ONS BLAD S. KROM Stoomerij en Ververij ff F L. FRANKENBERG, De Jongeren! Alkmaar van ”T'JRNCR> aangire moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval Lederwaren - Koffers - City-bags DINSDAG 10 JUNI 1930 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 134 f 40 Voornaamste cKieuws Aanpakken nu Ernstig auto-ongeluk Poging tot moord Vier personen zwaar gewond r 1- Het einde 5 gewonden het De crisis in den landbouw Vele dooden OVERSTUUR Telegrafisch Weerbericht R. K. Bouw'vak arbeidersbond naam W KERKMEER - ALKMAAR De schatgraven] te Zaandam Cdlle goederen binnen enkele dagen terug. Onze waarborgt U prima afwerking. Een autobus met 25 personen te water Met Prinses Juliana naar de Noorsche bergen De heer De Visser vraagt schorsing van faillissementen en executies benevens een crisissteun voor de kleine boeren EE/V WAARSCHUWING EN EEN MISVERSTAND Niet minder dan vijf verkeersonge vallen Een verzoek aan de Spoorwegen om verlenging van den reductietermijn afgewezen JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Het vervoer van aardappelen per spoor Pinksterongevallen in buitenland A De Koningin op reis Amersfoort boekt een treurig record ---L NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD e i ’ewkeriiMBvoorwaarden Levenslange Keheele ongeschiktheid i 6 I. Minnenijd de oorzaak Doodelijke verkeersongelukken. Brandje op Het Loo. Burgemeester De Vlugt te Weenen. we 5 de politiek i i De regenproeven zijn wederom mislukt. Begrafenis mr. H. Verkouteren. neder- t Spanje en de Europeesehe Federatie. pl.m. 2030 De „Southern Cross" nog niet gestart. van er streng incognito p H ROOSEN. „Berg en Bosch”. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. achteruit. van t l B e 1 1 r ander is en terecht ge- - De terugkeer van Prins Carol in Boeka~ rest. Reeds tot koning geproclameerd. Nieu we regeering gevormd. De gevechten in China. Opnieuw lagen der regeeringstroepen. Advies van dê Rekenkamer inzake de uit voering der Zuiderzee-steunwet. By een auto-ongeluk tusschen Putten en Nijkerk zijn vier personen zwaar gewond. De schatgraver^ te Zaandam is thans de finitief stopgezet. Te^,Oldeboorn is een autobus in een sloot gereden. Vijf gewonden. U c B 1 1 1 1 i ons toch Op de Zuiderzee is een omgeslagen plei- zierjacht drijvende gevonden. De opvarenden zijn vermoedelijk verdronken. l i E 1 S 1 1 1 bij zal 25000 leden De R. K. bouwvakarbeidersbond bereikte in de afgeloopen week de vijf en twintigduizend leden. gUBKAU: Telefoon: De middelen, waarvan de A. V. R. O- lleden zich bedienen om van hun ver loren zaak te redden, wat er te redden valt, zijn vele. Zij protesteeren in scheld vergaderin gen, zij nemen hun toevlucht tot per soonlijke beleediglng o.a. van een mi nister, zij roepen het antl-papisme (in de‘ gedaante van ettelijke le-klas Rome- hatende domlnee’s) in het geweer, zij tooveren het roode spook te voorschijn tegen allen, die anti-socialistisch zijn, zij beproeven, hoever de macht van het geld gaat, of zij met dreigementen de regeering en de volksvertegenwoordi ging niet naar hun pijpen kunnen laten dansen; enz. enz. Men komt echter blijkbaar tot het besef, het *minste machtelooze Nieuwe dorfschen moordenaar. De heer L. de Visser heeft aan den minis ter van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen «gesteld: 1. Is de minister bereid in verband mej. den noodtoestand, waarin ten gevolge van de agrarische crisis de kleine boeren op dit moment verkeeren. de noodige maatregelen te nemen waardoor voor deze categorie van de bevolking geen faillissementen kunnen worden uitgesproken en geen executies wor den ten uitvoer gelegd? 