Binnenlandsch Q^Cieuws VOOR DE HUISKAMER DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASS EN EN TRIJNTJE 23e LIMBURGSCHE KATHOLIEKENDAG Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen PEEKêOOPPENBURG VOOB JONGENS EN KINDEREN ZOMERKLEEDING GEMENGD NIEUWS Een droevige statistiek Dief gevat Kind uit een raam gevallen De Koningin op reis Het omgeslagen zeiljacht Vergiftigd door snoepgoed De regenmaker blijft pech hebben De Kater Mr. H. P. Marchant „Pro Pace” De verdeellng van den zendtijd De kinderverlamming KERKNIEUWS Brand te Soes ter berg De eerste Kerkconsecratie Felle brand te Helmond Hoogeerw. Pater A. J. Jurrius O.P. LUCHTVAART Algemeen onderwerp: Katholiek Offerleven Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer De elfde Twentsche Katholiekendag te Almelo Hoogeerw. Pater Stephanus Peeters t Doodelijk ongeval op onbewaakte» overweg Hoogterecord r ging. de Staatsmijn Maurits. Aan de gevolgen overleden Met de „Batavier V” naar Noorwegen. Geen persoonlijke ongevallen. ge- te d De heer Veraart geeft den moed niet op. i i Dertig jaren Kamerlid geleden. I Een schrijven van Mgr. Aengenent l Het algemeen program Te Gooda tot «taan gekomen Kerk en socialisme ia- Lompenpakhais geheet nitgebrand Congres te Baarn 1 B I l e a i. i eens maar zij hield er, kon Moor, door it Berds 28 dooden te Eindhoven Dit jaar zijn in Eindhoven reeds 28 per sonen een z.g. onnatuurlijken dood gestor ven, dus door ongeluk of misdaad. openen. Het noodlottige gevolg was, dat het kind er uitviel en achter op de plaats van het huls terecht kwam. In deemiswekkenden toestand is het kindje naar binnen gebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. Gisterml in een Ka afdeéling aanvankt spoedig 1 en n lg le rs l l 1 spreker Kamer, !t 1- 1 St huis zouden nemen. Hij koesterde echter de stille hoop, dat zij nog i zou veranderen, 't K’ W ALLBSOOBTBN in aixe rauzsN FLANEL DRILL - UISTFP BLAzeas-SLOusjes BH COCTVANTALONS kater en ’t riempje te vra; 'm zoo gauw ten. Hakkelt kater met een riempje om den hals in den Kampen weer van is eveneens binnengeeloopt. niemand aan boord van ongeval plaats had. met den korten duur van de reis zal er verder weinig aan het schip worden ver anderd. Het spreekt vanzelf, dat de „V" voor deze gelegenheid nieuw in de verf zal worden gezet. Reeds verscheidene malen heeft het vlag- geechlp van de Batavier-Lyn leden van het koninklijk huis aan boord gehad. Behalve de reeds vermelde reis van de koningin heeft de koningin-moeder kon nadat prins Hen drik dezelfde reis had ondernomen tn Maart van het vorige jaar een reis naar Londen gemaakt teneinde daor de tentoonstelling van oude Hollandsche kunst te bezoeken Van deze reis bewaart een foto in het trap penhuis van hét schip de herinnering. >p den Lucie Vrjj onverwacht, na nog voorzien te zijn van de HH. Sacramenten der Stervenden is Maandagavond in het klooster te Haastrecht, waar hij dezer dagen is aangekomen, overle den de Hoogeerw. Pater Stephanus <in de we reld F. Peeters), Provinciaal der Paters Pas- rionlsten. Pater Peeters werd 25 Juli 1874 te Beesel CL.) geboren. Hij werd 13 Maart 1891 gepro fest en 18 December 1897 priester gewijd. Zijn studies maakte hij in België, waar Z.Eerw. verscheidene jaren als volksmissionaris werk zaam was. Op 8 April 1924 werd Z Hoogeerw. belast met de oprichting van de Nederland- sche provincie der Paters Passlonisten. Baarn ontvangt deze week het jaarlljksch congres der Algemeene Nederlandsche