A Burgerlijke Stand Alkmaar geldmacht BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAI> DONDERDAG 5 JUNI 1930 Neder!. Staatsloterij STADSNIEUWS or- sor Kerkconcert Grot)te Kerk BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE MARKTNIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS „Cultuur” van de A. V.iJR. O. EEN PETITIONNEMENT? VEILING-O VERZICHT PAARDENSPORT PROVINCIAAL NIEUWS VRAGEN BUS Hevige brand te Papendrecht HOOGF PPIIZFN Trekking van Donderdag 5 Joni VENHUIZEN Telegrafisch Weerbericht Echtelijk drama in het Paleis van Justitie te Parijs M.MTER XXLKMAAR MIENT26» Nederlandsche auto’s in Duitschland ANDIJK A. P. S. V.—A. R. C. 1—6 Z1JPE Vragen aan den raad De Eng^lsche Derby i ers r. Juni. aan ar le alsmede i- richting Mr. BEVERWIJK van te verknopen, partijen met gebreken Razzia op handelaars in blanke slavinnen de houding der niet een der ge- de tot voor aan van van Antje Worms- d. Deure vervolgd door de vloekers den W. R- de 18 in iw T- Aangevoerd t 4.02—4.12, 2. dat >U- ew. IET ur. ing bU 1N- ;na KROMMENIE. 4 Juni. Op de gehouden eiermarkt zijn aangevoerd 3850 stuks klp- eieren. welke verkocht werden voor X 4.7a aa f 5.25 per 100 stuks. Nos 2336. 3552. 8502 10935 en 166331 ieder f 1000 Nos 2733, 4526 10426 en 19180 leder f 400. Nos. 33. 1114. 9722 en 18812 ieder X 200. Nos 1704. 5196 6659 9525.. 12468, 14605, 17059. 20098 en 20862 ieder f 100. zegt dat hij rijn persoonlijke meening weergaf. De heer Dignum zegt niet goedvinden dat het schaal wordt uitgevoerd afwijzing van medewerking, maar een Te Papendrecht heeft in den afgeloopen nacht omstreeks half drie een hevige brand gewoed. In perceel Oostelnde 20. bewoond door de familie Bezemer brak, door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit. Het vuur greep snel om zich heen en tastte öok de belenden de perceelen B. 19 en B. 21 aan. De brand weer was met een motorspuit spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat de 3 hulzen afbrandden. De bewoner van perceel B. 21 kon slechts met moeite door een venster gered worden. De aangrenzende huizen bleven gespaard De 3 afgebrande huizen en de inboedels wa ren slechts gedeeltelijk verzekerd. N. V. Brandverzekering .Mij. „de Een dracht” De algemeene vergadering van aandeelhouders werd gehouden in het lokaal van den heer K Schipper. Op deze verga dering werden behandeld statutenwijziging, het verlengen van den duur van het genoot schap na eindiging op 15 Maart 1930. Op deze vergadering waren aanwezig 24 aan deelhouders met 136 aandeelen. kunnende uitbrengen 41 stemmen. De voorzitter, de Edelachtb. heer J Zyp Kz., opende de vergadering, heette allen PARIJS, 4 Juni. Een opzienbarend drama heeft zich gisteren in het Parjjsche Palais de Justice afgespeeld. Een jong echtpaar was voor den vrederechter versclfenen om echt scheiding te verkrijgen. De vrederechter deed de gebruikelijke poging om de echtgenooten te verzoenen, welke poging echter op niets uitliep. De 29-jarige man verliet het eerst het vertrek. Toen de vrouw eenlgen tijd later vertrok, vloog de man, met een revolver ge wapend. op haar af. Er volgde een wilde jacht door de gangen van het Paleis van Justitie. Eindelijk haalde de man de vrouw in en loste vier schoten. Door vier kogels door boord stortte de vrouw neer. Terwijl toege schoten beambten zich met de vrouw bezig hielden, schoot de man zich door liet hoofd. In levensgevaarlijken toestand zi.n beiden naar een ziekenhuis overgebracht. Vr.: Is de Raadhuiskelder in s Herto- •enbosch Zondags geopend? - Antw.; Voor zoover ons bekend is, wel. kant, terwlil voor goede soort veel kooplust bestond met behoorlijke prijzen. Naast de groote aanvoeren aardbeien als glasproduct kwamen ook de afgeloopen week de eerste van den kouden grond, waarvan bij aanhoudend gunstig weer de volgende week zeker beduidende aanvoeren kunnen w'orden Zooals bekend mag worden ondersteld, is van de zijde vai den A. N. W. B. Toeristen bond voor Nederiand bij de bevoegde autori teiten meermalen aangedrongen op een rege ling, waarbij Nederlandsche automobielen en motorrijwielen voor een kort bezoek aan Duitschland worden vrijgestelG van de Duit- sche Wegenbelast int. t.Steuerkarte”). Naar wij thans van de grens vernemen, is daar mededeeling ontvangen dat deze be lasting vanaf 1 Juni JJ. niet meer verschul digd Is voor auto’s en motorrijwielen die niet langer dan 14 dagen achtereen in Duitsch land z jen vertoeven. Of hiermede ook een regeling gepaard zal gaan, welke voor Duttsche auto’s in Holland denzelfden vrij dom van belasting geeft, is niet bekend ge maakt. ENKHUIZEN. 