Cheque-koersen Spiegelgladde opschilderverf alsmede grondverf, plamuur, stopverf, lijnolie, lakken, beitsen, kleurstoffen enz. enz. enz. DE HUWELIJKSWETGEVING IN SOVJET-RUSLAND Laatste Nieuws v. h. JAN DE VRIES \H AMSTERDAMSCHE BEURS Aan den vooravond der revolutie De „Graf Zeppelin” RECHTSZAKEN Een schipper met 8 dagen gestraft VOETBAL PROVINCIAAL NIEUWS Filmsterren beroofd Jubileum wedstrijden te Viersen Een spoorwegverbinding AmsterdamDen Helder Het Olympisch Congres te Berlijn Concours van den Chr. Bond van Harmonie- en Fanfare- vereenigingen in Noord-Holland Wetsontwerp tot onteigening aangenomen Amerikaansche paspoorten Het Huis van Algevaardigdcn keurde een 27% Aandrijving van stoomvisschers-vaartuigen ALKMAAR - Telefopn 324 De Düsseldorfsche moordenaar Denis niet beschikbaar voor Boedapest Op 9 Juni aji. De kindersterfte te Lübeck A. V. Wijnberg t N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” Zaadmarkt Een merkenkwestie 2% 4 I r Excelsior, Texsl, Nederland Sursum Een terugblik de Belangrijke besluiten VRIJDAG, 30 MEI (•■Uai aan «H 170 Cultuur, Politiek, Godsdienst De vrouw van Al Jolson wist te vluchten 5”/ 470 te l i l i i t i waarin wone r i Er zich 10 tot 5 dollar en de maximale geldigheids duur wordt uitgebreid nn 2 (ot 6 jaar. Federatie; amateurs 1910 1910 1919 1911 102*/,, 102**/,, 101 101 Vs 96*/, 175% 153 170 139% 114 92 175% Koet» LIS 1 t 44 sec., 2. Dusseldorf 44.2 sec.. 3. handbreedte achter». Verspringen: 1. Mölle 'Düsseldorf» 7-41 M„ 2. Peters (Nederland) 7.17 M 3. De Boer (Nederland» 7.08 M. Par|j» Urwei UOSMteD New-Vort Berlijn ótinco Bobs Madrid CM» Stoeknoias Knnennagw Praag 'Varschau Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Maxwell Vorig» Koersen 226 50*/, 18'*, 72% 135 203% 35 403% 160 19 27*/, 104 89 64 350 365 76 383 r I i i i t 1 l haar vrouw lief". Industr. Buitenland Anaconda Cert Risk Rubber Separator Zweedsche Lucifer» 289% 136 100% 111 399% i I i 136% 203*/, 226 51 •9*/, 73 46% Mijnbouw Boeton Mijnbouw. Alg. Exploratie 121 4 130 sxd. 292 33 3i% 69 176% 25*/, 27 102*/,. 102**/,, 103% 101% 96»/, 9.70 34.65 12.07% 2.48 59.30 48.05 13.— 30.30 66.45 66.65 66.45 7.30 35.— 27.— 140 114% 90 57 104% 46 88 66% 5“i. 352% 366 79% 382% 62 Petroleum Dorische Petr. Oaboee - Kon Olie Perlak Peudawa Continental Ol] 1 Spoorwegen Union Pacific Wabaan Chic Mllw St Pau» Kansas CU, South Erie 4de afd Fanfare: Arti et Reglione, Haar lem. 48 punten, 2e prijs; Excelsior, Texel, 41 punten. 3e prijs. Staatsleeningen 5% Nederland S% Nederland 4H Neder! 4K Nederl N Jnd.1929 B 4de afd Harmonie: Chr Harmonie Kapel, Wormer. «2 punten, 2e prijs Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Ml)... Soli Deo Gloria, Alk- 2e prijs: 286 128 exd. I 103% 110 393 Scheepvaart HoU Amenka Lijn dito Gem Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart- Unie. Marine oomm. Manne pref Suiker RV A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 385% 34%. 402 157*/ 19% 26**-,. Tegen Zeppelin", op w< op 12’ 28’ N B. ei werd een radiogram van boord van luchtschip ontvangen, dat men Barbados was gepasseerd. Men koerste toen In Noord-wes- teljjke richting. Het weer was niet bepaald gunstig, maar het luchtschip behield een flinke snelheid. Men was echter eenlgszlns anders gekoerst, dan oorspronkelijk het voor nemen was en dr. Eckener overwoog, de reisroute zoo te wijzigen, dat Havanna niet werd gepasseerd. Niettemin gaf men te Ha vanna de hoop, dat het luchtschip ook daar zou verschijnen en misschien wel een landing zou