HET IS DOELTREFFEND ove/7Zo//e/7 do Qzzn I Het radio-debat De Lange De Moraaz te Alkmaar I „VRIES IA” v.h. JAN DE .VRIES Nagekomen Kerklijsten DEN HELDER BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 31 MEI 1930 KOOLTEER ALKMAAR ENKHUIZEN PROVINCIAAL NIEUWS cn l der gelden m het R. K. Ver. Gab, om overtollige kasgelden te storten in rekening-courant bij de Firma BRUINE TEER CARBOLINEUM BLACK VARNISH M.KATER XKLKMAA» MIENT2* HEILOO SCHERMERHORN inzien, waarop mag. SCHAGEN HEER-HUGOWAARD N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 HOORN ANDIJK WERVERSHOOF Verkregen rechten, waarop de A. y. TUITJENHORN HOOGWOUD OBDAM MEDEMBLIK TEXEL OUDORP ANNA PAULOWNA ASSENDELFT op vergaderingen gelegenheid Bais, Enkhuizen. 10 2S pCt. vergoed wordt, vonder berekening van omzet provisie waarvoor een rente van Tijdens de kermis alhier I bestuur eerw. Anna P Overtoom 2. Maria-congregatie geworden Na schooltijd komen de Congregatie uur achterblijvers zijn 7.30 Maria-Congregatie is Pinksteren, FABRIKAAT FA. en de de d. MULE o Go. KAMPUX Verhuring van eenige strookjes grond langs den Koepoortsweg Verkoop van een stuk grond, gelegen aan de Johan Messchaertstraat Provinciale om voor uur ZONDAG: over 11 Benin md In de commissie voor den cen- tralen Fokveedag te Hoorn, welke gehouden wordt in de eerste helft van September, is benoêmd de heer Ir. L. de Vries, alhier. Enkhuizcr sportdag Op Hemelvaarts dag werd tc Enkhuizen gehouden de gde Enkhuizer Sportdag, welke weder zeer goed geslaagd mag worden genoemd. Om i uur begon de Marschwedstrijd door de stad, waaraan alle vereenigingen deelnamen, bege leid door het Stedelijk Muziekcorps van de R.K. Harmonie „St. Caecillia” van Grootc- broek. Op het sportterrein vonden des namiddags de verschillende oefeningen plaats, welke werden besloten door een voetbalmatch tus- schen Westfrisia en Zeeburgia van Amster dam, welke wedstrijd eindigde in het voor deel der gasten met 52. Na afloop der wedstrijden had in de Kolf baan de uitreiking plaats van de prijzen. Des avonds gaf het Stedelijk Muziekcorps een concert in de Paktuinen onder leiding De bespreking over het combinatievoorstel wordt Rondvraag De heer Bossen brengt verplaatsing van enkele electriclteltspalen ter sprake, alsmede uitbreiding van het straatverlichtingsnet aan de Gouwe en de Langereis. Wat het eerste betreft, hieraan zal voorzitter zijn aandacht schenken Wat het tweede betreft herinnert spr. den heer Bossen aan de gedane mede- dcelingen in het begin der vergadering. De heer Klaver bespreekt uitbreiding van de avondbestelling van een gedeelte van< de Gouwe Voorzitter zal hiervan nota nemen Ook de heer de Wit bepleit verbetering der postbestelling De heer Glas cn voorzitter zullen binnen kort een beznek brengen aan het hoofdbe stuur der posterijen om de postbestelling te verbeteren. Hierna sluiting. Keuring Bjj de gehouden keuring van geiten en bokken voor inschrijving in het Centraal Jongveeregister z|jn ingeschreven: 7 geiten van G. Smits. 1 S Akkerman, K Muis, Joh. Kroon. A. Ploeger en K. Muls 2. ld. 3 bokken van S. Akkerman. K. Muis en A. Ploeger. Gekozen Tot voorzitter van den Raad van Toezicht van de Coöp. Boerenleenbank in de vacature J. Scngers. is gekozen de hr. G. S. Koomen. -t Schoolfeest Dinsdagavond vergaderde het bestuur van de Schooifeestvereeniging ..Een dracht", onder voorzitterschap van den heer 1 Jb. Groen. Het voorloopig plan is om einde Juni met de 5de en hoogere klassen te gaan naar Am sterdam tot het bezoeken van Schiphol en het Koloniaal Museum en terug over Zaan dam en daar het Czaar Peter-hulsje te be zoeken per autobus, en met de vier laagste klassen einde Juli te gaan naar Bergen en Bergen aan Zee per rijtuig. Benoemd De heer F Jonker alhier benoemd tot controleur bu de Landbouwtel ling. Personalia De heer B Roep van hier, thans lid van den Volksraad van Nederl Indië te Bandoeng, werd in de vergadering van ambtenaren van het Blnnenlandsch Be stuur te Batavia benoemd tot eerelid van den Bond, wegens de verdiensten, die hij als