DE WITTE UIERZALF Cheque-koersen Burgerlijke Stand Alkmaar KUNSTHANDEL Fa. GEBR. v. d. MEER GROOTE COLLECTIE BLOEMVAZEN tweede blad Laatste Nieuws N. V. VRIESIA - JAN DE VRIES AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 2 JUNI 1930 STADSNIEUWS OFFICIEELE Hanzehoekje MEDEDEELINGEN Raadslid Bad- en Zweminrichting GEMENGD NIEUWS St. Laurentlus Parochie Verkeersongeval te Ruurlo SPORT EN SPEL PROVINCIAAL NIEUWS VOETBAL A. R. C. IVolendam II 40 DUIVENSPORT Landhuis afgebrand Raadsvergadering Gekozen Als kinderen met lucifers spelen Het traAisch onAeluk te Geulhem I H. Mis op het kerkhof 2V< Alom verkrijgbaar ALKMAAR TELEFOON 324 Geneest de vurigste spenen - Helpt direct In bussen van 50-75-1.1.50 De fancy-fair der St. Jozef- ‘tezelfcn Kerkconcert mannen- en jongenskoor „Orpheus" De aanvallen op zoutdepots in EngelschIndië ZILVERSTRAAT - TELEFOON 781 5“/„ in moderne decors Aan de gevolgen overleden Wanneer de telegraaf-kabel gebroken is Dienstplicht Lijk gevonden BERGEN BERGER OMMEGANG Aanbesteding Postduif en vereeniging „Steeds in Spanning" Bovengenoemde vereeniging hield dag 1 Juni een wedstrijd vanuit Creil. Aanbesteding» Jubileum 3rand in een Amerikaansch Staatskrankzinnigen- gesticht In een staatskrankzinnigengesticht op Long- Island brak gisteren voor de vierde maal bin nen een jaar een groote brand uit. waardoor het zusterhuis geheel verwoest werd In totaal liepen 28 personen, onder wie 9 brand weerlieden. verwondingen van mln of meer emstlgen aard op. BLADZIJDE 1 BR. te zijn benoeming al dan niet aanneemt. met Motorrijder ernstig gewond MAANDAG 2 JUNI 1930 precies, waar deze te vinden zijn. U zorgt we <eaU*> De situatie blijft gevaarlijk J. H. RAAT. MAANDAG 2 JUNI 1930 land 4H ar- 170 R. C. links- Zon- Moeder en vijf kinderen verbrand 10 uur 10 min. met 27 van 459 Brand te Eist Prolongatie Koen 2.15 werd de zullen van deel Naar uit Glen Echo (Maryland. Amerika) wordt gemeld, is aldaar in een landhuis brand uitgebroken, die zich met groote snelheid aan de omgeving mededeelde Hoewel de eigenaar zich kon redden, zijn zijn vrouw en vijf kin deren in de vlammen om het leven gekomen Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Petrolenm Dortsche Petr. Gaboes - Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil 1919 1918 1918 1917 466 48 129% 109 140 200 338 352 71 372 88 64 staande geschillen in de S. D A. P spraak heeft gedaan. EL8T (Gld 2 Juni Zondagmiddag brak door het stielen met lucifers door kinderen, brand uit in de boerderij van Jansen van Doom in Zetten. De brandweer van de ge meente Eist, die gealarmeerd was, verscheen spoedig, doch zü kon niet verhinderen dat het vuur reeds was overgeslagen naar de hot stede, toebehoorende aan Worms. Beide hofstbden gingen geheel in vlammen op. Het gelukte de brandweer van de boerde rij van Jansen van Doom een schuur te be houden. terwijl de Inboedel van de hofstede van Worms naar buiten kon worden gedra gen. De gebouwen waren slechts laag verzekerd. Indnstr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Par* On—al Lcndeo New-Vort BerUJn Zttrteb Rome Madrid O— Kopennageo PT— W— Varschau 144 153 170 137% 113 92 x 57 163 283% 126 101 110 376 Spoorwezen Union Pacific Wabash Chic Milw 8t p<m Kansas City South Erie Railr 385% 34% 401 163 18% 26»/, Vorig* Koersen Suiker H V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem 138% 114 89% 57 104 *»6 88 66% 32% 30% 69 1753% 25»/, 27 Rubber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub. Rott Tapanoell Serbadjadl Silau V L O O.- Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Roll Amerika Hjn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Schee pvaart-Unie.. Marine comm. Marine pret. 9.70 34.7 12. 8*/, 2-48% 59.3 48.1 13. — 3 .25 66.50 66.65 66.45 7.36 35.05 27.— Mijnbouw Boston Mijnbouw... Alg. Exploratie 226 50% 18% 73 46% 34% 398% 163 19 Men dat er 102% 103 101»/„ ioi,,/1. 96% 226 50»/„ 19»/, 72 46‘/, Staataleeningen 5% Nederland S% Nederland 4K NederL 4K NederL N.Ind.1926 B Hierboven een foto, Zaterdagmiddag genomen, van de rotswoningen te Geulhem, waar het geselschap leerlingen der HaarlemscheRykskweekschool Zaterdag het droevig onge luk óverkwam- De plaats, waar bet plafondvan de rotswoning inzakte is met één (x) ge- ieekend. H. 'eel 3 13.26, F. H. C. Dingerdis 3 14.59. H. Mooij 3.23 39, M. Kroese 3.23.28, F. H C. Dingerdis 3.23.57. Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel MIJ... WASSENAAR 2 Jitnl Hedennacht over leed de heer M van Leeuwen, oud 56 jaar, di* op Hemelvaartsdag per rijwiel ter hoogte van Zuidwijk te Wassenaar (1— overstak en door den automobilist Bergen op Zoom, werd aangereden. 344»% 361% 72% 376 62% 102% 105 101*/,, 101u/„ 96% Eenige winkeliers vroegen nadere toelich ting in zake de Winkelsluitingswet. De vraag werd gesteld: Is het wel zeker, dat tijdens de uren wanneer de winkels gesloten moeten zün de vérkoop door middel van een Wuto- 'maat kan doorgaan? Ik weet hierop geen ander antwoord dan „ja". De Winkelslui tingswet verbiedt (art. 2) den verkoop, of liever, verbiedt u, uw winkel voor het publiek open te houden, a gedurende den Zondag; b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddag». Maar art. 3 zegt ..De bepalin gen van deze wet ^n niet van toepassing op (o.a.) den verkoop door middel van auto maten." Hieruit blijkt dat de verkoop door middel van automaten is vrijgelaten. Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Put. Nieuwe Philips toeneemt. Postkante dat de straat stond. Het is daarom wenschelijk. dat, nu de drukte hand over hand toeneemt, aan twee loketten in plaats van aan één. de post wordt afgegeven, opdat het publiek niet zoolang be hoeft te wachten. vraagt ons nog even te berichten. Woensdag as. om 9 uur een H Mis °P het kerkhof wordt opgedragen Geboren: Hendrik, z. van Arte Smit en Geertje Bakker; levenloos aangegeven kind van Cornells Velthuys en Trijntje Schou ten; Jack Carol z. van Johannes Blom en Antje Metz; Lammigje. d. van Teunis Lens en Hendrika van de Wetering 9.74»/, 34.71 12.08*/j, 2.48’1/,, 59.34 48.13 13.02% 30.30 66.55 66.72% 66.52% 7.37 35.07% Korten tijd geleden is de telegraafkabel de Shetlandsche eilanden en de Men schrijft ons: Dinsdag 3 Juni a.s. zal een groote dag Jljn voor de 140 jongens, dan toch zullen 4j voor het eerst hun mooie liederen mogen uitzingen in de Groote of St. Laurens-kerk. En niet minder trotsch zijn ze er op, dat men het de Rillé 121»/, 3”i. 129% 292 285 126 103% HO1/, 386% GEORGANISEERD OVERLEG Reeds eenlgen tjjd worden in den gemeen teraad te Amsterdam besprekingen gehou den om te korften tot een geregeld overleg tusschen de gemeente, de producenten en de consumenten aangaande de levensmiddelen voorziening. Hiermede heeft men de inten