DAGELIJKSCH MISBOEK 2 VOOR KINDEREN Fa. Jan Kühne St. Jacobstraat, hoek Fnidsen n An o o o o o o o o o o o PRO VINCIAAL 'NIEUWS O O O V O O LANDBOUW EN VEETEELT ELCK WAT WILS ’T ZAND VEILING-O VERZICHT Een Dultsche sprookjestuin Schwetzingen, het mooiste Duitsche Slotpark 0 o HOOGWOUD 0 0 UITGEEST «cd «cd «cd «cd «cd «cd «cd «cd u Zoo juist verschenen: Q ZWAAGDIJK ZUID-SCHARWOUDE ZIJPE DEN HELDER OBDAM Tentoonstelling ENKHUIZEN MEDEMBLIK HOORN Prov. Bond van Rundveefok- vereenigingen HOOGKARSPEL BARSINGERHORN een juweel voor ieder kind ca. 600 bladzijden, geheel geïllus treerd met gekleurde plaatjes. Gemakkelijk in het gebruik. NIBBIXWOUD AND1JK ANNA PAULOWNA LIMMEN GROOTEBROEK ZWAAG WÈSTWOUD SCHAGEN menwerking. van Heden V terecht wel hebben *1 e i B s 1 1 1 4 en de rol vervulde, een zoi dienen. Hier komt veld en de nederlaagwedstrijden. Allereerst werd het woord gevoerd die Schwetzingen is vermaard om zijn Slotpark en om zyn asperges, die, bij volksfeesten, overal kunnen worden gekocht en ter plaatse worden verorberd, zooals elders in Dultsch- land worstjes. In het Slotpark zullen op 29 Mei en 1 Juni as opnieuw de reeds tradltlo- neele „Rococo-Festspiele" worden gehouden. Zelden is een bezoek aan Schwetzingen in drukwekkender dan in het voorjaar, als de seringen bloeien. 1 I I f v 1 Aardswoud 1 I 1 1 1 i J 1 1 2 1 1 ten f 99.33 1 een oor- van U Twee bankbiljetten vermist Bij de poli tie werd aangifte gedaan door een huismoe der, dat bij haar worden vermist twee bankbiljetten van 10. Een laatste opwekking De meetingdag zal beginnen met een Algemeene H. Com munie voor 't welslagen van de meeting. De optocht zal worden opgesteld op het Stationsplein, des namiddags 230 uur. Een ieder zorge tijdig met vaandels en banieren aanwezig te zijn. De optocht, die om 3 uur van 't Stationsplein vertrekt, neemt de vol gende route: Stationsplein. Middelweg tot t Slecht, Langebuurt. Meldijk, Schevelstraat. Kerkbuurt, Burgem. van Wienesstraat. Mid denweg. Visscherspad naar het meetingster- rein achter de R.K. School. Na opening wordt het Strijdlied (zie reglementboekje) gezon gen. begeleid met muziek en aan 't slot .Aan U, o Konlng der Eeuwen”. De katholieken worden wel verzocht, wanneer zij daarvan in 't bezit zijn, te willen vlaggen. Op het terrein is gelegenheid voor fietsen stalling. Geen enkel bondslid verzuime aan deze meeting deel te nemen. Een ernstig ongeluk Bij den veehouder P. B. op Dorregeest moesten Dinsdag de touwen van de katrollen, waarmede in den hooitijd het hooi wordt opgetrokken, ver nieuwd worden. Daarmede was belast een werkman van den heer B. uit Alkmaar. Deze viel daarbij van den nok van het dak en kwam met zijn hoofd op de steenen terecht. Bewusteloos werd de ongelukkige opgenomen en wordt nog steeds, daar hij voortdurend nog bulten kennis is en van den behande lenden geneesheer niet vervoerd mag wor den. verpleegd bij den heer B. afwachtende houding aan te nemen, omdat het meent, dat protectiemaatregelen er aan vastzitten. Als bij afschaffing van accijns ook de invoerrechten worden geheven, is nog niets gewonnen. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van den heer Stroink namens een des betreffende commissie, wenschen kenbaar te maken t.a.v. de verlaging der spoorweg tarieven, als een van de verzachtende mid delen ter verzachting van de crisis, heeft het bestuur geantwoord dat gewenscht wordt, afschaffing van de a; verhooging voor vervoer van vee met personentreinen. Voorts 50 verlaging van de algemeene tarieven. N.a.v. een verzoek van het ministerie van Binn. Zaken en Landbouw om medewerking tot bestrijding van het mond- en klauwzeer, is aan den Minister verzocht, Noord-Holland benoorden het kanaal voor allen invoer van vee te sluiten, ook schapen en varkens, zulks met het oog op de verspreiding van het mond en klauwzeer door de groote markten. In Zuid-Holland bedroeg de vorige week het aantal gevallen van mond- en klauwzeer 199; in N.-H. slechts 55. Deze mededeeling werd met instemming ontvangen. Blijkens het H. Wijding Op Pihkster-Zaterdag zal onze oud-plaatsgenoot. de Weleerw. Heer C. Bakker, de H. Wijding van het Sub-Dia- conaatQpntvangen. Burgerlijke Stand. Geboren: Ella Jannie, dochter van Jan Meindert Kweldam en Ca tharina Bleek Antemius Petrus Maria en Adrianus Johannes Maria, zoons van Chris- tianus Leonardus van Steen en Catharina Grada Mientjes. Cornells Arie, zoon van Johan Philip Blaauboer en Geertje Smit. Gevonden: een autoband. Verloren: een taschje; een porterormnair met eenig geld. ..De Koophandel” Een algemeene verga dering van ..De Koophandel” wordt gehou den Maandag 2 Juni as., 's middags 3 uur, in t café van den heer Kramer