0 w Gemengd od^ieuws VOOR DE HUISKAMER DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE binnenlandsch ASKANSY I NIEUWS Vrijheidsbond Inbraak te Leiden Branden Verkeersongeval LUCHTVAART Kingsford Smith’s vlucht SOCIAAL LEVEN Kind overreden Ondeugdelijk materiaal? R. K. Werkgeversvereniging Door den bliksem gedood Pijl in het oog ONZE OOST Doodelijk ongeval bij het spelen Een geestdrijversbende LEGER EN VLOOT ONDERWIJS Een hooge onderscheiding Indische Dienst Prinses Juliana 1 SL Franciscus Liefdewerken II KERKNIEUWS Mgr. Bos in ons land Pastoor A. Oudejans De afgetreden hoofdaalmoezenier De ex-Czaar van Bulgarije in ons land Vereeniging tot bescherming van dieren Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorrespondentie Kapelaan H. van Straeien Aalmoezenier Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid T b k n v Twee boerderijen te Heeze afgebrand „Verkeersregelen voor jongens en meisjes" De „Graf Zeppelin" te Lakehurst Rupsenplaag 1 De gemeente Tilburg van nalatigheid beschuldigd „Jood Askansy!!" joelt het mt, hopdeni uitgebracht Matte tegen de zendtüdverdeeling noemde panden te beperken. Een schot in den nacht ge- Slachtoffer overleden i reden. ver- Te Croydon Jaarvergadering te Amsterdam d« Geland! laatstgenoemde ging het Ruk zal aansprakelyk stellen. Wege Een werkman gedood De crisis in den landbouw zoo ziet gaan, verwondert Een 5-jarig k^pd het slachtoffer Twee gewonden De it. maar T Etuden- p I I t ■n zich te ge- Te Roosendaal is de vijfjarige C. van der by het spelen onder een geladen Met het mailschip ..Prins der Nederlanden" is gistermorgen te Amsterdam gearriveerd Z. D. H. Mgr. Pasificus Bos. Mgr. Bos is Apostolisch Vicaris op Neder- landsch Borneo, welk ambt hij reeds meer dan 25 jaren vervult. De laatste maal, dat Z. D. H. Amsterdam bezocht heeft, is reeds 10 jaar geleden. Cross", die Zaterdagmor- belangstelling van Schiphol is Is 's middags te 1 u. 50 (Am- te Croydon geland. Alles wel zjjn Vrijdagavond brand, twee groote om een Tijdens Genoegen 11 I I I l I I 1 I I I I I l I I Prinses Juliana heeft het eerelidmaatschap aanvaard van de Kon. Nederl. Vereen, voor de luchtvaart. kabbelt in uit Middelburg begaf zich Sluiskil, waar Vrijdag een voor het Jaarvergadering d J n n n e Naar wij vernemen vertoeft op het oogen- Hik in ons land de ex-ezaar van Bulgarye. die incognito reist onder den naam van graaf Murany. Gistermorgen is de ex-ezaar in ge selschap van een hofmaarschalk en twee andere leden van zijn gevolg in de hoofdstad aangekomen, waar hij zijn intrek heeft geno men in Brack's Doelen Hotel. nu in den rug... z'n slapen. sissen bij een open raam sliep, door den bil gedood. i Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. L. Vermeiden, scheepsteek b/h. Marine-Eta- bliss. te Soerabaja. Rotterdam; J. van Zuil buiten te brengen. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. De beide boerderijen zijn slechts gedeelte lijk verzekerd. De examens Handelscorrespondentie in de moderne talen van L.I.T.E.H., Vereeniging Leeraren In Talen En Handelscorresponden tie. worden in verschillende plaatsen van ons land gehouden op 25 en 26 Juni a.s. Prospectus met inschrijvingsformulier gra tis verkrijgbaar bij den Administrateur R. v. Westen, Zeilstraat 11. Amsterdam-Z. Southern veel Bjj een hevig onweer is te Albergen de 17-jarige van Riel door den bliksem getrof fen en gedood. In de Kasperenstraat te Kerkrade is een kindje der familie S.. 7 maanden oud. dat lUjgem brak Zaterdag- woning de fa- De onder ’vertrokken, fctgrd tijd) aan, boord. 