Advertentie» Alkmaarsch tl PINKSTER-AANBIEDING Warenhuis HET IS DOELTREFFEND ove/rr'o/7e/7 dooi tweede blad ZONDER SOCIALE ACTIE GEEN GODSDIENST Laatste Nieuws 0.54 0.54 0.98 1.98 't 1.20 1.65 0.54 I 0.22 0.95 3.90 0.26 De Lange De Moraaz te Alkmaar 8.90 0.16 2.48 0.15 0.08 Voor den Alkmaarschen spa 0.26 Kantonrechter 7.90 0.98 8.95 2.40 Achterstraat Langestraat Houttil r Fabrikaat fa. a. mule co. I 0.48 0.98 5.40 MAANDAG 2 JUNI N.V. dlv: 0.98 SCHEERSALON met electrische inrichting voor haarsnijden WESTERWEG 52, BIJ DE VISSCHERSLAAN Aan de zaak is verbonden een uitgebreide handel in sigaren, sigaretten en tabak. Tevens steeds voorradig een keurige collectie parfumerieën en toiletartikelen. diveT. 1.20 "0.48 0.84 0.35 0.56 I BLADZIJDE 1 ZATERDAG 31 MEI 1930 STADSNIEUWS KOOLTEER BRUINE TEER ALKMAAR Telegrafisch Weerbericht Duikmutsen vanaf Boter ndmkoffertjes RECHTSZAKEN OPENING - ■MH om overtollige kasgelden te storten in rekening-courant bij de Firma CARBOLINEUM BLACK VARNISH Vliegenklappers Vliegenvangers Raamhorren Reiskoffers met 2 nikkelen en uitvoering, vanaf Strandemmertjes Rugzakken Bloemhangers Kop en Schotels met diverse décors. 6 stuks met per 3 stuks C. BAKKER Actetasschen Tuinslang Watersteken Drinkglazen Engek Kop en Schotels Theepotten Badmutsen Strandwagens Tuinparasols Badschoentjes Reismanden Bowlstellen Fruitcoupes Tegel bladen Keukengarnituren Autopeds Kindertrekwagentjes Vouwstoeltjes Ligstoelen Thermosflesschen maten q g2 Strandschoppeii Herdenking Rerum Novarum Telefoon 324 Th. Stam heette in zijn ope- ver- Technische Hoogeschool Jan barometerstand 772.6 te moderne veroordeelenswaar- o Bijlagen van den Raad de >n te aan De radio-uitzending naar Indië Een dreigement van de Phohi. FONTEIN NASSAUPLEIN Besmettelijke ziekte Zondagssluiting Apotheken Prima fabrikaat, thans De „Graf Zeppelin” N. Holl. Brandwaarborg Mij. j I prachtcollectie, v’anaf Kind te Oudkarspel vermis. l Overstrooming der Mississipi vergoed wordt, zonder berekening van omzet provisie 2H pCt, waarvoor een rente van 15.000 personen dakloos Enorme colectie. vanaf div. De Pooltocht van Wilkins Zitting van Vrijdag 30 Mei thans De O 12 wordt ter beschikking gesteld JIaether”-f abrikaat de van den nieuwen I in de Vereenigde vlugge bediening tegen 7 O .4 Ongeval in Californië Pleizierboot gezonken Alkmaar, 30 Mei 1930 De Directeur voornoetnd, Ed. v. d. Heuvel. De Fancy-fair der St. Jozef- Gezellen Doodelijke auto-rennen in de Ver. Staten Nieuwe aanval op het zoutdepót Wadala aangekondigd Gemeentelijke dienst der werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemid deling, district Arbeidsbeurs Alhier rijn in de week van 18 tot en met 24 Mei 7 gevallen van roodvonk voorgevallen. reeds tegen Prima blank geslepen den per stuk 3 cent, per 6 stuks Uitschuifbaar, vanaf prima Meter een de Idem hardglas. thans Jongensrugzak v «pet draag riemen KAMPER Op a.s. Zondag 1 Juni zal de apotheek van Mevr. SchoutenOele Koorstraat 47. ge opend zijn; de andere apotheken zijn geslo ten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandag morgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apotheken zijn behalve ’s Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden mor gen 8 uur. op stuks Gekleurd glas, sierlijke mo- q gg Vijf dooden Bij twee autorennen zijn 5 dooden gevallen. Te Winchester in den staat Indiana ver loor een coureur de macht over zjjn stuur en volle vaart op de 4 personen werden met ■•t.m. ongeveer 6 uur Prima op gummiwielen Benoeming lijdelijk leer aar Handels- school. In overeenstemming met het advies van den Directeur der Handelsschool stellen B. en W. den Raad vóór gedurende den cursus 19301931 te benoemen tot lijdelijk leeraar fn teekenen. stenografie en schrijven aan die school, ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan mej. J. G. Th. van Eijbergen verleend eervol ontslag, den heer H. J Hult- zer te Zandvoort. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze voordracht goed gekeurd. terwijl de betrokken Inspecteur en de-Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs zich daarmede kunnen vereenlgen. NEW-YORK. 31 Mei. Vanmorgen om 1 uur is het Amerikaansche marine-luchtschip ..Lob Angelos” uit Lakehurst vertrokken, om de ..Graf Zeppelin" tegemoet te vliegen. NEW-YORK. 31 Mei Tegen half zes he denmorgen (Eur. ti/dl verscheen de ..Graf Zeppelin” boven Lakehurst. Men vermoedt, dat het luchtschip eerst nog boven New- York zal kruisen, alvorens te landen. Het muzikale programma voor morgen is Udus samengesteld: 13—2 Jazzband 34.30 Groot tuinconcert door St Louis 4.306.Jazzband. 8—8.30 St. Louis. 8309Jazzband. 99.30 Mandolineconcert 93010.30 St. Louis. Daarna de Jazzband. Wü willen onze lezers volgaarne nog eens aansporen heden en morgen een bezoek aan deze gezellige fancy-fair te brengen. Voorts zal morgenavond om half 8 in dien van politiezijde daartoe toestemming wordt verleend door St Louis nog een rondwandeling door de stad worden gemaakt. De senior verzoekt ons mede te deelen. dat gisteravond een vulpenhouder met gouden pen is gevonden De eigenaar kan zich ver- voegen bij hem of aan het buffet. dellen met ketting Hoogste mayen. Laagste barometerstand 756.0 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen. Ooste lijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar be wolkt. droog behoudens kans op onweer, weinig verandering In temperatuur. Nieuwe strafmaatregelen Terwijl de president van de Indische Han- delskamer besprekingen voert met den gouverneur van Bombay, om te trachten tot overeenstemming te geraken, kondigt het co mité te Bombay van het Al-Indisch Congres N.V. Drogisterij en Chemicoliënhandel „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt Het ligt in de bedoeling om de fontein in het Nassaupark op a.s. Zondag 1 Juni, 's mid dags tusschen 3 en 4 uur en 's avonds van 8—0 uur in werking te brengen. De aandacht wordt tevens gevestigd op de rondom het park staande roode haagdoorn. drukker, 1 stoker, 1 steenbikker, 1 tabaks bewerker, 1 ijzerwerker, 33 losse arbeiders l werkster. Geplaatst 2 grondwerkers, 1 timmerman, 12 losse arbeiders, 1 ass. in de huishouding, 2 werksters. Een schuldbewuste houding die een goeden indruk maakte De 48-iarigk heer Cornells B., landbou wer te Heiloo, was op Zaterdag met gijn voor een bakwagen gespannen schimmel naar de stad gereden, doch maakte, toen hij te Alkmaar van den Heiloèrbrug het Kennemer- park wilde inrijden bij dien bocht een tegen de verkeersregelen indruischende manoeu vre. omdat hij in de bocht een handkar wilde voorbij rijden, wat altijd ten strengste verboden is. Hij kwam hierdoor met schim mel en voertuig op het linker weggedeelte en reed toen den heer Jac. Koesetnans zoodanig aan, dat deze met zijn rijwiel onder den wagen geraakte. Gelukkig werd den heer K. zei niet noemenswaardig, doch zijn rijwiel duch tig beschadigd. De heer B. overtuigd van zijn schuld, liet zich niet onbetuigd en maakte geen bezwaar de rnaterieele schade geheel te vergoeden. Ook thans, nu hij terecht stond, beleed hij ruiterlijk zijn zonde tegen het verkeer, welk Mea Culpa den Kanton rechter zoo gunstig stemde, dat hij den heer ter zake deze inderdaad zeer ernstige ver keersovertreding slechts f 15 boete of 15 dagen oplegde. de renwagen reed met menigte toeschouwers in gedood en 20 gewond. Bij autorennen in Indiapolu race-auto in volle vaart afrastering van de renbaan. De coureur werd gedood. 