maken, niet op. Men trof uitvoerige voorberedlngen voor een eventueel feestelijke ontvangst en zelfs werden extra-treinen gereed gehouden. Uit Havanna wordt thans echter gemeld, dat men daar draadloos bericht van dr Eckener heeft ontvangen, dat hij rechtstreeks zal doorvliegen naar New-York, zonder Ha vanna aan te doen. De luchtvaartafdeeling van het Ministerie van Handel te Washing ton heeft bevel uitgevaardigd, dat geen par ticuliere vliegtuigen het luchtscliip op een afstand, kleiner dan 1000 voet, mogen na deren. Te Lakehurst worden 300 marinesol daten voor de landing gereed gehouden. i Jacques Rousseau becrltiseerde Europeïsatie: „Peter de Groote heeft er aanvankelijk Duftschers en En- gelschen van willen maken, terwijl hij Russen had moeten kweeken”. Zeer terecht, want zijn hervormingen hadden onder meer tot resultaat, dat Rusland In twee helften verdeeld werd, welke beide door een diepe en onover- kloof van* verschillende be en idealen van elkander ge- Deelneming van Nederlandsche athlelen V VIERSEN. 3Q Mei (V. D De ahtletiekver- eeniging „Grün-Weiss" te Viersen, die in de week van 25 Mei tol 1 Juni haar 25-jarig be staan viert, heeft op Hemelvaartsdag groote athletiekwedstrjjden georganiseerd. Uit Nederland waren Paulen, Peters, van den Berghe en de Boer gekomen. Een goede prestatie leverde in deze wed strijden de athleet Mölle uit Düsseldorf, die bjj het verspringen 7.41 M. bereikte Peters (Nederland) besette de tweede plaats met den ook nog goeden sprong van 717 M. De 100 M. won de Nederlander Van de Berge met 10.9 sec. voor Heldhoff (BUderlch.) De uitslagen luiden: 100 M.: 1. Van de Berge (Nederland) 109 sec. 2. Heldhoff (Büderich) 11 sec. 200 M.: 1. Schullsr (Düsseldorf» 23.4 sec. 3.. een en ander vond de Raad termen aangeklaagde te bestraffen door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schip per te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. Uit Pasadena, in Cahformie. wordt gemeld, dat een Indringer kans zag. in den Pull- man-trein naar Pasadena door te dringen in een compartiment, waar hij de bekende filmster Marion Dion, haar echtgenoot Ed ward Hillman, en den regisseur Robert Lehman wist te beroown van een bedrag van 575 dollar aan baar geld en een waarde van 7500 dollar aan juweelen. De actrice Ruby Keeler, d» vrouw van Al Jolaon. die eveneens In hetzelfde comparti ment had gezeten, zag kans zich in 'n ander compartiment in te sluiten en kwam er zoo af zonder beroofd te worden. 3de afd. Fanfare. Soli Deo Gloria, Bree- zand. 55 punten. Ie prijs. 2de afd. Fanfare. Soli Deo Gloria, Alk maar. 55 punten. 2e prijs: Patrimonium, Enkhulzen. 57 punten. Ie prijs. 2e afd. Harmonie: Solt Deo Gloria, Weesp, 56 punten. Ie prijs; Sursum Corda Krom menie. 63 punten, le prijs; Crescendo, Hoorn, 54 punten. 2e prijs le afd. Fanfare: Sursum. Bloemendaal. 50 punten. 2e prijs Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott Tapanoell Serbadjadi SUau v i o a Allied tntercontln Rubber Na de Londensche Vlootconferentie Uit Washington wordt gemeld, dat de Se naatscommissie belast met het onderzoek van de ontwerpen van het vlootverdrag te Londen, waarschijnlijk voor het einde van de volgende week met haar werk gereed’ Is. De Senaat heeft een credlet voor vlootuit- breiding goedgekeurd van 300 millloen dollar waarvan 56 'tnillioen dollar zal worden ge bruikt voor den aanbouw van nieuwe sche pen. binnen het kader van de besluiten der Londensche Vlootconferentie le afd Harmonie: Oranje Harm Kapel, Den Helder 57 punten, le prijs Afd. Uitmuntendheid Fanfare Corda. Andijk, 57 punten, le prijs. 