VOOR DE HUISKA MEE leuws Binnenlandsch cJ^ieuws In Uw Zadeltasch behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube PUROL I KING PEPERMUNT DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE De Vacature-mr. H. Verkouteren Was hi] In Luxemburg? De Zaansche schatgraver!) Generaal C. J. Snijders VERKEER EN POSTERIJEN Gasketel uiteen gesprongen Dubbele aanrijding te Voorhout LEGER EN VLOOT Loting voor den dienstplicht Burgemeester De Vlngt in Praag LUCHTVAART De terugtocht van de Zeppelin Schade van honderden guldens c RECHTSZAKEN De aanranding te Wassenaar Ferdinand van Bulgarije De moord onder Voorburg Nederland en Luxemburg De autobuskwestie te Groningen KERKNIEUWS Pater Ant. Bergers Vliegongelukken De Generaal der Krulsheeren Aanbieding van telegrammen op beurzen Optreden van kinderen in de operette „Friederike” r c c c c c c Toen de klokken luidden.... Verdronken Voelt U zich mat? - Wat zal II weder verkwikken Is U «down**? Ernstige val 9 Ttenmerman te Leiden gewond De heer J. ter Haar opvolger? ^Inbreker rearreateeid mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Hoe de poets met de kist werd gebakken In bet huwelijk getreden personen Een proef te Amsterdam 7 Smid ernstig gewond Een raster levensgevaarlijk gewond I Ontvangst ten stadhulse 1 V Incident boven Havanna Bezoek aaa Ned.-Indié o de HarteUJke toespraken uur zieke jonk steeds meer Een diepe zucht ont- niet tot last. >rak de dokter, toen :en van den zieke en naar over- -r— Doordat een bascule niet goed werkte. C C C P Uitstapje naar Texel Gisteren maakte de ex-taaar een uitstapje Mar het eiland Texel. Gisterochtend in alle vroegte is de bejaarde vogelliefhebber met dan trein van 8.04 naar Alkmaar en Den Hel der vertrokken. Hij kwam gisteravond eerst met den laatsten trein, van 11.37 uur, weer Mn het CS. terug. Gevangenhouding van den verdachte verlengd De Derde Kamer der Haagsche rechtbank heeft opnieuw met dertig dagen verlengd den termijn van gevangenhouding van den per soon, die gearresteerd is als verdachte van den moord op den Voorburgschen manufac turier Van der Drift. na ge- De was l lucht zweefde. dam; tot secretaris den heer J. A. L. Vervloet, boekhouder bij de Staatsloterij, te s Graven- hage; tot adjunct-secretaris den heer V. H. La- foret. commies bij het departement van De fensie. Aan den gala-maaltijd ten paieize het Loo ter eere van het beaoek van de groothertogin en den prins van Luxemburg, op Maandag 2 dezer gehouden heeft de koningin de groot hertogin oa. als volgt in het Fransch toege sproken: „Mevrouw Het verheugt mij zeer, uitdruk king te geven, aan de vreugde, welke Ik on dervind hier voor de eerste maal uwe ko ninklijke hoogheid, vergezeld door zijn ko ninklijke hoogheid den prins van Luxemburg welkom te heeten in mijn land. Ik ben er1 van overtuigd, dat mijn volk deze gevoelens van levendige sympathie deelt voor de be vallige vorstin van een natie, welker geschte» denis zoo veel gemeenschappelijke herinne ringen bevat met Nederland en ik wil vol gaarne in het beaoek van uwe Kon. Hoog heid het kostbaar getuigenis zien, dat deze vriendschap wederzijds voortduurt. Naar Aneta uit Batavia seint is de Hoogw. beer W. A. van Dtoter, magister generaal der Krulsheeren, Woensdag per ma. Baloe- ran van den Rotterdamschen Llord vandaar hau Europa vertrokken. 385. En op t alarm de anderen kwamen, vroegen: „wat te er aan de hand?" „Jokko en Duim zijn losgebroken, ae sfjn nu aan den anderen kant. Pakt «e, grijpt se, die groote schavuiten, se mogen hier niet vandaan.