6 personen ge wond. zijn onvoorzichtigheid was gewezen. Ont kend werd voorts door de getuigen, dat zij opzettelijk en geregeld naast elkander zouden' hebben gereden, waar echter weinig over eenstemming werd verkregen en beide par tijen onwrikbaar bij hun onderscheidene ver klaring van het gebeurde bleven volhouden, werd het noodig geacht naar nieuwe getuigen om te zien en de zaak alzoo voor onbepaalden tijd aan te houden. zaak te zijn verwarang. elkand» (welke methode de kantonrechter 'n „pest” voor den automobilist noemde).‘Hij had een aantal meters achter hem gereden en toen eindelijk het goede oogenblik gekozen om voorbij te komen vermoedelijk was de heer Ambagtsheer toen opgereden tegen van Maarleveld met het hiervoren door ons gere leveerde onaangename gevolg. Door de wiel rijders werd evenwel volgehouden, dat de chauffeur de oorzaak was en bovendien nog minder beleefd was opgetreden, toen hem op Twee grijze veteranen van de rij wiel brigade in *t gedrang Tengevolge van het drukke verkeer werd de 52-jarige heer KI. Ambagtsheer, winkelier te Alkmaar op de Boskade met zijn rijwiel door een achterop rijdende auto weggedron gen, waardoor hij in aanraking kwam mét den 64-jarigen fabrikant P.v. Maarleveld die ter zelfde hoogte naast hem fietste. Het gevolg was dat Ambagtsheer zich staande wist te houden, doch dat de heer v. Maarleveld met zijn rijwiel tegen een aan den wegstaanden auto aanviel en zich de hand bloedend ver wondde. Bewuste chauffeur, de 26-jarige heer C. v. L., die was doorgereden, werd la ter door den heer Ambagtsheer over het ge beurde aangesproken en toen deze conferen tie een niet bepaald vriendelijk karakter droeg, werd besloten den Strafrechter in de zaak te mengen. De h/er v. L. stond dan terecht en ontken de ten stelligste door zijn roekeloosheid oor- geweest van de on.stane verkeers- De twee oude heeren reden naast Beleefd aanbevelend. PS Wij maken U er op attent, dat zorg zal worden ge- -’-’wen voor keurige en vlugge bediening tegen uiterst laag tarief. met Griek - 6 stuks Een belangrijke gift t DELFT. 31 Mei.. In de vergadering van den Senaat der Technische Hoogeschool. op 27 Mei gehouden, heeft de rector-magnifi- cus medegedeeld, dat de Technische Hooge school door de bijzondere welwillende ge voelens, die onbekende schenkers jegens haar koesteren, verrijkt is met een zeer be langrijke gift met de bedoeling, dat daar mede wordt gevormd een stichting, waar aan de stichters den naam van „Delftsch Excursiefonds” verbonden wenschen te zien Idem, met 2 buitenzakken Een wat al te gevoelige kerk gangster De chauffeur van een autobus, de heer A. W. te Egmond aan den Hoef, stond 14 dagen geleden terecht als verdacht in den avond van 4 April mej. Joh. Lieftink, die. uit de kerk komend, stevig gearmd met haar zuster Lucia op den Heerenweg wan delde, door zijn onvoorzichtig rijden bijna te hebben aangereden. De zaak was na ontkentenis van den heer W. aangehouden tot nader onderzoek, en thans werd nog als getuige gehoord den autobuspassagier J. de Groot, die verklaarde niets abnormaals te hebben opgemerkt. Hij beschreef voorts