alhier. De agenda vem^eldt o.a.: Opening. No tulen. Ingekomen stukken. Hernieuwd besluit tot verlenging van den duur der vereeniging. Verlaging der korting voor contante betaling te Noord-Scharwoude. Advies aan de regee- ring. inzake maatregelen om het U. C. B - Merk bjj uitvoer van tomaten en kool ver plichtend te stellen. Bespreking der vellings- voorstellen aan de as. Vierbond-Vcrgadering. Verdeeling der na de. subsidies overblijvende kosten van den nachttelefoondienst. Raadsvergadering De gemeenteraad van Zijpe is bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 Juni as. des voormiddags te 10 uur. I LANGENDUK Veilinguoverzicht In de laatste paar we ken was het alleen de veiling te Noord- Scharwoude waar de aanvoer van oude groenten nog beteekenls had. Wel nooit is de campagne zoo langdurig geweest als dit jaar. Ook in de afgeloopen week is er nog van alles geveild. Aanvankelijk was er naar de diverse soor ten kool nog een vrij goede vraag. Deze heeft de lage prijzen nog wat opgevnerd. maar de laatste veilingen was het weer mis. Ket voornaamste artikel was Deensche Wit te kool, waarvan de aanvoer nog gemiddeld 10 wagons per dag bedroeg. Dinsdag bracht muizen van 4.50 tot 5. ..Nuttige zaak Op voorstel van Zuster Schuitemaker zal het Witte-Kruis het ini tiatief nemen tot het oprichten van een vereeniging van huisvrouwen, welke zich ten doel stelt bij ziekte hulp in de huishou ding te verleenen. Dit voorstel werd met sympathie begroet. Gewetensgeld Bij den inspecteur der directe .belastingen is alhier aan gewetens- geld ontvangen f 87 60. Een duur proef rit je De bediende van den hebr V., alhier, was met zijn driewielig- transportrijwiel met kruidenierswaren op weg om zijn klanten te bedienen. Toen hij een woning was binnengegaan wilde een knecht van bakker O. zijn kunst ook eens toonen. Hij besteeg den drie-wleler en lag ■in minder dan geen tijd in de sloot. Een vrij dure grap, daar alle kruidenierswaren zoo goed als bedorven waren. Met paspoort De dienstplichtige J J. van Dam uit deze gemeente is met paspoort uit den militairen dienst ontslagen. De tentoonstelling van den Missie-naai- krans ,.8t. Theresia” behoort weer tot het varleden. Gedurende eenige dagen was het eerste schoollokaal het middelpunt der be langstelling, en op den sluitingsdag vooral was deze belangstelling groot. Het aldaar gebodene was inderdaad de aan dacht waard. Keurige altaargewaden kregen wij te zien, fijne handwerken, fraaie borduur sels. pallas. ciborle-manteltjes, ziekenbusjes, alben met fraalen rand enz. Vermelden wg bijzonder een witten koorkap, een groen „Ber- nardus '-kasuifel, een zeer mooi donkererood kasuifel. welke stukken op de eerste plaats de aandacht vroegen, alle vervaardigd door de dames van den Naaikrans. gedurende da lange urén van den winter, in llefdevolle toe wijding. Van Mej. Nelly Louwe viel de keurige albe te bewonderen, met randen van zeer fjja haakwerk, die door haar, die gedurende drie lange jaren op het rustbed moest liggen. tij dens hare ziekte met bewonderenswaardif geduld is vervaardigd. Aan de Tentoonstelling waren allerlei at tracties verbonden. Een paar reuzenpoppeB. wier ouderdom, een fraai* Jdutenva Mistuur acht het daarom beter voorloopig een naam men raden moest, enz., en last not least, de groote verloting, waaraan een aan tal fraaie prijzen verbonden waren. Op den sluitingsavond was de belangstelling zoo groot dat de zaal het publiek niet kon bevatten, en velen buiten moesten blijven staan. De Zeer Eerw. Heer Pastoor sprak een hartelijk welverdiend dankwoord tot het bestuur en de werkende leden van ..St Theresia”, stelde vervolgens het pas benoemde bestuurslid der Derde Orde. Mej. Apeldoornde Jongh aan tot hoofd van den Naaikrans in de plaats van het op eigen verzoek aftredende lid Mej. TuinPater, bracht deze laatste eveneens hartelijk dank voor alles wat zij in het belang van den Missie-Naaikring had verricht en sloot vervolgens de in alle opzehten goed ge slaagde tentoonstelling. Hierna had de verloting plaats De le prijs, een wollen deken. Werd gewonnen door mej. Veul. de 2e prijs, een sprei, door mej. Keizer. De groote poppen bleken te tellen resp. 67 en 99 Jaar. De kinderpop aanvankelijk een naam dragend, welke door niemand was ge raden. ^ugustina. werd later herdoopt in ..Agnes”, welke naam door 6 personen was opgegeven. Na loting ging Mej. Appelman— Strooper met de pop naar huis. Een woord van lof komt ten volle toe aan den Missie-naaikraiis. Moge hij nog jaren op den ingslagen weg voortgaan en zich al meer en meer verheugen in de algemeene belang stelling. De reiziger, die uit het Noorden van Duitschland komt, het geweldige industrleele