VOOR KINDEREN doo o a Fa. Jan Kühne J St. Jacobstraat, hoek Fnidsen DAGELUKSCH MISBOEK DOOR ’T LAND VAN AUGUSTINUS v.h. JAN DE VRIES o o „VRIES1A” o o o o r< o o o o o WAGENSMEER 0 MACHINE-OLIE 0 CONSISTENTVET 0 TALKVET, enz. 0 0 0 0 0 0 I- KERKNIEUWS te Heiloo RECHTSZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER PROVINCIAAL NIEUWS SOCIAAL LEVEN ALKMAAR Telefoon 324 0 o u N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt 0 o A ENKHUIZEN „Capelle Soèt” u Een ,.Herinnerin&s-basiliek at Pastoor Garzia zei ii. linnen lezers ook weg weeide I Onze Lieve Vrouw ter Nood -stichting Bovenkarspe van „De stichting is gevestigd te Heiloo”. N.-Afrika ver- TV ra TE ALKMAAR' overeenkomstig eisch der Uit de diamantnijverheid <L MULE ft Co. FABRIKAAT FA. ONZE LIEVE VROUW TER NOOD-STICHTING dachte. die deze wederrechtelijkheid ontken de. werd verdedigd door mr. Zeegers. advo caat te Den Helder. Da twee gedagvaarde getuigen, de heeren waarvan de eerste twee artikelen der statu ten aldus luiden Het bestuur van Onze Lieve Vrouw ter Nood-Stichting. W. Nolet. professor Gr. Seminarie. Warmond. Voorzitter: A A. J. M van Meeuwen, pastoor. Heiloo. Vlce-Voorzltter: C. N. J. Meysing., Pastoor. Wasse naar: .’an Stuyt. 185. Brzuldenhout. Den Haag; •G. Th M..van den Bosch. „Duln- rust”. Overveen. Secr -Penningm. H der Wa 1. of van ZOO! adv 2. alv< ^gidi teg< well me? woi zich schi 3. deri kon G reel voei Juli aan sing den H vree D enei 158 Sch zen< golf tree Sch zijn met via gebi over nale keui D VOOI c Ka ver var o. i 2 linj pro op, vai bet het hei» WCK gee doe onn in E gen voo een por oog gro< het gev dan koo ren vee: ma] teh rin( nog koo dit wor tref har daa D ten Fan dat, dag ei. veil naa prti mo« de daa hl in OU1( B aan fris rir dei ho lar aai res all I dir Ce tig af’ rel dei is de mo tui za« I WO te laa ■*ste en is nie dig Air die He en vra gas te 1 lev, Zw Spi c doe soo too toe Q Zoo juist verschenen Slag met een graaf werktuig. De 22-Jarlge landbouwer Pieter If. te Bóvenkarspel had op 14 April den getuige Jacob Arte uit Schagerwaard mishandeld, door hem 'n slag met een graafwerktulg toe te brengen en stond deswege terecht De hee ren waren aan ’t aardappel zetten en kre gen dienaangaande verschil van meenlng Volgens verdachte deed Arte dit belagrijke werkje niet volgens de regelen der kunst en maakte hij daarop aanmerking, waarop Arte hem een leugenaar noemde. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. CDBCDBCZ3BCDBCOBCDBCDBCDBOB Knaap mishandeld te Akersloot De heer Jan de G„ 'n 24-Jarlg arbeider te Graft, had op Zondag 6 Apnl te Akersloot den 15-jarigen Jan Langenberg. diejZich on ledig hield met het ophalen van eenden voor een zekere mevrouw Plugboer. een trap tegen het dijbeen toegebracht. Verdachte erkende, doch beweerde meer malen door den Jongen voor ..dief" te zijn uitgescholden. Dit had hem natuurlijk ge ïrriteerd De Jongen ontkende het scheldwoord ge bruikt te hebben. Verdachte beweerde ook nog dat.de knaap hem met een mes bedreigde. Dit Jongemensch zal in de gaten worden gehouden De officier elschte slechts f 7 boete of 7 dagen. Uitspraak f 5 boete of 5 dagen. Ambtelijk bevel verwaarloosd. De 41-jarige heer Jan K„ volgens zijn op= gaaf, veehouder in dienst van zun moeder te Hauwen, en eenigszins opgewonden door het gebruik van een glaasje, had op 12 Febr. te Nibbixwoud niet voldaan aan het bevel van den kommies v. d. Molen, belast met rywielbelastingcontróle. om van zijn rijwiel af te stappen. Verdachte nam van de vor dering geenerlei notitie. Hij was wèl in het bezit van een geldig rüwielbelastingmerk. De Officier requlreerde f 15 boete of 15 dagen. Veroordeeling volgde. Mishandeling van een 12-jarigen jongen. Op 9 April werd de 12-jarige O. J. Veld man te Waarland op zijn weg van school naar huis volgens zun verklaring mishandeld door de 28-jange Aafje Maria W echtgenoote van M. B welke dame daarvoor een kinder- schopje of ’n stok, althans een barer handen gebruikte. De Jongeheer Veldman had vol gens verdachte van haaf kinderen het schopje afgenoinen en toen werd de moeder, die daar op een aanmerking maakte uitgescholden en gedreigd haar met een .steen te zullen gooien. Aafje was daarop „verlegen" kwaad en ze nuwachtig geworden en had z*J den jongen eenige klappen gegeven, echter niet met het schopje. De jongen drdeg de sporen der mis handeling in den vorm van blauwe plekken op zijn rug Een andere ooggetuige, mej Ko men, had echter gezien, dat verdachte met een stokje had ge lagen. Eisch