377. Toen Duimstok zich had ingekrompen, hij scheen wel een dwerg te zijn, dacht de cipier: „wat gebeurt nou weer, wat wordt die vent eensklaps klein.” Plots gaf Jokko bet verwachte teeken. De Lange trapte achteruit, de cipier tuimelde achterover en Duimpje schoot t kijkgat uit. De aftredende hoofdaalmoezenier van zee- en landmacht, de Hoogeerw. Heer Mgr. ko lonel F. J. H. Evers, is Zaterdagochtend door minister Deckers in afscheidsaudlëntie ontvangen. De minister heeft kolonel Evers In waardeerende woorden dank gezegd voor hetgeen hij in zijn langdurigen diensttijd heeft gedaan in het belang van de geestelu- Cacao- en is een boekje Zaterdagnacht omstreeks drie uur werd de landbouwer A. C. van Pariden aan den Haagweg 74 te Leiden uit zijn slaap gewekt door gestommel in zijn woning. Toen bij naar beneden ging, zag hij dat er was Inge-' broken. Eenige surveilleerende agenten van politie troffen kort daarna twee personen aan. die op hun sommatie om halt te houden, over een sloot sprongen. Een der agenten zond hen toen een revolverschot achterna, waarop zij een grooten koffer, die later kleeren bleek te bevatten, in een sloot wierpen. Zij wisten te ontkomen Het bleek, dat zij voor een bedrag van 300.aan geld en een aantal zilveren en gouden voorwerpen hadden meegenomen. assistentie worden geroepen en slaagde er in den fel uitslaanden brand tot bovenge- 378-Bevrijd! Wat was me dat een vreugde, de cipier was van woede bleek, hij schreeuwde hard en dreigde razend, terwijl hij door het kijkgat keek. Duim en Jokko aan bet loopen. Ze gingen met verzwinden pas. Ze vonden, dat een snel verdwijnen toch zeker wel het beste was. In het Ziekenhuis te Assen is overleden de scheepsjager A. van Weyeren te Uffelte, die aldaar door de stopmtram was aange- Baars. b/d. D. Pen: vadereavonden en padvinderij in het S.F.L. Met gespannen aandacht werd het gesprokene gevolgd. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een druk en dankbaar gebruik gemaakt. Hierna werd even gepau zeerd. Na de pauze werd rapport C__„' over 'n zeer urgent S.F.L.-vraagstuk. Bedoeld rapport was samengesteld uit de antwoorden op de vragenlijsten, die den afdeelingen Bovengenoemd Verband hield een verga dering in het Franciscushuis aan de Zoete- Straat te Haarlem. Bijna alle afdeelingen woord igd. De voorzitter, pater A. Went S.C.I. opende de vergadering met het S.F.L.-gebed en deed .vervolgens in zijn openingswoord uitkomen, dat deze vergadering in het teeken zou staan van den ouderen S.F.L. jongën. den vak- •jongen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. De concep ten van statutenwijziging en huishoudelijk reglement, die op de vorige vergadering te Leiden behandeld waren, werden met alge- meene stemmen aangenomen, nadat de voorzitter nog eenige desiderata van Z. D. H. den Bisschep er aan toegevoegd had. De be handeling der begrooting en vaststelling der contributie over 1030 boden stof tot opmer kingen van financieel-technischen aard, die gewoonlijk plegen geuit te worden bij soort gelijke aangelegenheden. Hierna hield pater van Nuenen O.E.SA., directeur van het S.F.L. te Utrecht, interes sante causerieën (getrokken uit jarenlange ervaring) over twee heel actueele ooderwex- In de te Bussum gehouden jaarvergade ring van de Nederl. vereeniging tot Bescher ming van Dieren werden tot leden van het Hoofdbestuur gekozen mej. S Groshans (Den Haag), C. C. Walraven Alkmaar). A. C. Rochat (Utrecht) en