centrum van Mannheim en Ludwigshafen achter zich laat en op den tocht naar Karls ruhe. de hoofdstad van Baden, nauwelijks een vluchtiger! blik schenkt aan de laagvlakte van den Rijn deze reiziger vermoedt klaarblijkelijk niet, hoe kostbaar de parel is, die in deze sohelp verborgen zitl Dit een voudige gebouw met zijn twee torens, dat men nauwelijks nabij het station „Schwet zingen" heeft bemerkt, is de hoeder van een sprookjestuin, die zoo sierlijk en aantrekke lijk is. als geen ander park van Duitschland. Men vindt hier zoowel de voornaamheid van Sanssouci en van Weimar, als de rijke kunst werken van Veitshochheim (bij Würzberg) en de natuurlijke schoonheid van Nymphen- burg (bij München) en van Herrenhausen '(bij Hannover). Hier vindt leder, wat hij zoekt: de schilder, de dichter, de romanticus, de sentimenteele, de vriend van de natuur. Reeds onmiddellijk nadat men onder de gewelven van de poorten is doorgekomen be seft men, wat In deze tooverwereld te zien en te genieten is. Men ziet uitgestrekte perken, als in Versailles, klaterende fontei nen. hooggewelfde alleeèn, tal van kunst werken. Over dit alles hangt in Mei de zoete geur der serln^én en in den zomer de krach tige geur der rozen, terwijl In den herfst het feestelijk-vurige rood van het wijnloof op vlamt. en uit den barstenden bolster het warme bruin der kastanjes te voorschijn komt. Het is heerlijk om, na de symmetrische regelmatigheid van den voorgrond t« hebben verlaten, te dwalen in den doolhof der En- gelsche plantsoenen, die. met hun kronkel wegen. steeds nieuwe verrassingen blijken te bevatten. Zoo vinden wij een tempel van Mi nerva in den zulversten Grtekschen stijl of een tempel van Apollo, met zijn hooge koe pels. Weinige seconden later, seconden, die echter eeuwen beteekenen, bevinden wij ons In het galante tijdperk. gesymboliseerd door een rococo-bultenverbljjf. het badhuis van Karl Theodor, Keurvorst van de Palts, aan wlen wij al het schoone. dat wij hiér om ons zien, te danken hebben. Dan keeren wij terug In de werkelijkheid, om weer wat ver der. geheel plotseling, te staan in het land van 1001 nacht. Op de binnenplaats van de moskee, waarvan de wanden getooid zijn met Fljze spreuken, die ook tot het hedendaag- sche geslacht spreken, staat men als het ware in het Rijk van Haroen el Rasjid. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeen geroepen teg^n Maandag 2 Juni 1930, des avonds half acht ten gemeentehulze. De agenda bevat o.m.: voorstel tot het opnieuw vaststellen der loonen van het per soneel. overgenomen van de voormalige gas fabriek te Bovenkarspel, voorstel tot het instellen van beroep tegen het besluit van Ged. Staten tot vaststelling van den uitga venfactor. voorkomende in de formule ter be rekening van de uitkeering. volgens de wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en gemeenten. Crisis-klanken Met leedwezen aldus de voorzitter hebben we moeten constateeren dat het optredend mond- en klauwzeer een spaak in ’t wiel dreigt te steken voor den grootsch op- gezetten fokveedag van den Bond op 10 en 11 Sept, te houden. Voor deze fokveedagen is het noodig, dat al het materiaal, waarover de Bond beschikt aanwezig is; door het mond en klauwzeer zal dit niet het geval kunnen zijn, omdat vele dieren wegens de ziekte niet verschijnen mogen, terwijl de vee houders verder uit voorzorg hun vee thuis houden. De crisis in den landbouw grijpt alom-om zich heen, en vervult ons tot op dit oogenblik met vrees, niet omdat de prijs van onze producten zoo is, dat onze bedrijven voor een debacle staan, maar met het voortgaan van deze malaise in ons land, staan de be drijven er niet schitterend voor. Spr. stelt zich voor, dat nog niet direct op Staatssteun moet worden aangedrongen voorloopig is met indirecte middelen nog wel wat te be reiken mochten evenwel de prijzen der producten zoodanig 'worden, dat gemoti veerd bij de regeering op directen steun zal moeten worden aangedrongen, dan zal het bestuur dit doen. Op de eerste plaats moet in eigén ver eeniging gewerkt worden voor verhooging der productie en vermindering der uitgaven; we moeten zooveel mogelijk economisch werken in onze contröle in onze fokvereeni- gingen; na de vervolmaking van de contrdle op het rundvee, moet gezorgd worden voor een doelmatige voeding-contróle. Spr. acht het urgent om een hechtere samenwerking te krijgen tusschen de vele in Noord-Hol land opgerichte contrölevéreenigingen, dan tot dusverre het geval was. Meer orien teering in de richting van de controle op den uitvoer van fokveeproduclten naar het buitenland acht spr. voorts van groot belang. Het vee, dat over de grens gaat vooral, moet het beste