afgevaardigde en gedelegeerde aan dien Bond bewezen had R. K. Kiesvereeniging Woensdagavond hield de R K Kiesvereeniging ..Recht en Plicht" land. Aan voor 8 uur haar jaarvergadering in café Groen- I van den heer F. van Diepenbeek. Zoowel de sportdemonstraties als het con cert mochten tich in een groote belangstel ling van het publiek verheugen. De prijzen werden als volgt behaald: Marschwedstrijden: ie prijs Albbé, Hoorn met eerekruis van burgemeester Zimmer man; 2e prijs Vlugheid en Kracht, Enkhui zen; ie prijs Padvinders Enkhuizen; ie prijs Dinderen (jongens) Enkhuizen; 2e prijs Din- deren Enkhuizen, 2e prijs Willen is Kunnen, Enkhuizen. 4 x too nieter estafetten heeren: te prijs Westfrisia, Enkhuizen; 2e prijs U.D.L., te Hoorn 1 e ploeg)?e pnjs Vlugheid en Kracht Enkhuizen; 4e prijs Padvinders Enkhuizen, (re ploeg). Estafette Balwerpen, dames: ie pr. Albbé, Hoorn; ae prijs Albbé»Hoorn (3e ploeg) 80 Meter snelloop, dames: ie pnjs T. v. Harlingen, Hoogkarspel met medaille Enk huizer Courant; 2e prijs S. Senon, Hoorn met medaille van den heer A. C. M. van Rossem, 3e prijs M. Krop. Hoorn, 4e prijs A. Bok, Enkhuizen, 1500 Meter hardloopen heeren: ie prijs C. Bakker, Alkmaar met medaille van den heer R. Kuipers, 2e prijs N. Kat, Velsen; 3e prijs Jan Pinnekamp. Anna Paulowna, 4e prijs U. ged ijk. De prijzen voor de dames bestonden uit luxe voorwerpen, voor de heeren geldprijzen. 's Avonds werd een z.g. Rozengalop gehou- den in café Groenland, waar 40 paren aan deelnamen en waaraan acht geldprijzen ver bonden waren. Een en ander was een aardige attractie. Gemeenteraad - De raad dezer gemeente zal vergaderen Dinsdag 3 Juni des avonds om half 8. De agenda Vermeldt om.: Goedkeuring vgn de notulen der vergade ringen van 29 April en 13 Mei 1930: Rekening van het Kerk- en Armenfonds, dienst 1929 en de begrootmg dier instelling, dienst 1930: De rekening van de Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn, dienst 1929; Vaststelling van het vermenlgvuldigings- cjjfer voor de plaatselijke belasting naar het inkomen, belastingjaar 19301931: Aangehouden voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van een belasting onder den naam van straatbelasting Voorstel tot het verleenen van een crediet ten behoeve van een aan te schaffen motor- JWtilTMvwocr de plantsoenen; Kerfnis De heer J W. Janvier te Ber gen op Zoom heeft voor 3 jaar tegen 300 per jaar het alleenrecht voor de Schager- kenms getogen. Voorschotten I-andarbeiderswrt Bu be schikking van den Minister van Financiën van 28 Mei 1930 is aan de gemeente Andijk een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 2700ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd be drag voor de verkrijging van een plaatsje. van dit College 40voldoende acht. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Vjjn en Bossen, besluit de raad 50.te subsidieeren. Een adres van ouders der schoolgaande kinderen te Aardswoud. waartn betreurd wordt het genomen raadsbesluit, om voor 1 enkele maanden geen 3e leerkracht te be noemen. benevens een verzoek om op de ge nomen beslissing terug te komen en zoo spoedig mogelük de gevraagde leerkracht voor agemeenterekening aan tc stellen B. en W stellen voor het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen, aangezien in de vorige vergadering met 4 tegen 3 stemmen besloten is geen 3e leerkracht aan te stellen. De heer de Wit bepleit aanstelling van een derde leerkracht. De heer Groen acht ook aanstelling gcwenscht. Spr. is door ingewon nen informatiën van standpunt veranderd en is thans voorstander van het adres. Volgens de heeren Groen cn fle Wit bedraagt het leerlingenaantal te Aardswoud thans ongeveer 80. Besloten wordt met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Glas. Groen en de Wit. het adres voor kennisgeving aan te nemen. Een verzoek van J. P Koopman en K. Kla ver. wonende aan de langereis alhier, om vergoeding voor het vervoer van hun school gaande kinderen naar de R.K School in het Zuidend. gedurende het tijdvak 1 Mei 1930 1 Mei 1931 De kosten van