476 48*/, 128 110 Havanna zal niet worden bezocht midderrJcht bevond de „Graf ■p* raar het Noorden, zich en? 58° 15' W L. Te 2.55 uur van boord van het 9.74% 34.70% 12.08*/, 2.48»/, 59.33 48.11 13.03 30.35 66.54 66.74 66.54 7.37 35. 70% Heden Is het gerechtelijk vooronderzoek tegen Kürten den Düsseldorf.schen moor denaar. officieel geopend. Hij is door den rechter van instructie voor het eerst officieel verhoord. Naar de aanvoerder van het nationale voetbalelftal Harry Denis aan „Het Nieuws van den Dag" mededeelde, nü h{j de rei» naar Boedapest niet kunnen meemaken, daar zijn werkzaamheden hem thans niet veroorloven daarvoor verlof te nemen. Zeer waarschijnlijk zal zijn plaats tegen Hongarije door Vermette.: worden Ingeno men. Gisteren Is in het kinderziekenhuis Lübeck het 22ste kind aan de gevolgen van voeding met het balmette-preparaat, over leden. Industrieën Marg Unie Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkel'a Pat. Nieuwe PhlUpe GRONINGEN, 30 Mei Na een korte, doch hevige ongesteldheid is in den afge- loopen nacht op 47-jarigen leeftijd te Gro ningen overleden de heer A. V. Wijnberg, hoofdredacteur van het „Groninger Dag blad'. De heer Wijnberg was voorzitter van de Groningsche Journalistenvereeniging en ge delegeerde van deze vereeniging in het Hoofdbestuur van den Nederl. Journalisten Kring. Alvorens verder In te gaan op de eigenl jke huwelijkswetgeving in Sovjet- Rusland, is het van belang den toe stand te schetsen, waarin ten opzichte van dit vraagstuk verschillende klassen der Russische samenleving verkeerden aan den vooravond der revolutie. Voor opgesteld moet worden, dat wij voora! niet Russische toestanden en praktij ken nit onzen West-Europeeschen ge zichtshoek -4nogen bezien. Atavisme erfelijkheid en nationaal karakter heb ben daar een bijzonderen vorm aan de famillc-tradities gegeven. In Rusland was de vader des huisge zin» het van Godswege aangestelde hoofd. Van hem gaat alle macht en prestige uit. De vrouw, de kinderen, de bedienden hebben van hem de bevelen te ontvangen, die ze zonder tegen spraak hobben uit te voeren. Zóó wa» het bij de edelen, den burgerstand an evenzeer bij den eenvoudtgen moesjlk Bij den laatste (en Voor Rusland was dit het grootste percentage der bevol- ook nog een factor van beteekenis een woordje omdat de verschillende onder de autoriteit van stonden, geen eigendoms- lem 2e prijs, 23 punten, Sursum Corda, Krom- Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Soli Deo Gloria. Koog Zaandijk, 58 punten, le prijs; Soli Deo Gloria. Zaandam. 58 punten, le prijs. De zilveren wisselbeker werd toegekend aan Sursum Corda te Krommenie, die het hoogst aantal punten '63> op 't concours be haalde. In de Tweede Kamer is behandeld het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van aanleg van een spoorwegverbinding van den staatsspoorweg AmsterdamDen Helder met den ontworpen afsluitdijk door de Zui derzee en van een rijksweg langs een gedeelte van die spoorwegverbinding. De heer VAN DE BILT (R. K.) vroeg of deze onteigening niet eenlgszlns moet worden uitgebreid. Spr. wenschte geen rechtatreek- sche verbinding met Den Helder, geen nieu wen spoorweg, doch vraagt alleen of niet ter zelfder tijd een boog met 1000 meter straal naar het Noorden getrokken kan women. We zouden dan een vork verbinding krijgen in het belang van een snelle verbinding In den winter. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer REIJMER. zou niet aarzelen Indien hem dit noodig bleek, voor de verlangde ont eigening een wetsontwerp in te dienen. Op het oogenblik zag spr. de noodzakelijkheid daarvan niet tn. Het wetsontwerp werd z. h. s. aangenomen. Hemelvaartsdag werd in het Wilhelmlna- park te Wormervecr een concours gehouden van bovengenoemden Bond, waaraan 14 vereenigtngen deelnamen. De uitslag was als volgt: Marschwedstrijd le prijs, 27 punten. Soli Deo Gloria, Weesp. le prijs, 26 punten. Crescendo, hoorn. le prijs, 26 punten. Oranje Harm. Kapel, Helder 2e prijs, 25 punten. Soli Deo Gloria. Alk maar. 2e prijs, 24 punten, Sursum, Bloemendaal. 2e prijs, 24 punten, Patrimonium, Enkhul zen 2e prijs, 23 punten, Arti et Reglione. Haar- dat ten dage van den oogst welig blijfct te zijn opgeschoten. Indien in die dagen de Russische autocratie de nieuwe rich ting had aangevoeld en in een welbe grepen verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van het volk in alle oprecht heid getracht had den nieuwen ideeën stroom te leiden, dan heerschte in Rusland thans wellicht een gezonde democratie in plaats van het commu nistisch wangedrocht. Maar de regee- rlng sloeg elke- reactie onbarmhartig neer en de revolutionnairen verdwenen in de Russische gevangenissen, in Sibe rië of verafgelegen gouvernementen. In de Russische evolutiegeachiedenls kunnen wij het godsdienstig element niet stilzwijgend voorbijgaan. WIJ tref fen In de Russische kerk overal scheu ringen aan en vaak zijn de geschilpun ten, welke de gemoederen in beroering brengen, van weinig of geen belang, b.v. vorm en teeken des kruises, het gaan van processies naar het Westen of naar het Oosten, de schrijfwijze van den H. Naam Jezus, het opschrift boven het Kruis, het twee- of driemaal herhalen van het Alleluja, enz. Steeds zijn het uiterlijkheden, welke het ritueel, de li turgie, tekstverklaring of dergelljke bë- treffen en welke de scheuringen ver oorzaken. Eenmaal echter uit het ver band der orthodoxie, kwam het bij vele sectarissen ook tot moreele afdwalin gen, hetgeen altijd en overal het geval is zoodra men met een handjevol men- schen een eigen kerkgenootschap gaat stichten. Een .typische Russische ver schijning hiervan is Raspoetin, die ook uit zulk een sectendom te voorschijn kwam. Met het oog op de Sovjet-huwelijks- wetgeving is vooral de secte der Bezpo- poftsl (zonder priesters) voor ons van belang, daar deze reeds in haar tijd er practisch dezelfde principen over het huwelijk op nahield als thans de Bolsjewiki. Zooals hun naam a^nduidt, zijn zij de secte „zonder priesters” en waar voor hen dus geen priesterschap bestaat, hebben zij ook geene sacra menten, welke door priesters worden toegediend. Alleen aan het Doopsel heb ben zij vastgehouden, daar dit door leeken kan worden toegediend. Van een huwelijk kan bij hen dus ook geen sprake zijn en derhalve: wat blijft er dan over van het gezin, van de gemeen schap? Het kan niet anders of de „vrije liefde” treedt er voor in de plaats, welke nu in den communistischen staat wordt aangeprezen. Duidelijk Leroy-Beaulieu van levensbeschouwing is Mevr. v. Kleffensde Graaff slaat der. spijker op den kop als zij in „Uit Rus- lands Folklore" schrijft: „In heel wat gezinnen op het platte land deed de man niets dan zich bedrinken, zotheden uitkramen op de vergaderingen van den mlr en zijn vrouw mishandelen. En deze moest de kinderen en de beesten ver zorgen, het veld beploegen, zaaien, maaien en oogsten, waarbij de ultge- mergelde grond haar kracht, jeugd en schoonheid ontnam. Als een lastdier