VOOR DE HUISKAMER Landbouw Visscherij en Sprutol. m Vee-invoerverbod op Texel Groote tentoonstellng Kingsford Smith’s vlucht Aanvaring te IJtnuiden Een vogeltrekstation, FA ILLISSEMENTEN GEMENGD NIEUWS Onze Een kinderziel PA SSA GIERSLIJST UITLOTINGEN Loten kanton Freiburg van 1902 BOEKBESPREKING Alsem. NederL Zuivelbond LUCHTVAART I Mond- en klauwzeer Noord-Holland Groote brand te Rosmalen (N.-Br.) De baldadige Delfsche studenten 2 30 45 I verdwijnen spoedig door EEN POT voor Bij alle Drogisten. Druk bezoek aan Schiphol Door het mooie weer waren op Texel Nachtelijke rustverstoring Door een verkeersvliegtuig Op Texel te stichten Lagere Land- en Tuinbouwscholen Groenten Wortel en radijs O Ernstig vliegtuigongeluk in Polen .4 Arbeider doodgevallen van het s.s. „Koningin der Nederlanden,'- Jerg, BL 1930. 25 nummers bij, sommige BOEKBESPREKING 4 7 De reis der „Graf Zeppelin” Het vertrek van Pernambuco 1 Moordaanslag op zijn zoon De toegang tot de T. H. voor twee jaar ontzegd 37 Mei opgegeven door v. d. G raaf Co N. V. (Afd. Handelsinformaties) den voor Te Krakau heeft op het vliegveld een ern stig ongeluk plaats gehad. Van een vliegtuig. »n ■Ml l." 68io 25 35 25 25 25 25 25 35 Zaterdagmorgen vertrek van Schiphol Drie huizen afgebrand 25 25 35 25 35 1450 2727 5431 T7O5 2927 6042 175® 29)0 6226 ®47« 2) 3J 22 19 37 35 35 25 25 25 25 25 35 25 25 35 25 35 I OA. lange ronde 35 25 25 22 50 43 ninga. Van Uit*. land heerschen van mond- hebben B en W van Texel meen te een ree- invoerverbod zelfs trotsch op. dat ze de gevaarlijkste pi ten kan bestijgen. En daarvan zijn er vete onze bergen o i**e «56 $3 Trekking van 15 Mei PRIJZEN Ter gelegenheid van den Hemelvaartsdag hebben vele Amsterdammers van het mooie w eer geprofiteerd en een bezoek gebracht aan Schiphol. Het aantal bezoekers bedroeg niet minder dan 4600. terwijl 198 personen rondvluchten maakten. Ook de internationale luchtlünen uitstekend bezet. In verband met het elders in Noord-Hol- -1 heerschen van mond- en klauw ater voor deze ge ul tgevaardigd 5 gebruik van het woord ..Melange” bij de aan prijzing van boter De voorzitter antwoordde dat het bestuur zal overwegen wat tegen dit misbruik kan Worden gedaan. Met melange- boter aus of zoo mag de huisvrouw niet wor den misleid. Nadat een lid der commissie voor de boter- noteerlngen nog op een klacht over te lage noteeringen had geantwoord dat de noteering is het resultaat van besprekingen, waarbij de prUs bij stemmen-meerderheid wordt bepaald, sloot de voorzitter de vergadering. het Re forming van Te Zeist is een 35-jarige gehuwde arbei der. die bezig was met het verven van- een gashouder te Zeist van den bovensten om loop op den twi de man met liggen. Naar de Associated Press uit Pernambuco bericht, was het vertrek der „Graf Zeppelin" zeer indrukwekkend. Een geweldige menschenmenlgte was op het vliegveld aanwezig en terwijl de laatste voorbereidingen voor het vertrek gemaakt werden, voerden eenige vliegtuigen acrobati sche toeten uit. De „Oral Zeppelin" maakte eenige cirkels boven de stad. Duizenden menschen stonden op de daken der huizen Serie No. Fr. 1705 Ï7 20000 1705 97 1705 43 175® 35 1840 24 2000 192) 25 IM> 5 329) 4 2391 I) 2)28 9 2) 2® I® 3) 28. 21 Serie No. Fr. 25 Positie om 5 uur Donderdarmidda* De Graf Zeppelin bevond zich om 5 uur gistermiddag M E T op 270 K M Noord- ooatelijk van Kaap Orange op 50 graden W.L. 7 graden N B. Met versnelde vaart zette het koers op het eiland Trinidad Men heeft voortdurend draadloos contact met het radio station Cocorlta. vanwaar het weerberichten toegeaonden krijgt In den loop van den och tend had het luchtschip te kampen met zwaren regenval. De Algemeene NederL Zuiverbond <PNi heeft gisterenmiddag te Nijmegen zijn ge wone algemeene voorjaarsvergadering gehou den onder voorzitterschap van dr. F. E. Pos- thuma. Naar aanleiding van ontvangen mededee- lingen uit België, dat daar in zendingen boter uit Nederland aardappelmeel aangetroffen zou zijn, is in overleg en samenwerking met de rijkszuivelinspectie een onderzoek ingesteld. Hierbij is gebleken, dat men met raadselach tige uitslagen van onderzoekingen door een provinciaal Belgisch laboratorium te doen had. Door het rtikszuivelstatlou kon gemakke- Hjk worden aangetoond, dat de betreffende