Burgerlijke Stand Alkmaar ALCMARIA VICTRIX I HOMBERGER SPIEL- VEREIN VON 1903 DE BISSCHOPSWIJDING VAN Z. D. H. MGR. J. H. G. JANSEN Zondag Ion Pinksterdag 2% uur TVV LEl E BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 6 JUNI 193G r MEDEDEEL ING EN OFFICIEELE Receptie in het Aartsbisschoppelijk Paleis - Kinderhulde - De Aartsbisschop op het Groot-Seminarie Rijsenburg De kinderverlamming te Gouda FINANCIËN Gewijzigd uitlotingsplan BINNENLANDSCH Brand NIEUWS Nederlandsche Aannemersbond Brand te ’s-Gravenhage landbouw en veeteelt Goede kruisbessenoogst fruit te Hevige brand te De Kwakel ONZE OOST GEMENGD NIEUWS De werking van de Krakatau SPORT EN SPEL VOETBAL 1 Nederlandsche groenten Zürich Brand te Helmond - Merkwaardig proces Internationale Voetbalwedstrijd Statuten Benoemd pHatsgenoote, mej. Hoekmeyet, is benoemd tot onderwijzeres te Helloo. Het gijzeiingsgeval Duyvestein Aalbessen en druiven Zilveren Jubileum Failliet verklaard Alkmaar 5 Juni: Alcmaria V. V. V. maakt een boottocht STADSNIEUWS -- Stedeli|k Muziekkorps»- Paleis voor Volksvlijt Floralia-Tentoonstelling Alcmaria komt als volgt uit Ondes Een rockende en smeulende chaos p. N. A. On-c viel de 1917, In totaal 100.000. Onfortuinlijk chirurg i, dat Een perceel in de <u»ch gelegd en be- de Krakatau neenrt Hulde van de leerlingen van het St. Bonifacius lyceum Sandt Baszfeld No. 3 van de West-Duitsche Ka mpioens-compe title Voorverkoop-kaarten bij Hartland en Porsius het patiëntje De zaak en van de Cen'/rale Reeds drie sterfgevallen. De bewaar scholen gesloten tot i aan Motorwerkplaats en sigarenpakhuis uitgebrand liet’ Na de receptie werd mgr Jansen door de van het St. Boritfacius-lyceum Een Alkmaar beeft de eer met Plnksteren een internationalen voetbalwedstrijd binnen de veste te mogen aanschouwen. Alcmaria heeft nl een wedstrijd tegen de ..Homberger Spielverein. von 1903.” Deze club behoort tot de sterkste van West-Duitschland en bracnt bet in de voorronde om het West-Duitsche kampioenschap tot de demi-tinale. lat 't een bizon- ieeren, en is er De ..Staatscourant” bevat de statuten van de N. V. voorheen J. J. Bak en Co., alhier. Hoorn Mr. W. Groot, cur. De handelingen van den heer Dorgelo afgekeurd Zooals men weet, is op ’verzoek van den heer Dorgelo een eereraad benoemd, die de handelingen van deft heer Dorgelo In het be kende gijzelingsgtval Duyvestein zou onder zoeken. Naar het „Volk” verneemt, moet deze eere- r aan dit Volksvlijt Onder Ureterp (Fr.) is de dubbele arbei derswoning. bewoond door de gezinnen Mulder en Van der Veen, afgebrand. Botermarkt De directeur van het Marktwezen deelt belanghebbenden mede, dat het verbod om op de botermarkt ..natuurboter anders aan te voeren, te hebben of ten verkoop aan te bieden, dan in stukken of zoogenaamde koppen wegende één kilogram of vijf hec togram” Is opgeheven. In het vervolg is het dus toegestaan na tuurboter ook in vaten of op andere «Uk verpakt op de botermarkt aan te voeren, te hebben of ten verkoop, aan te biedefi. Alkmaar, 6 Juni 1930. De Directeur voornoemd, D. SCHENK lersyBer Rjjksdaalderloten van 1869 gqpoodlgd hunne loten ter afstem- te bieden bij de Ontvang- en Vorige jaren speelde deze club met Pink ster óók In Holland nj. tegen N.A.C. 'Breda In Roermond F.C. beide zuidelijke eerste klassers. Deze wedstrijden werden door de Duitschers gewonnen. Waar de Duitschers verzekerd hebben met hun sterkste elftal te komen, wacht stellig 'n hevige strijd daar ook Alcmaria er alles op zal zetten de overwinning hier te hou den. De Hombergers komen als volgt uit: aan Z. H. Op den Tweeden Pinksterdag zal het Bu reau van den Burgerlijken Stand geopend zijn van vm. 10 11 uur. ,o Bode Haffner Lenzen Borgards Weichbrodt Martens Bresnikar TUsz Hochwahr In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur brak door tot nu toe onbekende oor zaak brand uit in de motorwerkplaats van de firma De Rooij. gelegen achter een groep hyizen aan den Steenweg te I’elmond. Door de vele brandbare stoffen greep Het vuur snel om zich heen. Voordat de brand weer arriveerde, was de brand overgeslagen naar het aangrenzende sigaren- en oigaret- ^vader, een