l&duufói Oio I ^Buitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON DE WERELD-ENERGIE- CONFERENTIE TE BERLIJN On In ternationa le samen iverkinft De liberalen in Egypte „Ben Hernieuwde activiteit De Lena Goldfields 21 personen zwaar gewond De Strijd in jChina Het leger van Nanking verslagen? Tusschen rechts- en links-radicalen Critiek op ritalin Komt Tomsk! terug? Een nieuwe moord voorbereid Ongeregeldheden te San Sebastian nieuwe De Heilige oorlog Auto door d-trein gegrepen KORT NIEUWS 1 doode, drie zwaargewonden Arme koningszoon NIJVERHEID HANDEL EN Het bedrijf sterk ingekrompen Fransch-Duitsche toenadering Op het legervliegterrein DE ERFENIS VAN EEN PRINSES (Wordt vervolgd) De Dusseldorfsche moordenaar Gemengde <Buitenlandsche ^Berichten Otto van Hongarije is al uitgehuwelijkt Opnieuw bloedige botsingen te Hamburg Valschemunterij te Brooklijn ontdekt Splendor Gloeilampen fabrieken te Nijmegen Politieke kloppartijen in Duitschland De Britsch Indische beweging Reusachtige brand te Mitchell Field Anti-comm. beweging in Siberie Wordt de kracht van Gandhi niet erkend? Opnieuw onlusten in Rangoon Het memorandum van Briand Mijnheer de Gerly. luister eens. Kom Is het Nanking front doorbroken? Het verdere verhoor J •^4 De prooi der Charges der politie Mei in zouden eenige troepen - In bespreking Stalin openbaring 39 Zijn hart moedige dochter, wilde wilt - J De perschef van de ..Jungdeutsche Orden" Abel heeM gisteren te Parijs voor een publiek van eenige duizenden een voordracht gehou den over Duitsch-Fransche politiek. Volgens hem waren de vredesverdragen van 1919 op een oymogelijken grondslag gebouwd en wa ren aan de vaststelling der Dultsche ooetgren- Herziening van het verdrag van Versailles als grondslag berichten het den Op het militaire vliegterrein te Mitchell Field is door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken ten gevolge waarvan een 25 tal auto's een vlammen werd. De brandschade bedraagt ongeveer 100.00c dollar Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. te de De New-Yorksche recherche Is er na maan denlange nasporingen in geslaagd te Brook lyn een grootsch opgezette vaschemunters- werkplaats te ontdekken Meer dan ren mll- lioen dollar aan valsche dollarbiljetten kon in beslag genomen worden. Tot dusverre zijn er drie personen gearresteerd; er zijn nog meer arrestaties te wachten. 1 deelt mede, dat Kürtrn ar- '’J - J zen de grootste gevaren verbonden. De heer Abel sprak zich uit voor een Duitsch-Fran sche toenadering met als grondslag de her ziening der vredesverdragen. Als Frankrijk zich niet bij deze opvatting zou kunnen aan sluiten. dan moest Duitschland bij andere yolkcn vriendschap zoeken. Te Rangoon is het, naar gemeld wordt, opnieuw tot onlusten gekomen. Een groep kinderen werd bij een jmglng om eer. tram wagen te hinderen, in Burma, door de politie beschoten. Twee personen werden daarbij gedood. Het totaal aantal slachtoffers te Rangoon bedraagt thans 80 dooden en 800 gewonden. Te Pesjawar hebben de Britsche militaire autoriteiten strenge maatregelen ge.iomeu tegen den zoon van het dorpshoofd Turang- zal. Nadat de troepen op duchtige wijze van de vuurwapenen gebruik hebben gemaakt, is de toestand eenigszins verbeterd. Naar uit Moskou wordt gemeld, publicee- ren de bladen een besluit van den Raad van Volkscommissarissen, volgens hetwelk de Sowjetregeering thans er toe overgegaan zou zijn het eigendom van de Engelsche Conces- sionnaresse der Lena Goldfields in beslag te nemen. Uit den tekst zou blijken, dat de Engelache maatschappij de levensmiddelenvoorziening van de bevolking in gevaar zou hebben ge bracht. Na de 'stillegging van den arbeid