PROVINCIAAL NIEUWS 'N MARKTNIEUWS *«- aM PURMEREND den «enigerlei 1 Amsterdamse he Aardappelprijzen ra- a- ir- „De Volharding.* t- ta L 4 L 10 ct. Poste- (Wordt vervolgd) stand tusschen de woning een I rs. uri ot- Bt 4- Bad- en Zweminrichting Van de Bad en Zweminrichting wordt neer druk gebuik gemaakt, vooral nu het weer wat warmer begint te worden. Joosten alhier voor f 3910. ■-.voorziening van Monnicken- lei j.l. een aanvang heeft ge- 8e- er- 'an oe- x* len het tm- lad em eek al ler» EX Gebouw afslagvereenlglng Men is thans druk bezig met den bouw van het nieuwe ge bouw voor de Afslagvereeniging Dat mo menteel daaraan een groote behoefte wordt gevoeld, laat zch begrijpen. Vooral nu de aanvoer van sommige producten zoo bijzon der groot is. ben opgedragen J. 4 H. W. van In de plaatselijke bladen heeft gestaan dat wortelen t 8—10.50; aardbeien f 037 rabarber het bepaalde sub 3e vastgestelde voor- schrifteen terugbetaald is dadelijk opeisch- baar als a. door de vennootschappen wordt ge handeld in strijd met of niet wordt voldaan aan de voorwaaiden van dit besluit of de Baar zegt, dat wij ons moeten bepalen tot den toestand, welken wij hier hebben. De leermiddelen verkeeren in een slechten staat. Daar komt nog bij, dat de behoeften van scholen wel eens verschillend zijn. Soms hebben de bijzondere scholen minder behoeften als de openbare en soms ook andersom. De Voorz. zegt, dat voorziening noodig is. Dit schoolbestuur is steeds zeer zuinig ge weest. Spr. zou gaarne zien, dat alle raads leden voor deze gelden zouden stemmen. De heer Middelhoff zegt, dat de wet waarborgen genoeg biedt, om geen gelden verkeerd te gebruiken. Spr. gaat volkomen met B. en W. mede. Dit is de eerste uit rusting, welke het bestuur heeft verzuimd aan te vragen. De heer Groot onderschrijft dit laatste. Hij wijst er op, dat de S.D.A.P. altijd voor goed onderwijs is en hij vertrouwt, dat dit ook thans het geval is. De heer v. d. Berg zegt, dat de heer v. Baar onjuist is geweest. De toestand is daar niet goed, doch dat is de schuld van anderen. Mevr. Schrieken-de Wit zegt, dat men toch het volle bedrag gekregen heeft, evenals de openbare, school. De Voorzitter weerspreekt een en ander. De heer Middelhoff zegt, dat mevr. Schrieken-de Wit zich vergist, als zij zegt, dat de Kath. school in deze misbruik zou hebben gemaakt van de wet. Toen men de nieuwe school kreeg, moesten ook de leer middelen op peil worden gebracht. De heer de Vries zegt dat hij uitsluitend vóór zal stemmen om *t belang van ’t onder wijs. Als er gestemd wordt, blijken alleen de soc. dem. tegen te zijn. Aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. De heer v. Nus slaakt de verzuchting „Nu kan de Nieuwe Purmerender weer schrijven dat we tegen den godsdienst zijn.” 5. Verzoek van het bestuur der Purmeren der Harddravenjvereeniging om toekenning van een crediet. De Purmerender Harddraverijvereeniging verzoekt om voor de draverijen en het geven van vuurwerk gedurende 1930, van gemeente wege een crediet te verleenen van f aoo. Evenals vorige jaren, stellen B. e. W. voor gunstig op dit verzoek te beschikken, onder voorwaarde, evenals in 1929, dat plaatsen op het terrein beschikbaar worden gesteld voor f 0.30 of lager. 6. Verzoek van bewoners van Neck, om aansluiting van hun perceelen aan het gas buizennet. In overeenstemming met inliggend advies van de commissie voor het gas- en electrici- teitsbednjf, stellen B. en W. voor, dien overeenkomstig te besluiten, waardoor aan het verzoek van adressanten wordt tegemoet gekomen, en de koeten tot een bedrag van f 6300 te betalen uit den kapitaaldienst van het gasbedrijf. EEN VOORSTEL VAN GED. STATEN Ged. Staten van Noordholland schrijven aan de Provinciale Staten het volgende In Juli van het vorige jaar hebben de Naam looze Vennootschappen Noord Hollandsche Tramweg Maatschappij en Tweede Noord Hollandsche Tramweg Maatschappij ons College medegedeeld, dat de xploitatie van de tramlijnen AmsterdamEdam en Am sterdamPurmerendAlkmaar zoo groote jaarlijksche verliezen opleverde, dat voort zetting dier exploitatie niet mogelijk zou zijn, tenzij van de zijde van het Rijk en van streek steun werd verleend. Verzocht werd uit dien hoofde te willen bevorderen, dat door de Provincie Noordholland een iaar lijksch subsidie zou worden toegekend. Terwijl deze aanvrage om steun nog bij ons College in onderzoek was, kwam in het begin van dit iaar een nader schrijven van de directie van voormelde Tranwegmaat schappijen bij ons in, vergezeld van eene in samenwerking met den directeur van de N. Zuid Hollandsche Tramweg Maatschappij opgemaakte nota, waarin een plan van reor ganisatie van de tramlijnen Amsterdam Edam en AmsterdamPurmerend was op genomen en houdende verzoek om van pro vinciewege deel te willen nemen in het van de streek verlangde aandeel <n de kosten d’er