boter absoluut zuiver en «mvervalscht was. hetgeen ook door de Belgische autoriteiten zonder eenige tegenspraak als juist aangeno men werd zoodat een reeds opgemaakt pro- ces-verbaal onmiddellijk werd Ingetrokken. Ten einde vooral den betreffenden Belgi schen inspectiedienst ervan te overtuigen, dat in onze fabrieken alles in orde is en dat onze botercontróle aan de hoogste elschen voldoet, zijn drie deskundigen uitgenoodigd zich zoo wel van de fabriekmatige boterbereidlng als van de controle en het toezicht van rijkswege daarop In ons land op de hoogte te komen stellen. Hieraan Is voldaan, in het begin van Maart beeft deze excursie plaats gehad. Hoewel de Belgische Inspectie zich over haar bezoek zeer tevreden beeft verklaard, is dit, en het Intrekken van een proces, toch niet voldoende om een ernstige zaak als deze af te wikkelen. De naam onzer boter, die in de betreffende streek door deze valsche be schuldiging In ernstige mate geleden heeft, dient weer geheel raft die Naam te worden ge- Op Tfcxel zal een vogeltrekstation worden geetlcht. De „Vogelwarte te Helgoland heeft den heer 8. M. van der Gallen, natuur- historicus en journalist te Utrecht, aange zocht zich met de leiding te willen belasten De beer van der Gallen beeft deze opdracht aanvaard en aal ach binnenkort op bet eiland Texel vestigen. Te Hoogzand heeft de 35-jarige P Z een moordaanslag gepleegd op zijn 17-jarigen zoon, die daarbij ernstig met een broodmes aan de keel is verwond De dader Is ge vankelijk naar Winschoten vervoerd. De jongen, een stiefzoon, had voor eenige dagen werens oneenigheid het ouderlijk huis verlaten. Hu i» niet levensgevaarlijk gewond 36 Mei. N. V. Autobusdienst „de Nieuwe Onderneming", gevestigd te Middelburg. R. c. Mr. J. W. Zijlstra. Cur. Mr. F. W. Adruanse, Middelburg. 36 Mei. J. C.' Reusen. schoenwinkelier- ster, handel drijvende onder den naam Fa. W. P. Reusen, Ziertkzee. R. c. Mr. Th. Portheine. Cur. Mr. C. J. B. du Croo, Zierikzee. 26 Mei. J. J. Dahrs, bakker, Amsterdam, Hudsonstraat 128 I. R. c. Mr. H. D. Feen stra. Cur. Mr. B. A. Kolthof, Amsterdam, Prinsengracht 731. só Mei. K. Gaasterland Jr., Amsterdam, Sarphatistraat 73. R. c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. H. Scholten. Amsterda, Beurs plein 5. 36 Mei. N.V. Naaml. Vennootschap tot voortzetting der zaken voorheen gedreven onder de firma van der Horst de Heus, ge vestigd en kantoor houdende te Hilversum, Laarderweg 137. R. c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. W. Ch. van Heuven, Amsterdam, Keizersgracht 636. In het op 31 Mei 1.1. uitgesproken faillisse ment van A. A. de Groot, wonende te Hil versum, Stationstraat 36, is op zijn verzoek Mr. A. Jager van het curatorschap ontheven en in zijn plaats tot curator benoemd Mr. H. Scholten, Amsterdam. Beursplein 5. Opgeheven wegens gebrek aan actief 36 Mei. P. J. Weterings. Middelburg. Te Den Burg op Texel wordt begin Sep tember M, door de gezamenlijke landbouw organisaties een groote land-, tuinbouw- en veetentoonstelling georganiseerd. Wegens het binnendringen van het Koninklijk Paleis te Amsterdam door twee Delftsche studenten op 11 Mei LI. heeft de senaat der Technische Hoogeschool te Delft aan bedoelde studenten den toegang tot de Technische Hoogeschool voor een tijdvak van twee jaar ontzegd. De gevaarlijke Muiderstraatweg Op den Muiderstraatweg heeft een ver keersongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder zonder persoonlijke onge- S«rie No. Fr. 17a 36 350 17a 50 MO 9*0 3» MO *9 350 ioa6 35 aao 5 taao ,0 aso ■aao *6 «*50 5 r«so 37 l«jo «t Kingsford Smith zal Zaterdagmorgen 8 uur met de Southern Cross" vag Schip hol naar Engeland vertrekken. De bemanning van het toestel bestaat uit Kingsford Smith. E van Djjk. Jonathan Pat trick Saul (navigator) en John Stannage (marconist). Men zal starten van een veld bij het plaatsje Curragh op 40 K M. ten zuidwesten van Dublin, dat sich voor den start voor een Oceaanvlucht bijzonder goed leent, omdat het meer dan een mijl lang is en tien meter afloop heeft Voor het zwaar belaste toestel is deze uitloop wel noodig. 7179 7435 7*15 7435 7435 All* evens* ia ond*r*u*nd< aanin varvatta Xlln aflosbaar met tr. 19. 