moeder met supe- had Mgr. gehad, en met groote i naar om- De gouden medaille der Internationale tentoonstelling. «0 erupties per minuut De waarnemingspost van den vulcanolo- gischen dienst op Langeiland seint, dat de werking van de Krakatau gisterochtend wederom is toegenomen. Er worden 60 erup ties per minuut geregistreerd. Om 930 uur verscheen het door-vpicanische werking ont stane en naderhand Ipccr verzonken eilandje Anak Krakatau, weer boven zee. Nader werd gemeld: De werking van tot op heden nog toe. Gedurende het vorige etmaal waren 16.000 erupties geconstateerd, waarvan de bangste een hoogtes bereikte van 250 meter. Kuiper Jonker Rootring De Grand Lengers Keppel A Rootring Peereboom Witteveen Hamstra. Aan de Alkmaarsche exportveiling wer den heden aangevoerd de eerste aalbessen door den heer W. Hartman te Bergen en de eerste druiven door den heer O. Noort, alhier. voor de leden te daagsch zou zijn. Het bestuur meeüde nu. deren dag moest' orga> thans in geslaagd, met iets werkelijk fraais voor den dag te komen. En zoo zal dan op Zondag 23 Juni as. een boottocht gehouden worden van Enk- huizen naar Urk en Kampen. Urk. Er zijn zeer zeker nog vele Alk- maarders. die dit eilandje niet kennen. En toch is het zeer bezlenswaardlg. niet enkel om het typische van het eilandje zelf, maar niet minder om de ouderwetache en schil derachtige kleederdracht. En Kampen? Dit stadje biedt den vreem deling al evenzeer iets blzonders. Voeg daarbij den schitterenden boottocht zelf op de Zuiderzee en de deelnemer zal merken, dat de dag veel te kort is. Bij mooi zomerweer heeft trien dus een dag voor den boeg, die niet gauw vergeten zal worden. W(j kunnen den leden van Alc maria V. V. V. dan ook ten zeerste aanra den, deze tocht mee te maken, vooral ook, omdat men werkelijk niet gemakkelijk weer in de gelegenheid zal komen, zqp'n tocht mee te maken. Niet alleen de gezelligheid zal desen tocht aanlokken, maar de kosten zijn werkelijk zóó gering, dat eigen niemand behoeft thuis te blijven. Men ga dan ook eens informeeren bij het bestuur van de V. V. V.. waarbij >nen ech ter bedenken moet, dat na 14 Juni geen kaarten meer verkrijgbaar zijn. Men zal dus goed doen met niet al te lang te wachten. Leden van Alcmaria, laat dezen tocht niet voorbij gaan. Er wacht u een prachtige dag. een dag vol geneugten, vol gezelligheid vol interessante bezienswaardigheden. Gisteravond ruim zeven uur werd brand ontdekt in een flesschenmagazijn aan de Van Hogendorpstraat in den Haag. Aanvan kelijk liet het zich aanzien als een kleinen binnenbrand op de melding waarvan een motorspuit van den Rijswijkscheweg uit rukte onder leiding van den hooicibrand- wacht Labne die echter' bij aankomst een zoo felle vuurzee tegenover zich vond dat onmiddellijk een tweede motorspuit van de Van der Vennestraat wenschelijk bleek, althans de bemanning daarvan, om haar collega's te assisteeren. Inmiddels was de bemanning van dc eer ste spuit mejt een kleine en twee groote stra len aan het blusschen getogen en na enkele minuten won zij reeds terrein. Zoowel aan de achter- als aan de voorzijde werd'op de bran dende! kisten- efi stroo-massa het water- offensief voortgezet, met het resultaat, dat na tien minuten geen vlammen meer waren te bespeuren. De tweede spuit behoefde geen water te geven. Er was echter voor de beide bemanningen nog heel wat werk aan den winkel om ruimte tg maken in den nog hevig lonkenden en smeulenden chaos in het pak huis. Ook nadelen de vlammen het plafond op een plaats doorboord, waardoor deze nog het boven trapportaal hadden v .teerd. De mogelijkheid werd nog aanweziv geacht, dat de brand door kortsluiting in de electrische geleiding m den vloer van dé eerste verdie ping was ontstaan. De Juiste oorzaak echter nog niet uit te maken. De eigenaar van den flesschenhandel. neer P. Mvertoeft in Duitschland; zijn be diende was afwezig toen de brand uitbrak, doch arriveerde kort daarop om inlichtingen te verschaffen. Hij had in den liten namid dag het perceel verlaten, doch na hem was de compagnon van den heer M. nog in het pakhuis geweest. Men wist echter op dit oegenblik niet waar de compagnon zich be vond. Het pakhuis is vrijw’ël geheel uitgebrand In het bovenhuis waar zich net kantoor der firma bevindt, is de schade gering. Naar gemeld wordt, is onder zeer groote belangstelling door den president der Zwlt- sersche republiek dr. J M.