I ff/ V I KUNST EN KENNIS EP A. M. de Jong contra Nap de la Mar 1 Telegrafisch Weerbericht Een Romelnsch graf opgedolven Huwelijkswetgeving in China u De bibliotheek van den President PROVINCIAAL NIEUWS De BOEKBESPREKING E^n verzonnen verhaal DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE VRAGENBUS ELCK WAT WILS Een „dlenstbodemarkt” in Sofia MARKTNIEUWS t De man, die met een docde vrouw trouwde WIJDE WORMER Herinneringen van een Engelsch Generaal aanranding te Heemskerk Nederl. Staatsloterij HOOGE PRIJZEN WOENSDAG 11 JVNL Het kerkelijk conflict in Venezuela MONNIKENDAM 45-49 f 3.20—3 80. 2.20 na* Een tragisch-komisch voorval re» at» propa- un n- gif T t» tak. u s t 1 1 185—325. slachtpaarden I verandering f' f 'i. ad I I I water ideale 1 m. X ar p L 120 or- Es» n'. iu- een in -ra» 9.35 üde 2.50 no- pl.) ert. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam In openbare vergadering bijeen. Aan- un. ly. 820 ler en sen- 103» Zie- tnej, rers. teert a rsua cen- 00— -7.4» izen 930’ zan- van pre- nga. ug. tel). ten Be ll— ten gel, oon Lo- l rku telt 4P. tent en Le- en ting G. iO- BEVERWIJK, 10 Juni Vrije Veiling W. A. Asperges 20—37 ct. id. 7—18 ct., Rabarber 1J4 4 ct. Peen 1013 ct. div. soepgroenten 25 ct. Radijs en raapstelen 36% ct. per bos. Peulen 2227 ct. Tomaten 1631 ct. Druiven 97 ct. Spinazie 59 ct. Postelein 57 ct. Aardbeien 3040 ct. per K.G. Bloemkool 5%— 8 en 1J45 ct. Sla 25 ct. Komkommers 7 13 ct. Perziken 8—18 ct. per stuk. Sla 45—130 ct. Postelein 25—35 ct. per kist. Bloemenveiling ,,'t Centrum.” Div. Irissen 2070 ct. Gladiolen 5—7 ct. Duizendschoon 1618 ct. Ranonkels 415 ct. Anemonen ld. Pioenen 1—3.50. Koor 20—25 ct. per 100. Py rethrum 12—18 ct. Leeuwenbek 15—25 ct. La thyrus 2—5 ct. per bos. Lelies 2—3% ct. per AMSTERDAM .11 Juni. Veemarkt Anavoer 354 vette kalveren, le kw; f 0.84 tot f 0.90; 2e kw. f 0.72 tot f 0 80 3e kw. f 0.66 tot f 0.72 per Kg. levend gewicht; 60 nuchtere kalveren f 12 tot f 17; 400 varkens, vleesch- varkens van 90 tot 100 Kg. f 0.76 tot f 087; zware I 0.72 tot f 0.76; vette f 0.72 tot f 0.74 per Kg. slachtgewicht. ..Waar rennen al die mensehen toch naar toe?" „Het schijnt dat een van de baders te ver in zee is gegaan en op het punt staat te verdrinken." „Werkelijk? Dat trrft prachtig, dan kunnen we misschien een paar stoelen bemachtigen.” 1152 9610 13975. 7927 Iöö43. 3885 5092 9292 9310 12866 19750. 6735 19438 20517. 200 2168 7636 19133 20758. 100 4482 10202. Uit Washington wordt gemeld, dat het „Witte Huls” zooals men weet is dlf de woning van den president der Vereenlgde Staten binnenkort een afzonderlijke uit gebreide bibliotheek zal krijgen. Tot nu toe bezat het ..Witte Huis” geen eigen biblio theek en als een der bewoners met een nieuw werk op litterair of wetenschappelijk gebied kennis wilde maken, moest men zich tot den Rijks-bibliothecaris wenden. Zoo worden vooral in den zomer heele stapels boeken naar het huis van den pre sident gesleept, om de ambtenaren, die hun ..weekend" of zomervaoantle elders door brengen, van voldoenden vooraad lectuur te voorzien. Deze gewoonte leidde echter tot veel onaangenaamheden, omdat de boeken die aan het „Witte Huis” uitgeleend wer- den. altijd voor onbepaald langen tijd weg ?n, zeer ten ongerieve van andere lezers. Om aan dezen toestand een einde te ma ken. wordt thans een bibliotheek voor dei> president in zyn omgeving aangelegd. De Amerikaansche vereeniglng van boekhan delaren heeft reeds 500 boeken van de nieuwste werken op gebied van litteratuur geschonken, die het begin zullen vormer^ voor de nieuwe bibliotheek. De keuze d^r litteraire werken is gedaan door de dochter van ex-president Roosevelt, die het reeds in den tijd, dat haar vader het „Witte Huis" bewoonde, als een merkbaar tekort van deze inrichting beschouwde, dat men de gasten van het huls voor hun vrije uurtjes geen voldoende lectuur kon aanbieden. De laatste Chineesche volkstelling heeft in het district Loansoe eigenaardige toestan den aan het licht gebracht. Er zijn daar wel 120.000 mannen, tegenover 20.000 vrouwen. Dit enorme verschil, dat haast ongeioofelijk schijnt, vindt vooral zijn verklaring in het feit, dat in dit district nog de gewoonte bestaat om de meisies direct na de geboorte uit den weg te