ove<7Zö//e/7 door PROVINCIAAL NIEUWS BRIEVEN UIT UITGEEST Rattenplaag Rattenverdelging VEILING-O VERZICHT landbouw en veeteelt Onze groenten FA ILLISSEMENTEN MONNIKENDAM *T ZAND TUITJENHORN WIERINGEN ANNA PAULOWNA ANDIJK WIERINGERWAARD SCHOORL GROOTEBROEK RaadsbeschouwinK PURMEREND OBDAM UITGEEST TEXEL ENKHU1ZEN MEDEMBLIK WINKEL WOGNUM ZWAAGDIJK OPPERDOES HOORN 4 KAMPEN dat het een niet ge- moet te 720 N. Koop er te ratten Sla- en Snijboonen men dus mochten de is op is dit een schadeoost. zal onze oud- nu kinderaftrek in totaal opge- Mond- en Klauwzeer Alhier is ook de 4 rondvraag aan gevreesde ziekte van Mond- en Klauwzeer onder het veer uitgebroken. schuwen. Oude ratten, die stamgenooten hebben zien i e t i i FABRIKAAT FA. v. d. MULE Co. dat gezet om de planten door den eersten groei heen te helpen. Later is stikstof mest, niet meer noodlg, de planten gebruiken dan de lucht stikstof met behulp van bacteriën. Wij heb ben o.a. te Frederiksoord hiervan schitteren de resultaten gezien Ook op proefvelden met opzttelijke stikstofbemesting bij vroege aard appelen. waarna slaboonen werden geteeld. De boonen profiteerden van de Chili, die filet door de aardappelen geheel was verbruik». 1 H nc te sli V T v< R d( V k K oi gt gt hi H. z. ,v C. J. Gertrudis. A. M d v De tent rit da all de te 1 vt> tot zul tig we I Pa da; I spr Dei .O gyr ero offi din en E het Jac Stei in P hee Wei 81 gee.< art» God Het lege mee Zich M van in tore: Vreemdelingenbezoek Ondanks het mooie zomerweer (loopt het nog niet druk met bet vreemdelingen bezoek. Zag men verleden jaar reeds dagelijks de bekende ..vreemdelingen booten" nader aangeduld met „de dure en de goedkoope.” alsmede eenlge extra trams, tot heden hebban nog slechts weinig extra booten D? welk were Va sloep van sar is mr terfli gade Na de St. ring i De missie inleidi gedaai welke Konln nu, stand. Na Schr eerst groot satie Mg van i het p Ofl vroin moe ti hun aan i Ofl gever mens moet; er m< omda dighe zooda werkg houdt Var •rbek Ook heid De social. Veiling kerkbollen Donderdagavond zal in café Alkemade de veiling geschieden van de bollen ten behoeve van de parochiekerk van O. L. V. Praesentatie. Onze plaatsgenoot, de heer Th. v. d Hoek, behaalde dezer dagen het politie-dlploma. Naar wij vernemen heeft hij reeds een aan stelling bekomen, en wel te Hoogwoud. Vooi ïeUenl de fee Op i hij zie De r zeide In koj zich a De i ligt ei hoegst een or Offe vin di geren Het r.cemd Wie rijker i i dijde hebben te weti WU ons iet ons all De vo Mekend woord Geslaagd Voor het diploma A. costu- 'l miere slaagden dezer dagen onze plaatsge- nooten de dames Com. Heyne. Oez. van der F.ng, Catharina Heljne en Anna Scheerman, de beide laatsten met lof. De eerste rit De pas opgerichte R. K. Rijwielclub zal op Zondag 15 Juni deelne men aan de vaandel wijding en propaganda- vergadering van den R. K. Bond van Rjjwlel- clubs in Noord-Holand welke gehouden wordt in het Retraitehuis te Bergen. De afrit zal plaats hebben 's namiddags te kwart over één (o.t.) van de brug by A. Lucassen. Ten bate van de vereeniglng „Zonnestraal” (vereeniglng tot het oprichten van arbelds- kolonles voor tuberculoselijders) zal op 21 Juni «s. alhier een collecte worden gehou den. van mout en neer te hebben. De gelegenheid om consenten voor wiermaalen te verkrijgen Is met ingang Aanrijdingen Door en auto afkomstig van Amersfoort werd alhier een fietsrijder afkomstig van Broekerhaven aangereden. De fiets 'werd vernield. Een meisje mej. B. van hier werd aange reden door een motorrijder, kleeren en rijwiel werden beschadigd. Geen persoonlijke onge lukken. Inbraak in het Station In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het stationsgebouw alhier. Toen de aas. chef J. Smit op eersten Pinksterdag aan het kantoor kwam voor zijn vroegen dienst, be merkte hij. dat een ruit uit de deur was verwijderd. Getracht was. de deur te ope nen. doch dit was niet gelukt. Met den ter- Voetbalnieuws Hercules II speelde een viiendschappeluken wedstrijd tegen V. V. W I R. K voetbalclub van Wervershoof. dat won met 41. ons plaatsje aangedaan, van een dageljjk- schen dienst Is dan ook nog geen sprake. Het auto-toerlsme daarentegen viert reeds hoogtij, van 's morgens tot ‘s avonds jakkeren de „karren" door het Koordeinde, met de maximum-snelheid slechts zelden rekening houdende. Tot voor eenlge weken voerden de Duitechers den boventoon, nu echter kan men met recht van een internationaal gedoe spre ken. Zoo zagen we Zaterdagmorgen behalve Franschen. Engelschen. Belgen en Amerika nen ook nog een gezelschap Argentijnen, die even een trip naar Europa