in de bedrijven der Lena Goldfields Is ook het scheepvaartverkeer stilgelegd. Aangezien de scheixm eigendom zijn van de maatschappij, heeft de Sowjetregeering de inbeslagname der rivierschepen en uitleve ring ervan aan de autoriteiten van het Com missariaat van Verkeerswezen bevolen. Karikatuur van den Franse hen rechter in Briand's Pan-Europa. Op de borden staat: „Niet dringen!” en „Weest kort, uw tijd is even kostbaar als de onze." Gisteren is nog een collega van Kilrten gearresteerd, Meurer genaamd, die verdacht wordt Kürten diens slachtoffers in handen te hebben geleverd. Ook het laatste slacht offer van den moordenaar was aanvankelijk door een anderen man meegetroond, totdat Kiirten ten tooneele verscheen, die haar meenam. Volgens den specialen correspondent van de ..Dally Herald” heeft de jongste rede van Wedgwood Benn, den Minister van Indië. in Indië groote teleurstelling veroorzaakt, zelfs onder hen. die bereid zyn deel te nemen aan de „round-table”-conferentle te Londen. Naar de meenlng der leiders van het Na tionaal Congres weerspiegelt de rede de re pressieve maatregelen van het oogenblik. rfaar de meenlng van de liberalen blijft zij .in gebreke, de kracht der beweging van Gandhi te erkennen. Het feit dat Benn heeft nagelaten het plan voor bespreking der con ferentie aan te geven, of te antwoorden op de voorwaarden, door Gandhi genoemd voor het aflasten van de beweging van burger lijke ongehoorzaamheid, beschouwt men hier als een slag voor de elementen, die bereid zijn de kloof tusschen Londen en het Con gres te overbruggen. Sir Pinroze Sethna. de voorzitter van de Al--Indische Liberale ver- eeniglng, veroordeelt de rede, daar zij nie mand verder brengt. Hj) verklaarde dat de ..round table”-conferentie een reusachtige klucht zou zijn. Indien men de leiders van het Congres er niet toe kan bewegen, die bij te wonen. Volgens de „Daily Telegraph" maakt men zich in Volkenbondskringen bezorgd over de event ueele uitwerking van het memorandum van Briand op de nlet-Europeesche leden vay den Volkenbond. Als gevolg hiervan is er weer groote belangstelling voor een reeds vroeger eens door den secretaris-generaal van den Volkenbond. Sir Eric Drummond. or>gesteld plan tot het in het leven roepen van s|>eclale permanente commissies voor Europeesche, Aziatische en Zuid-Amerlkaan- sche kwesties. 11 Stalin zou volgens den Moskouschen cor respondent van de ..Dally Herald” te kampen hebben met een sterke ondergrondsche critiek van leden der communistische partij in Rus land. De „rechter vleugel," zegt de corres pondent, is actief en er hebben politieke ma noeuvres plaats, die waarschijnlijk bij voor baat de beslissing van het partijcongres en de politiek der volgende twee jaar zullen be- palenf De voorbereidende conferenties zijn thans het tooneel der worsteling. In verband hiermede is het merkwaardig dat Tomski weer naar voren komt. Ofschoon formeel lid van het „Politbureau,” was Tomski, evenals Boecharin, vele maanden lang uit het lld- Ult San Sebastian wordt aan de „Petite Gironde" gemeld, dat gisteren twee magazij nen. bij wijze van protest tegen eenafge- kondigde verbodsbepaling, hun personeel vrij af gaven. Er vormde zich een stoet, waarbij de patroons zich hadden gevoegd. Ondanks het verbod van den clvlelen gou verneur poogde de politie de betoogers tegen te houden. Gewapend met sabels en revolvers deed zjj een charge op de menigte. Deze begaven zich achtereenvolgens naar het gebouw van het provinciaal bestuur en het paleis van den gouverneur. Zy wierpen met steenen naar de politie en de toegesnelde gendarmerie. De politie deed verscheidene charges, doch de betoogers hielden bet ver keer stil en vernielden de tramwagens. 