ruimen. Daardoor wordt het den jongen mannen tenminste voor de over- groote meerderheid ónmogelijk gemaakt, een huishouden te stichten temeer nog daar de goed-gesitueerde ouders van huwbare dochters door de wet verhinderd worden, van den huwelijkscandidaat vpor het afstaan van het meisje geld te vorderen. Tengevolge van deze onhoudbare toe- sranden heeft de prefect van het district een besluit uitgevaardigd, waarbij het de onge huwde vrouwen verboden wordt ongehuwd te blijven. Tegelijkertijd heeft hij bekend ge maakt, dat hij een commissie benoemd heeft, die tof taak heeft, helaantal huwbare jonge meisjej vast te stellen, dat voor een huwelijk in aanmerking komt en die bij deze wet ge dwongen worden naar een man om te zien, daar niet toegestaan kan worden, dat zij nog langer ongetrouwd blijven. wezi» alle leden. Na lezing der notulen welke onveranderd werden goedgekeurd, kwamen enkele Inge komen stukken ter tafel. Van Ged. Staten dezer provincie waart» 1 wordt goedgekeurd het heffingspercentage 1 van de plaatselijke Inkomstenbelasting, het- welk is bepaald op 2's pCt. Van de gemeente Purmerend inhoudende rekening en verantwoording van den vleesch- Vr. Hoe moet ik mayonnalse-saus berei den cm ze flink styf te krijgen? Antw. 3 Eierdooiers. 1 d.L. olijfolie. 1% d.L. kruldenazijn, peper, zout, mosterdpoe der. Klop in een groöte kom met een garde de dooiers even los met peper, zout en mos- terdpoeder. Voeg dan onder flink kloppen, een eetlepel azijn er bij, vervolgens bij kleine scheutjes de olie en daarna de rest van den azijn, steeds goed kloppend. Olie en azjjn mogen niet te koud zijn. Is de mayonnaise te dun geworden, kan men ze dikker krijgen door toevoeging van een op gelost blaadje gelatine of door een stukje boter zalfachtig uit te roeren en daarbij, goed roerende, de te dunne mayonnaise te voegen. Vr. Hoe kan men harde scheerzeep vloei baar maken zonder dat ze weer stijf of schraler wordt? Of: welke zijn de bestand- deelen om vloeibare scheerzeep te maken? Antw. Wendt u tot een deskundige. Vordering afgewezen De heer A. M. de Jong' heeft in een kort geding de schorsing gevraagd van het tus- schen hem en den tooneelspeler Nap de la Mar gesloten contract betreffende de opvoe ring van Merüntje Gjjzens Jeugd. „Het Ver raad en „Flierefluiters oponthoud", op grond van verschillende tekortkomingen van ge daagde Nap de la Mar. Gevorderd werd de opvoering te beletten. In de procedure werd voor den president van de rechtbank te Amsterdam in kort ge ding gepleit. Uitspraak doende, oordeelde de president den gevraagd en maatregel niet voor toewijzing vatbaar, daar hij den maatregel van een zeer ingrijpend karakter acntte en hij over den afloop van de hoofdprocedure voor de rechtbank zich aan geen voor spelling waagde. Ook vreesde de president by toewijzing der vordering gedaagde voor jaren van zjjn rechten te berooven. Aardbeien, vroege, f 025 tot Peulen f 0.13 tot f 0.18 f0.15 tot f 0.36; Wor- NOORDSCHARWOUDE, 11 Juni 1930. Aanvoer 11500 Kg. Aardappelen. Schotsche muizen f 8.50 tot t 9 30; Drielingen f 4.20 tot t 5.80; Kleine f 120 tot f 2.10; 1500 Kg. Uien f 1.30; 1400 Kg. Deensche witte kool f 0.60; 35 stuks Bloemkool f 2.60. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Juni 200 stuks bloemkool f 55.20; 13.000 toi aten f 42.70—4330 A; B 42.70; C 4150. CC 19DO; Oudheidkundige vondst te Nijmegen Bjj het verrichten van verbouwingswerken aan het huls van de familie Rutgers van der Loeff, aan de Barbarossastraat te Nijmegen, is tijdens graafwerk in den tuin een Romelnsch graf, dat als zoodanig ook door dr. EveliJn, directeur van het Musuem Kam te Nijmegen, erkend is, opgedolven. Het graf bevatte een kalksteenen sarcophaag met deksel -en voorts nog verschillende kruiken, urnen en potjes, het geheel in goeden staat. De sarcophaag is van een zeer bijzonder model en was geheel met beenderen gevuld. keuringsdienst, waardoor aan de gemeente Wijde Wormer een ultkeering kan worden gedaan van 128.18- Voorts goedkeuring van Ged. Staten van enkels financieële besluiten. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Dan komen eenige comptablliteltsbesluiten aan de orde. Inhoudende begrootlngswüzigin- gen. welke worden aangenomen als voorge steld. Alsnu komt ter tafel punt 3 van de Agen da, het punt scholenbouw, waarover ter vorige vergadering de stemmen staakten, wijl het raadslid Kramer toen blanco stemde. De voorzitter leest het ontwerp-beslult nog eens voor. Dit houdt In Opheffing school Westerdwarsweg in 1929, verbouwen in 1930 wn de school te Nek, den heer Oosterhof eervol te ontslaan, wegens opheffing van zijn school, mej. Zwaan van de Westerdwarsweg over te plaatsen naar Nek, de school publiek te verknopen en de opbrengst daarvan in mindering te brengen van de verbouwkosten te Nek. voor dekking van de kosten een geldleening aan te gaan van 21000 en deze af te lossen in 30 jaar. ieder Jaar 700, dit te dekken uit de gewone uitgaven. De heer Middelburg vraagt of er dit keer nog een rondvraag zal worden gehouden, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Middelburg zegt dan dat uit het raadsvoorstel duidelijk de eenzijdigheid is te leten- Waarom gaan B. en W. niet mede met ’t voorstel Al en stelden elke zaak afzonder lik Spr. vindt dit standpunt eigenaardig. B. en W. willen persé een driemansschool, waarom heeft men geen overleg gepleegd met T personeel der school. Is juffrouw Zwaan daartoe dan niet bereid? Zjj is toch een alleszins bekwame en goede leerkracht. De heer Oosterhof heeft 14 dienstjaren, ook hem had men de eer moeten geven die hem tockwam door overleg met hem te plegen. Tot den Wethouder zegt spr.: zeggen u de 75 handteekeningen niets? De heeren zeggen maar niets, laten zij ook eeta hun stand punt uiteenzetten. De 75 inwoners die hun handteekenlng hebben geplaatst zijn toch wile kiesgerechtigen. aan wie zjj verant woording schuldig zijn. Laat hun dit koud? Bpr. gaat de cijfers na. De 1800 autobus kasten zal wel hooger worden. De nieuwbouw W In 't geheel 31000 kosten on de verkoop oude gebouwen zal 6000 opbrengen. Volgens spr. zouden de jaarlijksche kosten bij nieuw bouw 900 zjjn en bjj den verbouw school Nek f 700. Bjj de autobuskosten moet gerekend worden °P het maken van wachthuisjes. Spr. vraagt of de katholieken niet om meerder geld zul len komen dan ze nu reeds ontvangen. Kun nen ze niet meer dan 60 pCt. van de auto- busvergoeding elschen als de anderen ook meer krijgen? Spr. is van meenlng dat we bti het plan voor nieuwbouw ook de beschikking zullen krijgen over betere gebouwen dan bij den verbouw. Waar, zegt hij ten slotte, de gemeente vorig jaar een extra heffing van belasting heeft moeten doen, daar mogen we thans Been grootere uitgaven op onzen hals halen. De Voorzitter antwoordt dat naar het oor deel van de onderwijzersautorltelten de ka tholieken niet meer dan 60 pCt. zullen ont vangen. Voorts zegt spr. dat bij het Dag. “•tuur uitsluitend heeft voorgezeten het be lang van het onderwijs. Daarvoor is een drle- mansschooi noodlg. Ged. staten zeggen dat er ROERMOND, 10 Juni. Eieren. (Mijn.) Aanvoer 6.200.000 stuks; groote 4.505.50. kleine 44.40, eenden- 4.405 per 100 stuks. Op een boerderij tusschen de Nederrijn- sche steden Cle en Moro werkte Anton Kachzmirrah als knecht. - Vroeger verbleef hij als krijgsgevangene m het kamp aan den Nederrijn. Anton Kachzmirrah was eigenlijk een Rus van geboorte en geraakte onder den oorlog in Duitsche gcvaugenisschap. Genoemde Anton Kachzmirrah nu liep reeds eenigen tijd met trouwplannen rond en op zekeren dag besloot hij naar den Burgerlijken JStand te stappen. De liefde tot zijn Maruschka. die op dezelfde boerderij werkte, had hem in die richting gestuurd. Nu is het op kleine dorpjes en in ge huchten nog veelal zóó, dat het geen abso luut vereischte is, dat beide partijen tegelijk voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand verschijnen om te komen „aanteeke- nen”. Deze functie wordt in de kleine ge meenten uitgeoefend door den burgemeester of den oudsten ingezetene. Anton begaf zich dus op weg, nadat hij al de benoodigde papieren van zijn bruid in z’n bezit had. Na een uur was hij terug. Hij had het zaakje heel alleen opgeknapt. Zijn bruid hoefde niet te komen, omdat de ambte naar haar „persoonlijk” kende en zoodoende aan de wet voldaan was. Dit is de voorgeschiedenis. Eenige weken later verschenen voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand Anton Kachzmirrah, zijne bruid Catharina Froh en de getuigen. De huwelijksvoltrek king had