IN EN OM ALKMAAR Fa. GEBR. VAN DER MEER VERFHA NDEL UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD „VR1ESIA” v.h. JAN DE VRIES bladzijde 1 Het adres voor Schilderijen Voor den Alkmaarschen Kantonrechter 1 vv ttuE BLAD DINSDAG 10.JUNI 1930 MEDEDEEL ING EN OFFICIEELE STADSNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS VRAGENBUS S :n RECHTSZAKEN n s. f I s M.KATER KUNSTHANDEL ZILVERSTRAAT h. OUDEGRACHT-Tel. 781 noo JO z. Botermarkt De Burgemeester, die bescheidenlek be- Zoowel de goedkoopste als de duurste verfwaren worden in onze eigen Electr. Verf malerij met groote zorg bereid. Elke kleur wordt naar wensch bijge maakt. - Lijnolie-noteering thans beneden marktprijs N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 EGMOND AAN ZEE f ANDIJK WARMENHUIZEN EGMOND-BINNEN „Alkmaar Packet” HEEMSKERK ENKHUIZEN Aaj nte NS LR nis niet I 3 beoor- dat 1 O ALK MAAR M I tNT2-¥ hi Ui U bemerkt zeker wel, dat van de vraag vergeter, hebt, i wjj dus nog even op. Llk- irpL Uien Peen Aardappelen Rabarber Bieten in »n Zitting van Vrijdag 6 Juni len bor ren 1M. de- er- IW- ra». V. u het Daar Hij wou de kat knijpen De 21 jange heer Jacobus G., uit Heiloo, begunstigd met het ambt van melkrijder, bereed met zijn vrachtauto te Alkmaar in den avond van 13 April den Schermerweg zonder te hebben bemerkt, dat zijn twee koplampen met Oedipus konden k'agen Het oogenlicbt is mij ontnomen, och reik mij hulprijk uwe h^nd I wat echter den bestuurder ontging, werd opgemerkt door een agent van politie, die met succes de noodigé stappen deed om den melkrijder voor den kantonrechter te bren gen met het resultaat, dat deze tot f 4 boete ot 4 dagen werd veroordeeld. Mond- en klauwzeer Door den veehou der A. de Waard werd alhier het eerste ge val van mond- en klauwzeer onder zijn vee aangegeven. der booten reeds zeer druk, temeer daar zich vele wandelaars een gang getroostten naar den Buitenkant, teneinde het in vollen gang zijnde vlsschersbedryf gade te slaan. Direct na aankomst van de booten stelden de heilsoldaten zich op met de muziek aan den kop van den stoet en ging men in op tocht door de stad naar het Bastion landia". waar verschillende oefeningen wer den gehouden. Des avonds waren weder velen op de been om het vertrek der booten gade te slaan. De directeur van het Marktwezen deelt belanghebbenden mede dat het verbod om op de botermarkt ..natuurboter anders aan te voeren, te hebben of ten verkoop aan te bieden, dan in stukken of zoogenaamde kopjoen wegende één kilogram of wijf hec- tocram" is opgeheven. In het vervolg is het dus toegestaan na- tutu boter ook in vaten of op andere wijze verpakt op de botermarkt aan te voeren, te hebben of ten verkoop aan te bieden. Alkmaar. 6 Juni 1930. De Directeur voomoemd. D SCHENK. Wie mocht hebben verwacht, dat de ver- gadering-aanvragende S.D.A.P. met een schat van voorstellen zou komen om tegen de boven gereleveerde beslissing van Ge deputeerden, inzake het gemeentefonds, in beroep te komen, kwam bedrogen uit. Het eenigst puntje, dat aanvoerder Bonsema had kunnen opdiepen, was de weigering om de uitgaven voor de kinderbewwaarplaats in aanmerking te doen komen. Na de ingekomen stukken, die, nieuwe eigenaardigheid van deze toch al zonder linge bijeenkomst aan het einde der zit ting pas behandeld werden, waren alleen nog maar aan de orde de vragen van den heer Keesom. Zondert men de drie kwartier lange ge heime zitting uit waaruit wij „natuurlijk” niets weten, dan was dit eigenlijk het meest spannende moment van den middag. Men-moet gezien hebben de fonkelende blikken, gehoord die van bezorgdheid tril lende stem, om naar waarde te schatten dien trouwen wachter, die van den hoogen toren van zijn raadslidmaatschap waakt voor de belangen van Alkmaar als markt- en winkel stad. Nu was z'n spiedend oog getroffen door de opheffing van de stoomtram Alk maarPurmerend, welke hij aan den ge zichtseinder zag dreigen en hij vroeg wat B. en W. hiertegen gedaan hadden. In dezen malaise tijd van slapte en laat- maar-waaien geest doet het goed zich te laven aan zulk enthousiasme van een ver tegenwoordiger des vö. lts. Wij kunnen vol komen onderschrijven, wat de interpellant aanvoerde, om te betoogen, van hoe groot voordeel het voor Alkmaar is, middelpunt te zijn van verkeer, markt-winkel- en school- wezen voor ’n goed stuk Noord-Holland alleen zijn we niet zoo overtuigd als hij, dat het voortbestaan van het trammetje voor Alkmaar's heil is een zaak van „to be or not to be.” Gaat de tram weg, dan komen er bussen. Dat is nu eenmaal een teeken van dezen tijd. Wij erkennen de bezwaren hier tegen vooral voor groot goederenvervoer, maar ook dat lost zich in de praktijk vanzelf wel op. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat He den» op de lijst van instellingen van welda digheid. 'cjedoeld in art 3 der Armenwet, la geplaatst jde Burger Ijsclub, alhier. Alkmaar 6 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDE’ AAR Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. - Een nieuwe wet, die weer stevig bestudeerd moet wor den Zooals bekend is, werd onlangs op den handeldrijvenden Middenstand het winkel- werktijden-besluit los gelaten en kon het niet uitblijven dat de categorie wetsovertre ders weer met de inwerkingstelling van dit product weer werd uitgebreid. Mej. K. v. D. te Alkmaar, die ter zake overtreding van dit winkelwerlctijden-besluit werd bekeurd, legde zich met zonder pro test bij deze bekeuring neer en trachtte met den toelichting van de wet in de hand, aan nemelijk te maken, dat ten onrechte een vervolging was ingesteld. Zoo stond de juffrouw dan heden in dezelfde zaak voor de 4e maal terecht en werd gehoord de verbali sant Roorda, dat artikel 7 van het W.W.- besluit niet toeliet, dat met het werk werd aangevangen ten 1 uur, indien de arbeids tijd eerste ten 8 uur eindigde. De verande ring van het aanvanjgsuur van 1 op 2 uur was geschied in overleg met de arbeids inspectie. Ook met andere firma’s was deze regeling getroffen. Wilde mej. v. D. tot 8 uur arbeid doen verrichten, dan was zij verplicht in dien tijd nog 1Va uur aan haar personeel rust te geven. Na veel strubbelingen, meende de heer ambtenaar reeds op een genomen requisiton terug te kunnen komen en werd gevorderd f 3 boete of 3 dagen. De heer Kantonrechter Opening badseizoen Als oudergewoonte is het badseizoen alhier weer met Pinksteren geopend. De vorige week is druk gewerkt om alles naar behooren in orde te krijgen. Zon dag morgen wapperden de vlaggen langs de slanke masten en waren de badmannen in nette witte pakjes gestoken. Het weer werk te dien dag. althans voor -het strand, niet mee. Niettegenstaande dat was er nog druk bezoek. Den tweeden Pinksterdag bracht het mooie weer duizenden bezoekers. Met de trams, per auto, en per fiets kwamen zij naar Egmond s strand. Alzoo is het seizoen schitterend ingezet. Op verboden grond getippeld Een zeer rijzig jongmensch uit Assendelft, de heer G. T., had 29 Mei zonder daartoe gerechtigd te zijn, een hooiland betreden en stond deswege terecht. Ei aas proces- verbaa' opgemaakt ter zake artikel 461 wet boek v. strafrecht, h< oopen over verboden grond, doch dé heer G. T., die er zoo op het oog met bijzonder snugger uitziet en moeielijk spreekt, bleek veel beter bij te zijn, dan men vermoed zou hebben daar hij zeer terecht opmerkte, dat die bordjes, die doelden op de Vuurlinie, met zijn overtreding niets te maken hadden. De kantonrechter erkende de juistheid van die opmerking en veroordeelde verdachte wegens overtreding van artike, 460, dat strafbaar stelt het loepen over wei ot hooiland, tot 3 boete of 3 dagen. God Bachus op de fiets De 44 jarige, tamelijk krom getrokken timmerman Dirk Jart K. uit zuid en Noord- schermer was op 3 Mei per rijwiel naar Alkmaar getrokken ten einde zijn gaderóbe aan te vullen en zich te voorzien van elegan- ten stroohoed en een dito deukhoedje. Het duurde zeker nogal lang eer hij zijn keus bepaald had, bovendien smaakte het bier dien dag bijzonder lékker, zoodat hij, naar het oordeel van een paar surveilleerende rijksveldwachters, brigadier Talsma uit Schermerhorn en rijksveldwachttr Ver meu len uit de Rijp, op den weg langs de Noorder- vaart werd aangetroffen in kennelijken staat van dronkenschap op zijn rijwiel. Terzake dit feit stond de timmerman dan terecht, maai sprak hij beslist tegen, beschonken te zijn geweest. Hij had in een café op den Dijk 536 glazen bier geconsumeerd en zoo'n gering kwantum was niet voldoende om hem uit zijn