^Buitenlandsch cJ^ieuws Purol bij Doorzitten, Zonnebrand, Stukloo pen. Doos 30 ct UIT HET RIJKE NATUURLEVEN I E MIJNHARDT’s - - VIERDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 7 JUNI 1930 Dc Malthezer kwestie Zonnewende I Protest tegen een verbod China en Japan Droogmaking in Engeland Het Britsche Rijk Een Brusselsch schandaal Van nationale beteekenis Het rapport over Neuhofen Noodlottige overstroomingen Duitsche Rijk Het dekkingsprogramtna Een oordeel van Annie Besant Geen slachtoffers Russische propaganda FINANCIËN Debat in het Engelsche Lagerhuis De Joden en Palestina Een demonstratie tegen Engeland Wedgwood f De Britsch-Indische beweging De Duitsch-Poolsche grensincidenten Onweder in Zuid-west Europa Ontploffing in het Parijsche Hoofdpostkantoor Het Wereldverbond van Volkenbondsliga’s Thüringen appelleert De Moskousche Partijdag verdaagd Hoofdpijn-Tabletten 60 et. Laxèer-Tabletten 60 et. Zenuw-Tabletten 75 et. Staal-Tabletten 90 eL Maag-Tab letten.75 et. Bij Apoth. en Drogisten Incident in den Beierschen Landdag Gemengde ^Buitenlandsche ^Berichten Waarschuwend woord van Lloyd George De opmarsch der Noordelijke Chlneesche troepen Tardieu's „Pruisische manieren” Waarom er geen Kanaaltunnel komt De ophloei van het heidendom in Noord-Siberië Een verklaring van Benn Het nieuwe Chlneesche wegennet De Engelsche Derby Diplomatiek antwoord van Henderson De dat t. Nederland ten voorbeeld gesteld een een be- het Dr. Annie Besant, die pas uit Indië den Het nieuwe En&elschc Dominion»- ministerie at at at In de Economische Commissie van het We reldverbond van Volkenbondsliga’s werd he den eenstemmig een voorstel van het Duit sche Rijksdaglid Mevr. Lüder (Democr.) aan genomen, waarin gewezen wordt op de toe nemende moeilijkheden in de hartdelsbetrek- kingen der volken. Tevens wordt er bij de regeerlng op aangedrongen, dat spoedig alle noodzakelijke stappen zullen worden onder nomen voor de ratificatie van de overeen komst Inzake in- en ultvoerbeperkingen van 1927, alsmede voor de ratificatie van de in de Douanetarieven-Conferentie aangenomen in ternationale handelsovereenkomst. De Thüringsche Landsregeering zal, zoo- dra het besluit van den RUksmlnister van Binnenlandsche Zaken inzake de uitkeering der voor de Thüringsche politie benoodigde gelden te Weimar zal zijn ontvangen, in hoo- ger beroep gaan bij het Staatsgerechtshof. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft Sta lin officieel bekend gemaakt, dat de Partij dag van de Communistische Partij van de geheele Sovjet-Unie verdaagd wordt. Deze Partijdag, die aanvankelijk op 15 Juni zou beginnen, zal vermoedelijk eerst op 25 Juni worden geopend. De oorzaak van deze onver wachte verdaging van zulk een belangrijke conferentie schijnt gezocht te moeten wor den in verschillende partijbonden, of wel licht ook In de controversen, die gerezen zijn tusschen Stalin en het Polit-Bureau. betref- stelde deficit Bij de bespreking van plannen voor droogmaking van The Wash (een Erkenning Noordelijke, referring door Japan? de bij Thomas, de voormalige minister van Arbeid, die benoemd is tot minister voor de dominions Ot tenhelm. Mr v. d. winnaar 1930. Aga Khan, het geestelijk hoofd der Brahmanen in Engelsch-Indie. Zij hebben gepoogd de wegen achter zich te blokkeeren. doch de opgeworpen hinder palen zijn verwijderd. De Royal Air Force houdt het terugtrekken van deze troepen in het oog. welk terugtrekken geschiedt in troe pen van dertig tot driehonderd man Er zijn nog geen berichten ontvangen over botsingen met deze troepen, doch in den nacht van den vierden Juni is een bijzonder gevaarlijke afdeeling aangevallen. Minister Wedgwood Benn voegde hieraan nog toe, dat de mobiele colonne van Pesjawar uitgezon den was om dc landstreek ten Z. en Z.W. te zuiveren. De officieele draadlooze pers meldt, naar uit Tokio gemeld wordt, men verwacht, dat de Japansche regeerlng nog voor den vijftienden Juni de regeerlng van Noord- China officieel zal erkennen. In het Lagerhuis