2. Is de minister tevens bereid, ten spoe digste de noodige maatregelen te riemen, waardoor aan de kleine boeren, voor zoover hun zuiver inkomen tot beneden de f 1500 per jaar is gedaald, een wekelijksche crisis steun wordt verleend? De Bond ra Uwe exc<Q verzoek zal met de com aardappelen-eJ al beneden deL sche regeering komt de porteurs tegemoet door prijzen. |entie f worden voldaan De koningin en prinses Juliana vertrekken 16 Juni per S.s. „Batavier” naar Noorwegen voor een vacantieverbljjf tot begin Augustas. Militaire relletjes in het FranschVlaam- sche leger. wnNNEMENTENvooe Alkmaar en Agentschappen: per week 25 ei.; per kwartaal f 325; per post, per kwartaal 333 bü vooruitbetaling. B en W. van Zaandam hebben op het ver zoek om verlenging van de vergunning be treffende het z.g. schatgraven afwijzend be schikt. komt dat al die fraaie middelen niet effect hebben, en in zijn woede ziet men naar andere nóg minder fraaie midde len uit: men gaat Insinueeren, men gaat ver dacht maken. „De Telegraaf" lanceerde een bericht over een koehandel, welke gevoerd zou zijn tusschen de R. K. en A. R. eener- zljds en de S. D. A. P. aan den anderen kant. De beide eerstgenoemde partijen zouden den steun der soclaal-demokra- ten voor het bijzonder hooger onderwijs gekocht hebben met hun stem ten gunste van de V. A. R. A. Zoowel in de katholieke als in de anti-revolutlonnaire pers is deze leugen voldoende tegengesproken. Een telegram aan den Minister van Wa terstaat inzake het vervoer van aardappelen per spoor. Op het politie-bnreau te Bergen op Zoom heeft een gearresteerde zich door een re volverschot van het leven beroofd. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de be groot ing van Onderwijs, K. en W„ strekkende ter voorziening in nrgente behoeften betreffende de huisvesting van de Rijksuniversiteiten en de Techn. Hoogeschool. BOF ALKMAA1 Administratie Ito. 433 Redactie No. C33 FJ I ADVERTENTIEPRIJS: Van 1— regel* 125, elke regel «neer 925. RECLAME per regel 0.75 vooe de eerste pagina, voor de overige p.i£ma*a J 0-50 rubriek „vraag en aakboit bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 0.12 VERKRIJGBAAR IN t« KLAS RIJWIELZAKEN Catalogus op ftónvraa^ Mr. Limburg werd in de Unie van Vol ken bondsvereenigingen als voorzitter herko zen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.49 uur. Hoogste barometerstand 764.7 te Biarritz. Laagste barometerstand 7359 te Seydis- fjord. Verwachting: Zwakke tot matigen. Zuid- westelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk een;ge tegen, iets koeler. onthulling van het Dr. F. J. II. Cuy- persmonument te Roermond. Telegram aan den minister van Waterstaat In verband meV een correspondentie, ge voerd met de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, verzond de Bond van Exporteurs van Aardappelen en Groenten in Noord- Holland het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat: De Koninklijk erkende Bond van Expor teurs van Aardappelen en Groenten in Noord- Holland wendde zich tot de Nederlandsche Spoorwegen met een verzoek den termijn waarvoor reductie wordt verleend voor het vervoer van aardappelen met drie maanden te verlengen. Dit verzoek Is tot groote teleur stelling van den Bond afgewezen, omdat de campagne juist omstreeks If Juni aanvangt. ’^deze de tusschenkomst van in, opdat alsnog aan zijn -- --1 