10a* iaao a*a8 a«57 1786 4609 «644 **6* - 7J79W741S - -«• 8a*8 «te» 04*9 «va* 17a «e»s 1181 6817 8»v> Uitbetaliai van 15 Ausustus a-s af. Het van West-Indië binnenkomende st x>machlp .Btuyvesant" van de K N 8 M. is tn aanvaring geweest met de Zuider- sluis te IJmuiden Van de sluis werd een dekzerk beschadigd, terwijl het schip aelf een lichte deuk aan stuurboordboeg be kwam De schade is ambtshalve door water staat op 300 getaxeerd. bruari of Maart. Maakt men gebruik glas, dan kan het zaaien nog vroeger sch leden Dikwijls wordt radijs als vóór- of tusschenteelt aangewend, soms zelfs worden de paden tijdeltjk er door in beslag geno men Ook van de radijs bestaan een groot aars tal variëteiten, doch slechts enkele daarvan treden op den voorgrond. Wij noemen de rozeroode met witte punten, de Scharlakenroode. dg witte enz. De 1 soorten zijn het meest geschikt voor vroege teelt, de lange kunnen ook voor den zomer gebruikt worden. Wat de bemesting aangaat bevelen wti aan het uitsluitend gebruik van kunstmest. n.l. per Are 8 K G. Chillsalpeter. 10 KG Patent- kali en 10 K.G. slakkenmeel of super. Stal mest, vooral versche. heeft een minder gunstigen invloed op de kwaliteit. sloot langs de trambaan de chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto stond met de achterwielen op de tramrails waar door de Oooische stoomtram vertraging ondervond. Seri* Ne. Fr. 3727 2939 3999 595® JÉ? ))M 1788 *6*< *6*4 *6*« Serie No. Fr. *5 35 »5 35 ..Tis-Top-Serte". Uitgave Holkema en Warendorf's Mij.. Amsterdam. Bij Van HOlkema en Warendorf's U. M. te Amsterdam zijn thans ook de deeltjes 7 12 van de Tlp-Top-serie verschenen alle weer keurig verzorgd en goed geïllustreerd Desondanks Is de prijs zeer laag gesteld, zoo dat deze ingebonden boeken een welkom jongens- of meisjescadeau zullen zijn. Een vacantiereisje van een Hollandschen Jongen naar Java", door dr A. B Korft, geeft allerfel avonturen, welke een H B S 'er beleeft, die met zijn vader een reLsje voor eenige maanden onderneemt naar Indië. Het is een echte HoUandache jongen, die de vele, soms angstige, avonturen niet vreest, maar se dapper weerstaat en overwint. „Frida en haar Nichtjes”, door Agatha, is een prettig meisjesboek. De hoofdpersoon wordt op nog jeugdigen leeftlid ten huwe lijk gevraagd Dit aanzoek verschrikt haar en zij moet nog heel veel beleven, alvorens zij degene neemt, die haar onuitsprekelijk hef heeft. Maar dan gaat zij ook een geluk kig leven tegemoet in het kasteel, dat her bouwd is op de plaats der ruïne., waar zij de eerste maal het huwelijksaanzoek ont ving. Om enkele episodes In het boek, om een zelfmoord. Is het beter, niet al te Jeugdige kinderen het boek té laten lezen. Onder den titel J>c Ondergang van het Rijk van Montezi den ondergangyi stam. Het gmift plaats zonder lukken is afgeloopen. Van een vrachtauto van een expediteurs- firrna uit Beam, die met een betrekkelijk groote snelheid in de richting Amsterdam J X ■y ty schril ft Mr J. Kist den Azteken-Indianen- een deel van den strijd in Een echt Hollandsche groente mag de wortel wel genoemd worden; hij ontbreekt gewoonlijk in geen enkelen tuin en wordt In het groot door alle groententelers verbouwd. Het is een tweejarig gewas; in het eerste Jaar vormt het den vleezlgen penwortel waarin zich het reserve voedsel ophoopt voor tweede jaar, dat door de plant wordt bruikt voor den bloei en de zaad. -De wortel vormt voor den handel een zeer belangrijk gewas. De teelt is zeer eenvoudig, al eischt het uitdunnen en vooral het wieden nog al tjjd. Toch moet dit laatste niet ver waarloosd worden, omdat de oogst op een schoonen bouw belangrijk grooter kah zijn, dan wanneer het onkruid ongestoord zijn gang kan gaan. Dit is trouwens met alle groenten het geval. WU onderscheiden twee hoofdsoorten. n.l. de zomer- en de winterwortel. De laatste wordt veel grooter dan de eerste. De zomerwortel kan zeer vroeg in het voor jaar gezaaid worden. Het zaad kan zonder schade wel wat koude verdrag» n Op den vollen grond zaait men vaak reeds in Febru ari. soms nog wel eerder. Het verdient aan beveling het zaad te laten voorkiemen. Daar toe laat men het 24 uur in water weeken. waarna men het ongeveer een week in een zakje op ëen eenlgszins warme plaats laat hangen. Vóór het uitzaaien vermengt men het zaad met sand, waardoor de aan elkan der hakende zaden