tie. dat van de zijde der gemeentelijke over heid geen maatregelen ten aanzien van de distributie meer zullen worden genomen dan nadat overleg is gepleegd met de georgani seerde belanghebbenden. Er is dus weer wat nieuws op komst. Natuurlijk begint het in de groote steden maar zal wel weer spoe dig naar de kleinere overslaan. Er zit in dit idee wel iets goeds. In leder geval is het veel beter dan wanneer de gemeente zoo maar op eigen houtje winkelier gaat spelen. Maar de Middenstanders zullen op hun qul vrve moe ten zijn en zorgen een krachtige vereenlglng te vormen. Daarom R. K Middenstanders wordt lid van de Hanze, dat geeft u tz.t. recht van meespreken. van Heiloo uittrekt. Bestuursleden en onder-prefecten het wel voor gezegd willen houden, dat haar het goede verloop voor ’n groot afhangt. Zjj dragen dan ook de verantwoor ding! Maar me dunkt dat ieder meisje wel wil zorgen dat alles keurig gaat, heen en terug. Intentie, volgorde enz. wordt u bijtijds be kend gemaakt. Van harte hoop ik dat de proef moge sla gen en door meerdere worde gevolgd Onze hemelsche Patronesse Maria ziet hare kin deren ongetwijfeld gaarne komen. Bjj de .steenen paaltjes derhalve niet waar en Donderdag om twee Uur. Kap. DE WIT. Dir. 136% 201 defï Rijksstraatweg D. ui' De heer W. Appel, alhier is gekozen tot hoofdbestuurslid van den Nederlandschen Bond van Makelaars in vaste goederen, as surantiën en hypotheken. De heer C. C. Walraven, Commissaris varï politie, alhier, is gekozen tot lid van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeni- Rlng tot bescherming van dieren en herko- *en als secretaris van de Broederschap van Commissarissen Middenstanders Hanzeleden opgepast. De ..Middenstands-Onderlinge laat weten, dat tot heden de te laat aangegeven ziektegeval len nog in behandeling zijn genomen, maar nu ieder verzekerde in het bezit Is van de noodige formulieren en bekend is met het adres var. den controleur van heLjavon. zul len voortaan te late aangiften van ziekten eerst dan worden gerekend te zijn ingeko men en in behandeling worden genomen, vanaf den dag der aangifte, zoodat de dagen die verloopen zijn van het begin der ziekte tot aan de aangifte komen voor rekening van den werkgever. D.w.z. dat de Midden- stands-onderlinge over die dagen geen uit- keering doet. Ieder kjjke dus zijn papieren eens goed na of alle stukken aanwezig zijn, vooral het formulier voor aangifte van ziektegevallen. Het afhalen van de post op Zondag Van de gelegenheid om tusschen 11 en 12 uur aan het postkantoor de post af te halen, wordt steeds een druk gebruik gemaakt. Vooral nu het aantal gasten week op week is het in dat uur zeer druk op het er; gister was het er zelfs zoo druk, queue van wachtenden tot op de Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register Het inschrijvingsregister voor do lichting 1931 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register ligt gedurende tien dagen en wel van 2 tot en met 11 Juni a.s. ter gemeente secretarie, afdeeling Militaire Zaken, voor een ieder ter inzage Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoek schrift moet bij den burgemeester, ter secre tarie dezer gemeente, worden ingediend en behoeft niet gezegeld te zijn. Alkmaar. 