dit vervoer be dragen. volgens adressanten, r>er autobus van de fa Kretman 22 50 r>er kind per jaar. Het aantal te vervoeren kinderen bedraagt 9 Wordt voorgesteld dit adres in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. aan gezien het verzoek juist is ingekomen. Aldus besloten B en W stellen voor om niet tot aankoop over te gaan van de woning, staande aan de Langereis en toebehoorende aan Jb Burger, maar te trachten deze woning onbewoonbaar te verklaren. De voorzitter acht het thans gewenscht pogingen in het werk te stellen deze woning, die onbewoond Is. onbewoonbaar te verklaren. Met 4 tegen 3 stemmen, die van d<' heeren Bossen. Glas en de Wit. wordt besloten de woning niet te knopen voor het gedane bod ad f 200.Algemeen wordt goedgevonden te trachten de woning onbewoonbaar te ver klaren. B en W stellen voor om hen te machtigen de woning van A. Burger, staande te Aards woud voor afbraak te verkoopen voor elk aannemelijk bod Besloten wordt de woning voor afbraak publiek te verknopen. B cn W stellen voor, in verband met de R. O. zich steeds beroept, bestaan er niet, zooals de minister aantoonde en worden ook niet door hem erkend. Tot heden was er een voorloopige regeling in afwachting van de definitieve, die nu tot stand is gekomen. Hierbij is de weg opengelaten voor de grootst moge lijke samenwerking, maar de eenige, die tot nu toe deze steeds heeft tegenge houden, is de A. V. R. O., die zich be- 1 schouwt als de algemeene vereeniging. die den baas kan spelen over de anderen en zelfs over de regeering. Bij den minister en de Kamer is zij daarmede aan het verkeerde adres. Mo nopolies worden niet erkend en voor dreigementen zal de minister niet op- zijde gaan, want dan zal men onder vinden wie in Nederland regeert. 56 van de 71 aanwezige Kamerleden schaarden zich achter den minister. Voor de liberalen is dit radio-debat een harde les, maar of zij deze verstaan zullen, dient te worden afgewacht. Hun woordvoerder kondigde ten minste aan. dat de strijd nog niet ten einde was Dit bleek ook wel uit het feit, dat de heeren er niet aan dachten, na de rede van den minister hun moties, die men natuurlijk beoordeelen moet in de sfeer van het debat, in tc trekken. Zij meen den, dat, door zoo iets te doen, de slag ook buiten de Kamer verloren was. Nu aanvaardden zjj liever de nederlaag in de Kamer, dan die kans te loopen. Toch zullen zij na deze duidelijke uitspraak van de Kamer spoedig ervaren, zoo zij hun protest-vergaderingen voprtzetten, dat de tijd voorbij is, dat zij hier de lakens kunnen uitdeelen en voor zich meer opeischen, dan waarop zij naar billijkheid recht hebben. Mana-Congregatie 7 uur eerste afdeeling. 8.15 uur 2de afd. DONDERDAG-avond 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. Van 46 uur biecht hooren voor de kinderen. Van 68 uur voor de volwassenen. C oneours-nieuws Dinsdagavond werd onder leiding van den directeur G. Groen van Medemblik een feestconcert gegeven door het R K. Harmoniegezelschap ,JSt. Caecilia", dat schitterend geslaagd mag heeten. Het daverend applaus bewees wel dat de negen nummers succes hadden. Van deskundige zijde verklaarde men. dat, indien ,St. Caecilia" Zondag j.l. zóó had ge speeld, het zeker een 2en inplaats van een 3den prijs had verworven. Na het concert was er weer tot vermaak. De welbekende Bilograaf van den heer De Jong was flink bezet. De sprekende en muci- seerende films zijn schitterend en zuiver van klank. Deze avond mag zeker weer als ’n een goed geslaagde feestavond beschouwd worden lang is er daarna tegen hem een felle hetze gevoerd, op een wijze als we hier te lande niet gewoon zijn, tot ten slotte deze interpellatie den minis ter gelegenheid bood in het openbaar zijn beleid te verdedigen. Over de on- waardige wijze, waarop tegen zijn per soon geageerd Is, Jieeft hij niets gezegd, dat was beneden zijn waardigheid leverde een bewijs te meer voor Juistheid van zijn beslissing sterke positie, die hij inneemt. De interpellatie van den heer Boon mag door de N. R. C„ Handelsblad en Telegraaf, worden