plaats. De ambtenaar reikte beiden gelukkigen de hand en feliciteerde hen. De getuigen moesten intusschen de trouwakte onderteekenen. Plotseling ontdekte een der getuigen eenige foutjes in de akte, waarop hij de anderen attent maakte. In plaats van Catharina stond daar Maria.... en 31 jaar was Catharina ook niet, maar wel 34.... De consciëntieuze ambtenaar interesseerde zich nu ook plotseling voor deze zaak. Mijnheer Kachzmirrah bleef tamelijk kalm onder deze mededeeling, maar zijn vrouw en ook de ambtenaar waren blijkbaar zeer opgewonden. Zijn vrouw viel in onmacht. Kachzmirrah wenschte de zaak met een en kelen pennestreek te veranderen, maar helaas het lukte niet. Het werd tragisch!.... Het bleek n.l., dat de jonge echtgenoote een zuster had gehad, die een jaar geleden gestorven was, en dat Catharina de familie papieren in bewaring had. Netjes geordend lagen zij naast de papieren van Catharina in een rommelkast. Door een ongelukkig toeval had de jonge vrouw de papieren van haar overleden zuster genomen en Anton Kachzmirrah, die niet goed Duitsch kon lezen, had ze aan den ambtenaar overhandigd. Zoo gebeurde het dus, dat een man rechts geldig met een doode vrouw trouwde, of schoon deze reeds meer dan een jaar begraven was. De ambtenaar verklaarde ontsteld, dat het huwelijk niet als geldig beschouwd mocht worden en hij behield de papieren. Het huwelijk moet opnieuw voltrokken worden en dan met-andere papieren. katholieke kerk tegenover de onaantastbaar heid van het Sacrament van het huwelijk. Volgens het blad ..El Pais” weigert de bis- schop deze verklaring terug te nemen met het verwijs, dat deze verklaring niets anders was. dan een uiteenzetting der leer der kerk over het huwelijk. 00— eert npL t msL 630 d-joi iep. 'f lda« iris. Dezer dagen maakten wij melding van een1] Middelburg. Wijnberg en Hopman, zaer ernstige aanranding, we'ke Woensdag middag zou hebban plaats gehad op den Orfdendlik onder Heemskerk. Mej. Wafkomstig uit Castricum en huishoudster bij de wed. B. aldaar, zou vol gens hare verklartnven zijn aangerand en ernstig zijn mishandeld. Bjj het Onderzoek, dat door den Rtjksveld- wacht werd gelekt, is thans aan het licht gekomen, dat het geheele verhaal van Mej. W gefingeerd is en dat van eene aan randing geen sprake is geweest Tegen het meisje is proces-verbaal onge maakt wegens het doen van een valsche aangifte. 64ste Jaargang, No. 37 In dit nummer trekt vooral de rijke il lustratie van enkele belangrijke katholieke gebeurtenissen de aandacht. Daar is voor eerst de plechtigheid der bisschopswijding van Mgr. Jansen, met vele foto's gememo reerd, terwijl een fraai portret van den nieu wen Aartsbisschop een geheele bladzijde in neemt. Daarnaast zien We bij een artikel van Dr. D, Sassen een groote serie foto's van de gewijde schatten der St. Servaas en der O.L. Vrouwekerk te Maastricht, in verband met de a.s. Heiligdomsvaart. De Kath. Illustratie was de eerste, die deze schatten mocht foto- grafeeren. In het kort vertelt de redacteur van de K.I.-reis naar Beieren, die uitmun tend geslaagd blijkt te zijn, zoodat een her haling te verwachten is. Eigen foto's van het mooie land van bergen en meren versieren den tekst. Verder zien we de geheele Luxem- burgsche Groothertogelijke familie afgebeeld, mooi Nederland door fijne opnamen verte genwoordigd en de buitenlandsche gebeurte nissen gekiekt. Behalve de romans brengen drie korte verhalen, rijmkroniek en humor de noodige afwisseling. TREKKING VAN f 100.000 15204. 1000: 19909. 400: Z-— f 200 2927 18848 100: f 400: De heer Middelburg: Kramer, is de finan- cleele toestand van de gemeente reeds goed bekend geworden? De heer Kramer: Ik heb geen vingerwijzing noodlg. Ik heb lang genoeg in tweestrijd ge staan om over de beslissing na te denken. Nieuwbouw acht spr. absoluut verkeerd. Bjj de alsdan volgende rondvraag wijst de heer Middelburg op de wenschelijkheid van het inkoopen van benoodigdheden door de gemeente hij enkele hulpbehoevende weduw vrouwen. Wordt toegezegd. De heer Wijnberg wil de leenlngen Van de gemeente zoo mogeltjk op een lageren rente voet terugbrengen. De Voorzitter zegt dat bi) vele banken is geprobeerd, maar tot nog toe ia t niei ge lukt. Weth Klomp zegt dat men bezwaar heeft tegen de aflossingen. De