28 Mei 1930 De Burgemeester van Alkmaar. WENDELAAR. Door de arbeiders der kanaalwerken te Vaassen is Zaterdagmorgen het lijk van een onbekend man opgehaald. Vermoedelijk is het een sinds eenigen tijd vermiste verpleegde uit het Sint Joseph- gesticht te Nijmegen. De gister door A. R. C. gespeelde promotie wedstrijd tegen Volendam werd door de Alk- maarders met flinke cijfers gewonnen. Door deze overwinning heeft A. R C. een mooie kans om naar de le klasse te promo- veeren behouden. Een fiksche regenbui juist tegen den aan vang van den wedstrijd had het veld vrij glad gemaakt en vooral het doel bij den spoordijk verkeerde in niet al te besten toestand. A. R. C. kwam met eenige invallers uit, maar ook het elftal van Volendam telde meer dere invallers. Over het geheel was A. R. C. meer in den aanval, maar het kostte toch nog heel wat moeite den invaller-doelman der Volendam- mers te passeer en. Een mooie kans werd daartoe geboden toen een der Volendamsche achterspelers den bal met de hand wegsloeg. De toegestane straf schop werd echter niet benut Ten slotte gelukte het den binnen zijn club de leiding te geven, terwijl de middenvoor nog voor de rust de leiding ver grootte. De rust ging in met een 20 voorsprong voor A. R. C. Dadelijk na de hervatting l^d de midden voor met een goed schot wedSptn succes, 3—0. Volendam deed krachtige pogingen om den achterstand in te halen, hetgeen hun echter niet mocht gelukken. Toch moest de A. R. C.-achterhoede meer malen alle zeilen bijzetten om een doelpunt te voorkomen. Tenslotte wist A. R. C. nog eenmaal te doel punten, zoodat het einde kwam met een 40 overwinning voor A. R. C. Scheidrechter leidde goed. Voor de tweede maal is in dankbare her innering aan het door onze voorouders be waarde geloof, door mannen-parochianen van Bergen de stille omgang gemaakt op den tradltioneelen Zondag voor Pinksteren. In den vroegen zomermorgen hadden zich een goede honderd mannen bij de ruïne ver zameld, vanwaar om kwart voor vijf de lange, stille, biddende en mediteerende tocht begon nen werd langs den weg. welken lang gele den. met pracht en luister gegaan werd door de processie ter eere van het Mirakel van het H. Sacrament, zooals deze in beeld is ge bracht op het oude schilderij, thans bewaard in de raadzaal van het gemeentehuis. Thans was het een tocht in stilte, in de zingende en jubileerende natuur van den ont- wakenden zomermorgen. Thans geen jubelende lofgezangen en slin gerende wierookvaten, geen schitterende priestergewaden en helder schelgerinkel, maar een alleen-stille tocht van een kleine groep mannen en jongens, waarbij zich had den aangesloten de kapelaan der parochie en de zoon van St. Franciscus in zjjn ruw habijt. De Berger Ommegang is geen Nationale ommegang, zooals die van Amsterdam, geen provinciale ommegang, zooasl die van Alk maar, doch een parochiale, alleen voor Ber genaren; slechts een drietal Alkmaarders. be stuursleden van het Genootschap van den Stillen Omgang aldaar maakten dezen keer den tocht mee; hoewel het niet de opzet van dezen omgang is, een deelname uit te lokken uit heel Noord-Holland. toch is ieder, die er devotie voor gevoelt den tocht mede te maken, welkom Het aantal deelnemers bedroeg dit jaar 112. bijna het dubbele van het vorig jaar. De intenties waren: de bekeerlng van ons Vader land? de Missie, de overledenen, zegen over de gemeente. Onder de H. Mis van 6 uur hield Pater Huiser O.FM een treffende predikatie over de beteekènis van den ommegang en devotie tot het