r OM DEN DAVIS CUP R. K. STATENKIESKRING ORGANISATIE „ZAANDAM” ■■i PROVINCIAAL NIEUWS KUNST EN KENNIS ASSENDELFT Het B. C. G.-vaccln Een Nationaal park In Nederland LA WNTENNIS Prachtige partijen en een eervolle nederlaag GEMENGD NIEUWS K. N. V. B. Zeven dooden, dertig gewonden van VelocitasGo Ahead 14 te' Ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk Van Thiel’s draadnageHabrieken te Helmond stopgezet 2 l EDAM OUDE NIEDORP ZIJPE BOVENKARSPEL Om het Kampioenschap Nederland Go Ahead kampioen van Nederland MEDEMBLIK HEM KROMMENIE De verstrekking hier te lande. af- le". Ontslag Van 250 arbeiders tng Een vorstelijke gift van twee Hollanders. ure Ing an m, de 7—2 2—1 n. 1—3 ir Go is verloren. Maar met 5 L de aeker i I d 3 e e e het op Kampioenschap van Nederland Groningen: VelocitasGo Ahead Amsterdam: AjaxWillem n 8 8 7 7 8 4 4 2 2 2 2 1 3 2 2 2 3 2 3 4 10 9 7 6 6 1—5 3—1 ?af het ner eel a s mijnheer leven. 1 Juli alhier, kunnen vaststellen. Aanvankelijk werd ge dacht aan een samenzwering tegen Tardleu, doch voordat de aanslag plaats had. was reeds door de bladen gemeld, dat de premier reeds eerder was gearriveerd. De minister van Openbare Werken, die met Tardleu te Dijjon vertoefde, heeft zich op verzoek’ van den premier onmiddellijk naar Montereau begeven. Na een bezoek aan de plaats van de ramp ging hij naar het zieken huis .om naar den toestand der gewonden te informeeren. Promotie-degradaUe Afdeeling III Zutphen: A.Z.C.Ensch. Boys Afdeeling IV Roermond: RoermondDe Valk Tilburg: TAC.Bleyerheide 15—13 19— 8 10—16 14—15 8—17 I Uk- in se- het m. n- >r- in- •u- tr- Bcsmettelüke ziekte In de afgeloopen week heeft zich in deze gemeente 1 geval van buiktyphus voorgedaan. id. ie. ita n- en klauwzeer Onder het vee van Her ren ?nd di- let ►r- ►oi tr- t”. en rs jk ti et 13 B- t te wds Ou-* rerd den ge- X P- P- P. p. P. P- Is i. Raadsvergadering Woensdag ver gaderde de gemeenteraad onder presidium van den burgemeester J. J. de Boer. Aanwezig 10 leden; één vacature wegens bedanken van den beer Bas Kleyn. Vrijdag zijn tusschen de Directie der NV. Gebr. van Thiels Draadnagel-, Klinknagel en Moerboutenfabriek te Helmond en de diverse Bondsbesturen met den Ryksbemld- delaar, mr. Aalberse, besprekingen gehouden Aanbesteding De uitslag der aanbesteding van twee dienstwoningen bij de Schutsluis alhier, is: H. Jorritsma. Bolsward f 15.894. Geuzenbroek-Boekel, Medemblik f 16.150. P. W Vlaming. Medemblik, f 16.863. Raming f -17.400. Afdeeling I Promotie 3e klasse H.V.C.—T.O.G. Afdeeling n Promotie 3e klasse Coal—U.V.V. Prom. res. 2e klasse Gouda H—D r.C. II Promotie 3e klasse Fortuna IIÜ.V.8. II De Musschen II—R F C. n Burgerlijke Stand van 24 tot en met 30 Mei Geboren: Geertrudis Catharina, dochter van Gerardus Schoutsen en Maria Zwetsloot. Ondertrouwd: Aart de Keizer en Anna Manshande. Getrouwd; Johannes Adrianus Dekker en Geertruida Johanna Anthonia Arends. Mond- c. - den veehouder J. D. te Zijdewind in deze ge meente komt mond en klauwzeer voor. - discussie uit. Besloten werd op den ingeslagen weg in dezen voort te gaan. De heer G. Jongejans Jz. werd gekozen verklaard tot lid van den raad. Het volgende punt der agenda was een verzoek van de A. C. om eenmaal in de 14 dagen des avonds gebruik te mogen maken van het Gymnastieklokaal der O. L. School. Dit verzoek werd toegestaan op strenge voor waarden, dat het lokaal telkens ongeschonden zal moeten worden opgeleverd. Verder kwamen in bespreking verzoeken van P. Noom, Wed. C. Cornelisse, Wed. J. Alkz en H. Mulder, om een bouwvoorschot vau f 3400.voor den bouw van een woning. Deze voorschotten werden met alge- meene stemming toegestaan. Hierop kwam ter tafel een verordening bestaande uit 26 artikelen ter vaststelling van nieuwe voorwaarden voor de levering van stroom door het G. E. B. Artikelsgewijze werd dit reglement behandeld en daarna met alg. stemmen aangenomen en vastge steld. B. en W. zeggen met installatie-voorschrif- ten op de volgende bijeenkomst voor den dag te zullen komen. De benoeming van twee leden van het Burg. Armbestuur wegens het periodiek aftreden van de heeren J. Dekker, E. Corver, had tot uitslag, dat beiden met alg. stemmen werden herbenoemd. Worden besprekingen gehouden over de brandweer naar aanleiding van een vraag van den heer Waij. B. en W. willen de verouderde hand spuiten opruimen; een willen zij goed in orde maken en stationneeren in Nauërna. Daar de assurantie groot belang heeft bij een goed geoutilleerde brandweer, zal zij niet afkeurig zijn om een aandeel van de kosten op zich te nemen. B. enW. getuigen dat onze autospuit een zeer