si Burgerlijke Stand Alkmaar LAAT 147 FIRMA KRIJNS Allen naar de ALKMAARSCHE SIGAREN- EN SIGARETTÉW-CENTRALE BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD VRIJDAG 30 MEI 1930 STADSNIEUWS Patroonsfeest R. K. Lyceum MEDEDEELINGEN Brandweerdemonstratie OFFICIEELE BINNENLANDSCH NIEUWS Gevonden voorwerpen I Aangekocht door de gemeente Begrafenis K. Hoogeboom VERKEER EN POSTERIJEN Jubileum Collecte MARKTNIEUWS Hond te bekomen ELCK WAT WILS KERK EN SCHOOL De Kaasmarkt Een zonnige Hemelsvaartsdag r De Fancy-fair der St. Jozef- Gezellen R. K. Federatie van het Wit Gele Kruis in het bisdom Haarlem Directe verbindingen van Duitschland naar Nederland Deskundigen bij eindexamens H.B.S. Te Alkmaar Een Duitsche sprookjestuin Schwetzingen, het mooiste Duitsche Slotpark Verschillende mérken sigaren en sigaretten Zie étalage 20 en 25 pCt. korting. Ook in Hongarije een T weelingstation Rijwlelnummer van „De Kampioen" f..' Z Overredén en gedood Mgr. M. G. Vuylsteke voortgang. om geïl- aardig ,,’n Zeil in zicht. Zwaai met je hemd. van eb Sneltrein-dienstregeling lt 7 Boedapest wordt PERSONALIA K.G. Voor eerder huistoe kunnen is óók tot een bezoek =1 X ..Hallo. Jacob. Het sehünt te regenen. Jammer dat we niet onder een boom atin gaan zitten, dan bleven we nn droog.'* geen de aanvoeren stlj- Hiermede is de tweede reparatie van ons klokkenspel tot een goed einde ge- op hij 25 jaar werkzaam is dier firma hier ter stede. Aan het Gem. Slachthuis aan den Helder- schen weg, zyn momenteel 2 honden, t.w. een groote snóekkleurlge hond en een hond grijs met wit van kleur. Het Is wenschelljk. dat deze dieren spoedig worden afgehaald, daar zij anders zullen worden gedood. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po litie. De voorzitter van het Centraal Stembureau. A. F. THOMSEN. loco- burgemeester. Schwetzingen is vermaard om zijn Slotpark .en om zijn asperges, die, bij volksfeesten, overal kunnen worden gekocht en ter plaatse worden verorberd, zooals elders in Duitsch land worstjes. In het Slotpark zullen op 29 Mei en 1 Juni a.s opnieuw de reeds traditio- was bjj Spr. brengt dan een woord van dank aan de vele gevers, die door hun geschenken zoo veel hebben bijgedragen, om te trachten het doel te bereiken; aan de verschillende onder afdeelingen. die voor het muzikale gedeelte zorg dragen en voorts aan al degenen, die in meer of mindere mate, het hunne voor deze bazar hebben bijdragen. Met een krachtige opwekking, om belang stelling te wekken voor deze feesten, ein digde kapelaan Lips. ziekenauto ter plaatse was werd de oude man naar het De voorzitter van het centraal stembu reau brengt ter algemeene kennis, dat het besluit, waarbij hij den heer N. Schats te Alkmaar heeft benoemd tot lid van den ge meenteraad in plaats van wijlen den beer K. Hoogeboom, voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage is nedergelegd. Alkmaar, 30 Mei 1930. Nadat een (gymnasium De drukte 1 Zoo’n mooien Hemelvaartsdag als gisteren hebben we in jaren niet gehad. Buigen ver wachting was het nu eens een zonnige He melvaartsdag, die uitlokte aan bosch, duin en zee. Bergen had zijn eerste zomersche seizpen- dag. waar reeds lang op was gewacht. Bergen was er voor gereed het heeft zich reeds in zijn seizoen-kleedje gestoken, de huizen, restaurants en pensions zijn weer met een frisch verfje opgeknapt, de tuinen ver zorgd en Bergen is weer een en al lommer, de groote tuin van Alkmaar, van heel Noord- Kennemerland. De rennen van de Kennemer Sportclub brachten gistermiddag een aardige drukte in de stad; op de hoofdverkeerswegen was het een komen en gaan van auto’s, motoren en Het orgaan van den A. N. W. B. is spe ciaal gewijd aan het rijwiel en het rijwlel- toerisme. Het bevat beprUpelijkerwjjze veel inte ressants. Vooraf wordt de geschiedenis verteld van de bestaande rjjwlelpadvereeniglngen, waar bij