mevr. G. C. Kapteyn V. d. Haag (Groningen). Als plaats van de volgende jaarvergadering werd Apeldoorn aangewezen 's Middags werd een excursie naar het buitengoed Gooilust gemaakt. ke verzorging der militairen van zee- en landmacht. Minister Deckers deelde kolonel Evers mee, dat het de Koningin behaagd heeft, hem bij bevordering het comman deurskruis der orde van Oranje Nassau tz verleenen. Toen eenige kleine kinderen speelden bij een met bouwmaterialen beladen handwagen van de fa. Havermans en Gyzen. in de Gil- denbondstraat te Roosendaal, had een der kinderen de onvoorzichtigheid spelender wijze den stut onder den wagen weg te stooten Het gevolg was, dat het 5-jarlge zoontje van den heer A. v. d. W.. den vollen last op het hoofefje kreeg en voor dood bleef liggen Door buren uit zijn positie gered, werd de kleine de ouderlijke woning binnengedragen waar spoedig de doktoren Hillemans en Konings ter plaatse kwamen. Zij konden echter slechts den dóód als gevolg van schedelbreuk constateeren. velige dampen strijkt de wind. „Kan, Ben ja handwagen terecht gekomen, waarbij het kind een schedelbreuk bekwam en oumid- deliyk overleed In de te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van het dagelijksch bestuur der A. R. K. W. V.-Federatie werd van gedachten gewis seld over de bescherming van vrouwen en meisjes tegen de zedelijke gevaren van den fabrieksarbeid. De denkbeelden der werke- vers daaromtrent zulien in den Raad van Overleg van de R K. sociale vereeniging wor den behandeld. Besloten werd den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid :n zijn hoedanigheid van voorzitter der Staatscommissie voor de economische politiek te verzoeken on korten termijn bedoelde Staatscommissie bijeen te roepen in verband met de economische crisis, die het bedrijfsleven en speciual den land bouw teistert. De vergadering meende, dat deze crisis en de te nemen regeeringsmaat- regelen niet alleen bekeken moeten worden vanuit agrarisch standpunt. Het bestuur meent overigens, dat de industrie zich met vele wenschen geuit op het congres van den B. K. Boeren- en Tuindersbond kan vereeni- »en. Als datum der viering van het derde lus trum der A. R. K. W. V, werd vastgesteld Maandag 13 October. Bij deze gelegenheid zal een congres worden gehouden, dat gewijd zal rijn aan de internationale positie van den Ne- derlandschen werkgever, bezien van uit gods- dienstlg-cultureel, sociaal en economisch oog punt. De Zeereerw. beer A. J. Oudejans, pas toor te Warmond, beeft in het St, ESiaa- betbegestioht te Leiden een beenoperatie ondergaan. De toestand van ZXerw. is naar De Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond” heeft Zaterdagmiddag te Schevenlngen onder voorzitterschap van mr. D. Fock, haar alge- meene vergadering gehouden. De voorzitter hield de openingsrede, waarin hu o.m. een beschouwing gaf over den huldi gen politieken toestand en over de verkiezin gen van het vorige jaar en de oneenigheid tusschen vrijrinnig-democraten en liberalen betreurde. Besloten werd een telegram van hulde aan de Koningin te zenden. Mr. Boon deed daarna eenige korte mede delingen naar aanleiding van zyn interpel latie over de zendtydverdeellng. een «westie die z.i. zeer gemakkeiyk zou zyn op te lossen, indien één golf aan den algemeenen Omroep en één aan de byzondere omroepen te ramen* ware toegewezen. Onder luid applaus werd daarop de volgende motie, welke door mr. Boon werd voorgesteld, aangenomen: ,”De vergadering enz., spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de