FEUILLETON ljerdwud& Oto 1b$e£ ^Buitenlandsch &fieuws DE WERELD-ENERGIE- CONFERENTIE TE BERLIJN DE ERFENIS VAN EEN PRINSES Internationale samenwerking De liberalen in Egypte Herrileuwde activiteit De Lena Goldfields 21 personen zwaar gewond ,e De Strijd in China Het leger van Nanking verslagen? Tusschen rechts- en links-radlcalen Critiek op Stalin Komt Tomsk! terug? Een nieuwe moord voorbereid Ongeregeldheden te San Sebastian De Heilige oorlog Auto door d-trein gegrepen KORT NIEUWS 1 doode, drie zwaargewonden Arme koningszoon NIJVERHEID HANDEL EN Het bedrijf sterk ingekrompen Fransch-Dultsche toenadering Op het legervliegterreln Politieke kloppartijen in Duitschland De Britsch - Indische beweging Qe Dusseldorfsche moordenaar Anti-comm. beweging in Siberie Gemengde <Buiterilandsche ^Berichten Otto van Hongarije is al uitgehuwelijkt Wordt de kracht van Gandhi niet erkend? Valschemunterij te Brooklyn ontdekt Op nieuw bloedige botsingen te Hamburg Splendor Gloeilampen fabrieken te Nijmegen Reusachtige brand te Mitchell Field Opnieuw onlusten In Rangoon Is het Nanking front doorbroken? Het memorandum van Briand Het verdere verhoor o De ..Een prooi der s. de toestand eemgszins verbeterd. Charges der politie nieuwe Mei In Ud- F/ In Stalin meer 3C moedige dochter, wilde Mijn leven hangt (Wordt vervolgd) Herziening vaa het verdrag van Versailles al* grondslag berichten het den Op het militaire vliegterrein te Mitchell Field is door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken ten gevolge De New-Yorksche recherche is er na maan denlange nasporlngen in geslaagd te Brook lyn een grootach «opgezette vaschemunters- werkplaats te ontdekken Meer dan ren mil- lloen dollar aan valache dollarbiljetten kon in beslag genomen worden. Tot dusverre zijn er drie personen gearresteerd; er zijn no; meer arrestaties te wachten. waarvan een 25 tal auto's een vlammen werd. De brandschade bedraagt ongeveer 100.000 dollar Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. De perschef van de „Jungdeutoche Orden” Abel heeft gisteren te Parijs voor een publiek van eenige duidenden een voordracht gehou den over Duitsch-Fransche politiek. Volgens hem waren de vredesverdragen van 1919 op een onmogelljken grondslag gebouwd en wa ren aan de vaststelling der Duitsche oostgren- hem echter uitvoering te geven aan rijn voornemen. Zij slaagde er In te vluchten doch beef nog den geheelen nacht verbor- In struikgewas aan den rand van het daar rij vreesde, dat K. nog naar Kag*atuar van den Franacben rechter in ■riand’s Fan-Ewropa. Op de borden staat: ..Niet dringen!” en „Weent kort, ww tijd is even kostbaar als de enae." muur en na eenig tasten greep hy het pakje met meer voldoening dan een uitgehongerde naar kostelijk voedael. Snel liet hi) rich naar beneden glijden, maakte het zakje open en weldra werd zijn cel verlicht door het schijnsel der kaars, dat een vreugde «aas voor zijn oogen. die zoo lang reeds het licht hadden ontbeerd Zeg niet waar gij rijt, riep de stem van buiten. Hoe had de advocaat dat ook kunnen doen, daar hij het zelf niet wist? Trouwens, hij be greep wel. dat zyn boodschapper zyn leven op het spel zette. Dan begon hij te schrevenZijn hart stortte zich als het ware op het papier uit. Eenige oogenbllkken vergat hy zón vreese- Ifjken toestand en een glimlach kwam op zijn gelaat. Hij zag haar, de lieve Paula, vóór zioh. lachend als een troostende engel, haar mooie oogen een weinig verduisterd door de tranen, maar toch moedig en sterk. Als in een droom voelde hl) haar hand in de zijne, zd* oog ontmoette haar blik en zacht fluis terde hij haar toe: O, liefste Paula, ik ben nog niet dood, aooais