Binnenlandsch. oJhfieuws HUWELIJKSVERMOGENSRECHT DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE RA DIO-OMRO EP RECHTSZAKEN LANDBOUW EN VEETEELT Verlichting der locomotieven Dr. Schaepmanfonds Met antwoord van de C. P. H. Het mond- en klauwzeer STOOMVAARTLIJNEN LUCHTVAART De Groothertogin van Luxemburg El De Graf Zeppelin Na de studenten-roeiwedstrijden Het spoorwegongeluk te West woud De machinist voor het Hof te Amsterdam Belangrijke demonstratie te Wageningen -3 u h w 8' vrouw in het m gemeenschap van goederen gesloten vrouw en het beheer in het huwelijkHet eigen goed Belangen van crediteuren De „Tiengulden”-actie voor het huwelijk; de der vrouw DONDERDAG 5 JUNI van zoo’n groote in een beheer. ii.: Ook de kring Zeeland thans gesloten Op dr vertdaring vin de Wijnkoopgroep Fi- Vo 164 2 Juni van Wal- van Juni Kaapstad naar van naar huis voer m.s.. n. Een vliegend telegraafkantoor Vuurwerk te Apeldoorn (uitr.) naar van Bezoek aan.de Koningin-Moeder van Rotterdam te 2 Juni van I 1 1 1 van Antwerpen van Antwerpen Lond., uitgekl. naar te i Aansprakelijkheid houdschulden. 2K hi ei si 1 1 de niet dat kan be te zullen reeds lang van van W 01 van ver- van den rechtbank en verzoekschrift wenden n d u e 8 e r d d d s op- voor van MAATSCHAPPIJ. York naar P. au h( ge Vfl W( de to vo bij pe I het pla vlo stoi dit gaa zou Vlo A can VOO nen zijd Hol een met genr B war der •chi vluc ren D een vrat scht rust nen te r juist Hi een doer gent met vers wooi Ze hun zelei toen te Rot uil ge en va is tui 1 ku tie 1 de gei hei we 1 me 381. Jokko was weldra de eerste, die weer op zjjn beenen stond. Duimstok volgde ras zijn voorbeeld, zei: „dat hij dit 't beste vondEn ze gingen weer aan het loopen. terwijl de cipier nog rustig zat De man bleef eefst verwonderd kijken, niet wetend, hoe hij X nu weer had. Het recht van crediteuren elSch van billijkheid, dat de bij het contracteeren met een Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Waerden. Met een slootreiniger. een maaimachine voor waterplanten en Nobel Sprengstoffe huwelijk alle goederen der zoo 382. Toen begreep hij, dat hij moest handïen. Hij stond op met ’n versuft gezicht, hij moest de gevluchten weer pakken, wat was toch immers wel zijn plicht. Hl) krabbelde op. ’t was niet gemakkelijk wie dik is, Is niet vlug ter been en toen hij eind'lijk weer recht opstond, waren belden een heel eind heen. -fc -■ EMZBTCO LIJ» JONGE ANTHONY 2 Juul van Valencia naar Barcelona. VII 3 Juni Rotterdam te Gravesend. Gistermiddag kwart voor een is de ge- heele koninklijke familie met de groother togin van Luxemburg en den Prins in zeven auto's ten paleize Soestdtjk aangekomen. Een talrijk publiek had zich voor het paleis ver zameld. De route naar Soestdijk was van Soest af niet over den Rjjksstraatweg geno men. doch via Nieuwesteeg en Konings- laan de Gedenknaald 1815. Bayonne tc Poet Methil U kringen Friesland. Groningen en Eilanden, benevens het eiland Is naar het geldend recht de vraag, wie der echtgenooten aansprakelijk is voor de door de vrouw aangegane huishoudschul- den voor verschillende beantwoording vat baar. naar het ontwerp komt onomstoote- Ujk de hoofdelijkheid der aansprakelijkheid van beide echtgenooten voor deze schulden welk stelsel op hen van Laan van Meerdervoort 45 A Eenigen tijd geleden bezocht ik ergens in ens land een inrichting voor verwaarloosde jeugd, 't Was een prachtig gebouw en ik keek mijn oogen uit aan die moderne inrichting, klaslokalen, spreekgelegenheden. etc. etc. Bij het afscheid in de spreekkamer bracht de Eerw. Broeder Overste het gesprek op den aanvang van de stichting. Ze waren begon nen 20 jaar geleden in een oude schuur, waar ze de straatjeugd ’s Zondags bij elkaar brach ten om te sjoelbakken. Die schuur werd een groote schuur; van één schuur werden twee schuren; van de schuur gingen ze naar een klein bovenhuis, dat ze huurden. Later kochten ze een huis er bij. Toen gingen de twee huizen voor den grond. Daarna werd het nieuwe huis aitge- breid; er kwam een verlengstuk bij en