4 Juni Vischmarkt. Aan gevoerd door 64 vaartuigen ”050 K.G. netten ansjovis f 0.320.33*4, met een vangst van 40 tot 354 KG per vaartuig. Door 25 span kuilvisschers 32843 K.G kuilansjovis f 0.18*4 f 0.24 per K.G. Door 20 vaartuigen 563 pond paling f 0 320.40 per pond. Noteenng ..Bloemenlust” Anemonen f 0.200 80; Campanula f 1.10, Lathyrus f 0.501.00; Pyrethrum (dubbel) f 0.100.90; rozen: Haedly t 34.50; Kaiserin f 3.50; Co- lumbig t 2.504.00 per 100 stuks. BE V ekWIJK. 4 Juni. ..Kennemerland” Spinazie f 0 40—0 95 per kist sla f 0.02—0.05 per stuk; postelein f 0.250.60 per kist; as perge. dik wit f 0.40—055. dik blauw f 030— f 0.40. dun wit f 0.120.24; rabarber le soort f 0.03. 2e soort f 0 01; wortelen f 0.12—0.22; selderie f 0.05—0.07; peterselie f 0.04; radijs t 0.020 04, alles per bos; bloemkool, le soort f 0.080.12. 2e sport f 0.07 per stuk; dikke boonen f 0.08 per;K.G.; aardbeien f 0.30—0.50 per doosje. tl SCHAGEN. 5 Juni 1930. Veemarkt. 20 - paarden f 200—425. 22 Geldekoeien f 200— 350. 51 Vette koeien f 250500. 12 Kalikoeien f 200425. 2 Pinken. 103 Nuchtere kalveren f 15—30 114 Overhouders f 40; 447 Lammeren 18— 27; 4 Bokken en Geiten 1218; 22 Var kens (magere) 34—36; 70 idem (vette) p. KG. 0 600.66; 137 Biggen 2028; 2* Konijnen; 32 Kippen 0,75—2.00; Hanen 0.15—0.75; 26 K.G. Boter 1.40—1.65 SCHAGEN, 5 Juni. Eierveiling. -149 945 kipeieren. bruine f 4.50—4.70, witte f 4—4.40, Geboren; Maart je. d. van Hendrik Scher mer en Adriaantje Hop; Christine, d. van Pieter Rem en Dieuwertje Bok; Dieuwertje, d. van Jan Koster en Maart je Groot; Her man. z. van Hermanus Scholten en Bar bara van Tol; Henny Wigerina, d. van Jan Visser en Flntsje Bos. Getrouwd: Johann Bernhard Hanns en Theodora Johanna Cr tharina van der Mee. BUENOS AIRES, 4 Juni. De politie te Buenos Aires is er. mede dank zij inter nationale naspvrtngen en aanwijzingen, in geslaagd, by een razzia vyftxg handelaar! in meisjes en '.lar-ke slavinnen te arresteeren Een onderzoek is inge .-jd. dat waarschijn lijk tot meerdere arrestaties zal leiden. voorzitter mag opmaken niet anti-wegenverbetering dun blame 1427, idl blauw dik blank 2530. ld. blauw 27. Rhabarber parragon 4. Hoogste barometerstand 7743 te Stettin. Laagste barometerstand 745.0 te Janmayen. Verwachting Zwakke tot matigen. Ooste lijke tot ZuidoostelUken wind, helder tot licht bewolkt, droog, warm. welkom ,en gaf in het kort weer het doel dezer vergadering. De notulen, voorgelezen door den heer G Grand lek. secretaris, wer den onder applaus goedgekeurd en mocht deze heer een woord van dank ontvangen voor de nauwkeurige en uitgebreide notulee- ring. Vervolgens wenden door den voorzitter de - concept-statuten voorgelezen, die door den Weled. heer Notaris Koeman waren in orde gebracht volgens de nieuwe wet op de N V. en in overeenstemming met afgevaardigden van de Ph Br A 30. Deze statuten werden ongewijzigd vastgesteld en werd aan het bestuur de machtiging gegeven in overleg met genoemden notaris de Kon goedkeuring aan te vragen. De rondvraag leverde geen bijzonders op. waarna de voorzitter de ver gadering sloot. Als moeder ziek is Dikwijls is door de huismoeders, welke geen andere vrouwelyke hulp hadden in dagen van ziekte de wensch geuit iemand ter beschikking te hebben, die in zulke dagen de noodzakelijke hulseiyke bezigheid kon verrichten. Ook op de jongste vergadering van het Witte Kruis was deze wensch geuit. Naar aanleiding daarvan werd door deze organisatie een vergadering gehou den. waarin door een speekster van elders theoretisch en practisch met huisverzor ging op de hoogte, dit onderwerp werd be sproken. Men wil vaste krachten aanstel len bijv een wykzuster, welke in het door ziekte getroffen gezin, hulp verleent. Mocht de zaak opgang maken, dan zou al spoedig een kracht niet voldoende zijn. De organi satie zou moeten uitgaan van een piaatseiyk bureau. De kosten voor één dbg hulp voor hen, die middelmatige inkomens genieten, werden bepaald op f 1.50 a f 2 per. dag. Voor hn. die deze kosten niet konden dragen zou een suppletlefonds aanvullend kunnen