Voorzitter zegt dat bU zou wenschen dat er gezamenlijk geleend werd met het Polderbestuur, wellicht levert dit voordeel. Na nog eenige besprekingen wordt besloten om bij degenen die obligaties van de ge- meenteleening hebben te trachten den rente voet te verlagen, zoo mogelijk van 514 pCt. op 4J4 of 4S pCt. Hierna sluiting. WOGNUM. De Volharding Sla f 1— 4.20; Peulen f 0.270.58; Slaboonen f 0£0 0 85; Wortelen f 6.60—8.80; Bloemkool f 2.50 6.00; Aardbeien f 0.38—0.75; Komkommers f 0.110.13. Rabarber f 0.05 per bos. ENKHUIZEN, 10 Juni 1930 Noteering ..Bloemenlust” Anemonen 0 200.40; La thyrus 0.300.60; Pioenen 2.70330; Pijre- thrum (dubbel) 0.200.50; Rozen 1.503.00; violieren (kas) 1.001.60 per 100 stuks. Aardappelen en fruitmarkt Groote schotsche 4.60—5.60; idem kleine 270—3.80; middenprjjs 5.00; kuil 0.701.00 per baal van 50 K G. muziek weerklonk de toegangsdeur. De aan wezigen werden vervolgens in de gelegen heid gesteld de inrichting te bezichtigen, waarna de aangekondlgde zwemwedstrijd plaats vond, waarvoor zich een tiental deel nemers had opgegeven. De geheele inrich ting was voor deze gelegenheid feestelijk met vlaggen versierd, waaronder de stede- Hjke wlt-groene vlag niet ontbrak^ Dezer dagen is in Engeland een nieuw oorlogsboek verschenen, dat in breede kringen het grootste opzien heeft verwekt. Het is getiteld: ..Een staalhelm in Nie mandsland” en bevat de oorlogsherinnerin gen van den Engelschen brigade-generaal J. P. Crozier. In dit boek schildert hij de verschrikkin gen van den oorlog in zóó felle kleuren als nog niemand voor hem zulks deed en het eenige doel vgp zjjn schrijven Is: ganda maken tegen lederen oorlog. Ofschoon hij. zooals hij beweert, ten volle overtuigd was van de nutteloosheid en de afschuwelijkheid van den oorlog, heeft hy toch alles gedaan om den „bloeddorst” op te wekken van de lersche brigade, waar over hij het bevel voerde. Voortdurend heeft hy hun bestiale gevoelens geprikkeld en aangehitst. omdat dit noodzakelijk was om hen tot de overwinning te voeren Hij vertelt hoe hy telkens weer het der „propaganda” onder zyn soldaten ver spreidde over tte gruwelen der Dultschers, waaraan Ik vooi* me zelf vaak twijfelde Ik deed het toch om de „bloeddorst" te wekken, wat telkens weer opnieuw gedaan moest worden om successen te behalen.” Verder spreekt hy zeer uitvoerig over de uitspattingen, waaraan de soldaten zich overgaven en van het verregaande drank misbruik, waaraan ook de hoogere officie ren van het Engelsche leger zich overga ven. Hij vertelt o.a. van twee bataljons commandanten voor wie de veiligheid van het front van veel minder belang was, dan de whiskyflesch. Een der afschuwelykste tooneelen, die hy schildert is de terechtstelling van een de serteur, dien men eerst dronken gemaakt had. Een officier en een gewoon soldaat waren beiden tegeiyk gedeserteerd, beiden werden gevangen genomen en ter dood ver oordeeld. Maar terwijl een telegram de vry- lating van den officier beval, kwam er tege lijkertijd bevel om den gewonen soldaat te fusilleeren. Toen het bataljon 4 dagen rust kreeg, had de terechtstelling plaats. „Ik bereidde zelf de zaak voor” schrijft generaal Crozier. „Wy brengen den ge vangene In een geschikt en warm vertrek. Ik ontbied een jong officier en wys dezen de plaats aan der terechtstelling: _ecn tuintje op eenige meters afstand: „U voert het commando", zei ik. „De manschappen zouden koud worden, nerveus en opgewon den zijn en zoo hun doel missen. U moet dus uw revolver laden en in den aanslag houden. Wanneer de dokter u zegt, dat de man nog leeft, dan gaat u naar hem toe, zet den loop van uw revolver op het hart en schiet. Hebt u het begrepen?” De andere knikte. „U kunt hedenavond met my dineeren", voegde ik hem nog toe. (Ik wilde den jongen man by me houden om hem geen gelegenheid te geven om zich te bedrinken). „Wat den veroordeelde betreft, deze verlaat de aarde onder de meest gunstige omstandigheden als denk baar Is. want ik heb bevolen hem zooveel alcohol te geven als noodig zou zyn om een schip tot zinken te brengen.” De stappen, die de regeering van Vene zuela onder den druk der openbare opinie ondernomen heeft in het belang van den terugkeer van Mgr. Montes de Oca, bis- schop van Valencia, zyn door den verban nen