goed figuur heeft gemaakt op -de iongste brandweerdemonstratie te Wormerveer. Een tweede autospuit wordt noodig geacht. Het personeel behoeft daar voor niet uitgebreid te worden en de spuit kan opgeborgen in de garage bij het gebouw van het G. E. B. Het wek-systeem werkt uitstekend en binnen enkele minuten is de spuit op de plaats van den brand. Een Fordautospuit komt op f 4500 5 f 5000. Na nog lange be sprekingen werd ten slotte besloten in samen werking met de assurantie een Fordautospuit aan te schaffen, en de exploitatiekosten van de beide spuiten zoo laag mogelijk te houden. In verband met de besprekingen gehouden met de gemeente verlos kundige over het bouwen van een ambtswoning, deelt de voorzitter mede, dat B. en W. van plan ver anderd zijn. De gemeente kan later wel eens met die woning blijven zitten, wat zeker een schadepost zou zijn. Daarom stellen zij voor, den knoop door te hakken en met in gang van 1 Jan. 1930 aan de vroedvrouw een vast salaris (zonder garantie) van f 1200 te geven. Na de rondvraag volgt sluiting van de vergadering. Bij den aanvang van de zitting werd de burgemeeste? door het oudste lid, den heer H. Aafjes gelukgewenscht met zijn herstel en met zijn herbenoeming tot burge meester. De burgemeester dankte voor deze wenschen en hoopte dat ze in vervulling I zouden gaan. Ingekonaen stukken Een schrijven van Ged. Staten waarin wordt verzocht enkele wijzigingen in de be groeting van den dienst 1930 aan te brengen en dat daarbij het evenwicht tusschen in komsten en uitgaven behouden blijft. De wij zigingen worden aangebracht en de gewijzig de begroeting opnieuw vastgesteld. Het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van het Electr. Bedrijf wordt voor kennisgeving aangenomen. Voortgaande deelde de Voorzitter mede, dat hij ingevolge de afspraak gemaakt in de vorige vergadering informaties had ingewon nen over het zwemmen als verplicht leervak op de O.L. School. B. en W. van Zaandijk schrijven, dat het deelnemen aan klassikaal zwemonderricht niet verplichtend is gesteld, dus niet in het leerplan is opgenomen. Het zwemonderricht is bij een afzonderlijke ver ordening geregeld. B. en W. van Anna Paulowna schrijven dat de leerlingen van het 5e, 6e en 7e leerjaar zwemonderricht ontvangen van een gediplo meerd badmeester. De Oudercommissie van Assendelft geeft haar instemming aan het nieuwe leervak, doch wenscht voor hen die pnncipieele be- hebben, dat vrijstelling verleend Burgerlijke Stand van 33 t/m 28 Mei 1930 Geboren Jantje, d. v. Jan Petter en Geesje Piek Arie Pieter, z. v. Aris van der Vlies en Trijntje Quax Johannes Marinus, z. v. Bartel Baaijeus en Margaretha Adriana Vos. Ondertrouwd Rens Arie Stammes, 36 jr., landbouwer, te Schagen en Jannetje Grietje Molenaar, tg jr., zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd Albert Barten, 30 jr., groente handelaar, te St. Maarten en Antje van der Sluijs, 23 jr., zonder beroep, te Zijpe Petrus Bruin, 23 jr-, landbouwer, te Haren karspel en Lucia Alida Kraakman, 20 jr., zonder beroep, te Zijpe. Veilingsgebouw Met het nieuwe vei- lingsgebouw maakt men goede vorderingen. Het heiwerk is thans geëindigd. Ook de fun- deeringen zijn grootendeels gereed. Aan de Noordzijde heeft men reeds een groot ge deelte van de Ijzeren bekapping opgetrokken. Bedevaart Heden is de bedevaart van de nieuw opgerichte Broederschap O. L. Vrouw ter Nood naar Heiloo vertrokken. Aan deze processie hebben deelgenomen 180 parochianen. De bedevaart staat onder leiding van den ZeerEerw. Heer Buschmann, Kap. der Pa rochie. Schoolfeest Op de Vrijdag jX gehouden Vergadering van de Schoolfeestcommissie werd besloten met de leerlingen der 5e en 6e klas naar Wijk aan Zee te gaan. Dit schoolfeest zal plaats vinden op 24 Ju ni as. Op Donderdag da.v. zal op de Mo- lenwerf der Coop. Ver. „Ceres" de kinder- Zaterdagtniddag werd te 3 uur de jaarver gadering gehouden van de R.K. Statenkies kringorganisatie „Zaandam” in het Stations- koffiehuis v. d. heer C. Deutekom, Uitgeest. Aanwezig waren afgevaardigden van 9 aan gesloten kiesverenigingen. 