wer ken. De benoodigde gelden zullen gevonden moeten worden uit vrijwillige bijdragen en subsidies. Een comité, bestaande uit de dames Groot (echtgenoote van den burgemeester) Brink. Biyer, Scheer. Prins en Zuster Schui- temaker wen^ gevormd, dat zal trachten de zaak in goede banen te leiden. Ongeveer een 50-tal dames waren ter vergadering aanwe zig. Door algemeene samenwerking kan hier in een groote behoefte vóórzien worden. U kunt het dus werk op kleine en het dus geen af wachten wat er verder gebeuren zal betee- kent. Hij biyft van meening. dat het niet opgaat de lasten langer van zich af te schuiven, en de wegen niet tot den Polder behooren. De gemeente heeft al eenige zeggenschap over wegen. Voorzitter zegt nogmaals dat hij niet te gen het gesprokene van den heer Dignum Ingaat, maar wel tegen de manier van uit voering. De heer Nannis zegt dat hij verschillende malen by de behandeling der 'Öegrooting heeft voorgesteld den polder inzake onder houd der wegen tegemoet te komen. In 1927 heeft hij het voorstel gedaan, om de 25 te verhoogen tot 40 By dit voor stel mocht hy van den heer Kooy byval ondervinden, terwyi meerdere leden met het voorstel accoord gir^gen. Maar de Polder heeft er nooit gebruik van willen maken, ook niet van 25 Spr. hoopte, gezien het nieuwe bloed dat in het Polderbestuur zit- ting zal nemen, er meer samenwerking tus- schen Polder en Gemeente zal komen. (Wordt vervolgd). benoodigc en naar gelang de noodzakeUjk- heid van onderhoud. 4. De wegenverbetering i.c. het wegteren en de voorbereidende werken daarvan, aan zich te houden, zonder inmenging van an deren B. en W. stellen voor geen subsidie te ver- leenen: le. omdat het gemeentebestuur geen medezeggingschap zal krijgen; 2e omdat zij zich niet kunnen vereenlgen met de wijze van uitvoering van het werk; 3e. omdat het. door het Polderbestuur beschikbaar gestelde bedrag van slechts f 6000 voor het buitenge woon groot wegennet onvoldoende moet wor den geacht, om iets van beteekenls te kun nen doen. Wellicht is de voorgenomen ver betering meer als een proef te beschouwen. B en p W. meenen echter dat de tijd van proefnemingen voorbij is. De heer Dignum gelooft wel dat B. en W. voldoende reden hebben voor dit voorstel, maar is nog niet overtuigd dat B. en W. voldoende redenen hebben om de subsidie te weigeren. Spr. is van meening dat het niet langer houdbaar is. dat het onderhoud van wegen by één categorie is ondergebracht. De wegen zyn. z.i. voor algemeen gebruik, en worden wel het meest gebruikt door men- schen die geen polderlasten betalen. Er rijn thans menschen die geen land hebben en wel 2 a 3 auto’s en geen cent aan wegenonder - houd bijdragen. Voorzitter zegt dat hu het gesprokene van den heer Dignum niet geheel zal tegen spreken. en er zelfs veel waarheid inzlt, maar dat het daarom toch niet gaat. Het polderbestuur wil voor verbetering der voor een 80 K M langen weg een druppel in een emmer water. De subsldie-aanvraag van f 6000 door den Polder is naar zyn mee ning de positie redden van het Polderbe stuur. Hij is van meehing, dat er maar wei nig voor kan gebeuren. En dan de manier waarop men de zaak wil aanpakken, enz., enz De heer Dignum zegt, dat hy uit het ant woord van dat B. en zyn. Voorzitter zelen men: demagogie van de goedkoopste en ge- ▼aarlijkste sóórt. En wat kan er meer bereikt worden? Welke waarde is er aan zoo’n peti tionnement te hechten? Herinneren de sociaal-demokraten zich het A. V. R. O.-échec niet meer? AMSTERDAM, 4 Juni Amsterdamsche Aardappelpryzen Langendijker muizen 15 cent per kilo. Aanvoer 1 lading 310 H.L. AMSTERDAM. 5 Juni. Aardappelmarirt. Zeeuwsche bonte f P60 tot f 2.25; idem blauwe f 150 tot f 2 25: idem bravos f 1.50 tot f 1.80; idem redstar f 1 tot f 1.30 Malta Spring Langendijker muizen f 0.14 tot f 0.15; Drielingen f 0 10 tot f 0 12; Westlandscbe muizen f 0 13';.. NOORDSCHARWOUDE 5 Juni 1930 750 KG. Aardappelen: Bravo’s 0 80 2400 K.G. uien: Grove uien f 150; uien f 1.30 1.60 7600 K G Deensche Witte Kool 0.60— 0 80 HEM. 5 Juni. Zuider-Kogge. Bloemkool II f 5.50 tot f JI; II f 3 tot 5 50; UI f 1 tot f 2.50; Sla f 1 tot f 2 40; Wortelen t 6 50 tot f 12 20—Aardbeien I f 1 12 tot f 125; II f 0 60 tot f 0 96 per Kg.: Sla- boonen f 1.Q1 per Kg; Spinazie 5 tot 6; Scho- ter gr f 5.50 tot f 8: kleine f 4 70 tot f 5.50; Kriel f 2 