Voornaamste qKieuws L ONS BLAD KI L. FRANKENBERG, Alkmaar i De Zaansche Luxe Verhuurinrichting „Ui” VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 139 f 40.- f 3000 f 125 Reis-snelkokers Kampeerbeno odigdheden Gaat de Prinses zich verloven Mr. H. Verkouteren Verdachte tot 20 jaar veroordeeld De „Graf Zeppelin" Moordaanslag te Didain A. M. de Jong contra Nap de la Mar Telegrafisch Weerbericht ÊE/V PETITIONNEMENT? Smokkelhandel Sovjet-Rusland den rug toegekeerd VERZOEK Geen gehoor bij de Ministers Kinderverlamming te Gouda Ook brandstichter De Dusseldorfsche moordenaar De moord aan het Bezuidenhout Prins Willem zu Erbach Schonberg de uitverkorene? Adverteerders Nationale kwartet wedstrijd te Den Haag Ex-Koning Ferdinand van Bulgarije WOENSDAG 4 JUNI 1930 JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Verdronken GARAGE JAC. MET w. Goede vangst van de Leidsche politie --- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OKGEVAL GELDMACHT 1. a NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD an oo de uitvoer Krantenbericht. de Jong contra Nap Een lijnpistool ala een H. Verkouteren overleden. Mr. Critiek van Scialoja op Mussolini. Grand! over Volkenbond en ontwapening. Opnieuw ▼ele i- Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Vooruit. Man ernstig gewond Ontploffing in munitie-depót Een ▼an p barometerstand 772.3 te Kopen- i I af- huidige Sovjetsysteem te breken. Jeugdige dievenbende aangehouden Een der patiëntjes overleden DE DIRECTIE geno- van de plaats. I aan het plan de houding der niet een derge- voor van iUS jh- de tot bijeen ongeval met doedel ijken afloop uit ten Mr. H. Verkouteren was ridder in de or de van den Nederlandschen Leeuw en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal vanaf 1922. gesloten, ook de vereeniging ging Op 13 Juni zal te Wageningen een demon stratie worden gehouden van eenige nieüwe werktuigen. Afscheid van majoor J. J. Brouwer aalmoezenier te Amersfoort. Het Fransche parlement bijeen. Interpella tie over het spoorwegongeluk bij Montereau. Drama te Cambridge. Student schiet pro fessor neer. is ook uit andere voor van den invoer het land re »g oo en rt :n r- Een bezoek gebracht aan Zandvoort ZU «x-koning Ferdinand van Bulgarije vertoefde heden te Zandvoort en gebruikte het middagmaal In het Grand Hotel. V de bekend Krieken- Toen eenige werklieden te Didam uit een- café kwamen, troffen zij daar twee personen aan, J. R. en A. v. d. L. Een der werklieden J. S. vroeg aan J. R. om wat vuur. De niets vermoedende J. R. reikte hem zijn lucifers over, maar kreeg van J. S. een klap met een bierflesch tegen het hoofd. R. wist een mes te bemachtigen en bracht J. 8. hiermede he vige snijwonden achter het oor toe. De veldwachter K. en de nachtwacht C„ die J. 8. hevig bloedend aantroffen, brachten hem naar het huis van dr. van P., waar hij werd verbonden. In hoogst emstlgen toestand is hij vervolgens naar het ziekenhuis te Kerk- driel vervoerd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek In. R. zal worden geleid voor den officier van justitie te Tiel. van Am- Bc handeling Gerechtshof Westwoud. Emigrantenhuis ingestort te Genua, dooden en gewonden. Vijf moordenaars ontvlucht uit een tucht huis in Jonia (Ver. Staten). >L Ki De fi5-jarige rentenier A. Brouns uit Thorn is Maandagavond, door de duisternis misleid, in het kanaal bij Heel gevallen en verdron ken. Inzicht van een lid der Communistische Party aan en De De Dusseldorfsche moordenaar ook massa» brandstichter. De toestand in Britsch-Iindië. ernstige onlusten. Het Engelsche kabinet. Splitsing Dep. Do minions