1 IR Burgerlijke Stand Alkmaar tweede blad Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar BLADZIJDE 1 DONDERDAG 5 JUNI 1930 KUNST EN KENNIS STADSNIEUWS vondst te oor OFFICIEEL.E MEDEDEELINGEN EGMOND-BINNEN PROVINCIAAL NIEUWS Oplichting De zeereis der West-Friesche Landstormers Incidenten aan de Parijsche Universheit Henriette Roland Holst over Gezelle en de Kerk historische Delft :r- ide 16 m M.KATER ALKMAAP MIENT2"¥ Versche eieren! Openins kapperszaak HOORN Parade Belangrijke or- j len sr. gesignaleerde r Overneming gedeelte sloot Stationsweg staande deze van de vorige vergadering Voorstraat worden eenige de fun- met algemeen'- stemmen. 1 uitstappen Door en aan den duur zul- ■w er. iar se en De heeren GOVERS en SIET8MA geeren als stemopnemers. Benoemd’ wordt de voorgedragene 241.82 onder letter R.; 50, onder letter G.; 48.59, 27.24 onder letter P. en 800. onder letter X. GEWETENSGFLD Bij den ontvanger der directe belastingen le afdeeling. alhier, is ^an gewetensgeld in gekomen 251.90, onder de letters W. B.; Het sussen echter nog niet in aoo’n stadium, dat thans daarover hier meer mededeelingen gedaan kunnen worden. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. De vergadering wojdt hierna geschorst. zoodat naar het tenmuur aan de zijde van nenplaats doodloopt. Ongeveer twee M. boven Benoeming lid commissie zicht op het middelbaar. totdat de I onderzoek. dat mu- be- extra- het ver- ver- JU- eu- voor- die IET RN. ling b« SN- enz -f op twee ’^er^oelen groot 1 A. 52 c.A. 'root 5 A. 44 C.A., B. en W. gelukt. .1 overstaan van de Muiden ons naar handgemeen, dat Gisteren, op den verjaardag van den Engel schen koning, werd de historische parade in Engeland gehouden. Bovenstaande foto's brengen de gebruiken aardig in beeld. Ingekomen Mienis’ Johannes Johannes Overpelt en Elisa- Berk- An- tiende artikelen overzichtelük zijn opgesteld, bevindt zich de scheersalon. In dezen salon zijn eenige apparaten met vloeibare scheerzeep geplaatst, hetgeen de hygiëne zeer ten goede komt. Ook een ge- ruischlooze electrlsche haarsnnmachine ont breekt hier niet. r De vloeren zijn gemaakt van Douglas Thi- rehout. terwijl de lambrisecring met leerbe- kleeding het geheel nog aantrekkelijker maakt De bijzondere electrlsche verlichting, die hier door den heer Erkamp alhier is aangebracht met de nieuwste Phlllpslampen. geeft een overvloed van licht. Het geheel werd gebouwd door den heer Hulskamp, alhier, onder leiding van den ar chitect. den heer Groen. Het schilderwerk was verricht door heeren Jansen en Bas. We wenschen den heer Bakker veel succes met zijn zaak. GOED AFGELOOPEN Hedenmiddag te circa half een heeft op den Geestersingel een ongeval plaats gehad, dat goed is afgeloopen. De 67-jarige C. D„ wonende te Helloo. reed per rijwiel in de richting van de Spoorstraat, toen hij plotseling werd aan gereden door een 12- jarigen in dezelfde richting gaanden wielrijder J. J v. J., wo nende alhier, waarbij eerstgenoemde kwam te vallen en voor den luxe-auto van H. K„ wonende te lerseke. die juist passeerde, terechtkwam. De oude man bekwam echter, wonder boven wonder, geen letsel, zoodat dit ongeval goed is afgeloopen. Getrouwd: Louis Joggle en Jannetje de Groot Gerhard Kaal en Aagje Benjamin Machiel Ttjdeman en Femma Jonker. Overleden: Maria Elisabeth de Graaff, wed. van Gezinus van Btnsbergen. 82 J. Nicolaas Vlottes. 65 j. Geboren; Hermanns Frederlkus. z. van Cornells Gaarthuis en Johanna Hilders. Op de eierenmarkt is Zaterdag een kist"] versche eieren, inhoudende ongeveer 600 stuks achtergelaten en op het bureau van politie alhier, als gevonden gedeponeerd. De eigenaar kan zich aan bovengenoemd adres vervoegen. Dieper dan menige oppervlakkige beschou wer boort mevrouw H. Roland Holst in het vraagstuk van Gezelle's verhouding tot zijn Kerkelijke Overheid, waar zij. aan het slot van haar beschouwing In ..De Soc. Gids” schrijft: Simon van Kerke- II. Johan Mollevan- Hedenavond opent de heer C. Bakker in het perceel Westerweg 52 een geheel nieuw Ingerichte kapperszaak, waaraan tevens is verbonden de verkoop van parfumerieën en rookartikelen. Achter den winkel, waar de vei van ine en