Advertentiën IN EN OM ALKMAAR BLOEDMIDDEL HET IS DOELTREFFEND l do I UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD Laatste Nieuws De Lange De Moraaz te Alkmaar BEKENDMAKING v.h. JAN DE VRIES „VRIES IA” Voor den Alkmaarschen Kantonrechter BLADZIJDE i ZATERDAG 7 JUNI 1930 Jdi&tvrL Zogdrank - Zogpoeder - Hoestpoeder voor Welk weer met Pinksteren STADSNIEUWS Ober Aart jubileert De SPORT EN SPEL MARKTNIEUWS RECHTSZAKEN VRAGENBUS Zee, N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING en I om overtollige kasgelden te s torten in rekening-courant bij de Firma Kerkhof „St. Barbara*9 ALKMAAR - Telefoon 324 M. KAT ER ALKMAAI» MltNT26< De aangekondigde Voetbalwedstrijd ALCMARIA VICTRIX I HOMBERGER SPIEL- VEREIN VON 1903 op Zondag a.s. begint niet ten 2\'i doch ten 6 Vs uur. varkens - Droespoeder voor Paarden enz. N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt Het tegenwoordige Oostenrijk Alcmaria I Homberger Spielverein. Rectificatie Aan vang half 7 moeilijkheden in Engelsch-lndië Dooden en gewonden Openluchtspelen In Dorp of Stad Op ’t Land en op Een ieder vraagt naar Limonade van G A. B. C A. BEUDEKER - KONINGSSTRAAT „Alkmaar Packet” Zondagssluiting Apotheken Luilak AAA n i 21 A FABRIKAAT FA. <L MIJLE Br Co. KAMPEN Men verzoekt ons te berichten, dat in den vervolge het kerkhof des Zondags na 4 uur gesloten zal zijn. De Bilt verwacht: droog weer, doch iets koeler R K. S. V. „A. R~ C.' R. K. V. Z. I—A. R- C. I baar te zijn, maar de Kantonrechter ver stoorde wreed die illusie door den goeden man tot f 5 boete of 5 d te veroortieelen Maandag. Tweeden Pinksterdag, vertrekt A. R C. I naar Haarlem en zal daar uitkomen tegen R. K. V. Z. I. die de onderste plaats bezet van de le klas der D. H. V. B. A. R C.-ers, de eerste helft is succesvbl geëindigd, denkt aan de 2de helft, denkt aan de le klas. A. R. C. heeft meerdere malen tegen R. K. V. Z. gespeeld en beide partijen ontloopen el kaar niet veel, zoodat A. R. C. een zware taak te wachten staat. Zitting van Vrijdag 6 Juni pakte bijzonder slecht uit Paulowna wonend bloemist. zeer in het nadeel te zijn van den heer V.’ dat geen twijfel meer omtrent zijn schuld bij ambtenaar en kantonrechter overbleef en het bewuste pinkster-uitstapje voor hem een zeer noodlottige wending nam, daar hij tot f 40.boete of 40 dagen en ontzegging van zijn rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden werd veroordeeld. Een uitnemend idee voor za- kenmenschen Indien een paar flinke geoutileerde firma’s te Alkmaar een gratis handleiding ter alge- meene kennis der politieverordeningen, voor zien van pakkende annonces voor diverse artikelen, onder de burgerij zou zillen ver spreiden, zouden zij niet alleen een doeltref fende reclame, doch ook een nuttig en ver dienstelijk werk verrichten. En misschien was dan de heer F. H. lansen, 'n 24-jarig reiziger aldaar, niet met den Kantonrechter in aanraking gekomen, omdat hij op 30 April het voor automobielen afgesloten verdronkenoord zonder vergunning had be reden, ten einde goederen in en uit te laden. De heer J. erkende dit feit, doch beweerde onkundig te zijn van de verplichting om vergunning te moeten vragen. Gevorderd werd f 5 boete of 5 dagen, wat hem niet mee viel, waarop de Kantonrechter zoo vriendelijk was 40 procent reductie of boete gn hechte nis te geven. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Juni. 150 stuks bloemkool f 7.10; 11.000 K.G. tomaten. A f 34.70—35.40. B f 32.90. C f 33.60. CC f 17.70; aardappelen. Schotsche f 9.8011», kleine f 3.60—4.50, drielingen f 5»—7». daarop wel schuldig verklaard, doch op hem geen straf toegepast. Floralia De voorzitter van de Floraliavereenlging, alhier, deelt ons mede, dat de plantjes aan de kinderen van 20 scholen zjjn uitgereikt. Om dit mooie, sociale werk zoo goed mo- gelljk te doen slagen, zal het bestuur aan de kinderen, die moeilijk potten en goede aarde kunnen bekomen, een en ander beschikbaar stellen na de Pinksteren. Genezing van een waanbc- grip De heer Joh. Groot, caféhouder te Lim- men was in den avond van 4 Mei in conflict met de drankwet gekomen, omdat na het officieele sluitingsuur in zijn localiteit be zoekers aanwezig waren en maakte deswege zijn opwachting bij den Kantonrechter. Gezegde heer G. poogde thans de zwaarte zijner schuld tot een minimum te reduceeren. door den Kantonrechter mede te deelen. dat hij bedoelde bezoekers had ontvangen in 't belang van het vreemdelingen verkeer het gezelschap was van Velzen op weg naar Midden-Beemster per rijtuig en wenschte nu eenige oogenblikken de vermoeide paar den rust te geven. Hij dacht dus niet straf- Koogste barometerstand 770.1 te Blacksod. Laagste barometerstand 748 1 te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, iet* koeler Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Weenen wordt een Interessant boekje uitgegeven over ..Das heutlge öster- reich”, hetwelk een beknopt overzicht be vat van de voornaamste historische, econo mische en sociale gegevens aangaande dit land, benevens eenige aanteekeningen, niet van belang ontbloot zijnde voor het inter nationale reizende publiek. Het boekje is In keurige uitvoering ver schenen en met vele fradie fotois verlucht. De Weensche Kamer van Koophandel heeft nuttig werk verricht met het doen verschijnen van dit practische boekje. Niet alleen geen stopsein, maar zelfs heelemaal geen agent ge zien Een dergelijke verkeersverduistering óver kwam op 23 April de 46-jarige heer Jacob Sch. veehouder te St. Maarten die zich als toen per auto te Alkmaar bevond en bij het drukke kruispunt LangestraatChoorstraat- Kerkplein en Lourensstraat met opmerkte dat aldaar den wit-gehandschoenden agent Dalerberg het verkeer regelde en hem het stopsein gaf. De heer Sch. was ijskoud door gereden en werd nóg kouder toen hem een dagvaarding, waarin zijn tekortkoming uit voerig was gerelaveerd, beteekend werd. De heer S. was thans zelf aanwezig om zijn verontschuldigingen aan te bieden. Hij had werkeliik geen agent opgemerkt en was te goeder trouw doorgereden, niet uit vrees voor cóntróle omdat zijn papieren niet in orde zouden zijn, zooals de ambtenaar uit den aard van zijn officie, eemgszins wan trouwig, veronderstelde. Men kon op zijn dorp gerust bij den burgemeester of politie naar zijn solidariteit mformeeren. Daar de heer S. een alleszins betrouwbare indruk maakte, werd de straf op slechts f 5 boete of 5 dagen gesteld. Blijkens een advertentie in dit nummer vangt bovengenoemde voetbalmatch morgen niet aan om 3% uur maar om4M uur, Bij de gevechten, welke gisteren wederom plaats vonden aan de Noord-Westelijke grens van Indië tusschen Brltsche troepen en Afridi's, verloren de Britten 4 dooden en hadden 4 gewonden. Het kamp der Afridi's werd den gebeelen dag door artillerievuur bestookt. Met tanks door middel van militaire vlieg tuigen werden de oprukkende Afridi's terug gedreven. De gAnsbewoners verleenen. wanneer zij daartoe kans zien, op alle mogelijke wijzen steun aan de Afridi's. Wij vestigen nog eens de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin aangekondigd wordt, dat op 21 en 22 Juni in den Muziektuin openluchttooneel- voorstellingen gegeven worden. (Abusievelijk stond in een vorige adverten tie 1 en 23 Juni). WU hopen spoedig nadere bijzonderheden te kunnen vermelden, maar kunnen nu reeds mededeelen, dat de heer Vincent