7 Kiesvereni gingen hadden zich niet doen vertegenwoor digen. De vice-voorzitter opende de verga dering met den christelij ken groet en heette allen welkom. Waar de heer Boon van Assen delft als vice-voorzitter deze bijeenkomst moest leiden, verzocht hij vooraf de mede werking der afgevaardigden en riep de cle mentie der aanwezigen in, zoo er tekortko mingen mochten geconstateerd worden in diens leiding. Daarna deed hij mededeeling van de ont slagname van Mr. Kusters als voorzitter en bestuurslid en herinnerde aan diens vele ver diensten ten opzichte der organisatie. In de daardoor ontstane vacature is voor zien geworden door de benoeming van den heer de Roij van Zuydewijn, van Wormer veer. Voorts richtte hij een bijzonder woord van welkom en waardeering tot de beide Sta tenleden, de heeren Valkering en de Vries, die deze kieskringvergadering hadden willen bijwonen. De uitgebreide notulen van de vo rige jaarvergadering welke werden gelezen, verkregen ongewijzigd goedkeuring. Daarna bracht de heer H. Hemmer, secretaris der or ganisatie zijn jaarverslag over 1929 uit. Veel bijzonderheden leverde dit jaarverslag waar ’t vorige jaar een voor de Stat en poli tick bij zonder stil jaar was geweest, niet op. Slechts 1 Bestuurs- en 1 ledenvergadering waren er gehouden. Herinnerd werd aan de causerie in de Algem. Vergadering door ’t Statenlid, den heer J. Valkering gehouden. Gewezen werd nog hoe door de belangstelling van de heeren Statenleden voor deze kies kringver gaderingen het contact levendig werd gehou den tusschen Statenleden en de kiezers, iets wat door de vergadering op hoogen prijs wordt gesteld. Het aantal leden der aangeslo ten kiesverenigingen bedroeg in totaal 5734 en bleef vrijwel stationnair. Wel werd er in 't verslag met nadruk op gewezen, dat er nog geen gelij kheid bestond, wat betrof het aantal leden der aangesloten kiesverenigingen en dat der uitgebrachte katholieke stemmen bij den laatste Statenverkiezingen, waaruit bleek dat nog vele R.K. kiezers buiten de kiesverg eenigingen stonden en er op dit terrein no- veel werk door die kiesverenigingen kon worden gedaan. Met den wensch voor steeds toenemenden bloei der Statenkieskringorga- nisatie, sloot dit keurige jaarverslag, hetwelk met een luid applaus den passenden dank der aanwezigen ontving. Uit het daarop volgende Jaarverslag van den penningmeester, den heer J. Sengers van Heiloo, bleek dat de stand van de kas zeer gunstig was en met een uitgave van f 13.70 een batig saldo opleverde van f 569.47, een bedrag, waarmede wederom met een gerust hart de komende Statenverkiezingen kon den worden tegemoetgezien. De afgevaar digde Tan Akersloot, aan welke afdeeling de kascontrole over *t afgeloopen jaar was opge dragen, deelde de vergadering mede, dat de financieele administratie in correcte orde was bevonden en adviseerde tot decharge van den penningmeester, waaraan de vergadering, on der dankzegging van het Bestuur voldeed. Naar aanleiding van het Bestuursvoorstel, In behandeling komt o.m.Da onder* handsche aanbesteding „Patrimonium". Zondag. Het is misgeloopen Zondag wat volgende wedstrijden oen den Davis bokaal betreft. Holland is geschrapt voor dit jaar. Maar de wedstrijden van Zondag zullen in de anna len van ons wedstrijdtennis met gulden let ters der herinnering neergeschreven worden. Wat. zoover we ons herinneren, nog nooit ge beurd is na een tenniswedstrijd, gebeurde nu. Na zijn overwinning op Menzei (waar door Holland met 2—2 gelijk kwam) werd Timmer op de schouders .van eenige enthou siasten weggedragen. Vijf en veertig honderd menschen juichten den Hollander staande toe en waren overdadig enthousiast. In de eerste set kwam Timmer achter te staan met 31. Daarmee sloeg hij zich enthou siast maar met overleg door Menzel's ser vice heen. Hij kwam met 55 voor te slaan, het werd 5—5 en 6—6 en nu kreeg Timmer de kans, die hij Jjenutte! Met snelle pas sings. harde services en geweldig élan won hij de eerste set met 86. In de tweede set zieiVvUy Timmer in den vorm waarover den laats ten tijd gesproken wordt. Zijn aan val was formidabel en Menzei wist er dan ook geen huis mee te houden. Vooral de service van Timmer was buitengewoon. Deze tweede set won de Hollander maar even met 6—0. In de derde bleef Timmer het tempo versnellen. Een meter voor de base line wachtte hij de service van Menzei af, om den hoog opspringenden bal boven den schouder hard terug te slaan. Menzel was echter ook goed op dreef en verraste met onderscheidene crossvollies. Hij zetts er alles op om deze derde set te winnen en dit gelukte hem ook met 64. In de volgende vierde set tracht Menael door oploopen. Timmer te imponeeren, maar feilloos zijn de passings van den Hollander, ofschoon Menzel met 42 voor komt te staan en ook nog met 45 winning stroke. Timmer blijft taai doorspelen. Dit is de ondergang van Menael, die. vermoeid als hij is, (de geweldig lange jongen is eerst 19 jaar oud) eenige double faults slaat met spelen worden gehouden. Collecte Naar wij vernemen, is door B. en W. aan de Vereeniging voor Doofstom menonderwijs te Amsterdam, vergunning verleend tot het houden eener collecte