Gemengd c^Cieuws 1 |sj Binnenlandsch Q^Cieuws DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE t Het Groothertogelijk bezoek Overdreven geruchten Bliksem ingeslagen Tragisch ongeval Overreden en gedood Liefhebbend echtgenoot De Ex-Kroonprins 25 jaar gehuwd LUCHTVAART LANDBOUW EN VISSCHERIJ Geen Engelsche dr. Eckener De De Amerikaansche Tarief wet Arme kleine Scheepsbrand Twee vrouwen aangerand Ver. van Nederi. Gemeenten Amy Johnson te Sydney De dalende lijn Een nachtelijk avontuur Achtervolging op de daken Motor geslipt SOCIAAL LEVEN Uitvoering der Ziektewet 1 De verzakte spoordijk bij Moordrecht Mr. K. W. P. F. X. Baron Gericke van Herwijnen H. M. de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen burgemeester van Amsterdam te Praag Het kleine luchtschip „P. N. 29” verongelukt De regeeringscredieten aan kweekers De dader meldt zich zelf bij de politie l De Winkelsluitingswet Een persconferentie Dienstbode schiet nchself in de borst f de Amster- bü de zich in Hartelüke begroeting Spoedig inwerkingtreding In de „Ulywea Het nieuwe gebouw geopend. 3 Een enthousiaste ontvangst het De politie maakt jacht op zichzelf Wild-West te Amsterdam De berijder ernstig gewond. Haagweg Geen persoonlijke ongevallen Verschil- l i BÜ M3 Mt, PogMfRot zware mishandeling L ter en den geschenken voor de vergaderkamer Tal van bloemstukken en telegrafische gelukwenschen werden kantore bezorgd Lord Thomso.. over de' superioriteit der Duitschers en .verende sirenes dat der speciaal banket- gat den C B M asst II haar de vraagstuk thans evenwel, naar men berekening van was tot pompen is terug- St au PC Wi vaart, critiek beide naar bewa- he Ni Ua ke ko 1 in lie bis aa kw gisternacht een haar. lan rigi cor ten het C ver blo exj bra ges aar gr o A wei bes sta. B doe de E van van H bias hoo gen W. wek B kelj geh gea T lük< getx we Pau Sch de a k b g< n. gi VI sr de oi ai) be de m pa: de> kei opi me licl act wa bre lost en de schade 'voor den staat bedroeg 48 pCt.. waaronder 10 pCt. voor niet betaalde rente. De grootste verhezen werden procentsge- wü'ze geleden in de boomkweekerü (Ouden- bosch, Naarden-Bussum. De Bildt, Boskoop), waar de gevolgen van den oorlog zich dan ook het meest openbaarden. In de tuinbouw streken waren het vooral de moeilijkheden, waarin de kweekers waren geraakt door deel- neming in coop, inmaakvereenigingen (Veur vooral, doch ook in Hoogezand-Sappemeer. Naaldwijk en Oostwoud). Naar het „Utrechtsch Dagblad" verneemt, is de ex-Kroonprins van Duitschland 6 Juni as. 25 jaar gehuwd. Het feit.zal op Hu.ze worden op den Tweeden na Sacramenten van De Vereeniging van Ned. gemeenten ver heugt zich in een zeer snellen groei, waar- huisvesting vrijwel voortdurend leiding een vraagstuk is geweest. Dezer dagen had te Heerenveen de groote hooilandverhuring plaats. Ofschoon er veel meer gras staat dan verleden jaar. waren de prüzen veel lager. Perceelen die in 1929 f 650 opbrachten, konden het nu niet hooger dan f 164 brengen, andere daalden van f 280 tot f 60. Een stuk land, verleden jaar gekocht voor f 1000. kon niet meer dan f 35 huur op brengen 't Gebeurde een dezer nachten in t Verre Westen van Den Haag. Bewoners van één-verdiepings-ééngezinshuisjes. 