's Avonds om acht uur was de orde her steld. Vijftien personen werden gewond. Tien jongelieden werden gearresteerd, van wie er vier in hechtenis zijn gehouden. Naar het „Hbld.” verneemt is liet bedrijf van de N.V. Splendor Gloeilampenfabrieken te Nijmegen sterk ingekrompen. Waren aanvankelijk in dit bedrijf ongeveer 1500 per sonen werkzaam, thans bedraagt dit aantal nog slechts 150. alleen op contract te werk ges telden. De fabricage van radlolampen is stop ge zet en van de auto- en huisverlichtlngslam- pen, waarvan vroeger vijttien series in den handel gebracht werden, worden thans nog slechte enkele series vervaardigd stelling kunnen ontwikkeling, wordt, men om d< zoo dicht mogelijk bij het venstertje, ik heb u wat te zeggen. Die stem kende René, want hij had haar reeds eerder vernomen. Bij eenig nadenken herinnerde hjj zich, dat zij van den gevan genbewaarder was, die de eerste week van de opsluiting hem bezocht had. Kwam deze man hem thans de vrijheid brengen of een vermeerdering van ellende? Hij klauterde tegen den wand op. klampte zich aan eenige vooruitstekende steenen, zooiets als een vensterbank, vast en deed bovenmenschelljke pogingen, om zoo dicht mogelijk te komen bij dat wezen, dat medelijden met hem scheen te hebben en hem wellicht iets heel bijzonders te zeggen had. Ik luister, zei hij toen hy zich zoo had opgeheschen, dat hjj in die vermoeiende houding eenige minuten zich kon handha ven. Wie zyt gij? Mijn naam doet er niets toe, ant woordde de onbekende buiten. Ik heb uw verloofde vandaag gezien. Ik heb haar over u gesproken. Paula, vroeg René opgewon don, hebt gij Paula gezien Waar dan? En wat heeft zij u verteld? Zij tracht u te redden. Kent gij haar dan. Ja. zij is een engel dat meisje, een engel die weldoende rondgaat. Ik ben zi*k. zwaar ziek geweest, ik ben in een ravijn gevallen en men heeft mij toen naar het dorp vervoerd. Zjj heeft mij verzorgd, mü douane-politiek van Amerika: vaste burcht is ons geld." de Voorzienigheid de 1 vreesehjke waarheid dan toegelaten van naar hart te vergroo- leven ovol vevaren tarls te deeien doch aar neldnattig cesluit Zy beschouwde net ais naai Kuiderplicht otj haar vader te blijven, zoolang deze dit vervloekte nol zou bewonen en waar Paula een plicht zag. vond zy steeds de noodlge kracht. Naar de Ag. Indo-Pacifique uit Peking meldt, maakt het hoofdkwartier van het noordelijk leger bekend, dat de noordelijke troepen een groote overwinning op ue troe pen van Nanking hebben behaald. Het leger van Nanking bou 20 000 man aan gevangenen hebben verloren en zich op den terugtocht bevinden. De slag zou zich in de streek var. Kwei- toe, aaty de spoorlijn KaifongTsjoetsjoe hebben af gespeeld. ^Een dof gerommel, voortgezet door de echo's der bergen, weerklonk tot in de diepste dalen en drong zelfs door tot René s gevangenis. Het jongmensch dacht aan zijn moeder, zijn zuster en vooral aan zijn ver loofde. Zou hy hen wel ooit weer terug zien? Zouden zijn vijanden hem nog wel ooit laten ontsnappen? In zijn droefheid ging zijn ziel naar God, die alleen uitkemst kon geven of tenminste troost en kracht in deze beproeving. Daar opeens hoorde hij een gerucht bul ten dat hem zoo bekend was. Den schok van een zwaren steen tegen den torenmuur vernam hij ondanks het ge ratel van den donder. Dan was alles weer stil. Wie kon zich dan op dit uur en bij zulk een weder in deze woeste eenzaamheid wa gen? Plotseling, als een geweldige donderslag uitgerateld was. hoorde hij een mensche- Ijjke stem bij het kleine raampje. In verschillende Berlijnsche bladen wordt alarm geslagen naar aanleiding van de voortdurende en in