nog een brok. Toen verkochten ze den heelen boel en zjj zetten een groot pand. ..Ja. ja.” zei Broeder Overste, terwijl hij zijn kalotje wat naar achteren schoof, ,.’t heeft heel wat moeite gekost." Ja. ja, dacht ik. terwijl ik naar den trein ging, wat hebben die menschen die begonnen, moeten werken. Onderweg zette ik mijn meditatie voort. Gewoonlijk pakken dergelljke menschen. met een sterk vooruitzienden blik een ding aan. waaraan zjj de behoefte al voorzien, ter wijl hun medemenschen nog niet eens er over gedacht hebben; uitzonderingen daargelaten. Wat hebben die menschen moeten vechten, strijden, schrijven, spreken, betoogen om eerst de wereld aan het verstand te brengen dat ze goed gezien hebben; dat de instelling waar voor zij propaganda maken, noodig, brood - noodig is. Stukje voor stukje hebben zij hun terrein veroverd, 't Waren begeesterden die door alle teleurstellingen tegelijk nog niet ontmoedigd konden worden. Als de zaak eenmaal voor elkaar is, als alles kant en klaar is uitgebouwd, zijn de be ginners gewoonlijk aan het eind van hun le ven; en de nageslachten die hun werk bewon deren en aannemen, alsof 't zoo vanzelf spreekt, beseffen bij lange na niet, wat die beginners, die pootige kerels, die durvers, die aanpakkers hebben doorgemaakt aan te genwerking. groote monden, minachting, las ter. Hebben wjj eigenlijk in ons Roomsche we reldje niet alles op die manier zien groot worden. AI de monumenten van ons Roomsche leven, die de revue passeerden in de Verkiezingsfilm, zijn zóó tot stand gekomen. Doofstommen-instituten. blindenzorg. Meis jesbescherming. Patronaten, Kerken. Kathe dralen. Kloost<«rs hebben dezelfde geschiede nis en in de fundamenten liggen de offers en het bloed der beginners. Als we verder terugzien wordt heel de Kerkgeschiedenis een illustratie van dit feit. Zijn zoo de Kloosterorden niet begonnen? Wat hebben Ignatius. Domlnicus, Francis- cus ex. anders moeten doen, dan eerst de menschen overtuigen van de broodnoodzake- lijkheid van hun instelling. Zij -hebben gebe deld, ze zwierven rond zonder onderdak. Ze begonnen. De geslachten die later kwamen, zagen de gloriemaar waren niet getuige ean het begin. Hoe interessant is ’t dan voor ons huidig geslacht van nabij getuige te kunnen zijn van een eerste klas pioniers-werk; beglnnerswerk als momenteel verricht wordt aan de Laan van Meerdervoort 45 A, waar het R. K. Par- tjjsecretariaat voortoppig is oodergebreebt. In de ..Tribune" publiceert het pol. bureau der C. P. H. het antwoord op dé verklaring van de Wijnkoopgroep Het pol. bureau stelt daarin o.m. vast, dat het noodzakelijk is van degenen, die terug willen keeren in de rijen van de Comm. Intem., een duidelijk antwoord te krijgen op de reeds vroeger ge stelde vragen, nj. erkenning van de mis dadige scheuringspolitiek en den strijd tegen de Comm. Intem. en de C. P. H. gevoerd. Toegejuicht wordt, dat de arbeiders uit de Wijnkoopgroep onder den drang der ver scherpte uitbuiting de noodzaak gaan voelen van terugkeer tot de Comm. Intem. Toe treden is alleen mogelijk door een oprechte aanvaarding en doorvoering van de politiek der Comm. Intern. Het pol. bureau is bereid deze politiek en haar doorvoering in Nederland met de arbeiders van de Wijnkoopgroep in hun ver gaderingen te bespreken en stelt daarom voor, dat huishoudelijke vergaderingen wor den belegd in alle afdeellngen der WUnkoqp- groep, waar een delegatie aanwezig' zal zijn van het Partijbestuur der C. P. H. (sectie van de Comm. Intem.) Het pol. bureau zal de Executieve der Comm. Intern, met den meesten nadruk verzoeken, er voor te wiUen zorgen, dat op deze vergaderingen een ver tegenwoordiger van het Ekki aanwezig is en deze vergaderingen leidt. bestaat uit drie deze bestaat uit naar beneden In verband met het rapport der Staats commissie inzake de veiligheid op de onbe waakte overwegen, heeft eenigen tijd gele den de directie der Nederlandsche Spoor wegen bepaald, dat op sommige baanvakken des nachts behalve de twee frontlichten aan de locomotieven, ook een koplicht zal wor den aangebracht. Thans wordt gemeld, dat het hoofdbe stuur der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel bij de directie heeft aan- gedrongen om evenals in Amerika en Dultsch- land ook in ons land de locomotieven van een electrlsche verlichting te voorzien. Bij de Duitsche Rljksspoorwegen zfjn reeds meer dan duizend locomotieven electrisch ver licht met uitmuntend resultaat. Deze verlich ting is veel beter dan die der petroleum verlichting in ons land. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Waerden heeft den minister van Onderwijs, K en W de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de door den Delftschen senaat uitgesproken uitsluiting van de studie aan de Technische l&WWteoi «oor twee j«ar tea aanton n» De marconisten van de „Graf Zeppelin" hebben het druk; zij hebben het minstens even druk als hun collega’s aan boord der groote mailstoomers. De passagiers van het luchtschip, uiter- Vele duizenden uit Apeldoorn en omge ving zijn gisterenavond getuige geweest van het grootsche vuurwerk, dat op het land goed Maria-lust, werd af gestoken in tegen woordigheid van de Groothertogin, den Prins Gemaal en de Koninklijke Familie met groot gevolg. Het gebodene viel bijzonder in den smaak van alle aanwezigen, terwijl bjj het af- en aanrijden van den koninklijken stoet een ware ovatie werd gebracht. Bij het vertrek van het Loo werden het paleis en de omgeving op fantastische wijze door Bengaalsch vuur verlicht, hetgeen be grijpelijkerwijs eveneens veel belangstelling trok Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren, zooals reds in een deel van onze vorige oplaag gemeld, in hooger beroep terecht de 39-jarige machinist H. J. E„ dje door de Alkmaarsche Rechtbank op 25 Febr. werd veroordeeld tot een geldboete van 30. subs. 30 dagen hechtenis, wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat gevaar is ontstaan voor het verkeer op den spoorweg. Zooals men zich zal herinneren had op 28 Sept, een spoorwegongeluk bij Westwoud plaats. Verd. E. deed dienst als machinist op den goederentrein komende uit de richting Enkhulzen en gaande in de richting Hoorn. De goederentrein moest volgens de dienst regeling niet stoppen te Westwoud. doch dien avond zou dit wel gebeuren, om den laat- sten personentrein uit Hoorn te kruisen. Verd. E. reed met den trein door het onveilig ultrijsein B., wat tot gevolg had. dat de trein tegen een circa 100 M. voorbij den uitrijseinpaal gelegen stootblok opreed en boven een even verder gelegen sloot tot stilstand kwam. Een aantal wagens van den trein schoven over en in elkaar. De hoofd geleider Otto Gemoud, die zich in een der wagens bevond, werd tengevolge hiervan ge dood. Ook de plaatsvervangend stationschef van Westwoud P„ had zich voor de Alkmaarsche Rechtbank te verantwoorden gehad, daar deze, in strijd met de voorschriften, de z.g.n. afstandsselnpaal op veilig had gesteld zonder eerst den goederentrein daarvoor te doen stoppen, doch met de bedoeling den trein voor den op onveilig gestelden uitrijseinpaal te doen stoppen. De assistent stationschef werd vrijgespro ken door de Alkmaarsche rechtbank. De machinist was ir. hooger beroep gegaan, daar hij het ongeluk toeschreef aan een ongeluk- kigen samenloop van omstandigheden. Tusschen den verdediger mr H. B. J. Was- lander en een der getuigen-deskundigen ont spon zich een debat over het begrip „Kop- spoor.” De leerling-machlnist J. Oly. als getuige i decharge gehoord, verklaarde, dat verd. zeer krachitg had geremd, de plaats waar geremd werd kon get. echter niet aangeven. Van rook of stoom kon get. niets verklaren. Een machinist bij de Nederl. Spoorwegen, eveneens als get. a decharge gehoord, zeide, dat hij den vorlgen dag met de bewuste machine had gereden. De luchtpomp was defect, en stoom belette het uitzicht. De Advocaat-generaal mr. Bauduin hierop het woord krijgend, wees er in zijn requisi toir op. dat hier de bij oorzaken wel degelijk in oogenschouw dienden te worden genomen. Verd. is niet gewaarschuwd te