en Koloniën. ir- trt 20 pl. 2. ul 50 Tt n e- i Waarom de Kamer wellicht bijeen geroepen wordt rt rt 1). >r. pe tal ”g :n :n Prima 4 en 6 persoonswagens beschikbaar a 15 cent per K.M Speciaal siekenvervoer. TELEFOON 572 TELEFOON 873 »5 tte tz. an :ur en tr. ité s- P- rd te is- d- est er. Thans van vee gesloten. ca LE te H te weg bewaakt, en in geen De voor loopers i gegeven uitvoering geldmacht en willen zij toonen. dat de bevrediging van het eigen zinnetje hun voornamer is dan de zoo sterk gepropageerde cul tuur laten zij hun gang gaan. Ditmaal zal de geldmacht falen, en zij kunnen zich slechts een stevigen finan- tieelen strop om den hals slaan. De regeering zal niet wijken en komt de Phohl-zender te vervallen, dan krij gen de bijzondere omroepen de gelegen heid, zelf een Indischen zender te bou wen. De heeren zullen thans ervaren, dat men met geld niet alles vermag! Proces de la Mar. Te Gouda is een kind aan kinderverlam ming overleden. Zeeland deelen Misplaatst optreden van een Duitschen beambte E-n uitvinding, welke een nuttig effect kan hebben hadden en opgespeprd. de is niet uitge laat Sevilla Al spoedig bleek de burgerij. Hier was slechts grappenmakerij. De da'ders moesten opgespoord. Dat spotten was toch ongehoord! Nu komt het simpele bericht. Waar alle ernst voor goed voor zwicht: De commissaris van politie, Strafte agenten.... wellicht met ambitie. Twee zijner dienaars, humoristen. Die door niemand lieten ..kisten” Vergaten moedwillig een duren plicht. Bewaakten de schatten met oogen dicht. Toen is de pseudo-schat „begraven” Om aller gouddorst flink te laven Met een lichte disciplinaire straf Komt het kranig tweetal er van af. Ze hebben ons volk een dienst bewezen Dat clair-voyantes begon te vreezen. Want door de grappenmakerij. Kwam heel de Zaan van goudkoorts vrij!! ACHILLES. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 3.44 uur. bii ver lie* van’n anderen vinaec BUREAU: HOF 8. ALKMAAR Telefoon: AdmlnlrtraUo Nu. «33 Redactte Na. «33 ABONNEMENTEN: vuur Alkmaar en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal f X25; per port, per kwartaal f 3J8 b(J vooruitbetaling. van aan Neder- famUie-ge- proces over de vertoonftigen Merijntje Gjjzen’s Jeugd. Hoogste hagen. Laagste barometerstand 745.8 te Akurejjri. Verwachting: Matige tot zwakken, Ooste- Hjke tot Zuidoostelijken wind, meest licht bewolkt droog weer in het Noorden, In het Zuiden droog behoudens'kans oo onweer, iets warmer. e bij verlies van een hand, een voet of een oor Voor den in September as. te houden Nationalen Kwartetwedstrjjd te ’s-Graven- hage, uitgeschreven door Haagsch Dubbel Mannenkwartet ..Semper Florens”, Directeur A. Wemer, is de inschrijving voor de le Af- deellng Dubbel Mannenkwartetten gesloten, wegens voldoende deelname in die afdeeling. Het laat zich aanzien, dat ook de inschrij ving voor de andere Afdeellngen binnen en kele dagen gesloten zal moeten worden. Het Haagsche Gerechtshof, heden uit spraak doende in de zaak van den gewezen tramstationschef te Hoogeveen, W. Krom hout van der Meer, die door de Haagsche rechtbank wegens doodslag op mevrouw Ode In haar woning aan het Bezuidenhout op 5 September van het vorig jaar, en poging tot doodslag op haar huishoudster,, mejuffrouw Holstein, tot twintig jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft, hoewel met vemi tiging van het beschreven vonnis der rechtbank, omdat daarbij recht is gedaan op onwettige bewijsmiddelen, namelijk mededeellngen van getuigen omtrent feiten welke zij zelven niet hebben waargenomen of ondervonden, op grond van andere getuigenverklaringen, schuld