zijn, opdat men weet, dat het vee uit Nederland goed vee is. Op deze wijze staat men zoo sterk moge lijk in tijden van malaise. (Applaus). De notulen van de 15 Jan. 1.1. gehouden vergadering, gelezen door den heer E. Koster Dz. secretaris, worden onder dank goedgekeurd en aldus vastgesteld. Ingekomen stukken Van den heer Dr. Berger, Hoofd van den Veeartsenijkundigen Dienst, aan wien door het bestuur de vraag was gericht een inlei ding te houden over de resultaten der proef Calmette, was bericht ingekomen, dat hem zulks niet mogelijk was m het onderhavige geval, daar hij zijn verslag eerst aan den mi nister moet uitbrengen. Van de heeren Ir. de Vries en Wibbens was bericht van verhindering ingekomen. Van het Winkelweek-comité te Purme- rend was een verzoek ingekomen een vol gend jaar den Centralen Fokveedag te Purtne- rend te houden, waarvoor genoemd comité zich belangrijke financieele offers wil ge troosten. Het bestuur is van meening, dat niet elk jaar zoo’n fokveedag zal worden ge houden. Van de A.N.V.V. is bericht ingekomen, dat de te houden fokveedag belangrijk ge noeg geacht wordt om daarvoor reclame te maken in het buitenland. Van het Ned. Landbouwcomité is schrijven ingekomen verzoekende het deel over de actie voor de afschaffing vleesch-accijns. Het bestuur heeft daarop geantwoord, dat men meer gebaat is met handhaving van de invoerrechten op bevroren vleesch, dan met afschaffing van den vleesch-accijns; het be- Bouw dienstwoning Vanwege de direc tie der Zuiderzeewerken is te 's-Gravenhage aanbesteed het bouwen van een dubbele dienstwoning nabij de schutsluis bewesten Medemblik. Laagste inschrijver was H. Jor- rltsma, te Bolsward. voor f 15.894. De Streek «Dinsdag) werden aan de veiling van de ..De Tuinbouw" de eerste aardappe- len van den kouden grond aangevoerd.Ze wa ren reeds flink van stuk en brachten f 0.20 per kilo op. Men verwacht nu dagelijks wat irieer. de stand van het gewas is. als gevolg van het uitblijven van nachtvorsten, vrij ge lijk en tamelijk vroeg. De nsmiddag-veillng zal worden geopend, daarmee komt er weer leven in de brouwerij, want het is de laat ste maanden een vreesdijk slappe boel ge weest. De produpten van den nieuwen oogst kregen tot nu toe geen gunstig onthaal en hebben het nieuwe seizoen slecht ingezet. De veiling van Rabarber was een totale mis lukking. een achttal spoorwagens, die op monster werden aangeboden, vonden geen enkelen kooiker en nu blijft 't product op het veld staan te rotten. De twee veilingen van Meirapen gaven een poover resultaat. Bij een aanvoer van 160 000 stuks golden ze f 10 14. den tweede keer waren er 335.000 en gingen ze voor f 47 de 1000 stuks. Dit ar tikel, dat in Engeland slechts een beperkte markt heeft, kan als regel alleen btj kleine aanvoeren een flinken prijs opbrengen. Van bloemkool komt nog zeer weinig, de eerste soort loopt tot f 18. tweede soort tot f 9 00 de 100 «tuks. Over de vooruitzichten van de aardappe len is men weinig hoopvol gestemd, we zul len het beste er maar van hopen. De eerste voorwaarden n.l. een vroegtijdig begin en een veelbelovende oogst zijn naar we verwachten aanwezig, over eenige weken zullen we kun nen constateeren of de prijs ook meevalt. Gewetensgeld Bij den ontvanger der directe belastingen is alhier een bedrag vin f 344.60 aan gewetensgeld binnengeko men. door den voorzitter der vereeniging, die dank bracht namens de vereeniging a^n B en W. en de heeren amienmeesters voor hun tegen woordigheid. Spr. hoopt dat mocht ooit de vereeniging hun moreelen steun noodig heb ben. deze door hen gaarne zal worden ver leend. Hij bedankt verder spelers en verdere leden van S. V. W. voor hun prettige sa menwerking. Hierna wordt he’ woord gegeven aan den' burgemeester. Deze is van meening dat de sport voor ziel en lichaam van veel waarde mag genoemd worden. Reden waarom het indertijd aan het College van B. en W. gedane verzoek om een geschikt voetbalveld veel bijval mocht vinden en spoedig een geschikte oplossing gevonden werd. Spr. hoopt dat niet alleen de R K. V. V. S. V. W„ doch de hcele ge meente Nibbixwoud veel plezier hiervan mo ge beleven. Na een kort woord van Federatie-scheids- rechter den heer Bauwman, werd getost. V. I. O. was de gelukkige en liet zjjn man nen voor den wind opstellen. Te circa half 3 brengt de burgemeester den bal aan het rollen. Na een zenuwachtig begin komen beide partijen er geleidelijk beter in en na een kwartier spelen beide ploegen met veel elan. En het blijkt dat geen van beide par tyen zich direct gewonnen geeft. Wanneer er een half uur is gespeeld, wordt door mooi samenspel de rechtsbuiten aan het werk gezet, deze rent langs de krijtlijn en een leder verwacht een voorzet. doch keihard vliegt het leder over keepers handen in den linker bovenhoek. Lang echter hebben de blauw witten hier geen plezier van. want als weer is afgetrapt, krijgt de links back van S een hoogen bal verkeerd op zjjn schoen en de stand is gelijk. (2 goals binnen 1 minuut). Vliegensvlug wordt weer begonnen en de V.