Bovenkarspel: het afstandssein stond veilig en reglemen tair mag dan verwacht worden, dat ook het uitrjjsein veilig staat. Bij het harde remmen is de machine doorgegleden, wat zeer wel mogelijk is. Zware schuld achte spr. hier niet aanwezia. om genoemde redenen eischte mr. Bauduin vernietiging van het vonnis van de Alk- marsche Rechtbank en vrijspraak van verd. De verdediger mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht, achtte het behalve de door den advocaat-generaal genoemde verzachtende omstandigheden nog een reden aanwezig om een vrijsprekend vonnis te vellen; hier is wel degelijk sprake van een kopspoor. waar voor andere reglementen gelden. PI. concludeerde eveneens tot vrijspraak. Uitspraka 17 Juni. Prof. ir. M. F. Visser, directeur van het Instituut voor Landbouwwerktuigen en ge bouwen te Wageningen. zal op Vrijdag 13 Juni as. een demonstratie geven met een slooten- relnigingsmachine van Kan Ritscher. Moor- burg. bestaande uit een schroef zonder eind met snijkop. welke bevestigd is aan en ge dreven wordt door een op den kant van de sloot loopenden motortrekker. De uit de sloot komende bagger wordt gelijktijdig over het land verspreid. Verder zal de hoogleeraar demonstreeren een maaimachine van Pierre Laurant. Ge nève. voor het maaien van op den bodem der slooten groeiende waterplanten. Ten slotte zal een demonstratie worden gehouden met het maken van plantgaten voor boomen, het rooien van boomen. het doen springen van oerbankén en het maken van slooten. alles door middel van „Nobel Sprengstoffe”. Aan de demonstratie, welke zal worden ge houden in het veld tusschen de Veensteeg en de Grift, zal voorafgaan een inleidende be schouwing door den hoogleeraar te ruim één uur in de hulpaula. Met ingang van 5 Juni as. is verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkau wende dieren en varkens uit het overige ge deelte des rijks naar een kring omvattende de porvlncie Zeeland. Wanneer bijzondere redenen afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan deze worden toegestaan door den Commissaris der Koningin in Zeeland onder de voor den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te Breda aan te geven voorwaarden. Wij herinneren er aan. dat reeds gesloten zijn de Z ,-HolI. Texel. Als er voor één ding durf noodig was, ’t om deze instelling aan te pakken want, we moeten niet vergeten, dat 't meerendeel van ons Roomsche publiek eenvoudig w>g niet begrijpt, wat een Partijbureau is. En dan is ’t verbazend lastig om onze mannetjes er heet voor te krijgen, en nóg lastiger om ze hun portemonnaie er voor ooen te laten doen. Maar Ruys en de zijnen begonnen. Laten we maar eerlijk zeggen, dat het heele- maal niet prettig was, om, als er gebedeld wordt voor een R. K Universiteit, voor Se minaries. voor een College te Rome, met de oprichting van een Partijbureau nog aan te komen. Maar wat 'n kerels 1 In twee jaar had den ze vjjf ton by elkaar van de zeven, die er moesten zijn. Is ’t niet, verbazend inte ressant de stichting stelling van nabij mee te maken. Onze kindskinderen zullen het volgroeid vinden, als de beginners reeds lang hun hoofd ter ruste hebben gelegd. Toen er geld noodig was, hebben ze eerlyk gevraagd. Nu na de eerste groote vangst nog twee ton ontbreekt, komt hun geniaal orga nisatie-talent pas voor goed tot uiting ep. hun kieschhetd. Want in plaats van de men schen uit te zuigen tot den laatsten cent en met opdringerigheid alle sympathie te ver spelen, wisten ze het geniale en onverwachte Tien-gulden-plan te ontwerpen, dat hierin bestaat dat alle Roomsche vereenlgingen 'patronaten, congregaties, sociale en poli tieke vereenlgingen) ieder tien gulden gaven. Zoon gift kan immers elke kas dragen: Dat plan is goed gezien. Die vereenlgingen. patronaten, etc. moeten ook bestaan van en zijn ook voor een groot deel aangewezen op giften, die ze maar wat graag aanvaardden. En ieder uitvoerig vra gen ze om donateurs. Daarenboven profitee- ren zf) Indirect van de werking van het ..wat je niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet", als