den verdachte als een bekwaam en voorzichtig rijder, terwijl de politie verklaard had, dat W. gewoonlijk snel maar goed reed. Waar voorts niets meer in het nadeel* van den chauffeur naar voren gebracht kon worden, bleef er van eenig schuldbewijs niets over en werd de heer W. dan ook met algemeene stemmen vrijgesproken. spiraalslang, per q 52 of cirkelrand, q gg geslepen De Kerk echter heeft haar grootsten schat en dierbaarste Geheimen toevertrouwd aan den kleurling: priesters en bisschoppen werden onder de kleurlingen gewijd, om te toonen dat de Kerk een wereld-organisatie te berei- zith van zelf hun Idem, met goudlijn Helder geribd glas, op zwart plateau Gekleurde tumtyers. 6 stuks Gemeld wordt, dat door overstroomingen van de Missisippi in den staat Louisiana 15 000 personen dakloos zijn geworden Door het Amerikaansche Roode Kruis is een hulp actie ingezet. gekleurde banddécors, q Zeldzaam mooie collectie, aft vagaf 0.40 Fijn wit porcelein £cht leder met greep 2.50 Solide rood geschilderde wagen met breede wielen Flinke maat niet sterke baleinen en zeer mooie dessins, geheel compleet 1 veerslóten versterkte hoeken, soliede en niet vastzit aan Europa, en om ken. dat. wanneer de koloniën Europa hebben losgemaakt, zij geestelijke leiders zullen hebben. De wereld-onrust is gegroeid na de schljhing van de „Rerum Novarum De maatschappij is niet het minst veran derd ..De tegenwoordige moderne samenleving met haar stelsel van het uitbuiten van den een door den ander, is dig”, aldus de uitspraak van Kardinaal Gas- parri. namens Z. H den Pus ®n-wij gedaan om de maatschap- iristajjken? 1 Ae verzuimd, waardoor geWorden als zij thans is? Kolieken, die zich aanpassen bij het •dige maatschappelijke stelsel, voor Zondag a. s een tweeden aanval aan op het zoutdepót van Wadala. De aanval zal worden ondernomen door 4000 vrijwilligers, bestaande zoowel uit Hin does als uit Mohammedanen. ok to’ de arbeidersbevolking in het Noor delijk deel van Bombay, is een oproep ge richt om aan d^n aanval deel te nmen. De onderkoning van Indië heeft 2 nieuwe strafmaatregelen afgekndigd. waardoor met scherpe st 'f enwordt bedreigd het posten can personen of gebouwen en het weigeren van het betalen der landrenten. Prima gummi, maten met prima lederwerk, maten, vanaf Idem, echter waterproof Heerenrugzak. met prima lederen montcering. echt waterproof In de op Maandag 26 Mei 1.1. te Alkmaar gehouden vergadering van Directie, Com missarissen, Hoogste Deelhebbers en Agen ten der Noordhollandsche (Onderlinge) Brandwaarborg-Maatschappij, gevestigd te Oudkarspel van 1816, werd het verslag uit gebracht over het boekjaar 1939, waaruit bleek, dat de bedrijfsresultaten zeer gunstig genoemd kunnen worden. Het verzekerd kapitaal nam toe met f 5.307.937, en bedroeg op 1 December 1929 f 113.584.391, terwijl het bedrag der reserve werd gebracht op f 149.515.13. Aan schade werd betaald f 116.038.20, waarvan door herverzekering werd gedekt f 33.239.49. De aftredende commissaris A. Wonder Pzn., werd herkozen. Waterglazen voet, per 6 Ovale rieten hengsel voor OUD-KARSPEL. 