Berghegge toegezegd heeft met een paar successtukken en zijn beste krachten hier te zullen komen. De verdediging bleek niet waterproof te zijn. Op 23 Mei stond de vrachtrijder Th. K. uit Alkmaar terecht wegens overtreding der spoorwegwet, aangezien hij zich met zijn met bieten beladen vrachtauto te Koedijk bij een onbewaakte overweg op de spoor baan had begeven, terwijl een tram-tractor in aantocht was. Er had toen een aanrijding ilaats, waarbij de auto werd beschadigd. De heer K. beweerde bij eerste behandeling en werd daarin gesteund door den landbouwer Teun Ruts, dat het uitzicht ter plaatse slecht en de weg niet veel beter was. Ten einde de juistheid van die verdediging nader te onderzoeken, werd de zaak aangehouden en heden voortgezet met het hooren van den gemeenteveldwachter J. Slooten. Deze getuige-verbalisant verklaarde, dat het uit zicht voldoende en de weg ook geen over wegend bezwaar opleverde, docji de heer K. had bij zich in de cabine een 4-jarig dochtertje gehad, en de aanwezigheid van dit kind had zijn aandacht vermoedelijk af geleid. Na deze verklaring kon de heer K. natuurlijk wel .Afbinden” en werd hij ver oordeeld tot f 10.boete of 10 dagen. Op verboden grond getippeld Een zeer rijzig jongmensch uit Assendelft, de heer G. T-, had 29 Mei zonder daartoe gerechtigd te zijn, een hooiland betreden en stond deswege terecht. Er was proces- verbaa' opgemaakt ter zake arttkel 461 wet boek v. strafrecht, het loopen over verboden grond, doch de heer G. T-, die er zoo op het oog niet bijzonder snugger uitziet en moeielijk spreekt, bleek veel beter bij te zijn, dan men vermoed zou hebben, daar hij zeer terecht opmerkte, dat die bordjes, die doelden op de Vuurlinie, met zijn overtreding niets te maken hadden. De kantonrechter erkende de juistheid van die opmerking en veroordeelde verdachte wegens overtreding van artikel 460, dat strafbaar stelt het loopen over wei of hooiland, tot 3 boete of 3 dagen. Aan het jaarverslag over 1929 van de N.V. Maatschappij „Alkmaar Packet’, gevestigd te Alkmaar, ontleenen wij het volgende: Evenals In 1928 kan ook nu geen voorstel tot dividend-ui tkeering worden gedaan Het Jaaf 1929 was voor het bedrijf niet gunstig. Van alle zijden werd een scherpe concurren tie ondervonden. Er heerschte een algemeene malaise in zaken, terwijl ook de buitenge woon strenge winter en een staking onder de havenarbeiders te Zaandam van ruim 6 maanden ongunstig op het vervoer hebben gewerkt. De vloot van de Alkmaar Packet werd vermeerderd met een nieuwe boot van 74 ton. gebouwd op de werf Pannevls. De be steldienst werd uitgebreid door de aanschaf fing van een bestelauto met aanhangwagen. In den toestand van het vaarwater langs de Zaan en in de bediening van de schut sluis te Zaandam werd geen verbetering ge bracht. De commissaris, de heer L. Schrijver te Amsterdam, kwam in het begin van het jaar 1930 te overlijden. In zijn plaats is in de al gemeene vergadering van 18 Februari 1930 benoemd de heer Mr. M Moens, directeu van het Noordhollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar. Voor de toekomst van ons vaste personeel werd gezorgd door de oprichting van de ver- eenlging „het Pensioenfonds Alkmaar Pac ket”. gevestigd te Amsterdam. De vennootschap maakt op het oogenblik ongunstige jaren door. De balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1929. sfuit na afschrijving ad f 30.284.26 met een winstsaldo ten bedrage van f 704.82 en eindigt in activa en passiva op f 33.300.25. De balans toont een eindbedrag van f 770.059.67. Niets door de vingers ziende' ambtelijke nauwgezetheid Een 44-jarig venter uit H-H-Waard. de heer Anth. K. verscheen als verdachte