schetskaartjes zijn opgenomen, die een denkbeeld geven van het verrichte werk. Groot is b.v. het aantal rijwielpaden In het Gooi, op de Veluwe en in de Provincie Utrecht. Onze rjjwlelpadvereeniging „Noordkenne- merland" slaat met haar enkel rijwielpad van Bergen naar Bergen aan Zee nog maar een pover figuur. Nuttige wenken voor de kleeding van den wielertoerist worden voorts gegeven, terwijl in enkele lezenswaardlge artikeltjes de ge schiedenis van de ontwikkeling van het rijwiel wordt geschetst. Het nummer Is tevens lustreerd. Woensdagmiddag heeft op de Algemeene Begraafplaats alhier, de teraardebestelling plaats gehad van den heer K. Hoogeboom. lid van onzen gemeenteraad, waarvoor groote belangstelling bestond. Acuter de lijkbaar, die gedekt was met de roode vlag en waarop zeer vele bloemstuk ken waren neergelegd, hadden zich de fractie leden van den overledene, uitgezonderd den heer v. Drunen. de oude 8. D. A. P.-fractle en vele partjjgenooten geschaard. Onder de verdere aanwezigen merkten we op de heeren Mr. Leesberg en Koelma, als vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur en vele oud- medebestuursleden van de vroegere bewaar- schoolvereeniging, als mevr. v. Dam en de heeren Cloeck, Voorhuyzen, J. Kooy en P. A. van Lange. Nadat de kist in het graf was neergelaten, en door familieleden en partjjgenoóten er roode rozen op waren gestrooid, werd het woord gevoerd door Mr. Leesberg, als verte genwoordiger van het gemeentebestuur, we gens uitstedighetd van den burgemeester. Spr. noemde het een droeve taak aan het graf van dezen zoo jong ontslapene het woord te moeten voeren. Slechts gedurende 6 maanden had de heer Hoogeboom zitting gehad in den gemeente raad. en gedurende enkele hiervan was hij nog verhinderd geweest, de zittingen van den raad, wegens ziekte, bjj te wonen. Doch in dezen korten tijd had spr. den heer Hoogeboom leeren kennen-als niemand, die een grooten Ijver aan den dag legde en veel belangstelling toonde voor de gemeente zaken. Na nog gewezen te hebben op hetgeen de overledene in Alkmaar tot stand had weten te brengen en eenige woorden van troost te hebben gesproken tot de weduwe en haar kinderen, eindigde Mr. Leesberg. Hierna nam de heer Bonsema. voorzitter van de S. D. A. P.-fractle het woord, die er op wees, hoe de heer Hoogeboom altijd zijn beste krachten heeft Ingespannen, om te ko men tot wat hjj meende de beste maatschap- plj-ordening te zijn, en als partijgenoot steeds al zijn krachten voor de partij beschik baar had gesteld. De overledene had getoond iemand te zijn, waarop gebouwd en vertrouwd kon worden. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Heertjes, als vertegenwoordiger van het Instituut voor arbeidsontwikkeling en den heer Meijer. Inspecteur van de Centrale Arbeidersverzekerings Deposlto-bank. waar van de heer Hoogeboom hier ter stede agent was. Belde spr. wezen op het groote werk dat de heer Hoogeboom voor die organisaties had verricht. Een broer van den overledene dank te voor de belangstelling, tijds de ziekte en bil het overlijden ondervonden, waarna deze aangrijpende plechtigheid was geëindigd we natuurlijk niet willen be- toogen, dat het daarom gewenscht is, den geheelen markttjjd de bakken te bezigen. Want we weten, hoe de vreemdelingen ge steld zjjn op onze sukkeldraf-sloffende kaas- dragers! Maar tot 12 uur heeft leder daar- voldoende van kunnen genieten en daarna komen andere belangen naar voren. Bjj Koninklijk besluit "an 24 Mei is aan mr. D. van Houweningen, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter, van het college van regenten over de gevangenissen in deze gemeente, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 en 1 uur. de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 27, 28 en 29 Mei 1930. een bril, donker bruine, por temonnaie inh. eer.lg geld, een kruisje met kruisbeeld, een