^Radio-^mroep DE VLUCHT UIT INTERPELLATIE OVER DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD TWEEDE KAMER Versch brood bij het ontbijt Te Apeldoorn geopend L De eerste katholieke Jeugdherberg De nieuwe voorzitter der R. K. Staatspartij geïnterviewd DONDERDAG 29 MEI 1 20 aan l Een vergadering te Amsterdam het 9.50 Concert t sfeer congregatie van den aan zen Hoe de minister tot zijn beslissing kwam. en uit 371 Toen de cipier Duim teruggebracht had, sloop Jokko achter hen aan en toen de celdeur werd geopend, ging de aap daar achter staan. „Wacht maar," dacht hl). „1 spel kan beginnen, voor jou heb ik heel wat In 't vet. omdat mtn kameraad onschuldig achter de tralies wordt gezet De bijzondere omroepen en het algemeene programma Spr onderschat niet de moeilijkheden aan Met eenige plechtigheid en feestelijk ver toon is Maandag het R. K. Vacantiehuls ..De Liebaard" te Apeldoorn, gesticht door het centraal verbond der St Josephgezellenver- eeniglngen in Nederland, in gebruik geno men. Vergadering van Dinsdag 27 Mei HERZIENING VAN DE GEMEENTEWET Aan de orde is de eindstemming over het wetsontwerp tot herziening van de Gemeente wet. De heer LINGBEEK (H. G. S.) zal tegen 372. Toen cipier en Duim de cel betraden, schoot de aap toe. En vlug en vlot werd de celdeur door hem dichtgesmeten Hij draaide de sleutel in 't slot. „Zoo." riep hij, „nu ben Jij ook gevangen, nu speel ik hier voor cipier, nu kan je Duim gezelschap houden, die zit ook niet voor zijn plezier." In een gistermiddag onder leiding van den voorzitter van de afdeellng Amsterdam van ..Horecaf", den heer Th. Meerman, in „Tri anon" gehouden bijeenkomst, bijeengeroepen door het „Voorloopig Comité voor het ver krijgen van versch brood bij het ontbijt”, waren de voornaamste vertegenkoordlgers van de grootste organisaties in het bakkers-, zoowel als in het meelbedritf, alsook het ho- telbedrijf aanwezig. Mede hadden talrijke vooraanstaande figu ren in die bedrijven persoonlijk aan de op roeping van het Voorloopig Comité gevoig ge geven. Na een kort woord van opening door den voorzitter, waarbij hij wees op het misver stand. dat deze actie geacht werd uit te gaan van en enkel te strekken in het belang van het hotelbedrjjf., wijst de heer L. Snap- •per op de vroegere tot heden mislukte po gingen. reeds gedaan In 1923 en 1928 en nu in 1930 hervat, met zooveel belangrijk meer succes dan te voren. Van alle zijden, zoowel van organisaties als van Indjvldueele personen ontving het Voor loopig Comité krachtige bewijzen van Instem ming. De heer Snapper besprak verder uitvoerig de technische zijden van het vraagstuk en wees de mogelijkheid van een oplossing aan. Op deze inleiding volgde een zeer levendige gedachtenwisseling. De verschillende afge vaardigden van organisaties namen op zich, zoo spoedig mogelijk In hunne vergaderingen een beslissing over de onderhavige aangele genheid uit te lokken. Het Voorloopig Comité zal verder diligent blijven en zoo spoedig mogelijk na ontvangst van de antwoorden der organlsates een twee de groote bijeenkomst van belanghebbenden bijeenroepen. voerden aan hellwenschen de der R.K. Staatspartij, mr Gose-ing. geïnterviewd die allereerst verklaart, volkomen op het standpunt te staan dat zonder partij-bureau een partij al» de onze niet behoorlijk kan worden bestuurd. yfat dunkt u partij? Mr. Geseling overwoog even zijn antwoord en zei dan: „De eerste taak is, naar mijn wijze van zien, de partij zelf te verstevigen, ook In Intellectueelen en cultureelen zin. DaarbU Is van belang een nauwkeurige ken nis van toestanden en personen om ons heen, doch dit alles baat niet zonder een groote liefde voor de politieke ontwikkeling van ons katholiek volksdeel. Wij moeten ook meer besef aankweeken voor de nationale beteekenls eener party als de onze. De po litieke werkzaamheid streeft naar verhoo- glng van zedelijke en stoffeiyke welvaart, doch is volgens onze katholieke levensbe schouwing ondergeschikt aan het doel, het beter en volmaakter dienen van God, ook hier op aarde. De middelen daartoe kunnen echter wel degelijk algemeen zijn. Dit na streven van het dienen van God moet vooral niet abstract gesteld worden. doch in op rechtheid en waarheid zoodat onze polltlez niet eerder aischriki dopt een ontijdig, soms omroep-organisatles die daarvoor In aanmer king komen Algeheele bevrediging was by die verdee- llng by