ter audiëntie, wegens overtreding der trek honden. Hij had n.m. gebruik gemaakt van een trekhond, die 59 c.m. boog was en dus 1 c-m. te kort schoot om in het gilde der trekhonden te worden opgenomen. De heer K. erkende dit, doch beweerde dat de hond slechts was gebruikt om twee goedgekeurd jonge honden op den weg te houden. Bo vendien stond de hond ingeschreven op zijn rijbewijs, zooals door hem werd aangetoond. Na de bekeuring had verdachte den hond niet meer gebruikt. Op grond van de ge- hngbeid der overtreding werd de heer S. Dat Een te Anna „„„vuu umcuuu, de 33-jarige heer C. W. V., bevond zich op ai April te Alkmaar met een duorijder op de motor en probeerde nabij het stations plein aldaar een Heldersche reuze-autobus te passeeren, waarbij hij in aanrijding kwam met een aan den weg staand melkwage itje en met zijn voertuig vlus duo-rijder op he trottoir werd geslingerd. De heer V. beweerde toen, dat de aan rijding moest worden toegeschreven aan een onverwachte slingering van den autobus, aangezien er ruimte genoeg was overge- blfven om te kunnen voorbijrijden. De toen maals aangehouden zaak werd heden voort gezet met het hooren van den heer Pijning, belastingambtenaar, een der ooggetuigen van het verkeersincident en den heer Smit, chauffeur van de bewuste autobus. De ver klaringen van deze twee zeer rustige en on bevooroordeelde getuigen bleken echter zoo 7/6 God Bachus op de fiets De 44 jarige, umelijk krom getrokken timmerman Dirk Jan K. uit zuid en Noord- schermer was op 3 Mei per rijwiel naar Alkmaar getrokken ten einde zijn gade robe aan te vullen en zich te voorzien,van elegan- ten stroohoed en een dito deukhoedje. Het duurde zeker nogal lang eer hij zijn keus bepaald had, bovendien smaakte het bier dien dag bijzonder lekker, zoodat hij. naar het oordeel van een paar surveilleerende rijksveldwachters. brigadier Talsma uit Schermerhorn en rijksveldwachter Ver meu icj uit de Rijp, op den weg langs de Noorder- vaart werd aangetroffen in kennelijken staat van dronkenschap op zijn rijwiel. Terzake dit feit stond de timmerman dan terecht maat sprak hij beslist tegen, beschonken te .zijn geweest. Hij had in een café op den Dijk 5 a 6 glazen bier geconsumeerd en zoo'n gering kwantum was niet voldoende om hem uit zijn evenwicht te brengen. Maar de kwestie was, zijn bril was gebroken en nu viel het hem zeer moeilijk den weg te onder scheiden en die onzekere bewegingen hadden de veldwachters voor dronkenschap aan gezien. Dit verweer van den timmerman, die momenteey yheel goed bij de pinken was, werd belangrijk genoeg geacht om de zaak aan te houden, teneinde den brigadier Talsma als getuige te hooren. De zitting ving aan met een moment van diepen ernst en ongehuichelden weemoed, zooals de anders ietwat rumoerige vergade ring alleen maar kent, als zij een harer leden door den dood heeft verloren. Ditmaal gold deze rouw niet een hoogbejaarde, die zijn levensweg tot het einde heeft afgelegd, maar een jong leven, door een verraderlijke ziekte in korten tijd weggerukt. Wij hebben het overleden lid Kars Hoogeboom maar héél kort gekend: slechts in enkele zittingen was hij onze naaste vóórbuurman. Maar zelfs die korte kennismaking was voldoende om in hem den sympathie ken mensch, den strijd- vaardigen maar ook loyalen tegenstander te ontdekken. Eenvoudig en hartelijk waren de woorden, waarmede de Burgemeester zijn nagedach tenis huldigde. Zijn bede aan het slot: „zijn ziel ruste in vrede”, was hier méér dan een conventioneele phrase, maar kwam uit een hart, dat oprecht gelooft aan een beter leven hiernamaals. Voor degenen, die ons bericht deze week over het in de vacature-Hoogeboom verko- ze» verklaarde