van verdachte aan doodslag en poging tot doodslag wettig en overtuigend bewezen geacht en hem deswege tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Zoowel voor de rechtbank als voor het Hof was tegen ver dachte levenslange gevangenisstraf geëlscht, terzake van moord en poging tot doodslag. ikap en rest ve- i. Er waren 30 AOVEKTENTIEFKIJS; Van F— regels 125; efke regel meer 92*. RECLAME per regel 9.75 voor du eerste pagina; ener de overige pagina 94S9 rubriek .vraag en aanbod- btf vooruitbetaling per plaatsing 9A9 per advertentie van 5 regels; iedere regel meer J 9.12 bii een breuk van bren of arm demagogie van de goedkoopste en ge vaarlijkste soort. En wat kan er meer bereikt worden? Welke waarde is er aan zoo’n peti tionnement te hechten? Herinneren de sociaal-demokraten zich het A. V. R. O.-échec niet meer? gezonden, waarin hij mededeelt, reeds vanat het jaar 1905 deel uitmaaKt van de revolutionnaire beweging in Rusland en sedert 1917 lid Is van de Russische Commu nistische Party. Hij was echter tot de over tuiging gekomen, dat men In Rusland de ar beidersmassa onderdrukt in plaats van haar de vrijheid te geven. Thans wil Krukow naar hij schrijft, met alle kracht voor zijn politieke Ideeën strijden. Aan het bevel om naar Moskou terug te keeren heeft hij geen gevolg gegeven. In één der gebouwen van het slechts op 2 mijl afstand van Sjanghai gelegen mu nitiedepot, Kiangnan, vond gisteren een hevige ontploffing plaats, waardoor b perso nen werden gedood er 50 zwaar gewond Het gebouw werd geheel vernield. Mr. Verkouteren werd 14 Maart 1851 te Amsterdam geboren en studeerde aan de Amsterdamsche unlversitelt in de rechten. In 1880 vestigde hij zich als advocaat te Amsterdam, waar hij tot zijn dood werkzaam bleef. HU behoorde In 1897 tot de oprichters der Christ. Hist. Unie en was van 18971901 Hoofdredacteur van het Ned. Dagblad, dat later overging In „De Nederlander", waaraan hij tot zijn dood verbonden bleef. Van 1904-1922 was mr. Verkouteren lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; van 1922 tot aan zijn dood had hij zitting in de Eerste Kamer, waarin hij steeds een actieve rol vervulde. Op allerlei gebied heeft mr. Verkouteren zich bewogen en belangrijk werk verricht. Hij vervulde een groot aantal bestuursfuncties. H(j was lid van het hoofdbestuur der C. H. U„ voorzitter van het centraal bestuur der C. H. Kiesvereenlging te Amsterdam, van den Volksbond tegen drankmisbruik, secre taris van het college van regenten van de gevangenissen te Amsterdam en ondervoor zitter van den Raad van Arbeid. Hij was ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw. De begrafenis zal Zaterdagmiddag om 12 uur op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam plaats hebben. het Amsterdamsche het spoorwegongeluk te Zaandam, stad van goud en helderzienden. En duizenden mysterie-vrienden. Wekt thans den lachlust op van ’t land. Want ieder met een grein verstand. Gelooft van schatten geen syllabe. Ondanks het motto: Grabe- Grabe! Men vond een kist, massief gesloten. Uit tijden van Karei en Fredrik de Grooten. Met veel lawaai en ,Jiumbug”-lcrcten, Werd de ijzeren kist haast opgevreten. Zou ze werkelijk goud bevatten? Daar week het slot! Veel lucht.geen schatten. Bij de Tweede Kamer een ontwerp huwelijksvermogensrecht Ingedlend. van de wijze, waarop de met valsche en foutieve voorstellingen werd ontketend, kun nen wij ons van voorstanders van een zijdige nationale ontwapening, als de Hollandsche sociaal-demokraten nu eenmaal zijn, voorstellen, dat zij zich met hand en tand tegen het aanhangig gemaakte