op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs. Ter benoeming van een lid van de com missie van toezicht op het middelbaar- en van die op het gemeentelijk nijverheids onderwijs in de vacature, ontstaan door het aan den heer Mr. D. van Houweninge als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. den Raad de volgende aanbeveling op Donderdag 5 Juni 1930, 's namiddags te 2 uur Voorzitter: de heer mr. W. C. Wendelaar, burgemeester. Secretaris: de heer A. Koelma. Aanwezig de dames HellemanHardebo! en Carets, alsmede de heeren: Leesberg. Thomsen. Ringers. Govers. Van Slingerland. Keesom. Woldendorp. Klaver. Vogelaar Sluis. Sietsma, Bakker. Bonsema, Bulens er. Vap Drunen. Afwezig de heer Geels. Eén vacature-K. Hoogeboom. VOORZITTER opent de vergadering --1 op de derste plaats eenige pers.), Helloo. Holle weg B 368. Duin en gezin <4 pers), Limmen, laan A 146. Joh. Overpelt en echtgenoote. Egmond aan Zee. Helder. Schagen. Hoep. Cath. ger (geh. met J Brons) Berkhout. Gjjsber- dina J. Kuneman, Sassenheim. Menneweg 9. Wed. T. Jaape en dochter. Velsen. Leeu- weriklaan 18. Elisabeth Jaape. Alkmaar. Kanaalkade 11. Trijntje Jaape. Amsterdam. P. Langendjjkstr. 5311. Cath. Boenrierma- ker (geh met G. P Tromp). Uitgeest. La- gedjjk 291a Anna Sentveld <geh. met S. Schildert, Alkmaar. Hekelstr. 28. Catharina Sentveld (gehuwd met G. Bos), Castricum, Rljksstraatweg 214. Aplonia Nijman (geh. met J. J. van Wonderen). Heerhugowaard. Jan GHjnisweg H 84a. Den 30sten Januari JJ. stelde de Raad In banden van B. en W. ter afdoening het adres van een viertal gebruikers van aan de Per ronstraat gelegen perceelen waarin zij ver zochten de achter die perceelen zich bevin dende sloot evenwijdig aan de Perronstraat loopende te dempen. Deze sloot behoort voor de Noord-Ooste- Hjke helft aan de Nederlandsche spoorwe gen en voor de Zuid-Westelijke helft aan de vier eigenaren van de aan de Perron straat grenzende perceelen. B. en W hebben voor de demping mede werking gevraagd aan de oelangnebbenden, die geen van allen bereid bleken in de kos ten van demping en rioleering bij te dragen. Het geringste evenwel dat de gemeente be hoort te vorderen, is gratis overdracht van de betrekkeltjke slootgedeelten aan de ge meente. aangezien het noodlg is voor later onderhouo en herstellingen aan het te leggen riool, dat de gemeente eigenares is van den grond, waarin de rioolbuizen worden aange bracht Behalve de heer Edel waren de eige naren niet genegen de slootgedeelten aan de gemeente om niet af te staan. Eerstgenoemde heeft zich thans schriftelijk verbonden den eigendom van het aan hem toebehoorende slootgedeelte aan de gemeente over te dra gen (waarvoor eenvoudlgheldshalve de vorm van een overeenkomst van koop en verkoop tegen een prijs van f 1 kan worden gekozen) onder voorwaarde, dat op de af te stane sloothelft nt demping nimmer mag worden gebouwd. Dezr voorwaarde heeft de heer Edel bedongen om de vrije toekomst te ver zekeren. B. en W zijn van oordeel dat op deze aan bieding behoort te worden Ingegaan, waar door net mogelijk is. het begin van de sloot van den Stationsweg af over een lengte van 23 M. te dempen. De spoorwegmaatschappij verleende voor de demping reeds haar mede werking, aangezien zjj ue demping van de sloot als voorwaarde heeft verbonden aan oe huur van het driehoekig terreintje aan den Stationsweg. Door overneming van de sloothelft van den beer Edel zal reeds een aanmerkelijke verbe tering aan den Stationsweg worden verkre gen. De lieer VAN DRUNEN noemt den inhoud van de bijlage niet juist. Ook de andere eigenaren zjjn bereid tot overdracht van het gedeelte sloot, dat bij hun perceel hoort. Wanneer anders met die menschen was ge sproken. zouden ze, volgens spr.. wel bereid zijn geweest. Echter niet op de door de ge meente gestelde voorwaarden Spr. weet, dat twee eigenaren op dezelfde voorwaarden als de heer Edel den grond willen afstaan. Spr. acht nader overleg nog gewenscht, daar het wenschelljk is, dat de sioot verdwijnt. Deze mededeeling doet wethouder LEES BERG genoegen en spr. is bereid, de onder- handellngen alsnog te hervatten. Spr. raadt echter aanneming aan van dit voorstel. De heer VAN DRUNEN wil, om de zaak niet te tralneeren. B. en W. machtigen de zaak uit te voeren, om dit later bij een raads besluit vast te leggen. Conform besloten. De weg waarlangs Balthasar Gheraerto ontvluchtte Benoeming tijdelijk leeraar HandeLsschool In overeenstemming met het advies van den Directeur der Handelsschool stellen B. en W. den Raad vóór gedurende den cursus 1930—1931 te benoemen tot tijdelijk leeraar in teekenen, stenografie en schrijven aan die school, ter vervulling der vacature, ont staan door het aan mej. J. G. Th van EUbergen verleend eervol ontslag, den heer H. J. Hultzer te Zandvoort. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft deze voordracht goed gekeurd, terwijl de betrokken Inspecteur en de Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs zich daarmede kunnen ver* eenlgen. Hier in zee een kalm en vrli leven. Links van ons het ruime sop en rechts het ^am pul. met daarachter Amsterdam. Wjj zetten onzen tocht voort met stemming naar Muiden. waar een tram ons verder zal voeren. Want voor dit- ons niet het Gooi en niet, zooals ik/ naar het niveau van deze binnenplaats werd een fraaie korfboog aangetroffen, welke een spanning van even eens twee meter heeft en blijkbaar de be kroning vormde van een poort, die van de trao ai aar de plaats leidde. Aangezien bij 't dichten van deze poort tegen den ouden muur een nieuw muurtje van ezrfi steen dikte gemetseld is. zijn aan de Mitenzijde alle sporen van den vroegeren toestand ver dwenen. De geheele situatie maakt het in hooge mate waarschijnlijk, zoo niet zeker, dat hiermede de weg. waarlangs Gheraerts uit het gebouw ontsnapt is. is teruggevonden, al zijn de thans aanwezige treden wel van later datum. De trap ligt slechts enkele me ters van de plaats, waar de sluipmoord plaats vond en vormde voor den moorde naar den aangewezen weg om een ont vluchting te beproeven. een professorale rede over de Fransche koloniale politiek Aankoop perceelen Molenbuurt 18 en 22. Eenlgen tijd geleden trok het de aan dacht van B. en W dat eenige perceelen aan de Molenbuurt, toebehoorende aan den heer J. H. Smit, thans te Heemstede. In openbare veiling zouden worden gebracht. Aangezien de gemeente er belang bü heeft althans enkele van de perceelen in handen te hebben, die zoowel aan het ontruimde ziekenhuisterrein als aan de Molenbuurt grenzen en derhalve met dat terrein tn ver binding kunnen worden "ebracht. hebben zij het gewenscht rw”1'-' t.w. Sectie A. nr. frr' en Sectie A nr. 2" een bod te doen. bij de op 28 Mei j. notarissen P. J. C. van Toomenburgh al hier en J. Wildschut te Haarlem, gehouden openbare verknoping de hierbedoelde percee len aan te koopen voor een bedrag van 8750 in totaal nadat bij oobod voor de perceelen geboden was respectievelijk f 2200 en f 6230, in totaal derhalve f 8430 Over de bestemming, die de gemeente voorshands aan de beide perceelen zou kunnen «reven, zullen B. en W. nader een voorstel doen. Het ligt voor de hand dat ril C” 'en moeten worden gey’e^-t B. en W. stellen «vóór de-en aankoop te bekrachtigen. De heer VAN DRUNEN vraagt, of B. en W. al welomschreven plannen over dit ter rein hebben en of het waar is. dat gevraagd is, het ziekenhuis-terrein te verkoopen. De VOORZITTER beantwoordt de eerste vraag ontkennend. Welomschreven plannen zijn er nog niet. Over den verkoop van den grond van het ziekenhuisterrein zyn inder daad onderhandelingen gaande. Deae «Ün wérd de zitting voor eenige geschorst, ten einde aan de de balie gelegenheid te geven, met den nieuwen rechter persoonlijk kennis te maken. Hiermede was de plechtigheid, die een zeer eenvoudig karakter droeg, geëindigd. De 1 Spr. wenscht woorden te wijden aan de nagedachtenis van het overleden lid. den heer K. Hooge boom. In de laatste vergadering ultte spr. naar aanleiding van tijdelijk Ingetreden herstel den wensch voor een blijvend her stel. Het heeft echter niet zoo mogen zjjn Spr. wil thans de woorden van mr. Lees berg, op het kerkhof gesproken, tot de zijne maken en hij herinnert er aan. hoe de raad in den korten tijd van samenwerking met den heer Hoogeboom. hem leerde ken nen als iemand, die rechtuit zjjn weg ging. Als zoodanig verdient