tot f 2.50 BOVENKARSPEL, 4 Juni De Tuinbouw Aardappelen gr. M 650—1.90; kl. M. 3.60 —4 20; Kriel 2 20—2 50: Bloemkool I 6.10— 8 60; idem II 440—560: idem III 130—2.60 per 100 stuks. WOGNUM De Volharding Tomaten f 0.40; sla f 0.602.10, aanvoer 9000 krop, Slaboonen f 0.860.97; wortelen f 6.9012; Bloemkool f 0.060.15; Aardbeien f 0.39 1.15; Komkommers t 0.1112; rabarber f 0.03 pei* bos VOLENDAM werden 390.000 brengen willen zij hun op de regeering beproeven en willen zij toonen. dat de bevrediging van het eigen zinnetje hun voornamer is dan de zoo sterk gepropageerde cul tuur laten zjj hun gang gaan. Ditmaal zal de geldmacht falen, en zij kunnen zich slechts eeh stevigen finan- tieelen strop om den*rials slaan. De regeering zal niet wijken en komt de Phohl-zender te hervallen, dan krij gen de bijzondere omroepen de gelegen heid, zelf een Indischen zender te bou wen. De heeren zullen thans ervaren, dat men met geld niet alles vermag! Geslaagd Bij het dezer dagen gehouden examen Rekening-Courant Boekhouden, uit geschreven door het instituut ..Mercurlus” te Amsterdam slaagden onze plaatsgenoo- ten Jac. Kooiman Kz. en J. Kort, beiden leerlingen van den heer F de Boer, alhier. Burger!, stand Geboren: Petroneila, d. van A. Langereis en A. C Koppel. Ondertrouwd: Cornells Leyen en Dolf. Gerrit Mantel en Grietje bacher Getrouwd: Fr. Hoyers en A. Spoelstra. Overleden; Hermanla. d. van P J. Simons en P. v. Ettinges. Petrus van der Meer, ge huwd met Geertje Oude. Jan Zei, weduw naar van C Bootsman. Het was een verheugend verschynsei, dit concert een zeer goede belangstelling te treffen. De muzikale belangrijkheid het programma bestond in het brengen voor Alkmaar twee noviteiten nJ. werken van Anton Bruckner, en Brahms. Hiervoor kunnen we niet genoeg »rkenteiyk zyn, en dan is daarnaast een aantal welbeproefde en overbekende werken nog wel te aanvaarden. Het mannenkoor heeft den geheelen avond, uitgezonderd enkele scherpe vocalen in de forti, voortreffeiyk en muzikaal gezongen. De nummers van N H. Andriessen ..Nim- memacht’ en Psalm 84, werden met de noo- dlge ch4rme jn nuance uitgevoerd. Het be- kooriyke Indtsches Wiegelied, van H. Wes- seler. zal zeker door zeer veel toehoorders zyn gewaardeerd. Het hoogste punt van den avond vonden we in „Urn Mittemacht vin Anton Bruckner waarin de koorzang uitne mend was. Het slot van de ..Rhapsodle" van Johannes Brahms voor altsolo en mannen koor was van ontroerende schoonheid. De soliste mej. Annie Woud, altzangeres. heeft vooral in laatstgenoemd werk veel van haar zangkunst doen genieten, haar stem heeft een zeer groot klankvolume en is voor al in de lagere regionen prachtig getim- breerd. zooals men maar zelden zal hooren. Jan Couvée zorgde voor een artistieke en fyngevoelige klavier-begeleiding, zooals we dat van Hem gewend zyn. De zangeres was in de keuze van haar solo’s, aanvankelijk niet zeer gelukkig. de twee Aria’s van Hündel, bleken niet de ge- schikste muziek te zyn. om haar talenten volkomen te kunnen demonstreeren. wat wei het geval was in ..Non Credo" van Widor. waarvan ze een zeer hoogstaande en niet licht te vergeten vertolking heeft gegeven. De organist P A. v. Langen, toonde een kunstzinnigen smaak te bezitten door de keuze van o.a een Toccata van Widor, dit werk werd door hem mooi gespeeld, opval lend was de goede registratie in het midden gedeelte. In de; begeleiding van de zangeres was» het orgelspel soms iets te sterk. Het jongenskoor leek ons dezen keer niet zeer fortuiniyk, de oud-Nederlandsche liederen uit de 15e eeuw, hadden lets monotoon’s. we misten hier bezieling, ook veel scherpe voca len deden hier niet veel goeds. jTen slotte viel er wat den mannenzang be treft, veel te waardeeren in het laatste num- mer „L'orgue van Laurent de Rillé.” W. S. Nabetrachting De Huisviyttentoonstel- lingscommissie hield een nabetrachting. De financleele uitkomsten bleken bevredigend. Ook over het tngezondene was 't comité vol daan. Het acht het echter wel gewenscht, dat deelnemers aan een volgende tentoon stelling zich vooral toeleggen op het vervaar digen van gebruiksvoorwerpen, om het aan gename aan het nuttige te paren. Nog een viertal prijzen werden toegekend. n.I. de heeren Robbert, Franc de Kok. Jac. van Dokkum en Geertje Krul. Hierdoor steeg het eantal bekroningen tot 22. Zoo langzamerhand