H..Sacrament des Altaars; alle omme- gangers naderden tot den H. Tafel. Des avonds werd, mede in verband met de sluiting van hét 40-urengebed een plechtig Lof met processie en Te Deum gehouden. Behalve den aanval op het zoutdepót van Whadana. hebben vrijwilligers gisteren tevens getracht, een aanval te doen op het zout depót te Dharasana Hierbij werden 100 vrij willigers gewond. Het Al-Indisch Congres zet zijn campagne tegen het Biitsche bewind in alle deelen van Indië met onverminderde kracht voort In een conferentie van de congrescom missie met een aantal Indische handelsorga- nisatles te Bombay werd besloten, alle Brit- sche goederen te boycotten. Hoewel de toestand in het geheele rustig is, blijft de situatie gevaarlijk. Omtrent de oorzaak van de onlusten te Peshawar geeft de „Times" een voorstelling, die afwijkt van alle tot nu toe gepubliceerde mededeelingen. Zaterdag zou bjj het schoonmaken van een geweer door een ongeluk een schot zijn gelost, waardoor 2 Indische kinderen wer den gedood en de moeder gewand. Aange zien de menigte niet aan een ongeluk geloof de. trok een groote groep menschen onder het geroep: ..Leve de revolutie" naar den bazar, waar het tot botsingen kwam met de politie, waarbij 7 personen gedood en 9 ge wond werden Inmiddels is de orde in de stad weer hersteld. Naar wij vernemen, kan de heer N. Schats. die benoemd is tot lid van den ge meentel aad. geen beslissing nemen, of hjj zijn benoeming al dan niet aanneemt, voor de commissie van onderzoek naar dé be- uit- Meisjes Congregatie De meisjes weten het wel reeds, maar toch wil Ik nog even herinneren aan onze af spraak. dat as. Donderdag om twee uur de Congreganisten uit de Laurentlus parochie worden verwacht bjj de alom bekende .steenen paaltjes”. Iedereen weet natuurlijk precies, waar deze te vinden zijn. U zorgt na- tuurlijlc^sJiemaal voor 'n goede fiets en wat verder al noodlg is. Sukkelaars kunnen niet gebruiken! Het is de eerste keer dat de Meisjes-Congregatie naar het bekende putje het Het Psalter, Vater der Liebe. sein Tont seinem Ohre ver- nehmlich. So erquicke sein Herz" enz. enz. rulst machtig door de hooge gewelven en mag wel het glanspunt van den avond ge noemd worden. De« werken worden op den vleugel be geleid door Jan Couvee, voor Alkmaar en omstreken zeker geen onbekende. Zijn tistiek en begeesterd spel is overbekend. „Um Mittemacht" geeft weer de stilte vu den nacht, hoe wi; daarin wonderbare klanken beluisteren; het is of een lieve moe- dermond een troostend gezang tot ons richt. Luiten spelen een wonderbare melodie, het roept onze jeugd weerom, maar we verstaan bet niet. Van het „Indische Wiegenlied" gaat een innige bekoring uit, het roept in ons op de machtige eerbied en heilige stilte van God’s grootsche Schepping, hoe wij menschen ons klein gevoelen, wanneer we beluisteren het fluisteren der palmen en het ruischen van het blad, belicht door het mystieke maan- licht; ’t leven een heilig gezang Brahmas i lied ruischt door de stilte als een bede, als 1 een droom van liefde. Ook „Nimmer nacht een oud bekend nummd- van N. H. Andriessen blijft een mooi werk dat immer door de zangers gaar ne wordt gezongen. Psalm 84 van denzelfden 1 componist, laat niet na u direct al l’ij den aanhef tot luisteren te dwingen, wanneer het klinkt: Hoe lief lijk zijn uwe woningen. 