lid N. Schats gelezen hebben zal het niet vreemd zijn, dat de insullatie van dezen oud-nieuwen vertegenwoordiger nog niet op het programma stond. Het is n.l. nog niet heelemaal zeker, of deze „Wcster- hoffiaan” zijn benoeming wel zal aanvaarden. Hij wenscht eerst af te wachten het rapport door de commissie uit het partijbestuur in take de befaamde Alkmaarsche kwestie uit te brengen. Dies had hij zijn geloofsbrieven nog niet ingezonden. Het zou ons echter niet verwonderen, als de heer Schats zoolang niet wachten kon. Wettelijk immers moet hij binnen vier we- l“n, d.i. voor einde Juni berichten of hij zijn benoeming al dan niet aanvaardt. Dat vóór dien tijd het rapport uitgebracht zal zijn en nog meer zegt, z'n vredestichtend werk reeds volbracht heeft, wagen wij voorloopig nog te betwijfelen. Wij begrijpen echter niet goed, wat de heer Schats met zijn aarzeling voor heeft. Ais de -rebellie" van hem en zijn bondgenooten ver oordeeld wordt en hij zou bedanken, komt een zijner medestanders aan de beurt, die dan precies m hetzelfde geval verkeert. Het is toch niet aan te nemen dat men moedwil lig dezen zetel aan de Vrijheidsbond zal af staan. Of is het de bedoeling, ingeval men gelijk krijgt, den zetel aan „generaal” Westerhof te staan Naar onze bescheiden meening is dit overbodige zorg, want in dat geval achten wij het heelemaal niet ondenkbaar, d*t er meerdere roode zetels vrij komen I Een nieuwe wet, die weer stevig bestudeerd moet wor den Zooals bekend is, werd onlangs op den handeldrijvenden Middenstand het winkel- werktijden-besluit los gelaten en kon het niet uitblijven dat de categorie wetsovertre ders weer met de inwerkingstelling van dit product weer werd uitgebreid. Mej. K. v. D. te Alkmaar, die ter zake overtreding van dit winkelwerktijden-besluit werd bekeurd, legde zich niet zonder pro test bij deze bekeuring neer en trachtte met den toelichting van de wet in de hand, aan nemelijk te maken, dat ten onrechte een vervolging was ingesteld. Zoo stond de juffrouw dan heden in dezelfde zaak .voor de 4e maal terecht en werd gehoord de verbali sant Roorda. dat artikel 7 van het W.W.- besluit niet toeliet, dat met het werk werd aangevangen ten 1 uur, indien de arbeids tijd eerste ten 8 uur eindigde. De verande ring van het aanvangsuur van 1 op 2 uur was geschied in overleg met de arbeids inspectie. Ook met andere firma’s was deze regeling getroffen. Wilde mej. v. D. tot 8 uur arbeid doen verrichten, dan was zij verplicht in dien tijd nog 1 \-'t uur aan haar personeel rust te geven. Na veel strubbelingen, meende de heer ambtenaar reeds op een genomen requisiton terug te kunnen komen en werd gevorderd f 3 boete of 3 dagen. De heer Kantonrechter evenwel, die van meening was. dat de win keliers zich wel de weelde mochten veroor loven, zich een rechtkundig adviseur aan te schaffen, zal eerst over 14 dagen schrifte lijk vonnis wijzen. Jonge fiets ster door een los lampje gedupeerd De 20 jarige zwartgelokte mej. Geertruida C. uit de Schermer lacht gaarne, omdat zij een ojygewekt humeur en mooie voortanden heeft. Ook heden, toen zij terecht moest staan wegens het rijden zonder licht in den avond van 29 Mei te Oudorp, was zij aller minst droevig gestemd en verklaarde blij moedig, dat het lampje van haar electrisch njwiellantaarn buiten haar voorkennis was losgeraakt. De kantonrechter was direct bereid deze toelichting aan te nemen en legde het beleefde en aardige kind slechts f 1.50 boete of 1 dag op. Als een donderslag uit een onbeteekenend wolkje zooals er gemeenlijk de Alkmaar sche kermis plegen „op te luisteren.” viel Maandagmiddag het bericht uit de lucht Donderdag raadszitting. Zelfs oude poli