** aoo sprak de dpier. Met rijn handen wees hij hun de richting aan. Hoogieeraar in de H. Schrift De Z.eerw. pater Ant. Bergers, thans leer- aar aan het college van O. L. Vrouw van Lourdes te Cadier en Keer is benoemd tot hoogieeraar In de H. Schrift aan het pause lijk instituut Sint Mary’s College te Has tings in Engeland. De Z.eerw. Pater Bergers werd geboren te Rotterdam, volbracht rijn studie In België en later de hooge studies In dogmatiek en schriftuur te Lyon in Frankrijk. Sinds 1925 was hij werkzaam als leeraar in de oude talen aan het college te Keer. Herhaaldelijk kwam bjj de Centrale Slach terij van den Noord Brabantschen Chr. Boen nbond te Boxtel, klachten binnen van de zijde van grossiers en kleine boeren, dat het te Tilburg afgeleverde vleesch naar ra to lang niet zooveel opbracht ah te Den Bosch, Eindhoven en Nijmegen. Op toeval lige w^ze heeft men nu de oorzaak hiervan ontdekt. Op het gemeentelijk slachthuis, aan de Enschotschestraat te Tilburg bleek namelijk, dat de bascule niet regelmatig werkte, ver moedelijk doordat het zoogenaamde weeg- blok niet zuiver op het nulpunt was Inge steld. Men kwam tot de ontdekking, dat de gewogen varkens ongeveer acht pond minder gewicht aangaven, dan zy in werkelijkheid wogen. Maandag alleen reeds hadden de grossiers en boeren die de varkens aan de slachters verkoopen hierdoor een schade ge leden van totaal ongeveer vierhonderd gul den. Waar de klachten reeds zoo geruimen tijd binnenkwamen moet worden aangenomen, dat de in totaal geleden schade In de dui zenden loopt. Naar aanleiding van een en ander hebben zich de grossiers thans met een voorloopt schrijven tot B. en W. gewend met het ver zoek van gemeentewege schadevergoeding te ontvangen. Utt Praag wordt gemeld, dat burgemees ter De Vlugt gisteren op het stadhuis werd Ontvangen. Van het gebouw woelen de Ne- derlandsche en Tsjecho-Slowaaksche vlag gen. Burgemeester Baxa dankte tn het bjj- stfn van de gemeenteraadsleden en tal van hoofdambtenaren den burgemeester voor rijn beaoek en gaf een uiteenzetting van den groei der stad Praag na den grooten oorlog. In zijn dankwoord herinnerde burgemees ter De Vlugt aan de veelbewogen geschie denis van het Tsjecho-Slowaaksche volk; hjj riep de figuur van Johannes Hus op en beëindigde zijn toespraak met een beschou wing over de vraagstukken, die zich voor doen btf het besturen van een groote stad. Dee namiddags legde de heer De Vlugt vergezeld door den Nederlandschen gezant, bezoeken af bij president Masaryk, den ure- sident van den ministerraad Udrzal en den 'Minister van bultenlandsche zaken Benes. Daarna bezocht de Amsterdamsche bur gemeester eenlge belangrijke instellingen op maatschappelijk gebied. Burgemeester De Vlugt bezichtigde ook Bet model van het Comenlus-standbeeld, dat te Amsterdam geplaatst zal worden. Hirsch en Helm weder vrijgesproken De rechtbank te Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Fritz Hirsch en Hugo Helm, die door den kan tonrechter waren ontslagen van rechtsver volging ter zake van het doen optreden van kinderen beneden den 14-jarigen leeftijd in de operette -Friederike", van welke uit spraak het OM In hooger beroep was ge komen. Bij de behandeling was door den officier van justitie, mr. Rijkens, tegen elk der ver dachten 5 x 0.50 boete geelscht. De rechtbank overwoog dat dit optreden geen Inbreuk maakte op de bepalingen der Arbeidswet en bevestigde derhalve het vrij sprekend vonnis van den kantonrechter. „Maar....** zoo wilde moeder zeggen, want zij wist, dat het zien van zijn vrienden en ieder onderhoud met hen hem tot nog toe vermoeid had. „Moeten ze binnenkomen V zei de dok ter, terwijl hij het grijze hoofd schudde. Er kwamen eenige menschen de kamer binnen, die den zieke een hand gaven -n hejn feliciteerden. De kamer, waarin vroeger zoo droevig en stil was, werd nu van gezelligheid vervuld. Een der dames had een bloemruiker meegebracht, die ze in een vaas zette „Ik begrijp zelf niet, hoe ik tot nu toe nog kon leven. Ik heb behoefte ooi eens met iemand te praten, om menschen en vrienden om me heen te zien. Maar nu begint er voor mij een nieuw leven. Want nu kan ik op reis gaan en liefst zoo spoedig mogelijk niet waar, dokter V „Natuurlijk, zoo