- Musy te Zü rich de internationale tentoonstelling ge opend, waaraan ook dool- den Nederland- senen tuinbouw wordt deelgenomen. In zijn begroeting van de verschillende landen, die aan deze tentoonstelling deelne men, drukte de bondspresident zijn bijzon dere bewondering uit voor de Nederland sche inzending van groenten en fruit Deze collectieve inzending van den Nederlandschen vjiinbouw achtte hij een naVolgensw aardig voorbeeld van een doeltreffende reclame. Bij den rondgang van dën bondspresident en de verdere autoriteiten, waaronder zich tok de Nederlandsche gezant te Bern mr. dr. W. Douife van Troostwijk en de Ne- derlanosche consul te Zürich, de heer Bh. Osieck 'oevonden, genoot de Nederlandsche tuinbouw-inzending aller bewondering De voorzitter van het dmtraal bureau der veilingen dat de inzending tot stand bracht, de heer F. V. Valstar, verstrekte aan de autorite »en de gewens hte milcntlr.gen. Het bezoek aan de tentoonstelling is zeer groot, waarbij in het bijzonder een levendige belangstelling blijkt voor de inzending van Nederlandsche tuinbouwproducten, waaraan de groote eereprijs. nl. de gouden medaille, is toegekend Morgenmiddag om 13 uur zal de heer J. Jansen, vertegenwoordiger van de firma Ringers, in verband met zijn 25-jarig jubi leum als zoodanig gehuldigd worden. Receptie ten Paleise Hierna kwamen talrijke eerw. heeren gees telijken den nieuwen Aartsbisschop ter re ceptie geluk wenschen. Onder de velen, die de allengs met prachtige bloemstukken ge tooide zaal betraden, bevonden zich verschil lende hoogeerw. kanunniken van het Metro politans kapittel, de pastoors en kapelaans der stad, provinciaals van orden en congrega ties. professoren enz. enz. Er waren o.i. Mgr. Taskin. proost van het Haarlemsch kapittel en president van het Groot-Semlnarle te Warmond, pater H. Kejjsers 8.J.. provinciaal der/Paters Jesuieten pater Regalatus Haze- btbek. provinciaal der Franciscanen, dr. Th. /Mackaayprovinciaal der Augustijnen, pater L. Wouters C.S.S.R, provinciaal der Redemp toristen. voorts de professoren R. Welschen O.P., mgr. Hoogveld, mr. Duynste* C.s.s.R dr. J. B. Kors O P., Titus Brandsma Ö.Carm. en mgr. Goossens. rector-magnificus der R. K. Handelshoogeschool te «TilbiiiS?; vervolgens pater mr D. Beaufort CrFM.. eerste secre taris van den R. K. Vredesbond. dr. Caec. Hulgens O.F.M.. directeur der R. K. Muziek school te Utrecht, rector W. R de Jong, aartsbisschoppelijk inspecteur van het on derwijs. kanunnik mgr A. Hermus, direc teur van het Instituut te St Mlchlels-Gestel, dr. Cassianus Hentzen O F M. en de nieuwe hoofdaalmoezenier, de zeereerw. heer J. J. J. Noordman. Besmettelljke ziekten In de week van 25 tot en met 31 Mei 1930 hebben zich in deze gemeente vier gevallen^yaiv» roodvonk voorgedaan. Fr. Harkema, Groote Oost 49. Bakker te Ubbens, r.c. Mr. C. H. de Maar het plukken is bijna niet loonend De oogst van kruisbessen, waar vooral op Zuid-Beveland veel van geteeld wordt, is eenige dagen geleden begonnen. De oogst is goed, maar ook de kruisbessen schijnen te zullen deelen in de algemeene malaise. De prijzen zijn de laatste dagen zóó gedaald, dat het oogsten nauwelijks meer loonend blijft. Van verschillende zijden wordt var- nomen dat. als de prijzen niet beter worden, het plukken zal worden gestaakt en het fruit aan de struiken zal blijven hangen. De oogst- campagne, die gewoonlijk /Mrv^inde Juni duurt, zal waarschijnlijk 'thansMaardoor spoedig afgeloopen zijn. - raad, bestaande uit de heeren mr Droste te Rotterdam. Ed. Schurmann. voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond en D. van Staveren, voorzitter Filmkeuringscommissie, met algemeene rtemmen de handelingen van der heer Dorgelo afgekeurd hebben. Alcmaria V. V. V.