FEUILLETON CBuitenlandsch Q^Cieuws L t DE MALTEZER KWESTIE RADIO-OMROEP Een Britseh witboek bijna honderd bladzijden van Dc Koning van België Aschregen Plechtigheden te Boedapest De Volkenbond De Mandatencommissie Het Engelsche Lagerhuis Het drama te Cambridge De Mijnwet Het spoorwegongeluk bij Montereau STOOM VA A RTLIJNEN Zwltsersche luchtvaart DE ERFENIS VAN EEN PRINSES Bla •j De Britsch-Indische beweging Het Amerikaansche borreltje Gemengde Buitenlandsche (Berichten De strijd in China j Mohamedaansche sympathlc- betooging Dc successen der Noordelijken ontkend De Vesuvius weer in werking Russische spionnagedlensten opgeheven De rede van Grandl Herdenking van het verdrag van Trianon Zesduizend arrestaties in'4cn maand De overstroomingen in het dal van Chevreuse Per aapje door Europa 21 gevangenen uit Cayenne ontvlucht De ItaliaanschFransche onderhandelingen -* I de Rede te Bergen Ter gelegenheid van het Eeuwfeest brengt ii.oo Gramofoonpl. van 1 Gasparri in Centraal-Europa mogelijk Ook de rechercheur overleden Sabotage geconcludeerd India te Ha* nam. naar bleven Aankoop van meer dan 100 vlie<tui<en van van Roti. 5 de en luid redder in dien deze mijnheer vol ta (Wordt vervolgd) dien ten prooi aan was nog was overgevle- hun berekeningen gronden brugbare - klove tusschen de niet worden miskend.' Buitenlandsche begroeting goed gekeurd. Na de rede van Grandl nam de Senaat bij zou zijn hij dóór het sleu- Volgcns de ..Martin'’ hebben de offlcleele deskundigen, die door het parket waren aan gewezen om een enquête in te stellen naar de oorzaak van de catastrophe bij Montereau. met algemeene stemmen geconcludeerd dat het hier een daad van sabotage betreft. die reeds onder in de haven st be bi m of JI ze beproefd worden als de Prof. Maladro. directei^r van het Observa torium op den Vesuvius, deelt mede, dat tn de afgeloopen dagen, nu het een Jaar geleden is dat de lavastroom van den Vesuvius in de noodlottige dagen van 2 tot 9 Juni het stadje Terzigno bereikte, de vulcaan weer actief is geworden. Verscheidene krachtige explosies vinden in den krater plaats, terwijl fonteinen van gloeiende slakken des nachts ih de ge- heele Campana zichtbaar zjjn. den: God kent onze verlangens. Zoo, schrei nu niet meer lieve zus, je René zal terug komen, daar heb ik een stellig voorgevoel van. Dan Naar aanleiding van het feit, dat het tien jaar geleden was dat het vredesverdrag van Trianon werd onderteekend. is gistermiddag om 12 uur het verkeer van alle electrische trams, autobussen en taxi's gedurende tien minuten stopgezet Ook in de fabrieken werd gedurende tien minuten niet gewerkt. Des middags om 4 uur werden alle winkels der stad gedurende tien minuten gesloten. verbluft staan. Waar- wilde zijn vader hem niet ontvan- vertrekken. ik wou zeggen. antwoordde Naar uit Klschlnew gemeld wordt, is de politie er in geslaagd, alle Russische Inlich tingendiensten in Bessarabië op te heffen. Er werden meer dan 16 spionnagecentrales ontdekt en ruim 110 arrestaties verricht. De ontdekking is het gevolg van de arrestatie van een Russisch koerier, die heimelijk rivier de Dnjepr overschreden had. zame zijn, De Hongaren, die ta de Ver. Staten wo nen, zullen een verzoekschrift aan president Hoover overhandigen, waarin om herziening van het vredesverdrag wordt verzocht. De Volkenbond In vervolg op de rede van Grandi, melden wjj nog het volgende Naar aanleiding van de werkzaamheden van het comité van arbitrage en veiligheid van den Volkenbond zegt Grandi. dat daar bij nogmaals de tegenstelling tusschen twee opvattingen aan den dag is getreden n.l. die, welke streeft naar een star stelsel van ver plichtingen en sancties, en die, welke de vei ligheid wil waarborgen door versterking der politieke en moreele beginselen, verdragen en vooral door ontwapening en arbitrage. Wat de formule „veiligheid, arbitrage, ontwapening” betreft, verklaart spr., dat de veiligheid niet moet worden beschouwd als middel, maar als doel, dat door ontwapening moet worden