reorganisatie. Uit bedoelde nota, welke als bijlage hier nevens gaat, moge Uwe Vergadering blijken, dat het daarin uitgewerkte reorganisatieplan neerkomt op electrificeering van de bestaan de stoomtramlijnen AmsterdamEdam en AmsterdamPurmerend en exploitatie van de geëlectrificeerde lijnen door de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij Van het voor de electrificatie benoodigde bedrag hetwelk op f 673.000.is geraamd, ongeacht de waarde van het door de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij beschikbaar te stellen rollend materieel, wordt nu zoowel van het Rijk als van de streek eene bijdrage, en wel i fonds perdu, gevraagd van 1/3 van de geraamde kosten of wel f 323.000, terwijl de Nederlandsche Spoorwegen hebben toegezegd het restee- rende 1/3 gedeelte beschikbaar te zullen stel len, benevens het bedrag, waarmecU de wer kelijke kosten de raming mochten blijken te overtreffen. Indien het Rijk en de Provincie daarne vens afstand doen van hun recht op terugvor dering van voor de onderhavige lijnen ver strekte rentelooze voorschotten voor de Provincie betreft dit het f 23.3^1.10 bedra gende restant van het voor de lijn Alkmakr- Purmerend verstrekte rentelooze voorschot oorspronkelijk groot f 150.000.is de N-- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij bereid de exploitatie van de te electrificeeren lijnen AmsterdamEdam en Amsterdam Purmerend voor hare rekening en risico te voeren en de baten en lasten van de Noord- Hollandsche Tramweg Maatschappij over te nemen. Ter verkrijging van het van de streek ver langde aandeel ad f 225.000.heeft de di rectie van de Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij zich zoowel rechtstreeks tot de Provincie als tot de besturen van de belang hebbende gemeenten gericht, welke laatsten ter zake contact met ons College hebben ge zocht. Bij de met vertegenwoordigers van die be sturen gevoerde besprekingen bleek ons, dat bedoelde colleges in het algemeen grooten prijs stelden op behoud van de desbetref fende tramlijnen en in de ontworpen reor ganisatie in den vorm van electrificatie een groot belang voor de streek zagen. We hebben de radeb van de daarbij betrok ken gemeenten zich ter zake nog niet uitge sproken, maar verwacht mag 0.1. wel worden, dat ook dezen m het algemeen het voormelde standpunt zullen deelen in de totstandko ming van de electrificeering een offer uit de gemeentekas zullen willen brengen. Ons College meent, dat de tramlijnen AmsterdamEdam en AmsterdamPur merend zij het door den bestaanden vorm van exploitatie in gebrekkige mate aan eene werkelijke verkeersbehoefte voldoen en dat stopzetting van deze lijnen, waartoe, ge zien de groote jaarlijksche tekorten, bij hand having van den bestaanden exploitatievorm ongetwijfeld binnen korten tijd zou moeten worden overgegaan, zoo mogelijk moet wor den voorkomen met het oog op het belang van de bedoelde streek bij een verkeersmid del. dat ook aan de eischen van het massaal vervoer beantwoordt en mede het goederen vervoer verzorgt. Nu zich de mogelijkheid voordoet eene re organisatie van bedoelde tramlijnen te ver krijgen, welke niet alleen de voortzetting van de exploitatie vrijwel waarborgt gelet op de positie van de xploiteerende maatschappij maar ook eene omzetting van de bestaan de tramlijnen in een op moderne leest ge schoeid bedrijf inhoudt, is er o.i. uit dien hoofde ook voor de Provincie aanleiding het tot stand komen van eene dergelijke reorga nisatie geldelijk te steunen door deel te ne men in het van de streek gevraagde aandeel in de bovenomschreven kosten. Bij de bovenbedoelde besprekingen met de vertegenwoordigers van de belangheb bende gemeentebesturen hebben wij ons dan ook in beginsel bereid verklaard aan Uwe vergadering voor te stellen de helft van het van de streek gevraagde bedrag onder nader te bepalen voorwaarden voor rekening van de Provincie te nemen, waarbij wij on? echter op het standpunt hebben gesteld, dat het van de streek gevraagde bedrag feitelijk niet is f 225.000.maar rond f 250.000,en wel wijl, gelijk boven reeds opgemerkt, nMast eene bijdrage van f 225.000, gevraagd wordt afstand van het aan de Provincie toe komende recht op terugvordering van het f 25.321,10 bedragende restant van het voor de lijn AlkmaarPurmerend verstrekte renteloos voorschot, welk voorschot bij op heffing van laatstgenoemde lijn opeischbaar zou worden. Van bovengenoemd totaal bedrag ad f 250.000, zou de Provincie nu o.i. de helft voor hare rekening kunnen nemen, door af stand te doen van haar recht op terugvor dering van het voornoemde restant renteloos voorschot ad rond f 23.000»en door daar naast eene bijdrage te verleenen van f 100.000. Naar onze meening verdient het evenwel geen aanbeveling voornoemd bedrag van f 100.000,—f- beschikbaar te stellen op de wijze als door adressanten gevraagd, n.l. a