opgehemeld, maar ieder onbevooroordeeld luisteraar zal moeten toegeven, dat er geen lijn of richting in te bespeuren viel- Iedere poging om aan te geven, hoe de minister zijn beslising dan wel had moeten nemen om naar billijkheid te handelen, faalde. Ook de heer Oud kon dit niet, maar eischte slechts meer zendtijd voor de A. V. R. O. Hier zooals in de Kamer moge voor hen verhelderend werken en het feit, dat de verdediging alleen gevoerd werd door liberalen en vrijzinnig-demo- craten, moet hun reeds meer dan vol - doende zeggen. Deze zijn niet uitslui tend nationaal en algemeen. Het valt nu eenmaal niet te ontken nen, dat er hier te lande verschillende geestesstroomingen zijn, die zich niet beperken tot de oppervlakte, maar In grijpen in het geheele leven, en zich ook geopenbaard hebben op radioge- bied. Ieder dezer geestesrichtingen moest gelegenheid krijgen zich te uiten dat was billijk. Onbillijk zou het zjjn geweest, waar op radiogebied vier gees- teastroomingen van ongeveer gelijke sterkte zich gevormd hebben, om aan de neutrale, wat, zooals we op 20 Mei schreven, praktisch beteekent: liberale en kleur- en beginsellooze overheer- sching, meer te geven dan aan de ande ren. was het oude liberalisme, of. de heer Llngbeek het ongewild teekende, het gesplitst liberalisme van Vrijheidsbond en Vrijz. democraten aan het woord, dat, onttakeld en vernietigd, toch voor zich opeischt het praedicaat nationaal en algemeen. Dat die tijd voorbij is. schijnen zij maar niet te wil len begrijpen. Zij denken nog precies eender als de mannen van Het Nut van ’t Algemeen van 50 jaar geleden, waar Schaepman zich fel tegen richtte en waarnaar de heer Teulings verwees. Evenals nu de A. V. R. O. ging men toen prat op de verdraagzaamheid, maar is natuurlijk zoo onverdraagzaam mogelijk. De A. V R. O. is heel anders, zoo heet het, dan de andere omroepvereenigingen, daar alleen is het intellect en de cultuur en die daartoe behoort, meent de alwijs- heid in pacht te hebben. Ongetwijfeld zfjn er bij ons, die dit tot heden niet maar dit men zich daar niet beroepen Het debat Acht uur heeft de Tweede Kamer be steed aan het debat over de zendtjjd- verdeeling, door minister Reymer ge troffen. In tegenstelling met hetgeen de laatste weken door de radio daarover gehoord wordt en door de A. V. R. O. belegd gesproken, werd het debat op Dinsdag betrekkelijk rustig Ingezet, maar in de laatste uren op Woensdag laaiden de hartstochten fel op en klonk er menig scherp woord. De minister, die de door hem geno men beslissing verdedigd heeft op een wijze, die eerbied afdwingt, verdient daarvoor openlijk hulde te worden ge bracht. Geen wonder, dat gedurende zijn twee redevoeringen meermalen bravo’s klonken en aan het slot ap plaus. Dat geschiedt niet dikwijls in de Kamer. In de laatste jaren was dat slechts het geval na de redevoering van minister Van Karnebeek bij het Neder- landsch-Belgisch verdrag en na het antwoord van minister Deckers aan de ontwapenaars. Werd daarover steeds in de geheele pers melding gemaakt, thans valt het op, dat de verslagen daar niets van zeggen. Den eersten dag waren de tribunes dich* bezet, verschillende bekende personen uit de A.V.R.O.-beweging konden zelfs - geen plaats meer bekomen, ook niet in de loges. Opvallend was de verminderde belangstelling op Woensdag. De krach tige wijze waarop de minister zijn be leid verdedigd had, had op de dames en heeren blijkbaar gewerkt als een donche, waardoor het enthousiasme zeer bekoeld was. De minister van Waterstaat vond bij zijn optreden artikel 3 van de Tele graaf- en Telefoon wet, door de Kamers zonder stemming aangenomen, krach tens welk artikel hij den beschikbaren zendtijd naar billijkheid moest verdee- len/Hn het ontwerp had oorspronkelijk gestaan naar evenredigheid, maar door een amendement van de vrijzinnig- democraten werd dit toen gewijzigd in „naar billijkheid”. Aan die wet had de minister uitvoe ring te geven, al wist hij te voren, dat het door hem te nemen besluit niet alleen kritiek zou uitlokken, maar bovendien