aantal steeds toenemen de politieke kloppartijen tusschen rechts- en links-radicalen, tusschen Hitlerianen en Sov- jetaanhangers. waarbij herhaaldelijk dooden - en gewonden vallen en dat niet alleen onder de deelnemers, maar ook onschuldige voorbijgangers. In de wordt schuld Had dezer om de angsten ten? Rene in handen van moordenaars! Die woordeh. welke zij steeds weer her haalde sloegen naar met zooveel ontzetting, uat zy bijna geen geregelde gedachte meer kon vormen. De advocaat had eveneens naar den ver borgen schat willen zoeken, maar zijn ver metelheid moest hij met de vrijheid, mis schien met den dood bekoopen. De duivelsche bende, die al die ellende veroorzaakte, moordde, terroriseerde zonder dat haar wandaden door het gerecht kon den worden bestraft. Mijnheer de RocheKel, hardnekkiger dan ooit, bleel op het kasteel wonen. En Paula, zijn beminnelijke, hem niet verlaten Wel betuigden vrienden en kennissen, dat 'net onverantwoord en dwaas was ald'is het en angsten met den no net meisje bleef bij een bespreking van de nieuwe fase, waarin de „koningsquaestie” gekomen is door het gebaar van aartshertog Albrecht, die Ottó heeft erkend als hoofd van de koninklijke familie, vermeldt de correspondent van de „Voss. Z.” te Boedapest o.a. van de plannen voor een huwelijk mettertijd met de Italiaansche prinses Maria Francisca (in 1914 geboren!. „Otto zal om koning te worden, den steun hebben van’ Italië hij zal in den ko ning der Belgen te Parijs een pleitbezorger hfbben. Toen de Italiaansche kroonprins Um berto zijn bruid haalde, hebben zij ex-kelzerin Zita en Otto een bezoek gebracht: in Romein- sche, in fascistische kringen geldt het als een bekend geheim, dat de jongste zuster van Umberto, voor Otto is bestemd.” resp. organen der vechtersbazen natuurlijk altijd de tegenpartij de gegeven en als degene aangewezen, die „begonnen" is. Maar de doodelijke gevolgen van de vecht partijen te Berlijn, en ook elders in het land, kunnen den strijdlust niet bekoelen. Integendeel. Het Hitleriaansche orgaan, de „Völkische Beobachter”, wekt de volgelingen op tot nieuwen strijd en constateert, datge- vochten zal moeten worden „totdat, wij de macht in handen hebben.” In hetzelfde blad wordt meegedeeld, dat de vereeniging van nat. soc. doktoren bij Adolf Hitler heeft aangedrongen op invoering van een derge- bhJÜke hoofdbescherming voor de nat. soc. strijders! Terwijl de „D. Allg. Z.” aandringt op ver scherping van de politic-maatregelen om de veiligheid van het Berlijnsche publiek te waarborgen tegen het toenemende „politie ke rowdydom" en spottend constateert, dat men aan het Pruisische ministerie van bin- nenlandsche zaken blijkbaar geen tijd heeft om aandacht te wijden aan zulke zaken, daar men te veel in beslag genomen is door coalitlezorgen. is een medewerker van de „Voss. Z.” naar den hoofdcommissaris van politie gegaan om deze te vragen of er niets gedaan kan worden tegen de toeneming van deze politieke vechtjiartijen De heer Zör- giebel antwoordde dat de politie al het mo gelijke doet om de excessen tegen te gaan. Met grooten nadruk wees hij op de z.g. dringende noodzakelijkheid van een ver scherping van de wet tegen het dragen van wapenen, waarbij dolken, boxbeugels enz. gelijk gesteld zouden worden met vuurwape nen, terwjjl op eventueele overtredingen on middellijk snel recht behoorde te volgen. Men overweegt thans bij de politie het nemen van zeer ernstige maatregelen tegen de radicale groepen. De 1 die voor het heeft, zal aan een gen bosch, haar zocht. In twee gevallen heeft K moordaanslag gepleegd zonder wapenen, alleen willende wurgen. Volgens zijn bekentenissen heeft hij echter nog meer van