Ver- eenlging van Vreemdelingenverkeer. Gisteravond te acht uur zijn de congressis ten officieel ten raadhuize door het gemeente bestuur ontvangen. Bjj deze offlcleele ont vangst waren behalve B. en W. en vele raads leden, ook de hoofdambtenaren der gemeente tegenwoordig. Bij het binnenkomen ontving elke congressist een mapje met verschillende foto's uit Barn. De burgemeester, jhr. dr. C. C. J. van Ree nen. heette allen hartelijk welkom in de ge meente. Deze rede beantwoordde de voorzitter baron C. R- T. van Kraayenhoff. Ten slotte voerde nog het woord de heer Van Deventer. Daarna werd de eerewjjn rondgediend. Nadat vervolgens een foto was genomen van gemeentebestuur en genoodigden voor het gemeentehuis, werd, voorafgegaan door de Soester harmonie, gewandeld naar den tuin van hotel Groeneveld, waar den congressisten een tuinfeest werd aangeboden. Daar voerden het woord de heer N. Broekhuysen. die als voorzitter van Baarn's Bloei de congressisten welkom heette te Baarn en den wensch uit sprak dat zij aangename dagen In deze ge meente zouden mogen doorbrengen. De uitbreiding van de kinderverlamming te Gouda schijnt tot staan te ajjn gekomen. Zaterdagmorgen is nog één geval geconsta teerd. doch daarna «Ijn, volgens mededee- lingen van de directie van het Van Iterson ziekenhuis, waar de patiëntjes verpleegd worden, tot Maandagavond half negen geen nieuwe gevallen voorgekomen. Ook sterfgevallen hebben zich niet meer voorgedaan. De patiëntjes, die in bet zie kenhuis zijn opgenomen, maken het goed. In medische kringen verwacht men wel, dat de uitbreiding voor goed tot staan is gekomen, maar er ts natuurlijk geen zeker heid, dst de ziekte voor goed geweken is. Voorzichtigheidshalve had de burgemeester pevolen, dat de Zondagsscholen gedurende de Pinksterdagen gesloten moesten blijven. Te Oudewetering doet zich in twee ge zinnen een geval van kinderverlamming voor. De Amerikaansche marinevlleger Soucek heeft op 4 Juni een hoogte bereikt van 13.156 391. Toen alles stil bleef in de gangen, Jokko door de tralies klom, htf zei: „ik ga eens op verkenning, 'k onderzoek het gebouw rond-om. Blijf jij. Lange, op me wachten, trek toch niet zoo n benauwd gezicht, ik ga je niet voor goed ver in zijn Zondagmiddagpraatje voor de microfoon deelde pastoor Perquin mee, dat Vrijdag 4 Juli het eerste algemeene program door den K. R. O, zal worden uitgezonden. Wij. katholieken, zei de pastoor, kunnen geen bezwaar hebben tegen een algemeen of nationaal program We zullen zorg dragen, dat de katholieke inslag zooals de katholieke bij het radlo-debat in de Tweede mr. Teulings. het uitdrukte) niet verwaarloosd wordt. Overigens is nationaal niet neutraal, maar specifiek Nederlandsch In het nationaal program kan een deel van eigen cultuur en levensbeschouwing wor den weergegeven, zonder anderer inzicht let sel toe te brengen. Verder zet de pastoor, dat het algemeen program zooveel mogelijk met eigen orkesten zou worden uitgevoerd, en deed hij. in ver band met de vermeerdering van den zendtijd, een beroep op ruimer bijdragen. Uit alle oorden van Limburg waren Maan dag de Katholieke organisatie-mannen en vrouwen met hun geestelijkheid te Weert gekomen om den geest te verfrisschen en in In zich te verinnigen het mooie Roomsche leven, besloten in de offerdaad en den offer zin. ..Pro Face", orgaan van den R K. Vredes- bond in Nederland zal in zijn eerstvolgend nummer onderstaand schrijven van Mgr. Aengenent publlceeren: Een sneltrein op het traject