voorbaat uitgesloten. Het betrof hier een by uitstek delicate materie. Vooraf heeft spr. met groote belangstel ling kennis genomen van het advies van den Radioraad en van het gesprokene en geschre vene over dit onderwerp. Maar spr. heeft zyn eigen verantwoordelijkheid voor zijn be slissing te dragen. Aan Nederland zijn toege wezen een korte golf van 298 m en een lange van 1875 m. Het gebruik van meer golven voor een algemeenen omroep is uitgesloten. Alleen mag na 6 uur door de organisaties die de 298 m. golf gebruiken de 1071 m. golf gebruikt worden, die het Rijk gebruikt voor uitzen ding van zakelijke berichten. De 1071 m. golf wordt dus nog wél gebruikt, maar m(*n heeft zich te houden aan de besluiten der interna tionale conferentie-. We hebben dus twee sta tions voor oen radio-omroep. Daarin ligt de bron voor niet op te leesen moeilijkheden. Elke geestesrichting, behoudens de beper king van het niet in strijd geraken met de veiligheid van den Staat, moest gelegenheid krygen zich door middel van de radio uit te spreken. Op datzelfde pnncipieele standpunt stond de heer Oud in de zitting van 10 De cember 1929 Men kan en mag de radio niet sluiten voor de verschillende levensbeschou wingen. De oriëntatie der partij De positie der jongeren Een boodschap het katholieke volk De Amsterdamsche redacteur van Maasb. heeft den nieuwen voorzitter van de oriënteerlng der I den Nederlandschen omroep verbonden Maar het is niet juist dat er geen cohaesie is in ons volk. En was dit zoo. dan mogen wjj dit niet voeden. Het ware juister geweest een algemeenen omroep te scheppen waar aan niemand zich stoot en daarnaast bij zondere omroepen Dan was er te allen tijde een algemeen program tie hooren. Maar men zegt: algemeen bestaat niet! De N C. R. V. en de K. R. O. hebben tot 't laatste toe volgehouden: een algemeene omroep dat nooit! Geen algemeen pro gram. Thans is dan toch het non póasumus verlaten, omdat de minister het denkbeeld toch niet kon laten varen. De kwarten wer den uitgewisseld tegen het algemeen pro gram. Maar hoe kunnen de byzondere omroepen een algemeen program geven, wanneer men hun statuten ziet? Is 't niet goed dat er een omroep Is. die buiten de politiek staat? Spr. denkt aan uitzendingen als bij de opening van de sluis te IJmuiden of het Juliana van Stolberg - monument. Men kan tot nu toe rustig zijn kinderen naar de A.V.R.O laten luisteren Alles wat zy gaf was gekuischt en kon door kinderen gehoord worden. Het V A R A- program zal zelfs op lager peil worden ge -bracht om arbeiders uit het zuiden te win nen. Tegenspraak I. Xaverius uit Noorwegen zal de vader van dit tehuis de Weleerw. Pater Blest a O P zeker er In slagen In dit huls een katholieke sfeer te kweeken. waarin onze jongemannen zich aanstonds thuis zullen gevoelen. De Zeereerw. Heer Van Beurden, deken van Ajveldoorn, begroette van harte in Apel doorn de eerste Nederiandsche katholieke jeugdherberg. Spr. deed dit niet alleen na mens katholiek Apeldoorn, maar namens geheel katholiek Nederland. De St. Joseph- gezellenvereenlging heeft reeds zeer veel ge daan voor het geestelijk en maatschappelijk hell van de katholieke jongemannen. Er ontbrak eigenlijk maar één ding aan. want in den vacantietyd ontsnapten de jongelin gen dikwijls aan de veilige hoede hunner vereenigingen. In d«e leemte is thans voor zien. De jongemanneb vinden In .De Lie baard" tydens hun vacantle een uitstekend tehuis, waarook hun geesteiyke belangen niet worden vergeten. Spr. besloot met den wensch, dat er spoedig nog meer katholieke jeugdherbergen in Nederland zouden mogen worden opgericht. De heer Van Wyke bracht hierna de har- telyke gelukwenschen van het gemeentebe stuur van Apeldoorn over. Hierna was er gelegenheid het huis te be zichtigen. De feesteiykheid werd besloten met een lunch. Aan tafel werd medegedeeld dat telegram men zouden gezonden worden aan Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht: Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem; aan H. M de Konin gin en aan Mgr. Snoeys, prefect van de Noorsche congregatie van den Heiligen Fran- ciscus Xaverius. Verschillende aanwezigen tafel nog het woord en lieten klinken op „de Liebaard." ANTWOORD MINISTER De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer REYMER, dankt de geheele Kamer, die deze interpellatie heeft willen toestaan, opdat spr. thans de gelegenheid