plan trachten te verzetten. Bedenkelljk echter vinden wij het, wanneer zij zooals In de bedoeling der besturen van S. D. A. P. en N. V. V «chijnt te liggen hierbij hun toe vlucht willen nemen tot het organlsee- ren van een volkspetitionnement. Daarvoor leent zich toch allerminst een voorstel tot vlootuitbreiding. Bij dit vraagstuk doen zich zoovele en zoo ver scheidene kwesties voor, dat alleen eer. rustige en gedegen bestudeering dege nen. die in deze een beslissing hebben te nemen, in staat stelt, uiteindelijk de juiste houding aan te nemen. Het gaat niet aan, door middel van een petitionnement uitspraak te laten doen door het volk, dat maar al te zeer geneigd is, alleen rekening te houden met gevoelsargumenten, waarbij het verstand niet of niet voldoende aan het woord wordt gelaten. Zetten de S. D. A. P. en het N V. V hun voornemen dan ook door, dan aar zelen wjj niet, dit demagogie te noe- toen; Te Gouda heeft zich bij een drietal kin deren beneden de zes jaar kinderverlamming geopenbaard. Twee der gevallen ontstonden door besmetting, die waarschijnlijk op schooi is overgebracl.t. De drie patiënten, allen lee. n van de bewaarschool der ver eeniging „Tot heil des Volks" z|jn daarop in het Van Iterson Ziekenhuis opgenomen. Eén van hen overleed reeds spoedig, van een tweede wordt de toestand als ernstig beschouwd. De bewaarschool is op last van den bur- laste gelegd kan worden, wijl i van koffie vrij is. Het blijkt .ntusschen verraden spel z(jn geweest, want zelden wordt deze door de Duitschers bewaakt, en in geval des Zondagsmorgens r hadden ook geen onraadsein gegeven op dit eind weg, daar z(j den In hinderlaag liggenden beambte niet hadden bemerkt' in het bosch. De Duitscl e grenscommissaris- sen zijn Maandag eveneens ter plaatse ge weest. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den Duitscnen oeambte Levenslange oeheele ongeschiktheid tot werken door oneen ongeval met OCfl verlies van beide armen, beide beenen at belde oogen I fdUv" dooilelliken afloon I ZuU De politie te Leiden heeft een aantal Jon gens van 14 tot 18 jaar aangehouden, die zich de laatste .aanden hebben schuldig ge maakt aan tal van groctere en kleinere inbrakr en diefstallen te Leiden en omgeving. De meesten van deze veelbelo vende knapen zijn goede bekenden van de politie; sommigen nebben zelfs een voor waardelijke veroordeeiïng achter den rug. Een deel van de bende, waarin deze Jongens zich hadden georganiseerd. Is nog voort vluchtig en wordt thans door de politie Het bestuur van de vereeniging „de Vrije Luistervink" heeft besloten zich thans, nu het niet in gehoor is ontvangen door den Minister van Waterstaat en van Blnaen- landsche Zaken en Landbouw, schriftelijk H. M. de Koningin te wenc en, om nader uiteen te zetten het request, door de ver eeniging aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal gezonden. Alle ab >nne'» op di« blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ingevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Gistermorgen werd voor de Amsterdamsche Rechtbank in referee gepleit voor den in Kort geding door den schrijver A. M de Jong aanhangig gemaakten eisch tot on middellijke schorsing van het tusschen hem en den tooneelspeler Nap de la Mar ge sloten contract in zake de vertooning van ..Merijntje Gjjzens Jeugd” („Het verraaiT- en „Flierefluiters oponthoud"). De auteur is van meening, dat de wijze, waarop zjjn schepping vertoond wordt, in het nadeel is van het stuk. Voor Nap de la Mar. die op het oogenblik in het Burgerziekenhuis ver toeft. pleitte mr. Hartog de Vries, dat de rechter zich