bril, een heerenrjjwiel en een portemonnaie inhoudende eenig geld. Aanwezig en te bevragen bjj de navolgende Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als .ge vonden aangegeven op: 27, 28 en 29 Mei 1930. Een postduif 2079 P. Tuinma Dijk C 10, een double schakelarmband J. Brands Metius- gracht 14. een zilveren broche, C. W. Hard- ijzer, Kenstraatweg 66. een roode postduif, J; Constant Fnldsen 87, een insigne K. L. M Verwejj Tesselschadestraat 3, een roeibootje Omval 3 bjj De Boot, ëen portemonnaie met tnhoud, een hondenhalsband penning 537, D. Kranenburg Baanpad 15, een gele regenjas, Albers 8t. Anthoniusstraat 4. een pakje in houdende een schort G. Bood Heerenstraat 3. een bord van een auto. A. Njjmmegen Pier- sonstraat 6, een kinder-pullover, F. Rab Nleuwlaan 148, een kinderhoedje, W. Hollen berg p.a.v. d. Laan Molenbuurt 18. een zil veren rozenkrans in etui, C. Meeuwsen Boe- zemsingel 43. een halskettinkje (verm. zilver) J. De Bols Westerweg 70. mooie bracht. Zooals Gewetensgvld Bij den inspecteur der directe belastingen is alhier aan gewetens- geld binnengekomen .f 187.76. dan terrein. Naar ons onderhandelingen Opgave van den Marktmeester der Graan markt te Alkmaar. Vrijdag, 30 Mei 1930. Aangevoerd totaal 704 HL. als 67 tarwe 10.5011.50. 301 gerst 7 25—7.75, 256 haver. 6.00—6.25 Boonen. 23 paardenboonen, bruine boonen 14.00—15 00. dulvenboonen 13.00—15.00. Witte boonen 27.0028 00, 13 geel mosterzaad 26.00. 1 karwijzaad 34.00. 35 blauwmaanzaad 33 00 -38.00 Diverse erwten. 8 kleine erwten, groene. 9.00. Alles per 100 K.G. Handel stug. Gedurende de 2 afgeloopen dagen heeft men over het bezoek niet te klagen gehad. Gistermiddag was de belangstelling het geen heel begrijpelijk is gering, doch ge durende den geheelen avond was het een „va et vlent’ van bezoekers. De stemming die er heerschte, kunnen wij het beste vergelijken met de „GA.M.I.T.- stemming.” Dat zegt ieder Alkmaarder ge noeg. Ook de diverse kraampjes hebben drukke zaken gemaakt. Vooral het Rad van Avon tuur met zijn zwaarlijvigen verkooper trok een ieders belangstelling en werkte algemeen op de lachspieren. De diverse concerten trokken ook veel be langstelling. Vooral de Jazz-Band mocht zich in deze dagen in een groot succes ver heugen. doch „8t. Louis", onder leiding van den dirigent, den heer Willy Kohier liet zich met zijn volksconcert niet onbetuigd en toon de den bezoekers duidelijk, dat onder de mu zikanten ook goede zangers schuilden. Het muzikale programma voor morgen avond is als volgt: 7.308 30 8t. Louis. 8.309.30 Jazz-Band 9.30— 10 15 St. Louis 10.1510.45 Mandoline-Concert 10.45—11.30 Jazz-Band. Wij herinneren onze lezers aan de mor genmiddag te houden collecte ten bate van „Huisverzorging", waarvoor verschil lende muziekkorpsen hun medewerking heb ben toegezegd. Vandaag speelde van 11 tot 12 uur weer het carillon van den Waagtoren. nadat het speelwerk Woensdag jJ. ook het heel- en half uur had aangegeven. Geboren Cornells Frederik, z. van Arie Balder en Trijntje Bommer: Maria Barbara, d. van Antonius Boersen en Margaretha van den Broek; Cornelia d. van Nicolaas Winder en Antonia Volger; Pieter, z. van Cornells Smit en Cornelia Vosseur; Cornells Maria, z van Cornells Bloetjes en Geertrudes Mek ken. Ondertrouwd: Pieter Kapitein en Klaasje van Weert; Cornells Zut en Maria Bruin; Engbert Smit en Johanna Schraders; Pieter Kramers en Augusta Thiele. Overleden Lourens de Wildt, 74 jaar. neele „Rococo-Festspiele" worden gehouden. Zelden is een bezoek aan Schwetzingen in drukwekkender dan in het voorjaar, als de seringen bloeien. De reiziger, die uit het Noorden van Duitschland komt, het geweldige mdustrieele centrum van Mannheim en Ludwigshafen achter zich laat en op den tocht naar Karls ruhe, de hoofdstad van Baden, nauwelijks een vluchtigen blik schenkt aan de laagvlakte van den Rijn deze reiziger