gij vreesde en voor u wil Ik leven! *J het onderteekenen van het papier dat M tot op de randen beschreven had, ver dween plotseling dat zoets droomgezicht. Hij maast zich haasten en daaróm wikkelde hij snri kaars en brief weder In het grijze pak- P*er. maakte het rolletje aan het touw vaat en riep: Ik ben klaar! deelt mede, dat Kiirten ar- Naar de Ag Indo-Pacifique uit Peking meldt, maakt het hoofdkwartier van het noordelijk leger bekend, dat de noordelijke troepen een groote overwinning op ue troe pen van Nanking hebben behaald. Het leger van Nanking bou 20 000 man aan gevangenen hebben verloren en zich op den terugtocht bevinden. De slag «ou zich in de streek van Kwei- toe, aan de spoorlijn Kaifong—Tsjoetsjoe hebben af gespeeld de reap, organen der vechtersbazen natuurlijk altijd de tegenpartij de gegeven en als degene aangewezen. zen de grootste gevaren verbonden. De heer Abel sprak zich uit voor een Duitsch-Fran sche toenadering met als grondslag de her ziening der vredesverdragen. Als Frankrijk zich niet bij deze opvatting zou kunnen aan sluiten. dan moest Duitschland bij andere volken vriendschap zoeken. Te Rangoon is het. naar gemeld wordt, opnieuw tot onlusten gekomen. Een groep kinderen werd bij een poging om een tram wagen te hinderen, in Burma, door de politie beschoten. Twee personen werden daarbij gedood. Het totaal aantal slachtoffers te Rangoon bedraagt thans 80 dooden en 800 gewonden. Ik- Pesjawar hebben de Britache militaire autoriteiten strenge maatregelen genomen tegen den zoon van het dorpshoöfd Turang- zai. Nadat de troepen op duchtige wijze van Naar uit Moskou wordt gemeld, publlcee- ren de bladen een besluit van den Raad van Volkscommissarissen, volgens hetwelk de Sowjetregeerlng thans er toe overgegaan zou zijn het eigendom van de Engelsche Conces- slonnaresse der Lena Goldfields in beslag te nemen. Uit den tekst zou blijken, dat de Engelsche maatschappij de levensmiddelenvoorziening van de bevolking in gevaar zou hebben ge bracht. Na de stillegging van den arbeid in de bedrijven der Lena Goldfields is ook het scheepvaartverkeer stilgelegd. Aangezien de schepen eigendom zjtn van de maatschappij, heeft de Sowjetregeerlng de Inbeslagname der rivierschepen en uitleve ring ervan aan de autoriteiten van het Com missariaat van Verkeerswezen bevolen. Volgens de laatste ontvangen uit het hoofdkwartier, zou het het leger van generaal Jen gelukt zijn, in den op- marsch naar het Zuiden het front der Nan- kingtroepen te doorbreken en in totaal 50.000 gevangenen te maken. No. 10 30 Mei De verbinding tusschen Nanking en Han- kau is verstoord. Naar verluidt afdeelingen Uit C$!arbln wordt gemeld, dat een anti communistische beweging zich snel over geheel Siberië verspreidt. In een gebied ten Oosten van de Wolga en in West-Siberië hebben de Mohammedanen den heiligen oorlog tegen de Russische autoriteiten ge proclameerd. Volgens den specialen correspondent van de ..Dally Herald" heeft de jongste rede van Wedgwood Benn, den minister van Indië. in Indië groote teleurstelling veroorzaakt, zelfs onder hen. die bereid zijn deel te nemen aan de ..round-table"-conferentle te Londen. Naar de meenlng der leiders van het Na tionaal Congres weerspiegelt de rede de re pressieve maatregelen van het oogenblik. naar de meenlng van de liberalen blijft zij in gebreke, de kracht der beweging van Gandhi te erkennen. Het feit dat Benn heeft nagelaten het plan voor bespreking der con ferentie aan te geven, of te .antwoorden op de voorwaarden, door Gandhi genoemd voor het aflasten van de beweging van burger lijke ongehoorzaamheid, beschouwt men hier als een slag voor de elementen, die