hadden gemaakt. Verwonderd staan de vreemdelingen wan neer zij in de kleine plaatsen langs de Zui derzee zich niet alleen verstaanbaar kunnen maken, maar ook met een zeker gedeelte der bevolking in hun taal kunnen converseeren. Vischmarkt Aangevoerd door 46 vaar tuigen 10830 K.G. ansjovis Brand Dén len Pinksterdag brak des avonds ongeveer half 9 brand uit op de boe renplaats van den heer Breebaart aan den Barsingerweg. Aangewakkerd door een ta melijk feilen wind, breidde de brand zich in korten tijd in dier mate uit, dat, toen de brandspuit arriveerde, er voor deze weinig te doen viel en van redden geen sprake meer was. De oorzaak is onbekend. De heer F. H. Th Jasperse. beniemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, heeft die benoeming aangenomen. Blijkens bericht van de Rijksbelasting-ad- ministratie is ten bate van de gemeente Wie lingen f 650 aan gewetensgeld betaald. Binnenbrand In den nacht van Zater dag op Zondag 8 Juni ontstond brand in het onlangs geopende café-restaurant „Spannen burg". Men vermoedt dat de brand is ont staan door het onder stroom laten staan van een electrisch strijkijzer. In de keuken werd eenlge schade aange richt. Langendijk In de afgeloopen week Is behalve van gele kool nog van alle stapelgroenten eenlge hoe veelheid geveild. Peen Werd voor het laatst geveild Dinsdag. Roode en witte kool was Donderdag en uien Zaterdag nog aan de vei ling De opbrengst was weinig of niets, alleerê verdient het vermelding, omdat nog nooit tot zoo diep In het voorjaar is geveild Of er nu nog zijn, die voor na Pinksteren nog iets hebben bewaar 1, weten wij niet, maar het seizoen, dat wel zeer treurig is verloopen. mag toch wel als geëindigd worden be schouwd. Van meer belang Is thans de veiling voor de nieuwe producten. Daarbij Is het artikel vroege aardappelen het voornaamste. Het gemiddelde aanbod hiervan bedroeg aan de veiling te Broek op Langendijk de laatste dagen reeds 4 wagons en ook te Noord- Scharwoude is de markt geopend. Wij weten niet of de feestdagen hierop ook eenigen Invloed hebben gehad (doorgaans zijn er met Pinksteren nog geen nieuwe aardappelen) maar feit Is. dat de stemming de laatste da gen minder goed was en de prijs is dan ook geleidelijk teruggeloopen. De gewone sorter- ring bracht de laatste dagen van 9.50 tot 10.50 per 100 K G., de drielingen 6 tot 8 en de kleine maat gemiddeld 4 cent per kilo. Het komt er nu maar op aan of deze noteerlngen zich een poos kunnen handhaven, want an ders is het loonende er weer heel gauw af. Het aanbod van Tomaten aan de Broeker- veiling nam veel toe en bedroeg van 10 tot 12.000 K.G. per dag. Was er aanvankelijk voor dit product een betere stemming, de laatste dagen zakten de prijzen, die tot Be middeld 45 cent per K.G. waren opgeloopen weer In tot 33 8 35 cer\t voor A. B en C en tot 17 a 18 cent voor CC. Ook hiervoor geldt hetzelfde als voor de aardappelen: kan een verg-oot aanbod tegen deze priizen geplaatst worden, dan is het niet onbevredigend Ook in deze week was de aanvoer van an dere soorten nieuwe groenten nog onbetee- kenend. Boswortelen kwamen bijna niet ter veiling en konden de noteerlng van vorige week ongeveer handhaven en ook van bloem kool werden slechts geringe hoeveelheden ge veild. Evenals elders was er voor dit product weinig kooplust waaraan X wel wat te warme weer bijdroeg en slechts aan het zeer ge ringe aanbod Is te danken geweest, dat hier nog 7 i 10 cent per stuk werd gemaakt. stond gewaarschuwden chef werd een on derzoek ingesteld. De deur van de brand kast had weerstand geboden aan de in- braakpogingen en was gesloten gebleven. Met een beitel was een gat gemaakt in de geldlade bij het loket, doch de lade bevatte geen geld, zoodat de dader zonder bult is moeten vertrekken. Klaarblijkelijk was het alleen om geld te doen, daar de rijwielen in de goederenloods onaangeroerd waren. De politie heeft de zaak in onderzoek. Veiling Aan de veiling „De Tuinbouw" zal met Ingang van 10 Juni des morgens 4 uur knollenmarkt worden gehouden. Tevens zal met ingang van 10 Juni lede ren dag te half acht veiling van bloemkool worden gehouden. Opbrengst collecte De dezer dagen ge houden bloemendag ten bate van Herwon nen Levenskracht heeft bracht de som van 80. Aanbesteding Bij de gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een rliksveldwach- terswoning voor rekening van de gemeente alhier werden de navolgende biljetten Ingcle- verd D. Smit en R. Kuyt, Bovenkarspel f 4297; H. Beemsterboer, Onderdijk f 4309; R. Pronk. Zwaagdijk-Wognum f 4321; J. Jongewaard, Wognum f 4375; W. Nlerop en H. Geuzen,- broek Mldwoud-Medemblik f 4425; S. Rood. ZwaagdUk f 4500; J Muisman. Zwaag f 47.17 B. Gillng. Zuidermeer f 4890; W. van Wijn - gaarden, Enkhuizen f 5333. De gunning zal nader worden bekend ge maakt. 