werd de vraag gesteld of de post van gezant bjj het Vaticaan va cant zou worden gelaten hangende de bjjleg- glng van het geschil tusschen het Vaticaan en Malta. De onderminister van buitenlandsche za ken antwoordde dat Henderson nog niet in staat was te zeggen wanneer hij den naam zou kunnen mededeelen van den opvolger van den heengaanefen gezant. wen. wy doen dan het beste, gewone bruine boonen te nemen, deze te laten kiemen en. als ze zoo wat onderstaanden vorm hebben, voor de proef afzonderlijk in een potje te zetten. Men heeft de verschillende onderdeelen van dit kiemplantje met een eigen naam begiftigd. Voor het gemak zal ik die eerst even noemen: De twee bovenste dingetjes in het schets je zijn gewone groene blaadjes. De twee aan- hangseltjes daaronder vormden samen de oorspronkelijke boon. Het zijn de z.g. zaad lobben. of, allerdiepzinnigst uitgedrukt: co- tyledonen. Deze blijven nog een tijdje aan het plantje zitten, maar zijn gedoemd om tc verschrompelen, en. als verder onnuttig, la ter af te vallen. Het gedeelte onder die cotyx ledonen noemt men het hypocotyle wat hetzelfde beteekent als: onder de cotyle. Dit is nog al gemakkelijk om te onthouden. We zetten nu 's morgens vroeg het plantje voor het raam. Het licht is dus aan den raamkant sterker dan aan den kant van de kamer. Den geheelen dag zien we er verder niet naar om. Maar 's avonds als het donker is. gaan we eens heel nieuwsgierig kijken. En jawel! .Ze doet het!” Ze is werkelijk naar het raam gebogen. Onder de cotyledonen is de stengel wat omgebogen. Uiterst tevreden over deze prestatie draaien we haar een hat- ven cirkel om. zoodat ze nu. om zoo te zeg gen. heel nieuwsgierig de kamer inkjjkt. Den volgenden morgennog voordat de zon is op gegaan. brengen we haar nog even een be zoek. Ze staat nog in dezelfde houding als den vorigen avond. Meedoogenloos laten we haar zoo staan. Ze moet zelf maar zien, wat ze doet, om weer zoo goed mogelijk in het licht te komen. Gedurende den heelen dag moet ze nu weer werken om haar verlangen naar licht te be vredigen. Toch krijgt ze haar zin. Want, als we 's avonds weer gaan zien hoe ze 't ge maakt heeft den langen dag, kunnen we tot onze vreugde weer constateeren. dat ze zich ook nu weer heelemaal naar het licht ge wend heeft, en met uitgespreide blaadjes de ondergaande zon haar eerbiedigen avond groet brengt. We zullen er vandaag mee uitschelden en den volgenden keer dat geheimzinnig verschijnsel nader bespreken. We zullen trach ten het ..hoe” en ..waarom” van dezen typi- schen Uchtdrang in eenige volgende artikel tjes te verklaren, voorzoover dat mogelijk is. BIOLOOG (Wordt vervolgd) Maar ook zelf kunnen wij deze kwestie uitmaken. Neem dan een kompas. Zet het in het donker. Het wijst naar het Noorden. Steek er nu een lamp bij aan, of zet het in de felle zon. Dc fijnste kompasnaald re ageert daar in het geheel niet op. Onveran- derlijk blijft zc naar het Noorden wijzen, in welken stand wij ook het licht ten opzichte van haar plaatsen. Zonder voorbarigheid mogen we hieruit besluiten, dat van het licht niet dc geringste magnetische invloed uit gaat Maar laat het eens zijn, dat wij ons nog vergissen. 't Is nog mogelijk dat die Invloed zoo fijn is. dat onze instrumenten er te grof voor zijn. Stellen wij nu het geval, dat het licht toth nog magnetisch werkt. Dart zou het nog geen verklaring kunnen geven van de helio tropie Want slechts zuiver metalen voor- werpen ►taan onder invloed van magnetisch» krachten Wel bezit de plant sommige meta len. als bijv, ijzer, maar deze komen nooit alleen voor. Altijd in verbinding met andere elementen, wat Juist lederen magnetischen Invloed weer verstoort. 