mln of meer los gera ken en het zaaien regelmatig kan geachle- den. Zoodra het zaad is uitgestrooid, wordt de grond aangedrukt Ook voor glascultuur leent de wortel zich uitstekend. Men zaait in dit geval vóór den winter en kan dan reeds vroeg oogsten. Op den vollen grond wordt gewoonlijk ongeveer drie weken na elkaar gezaaid, wat men kan volhouden tot in Augustus. Het aantal variëteiten is zeer groot. Toch gebruikt men in ons land in hoofdzaak den Amsterdamschen bak wortel Wij noemen hier verder den vroegen Langendijker en Zwljndrechtschen wortel, die vooral buiten zijn aan te bevelen Men vermljde het gebruik van verschan of ruigen stalmest, waardoor de wortels pierig worden. Liever neme men per Are 8 K G. ChUisalpeter. 10 K O. Patentkali en 12 K.G. slakkenmeel of Superfosfaat. Heeft de wortel behoefte aan een lossen bodem, voor den winterwortel is dit in hooge mate bet geval, omdat deze wortel veel groo ter wordt Voor deze soort kunnen wfj aan bevelen den Friesche wortel, den verbeterden Flakkeeschen, den Berlikumer en den Hoons- schen stomppuntlgen. om van andere soor ten maar niet te spreken De bemesting moet niet minder zijn dan bij den zomerwortel. Radijs. Ook de teelt van dit gewas is hoogs! eenvoudig. Zoowel voor den handel als voor eigen gebruik wordt radijs gezaaid De meest voorkomende soorten zijn rond, ofschoon ooit penvormige radijs voorkomt. Men zaait reeds vroeg in het voorjaar: Fe- van ge- Zi) is een klein meisje, nauwelijks eenige turven hoog. U kent haar natuurlijk. O neen Wat jammer ik beklaag u werkelijk, dat u de kleine Paula niet kent. Ik za^ze u voor stellen, of Liever ik zal u aan haar voorstellen. Want metwaai-, groote menschen zijn er ge noeg op de wereld, zooveel men maar wil, terwijl iedereen wel weet, dat er tegenwoordig geen kinderen meer zijn. Ik weet niet, hoe Paula u bejegenen zal, misschien toeschietelijk, misschien ook on vriendelijk, wellicht allebei tegelijk. Tracht haar te behagen, dat is veel waard. Anders kon het u wel eens overkomen, dat ze u be handelt, zooals ze het mij heeft gedaan. Opdat u haar goed leert kennen, wil ik u in eenige trekken haar portret schilderen. Zij is tien jaar, heeft een mooien krullebol, bruin met een gouden weerschijn, groote donkerbruine oogen, die heel ondeugend kunnen kijken, maar ook heel lief kunnen lachen zij heeft een slank, lenig figuurtje, maakt snelle en onverwachte, doch altijd sierlijke bewegingen. Het is haar onmogelijk een oogenblik stil te staan en als zij loopt, ’t of ze danst. Misschien ben ik wat partijdig, en dat zou geen wonder"zijn, want ik ben woedend op haar, sinds de vernedering, die zij mij heeft doen ondergaan. Ongetwijfeld heb ik dus lang niet al het goeds van haar verteld, dat er te zeggen valt. Om absoluut wiir te zijn, moet u er dus nog maar eenige goede hoedanigheden bij voegen. Wij hebben heel dikwijls samen gewandeld. Al is zij'klein, zij staat nergens voor en is er zelfs trotsch op. dat ze de gevaarlijkste pun ten kan bestijgen. En daarvan zijn er vele in onze bergen Als ik haar, niet zonder moeite boven op een stevig rotsblok heb getrokken, nadat ik ettelijke malen naar beneden gegle den ben, hoor ik me toeroepen ,/t Is maar goed, dat ik je een handje ge holpen heb Op een dag werden we verrast door een hevige bui en wij schuilden voor den regen onder een grooten kastanjeboom. Ondanks haar praaties. was zij toch wel een beetje bang voor het onweder. „Hij zal toch niet getroffen worden, is 't wel vroeg ze mij. „Wie „De kastanjeboom." Ik sloeg mijn pelerine om haar heen, waaronder zij geheel verdween, behalve haar gezichtje. Van een takje viel een droppel pardoes op haar neus. Toen ik haar aankeek, begon zij te lachen. En dat lachen stelde haar weer gerust. Zij wil het heele leven desnoods in één keer genieten, zooals ze ook de geuren van de bloemen in onzen tuin in één teug wil inademen. En dan is zij nog niet verzadigd. Hoe heerlijk ook om w?ar te nemen, ver ontrust mij die gretigheid wel eens. Zal zij zich ooit tevreden kunnen stellen met een eenvoudig lot? Ik zou voor haar een leven vol zonneschijn wenscheat. Maar dat zou haar hoogstwaarschijnlijk toch niet geheel bevre digen. Op onze wandelingen is me dat wel duidelijk geworden. Eens had ze me meegetroqnd naar een