384. Doch een scherp gefluit deed zich hooren. De alarmfluit klonk schel In t rond. Het was de cipier, die hen volgde en bet nu al welletjes vond. En terwijl hij zoo voort bleef rennen, klonk overal het alarm. ,4k wou.” dacht hij. „dat de anderen kwamen, want het wordt me wat te warm.” t- Aan een communiqué in het maandverslag van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van .Koophandel gedateerd 31 Mei, wordt ontleend, dat een spoedig in werking treden der nieuwe' Amerikaansche tariefwet te ver wachten is. In de bespreking in de Conference Com mittee hebben de Senaatsafgevaardlgden hun bezwaren tegen het dibentureplan en de z.g. flexible provisions, in de wet gebracht door het Huis der afgevaardigden, laten vallen. Thans is de tekst van deze bepalingen, die tusschen tüdsche wyzigingen in de tarieven door den president mogelijk maken, vrjjwel gelijkluidend aan den tekst van de wet 1922, algemeen wordt aangenomen, dat dit voorstel van de Conference Committee niet opnieuw zal worden gewüzigd. Hoewel nog met de mogelükheid van een nieuwe vertraging wordt rekening gehouden moet niettemin met groote waarschünlükheid rekening gehouden worden, dat het wetsont werp in den loop van de eerste week van Juni aan beide Huizen in eindstemming zal wor den voorgelegd. Indien inderdaad de flexible provisions, zooals zij thans luiden, in de wet worden opgenomen, dan zal. naar algemeen wordt aangenomen, ook de president zün goedkeuring aan de wet hechten, zoodat een spoedige inwerkingtreding valt te verwachten. Onderscheidingen Groothertogin van Luxemburg ver- den burgemeester van Apel- H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn voornemens 16 Juni as. een reis te on dernemen naar Noorwegen, welke per boot zal worden afgelegd. De vorstinnan denken begin Augustus weder in Nederland terug te keeren ting worden verpleegd), wordt besloten zich te wenden tot den Minister van Arbeid. H. en Nteneinde te trachten te komen tot een toepassing van dit wetsvoorschrift, die aan de betrokken organen minder adminis tratieve moeilijkheden oplevert. Voor de bevordering van grootere eenheid tn dl' uitvoering der Ziektewet werd de wenschelükheid ingezien na te gaan of de bü de bedrüfsvereeniglr^en voor sommige groepen van bedrijven in gebruik zijnde be rekeningen van het dagloon die van de wet tel ij ke berekening afwijken, door de Ra den zouden kunnen worden overgenomen. Hiertoe zal het door de federatie samenge stelde overzicht van deze regelingen aan de vereenigingen van Raden van Arbeid wor den toegezonden en in een volgende bijeen komst worden besproken. 383. Maar toen nam ook de cipier de beenen. Hjj volgde hen In wilde vlucht. De gevangenen, kijkend door t gaatje, ver maakten zich daardoor geducht. ..Hallo Jokko." schreeuwde een hunner. „Vooruit Lange,” riep 'n ander weer, .loop cipier, jü moet harder loopen, of doen jou je voetjes zeer?” Te Terheyden sloeg de bliksem in de land- bouwschuur van W. op den Langenweg. De schuur werd geheel in de asch gelegd, ter wijl ook een menigte landbouwgereedschap pen verloren ging. Gisteravond tegen acht uur waren werk lieden van de Amsterdamdohe Droogdok Maatschappü bezig eenige reparaties te ver richten aan het sa „Ulysses” van de K. N. 8. M dat ligt aan de kade van de Amsterd. Droogdok Mü. Zü waren bezig een klinkgat te branden in een plaat boven de machine kamer. Daarbü is een vonk gespat in het z.g. slakkenhuis van de machine een groote luchtcentrifugaalpomp voor der kunstmatigen trek. In de voering van dat slakkenhuis bevond zich olie en vet, dat is gaan branden. Een felle vlam sloeg uit. De arbeiders, die zagen, dat er brand was, na men snel maatregelen. De brandweer werd gewaarschuwd. Zü verschex met de „Jason’ en een motorspuit. De brandwachts merk ten. dat er ten verstikkende rook hing in de machinekamer en hun eerste Indruk was, dat die geheele ruimte in brand stond. Het viel echter mee; met twee stralen van de „Jason” werd men het vuur meester. De schade, welke niet zeer groot was. bepaalde zich tot het genoemde slakkenhuis. Ten be hoeve van het blusschingswerk moest er een in den wand van dat slakkenhuis wor- geboord. Te Lage Z wal uwe sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer Wetering op den Noodschesteenweg. De boerdery brandde af, het woonhuis kon behouden blüven. hiervan steed.