31 Mei Sedert Vrij dagmiddag 4 uur wordt alhier vermist het 4-jarig meisje Jannie Bakhuis. Men vermoedt, dat het kind verdron ken is. Vanaf 5 uur is er gedregd en met schep netten gewerkt, zonder resultaat. Men gaat thans trachten, het kind met politiehonden op te sporen. In de nabijheid van Santa Monica. in Californië. Is het pleiziervaartuig ..Ameco' door totnutoe onbekende oorzaak gezonken 29 passagiers zijn om het leven gekomen, terwijl 30 passagiers gered konden worden. mand bowlkan met 8 glazen Zeer practisch v. tuïngebruikgeheel compl. Ovalen nikkeien standaard met greep en sierlijk geele- a qa pen coupe, thans 1 *uU Allernieuwste tegeldécors m. prima nikkelen rand Ladenkasten met 6 groote en 6 kleine provisieladen met opschrift Naar wij van Phohizijde vernemen, heeft, naar aanleiding van het bekend geworden voorloopig advies van den Radioraad inzake de N. V Philips Omroep Holland-Indië (Phohi), den 27sten Mei een vergadering plaats gevonden van den Raad van Com missarissen dezer vennootschap Uitdrukkelijk werd verklaard, dat men zich wenscht te houden aan den oorspron- kelüken opzet der oprichters, n.l. de zend- installatie te bestemmen voor de verzorging van uitzendingen naar Ned.-Indië. uitslui tend liggend op het gebied van kunst, we tenschap ontspanning, sport en nieuwsbe richten. terwijl uitzendingen van godSdien- stigen aard niet, zouden worden uitgesloten. De verzorging /van de uit le zenden pro gramma's zal uitsluitend moeten berusten bil de Ptyohi en op denzelfden voet worden voortgezet als de reeds sedert 114 jaar uit gezonden programma's, die zich in de voMe waatüeering van het Ned.-Indisch publiek hebben mogen verheugen De Raad van commissarissen heeft met algemeene stemmen besloten, dat. mooht een regeling als hierboven aangegeven, niet tot stand worden gebracht, de zender, welke aan de venonotschap toebehoort, met in gang van 1 Juli a.s. buiten werking ial worden gesteld. De conclusie was ten slotte betalen De zaak van den kantonrechter, die nimmer aan debietsgebrek souffreert, was ook heden weer berekend op een druk bezoek, doch slechts weinigen van de pl.m. 75 invite's hadden aan de uitnoodigmg gevolg gegeven. Aangevangen werd met ee zaak tegen den heer P. v. S-, pension houder te Egmond a. Zee, die zich op den tweeden Paaschdag had verstout in gezel schap van zijn dochter en een microscopisch smotishondje een wandeling te maken op het streng verboden Bosch en duin terrein van Jonkheer Six, welke heer door het aan brengen van een aantal borden had kenbaar gemaakt, dat de aanwezigheid van on bevoegde wandelaars hem niet aangenaam nóch welgevallig was. De jachtopziener de Winter, plichtsgetrouw ambtenaar, had de aanwezigheid van den heer v. S. op „ontoelaatbaar” terrein geconstateerd en procesverbaal opgemaakt. Gelukkig had de heer v. S., door een goeden geest gedreven, het duodecimo smoushondje telkens terug geroepen, anders had hij ook nog een bekeuring opgeloopen wegens overtreding van een desbetreffend artikel der jachtwet De heer v. S.. die dc vorige maai een artistiek uitgevoerde situatie-kaart had over legd en zich had beroepen op het ontbreken van een verbodsaanduiding, moest echter thans, na verhoor van den verbalisant, be merken, dat zijn gedocumenteerd verweer niet sterk genoeg werd bevonden om hem straffeloos te doen heengaan en volgde veroordeelmg tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. De heer v. S. gaf zijnerzijdsch de plechtige belofte wél te zullen oppassen zich in 't vervolg op de eigendommen van Jonkheer Six te vertoonen, zoodat dienaangaande geen bezorgdheid behoeft te worden ge koesterd* Wat hebl Pij te vercl Wat hen wereld zoo De Kaüfl tegenwoordige maatschappelijke waarin geen kruimel van het Christelijke beginsel aanwezig is. zijn de grootste oorzaak vari de geestelijke wereldcrisis. De Kerk zal de crisis van deze wereld blij ven doorstaan: t is echter maar dc vraag of dat hier in Europa