f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. seigneur Cahier, zal op de aloude bedevaarts plaats aan de zoete Moeder Maagd, aan Onze Lieve Vrouw ter Nood haar herstelde kapel komen aanbieden en toewijden, en van heinde en verre zullen zij komen de duizenden Bede vaartgangers. die met de liefde voor de heilige Maagd in het hart, zullen mede brengen een bijzondere devotie tot Haar, die zij als .de Troosteres der Bedrukten", als Onze Lieve Vrouw ter Nood van Heiloo heb ben leeren liefhebben. Op schitterende wijze zal dan na een kwart eeuw van zegen, in het openbaar en op heerlijke wijze getuigd worden dat onder den zegen Gods en de bescherming der H Maagd de B. C. mag zeggen, dat haar taak volbracht Is; aan Gode de eer. Aan dien zegen Gods dankt de B. C. het voorrecht dat het haar gegeven werd om in die vyf en twintig jaren. al het om de oude Bedevaartplaats liggende terrein te kunnen koopen om aldus deze ..soete plaetae" te vrijwaren- tegen ongewenschte nabuur schap. Daar zij zelf niet over een rechts persoon lij ken titel kon beschikken, oordeelde Z D H Monseigneur Callier het gewenscht dat het Kerkbestuur van de parochie van St. Wllh- brordus daarvoor, waar het noodlg «as. zijn naam zoude leenen ..tot tijd en wijle het ons zal behagen alles onder een bestuur te ver- eenigen”. Die tijd te na deze kwarteeuw van zegen aangebroken. De B C heeft haar werk vol tooid. dat nu vraagt slechte voortdurende zorg, een goed beheer om tot grooter luister en zegen uit te groeien. Zoo heeft onze beminde Bteschop Aenge- nent het begrepen en goedgevonden, dat de Bedevaartplaats van Onze Lieve Vrouw ter Nood zou komen onder het bestuur van een zelfstandig, rechtspersoonlijk lichaam en goedgekeurd, dat daarvoor een stichting in het leven zou worden geroepen. Derhalve te op den 27en Maart j.l. ten overstaan van den te Alkmaar bevestigden notaris G A. Verkade opgericht de Geen vergoeding voor werkverzuim op de a. a. feestdagen o In de dezer dagen gehouden ve*®adenng van de Algemeenc Juweliers-vereeniglng te Amsterdam te besloten, met het oog op den slechten toestand in de diamantnijver heid. gc’n vergoeding te geven voor werk verzuim op de a. s. feestdagen, Vtoehmarkt Aangevoerd door 75 vaar tuigen 10160 k g. netten-ansjovis 5 34'4 tot 38 cent, met een vangst van 36 tot 290 kg. per vaartuig, door 5 span kuilvisschers 12206 k g. kuilansjovls 5 26 tot 29 cent per k.g., de aanvoer bedroeg van 940 tot 4198 kg. per span door 3 vaartuigen 140 pond paling a 30 tot 41 cent per pond. „Aanslag" in een trein! De veehandelaar Egidlus Bartholomeus H. wonende te Nieuwer Amstel, stond ten cht op grond van het feit, dat hij den handelsrei- zlger Juda Polanus uit Amsterdam in den trein Hoorn—Enkhulzen op 28 Maart een vuistslag in het gelaat had gegeven nadat deze aanmerking had gemaakt, dat dachte en zijn vrienden in e£ii niet-rookcoupé waren gaai' rooken. Voortj-’wcrd hij ultge- schoiden voor Jood en tenslotte in een hoek geslagen De heer Egidlus Bartholomeus H. ontkende aanleiding gegeven te hebben doch hij er kende wèl den heer Polanus een slag te hebben toe gebracht. Meneer Polanen had hem toegebracht dat hij 100 jaar zou wor den. maar dan op twee krukken. De politierechter achtte het misselijk een Israëliet een vullen Jood te noemen. Eisch f 25 boete of 25 dagen. Vonnis overeenkom stig eisch. De overige artikelen hebben betrekking op het bestuur der Stichting, hetwelk zal bestaan ..uit zooveje leden als door den Bteschop van Haarlem zullen worden benoemd". Dit bestuur, dat aan den Bteschop van Haarlem rekenpllchtlg is. kiest zijn eigen dag. bestuur, alleen de voorzitter wordt be noemd door den Blsschop. Tot leden van het bestuur zijn door Z.D.H voor de eerste maal benoemd de leden der nu voormalige B. Commissie ,.O. L. Vrouw ter Nood", met Prof. W. Nolet als voorzitter. Zoo te dan aan de ril der talrijke en ge zegende kerkelilke Inrichtingen in de Kerk provincie Haarlem een nieuwe toegevoegd, en wel een waarvan de zegenrijke gevolgen onder den ontnisbaren zegen Gods van groote be- teekenis zal zijn Schijnbaar moge'er niets veranderd zijn, bij eenig nadenken zal men wel tot de overtuiging komen, dat in waar heid van deze verandering gezegd mag wor den het oude: „Si duo faiunt idem, non est idem”. Was de B C. tot T^og toe een opbouwend lichaam, van nu af zijn dezelfde personen bestuurders van een definitieve, rechtsper- soonlijke Stichting, die in het belang der hun toevertrouwde belangen ook burgerlijke rech ten kunnen uitoefenen. Niet meer opbouwend, maar