evenwicht te brengen. Maar de kwestie was, zijn bril was gebroken en nu viel het hem zeer moeilijk den wee te onder scheiden en die onzekere bewegingen hadden de veldwachters voor dronkenschap aan gezien. Dit verweer van den timmerman, die momenteel heel goed bij de pinken was, werd belangrijk genoeg geacht om de zaak aan te houden, teneinde den brigadier Talsma als getuige te hooren. krijgt, den zetel aan „generaal” Westerhoi *f te staan Naar onze bescheiden meening is dit overbodige zorg, want m dat geval achten wij het heelemaal met ondenkbaar, dat er meerdere roode zetels vrij komen Als verstandig zakenman of liever ge zegd vrouw, aarzelt de gemeente niet per- ceelen en gronden te koopen, die grenzen aan eigen bezit. „Buurman’s huis is maar eenmaal te koop” zegt al een oud spreekwoord. Na tuurlijk beteekent dit niet, dat men alleen om het bezit elk dwaas bod moet aanvaarden, maar als het billijk gaat, zooals nu bij den koop aan de Molenbuurt pl.m. f 12 per M.2 is het verstandige politiek, niet te aarzelen. Nu heeft de gemeente de beschik king over ’n mooi terrein ter plaatse, waar eens het stadsziekenhuis stond. Over de bestemming van dezen grond schreven wij reeds vorige week, toen wij den koop ver meldden. Naar de Burgemeester verklaarde wordt er druk onderhandeld met verschil lende gegadigden. Er is echter nog niets met zekerheid te zeggen, omdat verschillende belangen nog met elkaar in overeenstemming gebracht moeten worden. Beteekent dat misschien, dat de plannen voor een over dekte bad- en zweminrichting daar ter plaat se zijn opgeheven Mogelijk is er een weg, om dien nifcoi gelegen grond meer produc tief te maken. Alleen hopen we, dat er bij alle plannen nog zooveel overblijft, om door een nieuwen verkeersweg het drukke en gevaarlijke Zevenhuizen wat te ontlasten. weerde, door een te kort aan tijd deze kwestie- nog niet voldoende te beheerschen, gaf toch maar een prachtige uiteenzetting over deze geschiedenis en memoreerde cijfers en fei ten, waarvan wij de lezing in ons verslag van gisteren ieder belangstellende bijzonder aanbevelen. Inderdaad gelooven ook zij, dat wij den toestand juist beoordeelt er is in Noord- Holland een algemeene trek naar het Zui den. Wat ten Zuiden van ons ligt, oriënteert zich haast vanzelf op Amsterdam en Haar lem. Daaraan verandert de beste verbinding niets. Laat dit dan voor ons een vingerwijzing zijn, heel ons kennen en kunnen al onze werk- en werfkracht te richten op het steeds intensiever gecultiveerde Noorden, waarbij binnenkort de nieuwe Zuiderzeepolders nog ongekende.' maar zeker grootsche perspec tieven openen. Niets door de vingers ziende ambtelijke nauwgezetheid Een 44-jarg venter uit H.H.Waard, de heer 'Anth. K. verscheen als verdachte ter audiëntie, wegens overtreding der trek honden. Hij had n.m. gebruik gemaakt van een trekhond, die 59 c.m. hoog was en dus 1 c.m. te kort schoot om in het gilde der trekhonden te worden opgenomen. De heer K. erkende dit, doch beweerde dat de bond slechts was gebruikt om twee goedgekeurd Jonge honden op den weg te houden. Bo vendien stond de hond ingeschreven op zijn rijbewijs, zooals door hem werd aangetoond. Na de bekeuring had verdachte den hond niet meer gebruikt. Op grond van de ge ringheid der overtreding werd de heer S. daarop wei schuldig verklaard, doch op hem geen straf toegepast. Jonge fiets ster door een los lampje gedupeerd De 20 jarige zwartgelokte mej. Geertruida C. uit de Schermei lacht gaarne, omdat zij een opgewekt humeur en mooie voortanden heeft. Ook heden, toen zu terecht moest staan wegens het rijdetf zonder licht in den avond van 29 Mei te Oudorp. was zij aller minst droevig gestemd en vefklaarde blij moedig, dat het lampje van haar electnsch njwiellantaam buiten haar voorkennis was losgeraakt. De kantonrechter was direct bereid deze toelichting aan te ,/iemen en legde het beieetde en aardige kind slechts t 1.50 boete of t dag op. Dat pakte bijzonder slecht uit Een te Anna Paulowna wonend bloemist, de 33-jarige heer C. W. V., bevond zich op 21 April te Alkmaar met een duorijder op de motor en probeerde nabij het stations plein aldaar een Heldersche reuze-autobus te pasgeeren, waarbij hij in aanrijding kwam met een aan den weg staand melkwage itje en met zijn voertuig ulus duo-rijder op he trottoir werd geslingerd. De heer V.