beschikking van den minister van Waterstaat inzake de zend- tijdverdeeling, waardoor Nederland het eenige land ter wereld is. waar geen algemeene om roep gedurende de geheele week zal bestaan; protesteert er voorts met kracht tegen, dat nu de regeering het systeem van verdeeling van zendtijd over verschillende groepen der bevolking heeft gevolgd het aandeel der Liberale groep slechts een kleine fractie van 1 pct. van den totalen zendtijd zal bedragen.” De heer'van Kleef uit Dordrecht huldigde daarop mr. Boon namens verschillende partij- genooten en niet-partygenooten voor den strijd voor recht, dien hy in de Kamer heeft gevoerd. Spr. overhandigde ten slotte mr. Goon onder 't motto: „Altijd Voor Recht Ont- Vankeiyk” een grooten krans. De heer Lissauer bood eveneens een hulde blijk aan. Hierna werd het jaarverslag uit- gebracht. Ir J Koster hield een lezing over „Vrijhan del en Welvaart.” Zaterdagavond vereenigden de lede •an een maaltijd in het Kurhaus, wel! volgd werd door een gezellig samenzijn Houben gered worden. De Eindhovensché brandweer moest, we gens het onvoldoend bluschmateriaal. waar over de gemeente Aalst-Waalre beschikt, ter Het luchtschip beschadigd in den storm Na vervulling van de douaneformaliteiten begaven de passagiers zich naar den extra- trein, die hen naar New York zou brengen. Dr. Eckener verscheen kort er op in de perskamer en verzocht den persvertegen woordigers hun vragen zoo kort mogelijk te maken. Hij was klaarbiykelijk zeer moe. Hy deelde over den tocht het volgende mede: Vrijdagavond ongeveer half negen kwam het luchtschip in den zwaarsten storm, dien het ooit beleefd had. Hy was veel zwaarder dan de stormen, waartegen het luchtschip moest kampen op den vorigen Oceaan- vluuht. Er stond een wind van 45 K M. Plot seling zette een noorderstorm van 65 K M. in. Het luchtschip stampte als een schip in zware zee. Toch is geen enkele passagier ziek geworden en er werd geen schade aan het iuchtschip toegebracht. Twee minuten, nadat we in den storm waren gekomen, ontvingen wy een draadlooze waarschuwing van het weerbureau te Washington, dat nog een storm te verwachten was. Wij namen van Pernambuco direct koers naar Lake hurst inplaats van naar Havana. Het lucht schip had bij aankomst te Lakehurst nog brandstof voor dertig uren. Tengevolge van den regen in Pernambuco was het gewicht zoo sterkverhoogddat wy vier ton brandstof minder als oorspronke lijk het voornemen was. meenamen. De Graf Zeppelin zal heden negen uur den te rugtocht naar Sevilla aanvaarden. De „Associated Press" meldt uit New York, dat de Graf Zeppelin klaarbiykelijk en een Reuterbericht maakt er ook ge wag van eenigszins beschadigd is. Korten tijd na aankomst van het luchtschip bega ven zich arbeiders naar den achtersten motorgondel en men kon waarnemen dat eenige reperaties werden gedaan. Mededee- lingen werden hierover niet gedaan, maar waarschynüjk zyn twee draden by den gon del afgebroken. het kind sleepen. De oude echter krukt op zün stok ge leund stom achter na. En in de herbergen, die langs den weg liggen, speelt Benja soms tot diep in den nacht en wie hem zoo hoort spelen, staat verbaasd! In een hoekje zit Sam Askansy als een schaduw ineengehurkt en luisterten luistert hoeveel munten er in Benja's mutsje rinkelen, want hy draagt het linnen zakje nog op de borst en bewaart de munten als een schaten wanneer hy er genoeg by elkander heeft, zal hy met zyn kleinzoon een kamer huren in een stad, waarin nie