uitbouwend za! hun werkkring zijn, en deze zal. wanneer zij onder Maria’s bescherming, de liefde en toewijding van geestelijken en leeken zal mogen blijven behouden, van onschatbare waarde blijken te wezen Overtuigd, dat die medewerking niet zal ontbreken, begint het bestuur der Onze Lieve Vrouw ter Nood-Stichtlng haar nieuwe taak; moge Onze Lieve Vrouw ter Nood, de Haar toegewijde Stichting en haar bestuurders ze genen. wier schoone en eervolle taak zal zijn, haar heerllfk Hellooèr erfgoed te doen strek ken tot heil van velen, haar Zpon en Haar ter eere Artikel 3> Een afzonderlijke rechtspersoonlijkheid Het te van algemeene bekendheid, dat het weldra vijf en twintig jaren geleden zal zijn, dat Z. D. H. Monseigneur Augustinus Callier z.g„ getuige van de wonderbare en luister volle opleving der aloude devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, op haar gezegend Heiligdom, door onze voorvaderen zoo treffend genoemd „Capelle Soet”, ..tot meerdere eer en glorie Van de allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria een Bisschoppelijke Commissie be noemde, welke ..zich ten doel zou stellen de kapel, welke eertijds bestond op de Beevaart- plaats van O. L. Vrouw ter Nood of te Runx- putte te Heiloo, weder op te bouwen en de devoties tot O. L. Vrouw ter Nood te her stellen en te verspreiden.” De taak deze B. C. werd dus door haar doorluchten lastgever zeer duidelijk omschre ven, zij bestond: le in het bouwen eener kapel, en 2e in het herstellen en verspreiden devotie tot O. L. Vrouw ter Nood. Was deze taak volbracht, dan behoefde de B. C. „als zoodanig” niet meer te blijven bestaan: haar benoeming droeg aldus ipso facto slechts een tydeiyk karakter. In het vertrouwen op de bescherming van de heilige Moeder Gods. overtuigd van de onmisbare medewerking van geestelijken en leeken begon deze B C. haar taak en reeds binnen enkele jaren had zij het voorrecht de grondslagen te kunnen leggen eener kapel, waarop een voorloopige noodkapel gesticht werd en zag zij de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood hersteld en ruim verspreid. Zoolang echter de noodkapel niet door een definitieve kapel zou zijn vervangen, zoolang de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood niet klaarblijkelijk voor goed en op solide grond slagen zou zijn bevestigd, achtte noch Z D. H. de Blsschop van Haarlem, noch de B. C. zelf haar taak volbracht. Sinds zijn vijf en twintig jaren verstreken Nog slechte enkele weken en Z. D.. H de Blsschop van Haarlem, de opvolger van Mon- Een bokslievcnde bclastingklerk De 19-Jarige lang uitgegroeide belasting- klerk. de he^r Dirk Corpeli* Pr.r*te Behagen was in den avond van 11 April op de Ge dempte Gracht met den 17-jarige veehouders- zoon J. O. Volten in een uiterst heftige disft cussle geraakt over een door beiden hevig begeerd meisje en had hem bij die gelegenheid met de vuist een bloedneus en een blauwcxï» gestompt. Dé overwinnaar nam toen fier be zit van de zoo vurig bevochte schoone. Gevorderd werd f 15 boete of 15 dagen. Uit spraak conform requisitoir. Een vlag van den burgemeester Door del Edelachtb- Heer Burgemeester wer dezet dagen bij het begin der repetitie aan de Christelijke SportvereenlgingL ..Dlndua," aan geboden een clubvlag. Door den Burgemeester was deze vlag reeds toegezegd, toen de C J. M. V. alhier haar al gemeene vergadering hield. De Burgemeester overhandigde de vlag met een hartelijk woord en sprak den wensch uit dat „Dindua" onder deze vlag nog. menig succes moge oog sten. De heer Kroeze voorzitter der vereen iging. dankt den Burgemeester voor dit schoone ge schenk. Onderdaan van Mussolini contra de Alkm^arsche politic. De 31-jarige Italiaansche granietwerker Giovanni B.. géboren te Valla en te Alkmaar werkzaam, verkeerde op Zondag 17 Nov. al daar in kennelijken staat van dronkenschap op de Geest en werd aistoen door den agent J. Dalenberg, aangehouden tegen welke over brenging de verdachte zich heiig Verzette. Hu wond zich daarbij zoo op. dat het schuim hem op den mond kwam Signor Giovanni ontkent zoowel dronkenschap als.verzet. doch het bleek dat hu de portie van de vragen niet geheel snapte, evenwel bleef hij bij zijn ont kennen. Gevorderd f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete of 20 dagen. Geschorste zaak voortgezet De heer Wiggers. ambtenaar der reclassee- ring te Alkmaar werd gehoord in de zaak contra den verdachte, den vtechventer Piet V. te Enkhulzen. die een winkelier had opgelicht voor een rol asphalt en 