ravijn, waar ze heel in de diepte anjelieren wist te staan, fijne rose anjelieren op lange dunne stengels. Er waren heel wat gymnastische Meren noodig om ze te plukken. Maar kinderen spotten met de moeite, die wij oudere* ons aikwijls voor hen geven. Zoo zal het oflB ook wel zijn gegaan Toen ik een stuk of vier anjers geplukt had, was ik van plan het plukken te stakflB en weer naar boven te klauteren- „Hoeveel wil je er hebben vroeg ik haar- „Natuurlijk allemaal,” was het antwoord van de kleine Paula- Nu heb ik nog niet eens verteld, hoe ze mij op mijn nummer heeft gezet. U moet zelf maar oordeelen, of dat niet ic^Jis om be schaamd over te zijn. Het was Oudejaarsdag. Haar moeder had mij Paula toevertrouwd om wat met haar te gaan wandelen. „Denk er vooral om niets voor haar te koopen," was mij nog als waarschuwing door moeder achterna geroepen. „Morgen is het Nieuwjaar en dan krijgt ze al zóóveel 1” Bovendien voegde zij er nog bij, wat ik heel onbillijk vond „Jij hebt er tóch zoo’n handje van haar te verwennen Alsof ik Paula ooit verwend had Wij waren het er nog niet over eens, of we naar den Plantentuin, waar een prachtige volière is, of naar den Dierentuin zouden gaan, waar we de herten uit de hand konden voere4 Tenslotte kozen we de groote Boulevards. De jxilitie van .Maidstone is waarschijnlijk de eerste ter wereld, die aan een verkeers vliegtuig moest verzoeken om „door te loopen”. Het geval betreft den bestuurder van een vrachtvliegtuig van de Belgische Sabena, die Donderdagnacht van Brussel naar Londen vertrok en boven Maidstone stormachtig weer ontmoette, terwijl de aarde door zware wolken geheel aan zijn oog was onttrokken. Daar de vlieger een daling door de wolken gedurende het nachtelijk duister niet durfde riskeeren, bleef hij boven Maid stone rondvliegen, met de bedoeling bij het aanbreken van den' dag naar het dichtbij gelegen Lon dense h vliegveld Croydon door te vliegen. Het geronk van de drie motoren maakte boven Maidstone een zoodanig lawaai, dat alle inwoners wakker werden en de politie Croydon opbelde met het verzoek den vlie ger draadloos opdracht te geven,'zijn vlucht voort te zetten. De vlieger kreeg bericht van de weerscondities te Croydon, terwijlhem ook geseind werd, waar hij zich bevond, doch hij durfde blijkbaar den duik in de zwarte wolken boven het zwaar heuvel achtige land niet te wagen. Een uur later belde de politie van Maid stone de luchthaven Croydon opnieuw op en verzocht aan de autoriteiten om toch iets te ondernemen om den lawaaimaker boven Maidstone weg te krijgen. Het was echter eerst na zonsopkomst, toen het weer iets Beter werd, dat het vliegtuig wegtrok. Het vloog achter niet naar Croydon, maar naar het vliegveld van Lympne, dat aan het Kanaal ligt. Men schrijft ons: Lagere Land- en Tuinbouwscholen zijn in richtingen van lager land- of tuinbouwonder- wtte. welke op de gewone lagere scholen aan sluiten. De jongen, die alle klassen van deze gewone lagere schooi heeft doorloopen en niet meer leerplichtig is, kan dus overgaan In de eerste klas van de lagere land- of tuinbouw school. In de eerste klas heeft hij dan twee dagen in de week les; in de tweede, derde en vierde Mas één dag in de week. Op de lagere land en tuinbouwscholen worden dus gedurende rijf dagen in de week les gegeven, terwijl aan één klas tegelijk les wordt gegeven. Hierdoor is het mogeltjk, dat bet personeel van een lagere Iand; of tuinbouwschool be staat uit één jiersoon: het hoofd. Het hoofd heeft dan één dag over om zijn lessen voor te bereiden, rijn leerlingen op het bedrijf <>P te zoeken en om de volwassen tuin- en land bouwers advies te geven voor hun bedrijfs beheer De L T. B. (of Juister: de Onderwijs-Ver- eeniging van den L. T. B heeft te Poeldijk en te Grootebroek een lagere tuinbouwschool gesticht. Het onderwijs aan de lagere land- en tuin bouwscholen is geheel ingesteld op de cultu res van de streek, waarin de schooi geves tigd is, of op de wijze, waarop het bedrijf wordt gevoerd. Op de R. K. Lagere Tuinbouwschool te Poeldijk zal dus niet hetzelfde worden onder- weaen als op de R. K. Lagere Tulnbouvtrchool te Grootebroek. of als het onderwijs aan een eventueele lagere tuinbouwschool in Kenne- merland. Het is de buitengewoon goede gewoon te van dé Regeering