fonds perdu, maar zal zulks dienen te ge schieden in den vorm van een renteloos voorschot. Wij achten het n.l. alleszins billijk, dat, indien de toekomstige exploitatie Zulks 1 mogelijk maakt, restitutie van de vodr de reorganisatie uit de openbare kas verleende bijdragen zal plaats vinden, eene opvatting, welke ook door het Rijk en de besturen van de belanghebbende gemeenten wordt gedeeld en waartegen ook door adressanten geen be zwaar meer bestaat. Achtten wij dus in beginsel voor de Pro vincie termen aanwezig het ontworpen reorganisatieplan op de boven aangegeven wijze geldelijk te steunen, zulks zou o.i. echter slechts kunnen geschieden, indien zekere waarborg werd verkregen, dat bij uitvoering van de plannen tot electrificeering op voldoende wijze rekening zal worden ge houden met de belangen en de veiligheid van het verkeer. In verband met deze opvatting hebben wij ons bij schrijven van aFebruari J.L te dier zake nader met den directeur van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweh Maatschappij in verbinding gesteld en de aandacht van dezen gevestigd op verschillende voorzie ningen en maatregeien.welke 0.1. bij elec trificeering van de tramlijnen met het oog op de veiligheid van het verkeer zullen moeten worden getroffen. In een, onder dagteekening van 14 April jX, van voornoemden directeur ontvangen 8 Juni. Langendijker muizen 1314 et per kilo. Kleine muizen 89 cent per kilo. Overige trijsen onveranderd. Aanvoer 1 In ding 53 HL ALKMAAR, 8 Juni. Kaasmarkt Aan voer 111 stapels, wegende 185.000 K.G. Fa- brieks, kleine 40. idem commissie 3850, Boeren commissie f 4250. idem kleine 40. Handel matig. ZONDAG. 8 Juni. Hoogfeest van Pinksteren; in file H.H. Missen de jaarlijksche schaal - collecte voor de Mlsalegenootschappen, voor al bet Broederschap van den H. Geest, waar van alle volwassenen lid behooren te zyn (contributie 2>» cent per week), na den mid dag te 3 uur de Vespers met Rozenhoedje voeg Christina de Wolfde Groot, 's avonds 7 uur Lof met feestpredikatie. MAANDAG. 9 Juni, 2de Pinksterdag, geen verplichte feestdag, maar dag van devotie, de WH Missen als op Zondag om half 8, 9 uur en half 11. Geen Vespers noch Lof. WOENSDAG, 11 Juni. Na den middag van 6 tot 7 uur biechthooren, doch uitsluitend voor de Heiloo-gangers. DONDERDAG. 12 Juni. Eerste H. Mis te half 7; geen Lof. VRIJDAG, 13 Juni, feestdag van den H. Antonius van Padua, 's avonds om half 8 Lof ter eere van het Goddelijk Hart; daarna lied no. 135 uit Canternus ter eere van den H. Antonius. ZATERDAG 14 Juni. Na den middag van 3 tot 9 uur biechthooren. Woensdag. Vrijdag en Zaterdag Quater temper, geboden vasten- en onthoudtngsda- gen, avonds half 8 Lof. On twerp-besluit Ged. Staten stellen voor het volgende be sluit te nemen. a. Afstand te doen van het recht op terug vordering van het f 25.321,10 bedragende restant van het bij hun besluit van 17 Juli 1894, Na XXIV, aan de N.V. Tweede Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij toegekende renteloos voorschot ad f 150.000 b. aan de N.V. Noord-Hollandsche Tram weg Maatschappij en de N.V. Tweede Noord- Hollandsche Tramweg Maatschappij, ge vestigd te Amsterdam, als concessionarissen, respectievelijk van de tramlijn Amsterdam- Edam en de tramlijn Schouw-Purmerend, voor de electrificeering van genoemde tram lijnen een renteloos voorschot beschikbaar te stellen ten bedrage van f 100.000, welk bedrag in evenredigheid zal worden ver minderd, indien de kosten der bedoelde electrificeering minder dan het geraamde bedrag van f 675.000 zullen bedragen. een en ander met het voorbehoud, dat voor bedoelde electrificatie door het Rijk, de onmiddellijk belanghebbenden en de Nederlandsche Spoorwegen in naar bet oordeel van Gedeputeerde Staten voldoende mate financieeie steun wordt verleend, en voorts onder de volgende voorwaarden ie. De exploitatie van de geëlectrificeerde tramlijnen Amsterdam-Edam en Amster- dam-Purmerend moet geschieden door de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij volgens een contract, overeen komstig de grondslagen, neergelegd in de door de directie van de N.V. Tweede Noord- Hollandsche Tramweg Maatschappij bij brief van 30 Januari 1930 overgelegde nota 2e. Bij de electrificeering van de onder te genoemde tramlijnen moeten ten genoegen van Gedeputeerde Staten in bet belang van de veiligheid van het verkeer de maatregelen worden genomen en de voorzieningen wor den getroffen, welke in den aan Gedepu teerde Staten gerichten brief van den direc teur van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij d.d. 14 April 1930 in het algemeen zijn aangegeven Het bezwaar, dat de door Uwe Vergade ring te stellen voorwaarden door voor noemden Minister niet zouden worden goed gekeurd, zou oX nu kunnen worden onder vangen door in de voorwaarden van het subsidie-besluit te