dergelUke jxiglngen gedaan, welke gevallen echter nog niet on derzocht zijn. Hij verklaart echter tevens dat worging hem in geen der pogingen ge lukt is. Waarschijnlijk heeft hij derhalve twee dagen voor zijn arrestatie 2 hamers gekocht als wapenen. In den loop van van- daag is het gelukt deze hamers te vinden. Zjj w„.en door twee jongens gevonden, nauwkeurig op de plaats, die K. had opge geven. K. herkende de beide hamers, toen zü hem getoond werden als zijn eigendom, nadat hU te voren een nauwkeurige be schrijving er van had gegeven. Een Wolffbertcht meldt nog, dat Kiirten blijkens de resultaten van het onderzoek de meisjes Albermann en Hahn heeft vermoord met behulp van een schaar. Dit moordtuig is in de woning van den dader gevonden. hem echter uitvoering te geven aan zijn voornemen. Zij slaagde er in te vluchten doch beet nog den geheelen nacht verbor- in struikgewas aan den rand van het daar zij vreesde, dat K. nog naar Volgens de laatste ontvangen uit het hoofdkwartier, zou het het leger van generaal Jen gelukt zijn, in den op- marsch naar het Zuiden het front der Nan- k^gtroepen te doorbreken en in totaal 50.000 gevangenen te maken. No. 10 30 Mei De verbinding tusschen Nanking en Han- kau is verstoord. Naar verluidt afdeelingen van het leger der Nankingre- geering aan het muiten zijn geslagen. Het Noordelijke leger zou voor Tsinanfu ■staan, de hoofdstad der provincie Schantung. Uit Londen wordt n»d.er gemeld: Uit het hoofdkwartier van het Chineesche noordelijke leger worden geruchten ver spreid. volgens welke Tst^iangtschau over vol zou zijn van gevangen genomen solda ten der Noordelijke legers. De Nanklngtroe- pen zouden zich langs den spoorweg van Peking naar Hankau terugtrekken. muur en na eenig tasten greep hij het pakje met meer voldoening dan een uitgehongerde naar kostelijk voedsel. Snel liet hij zich naar beneden glijden, maakte het zakje open en weldra werd zijn cel verlicht door het schijnsel der kaars, dat een vreugde was voor zijn oogen. die zoo lang reeds het licht hadden ontbeerd Zeg niet waar gij zijt, riep de stem van bulten. Hoe had de advocaat dat ook kunnen doen, daar hij het zelf niet wist? Trouwens, hij be greep wel, dat zijn boodschapper zijn leven op het spel zette. Dan begon hij te schrijven stortte zich als het ware op het papier uit. Eenige oogenbllkken vergat hij zijn vreese- Hjken toestand en een glimlach kwam op zijn gelaat Hij zag haar, de lieve Paula, vóór rich, lachend*als een troostende engel, haar mooie oogen een weinig verduisterd door de tranen, maar toch moedig en sterk. Als in. een droom voelde hij haar hand in de zijne, zyn oog ontmoette haar blik en zacht fluis terde hij haar toe: O, liefste Paula ik ben nog niet dood, sooals gij vreesde en voor u wil ik leven! Bij het onderteekenen van het papier dat hij tot op de randen beschreven *had. ver dween plotseling dat zoete droomgezicht. Hl) moest zich haasten en daarom wikkelde hij Snel kaars en brief weder in het grijze pak papier, maakte het rolletje aan het touw Vast en riep: Ik ben klaar! Uit Charbin wordt gemeld, dat een anti communistische beweging zich snel over geheel Siberië verspreidt. In een gebied ten Oosten van de Wolga cn In West-Siberië hebben de Mohammedanen den heiligen oorlog tegen de Russische autoriteiten ge proclameerd. Mohamed Pasja Mahmoed, de vorige pre mier, bezocht Woensdagmorgen het paleis tot het overhandigen aan Mohamed Tewfik Pasja Nessim, het hoofd van het koninklijk kabinet, van een petitie bestemd voor koning Foead. Deze petitie, die door het Liberale Comité en veertig vooraanstaande leden der liberale party, met inbegrip van alle leden van het kabinet van