J SNELDOOD C. O B. Koster Voor jaarscostumes 16de KATHOLIEKE WESTFRIESCHE LANDDAG PROVINCIAAL NIEUWS WESTWOUD *T ZAND Langestraat ZWAAG WAARLAND ’T VELD ST. PANCRAS OBDAM INGEZONDEN HOORN t I doodt beslist wandluizen en hun broedsel Flesschen a f 1. Magdalen enstraat I N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 ENKHUIZEN EGMOND-BINNEN ST. MAARTEN ANNA PAULOWNA ZIJDEWIND ASSENDELFT HOOGWOUD meel is en gevoerd gevoerd reeft de zijn, werken de is doch en d, van Jan Rooker infame beschaving ontwrichting reeds t en G. B. 1—itiMirf kan worden. V Koster 's Volkszaak HET „TIEN GULDEN-PLAN" VOOR DE STICHTING VAN HET R. K. PARTIJ BUREAU een verdruk- le doelt spr. op de kabel- plaatsing van drie lantaarns van van clusie, lijdt Zwemmen Naar wij vernemen wordt de zweminrichting van de afd. Anna Paulowna van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis", met ingang van 14 Juni aa. ooenresteld. Door Zijne Excellentie den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige W. G. Rupert vergunning verleend zijn herhalings oefeningen te vervullen bij het 18e regiment Infanterie hij moet daarvoor opkomen op 4 September 1930. Q)nze collectie is geheel compleet C^Cieuwste dessins Keuriè passende modellen t d I a g g h t t< n g h Bi te M te te tx d< graan ontnam, hongersnood en gebrek. landdag- te be- in Rusland ge- God waarin vcrnie- Burgerlijke Stand Mei 1930 Maria, l 1 1 1 1 l t s t 1 t 1 Ij d v< ti t< was, ver- Bouw Xandhuis je Aan den heer P. Tuin, aannemer alhier, is opgedragen de bouw van een landhuis met verbouw van een boeren plaats. voor rekening van den heer N. Kaan te Wieringerwaard. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Goed terecht gekomen Door een vracht rijder werd aangifte gedaan, dat uit zijn vrachtwagen werd vermist een pakje, inhou- dende een gouden slot van een collier. Het pakje bleek later in het bezit te zijn van ’n 4-jarigen jongen, wiens vader ’t pakje op het politiebureau bracht. De kleine jongen verklaarde het pakje te hebben gevonden. Mishandeling Tegen het vijftal personen, J. S.. O. E-, H. K.. C. M en D. B.. die Zondag een persoon, die de danszaal van Koopen had bezocht, ernstig hebben mishandeld, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Geslaagd Te Amsterdam slaagde voor het Mercuriusdlploma voor rekening-courant- boekhouder de heer Piet BruiJ.i. die de eerste leerling is van den in 1928 geependen cursus in dit vak aan de Chr. U. L. S. alhier. Ernstig bezeerd De koperslager M. M. had het ongeluk, dat de voorvork van het rijwiel, waarop hij met een flinke vaart reed, plotseling brak. De rijder bezeerde zich daar bij ernstig aan het gezicht en liep nog enkele kwetsuren op. voor onzen tijd de er. tweede les het is Huisman. 75 Jaar, weduwe van Pieter Baars, overleden te Alk maar; Jacoba Breed. 12 dagen, d. van Ja- oob Breed en Antje Herman. krachtige waarvan communist is te leeren; een O. BARNHOORN, Secr -Penn. van het Dr. Schaepman- fonds, Krine-Comlté Helder. Assendelft. 5 Juni 1930. Telegrammen Spreker deed hierna voorlezing van tele grammen aan Z. D. H. Mgr. J. D. 3. Aengenent en aan H. M. de Koningin. Nadat het Landdaglied was gezongen, door de ongeveer 900 aanwezigen, met bege leiding van het muziekkorps, werd de aan dacht gevraagd voor de R. K. Vrouwenbond De leden van den R. K. Diocesanen Vrouwenbond, afd. West- woud, zijn op hedenavond as. in de Oude Zusterschool tot het bij wonen eener algemeene vergadering bijeengeroepen. De agenda bevat o.m Bestuursvoorstel „De scheiding der beide parochies". Voetballen op straat Ofschoon reeds herhaalde malen werd gewaarschuwd, dat de voetbalsport op straat is verboden, en de bal .dan werd af genomen, waagde een viertal jongelui het toch om met een „volwassen" voetbal op den Bergerweg, die toch al ge vaarlijk is, te voetballen, ’t Gevolg is. dat zij zich hieromtrent op het Kantongerecht te Alkmaar zullen moeten verantwoorden. Muziek De fanfare „Eensgezindheid” zal op 2den Pinksterdag deelnemen aan het con cours, uitgeschreven door de Harmoniekapel der Koninklijke Papierfabrieken „De Een dracht" te Velsen, en uitkomen in de afd. Uitmuntendheid. Burgerlijke Stand van de maand Mei 1930 Goberen: Henricus Maria, z. van J. Tak en O. A. Bakker; Willem, z. van A. Roos en A. L de Boer; Arié z. van