bepalen, dat ten aanzien van de uitbetaling en de restitutie voor schriften zullen gelden, door Gedeputeerde Staten vast te stellen overeenkomstig die, welke te dien aanzien aan het Rijkssubsidie zullen worden verbonden. Voorts brengen wij onder Uwe aandacht, dat bij den opzet van het reorganisatieplan van de gedachte is uitgegaan, dat de bestaande tramverbinding Purmerend-Alkmaar zal wor den opgeheven, zulks met het oog op het feit, dat het vervoer op dit traject zoo beperkt is, dat voor deze verbinding op geenerlei wijze een kloppende exploitatie kan worden verkregen. Door de besturen van enkele bij .laatst genoemde verbinding belanghebbende ge meenten worden thans pogingen in het werk gesteld stopzetting van de exploitatie dier lijn te voorkomen, maar of, en zoo ja, m hoeverre bedoelde pogingen resultaat zullen opleveren, is thans nog niet bekend. OX verdient het aanbeveling beide plannen n.l. dat tot electrificeering van de lijnen Amsterdam-Edam en Amsterdam-Purme- rend en dat tot stopzetting van de lijn Purmerend-Alkrnaar los van elkaar te be schouwen en ons thans te bepalen tot het eerstgenoemde plan. Onder opmerking, dat het subsidie oX aan de concessionarissen van de desbetreffen de tramlijnen zal moeten worden verleend, zijnde voor wat de lijn Amsterdam-Edam betreft de Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij en voor wat de lijn Schouw- Purmerend betreft (het gedeelte Amsterdam- Schouw valt samen met eerstgenoemde lijn) de N.V. Tweede Noord-Hollandsche Tram weg Maatschappij, hebben wij ten slotte de eer Uwe Vergadering voor te stellen voor de electncificeering van de hierboven ge noemde lijnen een renteloos voorschot te verleenen op de wijze en onder de voor waarden, als in het hiernevensgaande ontwerp besluit aangegeven. 3e. Ten aanzien van de wijze van uitbeta ling van ht renteloos voorschot der Pro vincie en de restitutie daarvan zullen de voorschriften gelden, welke door Gedepu teerde Staten te dier zake nader zullen worden gesteld in aansluiting aan hetgeen ten opzichte van deze beide punten door den Minister van Waterstaat voor het Rijks- subsidiezal zijn bepaald j 4e. Het renteloos voorschot der Provincie, schrijven, heeft deze, mede namens de beide adresseerende maatschappijen, ter zake toe zeggingen gedaan, welke van dien aard zijn-, dat o.i. r kan worden aangenomen, dat bij electrificeering van de tramlijnen in het al gemeen op voldoende wijze met de belangen van het verkeer rekening zal worden gehou den. Daar deze toezeggingen betrekking hebben op tal van technische onderdeelen en de wijze, waarop enkele van de te treffen voorzienin gen zullen moeten geschieden, nog voor een deel afhankelijk is van thans nog niet be kende omstandigheden, lijkt het ons niet wel mogelijk die te trffen maatregelen in, één of meer aan het besluit tot verleening van een provinciaal subsidie te verbinden voor waarden te bepalen, dat, met het oog op de veiligheid van het verkeer, die maatregelen zullen moeten worden getroffen, welke in voornoemde correspondentie met den direc teur van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg-Maatschappij in het algemeen zijn aan gegeven. Bij het verleenen van de gevraagde bij drage door het Rijk zal blijkens ter zake verkregen inlichtingen zeer waarschijnlijk worden bepaald, dat de voorwaarden, waar onder de subsidies door Provincie en gemeen ten zullen worden verstrekt, door den Mi nister van Waterstaat moeten worden goed gekeurd, hetgeen praktisch beteekent, dat deze voorwaarden niet in strijd zullen mogen zijn met die, welke door het Rijk zullen wor den gesteld. Dez* laatste voor waarden, welke thans nog niet bekend zijn, zullen in hoofdzaak be trekking hebben op de wijze van uitkeering van het toegekende subsidie en op de rege ling van de eventueele restitutie ten aan zien van het eerste punt zal vermoedelijk worden bepaald, dat de uitkeering zal plaats vinden in termijnen, naarmate de uitvoering van het werk vordert, de laatste termijn, wanneer het werk door den voornoemden Minister voltooid is verklaard, en ten op zichte van de verplichting tot restitutue, dat terugbetaling zal moeten plaats vinden, in dien de inkomsten van de Maatschappij een zeker bedrag zullen overtreffen, dit bedrag al dus te bepalen, dat een matig dividend, o.v. van 40%, kan worden uitgekeerd. Trim weg-Maatschappij te sluiten expioi- tatie-overeenkomst is vervallen d. de vennootschappen om reden ophouden te bestaab e. de exploiatie van de geelectnficeeröe lijnen wordt gestaakt, behoudens behoorlyk aan te toonen overmacht f. de lijnen door het Rijk worden genaast, tenzij het Rijk zich bij die naasting ten aan- ien van dit besluit in de plaats der genoemde vennootschappen mocht stellen, in welk geval het renteloos voorschot op het Rijk overgaat. (Gedeeltelijk gecorrigecraj. heffing te verleenen ten aanzien van bouw dezer woning. Mevr. Schrieken-de Wit is tegen *t ge ven van vergunning voor dit gebouw. De voorzitter zegt, dat van houten wo ningen altijd toestemming moet gevraagd worden. Hout is nog geen slechte hoedanig heid. In de Julianalaan staat nog wel 'n soort villa van hout. Hierna goedgevonden. 