vermoedt klaarblijkelijk niet, hoe kostbaar de parel is. die in deze schelp verborgen zit! Dit een voudige gebouw' met zijn twee torens, dat men nauwelijks nabij het station .Schwet zingen" heeft bemerkt, is de hoeder van een sprookjestuin. die zoo sierlijk en aantrekke lijk is. als geen ander park van Duitschland. Men vindt hier zoowel de voornaamheid van Sanssouci en van Weimar, als de rijke kunst werken van Veitshöchheim <bij Würzberg) n de natuurlijke schoonheid van Nymphen- urg (bjj München) en van Herrenhausen 'bij Hannover). Hier vindt ieder, wat hij zoekt: de schilder, de dichter, de romanticus, de sentimenteele. de vriend van de natuur. Reeds onmiddellijk nadat men onder de gewelven van de poorten is doorgekomen be seft men. wat in deze tooverwereld te zien en te genieten is. Men ziet uitgestrekte perken, pls in Versailles, klaterende fontei nen, hooggewelfde alleeen. tal van kunst werken. Over dit alles hangt in Mei de zoete geur der seringen en in den zomer de krach tige geur der rozen, terwijl in den herfst het feesielijk-vurlge raSl van het wijnloof op vlamt. en uit den barstenden bolster het warme bruin der kastanjes te voorschijn komt. Het is heerlijk om, na de symmetrische regelmatigheid van den voorgrond te hebben verlaten, te dwalen in den doolhof der En- gelsche plantsoenen, die, met hun kronkel wegen. steeds nieuwe verrassingen blijken te bevatten. Zoo vinden wij een tempel van Mi nerva in den zuiversten Griekschen stijl of een tempel vmi Apollo, met zjjn hooge koe pels. Weinige seconden later, seconden, die echter eeuwen beteekenen, bevinden wy ons in het galante tijdperk, gesymboliseerd door een rococo-buitenverblijf, het badhuis van Karl Theodor. Keurvorst van de Palts, aan wien wij al het schoone. dat wjj hier om ons zien, te danken hebben. Dan keeren wjj terug in de werkelijkheid, om weer wat ver der, geheel plotseling, te staan in het land van 1001 nacht. Op de binnenplaats van de moskee, waarvan de wanden getooid zijn met wjjze spreuken, die ook tot het hedendaag- sche geslacht spreken, staat men als het ware in het Rijk van Haroen el Rasaid. Woensdag JJ. was 't voor ons RK Lyceum weer een mooie dag. Het patroonsfeest, dat dit jaar in de Paaschvacantie viel, was nl. tot dien dag uitgesteld, 's Morgens te kwart over 8 hadden leeraren (-essen) en Lyceis- ten zich in de kapel van het 8t. Elisabeth- zlekenhuis vereenlgd. Ook het Curatorium was vertegenwoordigd De Moderator, de Zeereerw. Heer J. Fil- bry, droeg de H. Mis op. Na het Evangelie richtte deze zich tot de studenten en stelde hun voor oogen het leven van den H. Petrus Canlsius, dat hun in zoo menig opzicht tot voorbeeld kon strekken. Vooral de hooge plichtsopvatting, de weergalooze energie van den Heilige moesten de leerlingen tot even nauwgezette plichtsvervulling en ge stage werklust aansporen. Tijdens het H. Misoffer naderden allen tot de H. Tafel. Daarna réunie in de gym nastiekzaal aan de Bleeker kade, die voor deze gelegenheid, dank zij zorgende en vaar dige handen, in een feestzaal omgetooverd was: overal veelkleurige bouquetten, smaak vol op de rood-wltte en geel-wltte tafelbe- dekking geplaatst. Toen een kort wel komstwoord van den rector. 't Behoeft geen betoog, dat het daarop volgende ontbijt in de grootste gezelligheid verliep. De Hoogeerw. Heer Deken E. P. Rengs en Mr. C. Smal, resp. voorzitter en secretaris van het Curatorium, wilden van hun belangstelling blijk geven, door mede aanwezig te zijn. Een en ander werd ter. zeerste gewaardeerd, 't Was den leerlingen al bekend, dat dit patroonsfeest gecombi neerd zou worden met de jaariyksche bede vaart naar O. L. Vrouw ter Nood. In ver band hiermede sprak de Hoogeerw. Heer Deken eenige hartelijke woorden over dc liefde tot de Moeder God-, tot wie wjj ons met echt kinderlijk vertrouwen moesten wenden. De Rector dankt voor de