onbevoegd zou verklaren Voor A. M. de Jong trad mr. Van Wjjk op, die onmiddellijke schorsing der voorstellingen bepleitte op grond van de ergerlijke wijze, waarop zij worden uitgebracht. Over een week zal de rechter uitspraak doen. is ontsmet, terwijl alle verdere van Te Parijs vond wederom een geval plaats, dat eenige overeenstemming toont met het beruchte geval Bessedowsky. De secretaris generaal van de Russische Handelsbank voor Noord-Europa, Krukow, heeft ontslag uit zjjn functie genomen, om voorgoed met het Aan Parijsche pers heeft Krukow een schrijven dat hij Naar 't 8 Uhr Abendblatt uit Dusseldorf meldt, brengt het verhoor van KUrten steeds nieuwe misdaden aan het licht. Behalve 29 moorden, overrompelingen en gevallen van geweldpleging heeft hij tot dusver ook be kend 20 branden te hebben gesticht. In der blinde weg stak hij overal schuren in brand, en nimmer werd hj) van de daad zelfs verdacht. Bij het onderzoek is ook thans weer gebleken, dat al zjjn verklarin gen juist Min ten eerste wegens het vervolgen en schieten op Nedenandsch gebied, verder wegens ontvreemding een auto op Nederlandsch gebied en derde wegens uitvoer van koffie zonder uit- voerblljet. Het conflict in de sigaren-industrie aal. voorloopig nog niet uitbreken. De bespre- kingen met den Rijksbemiddelaar worden Woensdag 11 Juni voortgezet. gemeester onmiddellijk Zondagsschool derzelfde voorloopig dicht: Het lokaal L vereischte rtüiatregelen ter voorkoming uitbreiding der ziekte zijn genomen. Het advies van den Radioraad inzake de verdeeling van den Phohi-zendtiJd is niet naar genoegen van de Phohl-direc- tie. rfies dreigt zij met stopzetting van den Indischen zender! Heel radicaal! En de A.V.R.O.-maniakken, met den Jheer Vogt als woordvoerder, en de heele liberale pers juichen deze heldendaad geweldig toe. Vooral de „Nieuwe Amhemsche Cou rant” 'is in de wolken en vol bewonde ring voor zóóveel moed: „Met mannen als Van Aalst, Hummel, De Kok, Ter Kuile en Philips valt niet te spotten. Zij hebben de regeering nu het mes op de keel gezet. De regeering heeft het er naar gemaakt” aldus het liberale Arnhemsche orgaan. W i j kunnen voor Phohi-commissarissen lijke bewondering hebben. Ook wij hebben ernstige bezwaren te gen bedoeld advies van den Radioraad, en onzerzijds zal men ook graag alle mogelijke middelen aangrijpen om van de regeertftg een andere verdeeling van den Indischen zendtijd te verkrijgen dan door den Radioraad wordt voorge steld. Het middel echter, dat de Phohi-com missarissen trachten aan te wenden en dat door A.VJl.O. en liberale pers zoo uitbundig wordt toegejuicht, deugt ten eenenmale niet. Het is op zichzelf heel onbehoorlijk en.... het biedt niet de minste kans op succes. Het getuigt van een liberale verwa tenheid, welke meent met de macht van hel geld alles te kunnen afdwingen, de wettige regeering te kunnen opzij drin gen en te kunnen ringelooren. Het getuigt van een mentaliteit, welke de zoo hooggeroemde cultuur grif opoffert, als men z’n zin niet krijgt. De heeren zijn echler zeer naïef, als zij meenen, dat zij door middel van hun dreigement iets kunnen bereiken. Regeering en volksvertegenwoordi gers laten zich in de radio-aangelegen- heid (dat is nu toch wel genoegzaam gebleken) niet intimideeren, noch ook van oen eemn. al ingeslagen weg afdu- wen en een dreigement als dat van Phohi-commissarissen kan slechts gevolg hebben, dat regeering en volksvertegenwoordiging, alsmede de bijzondere omroepen zich nóg schrap per zetten. Willen de heeren hun dreigement tot brengen willen zij hun op de regeering beproeven Heden no< te Sevill»? De