60 jaar getrouwd 17 Juni a.s zal het echtpaar K. -de Vries-v. Ree Gerritsland 20. den dag herdenken waarop het vóór 60 jaar in den echt werd verbonden. Hoewel de agenda der laatstgehouden Raadsvergadering weinig belangrijke punten bevatte, hebben de besprekingen In den Raad stof te over geleverd voor X schrijven van een Raadsbeschouw mg. Bjj X «lezen van het Raadsverslag, ge schreven door den correspondent van dit blad, zullen meerderen met ons t vreemd gevonden hebben, dat bij het openingswoord door den voorzitter met geen enkel woord is herinnerd aan het zilveren huwelijksfeest van het raadslid P. Twaalfhoven. Grif ge ven wjj toe. dat dit feest in geenerlel be trekking stond tot diensen raadslidmaat schap. Niettemin is X een goede gewoonte, welke ook elders wordt toegepast, om In de Raadsvergadering een dergeiyk gebeuren In het gezin van G. H. te De Haltes een en in het gezin van J. P. te Hollebalg zijn twee gevallen van diphtherltls gecon stateerd. het van 10 Juni opengesteld. Dit jaar mag op het Woudstrand niet worden gemaaid. en geschoten. Vergelijk nu eens het genot, gesmaakt vorige week op het concours van harmonie- fanfarecorpsen te Wervershoof. Nieuwe van 30'.—3311 cent per K.G. De vangst bedroeg van 70 tot 450 K.G. per vaartuig door 1 vaartuig pond Wieringermecrschol van 11 40 tot 13 25 per 100 pond. Ook deze groenten behooren tot de meest geteelde, zoowel In het groot voor den han del als tn de moestuinen van particulieren. Van beide soorten bestaan stam- en stok- boonen; de eerste blijven laag, de laatste worden langs stokken, vlechtwerk en touw geleld. De stamboon wordt op rijen gezaaid of uit geplant. Deze rijen neme men op een af stand van ongeveer 60 c. M., terwijl de plan ten op de rij een afstand moeten hebben van 20 c.M. Te dicht opeen geplant geeft in den regel geringer oogst en grooter kans ziekte, vooral bij een natten zomer. De boon verlangt een lossen bodem, die geen last van water heeft, dus ook een min of meer drogen grond. Stokboonen. Bij de laatste manier worden drie meestal vier stokken gebruikt, die 60 tot 80 c.M. van elkander komen te staan Op een hoogte van 2 Meter worden deze stokken stevig aan elkander verbonden. Bjj enkele rijen, die 80 tot 100 c.M. afstand moeten hebben, staan de stokken rechtop; de boveneinden worden stevig aan een dwarslat gebonden, terwijl aan de belde uiteinden der rijen schuine steunstokken worden geplaatst tegen het omwaaien. Bij de dubbele rijen staan de stokken schuin op n afstand van ten minste 40 cM meestal1 neemt men dezen afstand grooter, soms tot 1 M. Men dient in elk geval zorg te dragen dat zon en lucht gemakkelijk kunnen toetreden. Hoewel van meer belang bij de stamboonen is het ook van beteekenls. de stokboonen in rijen Noord-Zuid worden. I Bij stokboonen wordt dikwijls comblnatie- teelt toegepust; bij dubbele rijen tusschen de stokken ’wee rijen sla en één rij bloem kool (vroege), deze laatste in de paden. Te gen den tijd, dat de boonen zich goed ont wikkelen is de sla reeds verdwenen en niet lang daarna wordt de bloemkool gesneden. er aan. dat voor de bloemkoolteelt de ten minste 1 Meter afstand moeten Gemeenteraad. (Vervolg) Voorstel om ontheffing te verleenen aan K. Nlerop te Oost-Knoliendam van het bepaalde In art. 3 der verordening op drankvergunningen en verloven. Aldus goedgevonden. Voorstel tot vaststelling van het verme- nlgvuldigingscjjfer voor 19301931. Zooah in de voordracht van B. en W. wordt uiteengezet, kan in verband met den financieelen toestand aan de gemeente het vermenlgvuldigingscijfer worden verlaagd van 2.35 op 2.1. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. Voorstel inzake het verzoek van C. Vet alhier, om aansluiting van zijn perceel, Kanaaldijk 50, aan het electrisch net B. en W stellen Voor aan het verzoek te gemoet te komen door zijn perceel aan te sluiten met een aftakkabel op den hoofd kabel in den Kanaaldijk, waarvan de kasten zijn geraamd op rond f 200. Aldus luidde het prae-advies. Nader blijkt echier, dat het P. E N. zich ook voor deze aangelegenheid Interesseert en onderzocht zal worden of dit goedkooper is. Voorstel inzake het verzoek van bewoners van belt Jisperdukje om aansluiting van hun perceeleh op het electrisch kabelnet. B. en W. achten een uitgaaf van het elec- trlclteltsbedrijf van meer dan f 11.000.ten behoeve van 5 bewoners aan het Jisperdijkje niet verantwoord en stellen daarom voor af wijzend op