zwoegde ze voort.” En de boeren, die er op uitgetrokken zijn om te vinden „Wie leeft gelukkig in Rusland!” (Nekrassof) vinden dien sterveling zeker niet onder de jonge meisjes of getrouwde vrouwen. Het hier geschetste mag den indritk niet wekken alsof alléén de boeren stand zich aan deze praktijken schuldig maakte. Neen, deze mentaliteit heersch te niet alleen bij hen en bij den man ving, maar ook bij vele bourgeois, fabri kanten en industrieelen. al hebben zij ook alle landen van West-Europa door- relsd. En ook evenzeer deed de vader lijke macht zich gevoelen over de kin deren, den zoon zoowel als de dochter. Zulke zeden en gewoonten moesten de kinderen van tiun vaders doen ver vreemden In, plaats van hun liefde en eerbied In te boezemen. Als nieuwe ideeën zich dan ook in Rusland onder de studeerende jeugd baanbreken, dan blijkt de afstand tusschen „vaders en zonen” onoverbrugbaar, zooals Teer- génjef In zijn roman van dien naam op zulk ’n aangrijpende wijze schildert. „De karakters worden gesloten” schrijft Chaplet in „La familie en Rus- sie Boviétique” „De kinderen keeren In zich zelf; zij snakken naar vrijheid en laten zich door een jeugdlg-dwaze verbeelding drijven naar onbereikbar? idealen; verder dan ooit verwijderen zij zich van den famillehaard, waar zij te lang geleden hebben. Hun vaders be grijpen hen niet en zien toe, dat een band verbroken wordt, dien zij in hun Door het Olympisch Congres is besproken het voorstel van de «^tmmtssie voor het amateurisme dat als amateurs voor de Olympische spelen slechts die athleten te beschouwen zijn die volgens de statuten en reglementen der Intema»lonale waartoe zij behooren eveneens zijn, mits de amateursbenalingen dier fede raties voldoen aan de bepalingen van het De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake: a. de aandrijving van de stoomvisschers- vaartuigen ..EIneiÏJM. 102 en „Derika VII IJM. 417 op de Noorrizee. b. oetreffende de klacht van den Hoofd in pecteur voor de Scheepvaart tegen den schipper van het stoomvisschersvaartuig „Elnet” IJM 102. terzake van het overla ten van den wachtdienst aan dek aan min der dan twee personen. De ftaad spreekr als zijn oordeel uit. dat aangeklaagde heeft overtreden art. 46 lid 4 van voormelden Algemeenen Maatregel van Bestuur en deswege moet worden be straft. Hetgeen aangeklaagde tot zijn verweef aairroert, kan, gelet oj> het jxaslOeve voor schrift van dat artikel, niet tot een andere uitspraak leiden. Echter mag ander®>ds niet worden voor bijgezien. dat óp de „Derika VII" geen enkel teeken is gegeven, dat iets met dat vaartuig niet in orde was. integendeel de vischbal nog u.thing, terwijl op dat vaar tuig gemakkelijk door wenken of praaien had kunnen worden gewaarschuwd om uit de buurt te blijven. In om aan congres te Praag Het voorstel werd aangenomen met 90—20 stemmen. Allereerst kwam Donderdag in behande ling de kwestie van vergoeding van loonder ving. Er waren vier voorstelkr Allereerst werd gestemd over het verstrekkendst voor stel, Ingediend door Lewald (Dultschland), Rechel (Frankrijk» en Edström (Zweden). Dit voorstel luidt: ..Het Congres houdt zich aan de amateurs- bepallngen voor de Olympische Sj»elen. waartoe vroeger besloten Is, doch acht het op het oogenblik niet noodig te beslissen in de kwestie van het betaalde verlof. Het Con gres verzoekt het Internationaal Olympisch Comité de kwestie aan het- Uitvoerend Co mité en aan de arbeidscommissie van de in ternationale sportorganisaties voor te leggen en overigens tot de orde van den dag over te gaan." Met 69 tegen 12 stemmen werd dit voor stel aangenomen. Na deze stemming werd besloten over de F.I.FA.