slechts enkelen geheel zou bevredigen. Het advies van den radio- raad, dat hij moest inwinnen, bracht evenmin uitkomst. Het was een puzzle en een die raakte een delicate kwestie, die hij moest oplossen. Het heeft het echter gedaan, zooals onwcderlcgbaar werd aangetoond, naar rerht en billijk heid. bewust van eigen verantwoorde lijkheid. Dagen de orde kwam het verslag van den penningmeester den heer P. Mettes, waaruit wij aanstipjien dat de ontvangsten en het saldo bedroeg f 120.35, de uitgaven f 103.25, netto saldo f 17.10 De rekening werd in orde bevonden Waar de heer Mettes wegens ouderdom en vooral om ernstige gezondheidsredenen als penningmeester en bestuurslid aftrad sprak de voorzitter een hartelijk woord van dank tot hem. 30 jaren lid cn 18 jaren als bestuurslid en penningmeester, heeft hij altijd met grooten ijver en nauwgezetheid die taak vervuld en geijverd voor de R. K. Kiesvereeniging. De heer Mettes werd benoemd tot eerelid. De scheidende penningmeester sprak zijn dank uit voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en gaf nog enkele practische wen ken in het financieel belang der vereeniging 6de Zondag na Paschen. Iste van de maand Juni. 7 uur voor ouders en familie EntesVlaar. 10 Hoogmis voor de parochie. 2 uur Vereeniging tot afvoer van Groenten. Aardappelen en Fruit Deze vereeniging hield Woensdagavond een ledenvergadering in de Oranjzaal. Aan de orde komt bespreking sorteeringen Het bestuur verklaart zich in beginsel voor j de regeling der Provinciale commissie in volgende volksspelen gehouden: Noord-Holland. om te sorteeren in drieën. Raad Een vergadering van den raad dezer gemeente werd gehouden Dinsdag j.l. Allen aanwezig De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen door den heer D Bree- baart worden gelezen en onveranderd wor den vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat ter bespreking van de straatverlichting een conferentie heeft plaats gehad met de directie van het P E. N., in het bijkantoor te Hoorn. Er waren 7 gemeenten vertegenwoordigd den burgemeester van Spanbroek H. PETRUS EN PAULUS ZONDAG, 1 Juni. 6de Zondag na Pa schen. De H.H. Missen om half 8, 9 en 10 30 uur de Hoogmis. 1 uur Catechismus. 7 uur Lof ter eere van het H Hart van Jezus met Rozenhoedje Litanie en toewijding aan het H. Hart van Jezus. MAANDAG-avond 8 H. Familie, mannenafd. DINSDAG-avond 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Half 8 Congregatie H. Fa milie (Vrouwenafd WOENSDAG-avond 8 uur gelezen /H Mis, kwart 9 uitreiking van de H. Communie, half Hoogmis. 3 uur Vesjvers. daarna Cate chismus. MAANDAG: 10 uur Huwelijksmis voor C. Dekker en G. Steltenpool. WOENSDAG: 10 uur gezongen Jaarge tijde voor Elisabeth DekkerCommandeur. DONDERDAG: 10 uur Huwelijksmis voor J. Beerse en A. van der Gragt. ZATERDAG: te half 9 wijding van de doepvont. Van -4half 6 en van half 7 half 9 biechthooren. VRIJDAG: Om 6 45 gez H. Mis ter eeve van het H. Hart tot intentie van de Vrou- wcncongrcgatle. 745 algemeene H. Commu nie van de kinderen. 7 uur Lof ter eere van het H Hart met Litanie en acte van toe wijding. ZATERDAG: Vigilie van Pinksteren, ge boden vasten.- cn onthouding. 7.30 uur wijding van het Doopvont. 7.15 algemeene H. Communie voor de leden van de Maria- Congrecatic. Van 46 uur biechthooren. Hierna verkiezing nieuwe penningmeester. Bij stemming werd gakozen de heer P. Morsink, welke zijn benoeming aanvaarde ’s club. ZATERDAG: 7 uur voor Theodorus Gie- ling. Half 8 voor Cornells Groot en Antje Sljjkerman. H. Wijding van de Doopvont. Heden vasten- en onthoudingsdag. Van 48 udr biechthooren. ZONDAG as. Hoogfeest van Pinksteren 7 uur voor de Parochie. Half 10 Hoogmis voor overleden armen van de parochie. De gebeden worden verzocht voor Theo dorus Gieling. Guurtje BaarsHuisman en Willem Goudsblom, die »i den Heer z^n overleden. ZONDAG. Zondag overleden Half 1 Vesper. MAANDAG: 7 uur voor Margaretha Boe ketTuinman. DINSDAG: 7 uur H. Communie-uitreiken. 