mand Sam Askansy kéntnoch het kind Benja. Wie thans in de trotschc stad komt en naar het Judasbrugje en het Jodenstroomp je vraagt, ja, misschien naar het Jacobs- straatje en het Jodenkwartief wil zoeken zal niets vinden. Nauwelijks krijgt hy antwoord op zun vraag al zyn de menschen tot wie hy ze richt nog zoo oud en verstandig. Want se dert meer dan 300 jaar vervlogen en ner gens in de heele trotsche stad is een kro niek te vinden. Alleen hy. die zich in de Meimaand om streeks middernacht, naar de „watergrafen" der oude stad begeven durft juist als de nieuwe maan geheimzinnig met de sterren speelt en een nachtegaal in de seringen struiken zün heeriyk lied doet klinken en wie naar het Westen In de wijde stilte luisteren wil. zal van tijd tot tijd een zucht hoorenals droomde iemand op de viool snaren zijn lied van de sterrén en neer kwam op een en De justitie Zaterdag naar houten paal, waaraan een takel ophyschen van bakken met betonspecie hing, doormidden brak werkman, die in den hals werd getroffen op weg naar het ziekenhuis overleed. op de janen van Landsmans te Roosendaal gehouden hand- boogschietingen werd een 11-jarige knaap zekere A. B die als pyi-ordonnance dienst deed, met een pyi in het oog geschoten. De knaap werd per auto naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. Gevreesd wordt, dat het ventje het oog zal moeten missen. invulling waren toegezonden. Een zeer le vendige, doch buitengewoon aangename ge dachtenwisseling volgde hierop. Te ruim elf uur sloot de voorzitter met ge bed de ongemeen geanimeerde vergadering. keelen. Het gepeupel wil zich zelfs in het Jodenkwartier wagen. Eenige seconden staat Sam Askansy stil en zet Benjt neer op de kleine voetjesNu dringt het volk werkelijk op het bruggetje. De oude a-ykt nog een eindje terug in het Jacobsteegje. in de schaduw der hui zen Plotseling buigt het brugje door het kraakten kraakteen schreeuw honderd keelen weerklinkengillen luid alles is stilstom Traag kabbelt het stroompjever- droomd in diep zwijgen het Joden stroompje! hoe spotten de menschen! en toch is het de spiegel van duizend maag delijke sterren. Niemand kan vermoeden, hoe groot Jehova's toorn is? Askansy echter staat aan den vloed en lachten lachtdat Benja sidderend de handjes tegen de ooren drukt. Nu trekt Sam Askansy met zijn kleinzoon van stad tot stadDe wegen, die zy be gaan moeten, zyn grijs van liet stof en steenachtig Zonder schaduw en bran dend wanneer 's middags de zon er over zengt De wegen door de wouden echter zyn moeliyk te vinden zy lyken wel een dool hof Doch menigmaal, wanneer de koetsier een meelijdend hart heeft, zet hy den kleinen Benja naast zich op zyn wagen omdat zich ternouwemood voort kan de Jong, houtv. b/d. Dienst v/h. Boschw., 's-Gravenhage; J. K. Baars, natuurwe- tensch.-techn. ambt, b/d. D. V. G. te s-Gravenhage. Het bestuur van het „Tilburgsche Sport park" heeft zich tot het gemeentebestuur van Tilburg gericht, met een klacht, over ernstige nalatigheid van die zyde. inzake de bestrij ding van de rupsenplaag. waardoor aan den Goireschenweg groote verwoestingen zyn aangericht, met als onmiddellyk gevolg ook ernstige beschadiging van den boomentooi in het Sportpark. Het sportparkbestuur be- houdt zich ten deze als rechten voor, ten aanzien van een in te stellen schadevergoe dingsactie. Het gemeentebestuur wyt echter de schuld aan het Rijk, dat. ondanks herhaalden aan drang. geen maatregelen heeft genomen voor een behöoriyke bestrijding op dezen Ryks- weg. Zoodat. wanneer