begint de verscheiden heid der producten zich -neer uit te breiden en verschynen de eerste zomervruchten ten toor.eeie. Zoo kwamen deze week naast flinke aan voeren van aardbeien ook de eerste dop erwten $ny- en spercieboonen. de laatste soorten weliswaar in beperkte mate, doch in elk geval beteekent de aanvoer dezer eerstelingen het wederom nabije seizoen. De handel die in het laatst der vorige week een gunstig verloop had en zich in het begin dezer week eveneens goed inzette, was- de laatste veiling van Woensdag iets iusteloozer. waardoor sommige artikelen in prijs sterk naar beneden Hepen. Het artikel bloemkool werd door deze lus teloosheid wel het sterkst getroffen: waar nJ. onze vorige noteeringen voor eerste soort nog tot ruim 20 cent konden halen, daalden hiervan op Woensdag 4 Juni de pryzen tot ongeveer de helft terug. Daar de meeste kassen thans geruimd zyn komt deze schadepost voorloopig nog niet tot groote bedragen. Rabarber moest het de laatste veiling eveneens danig ontgelden. Ten gevolge van de enorme aanvoeren bracht dit artikel het niet verder dan van t 2350 per 100 bos. De groote aanvoeren van asperges hadden minder invloed op de prijzen. De goede soor ten bleven behooriyk op prijs wisselend van 50—60 cent per bos terwijl mooi dik blauw goed varieerde van 4050 cent per bos. Bospeen bleef ondanks grooten aanvoer goed gevraagd en kwam iedere veiling nog voor eerste ^oort tot 20 cent, sommige par tijen zelfs tot 24 cent per bos. Postelein kwam met 1it warme weer in beduidende partyen naar voren, ook dit pro duct deelde in ruime mate in de prijsda ling voornamehjk wanneer de kwaliteit niet aan alle eischen kon voldoen. De pryzen lie pen dan ook vooral Woensdag sterk uiteen nJ. van 2550 cent per kist. Spinazie mits van goede soort is thans goed te verkoopen. partijen met gebreken sütan echter) aan den kant, zoodat van dit product steeds de meest uiteenloopende no teeringen uitkomen. Hetzelfde geldt ook nog steeds voor het artikel sla. Aangetaste partijen met rand af andere afwijkingen bleven aan den lagen Voor een vry talrijk publiek heeft Dinsdag avond op het A. R. C.-terrein bovengenoemde vrlendschappeiyke ontmoeting plaats gehad, die in een groote overwinning voor de A. R. C. is geëindigd. Deze zou niet zoo groo. zyn geweest, als de A. P. 8. V.-keeper Ekkel van de partu was geweest, doch nu debuteerde hier een invaUer. waard x>r de score voor de rust tot 51 in het voordeel van A. R. C. was opge voerd. Na de rust had de rechtsback Verbaan on der de lat plaats genomen en heeft waarlijk keurig werk geleverd. Zyn coUega aan de andere zyde van het veld was ook in top-vorm en heeft menlgen gevaarlijken bal weten te stoppen. Over het algemeen was A R.C. veel vlug ger dan onze politiemannen. Vooral het toeloopen en zich opstellen van laatstge noemden laat nog veel te wenschen over. Als hierin nog verbetering wordt gebracht i zijn we weer 'n stap in de goede richting. By A.R.C. hebben we meerdere malen goe de staaltjes van voetbalsport kunnen aan schouwen. doch het telkens naar rechts over geven van den bal. was o.L een tactische fout. Hiermede wHlen wc geenszins afbreuk doen aan den rechtervleugel, maar de Un- kervleugel was vrijer in zyn bewegingen. Scheidsrechter Peper leidde over het alge meen goed. Het advies van den Radloraad inzake de verdeeling van den Phohl-zendtijd is niet naar genoegen van de Phohi-dlrec- tie. pies dreigt zij met stopzetting van den Indischen zender! Heel radicaal! En de A.VR.O.-maniakken, met den heer Vogt als woordvoerder, en de heele liberale pers juichen deze heldendaad geweldig toe. Vooral de „Nieuwe Amhemsche Cou rant” is in de wolken en vol bewonde ring voor zóóveel moed: „Met mannen als Van Aalst, Hummel, De Kok, Ter Kulle en Philips valt niet te spotten. Zij hebben de regeering nu het mes op de keel gezet. De regeering heeft het er naar gemaakt” aldus het liberale Arnhemsche orgaan. W i J kunnen voor Phohi-commlssarissen Hjke bewondering hebben. Ook wij hebben ernstige bezwaren te gen bedoeld advies van den Radloraad, en onzerzijds zal men ook graag alle mogeHjke middelen aangrijpen om van de .regeering een andere verdeeling van den Indischen zendtijd te verkrijgen dan door den. Radloraad wordt vóorge- stefd. Het middel echter, dat de Phohi-com missarissen trachten aan te wenden en dat door