jaarlijks een aantal nle- we lagere land- en tuinbouwscholen te subsl- dieeren. De land- en tuinbouworganisaties zorgen voor de leerlingen, hebben het beheer en administratie, enz., terwijl het Rijk een ruime subsidie geeft. Deze Rfjkssubsidle heeft echter alleen betrekking op het salaris van het hoofd, de onkosten van leermiddelen, ver warming verlichting ena. en niet op de kos ten van het gebouw, en ook niet op de kos ten van lessen bulten het officieele leerplan. zooaLs godsdienstonderricht en lessen in maatschappijleer. De gang van zaken bij de stichting van een lagere land- of tuinbouwschool is deze. De gemeente, waarin de school gevestigd wordt, stelt het schoolgebouw gratis of voor een aser matige vergoeding beschikbaar aan een land- of tuinbouworganisatie. Deze organi satie benoemt het hoofd, het schoolbestuur en de commissie van toezicht. De organisatie heeft de beschikking over de schoolgelden, waarvan de lessen In gods dienstleer en maatschappijleer gegeven kun nen worden, en ook de eventueele huur be taald kan worden: ook worden uit de school gelden bestreden de kosten van excursies en dergelijke, waarin het Rijk slechts voor een beperkt bedrag tegemoet komt. Boren hebben, wij reeds gewezen op het be staan van een R K. Lagere Tuinbouwschool te Poeldijk en op een R. K. Lagere Tuinbouw school te Grootebroek. Het Westland én ook de Streek zijn streken, waar de overgroote meerderheid der bevolking en bijna alle tuinders Roomsch-Katholiek zijn. Het was van-zelf-sprekend, dat daar een R. K. lagere tuinbouwschool werd gesticht, en niet een neutrale. Zoo rijn er wel meer streken In ons bis dom aan te wijzen, waarvan bij voorbaat vaststaat, dat een eventueele lagere land- of tuinbouwschool een Roomsch-Katholieke zal zijn. Woensdagmiddag te één uur ongeveer, u te Rosmalen onder den rook der gemeen'e Den Bosch een hevige brand uitgebroken. Drie hulzen werden een prooi der vlammen ZD tehoorden toe aan de heeren J. Gevi.rs, H. v. Leyssel en J. Savelkouls. De brand weer »»n 's-Hertogenbosch verleende on der leiding v. d. hoofdbrandmeester Mulder hulp. Het vuur brak door onbekende oor zaak in een boerderij uit en wel in zoo hevige mate, dat het geheele woonhuis met aangrenzenden stal In zeer korten rijd in lichter laaie stond. Ten r.evolgg van den wind waalden von ken over naar twee andere boerderijen in de omgeving, die eveneens in zeer korten tijd in brand stonden. in de. gemeente Rosmalen zelf beschikt men over een schermbluschapparaat met dit apparaat en met een straal op de wa terleiding. tastte men het vuur aan. Veel resultaat had dit natuurlijk bij drie per- ceelen. die tegelijk brandden, niet. Inmid dels was echter een motorbrandspuit van de brandweer uit Den Bosch gearriveerd Twee van de boerderijen waren toen reeds zoo goed als verloren en men concentreerde zUn aandacht voornamelijk op de derde boerderij die misschien nog gedeeltelijk te redden viel. De Inboedel der drie boerderijen werd grootendeeLs door het vuur vernield Het vee ken echter worden gered, met uitzon dering van een stier, die In de vlammen omkwam. De drie eigenaars zijn op beursjxills ver zekerd. De inrittende, een kapltein-vlleger, werd onder het puin verpletterd. slotte kozen we de groote Boulevards. De frissche kou bracht een blos op Paula’s wangen. Zij moest altijd zoo'n kleurtje heb ben, maar dat ontbreekt haar nog al eens. Nu, in de buitenlucht, zag zij er met die heerlijke roode koontjes verrukkelijk uit. Af en toe keek ik eens naar haar, om te zien, of haar oude bleeke tint met weer terug keer de ik wilde liever niet, dat zij zoo spoedig weer in haar nadeel veranderde. Wat mooi is, duurt in den regel niet tang, maar gelukkig behield Paula nog een heele poos haar blo zende wangen. Overal op de Boulevards waren winkels met ruim voorziene uitstal kasten In een speelgoedwinkel hingen poppen en harlekijns aan draden, die de kinderen deden water tanden. Hoe zouden zij aan die verleiding weerstand kunnen bieden Gelukte het ons grooteren soms niet dan met de grootste moeite van de etalages te gaan En onze moed schuilt dan alleen maar in de vlucht. Paula, die heel lief was en ernstiger keek dan ik meestal van haar gewend was, vroeg me, of ik haar een klein houten emmertje wilde geven. „Zoo een vroeg