heeft zyn beschikking zakelyk te motiveeren op de eenige plaats, waar een Nederlandsch Mi nister zich verantwoorden kan en moet. Wil men trachten objectief deae zaak te be- oordeelen, dan zal uitgangspunt moeten zyn en biyven artikel 3 van de Telegraaf- en Te- lefoonwet. destijds zonder stemming aan vaard. volgens hetwelk de beschikbare zend tijd naar billijkheid wordt verdeeld over de Vragen aan den minteler 1. Is de Minister van oordeel, dat door de beschikking van 15 Mei 1930 in Neder land by eerbiediging van verschil van inzicht en overtuiging tuschen hen, die als organisatie van den omroep gebruik maken een goed geregelde nationale om roep in het leven is geroepen? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat het gewenscht Is. In Nederland één algemeenen omroep te krügen met daarnaast ruime ge legenheid voor bijzondere omroepvereenlgin- gen om uit te zenden? 3. Is het juist, dat de Minister Is afge weken van het advies van den Radioraad inzake de zendtljdverdeeling en zoo ja, is de Minister bereid mede te deelen. welke overwegingen daarbij tot leidraad hebben gestrekt? 4. Is de Mlniter niet van oerdeel? dat In het gevolgde systeem de bijzondere omroep- vereeniglngen met uitzondering van den V. P. R O. te zamen een zendtyd heb ben gekregen, welke geenszins In overeen stemming is met de cultureele of gods dienstige behoeften, die zy «neenen* te be vredigen? 5. Hoe stelt de Minister zich het karaktcr voor van de algemeene programma's, te ver zorgen door vier omroep-vereenigingen? 6. Is de Minister niet overtuigd, dat zend verruiming voor Nederland hoogst ge wenscht is en is hij bereid te trachten de golf van 1071 m. blyvend voor Nederland te verkrijgen? 7. Is het juist, dat in het advies van den Radioraad niet geadviseerd is over het al of niet toelaten van het verzoek van de A. V. R. O. om machtiging tot het bouwen van een aender voor een exclusieve golf of eer. onde commune, al of niet met toepas sing van het Gleichwellensysteem? 8. Is de Minister bereid aan de A. V. R O. het bouwen van een Gleichwellensysteem toe te staan, waardoor de zendtijdgelegen- held met vijftig pCt zou worden verruimd, of, voor zooverre hiertegen gegronde be zwaren mochten bestaan, aan de A. V. R O. toe te staan den bouw van een aender. ingericht voor uitzending op 298 m. en 1875 m. c.q. ook voor 1071 m 9. Hoe meent de Minister te waken tegen administratief onrecht bij geschillen, gere- by de uitvoering van het Radioregie- ment en van de minlsterieele beschikking van 15 Mei 1930? De A VRO, heeft niet minder aanhan- gers dan alle andere omroepen te samen. De slaat echter de beteekenls van niet buitengewoon hoog aan. Dit protocol sluit den cl\emtechen- bactertologlschen oorlog niet volstrekt Het betreft uitsluitend èen kwestie van vol kenrecht. Noodelooze wreedheid is terecht veroordeeld VRIJDAG 30 MEI TniIZEN. ’875 M. 10 30-11 30 NCRV. Ziekendienst. 11 3012 00 Godsdienstig half uurtje. 120112 15 Politieberichten. 12.15— 115 KRO Concert door KRO-Trlo. 115— 3 00 KRO Gramofoonplatcn 4 00 —5.00 NCRV Gramofoonpl. 5 00 -6 30 NCRV Concert. Mevr. Inac Mulder-Bclser <alt-mezzo>, Hr. Wlltpen <lult> AH Baartscheer <piano>. 630 —6 40 KRO Rector J. Bots: Oproep “voor deelname Encycliek-meetlng. 6.40730 KRO Gramofoonpl. HILVERSUM, Na 6 uur 1071 10 00—10 15 Morgenwijding. 12 002 00 Concert AVRO- Kwintet. 2.052 45 Uiis voor scholen. 2 45 3.00 Gramofoonpl. 3 00 —4 00 Maak-het-zelf cursus 4 30—5.00 Gramofoonpl. 5.306 00 Concert door Hong. Kapel in Café-Rest. Astoria" A'dam 6.30 Koersen 6.457.00 Gramofoonpl. 7 008.00 Kamermuziek door het Holl. Strijkkwartet. 8 10 AVRO-Operet- te-uitzending Alle muziekfragmenten uit Boccaccio” van Fr. v. Suppé. 10 00 Persber- 1100 Aansl. Cabaret „La Gaite" te A'dam. 12 00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M 10 35 MorgenwU- ding. 11.05 Lezing. 12 20 Concert. M. Macglb- ■son (vlooit. F. Jackson (piano12.50 Orgel- Sftel door L H. Warner. W. Lingley (zang). 120 Gramofoonpl. 2 50 Uitz. voor scholen. 4 35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Lezing. 6.35 Nieuwsber 7 00 Piano-rccltal d. A Morrison. 7.207.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8 05 Concert. Orkest, O. Haley (sopraan). 9 20 Nieuwsber. 9 45 lezing. 10 00 ..Copy", Hoorspel van *C. L. Ashhurst» 10.45 Dansmu ziek 11.3512 20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS” 1725 M. 12.50 --2.20 Gramofoonpl. 