A.VR.O. en liberale pers zoo uitbundig wordt toegejuicht, deugt ten eenenmale niet. Het is op zichzelf heel onbehoorlijk en.het biedt niet de minste kans op succes. Het getuigt van eert liberale verwa tenheid, welke meent met de macht van het geld alles te kunnen afdwingen, dc wettige regeering te kunnen opzij drin gen en te kunnen ringelooren. Het getuigt van een mentaliteit, welke de zoo hooggeroemde cultuur grii opoffert, als men z’n zin niet krijgt. De heeren zijn echter zeer naïef, als zij meenen, dat zij door middel van hun dreigement iets kunnen bereiken. Regeering en volksvertegenwoordi gers laten zich in de radio-aangelegen- heid (dat is nu toch wel genoegzaam gebleken) niet intimideeren, noch ook van den eenmaal ingeslagen weg afdu wen en een dreigement als dat "van Phohi-commissarissen kan slechts gevolg hebben, dat regeering en volksvertegenwoordiging, alsmede de bijzondere omroepen zich nóg schrap per zetten. Willen de heeren hun dreigement tot uitvoering geldmacht Dadelijk na het bekend worden van het door Minister Deckers ingediende plan tot uitbreiding van de oorlogs vloot, stak in de socialistische pers een storm van verontwaardiging op over dit voorstel, dat nog veel verder zou gaan en veel meer financieele offers zou eischen dan de indertijd verworpen Vlootwet. Afgezien van de wijze, waarop de campagne met valsche en foutieve voorstellingen werd ontketend, kun nen wij ons van voorstanders van een zijdige nationale ontwapening, als de Hollandsche sociaal-demokraten nu eenmaal zijn, voorstellen, dat zij zich met hand en tand tegen het aanhangig gemaakte plan trachten te verzetten. Bedenkelijk echter vinden wij het. wanneer zij zooals in de bedoeling der besturen van 8. D- A. P. en N. V. V schijnt te liggen hierbij hun toe vlucht willen nemen tot het organisee- ren van een volkspetitionnement. Daarvoor leent zich toch allerminst een voorstel tot vlootuitbreiding. Bij dit vraagstuk doen zich zoovele en zoo ver scheidene kwesties voor, dat alleen een rustige en gedegen bestudeering dege nen, die in deze een beslissing hebben te nemen, in staat stelt, uit eindelijk de juiste houding aan te nemen. Het gaat niet aan. door middel van een petitionnement uitspraak te laten doen door het volk, dat maar al te zeer geneigd is, alleen rekening te houden met gevoelsargumenten, waarbij het verstand niet of niet voldoende aan het woord wordt gelaten. Zetten de S- D. A. P. en het N. V. V hun voornemen dan ook door, dan aar- wij niet, dit demagogie te noe- Men schrijft aan de ..Rotterdammer”; Mr. v. d. Deure sprak in zyn rede van j.l. Maandag met een enkel woord (geluk kig!) over de beruchte Radio-protestver? gadering van 24 Mei j.l. te Amsterdam en uitte de meening: Als uiting van cultuur en beschaving deze vergadering beschou wende, dan is het met die cultuur en be schaving toch bitter treurig gesteld. Mj. v. d. Deure had geluk! Wil men nog een bewys? In de „Enk. Courant" treffen we een verslag aan van een aldaar gehouden pro- lestvergadering. „Schoolkameraad v. d. Deure, Bram”, zoo luidt een der opschriften in bedoeld verslag. En dan verder: „De heer Kool (Venhuizen) gaat in zyn herinnering terug naar 1902. toen hij nog op de H B S. te Enkhuizen zat, tegeiyk met Bram v. d. Deure (gelach). Bram pro beerde hem het vloeken af te leeren, maar dat is hem niet gelukt. En nu probeert Bram de Avro te drukken, maar ook dat zal hem niet lukken (daverend applaus). ,.zy die opbouwend werk leveren, biyven lang in de harten leven. Maar Bram „(Een stem: Is al dood). ,.wy, Enkulzers, zyn verplicht goed te maken, wat de Enkhuizer Bram v. d. Deure heeft vernietigd! (daverend applaus en ge stamp.)” Met recht mocht mr. v. d. Deure zefegen dat het met de cultuur en beschaving by sommige Avro menschen „toch bitter treu rig” gesteld is! Gemeenteraad Vergadering van den raad dezer gemeente van 3 Juni. Tegenwoor dig waren aUe leden. Na de opening werd allereerst voorlezing gedaan van het verslag over 1929 van de Handels-Winter-avondschool te Schagen. Daarna medegedeeld, dat de notulen van de vorige vergadering nog niet kunnen worden vastgesteld. Dat by de door B. en W. ge houden aanbesteding voor den verbouw der O. L. school te Petten de heer D. de Leeuw te St. Maartensbrug met f 4115 de laagste inschryver was, en aan hem het werk is ge gund. Dat door