ze in hun bestuurs vergadering de aanvraag van het tien-gul- denfonds niet afstemmen. Het plan vraagt ten slotte om als ergens een vergadering gehouden wordt, gezamenlijk tien gulden bijeen te brengen. Vooruit Vereenlgingen, bonden, patro naten gij allen die zelf bedelt om geld, weest niet karig. Helpt de beginners, H. DE GREEVE S.J. van Smyrna naar Con- Reeds an ons drongen, voor een deel kwam deze aan drang van een zijde, welke op wijziging in het algemeen van de grondslagen van ons huwelijksrecht uit is en dit recht op de ge lijkheid van de echtgenooten zou willen zien opgebouwd, zoodat dan met het aan cien man toegekende overwicht zou moeten wor den gebroken. Doch ook wanneer men aan die grondsla gen van het huwelijksrecht niet wenscht te raken en de Minister van Justitie heeft reeds bij herhaling gelegenheid gehad, te doen blijken dat deze naar zijn oordeel onaangetast moeten blijven dan kan toch gereedelijk worden erkend, dat verbetering van het huwelijksvermogensrecht moet wor den nagestreefd. Eigen goed van de vrouw Wordt ..et ontwerp wet. dan is de vrouw bevoegd zonder meer haar eigen goed’ te verbinden; zij is bevoegd rechtshandelingen aan te gaan en de verbintenis is dus rechts geldig; de gemeenschap is echter in be ginsel door rechtshandelingen van den niet- beheerenden echtgenoot niet verbonden. In- tussclien mag men aannemen, dat wanneer de man. de beheerder der gemeenschap, willens en wetens toelaat, dat de gemeen schap wordt verrijkt met hetgen de vrouw verworven heeft, hij geacht wordt zijn williging aan de transactie der vrouw hebben gegeven. Art. 183 geeft de vrouw gelegenheid, zich op de hoogte te stellen van den stand van zaken, zooals die zich ontwikkelt tijdens en door het beheer van den man. Daaraan heeft de vrouw behoefte. Want wanneer Algemeene beschouwingen sinds langen tud is op herziening huwelijksvermogensrecht aangé- Voor een deel kwam deze Oran naar Palermo. Amsterdam te Gothen- Het is een crediteuren gehuwd persoon weten, onder welk huwe lijksvermogensrecht deze leeft op dat be paalde tijdstip. Met het oog daarop geven de artikelen 204 en 206 van het ontwerp een regeling, die de publiciteit van de tot stand gekomen wijzigingen verzekert. Maar daarenboven kunnen de crediteuren, die hebben gecontracteerd onder het vermo gensrecht. geldend vóór tot stand gebrachte wijzigingen, in mindere of meerdere mate belanghebbend zijn bij de aan te brengen wijzigingen. Ook daartoe zijn bepalingen op genomen. KALUNDBORG, 2.20 Orkestconcert Orkest en zanger 8.209-40 Zang en declamatie 9.4010.00 Liederen-voor- dracht 10.2011.20 Orkestconcert 112.50 Dansmuziek. tUSSEL, 1153 M. 5.20 Trio-concnrt 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orgelconcert 9.50 Dansmuziek (Gramofoonplaten). ZEESEN, 1635 M. 6.50,7.20 Lezin gen 7.207.50 Gramofoonpl. 9.20 12.20 Lezingen 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15;2.2o Gramofoonpl. 2.503.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen 4.205.50 Concert 5.508.20 Lezingen 8.20 Orkestconcert Daarna Berichten en tot 12.50 Dansmuziek. Wijzigingen van de huwelUksehe voorwaarden tijdens het huwe lijk Als een der hoofdpunten van het ontwerp is te noemen, dat onder contróle van den rechter en mits de rechten van crediteuren verzekerd zijn, wijziging van huwelijksche voorwaarden wordt mogelijk gemaakt. Bij de Tweede Kamer is ingediend wetsontwerp-huwelijks-vermogensrecht Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Pater Henri <le Oreeve S.J., de bekende kan selredenaar. heeft in een Haagsch pai%chie- blaadje een raak woord geschreven, dat de overweging in breederen kring ten volle waard is. Wü laten het passend artikeltje hier vol gen in de hoop, dat het voor menigen lezer een aansporing moge worden, alsnog zijn medewerking aan het Tienguldenplan ten bate van het Dr Schaepmanfonds te ver- leenen. Het voeren der huishouding Dan is wat men zou kunnen noemen het natuurlijk recht van de vrouw op het voe ren der huishouding beter erkend, een