in verband ook mtie tegenover de Belgische orteurs en wijl de prijs nu normalen Is. Ook de Belgi- 12 da^p-^restigde ex- le vracht- komen wij gaan we bouwen en keerd, In het tweede geval levert men z'n gedachten uit aan menschen, die het al lang eens zijn. Men gaat toch niet misslonneeren bij de Karthuizers! Natuurlijk jongeren, kan niet stelle zich Men meldt, dat de Koningin en de Prinses in den namiddag van 16 Juni as. te Rotterdam scheep zullen gaan aan ooord van het s.s. „Batavier” en .net dien bodem naar Bergen zullen reizen. Van Bergen zulleji de Koningin en de Prinses zich per spoor begeven naar Flnsen. waar zij zich voorstellen ongeveer veertien dagen te ver blijven. Vervolgens zullen tochten worden gedaan in het Noorsche gebergte, terwijl de reis zal worden besloten met een verblijf te Bygdin. De Koningin en de Prinses rekenen er op vóór den verjaardag van de Koningln-Moeder in Nederland terug te zijn. De reis geschiedt a LH Voorgesteld wordt de Rijksklinieken te Utrecht te hervormen tot de'stichting „Aca demische Klinieken**, waarop het Ruk con trole kan uitoefenen. A1,'*X^Xdv^^ f3000.- f750.- f 250.- ”n *^h“d’ f 125.- d-^wita’nS? f 50.- vroeger hadden alleen babies de groote belangstelling, nu óók de andere jongeren. Waarachtig de tijd gaat voor uit Er Is pittig gedisputeerd in de pers en daarbuiten. Heel niet erg. Ook braaf gescholden en met den knuppel geran seld, systeem „sla raak” en dat soms van belde kanten. Ook niet zoo bar erg. als men maar erkent, dat X verkeerd was,’ en niet met een devotelijk gezicht beweert, dat dat „llefdes’ werk was. Dat is gelogen en zoodoende wordt het kwaad niet erkend. De geweldige idea- Ust-daad-man St. Paulus, die „Petrus recht in X gezicht weerstond”, maakte wel wat anders van „llefdes"werk. „De liefde is geduldig, Is goedertieren.... zij is niet opgeblazenzij verbittert zich niet.... zij verdraagt alles.... ztj hoopt alles... zij verduurt alles.” En er staat nergens bij, dat politici, journa listen, kunstenaars of jongeren dien regel niet behoeven te houden. De mooie Pinksterdagen hebben ook hun schaduwzijde laten zien. In beide dagen zijn te’Amersfoort niet minder dan vijf ongevallen gebeurd, waarvan niet een zonder persoonlijke ongelukken. De toestand van de aangeredenen onder Putten op Zaterdagavond JL is zeer ernstig. Twee zijn bij kennis, de andere twee zijn nog steeds bewusteloos. De militair, die In het hos pitaal was opgenomen, blijkt er nog het best te zijn afgekomen. Op len Pinksterdag reed een auto met snelle vaart op X Julianapleln een motor aan. De motor was aan puin, terwijl de rijder, zekere B een beenbreuk en ernstige hoofd wonden bekwam. De schuld ligt aan den chauffeur. In den nacht van Zondag op Maandag is op den Soesterweg een meisje aangereden door een auto. Zjj werd in het Ziekenhuis op genomen met zware verwondingen. Op 2d en Pinksterdag heeft nabij St. Louis op den Utrechtschenweg een ernstig auto- ongeluk plaats gehad. Een auto botste tegen een motor. De motorrijder werd binnengedra gen in het Pavilion „Quatre Bras”, terwijl de duo-zitter eenige wonden bekwam, die door dr. Kamerlingh werden verbonden. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is op den Rijksstraatweg tusschen Putten en Nijkerk een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Ongeveer een uur buiten Putten, bij het ge hucht Bjjsteren. reed een personen-auto met inelle vaart plotseling in den zandigen berm langs den weg. De bestuurder verloor daarbij de controle over het stuur met gevolg, dat de wagen tegen een brom botste. De schok was zoo hevig, dat een der inzittenden door de kap van de auto vloog. In den wagen zaten naast den bestuurder, iemand uit Den Haag, zijn vrouw en twee militairen van het zevend» regiment infan terie uit het garnizoen Harderwijk, die óp Weg naar Amsterdam waren met Pinkster- verlof en in Putten gevraagd hadden wat tneerma'en gebeurt. te mogen meerijden. OnmiddeUjjk na het ongeval werd dr. J. J Miedema uit Nijkerk gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was om de eerste hulp te verleenen. Een der .militairen was er zeer ernstig aan toe. Met een bloeduitstorting in hersens en een zware schedelwonde werd de man naar het ziekenhuis te Amersfoort ge bracht en daar opgenomen. Naar deze -nricn- ting werden ook de bestuurder en zijn vrouw ebracht. die beiden beenbreuken hadden opgeloopen; de toestand van de dames was zeer ernstig. De tweede militair werd licht gewond in het militair hospitaal te Amers foort opgenomen. De auto was geheel vernield. Op den bestuurder van den auto werd een rijbewijs gevonden ten name vaa W. T. v. d. Krolt te Rijswijk (Z.-H.l. Bij onderzoek bleek, dat de heer Van der Kroft, die een garage heeft aan het Hofwjjckplein te 's-Gra- yenhage. den auto had verhuurd aan den bestuurder, die met zijn vrouw een tochtje dear ons land maakte. Zekere B.. wonende in de Hellestraat te Amersfoort had tot voor ongeveer drie weken voor 8 maanden op lands kosten gelogeerd. Zijn vrouw N. V. had Intusschen connectie aangeknoopt met een zekere K.. eveneens wo nende in de Hellestraat aldaar. Toen B. weer op vrije voeten was. eischte hij zijn rechten op. doch zij scheen hiervan weinig te willen weten. B. begon te dreigen en hier bleef het voorloopig bij. Op Tweeden Pinksterdag. slechts een der inzittenden redden. De drte anderen verdronken., De Rijn heeft ook gedurende de beide Pü^sterdagen weer zijn offers gevraagd. Zondagmiddag verdronk een 15-jarige knaap in de nabijheid van Moenchenwert, Gisterenmiddag verdronken bij Paffenfluss bij het zwemmen twee broers voor de oogen van hun overige familie, die niet in sfkat was. de beide jongens op eenigerlcl wijze te helpen. De Dnitsche gezant te Lissabon door revolverschoten gedood. Dit belet echter de „Nieuwe Rotter- danjsche Courant” niet, een andere leugen te verzinnen: volgens dit blad zou de regeering een belasting op de radiotoestellen willen gaan invoeren om zoodoende de V. A. R. A. uit financieele moeilijkheden te helpen. Terwijl hetzelfde blad Indien het zulks wilde toch zeer positief weten kon. dat de regeering aan het invoeren van een radio-belastlng In de verste verte niet denkt. *t Zijn allemaal niets dan insinuaties en verdachtmakingen, waardoor stem ming gemaakt moet worden tegen de regeering en de bijzondere omroepen en daardoor vóór de A. V. R.,O. Arme „goeie zaak”, welke door derge- lijke unfaire middelen moet worden bevorderd of. gered! Dat de heeren overstuur zijn nemen het hun niet kwalijk doch ook In zulke omstandigheden blijft een heer een heer. In hun overstuursch-heid toonen de A. V. R. O.