^eeft voor haar leden een prachtlgen tocht op touw gezet. Bij ver schillende gelegenheden toch werd er bij het bestuur op aan^pdrongen om eens iets iu niet zoo alle- j De Kaasmarkt De aanvoer op de kaasmarkt was vandaag niet onbelangrijk, doch naar schatting een kleine 30.000 K.G. minder dan vorige week. Dit wekt wel eenige verwondering, daar de eerste Juniweken gewoonlljk tot de beste be- hooren. Ter verklaring kan dienen dat eeni ge fabrieken ditmaal hun productie rechts- streeks verkocht hadden, maar bovendien is het een feit, dat de leden van de coöpera tieve zuivelfabrieken in deze dagen voor eigen gebruik Inslaan. Het is immers de be roemde Meikaas! De prijzen waren weinig afwijkend van die der vorige week. Het vreemdelingenbezoek was op dezen mooien Vrijdag alweer tamelijk groot. Er waren meerdere gezelschappen, waaronder nogal wat buitenlanders. Oa arriveerde met twee groote autobussen een gezelschap van ongeveer 70 vertegenwoordigers der Philips’ fabrieken in Frankrijk, aan wie door Phi lips een rondreis dcor Nederland wordt aan geboden. Na afloop van de markt begaf het gezel schap zich naar Amsterdam, na eerst nog den Alkmaarschen Hout te hebben bezich tigd. Na Je korte audiëntie, welke de nieuwe Aartsbisschop. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, onmiddellijk na de plechtigheid der H. Con secratie In de pastorie der O. L. Vrouwekerk aan eenige wereldlijke autoriteiten, waaronder zich ook de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dr. 's Jacob bevond, ver leende. reden Z. D. H. de Aartsbisschop en de andere hoogwaardigheidsbekleeders naar het Paleis aan de Maliebaan. Duizenden leerlingen van de katholieke scholen stonden hier aan weerszijden van den rijweg in spanning er ongeduld op mgr. Jan sen te wachten. Ook de Jongens en meisjes van het R. K. Weeshuis waren naar hier gekomen om aan de hulde der kinderen deel te, nemen Een luid gejuich klonk uit de dichte rijen op. toen de Aartsbisschop en de andere hoogwaardigheidsbekleeders bij het Palets aankwamen. Hartelijk w -fde mgr. tiet jonge» en woelige volkje toe, wat de kleinen weer met een langdurige ovatie beantwoord den. Nadat Mgr. naar binnen was gegaan, verscheen de Kerkvorst eenige oogenblikken later vriéndelijk lachend voor de ramen van de eerste verdieping Uit het stormachtig ge juich. dat hierop inviel, bleek wel. dat Mgr. door zijn hartelijkheid de hartjes der kleinen bad gestolen. Feestmaaltijd op ..Rijzenburg” Te ongeveer vier uur werd in het Groot seminarie Rijsenburg een feestmaaltijd ge houden. De maaltijd had plaats in de recreatiezaal in den nieuwen vleugel van het gebouw en was door bloemen, planten en schilderijen In een feestelijke entourage gezet. In het midden van de hoofdtafzl waren gezeten Z.Exc. mgr. L. Bchioppa en Z. D. H. de Aartsbisschop Mgr J. H. G. Jansen. Op een klein podium stond een groot portret van den nieuwen Aartsbisschop, waarachter eenige studenten van' het Groot-Seminarie hadden plaats genomen, die den maaltijd met muziek opluisterden. Ongeveer 130 genoodlgden zaten aan. On der hen werden opgemerkt, behalve den In ternuntius en Z. D. H den Aartsbisschop, alle bisschoppen, die bij de consecratie- plechtlgheld waren geweest, de leden van het Metropolitaan Kapittel, de eere-kanunniken F. Eppink. J. H Vaas en dr. D. Stoel, alle dekens van het Aartsbisdom, de pastoois van de stad Utrecht, de professoren van Rijsen burg en Culemborg. de oud-professoren, die tegelijk met Mgr. Jansen op „Rjjsenburg" waren, de oud-kapelaans van Mgr. Jansen, de kapelaans van de parochies van St Ca tharina, O. L._ Vr. Hemelvaart en H Hart te Utrecht, prof, dr Tltus Brandsma O.Carm., dr. Verhoeven. Lector Molkenboer O.P., de pastoor van Rjjsenburg, de assistenten bij 6e H. Mis en de H. Wijding, de heer P. Steenhoff namens de R. K. Journallstenver- eeniging en dr. Jorritsma, familielid van den Aartsbisschop De tafelreden werden gehouden door den president van het seminarie, Mgr. Scnaep- man, Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschep .van Roermond, Kanunnik J. G. ‘van Schalk, eere-kanunnik J. Vaas, den Provinciaal der Franciscanen, den Hoogeerw pater Haze- broek en dr Jorritsma, familielid van den Aartsbisschop. Telegrammen werden gezonden den Paus en H. M. de Koningin. Rectificatie