3 golfplaten. --- - De winkelier van Dok was Inmiddels ge- ,te zijn, aan derden zou hebben heel schadeloos gesteld, wat natuuHijk pleitte in t voordeel van verdachte. De Officier vorderde thans 14 dagen gev. voorwaardelijk. Ws-h comform met 3 jaar proeftijd. Nachteljjk conflict te Venhuizen. De zitting weid besloten mèt de behan deling van een strafzaak contra Harm S„ 22-jarig landbouwer te Venhuizen, welke In den nacht van 13 op 14 Januari den 22-jarigen landbouwersknecht Corn. Vijzelen te Grootebroek geslagen en bloedend had verwond na een bezoek van het café van Visser te Venhuizen. Beiden behoorden tot de bezoekers en kregen buiten twist over een meisje, waarbij verdachte dreigde van een mes gebruik te kullen maken. Getuige kreeg toen van Harm een klap tegen het hoofd met de vuist. Een voorwerp had ver dachte niet gebruikt Er zit nog een staart aan dat muisje, waarover in de courant niet gepraat kan worden De Kwestie, mln- nezaken betreffend, was daarvoor te teer. Eisch f 15 boete ol 15 dagen. Vonnis dito. Hierna sluiting. Verduistering van in bruikleen ontvangen goederen Een motordrijver van het loodswezen. Julia nus Albertus P„ voorheen te Den Helder, thans te Bergen woonachtig, had zich te ver antwoorden wegens verduistering van een doos ruimers en 5 chauffeurs-uniformjassen, welke goederen hij, zonder daartoe gerechtigd vindt’ het Jammer dat twee van de grootste veilingen, mandaat hebben gekregen tegen te moeten stemmen. Tegen d» beginmaat 2833 m.M. en later verhoogep tot 2838 m.M voor de drielingen bestaat geen bezwaar, maar voor het in drieën sffrteeren wordt stemming verlangd. Hierna brengt de Voorzitter in stemming het voorstel, zooals het In meer genoemde cir culaire is vastgelegd, hetwelk wordt aange nomen met 27 voor en 16 tegen. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld en beantwoord, sluit de voorzitter de vergade ring en spreekt de hoop uit. dat ook weldra de tegenstemmers deze regeling zullen aan vaarden en dat deze in het belang moge zijn van den afzet. Veldwachter 'beledigd. Dit afkeurenswaardige en strafbare feit werd gepleegd door den niet verschenen ver dachte Nic. Gr. te Bovenkarspel. De heer G. bemoeide zich met een zaak, die hem niets aanging en had ook later, na het proces-ver- baa! den veldwachter minder hoffelijk behan deld. Eisch en vonnis f 20 boete of 20 dagen een juweel voor ieder kind ca. 600 bladzijden, Scheel Aeillus- treerd met gekleurde plaatjes. Gemakkelijk in het gebruik. Bóne. 16 Mei. 1930. De welwillende pastoor-deken van Souk- 8hras, de abbé Garzia heeft me In zijn koele, groote werkkamei ontvangen. Te mid den van brokstukken van antieke beelden en overblijfselen van wat eens het roemruchte Thagaste was. En waarover hy me vooral gesproken heeft over zun plan om een soort herinnerings-basiliek te krijgen in de geboorte tad van Sint Augustinus daar over wil Ik nu op myn beurt onze weer even onderhouden Maanden geleden is er in N Afrika al een Comité gevormd. Het gediirfde einddoel was eerst: een nieuwe monumentale en herinne- rlngs-baslllek op te richten, welke met de eigenlijke feesten (28 Aug 1930» zou inge wijd worden. Geheel het episcopaat van de voormalige Romeinschc provincie van Afri ka, van Tunisië en Mauritanië met den aartsbisschop, primaat van Afrika Mgr. Le- inaitre van Carthago aan 't hoofd fun- geeren als eere 1<den van dat comité. De bur- geriyke autoriteiten hebben zien eveneens terstond by de geestelijke gevoego En ten slotte heeft men nog eenige eminente man nen van het Instltut Catholique te Parys en van de Fransche Academie verzocht hun steun te ver'eenen. o a aan de ook in Neder land welbekende Acanemiciens Georges Ooyau en Louis Bertrand. Verschillende oproepingen om steun voor dit organiseeFend comité heb ik doorgelezen Ze doen zoowel op Katholieken als op Mohammedanen een beroep omdat ze met opzet het eens ook door Bertrand ge geven voorbeeld navolgen en specifiek hagio grafische bijzonderheden van Sint Augusti nus in hun propaganda achterwege laten. Het comité wil immers alle Afrikanen, zon der onderscheid van ras at geloof, voor een zelfde sympathie betuiging tgn opzichte van wellicht den grootsten Afrikaan tevens een onzer grootste Kerkvaders zien te winnen. De sublieme mystiek van een hetji- ge. zelfs de onvergeiykeiyke waarde van een Augustinus als theoloog zouden aan het meerendeel der Afrikanen toch geer, gevoe lige snaar doen trillen Vandaar dai men meent beter te doen, ook in het belang van Provinciale Commissie uit de Veilingen