-bepalingen betreffende de vergoe ding van loonderving, niet te discussieeren. Dit geschiedde voornamelijk op voorstel van Jhr Schimmel penninek van der Oye (Ne derland) en Seeldrayers (België). Het raprwrt der programma-commissies voor de Olymiüsche sr»elen 1932 werd voor kennisgeving aangenomen Met inbegrip van den peningadag werd de duur der spelen ojj zestien dagen vastgesteld. Een desbetreffend voorstel werd met 71 tegen 13 stemmen aan genomen. Levendige debatten hadden plaats over de deelneming der vrouwen Het voorstel van Graaf Haillet Latour de deelneming der vrouwen te beperken tot gymnastiek, zwem men. tennis en schaatsenrijden werd met al- gemeene stemmen verworjren Zelfs de voor steller stemde tegen zijn eigen voorstellen, toen hij zag, dat er geen kans van slagen was Besloten werd het aantal deelnemers van elk land aan elke sport tot drie te beperken. Ten slotte werd behandeld het rapjrort van de speelplaatscommissie, die in 1926 door 't LOC. te Lissabon werd Ingesteld. Het rap port werd voor kennisgeving aangenomen. Ten slotte werd nog Ijekend, dat de ver tegenwoordiger van Argentinië in het Inter nationaal Olympisch Comité Aldao onder protest tegen het aannemen van de ama- teurs-clausule uit het IOC. is getreden. Werpen wij nog In ’t kort een blik op de geschiedenis, dan treft ons direct het feit, dat na de hervormingen van Pjpter den Grooten de vrouw er bij is om de vruchten te plukken van diens Wes- tersche oriëntatie, tenminste de vrouw van den edelman, daar de edelen al spoedig den smaak kregen var de Wes- tersche zeden. Maar het volk bleef verre staan van den stroom der nieuwe denk beelden; slechts de adel beschouwde het voor zich als een teeken van dis tinctie en als een privilegie en moest ipso facto de vrouw hierin doen deelen, daar juist de vrouw in die dagen het middelpunt vormde der „society”. Peter de Groote maakte echter een kapitale fout. Gefascineerd door de Westersche cultuur aapte hij deze na op alle mate rieel gebied en liet de moreele zijde van het vraagstuk geheel en al bulten be schouwing, ofschoon toch Juist een hecht gefundeerde moraal aan een volk kracht en sterkte kan verleenen. En dit geschiedde bovendien in een eeuw, in West-Europa een buitenge losheid en wuftheid van zeden heerschte, zoodat hetgeen hiervan in Ruslana belandde allesbehalve geschikt was om een moreele verbetering Jot stand te brengen. Integendeel, aan het hof van Catherina II ging het zóó toe, dat een aan haar hof ontvangen filo soof de opmerking lanceerde, dat Rus land reeds „rot was, voor het nog rijp geweest was”. Ten deele slechts de waarheid, daar het maar een klein deel van het Russische volk, den hof-adel, betrof. Jean deze 1 ook hogelijk v schrijft Anatolé hen: ,Jn hun echtbreuk een toevallige zwakheid en dus een geringere zonde dan het huwe lijk, hetwelk omdat de orthodoxie het voorschrijft voor hen een soort afvalligheid beteekent. Door de huwe lijksmoraal onderst boven te keeren, geven zij de voorkeur aan het concubi naat, en gaan nog een stap verder: de vrije liefde.” En wat de kinderen betreft, zoo gaat men reeds zoo ver om te denken aan groote asylen, waar ze op staatskosten kunnen woraen opgevoed. Men ziet: in dit oi»icht zijn z(j reeds de voorlooptrs der latere bolsjewiki. Het bolsjewisme In Rusland Is dan ook niet iets nieuws; het Is het resultaat van vele politieke, cultureele, religieuze en ethische facto ren, welke ieder op eigen gebied het terrein uitstekend hadden voorbereid. 