gauw tnogelrjk,” sprak de dokter lachend, terwijl hij opnieuw de hand van den zieke nam, die moe ia de kus sens terugviel. Woensdagmiddag was de smid Sikkema te Praneker bezig met het herstellen van een gasketel met een laschapparaat. Opeens sprong de ketel uit elkaar, de knal was zoo hevig, dat het op honderden meters In den omtrek hoorbaar was. Sikkema werd ernstig Jn het gezicht ge wond. Dr. Bramson. tweede geneesheer van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, verleende de eerste geneeskundige hulp. De dader veroprdeeM De Haagsche rechtbank heeft tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld een 24-jarige handelsreizlger uit Den Haag we gens het op 19 Maart JJ. ontvoeren van een 12-jarig jongetje, dat hij op een mo torrijwiel naar de Wassenaarsche duinen had gevoerd en waarmede hij niet nader te noe men handelingen heeft gepleegd. 386. Voor de overmacht moesten rij zwichten, beiden werden ras gepakt. Bij Duim, vastgehouden door bewakers, was de moed heel gauw gezakt. „Dat valt je niet mee, meneer Duimpje,” zei een van hen, ,4k houd je vast. Jij moet maar heel lang b(j ons blijven, jij lievert, bent tete»—v— MWtniOa TataSOa.As ApocK Het „Hbld." verneemt, dat de gewezen tsaar van Bulgarije voornemens is binnen kort een reis te maken naar Nederlandsch Indië, wijl hij veel belangstelling heeft voor tropisch Nederland en voor ons -egeerings- ■telsel aldaar. spoedig weer te Friedrichshafen terug te rijn. Ook de bemanning waarvoor deze tocht veel zwaarder is geweest, dan de reis om de wereld verleden jaar verlangde sterk naar huls. De passagiers beweerden, dat de bemanning voor Pinkrteren weer thuis wilde zijn. EU werd een eind weegs meegesleurd en bewusteloos opgenomen. Terzelfder tijd reed de auto ook aan een wielrijder, l'Estrade, die van den anderen kant kwam. Ook hij werd bewusteloos opgenomen. Nadat eenlge doktoren geneeskundige hulp hadden verleend, kon laatstgenoemde naar zijn woning worden vervoerd. De Zuster echter bleek een ernstige sche- delindeuklng te hebben opgeloopen. In zorgwekkender toestand Is rij het St. Elisabeths-gasthuls te Ldlden gebracht. De auto te in beslag genomen. Woensdagavond omstreeks zes uur heeft te Voorhout een gecompliceerd ongeluk plaats gehad, doordat de heer L., uit Lei den, met zijn auto opreed tegen de 33- jarige Zuster Philomena mej L. Westel- kaen uit Berlicum), die met haar rijwiel uit een zijstraat kwam. De groothertogin van Luxemburg heeft deze toespraak beantwoord, eveneens In het Franach: „Mevrouw! De vriéndelijke woorden, welke Uwe Majesteit tot ons heeft willen richten, treffen ons diep. ZU kunnen slechte onzen dank doen toenemen voor de ontvangst, vol warmte, welke uwe Majesteit ons heeft be reid en welke door onze landgenooten op zeer hoogen prijs wordt gesteld. „De uitnemende vriendschapsbanden, welke onze belde landen vereenigen dagteekenen reeds uit verre tijden. Luxemburg leefde ge durende lange jaren gelukkig en voorspoe dig onder den scepter der koningen, uwe voorvaderen. Het heeft een getrouwe herin- nering bewaard aan het doorluchte huis van Oranje Nassau en eerbiedige sympathie voor H. M. koningin Emma en voor de verheven dochter van sUn laatsten taming en groot hertog. Woensdagmiddag is te Leiden de 50-jarta» timmerman W. K., bij het verrichten van werkzaamheden op het terrein van hst afgebrande stadhuis van een ladder ge- vallen. Met eenlge gebroken ribben en andere in. wendlgc kneuzingen. Is hli naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Door den P. T. T.-dienst wordt.de moge lijkheid overwogen om de belanghebbenden op beurzen, markten, veilingen enz. een ge- makkelyker telegrafische gemeenschap te geven, dan th&ns het geval Is. De aard van deze bijeenkomsten laat als regel niet toe, dat men zich voor het verzenden van een "legram tusschentyds verwijdert, zoodat eventueele telegrafische opdrachten óf moe ten wachten tot na afloop, óf door bood schappers moeten worden overgebracht, tenzij men zoo gelukkig is op een onbezet telefoontoestel beslag te kunnen leggen, het geen echter toch ook onderbreking geeft. Het een zoowel als het ander heeft voor de aanwezigen bezwaren. De P. T. T.