Aardappelsorteering Zaterdagmiddag hield de Noordhollandsche Bond van Veilingen een buitengewone verga dering in het „LzndbO'iwhtils”’ te Alkmaar met die Veilingen, welke belang hebben bij den afzet van vroege aardappelen, over het vraagstuk. „Sorteerlng van dat produkt.” Met het Bestuur waren aanwezig de afge vaardigden van 14 Veilingen in de vertegen woordigers van de handélorganisatles. ..De Koophandel”, de „N.V. Exnorteursbond" en yjn den Nederlandschen Bond van Aard appelhandelaren Na de aanwezigen welkom te hebben ge- heeten. opent de voorzitter de heer P. Slot, de vergadering met de volgende inleiding: Reeds het vorige jaar te van de handelaren het verzoek ingekomen. de maten der aange voerde aardappelen te veranderen, doch dit had het bezwaar dat het seizoen reeds was aangevangen. Wy verzochten evenwel de Vei lingen de groote. boven de maat van 55 m.M. uit te schieten en afzonderlijk aan te bieden. Op de Jaarvergadering in December 1929, zou het vraagstuk van een andere sorteerlng worden behandeld. Men kon het toen evenwel niet eens worden over de maten van een an dere sorteerlng mede niet, omdat de handel het In hare organisatie ook nog niet eens Beleediging per briefkaart De 44-jarige heer Joh. D. electricien. thans te Alkmaar, had over zekeren/heer K. v. d. Sluys te Bloemendaal. een briefkaart aan het P. E. N. gezonden, waardoor deze heer zich beleedigd achtte en waarvan hy klachte'dced. De heer Joh. D had onlangs voor den politierechter terecht gestaan wegens mishan deling van dezen heer v. d. Sluys en naar allé waarschijnlijkheid was de toezending van bed,abide briefkaart het gevolg van een daar door ontstane wrok. De beleedlgde heer v. d Sluys was thans niet aanwezig, volgens ver dachte zou v. d. Sluys koperdraad hebben verduisterd van het electriciteltebedryf. Thans erkende verdachte, dat het verstandi ger ware geweest deze briefkaart onbeschre ven te hebben gelaten. Van de verdachtma kingen was niets waar gebleken. De heer v. d Sluys staat bU het P E. N gunstig bekend. Niettemin bleef verdachte ook thans zyn be schuldigingen handhaven. De Officier ver zocht aanhouding tot as. week ten einde den niet verschenen heer v. d. Sluys te hooren Aldus besloten de Kerk, door Augustinus van Thagaste ajs illuster Kind van Afrika, als het schitte rendste sieraad van de aloude Kerk van Afrika, akn alle Afrikanen. Mohammedaan Jood of Christen, te doen kennen onder de leuze: „Ziet! hy was een der uwen! Van daar het denkbeeld eener nationale basiliek ter eere van Sint Augustinus in zyn geboor testad Souk-Ahras. Want de bekende thesis van Louis Bertrand wordt Inderdaad reeds door vele niet-katholieke kenners van Afrl- ka’s geschiedenis als de zuivere uitdrukking der historische waarheid erkend: de Is lam heeft In Afrika eeuwenlatig geteerd op en zich versterkt door de nawerking der Latynsche. der Christelijke beschaving. De Islam heeft er slechte schandeluk gepara siteerd op wat het Christendom en de Kerk van Sint Augustinus er zoo bloedig gezaaid en zoo moeizaam tot wasdom hebben ge bracht.... 4 Blaam zitting verschenen. Het was een vqor den buitenstaander niet bijzonder duideiyke zaak. Deze werd trouwens aangehouden voor onbepaalden tyd ten einde de niet verschenen getuigen te hooren. Aangezien aEnog de getuigen ter elfder ure waren gearriveerd, werd van deze onver wachte glegenheid nog gebruik gemaakt, hen te hooren. De heeren hadden over hun ver traagde komst een terechtwijzing te incassee- ren. De "heer Blaans had van verdachte een doos ruimers, dienende om een automobiellaars vast te maken, gekocht voor t 40. Verdachte erkende zulks. De auto-taxi-ondernemer de hebr Sanders, had van verdachte de chauffeurs-uniform gekocht; van de opbrengst had verdachte di verse schulden afbetaald. De door hem voor de politie algelegde en geteokende erkentenis werd thaps door verdachte teruggenomen. Na dit getuigenverhoor werd de zaak voor onbepaalden tijd aangehouden. Maar zelfs daarhy houdt de traditie niet op. Nog op heden hebben de niet-Chnstenen van Souk-Ahras een geheel byzondere ver- eering voor een plaatseiyié heiligdom, dat ge naamd wordt: de marabout gedachtenis kapel! van Sidl Messaoud. En volgens den pastoor, den abbé Garzia. heeft een hand-, schrift, door hem in de archieven van zyn pastorie gevonden, hem in staat gesteld de identiteit van dien „marabout" der Moham medanen en van den grooten Kerkvader van Thagaste zonder eenigen twyfel vast te stellen. Zoo is het dan haast wel zeker, dat de groote ..marabout", ter