recht op het beschikbaar stellen van huishoudgeld met vereenvoudigd loonbeslag wordt inge voerd. het gebruik ten dienste der huishou ding van eigen inkomsten uit ambt, beroep of bedrijf is haar verzekerd, terwijl, meent de man de vrouw het recht tot het voeren der huishouding niet te kunnen laten, be roep op den rechter wordt gegeven. Zooals bekend, is het uitgangspunt der tegenwoordige wet, dat de vrouw en zulks onafhankelijk van het stelsel van huwelijks goederenrecht de bijstand van haren man ■voor elke rechtshandeling behoeft. Op deze wijze is. preventief, het belang van het gezin als eenheid op afdoende wijze veilig gesteld. Het spreekt echter vanzelf, dat hier niet alleen de mogelijkheid ligt van machts misbruik. doch dat bovendien deze voor- Mening oU regelmatige deelneming van de gehuwde vrouw aan het verkeer groote be zwaren schept. Ook dit laatste erkent reeds de bestaande wet. Immers de eisch van bij stand voor elke rechtshandeling moge uit gangspunt zijn, voor de groote meerder heid der gevallen is hij niet gehandhaafd. Voor het terrein van de gewone en dage- lljksche uitgaven der huishouding men zegt niet te veel, wanneer men aanneemt, dat dit in de groote meerderheid der hu welijken vrijwel de eenige uitgaven zijn, die worden gedaan heeft de wet (art. B. W.> de bewilliging „voorondersteld", wat dus wil zeggen, dat de vrouw te dien zichte zelfstandig kan handelen. En zoover in ander opzicht deelneming de vrouw aan het economisch verkeer plaats heeft, is de regel der wet eveneens verzwakt <rf opgeheven: de vrouw, die openbare koop vrouw is, is, wanneer zjj maar de uitdruk kelijke of stilzwijgende toestemming van den man tot het voeren van die functie heeft, verder zonder meer bevoegd (art. 168 B W en voor de vrouw, die krachtens een arbeids contract zich in een dienstverhouding stelt, geldt een nog ruimere regel 'art. 1637f B.W.i HOLLANDOOST-AZEB-LDW. OLDEKERK 3 Juni van Antwerpen terdam. OOSTKERK (thuiar.) 2 Juni van Chefoo. ■OU^WDAUST1ALU-LU». AAGTEKERK. Antwerpen naar Bremen pass. 2 Jnui Vlissingen. BOTTEBDAWSCHE LLOÏD. KOTA BAROE (uitr.) 2 Juni van Suez. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 2 Juni nisterre. BOTTEBDAM—ZtrlD-AMEBIKA-UJH. ALLOR (uitr.) pass. 2 Juni Fernando ronha. ALPHARD 31 Mei van Rott. te Santa Fè. ALPHERAT (thuisr.) 1 Juni van Victoria. STOOMVAART MIJ. OCEAAM. ATRE1JS. Japan-Rott.. 1 Juni van Sabang. AUTOMEDON 2 Juni van Japan. I. van.Am- sterdam te Londen. EURYMEDON. Amsl.-Java, 1 Juni van Sa- bang. MARON. Anist.-Batavia, pass. 3 Juni Perim. POLYDORUS 31 Mei van Glasgow te Swan sea. Geen buitenlandsch voorbeeld De minister heeft niet naar een bulten- andsch model gezocht, waarnaar de wette- iijke regeering van het huwelijksgoederen- recht ware op te trekken, maar is het be staande recht getoetst aan de eischen. die zich in de praktijk hebben doen gelden. Uitgangspunt is gebleven, dat de man is hoofd der echtvereeniglng Maar de minis ter is er op bedacht geweest, meer dan tot dusver waarborgen tegen misbruik van <c maritale macht te schepiien. De positie der vrouw is versterkt, door dat voor onderscheidene handelingen haar medewerking is vereischt, voorts--haar de bevoegdheid om rekenschap te vragen is gegeven met als sanctie de mogelijkheid, haar met het beheer der gemeenschap te belasten en verder ook de Scheiding van goederen is vergemakkelijkt. vast te staan, onverschillig van huwelijksgoederenrecht toepassing is. Dit heeft tot gevolg, dat ge durende het 12 echtgenooten. zoo gemeenschappelijk als privé-goederen. voor deze schulden aanspra kelijk zijn. Het ontwerp onderscheidt, door wien der echtgenooten de huishoudschuld is aange- gaan, zulks in afwijking van het ontwerp der Staatscommissie-Limburg. Wanneer de vrouw hoofdelijk verbonden wordt voor huis houdelijke uitgaven van den man. dan zal die hoofdelijkheid ook moeten blijven be staan na ontbinding der gemeenschap en haar werking doen gevoelen niettegen staande afstand van de gemeenschap. Man <n vrouw kunnen oneenigheid krij gen over