luchtschepenwerf te Friedrichshafen ontving hedenmorgen h radiogram v boord van de „Graf Zeppelinmeldende dat het luchtschip zich te ruim half 6 vanmorgen op 38 gr. N.B. en 39.30 gr. W. L. boven den Oceaan bevond. Het vloog met een snelheid van 125 K.M. per uur. De „Graf Zeppelin” koerst in richting van de Azoren Het sloten, dat nog hedenavond wordt bereikt. bij »erlie» van een duim of wijsvinger SU, De commissaris van politie te Zaandam heeft twee agei^cn van polltie. die betrokken r’jn bij de grappenmakerij met de schatkist een lichte disciplinaire straf opgelegd. Toen de voorzitter van de Tweede Kamer op 28 Mei j.l. de laatste zitting voor het zo merreces sloot, deed hjj een mededeellng. die eenige sensatie verwekte. Mr. var. Schalk gaf namelijk te kennnen, dat het niet onwaar schijnlijk was, dat de Kamer in de tweede helft van Juni zal worden bijeengeroepen. Naar de „Voorwaarts" verneemt, moet deze aangekondlgde vergadering, die het zomerre ces op ongewone wijze onderbreekt, verband houden met niet minder dan de verloving van Prinses Juliana. Het Internationaal Biografisch Archief noemt in-een publicatie van 23 Januari 1930 als toekomstigen verloofde van de Prinses: Wilhelm Ernst zu Erbach Schönberg, den 4en Januari 1904 in König geboren als twee de zoon van vorst Alexander zu Erbach Schönberg en zijn gemalin Elisabeth, gebo ren prinses van Waldeck en Pyrmont. De moeder van den prins is dus een zuster van koningin Emma. Deze verloving zou zijn be slag gekregen hebben bij het bezoek, dat de koninklijke familie eenige rr.aenden geleden heeft gebracht aan Oberstdorf, waar de aan staande verloofden nader met elkaar kennis hebben gemaakt. Ook het bezoek van de Luxëmburgsche vorstenfamllie land wordt met de aanstaande beurtenls In verband gebracht. Wij herinneren er in dit verband aan, dat artikel 17 van de grondwet overleg met de Staten-Generaal jjporschrijft voor een prins of prinses van het legeerende stamhuis. Zonder de bij de wet verleende toestemming tot een huwelijk „verliest eene Prinses haar recht op de Kroon." Mogeljjk zal ook aan de Kamer een web ontwerp tot spoed-naturallsetle van prinses Juliana’s toekomstigen gemaal worden voor gelegd. Dadelijk na het bekend worden van door Minister Deckers ingediende tot uitbreiding van de oorlogs vloot, stak In de socialistische pers een storm van verontwaardiging op over dit voorstel, dat nog veel verder zou gaan en veelmeer financieele offers sou elschen dan de indertijd verworpen Vlootwet. Afgezien campagne van A. M. Hedenmorgen Is in den ouderdom 74 jaar. na een langdurige ziekte, te sterdam overleden Mr. H. Verkouteren, voorzitter van de afd. Amsterdam van de Christ. Hist. Unie. Sedert de verhooging van de Invoerrech ten op koffie in Duitschland leeft de smok kelhandel weer geweldig op. Zondagmor gen heeft zich by Venlo het volgende gespeeld: Op den eenzamen landweg tusschen bosschen achter de groote heide, onder den naaui Waldweg naar beek, staat grenspaal 464. De weg door de dennenboaschen is ongeveer 800 meter lang en loopt uit op den basaltweg Kaldenkerke- Straelen. De weg is bijna onberijdbaar we gens de diepe zandsporen. Toen ging Zon dagmorgen een groote Duitsche luxe-auto met een Duitscher als chauffeur probeeren er door te komen met 50 doozen koffie, te Venlo Zaterdag gexocht, wegende 500 kilo. Nauwelijks had hij een 500 Meter op Dultsch gebied gereden, of er knalden van terzijde van den weg uit het bosch karabijn- en re volverschoten Met vol gas werd achteruit gezet en de sterke motor bracht den wagen door de diepe zandsporen onder een hagel bui van Kogels