bereikt. Volgens den minister is de logische volgorde: ontwapening, arbitrage, veiligheid. HO vreest, dat zjj. die den volken bond tot eén star mechanisme willen maken, te Genève een oorloge- ta plaats van een vredesinstrument ta het leven roepen. In den afgeloopen nacht kWam op het ter ras van het observatorium een regen zwart zand en gloeiende asch neer. de Koninklijke familie gedurende dezen zomer offlcleele bezoeken aan de acht voor naamste Belgische steden. Het eerste bezoek heeft Zondag JJ. aan Bergen, de hoofdstad van Henegouwen plaats gehad. Konlng Albert heeft tijdens dit bezoek een belangrijke politieke rede gehouden, welke zeer de aandacht heeft getrokken, daar zij min of meer tegen elk streven naar staat kundige verdeeldheid was gericht. De Konlng zeide o a. dat In het kader der nationale eenheid het huidige regime, hetwelk België verschuldigd is aan de wijsheid en de gema tigdheid zijner stichters, en welks hechtheid door de geschiedenis van een eeuw is bewe zen. den gewestelijken zoowel alsden ge meentelijken geest in staat heeft gesteld zijn eigen karakter te ontwikkelen. Men heeft er goed aan gedaan, relde hij. in de redevoerin gen bij zijn ontvangst het vruchtbaar begin sel van het regionalisme niet te vereenzel vigen met het vernietigend beginsel van het particularisme, een soort van enghartig col lectief egoïsme, dat slechts het plaatselijk belang ten nadeele van het algemeen belang nastreeft. De Koning deed opmerken, dat de naam van België. Belgium, van veel vroeger da teert dan het bestaan en de benaming van alle tegenwoord!ge provincies en van bijna ale steden. Zij, die zich met voorbligaan van alle bewijzen, tegen dit kapitale feit zouden keergn, zouden bewijzen, noch de geschiede nis. noch de historische aardrijkskunde van hun land te kënnen. De koninklijke familie bezocht vervolgens een kunsttentoonstelling en woonde de ont hulling bij van een monument van Jéróme Daubechies, tijdens den oorlog aan den Bel gischen Inlichtingsdienst verbonden, en door de Duitschers gefusilleerd. lp te roepen. Daarna ta volmaakte orde het personeel niets van het vreeselyk Wegens overtreding van de drankwetten werden in de maand April in de Ver. Staten zesduizend personen gearresteerd, terwijl 430.000 liter likeur. 1.400.000 liter bier en 2000 distilleer-apparaten in beslag werden geno men. In de laatste vier maanden werden In totaal 21.000 personen ta de Ver. Staten ge arresteerd wegens overtreding van de drank wetten. VRIJDAG 6 JUNI HUIZEN, 1875 M. 10.30—11,00 N.C. R. V. Ziekendienst 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 12.01 12.15 Politieber. 13.151.15 K.R.O. Conceit door K.R.O.-Trio 1.152.00 K.R.O.- kwintet 6.307.10 K.R.O. Gramofoonpl 7.10—7.30 K.R.O. J. v. Roosmalen: „Zomerzorgen bij fruitteelt" -.7.45 Politieber. HILVERSUM, Na 6 uur 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding 12.002.00 Concert door het A.V.R.O.-kwintet 2.05— 3.45 Uitz. voor scholen jprJj. Tesch Uitge storven dieren 2.45—3.00 Gramofoonpl. 3.00—4.00 Maak-het-zelf 1 cursus 4,30 5.00 Gramofoonpl. 5.306.45 Concert door het Orkest van het Rembrandt Theater te A’dam 6.457.15 M. v. Santen „Beleggingskunst en Beleggingstrust" 7.158.00 Gramofoonpl. 8.019.00 Con cert door hét Omroeporkest 9.00g.30 „Voor het Diner” Blijspel in 1 bedrijf vin J. A. Simons-Mees 9.3011.00 Vervolg concert 11.00 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 12.20 Concert S. Moldawsky (viool), E. Harday (piano) t door N. Choveaux F. Putvis (tenor) t.50 Gramofoonpl. De briefwisseling tussqhen de Britsche re- geering en den Heiligen Sroel, loopende over de laatste vijftien maanden en betrekking hebbend op het polltiek-godsdlenstlg geschil op Malta is In een witboek van bijna honderd bladzijden aan het parlement voorgclegd. Chilton, de Britsche gezant bij den H. Stoel wees ta een nota d d. 1 Maart 1929 op de verontwaardiging onder de bevolking van Malta gewekt door de veroordeeling van een priester, pater Micallef. een Britsch