4 05 Orkestconcert en soil 9.06 Concert. Orkest mstrum. en vocale solisten. 9 50 ..Rheingold«an Wagr«.i Or kest en solisten LANGENBEUG, 473 M. 7.25- 7.50 Gra- mofoonpl. 7.508 50 Orkestconcert 10 35 11 35 Gramofoonpl. 12.30 Gnimofoonpl. 1 25 2 50 Concert en sopraan. 5 50650 Concert Instrumentale en vocale solisten 8 208 50 Gramofoonpl 8.50 „Nju” Tragedie van Os sip Dynow. Daarna tot 12 20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 12 20—2 20 Or kestconcert. 3.00—5 00 Orkestconcert en voor dracht. 5 00 6 00 Kinder-hoorspel. 8 35—2.20 Radio-Bal. Dansmuziek (oud en modern BRUSSEL, 508.5 M. ».20 Trlo-concert. 6.50 Gramofoonpl.. 8.35 Orkestenconcert Zang en viool-soll. ZEESEN 1635 M 660 -7.20 Lezlng-n. 7.20—760 Concert. 9 50—12.20 Lezangen, 12.20 1.15 Gramofoonpl. 1.152 20 Lezlngei). 220 —2.50 Gramofoonpl. 2.504.50 Lezingen. 4 50 —5.50 Concert 5.50—7.20 Lezingen. 7.20 Lo hengrin" van Rich Wagner. Daarna Orkest- conceêt. 6 55 Marktber. A Morrison Lezing C. Dixon 8 20 Butterfly", opera Nieuwsber. 9 45 Lezing 10 00 Kamer muziek door het Brosa-Strykkwartet 1105 12 20 Dansmuziek 12.20—12 25 Televisie PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12 50— 2 20 Gramofoonpl. 4 05 Conecrt 8.20 Opvoering van een blijspel van Tristan Bernard 9 05 Concert - Vocale solisten en kwartet! LANGÉNBERG, 473 M. 7 20—7.50 Gra mofoonpl. 7608 50 Orkestconcert 9 2310 20 Katholieke morgenwijding 12.25—12 55 Gramofoonpl. 3 40—4.00 Gramofoonpl. 4.505 20 Gramofoonpl. 5 206 20 Okestroncert 6 457 20 Muzlekuurtje voor de jeugd 820 Con cert, Orkest en solisten Daarna tot 1220 De A.VJLO. is algemeen BU den Hllversumschen zender was de verdeeling moeliyk. Men voelde wel: men kon den algemeenen omroep niet geheel den hals omdraaien. Wat was dua gemakkeiy- ker dan een deel van den omroep der an dere vereenigingen ook algemeen te noemen? Maar de A VRO, was steeds algemeen, is algemeen en zal algemeen blijven. Men mag hem niet vereenaelven met de liberalen. De 1071 -metergolf en Gleichwellensysteem De golf van 1071 meter kan worden ge bruikt. Indien men met andere gebruikers daaromtrent overeenstemming verkrijgt. De Nederiandsche Regeering zou echter Oe Duktsche Regeering geschreven hebben, dat zy na 1 Januari 1930 deze golf niet meer mocht gebruiken. Juister ware geweest met de golf van 1071 meter door te gaan «ot er een klacht was gekomen. Was het Gleichwellensysteem Ingevoerd, dan had men vyftig procent meer zendtyd gekregen. Men wil echter blijkbaar, niet te- geiyk den algemeenen omroep en den b(j- aonderen Te allen tijde moet de algemeene omroep worden gehoord, die niemand grieft. Dit eischt de vrijheid van consciëntie. Nu denkt de Minister niet, dat men hier met een stroovuurtje te doen heeft. De beweging is spontaan opgekomen Er is geestdrift en verbittering. Maargspr. keurt uitingen af, als tegenover den Minister zijn gedaan. De stem van het volk zal niet verstom men tot dit recht zal z!fn gedaan in het radio-vraagstuk Spr. stelt de volgende vragen: De Minister w as verplicht de wet uit te voe ren en rekening te houden met den wensch voor verdecling van den zepdtijd naar bil lijkheid onder alle daarvoor in aaijmerkmg komfcnde omroeporganisaties Het ad', les van den Radioraad heeft spr. al grondslag ge nomen van zyn beslissing. Principieel heelt spr. het gevolgd; wej heeft hij het op een bepaald punt gewijzigd, maar de grondbegin selen heeft spr. gevolgd. Voorop staat dat een gedeelte van den zendtijd wordt besteed voor een algemeen, men zou het ook kunnen noe men een gemeenschappelijk program, terwijl over het overige gedeelte de zend vei eenigin- gen naar welgevallen kunnen beschikken. Ook het percentage van 15 pet. voor den aigemee- neri omroep nam spr. over. Spr. meent dat de kleine omroepvereenigin» gen slechts behoefte hebben aan uitzendin gen voor bepaalde doeleinden. Daaronder dient ook de V. P. R. O. gerekend. De Radio raad achtte voor deze vereeniging 5 pet. vol doende. Ook dit percentage heeft spr. over genomen Hiermede hadden dus 20 pct. van den zendtijd hun bestemming gevonden en moest nog 80 pet. verdeeld worden over de A V R. O., den K. R. O., de N. C. R V. en V. A R. A. Na rijp beraad heeft spr. gemeend in afwy- king van het advies van de meerderheid van den Radioraad. die 6 pet. meer aan de A V. R. O. wilde geven, den zendtijd gelijkeiyk over de 4 omroepvereenigingen te moeten verdeelen. In 1923 was aanvankelijk opgericht de Hil- versumsche Draadiooze Omroep; deze werd in 19*26 een stichting en in 1927 werd zij op geheven. Toen werd de A. V R O. opgerlchf die in '27 fuslonneerdo met de Nederiandsche omroepvereeniging en in 1928 in werking trad. De Christelijke omroep de K. R. O. en de V. A. R. A. treden resp. in 1924. 