-, gevolgd en begrejien. dat dé gemeenten niet staan moeten tegenover den Staat, maar dat zij moeten zijn in den Staat als deelen van één land Voorts hebben burgemeester Patün en mr. A. Jonker het woord gevoerd. De laatste gaf een uitvoerige schets van de taak der vereeniging. Nog spraken de< directeur van de Bank voor Nederi Gemeenten, de heer t* J. de Kanter de heer Mus namens de Nederi. Ver. voor Gemeentebelangen, en de heer J. Kamman, voorzitter van den Nederi. Bond van Gemeente-ambtenaren. Allen bo- aan. en vele schriftelüke ten Het kleine Duitsche luchtschip ,.P. N. 29" dat zich op weg bevond van de Stockholm- sche Tentoonstelling naar Stolp, is in de Oostzee verongelukt. De bemanning werd opgenomen door het stoomschip „Wart burg". Het kleine luchtschip werd tüdens het verbluf te- Stockholm reeds tengevolge van den hevigen storm beschadigd. Na voor- loopige reparatie zou het naar Duitsch land vertrekken om definitief hersteld te worden en dan einde Juni, naar Stockholm terug te keeren. De boerenarbeider S. B. te Benschop ver voegde zich daar ter plaatse aan de wo ning van den heer A. de V. Deze was ech ter afwezig, waarop de man de nog jonge vrouw aanviel om met haar niet nader te noemen handelingen te plegen. De vrouw verweerde zich heftig waarop de bruut haar met een bezem ernstig mishandelde Op het hulpgeroep kwam de moeder der vrouw, die echter van den aanrander een klap met een klomp op het hoofd kreeg, waarop zü in zwijm viel. Het bloed spoot uit een gapende wonde aan het voorhoofd. Daarop verliet hü de woning en vluchtte het land in. Met gehavende kleederen en van top tot teen nemodderd, kwam hü in Montfoort aan en begaf zich direct naar het bureau van politie, met de mededeeling dat hü een moord had begaan. De politie sloot hem achter slot en gren del en toog op onderzoek uit. Na dit onder zoek werd hü op transport gesteld Polsbroek, waar hü in verzekerde ring wordt gehouden. De toestand der jonge vrouw was Dins dagmiddag goed, die der oudere vrouw, minder gunstig. door voor welk schelüke berekening afdoende is opgelost. Reeds drie maal moest de vereeniging. die in 1912 begon met 28 gemeenten als lid en thans 911 leden telt met gemiddeld 7 360.000 inwoners, d.i. 95 pct. van het totaal inwoners aantal van ons land verhuizen. De afdoende oplossing is verkregen door bet zetten van een geheel nieuw gebouw aan de Paleis straat te ’s-Gravenhage. Architecten van het nieuwe kantoorgebouw zün de heeren C. B. Posthumus Meyes en J. v. d. Linden te Amsterdam, die de vereeniging een keurige huisvesting en Den Haag een aanwinst bü haar groote gebouwen bezorgden. Het gebouw bestaat uit een sous ter rain, parterre en twee verdiepingen, terwül ook de kapverdieping voor kantoorruimte is in gericht. Zonder luxueuze overdaad heeft men het gebouw toch zoodanig geïnstalleerd, dat het den bezoekers een zekeren deftigen Indruk geeft, terwül het voor directie en per soneel al heel aangenaam moet zün er te werken. Een comité uit de leden bood het bestuur de installatie van de vergaderkamer aan. Zij bestaat uit een mahoniehouten betimcring met een enkele versiering in coromandel. In deze betimmering is. Zeer practisch, ruimte opgenomen voor berging van de bibliotheek der vereeniging. Een en ander werd uitge voerd naar ontwerp van den heer Posthumus Meyes. Levisson, Winke- wijeende. dat de beperkende bepalingen voor de win keliers en de sociale lasten steeds verder gaan en dat op den duur de middenstand armlastig zal worden. Een N. T. A.