het verzoek te beschikken. Aldus besloten. Voorstel tot stichting van een nieuw voe- dingspunt ten behoeve van het electricltelts- bedrijf en tot verkoop van den daarvoor be- noodigden grond aan het P. E. N. B. en W. stellen voor den ondergrond voor het te bouwen hoogspannlngshulsje aan het P. B. N. te verkoopen voor f 1. Het huisje komt te staan op den hoek JulianaplelnGed Nieuwesloot Aldus besloten. Voorstel tot aankoop van dijkgraaf en hoogheemraden van Waterland van een strook grond- langs den Punnersteenweg, ter grootte van 2480 M2., voor f 600. Aldus besloten. Voorstel tot huur van de aan het Rijk toe- behoorende kade van de schutsluizen tot de trambrug, tegen een huurprijs van t 50. per jaar. Aldus besloten. I Qan volgt de rondvraag, waarna na be antwoording der verschillende sprekers, de sluiting volgt. Raadsvergadering De raad dezer ge meente komt a.s. Vrijdag des avonds te 8 uur, wettelijken tijd, ter openbare vergade ring bijeen. Gunning Het maken van metselwerk voor een te bouwen berg- en werkplaats voor rekening -van de firma Jb. Palmboom alhier, is opgedragen aan den laagsten in schrijver, K. Jonker, voor 1062. Het tim merwerk van de berg- en werkplaats is on derhands opgedragen aan den timmerman N. Scheerman, alhier. hjj vóór 25 jaar de zielzorg 'i nam. Politienieuws Aangehouden werden H. S. en P B. beiden woonwagenbewoners gesignaleerd in het Algemeen Politieoiad Nadat de verschuldigde boete was voldaan, volgde vrijstelling. Aangifte werd gedaan door een bewoner van de Venuslaan. dat een auto'net trottoir was afgereden en het raamkozijn had be schadigd, proces-verbaal werd opgemaakt te gen D. J. B. wegens het aanhitsen van een hond tegen een mensch. tegen C. Z. en M. v. S. wegens het loopen over verboden grond, tegen J. W. L. wegens het gebruiken als urinoir, andere dan daarvoor bestemde plaats, tegen P. N. wegens fietsen oier de verboden zijde van het Venedie, tegen G B van Wervershoof wegens fietsrüden zonder bel en belastingmerk. Pinksterdrukte 't Vreemdelingenbezoek is hier met de Pinksterdagen grooter ge weest dan ooit te voren. Vanaf Zaterdagmid dag tot en met Maandagavond hebben de boden van T. E. S. O. niet minder dan 2662 passagiers vervoerd, benevens 773 rijwielen. 45 auto's en 27 motorfietsen. Gedurende verschillende diensten moesten de belde booten van T. E S. O. in gebruik worden gesteld, terwijl Maandagavond de fietsen op metorbotters geladen moesten worden, daar anders voor de passagiers geen plaats genoeg overbleef. Pinksterdrukte Den tweeden Pinkster dag was aan 't station alhier, de toeloop der reizigers zoo groot, dat door de stationsbe- ambte voor de regeling van het verkeer de hulp der politie moest worden ingeroepen. Auto-ongeluk Zondagmiddag geraakte een luxe-auto waarin de heer Metselaar uit Wieringen met nog een 2-tal personen za ten, nabij Medembiik in de Dijkgracht. Door het stukslaan van een ruit wLslen de per sonen uit hun benarde positie te komen. Alle drie waren gewond en moesten zich on der doktersbehandeling stellen. De beschadigde auto is Maandag uit de gracht gehaaid en naar hier vervoerd. Baldadigheid In den nacht van Zondag op Maandag hebben kermisklanten aan den OosterdUk een viertal klampen hooi in brand gestoken. Voor den eigenaar, den heer L. Schouten, Naar aanleiding van de gewijzigde oproe ping van sollicitanten voor onderwijzer aan de school te Hlppolytushoef. wanrbj) niet meer het bezit van hoofdakte verplicht was gesteld sollicitanten met hoofdakte hadden zich niet aangemeld) zijn 6 sollicitaties irge- komen. Tot secretaris-penningmeester van de bouwvereeniging „Winkel" is benoemd de heer P. Bart, alhier. Officieele opening voet bal terrein Den 2den Pinksterdag nadden op het terrein der voetbalvereenlging Sparta, alhier, de offi cieele openingswedstrijden plaats. Begunstigd door prachtig weer, mocht de de vereeniglng zich verheugen in een talrijk bezoek, waaronder vele notabelen uit de gemeente. Namens het bestuur van Sparta sprak de heer C. Koeler een woord van welkom tot de aanwezigen, waarbij spr. zich in X bij zonder richtte tot wethouder Winkel, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde en sprak den wensch uit. steeds op den mo rrelen en zoonoodig op den financieelen steun van de gemeente te mogen rekenen. Spr. heet vervolgens welkom de zusterver- eeniglng Victoria van Obdam en hoopt dat de te houden wedstrijden op vriendschappe lijke wijze zullen worden gespeeld Vervolgens verkreeg wethouder Winkel het woord, die hoopt dat op dit zoo gunstig gelegen terrein steeds in de beste vers’and- houding met zusterafdeellngen zal worden