-lleden, hoe het er onder hun vestje uitziet. In den afgeloopen nacht tusschen twee en drie uur reed een autobus van Van der Poll uit Franeker. waarmede een muziekkorps, bestaande uit 25 man, uit Witmarsum, ko mende van het concours te Drachten naar huis werd gereden, te Oldeboorn in een bocht van den weg in de Wetering. De bus kantel de en kwam op zjj in het water terecht. Wonder boven wonder wisten alle inzitten den van den w’agen uit de bus te komen door het inslaan van de ruiten. Vijf van hen werden licht gewond en moesten onder Ge neeskundige behandeling gesteld worden. De oorzaak van het ongeval is waarschijn lijk te wijten aan het feit, dat boven het water een dichte dauw hing, waardoor de chauffeur van de bus het water niet kon zien. De leden van het gezelschap zijn per autobus van Oldeboorn naar hun woonplaats vervoerd. De bus wordt heden gelicht. een bepaalde voeling van ook In vereenigingsverband veroordeeld zijn, maar men niet exclusief naast of bui ten de R. K. Staatspartij. Als gist In het meel, zoo moeten de jongeren de partij in. Daar immers treffen wij ondanks gebreken (wie zal ze ontkennen?) toch nog de elementen die bet best afgestemd zijn om het wezen van een waar Katholiek idealis me te kunnen aanvoelen. En als dit niet zoo zou zijn, dan is juist onze roe ping onder die menschen zooveel meer noodig. Praktisch is het zoo. We moeten niet met algemeene phrasen, maar duidelijx gedetermineerd aangeven wat wij wil len, stuk voor stuk en stevig geargu menteerd onze ideeën de massa indrij ven, aangeven waarom die beter zijn dan andere en hoe die kunnen verwe zenlijkt worden. Dat zal niet zoo ge makkelijk zijn; welnu, dan werken en ploeteren we harder! En dan (ach hemel, nu moet Ik den preekstoel op) laten we toch niet mee nen, dat wij de alleen-zaligmakende Ideeën in eigendom hebben, en laten we ook het goede In anderen weten te waardeeren, ja dat juist weten te zoe ken, omdat het zoo’n beste grond is om daarop onze plannen verder op te bou wen. Wie schelden wil, persé, hij probeere daar dan zijn Christelijk(leven mee te vullen, wie breken wil, hij neme dat edele wapen, den moker in zijn sloo- pershanden, maar wie met de gewel dige, onweerstaanbare kracht der liefde durft werken, hij bereide zich.... ten offer en pakke aan! Nog geen kwesties genoeg! Nu ook nog de jongeren-kwestie. Als men *t ge- looven wil. De jongeren worden vandaag als sinaasappelen bij den fruitman gesor teerd. Men heeft „de” jongeren; „de jongeren”, de jongeren zonder meer en „nog andere” jongeren. „Qul bene distinguit bene docet.” „Wie goed onderscheidt, onderwijst goed!” Jawel, maar ik geloof, dat meoi meer gaat scheiden dan onderscheiden Er is ook nog een andere verdeeling. Men heeft jongeren met begeestering en idealisme en men heeft ook jongeren, wier kleinste begeestering een „pirate”, wier grootste levensgeluk een „havan na” is, wier hemel de sport en wier hel een.... afgekeurd terrein is. Omtrent die twee groepen in betrek king met de politiek bestaat nu eene... „kwestie”. „Hoe maken we dat jonge goedje, in den aanvalligen leeftijd van jaar en ouder (heuschi) warm voor de politiek, hoe sleepen wij ze daar bij?” Die vraag is er door de jongeren ge komen, die vraag kin, móet en zal ook door de jongeren vooral worden opge lost, mits.... wordt in het door ons ontvan gen schrijven geïnsinueerd: „De K. R. O. krijgt zeker percenten.” Ziehier een ernstig misverstand, dat terstond uit den weg moet worden ge ruimd. Méér dan door ieder wordt de plaatsing der wraakte annonce door X bestuur van den K. R. O. afgekeurd en betreurd: dit be stuur was geheel onkundig van wat er te gebeuren stond, wat begrijpelijk is. als men weet,' dat de verantwoordelijk heid voor de exploitatie van den „Katho lieken Radiogids” niet berust bij het K. R. O.-bestuur, maar bij de directie der N. V. Dagblad en Drukkerij „De Tijd” te Amsterdam. Het K. R. O.