Ged. Staten de volgende beslui ten zyn genomen ingevolge de Wet tot rege ling van de financleele verhouding tusschen Ryk en de gemeente. Uitgekeerd zal worden voor gewoon politie, onderwys enz. f 169 553.23. De opbrengst aan gemeentelyke inkomstenbelasting zal bedra gen f 72 174.42. B. en W. stellen voor om geen gebruik te maken van het recht van beroep. Met alge meene stemmen werd dit voorstel goedge vonden. Aan den heer J. Vriendjes werd op voor stel van B. en W. geen ontheffing in den hondenbelasting toegestaan. Op twee andere verzoeken werd een half jaar ontheffing ver leend. Ingekomen het verslag over 1929 van het ling. Dit verslag zal by de leden circuleeren. Wyziging van de gemeentebegrooting. dienst 1929. Op voorstel van B. en W aldus vastgesteld. Aan ontvangsten f 14978.59. uit gaven f 17865.97, onvoorzien f 288738. Een suppl. begrooting voor de voormalige gemeente Petten op, f 745952. Het presentiegeld voor de leden van het stembureau van de voormalige gemeente Petten over 1929 werd vastgesteld op f 5 per zitting. Vaststelling van het vermenlgvuldigings- cyier voor de gemeentelyke inkomstenbelas ting voor het belastingjaar 1930 31. B. en W. stelden volgens de agenda voor, het vermenigvuldigingscyfer voor het belas tingjaar 19301931 te bepalen op 1.7. vorig jaar 15. Gezien echter de rekening 1929 Ver- moedelyk zal sluiten met een batig saldo zijn B. en W. thans van meening. het cyfer te kunnen verlagen van 1.7 op 1.6 en stellen voor het saldo tot een bedrag van f 4000 -k i 5050 over te schrijven op den dienst 1930. Na eenige bespreking werd het vermenig vuldigingscyfer met algemeene stemmen op 1.6 vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Dykgraaf en Heemraden van het Waterschap zype en Hazepolder, houdende verzoek om een subsi die van f 6000 toe te kennen ten behoeve van het teren van wegen Blykens ingewonnen inlichtingen van Dyk- graaf en Heemraden is door Hoofdingelan den van het Waterschap zype en Hazepol- der in de vergadering van 14 April 1930 het volgende besloten 1. Dit jaar de Schagerbrug van den West- Frlescheduk tot de Groote Sloot, na verwy- dering van het paardenpad, onder profiel te brengen en met een basaltlaag van 3 e.M. dikte te bedekken, om het volgend jaar dit gedeelte te teren, verder dit jaar een ge deelte van den weg loopende langs de Oost zij .de van de Groote Sloot vanaf Schager brug in de richting van de Kelmmersbrug te teren met behoud van het paardenpad tot een bedrag van. f 3000. 2. Het gedeelte van den Schagerbrug hier voor bedoeld in het najaar van gemelde ba saltlaag te voorzien en den weg loopende langs de Oostzijde van de Groote Slot vóór de maand November te teren. 3. Het te teren gedeelte goed te onder houden met de middelen voor dat onderhoud torn Pasha. doch dit paard zag zich spoedig gepasseerd door Silver Flare, dat by de 2000- guineas-race op het laatst nog door Diollte was geklopt. Dan schiet echter Iliad naar voren, een der fraaiste looppaarden. Dan komt de groote verrassing, plotseling komt de outsider Blenheim naar voren, rijder Dawson en wint tenslotte. Tweede Iliad, ter- wyi Diollte als derde aan het eindpunt kwam. Vier Silver Flare. De noteeringen waren resp. 100 6, 52 Iliad. 25/1 en Silver Flare 100 8. Jockey Wragg. de ryder van Blenheim, werd geestdriftig toegejuicht. De tijd van den winnaar was 2 min. 381 5 sec., welke tyd niet byzonder vlug is. 4 Juni 1930 eenoeieren 2100 witte kipeieren 4.J0, 1900 bruine Kip eieren 4.75. HEILOO, 4 Juni 1930 Exportveiling „St. Willibrordus’ Aardbeien vroege 0.21 0.34 per doekje, idem vroege 0.4»057 per popo. Rhabarber 0.15-^-0 45, Wortelen 1.20 —l al) per 10 bos, Spinazié 0.100 28 per kistje. Kropsla 0.60—2.10, Bloemkool, soort 9.8012.90. Idem, 2e soort 4.10820 per 100, Asperges, dm wit 0 4»0 56. Idem, dik blauw 0530.42, Idem, dun wit 0.18 027. Idem, dun blauw 0 12—0.17 per bos. BEVERWIJK 4 Juni Coop Tuinbouw Vruë Groenten- en Fruitveiling W. A. As perges dik blank 4050. id. blauw 2532, 12—13 kort 22—27 k id. reuzen 24, id. champagne 56, tadus 45, raapste len 12S, worteltjes 1420, prei 23, pieterselie 35, seldery 45, per bos. Bloemkool 1015 en 49. sia 14, poste lein 6—3. spiïiazie 912yJ, aardbeien 80 125 per K.G.. sia 1595. postelein 3040, spinazie 1550. zwing 1012, per kist. BEVERWIJK 4 Juni Bloemenveiling ,,’t Centrum” Gladiolen 58, Irissen 30125. Anjers 4050, idv. bloemen v. Lathrus 832, Koomblo emen4ö55, Ranonkels 25 45. Anemonen 5—15, Pioenen 26. Papa vers 2—3, Pyrethrum 80--90, Leeuwenoek 1.602.30 per 100, Lelies per tak 511, id. per kelk 68, Hortensia's 2555 p. pot. s HERTOGENBOSCH, 4 Juni 1930 Op de markt van heden waren aangevoerd 2514 stuks: 892 stuks hoornvee. 