- beweerde toen, dat de aan rijding moest worden toegeschreven aan een onverwachte slingering van den autobus, aangezien er ruimte genoeg was overge- blfven om te kunnen voorbijrijden. De toen maals aangehouden zaak werd heden voort gezet met het hooren van den heer Pijning, belastingambtenaar, een der .ooggetuigen van het verkeersincident en den heer Smit, chauffeur van de bewuste autobus. De ver klaringen van deze twee zeer rustige en on bevooroordeelde getuigen bleken echter zoo zeer in het nadeel te zijn van den heer V., dat geen twijfel meer omtrent zijn schuld bij ambtenaar erf kantonrechter overbleef en het bewuste pinkster-uitstapje voor hem een zeer noodlottige wending nam, daar hij tot f 40.boete of 40 dagen en ontzegging van zijn rijbevoegdheid voor den tijd van maandetf werd veroordeeld. evenwel, die van meening was, dat de win keliers zich wel de weelde mochten veroor loven, zich een rechtkundig adviseur aan te schaffen, zal eerst over 14 dagen schrifte lijk vonnis wijzen. Vraag: Kunt ;u m(| eenlge inlichtingen geven over den paiing; hoe vermenigvuldigt hU zich? Antwoord' PallngvLsschen worden zoowel in alle zeeën als in het zoetwater der tro pische en gematigde luchtstreek aangetrof- fen, weinig soorten overschrijden de Pool cirkels. De meeste soorten trekken als onze alen, van de rivieren naar zee. waar ze tot geslachtsrijpheid komen en ver van de kus ten in het diepe v ater der zee uun paar- plaatsen hebben, terwüi de jonge palingvis- schen dc rivieren weer optrekken, de sterk ste stronmen. zells watervallen troL*eerend. A Ie paltngvisschen zijn roofvisschenhun voedsel oestaat hoofdzakelijk uit klej.c die ren. Voor de vischvangst zijn zij van groote betetkenis, caar de meeste soorten een sma- in ’t donker Als een donderslag uit een onbeteekenend wolkje zooals er gemeenlijk de Alkmaar sche kermis plegen „op te luisteren” viel Maindagmiddag het bericht uit de lucht Donderdag raadszitting. Zelfs oude poli tieke rotten, doorkropen in de geheimen van de Alkmaarsche bestuursmachine. had den dit niet verwacht. Een der actiefste raads leden moest toen plotseling zijn overdrukke werkzaamheden in de steek laten en zette zich met den grootsten sjooed aan jet formu- leeren van een aantal vragen, welke reeds |2ng in zijn denkershootd hadden rondge spookt, maar waarvan de geboorte nu kunst matig verhaast moest worden. Was er dan ineens een brandende kwestie gekomen had een geweldige steen het nmpellooze water van het Alkmaarsche leventje in beroering gebracht? Was. om maar eens een voorbeeld te noemen er een Macaenas opgedoken, die een slordig mii- loentje had geschonken, om alle noodlijdende straten, de Laat incluis, te asphalteeren Opgeheven De voetbalclub, genaamd Toerclub, is opgeheven. Oorzaak is de kwestie oser oefentijd. Aangezien deze club door een besten trai ner werd geleerd, is het jammer voor de jonge club, dat zij ontbonden wordt, temeer omdat er geen andere R. K. voetbalclub al hier bestaat. De verdediging bleek waterproof te zijn. Op 23 Mei stond de vrachtrijder Th.- K. uit Alkmaar terecht wegens overtreding der spoorwegwet, aangezien hij zich met zijn met bieten beladen vrachtauto te Koedijk bij een onbewaakte overweg op de spoor baan had begeven, terwijl een tram-tractor in aantocht was. Er had toen een aanrijding plaats, waarbij de auto werd beschadigd. De heer K. beweerde bij eerste behandeling en werd daarin gesteund door den landbouwer Teun Ruis, dat het uitzicht ter plaatse slecht en de weg niet veel beter was. Ten einde de juistheid van die verdediging nader te onderzoeken, werd de zaak aangehouden en heden voortgezet met het hooren van den gemeenteveldwachter J. Slooten. Deze getuige-verbalisant verklaarde, dat het uit zicht voldoende en de weg ook geen over wegend bezwaar opleverde, doch de heer K. had bij zich in de cabine een 4-jarig dochtertje gehad, en de aanwezigheid van dit kind had zijn aandacht vermoedelijk af geleid. Na deze verklaring kon de heer K. natuurlijk wel „afbinden” en werd hij ver oordeeld tot f 10.boete of 10 dagen. Genezing van een waanbe- grip De heer Joh. Groot, caféhouder te Lim- mjn was in den avond van 4 Mei in conflict met de