-achterhoede moet alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Doch nog voor de rust weet de links bin nen met een handig vrtjgemaakten bal, een hard schot te lossen, waarover de V.-keeper heenduikt. Spoedig hieiop is het rusten. Na half time wordt met hetzelfde vlugge tempo begonnen. S. is overwegend sterker en veelal wordt er op de V.-helft gespeeld. Hard wordt er echter gewerkt orri den ge lijkmaker, doch het succes komt aan den an deren kant en de B.-mldvoor vergroot met een goed gericht schot den voorsprong. Voordat de scheidsrechter, die goed leidde, het einde blaast, wordt nog tweemaal het V.-net gevonden. Na afloop werd door den burgemeester met eenige passelijke woorden de medaille uitge reikt. een goede kooplust den prijs nog tot f 4, maar op volgende dagen was het maximum weer f 2 50 en gingen de meeste jxirtijcn weer weg voor 60 cent per 100 KG. Eenzelfde ver loop had de markt voor de andere soorten. Roode kool, die in het midden der week nog tot hoogstens f 8.opliep, maakte Zaterdag van f 3.tot f 4.50 per 100 K.G., terwijl groote kool en afwijkende weer vanaf 60 centen noteerden Gele kool, waarvan nog maar weinig ter veiling kwam, zakte niet zoo diep, en kwam de laatste dagen zelf* weer iets bij. toen naar gelang van grootte en kwalltiet van f 3 tot 6.50 werd betaald. Wel Is zelfs nu nog niet alle kool geruimd, maar van veel beteekenls zal het toch wel niet meer zijn. Evenzoo staat het met de uien. Het pro duct spruit in de hoopen zoo hard dat de hoeveelheid goede kwaliteit, die men er uit haalt, dagelijks geringer wordt. In deze week werd dagelijks nog eenige voorraad geveüd, die meestal niet meer dan f 1 a 1.20 per 100 K.G. kon opbrengen. Peen werd dagelijks in geringe kwantums aangevoerd. Men was bijzonder gelukkig als men 60 cent of f 1 kon maken, het meeste ging weg voor 30 a 50 cent per 100 K.G. Van de nieuwe producten is het artikel tomaten het voornaamste. Uiteraard kan het aanbod hier nog niet groot zijn, maar op de laatste veiling te Broek werd toch al een 2300 K.G. aangeboden. Vorige week zakten de prijzen vrij snel, maar thans hebben deze vrij goed stand gehouden. A noteerde gemiddeld 50, B en C 47 ct. per kilo. C.C. is ook in deze '«eek nog in prijs gedaald en maakte op de laatste veiling 17 4 18 cent. Overigens bestond ook nu het aanbod uit enkele partijtjes bloemkool, die voor 15 a 16 cent per stuk werden af gedrukt, en boswor telen. die met 5 of 5J4 cent per bos een wel wat lagen prijs opbrachten. Ook in deze week werden nog geen vroege aardappelen aangevoerd. Bij den huldigen goeden stand het gewas zal dit echter wel niet lang meer op zich laten wachtex. In ,,de Roskam” te Hoorn werd Woensdag dc 53ste algemeene vergadering gehouden van den hrovincialen Bond van Rundvee- fokvereenigingen in Noord-Holland. De voorzitter, de heer Jn. Blaauboer Kzn. te Schagen opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat de zomervergadering in de toekomst wel niet meer op dit tijdstip zal worden gehouden, omdat blijkt, dat dit tijdstip niet het mo ment is voor den Bond om te vergaderen; door omstandigheden is deze vergadering wat verlaat. Met leedwezen deelt spr. mede, dat Ir. de Vijes, rijksveeteeltconsulent en den heer P. Koster wegens ongesteldheid niet aan wezig kunnen zijn spr. uit de wensch voor een spoedig herstel opdat genoemde heeren op de volgende vergadering weer onder normale omstandigheden aanwezig mogen zijn. Bevorderd De commies le kl bij dc Rijkslnvoerrechten, Accijnsen en Dir. belas tingen. de heer W. v. d Berg, alhier, is met ingang van 1 Mei j.l. bevorderd tot assistent bij datzelfde dienstvak. Jaarverslag dat in druk zal verschijnen, bedroeg het aan tal aangesloten vercenigingen 34 met 663 leden-fokkers; en 82 belangstellende leden; de gezamenlijke fokkers hadden 11133 koeien, waarvan systematisch 1/5 deel bui ten het melkonderzoek werd gehouden; 337 stieren werden gebruikt. De onkosten voor den Bond voor een koe per jaar bedroegen voor den veehouder plm. f 48.50. De ontvangsten bedroegen f 3.118,01 de uitgaven f 1.999,53 alzoo een saldo van f 1.118,48. Door de desbetreffende commissie werd goedgunstig gerapporteerd en geadviseerd tot goedkeuring der rekening conform besloten. Het jaarverslag werd onder goedkeuring goedgekeurd en coqform vastgesteld. Aan de orde is een voorstel