In ons verslag van gisteren stond in de passage betreffende het voorstel tot niet aanstelling van den heer Ruiter aan de gemeente gasfabriek ,De heer Ringers merkt op, dat de brief een der motieven van het ontslag vormde.” In dezen zin is het woordje .jiiet” wegge vallen. De heer Ringers had gezegd en onze verslaggever had het ook zoo geschreven „dat de brief niet een der motieven van het ontslag vormde”. Tevens zij hierbij opgemerk’ dat de bur gemeester deze woorden van den heer Rin gers nog eens krachtig onderstreepte. Een naaimachine Kleine menschen zijn tevreden met klei ne geschenken Tot nog toe heeft het St. Francisca-Romana Liefdewerk zich tevre den gesteld met de kleine gift van ieder, want: vele kleintjes maken één groot. In onze daiJcbare tevredenheid hebben we dus niet al te veel behoeven te bedelen. Maar nu komen we vragen om een groot cadeau. We hebben een naaimachine noo- dlg. Niet één- zelfs meer. Wé beginnen met er één te vragen. Een naaimachine zal dc oudere meisjes in gelegenheid stellen, zich voor huishoudelijke bezigheden te bekwa men. Want naast godsdienstonderricht zorgt het St. Franc. Rom. Liefdewerk ook voor maatschappelijke vorming. Wie heeft iets over voor dit mooie doel? Een gebruikte naaimachine is ons wel kom. Wie heeft er een voor ons? Bent u niet in staat, een naaimachine tc verschaffen, is uw geldelijk offertje ook welkom bij de penningmeesteres.se, mej. D. Wanna. Ritsevoort 5. RIJN O.P., Directeur. De N V Paleis voor Volksvlijt doet ons een gewijzigd trekkingsplan en de uitgelote nummers der trekking 1930 toekomen. Er Zijn dit jaar uitgeloot 20 serien <an 50 nummers, elk met 3. n.l.: 466. 513. 589 1407. 2084. 2263. 2341. 2790, 2939. 3331. 3756. 4468, 4581, 5356, 6171, 6364 7237. 7278 7574, 7680. De directie van het Paleis voor Volksvlijt de Commissie van Beheer van het Waar borgfonds der leen ng 1836, de Commissie van Beheer van het Waarborgfonds der leching 1867. het Comité aangewezen door het be stuur van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam berichten aan de houder: van loten in de premieleeningen van het jaar 1867 (de tien gulden-loten) en 1869 (de rijksdaalder-loten) van het „Paleis voor Volksvlijt”: De waarborgfondsen der beide bovenge noemde premieleeningen zijn onvoldoende gebleken om aan alle toekomst ge verplich tlngen volgens de op de loten afgedrukte plannen te voldoen. Om deze reden heeft de Commissie van Beheer der Premieleening 1867 sedert 1911 geen gelden meer ter beschikking gesteld voor de uitlotingen, daar zij eerst wenschte uitgemaakt te zien of zij in die omstandig heden gerechtvaardigd was. het fonds aan te spreken ten bate van hen wier loten in de eerstkomende jaren zouden worden u tgeloot. doch met de zekerheid voor oogen. dat de later overblijvenden niets meer zouden kun nen ontvangen. De zaak dient than, in hooger beroep bi) het Gerechtshof te Amsterdam. Welke dï uitspraak van dit college zal zijn, is natuur lijk onzeker. Bjj de leening 1869 doet zich hetzelfde geval voor; ook daar is het fonds niet groot genoeg. In dit jaar moest een groote premie betaling tot een totaal van 100.000 plaats hebben en de Commissie van Beheer dezer leening heeft gemeend, gez en het aangc- haald vonnis van de rechtbank, dit bedrag niet zonder meer ter beschikking te mogen stellen. Met betrekking tot de premieleening anno 1869 bestaat het plan in het volgende, waar bij het oorspronkelijke trekkingsplan tot en met ’t Jaar 1929 zal iw>rden gevolgd: De trekking van 100 000. welke in 1917 moest plaats hebben, zal alsnog geschieden: 1 Juni 1918 a 1 Juni 1928 1000 loten per jaar a 3. 1 Juni 1929 als in 1917, in totaal 100.000. 1 Juni 1930 a 1 Juni 1940 1000 loten per jaar a 3. 1 Juni 1941 als in 1917, in totaal 100.000. 1 Juni 1942 a 1 Juni 1952 1000 loten jier jaar a 3. 1 Juni 1953 als in 1917, in totaal 100.000. 1 Juni 1954 a 1 Juni 1964 1000 loten per jaar a 3. 1 Juni 1965 als in 1917, in totaal 100.000. 1 Juni 1966 a 1 Juni 1976 1000 loten per jaar a 3. 