't Is dus onmogelijk, dat de plant reageert op een eventueele magnetische krachtwer king van het licht. De geheele hypothese kan dus de kritiek niet doorstaan en wij ver wijzen haar dan ook vol minachting naar den vuilnishoop van dwaze stommiteiten. We zullen er dan ook maar verder niet meer over praten om ons niet te blameeren. Maar met dat al zijn we nog niet veel ver der gekomen. Wij weten nu wel wat het niet is. maar wat het wèl Is. blijft nog steeds een onopgeloste kwestie. We zouden zoo nog een partijtje hypothesen van dit kaliber kunnen ..afmaken”, doch zoolang als we niet aan het onderzoeken gaan, hoe de plant op het licht reageert en welke veranderingen daardoor worden veroorzaakt, zal ons heele betoog in de lucht blijven hangen. We moeten op den bodem der werkelijkheid terugkeeren. We zullen het de plant zelf gaan vragen. Zij zegt wel geen stom woord, maar toch, haar daden spreken een duidelijke taal. We zullen dan daarvoor een heel jong plantje in zijn doen en laten gaan beschou- in Engeland is aangekomen, heeft tegenover de „Manchester Guardian" haar oorde«i gezegd over de gebeurtenissen van het oogenblik in Indië. Zij heeft verklaard, dat het strikt noodzakclijk is, dat een „round-tablé-confe- rentie” plaats heeft, die een constitutie op stelt, welke aan Indië Dominlonstaten geeft. Indien dit niet gebeurt, zegt zij, ziet zij moei lijkheden, waarvan niet kan worden gezegd wat er het eind van zal zijn. Zij meent dat men in Indië op een pur.t is aangekomen, waarop het moet buigen of barsten. Zij heeft dit nooit te voren zóó gevoeld en zij voelt dit te scherper omdat het Indisch volk verge lijkenderwijze zoo rustig is. Zij gelooft dat Indië volkomen bereid is in het Britsche Rijk te blijven, indien het slechts volledig en onmiddellijk den status van Dominion krijgt. Dr. Annie Besant was van meening dat de onafhankelijkheidsbeweging niet zeer krach tig is. De houding van het congres was slechts een gebaar. Doch het Indische volk koestert een wantrouwen ten aanzien van de Engelsche beloften, dat alle klassen in Indië vervult en in sommige deelen van Indië tot verontwaardiging is gedegen. Daarom be schouwt zij den tegenwoordigen toestand als zoo kritiek. Het hoofdkwartier van Generaal Jen-Si- SJan deelt mede, dat de voorhoede van het Noordelijke Chlneesche leger zich nog slechts 40 K.M. van Tsi-Nan-Foe bevindt. De Noor delijke artillerie heeft de voorsteden reeds beschoten, waardoor meer dan 1000 huizen verwoest werden en enkele honderden Chi- neesche burgers gedood werden. Naar ver der gemeld wordt is de situatie, waarin de Chlneesche regeeringstroepen te Hankau verkeeren, zoo critiek, dat de stad waarschijn lijk zal moeten worden ontruimd. Eerst moet ik u een verhaaltje vertellen *an een doodgewoon plantje; als het ver veelt, geef ik u direct verlof het heelemaal over te slaan. Maar toch moet Ik eerst een vertelseltje doen, om langzamerhand tot ge wichtiger onderwerpen over te gaan. t Is al jaren geleden, dat ik de gelukkige bezitter was van een doodgewoon, heel alle- daagsch balsamientje. Ik zeg expres ..balsa- mlentje”, omdat ik het vanaf het eerste stadium, vanaf een stekje, heb opgekweekt. Zij mocht zich in mijn zeer vereerende be langstelling verheugen en met liefdevolle zorg heb ik ieder ontluikend blaadje en bloempje gadegeslagen. Zij stond hoog bij mij In den gunst. Maar meen niet, dat ze daarom ver troeteld werd. Uit wreede nieuwsgierigheid onderwierp ik haar aan dikwijls herhaalde ultdrogingsproeven Ik gaf haar, om te zien, hoe lang ze het uit kon houden, soms dagen lang geen druppel water, totdat ze met haar verschrompelde, slap neerhangende blaadjes teekenen gaf. spoedig onder dit torment te zullen bezwijken. Dan over stroomde ik haar weer met een plas heerlijk frisch duinwater en zag tot mijn genoegen dat ze in een halven dag weer de „oude" was. Alle blaadjes stonden weer frisch en vroolijk uitgespreid en het lieve leventje ging weer zijn gewonen gang, alsof er niets ge beurd was. Behalve dan, dat ze eenige keeren aan dit wreedaardig experiment onderworpen werd, had ze 't overigens heel goed bij mij. Door haar geregeld om en om te keeren. waakte ik er voor, dat ze heelemaal uit haar „fatsoen” zou groeien. Ze had namelijk een onoverwlnbaren hartstocht voor het licht. Daarnaar haakte ze uit alle