Den Bosch— Nijmegen heeft bjj den onbewaakten over weg onder Rosmalen eegi man gegrepen. He< deerlijk verminkte lijk van den man. een oude zwerver, die in het woonwagenkamp te Berlicum verbleef, werd ter beschikking van den burgemeester gesteld. schonk zjjn bisschoppelljken zegen aan de Vergadering, waarna deze onder het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen", ulteen- Dezer dagen zün te Kerkrede vier jeug dige kinderen door het gebruik „van snoep goed ernstig ongesteld geworden. Door hé* tijdig toedienen van tegengif konden zij ge red worden. Het snoepgoed is in beslag ge nomen. het verwekken af zien. De nieuwe op Schiphol ruim te kiezen. gehecht, want als hij overdag in den tuin ve.rwijlde en geroepen werd, dan kwam-ie direct aanrennen. Maar 's avondsals-ie niet terugkwam en den geheelen nacht buiten zou moeten zwerven, neen, Lucie kón er niet aan denken, Poes ’s avonds in den tuin te laten. Zij zon daarom op een middel om het euvel van Poes’ gelegenheid te verhelpen, zóó dat ’t dier toch niets-van zijn „huiselijk heid" zou verliezen enstelde daarom aan Flip voor. Moor des avonds uit te laten, zooals men een hond wel uitlaat. Aan een leiband dus. Deze nieuwe vinding beviel Flip maar half en hoe hij ook praatte en be weerde dat 't niets zou geven, dat met een kat zoo iets niet te doen was, 't mocht niets baten, 't Moest geprobeerd worden. Hij geval, niet wetend Jbaar dier als een lag om twee uur brak brand uit van de Militaire Luchtvaart- Soesterberg. De brand Bet zich ernstig aanzien, doch door het jpen met brandbluschapparaten straal op de waterleiding was de id spoedig gebluscht. Twee luxe autos en twee motorrijwielen werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is on bekend. De elfde Twentsche Katholiekendag werd Maandagmorgen om half elf geopend in de groote 9t. Gregoriuskerk te Almelo met het zingen van het Venl Creator door de leerlin gen der kerkmuzlekschool. onder leiding van den zeereerw. directeur pater dr. C. Huygens O. F. M OmnlddelUJk na dit Venl Creator hield de bekende kanselredenaar pastoor Ho ült Amersfoort een rede over Kerk en lisme, als algemeenen Inzet tot het algemeen onderwerp van den dag. Uitvoerig toonde de gewijde redenaar aan. dat het religieus socialisme met ware' religie niets te maken heeft en vervolgens, dat de leuze godsdienst is prtvaatzaak een valsche leuze is. De groote massa der socialisten is trou wens godsdienstloos en niet alleen gods dienstloos, maar, Marx heeft het duidelijk gepredikt, antl-godsdlenstig. Vervolgens werd een plechtige H Mis op gedragen. Hierna formeerde zich een indruk wekkende stoet, die naar de verschillende vergaderlokalen trok, waar cte sectie-bijeen- koristen plaats hadden. O.m. spraken hier prof. mr. Aalberse. de heer 9. v. Meegeren, voorzitter van den Bond voor Groote Gezinnen, het Kamerlid Henri Hermans en de heer De Ruyter, secretaris van den A. B. T. B. Ob 6 uur vereenlgden allen zich in de kerk ter bijwoning van een Lof, waarin rector, v. d. Waerden het slotwoordsprak. De katholieken van Leerdam hebben giste ren hun nieuwen tempel, toegewijd aan Maria Onbevlekte Ontvangenis in gebruik mogen nemen. Aan pastoor J. H. A. Franck en zijn paro chianen viel de eer te beurt de eersten te zijn, die Z. D. H. den Aartsbisschop Mgr. J. H. G. Jansen voor het verrichten eener kerk consecratie mochten ontvangen. Plnkster-Maandag des avonds arriveerde Mgr., vergezeld van zijn secretaris Dr. Mul der. te Leerdam. Gistermorgen