ik, wijzende op een exemplaar, dat vlak voor ons in de etalage lag. „Ja, dat is goed.” Ik had het kleinste en eenvoudigste aange wezen er waren veel grootere bij, sommige zelfs heel mooi beschilderd. Na het emmertje zag zij een schepje, dat ze graag wilde hebben. „Zal ik diL.voor je koopen Ook het Schepje was zeer eenvoudig, zonder de minste pretentie. Ik gaf het haar. Wat is per slot van rekening een rmmer, zonder een schep* omf het met zand te vullen? Tusschen die beide voorwerpen be staat een nauw verband een vader ziet dat misschien met zoo gauw in, maar voor een kind is bet eene met denkbaar zonder het andere. Thans was het weer een bal. Die stond geheel op zichzelf en behoorde nergens bij, evenmin als het springtouw, dat ik vervol- voor haar raoest koopen. Maar dat had voor mij op het oogenblik geen waarde. Ik wilde alleen maar eens zien, hoe ver de begeengheid van Paula zich wel uitstrekte. U zult moeten toegeven, dat dit, uit opvoedkundig oogpunt, een belang wekkende proefneming was. Toen wees zij met een teeder gebaar, zonder er verder een woord bij te zeggen, op een pop. Ik zag een lichtje in haar oogen tintelen, dat ik wel van haar kende, als er iets heel bijzonders in haar omging. Zij glimlachte, doch vroeg niets, maar ze zag er uit om op te eten. Ik verzeker u, dat ze me absoluut niets vroeg. Ik bood haar de pop aan. En weet u. op welke wijze zij mij bedank te Dat zult u nooit kunnen raden De armen volbeladen met haar cadeau x. ging zij vlak voor me staan, keek me ernstig aan en zei toen „Wat bént u toch zwak, vader 1” 27 Mei: B. J Vega. zonder beroep. Am- Aterdsm. Prinsenstraat 1611. R. C. Mr H D. Feenstra Cur Mr B A Kolthof. Am sterdam. Prinsengracht 721. 26 Mei: G. van Leyengoed koopman, Arnhem. Weverstraat 13. R.C. Mr. J. H. Smits. Cur. Mr. R. van Maare BJzn, Arnhem. suiverd Dit kan alleen, wanneer bet onder soek van het betreffende laboratorium opien- Hjk van officieele Belgische zijde gedesavou eerd wordt en maatregelen worrien genomen, dat dergeluk gevallen in de toekomst niet meer kunnen voorkomen. Op 20 Maart j.l hebben de besturen van P NX en de V V.ZXf. besloten tot de oprich ting van een contrölestatiou voor melkpro ducten. Dit contrólestation zal ten doel hebben, '■oor de bij haar aangesloten producenten en ingeschreven handelaren de gelegenheid te scheppen, zich voor de bereiding en den uit- oer hunner producten onder contróle te stel len. Deze contróle zal onder rijkstoericht staan overeenkomstig de daartoe krachtens de Landbouwuitvoerwet te geven wetteiyke '-oor schriften Een en ander sluit In. dat by de inwerkingtreding van dit station alleen de uitvoer van gecoytróleerde melkproducten zal zyn toegestaan. De statuten van het station en de alge meene maatregelen van bestuur, «aarbu de contróle en het toezicht geregeld worden, zyn thans voor openbaarmaking gereed en zullen binnenkort aan de betreffende bedrijven ter kennisneming worden toegezonden. Als bestuursleden van het station zyn door het bestuur van den FN.Z. aangewezen de heeren M Anema. Wolvega; J. A Geluk. Den Haag, en W. C. Henke. Roosendaal. Blijkens het Jaarverslag waren begin 1930 433 fabrieken aangesloten De verwerkte melk in 1929 (1928 29) bedroeg 2 189 976 942 (v.j 2 097 088 172) K.G.. een stijging dus van 4.4 pet. Van de afdeeling centrale aankoop was de geldeljjke omzet vrij belangrijk hooger dan in 1938 Hu bedroeg f 1503 907 (f 1323 712). Bij de rondvraag ging een stem op tégen loop gevallen, waar iken riek levenloos bleef nadat men fden man vermiste en, op bnderzoek uitging' werd het slacht offer gevonden. 30 April van Batavia en 24 Mei van Genua naar Amsterdam vertrokken, alwaar 1 Juni verwacht. Te Genua zijn gedebarkeerd W. A. Alebeek. B. M. van Baak, mej. S. Belle, A. J. Berends, mej. E. M. van den Berg, J* Berman en echtgen. A. Bik, fam. I. Blan ken, J. F. BLankenstein en echtg., W. Boers- ma, F. van Bommel en echtg.. fam. C. R. Boa, mej. C. M. Brummer, mevr. A. Busch, H. Corsten, A. C. Daman, A- A. Dekker en echtg., fam. J. A. Deknatel, L. M. Dietz, fam. K. H. W. Donat, W. H. Doughty, H. J. Dunselman, A. Dijkhuizen, mej. J. Dynoivski, fam. A. Elberg, N. J. Er mere, fam- Ch. Flury, F. J. Foudraine, fam. B. Furrer, J. C. Göllner, dr. K. S. de Graag, J. Groen, J. Groenewegen