1925 en 1928 In werking. Deze omrocjien. rakende de diepste levensbeginselen, hebben zich ont wikkeld tot krachtige vereenigingen. De A. V. R O. had 100 000 luisteraars, de K. R. O. 100000 leden, de N. C. R. V. 80 000. de V A. R A 85.000 leden. Men kan deze stroomingen verschillend beoordeelen, maai* men kan zijn oogen niet sluiten voor dezen ontwikkelings gang der feiten. Aan de billijkheid was niet voldaan, als de eene omroep 20 uur per week had en een andere maar 8 De A. V. R O. kan zich de algemeene om roepvereeniging noemen. Maar de opkomst van andere omroepvereenigingen onder on gunstige omstandigheden bewijst, dat men de A. V. R. O. als algemeene omroepvereeniging niet erkent en wenscht Als het gaat pm uitingen van cultuur die rechtstreeks met de levensbeschouwing samenhangen dan moet men erkennen dat er verschillende stroomin gen ftr ons volk zyn. Spr. heeft er naar gestreefd aan alle rich tingen recht te doen, in den geest van de wenschen van prof. Kranenburg in de Eerste Kamer. Spr. heeft de verschillende geeste - stroomingen niet in gesteld, maar ze eenvou dig geregistreerd. Het algemeen programma is door spr. vastgesteld als een eerlijke poging om tot ook naar samenwerking worden gestreefd. Spr. twijfelt niet aan de juistheid van zyn thans genomen beslissing Maar het is moge- lUk dat de wijze van uitzending zoodanig zal zijn, dat eenige wijziging in de beslissing noo- dig zal zijn. De omroepvereenigingen zullen verstandig doen om het beste te geven van hetgeen er is en een basis te vinden voor federatieve samenwerking. Spr antwoordt op vraag I dat de beant woording daarvan afhangt van de vraag, wat onder een behoorlijk geregelden nationalen omroep moet worden verstaan. Hij antwoordt op de eerste vraag ten slotte bevestigend. De tweede vraag kan moeilijk bevredigend be antwoord worden, doch wordt ontkennend be antwoord. De derde vraag vond reeds beant woording in zijn rede: de vierde vraag wordt ontkennend beantwoord. Omtrent de .samen stelling der programma's is het advies van den Radioraad gevraagd. Spr. is natuurlijk gaarne bereid elke poging tot zendtydverruiming te bevorderen. De vraag inzake het Gleichwellensysteem beantwoordt spr. bevestigend. Het geheele vraagstuk van de zendapparatuur is nog m overweging by den Radioraad. Spr zal het advies van een in te stellen commissie van beroep eischen. Hierover is nog overleg gaan de met den Minister van Justitie. De vergadering wordt te 565 verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. De kb'lne omroepvereenigingen Spr. vraagt verder hoe geschillen zullen worden opgelast die bij de uitvoering van het radlo-reglement zullen rijzen Ook de bijaondere omroepvereenigingen hebben hun deel gekregen in de 5%. De V PRO is tot byzonderen omroep gestempeld. Waarom u de N.C.R.V. algemeen en de V.P.R O. by- zonder? Die heeft toch nog 34 000 abonné's. De V P R O, heeft nu ongeveer 3.4% gekre gen Maar wat blijft er nu over voor de rest? 1.6%. En daarvoor zyn nu al 12 ge gadigden! Die worden ondergebracht bij hen. aan wien ze het meest verwant zyn! De meesten zullen niet bij Hulzen willen worden ondergebracht! A De liberalen zullen een kwartiertje, mis schien 20 minuten in de week krijgen. Maar de s„ciaal-democraten zullen by de verkie zingen dagenlang aan politiek kunnen doen De heer DUYS (3. D.): Jelui kunt zooveel krijgen als je wilt. Want hoe meer jullie praten, des te meer stemmen krijgen wij! De heer BOON: Waarom moest dan de V.A.R.A zooveel aendtijd krygen? De Hui- zen-zender is nu een rechtsche zender ge worden. De V.P.R.O. is er uit. Dansmuziek 1 202 20 Orkestconcert 3605.50 Concert Orkest en Pianiste 6.507.05 CarlHonbespeling 9.3510.25 Concert. Instrumentale solisten 10.25— 11.25 Orkestconcert en fluitsoli 11.26— 12 50 Dansmuziek. BRUSSEL, 5086 M. 5 20 Gala-concert 8 35 Son a ten-concert 9.05 Piano-recital door Sylvain Hamv 9 20 Zang door Mme Cambler 9.35 Gramofoonpl. ZEESEN. 1635 M. 6.50 Gymnastiek les. Daarna Concert 9 10 Morgenwijding en Klokgelui 1135 Gramofoonpl. 