kerkvorst, d'ie op het Bntsche eiland Trinidad zijn toevlucht genomen heeft, niet gunstig ontvangen. Mgr. Montes de Oca zal voor onbepaalden tyd in de plaats zijner verbanning blyven wanneer de regeering niet al het voorbehoud, dat zy maakt, terug neemt. De regeering had vier voorwaarden gesteld, onder welke Mgr. Montes de Oca weer in het land mocht terug keeren. maar de bisschop heeft zich aan geen enkele de zer voorwaarden willen onderwerpen. Een dezer voorwaarden is, dat de bisschop zjjn verklaringen op een huwelyksfeest van een hooggeplaatst persoon, dat den laatsten herfst heeft plaats gevonden, moet herroe pen. Deze verklaringen, die in ,.E1 Observa- dor" gepubliceerd worden, grepen de echte lijke verbinding wegens een daarmede sa menhangende huwelijksscheiding aan en herhaalden algemeen het standpunt der Texelsche lammerenmarkt 3744 lammeren 21 27, 8 schrammen 32—40; 8 biggen 20—30 8 nuchtere kalveren 12—20; 3 koeien 250— 325; 1 paard; 1 kalf; 8 korven jonge hanen 0.15—0.50 PURMEREND. Noteering van de ..Afslag- vereenlglng Beemster. Purmerend en Omstre ken" van Dinsdag 10 Juni. Schotsche muizen f 2 503.50 per 25 K G. Kleine Schotsche muizen f 1—2.50 per 25 K G. Peulen f 5»-8.50 per 50 K G. Doperwten f 10—15 per 50 K.G. Aardbeziën 817 ct. per doosje Tomaten A f-28. Tomaten C f 17 per 100 K.G. Bloemkool f 2—44 per 100. Spinazie f 0 400.99 per 6 K.G. Postelein 3048 ct. per 6 K.G. Sla f 0.80 —5.50 per 100 krop. Radys f 2.80 per 100 bos. Rabarber f 1.70—8.70 per 100 bos. Wortelen f 416 per 100 boe. Uien f 1 per 25 K.G. Prei f 3.804.80 per 100 bos. Slaboonen 6382 ct. per K.G. Snijboonen 4048 ct. per K.G. PURMEREND. 10 Juni 1930 Coöp. Cen trale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer 178377 Eendeieren 3 60—4 00; 132649 Kippen eieren 70 80 KG. 5.80—7.00 65.66 K G. 490 —5.60; 63 64 K.G. 4.80—5 40 60 62 FLG. 4.40—5.10; 58 59 K.G 4.004.80 56/57 KG. 4.00—4.50 53 55 K G. 3.6O—430; 50 52 KG. 3 40—4.00 45 49 K.G. 3,20—3.80; Kip pen: Oude kippen 1202.00; Oude Hanen 120—130; Jonge Hanen 0.601.30: Oude kippen per K.G. 0.800.85; Jonge Hanen 0 80 -0.90. PURMEREND. 9 Juni Coöperatieve Eierenveiling Purmerend G. A. Aange voerd 178.377 eendeneieren f 3.604. 132.649 kipeieren. 70-80 kilo f 5.80—7. 65-66 kilo f 4.90—5.60. 63-64 kilo f 430—5.40, 60-62 kilo f 4.40—5.10. 58-59 kilo f 44 80, 56-57 kilo f 44.50, 53-55 kilo f 3 60—430. 50-42 kilo f 3.40—4. HEILOO. 10 Juni. Exportveiling ,Bt- Wil- librordus". f 0.37 per ix>nd; per pond; Raberber telen f 0 90 tot f 1.40 per 10 bos; Spinazie l( 0.18 tot f 0 52 per kisjè; Kropsla f 0.60 tot f 2.40; Bloemkool le soort f 5.40 tot f 670; Idem. 2e soort f 190 tot f 4.30 per 100; PPosteleln f 0 29 tot f 0 28 per kistje; Asperges, dik wit f 0 28 tot f 0 36; Idem dik blauw f 0.17 tot f 0.24; Idem, dun wit f 0.12 tot f 0.15; Idem, dun blauw f 0.06 tot f 0.09 per bos. HEM, 10 Juni 1930 Zuider-Kogge Bloemkool I 5.20—690; idem H 1.90—4.50; Sla f 160—2.80; Aardbeien 197—1.07; idem II 42—85; Peulen 29—42; Slaboonen 62—88; Wortelen 6 50—11 70: Sch. gr in kisten 4.70— 5.15; in zakken 3.90—4.50; Kleine 2.40—2.75; kuil. 1—1.25. Tweemaal per Jaar hebben de huisvrou wen in Sofia een verschrikkelyk zwaren dag de St. Giorgldag in het begin van Mei en de dag van de Dèmëter in No vember. Op deze twee dagen n.l. verwisse len volgens oude gewoonte alle dienstmeisjes Jes van betreking, onverschillig of zij al dan niet tevreden zyn in hun dienst. Het meest onaangename van deze zaak is echter, dat de huisvrouwen van Sofia gedwongen zyn zich op deze twee dagen (maar dan ook alléén op deze twee datums) van een dienst bode te voorzien, en de gelegenheid hier voor wordt haar geboden door de „dienst- bodenmarkt’, die eveneens slechts twee maal per jaar plaats vindt. Het is in So fia zoo goed als onmogelyk, om op een an der tijdstip of voor een anderen termyn een dienstmeisje te krijgen. Zoo begint er dan op de dagen van de „dlenstbodenmarkt" in alle vroegte reeds een wedloop onder de dames van Sofia naar het plein by de Swetl-Kral-kerk, waar de „markt” gehouden wordt. De dienstmeisjes van Sofia zyn hier ondertusschen ook by- eengekomen. Voor deze gelegenheid heb ben zy zich extra gewasschen en gekeed in haar beste kleeren, meestal het mooi bont- geklewde