-dieiyt wij trachten hieraan tegemoet te komen dnor op dergelijke bijeen komsten een verbinding met het telegraaf kantoor te onderhouden. Bij wjjze van proef zal daarmee Dinsdag 10 dezer te Amsterdam worden begonnen op: de houtkoopersbeurs in restaurant Polen, de steenbakkersbeurs in restaurant Suisse, Neuf en Karsebocm. de heipalenbeurs in restau rant Karseboom en Neuf, de filmbeurs, zul- velbeurs en huidenbeurs In het restaurant Krasnapolsky. Aldaar zullen alsdan telegrambestellers aanwezig zijn, die de hun ter hand gestelde telegrammen onmiddellljk naar het hoofd kantoor zullen overbrengen. De maatregel zal aanmerkelijk kunnen worden bevorderd indien de aanbieders de verschuldigde tele- gramkosten op hun postrekening laten af- schrijven. De minister van Defensie heeft bepaald, dat de in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den Ingeschrevene die In elke gemeente of In elke groep van gemeenten het eerst In aanmerking Komt om tot gewoon dienstplichtige te worden be stemd, in het openbaar plaats heeft voor de lichting 1932 op Vrijdag 20 Juni 1930. des na middags om 1 uur te 's Gravenhage in de Rolzaal, Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genum merde biljetten, overeenkomende met het ge tal der personen, vermeld in het alphabetlsch register der gemeente Amsterdam van de lichting 1930. De minister van Defensie heeft benoemd In de commissie bedoeld in art. 10, tweede lid der dienstplichtwet (Staatsblad 1928 no. 406) voor het houden van de loting voor de lich ting 1932: tot lid, tevens voorzitter, den heer mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer tn den Hoogen Raad te ’s Gravenhage; tot zijn plaatsvervanger den heer mr. 8. K. D. M. van Lier, advocaat en notaris te 's Gravenhage; tot leden de heeren M. Belzer, generaal- maj., lid van het Hoog Militair Gerechtshof te ’s Gravenhage en Th. Sanders, directeur van de Staatsloterij te 's Gravenhage: tot hun plaatsvervangers onderscheidenlijk den heer J. G. Leverlazïd. gepensionneerd generaal-majoor te ’s Gravenhage. en den heer P- de Ridders, oud-administrateur 'er gem-secretarie van Rotterdam, te Rotter- De Gronlngsche politie heeft de ..Gado* en j de „Dam” die na het vrijsprekende vonnis gistermiddag de binnenstad van Groningen wilden inrijden, den toegang belet. ZU deed dit op grond van het ’feit, dat het vonnis nog niet in kracht van gewijsde ts gegaan. Een Duitsch verslaggever aan boord van de „Graaf Zeppelin" heeft aan zjjn blad ge seind, dat tijdens den tocht van het lucht schip van Pernambuco naar Lakehurst de passagiers hevig hebben geprotesteerd tegen het besluit van dr. Eckener om niet te Havanna te landen. De passagiers hadden I zich er al reeds- op verheugd, na twee da gen lang over de watervlakte te hebben gevlogen, om spoedig het panorama van het mooie Cuba te zien, toen van de brug het ontgoochelende bericht kwam. Dr. Eckener gaf o.a. als reden op dat hij niet voldoende brandstof had om den omweg over Cuba te maken, doch het feit, dat men toch alle vijf motoren liet draaien en een zeer snelle reis deed is hiermee niet in overeenstem ming. De Spaansclie passagiers aanvaardden de uitlegging van den leider van het lucht schip niet en betoogden, dat Havanna In het reisplan uitdrukkelijk als landingsplaats was genoemd. Kapitein Flemming verer gerde den toestand door eenvoudig de deur van zijn hut dicht te gooien. Verscheidene passagiers deelden mee, dat zij vergoeding zouden eischen. Zjj beweerden, dat alle of ficieren, uitgezonderd kapitein Lehmann, steeds verklaard hebben, dat zij wenschten