1 Mijn hart springt jubelend op tot den leven den GodMen zal luisteren, stil in over- gave aan het eenwig schoone. dat tusschen 1 menschen woont. Wij prijzen ons gelukkig dat dc bekwame organist P. 'A. van Langen ons concert zal openen op het machtige orgel en wel met „Toccata” van C. M. Widor. Ook zal hij ver- der op verzoek nóg ten gehoore brengen «Grand Choeur" van A. Guilman. De bezoekers die zeker in grooten getale ■uilen opkomen voor deze buitengewone uit voering zullen een prachtigen artuJ.eken avond beleven. De belde laatste dagen van deze fancy fair hebben een zeer geanimeerd verioop ge had. Gedurende beide dagen bestond er een flinke belangstelling, doch gisteravond na den rondgang van ,JSt Louis" door de stad, vas de drukte overweldigend. De diverse attracties mochten zich in een Sroote belangstelling verheugen, zoodat ook W*» goede zaken zjjn gemaakt. Nieuw kerkgebouw Naar wjj vernemen bestaan er bjj de Rechtzinnige Hervormde Evangelisatie ..Maranatha’’ alhier ernstige plannen een eigen kerkgebouw te bouwen, waarvoor zij reeds in onderhandeling is ge treden. De verschillende concerten die gedurende de beide dagen zjjn gegeven, trokken ook veel bezoekers en de muzikanten hadden menig verdiend applaus in ontvangst nemen. De korte pauzes tusschen de concerten werden gevuld met radio en gramophoon- concert met een speciale installatie die wel willend door de fa. IJprna. alhier was afge staan. De organisators van deze fancyfair mo gen met dankbaarheid op de afgeloopen da gen terugzien. Hedenmorgen te 11 uur werd voor rekening van den heer H. Brouwer in café-restau- rant „Boekenrode". Roemer-Visscherpleln te Heemstede aanbesteed: het bouwen van 50 woningen met bijbe- hoorende werken, op een terrein aan en na bij den Zeeweg In de gemeente Velsen. Er waren 7 biljetten binnengekomen. Inge schreven werd als volgt^ G. P Hetem, Haarlem, 240 600; P Smit Haarlem, 236 900; Mij. „Kennemerland" IJmulden 250 000; J. Sluis Boskoop, 245.495; K. Wouda. Krommenie, 256.000; fa. Verheytft en Smits. Haarlem, 322.450; De Boer en Dekker. Wormer, f 275.000. De gunning wordt aangehouden. De Raad dezer gemeente is tegen Don derdag 5 Juni as., des namiddags te 2 uur, ui openbare vergadering bijeengeroepen. ,De Badbode Het eerste nummer van „De Badbode" onder redactie van den heer D. A. Klomp, is Zaterdag verschenen. De eerste in druk is weer „af." Niet minder dan vier bladen. 16 bladzijden druks: ’t is een aardige prestatie en naar het ons ter oore kwam, belooft de heele „kwar- taal’ -gang weer een waardevol geheel te worden. Wie herinnert zich niet meer de prachtige „Badbode-1929” met zijn vele rijk geïllustreerde artikelen over de Bergensche schilders. Dit eerste nummer staat heel begrijpe lijk in het teeken van de actie voor het ongeschonden behoud van het Berger Bosch, waarover d» Badbode-redactie het laatste woord zeker nog niet geschreven zal hebben. Het verdienstelijke artikeltje over de Mid denstanders zouden de adverteerders zeker gaarne iedere week in de ..Badoode” zien op genomen. De secretaris van de V. V. V geeft in een pittig artikel een schat van praktische en be- hartigenswaardige wenken aan de leden van V. V. V.