geschieden zal. Er zal geen herstel van de wereldcrisis komen, dan door de H. Kerk. De Kerk ech ter kan dat niet doen zonder ons Wij hebben een roeping te vervullen; de katholieke leeken in het bijzonder, die eigen terrein en eigen arbeid moeten terugverove ren; het terrein, waar Christus thans uitge worpen is door het praktische leven. En daar kunnen de sociale organisaties werk verrichten en haar beginselen terug brengen en handhaven. Onverschilligheid tegenover de beginselen is ontaard in onge loof aan beginselen. Hoe dieper de mensch- heid van God afzakt, des te meer meesters worden baas over haar. In het huidige Rusland leeft de moderne mensch op zijn mooist: de bandelooze vrij heid van den mensch. gepredikt door onze moderne professoren; de productie is eere- dienst geworden, waaraan het geluk van den mensch moet worden opgeofferd. De Bergrede is in onze dagen geen voor beeld meer voor de praktijk; doch is een be lemmering geworden voor den materialis- tischen mensch De groote strijd dien de Kerk met ieder onzer moet voeren, is de strijd tusschen den modernen mensch en den Man Gods De zedelijke beginselen moeten weer eet) plaats innemen in onzen arbeid. De Geest van Christus vormen in de harten der men- schen is het werk der Kerk, een moeilijk werk, waaraan wij moeten meewerken. Tweemaal was van het Internationaal Ar beidsbureau te Genéve voorzitter een groot sociaal priesters (ééns onze Dr. Nolens) als symbool van het Sociale werk van onze H Kerk Door streven naar socl&te beginselen, stre ven we naar doorvoering van onze Christe lijke zedewetten, die ons voeren zullen naar de elnd-overwinning der Christelijke waar heid. Ops. geloof, onze goede wil. onze toewijding kunnën ans doen vertrouwen op een betere wereld. In ons land reeds is 't zichtbaar: alle sociale verbeteringen: ze zijn niet het werk van het liberalisme, maar van het Christen- dam. Christus vraagt echter onze medewerking, evenals Hij bij de opwekking van Lazarus ver langde dat menschen den steen wegwentelden. Zoo moeten wij allen ons steentje bijdragen aan dén nieuwbouw van onze Christen-maat- schappij. (Applaus). Na deze rede ontstond, zooals steeds op ontwikkelingsa vonden van den Volksbond, eenige gedachtenwisseling, waarna de voor zitter. na een woord van dank aan den Zeer- eerw. spreker, de bijeenkomst sloot op de ge bruikelijke wijze. Enorme collectie, vanaf Kosteloozc bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 35 uur. Des Zaterdags van 91. Voor werknemers uitsluitend van 913 uur en Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werk zoekenden zijn ingeschreven I bankwerker, 1 bakker, 1 boekbinder, l betonwerker, 1 chauffeur. 1 electricien, 4 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 metselaar, 2 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 2 reizigers, 1 schoenmaker, 31 sigarenmakers, 1 stypeur- Sulky's, sierlijk gelakt °P Q A ft Enorme collectie, vanaf «J.4U Div maten, prima kwaliteit, vanaf Uitsluitend prima fabrikaat, met zeer sterken looper, met n CE armleuning A *03 NEW-YORK. 31 Mei Uit Washington wordt gemeld, dat het Amerikaansche de partement van Marine het verzoek van den Poolonderzoeker Wilkins heeft ingewilligd en de oude onderzeeboot O 12 tot zijn beschik king heeft gesteld voor het maken van een Noord poolreis Wilkins wil tracthen. met de duikboot onder het ijsveld van de Pooizeeën door te varen, tot hij weer in open water komt. Wilkins zal met de „Graf Zeppelin” naar Europa reizen, om daar voorbereidingen voor zijn