gespeeld. Daarna verricht spr. den aftrap, waarna zich onmiddclluk een levendig spel ontwik kelt. Victoria was goed in actie, doch Sparta speelde overwegend storker. liet zeer mooi samenspel zien en wist voor de rust het eerste doelpunt te scoren, wat een geweldig applaus ten gevolge had. Na de rust was het spel wederom van zeer goed gehalte. De Spartanen wisten een goede kans te benutten en het tweede doel punt te plaatsen. Het einde werd yefloten met een 20 over winning voor Sparta. Terstond hierna kwamen de tweede elftal len van beide vereenigingen in het veld. Al zeer spoedig werd door Victoria de eerste goal gemaakt, waarbjj Sparta het niet kon laten zitten en den stand aldra op 11 bracht. Victoria wist na de rust het tweede doelpunt te bëmachtigen. waarmede het de overwinning behaalde en de uitgeloofde me daille had verdiend De leiding van de beide wedstrijden be rustte in handen van den heer A. Freeze uit Hoorn, die zich op verdienstelijke wijze van zijn taak kweet. en Niedorp en dat, wat op 2tondag 15 Juni te Hoon te wachten staat vanwege den Bond van N.-Holl. Zangvereenigingen. Dan komt het kermisgenot in geen vergelijking. Wijs doet hij. die in de kermisdagen zijn dorpje den rug toekeert om een of ander schoon oord in ons vaderland te bezoeken Die keert terug met rijker herinnering aan gesmaakt genot dan hjj, die zich met volle teugen van het kermisgenot <?p) heeft ge laafd. Intusschen, de kermis is goed geslaagd. Men rijen hebben. Sla- en snijboonen laten zich zeer goed vervroegen onder plat glas en in warenhui zen of kassen waardoor geoogst kim worden, als de zaaitijd voor de vollegronds-cultuur nauwelijks is aangebroken. Ook in den herfst kan vrijgekomen glas gebruikt worden voor nateelt van ooonen. De vroege zoowel als de zeer late boonen brengen tn den regel een hoogen prijs op. De zaaitijd voor den vollen grond is ge woonlijk in de tweede helft van Mei. De boon verlangt voor ontkiemen nog al warmte zoodat nie* te vroeg gezaaid moet worden. Ook kan men de boonen onder glas laten voorkiemen en laten bij gunstig weer uit planten. Afharden is gewenscht. Bjj snijboo nen plaatst men bij lederen stok 3 planten, by stokslaboonen 5 planten. Aangieten di rect na de planting Is vaak zeer noodlg. Er zijn tal van variëteiten te veel om op te noemen. Toch vestigen wjj in het bijzonder de aandacht op de boonen zonder draad, die in den handel gewoonlijk een hooger prijs kunnen bedingen vooral de enkele boonen zonder draad. Bjj snijboonen heeft men ook boonen zonder draad, indien men cat niet al te serieus opvat. Wat de bemesting aangaat merken wjj op, dat boonen in de eerste plaats behoefte heb ben aan Patentkall en SInkkenmeel of Super, van beide 12 K.G. per Are. Doch ook Chili heeft een zeer nuttige werking waarvan men in de rijen bij het uitzaaien of uitplanten 4 tot K.O. per Are geeft. Deze stof dient Meermalen hebben de tuinbouwers aan den Langenduk. zich In hun organisatie bezig gehouden met de schade, welke de ratten aan de akkers en de daarop groeiende ge wassen veroorzaken. De middelen, om deze schadelijke dieren te vernietigen. zijn herhaaMeljjk gepro beerd. doch helaas zjjn deze niet afdoende gebleken in den strijd, welken de tuinders tegen dit ongedierte hebben aangebonden. De tuinbouwvereeniging ..De Toekomst", te Zuid-Scharwoude, zal het nu eens probee- ren met knippen (Zie ons verslag van de laatste vergadering). Biehaar zegt: Om te maken, dat de val len goeden dienst kunnen bewijzen, moet men dikke handschoenen aantrekken om ae te stellen. Hetzelfde zal ook voor knippen wel gal- den De lucht, die de aanraking met de hand achterlaat, is genoeg om de ratten te waar- re<ds andere vangen. zijn bijna niet in een val te lokken. Als de die ren bemerken, dat zf] zeer hevig vervolgd worden, verhuizen zij niet zelden, doch kee- ren terug, zoodra de vervolging ophoudt. En als zij zich ergeens opnieuw vertoonen, vermenigvuldigen zjjn zich in korten tijd zóó sterk, dat de last, dten men van hen onder vindt, weer even hevig is als vroeger. De meest gebruikelijke middelen tot ver delging van de ratten zijn verschillende ver-’iften die men neerlegt op de plaatsen, waar deze dieren zich bij voorkeur op houden Beter is het een mengsel oneebluschte kalk voor de ratten zetten. Als ze hier van gegeten zullen ze zeer dorstig worden. Door het wa ter, dal zjj drinken wordt de kalk gebluscht, dat den dood van het dier tengevolge heeft. Tal van middelen tegen deze knaag dieren v orden besproken. doch aan alles zjjn moeilijkheden en bezwaren ver bonden Aan den Langendijk heeft men de verdel ging beproefd door het