-telegram uit Londen meldt, dat lord Thomson, de minister voor lucht in een rede in het Hoogerhuis de ter sprake heeft gebracht, die de Engelsche luchtschepen hebben te verduren. Lord Thomson zei om.: ..Men zal misschien vragen waarom de ..Graf Zeppe linom de wereld kan vliegen en groote tochten kan volbrengen, terwül onze beide luchtschepen den tüd hoofdzakelük in de hallen doorbrengen. Het antwoord is zeer eenvoudig: de Duitschers hebben een der tigjarige ervaring in den bouw van lucht schepen en hadden reeds voor den oorlog verkéersluchtschepen op stapel. Ik wensch de goede eigenschappen van mijn landslie den niet op den achtergrond te stellen, maar, gelet op de zooeven genoemde erva ring. is het duidelük. dat er maar zeer weinig dr. Eckener’s in de wereld zün. Wü hebben nog niet den tüd gehad om onzen eigen dr Eckener naar voren te kunnen brengen. Dr. Eckener is de merkwaardgiste man dien ik ooit heb ontmoet. Zulke man nen zün niet in elke generatie te vinden Dinsdagavond is op den Haagweg te Leiden de 23-jarige D. M. uit den Haag met zün motorrüwiel geslipt en tegen een paal én vervolgens tegen een boom gereden. Het rijwiel brak in tweeën en de berüder zelf liep een zeer ernstige hoofdwonde op. Hü is naar het Academisch Ziekenhuis ta Leiden vervoerd. wachtten met kloppend hart temidden hun ner angstige huisgenooten af. of de „inbre ker” eventueel juist hun huisje zou uitkie zen. Achter menig raam zag men het llcht- ontsteken. Men hoorde kleine kinderen luid huilen Bij één van de bewoners, dicht bü 't an dere uiteinde van 't huizenblok, zag de vrouw des n uizes plotseling het licht van het zak- lampje boven een glazen daklantaam be wegen. Hevig verschrikt en dadelijk denkend aan inbrekers, belde zij de politie op, die weldra verscheen en... wéér klom een agent op het dak. zocht het heele blok af met zün zaklantaarn, joeg nog méér bewoners den angst op het lijf met zün voetstappen op het dak en vond niets. Want zün collega had Intusschen den beganen grond alweer op gezocht. Eerst later werd ontdekt, dat de politie jacht op zichzelf gemaakt had. alarmeerden het No. 10 5 Juni van waar terstond eenige manschappen te hulp uitrukten en het blok hulzen afzetten. Een achtervolging over de daken begon cn daar, in hooge regionen, slaagde inspecteur Reylnga met zün mannen er in, den dader te arresteeren. juist toen deze met een schroevedraaier in de weer was om zich door de deur in de bovenverdieping van den sigarenwinkel van Van Lookeren een uitweg te banen. Op den vluchteling werd aangetroffen een hoeveelheid Nederlandsch en vreemd geld en een verzameling postzegels, die reeds danig kleverig waren geworden. Geen nieuw gevaar Een werk van twee millioen Gistermiddag verspreidde zich het gerucht, dat ter hoogte van Moordrecht de spoordijk GoudaRotterdam wederom ernstig zou zün verzakt, waardoor het treinverkeer opnieuw stagnatie ondervond. De „Msb.” heeft aanstonds ter plaatse een onderzoek Ingesteld en mocht ervaren, dat deze geruchten zooal niet geheel onjuist dan toch sterk overdreven waren. Alleen u reeds het passeeren van treinen over de als verzakt aangeduide plaats gaf de verzekering dat van stagnatie geen sprake kon zün. terwül even later een ingenieur van den weg ons de geruststellende mededeeling deed, dat er niets bijzonders aan het handje was en slechts als voorzichtigheidsmaatregel een stoppen en daarna een langzaam door rijden der treinen was bevolen Wat is er dan geschied? Het is bekend, dat het in Januari van dit jaar verzakte spoordük-gedeelte met stevige dubbele bekistingen zoodanig werd versterkt dat verzakking er van in de toekomst ónmo gelijk is. Na het inheien der beide rüen bekistings- balken worden deze door middel van verbin dingsstukken ,e kunnen aanbrengen moet er voortdurend gepompt worden; daardoor nu wordt het water onder de