drankwet gekomen, omdat na het officiecle sluitingsuur in zijn locahteit be zoekers aanwezig waren en maakte deswege zijn opwachting bij den Kantonrechter. Gezegde heer G. fioogde thans de zwaarte zijner schuld tot een minimum te reduceeren door den Kantonrechter mede te deelen. dat hij bedoelde bezoekers had ontvangen in ’t belang van het vreemdelingen verkeer het gezelschap was van Velzen op wee naar Midden-Beemster per rijtuig en wenschte nu eenige oogenblikken de vermoeide paar den rust te «yen. Hij dacht dus niet straf baar te zijnswaar de Kantonrechter ver stoorde wreed die illusie door den goeden man tot f 5 i^oete of 5 d. te veroordeelen. Eén uitnemend idee voor za- kenmenschen Indien een paar flinke geoutileerde firma’s te Alkmaar een gratis handleiding ter alge meene kennis der jxjlitieverordeningen, voor zien van pakkende annonces voor diverse artikelen, onder de burgerij zou ziilen ver spreiden. zouden zij niet alleen een doeltref fende reclame, doch ook een nuttig en ver dienstelijk werk verrichten. En misschien was dan de heer F. H. Jansen, 'n 22-iarig reiziger aldaar, niet met den Kantonrechter in aanraking gekomen omdat hij op 30 April het voor automobielen afgesloten verdronkenorfrd zonder vergunning had be reden. ten einde goederen m en uit te taden. De heer J. erkende dit feit, doch beweerde onkundig te zijn van de verplichting om vergunning te moeten vragen. Gevorderd werd f 5 boete of 5 dagen, wat hem niet mee viel, waarop de Kantonrechter zoo vriéndelijk was 40 procent reductie of boete en hechte- te geven. Niet alleen geen stopsein, maar zells heelemaal geen agent ge zien Een dergelijke verkeersverduistering óver kwam op 23 April de 46-jarige heer Jacob keliik en gewild voedsel vormen zij zich oo- Sch. veehouder te Sri Maarten die zich als toen per auto te Alkmaar bevond en bij het drukke kruispunt LangestraatChoorstraat- Kerkplem en Lourensstraat met opmerkte dat aldaar den wit-gehandschoenden agent Dalerberg het verkeer regelde en hem het stopsein gaf. De heer Sch. was ijskoud door gereden- en werd nóg kouder toen hem een dagvaarding, waarin zijn tekortkoming uit voerig was gerelaveerd, beteekend werd. De heer S. was thans zelf aanwezig om zijn verontschuldigingen aan te bieden. Hij had werkelijk geen agent opgemerkt en was te goeder trouw doorgereden, niet uit vrees voor contröle omdat zijn papieren niet m orde zouden zijn, zooals de ambtenaar uit den aard van zijn officie, eenigszins wan trouwig, veronderstelde. Men kon op zijn dorp gerust bij den burgemeester ot politie naar zijn solidariteit mfortneeren. Daar de heer S. een alleszins betrouwbare indruk maakte, werd de straf op slechts f 5 boete of 5 dagen gesteld. Overzicht veiling Aah de veiling alhier werd verhandeld; De zitting ving aan met een moment van diepen ernst en ongehuichelden weemoed, zooals de anders ietwat rumoerige vergade ring alleen maar kent, als zij een harer leden door den dood heeft verloren. Ditmaal gold deze rouw met een hoogbejaarde, die zijn levensweg tot het einde heeft afgelegd, maar een tong leven, door een verraderlijke ziekte in korten tijd weggerukt. Wij hebben het overleden lid Kars Hoogeboom maar héél kort gekend: slechts in enkele zittingen was hij onze naaste voorbuurman. Maar zelfs die korte kennismaking was voldoende om in hem den sympathie ken mensch. den strijd- vaarrfigen maar ook loyalen tegenstander te ontdekken. Eenvoudig en hartelijk waren de woorden, waarmede de Burgemeester zijn nagedach tenis huldigde. Zijn bede aan het slot: „zijn ziel ruste in vrede”, was hier méér dan een conventioneele phrase, maar kwam uit een hart, dat oprecht gelooft aan een beter leven hiernamaals. Voor degenen, die ons bericht deze week over het in de vacature-Hoogeboom verko zen verklaarde lid N. Schats gelezen hebben zal het niet vreemd zijn, dat de installatie van dezen oud-nieuwen vertegenwoordiger nog niet op het programma stond. Het is n.l. nog met heelemaal zeker, of deze „Wester- hoffiaan" zijn benoeming wel zal aanvaarden. Hij wenscht eerst af te wachten het rapport door de commissie uit het partijbestuur in zake de betaamde Alkmaarsche kwestie uit te brengen. Dies had hij zijn geloofsbrieven nog met ingezonden. Het zou ons echter niet