P. Slot en M. A. Modder. Jacoba,' d. van J. Breed en A Herman; Willem Jacob, z. van C. Jon-’ ker en 3. Giltjes; Trien, d. van 3. Rus en J. Visser; Martinus Jozef, z. van A. Klaver en B. Heijne. Ondertrouwd Tjaddinxrjjterpolder De rietschouw is bepaald voor dit waterschap op 10 Juni a.s., terwijl des avonds in café Pepping een ver kiezing zal plaats hebben van een bestuurs lid, ter voorziening Ui de vacature C. de Boer, die wegens verkoop van een deel zijner lan derijen zijn mandaat als zoodanig heeft ver loren. V 1 Burgerlijke Stand Geboren: Jeltje, d. van Klaas van der Bül en Lieuwkje Bijlsma; Jannetje, d. van Pieter Booy en Marie Emilie Martha Meier; Artfanna, d. van Jacob Wit en Elizabeth Geertruida Stapel; Grietje, d. van Hendrik Wiedijk en Sijtje Bakker. Ondertrouwd: Dorils Louwen en Alida Ma ria Beerse. Gehuwd: Rinke Troost en Anthonia Booy; Hendrik Hendrikse en Susanna Kloosterboer; Cornells Vjjzelaar en Maria Geertruida Ger ritsen; Klaas Snel en Grietje Stammes. Overleden: Jacobus de Graaff. 40 jaren, echtgenoot van Wilhelmina Woutering. Verbetering eener brug Naar wü uit be trouwbare bron vernemen, zal de smalle brug aan het einde der landerijen van D. Pancras, gelegen in den Weelweg, over welke brug reeds talloozemalen in vergaderingen Is ge klaagd en welke brug reeds in verschillende toonaarden is becrltiseerd. In den loop dezer zomer op kosten van de Banne Harenkarspel worden vernieuwd en verbreed, wat zeker voor de belanhebbenden een belangrijke ver betering zal teweeg brengen. Veiling De veilingen van groene kruis bessen zullen weer aanvangen. Voorloopig zullen zij lederen Maandag. Woensdag en Vrijdag, des middags 3 uur, in het veilings- gebouw worden gehouden. De eerste veiling zal gehouden worden op 11 Juni as. Er kwam scheiding tusschen Kerk Staat. De echte communisten elschten gemeen schappelijk bezit en toen men den boer zijn kwam de boerenopstand, welke nood gele nigd werd door Z. H. den Paus. Op het oogenblik is in Rusland de strijd tegen den boer nog In vollen gang. Het Is met de vrijheid in Rusland thans nog treuriger gesteld, dan onder het Czaren- rijk. -? Spr. citeert Mgr d’Herblgny en andere priester», die ooggetuigen waren van de gruwelijke toestanden is Rusland. Als 9/10 overdreven is, dan is 1/10 van al die gruwelen nog erg genoeg en spr. bidt God, dat hij ons daarvoor mag sparen. Spreker wil al die gruwelen niet opnoe men. doch wijst slechts op de godsdienst- bestrijding, waarvan bet bestaan niet ge- Openingsrede Na opening met den Christelijken Groet, herinnerde spreker er aan. dat dit de 16de Landdag was. en dat de belangstelling voor de Landdagen steeds toeneemt, onder alle rangen en standen. Het instituut van de Landdagen mag niet ten achter blijven als een gezamenlijke actie gevoerd moet worden of gezamenlijk gepro testeerd moet worden, zooals thans tegen den spot en hoon en het onrecht onzen geloofsgenooten in Rusland aangedaan. Wij bepalen ons niet tot een protest zonder meer, doch voegen daarbij een hartelijk ge bed, waarin wij vragen om de sjioedlge beêindigin' van deze geloofsvervolging. Laat de geloofsvervolging in Rusland voor ons een les zijn. Spreke- leidt daarna de beide sprekers in. ben welkom heetende op dezen Landdag. Spreker roept aller medewerking in, om een vruchtbare aandacht voor het te be- f handelen onderwerp. teerde Staten dezer provincie een bedrag van 135 rentegevend te beleggen, zijnde hét bedrag bij verkoop van den Oosterkam- 'permolen. b. Om een overeenkomst aan te gaan met de banne Oude Niedorp, waarbij in over eenstemming met een desbetreffend basluit van het Heemraadschap der Nledorper Kogge Strijkmolens, de jaarlijksche vergoe ding voor het onderhoud der kadijken langs raaksmaatboezem, zal worden verdubbeld in verhouding met de bijdrage volgens het be staande contract van 1843 en gebracht op 120 per jaar. e. Om de aanhangige sluisplannen voor loopig uit te stellen. Vervolgens werd namens de commissie, belast met het onderzoek der rekening over 1929, by monde van het lid P. Klaver een duidelijk en uitgebreid rapport uitgebracht, waarbij deze ten slotte voorstelde den pen ningmeester met een dankwoerd voor diens goed beheer te déchargeeren, wat door de vergadering werd bevestigd. De voorzitter bracht daarna dank aan de commissie en speciaal aan den heer Kla ver voor de bemoeiingen in deze betoond. Tot commissieleden belast met het on derzoek van de rekening over 1930 werden benoemd de heer Jac. van Wachendorff— van Rijn te Moerbeek. P. Dekker te Zwar- teweg en W. Goudsblom te Leijerpolder. De begrooting voor 1930 werd overeen komstig liaAr aanbieding vastgesteld op de daarbij genoemde bedragen, waarbij de las ten werden bepaald als volgt: Westerkam- pen 16 (18), Oosterkampen 19 (22) en Leuen 23 (24). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers geven de lasten aan over het vorig jaar. Aan het bestuur werd machtiging ver leend tot uitvoering der voorgenomen wer ken in eigen beheer. Bü rondvraag besprak de heer Goudsblom de vaargelegenheid binnen den polder, welke nog veel te wenschen overlaat, terwijl hij verzocht om het water niet beneden peil te laten afmalen, omdat dan in het geheel niet kan worden gevaren. De voorzitter zegt, dat het water zooveel mogelijk op peil zal worden gehouden en dat verzoeken om het in bepaalde tijden boven peil te mogen hebben niet meer wor den ingewilligd. De voorzitter sloot daarna de vergadering met een woord van dank voer de aange name samenwerking. Politie Verloren: Ben glas van een autolantaarn. Gevonden: een bruin lederen parteenonnals met eenig geld en een kop van een elertrieche lantaarn. Inlichtingen ter secretarie. Wie de Jongste Partijraadsvergadering heelt bijgewoond of het verslag daarvan In onze bladen heeft gelezen, zal ’t niet ont gaan zijn, dat èn in de beteekenisvolle rede voering van Dr. Nolens èn in de schitterende feestrede van Professor Dr. Van Rooy te be luisteren viel de noodzakelijkheid van een R. K. Partijbureau. Onze tegenwoordige Minister-President, Ruys de Beerenbrouck. hij heeft het reeds in 1929 voor de microfoon verklaard: ..Wil zonder een Partijbureau geen Kamerverkie zing tegemoet gaan” en de nieuwe voor zitter Van de R. K. Staatspartij heeft in zijn jongste interview pertinent beweerd, dat een partij als de onze zonder Partijbureau niet behoorlijk kan worden bestuurd. Een Partijbureau moet er dus komen; dat staat vast! De zeven ton, daarvoor noodig, zijn er ech ter nog niet! Er ontbreken nog 2% ton! Die moeten opgebracht worden door het „Tien gulden-plan”. In den kring Helder zijn door onderge- teekenden ruim 900 girobiljetten met circu laire verzonden aan alle maar denkbxre R- K- associaties. Die verzending ligt al ruim 3 weken achter ons. Hoeveel „tientjes” ondergeteekende heeft ontvangen? Nog niet verbijsterend veelgoed geteld 120. derhalve in totaal slechts f 1200.dat is nog geen 9 mille. Wij gelooven, dat er weer verscheidene secretarissen zijn die de enveloppe direct bü ontvangst goed hebben opgeborgen en er niet meer aan gedacht hebben. Mag ondergeteekende daarom het geheu gen dier heeren en dames eens opfrisschen en hun vriendelijk en dringend verzoeken spoe dig het „tientje" te storten op gironummer 135839? Wanneer ge allen het gevraagde bedrag opstuurt, dan komen we aan het geraamde bedrag en zal het Partijbestuur nog dit jaar kunnen overgaan tot het stichten van het hoogst noodzakelijke R. K. Partijbureau. Helpt dit grootsche werk door uw offer vaardigheid tot stand brengen. Ondergeteekende wacht op uw „tientjes" en verwacht e£_ vele. Bij voorbaak dank. De Pastoor van De Weere hield een korte slot-toespraak, waarin spr. de conclusies uit de beide redevoeringen trok, d- de tanddagbeaoekers de woorden in praktijk brengen en er levensnut mee doen. Cpr wekte de aanwezigen op om steun aan dv besturen van heht Landdag- comltè. opdat dit -t volgend Jaar weer lp staat z 1 zijn zoo’n dag te organlseeren. (Applaus). Met een enkel woord sloot de voorzitter Commandeur de bijeenkomst, waarna tot slot het „Aan U o Konlng der Eeuwen" werd gezongen. Teunls Paarlberg 23 jaar, te Warmenhuizen en Klasina Johanna Da- lenberg. 