Bulgaarsche nationaal costuum. Nauwelyks is de zon opgegaan, of de on- derhandelingen zyn reeds in vollen gang. De huisvrouwen doorloopen de ryen der pa- radeerende meisjes, tot zy elndeiyk iets ge vonden hebben, wat haar lykt. Daarmee zyn de moeiiykheden echter nog lang niet over wonnen, want nu beginnen de onderhan- delingen over den „huurpenning”, het loon, waarvoor de meisjes zich verbinden. Ten slotte komt er toch een overeenkomst tot stand en trotsch trekken de huisvrouwen na een zenuwprikkelenden handel met haar nieuwe verworven „paarlen” naar huls, bly dat zy tenminste tot de volgende „dienst- bodemnarkt” weer gered zyn. Hoogste barometerstand 764.3 te Zürich. Laagste barometerstand 7359 te Seydis- VerwachtingMeest matige. Zuidweste- lyke tot Westeiyken wind, gedeelteiyk be wolkt, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. 82000 Schotsche f 8 90—10 00; kleine 230— 3.60; Drielingen f 4730. TEXEL. Dinsdag 10 Juni 1930 'Officieele opening Bad- en Zweminrichting Zaterdagmiddag vond onder groote be langstelling de offlcieele opening van het nieuwe zwembad plaats. Te ongeveer 4 uur had zich een groot aantal genoodlgden en belangstellenden voor het hoofdgebouwtje verzameld; onder de aanwezigen merkten wy o.a. op wethouder de Waal en Ubbels en enkele raadsleden. De Burgemeester J. Versteeg Jr„ was wegens uitstedigheid verhinderd aanwezig te zyn. Alvorens tot de opening over te gaan, werd het woord gevoerd door den voorzitter der inrichting, den heer C. Zanen, ge- meente-architect. Reeds lang was er, zoo zeide hy, een groote behoefte aan een dergelyke inrich ting. Teneinde van een algemeene mede werking verzekerd te zyn. werd een com missie samengesteld uit de verschillende richtingen en na eenige vergaderingen mocht het gelukken de sympathie voor een dergelyke inrichting te winnen. Door ruime bijdragen van de bevolking was inmiddels een flink bedrag ontvangen, voor het res tant heeft men de medewerking ingeroepen van het gemeentebestuur en spr. kan dan ook niet nalaten het gemeentebestuur har te lij ken dank hiervoor te betuigen. De inrichting bestaat behalve uit het hoofdgebouwtje, dat zeer gezellig ingericht is en plaats biedt voor 't vergaderingslo- kaal, alsmede verbiyfplaats voor den bad meester, uit een tweetal complexen kleed kamertjes aan weerszijden van het hoofdge bouw geplaatst; een ondiep bassin, afgesloten door planken en schroten, geheel voorzien van een laag wit zand, verder het diepe bassin waar de méerrgevoderden kunnen zwemmen, terwyi zy die de zwemkunst vol komen machtig zyn, het verdere gedeelte van het .Btlnkevull” kunnen benutten. Hoe wel de naam „Stlnkevull” geen Ideaal zwem- doet vermoeden, is het hier een zweminrichting, altyd voorzien van frisch, helder water. De inrichting is ge worden als niemand had kunnen verwach ten. Spreker brengt namens het bestuur iedereen dank voor de medewerking. Tot zyn leedwezen kon de burgemeester niet aanwe zig zijn, doch daarentegen deed het spr. genoegen de beide wethouders aanwezig te zien. Spr. hoopt dat de edele zwemkunst, nu een prima inrichting geopend wordt, in Monnikendam druk zal worden beoefend. Hierna verzocht de voorzitter wethouder Ubbels de officieele openingsplechtigheid te willen "verrichten. Wethouder Ubbels zegt, dat deze nog jonge inrichting hem sympathiek is. Deze bad- en zwemgelegenheid kan een groote aanwinst voor de gemeente genoemd worden, is voor een ieder zonder onderscheid toegankelijk. Er is naar gestreefd, het reglement dus danig samen te stellen, dat niemand in zyn overtuiging gekwetst kan worden. Spr. is daarvoor het bestuur zeer erkentelyk. Dat de inrichting tot stand is gekomen, getuigt van ondernemingsgeest en zander twyfel gaat de Inrichting een bloeiende toekomst tegemoet. De zaak is n'.ët bekrompen opgezet, de ge legenheid is schitterend, rustig gelegen. Zwemmen is nuttig, zwemmen is gezond en hygiënisch. Nadat hy ook nog den badmeester een woord van welkom had toegeroepen, nam wethouder Ubbels den met bloemen versier den sleutel en opende onder luid applaus der aanwezigen, terwyi in de inrichting lustige Vertraging Maandagavond had de „12 uur tram" van uit Amsterdam, niet minder dan drie kwartier vertraging, doordat een extra-tram van Edam te laat vertrokken was. De talryke passagiers voor Monnikendam en Broek waren allesbehalve te spreken, vooral aangezien de extra-tram uit Edam slechts een 15-tal passagiers in Amsterdam bracht. 