12 05 Orkestconcert en toespraak 120 Or kestconcert 2.20 Kinderuurtje 250 Concert Piano, cello en sopraan 3 35 Inwijding van sportterrein en Stadio te Maagdenburg 4.20 Een-acters 5 50 Concert Muziekkorps en dansorxest 6608 20 Lezingen 8.20 Koorcon-ert en toespraak 9 00 ..Kabarett an der Leine". Daarna tot 12 50 Dansmuziek. van het Protocol nopens den chemischen en bac- teriologischen oorlog van 17 Juni 1925 zegt de heer VAN ZADELHOF (SJD-. dat zyn fractie haar stem aan dit ontwerp zal geven al gaat het haar niet ver genoeg. Het vraag stuk van den chemischen oorlog deze op perste misdadigheid zal ook na de aan neming van dit protocol te Genève aan de orde moeten komen. Voor ons heeft de onderteekening van het protocol de beteekenls dat het ons aansporen zal om met vernieuwde kracht den stryd te voeren voor de ontwapening. De heer MARCHANT (V. D.) veraet zich tegen dit wetsontwerp wegens het daarin ge maakte voorbehoud, dat wij vry lullen zyn deze middelen te gebruiken, indien een an der ae tegen ons gebruikt. De regeering volgt hierbij het voorbeeld van Frankryk, België en Sovjet-Rusland. De heer VAN DIJK (A. R.) meent, dat men in een vreemden gedachtengang moet ver- keeren, indien men de regeering er een ver wijt van maakt, dat zy het voorbehoud maakt om datgene te doen, wat tegen ons wordt gedaan. De heer DE VISSER (C. P. H.> acht het geen toeval, dat de regeering op dit moment met dit protocol, als het ware den indruk wil vestigen, dat zy zooveel mogelyk mede werkt tot wegneming van het barbarisme, op dit oogenblik. nu ook In de Koloniale rUken de klassentegenstelling steeds scherper tot uiting komt. Spr. acht humaniaeering van het oorlogs- I geweld malligheid en nonsens. De Volken- I bond is slechts een sfiel om de massa af te leiden en te doen gelooven aan ontwapening. Indien de Sovjetunie den vrede voorstaat, dan is het waarachtigheid; als burgerlijke diplomaten hetzelfde doen, is het misleiding. De heer TILANUS (C. H.) zegt, dat ook van Chr. Hist, zijde gestreefd wordt naar be slechting vsn Internationale geschillen door het recht in plaats van door wapengeweld. 8pr. staat echter* eenlgszlns critlsch tegen- I over verdragen als deze. Spr. denkt aan de vroegere pogingen In de- aelfde richting gedaan. In de eerste plaats zoekt spr. de beteekenls ervan In den moree- len Invloed, die er van uitgaat Daarom zal «pr. niet gaarne zijn stem aan het ontwerp onthouden. Spr. acht het den plicht der regeering Rich uit defensief oogpunt op alle eventuali teit voor te bereiden. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, de heer BEELAERTS VAN BIOK- LAND, aegt. dat men, de sprekers hoorende en de schrifteiyke stukken niet kennende, sich allicht zou laten verleiden tot de mee- nlng. dat de regeering aan dit protocol een groote beteekenls toekende. De regeering dit protocol het wetsontwerp stemmen, omdat voortaan priesters burgemeester* kunnen worden. De heer DE VISSER (C. P. H.) ksn rijn stem aan het wetsontwerp niet geven, om dat hij vreest, dat de gemeentebesturen steeds meer onder den Invloed van de gees- telljkheid zullen komen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met •4 tegen 17 stemmen. Het protocol self bevat het voorbehoud, dat het slechts bindt tegenover de staten, die het hebben onderteekend. Daarom zou dit wetsontwerp niet volledig zijn geweest zonder art. 2, dat een eenvoudige aanvulling is van dit protocol. De MINISTER van DEFENSIE, de heer DECKERS, betwist, dat de regeering. zooals de heer Van Zadelhof! beweert, een bedrieg lijk spel speelt door de Indiening van dit wetsontwerp. Voorbereiding van een chemischen afweer blijft noodzakelijk ook Indien de regeering tot dit protocol is toegetreden. De waarde van het protocol ligt uitslui tend in zyn moreele beteekenls. Tot voorbereiding van een bacterlologl- echen oorlog geschiedt op het oogenblik in «is land niets. Het gebruik van chemische strijdmiddelen wordt hier tot het allemdbd- aakeiykste beperkt. Ten onzent wordt alleen onderzocht, in hoeverre en op welke wijze in tyd van nood tot aanmaak van zulke mid- delen kan worden overgegaan. Spr. zou willen dat alle staten, met inbe- I grip van Sovjet-Rusland. zulk een verkla ring konden afleggen. Art. 2 wordt aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. Tegen: de soc -dem de vrijr.