21 jaar; Cornells Hink, 25 jaar, te Noord-Scharwoude en Grietje Bleeker, 24 jaar. Getrouwd: Petrus Johannes Mulder en Alida Bleeker; Simon Konlng en Catharina Adriana Glasbergen. Overleden: G uurtje Vergadering van Stemgerechtigde Inge landen van den W. O. L. Polder Dinsdag vergaderden stemgerechtigde ingelanden vaw den W. O. L. Polder ten lokale van den heer G. Ligthart. Aanwezig waren met inbegrip van het be stuur slechts 16 personen. Na opening door den voorzitter J. Wit Sr. werden de notulen der voorgaande verga dering gelezen door den secretaris F. C. Jong en onveranderd vastgesteld. Daarna deelde de voorzitter mede: dat de kajjot geraakte waaier der ma chine door de N.V. Machinefabriek „Jaffa” is vervangen door een nieuwen voor den prijs van 145; dat 1929 een voordeelig jaar is geweest voor wat betreft het stroomverbruik, omdat voor 1100 in het geheele Jaar is verbuikt; Dat het batig slot over 19i® nogal bedui dend is,- doch dat rekening moet worden gehouden met de omstandigheid, dat In be doeld jaar da vernieuwing van de Valbrug is geraamd, welke werkzaamheden eerst dit jaar zullen wrden uitgevoerd, zoodat daar voor een bedrag van ongeveer 1500 in het batig slot zit. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna kwamen in behandeling en werden achtereenvolgens zonder eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen de bestuursvoorstellen a. Om in opdracht van HJL Gedepu- het muziekkorps van de parochie Lambert-Schagen. openingsmuziek ten ge- hoore had gebracht, hield de voorzitter van het West-Friesche Landdagcomite, heer 3. Commandeur Azn de Burgert stand Van 7 Mei tot 4 Juni Geboren: Hendrik zoon van Mahrten van t Veer en Hendrik de Wit; Willem, zoon v. Johannes Schoorl en Maria Duivenvoorde; Trijntje, d. v. Jacob Jongejan en Antje Tooi). Theodorus zoon van Laurentius van der La5n en Trijntje Kroon; Hermina Cornelia, d. v. Nicolaas van Steen en Catharina Jo hanna Verbart; Cornelia Maria d. v. Gan- guljohus Bloetjes en Jantje Konijn; Elisa beth d. v. Jacob Buys en Elisabeth Last drager Ondertrouwd: Mart in us Jak en Agatha Kramer. Abraham Lienos (van Zaandam) en Heintje van Bruinisse. Gehuwd: Gerardus Boon en Hendrlna Maria Klopjienburg. Johannes Rijke (van Beverwijk) en Louisa Nathalia Wilhelmina Maria Vermast. Willem Jongejans en Bregtje Schoone. Willem Adriaan de Louw (van W^rmerveer en Alida Elisabeth Moot. Pieter Christiaan Bortkerk (van Haarlem) en An- nék Alida van Os. Wat leeren ons de Sovjets Hierop volgde het voorstel tot het ver- leenen van een crediet, groot j 720 ten be hoeve van een aan te schaffen motormaai- machinej voor de plantsoenen. Het voorstel werd met algemeene stemmen Aangenomen, nadat door den voorzitter verklaard was, dat het bedrag verminderd was met 40 wegens het niét aanschaffen van den hieraan ver bonden grasvanger. Voorstel tot verhuring van eenige strook jes grond langs den Koepoortswegaldus be sloten. Voorstel tot verkoop van een stuk grond, gelegen aan de Johan Messchaert- straat; aldus besloten. 1 Hierna volgde het onderzoek der geloofs brieven van het nieuw-benoemde raadslid, den heer A. Spaander. Nadat dit door de hiertoe benoemde commissie was geschied en bij monde van den heer Plompcr rappyort was uitgebracht en tot toelating besloten volgde een woord van a'ftcheid tot den trekkenden wethouder Mr. Fruln. Door den voorzitter werd namens de gemeente dank gebracht aan Mr. Fruin. die steeds getoond heeft, aldus spr., met veel liefde en toewijding het wethoudersambt te vervullen, waarna spr. hem In zijn nieuwe functie veel voorspoed wenschte. Hierop dankte weth. Fruln voor de sym pathieke woorden tot hem gericht, waarna sluiting der vergadering volgde. te Obdam en Cornelia Beemsterboer, Wognuin. Cornells Joannes Dekker Geertruida Maria Steltenjxx>l, beiden Obdam. Gerardus Beemsterboer van dam en Catharina Wilhelmina Hofman, van Hoorn. Getrouwd: Johannes Lindeboom, Wervershoof en Maria van Kampien, Obdam. Johannes Zwagerman en Theodora Cornelia Vlaar, beiden van Obdam. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria,, z aan Gerardus Neefjes en Anna Molenaar1? W<ebe Sjoerd, z. van Sjoerd Wiebe van Men Berg en Maria Catharina Smit. Gerardus, z. va o Petrus Klaver en Anna Maria Jol. Cornells, z. van Petrus Zuurbier en Neeltje van Diepen. Jacobus Maria, z. van Petrus Neefjes en Grietje Boots. Theodorus, z. van Johannes Floris en Catharina Kolken. Simon Maria, z. van Jan Karsten en Maria Ëlisabeth van Leeu wen. OverledenTheodorus, z. van Johannes Floris en Catharina Kolken, 8 dagen OndertrouwdJohannes Zwagerman Theodora Cornelia Vlaar. beiden van Ob dam. Johannes Bankras, Wognum. onlangs van en van Ob- Rede van Paal de Waart Deze spreker. lid van het Amsterdamsche gilde