verwonderen, als de heer Schats zoolang met Wachten kon. Wettelijk immers, moet hij binnen vier we ken d.i. voor einde Juni berichten of hij zijn benoeming al dan niet aanvaardt. Dat vóór dien tijd het rapport uitgebracht zal zijn en wat nog meer zegt, z’n vredestichtend werk reeds volbracht heeft, wagen wij voorloopig nog te betwijfelen. Wij begrijpen echter niet goed, wat de heer Schats met zijn aarzeling voor heeft. Als de -rebellie" van hem en zijn bondgenooten ver oordeeld wordt en hij zou bedanken,, komt een zijner medestanders aan de beurt, die dan precies m hetzelfde geval verkeert. Het is toch niet aan te nemen dat men moedwil lig dezen zetel aan de Vrijheidsbond zal af- staan. Of is het de bedoeling, ingeval men gelijk Ongeval Zondagmiddag maakte een motorrijder de bocht naar Egmond aan Zee te scherp, waardoor de motor slipte. De duo- rijdster werd er afgeslingerd doch bekwam slechte geringe kwetsuren, die terstond ver bonden werden. Ook de motor werd bescha digd. Na rejiaratie kon de tocht vervolgd worden. tijdelijk (met uitzicht op vaste aanstelling) moet worden aangesteld, dan wel moet worden ontslagen. Het eerste non niet omdat het werkliedenreglement bepaalt, dat een dergelijke aanstelling alleen mogelijk is ais de werkman longer is dan 40 jaar. Restte dus alleen de tweede mogelijkheid ontslag Een voudig dus een kwestie van reglementen, waarvan men de stipte na leving bureaucratie mag noemen maar waaraan toch met te ontkomen is. Er is echter een element, dat deze in den grond zoo simpele zaak vertroebeld heeft. Het schijnt, dat een der gasautoriteiten bij het ontslag zeker in de goedheid van zijn hart den gedupeerde medegedeeld heeft, dat hij na een maand opnieuw zou worden aangesteld. Toen B. en W. dit niet deden, weet Ruyter dit aan een geheimzinnigen anometnen bnet, waarvan hij vreesde, dat men nem verdacht. Als eenige troost zij het dan ook n héél schrale kreeg de heer Ruyter uit deze zitting de verzekering dat de histone van den brief in zijn zaak hoegenaamd geen rol heeft gespeeld. Aan het jaarverslag over 1929 van de N V. Maatschappij ..Alkmaar Packet' gevestigd te Alkmaar, ontleenen wij net volgende: Evenals in 192* kan ook nu geen voorstel tot diyidend-uitkeering worden gedaan. Het jaar 1929 was voor het bedrijf niet gunstig- Van alle zijden werd een scherpe concurren tie ondervonden. Er heerschte een algemeene malaise in zaken, terwijl ook de buitenge woon strenge winter en een staking onder de havenarbeiders te Zaandam van ruim 6 maanden ongunstig op het vervoer hebben gewerkt. De vloot van de Alkmaar Packet werd vermeerderd met een nieuwe boot van 74 ton. gebouwd op de werf Panncvls. De be steldienst werd uitgebreid door de aanschaf fing van een bestelauto met aanhangwagen. In den toestand van het vaarwater langs de Zaan en In de bediening var. de schut sluis te Zaandam werd geen verbetering ge bracht. De commissaris, de heer L. Schrijver te Amsterdam, kwam In het begin van het jaar 1930 te overlijden. In zijn plaats Is in de al gemeene vergadering van 18 Februari 1930 benoemd de heer Mr. M. Moens, directeu van het Noordhollandsch Landbouwcrcdiet te Alkmaar. Voor de toekomst van ons vaste personeel werd gezorgd door de oprichting van de ver- eeniging „het Pensioenfonds Alkmaar Pac ket”, gevestigd te Amsterdam. De vennootschap maakt op het oogqhblik ongunstige jaren door. De balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1929, sluit na afschrijving ad f 30.284.26 met een winstsaldo ten bedrage van f 704.82 en eindigt In activa en 'passiva op f 33 300.25. De balans toont een eindbedrag van f 770.059.67. Van de rest, enkele politieuitgaven en vergoeding voor vakonderwijzers bij het bijzonder onderwijs, erkende hij grif mét B. en W. in beroep geen heil te zien. Maar ook bij het eerste punt liet hij zich ten slotte leiden door het juridisch instinct van Mr. Sluis, die als zijn meening te kennen gaf, dat hier weinig hoop was. Waarbij óók 'n rol speelde, dat dit luttele bedrag op het groote van f 1.750.000 al heel weinig be- tee kende. Eenige wat onecht aandoende tegen spraak en protest verwekte de roode leider, toen hij heelemaal niet als ’n verwijt, maar meer als compliment beweerde, dat B. en W. in dezen h/dden getracht „te