-pensionhouders, dié hierin een goede handleiding vinden ia het reclame maken voor Bergen en het omgaan met de gasten. De amusementslectuur ontbreekt niet, ter wijl vele foto's de natuurschoonheid van Ber gen illustreeren Blijkens de eerste vreemdelingenlijst be draagt het aantal gasten 536. Een abonnement op de „Badbodeis den luttelen abonnementsprijs dubbel en dwars waard. Afstand 407 KM Gelost werd om Zuid-Oosten wind. De eerst aankomende duiven waren de volgende eigenaars M Kroese 38 54. J J. Veel 3.10.7. Mooi) 3.10.30. J. J. Ve --- tusschen Schotsche kust gebroken, zoodat het eiland geheel geïsoleerd was Onmiddellijk heeft men per schip een draagbaar zendstation naar Shetland gezonden, flat in de nabijheid van Lerwick werd opgësteld. Hierna kon het telegramverkeer op gewone wijze hervat worden. Zaterdag had te Ruurlo een ernstig ver keersongeval plaats. De motorrijder, de heer W. uit Eibergen, reed met matige vaart op den weg BorculoRuurlo. In een bocht van den weg naderde een auto van de Groenlosche Bierbrouwerij. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwamen de beide voer tuigen met elkaar in botsing, waarbij de heer W. zeer ernstig gewond werd. Hjj is naar het ziekenhuis te Zutfen overgebracht. In „Switzer”, Friescheweg. Zaterdagmorgen door het bestuur van gebaapskuilmeer aanbesteed het bouwen „n een machinegebouwtje, in de Meer, met bijkomende werken. Ingekomen 7 biljetten. Ingeschreven was als volgt: J. v. Loenen, Dirkshom 2713; C Kllnkert, Oudkarspel 2963; Jac. Zijp J^n Zuld-Scharwoude 3447; Pedury en Hoytinga, IJmulden 3772; H. Doom, Oudesluis 3950; Fr. Hes. 8t. Pancras 2490; Gebr. Boekel, Oude gfedorp 2440. Gunning aangehouden. Heden herdacht de heer J. Smit den dag. waarop hu 25 jaren ten kantore van de firma de Lange en <fe Moraaz alhier werk zaam was. sedert 15 September 1918 als procuratiehouder. De jubilaris, die, vergezeld van zijn vrouw en zijn oudsten zoon, het feestelijk versierde privé-kanloor werd bin nengeleid. werd allereerst toegesproken door den heer A. N. de Lange. De spreker bracht de twee deugden van den jubilaris, n.l. zjjn. betrouwbaarheid en zijn nauwgezetheid naar voren, welke benevens den prettigen en gemoedélijken omgang met de cliënten in niet geringe mate hebben bijgedragen tot den bloei van de firma. De heer de Lange sprak den wensch uit, dat de jubilaris nog langen tijd aan zijn kantoor mocht blijven verbonden zün en overhandigde hem een couvert met inhoud. Daarna sprak notaris Mr. C. J. de Lange den Jubilaris toe en bracht hem evenals de vorige spreker hulde voor zün nauw gezetheid en üver. Tenslotte overhandigde spreker aan mevrouw Smit een zeer fraai theeblad. De heer C. R. Beek herdacht in gevoelvolle woorden de vriendschap en pret- tige samenwerking welke hü van den ju bilaris heeft genoten Ook hü roemde de groote werkkracht en arbeidslust van <j£n heer Smit en bracht mede namens alle collega’s dank voor den aangenamen om gang en de tegemoetkomende bereidwillig heid van den Jubilaris. Spreker bood hierna een fraaien fauteuil aan. De jubilaris bedankte hartelük voor de hem gebrachte hulde en blüken van toege negenheid. Spreker hoopte nog vele jaren zün beste krachten te mogen geven in dienst en in het belang van de firma de Lange en de Moraaz. Inmiddels waren behalve op het kantoor ook ten huize van den heer Smit Tele prach tige bloemstukken en fraaie geschenken ge bracht. De woonkamer van den jubilaris was in een bloemenhof herschapen. De re ceptie, welke de jubilaris hedenmiddag te zijnen huize aan de Nassaulaan hield, was druk bezocht. Genomen baden van 26 Mei, tot