van het be stuur om geen gedelegeerde leden voor de najaarskeuringen der vereeniging meer te beéioemen. Het bestuur is n.l. van meening, dat zulks niet meer noodig is, omdat het houden van najaarskeuringen wegens verschillende re denen niet meer zoo geregeld plaats vindt als voorheen. En wanneer bedoelde keuringen nog worden gehouden, hetgeen vooral voor jonge* vereenigingen toch wenschelijk is, dan worden wel personen buiten de ver eeniging in kwestie aangezocht om als jury leden op uitspraak Confyi Herbenoeming Bij Koninklijk besluit van 24 Mei is opnieuw benoemd tot burge meester dezer gemeente met ingang van 22 Juni a. s. de Edelachtbare heer K. Breebaart. R. K. V. V. S. V. W. Zondag heeft de offi- cieele opening plaats gehad van het sport- Uitbreiding De lintbebouwing in onze gemeente is oorzaak van de geweldige uit gebreidheid der bebouwde kom. En deze uit gebreidheid is op haar beurt weer oorzaak van heel wat moeite en kosten. Twee post kantoren zijn noodig. waar anders één ge- makkelijk kon volstaan. Vijf scholen staan er, terwijl anders twee of drie voldoende zouden zijn. Per autobus moeten Zondags vele kerkgangers naar de kerk gebracht worden. En nu zullen er waarschijnlijk twee school-sportterreinen moeten komen, waar anders één meer dan voldoende zou zijn. En evenals die postkantoren^ die scholen en dat autobusvervoer geld kosten, zullen ook deze sportterreinen de gemeente weer een lief eentje kosten. Niet minder dan een hall bunder zal elk terrein moeten beslaan. Dat beteekent een ..kapitaaltje in bollenland” En dan komt er nog heel wat bij voor de inrichting naar wettelijke eischen. Evenwel doet het ons genoegen, dat de Jeugd meer aan sport gaat doen. Met name ten ptatte- lande is de lichamelijke opvoeding veel te lang verwaarloosd. En al mag men dan soms zijn voorhoofd fronsen over den grootschen opzet en de hooge kosten, de ruime gelegen heid voor lichamelijke oefening geboden, kan slechts verblijden. ^tfalagvereeniginK Beemater, Formerend en Omstreken” Den hoofdschotel onzer veiling vormt thans de sla. Ons vermoeden van toenemen den aanvoer. in vorig overzicht geuit, zagen wij volkomen bewaarheid. De aanvoer beliep per dag tien duizenden kroppen en in gedachten zien wij de ko mende dagen de aanvoeren nog steeds ver ruimen Al konden de prijzen niet volkomen gehandhaafd blijven, gezien den groeten aanvoer, stelden ze toch niet al te zeer teleur. Voor de goede kwaliteit was steed* uitstekende kooplust. Vooral onze hoofd- stedelijke kooplieden toonden veel aandacht aan dit artikel. Hoewel ook hier wel een enkel lulsje wordt gevonden, schijnt het hier toch In veel minder mate het geval te zijn dan elders Voor de luisvrije partijen, en die waren er vele, zouden wij ook van een bepaald willige stemming kunnen spreken. De mlddenprijs hiervan bewoog zich om de 2. 8 2.50 per 100 kroppen. Het was slechts een heel enkel sterk afwijkend partijtje dat het niet verder kon brengen dan den mini mumprijs van 40 cent per 100. Stoofsla had de laatste dagen iets minder attentie. Al* middenprijs gold nier ongeveer 4. per 100 K.G. Voor andijvie bestond wel aandacht en de prijzen waren niet onbevredigend n.1. 3. 4 4. per 100 krop. De vraag overtrof hier het aanbad wel wat. De bloemkoolaanvoer was beduidend min der dan voorgaande week, nu het kaspro duct zoo goed als geruimd was. Niettegen staande de kleinere aanvoeren, krabbelden de.prijzen gestadig iets terug. Zelfs de aller beste partijen extra, konden niet in prijs handhaven en kwamen den laatsten dag de 30. niet te boven. Opmerkelijk was, dat vanuit Amsterdam de prijzen toch nog steed* te hoog bevonden werd en dat den laat sten dag naar hier zelfs niets werd ver laden, in tegenstelling met een paar weken terug, toen hier een zeer groot deel naar toe ging. Spinazie was de laatste dagen een gezocht artikel. De mooiste nartijen werden dan ook duur betaald en kwamen nog tot boven 23. per 100 K.G. als hoogste noteering. Voor af wijkende kwaliteit was zelfs weer ge makke lijk plaatsing voor f 6. A f 7. per 100 K.G. Dooreengeftomen was de kwaliteit bij een 4 twee weken terug belangrijk beter, wat even wel niet wegneemt dat ook nu weer tot uiting kwam, dat spinazie een zeer wissel vallige teelt is Bovendien draagt de waarde bepaling var. dit artikel nog een zeer plaat- selijk karakter. De aanvoer was zeer matig. Ruim was de aanvoer van postelein, som mige dagen zelfs zeer ruim. Dit was stellig oorzaak van flinke prijsdaling. Wij notee- ren van 8 tot 15 cent per K.G. met een ge middelde van 9 A 10 op den 23en. De rabarberprjjg kwam zeer in de verdruk king en kwam gemiddeld op 3 8 4 cent per bos. wat niet meer als een eenigszins