van de Klare Waarheid, wil in het algemeen uiteenzetten de wijze, waarop de Ruasiache revolutie ia tot stand gekomen, de wijze waarop over heel de wereld propagan da gevoerd wordt voor het communisme en ten slotte of er ook in Holland gevaar van communisme dreigt. Spr. wil deze laatste vraag direct beves tigend beantwoorden. Spr. gaat dan een stuk geschiedenis na. hoe het op het einde van de 19e eeuw het Russische rijk steeds in.oorlogen gedompeld was. Er groeide een krachtige geest van verzet, toen jonge Russische lieden op bui- tenlandsche universlteltcn hun studies gin gen maken. Die studenten kwamen terug met wrok in het hart om de bestaande onrechtvaar digheid De erfenis, die Nicolaas n van zijn voor vaderen had ontvangen, was geen mooie, het was een erfenis van despotisme. De raadgevers van den laatsten Czaar, voi inden om hem heen een muur, waardoor de vorst van het volk afzijdig werd gehou den. In het kort schetste spreker de rol, welke de beruchte i.g. monnik Ras por tin gespeeld heeft. Door zijn vorst-zijn, was de Czaar ook hoofd vai» de Staatskerk, waardoor de tegenstanders-leiders van den Russischen staat, ook tegenstanders waren van de Rus sische Staatskerk, hetgeen ontaardde in haat tegen allen godsdienst. Na veel kleine opstanden, kwam het in 1905, het jaar van de Russisch-Japanschen oorlog, tot een grooten opstand welke ech ter weri onderdrukt De groote wereldoorlog, die voor Rus land vernederend was, vermeerderde het verzet; vooral toen Czaar Nicolaas verlangde, dat de volksvertegenwoordiging, de Douma, moest aftreden, kwam het groote verzet, met het gevolg, dat de Czaar moest aftreden. De mensjewiki, gematigde bolsjewisten, kwamen aan de regeering onder Kerensky, gesteund door Engeland, terwijl de bolsje- wlkl werden gesteund door Duitscbland. dat hiermede beoogde een opstand in het Russische leger en een eind aan den oor los De geest van revolutie en kwam over Rusland Lenin en Trotzky hieltjen de boeren voor: vordeeling van grondbezit. Door den opstand in het leger deden de bolsjewiki, de linkervleugel van de Soc- dm., de greep naar de regeering en steeds heeft deze kleine minderheid dien greep behouden. Deae kleine groep regeerde in Rusalnd volgens den geest van Mant, doch hun dic tatuur was een despotisme, nog wreeder dan dat van den Czaar. Er kwam een nieuwe klasse van bezit- tenden. van hen die de bezittingen roofden van particulieren en van kerken. Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde voltallig onder praesidium van den burgemeester, Mr. G. J. Bisschop. Nadat op de gebruikelijke wijze was geopend, volg de goedkeuring der notulen der vorige ver gadering. In de hierop volgende ingekomen stukken, mededeelingen, enz. bleek te zjin Ingekomen een schrijven dat ten behoeve der gemeente was gestort een bedrag van f 200 20 als gewetensgeld. Terwijl tevens een kennisgeving was ingekomen van den heer Mr. H. Fruin. meldende dat hij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Verder bleek uit de mededeelingen dat hierop was benoemd de heer J. v. Straten, die echter bedankt heeft, waarna benoemd is de heer A. Spaander, die inmiddels de benoeming heeft aangenomen. Hierop volgde het voorstel tot vaststelling eener suppletoire begrooting. dienst 1929, dat hierop aldus^werd vastgesteld. Hierop volgde het voorstel/betreffende de rekening van het kerk- en artnanlojjds. dienst 1929 en de be grooting dier instelling dienst 1930; conform besloten. Voorstel betreffende de rekening der ge zondheidscommissie, gezeteld te Hoorn dienst 1929. Aldus besloten. Het hierop vplgend voorstel tot vaststelling van het vermenig- vuldlgtngscijfer voor de plaatselijke inkom stenbelasting naar het inkomen, belasting jaar 1930’31, werd zonder hoofdelfjke stemming aagnenomen. Hierop volgde het aangehouden voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van eene belas ting onder den naam van straatbelasting Dit betreft de ontheffing in de straatbelas ting voor het St. Bonlfacius-Mlssiehuls al hier. De heer Plomper zegt tegen het voor stel om ontheffing te zijn, daar z.L deze Stichting een gewoon kosthuis met 1 eergele genheid is. en temeer betoogt spr. dat dit toch geen noodlijdende inrichting is. om deze reden meent spr. dat het voorstel dat zoo’n instelling voor de gemeente is, in