onder daan. om het Britsche gebied te verlaten op bevel van pater Carta, die een buitenlan der la In de nota werd de meenlng geuit. dat het Intens deelnemen der Maltezer priesters aan de plaatselijke politiek den grondslag der moeilijkheden vormde en werd gezegd dat de Britsche regeering. zonder zich te willen men gen ta dit bepaalde geval dat symptomatisch voorkwam, een onafhankelijk onderzoek ter plaatse door den Heiligen Stoel ta overweging gaf. geheime stemming de begrootlng van buiten landsche zaken aan.. Daarna maakte de Senaat een begin met de beraadslaging over de begrootlng van marine. Senator Rota betoogde, dat de betee- kenls der vloot niet op de tonnenmaat is gebaseerd. De innerlijke waarde der Itall- aansche marine ilerzekert Italië, meer dan pariteit, het voordeel van den voorrang. Senator Amero Daste bepleitte de noodza kelijkheid van de bescherming van de vrij heid der zeemogendheden en prees den arbeid der Italiaansche delegatie te Londen. Nu het water ten deele weggevloeid is. blijkt de overstroomtagsramp. die het dal van Chevreuse getroffen heeft, veel ernsti ger te zijn dan men aanvankelijk aannam. Van verschillende hulzen is weinig of niets terug te vinden. De straten én velden zijn overal bedekt met overblijfselen van ver woeste huizen en hier en daar ligt het langs de bergen omlaag gevloeide slik wel 50 c.M dik. De gendarmerie houdt zich onledig met het leggen van nieuwe rails, ten einde het spoorw egverkeer zoo spoedig mogelijk te her stellen. De aardigheid om per auto of per ..aapje” groote trajecten te ondernemen en hoofdste den te bezoeken, blijkt nog steeds niet ver flauwd. Thans zijn het twee Spanjaarden, die leder op den bok van een met twee paarden bespannen open rijtuig, in acht maanden 10.0Q9 KM. denken af te leggen. ZIJ zijn uit Barcelona vertrokken, op weg naar Parijs, vandaar door Brussel, Amsterdam, Berlijn. Praag. München. Lyon, Toulouse, Madrid. Saragossa, Barcelona. Toch moest laatste tams. Hoewel de notaris bijna machteloos stond tegenover de voor hem zoo noodlottige ge beurtenissen. toch herleefde zijn wilt kracht weder bü den aanblik van den dood, dien hü weldra sou ondergaan zoo hij geen wonderen van durf en vernuft wist te wrochten. Ik zal. Ik moet slagen, mompelde hij. terwijl hij aan zUn bureau ging zitten. Zü zullen de millloenen hebben, deze zijn noodig om den godsdienst, dien ik haat, uit ts roeien. De geest van het kwaad nam wederom in hem de bovenhand, en sprak nu nog luider dan dc zucht naar eigen behoud. Opeens zag hi voor zijn geestesoog ’n llefelijke verschij ning, een beeld, het eenlge dat ta staat was de laatste goede gevoelens, die zelfs ta de diepst gezonken wezens niet geheel ontbre ken. ta hem te doen spreken. Dat visioen Avas zjjn dochter Paula, wier open blik een zonnestraal was voor zijn verkild en duister gemoed. Haastig verdreef hij deze gedachte even wel als een gevaar en gaf zich toen geheel aan zijn haat en wraakplannen over met al den Urlesten moed, die hem na den ver pletterenden tegenspoed ven. De Mandatencommissie van den Volken bond heeft gisteren in besloten zitting be raadslaagd over de oorzaken van de onlus ten in Palestina. De Engelsche Secretarls- Generaal van het Hocge Commls ariaat in Palestina, Luke, heeft bjj die gelegenheid nadere mededelingen gedaan over de on lusten. Hieromtrent werden echter geen in lichtingen verstrekt. Qe Mandatencommissie wenscht nauw- kettage opheldering te ontvangen over de gebeurtenissen bij den Klaagmuur, het mo- lesteeren van Joodsche gezinnen en de ver houding van de Joodsche kolonies tegen over de Arabierenbevolking. Men houdt zich bezig inet de vraag of de veiligheidsmaatregelen, genomen door de Engelsche regeering. wel voldoende zjjn ge weest. 12.50 Orgelconcert C. O.T. Putvis (tei 3.50 Uitz. voor scholen 4.35 Orkest- concert 5.35 Kinderuurtje 5.