macht. Als ik haar twee dagen achtereen niet omdraaide, was ze heelemaal met alle takjes en blaadjes naar het licht gekeerd. Had Ik haar zoo haar gang laten gaan, dan zou ze spoedig alle model verloren hebben. Voor haar eigen bestwil draaide Ik haar zonder pardon dan heelemaal om en het aardige spelletje begon weer opnieuw. Zij groeide maar steeds naar bet raam en ik draaide haar telkens weer Naar aanleiding van het incident met de Kamerleden en Senatoren van het departe ment Deux-Sèvres. die boos zijn weggeloopen uit Tardieu's kabinet omdat de toon van de convocatie tot het onderhoud en de houding van den minister-president hun niet beviel (wij maakten er gisteren melding vani. heeft Tardieu aan de belde Senatoren Héry en Goiraud een briefje gericht, waarin hij zijn houding uiteenzet. ffu deelt mede dat hij. daar hij tijdelijk afwezig was. bij zijn terug keer te Parijs zijn kabinet order had gegeven onverwijld de betrokken parlementsleden bij een te roepen, daar de heeren den wensch hadden uitgesproken zoo spoedig mogelijk te worden ontvangen. Het geschiedde per tele gram, en hij heeft niet den Indruk dat deze wijze van handelen buitengewoon of onhof felijk is geweest.. Wij hebben reeds gemeld, dat de Engel sche regcering zich heeft uitgesproken tegen het Kanaal tunnelplan Een Reuterbericht meldt dat de commissie voor de njksverde- diging o.a. tot de conclusie is gekomen, dat het plan vermeerdering zou medebrengen van de regeeringsverplich tóngen en van de kosten tot het afweren van de gevaren, ver bonden aan een tunnel onder het Kanaal. Een Witboek noemt de volgender edenen. waarom de regeering het plan heeft verwor pen: twijfel aan de mogelijkheid van den bouw; zwakheid van de economische over wegingen: de enorme kosten; de lange tijd voordat het beschikbaar gestelde kapitaal vruchten afwerpt. Nog andere overwegingen, van economischen en militairen aard, pas seerden de revue. De conclusie luidt, dat er geen enkele rechtvaardiging bestaat voor het brengen van verandering in de politiek, door dë elkaar opvolgende regeeringen, ge durende de laatste vijftig jaren ten aanzten van een Kanaaltunnel gevolgd. opgegeven door v d. Graaf en Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 4 Juni. M. J. Klompe. schoenmaker, han delende te Rotterdam:. Transvaalstraat 60b en wonende te Rotterdam. Telhuisstraat 31a. R.c. Mr. B. F. Verveen. Cur. Mr. C. Lourens, Rotterdam. 5 Juni. H. J. Wessels, Nice, 183 B. Prome nade des Anglais, laatstelijk wonende te Bus- sum, Prins Mauri-slaan 24. R.c. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mr. F. M. Cohen, Amsterdam, KeBersgracht 592. 5 Juni: Wed. Anna Maria Hubertina Huis mans, geboren Frissen. koopvrouw, Maas tricht. Cörversplein 9. R.c. Mr. Hustinx. Cur. Mr. Paul Janssen. Maastricht. 5 Juni. D. van Baaien, loodgieter. Colm- schate. R.c. Mr. A. H. van der Giesen. Cur. Mr. C. J. V Kors. Deventer. 5 Juni. R. Boiuna. handelaar in vee voeder. Terwispel. R.c Mr. B Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. Mr. J. d. Geer. Heerenvcen. 5 Juni. De nalatenschap van wijlen U. A. Faber, in leven smid te Sneek. R. c. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. Mr. P. C. Andreae, Sneek. _.s Tetie van Dijk, ponder beroep. -i van Mr. W. T. Ongeveer 25.000 leden der Joodsche bevol king van New-York hielden een optocht door de Fifth Avenue om te protesteeren tegen het beweerde voornemen van Engeland om de immigratie van Joden in Palestina stop te zetten. In den optocht werden plak katen medegevoerd met opschrift als „Joden van Amerika, eischt 'n gerechtige behandeling In Palestina" en „Engeland, kwijt u van uw mandaat” of „verlaat Palestina". De Rijksminister van Financiën Molden- hauer h/eft heden een uitvoerige uiteenzet ting gegeven van de in de gisteren gehouden Kabinetszitting genomen besluiten fende het dekkingsprogramma. Hij opnieuw in het licht, dat men een van circa 750.000.000 R.Mk. moet verwachten, hetgeen grootendeels veroorzaakt wordt door