deze belas ting zoo maar niet’ zonder meer wordt prijs gegeven. De heer Bossert zegt niet tegen het voor stel te zijn, doch ziet een onbillijkheid in de terugwerkende kracht, die hier wordt voor gesteld. Spr. vindt dat dit niet pioet plaats vinden, daar spr. het billijk vindt, dat deze instelling ook een steentje bijdraagt in de groote kosten, die hierom gemaakt moesten worden. Hlermddi aanlegging en de 1 enz. Hierop verdedigde de voorz. het voor stel en zegt het o.a. het ’n eigenaardig stand punt van den heer Plomper te vinden dat zJ. de gemeente een voordeel moet hebben van deze instelling, daar toch reeds vanaf het begin der stichting voordeelen in de ge meente zijn ten deel gevallen, oe. bü den bouw en thans bij de inkoopen. Hierop werd het voorstel in stemming' gebracht en werd aangenomen met 105 stemmen, echter na dat eerst in stemming was gebracht om aan het voorstel geen terugwerkende kracht te verleenen. Dit werd aangenomen, zoodat thans vanaf 1930 geen belasting meer ver- schuldigt1 L In de parochie van den H. Lambertus te Da Weere, het door Zün veeteelt en tuin bouw welvarende dorp, werd gisteren, onder veel belangstelling van de Katholieke West- Friesche bevolking, de Zestiende Katho lieke West-Frlesche Landdag gehouden. Als onderwerp was gekozen: „Wat leeren ons de Sovjets?”, ingeleid door de sprekers Pater H. de Greeve S.J. uit Den Haag, en den het. P. de Waart. Journalist te Am sterdam. Uit vele hulzen was de vlag met paslij ken wlnpel gestoken, terwül het schitteren de zomerweer medehielp het dorp een fees telijk aanzien te geven. Tegen twee uur begonnen de bezoekers zjch reeds naar het terrein geven, waar het steeds drukker ."werd. Op de tribune hadden verschillende auto riteiten plaats genomen, o. a, het bestuur van het Landdagcomité. burgemeester J. Zijp Kzn. van Abbekerk, de heer C. Rood, lid van den Raad te Grootebroek, Pater Aug. de Hart O.F.M., Kapelaan 3. Kooy uit Blok ker, burgemeester Dekker van Obdam. de R. K. Statenfractie. Pastoor Karskens van Wervershoof, Deken H. Jonckbloed van Wog num, burgemeester N. Commandeur van Spanbroek, burgemeester H. Meyer van Oude-Niedorp. 3. Kunst, raadslid te Oudorp, de heeren Groot en Ros, leden van den Raad van Weere-Abbekerk. Deken Huibers van Hoorn, Pastoor Ooatwaard van Castri- oum, vroeger van De Weere. en tal van an dere Eerw. Heeren Geestelijken uit de om geving Nadat werden massacreerd twee millloen menschen. wordt ontkend en Satan ten troon verheven; door een standbeeld van Judas op te rich ten, maken de communisten het verraad tot de nationale deugd. Het volk is proefkonijn geworden voor de politieke snijkamer Laten wij alvast, aldus spreker, onze po sitie versterken, door achter onze politieke leiders te gaan staan. Door heil van land en bevolking na te streven met onderlinge liefde, wordt de liefdadigheid minder noodig gemaakt. Een gebrek aan geloof maakt een volk ontvankelijk vor een theorie, als die van de Sovjets, die experts genoemd mogen worden in de onzedelijkheid. Tegenover de zelfvorming van het bederf, moeten we stellen de kernvorming van het flinke, krachtige Roomsche gezin. (Applaus). Het communisme diende zich aan als vrüheid. doel, het kon dit niet geven. He christendom is de godsdienst van de broederschap, eensgezindheid en samen- werkng. Het gevaar van het bolsjewisme ligt in zün streven naar algeheele socialisatie. Deze beweging is niet te keeren en zal als een koorts uitwoeden, als we er niet tegenover stellen onze christelüke politiek van opbouw. Het bolsjewisme lükt op een monster achtige uiting van bet kapitalisme. Spr. vijst op de praktijken van katholieke handelszaken enbanken, die uit gewoonte, het brandmerk van onrecht verloren hebben. Spr. betoogt, dat eenheid in de partij Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 31 Mei 1936 Theodorus Blom. RK. van Kerkelaan C 18 naar Wognum; Mana Wilhelmina Beers. RK van Weere K 42 naar Medemblik, WesterslngelPieter Vet en echtgen N.H.. van Pade B 3 naar Wog num; Manus Korver en gezin. R.K., van Gouwe H 60 naar Heerhugowaard F 47; Feike Boersma, N.H., van Langereis A no. 9 naar Nieuwe-Niedorp; Arie Burger, N.H:, van Aardswoud E 8 naar Nleuwe-Niedorp; Johannes Roodt en gezin. R.K.. van Noord- end D 73 naar Limmen; Maria Comelus Kunst, RK. van Weere K 