-dem.. de heer Floris Vos. en de heer De Visser <C. P. H.) Het wetsontwerp wordt aangenomen, on der aanteekening dat de heer De Visser ge acht wil zyn te hebben tegengestemd. BU het wetsontwerp tot goedkeuring DE ZENDTIJDVERDEELING. Aan de orde is de Interpellatie van den heer Boon naar aanleiding van het door den Minister van Waterstaat genomen besluit In zake de verdeeling van den radio-zendtijd De heer BOON (L.) herinnert aan de ge schiedenis van het radio-wetje. Daarin is door den heer Van Dyk getracht een quasi- norm van de zendtUdverdeellng op te ne men, naar evenredigheid verdeeld; op Insti gatie van den heer Joekes werd dat ..naar blUUkheid" verdeeld. Minister Van der Vegte verklaarde er geen deelsom van te willen maken. Spr. rijst ook op de Installatie van den Radioraad. waarby de voorzitter verklaarde er een eer in te zullen stellen het Ideaal van nationale eenheid in het oog te zullen hou den, al zou daarop eenige beperking noodig zyn. Het duurde een jaar eer de Radioraad advies uitbracht. Wil men weten wat is ge beurd. dan ziet men uit hetgeen mr. Van der Deume schrijft dat aan de 3 politieke omroepvereenigingen ieder 18 pCt. was ge geven en 46 pCt. aan de A VRO Daarin lag opgesloten dat de A VJt.O. historische rech ten had en iets anders beoogde dan de an dere omroepvereenigingen. Spr. vertrouwt dat de Minister ernstige gronden beeft gehad om van dit advies af te wyken. De Minister deelde echter den appel in vieren; de beati possldentes kregen elk yt en de onterfden kregen het klokhuis. Op welke basis is deze verdeeling tngenomen? Het is om 'var te spreken van rechter- en linker zijde. Hierbij waren o.a. aanwezig de leden van den Centralen Raad met den Centraal- Praeses, den Zeereerw. Heer J Th. van Ga len aan het hoofd de leden van de com missie van beheer, bestaande uit den Zeer eerw. Pater P. Blesta O P. en de heeren C, Koot, directeur van het Instituut voor uitgebrcld nyverheidsonderwys en J Houzer, administrateur van het sanatorium „Berg en Bosch", voorts de Zeereerw Heer Van Beur den. deken van Apeldoorn, de heer Jac. Ver- zuu, bedrijfsleider der ADO-werkplaatsen te Apeldoorn en Zuster Hildegardis, die de leiding heeft over de Eerw. Zusters, die voor de bediening in het vacantiehuls zorg dra gen. Het gemeentebestuur van Apeldoorn was vertegenwoordigd door de wethouders Van Wyke en Gosker. Op verzoek van den centraal-praeses ver richtte de Zeereerw. Deken Van Beurden, de inwUdtng van het vacantiehuls. Toen deze aan dit verzoek had voldaan, nam de Zeereerw. Heer J. Th. van Galen het woord. Bij de stichting van ..De Liebaard", aldus spr., is de St. Josephgezellenvereeniging van de gedachte uitgegaan, dat deze stichting zoowel vacantiehuls als Jeugdherberg zou moeten zUn. Daarnaast heeft men begrepen, dat de katholieke vacantiehuizen de sfeer moeten bezitten van een eigen „home" De gezlnsgedachte ligt ten grondslag aan de 8t. Josephgezellenvereeniging. en deze gezlns gedachte moest ook doorwerken in ..De Lie baard." Daarom heeft de eerste katholieke jeugd herberg inneriyk meer kleur en meer gekregen dan men in andere jeugdherbergen opmerkt. BUgestaan door de Eerw Zusters van de Heiligen Franclscus ongepast gebruik van godsdienstige leuzen, doch de waarheid en oprechtheid dier leu zen In het volle licht stelt voor iedei. Als uitgangspunt zoeken wij bij de oriën tatie 't liefst aanknoopingspunten by hen. die ook dit doel nastreven, ook al dwalen zy soms naar onze zienswyze in de middelen. Ofschoon dus uit de doelstelling deze oriën tatie de voorkeur verdient, is 't mogelyk, dat by de keuze van naar onze zienswijze betere middelen tot het bereiken van dit doel, onze gedragslyn uiteenloopt, zoodat wij voor het aanwenden diet middelen dan aangewezen zouden zijn op samenwerking met anderen die. ofschoon zy onze doelstelling in hunne politieke activiteit niet aanvaarden, noch tans in een bepaald geval met ons medegaan in het aannemen van bepaalde middelen tot het verhoogen der zedeiyke en stoffelUke welvaart. In dit laatste geval is verhoogde waakzaamheid en bedachtzaamheid noooig om zelfs den schyn te vermijden, alsof wj; ons van onze doelstelling zouden verwyde- ren. Door versterking der party en vermeer dering van onzen Invloed op het nationale leven moeten wy trachten te bereiken, dai de richting der politieke ontwikkeling steeds door ons woidt geleid." Aldus mr Gooehng. Men kwam toen een