de gemeente Tilburg in een procedure wordt gewikkeld, zy weer Door de NV. Kwatta. Chocoladefabriek te Breda onder bovenstaanden titel uitgegeven, waarin in woord en beeld voor de kinderen duideiyk gemaakt wordt, hoe men zich als gebruiker van den weg gedragen moet en aan wélke regelen het verkeer is gebonden. In het boekje is opgenomen een verkeers- prysvraag. die. wanneer de kinderen de ver- keersregen goed kennen, door hen zeker ge heel juist opgelost zal worden. De zeer sprekende teekeningetjes zyn ge maakt door den heer N. P. de Koo. btnnen- huis-architect te Rotterdam voor de Rotter- damsche Schoolvereeniging. Verlofgangers: H. C. Sandkuhl. wagenopz. Ie kl. b/d. Staatssp. en tramw. Krefeld (D.), W. Coenen. opz. 1ste kl b/d. Staatssp. en tramw.. 's-Gravenhage; mej. J. L. M. van der Heuy. verpl. Ie kl. b/h. Krankzinni- genw., Oeffelt (N.-Br.). R. K. I. Hogen- raad. insp. v/d. ImmigratiedNice. - <3 Naar „de Tyd” uit goede bron verneemt, zal majoor-aalmoezenier J. J. J. Noordman, wiens benoeming tot hoofdaalmoezenier, zoo. als reeds gemeld, dezer dagen is te verwach» ten, als aalmoezenier der le Militaire Afdee. ling worden opgevolgd door majoor J. Brouwer uit Amersfoort, thans aalmoezenier der He Afdeeling. In diens plaats zal wor den aangesteld de Weleerw. Heer H. J J. M. 'van Straeien, kapelaan der parochie vaa St. Franciscus Xaverius te Amersfoort. Het legerbestuur ontving een telegram van den gouverneur van Celebes, meldende, dat de assisten» resident van Loewoe zich met den militairen detachements-commandant van Palopo en een brigade militairen naar Tjerejfhg. gelegen in de onderatd. Malili, afd. Loewoe, heeft begeven in verband met geestdryvery van den kant van 'n kam ponghoofd welke had geleid tot geweldpleging, waarvan een politie-agent het slachtoffer was geworden. Voorts hadden de aanhangers van genoemd hoofd zich schuldig gemaakt aan mishandeling en beroovlng van voorby- gangers. By aankomst van de gewapende macht te Tjerekang bleek de bende te zyn gevlucht naar Balantang. Door de militairen omsin geld. weigerde de bende zich over te geven. Het kamponghoofd trad zelfs agressief op met gevolg, dat de detachementscommandant en twee bendeleden lichtgewond raakten. Na de schermutseling gaven het hoofd en zyn 27 volgelingen zich over. De oorzaak moet gezocht worden in gees- teluke opzweepenj na afloop van een hei- densch feest. De zaak is niet van politieke beteekenis. „Kan, Benjazegt Askansky tot den kleinzoon, houdt^ zyn heete kinderhand vast en zoekt zich haastig uit de stad te ver wijderen; het gaat heel moeliyk. want nog nooit hadden de Joden dit stadsgedeelte be treden Dat hy Benja zou vinden in een zaal versierd met rijden tapijten en verlicht met honderd ulchters, waarop helle kaarsen gloeidendat -wist hy! Zooals Sam As kansy alles weet...... Sindsdien verliepen tien jarensnei als de wind Doch ditmaal zal Sam Askansy zelfs de sterren trotseeren! Want Benja houdt al leen van zijne viool en de heerlyke klanken der bleeke snarenEn wie hem zoo hoort droomen, meent, dat de Heer hem gezonden heeft om troost te brengen in de harten der JodenMaar Askansy mag van dit alles niets weten. Benaj moest rabbi droom zijner idlealen! f Daarom alleen dwingt hij hem om 6 uur ter dag aan de tafel in de heilige boeken te lezen en leert hy hem uit de volheid der wUze schriften, en Benja luistert zonder Iets te zeggen maar zonder eenigen ijver Doch wanneer de oude man de sterren raadpleegt soms staat hy op het plat dak