weer de Het vodt Van Luxemburg bewondert gaar ne in uwe edele natie, welke zoo terecht prat gaat op haar onafhankelijkheid en econo mische macht, een der grootste kweekplaat sen van de gedachte, van den kunst en van de wetenschap. De gemeenschappelijke oorsprong van onze beide huizen, de banden van verwantschap en genegenheid, die ons binden, zjjn een vaste waarborg voor de voortzetting der har- telljke betrekkingen, welke Nederland en Luxemburg vereenigen." Te Dieren te Woensdagavond het vijfjarige jongetje R Klaassen bij het „pootjebaden" aan den lagen loswal, voor de oogen van ztjn zesjarig broertje In den IJsel gegleden en verdronken. Heerenveen is gevankelijk binnen gebracht een ongeveer 40-jarige man, ver dacht van Inbraken in het najaar van 1929 gepleegd In de garage van Graaf van Lim burg Stlrum te Oranjewoud, de Coöp. Zui velfabriek te Oudeschoot en in twee boer derijen te Katlljk en Bontebok. Bjj het verhoor ontkende hjj lets van de Inbraken af te weten; hjj beweerde destijds in Luxemburg vertoefd te hebben en niet In deze omgeving te zijn Te Hilversum Is gisteren In grooten een voud het huwelijk voltrokken van generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht met mevr, de wed. W. M. A. Thomas Meijer. Het publiek toonde veel belangstelling. Het huwelijk werd voltrokken door burge meester Lambooy, die er aan herinnerde, dat hij jaren geleden het voorrecht had, zoowel vóór als na den oorlog, onder den opperbevelhebber te dienen. Spr. heeft toen kunnen bewonderen hoe deze groote Neder lander alles, wat In hem was, gaf voor de belangen van zijn vaderland. Men heeft kunnen gadeslaan den grooten ernst en de groote bekwaamheid, waarmee gen. Snijders het tand voorbereidde voor de mobilisatie, die hjj reeds jaren van te voren met groote zekerheid zag aankomen. Spr. zag hem werken tijdens de mobilisatie met een ar beidskracht. toewijding en plichtsvervulling, die door geen Nederlander overtroffen werd. Ten slotte sprak de burgemeester vriénde lijke woorden van gelukwensch tot mevrouw Snijders. Generaal Snijders dankte den burgemees ter voor zijn hartelijke toespraak. Twee dooden Een Britsch marinewatervliegtuig stortte neer bjj zijn basis Calafranca. Twee vliegers werden gedood. 12 gewonden. Een groot passagiersvliegtuig van den Boston—New-York is kort na het opstijgen, in zee gestort. Twaalf personen werden gewond, van wie één doodelijk. De klokken beierden nog hun blijde klan ken door de ijle luchten. Er lag een vredige glimlach op de lippen van den zieke, zijn oo gen echter stonden mat en vermoeid. „Morgen ga ik op reis." „Ik denk ook wel, dat ie morgen op reis kunt gaan," zei de dokter, terwijl hij zijn oog niet van den patiënt afwendde. De aanwezigen keken elkaar aan, omdat de zieke plotseling zoo bleek werd, ofschoon de glimlach niet van zijn gelaat veadween. De moeder wilde naar het bed toevliegen, maar de dokter keek haar zóó gebiedend aan, dat zij terugbleef en hem met verdwaas den blik aanstaarde *t was juist alsof er een mes in haar hart suk. Het werd daar stil in de kamer. Terwijl de dokter zich over den zieke heenboog en zijn pols voelde sprak hij zachtjes. „Alles staat al ingepakt. We gaan samen naar Meran." „Ja, dat is uitstekend," fluisterde de zieke. „Gaan we dan eindelijk „Aan het station is het geweldig druk. Maar we hebben een gereserveerde coupé. Lig je zoo gemakkelijk. Ia Wacht even, ik zal je kussens eens goed leggen alles in de omgeving is nog in feeststemming. Wij zijn bijna al aan de grens. Het wordt reeds veel warmer voel jé het niet ,Ja hoe warm wat is het zonnetje lekker warm," sprak de zieke lachend. „Nu zijn we reeds in Bozen. De trein snelt steeds door zonniger oorden. De hemel is zoo blauw." „Blauw klonk het van zijn verbleekte lippen. „Zie je wel, je wensch gaat reeds in ver vulling nog een station we zijn aanstonds in Meran de boomen staan hier