spoorbaan wegge zogen en dit geeft eenige klink", zooals de zegsman van het blad de geringe verzakking aanduidde. Voortdurend dus hebben op de plaatsen waar aan de versterkingen gewerkt wordt van die verzakklnkjes plaats; deze zün ech ter absoluut ongevaarlük. Het. Is zelfs goed, dat zü vóórkomen, want zoodra het niet meer noodlg is en het water dks vloeit ontstaal aan de onderzijde der baan een tegendruk dié sterker is dan de grootste belasting, welke de dük ooit te dragen zal krügen. Ter wille van deze kleine verzakklnkjes laat men de treinen tusschen de z.g. A. en F.-borden langzaam rijden. Omdat nu gisteren de verzakking van een in bewerking zünd geieelte van iets meer omvang was dan gewoonlijk, zün extra voor zorgsmaatregelen genomen teneinde in alle opzichten er zeker van te zün, dat de toe- gestane snelheid over het traject niet wordt overschreden. Daartoe moet iedere machinist rijn trein bü het A bord een oogenblik doen stoppen; daarna mag hü doorrijden. Het verkeer blüft over beide lünen intact. Men verzocht met nadruk te willen mede- deelen, dat er geen enkele redën voor onge rustheid omtrent de berijdbaarheid der baan behoeft te bestaan Op de vraag wanneer de verzwaring van den dük een feit zou zün werd geantwoord dat de werkzaamheden, indien alles mee loopt ongeveer een jaar zullen in beslag hémen. i Bestond aanvankelük het voornemen den dük slechts over een afstand van ruim 3 K.M. te verzwaren, thans heeft de directie dér Spoorwegen besloten de bekistingen uit te breiden tot de geheele baan, welke gele gen is tusschen de splitsing der lün Gouda- Rotterdam-Gouda-Den Haag en het brug getje even vóór het station Nieuwerkerk ad. IJssel. Aan de verzwaring wordt momenteel door 210 man ixrsoneel gearbeid, niet minder dan 26200 M3, hout zal worden verbruikt, terwül het werk in zün geheel ongeveer 2 millioen gulden zal vorderen. De voorzichtigheid en vaardigheid welke de Spoorwegen bü het herstel van dit voornaam onderdeel van Neerlands Spoorwegnet aan den dag leggen wettigen de hoop, dat binnen afzienbaren tijd de sporen Gouda-Nieuwer- kerk zoo vast zullen liggen als die welke de Veluwe doorkruisen. van 10 pet. zal veroorzaken. De heer Polak wees er namens de Nederi. Banketbakkersvereeniging op. de Zondag voor het bestaan bakkers absoluut noodlg is. De heer Scherpenisse van damsche Winkeliersvereeniging betoogde.dat de avondconsumptiezaken zonder uitzonde ring floreeren, hetgeen erop wüst. dat het publiek koopt, wanneer het trek heeft en niet vooruit voor later gebruik. Ten slotte voerde de heer eveneens van de Amsterdamsche liersvereeniging. het woord, erop een der één-verdieplngs-ééngezinshuisjes, aan een der uiteinden van een lang blok, meen de onraad op hun dak te bespeuren en alar meerden de politie. Die was spoedig plaatse en een agent klom op het dak stelde een nauwgezet onderzoek in met be hulp van een electrische zaklantaarn. Het heele blok zocht hü, zoo vertelt de „Nwsbr." af. maar hij vond niets, ’t Eenige resultaat was, dat verscheidene bewoners uit hun slaap werden opgeschrikt door de voetstap pen op het dak; sommige bewoners wapen den zich met revolver of ander wapen en Totaal bedrag f 2.68 millioen waarvan afgelost 62 pCt; schade voor den staat 38 pCt. plus 10 pt't. niet betaalde rente Men herinnert zich, dat toen na den oor log de toestand der tuinders steeds hopeloo- zer werd, de regeering in 1920 een regeling trof, ongeveer op de wüze als in 1915 ten behoeve van het Middenstandscrediet was geschied. De hulpbehoevende kweekers kon den zich tot bepaalde bankinstellingen, hoofdzakelük de Boerenleenbanken, wenden met het verzoek om een z.g. regeeringscre- diet. De z.g. oorlogskweekers waren hiervan uitgesloten. De staat