9 uur gezongen H Mis uit dankbaarheid op een 40-jarig huwelijksfeest. WOENSDAG: 7 uur voer Jacobus Mole naar. onder de H Mk van 7 uur algemeene H. Communie voor de Maria-congregatie. s Avonds om 7 uur de gewone Maria-con- gregatie. afd meisjes. DONDERDAG7 uur voor Martinua Blanken daal en echtg Van 3.304.30 biecht hooren voor de kinderen Van 4.308 uur voor de grooten. VRIJDAG: 1ste Vrijdag van de maand.- Vanaf 4 uur wordt elk half uur de H. Comr munie uitgereikt. 5 uur uitstelling en stille H. Mis voor Guurtje BaarsHuisman; om 7 uur gezongen H. Mis voor de leden van de Broederschap van het H Hart, waaron der algemeene H Communie der kinderen. Avonds 7 uur Ix»f daarna Propaganda- van Langen. j De bezwaren van enkele leden, om lid te Heeren-afdeeling: le prijs P. Overtoom worden van Bloemenlust", worden onder- Az.: 2e prijs R. Jonker; 3e prijs Gerb. Lan- vangen door don maatregel, dat voorloopig ook door niet-’.eden hun goederen aan de markt van Bloemenlust" kunnen worden geveild. Besloten wordt nog om de markt op 2 Juni as. des namiddags om 4 uur te openen. Mis voor Margaretha Poland. VRIJDAG 7.15 schoolmis. 8 uur gez. H. Mis, des avonds 7.30 Lof met gebeden tet cere van het H. Hart. ZATERDAG vigilie van Pinksteren gebo den vasten en onthoudingsdag. 6.30 wijding van het doopvont, waarna 7.30 H. Mis en 8.15. Van 48 uur biechthooren, 7 uur Maria-Lof. ZONDAG Hoogfeest van Pinksteren, schaalcollecte voor de sieraden der kerk. Dagelijks is van 45 uur de kerk geopend voor een bezoek aan het Allerh. Sacrament. Biechthooren voor de schoolkinderen van klas 6 cn 7: Vrijdag 11.30 meisjes. Zaterdag 12 uur jongens. Zaterdag 31 Mei inzameling der gelden voor het penningfonds. Zondag 1 Juni na de Hoogmis afdracht party waren 30 deelnemers. le prijs der damesafdeeling mej. Jansje v. Langen: 2e prijs Cornelia Swinkels: 3e jwijs Marie Bergmans. Voor de heeren-afdeeling: Ie prijs Verver: 2e prjjs R. Jonker; 3e prijs P. Rui- met ..Bloemenl’.iSt" heeft tenslotte als resul- ter. i taat. dat het bestuur gemachtigd -i Blaastrappen1c prijs Anna Overtoom maatregelen te ontwerpen om de vereeniglne Ant.d.; 2e prijs Trien Verver; 3e prijs Marie in het najaar te ontbinden. Voetbal Een wedstrijd werd gehouden tusschen M. F. C. en .Sparta’ ‘combinatie verplegers en verpleegden van het Prov. Ziekenhuis alhier) Sparta bleek niet ojjgewassen te zijn tegen M. F. C. dat den wedstrijd won met 31. Demonstratie Hemelvaartsdag gaf de Gymnastiekvereeniging „Oefening staalt spieren" een sportaemonstratie. Niet minder dan een 12 tal nummers stond op het programma. Al de nummers werden onder de bekwa me leiding van den heer Loots uitstekend uitgevoerd en verwekten veler bewondering. De sportdag van „O. S. 8." zal zeer zeker velen tot vriend en fin. medewerker van de vereeniging hebben gemaakt. Het geheel is een succesdag voor „O. S. S.” binnenkort gereed zijnde verbouw der school in de Kerkelaan. het schoolhek te verplaatsen. 1 om het terrein voor het raadhuis te ver- grooten. Aldus besloten. Ontslagaanvrage van D Kos. schoolschoon- maker alhier, tegen Juli a s. B. en W stel len voor hem dit eervol te verleenen en sollicitanten op te roepen voor .een nieuwen functionaris tegen een beioonipg van 200. Algemeen vindt men de belooning ad 200 te laag, te meer daar de a s. schoolschoon- maker tevens de bediening krijgt der douche- inrichting en van de centrale verwarming Besloten wordt de belooning te bepalen op 250D? raad zal te zijnertljd een nieu wen functionaris benoemen. Voorstel tot het aangaan van een geldlee- ning in verband, met de meerdere kosten van een aanbouw van een 5e en 6e lokaal bij de RK. school in het Zuidend. alhier. De meerdere kosten bedragen 1400. daaronder zijn begrejien de extra-kosten voor een opzichter ad 260.welke laatste kosten volgens den heer Vijn veel te hoog zijn. De heer Schilder jreeft eenige inlichtingen. Het blijkt dat dp kasten van het huren van een tijGeltfk lokaal niet hoog waren, n.l. 16.— per maand.