eere van wlen grootsche Mohanunedaansche pro cessies gehouden worden met vliegende vaan dels, by den klank van noubas en tambou- rijnen, niemand anders is. dan onze Sint Augustinus! Is het blijven voortbestaan dier aloud^ latynsche traditie, midden in een land van den Islam, op zichzelf al niet iets buitenge woon merkwaardigs?.... Maar zulke gevallen staan In toch geenszins op zich zelf. Louis Bertrand heeft het nog onlangs verzekerd nadat vele anderen er op gewezen hebben dat men door neel Afrika schier geen enkele plaateeiyke traditie kan nagaan, hoe onbe duidend soms ook. geen typisch oud gebruik of eenig detail van de voorvaderiyke zeden der bewoners, of men komt terecht op een of anderen Latyn-chen of oud-Christeiyken wortel. Evenals de moskee ten slotte niets anders is dan een architectonische evolutie van de Koptische en Christeiyke basiliek in Egypte en N.'-Afrika. de marabout een Ver bastering van de memoria, gesticht ter eere van de heiligen van N.-Afrika, zoo vinden ook hoe langer hoe meer een menigte Mo- hammedaansche instellngen hun verklaring en hun prototype in allerlei instellingen of gewoonten uit den tijd van den heiligen bischop van Hippo Daarom heeft de abbé Garzia. pastoor- deken van Souk-Abras. het grootsche plan doorgezet, ondanks zeer groote finantieele moeiiykheden, van zyn oude kath. kerk een oud-Chrlsteiyke basiliek te maken, m den zuiversten Afrlkaanschen styi van de vyfde eeuw, wy hebben van het reeds gedeeltelijk verbouwde kerkgebouw de teekeningen en schetsen van de muurschilderingen van priesterkoor en overig kerkgebouw mogen bewonderen. Indien de pastoor van Souk- Ahras nu den fijdigen steun krügt van alle vrienden van Sint Augustinus, die immers ook in ons Nederland talrijk zyn, dan zal Augustinus’ nieuw ontworpen Afrfkaansche heiligdom waarvoor pastoor Garzia de voorrechten en gunsten eener Basilica Mi nor van den H. Vader hoopt te verkrijgen een krachtlgen stoot geien aan de hernieuw de vereerlng vai» Sint Augustinus in Souck- Ahras, zyn eigen vaderstad!.... (Wordt vervolgdi. Stompoefening De 33-Jarige koopman Hendr. H„ te Den Helder getooid met een fraaie hemelsblau we das en een roo? In zijn knoopsgat, stond terecht, omdat hy op 21 April dan slagers knecht Jan Doove had gestompt. Get. D. A«'erd lasig gevallen door eenige kinderen,waar op hy van de flets afstapte en de bengels, behoorend bij een woonwagen, achterna zette. Daarop verscheen de verdachte, die zich in d« kwestie mengde en getuige een klap in diens gelaat gaf. Getuige vertelde nog nader, dat bedoelde kinderen een pis tooltje afschoten, waardoor hy met een projectiel in zun gelaat werd geraakt Ge vorderd werd f 25 boete of 25 dagen. Von nis f 15 boete of 15 dagen. Thagaste er totaal verdwenen. En van het huidige Souk-Ahras bestond er toen nog niets. Maar in de omgeving van dc doode ruinen-stad werd den Vlaamschen? reiziger toch een in de rots uitgegraven grot getoond, welke de mboorlingep er met heel sjiectalen eerbied vereerden. Volgens hen was dit de eigenlijke plaats, waar het geboortehuis van Sint Augustinus eens gestaan had Terwllle van die eeuwenoude traditie kwamen dan ook de Paters van Barmhartigheid ëen Atrl- kaansche orde, welke zich destijds wydde aan den Afkoop der Christenslaven twee maal per jaar naar ..Thagaste" ter bede vaart op 13 November 'geboortedag! en 5 September (historische sterfdag van Au gustinus! en lazen daar dan de H Miss in de grot. Men zag er toen nog een klein houten al taar. op een verhooglng niet vier treden. Er wa* in den vloer, vóór de treden, een rond gat gemaakt; de Arabieren uil den omtrek kwamep daar oiyfolie in gieten om er een votief lamp mede te onderhouden. Bij voor komende langdurige droogte begaven de be woners van de streek zich in grooten getale daarheen, om de goede tusschenkomst van den heilige af te bidden: waarvan zu. naar het schünt. in meerdere gevallen de meest afdoende hulp hadden kunnen constnteeren Zoo bleef voor de Mohammedanen van de landstreek rond Souk-Ahras. evenals voor die van Bóne. Sint Augustinus de mach tige Marabout". Hy was het. die hur oogst redde en naar alle waarschynlijkheitt menige plaatselijke zieke van zyn lUden ge nezen had ’t Schijnt wel, helaas! of heden de naar de miraculeuze grot totaal verloren ge gaan is. Misschien is zelfs dat landelyk hei ligdom thans wel geheel en al verwoest. Toch schynt de auteur van ..Africa Illustrate" een en ander met eigtti oogen gezien te hebben. Want de zeer diiideiyke details, welke hy ons geeft, laten