel, dat het schip, waarop de keizerin verbleef vleu gelen had! Hoe mbelde de H. Helena toen zij het heilige jeruzaletn betrad' Maar waarwas nu het H. Kruts verborgen? Hoe zij ook zocht en zocht, nergens was er een spoor te vinden. O ia het H. Kruis lag wel goed bewaard bet was bij de Joden immers de gewoonte om de martelwerktuigen te verbergen daar waar de terechtstelling had plaats gehad. Zoo was het ook gebeurd, toen onze Heer en JHeiland door de vrouwen naar net eraf gedragen was. Toen waien de drie Kruisen dat van onzen Heiland en dat der heide moordenaars, die tegelij) met H. m gexruisigd waren en ook de nagels en het schild met net boosaardige opschrift: „Jezu< van Nazareth, Komng Jer loden” in een diepen kuil bedolven. Men had ontel bare steenen op de heilige relikwieën ge worpen. ia men had er tenslotte nog het steenen beeld der heidensche godin Venus op geplaatst Wanneer ooit een Christen naar het mar telkruis van onzen Heer Jesus Christus zou zoeken dan zou net heidensche afgodsbeeld ongetwijfeld de vrome pelgrims afschrizken. En zoo hoopten zij, dat het kruis tenslotte^ geheel en ai vergeten zou worden. Ook de H. Helena wa» reeds ontelbare malen langs deze plaats gegaan en vo! af schuw wendde zij zich telkens af van net neidensch b«eld. Maar daarbij kreeg zij -och telkens een zeldzaam gevoel in het hart en onwillekeurig was zij steeds weer langs deze plaats gekomen. Al deed zu ook nog zooveel navraag m de stad, en ofschoon zu een hooge beloomng uitloofde voor den- gene, die haai ook maai de eenige aan- wijziging omtrent het H. Kruis zou kunnen geven het gelukte haar met iets te weten te komen, zij kon geen enkel spoor ontdek ken. Op zeken dag de keizerin was er haast a- wanhopig onder geworden nam zij naar toevlucht tot God en zij smeekte de H. Moedermaagd om toch haar voorspreek ster te zijn in deze moeilijke zaak 1 daar noorde zij weet dezelrde machtige stem, die haai eens naar leruzalem neroef>en had „O wees niet kieingeioovig I Ziel, gij zult het Kruis vinden. Daar waar uw hart ster ke: klopt, wees daar behoedzaam en geloo- De H. Helena sidderde van blijde vrees kerk. Waar zij de dne Joden ontmoet en weet sneide zu langs straat en pleinen.. door tuinen en o vei heuvelen en velden.... dooi gehee. leruzalem. Toen zij zoo dne dagen achtereen zonder zich een oogenblik rust te gunnenzon der ook -naa’ de geringste spijs te gebruiken, gedreven door een heilig verlangen ver moeid en uit geput op een steen in de scha duw van een vijgenboom nederzonk. zie., daar begon haai nart sterk te Kloppen Gedurende de geheele maand Juni zal nu ’door ons land worden uitgekomen met alle soorten groenten en fruit op de groote ten toonstelling. want tot nu toe nam ons land toonstelling te Züricht. Dat^ maakt onge- I Het lid der Tweede Kamer, de heer van dér Waerden, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister bereid, mede te deelen. of de Spoorwegraad gekend is in de uitgave van twee spoorweggldsen in plaats van een. sooals tot dusver gebruikelük? Zoo ja. welk advies heeft de Spoorwegraad uitgebracht? 1 Acht de Minister het oorbaar, dat. alvorens de in prijs verdubbelde spoorweg- gids verscheen, aan het publiek een gids tegen verlaagden prijs werd aangeboden, welke van zoodanig gehalte is. dat de groote meerderheid der afnemers er door moest worden gedupeerd en genoodzaakt werd, later rich de dure uitgave ten overvloede aan te ribalten T 3. Zoo neen, is dan te verwachten, dat een dergelüke handelwijze niet meer zal voor komen? twüfeld een want tot nu die maand aan deel. Steeds voelden wü ons sterkst in September en October. Dat er niet tegen op heeft gezien om ons nu ook in Juni met andere land-zn të meten levert een duidelük bewüs dat we ons niet alleen krachtig voelen, maar bovendien dat we ons door de crisis, die ook reeds in den tuin bouw heerscht. niet teneergeslagen gevoelen. Gering mag over deze deelname aan de tentoonstelling niet gedacht worden, want groenten en fruit moeten regelmatig ver werkt worden, zoodat niet met een of twee zendingen kan worden volstaan. Dat alles kost kapitalen, want afgezien van de waarde der producten komen daarbü nog de hooge spoorwegkosten. daar hier te lande de Staat deze zelfs voor zulk een doe! niet vergoedt, in tegenstelling met anaere >anden zooals Italië, waar dit wel geschiedt. De tuinbouw en dit wil. in deze tijden heel wat zeggene bekostigt deze energieke jioging tot verruiming van het afzetgebied geheel. de voor die de opgravingen leidt, dit graf onder zocht. Aanwezig bleek te zün het volledig skelet van een Karthulzer monnik. Anders dan doodsbeenderen werden niet aangetroffen. Het graf is, na het onderzoek, gesloten en met aartje bedekt. Van het oorspronkelük plan om het ge metselde "rafkeldertje uit te graven en in zün geheel naar het gemeente-rAuseum over te brengen, is afgezien. Ge tet. de samenstelling van de metsel specie moest worden gevreesd, dat het ver band tusschen de steenen zou worden ver broken. Op Monnikenhuizen zijn ook verschillende ajidere graven aangetroffen. Deze waren grooter en ruimer, doch geheel ledig. Ver- moedeliji hebben daar geestelijken van hoogen rang 24 leden van dezen bond brachten een van den voor de de R. K. te Tilburg. Vooraleer voordracht aanving, mocht het gezel- te beurt vallen, te worden door mgr. dr. Goossens. Monseigneur spoorde allen tot prindpieele organisatie aan en bepleitte met aandrang de wetenschappelüke vorming der jeugd, ev. der Jonge Garde. Vervolgens vereenlgde men zich in het laboratorium alwaar door den Raadsingenieur dr. Ir. p. Scholl met behulp van practische proeven veel prac- tisch-wetenschappelük nieuws werd ten ge- hoore gebracht en te zien gegeven. In den middag bezochten de excurslsten de Hoogere Textielschool te Tilburg alwaar het wasschen en ruven der wollen dekens werd gedemonstrerd en werd er genoten van de in werking zünde weermachines. Ten slotte hield de directeur en zeer leer zame causerie over wol en wolvezels, was schen en ruwen, zoogenaamd kunstwol en het fabrlceeren van wollen dekens. Namens het gezelschap dankte de leider voor het genoten onderwüs en de aller- hartelükste ontvangst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18