^Besloten wordt met 43 stemmen <Vijn. Rossen en de Wit) een geldleening ad f 1400.aan te gaan. B en W. stellen voor de gemeentewoning. staande in de Kerkelaan. bewoond door J v d. Graaf, aan denzelfden wederom te ver huren voor 1 Jaar voor 182. Conform besloten. De nieuwe fin. verhouding. Tn verband met het a s. nieuwe belasting stelsel. voortvloeiende uit de flnantieele rege ling tusschen rijk en gemeenten, komen de volgende voorstellen aan de orde: 1. Voorstel van B <m W strekkende om de gemeente voor de heffing der personeele belasting naar de eerste twee grondslagen in te deelen In de 8e klasse. Voorstel van B. en W strekkende om de gemeente voor de heffing van opcenten op de jiersoneele belasting te verlagen van 55 op 36 opcenten 3. Intrekking rijbewijs’ De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat bij vorjnis van den kantonrechter te Den Helder van 28 Januari 1930 aan A. Th. Hoste, assistent- apotheker. wonende te Texel, den Burg. Schil- derseinde, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van een jaar Deze termijn is ingegaan op 12 Fe bruari 1930. Voorstel van B en W strekkende om voor deze gemeente het aantal te heffen op centen op de hoofdsom der vermogensbelas ting te bepalen op 35. Voorzitter geeft den leden de gewenschte inlichtingen. Besloten wordt de gemeente voor de gemeente-fondsbelasting in te deelen in de eerste klasse. De 3 htervoren genoemde voorstellen worden alle met algemeene stemmen aangenomen. 7 uur Door G„„ zal namens de tegenwoordig zijnde gemeen- I ten getracht worden voor de straatverlich ting te doen betalen 0.30 per K.W.U zon der verdere kosten Omtrent het betalen van 3W pct. van de stlchtingskosten werd te kennen gegeven, dat deze moesten dienen voor onderhoud van het net. Er bestaat ook mogelijkheid voor even- tueele overname tegen een nader te bepalen bedrag per lantaarn Ook over de verplaat sing van de palen langs den weg van Op meer naar Hoogwoud zal van de zijde van het P. E. N. een nader onderzoek geschie den. Van het snoeien der hoornen langs de wegen, waar deze hinder veroorzaken aan de lichtlelding, zal kennis moeten worden gegeven aan het gemeentebestuur. Het P E. N. zal voor wegruiming der takken zorg dragen. Nadere inlichtingen zullen t.z.t. verstrekt worden. Wat uitbreiding van het straatverlichtingsnet. betreft, zal na het antwoord van ’t P.Ê.N. door den raad na der een beslissing dienen genomen te wor den. Uit een zoo Juist ontvangen schrijven van het P. E. N. blijkt, dat voor verplaatsing van 11 jialen e.d. ^berekend 500. Volgens den voorzitter behbèven slechts 2 a 4 jialen verplaatst te worden, zoodat de raming ad 500 veel te hoog is. Besloten wordt de verplaatsing dier palen nog eens met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf te bespre ken. dat de kosten van aanbouw van een 5e en 6e lokaal van-de R. K. school in het Zuidend alhier niet met f 2000.maar met f 1400 zijn overschreden, terwijl in plaats van 4 maanden. 9 maanden gebruik gemaakt moest worden van een hulplokaal; dat te zamen met de Banne Hoogwoud en Aardswoud en de gemeente Nieuwe Niedorp de trambrug over de Langereis is overgeno men voor de totale som van f 600. In overleg met de gemeente Nieuwe Nie dorp en de Banne Hoogwoud en Aardswoud zal het brugdek begaanbaar gemaakt wor den. Bij de ingekomen stukken was o.a.: een opgave over den grondslag voor de uit- keering ingevolge de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, welke opgave destijds door B. en W. is vastgesteld naar de gemiddelde opbrengst over de jaren 1926. 1927 en 1928 van de opcenten op de R I. B <f 12 46101) en van de opcenten op de Ver- mogenbelasting (f 1750.65). Van den voorzitter van Ged. Staten een schrijven d.d. 12 Mei j.l.. betreffende de aan te ganc geldleening ad f 15.135.14 voor den verbouw'van de school in de Kerkelaan. In de vorige vergadering is besloten een geldleening aan te gaan voor dezen verbouw van ten hoogste f 14.000tegen den koers van 92>£ pet. bij de HOU Sociëteit van Le vensverzekeringen te Amsterdam. In dit schrijven van den voorzitter van Ged. Staten wordt den raad in overweging gegeven om te bevorderen, dat het besluit worde herzien en andermaal