hij onze waardeering. Het was ons een genoegen, met hem samen te werken. Speciaal voor zjjn partij is het een groot verlies. Spr. herinnert aan het werk van den overledene voor het instituut van arbeidersontwikkeling en voor de be waarschool. welke laatste zaak nog voor den dood van den heer Hoogeboom haar beslag heeft gekregen. Deze woorden wilde spr. wijden aan de nagedachtenis van den heer K. Hoogeboom Zijn ziel ruste in vrede. De vergadering hoorde woorden aan. De notulen worden onveranderd vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat in de raadszaal een plagt is opgehangen, stellende de Waag en de kaasmarkt. in het buitenland door V. V. V. wordt ver spreid. Ook op de Antwerpsche tentoon stelling gaat een film „Nederland in den vreemde”, waarin ook de Alkmaarsche kaas markt is opgenomen. De ingekomen stukken «ogenblikken aangehouden. Verkoop grond Schermerweg. De heer J Th. A. Kilhne alhier heeft ge vraagd voor zich of zijne lastgevers te mo gen koopen een perceel bouwterrein, kadas traal bekend, gemeente Alkmaar, sectie B, nr. 4212. gelegen aan den Schermerweg, ter grootte van 161 c_A„ voor den prjjs van 9 per c.A. Daar noch B. en W. noch de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf, tegen dezen verkoop bezwaar hebben, stellen B en W den Raad voor, daartoe te besluiten. Aldus besloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Cornells, z. van W. Tv.isk en C. Verhoogt. Agnes Theodora, d. van Th. Marx en J. van Weenen. Simon, z. van A. de Waard en J. Groen. Lucia Catharina, d. van J. van der Molen en K. Swart. Wilhelmus Petrus, z. van P. Berkhout en J. Dekker. Johannes Adrianus, z. van M. Genet en G. Baltus. Nicolaas Wilhelmus, z. van P. Th. Ligthart en M. G. Smal Te Alkmaar Jo hanna. d. van C. Kraagman en W. van der Velden. OndertrouwdAdrianus Tromp en Mar- garetha Boendermaker. Jacobus Joh van Wonderen te Heerhugowaard en Aplonia Nijman. Johannes Bakker en Clasina Ter- voort. Engelbertus Zonneveld te Castricum en Marta Jos. Verdonck. Johannes Metze- laar te Limmen en Pctemella Ho-Jtenbos, te Castricum. Johannes A. Apeldoorn Agatha G. Liefting te Castricum. Getrouwd beth C. Melker. Jacobus Brons te hout en Catharina W. Mollevanger ton Hof en Maria G. Stuifbergen. Gerar dus P. Tromp te Uitgeest en Catharina Boendermaker. Simon Schilder te Alk maar en Anna Sentvela. Gerardus Bos te Castricum en Catharina Sentveld. Jacobus J. van Wonderen te Heerhugowaard en Aplonia Niiman. Adrianus Tromp en Mar- garetha Boendermaker. Overleden: Nicolaas Zentveld. 9 maan den. Agnes Th. Marx. 3 dagen. Maarten Pepping 76 jaar. Guurtje Bloker (geh. met C. Strooker). 69 jaar. Loop der bevolking Ingekomen: Corne lia Kuipers <geh. met C Mienis) Egm - meer 401 van den Haag Johannes M. Liefting, Egmb. 39 van Alkmaar. Gerardus J. Zonneveld en gezin <7 pers.) Meer 413. van Alkmaar. Jan Modder Hoef 317 van Bergen. Hendrik Hols en gezin (5 pers), Rinnegom 198, var Apeldoorn. Aibertiha Stoker (gem. met W. Kramer) Egmb. 19c van Egmond aan Zee W. Kramer, id. van Castricum. Adrianus Wittebrood en gezin <6 pers.), Wimmenum 453a. van Bergen. Petrus H. Wajon. „Op 't Woud” van Eg mond aan Zee. Jacobus A. Hoogland Hoef 224, van Obdam. Klaas Nobel en en W. aan: 1. Mr. F. A. Josephus Jitta, Emmastr. 43. 2. H. de Raat. Hoogstraat 6. De benoeming heeft plaats tot 31 De cember 1935. het tijdstip, waarop de heer Mr. van Houweninge zou hebben moeten aftreden. De heer BONSEMA heeft tegen deze bij lage geen bezwaar, maar verzoekt bij vol gende vacatures rekening te houden met de richting, die spr. vertegenwoordigt. Benoemd wordt mr. F. A. Jorephus Jitta met 15 stemmen tegen 2 op den heer De Raat. Afwijzende beschikking op een verzoek Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van H de Ruiter om bij de ge- meente-gasfabriek werkzaam te worden ge steld met welk voorstel (aangehouden in de Raadsvergadering van 10 April j.l.) de Com missie van Bijstand voor de lichtbedrjjven nch eenstemmig heeft vereenigd. De heer BONSEMA herinnert aan het lij delijk ontslag op 5 October 1929, toen mede gedeeld werd, dat De Ruijter 5 November 1929 weer in dienst kan treden. Later werd hem door den