bereid zijn de kloof tusschen Londen en het Con gres te overbruggen. Sir Pinroze Sethna, de voorzitter van de Al--Indlsche Liberale ver- eemging. veroordeelt de rede, daar zij nie mand verder brengt. Hij verklaarde dat de ..round table”-conferentle een reusachtige klucht zou zijn, indien men de leiders van het Congres er niet toe kan bewegen, die bij te wonen. ■ouden eenige troepen - van het leger der Nankingr» geering aan het muiten rijn geslagen. Het Noordelijke leger aou voor Tslnanfu staan, de hoofdstad der provincie Schantung. Uit Lynden wordt nader gemeld: Uit het hoofdkwartier van het Chineesche noordelijke leger worden geruchten ver spreid. volgens welke Tschangtachau over vol sou zijn van gevangen genomen solda ten der Noordelijke legers. De Nankingtroe- pen zouden zich langs den spoorweg van Pekipg naar Hankau terugtrekken. Een dof gerommel, voortgezet door de echo's der bergen, weerklonk tot in de diepste dalen en drong zelfs door tot Renés gevangenis. Het jongmensch dacht aan zijn moeder, zijn zuster en vooral aan zijn ver loofde. Zou hij hen wel ooit weer terug zien? Zouden zijn vijanden hem nog wel ooit laten ontsnappen? In zijn droefheid ging zijn ziel naar God, die alleen uitkomst kon geven of tenminste troost en kracht in deze beproeving. Drar opeens hoorde hij een gerucht bul ten <lct hem zoo bekend was. Den schok van een zwaren steen tegen den torenmuur vernam hij ondanks het ge ratel van den donder. Dan was alles weer stil. Wie kon zich dan op dit uur en bij zulk een weder in deae woeste eenzaamheid wa gen? Plotseling, als een geweldige donderslag uitgerateld was, hoorde hij een mensche- HJke stem by het kleine raampje. Mijnbeer de Oorly, luister een». Kom Stalin zou volgens den Moskouschen cor respondent van de ..Daily Herald" te kampen hebben met een sterke ondergroudsche critiek van leden der communistische partij in Rus land. De „rechter vleugel,” zegt de corres pondent, is actief en er hebben politieke ma noeuvres plaats, die waarschijnlijk bij voor baat de beslissing van het partijcongres en de politiek der volgende twee jaar zullen be palen. De voorbereidende conferenties zijn thans het tooneel der worsteling. In verband hiermede is het merkwaardig dat Tomsk! weer naar voren komt. Ofschoon formeel lid van het „Politbureau,” was Tomskl. evenals Boecharin, vele maanden lang uit het dat de Senaat douane-politiek van Amerika; vaste ^urcht is ons geld." Naar het Hbld." verneemt is het bedrijf van de N.V. Splendor Gloeilampenfabrieken te Nijmegen sterk ingekrompen. Waren aanvankelijk in dit bedrijf ongeveer 1500 per sonen werkzaam, thans bedraagt dit aantal nog slechts 150 alleen op contract te werk gestelden. De fabricage van radiolampen Is stop ge zet en van de auto- en huisverlichtingslam- pen. waarvan vroeger vijftien series in den handel gebracht werden, worden thans nog slechts enkele series vervaardigd Volgens de ..Daily Telegraphmaakt men zich in Volkenbondskringen bezorgd over de eventueele uitwerking van het memorandum van Briand op de nlet-Europeesche leden van den Volkenbond. Als gevolg hiervan is er weer groote belangstelling voor een reeds vroeger eens door den secretaris-generaal van den Volkenbond. Sir Eric Drummond, opgesteld plan tot het in het leven roepen van speciale permanente commissies voor Europeesche, Aziatische en Zuid-Amerikaan- sche kwesties. gen boech. haar zocht. In twee gevallen heeft K. moordaanslag gepleegd zonder wapenen, alleen willende wurgen. Volgens zijn bekentenissen heeft hij echter nog me^r van dergeljjke pogingen gedaan, welke gevallen echter nog niet on derzocht zijn. HU verklaart echter tevens dat worging hem