tieke rotten, doorkropen in de geheimen van de Alkmaarsche bestuursmachine, had den dit niet verwacht. Een der actiefste raads leden moest toen plotseling zijn overdrukke werkzaamheden in de steek laten en zette zich met den grootsten spoed aan het fortnu- leeren van een aantal vragen, welke reeds (mg in zijn denkershoofd hadden rondge- spookt, maar waarvan de geboorte nu kunst matig verhaast moest worden. Was er dan ineens een brandende kweitie gekomen had een geweldige steen het rimpellooze water van het Alkmaarsche leventje in beroering gebracht Was, om maar eens een voorbeeld te noemen er een Macaenas opgedoken, die een slordig mil- loentje had geschonken, om alle noodlijdende straten, de Laat incluis, te asphalteeren Helaas, lezer, niets van dat alles. Achttien raadsleden, mitsgaders Burgemeester, secre taris, stenograaf en een viertal journalisten, waren ter vergadering gedaagd, omdat de heer Bonsema het wilde I Er is een tijd geweest, dat men sprak over „de zweep van Troelstra.” Zou er nog een tijd komen, dat we hier in Alkmaar den naam „Bonsema” aan dit tuchtigi igs instrument verbinden Om echter nu met en maar te voorkomen, dat onze lezers in den kleinen kittigen S.D. A.P.-er, die overigens de goedheid en jovialiteit zelve is, een boeman gaan zien, willen we hier dadelijk verklaren, dat o.i. de roode fractie volkomen in haar recht ston 1, toen zij deze vergadering eischte. Wat toch is de zaak. B. en W. hadden in ver band met d nieuwe wet op de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten een aantal opgaven aan Gedeputeerden moeten zenden over uitgaven in de laatste jaren ten behoeve van politie, onderwijs en armenzorg gedaan. Deze uitgaven zijn de basis voor uitkeer ng uit he z-g. gemeente fonds. Nu wilde et geva. ’t za> heusCTi wel geen uitzondering zijn dat er enkele der opgegeven posten door de hoog- Haar- iemsche heeren geschrapt waren. Hiertegen staat beroep open bij de Kroon. B. en W. hadden nu gemeend -— waar zij de kans op gunstig gevolg van dusdanig be roep hier al héél gering achtten bij rond schrijven deze zaak wel even in orde te kun nen maken. Hoe de andere fracties over de ze ongewone wijze van handelen dachten, is ons niet bekend. Maar feit is, dat de S.D. A.P.’ers er geen genoegen mede namen. Niet zoozeer, omdat zij doorslaande argumenten tegen de bestreden posten naar voren wisten te brengen, als wel, omdat zij het een gevaar lijk precedent achtten, dergelijke zaken door een soort referendum onder de raadsleden te laten beslissen. Een principevergadering dus I Wat na de „Principestraat” nog zoo mal niet klinkt. Van zelfsprekend zijn toen om dit magere scho ftje nog wat licht-verteerbare kostjes, die al klaargestoofd stonden, heen geschikt, en het extra raadsmenu was gereed, temeer nu de heer Keesom nog voor een stevigen pud ding als dessert zorgde Op ia Zondag 8 Juni (Eersten Pinkster dag) en Maandag 9 Juni (Tweeden Pinkster dag) zal de ajx>theek van Mevr, de Wed. P. A F. Schouten, Verdronkenoord 131, geopend zUn; de andere apotheken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagdienst heeft is gedurende de geheele daarop volgende week ’s nachts geopend. De andere apotheken zijn behalve 's Zondags en op feestdagen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden mor gen 8 uur. Hij wou de kat in *t donker knijpen De 21 jarige heer Jacobus G-, uit Heiloo, begunstigd mef het ambt van melkrijder, bereed met zijn vrachtauto te Alkmaar in den avond van 13 April den Schermerweg zonder te hebben bemerkt, dat zijn twee koplampen met Oedipus konden klagen Het oogenlicht is mij ontnomen, och reik mij hulprijk uwe hand Wat echter den bestuurder