te half negen namen de litur gische plechtigheden, behoorend bij de conse cratie van kerkgebouwen, een aanvang. Te circa elf uur waren de drie eerste ge deelten van de plechtigheden der kerkwijding geëindigd. De deuren werden thans geopend voor de geloovigen, ten einde hen in de gele genheid te stellen, het laatste gedeelte, de eerste H. Mis In de nieuwe kerk, bij te wonen De H. Mis werd gecelebreerd door den Hoogeerw. heer J. Th. Roeleveld, deken van Wijk bij Duurstede, geassisteerd door pastoor v d. Steele, diaken en pastoor Wentholt, sub diaken. Onder leiding van den heer J. Versteeg en op het orgel begeleid door den heer H. Wei- dinger zong het zangkoor de Gregoriaansche Missa Investis Solemnibus. Pastoor C. Spaan van Montfoort hield de feestpredikatie, voor welke hij rich als tekst gekozen had de woorden van den psalmist: „Hoe heerlijk is het in Uw woonplaats te ver toeven, o God der heerscharen.” Zij hield dolveel van katten, doch haar ouders wilden zoo'n mormel, zooals zij altijd zeiden, niet in huis hebben. Lucie bewaarde den goeden vrede en dreef haar zin niet door. Maar aan Flip, haar verloofde, had ze meer dan eens gezegd, „als wij getrouwd zijn, dan neméÉ we een kat in huis." Flip geloofde van al de snoeperigheid en dotterigheid van katjes, die Lucie hem altijd vertelde maar heel weinig. Hij hield niet van katten. Om zijn aanstaand vrouwtje echter tevreden te stellen, beloofde hij haar, dat zij zeker een kat in -j__-«T --i- wel eens van gedachten Lwam niet zoo uit en toen zij dan ook eenigen tijd in ’t huwelijks bootje dobberden, moest en zou er een kat in huis komen. Zij was erg bang voor muizen, zei ze, en als je een kat in huis had, kwamen er geen muizen. Van een collega kon Flip een allerliefst zwart katertje present krijgen en daar z’n vrouwtje een speciale voorliefde voor een zwarte kat had, nam hij het aanbod dankbaar aan. Lucie was in de wolken, toen hij met ’t katje thuis kwam- Ze raakte er niet over uitgepraat. Ze zouden ’t lieve diertje Moor noemen. Moor kreeg een mandje in de huiskamer en een plaatsje op den zolder, waar hij zich kon afzonderen als dit noodig was. 't Duurde wel eenigen tijd eer ie hieraan gewend was en Lucie kwam zoo nu en dan wel eens tot onaangename ontdekkingen, g veel van ’t beest en zoo naar liever Poes genoemd, omdat dit leuker klonk, niet veel kwaad doen. Poes lag overal liever dan in z’n mandje, op de stoelen, op de tafel, in het buffet enz. Erg speelsch was-ie ook. De kamerplanten werden langzamerhand ontoonbaar, de gor dijnen bleken niet bestand tegen Poes’ scherpe nagels en 't behang en de kamer was blijkbaüar niet naar den smaak van de kat, want waar-ie ’t afkrabben kon, deed-ie 't. Als Flip wel eens uitviel en dreigde de kat den nek te zullen omdraaien, was zijn vrouwtje het, die Poes in bescherming nam. Zoo erg was *t toch met. Poes was zoo’n echt gezellig beest, kon zoo leuk aan tafel zitten, gaf zoo grappig kopjes, spinde altijd van tevredenheid en meerdere goede hoedanigheden werden dan opgenoemd. ’t Bleef er dan maar weer bij, dat Poes ook in de kamer mocht blijven, als er niemand was. Toen hij ’t echter eens erg bont maakte op een van z’n nachtelijke speurtochten en van het beste servies, dat op de theetafel stond, een gedeelte in scherven had doen overgaan, vond Lucie "t toch ook maar beter Poes in *t vervolg niet meer .aHéén in de kamer te laten. Het mandje werd 's avonds buiten de kamer geplaatst en zoo ging 't dan ook een heelen tud