8. Andere uitspraken Nog heeft de Raad de volgende uitspra ken gedaan: Aangaande het aan den grond stoeten van het stoomvisachersvaartutg ..Libra” IJM. 98 ter hoogte van Ameland tijdens slecht zicht. De Raad Is van oordeel, dat dit ongeval is te wijjen aan een verzuim van den schipper Toen hij 16 «adem loodde, had hij dek moeten blijven, te meer nu het zicht slecht was. Ook had hij vaker moeten looden Wat het licht betreft gaat het hier om een zuivere vergissing, een vergissing echte.- «elke e?n schlj»per niet mag begaan. De Raad meent in dit geval met een be- ri’pmg te kunnen volstaan. Naar aanleiding van het over boord slaan van een stoker van het rtoomvisschersvaar- tuig „Walvisch" IJM. 323 tijdens het asch- wippen op de Noordzee De Raad i-, met den waarnemend hoofd inspecteur voor de Scheepvaart, van oor deel, dat het hier een zuiver bedrijfsongeval betreft, waarvan niemand eentg verwijt kan worden gemaakt. Betrekkelijk de verwonding van den ma chinist van het stoomviaschersvaartuig „Reiger” IJM. 106 ten gevolge van een ontploffing by het or»enmaken van een bus carbid. De Raad Ls van oordeel, dat dit ongeluk geheel is te wijten aan grove onvoorzichtig heid van den machinist. komt echter een kentering, die voornamelijk doet voelen in de tweede helft der vorige eeuw. In zijn ..Dagboek van een schrijver” zegt Dos- tojewski in 1876: „Wie van ons belden Is ’t meest waard: het volk of wij? Is het wenscheljjk, dat het volk ons tot voorbeeld neemt of wij het volk? In allen ernst zal Ik het antwoord geven: wij moeten ons voor het volk buigen, wij moeten het zoowel de idee als den vorm vragen, wij moeten «ijn waarach tigheid erkennen en aannemen”. Nog sterker laat Iwan Toergénjef In lrRook” een zijner personen uitroepen: „Wij. intellectueelen, wij zijn maar vodden, maar het volk, o. het volk is groot!” De reactie begint tegen een gedachten wereld, die men uit het buitenland heeft geïmporteerd. Zoowel op het ge bied van kunst en literatuur als van politiek keeren de Russen in zichzelf. Zij ontdekken hun eigen volk en al hun sympathie gaat uit naar den armen, verdrukten Russischen man uit het volk, vooral den boer, den .jnoesjik”, den bij uitstek „Rus”. Ook hierin beging men een fout, zoo als steeds bij alle excessen, want Rus land» bewondering voor zichzelf uit zich dan voor het meest onbeschaafde element der Russische samenleving. Het is de fout, welke de Rus de geheele geschiedenis door gemaakt heeft; hij kent geen evenwichtigheid, het is met hem óf „himmelhoch jauchzend” óf „zum Tode betrübt". Ook op politiek gebied heeft men nooit gematigdheid gekend. Hiervoor werd vooral de grondslag gelegd aan de Duitsche universitelten, waar tal van Russische Jongelui studeerden en er een humanitaire, liberale wijsbegeerte van naar huls meebrachten, welke hen al spoedig in opstand bracht tegen het heerschend regime. De „veertiger jaren” zijn ook in Rusland met ongemerkt voorbij gegaan; Bjelinskl, Herzen. Ba- heid steeds als onverbreekbaar be schouwden- Hun geest blijft echter on herroepelijk gesloten voor de nieuwe aspiraties.” Een verouderd patriarchaal regiem tn de huisgezinnen en een stompzinnige autocratie in de groote staatshuishou ding aan den eenen kant en een Jeug dig, onbezonnen Idealisme, zonder lei ding en onbegrepen, aan den anderen kant, deze moesten na jaren en Jaren van druk en spanning tot een uit barsting komen. Wat wij thans in Rus land aanschouwen is