belang stelling van 't Curatorium, een belangstel- 1 ng, die zich ook nu weer op zoo milde wjjze getoond had. Aan de leerlingen gaf hij nog enkele wenken met het oog op een ge regeld verloop van de bedevaart. der leerlingen uit de derde i namens alle leerlingen gezegd had, werd opgetrokken naar Op de Woensdag ten overstaan van de notarissen Toorenburgh en Wildschut ge houden veiling, heeft de gemeente Alkmaar aangekocht de perceelen Molenbuurt No. 18 en 22 totaal voor de som van f 8750. Deze twee perceelen een boerderij en een woonhuis sluiten aan achter het vrijgekomen terrein van het voormalige Stadsziekenhuis, zoodat dan nu een geheel verkregen is. Wat men in de toekomst met deze ter reinen zal doen, staat nog niet vast, Voor loopig wordt de grond geëgaliseerd en moet in Augustus as. dienen als kermls- Maandag 2 Juni as. herdenkt de heer J. Smit. procuratiehouder bjj de firma De Lange en De Morasz alhier, den dag, waar op het kantoor Woensdagmiddag te de 68-jarige J. Man tel, verpleegde van de Diaconie alhier, die op weg was naar Warmenhuizen, te Schoorldam bjj het oversteken van den weg, door een auto overreden. Nadat een verschenen. Stadsziekenhuis alhier vervoerd. Bij aankomst bleek hij reeds te aijn oreriedrm ter oore kwam vorderen de om hier een overdekte bad- en zweminrichting te vestigen, slechts teer langzaam. Door den nieuwen aankoop is het nu mcge.Tk een weg te maken van de Handels kade naar de Bergerbrug, zonder dat men het nauwe Zevenhuizen behoeft te passee- ren. Daarvoor zou dan echter een stuk van het plantsoen geofferd moeten worden. Radicaler zou zjjn de Dubbele Buurt zoo te verbreeden. dat er een rechtstreekse!) doorgaand verkeer kon komen van Nieuwe- sloot naar Bergerbrug. Waar dit plan echter niei> zoo weinig zou kosten. zal het voorloopig nop wel tot de vrome wenschen blijven behooren.. Nadat door ,.8t. Louis" Woensdagavond een rondwandeling door de stad gehou den, had In den tuin van ’t Gezellengebouw door den vlce-praeses, den Weleerw. Heer J. Lips, de offlcleele opening plaats. Kapelaan Lips qpende dezen avond met den Gezellen-groet en heette hierna alle aanwezigen en medewerkenden hartelijk welkom Spr. vestigde er de aandacht op. hoe door de gezellen, met een jeugdig enthousiasme, In een betrekkeljjk kort tijds verloop, deze fancy-fair is samengesteld. 8pr. bracht dan op de eerste plaats een woord van dank aan al degenen, die er aan hadden medegewerkt den tuin en de zalen zoo spoedig te metamorphoseeren, aan de groote stuwkracht van den Raad van Be stuur. in ’t bijzonder aan den heer Koelman, onder wiens leiding binnen 8 uur arbeid de tuin zoo veranderd was geworden. Spreker hoopt, dat de heer Koelman Zondag met voldoening op de afgeloopen dagen zal mo gen terugzien. Spr. ging dan in extenso na, waarom deze fancy-fair was georganiseerd, waarbij voor at de aandacht werd gevestigd op den deso- laten toestand, waarin het gebouw verkeert, en om het gebouw in stand te kunnen hou den; aldus kapelaan Lips, hebben wij deze feesten georganiseerd. Het was het groote idee van vader Kol- ping om te zorgen, dat degenen, die over dag met werken, onverschillig In welk op zicht. In hun dagelijksch onderhoud moeten voorzien, des avonds, waar zij thuis dikwijls door verschillende omstandigheden geen aangenaam ot gezellig thuis vinden, in een eigen gebouw, onderling de vriend schapsbanden zullen versterken, om daar door te zorgen zich zelvw te vormen tot de gelijke mannen van arbeid van kracht, maar ook tot mannen, die ons geloof overal dur ven te toonen. Dat is ‘t doel van onze gezellen-vereeniging en om dat doel te bereiken moet het gebouw beantwoorden aan de elschen die wij daar aan mogen stellen. Een vereeniging als de St. Jozefgezellen- vereenlglng. die zich nooit naar buiten toont, lijkt dood voor de wereld, en om te toonen, wat tot stand kan worden gebracht, wanneer er eensgezindheid heerscht, is deze fancy- fair georganiseerd Bij den inspecteur van de Dierenbescher ming, Baanstraat. alhier, zijn hedenavond tusschen 7 en 8 uur inlichtingen te beko men ov£r een zich in het abattoir bevinden den donkerbruinen, goed verzorgden, makken hond; geen herderhond. 