reeds in bloei de blaren glanzen zoo heerlijk.” „Wat ruiken de bloemen fijn wat is het al warm." o „Ha, we zijn al in Meran." Het hoofd van den zieke zonk steeds meer en meer voorover. Een diepe zucht ont snapte aan de bleeke lippen, waarover nog een glimlach speelde. Juist toen ze in Meran waren aangekomen stond het hart stil. e klokken luidden nog altijd door en het alsof er een geweldig Hosanna door de De mogelijkheid Is niet uitgesloten, dat de heer C. J. K. van Aalst wegens drukke bezigheden niet als lid van de Eerste Kamer zitting zal nemen. Als zijn opvolger staat dan op de Hjst de heer J. ter Haar, oud- wethouder van Amsterdam. De klokken begonnen te luiden en ver vulden de lucht met reusachtige, doorzich tige klanken-sluiers. Verre stemmen van Choraal-gezangen vermengden zich met die metalen klanken en in den stralenden voor jaarshemel en het ontwakende lenteleven, dat opschoot uit de omwoelde aarde, sprak alles van de opstanding tot een nieuw leven. Dc zieke richtte zien zelf moeizaam om hoog hij wilde de menschen zien, die in de aangrenzende kamer in een kring zaten zij spraken heel zacht, met fluisterstemmen. Zij waren daar reeds aan gewoon geraakt, omdat er in deze kamer reeds maandenlang een zieke lag. Hij lachte eens tegen hen. Hij gevoelde zjch geheel onverwachts zoo veel beter. Hij had gedacht, dat hij deze maand niet meer zou halen, want hij was nu al twee jaar ziek, en hij had het vaak zoo benauwd en hij was zoo verzwakt.... Wat zou zijn trouwe vriend, de oude huisdokter, die zich ook onder de gasten bevond, ver baasd staan, wanneer hij aanstonds zou binnenkomen, en hem zou zien zitten. Toen de nieuwe lente over het land kwam, was hij ineens beter geworden, hij voelde, dat er nieuwe krachten in zijn lichaam vloeiden zijn hart werd jong opnieuw, hij durfde weer te leven. Nu kon hij naar het zonnige Zuiden gaan om daar geheel te genezen en herstel van krachten te vinden, zoodat hij over enkele maanden als *n nieuwe mensch zou terugkeeren. Hij zou naar Meran gaan morgen misschien al I Zijn moeder en z’n zuster kwamen de kamer binnen. Achter hen met tragen tred de oude dokter. De zieke begon te glimlachen en reikte hun de hand. „Goed dat jullie komen. Ik wilde jullie graag zien.’** De moeder, die verbaasd stond, dat hij er zoo goed uitzag, kwam vlug naar zijn bed. „Gaat het al wat beter vroeg ze, terwijl ze heel bezorgd de kussens opschudde. „Buitengewoon, ik ben in langen tijd niet meer zoo goed geweest. Ik gevoel mezelf zoo frisch, dat ik denk, dat ik wel op zou kunnen staan. Vindt u het goed, dokter, dat ik er uit kom ik heb al zoo lang plat op bed gelegen." De dokter kwam bij hem zitten en nam de hand van den zieke. Niemand van de omstaanders kon begrijpen, welk een span ning in de ziel van den zieke trilde. „Ja, je moogt er morgen wel eens een uur tje uitkomen. Het gaat goed, je bent aanmer kelijk veel beter," sprak de dokter, toen hij dc vragende blikken van den zieke en van zijn moeder zag. „Tijdens mijn ziekte heb ik zooveel ver zuimd wat ben ik toch nalatig geworden." „Je kunt alles wel weer inhalen, vriend. Wie als jij nog pas vijf en twintig jaar oud is, heeft nog een mooien tijd voor zich.” Na deze woerden werden de koortsvlek ken in het gezicht van,den zieke nog duide lijker zichtbaar. Zijn moeder en zijn zuster waren overgelukkig zij konden hun ooren niet gelooven. De dokter keek hen niet aan. „Bent u blij, moeder Maar laat toch onze gasten binnenkomen wij moeten ons sa men met hen verheugen." 