in de maand Juni. Vandaag de belangrijkste dag in het kampioenstoumool. Maakte Ajax de Willem n-ers af. Ahead deed niet minder fraai werk en won met 41 van Velocitas. De’ Deventenaren bereikten daarmede het puntenaantal van 10 en is daardoor kampioen van Neder land. Het is thans voor de derde maal, dat Go Ahead kampioen van Nederland is ge worden, n.l. in het seizoen 1916-1917, 1921- 1922 en in dit seizien. Vooral in deze kam- pioenscompetitie heeft het geducht gespan nen. Na een uitstekend begin, bracht Ajax en Velocitas eenige deuken in de opmarsch. Maar na de laatste overwinning op Blauw wit en gisteren in Groningen op Velocltos eindigt Deventer definitief als eerste. Onze hartelijke gelukwenschen voor deze sympa- thieken volksclub, Voor de Halle's en de de Kreeken. De laatste ontmoeting Willem IIVelo citas is nu niet meer van belang. De stand is nu; Go Ahead Ajax Velocitas Willem II Blauw Wit Schip in nood Vrüdagmidag geraakte het schip ..Eben Haezer", St. FUipsland. nabij het Zuiderhavenhoofd aan den grond. Het schip, diep geladen met ateenen, geraakte door de dwarse zeeën welke over het schip rolden in een gevaarlijke positie. De visachersboot P. I. 16 trok direct uit om hulp te verleenen. ech ter kon de motorboot het schip niet bergen; gelukkig dat juist de Visscherij-inspectieboot 2 in de haven lag, welke er nu op uittrok en het schip behouden in de haven wist te brengen. Velocitas is aanvankelijk het meest tn den aanval. Na zes minuten spelens schiet Van der Velde goed in, doch Halle stopt ten koste van een corner. Bij de talrijke aan vallen van Go Ahead, die volgen, onder scheidt zich de groen-witte back Wltlox, die telken male opluchting brengt. Hij vergoed de veel van het zwakke spel van zijn part ner de Wolf Sr. Geleidelijk komt Vélocitas er beter in, doch een der Go Ahead achter spelers weet den bal juist weg te tippen. Drie minuten later wordt een wjjfelen van de Wolf Sr. Velocitas noodlottig. Th. de Kreek profiteert als hij den bal ontvangt. Hij schiet deze van vlak voor doel onhoud baar in <01). Drie minuten later onder neemt Donsema een snelten aanval welke hl) met een scherp schot besluit, dat Halle te machtig is (11). Er is een 40 tal minuten gespeeld, als Bonsema L. Holle uit doel heeft gelokt. De Velocitasman schiet in het veralten doel, doch de bal rolt juist naast. Na de thee volgt na 8 minuten een aan- val der Deventenaren. De Velocitas achter spelers blijven even staan, wegens ver meend buitenspel, doch Brilleman treuzelt niet, loopt door en proflteerende van de ge legenheid maakt hij het tweede doelpunt, dat niet onhoudbaar schijnt te zijn (13). Velocitas pakt hierna goed aan, doch als succes uitblijft verslappen de groen-witten en geleidelijk neemt Go Ahead het spel in handen om de laatste 30 minuten vrijwel steeds het sterkst te zijn. Het derde doel- XI (ELF) - 2 Juni. punt kwam uit een scrimmage na 20 minu ten spelen, gescoord door Brilleman (1—3). Velocitas probeert weliswaar nog alles, wijzigt het elftal, doch het juiste schot ont breekt Drie minuten voor het einde vol trekt Jan de Kreek he vonnis door een voorzet van Stenvert met een lange schui ver in de boek te plaatsen (1—4). Jubileum Op den 30en Mej vierde de heer K Kool zon 50-jarig huwelijksfeest Onze geachte plaatsgenoot heeft het dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Vele bloemstukken werden het gouden echtpaar toegezonden en van de receptie werd door vele personen gebruik gemaakt, ten einde de jubilarissen te kunnen complimenteeren. Het muziekkorps Pius X bracht aan het gouden echtpaar een serenade aan huis, waarna ondei ae tonen der muziek door fa milie etc. naar het café Sluis gegaan werd, waar door de muziek nog eenige nummers lën beste werden gegeven en de muzikanten werden onthaald en eenige oogenblikken ge- mlllg doorbrachten. Dat 't publiek zich niet De regeering heeft besloten, dat in wachting van den uitslag van het onder zoek naar de oorzaak van de sterfgeval len te Lubeck, en van nadere proeven, het Rijksserologisch Instituut te Utrecht, dat tot dusver het B. C. G.-vaccin vestrekte voor proeven bij kinderen uit tuberculeuze omgeving, de verstrekking zal staken. De geneeskundigen te Amsterdam zien op grond van hun ervaringen in het gebeurde te Lubeck echter géén reden, de voorzich tige behandeling met het B. C. G.