9 Men meldt uit Hongarije, dat het nieuwe groote omroepstation. dat te opgericht. geschikt zal worden ge maakt om twee programma's gelijktijdig uit te zenden Men heeft dezen maatregel geno men om alle luisteraars in het land in staat te stellen minstens twee Hongaarsche programma’s te beluisteren. klas «ank Runxputte. Een goede stemming, een heel mooi weer, een jube’end-blije lentedag, "t Spreekt, dat tijdens den heentocht 't gebed niet verge ten werd. Te circa 1 uur. dadelijk na aai’ komst, werd een predikatie gehouden d den Zeereerw. Heer J. Filbry in de k van O. L. ter Nood. ZJjneerw. wees op den rjjken schat van genaden, dien wjj door de voorspraak van Gods Moeder konden ver krijgen. De studenten werden opgewekt, in al hun nooden hun toevlucht te nemen tot die goede Moeder. Daarna voor verschil lende intenties gemeen chappeljjk gebed. De dag mag in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Gesterkt door'. ..het tweede ont bijt” werd vol goeden moed de terugtocht aanvaard. Te ongeveer half 4 waren allen weer thuis. Woensdagavond had de jaarlijksche brand- weeraemoustraue plaats op het Waagplein, popuiair wel eens genoemd de schoonmaak van het Waaggebouw. Er was ais aityd veel belangstelling. Een tiental politieagenten ouder leiding van den inspecteur M. zou zorgde ervoor, dat ieder goed zien kon en net verkeer niet al te zeer geiunderd werd. Aanwezig waren o.a. de Wethouders Mr. H. j. M. ceesuerg en J. Ringers, de raads leden mej. Careis en Buiens, de heer Koel ma. gemeentesecretaris en Margadant direc teur van gemeentewerken. De demonstratie stond onder leiding van den oranuweercommanaant 8. Fray man, ge assisteerd door den onaercommanaant F. lungers. 'ie zeven uur kwam de lange stoet van het rooue oranuweeruiateizaai nel ruunt piein opiuuen en werucii auto- en móvorspunen aan uen wateraaut opgesceiu. Ook de uiagi- rus*auuer was naéuunyK aanwezig, xvauat manschappen en materiaal door de aanwe zige autontenen geïnspecteerd waren, vuig een saeuie weasci^a aan. De aiie motoispuneii werden door de roo-i de auto n zou M. ver weggeuracnt en Kregen stai.upiaats respect, op noipieip, Huigurou- wei suaat en Dok. Op een teeaen van den commandant snel den de Korpsen naar de spuiten en Kwamen na n paar minuten m versnelden looppas er mee aanstormen, ijlden naar oen water kant, romen stangen uit. Koppelden aan, ga ven gas en voor men goea en wel van z n verbazing over zooveei jeugdige snelheid be komen was, viogen de smaragdgroene gracntwaterstralen de lucht in, nog geen vijf minuten na het vertreksignaal. Keurig werk en jen bewijs, dat Het Alkmaar wat de brandweer betreft .xtihig” kan zijn. De wedstrijd werd met een neuslengte ge wonnen door het corps: .Kracht en Vlug heid”. Toen alle slangen aangesloten waren, ook de nieuwe Fordauto en 3 op de waterleiding, spoten er elf stralen omhoog en demon streerden wat Alkmaar' bjj een brand zou kunnen verrichten. Er werd een flinke hoog te bereikt, vooral met de autospuit. toen daar een kleiner mondstuk op gezet werd. Nadat ook nog met de Magirusladder ge werkt was, werd het signaal „inrukken" ge blazen. Aangaande het ongeval, dat Z. D. H. Mgr. Vuylsteke, Bisschop van Curacao is overko men, schrijft de ..Amigoe dl Curacao" Maandagavond 28 April, omstreeks half zeven kwam Z. D. H. Mgr. Vuylsteke. in ge zelschap van den E. P. Hulsman te voet van Wishi, waar Mgr. de werkzaamheden aan dé1 nieuwe kerk in oogenschouw was gaan ne men. Wegens het drukke auto- en truckver- keer was men verplicht op het ongeplaveide gedeelte langs den weg te