onvoorziene werkloosheid. Die deficit wordt o.a. gedekt door een hervorming der ziekte verzekering door verkorting ter termijnen staatshuishoudingen en andere. terwijl voorts de overwogen vrijgezellenbelasting ook nog een flink bedrag zal opbrengen. De Minister verklaarde verder o.a. nog, dat deze plannen geenszins een onderdeel uit maken van een noodprogram Het einddoel Is bij de lage loonen en salarissen ook tot lage prijzen te komen, met welk doel men streeft naar verlaging der productiekosten. De wetsontwerpen zullen Zaterdag reeds aan den Rijksraad worden voorgelegd. Zoo moge lijk zal over de wet nog voor 1 Juli gestemd worden. He is, die een aparte verhandeling waard is. wil ik er toch niet verder op Ingaan, omdat ik dan op het terrein der wijsbegeerte kom Om de heliotropie te verklaren heeft men wel eens gedacht aan een soort magnetische werking van het licht! De plant zou dan als «en kompasnaald door magnetische krachten beïnvloed Worden. De waarde van deze ver onderstelling zullen wij spoedig kunnen be- oordeelen, als we het magnetisme wat nader beschouwen Hierbij moeten we twee dingen onderscheiden Eerstens een magnetische kracht en tweedens een voorwerp dat op die krachtwerking reageert. Nu rijst vooreerst de vraag: Heeft het licht een magnetische werking? Alle natuurkundigen antwoorden eenstemmig: „Neen!” Daarmee zouden wij leeken tevreden kunnen zijn. de The Wash (een inham aan de Engelsche Oostkust) werd den mi nister van landbouw Addison gevraagd of hij, gezien het succes der Nederlanders met de Zuiderzee. Nederlandschc ingenieurs zou laten over komen. Addison antwoordde dat er reeds Neder- landsche ingenieurs in het gebied ..The Wash" waren, maar voor andere aangele genheden. Hij achtte droogm&king van de geheele Wash onuitvoerbaar maar relde dat er een begin was gemaakt met een plan om de leimuren van de rivier dc Welland loaar het diepe water door te trekken; hier door zou wellicht aanslibbing worden spoed igd. Geheimzinnig toch 1 Waarom wil ze voort durend naar het licht Hoe komt dat nu Hoe weet ze 5 dat het licht Juist van den raamkant komt Allemaal vragen, die een rioplossing verlangden. Helaas, mijn goede balsamien zelf heeft mij In die kwestie niet veel licht kunnen brengen 1 Op een killen Februari-morgen vond ik haar in een troosteloozen toestand 1 Alle blaadjes hingen slap, alsof ze in geen vijf dagen een druppel had gehad. En toch had ik haar den vorigen dag nog een flink kwantum tpegediend 1 Ik zette, wat heel dom was, haar bij den kachel, maar welke mid delen ik ook aanwendde, de levensgeesten waren niet meer op te wekken. Ze was den ijselijken vriesdood gestorven. Met dat al was die lichtdrang, waarop ze mij opmerkzaam had gemaakt, nog steeds niet verklaard. Och, eigenlijk Is dat niet iets, dat alleen mijn balsamien vertoonde. Alle planten doen zoo in meer of mindere mate Ge hebt het zelf wel honderden malen kun nen constateeren. De meeste planten, vooral jonge, groeien juist naar den kant, die het w sterkst belicht is I Geleerde mannen hebben naar de oplossing van dat levensverschijnsel gezocht. Ze zijn begonnen met het begin, dat wil zeggen, ze hebben het beestje een naam gegeven. Die sonnewendlng hebben ze wetenschappelijk „heliotropie” gedoopt, afgeleid van de Griek- sche woorden „hêllos” d.i.: zon en „trepein” dó. wenden. Voorgelicht door de bevindingen van die, in de natuurwetenschap vergrijsde mannen, zullen we zelf dat wonderlijk ge drag der planten eens trachten te doorgron den. We zullen dan. voor we gaan experi- menteeren. eerst eens nagaan, wat het niet Is, om niet in een verkeerde richting te gaan aoeken. Zou de plant soms het ficht zien ’t Is maar om de kwestie zuiver te kunnen stel len, dat we eerst gaan onderzoeken, of een plant gevoel heeft. Als een plant gevóel had. zou zQ, hoe vaag ook, toch een bewustzijn hebben. En niemand durft te beweren, dat de plant zich van iets bewust is. Dit onder scheidt juist de plant van het dier. Een plant neemt niets waar, in