halen, wat er te halen was.” Natuurlijk zegt men zoo iets niet en heet het officieel alle mogelijk heden, die de wet biedt, aangrijpen. Zou het echter wel zooveel verschil ma ken Trouwens wij zijn B. en W. er ten zeerste dankbaar voor. Iedere duizend gulden méér uit dit fonds zijn ons hoogst welkom en andere gemeenten zullen we twijfelen geen moment niet anders handelen. Tuinbouwclub V. Z. O. S. Genoemde club houdt morgen een ledenvergadering, des avonds 8 uur, in café „De Oranjeboom". Oan. komt aan de orde bespreking van een eventueel te houden excursie. Vertrek Eerw. Zuster Hilaria Dezer dagen vertrekt de terw. Zuster Hilaria naar Wychen, om aldaar welverdiende rust te gaan genieten. Gedurende 26 jaar heeft Zuster .Xaria", zooals zij vrijwel steeds ge noemd werd, hare bede krachten gegeven aan de R. K. Fröbelschool, waarvan zij het hoofd was. De Heemskerksche ingezetenen zullen zeker steeds zeer aangename herinneringen aan de onderwijsdiensten van de eerw. Zuster behouden. Eindelijk is een beslissing gevallen m ên oude zaak, waarvan de iange duui voot len betrokkene ai hoogst onaangenaam ge weest is. Het betreft de kwestie over den heer H. d. Ruyter, die in een adres verzocht had opnieuw bu de gemeen tegasfabnek werkzaam te worden geste-d. Ontdaan van alle bijkomstigheden is de zaak noga.' eenvoudig. Van 7 Me 1928 tot 5 Octobei 1929 was genoemde heer ln 'ossen dienst bij de tichtbedrijven. Nu stelrege:. dat voor dengene die een ijajJ merkman >n ossen dienst IS **weesi, moet worden nagegaan, oi hij vc-ndien sterk vermenigvuldigen, een irltge- strekt ge bies bewonen en een buitengewoon taai leven hebben, waardoor zij zelfs in le venden toestand wijd en zijd verzond n kun nen worder. De mannelijke palingen lever 5S6V4 jaar ln net zoete water, zelden 7y,8'A jaar; de vrouwelijke meestal 1 ot 2 jaar anger. De lengtegroei houdt bij de mannel. 'ke dieren op ongeveer na aet 5e jaar. bij de vrouwe lijke, die ongeveer twee maal zoo groot worden, na het 8ste jaar. Vooral in het 4e en 5e jaar heeft de groei in de likte plaats. Aangenomen word’ dat de paling (aal) slechts eenmaal asn de voortplanting deel neemt en daarna sterft. Van zijn leven, na dat hii naar zee is vertrokken, weten wij met zekerheid eenter niets. He’ is langen tljc onbekend geweest, op welke wijze deze dieren zich voortplanten. Er heerschte daaromtrent allerlei bijgeloof. Grassi en Calandruccio ontdekten echter in 1895, dat de jonge alen (glasaaltjes) ont staan uit vischjes. die vroeger voor een zelf standig clsschengcslacht werden gehouden. Deze dieren, die wel den kop van een aal hebbe-, maar klein zijn (1215 cM.) en een hoog, plat lichaam bezitten, vormen het tweede stadium ven de eigenlijke aallarve, die eerst in 1911 is ontdekt door Joh. Schmidt uit Kopenhagen en den Engelschen ondei zoeker Murray. Vr. Ik ben vaste werkster en word per dag uitbetaald. Heb Ik recht op uitkeering op Hemelvaartsdag en Sen Pinksterdag? Antw Ja. maar indien men van u eischt, dat u komt werken, dan moet u aan dien wensch voldoen. Vr. Wat moet ik betalen voor een motor rijwiel op de boot Enkhaizen-Stavoren? Antw. Ons niet bekend. Informeer ever, aen het loket van een spoorwegstation. Vr. omtrent een erfenis. Antw. Bij overlijden komt de nalaten schap aan de vrouw. De broers en zusters hebben dus geen rechten. Vr. I. Ik ben in betrekking als huishoud ster Nu is mjjn patroon overleden en mijn betrekking opgezegd tegen 31 Augustus. Met mondelinge overeenkomst ben ik gehuurd voor 30 per maand, telken jare met 1 Januari en 1 Augustus f 20 (twintig gul den) extra uitbetaling. Heb ik nu recht op de twintig gulden van de laatste maand 1 Augustus? Vr. II. Met de jaarlijksche vacantie kreeg ik f 2 r>er dag. Als ik nu op kostgeld ge steld word, mag ik dan ook f 2 vragen? Ik blijf in huis wonen, en hoeveel bedraagt het wekelijksche waschgeld. Vroeger ging het bjj de huiswasch naar de wasscherij. Antw. I. Ja. II. Ja, dat lijkt ons billijk. Voor de be- wasschlng. die blijkbaar in het loon be grepen was, kunt u een billijke vergoeding afhankelijk van de kosten, die u Rjjwielj»ad Naar wij vernemen zal deze week reeds worden aangevangen met de voorbereidende werkzaamheden voor het rijwielpad HeilooEgmond. zoodat verwacht mag worden, dat het pad nóg vóór het volle seizoen gereed zal komen. Pink*terdrukte Den tweeden Pinkster dag werd alhier een vrij grexite drukte te weeggebracht docr het bezoek van ruim duizend Heilsoldaten, die met een tweetal groote booten van Amsterdam waren ge komen. Aan den Buitenkant was het bjj aankomst in Mei 1930 in Mei 1929 Roode kool 346.600 K G. 56.500 K.G. Gele kool 31.075 K.G. 7.750 K.G. Deensche witte kool 419.175 K.G. 37.750 K.G. 49.725 K.G. 13.675 K.G. 15.450 K.G. 13.525 K.G. 750 K.G. 1.650 K.G. 12 000 K.G. 20.000 K.G. - 2.200 K.G. De omzet bedroeg in Mei 1930 f 13363.47 tegen t 18326.47 in Mei 1929. 