loo- nende prijs aangemerkt kan worden. De aanvoer is geregeld zeer ruim en de vraag niet in gelijke verhouding. Voor de radijs waren de omstandigheden weer wat gunstiger. De laatste dagnoteering was van 3. tot jf 6.20 per 100 bos. De aan voer van wortelen is zeer matig, doch de vraag is blijkbaar ook niet groot De prijzen varieerden van 7 tot 24 cent per bos. Peulen kwamen den laatsten dag in prijs van 60 tot 80 cent per K.G., wat bij vorige dagen een verlaging van pl.m. 20 cent per KG. beteekende. Bij voorgaande week verge leken moesten aardbeien ook een veertje laten en wel pl.m. 10 cent per doos. Hel gemiddelde der laatste dagen liep zoo om d» 20 a 25 cent per doosje. Naast eer paar partijtjes blauwe, kwamer ook reecjs de eerste nieuwe Schotsche mui zen ter markt. Voor de blauwe werd van 6< tot 74 cent per K.G. betaald en voor dl Opbrengst collecte De onlangs in deze gemeente gehouden collecte ten bate der tuberculosebestrijding heeft f 99.33 opge bracht. Prijzen linnen band rood, nu ƒ1.50; kunstleder' goud, nu ƒ2.n Luxe lederen band, verschillende prijzen. De eerste oplage zal spoe- Q dig uitverkocht zijn. Bestelt nog heden bij Q C3 CD CD I C5 CD I CD O CD CD De 700.terecht Men deelt ons mede, dat vanuit Urk door den sleepboot kapitein van wien uit een jas 700.werd vermist, is medegedeeld, dat het geld is te- ruggevonden en wel nu gestoken in de mouw van de zelfde jas, als waarin het Herbenoeming Bij Koninklijk besluit van 24 Mei is, met ingang van 22 Juni as. opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente. de edelachtbare heer J. j. Nieuwenh’.iysen. te treden en is een onpartijdige verzekerd. >rm dit bestuursvoorstel werd z. h. st. besloten. Tor lid van het bestuur werd in de vaca ture van den heer E. Goners Dz., periodiek aftredend op 1 Jan. ’31 en niet herkiesbaar, gekozen de heer G. Konijn te Venhuizen. Tot leden van de Commissie tot het na zien van de rekeningen over 1930 worden z. h. st. benoemd op aanbeveling van het bestuur, de heeren S. N. Zuurbier te Egmond, H. A. M. Wuis te Heerhugowaard en W. Jimmink Jbz., Schagerbrug.Als plaatsver vangers de heeren K. Posch te Schellink- hout, G. Appel te Zuid Zijpe en J. Wage- naar te Spanbroek. Na rondvraag sluiting. Eerste nieuwe aardappelen De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond zijn hedenmorgen aan de veiling „de Tuin bouw” aangevoerd, die een prijs opbrachten van 20 ct. per K.G. De aanvoer bedroeg 75 K.G. Baldadige jeugd Door enkele school kinderen werd van een auto, staande bij de garage van Loots, de rem losgemaakt en toen de auto voortgeduwd De auto botste hierna tegen een anderen auto, waarvan de radiateur werd vernield. De schade moet worden vergoed. Afsluiting Bangert Zeer ten ongerieve van het verkeer zal de Bangert vanaf 27 Mei voor doorgaand verkeer, wegens ver bouwing der Middenbrug gesloten zijn. Waarom is men niet eerder begonnen? De drukke campagne begint in Juni reeds met de kruisbessen en omrijden is voor tuinders en expediteurs kostbaar. Ook schuitenvoerders zullen er in dit seizoen grooten last van ondervinden wegens af sluiting van het vaarwater. Uitbetaald Door de directie der Coöp Zuivelfabriek Eureka" werd aan hare leve ranciers over de maand April f 6.47 per 100 liter geleverde melk uitbetaald gemiddelde noteering. geld is geborgen geweest. Banne Hoogwoud en Aardswoud - Een vergadering van het college van het dage- lijksch bestuur* en van hoofdingelanden van Banne Hoogwoud en Aardswoud, werd ^AJaandag 26 Mei, ten raadhulze, gehouden. «*Tegenwoordig waren de heeren K. Slag- ter, voorzitter, C. Ursem en P. Donker Jz„ leden van het dagelijksch bestuur, A. Rood Kz„ D. Koom Jb. Helder en A. Zijp Cz„ hoofdingelanden, L. Glas, penningmeester en J. Breebaart Dz., secretaris. De voorzitter heet de heeren welkom en opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en met dank aan den samenstel ler, goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen wordt medegedeeld dat met de vernieuwing van de brug aan de Gouwe, na den hooitijd, door de Vier Noorder Koggen een aanvang zal worden gemaakt. Over eventueele afsluiting van dien weg. en het maken van een hulpbrug, zal door het Koggenbestuur met B. en W, dezer gemeente overleg dienen gepleegd te wor den. Een hulpbrug wordt algemeen noodig geoordeeld; dat de puin, liggende aan den Mienakker, naar het Groene Paadje is gebracht; dat langs de wegen hier en daar de gaten langs de bermen met puin zjjn aangevuld; dat aan een der sleten in het land van J. Bijman not, niets is gedaan. Voorzitter zal hierover met Bijman spreken; dat de on verhuurde wegen, n.l. Kerkelaan, Zuidend en gedeelte Boekelweg, aan A. Kaijer