den zin, dat zij ooit iets, hoe gering ook, van de haar om ringende wereld zou kennen. Dat woord ..kennen” in de meest uitgebreide beteekenis genomen, als van een zintuiglijk kennen. Bovendien is het een uitgemaakte zaak, dat voor een zintuiglijk kennen minstens één zintuig aanwezig moet zijn. Nog nooit heeft iemand iets in een plant gevonden, dat ook maar In de verte op een zintuig lijkt. Bij sommige lagere, microscopisch-kleine dier tjes heeft men nog een soort oog waargeno men, dat men met den naam van oogvlekje heeft betiteld om aan te geven, dat het dier tje daarmee het licht waarneemt. Maar nooit, zelfs niet bjj de hoogst ontwikkelde planten heeft men iets van dien aard kunnen ont dekken. Allen zijn het er dan ook roerend over eens, dat een plant noch ziet, hoort, ruikt, proeft of voelt. Dus van een verklaring der heliotropie door een, zjj het nog zoo vaag zien, is geen sprake. Ofschoon dit een kwes- De arrestatie van een hooggeplaatst amb tenaar bij het ministerie van financiën, ver dacht van zich door de Duitschers te hebben laten omkoopen bij de regeling der schade- vergoedingsbetalingen, heeft te Brussel groote sensatie gewekt, volgens het Hbd. De verdachte, de heer Frick, directeur van de afdeeling voor financieele transacties bij de Herstelbetalingen, is een bekende Brus- selsche figuur, zoon van den burgemeester van een der Brusselsche voorsteden, zwager van den oud-premier Theunis Frick, die be last was met de contröle van de door Duitschland aarr België gedane leveringen in natura. hield zich speciaal met de leveringen van kleurstoffen bezig. De hem ten laste ge legde feiten zouden dateeren uit de jaren 1926. '27 en '28 toen de Duitsche kleurstof- leveringen haar hoogtepunt bereikten. Frick zou toen allerlei manipulaties hebben ver richt. welke er op neerkwamen dat de door de Duitschers geleverde kleurstoffen ten slotte weer aan dezelfde Duitsche firma’s werden verkocht. De heer Frick leefde op grooten voet’in een buiten bij Brussel, en het viel op. dat zijn uitgaven niet evenredig waren aan zijn betrekkelijk bescheiden inkomen. Het gezin 1 was zeer verdeeld en mevr. Frick, een blijk baar zeer mondaine en spilzieke vrouw, had veel geld noodig. Het echtpaar zou gaan schelden en reeds had de vrouw het huis verlaten. Blijkbaar uit wraak heeft zij de justitie op de hoogte gebracht van de praktijken van haar man. Zij heeft verklaard, dat deze op verschillende tijdstippen gelden van Duit sche firma's had ontvangen. Om argwaan te vermijden waren de chéques op haar naam gesteld Dc bom barstte echter niet geheel op de goede wijze, daar de politie haar even eens inrekende, verdacht van heling. Zij zou van het door haar man aldus met haar me deweten verworven geld hebben geprofiteerd. 1 Volgens een bericht in de ..Prawda'' zijn verschillende stammen iin Noord-Siberië weer teruggekeerd tot het' heidendom, ten gevolge van de anti-kerkelijke maatregelen van de zijde der regeeftng De meesten dezer primitieve volkeren waren door de Or thodoxe geestelijken tot 't christendom be- keéfd en hun bekeering was blijkbaar slechts zeer oppervlakkig. Zij staan nog cp een zeer lagen trap van beschaving en nu hebben ze weer hun oude heidensche ge bruiken in eere hersteld. Deze godsdienst, die hoofdzakelijk uit tooverkunsten bestond, werd „Shamantisme” genoemd, naar het woord ..Shaman” dat priester beteekent. Het volk gaat nu weer zijn Shamans op zoeken om genezing voor hunne zieken en allerlei toovermiddeltjes te verkrijgen om het noodlot te bezweren. In sommige stre ken worden weer menschenofIers gebracht. De ..Prawda” heeft er bij de regeerlng op aangedrongen ook tegen deze heidensche godsdiensten maatregelen te nemen en de menschen te beduiden dat er geen boven natuurlijke wezens zijn en dat geheel hun godsdienst berust op bedrog van de „Sha mans”. Officieel wordt medegedeeld, dat het ter onderzoek naar de grensincidenten Neuhofen Ingestelde Duitsch-Poolsche com missie niet gelukt is het eens te worden over één