26 naar Sjbe- karspel; Gerrit Rempt. N.H, van Lange reis A no. 37 naar Heerhugowaard; Frie drich Heinrich Wilms en vrouw, van Aardswoud G 1 naar Sübekarspel; Marütje Bakker weduwe P. Dol. van Wienakker A 43 naar Wentershoof; Cornells Braak. N.H., van Boekeiwegbuurt I 11 naar Zwaag. ..Avondlicht Wiotske Luik, NJi, van Gou we K 65 naar Nleuwe-Niedorp; Theodorus Cornells van Diepen,’ RK., van Weere K 58 naar Zwaag; Jan Besseling, R.K., van Weere K 37 naar Abbekerk; Simon Besse ling, RK var. Weere K 37 naar Abbekerk; Pieter Druif. N.H., van Aardswoud E 56 naar Winkel; Bernard Arnold de Vries, N.H., van Boekelweg A 19 naar Weesper- karspel; Geertje Wit, N.H., van Gouwe H 56 naar SijbekajspelAlbertus Maalman en gezin. R.K van Beverwijk naar Noordend D 68; Johannes Weel en gezin RK van Spanbroek naar Kerkelaan C 32; Johannes Old en gezin, R.K. van oterleek naar Noordend D 86; Willem Kooi) en gezin, N.H van Nleuwe-Niedorp naar Langereis A 40; Petrus Groot, R.K., van Bovepkarspel naar Kerkelaan C 18; Johannes Vriend en ge zin RK. van Heerhugowaard naar Pade B 4; Cornells Kuiper en gezin. N.H., van Westwoud naar Pade B 3; Qerardus Johan nes Tulp, R.K., van Medemblik naar Zuid- end D 26; Gerhardus Mol, R.K van West- woud naar Weere K 12; Hendrik Meijer en vrouw van Hoorn naar Gouwe H 17; Hen drik de Vries en gezin, NH van Span broek naar Kerkelaan C 2; Bernard Ar nold de Vries, N.H., van Weesperkarspel naar Boekelweg A 19; Margaretha Afra Boots R.Kvan Zijpe naar Miehakker A 43; Anna Jongejan. N.H., van Anna-Pau- lowna naar Aardswoud G 1; Frans Meijer,, van Hensbroek naar Gouwe H 32; Rinze de Graaf en gezin van Abbekerk naar Lam- bcrtschaag L 8; Maria Cornelia Tromp. N.H., van Amsterdam naar Aardswoud E 18; Rommert van Riesen van Ooststelling- werf naar Langereis A 30; Jantje Donker, van Ooststellingwerf naar Langereis A 30. van l tot en met 31 d. van Johannes de Boer en Geertruida Dam; Agatha Annie, en Marie Langedük; Elisabeth, d. van Johannes Oud en Adria na Helena van der Hey den; Dievera Maria d. van Cornells van Diepen en Aatje Mei link; Antonius, van Johannes Wever en Elisabeth van der Paal ;Johannes. z. van Johannes Jong en van Maria Karste; Eelke, z. van Hendrik de Vries en Aaltje Wijtman; Petrus Joannes en Joannes Petrus, zoons van Dirk Rinkel en Christina Maria Bakker. Overleden: Cornells Wagemaker. 20 jaar, ongehuwd, zoon van Johannes Wagemaker en van Trijntje Bakker, overleden. Ondertrouwd: Siegfried van der Wal. 31 jaar, te Nleuwe-Niedorp. met Wietske Luik, oud 22 jaar. te Hoogwoud; Jacob Visser, oud 23 jaar te Sjjbekarpsel met Geertje Wit oud 19 jaar. te Hoogwoud; Simon van Essen, oud 28 jaar. te Nieuwe-Niedorp. met Jannetje Appel, oud 21 jaar. te Hoogwoud; Feike Boersma oud 25 jaar. te Nieuwe- Niedorp. onlangs te Hoogwoud met Maar- tje Bakker, oud 20 jaar. te Nieuwe-Niedorp. Getrouwd: Wilhelmus Antonius van Duin, oud 23 jaar. te Wervershoof met Maria Wilhelmina Beers, oud 23 jaar. te Hoog woud; Johannes Groot, oud 46 jaar, te Wervershoof met Mar ij t je Bakker, oud 53 jaar, te Hoogwoud; Jacobus Dol. oud 28 jaar te Hoogwoud met Margaretha Afra Boots oud 24 jaar te Zijpe; Siegfried van Tier Wal, oud 21 jaar te Nieuwe-Niedorp met Wietske Luik, oud 22 jaar te Hoogwoud; Jacob Visser, oud 23 jaar te Sübekarspel met Geertje Wit. oud 19 jaar. te Hoogwoud. Rede Pater H. de Greeve S. 3. Na een pauze van eene kwartier, waarin het muzK-kkorps van de parochie te Lam- bertschaag weer enkele muzieknummers ten gehoore had gebracht, betrad pater H. de Greeeve S.J het spreekgestoelte tot het houden van zün rede. De gewüde spreker kwatn na een gees tige en humoristische inleiding, tot de con- dat de tegenwoordige menschheld aan overvoeding van politieke en sociale vraagstukken, waarvan er één het vraagstuk van het communistische..ge vaar. Spreker noemt de Russische kwestie vraagstuk van overbevolking en king van den boerenstand. Het communisme is een dwaling, tevens een waarschuwing, een les van voor zichtigheid. De kerk houdt zich bezig met tastbare werkelijkheden, omdat alle werkelijkheden te maken hebben met de zedenwet. Het christendom roeit uit het egoïsme en vervolgt alle anti-sociale kwalen. Het communisme predikt een leer van af braak. De materieelé verbeteringen in Rus land, zien we ook in andere landen