in geen der pogingen ge lukt ia. Waarschijnlijk heeft hij derhalve twee dagen voor zijn arrestatie 2 hamers gekocht als wapenen. In den loop van van daag is het gelukt deze hamers te vinden ZU waren door twee jongens gevonden, 'nauwkeurig op de plaats, die K. had opge geven. K herkende de beide hamers, toen zU hem getoond werden als zUn eigendom, nadat hU te voren een nauwkeurige be- schrUving er van had gegeven. Een Wolffbericht meldt nog. dat Kiirten blUkens de resultaten van het onderzoek de meisjes Albermann en Hahn heeft vermoord met behulp van een schaar. Dit moordtuig is in de woning van den dader gevonden. een bespreking van de nieuwe fase, waarin de „koningsquaestie" gekomen la door het gebaar van aartshertog Albrecht, die Otto heeft erkend als hoofd van de koninklijke familie, vermeldt de correspondent van de ..Voss. Z." te Boedapest os, van de plannen voor een huwelUk mettertijd met de ItallaSnsche prinses Maria Francises (in 1914 geboren». „Otto aal om konlng te worden, den steun hebben van Italië hy aal In den ko nlng der Belgen te Parijs een pleitbezorger hebben. Toen de Itallaanache kroonprins Um berto zyn bruid haalde, hebben zij ex-kelaerin Zlta en Otto een bezoek gebracht: in Romein- sche, in fascistische kringen geldt het als een bekend geheim, dat de jongste zuster van Umberto voor Otto is bestemd.” Gisteren is nog een collega van Kiirten gearresteerd. Meuter genaamd, die verdacht wordt Kürten diens slachtoffers in handen te hebben geleverd. Ook het laatste slacht offer van den moordenaar was aanvankejyk door een anderen man meegetrrxind_ trtriat Kiirten t^n tooneele verscheen, die haar meenam. Uit Ban Sebastian wordt aan de ..Petite Gironde" gemeld, dat gisteren twee magazij nen. by wUze van protest tegen een afge- kondigde verbodsbepaling, hun personeel vrij af gaven. Er vormde zich een stoet, waarbU de patroons zich hadden gevoegd. Ondanks het verbod van den clvlelen gou verneur poogde de politie de betoogers tegen te houden. Gewapend met sabels en revolvers deed zy een charge op de menigte Deze begaven zich achtereenvolgens naar het gebouw van het provinciaal bestuur en het paleis van den gouverneur Zy «herpen met staenen naar de politie en de toegesnelde gendarmerie De politie deed verscheidene charges, doch de betoogers hielden het ver keer stil en vernielden de tramwagens. 's Avonds om acht uur was de orde her steld. Vijftien personen werden gewond. Tien Jongelieden werden gearresteerd, van wie er vier in hechtenis zijn gehouden. zooat binnen-scheepvaart, waterkracht en brandstof, alleen langs internationalen weg kunnen worden opgelost. Voor de Berlljnache conferentie heeft Ritkspresldent von Hindenburg het eere- protectoraat op zich genomen. In 400 ver slagen. die in 34 aigeineene verslagen zyu bjjeengevat, zullen de afzonderlijke proble men der kracht-economie worden besproken. Het hoofdaandeel aan deze verslagen heb-"1 ben de Vereenigde Staten van Amerika, terwijl Duitschland met 80 bijdragen op de tweede plaats komt Het zwaartepunt der onderhandelingen zal de kwestie van den energie-afzet vormen. Dit probleem is bui tengewoon nauw verbonden met de ontwik keling oer wereld-economie cn speelt juist op het oogenblik een groote rol. Daarom zullen de beraadslagingen In deze richting van bijzonder belang zijn. De deelnemers der conferentie zullen, na afloop hiervan, de grootste industrie-bedrijven van Duitsch land bezoeken en zich dus een goede voor stelling kunnen maken van Duitschland's ontwikkeling. Op de bevoegde plaatsen wordt, naar aanleiding van het bijeenko men der werekf-energle-conferentie, weder om de hoop uitgesproken, dat de volken