ter goedkeuring worde ingezonden. Conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt het besluit gewijzigd. Van het P. B. W. van Noord-Holland een schrijven inzake uitbreiding van het buizen net te Aardswoud, waarin wordt medege deeld, dat de jaarljjksche bedrage van 7 pet. over ongedekt kapitaal niet beperkt zijn tot een bepaald aantal jaren. zoodat de door den Raad gestelde voorwaarden, als zijnde in strijd met de betreffende door Ged. Staten vastgestelde „Regeling", niet kan worden aanvaard Verder wordt medegedeeld, dat door den Raad gestelde voorwaarden, inhoudende de bepehng. dat de bijdrage niet meer be taald behoeft te worden, indien het bui zennet in de Zeebuurt te Aardswoud zal worden doorgetrokken door den Groetjjolder naar Kolhom. niet kan worden aanvaard, aangezien geen rekening kan worden gehou den met eventueele uitbreidingen, die gelegen zijn buiten de grenzen der plannen, wier ren tabiliteit in een gegeten geval tot grondslag der berekening werd genomen B. en W. stellen voor niet op de uitbreiding in te gaan, te meer, daar van Geestmer- ambacht nog geen nader bericht is ontvan gen. Thans zal een onderzoek worden ingesteld naar de kosten van uitbreiding van het buizennet tot de woning van L. Bos. De voorstellen van B. en W werden beide goedgekeurd. Vgn het bestuur van de afdeeling Opmeer en omstreken, van de Holl Mij. van Land bouw, een verzoek om subsidie voor de in Juni a s. te houden tentoonstelling. De meerderheid van B. en W. stelt voor om 5(L— toe te «tett. ten* ^B-wntodBrtaettt ZONDAfc. eerste Zondag der maand. Half 8 voor de Parochie. 10 uur voor overt, fam. BuiJs-Bloothoofd. Half 3 Lof ter eere van het H. Hart, lied 27 MAANDAG, bij de eerw. Zusters overl. eerw. Zusters en Directeuren; 8 voor Joannes Biersteker. DINSDAG, voor Antje Helmer, wed. van Arte Leek; 8 uur voor Joanna Kramer, huisvr. van Jacob Zoon. WOENSDAG, 8 uur voor Maria Balvers, huisvr. v. Pieter Tromp; 9 u. gez. Huwelijks- i mis voor Joannes Verduin en Cornelia Meijering. I DONDERDAG, half 8 uitreiking H. Com munie; 8 uur voor Jacobus de Graaff; 9 uur gez. Maandstond voor Petrus Blom. VRIJDAG, eerste Vrijdag. 7 uur voor overl. Fam de Wit-Bloothoo-d; 8 uur gez. H- lid van het Genootschap H Hart; 7 uur Lof. lied 26. ZATERDAG. Vigilie. Vastendag. Wijding van doopvont. 7 uur voor Jan Duin en 1 Divera \an Berkum; 8 uur voor Gerrit Bos en overl. Familie. ZONDAG. Hoogfeest van Pinksteren. half 8 voor Alida van Dijk en Cath. Du el ink; 10 ,uur Parochie. De gebeden worden verzocht voor Joanna I Kramer. huisvr van Jacob Zoon te St. I Pancras en Jacobus de Graaff te St. Pan- cras, die in den Heer zijn overleden. ZONDAG, onder het Octaaf van Hemel vaart. Begin van de maand van het H. Hart De H. H. Missen te 8 uur en half 11. Collecte schulddelging der kerk. Na de Hoog mis de naleering 7 uur L- f met Rozenkrans en litanie van het H. Hart. WOENSDAG der Meisjes. DONDERDAÖ. kinderen biechten Des avonds biechthooren van 7 tot 8 uur. Vk. DAG. 1ste Vrijdag. De kinderen moe ten om half 8 in de kerk zijn. 8 uur Congregatie der jongens. ZATERDAG. 7 uur Wijding van het Doop water. Daarna H. Mis. Biechthooren van 4 tot 8 uur. Geboden vasten- en onthoudingsdag, we gens Vigilie van Pinksteren. ZONDAG Eucharistische dag en schaal collecte voor de rente en schuld der kerk, welke wij met aandrang aanbevelen. 1 45 ge zamenlijke aanbidding voor de schoolkinde ren, 2.30 voor de grooten. MAANDAG H Mis in de kapel, 7.30 in de kerk DINSDAG-avond afd. dames WOENSDAG 9 30 gez. H MIs met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid, ’s avonds 7.30 St. Jozeflof. DONDERDAG van 67.30 biechthooren. 7.30 Maria-Congregatie afd Gezellen. VRIJDAG 7.15 schoolmis. 8 uur gez. Volksspelen werden de l tonrijden voor dames en heeren. Voor iedere doch daar ..De Tuinbouw" van Grootebroek in tweeën sorteert, stelt het bestuur voor, i.zich hierbij aan te passen. Gaat ..De Tuinbouw” veranderen, dan gaat 1 de vereeniging hetzelfde toepassen. Arte i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5