4. Verzoek van het bestuur van de school met den Bijbel om van gemeentewege gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Het bestuur van de school met den bijbel alhier deelt mede, dat tengevolge van veran dering van inrichting, nieuwe leermiddelen jnoeten worden aangeschaft, en verzoekt derhalve, overeenkomstig art. 72 der lager- onderwijswet 1920, en onder overlegging van het desbetreffend advies van den inspec teur van het lager-onderwijs te Hoorn, de voor die aanschaffing benoodigde gelden, tot een bedrag van f 322.van gemeente wege beschikbaar te stellen. In verband met dit verzoek, deelen burg, en weth. mede, dat, blijkens ingesteld onderzoek, voor deze nieuw opgerichte school indertijd geen gelden zijn aangevraagd en dus ook niet verkregen voor eerste in richting van het onderwijs. Op grond daarvan, achten burg, en weth. het billijk aan het verzoek tegemoet te komen en stellen mitsdien voor de aange vraagde gelden voor omschreven doel van gemeentewege beschikbaar te stellen. De heer de Boer zegt, dat dit 'n bevoor rechting zou betee kenen. Weth. v. Baar verdedigt de voordracht. De vraag is billijk en gerechtigd. De voorzitter zegt, dat het onderwijs daar momenteel ver op achter staat bij het open baar onderwijs, wat betreft de leermiddelen. Het belang van het onderwijs vraagt dat het gevraagde wordt gegeven. De heer Groot dankt B. en W. voor het advies. Het bestuur had bij’den overgang naar naar de nieuwe school kunnen vragen, maar deed dit niet. Het nieuwe hoofd vindt andere inrichting dan het oude, gewenscht en daarom doet 'men die aanvrage. De inspecteur zou nog wei verder willen gaan. Goed volks onderwijs is een belangrijke zaak die de raad steeds voorstaat. Staat de raad niet toe dan zou het bestuur bij Ged. Staten moeten gaan en dat houdt maar op. De heer de Vries zegt dat hij als voor stander van goed onderwijs hier voor zal stemmen. Maar vraagt spr. wordt er door de bijzondere scholen wel eens gelden anders besteed dan voor leermiddelen Mevr. Schrieken-de Wit zegt, dat deze kwestie wel degelijk een bevoorrechting van de bijzondere scholen beteekent. Als de openbare scholen nieuwe boeken en methoden hebben aangeschaft, dan krij gen de bijzondere scholen dat ook. Wanneer het door overmacht noodig zou zijn geworden, dan was de zaak anders. Ook uit den lof van den heer Groot blijkt wei. dat B. en W. wat royaal zijn, merkt spr. op. Weth. krachtens deze voorwaarden nader vast gestelde voorschriften Bargerltjke stand Geboren: Jansje, dochter van Wljtae van der Zee en van Jansje Zwaan. Maria, dochter van Klaas Dekker en van Aaltje Prins. Ondertrouwd: Jacob Bwart. 32 jaar en Wullemet Geslna Spaans. 30 jaar. Gehuwd: Jacob Kok, 23 Jaar te Texel *en Willemljntje van VVanderen. 22 jaar. Pieter Lammen, 24 jaar. te Edam en Aaltje Temper, 20 jaar. Overleden: Trijntje Prins, 88 jaar, weduwe van Cornells Duif. Restauratie kerktoren De toren van de groote kerk op de kaasmarkt wordt ge restaureerd Op den koepel is een groote stel ling aangebracht. Gemeenteraad De raad dezer gemeen te kwam op Vrijdag 6 dezer in openbare ver gadering bijeen. Na opening en notulen kwamen de ken nisgevingen aan de orde 1. dat mevrouw N. Klinkenberg-Slikker haar benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het voorbereidend lager onder wijs heeft aangenomen. 2. Dat de besturen van de afdeelingen Purmerend van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken en van den Jeugdbond voor onthouding dank betuigen voor toegekende subsidies. 3. Dat gedeputeerde staten hebben goed gekeurd het raadsbesluit van 14 April j.l. betreffende het in gebruik geven van een gedeelte van den Beemsterburgwal aan het bestuur der afslagvereeniging Beemster, Purmerend en omstreken alsmede het raadsbesluit van 28 Maart j.l. tot het aangaan van een lijdelijke kasgeld- leening. 4. Dat de ministers van arbeid, handel en nijverheid en van financiën hebben goei gevonden aan de gemeente Purmerend e< voorschot te verleenen uit ’s Rijks kas van ten hoogste f 28800.ten einde deze ge meente in staat te stellen onder waarborg van tweede hypotheek een gelijk bedrag als van het rijk zal worden ontvangen, te ver strekken aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Deska XVI” te Haarlem, ten behoeve van den bouw van 48 arbeiders woningen. 5. Dat bij openbare aanbesteding het uit voeren van eenig onderhouds-schilderwerk aan de gemeente eigendommen gedurende het jaar 1930 is gegund aan den laagsten inschrijver C. 6. Dat de gas dam op 27 Mei nomen. De heer v. d. Berg vraagt of B. en W. nu een onderzoek willen instellen naar de moge lijkheid van gasvoorziening van het Ide- landsdijkje en de Purmer. Hieraan zal worden voldaan. 