goed. Naarmate het katertje een kater werd, verdween ook de speelschheid. Doch van den zolder, waar Moor’s gelegenheid nog steeds gedeponeerd was, trokken zeer kwalijk riekende geuren door het huis, zoodat Flip ze soms reeds berttden in de gang waarnam. Dat maakte 'm woedend. Hij schold o] kater en wenschte 'm naar de maan, inspecteerde wel van tijd tot tijd Poes’ gelegenheid, doch vergat zij ’t ook maar een enkele maal, dan was de atmosfeer bedorven en ’t moest juist altijd zoo uitkomen, dat Flip dan juist thuis kwam. Hij maakte er z’n vrouwtje dan geen verwijt van, want hij wist wel, dat er zeker een omstandigheid geweest was, waardoor de inspectie van den zolder vertraagd was, daarvoor was zij te precies. Hij had al meermalen voorgesteld, Moor in den tuin te laten, maar daar wilde zij niet van weten, omdat zij bang was dat Poes dan tot een straatkat gemetamorphoseerd zou worden. Eindelijk liet zij zich door Fl^p bepraten en Poes zou in ’t vervolg dan in' den tuin gaan echterde tuindeur moest altijd op een kier blijven staan, want als 't soms eens regen de en zij was er niet om 'm binnen te laten, dan moest Moor toch binnen kunnen komen, 's Avonds mocht ’t lieve diertje in geen geval de deur uit. Zoo geschiedde. Moor had echter de onhebbelijke gewoonte speciaal ’s avonds van zijn „gelegenheid" gebruik te maken en verspreidde daardoor dus toch nog dien gehaten geur in huis, dien men dacht kwijt te zijn. Flip kon het beest letterlijk met mee zien, 't Was echter onbegonnen werk erover te spreken, de kat maar weg te doen, want Lucie was zóó aan 't diertje gehecht, dat ze wel kon huilen bij de gedachte, dat Poes er niet meer zou zijn. De kat was erg aan huis De dief, die bij den juwelier H. Maintz Cobben te Geleen een brutale inbraak pleeg de. is Pinkster-Maandag te Geleen sear- resteerd Het was een Sloween, werkzaam op Kietel is verapeeld. Het jacht ri ts btanengeloopen en Zoniragavona daar vertrokken. De zeilsloep Er bevond zich de sloep toen hst Toespraak M<r. L. Schrijnen Na afloop hiervan heeft Z. D. H. Mgr L. Schrijnen de menigte toegesproken. Alfer- eerst had mgr. woorden van lof over de groote opkomst op dezen dag en de organi satie ervan. Mgr. noemde het onderwerp van dezen dag van groote beteekenls voor het Indlvidueele, het gezins- en het maatschappelijk leven. Offers vraagt het huiselijk leven; man en vrouw zullen ten gunste van elkander afstand moeten doen van verschillende zaken, die hun lief zjjn en lijken; de kinderen moeten aan vader en moeder weten te gehoorzamen. Offers vraagt het sociale leven. De werk gevers heben den plicht den arbeiders een menschwaardig bestaan te verzekeren. Zij moeten de arbeidersorganisaties erkennen en er mede samenwerken. Dat gal offers kosten, omdat rij er door een deel van hun zelfstan digheid zullen Inboeten. God wil het echter, aoodat het tot de katholieke plichten van den werkgever behoort daarmede rekening te houden. Van den anderen kant echter mogen de ■rbeiders niet te veel eischen. Ook voor hen is noodig zuinigheid, matig heid en tevredenheid. Oe offertoon voere den boventoon in alle sociale vereenigingen Optocht en défilé Des nam'.dag., werd een stoet geformeerd, welke defileerde voor de geestelijke en Wereldlijke overheid van provincie en stad. Vanaf de Kiosk, staande op de markt, sloeg Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Btsschop van Roermond, gezeten naast den Commis saris der Koningin In de provincie Limburg, mr E.'O. J. N. baron