van het huis naar het Zuiden gekeerd, zoodat niemand hem ziet dan balt hy krampachtig beide vuisten in de zwarte jas en beeft Want het kind, zyn Benja. zal met zyn vioolspel in Israël niets vereenïgen. alleen verstrooien De grijsaard knijpt het knaapje in den armBenja houdt met beide handjes de viool krampachtig vast en schreit „Jood Askansy en Benjamin!” Het breekt los als een storm ten joelenmeiden schreeuwenhet gepeupel, dat verborgen in het duister nes telt, komt plotseling te voorschyn scheldt en jouwt en gooit met scherpe stee nen. Het is haast niet te gelooven hoe zy hem allen kennen! De steenen treffen! dan tegen het achterhoofd en rondom hem een fluiten, knjschen joelen Zelfs in de huizen vliegen vensters open, en nog dronken van slaap worden de hoof den buitengestoken „De Jood!!” en wie er maar even kans naar heeft spuwt naar hem. Daar schemert uit de wolken heel bleek «jen ster- De grijsaard slaat de obgen opNu zal hy gauw op den rechten weg zyn een laatste kracitk doorsiddert zijn ver hitte leden Het brugje is bereikt!Het Joden brugje!de Jodenstroom! De grijsaard stampt met wilde schreden over het ver molmde hout merklngen hadden vergadering gesloten. Even voor half één <M E T.) Zaterdag werd de „Graf Zeppelin" aan den mast te Lakehhrst geankerd. Dat is de Centraal verband in het Bisdom Haarlem Askansy trekt zyn jas aan en gaat naar de stad. En wie hem zich. Want was Sam Askanssy wel ooit uit gegaan tegen middernacht? Nooit! Des 's avonds zelfs niet meer na 7 uur Omstreeks dezen tijd sluit hy zich op in zijn huis, grendelt iedere deur en iedere lade, zit in de kamer by het stompje kaars en gaat zitten ;>einzen over allerlei geheim zinnige geschriften. Want Sam Askansy is vol wijsheid, als was hy de oude aartsvader. Men zegt zelfs, dat er geen schrift op de heele wereld bestaat, dat San Askansy niet kan ontcijferen. „Hy zal Benja wel gaan zoekenzoo fluisteren de Joden elkander zacht in het oor. terwyi zy zich verbergen in de por taaltjes van hun woningen, want niemand waagt het meer om hem te ontmoeten, laat staan met hem te spreken Zwaar dreunt de klok van den Stepha- nusdom10 slagen galmen ver in de die pe stilte Nu sterft ook in het Jacobssteegje het laatste licht, dat schuchter door de smalle spleten drongook de lantaamtjes wor den plotseling uitgedoofdHet Joden kwartier ligt daar nu werkelyk als een groote cshaduwdie God vergeet Doch daar boven in die stad flonkert nog het leven uit de kleinste straatjes by hon derdduizend bontgekleurde lampen! En daar zal hy Benja vinden. Middernacht is reeds lang voorbf). bleeke sterren worden bleeker en bleeker In het Westen stijgen wolken op als ne en door de leege straten De Nationale Vereeniging tegen d« Werkloosheid hield Zaterdag in het Park, hotel te Amsterdam, de jaarvergadering, onder leiding van prof. M. Meyere. te Lei. den. waarin de vraag werd behandeld: „Dient het verstrekken van kapitaal doe® bankondernemingen aan industrieele on. dememingen, welke kapitaal behoeven met het oog op vermeerdering der werkgele genheid te worden bevorderd en zoo ja, m welke wijze?" Over deze vraag waren prae-adviezen uit. gebracht door prof. H. A. Kaag, hoog- leeraar aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Ir. H. J. Keus, directeur van „Heemaf" en dr. J. van den Tempel, ly der Tweede Kamer. Prof. H. A Kaag bepleit grootere samen werking tusschen de banken en acht met betrekking tot een vermeerdering van werk, gelegenheid een preferentieele behandeling van eigen