gemeenschappelijk rapport, aan de belde regeeringen. De Duitsche regeerlng is echter in kennis gesteld van belde rapporten, zoowel als van het bewijsmateriaal. Zij heeft dit materiaal onderzocht en is daarbij tot de overtuiging gekomen, dat het Duitsche rap port juist is. Volgens dit rapport hebben Poolsche beamb ten sedert den herfst v.h. vorig jaar gepoogd Duitsche grensbeamb. over te halen tot 't uitle veren van geheim materiaal. De Duitsche beambten hebben het ten einde tot een ef fectieve bestrijding te komen van dergelijke pogingen voor hun plicht gehouden zich schijnbaar te laten overhalen. Dientenge volge hebben op 24 Mei des avonds 2 Pool sche grenswachters de Duitsche grens over schreden en zich naar de contróle-barakken bu Neuhofen begeven ten einde het geheime materiaal in ontvangst te nemen. Zij waren bewapend met revolvers en handgranaten en namen tot hunne bescherming bewapende grenssoldaten mede tot aan de grens. Toen de Duitsche beambten in de pascontröle- barak wilde overgaan tot arrestatie der beide Poolsche ambtenaren, boden deze gewapend verzet waarbij zij een Duitscher verwondden terwijl tevens een Poolsch beambte gewond wend. Deze laatste is later aan zijn verwon dingen overleden. Ongeveer gelijktijdig met deze gebeurtenissen in de barak hebben de genoemde Poolsche soldaten de Duitsche grens overschreden en in de richting van het Duitsche gebied een aantal schoten gelost. In verband hiermede is thans den Duit- schen gezant te Warschau opdracht gegeven de Poolsche regeering een nota te overhan digen. waarin geprotesteerd wordt tegen het optreden der Poolsche beambten. Deze nota zal onmiddellijk na de overhandiging worden gepubliceerd. Gistermorgen deed rich in de zitting van den Beierschen Landdag een incident voor, dat de gemoederen hevig in beroering bracht. Zes nationaalsocialistische afgevaar digden kwamen tegelijk in hun Partijuni- form de zaal binnen om tegen het door de Beiersche regeering uitgevaardigde verbod om in uniform te demonstreeren. te pro- testeeren. Dit verwekte groot rumoer in het Huis. Geroep ging op om de zes nationaal- socialisten uit de zaal te verwijderen. De voorzitter merkte op dat in het reglement van orde niets wordt bepaald omtrent de kleeding der afgevaardigden. Mocht de orde echter verstoord worden, dan zou hij alles doen om haar te helpen handhaven Thans echter wordt de aanleg door- da regeerlng ter hand genomen en nu zullen ook Thibet en Mongolië in het Chineescha wrgenplan worden opgenomen. Een der hoofdwegen zal van Nanking naar de provincie Yunnam leiden: deze weg zal door verschillende districten loepen, die tot nu toe nog ontoegankelijk waren; de weg naar Thibet zal haar eindpunt vin den bij Lhassa. Een andere hoofdweg zal het geheele rijk van het Noord-Westen naar het Zuld-Oosten doorsnijden en de weg naar Mongolië zal een beter transport der rijke producten uit de landbouw-provlncie Schansi mogelijk maken. De kasten van dit wegenplan worden op 2530 millloen dol lar geraamd: voorloopig werden er keiwe gen aangelegd, waarop later een laag mac adam en bitumen zal worden aangebracht Het onweder in het Zuidwesten van Eu ropa heeft overal groote schade aangericht. Volgens een bericht uit Burgos is de Vena tengevolge van de hevige wolkbreuken bui ten haar oevers getreden, waardoor uitge- strekte deelen der stad onder water staan. In twee scholen slaagden de kinderen er niet meer in hun woonhuizen op tijd te bereiken, zoodat zij reeds meer dan 24 uur van de bui tenwereld zijn afgesneden. Sedert 1874 rijn er in genoemde streken niet zulke ernstige overstroomingen voorgekomen. De in een woesten bruischenden stroom veranderde ri vier voert dierenlijken, stukken van woon huizen en andere zaken met zich mede. Te El Cuervo werd een geheel huis door water weggespoeld waarbij een gezin van vier personen om het leven kwam. van 1--- St. Nicolaasga. R.c Mr. B. Ph. Baron Harinxma thoe Slooten. Cur. van der Leij Heerenveen 5 Juni. Jacob Hendrikus vrachtrijder, Maarneeze. R c. Grinten. Cui. Mr. L. Peeters. Roermond. 