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Liederen-voor- dracht door D. Helmrich en G. Parker 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert Orkest M. Thomas (sopraan), W. Murdoch (piano) 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing 10.00 „Tis of Aucassin and Nicolette” naar het Fransch van E. Mason. Muziek van V. Hely-Hutchinson 10.45 Concert H. Neemann (luit) The Wireless Singers 11.20 Dansmuziek 11.35 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 13.30 Concert 13.503.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli 9.05 Concert Harp, fluit en orkest 9.50 Fragmenten uit „Thais” van J. Massenet. LANGENBERG, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 10.35>1*35 Gramofoonpl. 13.30 Gramofoonpl. 1.25a.50 Orkestconcert 5.50—6.50 Concert Viool en luitspel 8.20 Orkestconcert 9.20 „Susa, das Kind” Blijspel van H. C. von Zobeltitz en E. Busch Daarna tot 12.20 Dansmuziek Ver volgens tot 1.50 Concert door Strijkkwartet. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20— 3.30 Orkestconcert 3.005.00 Concert Orkest en piano 8.20—9.20 Orkestconcert 9.30—9.40 Liederen-voordracht 9.40— 10.15 „Graaveir” Tooneelstuk in 1 bedrijf van Herman Bang 10.3511.25 Concert Orkest en zangeres 11.3512.50 Dans muziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.30 Trio-con- cert 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkest concert m. m. v. zangeres Daarna Dans muziek. ZEESEN, 1635 M. 6.50—7.30 Lezin gen 7.207.50 Gramofoonpl. 10.50 Berichten 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.151.50 Berichten 2.203.30 Giamo- foonpl. 3.204.50 Lezingen 4.50 5.50 Concert 5.508.50 Lezingen 8.50 Concert Viool en piano 9.20 „Der verkaufte Tod” Hoorspel van Heinz Lud- wigg Daarna tot 13.50 Dansmuziek. er van opdat het kiezerskorps der kolonie zijn volledige vrijheid zou terugkrijgen om zijn Politiek oordeel uit te spreken. De Heilige Stoel verwierp deze voorwaarde. In een verklaring, enkele dagen geleden door den Brtischen vertegenwoordiger bij den Heiligen Stoel, aan den kardinaal-staats- secretaris overhandigd, woidt aan het slot betreurd dat het Vaticaan niet de nood zakelijkheid heeft Ingezien van het nemen van practïsche maatregelen om uitvoering te geven aan zijn verzekering bereid te zjjn alles te doqn wat» in zjjn macht is om de openbare rust te herstellen en wordt verder gezegd: „In plaats hiervan heeft de H. Stoel thans geweigerd voorzoover het hem aangaat maatregelen te nemen voor een herstel van een normaal politiek leven op Malta, terwijl hü voordien gedurende tal van maanden de langbeloofde onderhande lingen voor het vaststellen der betrekkin gen tusschen Kerk en Staat op het eiland heeft vertraagd en ze ten slotte ónmoge lijk heeft gemaakt door er een voorwaarde aan te verbinden ten aanzien van den per soon van het hoofd der Maltezer regeering, hetgeen niets minder vormt dan een aan spraak om zich te mengen in de binnen- landsche politiek eener Britsche kolonie.” De bij den revolveraanslag van den student op prof. Wollatson te Cambridge zwaarge wonde rechercheur is heden aan zijn ver wondingen bezweken. Alle drie de betrokke nen zün dus thans om het leven gekomen. In verband met dit drama zijn de voor bereidingen voor de installatie van een nieu wen rector der universlteit afgelast. President der Republiek ta levenslangen dwangarbeid werd veranderd. Tot dusverre heeft men geen hunner kunnen achterha len. Juni mlrt- ee gr. O. L. Herdenking in het parlement Gistermorgen heeft ta het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden een Indrukwek kende zitting plaats gehad, ^aarbü aile afge- Aan de bladen wordt nog gemeld, dat de deskundigen hebben geconstateerd, dat de daders de topografie van de plaats des on- hells goed moeten hebben gekend. De lorrie, die op de rails werd gezet bevond zich nau welijks 60 meter van de plek, waar de trein te pletter liep. De lorrie was sedert eenlge maanden daar heer gebracht, omdat zij was af gedankt. Voorts Is opgemerkt dat de wijze waarop de aanslag werd gepleegd, ten nauwste over eenkomt met de misdadige raadgevingen, welke onlangs ta een brochure