verleende hierbü een garantie van 90 pCt. van het toegezegde cre- diet. terwül de voorschotnemer zelf ten ge- noege der bank voor de resteerende 10 pCt. zekerheid moest stellen, b.v. door borgstel ling. De heer K.I.B.A. de Coster vertelt thans in de „Ned. Mercuur,” dat er toen 1623 aan vragen zijn binnengekomen, waarbü in 810 gevallen een voorschot werd verleend tot een totaal bedrag van f 2 685.755. Door de ver- leening dezer credieten werd het den kwee kers mogelük gemaakt, de schade, veroor zaakt door de geleden verliezen, over een aantal jaren te verdeelen. t de latere liquidatie, d.w.z_ de terugbe taling. hield men het oorspronkelüke doel voor oogen. d.w.z instandhoudiing der ge steunde bedrijven was no. één. Schr. geeft dan een overzicht waaruit blijkt dat de be taalde schade niet onaanzienlük is geweest. In procenten uitgedrukt, werd 62 pCt. afge- Gisterenmiddag is het nieuwe gebouw te 's-Gravenhage officieel geopend. lende autoriteiten waren daarbü tegenwoor dig. Mr. J. C. Graaf Van Randwyck. burge meester van Amersfoort, voorzitter van de commissie uit de leden tot aanbieding van een geschenk, voerde het woord. In een uitvoerige rede ging de voorzitter van de vereeniging. mr. W. C. Wendëlaar. burgemeester van Alkmaar, de geschiedenis der vereeniging na. Hü bracht in het bü- zonder den persoon van den dlrectcur-secre- tsris mr. Jonker Yiaar voren, die van het be gin af aan de vereeniging werkzaam is ge weest. en die men de personificatie van de vereeniging zou kunnen noemen. De regee- rtng beeft zün verdiensten erkend door zün benoeming tot officier in de Oranje-Nasau- Onde. een onderscheiding waarmede spr den beer Jonker gelukwenschte. Spr. gaf ver volgens een overzicht van de bemoeiingen dér vereeniging en wees er daarbij o.m op, boe sterk haar vooruitgang is geweest. Het woord was vervolgens aan jhr. .mr. dr. Van Karnebeek. Commissaris der Ko ningin in Zuid-Kolland. Het probleem der gemeenten zei spr. o.m is een zeer moeilük probleem. AAn de eene züde de gemeenten, die behoud van het locale eischen, aan de andere züde is de Staat, die de suprematie over die gemeenten wenaeht. Door intense toeneming van het werkeer in de onderlinge samenwerking is een probleem ontstaan dat van groote beteekenis ia. De vereeniging heeft de ootwürkeitng Doorn herdacht Pinksterdag De gemalin van den ex-Kroonprins moet nog uit Amerika te Hamburg aankomen, waar de Kroonprins haar zal afhalen om gezamenlük de reis naar Doom te aan vaarden Op initiatief van den Nedcrlandschen Bond van Vereemgingen van winkeliers in koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken en diverse artikelen, met medewerking eenige andere winkeliersvereenigingen, een aantal journalisten uitgenoodigd büwoning van een persconferentie, welke gisterenmiddag te 's-Gravenhage gehou den is. De vertegenwoordigers der betrokken organisaties wenschten deze gelegenheid te gebruiken om nog vóór de behandeling van het ontwerp-Winkelsluitingswet in de Eer ste Kamer, hun reeds bekende bezwaren tegen dit ontwerp uiteen te zetten Uitvoerig werden die bezwaren nog eens besproken. Zoo gaf een der aanwezigen ge gevens over zün eigen zaken, waarin de Zondagsopbrengst 20 pet., de Zaterdagsop- brepgst 3(j pet. en de opbrengst der andere dagen gemiddeld 10 pet. van de weekop- brengst bedraagt. Hü berekende dat het nniwen;. eenmaal wet geworden, een omzet- vermlnderl Ten kantore van den Raad van Arbeid te s-Gravenliage is onder voorzitterschap van den heer Wittert van Hoogland de tweeife bijeenkomst gehouden van vertegen woordigers van de federaties van bedrüfs- vereenigingen en de vereeniging van Ra den van Arbeid. Besprekingen werden gehouden over de wüze, waarop overleg zou kunnen plaats heb