7. Dat de fitter Pottegicter door burgem. en weth. voor een proeftijd van één jaar zal worden overgeplaatst naar Monnicken- datn, in verband waarmede hij in de loon- klasse van ie fitter zal worden geplaatst, benevens vrij wonen. 8. Dat burgemeester en wethouders tot weger op de kippenmarkt hebben benoemd G. H. van Opzeeland, terwijl in diens plaats als controleur op de koemarkt is aangewezen C. Nooij. 9. Dat burgemeester en wethouders de‘ levering van een automobielbrandspuit heb- 1-- 3 4in fl y Machinefabriek van der Ploeg te Apeldoorn. rt het advies door de deskundige uitgebracht niet is opgevolgd zegt mevr. Schrieken- de Wit en vraagt hoe dit komt. De voorzitter zegt, dat de deskundige geadviseerd heeft de spuit van Bikkers te xoopen. Nu heeft de fa. v. d. Ploeg nadere toezegging gedaan en besloot men nader hand om die van de fa. v. d. Ploeg te koopen. Mew. Schrieken-de Wit zegt dat deze wijze van doen wel vreemd is. Maand en is gewacht op ’t advies van de deskundige en nu verwerpt men het. Dat is te gek. Waarom benoemd men dan een deskun dige» vraagt spr. Spr. wil gaarne het rap port lezen en verzocht inzage daarvan voor de raadsleden. Dit wordt toegezegd. to. Dat voor de raadsleden ter inzage liggen a. staat van markt- en staangelden, aan gevende een vergelijkende opbrengst van 1939 en 1930; b. rapport van de gemeente verpleging over het te kwartaal 1930; c. verslag van het landbouwhuishoud- onderwijs over 1929. De heer v. d. Berg vraagt het woord voor het afleggen van een verklaring, wat hem wordt gegeven. Het is algemeen bekend dat de verhouding tusschen de S.D.A.P. raadsfractie en de socialistische bestuurders van het gasthuis niet erg goed was. Spr. deelt echter mede dat dit thans wederom volkomen het geval is. 2. Inge komen stukken a. Rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1929. Te stellen in handen van de raadscommissie, belast met het nazien der rekeningen over 1929, volgens rooster bestaande uit de heeren Drost, Van Nus en Middelhoff. b. Verzoek van J. M. Lindeijer, om ont- »lag als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. c. Verzoek van L. Keuning, directeur det N.V. Bouw- en handelmaatschappij „Cecilia” te Amsterdam om een tweede hypotheek te verleenen ten behoeve van den bouw van 24 middenstandswoningen en 56 arbeiderswoningen in den Hazepolder, als mede om de hoofdrioleering voor rekening der gemeente te nemen. Te stellen in handen van burg, en weth. voor prae-advies. d. Verzoek van de vereeniging voor land- bouwhuishoudonderwijs, om voor 1931 ten behoeve van de cursussen in deze gemeente, een bijdrage te verleenen van 2745. Te behandelen bij de vaststelling van de gemeente-begrooting voor 1931. e. Verzoek van Ti de Boer, gemeentebode, om ontslag als marktpolitie. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag tegen 1 Juli a.s. eervol te verleenen en ver zoeken machtiging tot oproeping van een agent voor de marktpolitie in tijdelijken dienst van 6 tot 11 uur voormiddags tegen een belooning van 3.— per marktdag. f. Beredeneerd verslag in zake volks huisvesting 1929. Zal voor de leden van den raad ter inzage worden nedergelegd. Mevr. Schrieken-de Wit dacht dat er thans wel eens een voorstel was gekomen over haar motie over het bouwen van goed- koope arbeiderswoningen. Er is hier nog een groot gebrek aan woningen, voor ar beiders zoowel als middenstanders. Dat toftnt spr. met cijfers aan. Bij de Werkmans- vereeniging „Vooruit” hadden zich 20 lief hebbers voor één woning aangemeld. Ook andere voorbeelden haalt spr. daartoe aan. De burgemeester wil van Purmerend zoo gaarne een forensenstad maken. Maar er kan zoo geen forens komen. Vorig jaar zijn er 15 huizen gebouwd en 15 afgekeurd. Dat was dus geen vermeerdering. De huizen die gebouwd worden zijn te duur. Men kan slechts een zevende van z’n inkomen aan wo- ninghuur betalen. De afgevaardigde wijst vervolgens op de toestand van de woningen van de Bulstraat. De economisch zwakkeren moeten geholpen worden. De particulieren bouw voorziet niet in de behoefte. Naar spr’s Naar spr. is het de eenigste weg dat de ge meente ingrijpt. De kinderen van ouders uit de krotwoningen bevolken het meest de va- cantie kolonies. Er is reeds veel over gesproken en als niet geholpen wordt zal er nog wel meer over worden gesproken. Ook de burgemeester, de wethouders en andere raadsleden hebben daar zelf reeds op gewezen. Spr. wil nu van B. en W. maar eens weet wat men wil. Hij verzoekt antwoord op de navolgende vragen: Waarom is door B. en W. geen onderzoek ingesteld naar de woningtoestanden zooals aan spr. in de laatste begrootingsvergadering is toegezegd Waarom is geen praeadvies uitgebracht