33 Meter van de onaesthetische sloot aan den Stationsweg zullen gedempt worden. Mooi zoo, ’t begin is er, en de rest volgt misschien. Een min of meer vreemde historie zit hier aan vast. Terwijl B. en W. in de bij lage schrijven, dat slechts één der eigenaren bereid was het eigendomsrecht op zijn stuk sloot aan de gemeente af te staan, komt de heer v. Drunen verklaren, dat hem, na per soonlijk onderzoek, gebleken is, dat er nog minstens twee hetzelfde willen doen. Hoe zit dat nu eigenlijk Kunnen de gemeente- autoriteiten niet meer onderhandelen, zoodat een simpel raadslid méér bereikt dan zij Wij kennen het antwoord niet, maar hopen hier nog wel eens ooit over ingelicht te worden. Overigens feliciteeren wij de „Stations- weggers” van harte met dit resultaat, en zouden het een zegen achten als meer der gelijke slooten den dempingsdood stierven. We denken b.v. aan het roemruchte „kleine revierke,” dat de Costerstraatbewoners in den zomer het verblijf in hun tuinen verbittert vragen. daarvoor te maken hebt. Vr. Door overlijden der ouders in het belastingjaar 1929- 30 en' na 1 Mei 1930 is de boedel nog niet gescheiden, maar twee zoons zetten het bedrijf voort. Daar in den landbouw belasting wordt geheven naar het inkomen van verleden jaar, moet door hem belasting worden betaald over het jaar 1930- "31, daar nog geen Inkomen kan worden vastgesteld. Antw stellen wachter Vr. No. 110 te L Antw Voor zoover wij kunnen dee len behoort de heele inboedel aanuw broer. Helaas, lezer, niets van dat alles. Achttien raadsleden, mitsgade s Burgemeester, secre taris, stenograaf en een viertal oumahsten, waren ter vergadering gedaagd, omdat de beer Bonsema het wilde 1 Er is een tijd geweest, dat men sprak over „de zweep van Troelstra.” Zou er nog een tijd komen, dat we hier in Alkmaar den naam „Bonsema” aan dit tuchtigi gs instrument verbinden Om echter nu met en maar te voorkomen, <kit <>nze lezers in den kleinen kittigen S.D. A.P.-er, die overigens de goedheid en jovialiteit zelve is, een boeman gaan zien, willen we hier dadelijk verklaren, dat 0.1. de roode fractie volkomen in haar recht ston toen zij deze vergadering eischte. Wat toch is de Zaak. B.- en W. hadden in ver band met d nieuwe wet op de finantieele verhouding tusséhen Rijk en Gemeenten een aantel opgaven aan Ged puteerden moeten zenden over uitgaven in de hatste jaren ten behoeve van politie, onderwijs en armenzorg gedaan. Deze uitgaven zijn de basis voor uitkeer ng uit he z.g. gemeente fonds. Nu wilde fet peva, ’t za heusch wel geen uitzonder.n$ zijn dat er enkele der opgegeven posten door de hoog: Haar- Icmscie heeren geschrapt waren. Hiertegen staat beroep open bij de Kroon. B. en W. hadden nu gemeend waar zij de kans op gunstig gevolg van dusdanig be roep hier al héél gering achtten bij rond schrijven deze zaak wel even in orde te kun nen maken. Hoe de andere fracties over de ze ongewone wijze van handelen dachten, is ons niet bekend. Maar feit is, dat- de S.D. A.P.'ers er geen genoegen mede namen. Niet zoozeer, omdat zij doorslaande argumenten tegen de bestreden posten naar voren wisten te brengen, als wel, omdat zij het een gevaar lijk precedent achtten, dergelijke zaken door een soort referendum onder de raadsleden te laten beslissen. Een orincipevergadering dus 1 Wat na de „PnnM*traat” nog zoo mal niet klinkt. Van- zelfsprMend zijn toen om dit magere scho teltje nog wat licht-verteerbare kostjes, die al klaargestoefd stonden, heen geschikt, en iet extra raadsmenu was gereed, temeer nu le'néér Keesom nog voor een stevigen pud ding als dessert zorgde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5