van den Dultschei’ grens beambte weer terug op Nederlandsch ge bied; de autg> kwam daar in een bosch- greppel terecht. De grensbeambte, ook op Nederlandsch gebied gekomen, bleef met vuren doorgaan. De chauffeur ontkwam in het kreupelhout De voorruit, de spatbor den, een voorband, de au|0 banden werden doorscl.oWh schoten gelost. Op Nedenandsch gebied teraggekomen, heeft de chauffeur van zekeren H die zijn bouwland ter piaatse oezocht, een fiets ge leend en H. opgedragen, toezicht op den auto te houden. De Duitsche douanier wil de den auto leegnaien en heeft elf doozen op Dultsch gebied gebracht. Toen hij zag, dat dit werd gadegeslagen door toegeloopen personen, staakte hij de overbrenging De politie heeft Maandag foto’s men De auto is ter plaatse hersteld en naar Venlc gereden De chauffeur is vrijgelaten da voorloopt* verhoor, daar hem niets ten Beleefd verzoeken wij de medewerking van onze H.H. Adverteerders inzake net vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentiën. WJJ zullen het seer op prijs stellen Indien wij de an nonces. uestemd voot Zater dag. reeds des Donderdags of uiterlljk des Vrjjdagsmorgens ontvangen Door hei vroegtijdig inaen- den van advertentiën kun nen wy ook aan de uitvoe ring, dus aan net zetten van de advertentie. meer aandacht schenken hetgeen vanzelfsprekend da reclame- waardt van de annonce ten goede Komt Mede m Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking tnzake «mi en ander te rekenen, waarvoor bij voorbaat onsen dank. De politie te Leiden heeft jeugdige dieven aangehouden. Bij schipbreuken op de kust word, dik wijls van een vuurpljlkanon gebru.k ge maakt om een lijn te schieten over het in nood verkeerend schip en op deze wijze een verbinding ’ot stand gebracht tusschen schip en strand. Thans is door den heer Sander een pistool vervaardigd dat dezelf de diensten kan bewijzen, maar thans van het schip af. Wanneer om slechts een voorbeeld te noemen in volle zee een tros moet worden gebracht tusschen twee sche pen, gaat dit steeds met groote moeilijkhe den gepaard. Met dit pistool Kan een Hjn ongeveer 250 Meter ver weggeschoten wor den. Aan boord van het stoomschip „Koningin der Nederlanden' van de Stoomvaar* Maat schappij „Nederland" zjjn gistermiddag met dat pistool proeven genomen door de firma Becht en Dyser'nk. die er den al- leen-verkoop van nebben. Vanaf dit stoomschip werd een lijn ge schoten, die over een ander ^stoomschip heen, terecht kwam bij den strekdam een afstand van circa 200 Meter. Een tweede proef werd genomen met een boei, die weg geschoten werd. Ook deze kwam op grooten afstand terecht en kan eventueel op zee gebruikt worden, wanneer er een man over boord valt. Het schip kan dan niet zoo snel stoppen of er komt een groote afstand tus schen het achip en den drenkeling Het uitwerpen van een ger.one boei Kan na- tuurtUk resultaat opleveren, maar zulk een boei wordt gewoonlijk niet verder geworpen dan een tiental Meters. Gebruikt men dit pistool met een daaraan vastgehechte boei, dan kan deze ongeveet tweehonderd meter in zee worden geschoten. Door het uitvie ren van de H)n blijft er dan verbinding tus schen drenkeling en schip. Ook voor het meren van schepen kan dit pistool eventueel dienst doen. Men cebruikt dan kleinere pijlen die geen grooteren af- ■stand afleggen dan 75 meter. Verschillende autoriteiten o. m verte genwoordigers van onze reddingsmaatschap- pljen woonden de proeven by. Zij waren van meening, dat de uitvinding van den heer Sander in vele gevallen een nuttig ef fect kan hebben. -'’’X

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9