1 Juni 1977 964.904 Het fonds op zichzelf is niet toereikend om plan te voldoen. Het Paleis voor heeft zich echter bereid ver klaard. telkens een bedrag van 3000, be noodigd voor alle volgende betalingen van 1000 loten a 3.daarvoor te storten, d.w.z. 55 betalingen van 3000 te doen. Het waarborgfonds heeft dan te voorzien -n de groote betalingen, n.l. die van 100000 gulden in de jaren 1917, 1929. 1941, 1953. 1965 en die van 974.904 in het jaar 1977. Een berekening, gemaakt op giond van de tegenwoordige beurswaarde van het waar borgfonds, op grond van de rente welke te genwoordig daarvan wordt gekweekt, en ge baseerd op 4j.f pet. rente te maken van de aangroeimgen van het fonds, geeft als re sultaat de uitvoerbaarheid 'van het plan, mits de tegenwoordige abnormaal lage koer sen van diverse bultenlandsche beleggings fondsen en coupons op den duur in geringe mate verbeteren. Zou het mogelijk blijken, eerder dan in 1977 over te gaan tot geheele afbetaling van alle loten, dan zal dit worden gedaan. De houders; worden uitt peling aan Betaalkas te Am terdam. Met betrekking tot de premieleening anno 1867 heeft de Directie var» 't Paleis voor Volksvlijt eveneens een plan samengesteld, dat op andere basis moet berusten, omdat daarbij de termijnen der trekkingen en de grootte daarvan geheel verschillend zijn van die der loten 1869 Dit plan heeft de voorloopige instemmin? van de Commissie van Beheer van het Waarborgfonds der loten 1867 en- die van het,, door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel benoemde comité verworven. Reed-, thans kan echter wel worden me degedeeld. dat de Directie van het Paleis voor Volksvlijt here d is, zich ook voor de loten 1867 een vrij belangrijke geldelijke opoffering te getroosten. De bindende besluiten Hedennacht circa half een brak in het café van den heer H. Kroone aan de Vuur lijn te Kwakel (gem. Uithoorn» een hevige brand uit. Naar men verneemt, Is de brand begonnen in de schuur aenter het huis. Daar het heele gebouw van nout is op getrokken. lag het na een uur in de ascii. Niets is gered. De familie wist zich nog te redden. Na een half uur arriveerde de motorspuit uit Uithoorn, die terstond met :wee stralen water gaf. Het belendende huis van Baard man. werd in het half uur dat de spuit er niet was natgegooid met emmers water. Dit huis heeft veel waterschade. De heer Kroone is in de assurantie; verzekering dekt de fchade Feestgave aan de armen van Utrecht Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen. Aartsbis schop van Utrecht, hee't or gelegenheid van zijn Bisschopswijding, aan het R. K. Pf Armbestuur der stad Vtreed’ ter hanc gcsirjo de som van t sOOO, ak feestgave root de armen der stad. gelUktmk te ver- o»e>T In overleg met dr. Adrian!, secretaris van den Armenraad. I Het hoofdbestuur van den Nederl. Aanne mersbond. die op 18 en 19 dezer te Maas tricht zijn jaariyksche algemeene vergade ring houdt, stelt aan de algemeene vergade ring voor te besluiten, de tijdelijke opschor ting van de bindende besluiten ten aanzien van de overheidslichamen te beëindigen, met dien verstande, dat de bindende beslui ten ook ten aanzien var. de overheidslicha men wederom van toepassing zullen djn met ingang van een datum, waarvan de vaststel ling door de algemeene vergadering aan het hoofdbestuur wordt overgelaten en opgedra gen. Ter toelichting schrijft het -hoofdbestuur onder meer: Het met den minister van waterstaat ge pleegd overleg had tot gevolg, dat de binden de besluiten (behalve dak betreffende de af schaffing van borgstelling) aanvankelijk tot 1 Juni 1929. daarna voorloopig voor onbe- paalden tijd werden opgeschort. De alge meene vergadering in 1929 te Deventer ge houden heeft zich hiermede vereenigd. Het hoofdbestuur betreurt het. dat de in voering van de algemeene arbitrage door de overheidslichamen zich minder snel voltrekt dan het indertijd meende te mogen verwach ten. Zelfs indien thans door den minister van waterstaat arbitrage voor alle geschillen zou worden verleend, dan nog zijn wij niet gereed met de overige publiekrechtelijke lichamen. Het komt derhalve het hoofdbestuur ge- wenscht voor, dat het apparaat der binden de besluiten weer zal kunnen worden in wer king gesteld. De rede van Mgr Jansen Z- D H. begon zijn rede als