en echtg., H. F. C. de Groot, W. O. Grut, J. Hemken en echtg., J. H. A. Hemmerlé en echtg., mej. Herment, mej. H. Holtland, O. H. Hui- umji, baronesse Van Ittersum, A. Jansz, fam. W. A. Jonckheer, A. G. Joosting Bunk, fam, A. R- W. Kerkhoven, fam. P. A. Keus, dr. G. W. Kiewiet de Jonge, W. Knoester, W. F. v. d. Kodde en echtg., fam. Koenraad van Trooyen, fam. Th. H. F. Kok, K. Kol dijk, M. Kuperus, fam. D. J. Landzaat, G. P. Lap, K. W. K. Leeks ma, fam. W. A. van Leeuwen, prof. dr. R. Lesk en echtg., mevr. B. van LithOostermeijer, G. Loge man, fam. A. M. Loman, P. Lorie, C. W. F. baron Mackay, fam. H. W. Melk, fam. dr. v. d. Meulen, J. Moen, fam. C. Numans, fam. L. van Oven, B. C. Picauly, J. Pro- chietto, W. J. Pronk, fam. R. Priickmuller, Barn. B. Ralamb, jonkvr. A. van Reigers bergVersluys, fam; J. J. Roos, fam. F. Rusch, L. H. W. van Sandick en echtg., P. Schaddelee en echtg., fam. J. Schild, J. H. C. Schroder, P. M. Seret, broeder Silvester, E. J. Sommeling, W. E. Sonne- veldtjfam. G. Spoor, D. Struyk, B. Stniyk% J. A. G. Terwief, J. B. Verberne. mej. J. C. R. v. Vianen, mej. A. C. v. d. Vliet, mej. Voigt, A. R. Vollenga.JP. J. de Vries, fam. H. F. Waltz. H. J. Wassenberg, J. Wierstra. Te Southampton zullen debarkeeren fam. Barret, mevr. Holt en zoon, capt. H. A. Johnstone, G. Purdy. Te Amsterdam zullen debarkeeren A- v. d. Ameele, F. M. van Bale, J. Blink, fam. C. Boon, A. G, Borgard, mgr. J. Bos, F. W. J. v. Bree, J. N. Breeker, J. Broers, A. de Buck, C. A. Colenbrander, E. J. Detertneijer, C. v. Drongelen, fam. G. Ch. Duinker. fam. H. A. Duts, fam. J. Dtjkinga, T. A. van Eyk, W. M. Gadella, G. H. van Gorkum, G. J. F. de Haas, K. Hangsen, mevr. G. Her- scheidt, S. J. Hilderink, B. v. Hinte, mevr. D. J. Honingh, G. M. Hoogendoorn, H. Huygen, zr. Irmgardis en iongejuffr. An- tonetta, H. de Jong, J. N. Jongepier, A. G. Jongman, A. Jonkman, broeder A. Joosten, J. Kadler, J. A. Kandou en echtg., H. J. Kits, fam. P. Klaver, M. F. Kolft, pastoor F. Koning, fam. W. de Kruyf, F. H. Kul- ker, fam. J. A. de Lizer, J. J. de Loos. E. N. Meijer, fam. E. v. Millingen, fam. Moll- Li f®, J. W. Mots hagen, A. Nederland, M. W. Orleans, J. Pass, fam. P. Poorter, L. J- N. v. Ree, C. Ruitenberg, broeder B- Rij broek, J. W. J. van Rijsewijk, C. Sanders, J. G. Seller, A. J. Slicher, P. Smeerdijk, C. Smit, fam. R. V. L. Smith, fam. I. Snel, C- Stam, J. Tijssenraad, J. A. Veldman, fam. R. T. Wasch, fam. K. Werner, A. B. F. Ydo, fam. G. K. van Zutphen, W. Zwart, fam. J. Zweers. en de jongeps. die van indianenverhalen houden, en dat doen zij bijna allemaal, zul len met spanning het boek volgen, al zullen vele namen evenveel struikelblokken hun tong blijken te zijn In „Constance de Wild" vertelt Suze An- drieseen van een kostschool-meisje, wier moeder en rusje bij een scheepsramp spoor loos verdwijnen en dat dan thuis moet ko men helpen Met de huishoudster, die door den vader beschermd wordt, kan zij niet óp schieten en zij verlaat het huis, om in be trekking te gaan Als echter het valsche ka rakter van de huishoudster duidelijk geble ken Is. komt zU weer thuis en als het zus ie teruggevonden is <de moeder is kort na de scheepsramp overleden) is de vreugde vol ledig In „Lotgevallen van twee Jongens in Transvaal” kunnen de jongens weer smullen van alle mogelijke avonturen Zij. die boeken over Transvaal gelezen hebben. vinden In dit boek bekende personen terug (koning Cetewayo e.a De schrijver Q Henty, heeft er slag van, Transvaalsche toestanden op een pittige ma nier te beech rijven „Hotahoudstertje". van de hand van E. de Pressensé ten slotte, is een keurig boek, dat jonge jongens waarschijnlijk even graag zullen lezen als jonge meisjes. En zy pikken daaruit, al lezende, heel wat goede puntjes mee En dat zonder het te merken, want zij lezen het boek aan één stuk uit, zóó span nend zullen zij het vinden. 940 3395 7008 35 ■5 35 35 ■5 35 *1 8*78 re 88*8 31 88aS *5 S9S0 40 *W« «5 0358 40 93»9 41 975* 7 9756 36 95 95 35 35 4664 39 5491 1 35« 5431 10 6617 47 44. 35— Is 35 vroeger eeuwen weer tusschen de Spanjaar den en de Indtaanache stammen In Mexico dat zich op 800 Meter hoogte bevond, braken plotseling beide vleugels, waardoor het om-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10