Mahmoed Pasja, is ge- teekend, betoogt dat de Wafdisten de vrij heden van het volk hebben gestolen, zy zet uiteen dat de liberale hadden gehoopt door het aannemen van een passieve houding een reactie te veroorzaken, die zou lelden tot het herstel van normale toestanden, doch uit de klacht dat de tegenwoordige verkiezingen voor Senaat en Provinciale raden zyn be schouwd als verontschuldiging voor verdere schendingen van de vryheid. Volgens den correspondent van de „Times” te Kaïro schynt dit er op te wyzen dat de liberalen inzien dat zjj opnieuw een actieve rol in de politiek moeten gaan spelen opdat zij niet als afzonderiyke party zullen ophou den te bestaan, zoodat thans het gevaar be staat dat er ernstige conflicten ontstaan tus schen hen en de Wafdisten. komende wereld-energie-conferentie, - eerst in Duitschland plaats dc internaucaiale samen werking een belangryken dienst kunnen bejvyzen. De deelnemers aan deze confe rentie. onder wie zich, naast leidende staatslieden, ook talrijke vooraanstaande vertegenwoordigers van techniek en weten schap, van industrie en economie, uit on geveer 50 staten der wereld bevinden, zul len rykelyk gelegenheid vinden, om boven hun persoonlijke Opgaven uit te gaan cn het groote algemeene probleem der inter- natiopale samenwerking te dienen. Tot nu toe is er slechts een enkele vol- conferentie geweest, en wel in het jaar 1924 in Londen. Van Engeland is het idee uitgegaan, om. in den vorm van een we- reeld-energie-conferentie de voortbrenging, verdeeling en toepassing van energie in wetenschappelyk en industrieel opzicht te bevorderen door middel van gemeenschappe- lyken arbeid. Sedert Londen hebben er slechts gedeeltelijke conferenties plaats ge had: in 1926 in Bazel, in 1928 in Lönden, in Mei 1929 in Barcelona en in den herfst van liet vorig jaar in Tokio, waar tegeiyk het groote wereld-cqpgres van ingenieurs werd gehouden, daFteen 'groot succes voor de internationale samenwerking is gewor- den. Het is gebleken, dat de kwesties, die op deze conferenties werden behandeld. maatschap der partij gezet en in een zeer ondergeschikte positie geplaatst, in verband met wat men beschouwde als zyn beslist- rechtsche neigingen. De vorige maand echter werd hy als eerelid gekozen van de twee grootste party-conferenties in de stadsdistric ten van Moskou. .JTawda,” het orgaan der Communistische party, verbergt het feit niet, dat de aanhangers van den rechter vleugel thans, tijdens de Congresdiscus les, pogingen doen om steun te winnen voor hun ideeën die in hoofdzaak neerkomen op verlangzaming van het tegenwoordige tempo naar het socia lisme. Worosjilow, de Volkscommissaris van Oor log, heeft intusschen in een Zaterdag gehou den rede zün algeheele overeenstemming met Stalin beleden, doch Nadesjda Kroepskaja, de weduwe van Lenin, heeft in een belangrijke conferentie te Moskou scherpe critiek ge oefend op de collectivlsaUemethoden van Stalin. De correspondent zegt dat terwyi vóór het Congres van 1927 de partyietding tegenover georganiseerde en heftige oppositie stond, thans de leden van den rechtervleugel trach ten „van binnen uit te boren.” Stalins positie zou door de actie echter niet worden aangetast. Geen antwoord. Opnieuw irep hy en nu luider, maar nie mand scheen hem te hooren .Oplettend luis terend vernam hy een haastigen stap als van iemand die achtervolgd wordt, en verschei dene treden tegelyk een trap opsnelt. Daarna plofte er iets zwaars neer. René had al zyn mannelyke energie noodig om niet in snikken uit te barsten. Met den boodschapper was de zoete hoop verdwenen, welke hem zoo gelukkig had gemaakt in zyn ongeluk. Het onweder duurde voort en bulderde.' vervaarlijk