géén plaats voor eenige an dere conclusie. Volgens hem stond het altaar niet tegen den muur; men kon er omheen loopen zoo als dat nog het geval is met de graftoniben of herinnerlngssteenen in de Afrikaansche marabouts, de voormalige .memoria’ De rei ziger verklaart zelfs, een schets van genoem de grot in handen gehad te hebben door een religieus, een zyner vrienden, geteekend. Eh als ’t ware om allen twyfel te voorkomen, voegt hy erby, dat een Pater van zyn orde waarmee hy hoogstwaarschijniyk te la mer* in slavernu te Algiers geweest was, herd uitdrukkelijk verzekerd had, in de grot van Souk-Ahras een zeer oud beeld van Sint Augustinus gezien te hebben, ge kleed met den amict en het oud-Christeiyk hoofddeksel eens bisschops was. hoe die zou moeten zun en werd dit vraagstuk verschoven tot in Mei 1930, om dan in overleg met den handel, de sorteerlng met de belanghebbende Veilingen trachten te re gelen Op 19 April j 1. ontving het Bestuur het verzoek tot het bywonen van een bijeenkomst met de Handelsorganisaties. Wy kwamen al daar. hoewel moetiyk. overeen, de u nu be kende maten in de aan u gezonden circulairs vastgelegd n 1. vóör de geelvleezlge begin der campagne te stellen op 2833 m.M voor de drielingen en daarboven behoorende tot de grooten en op een nader te bepalen tydstlp, al* de aardappel voldoende volgroeid is. zul lende de volgende maten gelden; voor 'de drielingen 2838 m.M. met 2 m.M. speling voor de 38; de middelbare van 3855 m.M. met 5 m.M. naat beneden voor de 55: daar boven behooren tot de groote. Voor de wlt- vleezige in den aanvang minimum 40 m.M. en later dit te verhoogen tot de 45 m.M. Op de byeenkomst met den Handel, herit het bestuur gepleit voor de invoering op een bepaald tydstlp. omdat by de directe invoe ring dier maten, de oogst later zx>u moeten be ginnen met het oog op nateelt en het ver laten van den aanvoer, sclfadelijk zou zyn. Het indienen van voorstenen, om de maten te wijzigen, zal geen zin hebben, omdat dan daarover ook weer zou moeten beraadslaagd worden met uwe leden, zoo ook met den han del Van de nu geboden gelegenheid tot het stellen van vragen, werd allereerst gebruik gemaakt door den afgevaardigde van de. „Tuinbouw" te Grootebroek. Deze deelt mede, dat hy opdracht heeft, tegen te moeten stem men. omdat het in hunne vergadering in zyn geheel verworpen is. Men wenscht een sor- teerlng in twee en niet in drie soorten. Ongeveer geiykluidend was de mededeeling van den afgevaardigde van de „Langendyker Groenten Centrale.” Verschillende atgevaardigden deelen mede, dat hunne vereenlging met de voorgestelde sorteerlng accoord gaan. Een tweetal heb ben alleen bezwaar tegen de minlmummaat van 45 mM. voor de wltvleezige op later tyd stlp. De „Noordermarkt wenschte de rnlnl- mummaat voor de groote te verhoogen tot 60 m. M Inplaats van 55 m.M„ doch zou by eventueel stemmen zich niet tegen verkla ren. .Bint Jozef” te Medemblik heeft bezwaar er voor te stemmen, indien de Veiling te Grootebroek zich er tegen verklaart, doch is in beginsel een voQrstander. Van verschillende kanten wordt het voor stel bepleit, met het oog op de’concurrentie van andere landen, die een betere sorteerlng gaan Invoeren; enkelen noemen het een be zwaar met het rooien, door meerdere zorg daaraan. De heeren Wagenaar van „Koophandelen Slewertsen van den Nederlandschen Bond, deelen mede dat de concurrentie met België en Italië, het noodlg maakt, beter te sortee- ren en dat het dus noodzakeiyk Is, hieraan gevolg te geven De laatstgenoemde deponeerde een mon ster nieuwe aardappelen uit Italië afkomstig- die uniform gesorteerd zyn en deelde mede, dat deze party op de inixirtvelllng f 14 i>er 100 K.G. opbracb’ en de afwykende sortee rlng met moeite voor' f 700 ’n kooper vond. Over het vraagstuk, in twee of drie soorten soiteeren. evenals de maat van de groote 55 of 60 m.M. wordt breedvoerig gediscussieerd en ten slotte wordt de vraag gesteld, hoe zal het „U.C.B handelen. De voorzitter ant woordt, dat het „U.C.B." natuuriyk rekening zal houden met de uitspraak der belangheb benden. Spr kan hierop geen positieve uit spraak doen. Wordt het voorstel met groote meerderheid aangenomen en de sorteerlng in overleg met het „U.C.B.’’ ingevoerd, dan zul len de niet-op deze wuze gesorteerde aard appelen het- label van het „U.C B.” niet kun nen bekomen. Hu wenscht evenwel op te mer ken. dat het Bestuur van het ..U.C.B.” niet zoo maar maten gaat decreteeren. indien het voor de tuinders niet gewenscht wordt ge acht. Hy In Doopilk dat in 