-bestuur heeft natuurlijk niet kunnen vermoeden, dat de verant woordelijke exploltante een zoo betreu- renswaardige vergissing zou maken. Wij hebben er alle reden toe, te ver onderstellen, dat het K. R. O.-bestuur genoemde exploltante maatregelen treffen, waardoor vergissingen als deze niet meer voorkomen. Wij jongeren, van de eerste soort, wij hebben onze idealen, bewuste idea len. We passen voor lamlendigheid en het zalig ja-broerschap. We willen zoo iets als een Schaepman, kloek en groot, durvend en kunnend, omdat wij weten dat onze idealen van God zijn. Goed, best, maar.... „de tegenwoordige politiek is lam. slap, taai en saai.” Gesteld, dat X waar was Ct is klaar beweerd, maar duister bewezen) moeten wij dan, wij jonge dragers van nieuwe, heilige en groote ideeën daarom onze Idealen maar laten varen, ze verraden of in bange wan hoop den nek breken? Is dót flink, om die heilige gedachten als een kronke lenden worm aan den haak te slaan en te gaan.... „visschen"? Zijn we soms bang voor politiek, om dat we (stel je voor) te goed Katholiek zijn? Moet men dan in den Hemel wonen om als Apostel te werken? Te goed Katholiek! En de H. Lodewijk dan. Thomas Morus, Garcia Moreno en Schaepman? Is dat idealist zijn: j^’t zalig hofje van „miskend genie” zijn eigen ikje te bejammeren en te beklagen. Ach êrme, wat is dat toch een flinke pose om bij een beetje miskenning ook meteen den titel van genie op te eischen? Moeten wij, jongeren, ons niet scha men, dat we met den lijmstok naar ons laten vinken, dat we een gul onthaal, een yriendefijk knikje en een „aap wat heb je een mooie jongen” verlangen voor onze Joyeuse Entrée in de heer lijke stad van het werken voor onze Idealen? Hebben De oplossing van de jongeren-kwestie te vooral deze (en ik blijf daarbij, zoo lang men ons van geen betere over tuigt) Wie als jongere heilige bezieling in zijn ziel voelt branden, die make zich telkens dieper bewust van de groote verantwoordelijkheid, die dóérdoor op hem rust tegenover God, zijn naasten en zichzelf. Onschuldige mislukking is geen kwaad, bang wijken geen deugd. De jongeren moeten datgene wat ze goed hebben, ook al is het nieuw, ook ai is het nog zoo tegen het oude, heilige huisje, -fnet bescheiden vrijmoedigheid en stevigen durf de wereld indragen en als het voor God en de maatschapn’! waarde heeft, dan mag geen offer te groot, geen strijd te lang zijn. We moeten door onze bezieling de vonk van het goede, die er in leder menschenkind zit. losbranden, we moe ten de begeestering voor het verhevene het schoone en het heiligó de massa in drijven. koste wat het kost. We moeten het daarom van idealistische menschen tot ideale menschen brengen. We moe ten daarom nog eerder een kleine The resia dan een groote Schaepman wil len zijn. En het terrein waar? Overal en wit betreft vooral in het ver band der R. K. Staatspartij. De reden kan simpel zijn. maar daarom min der waar? Met „ertegen” of „ernaast” qt niet, In ’t eerste geva! praktisch meer breken dan leggen we het front ver- bekentenissen van den Düssel- we wel werkelijk idealen en zijn we Ate we ze hebben ’t leven wel waard, indien we niet méér doen dan ons zelf doen stikken in den wie rook van loftuiting en anderen in den kruitdamp van scheldwoorden? Een pa pegaai houdt van „koppie krauw”, een Angora-poes van ruggestreeltjes, zelfs een buldog gaat nog netjes op z’n ach terste poolen zitten voor een plak worst, maar een jonge idealist.... die kan feitelijk nog X best z’n