-vaccin. zooals die hier te lande geschiedt stop te zetten. onbetuigd liet, en dat er een groote menigte volk ter been was, behoeft geen betoog. Door de jubilarissen waren ook de armen tan elle gezindten niet vergeten, en werd dezen een verrassing thuis bezorgd. Zulk 'n feest zal zeker nog lang in de gedachte blijven der berokkenen, en wjj wenschen mevrouw en K. Kool nog een lang gelukkig Communistische aanslag op Tardieu? Gisteravond tegen 11 uur is de nachtsnel- trein ParijsNice ongeveer 100 meter voor het station Montereau ontspoord. Het on geluk is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat een leege wagen is blijven staan op bet spoor, waarlangs de sneltrein moest pas- seeren. Door de botsing werden drie wagens en de goederenwagen van den dijk geslin gerd en geheel vernield. Zeven personen wer den gedood en dertig gewond, waarvan acht ernstig. Op de plaats van het ongeluk was de bocht tot voor kort vrij scherp en moesten de treinen langzaam rijden, maar nadat verbetering op de lijn was aangebracht had den de machinisten verlof gekregen op dit stuk van het baanvak 90 K. M. per uur te rijden. De verongelukte trein reed slechts 70 KJ4. per uur. zoodat de ramp zeker niet te wijten is aan te snel rijden. Naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Montereau, herinnert de „Echo de Paris” aan het feit, dat minister-president Tardieu, gisteren tegen den avond over dezelfde lijn naar Dijon is gereisd, tl daar zijn politieke rede te houden. Het blad spreekt in dit verband t ver moeden uit, dat men hier met ’n conimunis- tischen aanslag te doen heeft. Het „Nieuws van den Dag" schrijft nog het volgende Door de duisternis ontstond een groote ver warring en duurde het geruimen tijd, alvo rens met het reddingswerk kon worden be gonnen. Ten slotte werd in het station van Montereau een reddingsbrigade samengesteld, hoofdzakelijk uit ongedeerd geblevefi passa giers en onder gebruikmaking van toortsen en lantaarns werd begonnen met het zoeken naar de slachtoffers. Vele passagiers konden selchta met de grootste moeite uit hun ne telige positie bevrijd worden en zelfs moest het dak van een der wagons geheel openge broken worden, om de slachtoffers te berei ken. Een reizigster zat gedurende drie uur tusschen de ineengschoven abnken bekneld naast de lijken van haar ouders en twee broers. Toen met autogene apparaten de sta len wanden van den wagen waren opgesne den. kon zij pas bevrijd worden. De gewonden werden zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis van Montereau overge bracht. doch één gewonde moest tot één uur des morgens achterblijven, voordat hij kon worden vervoerd. Toen de dag aanbrak en men de ruïnes beter kon overzien, kon een aanvang worden gemaakt met het opruimen. Algemeen wekte het verwondering, dat het aantal dooden £n gewonden nog betrekkelijk gering is, zoo groot was de aangerichte verwoesting. Het bovenstel van den bagagewagen was van de assen gerukt de volgende wagon was geheel verwrongen en onder de passagiers die in dien wagon zaten, zijn de meeste dooden te betreuren. Ook de volgende drie wagens wa ren deerlijk beschadigd. Op de plaats, waar het ongeluk Is gebeurd, bevindt zich een scherpe bocht, die als zeer gevaarlijk werd beschouwd, in verband waar mede verbeterineen waren aangebracht. Ge durende de herstelwerkzaamheden moesten de treinen langzaam rijden, doch sedert 16 April j.l. hadden de machinisten verlof we der met een snelheid van 90 K M. te rijden. Daar de sneltrein slechts een snelheid van 70 K.M. per uur had. kan het ongeluk dus niet door onvoorzichtigheid geschied zijn. Het eerste voorlooplge officieele onderzoek heeft de verdenking opgewekt, dat het onge luk aan opzet te wijten is. Vastgesteld is, dat de trein ontspoorde, doordat een lorrie, zoo als gebruikt wordt door het spoorwegperso neel bij de inspectie van de lijn, zich op de rails bevond. Korten tijd, voordat het ongeluk plaats had. is een andere trein dezelfde plaats gepasseerd, zonder dat er iets is ge beurd. In die tusschenperlocle moet de lorrie, die gemakkelijk door een man gehanteerd kan worden, op de rails zijn geplaatst. Machinist en stoker verklaarden beiden, dat alle signalen veilig stonden en dat zij niets verdachts hebben bemerkt. Opmerkelijk is het. dat zich op korten, afstand drie lorries bevonden, waarvan twee nog op dezelfde plek standen, zoodat de een lorrie wel opzettelijk op de rails moet zijn geplaatst. De ingenieurs verwachten morgen definitief de oorzaak te zwaren wordt. Tevens wenscht het aanstelling van een badvrouw voor de meisjes en een badman voor de jongens. Ook wijst zij op het niet.al te frissche water in het bassin. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het zwemonderricht op de school in te voe ren. Dit wordt met algemeene stemmen aan genomen. B. en W. zullen in overleg treden met het schoolpersoneel en den inspecteur van het Onderwijs, welke laatste de invoering van het nieuwe vak moet goedkeuren. Het verzoek van het comité inzake be- studeering en bestrijding der iepenziekte, om subsidie wordt niet ingewilligd. Een verzoek van de „Tuchtunie" om toe te treden als donateur wordt op voorstel van de heeren Way en Noom in stemming ge bracht. De stemmen staakten (55), zoodat het voorstel werd aangehouden. Komt in behandeling een verzoek om sub sidie ad t 350 ten behoeve van het zwembad. De heer Boon, wil het verzoek om subsi die, zoo rauwelings ingediend nog niet be handelen en aanhouden tot een volgende bij eenkomst. Conform dit voorstel wordt besloten. Komt in bespreking een wijziging en aan vulling der gemeenschappelijke regeling met Krommenie in zake het plaatsen van leer lingen uit onze gemeente op de scholen te Krommenie. Na een uiteenzetting van den Voorzitter wordt deze wijziging goedgekeurd. Verder wordt behandeld een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om een bedrag van f 87^.60 voor aanschaffing van schoolmeu- belen, veroorzaakt door toename van het aantal leerlingen. Wordt toegestaan. Hierop wordt zonder discussie toegestaan het verzoek van verschillende personen om een tegemoetkoming in de kosten van onder houd voor een fiets voor hun schoolkinde ren. Het verzoek van Sobriëtas en van de A.A. G.O.B om in de toekomst geen nieuwe ver gunningen meer te verleenen lokte heel wat Naar bekend is, wordt door de vereeni ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland een nationaal park gevestigd in het midden van ons land, bestaande uit de landgoederen Beekhuizen en Herikhuizen en de Rheder en Worth-Rheder heide, te zamen groot ongeveer 1400 H.A.. hetwelk zich aansluit bjj het bezit der vereeniging Hagenan-Rhederoord. dat 800 KA. groot is. Zoo wordt in het midden van ons land een nationaal park gesticht van ongeveer 3000 H.A., omdat door de gemeente Rheden ook de daarbij aansluitende Velpsche. heide en een gedeelte van Beekhuizen en Herikhui zen. groot ongeveer 800 H A. als nationaal park worden beschouwd. Thans heeft de overdracht der verschil lende goederen aan de vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland plaafts gevonden. De vereeniging is daartoe in staat ge steld doordat zij door de natuurvrienden van ons land geholpen werd tot het bij eenbrengen van het groote bedrag, er voor benoodigd, n.l. ongeveer 450.000. Echter is het geheele bedrag nog niet bijeen; de vereeniging hoopt nog van de nakomers een bedrag aan giften te krijgen van 10.000 gulden en 90.000 aan 3 'pet obligaties. Een woord van hulde is hier op zijn plaats aan de twee Nederlanders, die on bekend wenschen te blijven en die f 150.000 gegeven hebben tot aankoop van de Rhe der- en Worth-Rheder Markgronden, een uitgestrekte golvende heide tusschen Velp en De Steeg gelegen en van onovertrefbare schoonheid. heeft daarna tegen Jean en helaas verloren, in De Tsjech speelde aanmerkelijk beter dan Vrijdag tegen Timmer, maar ook Kool was beter op dreef. Toch mist hij dat fnuikende, dat afmakende in zijn spel van vroeger. Daarom kon Kozel uh met s-ast spel, drives, afgewisseld met korte ballen, dkopshots, met 46 64, 36 de over winning van TSjecho-Slowakije tot een feit maken. In de eerste set was Kool aan vankelijk heelerr.aal de kluts kwijt. Ki) kwam met 50 achter te staan. Toen hij cphaalde tot 54 kregen wij weer vertrou wen. al ging de set met 64 verloren. In de volgende set had Kool voldoende zelf vertrouwen om den aanval te nemen. Tel kens liep hij op en met succes. Hij kwam op 42, verloor twee games, maar won deze set nog met 64. In de volgende beide sets was hij juist in alle onderdeden iets zwakker den de Tsjech, zoodat de wed strijd de beslissing bracht in ons nadeel. In ieder geval hebben de Hollanders een pracht-wedstrijd gespeeld en wij betreuren slechts, dat het heerendubbelspel zoo het nippertje verloren werd. om de contributie over 't dienstjaar 1930 op 3)4 cent per lid vast te stellen, merkte de heer Matthijssen, afgevaardigde van Wor- merveer op, dat de gemeenteraadsverkiezin gen meestal groote financieele offer van de kiesvereenigingen vragen. Gezien het feit, dat de kas der Statenkieskringorganisatie er gunstig voorstaat, wenschte deze afgevaar digde te vernemen, de kosten, welke de laat ste Statenverkiezing aan de kringorganisatie hadden opgelegd. Mét het oog op die kosten, wenschte hij dan de contributie der afdeelingen zoo laag mogelijk vastgesteld te zien. De vice-voorzrtter wijst op een abuis, voor komende op de agenda, waarin gesproken wordt over het dienstjaar 1931 in plaats van *93°, en