krachtig zullen samenwerken in het belang der algemeenheid dit zou geheel In den geest van het huidige Duitschland zyn. De komende wereld-energie-conlerentie, die voor het eerst In Duitschland plaats heeft, zal aan de internationale samen werking een belangrijken dienst kunnen bewijzen. De deelnemers aan deze confe rentie. onder wie zich, naastleidende staatslieden, ook talrijke vooraanstaande vertegenwoordiger» van techniek en weten - schap, van ihdustrie en economie, uit on geveer 50 staten der wereld bevinden, zul len rijkelijk gelegenheid vinden, om boven hun persoonlijke opgaven uit te gaan en bet groote algemeene probleem der inter nationale samenwerking te dienen. Tot nu toe is er slechts een enkele vol- oqoiferentie geweest en wel in het jaar 1924 in Londen. Van Engeland is het idee uitgegaan, om. in den vorm van een we- roeld-energie-conferen tie de voortbrenging, verdeeling en toepassing van energie in wetenschappelijk en industrieel opzicht te bevorderen door middel van gemeenschappe- HJken arbeid. Sedert Londen hebben er slechts gedeeltelijke conferenties plaats ge had: in 1926 in Bazel, in 1928 in Landen, in Mei 1929 in Barcelona en in den herfst van bet vorig jaar in "£pklo. waar tegelijk het groote wereld-congres van ingenieurs werd gehouden, dat een groot succes voor de internationale samenwerking is gewor- '>dem. Het is gebleken, dat de kwesties, die op deze conferenties werden behandeld. Woensdagavond is het te Hamburg op nieuw tot ernstige botsingen gekomen tus scheh Nationaal-Sociallsten en Communis ten. Aan belde zijden vielen rake klappen. Eerst nadat de politie versterking had be komen. gelukte het haar, door charges met de gummiknuppels, de vechtenden te schel den. Ook op andere plaatsen in de stad raakten de communisten en nationaal- socialisten slaags. In totaal werden 21 per sonen gewond. Een 22 tal arrestaties werd uitgevoerd. In een officieel communiqué bevestigt de Hamburgsche politie deze bloedige inciden ten. waarbij wordt opgemerkt, dat zij tijdig I heeft ingegrepen. Mohamed Pasja Mahmoed. de vorige pre mier. bezocht Woensdagmorgen het paleis tot het overhandigen aan Mohamed Tewfik Pasja Nessim, het hoofd van het koninklijk kabinet, van een petitie bestemd voor konlng Foead. Deze petitie, die door het Liberale Comité en veertig vooraanstaande leden der liberale party, met inbegrip van alle leden van het kabinet van Mahmoed Pasja, is ge- teekend, betoogt dat de Wafdisten de vrij heden van het volk hebben gestolen. Zij zet uiteen dat de libérale hadden gehoopt door het aannemen van een passieve houding een reactie te veroorzaken, die zou leiden tot het herstel van normale toestanden, doch uit de klacht dat de tegenwoordige verkiezingen voor Senaat en Provinciale raden zijn be- schouwd als verontschuldiging voor verdere -de vuurwapenen gebruik hebben gemaakt, Is schendingen van de vrijheid. Volgens den correspondent van de „Times" te Kaïro schijnt dit er op te wijzen dat de liberalen inzien dat zij opnieuw een actieve rol in de politiek moeten gaan spelen opdat zij niet als afzonderlijke partij zullen ophou den te bestaan, zoodat thans het gevaar be staat dat er ernstige conflicten ontstaan tus schen hen en de Wafdisten. Ir. verschillende Berlyuscbe bladen wordt alarm geslagen 'naar aanleiding van de voortdurende en tn aantal steeds toenemen de politieke kloppartijen tusschen rechts- en links-radlcalen. tusschen HiUerianen en Sov- jetaanhangers, waarbij herhaaldelijk dooden en gewonden vallen en dat niet alleen onder de deelnemers, maar ook onschuldige Voorby gangers In wordt schuld <fie „begonnen is. Maar de doodeiyke gevolgen van de vecht- partyen te Berlijn, en ook elders in het land, kunnen den strijdlust niet bekoelen. Integendeel. Het Hitleriaansche orgaan, de „Völkische Beobachter”. wekt volgelingen op tot nieuwen strijd en constateert, dat ge vochten zal moeten worden „totdat wjj de macht in handen hebben." In hetzelfde blad wordt meegedeekf. dat de vereenlgtng van nat soc. doktoren by Adolf Hitler heeft aangedrongen op invoering van een derge- lyke hoofdbeschenning voor de nat. soc. strijdera! Terwyi de „D. Allg.