nyverheld by de credietverlee- ning boven de bultenlandsche wenschelyk. Tenslotte bespreekt deze prae-adviseur da stichting van een conjunctuur-bureau. De tweede prae-adviseur Ir. H. J. Keus, bepleit eveneens samenwerking tusschen de banken, maar verwerpt de gedachte van een industriebank. Meer aanbeveling zal verdie nen uit de verschillende bankinstellingen een commissie te benoemen met enkele vooraan staande industrieelen ter beoordeeling van de sangevraagde medewerking. Dé derde prae-adviseur, dr. J. van den Tempel, ontvouwt een nieuw plan voor een industriebank. De bank, die deze prae- adviseur voorstaat, zou geheel zelfstandig moeten rijn. De staat zou by de benoeming van de leiders een overwegenden invloed moeten hebben. Hoewel men by de oprich ting van zulk een bank niet aangewezen ia op de medewerking van particuliere ban ken. zal men toch een beroep moeten doen op het particuliere kapitaal. Deze bank zal als concurrente van de particuliere ban ken moeten kunnen optreden, en evenals de groote banken het z.g. „gemengde bank- stelsel" in toepassing moeten brengen, het verleenen varf credieten op korten termijn en het emitteeren van aandeelen en obli gaties. De middelen voor de financiering zouden door den staat beschikbaar moeten gesteld worden. De heer mr. H. Hartog. de eerste debater, meent, meent dat vermeerdering van werk gelegenheid tot gevolg moet hebben, ver. mindering van werkloosheid. De heer ir. J. M. Steffelaar is het eens, dat het verschaffen van kapitaal aan de industrie het middel is de werkloosheid te beperken en de welvaart van het Nederland- sche volk te bevorderen. Utt cyfers, die spr. geeft, biykt, dat het Nederlandsche kapi taal de industrie tot zich heeft getrokken. Men kan dus niet zeggen, dat de Neder, landsche beleggers zich niet onbetuigd heb. ben gelaten. Door prof. Verrijn Stuart wordt betoogd, dat het vele Nederlandsche kapitaal, dat naar het buitenland gaat, voor buitenland- sche Industrieën, daarom nog niet een na deel voor de Nederlandsche industrie is. De heer mr. D. Crena de Jongh behan delde In hoofdzaak het prae-advies van prof. Kaag. Hy riet in den bankier een interme diair. wiens functie niet overschat dient te wonden. De heer A. H. van Tongeren vraagt of het ook in ons land niet noodzakeiyk wordt in het belang van de industrie be schermende tarieven In te stellen. Nadat de prae-adviseurs de gemaakte op beantwoord, werd da Een dubbele woning te Aalst uitgebrand. Te Aalst, bij Eindhoven, morgen brand uit in de dubbele tegenover de kerk, eigendom van mille Senekaut en bewoond resp. door het gezin Houben met twee kinderen en door de wed. Hendriks. De inboedel van geheel verloren. Het huisraad en, de meubelen van de fam. Houben konden 'echter voor een gedeelte Onder Heeze (N Br.) door een hevigen boerderijen vernield. De brand ontstond in de schuur van den landbouwer A. Thys en greep zoo snel zich heen, dat ook weldra de boerderij prooi de vlammen werd. De inboedel ging nagenoeg geheel toren. Slechts met de grootste moeite wist men eenig vee in veiligheid te brengen, doch kon niet verhinderen, dat vier runderen en twee varkens den dood in de vlammen vonden. De felle wind bracht de vonken over op het strooien dak van een in de nabyheid gelegen hofstede, bewoond door en toebe- hoorende aan F. van Kessel. Ook hier viel tegen het hevig oplaaiende vuur weinig uit te richten, doch men slaagde er in het vee en het huisraad naar waren vertegen-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8