de vraag, hoe groot het bedrag is, dat de vrouw voor de huishouding mag besteden. Den rechter is de beslissing van die geschillen opgedragen Terwijl de man. door arbeid buitenshuis, aan het gezin geldelijke inkomsten ver schaft, is het de vrouw, die door haar arbeid binnenhuis, zonder dat dit in gelde- Hjke bijdragen tot uitdrukking komt, haar aandeel aan de bevrediging der gezins- behoeften levert, en dus, indien van de geldelijke inkomsten van den man kan worden bespaard, daarop recht heeft. De gemeenschap geeft haar dit aandeel. Zoo gezien is er niets onbillijks in, dat de erf genamen der vrouw de helft penningen erven, wanneer zij twee studenten, die op 11 Mei JL. in feest stemming terugkeerend van de studenten- roeiwedstrijden, een perceel, gelegen aan den Dam té Amsterdam, overmoedig, doch zon der kwade bedoelingen zijn binnengedron gen. buiten de uren, waarop dit perceel voor bezoekers te bezichtigen is, terwijl be kend was. dat de bewoners niet aanwezig waren. Is de minister van oordeel, dat het hier een vergrijp betreft, dat verband houdt met het onderwijs aan de Technische Hooge- school en waarin de senaat aanleiding mag vinden tot het nemen van disciplinaire maatregelen? Is de minister bereid, van zijn vernieti gingsrecht gebruik te maken ten aanzien van dit besluit, dat door de onevenredig zware straf, die het oplegt, des te schrij nender is. daar studenten, die zich op dien zelfden dag in den trein ergerlijk misdroe gen, tot dusver vrij uitgaan? beheer is. Weigert de man. of vrouw uit de afgelegde reken- t voldoende een beeld van den toestand, of komt zjj tot de slotsom, het beheer niet goed is gevoerd, dan zij zich wenden tot den president van de verlof vragen om zich bij tot de rechtbank te me^en KOM. MBD. STOOMB. AMOK. 31 Mei van N. York naar Prince. BREDA 2 Juni van Antwerpen n. Hamburg. CLIO 2 Juni van Napels te Torrevieja. DEUCALION 2 Juni stantinopel. DOROS 2 Juni NERO 2 Juni burg. ORPHEUS penhagen. KOM. PJLXETV1A1T.MU. TOBELO. Rott.-Batavia, 2 Juni Malediven. TOMOHON, Rott.-Batavia. 2 Juni Van Suez. TORADJA. RotL-Batavia. pass. 2 Juni Tunis. HOIsIzAMD—AFKIKA-LUH. HEEMSKERK 2 Juni van Rott. naar vischbaai. NI AS (uitr.) 3 Ifosselbaai. RIJPERKERK 3 Juni van Amsterdam Antwerpen. SPRINGFONTEIN 3 Juni van Rotterdam Amsterdam. SUMATRA Mombassa. HOLLAND-JLMEHIXA.-LXJM. NICTHE'ROY. Vanc.-RotL, 1 Juni te Liverp. SPAARNDAM. New-Orleans naar Rott. 2 Juni van Coruna. VOLENDAM 2 Juni nam. van New York. r der spaar- kinderloos overlijdt. By scheiding van goederen daar entegen profiteert de vrouw niet mogensaanwas uit verdiensten man. De minister bepleit verder zUn voorkeur voor bet bestaande stelsel van huweiyks- goederenrecht. KOM. HOLL.. LLOTD. FLANDRIA (uitr.) 2 Junt van Lissabon. WATERLAND (thuisr.) 2 Juni van Rk Grande. BBITSCB-IMDIa-Unr. IJSELKERK 4uitr.) 2 Juni van Madras. NEDLBI^MDSCHE SCHEPEN AMBULANT, m.s., 1 Juni van Aalborg ta Holtena u. ANNA. m.s.. 2 Juni te Duinkerken. ANTWERPEN 2 Juni Londen. BARENDRECHT 3 Juni Philadelphia. BATAVIER VII 3 Juni v.m. 7 uur 30 van Rotterdam te Gravesend. BRABANT, m.s.. 2 JurJ te Londen, uitgekl. naar Antwerpen. CITO. m.s.. 2 Junt van Ostende te Londen. CORMORAN. m.s., 2 Juni van Asloeg te Holtenau. ECI.ECTA, m.s., 2 Juni van Niel te Londen. GRIETJE, m.s.. 2 Juni van Antw. te Lond. HILLEGOM 2 Juni Lodingen gep.. Kirkenes naar Londen. LA REN BERG 30 Mei van Monrovia te Li breville. NOORDWIJK 2 Juni Talbot. WINTERSWIJK Alexandria. aard gefortuneerde personen, die niet op een paar gulden kijken, verzenden gedu rende de reis heel wat privé- en zaken- telegrammen. Aan boord zijn ook meestal vertegenwoordigers der pers, die ellenlange telegrammen voor hun redacties opgeven en die ieder voor zich meenen. dat hun tele grammen het eerste moeten worden over geseind. Ongeveer 1/3 van den totalen werktijd van den radio-dienst is gereserveerd voor de weerberichten. De peildienst houdt zich uitsluitend bezig met positie-meldingen aan het vaderland en aan vreemde landen, het opvragen van de eigen positie