van Hftvell tot Wes- terflier, den kleurigen, fleurigen optocht gade. Sectievergaderingen Tegen 11 uur hadden de deelnemers rich verdeeld over de verschillende zalen, waar eminente sprekers voor hun organisaties. Tekening houdende met haar bijzonderen aard, het katholiek offerleven behandelen. De aalmoezenier van Sociale werken te Venlo, de Zeereerw. heer K. Roncken, spre kend voor de werklieden betoogde, dat het Kathollek-rijp van den arbeider, vooral in onzen tijd, zeer veel offers vraagt. De leden van den Land- en Tuinbouwbond vernamen uit den mond van Pater dr. P. Ruyter C. M. te Helden-Pannlngen. dat ook de landbouwers en tuinders, dankbaar voor wat Christus door Zijn voorbeeld en leven geschonken heeft, met vreugde offers bren gen moeten ten bate van eigen persoon, van huisgezin. Kerk en maatschappij. Voor de Mlddenstandsvereenlging schetste Pater Petrus Nielen OEM uit Weert de noodzakelijkheid van het offerleven, teneinde te voorkomen, dat het chtistelljk leven ver slapt. Prof dr. Fr. Féron van het Groot Semina rie te Roermond prentte den onderwijzers In, dat de offergedachte en de offerdaad niet alleen factoren van opvoeding zjjn. maar dat deze de zuivere, ware opvoeding geheel dienen te doordringen Van „Jong Limburg" vroeg Pater B. Bij voet S. J. te Spaubeek, dat zjj nog meer dan tot heden het offer als een noodzakelijkheid zullen blijven beschouwen voor een waarach tige en blijvend vruchtbare Katholieke sociale werkzaamheid. Den Postmannen van St. Petrus bracht Pater Nlc. Lohuls O.F.M. te Weert de wel daad van het offerleven onder het oog. Pater W. de Leeuw OFM. te Heerlen sprak voor de leden van „Voor Eer en Deugd", den R K. Vrouwenbond en het „Groene Kniis”. Kapelaan Jos. Frantzen uit Weert vfl» de gymnasten en voetballers sprekend. wees erop, dat in de Roomsche sportbeweging het offerleven middel moet rijn tot de opvoe ding van den mensch. zooals hij moet zjjn ei; zooals hij zich heeft te gedragen. De concertzaal „Wyckmans" recipieerde het Krulsverbond en den Mariabond. Prof. Jac. Jacobs h' S C. van het studiehuis te Stein, achtte katholiek leven zonder offerzin in onzen tijd onbestaanbaar. Pater dr. D. A. Stracke S.J. te Antwerpen hee't tenslotte in de vergadering der R.K. Werkgevers zün stellingen verdédigd. Spr. bepleitte hooger opvoeren van het geestelük niveau van den arbeider; iedere arbeider dient als een even gerechtigd kind Gods te worden beschouwd en behandeld. Het is niet voldoende rechtvaardig te zijn jegens den arbeider: hü heeft recht op alge meene ontwikkeling en opgang. Indien hü zich daartoe waardig toont. Medezeggenschap in het bedrijf door middel van bedrüfsraden en een rechtmatig aandeel in de winst, noemde spr. belangrijke fac toren daartoe. Algemeene vergadering Na deze toegejuichte toespraak stroomde de St. Martlnuskerk, waarin de slotvergade ring zou worden gehouden spoedig vol. De voorzitter der plaatselüke regellngscom- missie, de heer F. D. H. Welters, heeft een inleidend woordje gesproken en voorlezing gedaan van de gebrulkelüke telegrammen, welke aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin werden verzonden. Dezer dagen deelden wü mede, dat de koningin en prinses Juliana zich Donderdag over een week te Rotterdam zullen Insche pen aan boord van een der schepen van de Batavier-lün. voor een reis naar Noor wegen. De voretelüke personen zullen de rets maken met de ..Batavier V”. het vlag- geschip van de Batavter-Lün. Met dit schip heeft de koningin in 