van revolu- tlonnalre propaganda werden gegeven. Hij Jaren aan die moeilijke werkte, leed nu Een aanslag op het Engelsch con sulaat in Venezuela. Tegen het gebouw van het Engelsche ge- n'—aat-consulaat Is een aanslag gepleegd. De l; c van het consulaat werd met petro leum overgoten en In brand gestoken. Die vlammen konden echter gedoofd worden voordat het vuur een grooten omvang had aangenomen Aan de muren der hulzen wer den biljetten aangeplakt, waarin tegen de politiek van Engeland tegenover Indlë werd geprotesteerd. De nationale raad heeft met 117 tegen 47 stemmen een credlet van 30 mill. frs. toe gestaan voor de militaire luchtvaart met het oog op den aankoop van 105 vliegtuigen e. a. materiaal. men spreekt over degenen die men liefheeft O. gü past zoo goed bij elkander. He laas, wanneer zal Je plan in vervulling kun nen gaan? De horizon Is zoo somber Raymond zag. dat zij weende. Maar haar tranen hadden niets bitters en kwamen al leen voort uit een boordevol gemoed Ik heb aan Germaine beloofd het ón mogelijke te doen om haar broer op te zoe ken. Daarvoor heb ik twee weken vrij geno men. Vergeefsche moeite, zei Paula droef. Geloof mij. je onderzoek zal nutteloos zün. Waarom? opperde de gewezen officier. Zelfs Indien Ik niet slaag, zal Germaine toch zien, dat ik mün plicht gedaan heb. Een oogenblik dacht Paula er aan het geheim van den steenhouwer aan haar broer mede te deelen. Zü veranderde echter spoe dig van Inzicht en was sterk genoeg om zich te bedwingen en te blijven zwügen. ZIJ kende Raymond. Indien hü wist waan René zich bevond, zou hü desnoods met geweld optre den en op die wüze den anderen man in levensgevaar brengen. Laat mü maar begaan, hernam het Jongmensch. Ik heb relaties in Spanje en kan de onderneming daardoor met meer kans op succes beginnen. Vanavond vertrek ik.... Er Is reeds te lang gewacht. Ik ga nu vader vragen, hoe hü over mün plan denkt en vertel hem dan meteen mün ge voelens voor Germaine. Dag Paula! Kom, Mi hü bü bet afscheid nemen, de beproeving zal niet immer duren. Na regen komt zonneschijn. Laten we hopen en bld- 12 uur op TOHITI. «lags 12 uur op 0 gr. 37 Z.I Ooster _Lengte._ 13 uur po 26 gr. Sö‘ N.B. en gr. w v. TORADJA. Rott. naar Batavia. 3 Juni Malta 1 ’FoSAP.I. Rott. naar Batavia. 8 daga 13 uur op 0 gr. 18’ N.B. eh behaald president Tsjang kai SJek gewond zou zün. van allen grond zijn ontbloot. De president bevindt zich nog steeds aan het front en zijn troepen blüven voorwaarts rukken. gTOOMTAAMT MU OCZAAW. van Veertien dagen geleden heb ik lang met Ger maine gesproken en haar alles bekend. Mün woorden schenen haar echter met te verras sen. Zü smolt ta tranen weg en hield mü voor, dat zü slechts arm was en de toestand harer familie niet er rooskleurig Maar aan die dingen had ik nog nooit gedacht want Ik maak me niet ongerust over zulke geld zaken. Zü neeft hulp noodig. vriendschap, een hart waarop net hare kan rusten. Gü. die haar reeds lang kent weet wat goeds er ta haar schuilt. Zü begrüpt ook onze geest- drift en deelt die Mits Dat heb ik wel ge zien toen 'k hier voor de eerste maal over mün nieuwe levensbaan sprak. Wie weet, was ik toen al niet door haar lieftalligheid en edele eigenschappen getroffen. Dat denk ik ook. sprak zün zuster, Ger maine bewonderde je en vond, dat je een heldhaftig besluit genomen had. Vaak heeft zü mü sindsdien over jou gesproken zooals verwüderde hü zich, ging de breede stcenen trap op en bleef voor de deur van zün vaders kamer staan. Tot zijn verwonde ring vernam hü driftige stappen spreken. Is er iemand bü u, vroeg Raymond be scheiden. En zün hoofd naar het sleutelgat buigend luisterde hü. Het stemmengerucht geleek op een heftige woordenwisseling evenwel zonder dat men verstaan kon wat er gezegd werd. Opnieuw klopte het jongmensch aan, en nu wat harder. Wie daar, klonk het toen van binnen. Ik ben het vader! Ik ben niet te spreken, ik ben ziek, riep de notaris. Raymond bleef om gen? Ziende, dat het onbescheiden aan te dringen, riep telgat: Vanavond ga ik u goeden dag komen Goede reis, Rochebel kort. Dat was alles wat zün zoon als troost- «oord «.ntvtag. Rochebel-Blücher RANDFONTEIN (thulsr.) 