volgt: Excellentie, .Na den goeden God uit' geheel mijn hart bedankt te hebben voor de buitengewone weldaden op dezen gedenkwaardlgen dag’, die een dankgebed is door de offerande van Zijn Goddelijken Eeredienst, gelieve U mij toe te staan. Excellentie, die mij de grootste eer heeft bewezen, mij tot bisschop te con- sacreeren dat ik mij allereerst tot U wend. Apostolisch Internuntius, we eeren In Uw verheven persoonlijkheid den vertegenwoor diger van den H. Vader, van den H Stoel bij H. M. onze geëerbiedigde Koningin der Nederlanden; heden vooral eeren wij U en brengen U dank, als den bisschop. den wet tigen opvolger der Apostelen, die aan een eenvoudig priester de volheid van het Priesterschap heeft willen geven en hem verheven heeft tot dezelfde waardigheid. Aan den H. Vader heb ik mogen brengen mijn nederige eerbetuigingen en kinderlijke Rehoorzaamheim zoowel aan Zijn lllustren Persoon, als ook aan den zichtbaren plaats- bekleoder van Jezus Christus en j»et Opper hoofd van onze Moeder de H Kerk. Vervolgens heb ik H. M. onze Koningin betuigd mijn eerbiedige onderdanigheid, vol sens St Paulus, dus volgens het Evangelie van Christus verschuldigd aan het hoog ste Gezag van het koninkrijk, een Gezag, dat Zjj, gelijk Wij. erkent als gegeven van Christus, den Koning der Koningen. en Ik stel het mjj tot een plicht voor Uwe Excel lentie deze dubbele getuigenis te hernieuwen. Excellentie, wil op dit plechtig oogenblik aanvaarden, den meest oprechten dank van bw nederigen dienaar in Jezus Christus, die na God aan U verschuldigd is de ge- node van de volheid van het pnesteischap door de wijding uit uw gezegende handen. Hoewel de school waar de gevallen van kinderverlamming te Gouda zich hef eerst hebben voorgedaan reeds Dinsdag jl- is ontsmet, nteft het aantal gevallen rtdi nog voortdurend ultgebretd. Er zijn thans In vijf dagen zes gevallen voorgekomen waarvan drie met aoodelljken afloop. Het derdt sterf geval heeft zich Donderdag voorgedaan bij een Jongen van vijf jaar. Onder leiding »an den hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid heeft de burge meester gisteren met alle Goudscne artsen een bespreking genouden, waarin besloten is dat alle lewaarscnolen kinderbewaarplaat- sen enz. me. ingang van neden gesloten zul len zijn. De burgemeester heeft gistermiddag een kenni-geving cot de ingezetenen gericht, waarin de symptomen van de ziekte worden bekend gemaakt en aller medewerking wordt ingeroepen om vernere besmetting zoo veel mogelijk tegen te gaan Ondertrouwd: Johannes Vreeker en Ca tharina Molenkamp; Bernardus Bruin en Idskie Honuna; Joseph van Houten en Nanda Jonge jan; Jan Jan'en en Adriana Mors. Theodorus van Diepen en Johanna Roet; Theodorus van Kessel en Margaret ha Schaper; K Vlessing en Maria van der Moer. Geboren: Anna Bernardina, d. van Carel Dekker en Anna Klein; Nicolaas Johannes, x van Johannes van der Meulen en Antoi nette Alleman; Lucia, d. van Jan Bommer en Lucia Smit, Directe ar: H. A. Maas Programma voor de matinee in den mu-1 ziektuin op Zondag 8 Juni, van 2—5 uim 1. A-bra-ham, Marche des quinquagénata^s, H. A. Maas 2. Wiener Kinder, W« Josef Strauss 3. „Sylvia”, Fantasie-b» L. Delibes 4. Au pays des Houiilères, oü ture, O. Gulllement5. Suite de ballet l'opera-comique „Marton 1 Prelude, 2 Rl- gaudon, 3 Badinage, 4 Intermezzo, 5 Ga votte, 6 Rondo-Finale, 8. Vlessing; 6. Hoch- zeits-Marsch (Somernachtstraum). F. Men-/ delssohnBartholdy: 7. Berceuse de ..Jocelyn” B. Godard; 8. Grande fantasie de l'opera „Carmen”, G. Bizet; 9. Finale (No. 1). Het bezoek aan dit condert is in alle op zichten vrij. Verzoeke tijdens de musiek le: niet heen en weer te loopen; 2e: geen luid ruchtig gesprek te voeren. leerlingen gehuldigd. Een van hen droeg het eigen vaandel en toen de Aartsbisschop het paleis verliet om zich naar het Groot-Seminarie Rijsenburg te begeven, waar een feestmaal tijd plaats vond, riepen de jongens en meis jes hem een driewerf „heil" to». Dan roffel den de trommels, de fl’ilten weroen aan den mond gezet en ter eere van mgr. Jansen klonk uit de heldere kelen het lyeeumlied. Mgr. bracht vervolgens dank aan de Bis