1922 eveneens een reis naar Noorwegen gemaakt. Toen duurde de reis vüf weken, ditmaal ligt het in de be doeling dat het schip de gasten slechts naar Noorwegen zal brengen, waarna het onznld- delljjk terugkeert om wederom op den dienst naar Londen te gaan varen. Of de koningin en de prinses ook per boot zullen terugkeeren is nog niet bekend. Voor de reis in 1922 is op de „Batavier V" een klein dek gemaakt, dat vlak achter de püp is gelegen. De koningin heeft daar destijds vaak vertoefd, vooral ook bü haar schilderwerk. Voor de reis, welke nu zal worden ondernomen, zullen eenlge hutten extra worden voorzien en bovendien zal er Rede pater J. Colsen Voor pater J. Colsen. rector van het Ge zellenhuis te Nu th, was de taak weggelegd «e feestrede te houden. Op de hem eigen enthousiaste wüze heeft bü zich er van gekweten. De noodzakelijkheid van het offer schetsend .Mide spr.. dat Je mensch rich vastploetert ln koppigheid en zinnelükheid wanneer hü U'.h aan het offer onttrekt. De mensch die zün egoïsme aan banden bgt en zich or.d-n-ge'-chlkt maakt aan het hoogste doel door het offer is een genezer, ®cn erdebrenger, een trooster. Offers brengen staat gelük met t overgaan Ttn den Jood naar het leven; offers wei- Seren met zich zelve to gronde richten. Het wegschenken van eigen goederen “emde spr. een groote daad. yie geeft, maakt anderen en zich zelve ’drie tevoelons en edelmoedigheid. moeten met het Kruis vergroeien, eln- «PTin het Kruis ligt ons neil. Wü nebben ons Calvané slechts te herinneren om te weten, dat het offer ons alles is. Wü moeten Hjdcn, omdat Christus voor leed, wü moeten geven, omdat Christus °ns aller gaf. (Applaus De voorzitter van den Limburgschen Katho- Het 4-jarig dochtertje van het gezin van den heer A. de B., wonende aan de Lang* straat te Roosendaal is uit een raam ge vallen ten gevolge, waarvan de kleine is overleden. Het kind was ongemerkt naar boven geslopen, waar het aan de achterzijde van het huis, na op een stoel te zjjn geklom men. kans heeft gezien een raampje te De Hoogeerw. pater A. J. Jurrius. provin ciaal der paters Dominicanen is met de „Rotterdam" van de Holland-Amerika-lün van zün visitat:e-reis door West-Indië, Trinidad en Portorlco in het vaderland weergekeerd. L. Nu „Pro Pace”, het orgaan van den R. K. Vredesbond, den eersten jaargang voltooit. Is het ons een behoefte openlük onze waar- deerlng uit te spreken voor den hoogst ver- dienstelüken arbeid, in het afgeloopen jaar verricht. De katholieke opvattingen omtrent het gewichtige en tevens zoo gecompliceerde vraagstuk van den wereldvrede werden oo voortreffelüke wüze belicht; het weten- schaprelljke peil werd steeds hoog gehou den. Mcge het uitnemende rijdschrift bü het begin van den tweeden jaargang een groot getal nieuwe abonné’s winnen, opdat de gezonde begrippen omtrent oorlog en vrede in st'cds ruimer kring bekend worden. tJ. D J. AENGENENT. Bisschop van Haarlem. 3-motorige Fokker F IV stond gereed om bet lucht- teneinde rich in de buurt van Pampus van 2500 Kg onderkoeld Üs te ontdoen, terwijl ook verschillende verslagge vers hun posten gan den rand van de Zui derzee hadden betrokken. De motoren en potlooden bleven evenwel tn rust, ssngvzïen de natuur haar voor het experiment cnmls- baren bijstand onverbiddelijk bleef weigeren. De heer Veraart zal echter niet versagen; wanneer het weer ook maar eenigszins mee werkt. zal hü heden trachten om boxen het gebied dat omsloten ligt in den driehoek ScheUinwgwoude-Pampus, Muiderberg, een