daden stel ten tegen de verdrukking in, die laat xich niet paaien met een klontje en desespereert ook niet bij wat misken hing. Neen, een Dr. Arlens, een Dr. Poels. een Pater Ildephonsus, een Mgr. Schaepman, zijn ons niet zoozeer dier baar om hun idealen, hun beginnen, maar om X redelijke, taaie, onversaagde dóórzetten, niet om hun groote woor- tavmaar om hun groote daden. tien minuten voor middernacht stond de vrouw te praten op de Utrechtsche straat. Plotseling kwam B. op haar af en bracht haar drie messteken toe, ’n breede snijwonde in den linker boven arm, een diepe steek in den buik en een in de lendenstreek Luid gillend trachtte de vrouw te vluch ten. doch ze stortte bewusteloos ineen. K. moest haar naar het politiebureau dragen. Dr. Kamerlingh was spoedig ter plaatse, alsmede de assistent-chirurg Gemen. Na voorloopig te zijn behandeld werd de vrouw naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. B. is gearresteerd. dood. In Zuid-Beieren hebben zich gedurende de beide Pinksterdagen verscheidene ernstige motor- en auto-ongeval voorgedaan. Te München zelf werden twee personen gedood en verscheidene gewond. Ock te Seebruck in Ober-Bayem werd een motor rijder gedood. Te Taunstein sloeg gister avond een uit Salzburg komenden auto met 6 personen over dén kop en kwam in bot sing met een aantal boomen. Met moeite konden de inzittenden bevrijd worden. Twee dames en een heer werden zwaar gewond, terwijl, twee andere Inzittenden er met lichte kwetsuren af kwamen. Aan den Moezel vonden gisteren twee ernstige auto-ongelukken plaats. Een vrachtauto met 25 personen uit Keulen raakte in een gevaarlijke bocht bij Trier in het grind langs den weg en slipte. Gelukkig kwam de auto tegen een zwaar hek terecht, anders zou de wagen van de steile helling naar beneden zijn geslagen. Niettemin liep een zestal personen vrij ernstige verwondin gen op. Een andere vrachtauto met 15 personen, die van den Rijn kwam reed in de nabij heid van Kochem tegen een steenhoop op en sloeg over den kop. Een vrouw werd gedood en twee personen werden zwaar ge wond. Uit Sasnitz wordt gemeld, dat op Eersten Pinksterdag drie personen bij het zeilen op de Oostzee zijn verdronken. Ondanks het feit, dat zij gewaarschuwd waren voor den straffen Noordwestenwind koos het bootje, waarin vier vrienden gezeten waren, zee. Ongeveer 150 meter uit de kust deed een windstoot het zeilscheepje kantelen. Een onmiddeilljk toegeschoten motorboot kon anderen vinger Een «peler van een voetbalvereniging, die met zün elftal per trein van Bingen naar Niederburg ging, leunde zoo ver met zijn bovenlichaam uit het coupéraam, dat hij door éen uit tegenovergestelde richting ko menden goederentrein werd gegrepen en op slag gedood. Te Souderton In Pennsylvania reed een auto in volle vaart in een diepe steengroeve. Alle zeven inzittenden werden hierbij ge- Men verzoekt ons een waarschuwing te plaatsen tegen een annonce in het jongste nummer van den „Katholieke Radiogids”, waarin door een zekere uitgeversmaatschappij ..Minerva” boe ken o.a. van Ouida, Rider Haggard, wor den aangeboden nogwel in een „Op roep aan de Katholieken van Neder land”! Meerdere der aangeprezen boeken kunnen er niet dóór, zoo schrijft men en men vraagt ons: hoe te het mogelijk, dat een K. R. O. van zijn positie gaat misbruik maken door bulten den boekhandel óm boeken te verkoopen, en wat nog erger te boeken van minderwaardig allooi aan beveelt! Zelfs

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9