18—22. Vette runderen handel over het algemeen lui, pryshoudend. Stieren eveneens lui, prij zen onveranderd. Vele kalveren ruim aan gevoerd, handel slecht en nauwelyks prys houdend. Nuchtere kalveren handel kalm. Fokkalveren met weinig omzet, in verband met het invoerverbod in Zeeland. Handel in varkens by zonder lui, prijzen der vorige week konden niet gehandhaafd blyven. In Zouters eveneens niet veel handel. Biggen handel lui. Melk- en kalikoeien brachten iets minder op dan verleden week, waar door handel traag. Jong vee handel slecht. Paarden kalm, prijshoudend. HOORN. 11 Juni. Veemarkt Vette varkens f 0.62—0.65. Handel goed. ROTTERDAM, 10 Juni. Vee. Aanvoer 710 vette runderen, 532 vette en graskalveren, 161 schapen of lammeren, 831 varkens, 179 paarden. 13 veulens 678 magere runderen, 683 nuchtere kalveren, 155 biggen. Pryzen: vette koeien le soort 1 08—l.go 3e soort 0.961.07, 3e srt. 83—95 ct., ossen le soort 0.94—1.12, 2e srt. 83—93 ct., 3e srt. 7582 ct., stieren le qual. 090—1.04, 2e qual. 2789 ct., 3e qual. 6676 ct., kalveren le srt. 1.49—1.59, 2e srt. 191—131. 3e srt. 1101.21, schapen le srt. 6271 ct., 2e srt. 5562 ct., 3e srt. 4854 ct., lammeren 8894 ct., zuiglammeren 2129, vetta varkens le srt. 61—63 ct., 2e srt. 59—61 ct., 3e srt. 5759 ct„ exportvarkens 6166 ct., melkkoeien 275415, kalfkoeien 225 400, stieren 240420, pinken 150—200, graskalveren 70—160, vaarzen 180260, werkpaarden J f 150275, hitten 96175, nuchtere kal veren 1118, fokkalveren 20—29, biggen moet komen. Het gaat tn *t belang van de kinderen dat wy een driemansschool krygen. Komt de school midden in den polder, dan zal het nooit een driemansschool kunnen worden. Neemt het getal der leerlingen af, dan zal 't wellicht tot 'n eenmansschool af zakken. De heer Hopman: Meent u dat u de men schen zal binden tot de school te Nek. Ze zullen allen niet komen. U draalt ons een rad voor de oogen, ook met de 1800 koeten. De heer Wijnberg stemt met dit laatste in, als de bus by den dyk om moest rtjden kost zulks persé meer. En dat zal toch moeten voor de kinderen van Duyvis. U Maakt het bezwaar dat de Nekkers naar Purmerend zullen gaan, maar nu zullen de anderen evenmin komen. De heer Al: Als de nieubouw komt, moet dan de school te Nek eerst niet veranderd worden? De Voorzitter: Ja. Deze scholen mogen persé niet zoo blyven. De heer Midelburg: U beroept zich op de onderwijsautorltelten, maar wy zien dat deze plannen de flnancleele krachten van onze ge meente te boven gaan. B. en W. nemen een heele verantwoording op zich, wy zullen by Ged. Staten protesteeren. Daar zal het laatste woord gesproken worden. De heer Hopman: Laat, nu de pers nog aanwezig is, ook de Wethouders eens hun mond open doen. Straks behoeven we niet meer na te praten. Weth. Klomp: Nu gaat men toch evenmin met de bus als straks. Waarom zal men straks geen stukje willen loopen? Dat zou dwingelandy zyn. De heer Hopman: Waarom zouden die van Nek niet evengoed naar de Kruisweg kunnen loopen? Weth. Klomp: Tegenwoordig kan niemand meer loopen. Vroeger liepen we allen. De Voorzlter tot den heer Hopman: heeft vroeger met de schoolcommissie gead viseerd om de school te Nek te verbouwen. De heer Hopman: Toen was het plan van den nieuwen weg nog niet bekend. De Voorzitter: Ja zeker, dat kon u wel weten. De heer Hopman: O, wist u dat al? U bent anders met de schoolcommissie niet zoo goed op de hoogte, anders zou u voor dengene die moest uittreden wel een anderen' benoemd hebben. Desgevraagd deelt de Voorzitter n?g mede, dat de ultkeering uit de gemeentefondsbelas ting f 7000 zal zyn en dat de flnancleele plannen daaromtrent in de volgende verga dering aan de orde komen. De heer Middelburg wijst er op, dat dan de inkomstenbelasting vervalt en dat dan veel moet worden opgebracht door de per- soneele belasting. Spr. vraagt tenslotte: durft u 't aan zooveel op den hals te halen? Nu wordt er gestemd en 't voorstel aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Wethouders Klomp en Haan en de heeren Al en Kramer. Tegen de heeren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 3