«Z." aandringt <K> ver- scherptng van de politie-maatregelen om de veiligheid van het Beriynsche publiek te waarborgen tegen bet toenemende „politie ke rowdydom en spottend constateert, dat men aan het Pruisische ministerie van bin- nenlandache zaken blijkbaar geen tijd heeft om aandacht te wijden aan zulke zaken, daar men te veel in beslag genomen is door aoalitietorgen. is een medewerker van de „Voas. Z.” naar den hoofdcommisaaris van politie gegaan om deze te vragen of er niet* gedaan kan worden tegen de toeneming van deze politieke vechtpartijen. De heer Zör- giebel antwoordde dat de politie al het mo- geiyke doet om de excessen tegen te gaan. Met grooten nadruk wees hij op de z.g. dringende noodzakelykheid van een ver scherping van de wet tegen het dragen van wapenen, waarbij dolken, boksbeugels enz. geiyk gesteld zouden worden met vuurwape nen, terwyi op eventueele overtredingen on- middeliyk snel recht behoorde te volgen. Men overweegt thans bil de politie het nemen van zeer ernstige maatregelen tegen de radicale groepen. i Geen antwoord. i Opnieuw irep hy en nu luider, maar nie mand scheen hem te hooren, .Oplettend luis terend vernam hy een haastigen stap als van i iemand die achtervolgd wordt, en verschei dene treden tegeiyk een trap opsnelt Daarna plofte er iets zwaars neer. Rene had al zijn mannelijke energie noodig i om niet in snikken uit te barsten. Met den boodschapper was de zoete hoop verdwenen, welke hem zoo gelukkig had gemaakt in zyn ongeluk. Het onweder duurde voort en bulderde vervaariyk boven en tusschen de bergen. En in de ziel van den gevangene was het nacht, duisterder en banger dan daar bul ten, een nacht waaraan geen einde scheen te korten. Op dit diep nachtelyk uur bleven er twee kamers verlicht op het kasteel van Font-Aulade. Mynheer de Rochebel en rijn dochter sliepen niet. Paula was ten prooi aan wreed droeve gedachten. De onthulling van den ongelukkige, dien zij verpleegd had. liet haar geen oogenblik met rust. Rene gevangenhaar verloofde In handen van moordenaarsmet den dood als bet zwaard van Damocles aan een iynen draad boven zUn hoofd Een enkel woord kon alle hoop vernie tigen. had de gewonde steenhouwer haar gezegd Den advocaat trachten te bevrijden, zou gelijk staan met rijn eigen leven bloot te stellen. maatschap der party gezet en in een zeer ondergeschikte positie geplaatst, in verband met wat men beschouwde als zyn beslist- rechtsche neigingen. De vorige maand echter werd hy als eerelid gekozen van de twee grootste party-conferenties in de stadsdistric ten van Moskou. ..Prawda," het orgaan der Communistische party, verbergt het feit niet, dat de aanhangers van den rechter vleugel thans, tijdens de Congreadlscussles. pogingen doen om steun te winnen voor hun ideeën die in hoofdzaak neerkomen op verlangzaming van het tegenwoordige tempo naar het socia lisme. Worosjilow. de Volkscommissaris van Oor log, heeft imusschen in een Zaterdag gehou den rede zyn algeheele overeenstemming met Stalin beleden, doch Nadesjda Kroepskaja. de weduwe van Lenin, heeft in een belangrijke conferentie te Moskou scherpe critiek ge oefend op de collectivlsatlemethoden van Stalin. De