directeur der llchtbedrjjven gezegd, dat hij niet meer in dienst kon worden genomen, met het oeg op een ont vangen anonymen brief. Spr. vraagt naar de toezegging, na 1 Maart weer in dienst te worden genomen en naar de waarde van dien anonymen brief. Wethouder RINGERS herinnerde eraan, dat het ontslag is gegeven, daar de heer De Ruijter, wegens zjjn leeftijd, niet voor vaste aanstelling in aanmerking kon komen. De heer BONSEMA zag gaarne aange toond dat hetgeen De Ruljtdr m dien brief werd ten laste gelegd, niet aanleiding was voor het ontslag. Spr. meent, dat hem hier in iets ten onrechte ten laste werd gelegd. Wethouder RINGERS merkt op, dat de brief een der motieven van het ontslag vormde. De heer VOGELAAR verzoekt het daar heen te willen leiden, dat de gasfabriek geen mededeelingen kan doen bU ontslag- «anzeggingen. Conform het voorstel van B. en W be sloten. De VOORZITFER merkt op, dat de heer Bonsema naar zijn hart heeft gesproken Spr. dacht er aanvankelijk ook zoo over De klnderbewaarplaats is niet rechtstreek- sche armenzorg, volgens de wet. Ook vol gens de statuten kan men de klnderbewaar plaats niet als armenzorg beschouwen. De statuten gaan meer in de richting van be waarschool. B. en W. zien daarom geen kans, een beroepschrift zoo te formuleeren. dat ër kans is op succes. De heer KEESOM ertteert uit het Konink lijk Besluit van November 1929, regelende de uitvoering van deze nieuwe wet. Klnderbe waarplaatsen worden daarin niet onder inrichtingen voor armenzorg gerangschikt. De heer BONSEMA merkt op. dat 't col lege van B. en W. oorspronkelijk ock op spr.'s standpunt stond. Spr. wil halen, wat er te halen is en zou het ook willen doen, om het principe. Spr. dacht, dat een moge lijkheid bestond, dat andere gemeenten wel op een dergelijke zaak in beroep zouden gaan en daarom zou spr. Alkmaar niet ten achter willen laten blijven. Spr. zou het beroep willen wagen met hoop op succes. De heer Het was tot dusverre niet geheel duide lijk. op welke wijze Balhasar Gheraerts. na dat zijn moordend schot Prins Willem had doen vallen, uit het Delftsche Prinsenhof ontvlucht is. In het „Verhael van de Moort. gedaen aan den Persoon des Doorluchtighen Hoochgheboom Fursten ende Heeren. Heem Wilhelms, enz.. Hooch-loflijker memorien” een In 1584 bij den ..Drucker Ordlnaris der Staten des landts van Holland” te Delft uitgegeven «vlugschrift, vinden wij hiervan een vrij uitvoerige beschrijving, welke als volgt luidt: „Den moorder die syn saken wel meyh- de beschiet te hebben, socht te ontcomen lanex de achterplaetse ende was alreeds de stadingen gepasseert. Ja verre in de strata bij de vesten, soo hij over eenich stroo pas seerde nederghevallen is. ende nochtans weder op ghestaan. ende op de wallen geheckomen. meynende alsoo Inde stadt- vesten te springen, die vol waters zijn.” Hij ^erd daarop door twee dienaren van den ’Prins -gegrepen en in het gebouw terugge bracht door de deur, waarlangs hij was ge vlucht. De gewone opvatting was. dat de moor denaar gevlucht zou zijn over de steenen trap, welke langs de historische zaal naar de Schoolstraat voert, en door die straat den stadswal heeft bereikt. De vroegere be heerder. jhr. B. W*. F. van Riemsdijk, heeft er reeds in zjjn historische beschrijving van het Prinsenhof op gewezen, dat het moei lijk valt deze opvatting in overeenstemming te brengen met de zeer besliste bewoordin gen in het ..Verhael”, dat hij zoch te ont komen langs de „achterplaetse” waarmede moeilijk iets anders kan zijn bedoeld dan de tweede binnenplaats tusschen de Histo rische zaal, de tegenwoordige conciërge woning en de z.g. kapel Ct gebouwtje tus schen deze, de zaal bestond toen nog niet, zoodat daarachter de weg naar de wallen vrij lag). Hij sprak daarbij het vermoeden uit, dat de moordenaar gevlucht zou zjjn langs een trap van de binnenplaats, welke echter gedicht was. Nu bemerkte men eenige dagen geleden, bjj werkzaamheden onder den houten vloer in de conciërgewoning, dat het daaronder gelegen plaveisel niet geheel doorloopt, dat 't op 'n bepaalde plaats in puin overgaat. Toen bij verwijdering hiervan eenige treden te voorschijn kwamen, zag de concierge. Dh. P. van