ben met dé organisaties der geneeskundigen betreffende het vraagstuk der controle bü de uitvoering der Ziektewet Tot dit overleg verklaarde de vergade ring zich in beginsel bereid. Terzake van de moeilükhedën ondervonden bü de toe passing van art. 47 der Ziektewet (het re- serveeren van twee derden van het zieken geld van personen die geen kostwinner zün en die voor eigen rekening in een inrieb- Een vüftien/arig dochtertje van de fami lie Dirk ZWger is voor de ouderlüke wo ning aan Jen Groene Htlledük te Rotter dam. toen’rij een bal. welke was weggerold, naliep, door een vrachtauto overreden. Het meisje was op slag dood. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een inbreker al of niet door een of meer helpers ter züde gestaan binnen- gedrongen in vüf perceelen aan den Nleu- wendükuje Amsterdam, waar hü lessenaars openbrak'om er zün slag te slaan. Toen hü, tegen het krieken van den dag. uit een van de buitendeuren aan de straat wilde uit breken. werd hü daar verrast door twee agenten, die juist voorbükwamen. De man verdween snel weer naar binnen; de politie mannen verschaften zich docr het open schuiven van een venster toegang tot een aangrenzend huis, het Hotel „De Pool”, en Het Tsjech-Slow persbureau meldt uit Praag, dat bü de aankomst gistermiddag van burgemeester en mevrouw De Vlügt en mr. 8. J. van Lier, directeur der afd. Alg. Za ken, en zün echtgenoote. de Nederlandsche gezant dr. H. P. N. Muller ter begroeting aanwezig was. Ook waren burgemeester Baxa en verschillende leden van den gemeenteraad bü de ontvangst aanwezig. tel Praagsch koor zong het Nederlandsche Vgftslied Het gezelschap zal vandaag een bezoek brengen aan het historisch raadhuis. De bladen, die portretten geven van bur- gepieester De Vlugt. begroeten hem in zeer waardeerende woorden Miss Amy Johnson is gisteren op Mascot vliegveld te Sydney opland. De aankomst van Amy Johnson^ een buiten gewoon enthousiasme onder de bevolking te weeg gebracht. Geweldige menschen- massas—vulden de straten, alle parken daken 'waren dicht bezet en A’ ovaties en het gehuil van ontelbqre klonken voortdurend op. Bü de 'ontvangst en de verwelkoming op het vliegveld waren 75.000 menschen tegenwoordig. Per auto maakte Amy Johnson den tocht naar bet gouvernementshuis, begroet door het enthouusiasme der duizenden. De pilote is de gast van den gouverneur. bureau Warmoesstraat, Hel vertrek Te kwart voor twee reden de gala- en volgrütuigen het cour op. om de hooge gasten uitgeleide te doen. Dit geschiedde thans in demi-gala zonder eerc-escorte. De bezetting van de rijtuigen was aks bü aan komst. De weg. die gevolgd werd, liep van Paleislaan. Kerklaan. Van der Houven van Oordtlaan. Regen tesselaan. Stationsstraat. In de Konlnklüke Wachtkamer werd eenige minuten vertoefd om afscheid te ne men; het intieme afscheid vond plaats in den salonwagen. waarin zich Koningin. Prins en Prinses begaven. De Prins deed den gasten uitgeleide tot Arnhem, vanwaar hü per auto terugkeerde: Koningin en Prinses reden in een landauer terug, toegejuicht door een talrijke menigte, welke zich langs den weg had geschaard De burgemeester, mr. W. Roosmale Nepveu. was in ambts- costuum bü het afscheid aanwezig, alsmede majocr Boe Haard, commandant hran het depót Kon. Marechaussee Op het kasteel Wuestwezel in België, is voorzien te zün van de H. H der Stervenden, in den ouderdom van 82 jaren. overleden mr. K. W. P. F; baron Gericke van Herwünen. oud-buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister en sinds 2 Jan 1900 kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin. De overledene was commandeur in de orde van den Ned Leeuw, commandeur van het Grootkruis in die van de Poolster, van Danebrog en van