3 Juni te en van Ea.’t London naar Port Elizabeth. RIJPERKERK 4 Juni van Amat. te Ant werpen. SPRINGFONTEIN 4 Juni van Rott. te Am sterdam. KOXalaAVI»—A1CBRXXA.X.XJR. EDAM 8 Juni van New-Orleans n. Rott. NA RENTA, Paclflck naar Rott.. 3 Juni te Hamburg. ■oxaXsAjrxx—wuTSCx^n>n.xjJV. STREEFKERK (thuiar.) 2 Juni van Ka rachi. KOXJ^m^AV*T*AXJ4-XJJW. AAGTEKERK (thuisr. 4 Juni te Bremen. ALMKERK 3 Juni van Rott. te Hamburg. XOXsIsAND—OO8TULXX4-XJJK. GEMNA (thuisr.) pass. 8 Juni Ouessant, Juni 12 uur ’s midd. te Rott. verwacht. OOSTKERK (thuisr.) 8 Juni van Wei-hai- Wel. fa- we aver om Melnbloch uit te le- Naar aanleiding van bet bovenstaande schrijft de speciale correspondent der „Daily Herald te Bombay: De beteekenis van de zich vermeerderende bewijzen van toenade ring tusschen Hindoes en Mohammedanen mag door de raadgevers der regeering, die op de onover- i beide volken. De Chineesche legatie deelt officieel mede, dat de telegrammen van de opstandige troe pen in het Noorden van China, tahoudende, dat zü successen zouden hebben en dat Blijkens bü het Fransche Ministerie van Justitie t^lnnengekomen berichten, zün 21 veroordeelden uit de tuchtkolonie aldaar ontvlucht. Onder hen bevindt zich ook een aantal moordenaars, die ter dood veroor deeld zün, doch wier straf later door den van Oron naar Te Bombay hebben sympathle-betoogta- gen van Mohammedanen plaats gehad voor de beweging van Gandhi. Een stoet van Iti kilometer lengte trok door de straten der stad. Een motie werd aangenomen, waarin adhaesle wordt uitgesproken met het pro gram van het Indische Nationalistische Congres. In deze motie worden alle Mo hammedanen In Indlë opgeroepen, zich bü de burgerlüke ongehoorzaam heilsbeweging aan te sluiten en de Britsche goederen te boycotten. Verder wordt verklaard dat geen enkele Mohammedaan mag deelnemen aan een „ronde tafel”-conferentie zoolang het Indi sche Nationalistische Congres en de Mo- hammedaansche Raad voor Indië daarin niet vertegenwoordigd zün. Het eerste gedeelte van de onderhandelin gen, die in den loop van dit jaar gevoerd zün door delegaties van Frankrijk en Italië, is met het sluiten van een overeenkomst tot een goed einde gekomen. Er werden twee conventies onderteekend, een betreffende de vestiging, waarbü een einde gemaakt wordt aan den voorlooplgen modus vivendi en waar bü de juridische bijzonderheden vastgelegd worden voor maatschappijen en onderdanen van 't cene land op ’t territorium van het an dere; en een tweede betreffende de uitvoe ring van vonnissen In civiele cn handelsza- ken. De onderhsndellngeh zullen binnenkort worden hervat, ten einde overeenstemming te vcrkrügen over nog twee conventies van economischen aard, welke reeds gedeelte- lük zün uitgewerkt en die waarschünlük wel zullen worden afgesloten. Het Lagerhuis behandelde de amende menten door het Hoogerhuis aangenomen inzake het ontwerp-münwet en verwierp met 250 tegen 220 stemmen een dezer amen dementen, waarbü de bepaling werd ge schrapt betreffende een districtshefflng voor het subsldleeren van den uitvoer van steenkool. De bepaling wordt dus weer op genomen. d. Zwarte Zee te Am- te en van Syre Genua naar Tripolis. Barcelona naar Tar- ca naar Antwe: AMBULANT, Hamburg. ANTJE, ma. ARY SCHEFFER. Havre. BARENDRECHT 4 Juni van VUMingen. Antwerpen naar Philadelphia. BATAVIER IV 4 Juni v.m. 7 uur 5 Rott. te Gravesend. DOROTHEA. Zs. 2 Juni van Kiel te Hamb. FRIESLAND 2 Juni van Rott o. d. Tyne. KATBNDRECHT Juni Memel n. Tuopss. LETO 3 Juni van Liverpool te Methll. MAASHAVEN 3 Juni Sierra. Leona gep„ Port Gentll naar Hamburg. PALMA, ms. 2 Juni van Hamb. n. PIONIER. Za 2 Juni van Neustadt tc Ham burg. RIKA ANNECHIENA. Zs. 2 Juni van Fol ding te Hamourg. STAD ZAANDAM 2 Juni van Rott. te Le Coubre. TRENT S Juni van Fredrlkshamn n. TYNE 3 Juni van HernOsand n. Rotterd. WLTA, ma 3 Juni van Aalborg te Holtenau. TILDUM 3 Juni van Gaboto te Portis Head. THEANO 4 Juni van Oublin te Belfast ZEEMEEUW, 3 Juni van Hamb. ZOSMA (thuisr.) 