den Bergh, onmiddelljjk het belang van déze ontdekking in en heeft hij de werkzaamheden terstond laten stopzetten. beheerder ter plaatse was. Bjj het Wit deze daarop met eenige hee ren van het Rjjksbureau voor de Monumen tenzorg en den districtsbouwkundige instel de. bleek sr-edig. dat zich hier een ongeveer twee meter breede trap met sterk ultgeloo- pen treden bevindt, welke tegen den bui de tweede bin- Vereischt wiskunde, voegdheden strekt. Salaris volgens Rjjksregel ng i le klasse’. Geen bezoek dan na oproeping. Sollicitatie-stukken (adres op zegel) in te zenden aan het gemeentebestuur vóór 22 Juni as. Overlegging van getuigschriften’ van ze- deljjk gedrag kan voorshands achterwege, blijven. Alkmaar, 4 Juni 1930 Burgem. en Weth. voomoemd^ .WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Burgerlijke stand Geboren: Johannes, z. van J. H. Kaptein en J. L. Beerejxxjt Pe trus J N„ z. van N. P. van Diepen en A. C. J. Peeters Cornells Mattheus. z. van P. Venverloo en N. Hardebil Hermlna, d. van P. Swinkels en C. W. Zaal Franciscus N.. z. van N C J. Sombeek en C. Krol. Overleden: Willem Krab. 35 J.. echtgenoot van A. Horsman. Baanstraat 32 Johnanes Kaat. 76 j„ Binnenluiendijk 6 Johannes A. de Wit, 5 dagen, wonende te Hoogcarspel Roelof de Vries. 53 j.. Kleine Noord 31 Bartruida di Gazar. 65 j„ Drieboomlaan 183 Martinus Spel. 11 weken. Gerritsland 102 Hermanusvan Dam. 62 jaar. echtgenoot van M. Lieska. Paarde„teeg 7 Sijbrand N. Klaver. 10 j.. Achterom 15. Ondertrouwd: Pieter Takken en Antje Hooijberg Seger Lakeman en Nelly Zwaan Pieter J. Boekestein o«i Elisabeth C. H. van Dijk Dirk van der Horst (Rotterdam) en Clementine C. Keijser. Getrouwd: Dirk Visser en Maart je den Hartog Hendrik Kloppenburg en Wünanoa M Veldhuijsen (Finsterwoldei. Gevonden voorwerpen, over Mei 1930 Een ceintuur, kinderportemofthaie met in houd, dameshandschoen, ledige portemon-- naie. jongenspet, mantelceintuur. zuig- fleschspeen, portemonnaie met inhoud: ro zenkrans in etui, paar dameshandschoenen. rozenkrans, idem, heerenrijwiel, jongens- muts, rozenkrans, paar gymschoentjes, jon- gensmuts, kookketel. pet. idem, njwielbeias- tingmerk in etui, rozenkrans, portemonnaie, met inhoud. letter armband, bosje sleutels, portemonnaie met inhoud. oude jas. haantje, gouden ring, trekwagëntje, kinder kous. 10 spaarzegels van 1 cent, dames- portemonnaie met inhoud, koperen smeer- dop, kinderportemonnaie met inhoud, kin - dertaschje met inhoud, koperen hoorn, pet, gymschoen, twee mondharmonica's, rjjwiei- belastingmerk in etui. idem, goud medail lon, vulpenhouder, kinderportemonnaie met inhoud, goud damesringetjé. gleufhoed. twee sleutels, stormlantaarn, kinderschoentje. alpaca beursje, gouden broche, konjjnlede- ren taschje, koperen afkeuringsmerkstem- Thans nu wij Gezelles levensgang in groote trekken hebben uitgebeeld, vermogen we te begrijpen, welk een kracht ten goede zjjn nauwe verbintenis met de kerk voor den dichter is geweest. Haar beschuttende wal len beschermden den schuchtere tegen het luide rumoer en de booze vijandigheden der wereld. Haar tucht temperde zijn neiging tot het matelooze en behoedde hem voor al te groote eenzelvigheid. In haar vast verband leerde hij zijn ongeduldig-voorultschietenden geest bedwingen en zijn individueele stre vingen beteugelen Tweemaal botsten zijn ongeduld, zjjn vurig streven, nieuwe banen te vinden, tegen den langzamen maatgang der bewegende werkelijkheid7; tweemaal leek hjj te pletter te zullen loopen tegen een muur van vijandige omstandigheden. Beide malen greep de Kerk in: haar hand verwij derde hem uit een omgeving, waarin hij vastgeloopen was en deed hem elders her- oeginnen. Hij leed pijn, zeker, hij werd be droefd, maar ook in den zin van gelouterd; hij behoefde zich niet met schade en schande los te wringen, niet zélf te beslissen, zélf te kiezen in een staat-des-gemoeds, waarin de mensch niet rustig te kiezen ver mag. De machtigste instelling waarbinnen hij een nederige functie uitoefende, en aan welker bevelen hij zich ootmoedig onder wierp. koos voor hem. Welk een verlichting van den, Gezelle toch reeds zwaar vallenden, levenslast beteekende de beperking