loopen. Bij den in gang van de koraal van San Mateo aange komen. wilde Mgr het geasfalteerde ge deelte van den weg betreden, deed daarbij blijkbaar een misstap en kwam te vallen, juist op den rand van het trottoir. Met be hulp van Pater Hulsman richtte Mgr. zich op. doch was niet in staat een stap te doen. Een juist voorbijrijdende auto werd aange houden en met behulp van enkele menschen kon Mgr. erin plaats nemen, om naar het Hospitaal vervoerd te worden. Aldaar werd Mgr. door Dr. Boogaart onderzocht, die vreesde, dat bet heupbeen gebroken was. Van wege de pijn bracht Mgr. een slechten nacht door Daags daarna werd Mgr. on derzocht met X-stralen, en bleek het, dat de vrees van Dr. B. maar al te waar was, helaas. Het heupbeen was ernstig gebroken, zoodat Mgr. terstond een operatie moet on dergaan. tengevolge waarvan Mgr. geduren de enkele maanden, met het been in gins- vervbavndv, het bed zal moeten houden. is dit jaar het z.g. vervangen door het men weet. tulmelaar-systeem „broek-systeem". Deze verandering is door de firma Ad- dicks uit Amsterdam, onder technische voor lichting van den Palelscarillonist Vincent uitgevoerd. We vertrouwen, dat na deze restauratie in den zomer opnieuw avondconcerten ge geven zullen worden. Al was de belangstel ling vorig jaar niet overgroot, gelocven we toch wel. dat bjj geregelde voortgang, die aanmerkelijk zal stijgen. Ons stadscarillon is een te mooi bezit, het niet op alle wijzen te benutten. We herinneren cr ook nog even aan. dat Alkmaar er nog een beiaardier hij heeft ge- krgeen, nj. de heer P. v. Langen, organist van de 8t. Domlnicuskerk. Deze is leerling van den Mechelschen kunstenaar Jef Denijn en heeft ju. Zondag te Tilburg met groot succes een belaardconcert gegeven. Het speelwerk laat nu voorloopig bij heel uur „Wie gaat mee over zee" en by half slag: ,,’t Zonnetje gaat van ons scheiden" hooren. Bovengenoemde vereeniging vergaderde in hotel Termln’is. Den Haag De voorzitter dr. Gribbeling van Delft opende de vergadering en releveerde eenige bijzonderheden, welke in het afgeloopen jaar zich hebben voorgedaan, waarby hy vooral aanstipte de ingrijpende veranderingen, welke hebben plaats gevonden nJ. de split sing van de Federatie in drie Provinciale bonden. de Noordhollandsche. de Zuldhol- landsche en de Zeeuwsche. Door deze nieuwe indeeling hoopt spr., dat de werkwijze van het Wit-Gele kruis gemakkelyker zal wor den en de propaganda doeltreffender zal kunnen zyn Met genoegen deelt by mede, dat net ledental vooruitgaat, al blyven er genoeg over, die alsnog tot toetreding moe ten worder overgenaald. Spr. brengt een hartelyk woord van dank aan Z.D.H. Mgr. Aengenent. Bisschop van Haarlem voor zyn groote medewerking by en voor het W.G.K. Ten slotte wekt hy allen op het W.G.K.-leven te verdiepen, want on der de 800.000 Katholieken in het bisdom ligt nog heel wat arbeidsveld braak. De zorg voor de onvolwaardige arbeidskrachten, voor het achteriyke kind, het buitengewoon lager onderwys zyn zaken, waaraan in de toe komst door het W.G.K. de volle aandacht zal moeten worden geschonken. Door den secretaris-penningmeester, den heer Lommen van Castricum wordt het Jaarverslag over 1929 uitgebracht. Boeken en kas nagezien door de afdeeling Heems kerk zyn in.orae bevonden Door de enquêtrlce Zr. Jannes uit Haarlem wordt verslag gedaan over hare werkzaam heden. waaruit biykt, dat haar werkkring zich vooral uitstrekt over de zorg voor moe der en kind. Het huish. reglement wordt hierna gewy- zigd en het aantal bestuursleden van 5 op 7 gebracht Als bestuursleden worden her kozen Dr. Gribbeling. voorzitter de heeren Lommen secretaris-penningmeester. Dr. Scheeren van Grootebroek, H. C. van Velzen van Poeldyk en W. de Ruyter van Noord- wyk. Gekozen worden de neeren Dr. Brom berg van Alkmaar en C. Horsing van ’s Hee- renhoek. De voorzitter deelt mede, dat