gebruiken van serum, waarin brood gedrenkt wordt. Doch over het geheel bedient men zich niet van dit middel. Paste men het over het algemeen en serieus toe, dan zou men de resultaten ook beter kunnen beoordeelen. Of het nu aan te wenden middel. nJ. knip pen. meer succes zal opleveren, weten we niet. Het is reeds meer toegepast, doch een algemeen gebruik werd er niet van ge maakt. Voor 15 jaar terug werd er te Zuid- Scharwoude premie gesteld op het inleveren van vier gedoode ratten en honderden van deze lijkjes werd ingeleverd. Doch dit kost tamelijk veel geld en zal wegens den slechten algemeenen toe- wel moeilijk uitvoerbaar zyn. Het wil ons voorkomen, dat. gezien de groote schade, welke door den waterrat wordt aangericht, het noodlg zal zijn, kosten noch moeite te sparen, om van de ratten af te komen. Hoe groot die schade zal zjjn. merkten we toen een bloembollenkweeker ons liet zien hoeveel bollen er door de ratten van zijn akker waren weggesleept. De waarde van die vernielde en wegge sleepte bloembollen was niet minder dan f 400. Ook van verschillende tuinbouwproducten is de schade soms groot. In deze tuinbouwstreek verslappe niet in zijn actie om den rat uit te roeien i en onwillekeurig rijst de vraag, of er. mochten de vereenigingen van tuin bouwers, die een zeer moeilijken tijd door maken. niet over de noodige middelen be schikken, om het uitroellngs-systeem te be kostigen. voor de gemeenschap in (frzen geen taak is weggelegd. We zouden willen adviseeren, voort te gaan met het in toe passing brengen van de verschillende verdel- gingsmlddelen. desgewenscht na het inwin nen van deskundig advies, om dan. als een vrij afdoend middel is gevonden, zoo noo- dik een beroep op de gemeenschap te doen, want de gemeenschap is belanghebbende bij de Langendijker cultuur. Deze kwestie kan niet te serieus worden opgevat en behoort te worden behandeld met den ernst dien zij van deze streek verdient. Zilveren jubileum 1 September zal de Zee reer’ heer H. Moes den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar de zielzorg voor deze parochie op zich H. Wijding 14 Juni plaatsgenoot, de eerw. heer C. Molenaar te Rome, de wijding van ’t diaconaat ont vangen. Burgerlijke Stand Geboren: Willem, zoon van KI. Vjjn en A. Grootewol; Arien. zoon van W. Vlam en M. Roosendaal; Cor nells. zoon van 8. Gaiter en M. Vjjn; Neeltje, dochter van KI. Zwier en N. Vjjn. Getrouwd: J. Letten en M. Burger; H. Smit en M. Wydenes; J. Zwaan en A. Bak ker; P. Visser en A. Rustenburg; P. Visser en M. Wydenes. Overleden: Neeltje de Leeuw, echtge- noote van Pieter Pauw; Maart je Bos, wed. van Gerrit Burger. Vergadering van den Raad De voorzit ter deelt, na opening der vergadering, mede, dat de heer J. Burger aan de gemeente wil verkoopen den grond, waarop het huisje „Tempel 119" is gebouwd, voor de som van t 300. onder verplichting, dat het huisje voor 1 Jan. 1931 zal worden gesloopt. De raad gaat hiermede accoord en be sloten wordt deze verkeersverbetering uit te voeren. Het financieel verslag der Gezondheids commissie te Hoorn over 1929 wordt goed gekeurd. B. en W. stellen voor een verzoek om het Zwarte Pad te bestraten. aan te houden tot de volgende begroeting Uit deze be- grootlng kan het benoodigd bedrag niet gehaald worden. De raad besluit tot aanhouding, voorzitter deelt mede, dat tot assis- aan de O. L. school is benoemd de heer J. Notten van Maastricht. B. en W. stellen voor het vermeriïgvul- digingscyfer voor de Inkomstenbelasting te verhoogen van 1.7 tot 1.9. Het jaar is slecht geweest. Velen hadden een laag Inkomen en werden niet aange slagen. anderen vielen door er buiten. Na eenige bespreking bepaalde men het vermenigvuldigingscufer op 1.9. Aan de orde is een verzoek om het aan tal vergunningen in te krimpen. B. en W. stellen voor er niet meer dan drie toe te laten. Aldus wordt besloten B. en W. stellen voor niet de gevraagde bydrage van f 600 over 40 jaar te verlee nen. Opperdoes, zegt de voorzitter, ligt mooi De kermis De kermisdagen, de hoogtyd van het jaar, «yn weder achter den rug en zyn goed geslaagd, als men by zulk een pret althans van het woord „slagen” ge bruik mag maken Van het schoone zomerweer genoten dan ook het meest de kinderen en him moeders, die hen naar het kermisterrein begeleidden, want de kleinen hebben ook al vroeg den smaak in de kermis beet. Neen, dan biedt een goed georganiseerd kinderfeest onder den blooten hemel in het Uefelyk zonlicht een meer hartverheffend schouwspel. Daarin ligt heel wat meer goeds voor lichaam en geest opgesloten. Gasten, zooals vroeger by drommen, ziet men maar weinig meer. De kermis heeft een taal leven heeft diepe wortelen in ons volksleven Burgeri. stand Geboren: Meintje d. v N. de Boer en G R. Molenaar; Cornells, J. Huisman en E. A. Bonkhofer C. E. Walgreen en A C. Mujtjens. Frans Herman, z. en J. M Kwaad. Overleden: Jacob Geerllng. 