zijn toegewezen; dat de trambrug over de Lange reis door de gemeente Nleuwe-Nledorp is aange kocht voor f 600, waarvan de Banne f 150 voor haar rekening zal nemen. In verband mét het wegnemen der rails, moeten de daar- dopr ontstane gaten in het dek dichtge maakt worden. De secretaris neemt op zich hierover met den burgemeester van Nleuwe- Nxedorp te spreken. Wat de voormalige trambaan betreft, zou het algemeen toejuiching verdienen, dat deze tot primairen weg wordt aangelegd; anders toch zou het gewenscht zijn, dat de eigenaren gelegenheid kregen .het langs hun landerijen loopende gedeelte te mogen terugkoopen. Ook wordt het. denkbeeld geopperd de Fade te verbreeden door demping van de Padesloot en het maken van een nieuwe sloot, waar nu het ijzeren hek staat. Finan cieele bezwaren zullen echter oorzaak wor den. dat van dit laatste niets zal kunnen komen. Verder wordt medegedeeld, dat belang hebbenden een gedeelte van een vervuild slootje tusschen het land van C. Schilder en den tuin van A. Breed, zouden willen dempen. Bij de vergadering bestaat hier tegen geen bezwaar. Bij de ingekomen stukken is een verzoek VM de Vereeniging tot Ontwikkeling van den -wndbouw in Hollands Noorderkwartier d.d. Mei JL, behelzende het verzoek om ge gevens over het wegbeheer van de Banne te verstrekken over de Jaren 1910 tot en met 1929. Hieraan zal worden voldaan. Daarna komt aan de orde het verslag Wilde KarwU- en Stekelenschouw. Behoudens kleine bemerkingen, werd alles in volkomen orde bevonden. o Bcgrooting voor 1930. Nadat besloten is den vollen omslag te be palen evenals het vorig jaar op-f 19.50 per H. A., zijnde f 2 Koggenlasten, f 8 weg lasten, f>8^bem'a!fflgslasten, f 2.50 Hoog- HWmraadslasten f 1.50 voor de Banne, wordt met algemeen goedvinden besloten de begroeting definitief vast te stellen in ontvangst op f 45764.38 in uitgaaf op t 42819.39, alzoo sluitende met een voor- deelig scldo van f 2944 99'4. Voor het onderhoud wegen is geraamd t -1500, dit betreft de bijdrage in de ver- breeding van de wegen. Rondvraag. De heer Rood heeft enkele diepe gaten In de Tropweere laten aanvullen, waarvoor de voorzitter den heer Rood dank zegt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. SUBSIDIE RESTAURATIE SLOTTORENS TE SCHAGEN Gedep. Staten van Noord-Holland schrij ven aan de Staten: Burgemeester en Wethouders van Scha gen hebben zich bij het hierachter af gedrukte schrijven tot ons gewend met het verzoek te bevorderen, dat, ten behoeve van de restauratie van de beide torens van het voormalig Slot aldaar, een provinciaal sub sidie van f 650 worde verleend. Ter aanvulling van den inhoud van dat schrijven brengen we het volgende onder de aandacht van uw Vergadering. x Op grond van een door de Rljkscommls- sie voor Monumentenzorg ingesteld onder zoek moet worden aangenomen, dat deze torens deel hebben uitgemaakt van een kasteel, dat in de eerste helft van de vijf tiende eeuw werd gebouwd. In heb van dat onderzoek opgemaakte rapport, dat met de dat rbij behoorende bijlagen voor de leden van uwe vergadering ter griffie ter kennis neming is nedergelegd, wordt medegedeeld, dat het middeleeuwsche kasteel in 1820 grootendeels werd gesloopt; dat slechts de twee ronde hoektorens van het voorfront en een deel van de slotgracht overgebleven en dat, waar het aantal uit de middeleeuwen overgebleven kasteelen in ons land gering is, reeds daarom deze overblijfselen van een sterk slot, dat ook in den vrijheidsoorlog een orgvuldige bewaring ver. echter bij, dat de torens in het centrum van de gemeente staan, on- middellijk ten Noorden van de kerk en schilderachtigheid van het dorp zeer ver- hoogen. De kosten van de restauratie worden op f 4000 geraamd. Het gemeentebestuur van Schagen. dat het behoud van de torens zeer op prijs stelt, heeft een bedrag van f X>00. toegestaan en het Rijk is bereid een subsidie van f 1350 voor zijn rekening te nemen. Op grond varf het bovenstaande zijn wij van oordeel, dat er voor de Provincie alle aanleiding bestaat, door aanvulling van het ontbrekende bedrag, de restauratie te be vorderen en de beide torens voor het na geslacht te helpen bewaren. Wij geven dan ook in overweging de ge vraagde medewerking te verleenen door vaststelling van het hierachter afgedrukte ontwerp-besluit. Het is ons voornemen, indien uwe ver gadering daartoe overgaat, bij de mededee ling van het besluit onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen, dat daar uit niet de consequentie mag werden ge trokken, dat een evenredig subsidie zal worden verleend in de kosten, waarmede de aanvankelijke raming mocht worden over schreden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6