correspondent zegt dat terwyi vóór het Congres van 1927 de partyieidlng tegenover georganiseerde en heftige opjXMltle stond, thans de leden van den rechtervleugel trach ten „van binnen uit te boren.” Stalins positie zou door de actie echter niet werden aangetast. Had de Voorzienigheid de openbaring dezer vreeselyke waarheid dan toegelaten om de angsten van haar hart te vergroo- ten? Rene in handen van moordenaars! Die- woorden, wélke zij steeds weer her haalde. sloegen naar met zooveel ontzetting, oat zy byna geen geregelde gedachte kon vormen. De advocaat had eveneens naar den ver borgen schat willen zoeken, maar zyn ver metelheid moest hy met de vryheid. mis schien met den dood bekoopen. De dulvelsche bende, die al die ellende veroorzaakte, moordde, terroriseerde zonder dat haar wandaden door het gerecht kon den worden bestraft. Mynheer de Rochebel, hardnekkiger dan ooit, bleet op het kasteel wonen. En Paula, zyn beminneiyke. hem niet verlaten Wel betuigden vriejsden en kennissen, dat het onverantwoord en dwaas was. aldus het leven vol gevaren en angsten met den no taris te deelen. doch het meisje bleef by haar heldhaftig besluit. Zy beschouwde het als haar klncjprpllcht by haar vader te blyven. zoolang deze dit vervloekte hol aou bewonen en waar Paula een plicht zag, vond zy steeds de noodige kracht. zoo dicht mogeiyk bij bet venstertje, ik heb u wat te zeggen Die stem kende René, want hy had haar reeds eerder vernomen. By eenig nadenken herinnerde hy zich, dat rij van den gevan genbewaarder was, die de eerste week van de opsluiting hem bezocht had. Kwam deze man hem thans de vryheid brengen of een vermeerdering van ellende? Hy klauterde tegen den wand op, klampte zich aan eenige vooruitstekende steenen. zoolets als een vensterbank, vast en deed bovenmenscbeiyke (pogingen om zoo dicht mogeiyk te komen by dat wezen, dat medelijden met hem scheen te hebben en hem wellicht iets heel byaondens te zeggen had. ik luister, gei hy toen 14 zich zoo had opgeheschen. dat hy in die vermoeiende houding eenige minuten zich kon handha ven. Wie zyt gU? Mijn naam doet er niets toe, ant woordde de onbekende buiten. Ik heb uw verloo'de vandaag gezien. Ik heb haar over u gesproken. Paula, vroeg René opgewonden, hebt gy Paula gezien. Waar <fan? En wat heeft zy u verteld? Zy tracht u te redden. Kent gy haar dan. Ja, zy is een engel dat meisje, een engel die weldoende rondgaat. Ik ban ri«k. ■waar itak geweest. Ik ben tn esn ravyn gevallen «n men heeft my toen naar het dorp vervoerd, zy heeft my venorfd, my MUNSTER, 29 Mei (VX>.) In den afge- looper. nacht liep een D-treln by den spoorwegovergang Oostelyk van het sta tion Bruckmuhlen op een auto, waarin een zestal personen gezeten was, afkomstig uit OsnabrucK. Een der inzittenden was op slag dood. Vier andere inzittenden werden gewond, van wie twee zwaar. De auto werd geheel ver pletterd. terwyi de locomotief licht bescha digd werd. De spoorboomen waren reeds neergelaten. Door het herhaald verzoek der inzittenden van den auto om de spoorboomen nog even te willen open doen, had de baanwachter zich lat enoverhalen, met het vermelde noodlottig gevolg. De recherche vrywillig heeft bekend, kort voor zyn restatle een nieuwe misdaad te hebben voorbereid Met dat doel had hy in den nacht van 22 Mei op de plaats, waarheen hy zyn slachtoffer dacht te lokken, reeds twee ha mers neergelegd, die echter Inmiddels ver dwenen bleken te zijn Niettemin acht de politie zyn mededeelingen geloofwaardig. De recherche tracht thans dc beide hamers op te sporen, die Kiirten. naar hy zelf bekende by het begaan van eenige zijrrifc moorden gebruikt heeft en die als bewysstuk