1304 biggen, 123 zeugen 123 zeugen, 123 schapen-lamineren, 82 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalikoeien 220370 p. st.; Kalfvaarzen 205335 p. st.; Magere ossen en koeien 155310 p. sL; Vette ossen en koeien, le kw.. 059 p. pond, 2e kw. 051 p pond; Pinken 130196 p. st.; Zeugen 110150 p. st.; Biggen 2.25 2.75 per week; Schapen 2535 p. st.; Lam meren 1422 p. stuk. Vet vee met stroeven handel, prijshoudend. Kalfvee flauwer en dalende prijzen. Jong fokvee en weidevee stug, duren handel. Scha pen, zeugen en biggen traag met lagere prij zen. MAASTRICHT. 4 Juni. Botermyn. Aan voer 159 800 K.G. Hoogste prijs 1.58, mid- denprus 150. laagste prys 1.37. TER AAR. 3 Juni 1930 R K. Tuinders- vereen. St. Phocas. Peulen 2.40250; Sny- boonen 6.206.80; Doppers 5806.40 p. 10 K.G.; Aardbeien 617 cent per doosje. ALKMAAR. 4 Juni. Aardappelen f 1150 f 15 30 per 100 K.G.; aardbeien f 0.19—0.2» per doosje; andyvie f 1504.30 per 100 stuks; asperges f 4147 per 100 bos; bloemkool, le soort f 714, 2e soort f 37 per 100 stuks; doperwten f 26 per 100 pond .kropsla f 0.50— f 3.60 per 100 stuks; prei f 4.40 per 100 bos: postelein t 0.10031 per bakje; peulen f 27 per 100 pond; rabarber f 1406.10; radijs f 3.304.20; selderie f 1502.40. alles per 100 bos; spinazie f 0.140 36 per bakje; snU- boonen f 46 per 100 pond; dubbele spersle- boonen f 41 per 100 pond: tomaten. A f 26.10. B f 26.30. C f 82, per 100 pond; wortelen f 7.15 per 100 bos. He*, raadslid Keesom heeft aan den voor zitter van den Raad het verzoek gericht, in de eerstvolgende vergadering de volgende vragen te mogen stellen: 1. Hebben Burgemeester en Wethouders kennis genomen van het door de Regee ring by de Tweede Kamer der Staten- Generaal Ingediende wetsontwerp tot toe kenning var een renteloos voorschot uit 's Ryks schatkist ten behoeve van de in- der tramwegen van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend voor electrische beweegkracht Ir hoeverre is het B. en W. bekend, na electrificatie van evengenoemde traj eten, het traject PurmerendAlkmaar zal ore :n opgeheven? 3. Welke pogingen hebben B. en W. aangewen» om opheffing van dit traject te voorkomen er. wat zUn zy van plan te doen opdat een goede verbinding tusschen Alkmaar en Purmerend door de Schermer en door de Beemster tot stand kome. De belangstelling voor het groote Engelsche sportfestyn de Dert>y. die dit jaar minder zou zyn dan anders, trok gistermiddag we derom een ontzagiyke menigte naar Epsom, waar reeds voor den aanvang van de race de tribunes, het paddock en de terreinen zwart van de menschen waren. Het weer was opgeklaard en de gevallen regen had den grond krachtig gemaakt en in gunstige con ditie gebracht. De Konlng schynt wel weer geheel hersteld te zyn van zyn rheumattsche aandoening en met Koningin Mary was Z.M. in de Ko ningsloge verschenen. Daar bevonden zich ook de Prins van Wales, Prinses Mary en de Hertog van Gloucester. Het schouwspel van eik jaar speelde zich ook nu weer af. Het keuren der paarden, het wegen der jockeys en het voorryden der paarden langs de konlnkiyke loge en langs het paddock. Precies te drie uur was men gereed voor den start Het paard Silver Flare bleek ech ter nog al zenuwachtig. Etndeluk wist de jockey Elliott het dier rustig naar den start te leiden en zeven over drie werd het teeken lan vertrek gegeven Onmiddeliyk na den start viel het parcours uiteen en was weldra achter de eerste heuvels verdwenen, waar door het voor de groote menschenmassa rondom het veld niet mogelyk was den ren te volgen of na te gaan. Toen de voorste paarden weer verschenen werden Diollte en Rustom Pasha aan den kop ontdekt. Diollte, die by deze race sterk favoriet was, in eigen dom van Sir Hugo Hirst, gereden door jockey Ray. heeft onlangs de 2000-guineas-race ge wonnen. de noteermg van 5/2, een bewijs dat de wedders in Diollte vertrouwen stelde DioUte werd Mannenkoor ..Orpheus” Dir. Nico Hoogerwerf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5