5 Juni. N.V. Beeldenfabriek A. van Erp en Co., Venlo Rx. Mr. v. d. Grinten. f Cur. Mr. A. Tonnaer, Venlo.* Opgeheven wegens gebrek aan actief: 28 Mef. L. Boeren wed. K W Bouwmees ters, Papendrecht 4 Juni. J. Mosterd, Rot terdam. 5 Juni. C P J. v. d. Gevel Am sterdam 5 Juni F L. Meier, Amsterdam. 5 Juni. N. V. Industriëele Handel en Cul tuurmaatschappij. Amsterdam. 5 Juni. P. van der Waarden, Brunssum. In een rede op de te Lono'en gehouden niks-persconferentie zeide Lloyd George, dat de gelijkheid en onafhankelijkheid der jonge volken van het rijk thans een vol dongen feit was, doch indien er geen een heid werd verkregen die even doeltreffend was als de gelijkheid, het rijk tenslotte uit een zou vallen. Indien de volken van het rijk er niet in slagen dit ideaal op bepaald tijdstip te verwezenlijken, zou het der grootste kansen der geschiedenis hebben verzuimd. In het Lagerhuis heeft Wedgwood Benn gisteren een verklaring voorgelezen, waarin hij vermeldde, dat met betrekking tot de Noord-Westgrens van Indië. daar ten Zuid westen van Pesjawar ongeveer 4000 Lasjka- ren waren binnengedrongen. Dezen bestaan grootendeels uit jonge mannen, die meeren- deels niet door hun ouders worden onder steund. Hun bedoelingen zijn ietwat duis ter, doch de laatste berichten melden, dat zü de dorpsbewoners opgewekt heb ben deel te nemen aan een aanval op het kantonnement, waar de dorpsbewoners niet op zijn ingegaan. In het Parijsche hoofdpostkantoor is gis termiddag een helsche machine ontploft, die verpakt was In een aan Baronesse Eduard de Rothschild geadresseerd pakket. De wijze van verpakking en enkele andere aanwij zingen wettigen de veronderstelling, dat hier ongetwijfeld dezelfde daders aan het werk zijn geweest, die onlangs een aanslag hebben gepleegd op Baronesse de Veinne en Graaf De Boislin. De postambtenaren waren des ochtends bezig met het sorteeren van de post, die over de verschillende stadswijken moest worden gedistribueerd en daartoe in gereed staande wagens werd geworpen. Toen een der postmannen het pakket van Baronesse Rothschild in den wagen wilde deponeeren. vloog het eensklaps met een knal uit elkaar, terwijl er een hooge vlam oplaaide. Tal van electrische lampen werden In de groote hall vernield. Persoonlijke ongelukken zijn won der boven wonder niet voorgekomen Bij een nader onderzoek is gebleken, dat het pakje een catalogus van een bekend Parijsch warenhuis bevatte en een groote hoeveelheid kruit, vermengd met kleine stuk jes ijzer. Een rijksbouwcommissie in China is er in geslaagd een plan te ontwerpen voor een uitgebreid wegennet, dat zich over het ge heele rijk zal uitstrekken. Wanneer deze plannen doorgaan, zullen niet alleen de voornaamste steden en de meest afgelegen streken met elkander verbonden worden, maar men wil daardoor ook landstreken bij het verkeer aansluiten die tot nu toe zoo goed als niet te bereiken waren en die daardoor het hevigst door hongersnood ge teisterd werden, wanneer de oogst mislukte. Er zijn reeds nieuwe wegen aangelegd, maar dit geschiedde op last van slechts enkele provinciale besturen, zoo b.v. in de provin cie Kwangó waar de gouverneur lederen mannelijken bewoner boven de 18 jaar ver plichtte om mee te werken bij den aanleg van de wegen, een maatregel die tot nog tqe geheel onbekend was. In het Lagerhuis legden Austen Chamber- lain en andere conservatieven er opnieuw nadruk op, dat aangedrongen moest worden op staking der sovjet-propaganda, in Indië en elders en dat anders de betrek kingen moesten worden terbroken. Henderson antwoordde dat de regeering maatregelen had genomen inzake deze jjro- paganda en terechtertijd zou optreden zoo- als het behoorde. HU weigerde intusschen de betrekkingen af te breken met het oog op de uitwerking op den wereldvrede en den Britschen handel. Het parlement ging na dit debat op Plnksterreces. Het zal 17 Juni weer bijeen komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11