expeditie te treffen. Gver bovengenoemd onderwerp hield gis teravond de ZE Heer J. F. A Bots uit Amsterdam, centraal adviseur van den Ned R K. Volksbond in het bisdom Haarlem een rede De heer Th. Stam heette in zijn ope ningswoord de aanwezigen, in het bijzonder den Zeereerw. spreker, welkom op deze zo mer-vergadering. zijn genoegen uitspreken de over de redelijke opkomst. Spr wees erop, dat de tegenwoordige tijd ip het teeken staat van de „Rerum .Nova rum”, welken zendbrief het bestuur meen de te moeten herdenken door dezen avond met den socialen werker voor den Volks bond. Rector Bots. De?e ving zijn inleiding aan met zijn be wondering te uiten over hetgeen in Alk maar nog is overgebleven van de Roomsche middeleeuwen Voor ons hebben die oude overblijfselen aldus spr. niet alleen een weemoedig herdenken, doch ook een woord van waarschuwing. Aan de Reformatie ging een voorbereiding vooraf; een on-sociale voorbereiding. In de 13de en 14de eeuw waren de sociale begin selen in het gewone leven ingeroest Als men in de 15de en 16de eeuw socialisatie had gedaan, had de reformatie lauw kans gehad. De Christelijke zedenwet ten werden opzij gezet en moesten plaats maken voor heidensche wetten; hierin von den de oproeren en reformatie hun oorzaak Nu zijn we vijf eeuwen verder en 't is nog evenzoo; ook thans verdwijnt de godsdienst, als we de sociale actie niet met de kracht der overtuiging gaan voeren en beleven. We hebben leder onze roeping, het aan deel in de zaak vaj) God en we moeten in eigen kring meehelpen aan de verwezen lijking van het ideaal, dat Paus Leo in zijn Encycliek de wereld inbazuinde. De krantenberichten demonstreeren een geestes-crisls in de wereld; we zién óver heel de aarde een ontzettende onrust gol ven; innerlijke onrustl en beroering. Onrust in de ziel van het roerige China in het woelige Rusland, het opstandige lïritsch-Indië. in Zuid-Afrika. waar de ne gers congressen houden: in het woelige Noord-Amerika. met zijn schijnbaar ónuit- puttelijke rijkdommen. Over heel de wereld is die, onrust gaande; over heel de wereld zijn er 10 millioen werkloozen: een dankbare groep voor het stokend communisme. Tot in ónze eigen kringen sijjielt die on rust door. Pater Weisz OP. zat op zijn ouden dag te schreien bij de gedachte aan wat de mo derne wereld te wachten staat'. Die onrust is voor velen aanleiding ge weest om te zeggen: 't loopt mis met de wereld; of zeker: 't loopt mis met Europa Daar zijn wel degelijk redenen voor aan te geven. De chaos van de groote volksverhuizing in 400, herhaalt zich in de algemeene on rust van deze dagen. Er zit een gemeenschappelijk iets in de onrust van b.v. Britsch Indië en die van onze R K. jongeren. Algemeen constateert men een beuheid van de huidige wereld, een desillusie, een ontgoocheling en daarbij een verlangen naar een nieuwe maatschappij, samengaan de met een afschuw van het huidige Europa. Europa heeft zich in zijn koloniale stre ken alleen materialistisch getoond, op een wijze, die heel de wereld afkeerlg maakt tegenover Europa. In de oogen van de kleurlingen staan afkeer, wantrouwen, haat en geringschat ting te lezen tégenover den Westerling. Was de koloniale bevolking georganiseerd, dan zou deze een geweldige macht en een groot gevaar beteekenen Omdat Europa de Christelijke beginselen heeft prijs gegeven en de zedenwetten in handel en industrie met voeten heeft ge treden. heeft het zich den haat van de kolo niën op den hals gehaald.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13