van eigen verantwoordelijkheid door een gezag, dat voor hem in den glans van goddelijke wijs heid praalde! In de maatschappij is het voor den kun stenaar uiterst moeilijk, uit eigen kracht mondig te worden, in zich zelven den breidel te vinden voor zijn driften, zijn hartstochten een toom te leggen, zjjn leven en zijn kunst, tusschen vele klippen door, in de goede rich ting te sturen. Hoevele begaafden zijn red deloos te gronde gegaan, doordat zjj dit alles niet vermochten. Hoevele anderen hebben wanhopig gezwalkt, werden door de levens- stormen gebutst en geslagen. Wanneer wij terugzien op d” z.g. ..beweging van tachtig”, op de hooge aspiraties waarmee haar voor mannen het gebed der schoone letteren be traden, op de geniale gav.-n van velen hun ner en we d- -(ken dan aAn den snellen neergang, haast onmiddellljk den stouten opgang volgend. 3">n de verdelingen en om zwervingen ook «r sterksten en gaafsten om hun zielen er haar krachten uit den maalstroom te k n, aan de droevige ver arming verst n r verontgeesteljjking en ontluistering die zoo veler lot is geworden dan kunnen wij niet anders dan erkennen, de veilige omslotenheid der geestelijke ren. waarbinnen Gerelle’s leven tevono maal brengt de B. Z. V. W. L. verder dan boven schreef naar Noorwegen of Mid-' dellandsche Zee, maar dat komt later wel in orde. Te elf uur werd de haven van bereikt, vanwaar een extra-tram Oud-Val ken veen bracht, welk ritje op zich zelf reeds schoon was. Nadat de verting Noorden doorkronkeld was, werd spoedig uitstappen gecomman deerd en na een kleine wandeling bereikten wjj het e.ndoel onzer reis de badplaats' aan de Zuiderzee Oud-Valkeveen. die mis schien niemand uwer zou weten te vinden en zoo zou het ook ons gewéést zjjn. Van het strand kan ieder gebruik maken, zelfs een kind, dat pas kan loopen. want op 200 meter uit den wal. staat nog niet meer dan één voet water. r En van hetgeen de kok van hei hotel le vert zal niemand die het geproefd heeft, een klacht kunnen indienen. daar alles prima was en iemand ergens over te klagen had. Een woord van dank aan onzen leider, den heer Golders, die de geheele zaak zoo uitstekend regelde, dat wij voor ten le. een bootocht. ten 2e een tramtocht en ten 3e een pracht diner, niet meer betaalden dan particulier een van de drie genoemde punten zou hebben gekost. Na een aangename terugreis per tram en boot bereikten wij te ruim 10 uur des avonds weder de haven van Hoorn, van waar wij allen nog denzelfden nacht onze woonsteden en dorpen konden bereiken.) om daar onze vrouwen of wanneer die de reus zelf mee gemaakt hebben onze kin deren verslag van onzen tocht te doen. heer VOGELAAR acht het door den Bonsema gesignaleerde gevaar niet aanwezig. De VOORZITTER wijst er op. dat deze uitkeerlng voor 5 jaar wordt vastgesteld. Na, dien volgt opnieuw va tstelling van de uit- keering. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Gisteren is het b(j de Parjjsche Universi- teit tot ernstige incidenten gekoméh. De hoogleeraar. prof. Challaye. heeft eenigen tijd geleoen in het openbaar 'n rede gehouden. waarin hij de Fransche kola- niale politiek scherp geeselde en een poli tiek van onderdrukking noemde, van hoogerhand een onderzoek geval wo- t ingesteld. De studenten wenschten het resultaat van dit onderzoek echter niet af te wachten, doch ontvingen den hoogleeraar gisteren met schel gefluit en gehoon. Hun protest nam weldra zulke afmetin gen aan, dat de politie zich gedwongen zag. n te grijpen. Hierbij kwam het tot een met de «tudenten. wat oorzaak «éas. talrijke studenten werden gearresteerd. De financieele verhouding tus schen Rjjk en Gemeenten. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om niet in beroep te gaan tegen de beschikkingen van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de vaststelling van uit gaven en ontvangsten welke in aanmerking worden genomen bjj de berekening der uit keerlng uit het Gemeentefonds. De VOORZITTER deelt mede, dat over «leze zaak geen bijlage is verschenen. In groote lijnen gaan Gedeputeerde Staten met de rekening accoord. Het gaat slechts echter over enkele kleine posten die geen aan leiding geven tot hooger beroep. De heer BONSEMA zou het op prijs stel len, Indien wel in beroep werd gegaan in take de klnderbewaarplaats, welke, volgens spr., bü armenzorg thuis behoort. In groote Hjnen evenwel is hij het met B. en W. eens. Deze zitting is door spr.’s fractie gewild, omdat zij principieel deze zaak niet bij «chrlftelijke rondvraag behandeld wilde zien. De heer SLUIS verwacht van hooger be roep ook geen resultaat. Hij rangschikt de klnderbewaarplaats bij sociale voorzorg Beroep Hjkt spr. onverstandig. Spr stelt ▼oor, om zich zonder meer bij het besluit Gedeputeerde Staten neer te leggen. PERSONALIA directeursdlploma der opletdlng'cur- van de Centrale Vereeniging van openbare leeszalen en bibliotheken werd uitgereikt aan mej. M. P. v. Kleeff. alhier. INSTALLATIE Mr. H.A. FRLTN In de burgerlüke rechtszitting van de Arrondissements-rechtbank had hedenmor gen de plechtige installatie plaats van mr H. A. Fruin. tot dusver griffier van het kantongerecht te Hoorn, bij K. B. van 20 Mei JJ., benoemd tot rechter bü de Arron dissements-rechtbank alhier. De rechtbank was als volgt sarhengesteld president mr. J. G. Holstein, met als bij zittende rechters: mr. Ledeboer en mr. No tens; Mr. van Loockeren Campagne, offi cier en jhr. mr. den Brandeler. griffier. Uit den aard der zaak waren vele leden der balie tegenwoordig, alsmede de substi- tuut-officier. mr. van der Feen de Lille, als belangstellend toeschouwer. Na opening der zitting requireerde de officier voorlezing van de acte van beeedi- glng welke voorlezing door den griffier ge schiedde. De president verklaarde daarna, namens de rechtbank, mr. Fruin. geïnstalleerd er. wenschte hem geluk met zijn benoeming. Vervolgens oogenblikken leden van Een marine-officier voor den Zeekrfjgsraad Voor den /ééekrügsraad te Willemsoord stond gisteren terecht een’officier van admi nistratie K. M„ welke als zoodanig in de jaren 1928 en 1929 een bedrag van pijn, f 38.000 aan het Rijk toebehoorende gelden, welke hü onder zün berusting had voor de uitbetaling van loonen. zich heeft toegeëigend en ten eigen bate aangewend. De verdachte legde in tegenstelling met iljn vroegere hou ding. een volledige bekentenis af. Hü is se dert 15 Nov. 1929 in voorarrest. De Fiscaal mr. G. H. van Driel 'vroeg een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventieve hechtenis van twee maanden, ontslag uit den dienst en ontzegging van de bevoegdheid om bü de marine te mogen die nen. De verdediger mr. J. de Vrieze uit Amster dam deed een beroep op den krügsraad om bü de strafbepaling rekening te houden met het feit dat eerst na afloop van den straf- Een der deelnemers aan dezen toch zendt ons een uitvoerige beschrijving ervan, waar uit wü het volgende publiceeren: Zoo was dan eindelük het moment aan gebroken. Want een zeereis naar het land der middernachtzon of naar de Middel- landsche Zee stond reeds lang op mün program. En nu werd ik door den B. v. W. L. 8t. daartoe in de gelegenheid gesteld. Deze zeereis zou. evenals die van J. P. Coen, in Hoorn aanvangen en zoo geschiedde op 3 Juni des morgens 8 uur. Wat een drukte aan de haven De eene autobus na de andere bracht de passagiers uit geheel West-Frieslan-z boord. Onder het spelen van liet „Wilhelmus”, werd in opgewekte stemming de haven uit gevaren. de zeereis aanvaard en begon de zee haar spel met schip en passagiers, wat voor den een aangenaam, doch voor den ander onaangenaam is. Reeds spoedig kwam de eerste vuurtoren in het gezicht en wel die van Marken. Zoodra die gepasseerd was, werd water kalmer, want men begon meer trouwd te worden op het water en trouwd met elkaar. Want dat is gewis, op een schip wordt men een groote familie en daarom is het schip gaan. Burgemeester en Wethouders van Alk maar roepan sollicitanten op naar de be trekking van on lerwijzer aan de U. L. O. School <ho"fd d' heer J. Hoekstra). i het bezit der hoofdakte en terwijl het bezit van meer be voer U. L. O. tot aanbeveling Vertrokken. Cornells Mienis en gezin <3 tüd zün eigenlüke straf pas begint De uit spraak werd bepaald op 18 Juni. den vader der moderne Vlaamsche le;teren een zegen geweest is.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11