de speldjes- dag voor de vereeniging gehouden zal worden op Zondag 29 Juni a.s Het doel van de gelden, die daardoor worden verkregen, is om te komen tot een Centraal Bureau: De begroeting voor 1930 wordt ongewyzigd vast gesteld. Goedgekeurd wordt het voorstel van het bestuur om tot aanstelling van een tweede enquetrice over te gaan. Hierna sluiting op de gebruikelyke wyze. De Reichsbahnzentrale für den Deutschen Relseverkehr. Berlin. W 35 geeft een snel- trein-dienstregeling uit van de directe ver bindingen van Nederland naar Duitschland. Dit vouwblad bevat 4 tabellen, de eerste vermeldt o.a de direct* sneltrein-verbinding van Nederland naar Bremen. Hamburg. Ber- iyn, Königsberg. Leipzig, Dresden. 1 eslau. de He. die over Emmerik. Kleef of Venlo n. Midden-Duitschland. Rynland, Westfalen en Hessen, de Ille. over Keulen naar Beieren en de BeierSche Alpen en de laatste die over Keulen naar Frankfurt a. Main. Heidelberg (Stuttgart-Bodensee-Miinchen) (Konstanz) Basel; dus een beknopt overzicht van den sneltrelndienst van Nederland naar Duitsch land. ongeveer overeenkomende met de ta bellen, voorkomende in het gedeelte buiten- landsche verbindingen van het groote Ne- derlandscbe spoorboekje By elke tabel is nauwkeurig opgegeven, welke doorgaande rijtuigen in de verschillen de treinen meeloopen, zoodat het geheel een buitengewoon handigen wegwyzer voor het directe spoorverkeer naar Duitschland vormt. Deze dienstregelingen zyn kosteloos ver krijgbaar by de reisbureaux en by de R.D.V. Parklaan 28, Rotterdam. fietsen. Vooral over den Bei gei weg ging den ganschen dag een druk verkeer. Bergen, Bergen aan Zee en Schoorl waren uit hun langen winterslaap ontwaakt en op de anders zoo rustige wegen passeerde on ophoudelijk de lange file van auto’s, fietsen, enz Het strand bood den eersten zomerschen aanblik van drukte en bedrijvigheid. De terrassen van de café’s zaten vol met rustende wandelaars Jazzband-muzlek klonk uit de open ramen. De autobussen konden het vervoer niet aan en reden onophoudeiyk af en aan; even- zoo de Bergertram. die met een lange ry van volle wagons nog honderden naar het mooie dorp bracht. In één uur tyds (tusschen half 5 en half 6) passeerden de Dorpsstraat te Bergen 900 fietsen. 150 auto's, 75 motorfietsen, 5 auto bussen. vier paard-en- wagens endrie kinderwagens de gelukkige uitzonderingen, want de meeste kinderen zaten .Jieeriyk" by moeder achter op dé fiets te „genieten”. Zoo ging het drukke verkeer tot laat in den avond. - In de muziektuin aan de Hoflaan gaf Bergen s Harmonie zyn eerste zomerconcert, dat zeer veel belangstelling trok. Op het traject AlkmaarBergenBergen aan Zee werden 6500 passagiers vervoerd en naar Egmond aan Zee 800. Er hebben zich geen verkeersongelukken voorgedaan. By beschikking <*n den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen is ingetrokken de aanwyzing van dr. Th. Strengers, lector aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, als deskundige by het eindexamen aan de Rykshoogereta^gerschool te Alkmaar op 28. 30 Juni; 1, 2 3, 4, 5 Juli 1930 en als zoodanig in zyne plaau aangewezen dr. W. E. van wyk, privaatdocent aan de Ryksuni versiteit te Leiden, wonende te Rotterdam. Het belooft voor onze kaasmarkt kwaad jaar te worden: gen immers regelmatig. Vandaag bedroeg die ongeveer 200.000 tegen 176.000 op den overeenkomstigen Vrydag vam het vorig jaar. Een belangryke styging dus. een goed deel zal die wel te dan ken zyn aan het feit, dat dit jaar. in tegen stelling met het vorig jaar. de grassland zooveel beter is. Ondanks den grooteren aanvoer, te de markt niet later afgeloopen. Dit komt mede hierdoor, dat men een uur eerder met de bakken gaat rijden. Het dragen met de burrles moge een schilderachtig effect geven, het feit, dat de aanvoerders wat waard. Waarmede

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 21