verschrikkelijk ontzettend, maar de geheele schuld mag niet in het debet der huidige ge neratie worden geboekt. Eenigen tijd geleden werd door een firma te Doorn haar, onder een bepaalden naam in den handel gebrachte witte plakpasta voorzien van een extra-etlket, waarop het woord „Gluten De N.V. Talens en Zoon te Ajjeldoorn, fabrikante van „Gluton” zag hierin een aanslag op haar merkenrechten en verzocht aan den President van de Rechtbank te Utrecht het gebruik van het betreffende woord te willen verbieden. In kort geding werd aan Jiet verzoek van eischeresse gevolg gegeven en deaer dagen werd de zaak voor de Utrschtsche Recht bank ten principale behandeld. Gedaagde voerde o m aan, dat het woord „Gluten" een internationaal bekende soort naam is, zoodat hl) meende, dat het gebruik van dit woord aan iedereen vrijstaat. De Utrechtsche Rechtbank besliste echter, dat het gebruik van dit woord Inbreuk maakt op het uitsluitend recht van eischeresse op het merk „Gluton' en verklaarde dientenge volge de handelingen voor onrechtmatig. - king) kwam economische meespreken, personen, die den vader recht hadden. Juist door economische factoren, waarover uit te weiden In een artikel van kort bestek te ver zou voe ren, werd vaak op een huwelijk een bij zonder stempel gedrukt. Men denke niet, dat liefde en sympa thie geheel uitgesloten xft*en- Absoluut niet, maar als twee menschen een hu welijk met elkander wilden aangaan dan legden toch de economische facto ren zeer veel gewicht In de schaal. Ana tole Leroy-Beaulieu merkt hierbij op: ..Dit hield vooral verband met de toe standen in het boerenleven, de gewoon ten uit den tfjd der lijfeigenschap, het systeem van gemeenschappelijk bezit en van den „mir”, allemaal dingen, die aan een echtverbintenis tusschen man en vrouw een meer practisch en jjositief karakter geven.” Noodzakelijkerwijze kwamen vrouw en kinderen hierdoor op een lager plan, ja, werd de vrouw zelfs als Inférieur be schouwd, vooral door een on beschaaf den, ruwen boer, die volgens een oud Russisch spreekwoord „baas in zijn huls «ras, zooals de Khan in den Krlm”. De vrouw telt niet mee en elke behande ling is goed genoeg voor haar. ZIJ heeft te zorgen voor het huishouden en de kinderen en zjj moet oppasaen het goed te doen, want de heer des huizes, de „domagazjaln”, is gÉüw met slaan en met de zweep. In vele Russische boerde rijen was de gewone plaats voor de zweep aan den wand bij het echtelijk bed, waar zij als een waarschuwend teeken dienst deed. Dat de Russische boer het onwaardige van deze behan deling def vrouw niet aanvoelde, blijkt uit tal van Russische spreekwoorden die het als een aardigheidje beschou wen. „Heb je vrouw Hef als Je ziel, maar schud haar als een p*» re boom”. „Wie zijn vrouw niet slaat, die heeft haar niet Hef”. „Hoe meer slaag de vrouw krijgt, hoe beter de soep”. ..Sla op Je pels en hij wordt warmer, s,a je vrouw en ze wordt verstandiger”. „De vrouw is geen pot, ze gaat niet gauw kapot” Zóó zouden wij nog bladzijden kunnen vullen. brugbare schavlng scheiden waren. De Russische edelman stond ver en ver af van den gewonen Rus uit het volk. Ja, zelfs de eenheid van taal, de grootste band van een volk, werd ge deeltelijk verbroken door de gewoonte van vele edelen om het Fransch als voertaal te gebruiken. Diep als een af grond was de InteUectueele en sociale scheiding tusschen de leiders en het volk, hetwelk zich later op zoo wreede wijze zou doen gevoelen. menie. Concert wedstrijd:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 31