schoppen. speciaal aan oe belde mede- consecratoren. Op ontroerende wijze her dacht Z. D. H. zijn ouders en zijn tehuis, waar zoo veelvuldig de geestelijkheid op be zoek kwam. Een vroj rieure gavi erkentelijkheid gingen zijn gedachten hen terug. In zijn herinneringswoord vatte Mgr. vervolgens zijn oud-socii van Sneek en Arnhem, die hem in de practük hadden opgeleid; de professoren, met wie hij later had mogen samenwerken. In net bij zonder den eminenten president, Mgr. Schaepman; daarna zijn opvolgers in de parochies 't Goy. Harlingen en Utrecht, in ’t bijzonder pastoor Van Koeverden en zijn oud-kapelaans; voorts zjjn medeleden in het Kapittel, ook de Eere-kanunniken. waar bij Monseigneur in warme bewoordingen de wetenschappelijke verdiensten huldigde van pastoor dr. Sloet. terwijl Z. D. H. ten slotte op zeer hartelUke wijze en in de loffelijkste woorden Mgr. de Wit, den vorigen vicaris- generaal. toesprak, en Mgr Hoogveld dankte voor de voortreffelijke wijze, waarop deze zich van zijn taak als ceremoniemeester had gekweten, evenals pastoor Vatf Koeverden en zijn beide secretarissen voor hunne goede zorgen op dezen dag en de drukke werkzaam heden, die daaraan waren voorafgegaan. Herhaaldelijk werd de toespraak v»n Mgr. door levendige bijvalsbetuigingen onderbro ken en aan t slot geestdriftig toegejuicht. Geschenken aan den Aartsbteschop De oud-kapelaans van Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen hebben hun vroegeren pastoor een zilveren schaal voor borstkruis, ring en handschoenen als feestgeschenk aangeboden. Van de parochianen der H. Hartkerk te Utrecht, ontving Mgr. Jansen een mijter (mytra preciosa) ten geschenke. (Zie ook onze fotopagina voor de afbeel dingen). Een merkwaardig proces is voor de civiele rechtbank te Montpellier ten einde gebracht. Jean Rives, een tienjarige knaap, had ge- ruimen tijd geleden een spijker ingeslikt. Men snelde met het kind naar den dokter, die na een Röntgenonderzoek concludeerde dat een spoedoperatie noodzakelijk was. Deze geschiedde, doch men vond den spij ker niet, welke echter een dag later langs natuurlijken weg het lichaam verliet. Daar de door de operatie veroorzaakte wonde niet op bevredigende wijze genas, was een tweede operatie noodlg. na afloop waarvan de medicus een rekening van 4000 francs indiende. De vader van het patiëntje weigerde dez- te betalen. De zaak kwam voor de rechtbank, aldus het Hbld., die besliste, dat de rekening inderdaad niet betaald behoefde te worden. Alleen moest de vader den me dicus 500 francs betd^en voor diens eerste hulp en onderzoek Edoch, de vader diende een tegenaanklacht in en eischte 8000 fres. schadevergoeding van den dokter, omdat deze zijn zoon noo- deloos had geopereerd. Hij heeft ze toege wezen gekregen w>ant de rechtbank was van oordeel, dat de medicus te overhaast had gehandeld en pas chirurgisch had mogen ingrijpen, toen er geen mogelijkheid was den patiënt op andere wijze te redden. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat he den op de lijst van Instellingen van welda digheid, bedoeld In art 3 der Armenwet, is geplaatst de Burger Ijsclub, alhier. Alkmaar 6 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. tenpakhuis van den heer De Wit. Verdere uitbreiding kon worden voorkomen. De motorwerkplaats en het sigarenpak huis zijn geheel uitgebrand. 7 motorrijwielen, een aantal fietsen en de inventaris van de werkplaats en een groote partij sigaretten uit het pakhuis gin gen* verloren De schade wordt op ongeveer f 10.000 ge raamd. Een half uur na dezen brand werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in de slaapkamer van het woonhuis van den heer De Rooij. Ook deze brandde geheel uit. In de Donderdagavond gehouden stuursvergaderlng vai de Bloemistenpa- tioonsver. ..Alkmaar .i Omstreken" werd besloten om. behoudengoedkeuring van de leden, een Floralia-tentoonstelling te hou den. Eén der bestuursleden uit Alkmaar stelde gratis 2G0 planten beschikbaar voor behoef tige kinderen. Het is de bedoeling om, behalve voor de kinderen ook voor andere de gelegen heid o>en te stellen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17