brandende vraag: Wat denkt u van de positie der „jon geren". tegenover de Katholieke Staatsparty ei> in 't algemeen tegenover de jxilitieke ont wikkeling van ons katholieke volksdeel? Ik verheug mij. aldus het antwoord, over de artistieke en cultureele emancipatie, waartoe de litteraire jongeren zooveel by- dragen. om dat ik er mij van bewust wil biyven, dat de. politiek slechts een deeltje van het leven is. Er zijn natuurlijk verschil lende soorten van ..Jongeren". Tot welk soort ik afgezien van den burgerlijken stand behoor, kan ik In ’t midden laten. Voor een deel der jongeren is het vraagstuk der verhouding tot de politiek biyjfliaar een probleem van organisatie. De intellectueele en litteraire Jongeren hebben ongetwijfeld verfrisschlng gebracht in ons politieke leven. Met belangstelling zie ik, dat zy zelf een vorm gekozen hebben, om hunne denkbeel den nqder te bestudeeren. Als iets, wal my veel voldoening zou ge ven Indien ik 't zou kunnen bereiken aldus mr Goeellng zou ik wel willen noe men: het leggen van een verband tusschen de menschen. die meer in de politieke prac- Hjk staan en de .jongeren", omdat ik bU alle waardeering voor het frlssche hunner denkbeelden ook begrijp de waarde eener gezonde traditie en 't belang der ervaring. En ten slotte verzocht mr. Goeellng ook een boodschap te willen overbrengen aan 't katholieke volk. „Ik ben mij aldus zeide hy volkomen bewust van de hooge eischen aan mij gesteld. Eischen in den volstrekte?! zin van het woord kan alleen God. Daarom zou ik aan ons katnolieke volk willen vra gen om gebed, opdat Ik in die verantwoor delijkheid niet tekort schiete. Ik ben gaarne bereid de kraohten. die God my gegeven heeft, in dienst van dit werk te stellen en ik hoop voor dit vzerk, dat mij nog veel kracht gegeven zal worden.” HILVERSUM, Na 6 uur 1071 M. 8.01— 9 00 Gewyd conrert In den tuin van het Hotel Rosendaal bij Arnhem, door de Ro- sendaalsche kapel 9.0010.00 Gramo- foonplaten 10.0011.30 Concert door het Huisorkest van het Rembrand!-Theater te Amsterdam 11.3012.00 Concert op Bi oscooporgel. door Paul Borewski 12.00 2.00 Concert door A.V.R O.-kwintet 2.00 2.45 Gramofoonpl. 2.454.00 Concert door A.V.R.O.-octet 4 005 00 Zieken uurtje 5.306 30 Gramofoonplaten 6.006 45 Concert door het Haagsch Har monieorkest 6.457.15 Lezing door den heer Slauerhof 7.158.00 Vervolg con cert R.00 Tijdsein pers- en sportnieuws 8 15 Wagner-concert. S HaasePlene- man. Maartie Offers. Chris de Vos. Paul Pul, het Utr. StcdelUk Orkest 9 15— 9.45 „De aanbeveling". Blijspel in 1 bedr. van Max Maurey 9 45 Vervolg Wagner- concert Na afloop Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. Ruizen 1875 M Landdag 1930 van de N.CJt.V. Volksmuzlekfeest door den Bond van An*sterd. Zang- en Muriekver op het landgoed van Freule Willink te Benne- brock 9 00- 9 30 Ontvangst van de deel nemers door het Gemeentebestuur van Bcnnebroek -r 9 3010 00 NC R V. Orgel spel door S. F Visser 10.00 N C R V Kerkdienst in de Ned Herv. kerk te Ben- nebroek. 10.45 K R O. Klokkengelui 1100 K R O. Uitzending van de Hoogmis uit de Paro chiekerk „St. Thomas van Aqulno" te Am sterdam 12 301 00 NCRV. Concert door Chr. Fanfarecorps ..Patrimonium" 1.001.30 N.C.R.V. Gemeensch. zingen met begeleiding van muziekcorpsen 1.30 200 Concert door Chr. Politie-Muzlekver. ..Crescendo" 2 002.30 N.C.R.V. Gramo foonpl. 2 30—4 30 N C.R.V. Middagver gadering. Sprekers 4.305 00 N.C R V. Gramofoonpl. 5.007 00 N C.R V. Con cert door Chr. Mannenzangvereenlging ..Adama van Scheltema” 7 007.45 NCR V. Kerkconcert vanuit de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek. Mevr O. Stotyn Molenaar (sopraan) J. StotUn (hobo). S P. Visser (orgel) 7 45—8 00 NCRV. Gramofoonpl. 8 0010 15 N C R V. Con cert. Dl Moorlag (sopraan», Jac. Ph. Caro (bas). Instrum Quintet 10 151100 N C.R.V. Orgelconcert door Ferd Kloek 10 00 ca. Persberichten. DAVENTRY. 1554 4 M. 10 35 Morgenwij ding 11 05 Lezing -- 12.20 Concert M. Harrison (sopraan) N. Semlno (eello) O. Bloom (piano' 1.20 Orgelspel door R. Foort 2.20 Gramofoonpl 2 50 Uit zending voor scholen 3.20 Vesjjer 4 05 Conrert D Gordon (sopraan) J. Ya tes (bariton). Kwintet 5.35 Klnderuur- tle 620 lezing 6.35 Nieuwsber. ■r- 7.00 Pianorecital door - 7 20 - 7 40 Lezing 745 8 05 Piano-recital door Eerste bedril! van ..Maxi van Puccini 9 20

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2