op de motie in Dec. 1928 door spr. ingediendt Wat denkt men te doen tegen het gebrek aan woningen in deze gemeente. Achten B. en W. het niet noodzakelijk dat hier tot den bouw van goedkoope arbeiders woningen wordt overgegaan? De voorzitter zegt het antwoord op de vragen liever in een volgende vergadering te geven, dan is er ook meer kans op succes, als daarbij 'n praeadvies wordt gegeven. Weth. Steert zegt dat B. en W. volkomen belangstelling in deze zaak toonen. De prij zen van^de woningen, als de gemeente ze bouwt, zal toch te hoog worden. Spr. haalt daarvoor cijfers uit Bussum aan. Daar beuwt men kleinere woningen, die kasten dan ook nog f 4.per week. Er worden nu ook 24 kleinere woningen gebouwd in den Hazen polder en spr. zou zoo noodig daarvoor wel toeslag op de huur willen geven. Mevr. Schrieken-de Wit zegt dat de voor zitter vóór 1 Juni een praeadvies had toe gezegd. Ik kan dus op uw woord niet aan. Kom volgende vergadering liever met een praeadvies. Den heer Steert noemt spr. den hervormer op 'n koopje. De betreffende menschen kunnen daar niet komen wonen. Ze ver wonen nu f 2.35 per week en kunnen dus geen f 5 betalen. Toeslag geeft spr. liever voor gemeentewoningen als aan particu lieren. Vernieling zal bij die menschen niet plaats hebben als ze 'n goede woning hebben. De Voorzitter zegt dat hij nu wel reeds met plannen voor woningbouw had gekomen, maar hij zag ze nog niet aangenomen. Weth. Steert zegt nog, dat men moeilijk goedkooper kan bouwen dan men momenteel in den Polder doet. Na nog enkele besprekingen, worden de discusiën over dit punt gesloten. h. Verslag van den vervolgcursus i929-'3o. Dit verslag wordt voor de raadsleden, ter inzage nedergelegd. i. Rekening van het landbouwhuishóud- onderwijs óver 1929. Burg, et weth. stellen voor deze rekening, met e«n gemeentelijke subsidie van f 2009,83, goed te keuren. 1. Verzoek van F. A. Groen te Haarlem, om hem in koop af te st»4B_een strook gemeente grond aan de Wilhelminalaan, ter grootte van ruim 5000 Ma, voor den bouw van middenstandswoningen Te stellen in handen van burg, en weth. voor prae-advies. k. Verzoek van het lid van den raad, den heer Van den Berg, om in de eerstvolgende raadsvergadering aan burg, en weth. vragen te mogen stellen in zake de oproeping Van sollicitanten voor stoker aan de gasfabriek-^ Te behandelen na afloop der agenda. l. Verzoek van Mevr. Schrieken-de Wit, betreffende het plaatsen van een drietal zandbakken in de gemeente. Te stellen in handen van burg, en weth. voor prae-advies. m. Verzoek van de afd. Purmerend van den Ned. Bond van koffiehuis-, restaurants- houders en slijters, om de politieverordening zoodanig te wijzigen, dat het sluitingsuur gedurende den wettelijken zomertijd wordt bepaald op 12 uur in plaats van n uur des avonds. Burg, en weth. achten geen termen aan wezig om aan dit verzoek tegemoet te komen en stellen mitsdien voor, op dat verzoek af wijzend te beschikken. n. Mevr. Schrieken-de Wit en anderen, vragen om een der straten van de stad te noemen naar P. J. Troelstra. In handen van B. en W. voor prae-advies. o. Verzoek om interpellatie van den heer v. d. Berg, waarin hij vraagt waarom de oproep voorden gasdirecteur niet in de ar beiderspers heeft gestaan. Te behandlen na afloop van de agenda. 3. Verzoek van J. de Groot om ontheffing van het bepaalde in art. 34 der bouwver ordening ten behoeve van den bouw van een houten huisje. t J. de Groot alhier, verzoekt, ten behoeve van den bouw van een houten woning aan den Kanaaldijk, hem ingevolge art. 34 der bouw verordening ontheffing te verleenen. Blijkens inliggend advies, bestaat er bij de Gezondheidscommissie daartegen geen bezwaar. Aanvankelijk verzocht adressant hem ont heffing te verleenen voor den bouw van de woning met schuur. Inmiddels is gebleken, dat adressant, in afwijking van het ingediende plan, de af- en de schuur grooter maakt dan 10 meter, zoodat zijn verzoek betreffende het schuurtje als ver vallen kan worden beschouwd. Op grond van het vorenstaande, stellen burg, en weth. voor aan het verzoek tege moet te komen door de gevraagde ont- TER AAR. 5 Juni 1930: St. Phocas Peu len 2.50—2 65 per 10 K.G.; Doppers 3 00— 4.80 per 10 K.G.; Snjjboonen 8.30850 per 10 K.G.; Aardbeien 3—19 cent per doosje. MEDF7MBLIK. 6 Juni. ..St. Joseph.” Aardapjielen. groote muizen f 4.70550, kleine muizen t 1.30—3.05 per baal. Aanvoer 235 baal. BEVERWIJK. 6 Juni. „Kennemeriand." Spinazie f 0.40—0.70; sla f 0.60—1.30; poeto- lein f 0.150.40, alles per kist; asperges, dik wit f 0.480.62. dik blauw f 0.350.40, dun wit f 0.15—0 25 per bos; rabarber, le soort f 0 04—0.06. 2e soort f d 03; wortelen f 0 10— f 0.19; selderie f 004—006. alles per boa; tomaten f 0.300 48 per KG.; bloemkool, le soort f 0 12—0.16, 2e soort f 0 06—0.08; kom kommers f 0.070 21. alles per stuk; peulen f 0 42 per KG’.; doppers t 0.58 per K.G4 aardbeien f 2.503.25. WOGNUM, 6 Juni. Tomaten f 037—0.31; sla f 0.50—3.70; ala- boonen f 0.93—TOO; 1 bloemkool f 0.080.11; f 1.27; komkommers f 0.11—0.12; f 2.50 per 100 bos. ZUIDER—KOGGE. 