ontging, werd opgemerkt door een agent van politie, die met succes de noodige stappen deed om den melkrijder voor den kantonrechter te bren gen met het resultaat, dat deze tot 4 boete of 4 dagen werd veroordeeld. C! Eindelijk is een beslissing gevallen in een oude zaak, waarvan de lange duur voor den betrokkene ai hoogst onaangenaam ge weest is. Het betreft de kwestie over den H. d. Ruyter, die in een adres verzocht “d opnieuw bij de gemeentegasfabriek werkzaam te worden gesteld. Ontdaan van alle bijkomstigheden is de nogal eenvoudig. Van 7 Mei 1928 tot 5 October 1929 was genoemde heer in ossen dienst h« de lichtbedrijven. Nu «het een stelregel, dat voor dengene. die laar lang als werkman in lossen dienst we est, moet worden nagegaan, of hy ALKMAAR 6 Juni. Exportveiling. Aard appelen f 7.702.10 per 100 K.G.; aardbeien t 0.10—0.20 per doos; andijvie f 2.708.10 per 100 stuks; asperges f 21—46 per 100 bos; bloemkool, le soort f 913. 3e soort t 37; per 100 stuks; doperwten f 18 per 100 pond; kropsla I 0.803.60: komKommers f 820, per 100 stuks; prei f 3.80 per 190 bos; peulen f 23 per 100 pond; postelein t 0.10—0.25 per bakje; rabarber f 1.506.20; radijs 1 1.50 f 2.50; selderie t 1.502.70, alles per 100 bos; spinazie f 0.140.25 per bax; snyboonen f 43 per 100 pond; dubbele spersieboonen f 57 62 per 100 /pond; tomaten. A f 18, B f 16.70. C 1 15 ntr 100 K.G.; wortelen f 3—8 per 100 bos. ALKMAAR. 7 Juni 1930. Boter- en eieren- markt. Boter, fabriek 1ste soort I 0.72K 82S- Boter, fabriek 2e soort f 0 60—0.70. Eie ren. groothandel f 4.304». Eendeneieren f 3.50—4 ALKMAAR. 7 Juni. Piepkuikenmarkt. Aan voer: 2000 stuks. Prijzen f 1.20. Handel goed. ALKMAAR, 7Juni 1930. Aanvoer 39 Paar den f 225 tot f 450. Hitten f 100 tot f 270; 10 Melkkoeien t 270 tot f 400 per stuk; 48 Nuchtere kalveren slacht, per stuk f 10 tot f 26; 30 Magere Schapen f 32 tot f 40; 42 Lammeren f 18 tot f 24; 105 Bigge nlO we ken f 20 tot f 30; 6 Bokken en geiten t 6 tot f 12; Kleine bokjes f 1 tot f 2.50. Han del stU. NOORD-SCHARWOUDE. 7 Juni 1930. 1200 Kg. Aardappelen. Schotsche muizen f 10.30; Drielingen f 5.70; Kleine f 3.10; 500 Kg. uien. Uien f 0.50 tot t 0.70; 1000 Deensche witte kool f 1». tijdelijk (met uitzicht op vaste aanstelling) moet worden aangesteld, dan wel moet worden ontslagen. Het eerste kon niet, omdat het werkliedenreglement bepaalt, dat een dergelijke aanstelling alleen mogelijk is, als de werkman jonger is dan 40 jaar. Restte dus alleen de tweede mogelijkheid ontslag. Een ifoudig dus een kwestie van reglementen, waarvan men de stipte na leving bureaucratie mag noemen, maar waaraan toch niet te ontkomen is. Er is echter een element, dat deze in den grond zoo simpele zaak vertroebeld heeft. Het schijnt, dat een der gasautoriteiten bij het ontslag zeker in de goedheid van zijn hart den gedupeerde medegedeeld heeft, dat hij na een maand opnieuw zou worden aangesteld. Toen B. en W. dit niet deden, weet Ruyter dit aan een geheimzinnigen anoniemen brief, waarvan hij vreesde, dat men hem verdacht. Als eenige troost zij het dan ook 'n héél schrale kreeg de heer Ruyter uit deze zitting de verzekering, dat de historie van den brief in zijn zaak hoegenaamd geen rol heeft gespeeld. Aart Godun, de oberkellner van „'t Gulden - Vlies’', zal Woensdag 11 Juni as. 25 jaar in dienst zijn bij den heer W. Moojj. Reeds eerder kondigden wij dit jubileum aan, maar in verband met bet feit, dat Aart in 1905 op Eersten Pinksterdag zjjn functie begon, plaatsen wij heden, op den vooravond van Pinksteren. een foto van den jubileerenden ober, die zich in de voorbije 25 jaren onder de klanten van ,.'t Gulden Vlies” vele goede kennissen wist te maken. Nog