zonder de communisten tot stand gebracht. De ma- terieele verbeteringen wegen niet op tegen J de wandaden van het communisme. Na 12 jaar is een heele beschaving om gemunt tot valsche specie. De twee steenen tafelen werden kapot geslagen en zedenwetten met voeten getrapt. Na 12 jaar werden meer kinderen slecht gemaakt, dan 12 geslachten weer goed kun nen maken. Het waren 12 jaren van leugen, moord en misdaad. Het bolsjewisme predikt een van geschiedkundigen samenbang; de laatste uitlooper van 400 jaren. We zijn in het laatste stadium, de dwaling de dwaling in ons zal ten. Er is een ander tudperk op komst. De chaos is met te overzien. Overal is voelbaar een beweguig van opstand tegen orde en gezag. De groote oorlog van T4 predikte een godsoordeel. Na den oorlog kwam het bolsjewisme, waarvan de beteekenis moeilük is te defi- nieeren. Spreker citeert een Fransch schrijver, die zeide: als de beschaving bordeelen bouwt van 4 millioen, terwül er paupers hongeren naar brood, dan heeft die beschaving het recht niet meer beschaving genoemd te worden: zoo’n beschaving moet verdwünen; en als wü dat niet doen, door ons zelf en de maatschappü te ver. nderen, dan zullen de communisten komen om die neer te sabelen. In 10 jaar tyd Voor reclame naar het buitenland wor den in Moskou steeds een paar reclame- kerken opengehouden, om naar buiten den schün te wekken, dat er geen kerken geslo ten worden. Er is niet alleen godsdienstvervolging, er is ook haat, spot en ook strijd tegen God. Is het wonder, dat er een zedelooze orde in Rusland heerscht. De inwendige verrotting is in RiKland groot geworden. Spr. zegt dit niet om haat te zaaien, want Z. H de Paus zelf heeft aangespoord tot gebed voor Rusland. Spr. zegt het slechts als waarschuwing voor de propaganda van het communisme. De propaganda-actie van de Derde Inter nationale. gesteund door geld, verkregen van gestolen kroonjuweelen en kerkschat ten. wordt krachtig georganiseerd door heel Europa, in China en de koloniën. Spreker weidt uit over de communistische actie in Duitschland, Frankrük. China Azië. De burgeroorlogen in. China, zün onder leiding van de Sovjtes. Ook in ons Indië wordt actie door de Sovjets. Onder de werkloozen vinden de Sovjets een dankbaar materiaal voor hun propa ganda. Onder den drang van de werkloos heid heeft d? huidige Labour-regeering in Engeland zich gedwongen gezien, de han- delsbetrekklngen met Rusland weer aan te knoopen. Ook in Britsch-Indië hebben de Sovjets de hand in de troebelen. Spr. wüst ten slotte op de Sovjet-propaganda in ons land, het gevaar niet denkbeeldig is. De S. D.’ A. Pdie in 1918 een vergeef- sche greep deed naar de regeering, thans meer en rtieer toe aan den linkschen vleugel in het socialisme. Spr. wüst op infame propaganda onder de kinderen van de scholen in de groote steden; er zün arbelderskranten, die aan houdend worden verspreid. Waar ongerechtigheden Sovjets het best. ^-_Spr. spoort aan tot actie, tot daden van onderlinge liefde. liefde tusschen werk gever en werknemer. Spr. vraagt niet anders, dan dat men is Katholiek van de daaddan is men de beste anti-communist, dien men zich den ken kan. (applaus). betoogt, dat eenheid noodzakelük en voor alles gebiedend is. Peisoonlük moeten we niet communis tisch denken, maar alle broederstrijd uit roeien. Van den sterk propagindisme. want in organ te» Ue Plechtig Sluitingslof Na de meeting begaven de honderden landdagbezoekers zich naar de parochie kerk van den H. lambertus, waar door den hoogeerw. Deken Huikerts van Hoorn, met cssistentle van de Eerw heeren Kape- la-mns Saraber en Van der Eem. een plech tig Lof werd gecelebreerd, tot sluiting van dezen zoo goed geslaagden 16den Katho lieken West-F.ieschen Landdag. en -ropajanda zijn de communisten ters. Het voornaamste gebod organisatie, een wereldorganisatie; materie. de kracht en het geweld is maar de ziei ervoor ontbreekt er aan. Laat ons daarom, aldus besloot sprons aaneenscharen onder de banier van Gdo, onze^ Konlng Christus! (Appl.) P S. Vooral ook van de parochiale kerk koren die zün er wel ruim 80 in onzen kring en van de verschillende R. K. Mu ziekgezelschappen, Zangvereenigingen *n Tooneelvereenigingen verwachten we voor dit mooie doel zeer veel steun.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6