6 Juni Bloemkool I 4.00—750. II, 250—4.80; Sla 1.40— 3 00; Aardbeien I. f 1.35—1.80, H 1.00— 1.30; Peulen 0.50060; Slaboonen 1.01 1.10; Komkommers 0.12 per stuk; Worte len 8.101100; Schotsche gr. 3.055.15, kl. 3.80—330; Krielen f 1.45—1.65 Aanvoer 500 baal aardappelen. BOVENKARSPEL, (station) 6 Juni 1930 „De Tuinbouw" Aardappelen gr. M. 4.90—530; kl. M. 3.10—3.60; Kriel 1.T0 —2.00; Bloemkool le soort f 2.50630, 3e soort 100—3.50. 3e soort 0.75 per 100 stuks; 81a f 140 per 100 krop. TER AAR. 6 Juni 1930 „Tuindersbe- lang" Peulen 1.85235; Snjjboonen f 7 76 -830. stek f 3.60—4 40; aardbeien 1120 cent; Bloemkool 26 cent; Poste- lein 35 cent; Doppers f 3403.70; Sla 1.00 2.30. HEILOO, 6 Juni 1930 Exportveiling ,Bt. Willibrordus” Aardbeien, vroege f 0.22— 0.33 per doosje; idem f 0500.61 per pond; Peulen 02<—028 per pond; Rabarber 0.150.40 per bos; Wortelen 1.10130 per 10 bos; Spinazie 0.18034 per kistje; Kropsla 050-^1.80; Bloemkool, le soort f 620—13.10, 3e soort 320—4.80 per 100; Asperges, dik wit f 0.41053, idem, dik bl. f 0290.42, idem, dun wit 0 140.24, idem, dun blauw 0.090.13 per bos. PURMEREND. Noteering van de ..Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken” van 6 Juni. Schotsche muizen f 2.50 3.75 per zak van 25 K.G. Borgers t 028 per 35 K G. Schotsche muizen f 0.75—2.25 per 25 K.G. Tulnboonen f 3.60 per 15 K.G. Peulen f 1115 per 50 K.G. Doperwten t 18 22 per 50 K.G. Roode aalbessen f 036 per doosje. Aardbeziën f 0.140.32 per doosje. Komkommers f 1014 per 100. Tomaten A f 037 per K.G. Tomaten C f 024 jjer K.G. Bloemkool f 218 per 100. Spinazie I 0.10 0.74 per 6 K.G. Postelein f 0 12—054 per 6 K.G. Sla f 0.405 per 100 krop. Andijvie f 1—410 per 100 struik. Radijs f 0.90—620 per 100 bos. Peterselie I 430 per 100 bos. Selderjj f 46 per 100 bos. Rabarber f 150 7 l>er 100 bos. Wortelen t 315 per 100 bos. Prei f 3.504 80 per 100 bos. Slaboonen f 032 1.06 per K.G. Snfjboonen t 0.40059 per K.G. BEVERWIJK. Groenten 6 Juni. Coöp. Tuinbouw Vrije Groenten en Fruitveiling W. A. Asperge dik blank 4050 ct. ld. blauw 25 35 ct., idem dun wit 1724 ct., id. blauw 1220 ct„ kort dik blank 25—35 ct., idem blauw 2129 ct.. stek 47 ct. Wortelen 5 15 ct. div. soepgroenten 25 ct., radijs 34 ct., raapstelen 12 ct. per bos. Bloemkool 810 ct., 37 ct. Sla 26 ct. Komkommers 915 ct. per stuk. Spinazie lein 37 ct. Tomaten 2039 ct. Aardbeien f 1—1.60 per K.G. Sla f 055—1.30. Postelein 15—35 ct. Spinazie 25—55 ct. Zuring 10—11 ct. per kist. Rabarber per 100 bos, t 35. Peulen 16—17 ct. per pond. Bloemenveiling ’t Centrum. Div. Irissen 3085 ct. Bloemen van Lathyrus 825 ct. Pioenen 24 ct. Papavers 12>» ct. Ranon kels 1030 ct. Anemonen 412 ct. Pyrthrum 4875 ct. Leeuwenbekken 13 ct. Div. kas rozen 35 ct. Caparla f 1.30. Gladiolen 67 ct. Korenbloemen 4050 ct. Anjers 3040 ct. per 100. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Juni. 150 stuks bloemkool f 7.10; 11.000 K.G. tomaten, A f 34.70—35.40, B f 32 90, C f 33.60, CC I 17.70; aardappelen. Schotsche f 9.801130. kleine f 3 60—4 50. drielingen f 5.80—7.90. ALKMAAR, 6 Juni Exportveiling. Aard- appelen f 7.70—2 10 per 100 K.G.; aardbeien t 0.100.20 per doos; andijvie f 2.708.10 per 100 stuks; asperges f 2146 per 100 boe; bloemkool, le soort f 913. 2e soort f 37; per 100 stuks; doperwten f 18 per 100 pond; kropsla f 0.80—3.60; komxommers f 820, per 100 stuks; prei f 3.80 per 100 bos; peulen f 23 per 100 pond; postelein f 0.10—0.25 per bakje; rabarber I 1.50—6.20; radijs f 150 I 2.50; selderie f 1.50—2.70, alles per 100 boe; spinazie f 0.140.25 per box; snljboonen f 43 per 100 pond; dubbele spersieboonen f 57.62 per 100 pond; tomaten, A f 18, B f 16.70. C f 15 per 100 K.G.; wortelen f 3—8 per 100 bos. No. 5 7 ALKMAAR, 7 Juni 1930. Boter- en eieren- markt. Boter, fabriek 1ste soort I 0.72 82H- Boter, fabriek 2e soort f 0.60—0.70. Eie ren. groothandel f 4.30—4.80. Eendeneieren f 3 50—4 ALKMAAR. 7 Juni. Piepkuikenmarkt. Aan- voer: 2000 stuks. Prijzen t 120. Handel goed. No- a 7 Juni. ALKMAAR, 7Juni 1930. Aanvoer 39 Paar- den f 225 tot f 450; Hitten f 100 tot f 270- 10 Melkkoeien f 270 tot f 400 per stuk; 48 Nuchtere kalveren slacht, per stuk f 10 tot f 26; 30 Magere Schapen f tot f 40; 42 Lommeren f 18 tot f 24; 105 Bigge nlO we- voor zoover niet krachtens de op grond van- ken f >0 tot f 30: 6 Bokken en geiten f 6 tot f 12; Kleine bokjes f 1 tot f 2.50 Han del stil NOORD SCHARWOUDE. 7 Juni 1930. Kg Aardappelen. Schotsche muizen f 1030; Drielingen f 5.70; Kleine f 3.10; 500 Kg. uien. Uien f 0.50 tot f 0.70; 1000 Kg- Deenecbe witte kool 1 130.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9