1621 nog tot dc Neder landen gerekend kon worden, heeft destyds een zekere J. B. Oramaye in een nil zeld zaam-geworden dik boekwerk getiteld „Afri ca Iliustrata” de volgende ulterst- belangryke mededeeling gedaan. welke eeuwenlang aan de veraere onderzoekers van het Land van Augustinus ontgaan is, naar bet schynt: „In dien tyd schynt er nog op den bul- tensten muur van de moskee te Bóne naar den kant van bet Zuiden, een oude inscriptie geweest te zyn, in gotieke letters, die reeds half vergaan waren. Men kon 'daaruit nog dufdeiyk de eerste letters van het woord AUGUSTINUS (AUG ent ry feren. Erboven was een bisschopsfiguur in relief te zien met lagen myter en kromstaf. Dit was hoogstwaarschyniyk werk uit het tydperk der vandalen, lang vóór de komst van den Islam. Nog opmerkelijker echter is het. dat ze kere Joden uit Bóne aan dienzelfden Gra ma ye verzekerden, dat er in genoemde mos kee een graftombe naast een herinnerings- kolom bestond, welke zy voor de plaats hielden, waar Sint Augustinus begraven werd. Van hun kant geloofden de Moham medanen, dat het een „memoria" was. dat wil zeggen: een monument aan de vrome nagedachtenis van een of anderen .grooten marabout gewijd En wat nog sterker is: een inwoner van Hippo verzekerde Giamaye, dat Jaarlijks, in de maand Juli, de bergbe woners van den omtrek een feest vieren ter eere van „een grooten profeet van Hipjxj.” Zy zingen dan een vreemden, traditloneelen beurtzang .«n dansen gezameiyk rond een boom (een oiyfboom>. wordt verderop verze kerd!. in wiens takken zy op mijters geiy- kende mutsen en bloemkransen hangen Die groote profeet, te wiens eere die vreemde ceremoniën dan plaats hebben, noemen zy Kuast. of Kust. een naam. welke naar alle waarschyniykheid een verbastering en afkorting is van het woord „Augustinus”, uitgesproken op de manier der Vandalen, rGust’’ of .Kuast Zoo was dus nog midden in de XVIIe eeuw de herinnering aan den grootsten blsschop van 't oude Hippo levendig geble ven in de streek van Bone. En ook ti t voor malige Thagaste. nu Souk-Ahras. her innerde men zich niet minder den grooten stadsgenoot van weleer. Toen Oramaye Afri ka doortrok, was de oude. Latynsche vrijstad Artikel. 1. „Het doel der Stichting is het aankoopen en beheeren van kerkeiyke goederen, zoo roe rende als onroerende, meer blzonder die. welke verband houden met de kajiel en de bedevaartkerk te Oesdom onder Heiloo. en de devotie in de bedevaartplaats te helften bevorderen. Zitting van Maandag 26 Mei Mishandeling van een vrachtrijder Door den heer C. de B„ een stalhoudert- soon te Alkmaar werd 22 Maart de vracht rijder Goudsblom mishandeld, welke zaak be- reids de vorige week behandeld en op ontken- i tenis van den verdachte, werd aangehouden Thans werd de behandeling voortge^et en verklaarde een nieuwe getuige, de heer de Ous, dat verdachte inderdaad Goudsbloqi een slag tegen het hoofd had gegeven. Eisch 1 25 boete of 25 dagen. De vorige week was dit f 15 boete of 15 dagen. Op grond van de minder sympathieke houding van v^dachte, die tegen beter weten in had ontkend, requlreerde de Officier een zwaardere straf. Vonnis f 20 boete of 20 da- gen. Verdachte nam met dit vonnis genoegen. Een stomp toegebracht. De 42 jarige bankwerker Cornells B. te Wijk aan Zer cn Duin verscheen als ver dachte naar aanleiding van een giu.hande- ling, die hy op 8 April te Castrtcum den 37-jangen hqer H. v. Beek, verpleger aldaar en gehuwd met een zuster van B.'s vrouw had doen ondergaan, door hem een stomp toe te brengen. e De kinderen van verdachte bevonden Mcli ten huize van den heer van Beek en waren bang voor hun vader, waardoor verdachte zich opwond en een heftig gesprek zich cntsjvon met het hierboven gemelde resul taat. De stomp was zoo heftig, dat van Beek tegen een hek op tuimelde. Beiden reden op de fiets. Verdachte 'ontkende het felt. Hy had raar van Beek gegrepen om Tiem voor vallen te bewaren toen hy op zijn rywiel wankelde. De heer v. Beek be- daarentegen, „door B voortdurend met een pak slaag te zyn bedreigd Mej. C. J. Res een ooggetuige, had gezien, dat v Beek van B. een duw of stomp kreeg, waardoor hy tegen een hek op viel. Ver dachte is reeds eenmaal voorwaardeiyk ver- oorc’eeld De officier verkeerde in twyfel, onthield zich derhalve en vroeg vrijspraak Vonnis conform Pryzen linnen band rood, nu ƒ150; kunstleder goud. nu ƒ2. Luxe lederen band, verschillende pryzen. De eerste oplage zal spoe dig uitverkocht zyn. Bestelt nog heden bij en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6