en 1 Juni: Heeren 408; dames 385. Kosteloos: Meisjes 116; Jongens 231. Totaal 1140 baden. Hoogste temperatuur 66 gr. De 6000 patiënten, onder wie zich gevaar- lijke krankzinnigen bevonden, konden door het personeel met moeite in veiligheid wor den gebracht, aangezien zich van de jjatiën- ten een hevige paniek meester maakte, toen tüdens den brand eenige explosies plaats vonden. De verpleegsters die zich nog in het bran dende gebouw bevonden, moesten door uit het raam te springen, met behulp van vangzeilen worden gered. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door brandstichting. ie gezamenlijk met de groote gnani moderne werk „l'Orgue", van L. lullen mogen uitdragen. Een machtig schoon werk waarin een beeld wordt gegeven van het Indrukwekkende orgelspel in een kathe draal en hoe de accenten doordringen tot onze ziel en ons wezen kalmte en rust bren gen. Dit werk, door meer dan 200 stemmen gezongen ^al een waardig slot zün van het grootsche programma dien avond gegeven. Ook zullen de jongens zich apart doen hooren in drie Oud-Hollandsche liederen uit de 15e eeuw bewerkt door den dirigent Nico Hoogerwerf. Een gewüde stemming bevangt u allen, wanneer u die klare, reine eenvoudige stemmen hoort zingen„Devote nel, die God mint bovenal." enz. enz. Daar na „De Echo en uw dacht" en „Die Winter is verganghen." Als 140 jongens dit zingen ontroert het u in het diepst van uw wezen. Heerlijk mooi klinkt de „hymne", twee stemmig bewerkt voor grootere jongens door Nico Hoogerwerf. Het is of iets heiligs ever u been is gegaan, iets subtiels, niet uit te leggen, zóo teer en devoot klinkt het, Orpheus mocht er in slagen de beroemde altangeres Annie Woud bereid te vinden, voor zü weer naar het buitenland vertrekt, een concert met deze vereeniging te geven. De Pers in Weenen en niet minder in ons land is vol eerbied en bewondering over de warme, machtige, welluidende altstem, zoo iets heeft men zelden gehoord, enz. enz. Zü zal ten gehoore brengen: „Care Selve”, „Ah Spietatobeide werken van O. F. Han del, „Non credo", van C. M. Widor, en met bet Mannenkoor „Um Mittemacht van A. Bruckner en „Rhapsodievan Joh. Brahms. Vooral het laatste werk is buitengewoon ge schikt voor Mannenkoor en altsolo; schildert Goethe’s reis door de Harz. laatste gedeelte: „1st auf deinem Museum Blijkens het door de Museum- commlssle over 1929 uitgebrachte jaarver slag werden de navolgende schenkingen ge daan: Foto lorriedienst Bergen-Bergen aan Zee 1908 van Mw. A. H Hendriks te Bergen. Teekening van het „Vinkenhuisje” van Mw. van den Berg-Bogtman te Bergen Gravure tafreel van de landing der Engelsch-Russi sche Armee en deszelfs aftocht in 1799 van den heer J. de Wit te Zaandam Geschilderd portret van den heer F. Ster ken. door den heer O Kamerlingh Onnes te Bergen. Een groen zijden regenscherm van Mw wed. H. de Boer Je Bergen. Een onderhulletje van Mw A Klos Een plaquette naar wijlen Mevr. M van Reenen-Völter in brons van den heer Jb van Reenen te Bergen. Een dienstregeling aanvangende 5 Juli 1908. Lorriedienst BergenBergen aan Zee van den heer K. H. Zur Mühlen te Haar lem. Voorts werden aangekocht Het Tweéde Eeuw-getü van Bergens Kerk- verwoesting, door Anflreas Kok. uitgave wed- Jacob Maagh ft Zn. Alkmaar; en Een kaart van Noord-Holland vanaf het IJ tot Den Helder van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10