aan schepen enz. Bij mist en over het algemeen bij slecht zicht komt een peil-ontvanger in actie en met behulp daarvan is het mogelijk, nauw keurig de positie te bepalen. Deze omvangrijke radio-dienst wordt af gewikkeld door 3 marconisten, die elkaar om beurten aflossen, of in geval Veel cor respondentie moet worden afgewikkeld, ge lijktijdig dienst doen. De installatie bestaat uit: een lange-golf- zend- en ontvangstation; een kortegolf dito, zoomede de pell-apparaten. Zoowel op korte- als op lange golf is telegrafie- en telefonie-verkeer mogelijk. Het antenne-systeem hoofd-antennes. Een van twee draden, welke 150 M. afhangen. De beide kleinere antennes zijn elk 75 M. lang en dienen voor kortegolf- verkeer en als ontvangantennes. De kortegolf installatie wordt meer spe ciaal gebruikt voor lange-afstandverkeer. Gedurende de vaart naar Noord-Amerlka in 't vorige jaar bleek duplex-verkeer daar mede mogelijk voor afstanden van pl.m 20 000 K M. 1 Juni van Aden Amsterdam te Ro man. Want zjj geen middel heeft zich, ook tegen den zin van den man op de hoogte te stelten van het resultaat van het kan zij geen stappen doen om tijdig in te grijpen. Voortaan behoeft de vrouw, die een vermoeden heeft, dat de gemeenschap slecht wordt beheerd, niet lijdelijk toe te zien tot dat het te laat is; zjj kan beginnen haren man rekenschap te vragen, ten einde zeker heid te kragen, wat de uitkomst van het gevoerde krijgt schap HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitx. 8.159.30 Concert 9.401.30 K.R.O.- Uitz. van de Consecratie-PIechtigheden van den Aartsbisschop van Utrecht, Monseigneur Joannes Henricus Gerardus Jansen. a.oo— 2.45 Gramofoonpl. 2.453.45 .Cursus Fraaie Handwerken 4.005.00 Zieken uurtje 5.00 5.30 Gramofoonpl. 5.30— 6.15 Uurtje voor de landbouwers 6.15— 7.15 Orgelconcert door Cor Kee 7.15 7.45 Gaor. Smit „Het duistere licht” van G. Kamphuis 7.458.00 Politieber. 8.0011.00 Uitzendavond. Spreker H. M. Krijger „De geschriften van Mr. Groen v. Prinsterer” (III). Het Chr. Radio-orkest Joop de Bruin (declamatie) 10.00 Persber. HILVERSUM, Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.0024» Concert door A.V.R.O.-Kwintet 2.00 4.00 Gramofoonpl. 4.005.00 Zieken uurtje 5.300.00 Concert door het Huis orkest van Theater Tuschinski 6.00 Tijd sein Vervolg concert 6.30 Koersen 6.407.00 Gramofoonpl. 7.007.30 Dr. J. H. Schuurman-Stekhoven Jr. Biologie en Beroepskeuze 7.308.00 Piano-recital Arend Koole 8.00 Concert Radio-koorzang klas, Maria Hoving van Driel (sopraan) 8.30 „Janus Tulp’ Blijspel in 4 bedrijven van Justus van Maurik 10.00 Persber. Na afloop Aansl. van het Cabaret „La Gaité te A’dam 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554-4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 12.20 Concert W. Bury (sopraan), Instrum. kwintet 1.20 Orgelspel door R. Foort 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen 3.103.50 ca. Onthulling van het monument van Generaal Wolfe. Toespraken en Militairemuziek 3.50 Gramofoonpl. 4.05 Concert Militaire kapel 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.55 Berichten 7.00 Liederen-voordracht door D. Helmrich en G. Parker 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Piano-recital door E. Lush 8.25 „There’s no Fool like a Young Fool” Operette in 1 acte van Méhul 9.20 Nieuwsber. 9.50 Toespraken 10.40 Lezing 10.55 Dansmuziek' 11.5012.20 Dansmuziek 12.2012.25 Televisie. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Dans muziek 4.35 Kinderuurtje 8.20 Op voering van een blijspel van Tristan Bernard 9.05 Concert Instrum. kwintet en soliste 9.50 Kwintet en solisten-concert- LANGENBERG, 473 M. 7-25—7-50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 10.35n-35 Gramofoonpl. 12.30 Gra mofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert en viool 5.506.50 Solistenconcert 8.20— 9.15 Orkestconcert 9'20 -.Götterdatnme- rung” (III) van Rich. Wagner Daarna tot 12.20. Orkestconcert. 1153 M. - I2.2O— 3.355.35 Concert

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8