8 Juni van Colombo. JAVA—WXW IOXX-LIJ». SIMALOER. New York naar Java. 4 Juni te Port Said. zormDAiocBz iloyd. GAROET (ultr.) 4 Juni te Antwerpen. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 3 Juni nam. 12 uur Finisterre. INSULINDE (thuisr.) pass. 8 Juni nam. 4 n. Knap Guardaful. KERTOSONO (ultr.) 3 Juni te Sah'.ng. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 3 Juni 5 uur Ouessant KOTA TJANDL 4 Juni van Rott. naar Ham- PATRIA (ultr.i 8 Juni nam. 1 uur van Gi braltar. MOM. WB», BTOOMB. MAATSOMAPPW AGAMEMNON 3 Juni van Algiers n. Llssa- BACCHU3 3 Juni van W. Indl* te New York. BARNEVELD (thuisr.) pass. 8 Juni Aionn. FAUNA 4 Juni nam. van W. Indlë te Ha vre verw. ORESTES 4 Juni v. sterdam. POSEIDON 3 Juni Piraeus. STELLA 3 Juni van TELLUS 3 Juni van ragona. THESEUS 3 Juni vah Odense naar Danzig. KOM. MOLL. XAOTI». ORANIA (thuisr.) 8 Juni van Rio Janeiro. KOK. PAXBTVAAKT-883J StdORE. Rott naar Batvia, 8 Juni midd. 5 gr. KT Z. B. en 100 gr. 8T O.L. Rolt, naar Batavia, 8 Juni mirt en 77 gr, 84’ TÖMOHÓN. Rott. naar Batavia. 8 Juni nam. gr. 85’ N.B. en 84 gr. 45’ O. L. Rott. naar F PERSEUS. Japan-Rott, 3 Juni van Singa pore. STENTOR, Java-Amst. 8 Juni van Padang. BMKETCO UJK. JONGE ANTHONY 3 Juni van Barcelona naar Port de Bouc. JONGE JOHANNA 3 Juni Rotterdam. KEDBKLAMDSCXB ■CnPEK. AALSUM 4 Juni Ouessant gep., Bahla Blaa- rerpen. Za 2 Juni van Aalborg 1 Juni van Londen te Dutnk. 2 Juni van Rott. De aartsbisschop van Tayna, mgr. Robin son. bezocht daarop Malta als apostolisch ge delegeerde en naar vernomen werd huldigde hü na zün onderzoek de meenlng dat de ge schillen tusschen de regeering en de kerke- lüke autoriteiten op Malta het best konden worden geregeld doof een definitief concor daat. Op 2 Juli schreef kardinaal Gasparri tuin Chilton, dat lord Strickland, de premier van Malta, geen ..persona grata” was voor den Heiligen Stoel; hü sloot er een afschrift bü ta van een brief aan den* aartsbisschop van Malta en den blsschop van Gozo. alsmede een memorandum, bevattende beschuldigingen nopens bet leiden der Maltezer zaken door lord Strickland In een verklartag. daarop door Chilton op S Augustus aan Gasparri overhandigd, werd er over geklaagd dat de H. Stoel tatusschen de onderhandelingen over een concordaat ■onder waarschuwing of uitlegging had af- gebroken, het hoofd eener verantwoordelüke regeering In een Britsche kolonie een persona non grata had genoemd. Instructies had uit gevaardigd aan het Maltezer episcopaat om dit uit te noodlgen tegenstand te bieden aan de regeering en het Maltezer ministerie had beschuldigd van burgerlüke tyrannie en gods dienstvervolging. Voorts werd er over ge klaagd dat het Vaticaan door een dergelijk optreden had gepraejudlcieerd juist op die kwesties tot onderzoek waarvan de apostoli sche gedelegeerde op verdoek der Britsche regeering naar Malta was gezonden. In een document, gedagteekend 12 Februari van dit jaar, stemden lord Strickland en de Maltezer ministers er ta toe, na hun erken- telüke waardeertng te hebben geuit over het voornemen der regeering om over een con cordaat met het Vaticaan te onderhandelen, om rich te verbinden hun aannangers te weerhouden van uitdagende uitlngei, tüdens de toen naderende verkiezingen. Het Vaticaan weigerde evenwel ta ruil Instructies te geven aan de Maltezers geestelükheid om zich tü dens de verkiezing te onthouden van actieve deelneming aan de plaatselüke politiek en verklaarde dat er geen oncierhandelingen over een concordaat mogelük waren zoolang Strickland aan het bewind bleef. In telegrammen van den gouverneur van Malta. Sir John Ducane. aan den minister van koloniën, lord Passfield, gedurende April en Mei gezonden, werd meegedeeld dat er zich tal van gevallen hadden voorgedaan dat priesters.aan biechtelingen hadden gevraagd of zü voornemens waren vóór de constltutlo- neele