boven en tusschen de bergen. En In de ziel van den gevangene was het nacht, duisterder en banger dan daar bui ten, een nacht waaraan geen einde scheen te komen. Op dit diep nachteiyk uur bleven er twee kamers verlicht op net kasteel van Font-Aulade. Mijnheer de Rochebel en zyn dochter sliepen niet. Paula was ten prooi aan wreed droeve gedachten. De onthulling van den ongelukkige, dien zy verpleegd had, liet naai geen oogenblik met rust Rene gevangen- haar verlooide in handen van moordenaarsmet den dood ais het zwaard van Damocles aan een lynen draad boven zijn hoofd Een enkel woord kon alle hoop vernie tigen. had de gewonde steenhouwer haar gezegd Den advocaat trachten te bevrijden, zou geiyk staan met zijn eigen leven bloot le stellen. MUNSTER. 29 Mel (V.D.) In den afge- loopen nacht liep een D-trein by den spoorwegovergang Oosteiyk van het sta tion Bruckmuhlen op een auto, waarin een zestal personen gezeten was, afkomstig uit OsnabrucK. Een der inzittenden was op slag dood Vier andere inzittenden werden gewond, van wie twee zwaar. De auto werd geheel ver pletterd. terwyi de locomotief licht bescha digd werd. De spoorboomen waren reeds neergelaten. Door het herhaald verzoek der inzittenden van den auto om de -poorboomen nog even te willen open doen, had de baanwachter zich lat enoverhalen, met het vermelde noodlottig gevolg. Woensdagavond is het te Hfftnburg op nieuw toi ernstige botsingen gekomen tus schen Nationaal-Sociallsten en Communis ten. Aan beide zyden vielen rake klappen. Eerst nadat dfr politie versterking had be komen, gelukte het haar, door charges met de gumm.knuppels, de vechtenden te schel den. Ook op andere plaatsen in de stad raakten de communisten en nationaal- sociailsten slaags. In totaal werden 21 per sonen gewond. Een 22 tal arrestaties werd uitgevoerd. In een officieel communiqué bevestigt de Hamburgsche politie deze bloedige inciden ten. waarby wordt opgemerkt, dat zy tyüig heeft ingegrepen. De' president van Bolivia, Blies is. volgens het gezantschap te Washington, af treden De Ryksraad heeft het handelsverdrag met Polen met 40 tegen 25 stemmen aange nomen Te Morenl heeft een hevige gasontplof fing plaats gehad toen ten 50-tal arbeiden in een tunnel aan het werk was. Drie inge nieurs en 26 werklieden werdén gewond ter- wyi 1 arbeider gedood werd. De overigen konden zich in veiligheid stellen. De recherche vrijwillig heeft bekend, kort voor zyn restatie een nieuwe misdaad te hebben vooi bereid. Met dat doel had hy in den nacht van 22 Mei op de plaats, waarheen hy zyn slachtolfer dacht te lokken, reeds twee ha mers neergclegd, die echter inmiddels ver dwenen bleken te zyn Niettemin acht de politie zijn mededeeltngen geloofwaardig. De recherche tracht thuis de beide hamers op te sporen, die Kiirten, naar hy zelf bekende bif het begaan van eenige zyner moorden gebruikt heeft en die als bewysstuk van groote waarde zyn. o. In het politierapport van heden over het Verhoor van den moordenaar Ktlrten, wordt oa. gezegd dat het door dr. Schneickert ingestelde graphologische onderzoek zonder voorbehoud de geiyksoortlgheld van de door den dader geschreven brieven en de onlangs door Kürten zelf gegeven handschryfproe- ven tot resultaat heeft gehad. Deze brieven heeft hu geschreven op gewoon oud wit pak papier, dat afkomstig was uit een levens middelenwinkel, waar hy zyn levensmidde len betrok Volgens zyn eigen verklaringen heeft Kürten de brieven alleen geschreven met het doel ze gepubliceerd te krygen en daardoor de bevolking van Dijsseldorf in groote opwinding te brengen. Verder bevat het politierapport verkla ringen van Kürten over de gevallen Goldhausen. Mantel