1926 weest. Verscheidene personen te Heerenveen hebben hem echter tn de dagen van de in braken gezien H(j werd met deze personen geconfron teerd, doch bleef ontkennen. De man Is' daarop In preventie ve hechte nte gesteld en zou gisteren naar Leeuwar den worden overgebracht om ter beschik king van dc justitie te worden gesteld. Wat zal Uwe stem ming verbeteren? Bedenkt ia al die ge vallen, dat bet beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching is. Omtrent de mop, die eenlge Zaandammen zich hebben veroorloofd, om den schatgra vers een poets te bakken, deelt men aan het „Volk” nog het volgende mee: Door een combinatie van een zestal hee ren, onder wie een vertegenwoordiger van een plaaL-elljk blad, een raadslid en twee agent van politie betrekken waren, verzon men een grap die de vori re week geheel Zaandam in rep en roer bracht en nog alle tongen In beweging houdt. Deze heeren wisten aan een werkelijk mlddeleeuwsdie geldkist te komen. Een ding was Jammer, de kist zat nog te goed in de verf. Immers een kist die ruim 300 jaar onder den grond lit, moet verveloos rijn en roestig. Ook hier wist men een middel op. De kist werd met een steekvlam afgebrand en gelukkig zat onder de verf een dikke roestlaag De kist, die ongeveer 60 K G. woog en geheel van staal wes met looden binnenwand, werd gesloten met als inhoud een gouden oorbelletje en een wekkerveertje. Nu was het wachten op een geschikte gelegenheid en tot dat doel werd de kist bij een bij het graafterreln wonenden winkelier gezet. Op een der nach ten van de vorige week werd de kist uit den kelder gesjord en naar een der putten op het oude kerhof gebracht. Behoedzaam liet men de kist In den put zakken en bedekts men deze met een laagje veen Op dit mo ment kwam zekere E. met een helderziende, die volgens haar verklaring alleen helder ziend is, als zij niet door omstanders gehin derd wordt, het terrein op. Ook zjj kwam „en trance", terwijl eenlge van de grappenma kers die Juist de kist verborgen hadden, ach ter haar aanliepen. Men hoorde op dit stille kerkhof In het nachtelijke uur alleen het rulschen der boomen en de onheilspellende klanken van de slapende juffrouw, die maar Immer doorprevelde: water kiel veen.... veen.... water.... en bij den put met de kist.... goud.... goud.... stamelde. Den anderen morden omstreeks negen uur vond men de kist. Daar de sleutel In het slot opzettelijk was stukgedraaid, kon men de kist niet openen en heeft het meer dan «ra uur geduurd eer men den wand van de kist had opengescheurd. Toen eerst bleek, hoe schitterend deze grap geslaagd was, konden de daders van dit schelmstuk tevreden op hun werk terugzien. BIJ het vinden van de kist was de helderziende tegenwoordig. Na het openen is rij verdwenen en niet meer teruggekomen. Eenige dagen daarna Is ook de Duitscher Langhirt vertrokken. De kist staat nu als groote bezienswaardigheid op de Zaansche tentoonstelling van handel en Industrie en is werkelijk een attractie. Maandag j.l. is weer een andere, eveneens Dultsche combinatie aan het graven geto gen en heeft zich andermaal verzekerd van de medewerking van.... madame Sylvia.... De gegraven putten op het kerkhof zijn nog dieper, het werken ge.schledt nog geheim zinniger, doch het resultaat is en bijft tot nog toe.... water en veen. Het luchtschip bereikte gisteren om 10.50 (M. E. T.) de Portugeesche kust bij Cascaes aan den mond van den Taag, vloog daarna over de In de haven van Lissabon verankerde Dultsche oorlogsschepen en koerste verder In de richting van Sevilla. Te Sevilla en weer gestart Nadat het luchtschip te 16.25 uur M ET. voor den eersten keer over Sevilla was ge passeerd. kwam het te 17.35 uur weer terug. Op het vliegveld waren 10.000 M3, gas en een groote hoeveelheid benzine en olie in gereedheid gebracht. Door het luchtschip werd medegedeeld, dat het hiervan geen gebruik wenschte te maken. Te 18 uur precies werden de landings- touwen uitgeworpen en te 18.10 uur was de landingsmanoeuvre beëindigd. Nadat nieuwe passagiers en levensmidde len waren Ingenomen, steeg het Iqchtschip te 18.30 uur weer op en zette den toch nqar Friedrichshafen voort. Er was veel belangstelling. Het weer was somber. ;v

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 18