vele jaren Aart, en: jjrosit! de vrouweltjke meestal 1 >f 3 jaar langer. De lengtegroei houdt bU de manneKike dieren op ongeveer na .iet 5e jaar. bij de vrouwe- Hjke. die ongeveer -wee maal zoo groot worden, na het 8ste jaar. Vooral in het 4e en 5e jaar heeft de groei in de i.kte plaats. Aangenomen woró’ dat de paling (aal) slechts eenmaal asn de voortplanting deel neemt en daarna sterft. Van zijn leven, na dat nV naar zee is vertrokken, weten wij met zekerheid eente- niets He’ is langen tijc onbekend geweest, op welke wijze deze dieren zich voortplanten. Ei heerschte daaromtrent allerlei bijgeloof. Grassi en Calandruccio ontdekten echter in 1895. dat de jonge alen (glasaaltjes) ont staan uit vischjes die vroeger voor een zelf standig visschengoc,lacht werden gehouden. Deze dieren, die wel den kop van een aal hebben maar klein zjjn (1215 cM.) en een hoog, plat lichaam bezitten, vormen het tweede stadium van de eigenlijke aallarve, die eerst in 1911 is ontdekt door Joh. Schmidt uit Kopenhagen en den Engelschen onde> zoeker Murray Vraag: Kunt u mij eenige inlichtingen geven over den jiaiing; hoe vermenigvuldigt hij zich? Antwoord' Palingvisschen worden zoowel in alle zeeën als in het zoetwater der tro pische en gematigde luchtstreek aangetrof fen, weinig soorten overschrijden de Pool cirkels. De meeste soorten trekken, als onze alen, van de rivieren naar zee. waar ze tot geslachtsrijpheid komen en ver van de kus ten in het diepe water der zee nun paar- plaatsen hebben, terwijl de jonge palingvls- schen dr rivieren weer optrekken, de sterk ste stróomen. zelfs watervallen trotseerend. A le palingvisschen zijn roofvisschenhun voedsel oestaat hoofdzakeljjk uit klej.e dië ten. Voor de vischvangst zijn zij van groote beteekenls. oaar de meeste soorten een sma- xelhk en gewild voedsel vonnen zij zich bo vendien sterk vermenigvuldigen, een uitge strekt gebied bewonen en een buitengewoon taal leven hebben, waardoor zjj zelfs in le- veifden toestand wijd en zijd verzonden kun nen worden. De mannelijke palingen lever 5J46\4 jaar in het zoete stater, zelden 7H—854 jaar; Kg In der tüd. toen de jongerudoel ons nog om de schouders bengelde, was de Zaterdag voor Pinkster, om eens 'n modern woord te gebruiken, een .Jioogtljdag". In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was er groote onrust In de gezinnen; dan begon tegen 4 uur het jeugdige element al te „spo ken", om. angstig voor te laat komen in de kleeren te schieten en de straat op te gaan. Wat daar geschiedde? Och, als ge zelf jong bent geweest, is het u nu nog wel bekend zoo niet laten we dan den goe den ouden tijd niet te schande maken door te verhalen van allerlei straatschenderij en brutale aanranding van andermans eigen dom. Wel zouden we nog willen herinneren aan de warme bollen. no^it zoo heer lijk smaakten dan op dien vroegen Luilak- morgen In de latere jaren is ook dit gebruik aoo- als zoovele van folkloristischen aard, aan het uitslijten gegaan. Maar toch waren er dezen heerlijken zomermorgen nog talrijke jongelui vroeger dan gewoonlljk uit de vee- ren. Er was nog wat geschreeuw,, een enkele bel moest het nog ontgelden, maar in t geheel verliep alles ordelijk, dank zij ook een verscherpt polltie-toezicht. Men viert nu zijn „luilak” in de natuur, in onzen onvolprezen Hout, waarvan maar ai te weinig natuurvrienden weten, hoe mooi het er op een prillen zomermorgen is. De volgende week aal er veiling gebonden worden op Dinsdag, ’s morgens 6 uur en vervolgens Woensdag en Vrijdag op den gewonen tijd waarvoor een rente van 2J4 pCL vergoed wordt, vonder berekening ran omaet provisie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13