Isabella la Catholica. grootofficier in de Orde van de Eikenkroon, ofticier in de Orde van Leopold en was begiftigd met de Kroningsmedaille van H H.M.M. Edward VII en Georges V Bewoners van de Wilmlnastraat te Den Haag werden één dezer dagen plotseling op geschrikt door angstig hulpgeschrei in het perceel No. 133, bewoond door mevr. D J. Men waarschuwde de politie, wdarop een in specteur en eenige agenten zich toegang ver schaften tot de woning. In de gang vonden zü de omstreeks 20-jarige dienstbode met een schotwond in de borst op den grond liggen. Commissaris Paré die even later ter plaatse arriveerde, nam het meisje, dat nog bü kennis was onmiddellük een verhoor ar. Uit haar verhaal bleek het volgende: Toen zü in de slaapkamer van mevr, J.^ die ambtenares is op een der Departementen en afwezig was, werkzaamheden vei richtte, meende zü plotseling gestommel te hooren in de keuken. In haar angst greep zü een revolver welke in een nachtkast lag en begaf zich hiermee gewapend naar dé keu ken. In haar zenuwachtigheid heeft het meisje waarschünlük een onwillekeurige be weging gemaakt, want toen zü zich in de gang bevond, ging onverwacht het w’apen af en trof een kogel haar in de borst. De politie stelde onmiddellijk een (itge- breid onderzoek in, doch dit leverde geen positief resultaat op. in zooverre dat van een inbreker geen enkel spoor te bekennen viel. Wel kon vastgesteld wordén. dat hier in ieder geval een ongeval de oorzaak is. zoo dat van poging tot zelfmoord geen sprake kan zün. De buren hebben ook Mevr. J. en een fa milielid Dh. v. d. H. van het gebeurde in kennis gesteld, die daarop spoedig ter plaatse waren. Het meisje is naar het Ziekenhuis Zuid- wal overgebracht. Haar toestand is vooruit gaande. Een agent van politie te Rotterdam zag op den Vlsschersdük aldaar, man. die een vrouw achtervolgde en Molensteeg gekomen, vast greep. Hü ging er op af en toen de man weigerde de vrouw los te laten en ook hem vast greep, maakte hü gebruik van rijn gummistok. Avaardoor hü het tweetal wist te scheiden. Hü vervolgde daarna z0n weg maar bü de Noordblaak bemerkte hü, dat er in zün jas een 20 c.M. lange snede ge komen was. blükbaar ontstaan doordat de met een mes In gesneden was. Met hulp van een anderen agent wist hü den man weer te achterhalen. Deze werd naar het bureau aan de Groote Paauwesteeg ge bracht, waar op hem een gesloten penne- mesje gevonden werd. Als verdacht van potnng tot zware mishandeling is hü In be waring gesteld. De vrouw, die hü achtervolgd had, bleek zün echtgenoote te zün, met wie hü ruzie had gehad. Gistermiddag liep het ruim 2M-jarig dochtertje van den heer D. K wonende aan den Ganzenvoortsingel te Groningen, plot seling het trottoir af en stak den rüweg over. Het kind werd gegrepen door een zworen vrachtwagen en was vrüwel op slag dood. De leende aan den burgemeester van Apel doorn, mr. Roosmale Nepveu. het Officiers kruis met Kroon van Adolf .van Nassau. Voorts schonk de Groothertogin het Rid derkruis met. de Kroon aan den commis saris van politie, den heer W F H. van Barselo en aan den stationschef, den lieer F. H. van den Bron; de gouden medaille van verdienste van Adolf. Groothertog van Lsixemburg en Hertog van Nassau aan d” volgende heerenJ. Helder, hoofdinspecteur van politie. K. A. Berendsen. chef-bloemist ♦Sn het Loo. A. Odding. R Hartkamp. J C. Welburgen en F Dykstra. Rüksrecher- cheurs. G. Peters, concierge van het Kon. Paleis. B. H. Zuidema. portier en J. Ver hoef. hoffourier; deze medaille in zilver ontvingen H. Wessels, gep rüksveklwach'er en A. Oly, hoofdagent van politie Besprekingen tusseben de federaties van bedrijfsvereenigingen en de Raden van Arbeid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8