van groote waarde zyn. In het jwlltlerapport van heden over het verhoor van den moordenaar Kiirten, wordt oa. gezegd, dat het door dr. Schnelckert üigesteldc graphologische onderzoek zonder voorbehoud de gelijksoortigheid van de door den dader geschreven brieven en de onlangs door Kürten zelf gegeven handschrijfproe- ven tot resultaat heeft gehad. Deze brieven heeft hy geschreven op gewoon oud wit pak papier. dat afkomstig was uit een levens middelenwinkel. waar hy zyn levensmidde len betrok. Volgens zyn eigen verklaringen heeft Kürten de brieven alleen geschreven met het doel ze gepubliceerd te krijgen en daardoor de bevolking van Düsseldorf in groote opwinding te brengen. Verder bevat het politierapport verkla ringen van Kürten over de gevallen Goldhausen. Mantel en Kornblum. Verder verklaart de moordenaar, dat hy op 31 Augustus 1929 in d« nabyheid van het cen traalstation Karollne Herstrass uit Neuss ontmoet heeft. Nadat rij gezameniyk ergens gezeten hadden gelukte het hem het meisje over te halen tot een vry lange wandeling. Hy bracht haar naar Torfbruch terug. Het meisje verzette zich onderweg tegen zyn on betamelijke voorstellen waarop hy haar worgde en in het struikgewas wierp. De door Kürten gegeven schildering van het gebeurde, zoowel als een zeer uitvoerig verhaal over den inhoud van het gesprek met het meisje komen volkomen overeen met de verklaringen van het slachtoffer. Onbekend is het volgende geval: In Maart van dit Jzar sprak Kürten op het station Vorplatz een meisje aan, wier naam hy niet kende. Dit meisje is intusschen opgespoord Allereerst bezocht hy een café met haar en ging daarna naar de Grasreckestrasse waar na belden te voet naar het bosch wandel den. Hier viel K. het meisje aan en poogde, gelyk hyzelf beweert,haar te worgen. Het krachtig verzet van zyn slachtoffer belette De president van Bolivia. Blies is. volgens het gezantschap te Washington, af treden. De Ryksraad heeft het handelsverdrag met Polen met 40 tegen 25 stemmen aange nomen Te Moren 1 heeft een hevige gasontplof fing plaats gehad toen ren 50-tal arbeiders in een tunnel aan het werk was. Drie inge nieurs en 26 werklieden werden gewond ter- wyi 1 arbeider gedood werd De overigen konden zich in veiligheid stellen. ellendeling én misdadiger. Zy heeft my ook inwendig genezen en bekeerd. Zij vreest, dat gy dood zyt en daarom heeft zy veel ver driet. Wat heeft zy dien dag geweend! Haar tranen bewogen vrij cn in ruil voor haar liefdevolle zorgen heb ik haar verteld, dat gy niet dood waart, maar alleen gevangen gezet Ik heb haar dat megedeeld. of schoon ik aam myn meesters gezworen heb te zullen zwygen. Als zy wisten, dat ik hier tot u spreek dan zouden IzU my zeker dooden. Ondanks eigen droefheid popelde Réné's hart een oogenblik van vreugde by het ver nemen van het wonder dht zyn lieve Paula door haar goedheid en teederheid had ge wrocht - Hebt gy haar gezegd waar ik was. riep hy door het raampje? Ben ik ver van Font-Aulade? Ik weet niet eens. waar ik mij bevind. O in naam van haai dte u gered heeft, zeg hun dat zij my bevryden! Dat is onmogelyk, -antwoordde de an- der, onmogelyk! Myn leven hangt er van af. Ik word gecontroleerd, bewaakt. Ik heb haar beloofd een briefje, of wat ge wilt mede te brengen voor haar. Hier. Ik laat een pakje naar binnen giyden aan een touw. Daann zit een kaars, lucifers, papier en pot lood. Vlug, schrijf hw Dot Is alles wat Ik voor u kan doen. Mor gen aal ril dan uw schrijven ontvangen. Ik heb er ook een enveloppe bijgedaan: die kunt gy sluiten, want ik vertrouw op u. René hoorde een »cht geritsel langs den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2