72 jaar, we duwnaar van Geertje Thijm te Bovcnkarspel Stijntje Kleyboer. 75 jaar. weduwe van D. Selie, Achterom 18. Pieter Over .85 jaar. we duwnaar van Tryntje Koster, Kleine Noord 16. Ondertrouwd: F. L. Stroethoff Amsterdam en J. C. Buys. J Broertjes en G. W. Strik. B Loos en A. Tol. A. Groen J. R. Klaus Medembiik. Getrouwd: J. Walbrink en D. Kind. H N. Smits en L. Mijnhout. G. Beemsterboer en C. W. Hofman. 7 Juni opgegeven d. v. d. Graaf en Co. N.V. Uitgesproken: 5 Juni J. J. de Jager, kruidenier, Voorburg Zevenbergenstraat 49. R.C. Mr. A. N. Kuhn. Cur. Mr. P. A. D. Kuykman, Den Haag, Laan van Meerdervoort 17 5 Juni J Pars. Graanhandelaar. Zoeter- meer. Vlamingstraat B 18. R. c. Mr. O. Scholten. Cur. Jlir. Mr F. N. van Nispen tot Sevenaer, Delft. 5 Juni Th. R. Sheriff, Den Haag. Tromp straat 93. R.c. Mr F J. A Hyink. Cur. Mr. R J. Bergmans. Den Haag. Raamstraat 51a. 5 Juni H. M Onderstal, Wapeningen, Burgchstraat 3.* R. c. Mr. J H. Smits. Cur. Mr. J. de Graaff. Wageningen. 5 Juni. J. C. Bovens, Nymegen, Faalsche- weg 30 R.c. Mr. J. H. Smits. Cur. Mr. P. L J. M. van der Velden, Nijmegen. 5 Juni A. Verbeek, Arnhem, Vossenstraat 32. R.c Mr. J. H. Smite, Cur. Mr. P. A. van Driest, Arnhem. 6 Juni W. Jansen. Eindhoven. Hagenkamp- weg 124. R. c. Mr. Dr. Heyman. Cur. Mr. Dr. L. Janssens. Eindhoven. 6 Juni L van Drunen Pz.. wegenlegger, Rosmalen. R. c. Mr. Sassen. Cur. Mr. W. v. d. Eerden. ’s-Hertogenbosch. 6 Juni. L. Moenen, Waalwyk, Stationsstr. 67, R.c. Mr. Sassen. Cur. Mr. H. P. Loeft. 's-Hertogenbosch. 6 Juni. J. Builtjes, Gennep. R. c. Mr. C. W. Vollgraf Cur. Mr. Jos van Besouw, 's Her- togenbosch. 6 Juni L Sanders, letterzetter Eindhoven (Gestel Kasteelweg 90). Rc. Mr. C. W. VoU- gralf. Cur. Mr. G. Jurgens. Eindhoven. 6 Juni G van Olst koopman. Nlebert Gem. Marum. R. c. Mr. H J. Engelkens. Cur. Mr. W. H. Dommering, Groningen. 6 Juni T. Burema, caféhouder en commls- sionnalr. Zeerijp Gem. ’t Zandt. R.C. Mr. H. J. E. Engelkens Cur. Mr. W. H. Dommering, Groningen. 6 Juni G. S. D. Helder, echtgenoote van J. van Zandbergen. Groningen, Stationsstr. la. Rc. Mr H J. E. Engelkens. Cur. Mr. L K de Waard Groningen. In de week van 27 Juni 1930 werden ia Nederland uitgesproken 70 laillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan ar»'"<: 6 Juni J. P. Verhagen. Oeffelt. 6 Juni K. Horsten. Oeffelt. 6 Juni L.' Gerritee, Eindhoven. 6 Juni A. C. Kruysen, GestuL j een dergelyk niet stilzwygend voorby te gaan Vooral in dit geval, waar de heer P. ♦^Twaalfhoven als voorzitter van verschillende gemeenjelijke commissies veel belangeloo- zen arbeid voor het algemeen welzyn heeft verricht, voelen wy deze nalatigheid als een verzuim aan. -t Spreekt, dat wy allerminst zullen beweren, dat dit verzuim een opzet telijk verzuim is geweest. X Zou anders een prachtgelegenheid ge weest zyn tegelijk met een woord van geluk- wensch. een woord van warmen dank te hebben kunnen richten tot iemand, die veel tyd en moeite voor een algemeen sociaal doel heeft overgehad Zulk werk toch, wy den ken hier speciaal aan de werkloozen-com missie, schenkt in den regel weinig waar- deering, maar wordt met des te meer on dank beloond. We vernamen dan ook. dat de heeren W Bak en J. v. d. Eng Wzn als leden dier com- I missie bedankt hadden. Een dergelijke func tie, waarvoor men toch ook geschikte krach ten noodlg heeft, wordt nu ntet bepaald ge ambieerd Wat door den voorzitter en secretaris aan den Raad werd verteld, van de nieuwe flnan- cieele verhouding tusschen Ryk en Gemeen te, was ten eenenmale voor een ieder on begrijpelijk. Dat de nieuwe regeling door hen onvoldoende werd toegelicht, vindt zeker wel zyn grond in het feit, dat zy er zelve ook geen juist inzicht in hebben. Als docenten zouden ze gewis geen furore maken. Het vermenigvuldigingscufer voor de ge meentelijke Inkomstenbelasting 1930 werd, in weerwil van X advies van B en W om dit op 1.75 vast te stellen, na breedvoerige dis cussie. waarbij door X Raadslid Kingma de financieele positie van X Gemeentelijk Elec trisch Bedrijf werd bekeken, op 1.70 bepaald. Terecht merkte het Raadslid Zonneveld op. dat de Raad jaariyks bij het vaststellen van dit cyfer werd bang gemaakt met een ver- moedelyken tegenvaller in de gemeentel, be lastingheffing En ieder* jaar weer biykt die vrees onge grond te zyn geweest De financieele toe stand