zegt, dat de te maken kosten niet gemakkelijk vooruit zijn vast te stellen. De secretaris, de heer Hemmer merkt op, dat men de kosten der laatste Statenverkiezingen niet als norm mag nemen, wijl daarbij geen candidaten zijn gesteld en de kosten dus van zelfsprekend miniem zijn geweest. Een afge vaardigde van Zaandam vraagt of het niet mogelijk is, natuurlijk met behoud van deze contributie aan de Statenkieskringorgani satie, om door deze organisatie een subsidie te verstrekken aan noodlijdende kiesvereeni gingen bij eventueele gemeenteraadsverkie zingen. Waarn. Voorzitter meent, in dergelijke kwesties geen precedent te mogen scheppen. De heer Hemmer vindt dat X verstrekken van subsidie bij 't voeren van propaganda van gemeenteraadsverkiezingen met ligt op den weg eener Statenkieskringorganisatie. Daarna wordt met goedkeuring der ver gadering de kiesvereeniging Alkmaar aange wezen om de kascontrole voor ’t dienstjaar 1930 uit te oefenenl Hierna heeft de verkie zing van een voorzitter uit de bestuursleden voor de vergadering plaats. Na de 2de vrije stemming ziet de heer H. Hemmer van Castricum, thans sjerctans zich als zoodanig aangewezen. Hopwel huiverig voor deze verantwoordelijke taak, meent hij waar het vertrouwen der vergadering hem aan wees, niet voor deze functie te mogen be danken. De nieuwe voorzitter vraagt voor richtige kwijting van de opgenomen taak, dz medewerking van mede-bestuursleden en af gevaardigden De heer Boon, feliciteert den nieuwgekozen voorzitter en wil hem de leiding der vergade ring overdragen. Dich de heer H. Hemmer vindt ’t gewenscht, met ’t oog op de notu- leering dezer bijeenkomst, dat de heer Boon deze vergadering blijft presideeren. Bij de rondvraag brengt de afgevaardigde van Wormerveer een woord van dank aan he,t Statenlid Valkering voor diens vrucht baar werk inzake de Zaansche waterleiding- kwestie, die thans voor ’t grootste deel is opgelost. Een enkel punt mocht evenwel nog tot geen gewenschte oplossing gebracht worden. Dit punt betreft de veel te hooge waterleidingtarieven voor arbeiderswonin gen. In verband met deze aangesneden kwes- tie ontspint zich een zeer breedvoerige dis- I cussie, waaraan ook de beide aanwezige Statenleden deelnemen. Allen waren *t er ovfer eens dat de huidige tarieven veel te hoog waren. Sommige wilden verbetering zoeken in de richting van progressie in de tarieven, anderen weer in verband met het waterverbruik. Of er werkelijk verbetering in de tarieven bereikt zal worden, zal de toe komst leeren. Belde Statenleden beloofden gaarne hunne voortdurende aandacht aan deze kwestie te willen wijden. Daarna volgde sluiting onder dankzegging aan afgevaardigde en Statenleden voor hunne opkomst en be langstelling. 48 Zaterdagmiddag werd te Scheven ingn het heerendubbelspel tusschen Holland en Cechoslowataje gespeeld, am de Davis Cup. Deze wedstrijd werd met groote spajjpirig, tegemoet gezien en met récht. De Tsjechen hadden een groote kans op Zondag althans een van de singles te winnen. nJ. die van Kozeluh op Diemer Kool, maar over dezen wedstrijd zult u in ditzelfde blad commen taar kunnen vinden. Vlak voor het begin van den grooten strijd ontlastte zich een geweldige regenbui en binnen enkele minuten was de baan blank. Een oogenblik daarna echter brak de zon in stralende warmte door en om drie uur konden Timmer en Dietner Kooi in bet strijdperk treden tegen de Tsjechei) Kozeluh en Menzel. Dit dubbelspel is buitengewoon interes sant geweest en als wjj bedenken dat wy bij den wedstrijd tegen Finland binnen een uur weer op den Amstelveenschen weg ston den. dan is er wel een zeer groot onder scheid. Gedurende meer dan twee uur heb ben wjj genoten van tennis in de beste be- teekenis. In de eerste set reeds kregen we suprème tennis te zien. Dietner Kool en Kozeluh, die in hun enkelspelen minder goed ge speeld hadden, domineerden in het dubbel spel. maar ook Timmer en Menzei speelden een vlotte en elegante partij. In deze eerste set ging het spel aanvankelijk gelijk op. Tot 33 werden telkenmale de service games gewonnen. De lange Menzel met zijn Amerikaansche effectservice wekte bewonde ring. Na 33 misten de Hollanders even de noodige daah en kwamen zü met 53 achter te staan. Menzel was aan service. Maar als terriers zaten de Hollanders op den bal. Kozeluh sloeg een smash verkeerd en het was 5—4. Onder zenuwachtige span ning won Timmer eveneens zijn service, zoo dat het 55 gelijk werd. Om elke game werd gevochten en snelle rallies, waarin beide partijen groote risico's namen. In de elfde game neemt een linesman te vroeg een beslissing. De umpire is