en Komblum. Verder verklaart de moordenaar, dat hy op 31 Augustus 1929 in de nabyheid van het cen traalstation Karoline Herstrass uit Neuss ontmoet heeft. Nadat zij gezameniyk ergens gezeten hadden gelukte het hem het meisje over te halen tot een vrU lange wandeling. Hij bracht haar naar Torfbruch terug. Het meisje verzette zich onderweg tegen zyn on- betameltjke voorstellen. waarop hij haar worgde en in het struikgewas wierp. De door Kürten gegeven schildering van het gebeurde, zoowel als een zeer uitvoerig verhaal over den tnhoud van het gesprek met het meisje komen volkomen overeen met de verklaringen van het slachtoffer. Onbekend is het volgende geval: In Maart van dit jaar sprak Kürten op het station Vorplatz een meisje aan, wier naam hy niet kende. Dit meisje is intusschen opgespoord. Allereerst bezocht hy een café met haar en ging daarna naar de Grasreckestrasse waar na beiden te voet naar het bosch wandel den. Hier viel K. het meisje aan en poogde, geiyk hyzelf beweert, haar te wofgén. Het krachtig verzet van zyn slachtoffer belette ellendeling en misdadiger, zy heeft my ook inwendig genezen en bekeerd, zy vreest, dat gy dood «Ut en daarom heeft zj) veel ver driet. Wat heeft zy dien dag geweend! Haar tranen bewogen vry en in ruil voor haar liefdevolle zorgen heb ik haar verteld, dat gij niet dood waart, maar alleen gevangen gezet. Ik heb Jpar dat megedeeld, of schoon ik aan mijn meesters gezworen heb te zullen zwygen. Als zy wisten, dit ik hier tot u spreek dan zouden zy mij zeker dooden. Ondanks eigen droefheid popelde Réné's hart een oogenblik van vreugde bij het ver nemen van het wonder dat zyn lieve Paula door haar goedheid en teederheid had ge wrocht - Hebt gy haar gezegd waar ik was. riep hij door het raampje? Ben ik ver van Font-Aulade? Ik weet niet eens. waar ik my bevind. O in naim van haar die u gered beeft, zeg hun dat zy my bevrUden! Dal Is onmogelyk. antwoordde de an der, onmogeiyk! MUn leven hangt er van af Ik word gecontroleerd, bewaakt. Ik heb haar beloofd een briefje of wat ge mede te brengen voor haar. Hier, ik laat een naar binnen giyden aan een touw. Daarin zit een kaars, lucifers, papier en pot lood. Vlug, schrijf haar Dat is alles wat ik voor u kan doen. Mor gen zal zy <ïhn uw schrijven ontvangen. Ik heb er ook een enveloppe bijgedaan; die kunt gy sluiten, want ik vertrouw op u. René hoorde een zacht geritsel langs den zooals binnen-scheepvaart, waterkracht en brandstof, alleen langs internationalen weg kunnen worden opgelost. Voor de Berlynsche conferentie heeft Rijkspresident von Hindenburg het eere- protectoraat op zich genomen. In 400 ver slagen. die in 34 algemeene verslagen zyn byeengevat. zullen de afzonderiyke proble men der kracht-economie worden besproken. Het hoofdaandeel aan deze verslagen heb- ben -de Vereenigde Staten van Amerika, terwyifeuitschland met 60 bijdragen op de tweede plaats kómt. Het zwaartepunt der onderhandelingen zal de kwestie van den dhergie-afzet vormen. Dit probleem is bui tengewoon nauw verbonden met de ontwik keling der wereld-economie cn speelt juist op hrt oogenblik een groote rol. Daarom zijlen de beraadslagingen in deze richting van bijzonder belang zyn. De deelnemers der conferentie zullen, na afloop hiervan, de grootste industrie-bedryven van Duitsch land bezoeken en zich dus een goede voor maken van Duitschlands Op de bevoegde plaatsen naar aanleiding van het byeenko- -• wereld-energie-conferentie, weder noop uitgesproken, dat de volken krachtig zullen samenwerken in het belang der algemeenheid dit zou geheel in den geest van het huidige Duitschland zyn. ij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18