partü <de partü van lord Strickland) te stemmen en dat. als het antwooro bevestigend was. absolutie werd geweigerd. Er werden be paalde gevallen genoemd van weigering van absolutie, terwül het in een herderlüken brief van de bisschoppen van Malta en Gozo tot een ernstige zonde werd verklaard op Strick land en zün candldaten te stemmen. De Britsche regeering protesteerde met na druk bü het Vaticaan tegen den heroerlüken brief en een hervatting der onderhandelingen werd afhankelük gemaakt van de Intrekking gen. kon zün redder züp. slechts wilde. Blücber zou den gevreesden uitvoerder van de wrakplannen der geheime sekte gaan bazoeken en hem alles bekennet*. Misschien was bü om te koopen door bet van eer. groote som. Want hü slechts de geldkist op vüf geschat. er moet nog meer voorui-zicht al had I mlllioen zün. Maar hoe den schat te herkrijgen? Dat scheen tamelük eenvoudig. Men zou het vermogen der prinses als los prijs vragen voor René. Doch waar dien dulvelsch handlgen Jan te vinden, kwam het weer ta Blücher’s hoofd op. Er. hoe hem zoon zaak voor te stellen? Neen, de onderneming ging met ernstige moeilijkheden gepaard. cher toch, dat Jan niet ta staat was tot een lage handelwüze. Hü heeft beloofd niets bekend te zullen makenen hü liegt nimmer, troostte de kasteelheer zich. Vaa dien kant gerustgesteld begon hoop ta hem te herleven. Nog drie weken was hü van den talen vervaldag verwijderd, die drie ken bleven hem nog de plechtig beloofde schatten veren, maar wat te doen? Weer begon hü met groote passen het vertrek op en neer te loopen. Ja. Kauf mann. die hem om het leven moest bren- vaardigden in het z*art verschenen. ült naam van alle parlementaire partyen sprak oe afgevaardigde, graaf Apponyl. die zün rede begon met er op te wijzen, dat alle wetten die volgens het verdrag van Trianon in de Hongaarsche wetgeving moesten wor den opgenomen, in een rouwrand moeten worden geplaatst Het, verdrag van Trianon was volgens spr aan Hongarije opgedrongen Hongarije heeft dit lot niet verdiend. Het is tegen zün wil door tragische omstandigheden in den oorlog betrokken. De grootste onrecht vaardigheid van het vredesverdrag is het los scheuren van 3'4 mlllioen Hongaarsche on derdanen. Tenslotte noemde graaf Apponyi het verdrag van Trianon de zwartste blad- züde uit de wereldgeschiedenis. Voor de soclaal-democraten Verklaarde de afgevaardigde Farkas dat de sociaal-demo- craten steeds tegen den oorlog waren en dat de Hongaarsche sociaal-democraten een her ziening van het verdrag goedkeuren, welke echter zonder oorlogsmiddelen moet worden verwezenlükt. Lord Rothermere schrüft in een artikel dat met een kleine grenswüziglng het mo- gelük zal zün om alle tn Ts.lecho-Slowateüe, Roemenië en Zuld-Slavië wonende Honga ren weer bü het vaderland in te’ lüven Zoolang het on récht aan Hongarije niet is goedgemaakt, schrijft hü. zal geen duur- vrede eeh raieloozen angst. Bleek als de dood zocht hü naar een uitweg om aan de wraak van Melnbloch te ontkomen. De gedachte aan Kaufmann, den vree- relljken, onverblddelüken Kaufmann, ver lamde hem. Verloren, veroordeeld, zoovele neming schipbreuk. Hü vroeg zich zelfs at of het wel wer- kelijk de bekende Jan was, die de juwee- len bü hem had weggenomen. of wel licht een wezen uit de andere wereld. En hü. die vroeger de geruchten over spookgeschiedenissen verspreid had om vrüer te kunnen handelen, onderging nu op zün beurt een geheimzinnige vrees. Hü zag zich nog op het bed van den vermoorden graf uitgestrekt aan handen en voeten gebonden en onmachtig zich te verdedigen of hul, had hü alles weer moeten brengen om te laten vermoeden nachtelük gebeuren. En dan die brieven, welke de huis knecht meegenomen bad. Daar lag zün- veroordeeling in besloten. Voortaan hing bü geheel af van dien geduchten tegen stander. Een woord van Jan, was doende om hem te vernietigen. Hü had echter vertrouwen knecht. Zeil verrader en metaeedige wist b A 7 n t< v j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2