echter attent en het wordt deuce inplaats van 65 voor Holland. De teleurstelling is groot als het daardoor 66 wordt. Maar weer slaan de Hollanders enthousiast en sterk en ze win nen de beide volgende games en de derste set. ÏJiaiend enthousiasme op de volle tri bunes. waartusschen vele Haarlemmers. In de tweede set zijn de Tsjechen plot seling veel sterker dan de Hollanders. Ze volleeren en smashen keurig en Timmer krijgt telkens onhoudbare ballen op zijn voeten gespeeld. Over het algemeen plaatsen de Tsjechen beter dan de Hollanders. Met 61 en de volgende set 62, krijgt Holland geen kans. Na de rust zijn de Hollt^ders weer op dreef. Zij vormen nu weer een sluitende dubbel. Het wordt 33 en de service game van Menzel, de belangrijke zevende wordt in de wacht gesleept. Met 63 wordt onverwacht de vierde set door Kool en Timmer gewonnen. Er volgt een emotievolle beslissende set. waarin men van harte hoopt, dat de Hollanders zullen sla gen. Er wordt nu door Timmer en Menzei voorzichtiger gespeeld. Zij blijven nog al eens achter in. Tot 44 blijven de partijen op gelijken voet. Bij de service van Kool krijgen de Hollanders een winning stroke voor de game, maar het wordt deuce en eindelijk 54 voor de Tsjechen. Diemer Kool moet serveeren. De spanning is nu op haar hoogtepunt. De hoekige service van Diemer Kool wordt telkens geretourneerd en dan volgen eindelooze rallies van lobs der Hollanders en smashes van Kozeluh en Menzel. Deuce wordt het en advantage re ceiver. Kozeluh speelt een crossdrive. Tim mer geeft een kei-harde drive terug. Koze luh heeft zich juist opgesteld en volleert naar de zijlijn. Timmer rent er heen, maar slaat in het net. Het dubbelspel alle eer! Inzake de aangekondtgde stopzetting der fa brieken van de N. V. van Thiel. Uit de besprekingen bleek, dat hier feite lijk geen sprake is van een conflict, maar dat het voor de fabriek een onmogelijkheid was om verder te werken wegens de malaise en de dumping van het buitenland. Na heen- en weer-besprekingen stelde mr. Aal berse voor, dat dc Directie zich met de Bondsbesturen naar den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid sou begeven, cm met deze te conferee ren. Deze conferentie met den minister had om drie uur plaats. De minister beloofde de zaak zoo spoedig mogeHjk te onderzoeken, doch kon betreffende hulpmaatregelen nog geen verdere toezeggingen doen. De draadnagelfabrleken van de N. V. Gebr. van Thiel aan den Kanaalweg te Helmond zijn Zaterdagmiddag om twaalf uur gesloten. Ongeveer 250 arbeiders komen hierdoor zon der werk. Op zijn ongunstigst zal de stop zetting tot 1 Jan. as. duren. Mocht evenwel het Int. Draad- en Draad- nagelverband vroeger dan 1 Jan. as. wor den opgericht, dan komen de fabrieken zoo veel vroeger in werking. Kerkbericht In de week zijn de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Woensdag half 11 gezongen H. Mis; 8 uur Congregatie. Donderdag half 11 gezongen H Mis; van 67 uur blechthooren Des avonds geen Lof. Vrijdag half 8 gezongen H. Mis; om 7 uur Lof ter eere van het Goddelijk Hart. Zaterdag van 4—9 uur blechthooren. Deze w’eek tevens blechthooren voor kinderen. Zaanl. Bank Het rentegevend gedeelte van eenige series obligatiën is uitgeloot en betaalbaar vanaf 1 Juli ten kantore van voornoemde Bank alhier, Amsterdam en Zandam. Ingekomen en vertrokken personen In gekomen: M. W. Blankenstijn, van Zeist. Vertrokken: Joh. Dirkson. naar Beverwijk. Mej. A. Jongeneel, naar Beverwijk. Wed. J. P. Folsche en gezin, naar Assendelft. Th. P. van Eggelen. naar Assendelft. Mej. P. Im- mlnk, naar Amsterdam. Massa-ontslag Een 40-tal personen, werkzaam aan de N.V. Ned. Llnoleumfabrie- ken, alhier, kregen Zaterdag j.l. de onaange name tijding, dat hun het werken werd op gezegd. Naar wij vernemen zullen meerderen volgen en zal het voornamelijk de onge- trouwden betreffen. Schitterend succes Onze Chr. Harmonle- vereeniging „Sursum Corda" heeft voor het eerst onder haar nieuwen dirigent, den heer P. N. Joosen een alleszins vermeldenswaar dige prestatie geleverd op het gehouden con cours te Wormerveer In den marschwedstrtjd werd nJ. een 2e prijs behaald en in den concertwedstrijd werd een le prijs behaald met 6 punten (maximum 65). De zilveren wlsselbeker werd hun vervolgens toegekend voor het hoogst aantal punten in hun sfd. behaald. Raadsvergadering Dinsdag 3 Juni as des avonds te half 8 komt de gemeenteraad wederom in openbare rittlng bijeen. 65 achter komt en met 75 verliest. De totaal-uitslag was dus 86, 60, 46, 75. Diemer Kool Kozeluh gespeeld vele sets. '■J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7