van ons .bloeiend Gemeenteiyk Electr. Bedrijf. Vaarvan de heer Kingma een over zicht gaf. kon volgens deze en de overige vroede vaderen wel een aderlating in zyn re serve ondergaan. X Is nu maar te hopen, dat Gedeputeerde Staten van dezelfde mee- ning blijken te zyn. In alle geval was de uit eenzetting van het raadslid Kingma heel wat duideiyker. en getuigde tevens van veel meer inzicht, dan de uiteenzetting, hierboven aangehaald, betreffende de financieele ver houding tusschen Ryk en Gemeente. By de rondvraag toonde het Raadslid Zonneveld aan, hoe, niet alleen by Katholie ken, maar ook by vele niet-Katholieken. de mededeeling was ontvangen, dat door X Be stuur van het zwembad „Het Witte Kruis" gelegenheid werd gegeven tot „gemengde baden”. Het Raadslid Krom, levens Wet houder (S DAPJ ziet in die gemengde ba den geen gevaar. In de Noorsche landen vindt men gemengde baden waarby zelfs X badpak als overbodige luxe wordt geacht. En toch, zegt deze heer, de statistieken wij zen daar te lande op, dat er niet meer over tredingen van de zedelijkheid zyn dan in ons (conservatieve) landje. Niemand vroeg naar inzage van die statistieken en de heer Krom ging dienaangaande vry uit. Al er kennen wy gaarne den heer Krom als sta tisticus, wjj hadden gaarne kennis genomen van die gegevens, wanneer wy raadslid wa ren, geweest. Wy zyn nu eenmaal niet zoo goedfeeloovig Maar alle gekheid daargelaten; X is nu eenmaal een algemeen erkende waarheid, dat de overheid geroepen is om alle uitspat tingen, ook op zedeluk terrein, te voorko men. En in zooverre zal de heer Krom het toch wel met ons eens zyn, dat de mogeiyk- held van overtredingen der zedelykheidswet- ten by gemengde baden vooral, niet ondenk beeldig is. Zwemmen en baden is gezond en kan heilzaam zyn voor X lichaam, maar of het bepaald noodlg is. dat menschen van beiderlei geslacht tegeiykertijd en in het zelfde zwembad die zwemsport beoefenen en baden, willen wij zoo maar niet voetstoots aannemen; dat gelooven we zelfs niet en de heer Krom zal dat ook niet beweren. „Ge mengde baden" kunnen dus gevoegelyk ge mist worden. Dat Mevr. VoorenVlottes de opmerking van den heer Zonneveld „klein zielig” vond, hadden we niet kunnen den ken. De uitdrukking ..kleinzielig” ten op zichte van de bemerkingen tegen gemengde baden was zeker niet in het persoonluk voor deel van de spreekster en vonden we „on- mevrouweluk". „Het Twaalfde” had wel ge luk. Dit raadslid maakt nog den besten in druk, wanneer het zwijgt. Tot slot kwam de afgezaagde kwestie van de nachtwacht (politieagent, noemt de voorzitter hem) weer ter sprake. Waarom de voorzitter daar iedere raadszitting mee ge plaagd moet worden, want we kunnen het moeiiyk anders kwalificeeren, snappen we niet. Vergissen we ons niet, dan is de Raad voor een groot deel, misschien wel X groot ste deel, overtuigd van de overbodigheid van dezen gemeen te-beambte Welnu, waarom dan niet het Juiste middel op den juisten tyd aangewend, n.l. afstemming van den uitgavenpost voor dit doel op de gemeente- begrooting gebracht? Men stelt dan den voorzitter, die dezen beambte als onmisbaar op zijn post wil handhaven voor een vol dongen feit en slaat aldus spijkers met kop pen. Hu kan zich dan ook al of niet by die beslissing neerleggen en ook de Raad kan de maatregelen nemen, welke hy in deze kwestie noodlg oordeelt. Doch zoover komt het heusch wal niet. Wy hebben de raadsleden wel meer zien sputte ren, zooals indertijd by de aanstelling van een overtolhgen secretane-ambtenaar Onze Raad is wel eens onwillig, dwz. niet in overeenstemming met den wensch van den voorzitter. Maar deze wist tot nög toe steeds z’n zin door te zetten en de Raad legde er zich dan maar zoetjes by neer. En zoo zal X ook nu wel weer gaan by de nachtwacht- kwestie. Alles storm in een glas water. Dat is ten minste ongevaariyk. De beleefde groeten van HANS VAN REEWIJK Uitgeest, 7 Juni 1930. aan den trein en is van het nieuwe kanaal in de Wieringermeer even- ver verwyderd, als van het eventueel nieuw komende ka naal. B. en W. ontkennen streekbelang is. De heer Pauw is het daarmede eens. De heer Blokker meent, dat het een meentebe’ang moet zijn, wil men steun verleenen. De voorzitter zegt, dat een kleine bijdrage nog zou gaan, maar zulk een bedrag gaat de.draagkracht te boven. Men besluit afwyzend op het verzoek beschikken. De hejr Pauw vraagt by de naar de mogelijkheid van aansluiting de gasfabriek te Medembiik. De voorzitter wil daarover in geheime zitting mededeelingen over doen, waarna de sluiting der openbare vergadering volgt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6