malsch regenbuitje te verwekken. De bedoeling was om reeds te negen uur van Schiphol te vertrekken. een badkamer warden Ingericht. In verband Zondag J.L was het dertig jaren dat „J,. Merchant lid der Tweede Kamer werd. Bü die gs'-Tgenheid heeft de heer Marchant tal van gelukwenschen van verschillende züden ontvangen, zoowel schrlftelük als tele grafisch en mondeling. Onder de bloemstuk ken, die hem gezonden werden, was er ëën van het hoofdbestuur van den V. D. Bond en een zilveren mandje met bloemen van de Tweede Kamer-fractie. Wü vernemen, dta bet te Lemmer rapporteerde zeiljacht zeer waarschijnlijk is een zeilslöep. die Zaterdagmiddag door een jacht uit Amsterdam op de Zuiderzee voor De totale afwezigheid van een eenigermate gunstige bewolking was de oorzaak <tet de on fortuinlijke regenmaker de heer A. Ver aart, ook gistermiddag van zün proef voor van neerslag heeft moeten Gisteravond te ongeveer acht uur brak te Helmci-d een felle brand uit in een de.- lampenpakhuizen van den heer De V. aan den LUerlooscbeweg. Het uit gegalvaniseerd ijzer opgetrokken gebouw was in een oog- k werk een groote vuurzee en wolken zwarten rook dreven over de stad. De brandweer was met twee auto-tracties ter plaatse en moest meer dan 1000 M. slang ultlggen om den vuurhaard te kunnen bereiken. Het pakhuis is achter een aantal hulzen gele gen, zoodat overslaan van den brand moest worden voorkomen. Van den inhoud was niets meer te redden, zoodat alles een prooi der vlammen werd. Duizenden kilo s poet.- k atoen en een groot aantal oude autoban den gingen verloren. Een duizendkoppige menigte nieuwsgierigen sloeg het blus Scltingswerk gade. Te half negen stortte het gcLouw in, »al een ware vonkenregen ten gevolge had. Te tien uur was de brand nog niet gebluscht. Gevaar voor uitbreiding be staat er niet. De schade wordt door de bc- trokk< -.en op 20.000 geraamd. Verzekering dekt haar slechts gedeeltelük. schikte zich -dus maar in 't geval, met wetend wat-ie met zoo’n onhandef kat aan een leiband moest beginnen, ’t Lukte waarachtig. Maar aan vele verplichtingen had Flip te voldoen als-ie met Poes aan een riem den tuin in ging. Hij mocht niet jagen, den band nietlastrak aanhalen, maar ook met te veel toeg^mi. 't Gebeurde echter, 't was de derde keer dat Flip z’n avondwandeling met Poes maakte, dat-ie „te veel toegaf” en Poes van de gelegenheid gebruik maakte er tusschenuit te trekken. Toen keek Flip beteuterd. Komt wel terug, dacht-ie. Maar z’n vrouwtje, die ’m al riep, omdat-ie langer dan gewoonlijk in den turn bleef, dacht er anders over Toen Flip vertelde, dat Moor ontsnapt was, dreigde z’n vrouw in zwijm te zullen vallen. „Weg," schreeuwde ze, „och hemeltje, het dier zal zich verhangen. Had ik 'm zelf maar uitgelaten jij bent ook zoo onhandig." Flip probeerde haar gerust te stellen met de verzekering, dat ’t riempje wel los zou schieten en Poes ’t zou verliezen. Maar Lucie bleef erbij dat 't dier zich zou verhangen. „Moet zoo’n beest zich nu maar verhangen,” snikte zij. „Waarom doe je nu niets. Wat sta je daar nou 9 „Ik weet toch niet, waar de kat is,” stamel de Flip. „Dan moet je gaan zoeken." En Flip ging. Hij zou maar eens bij de buren gaan vragen. Een paar huizen verder belde ie aan en vroeg of de menschen soms een zwarten kater in den achteftuin hadden gezien. Hij begreep wel, dat 't moeilijk was om in de donkerte van den avon^ een zwarten kat te ontdekken, maar hij kon toch niet anders vragen, 't Was nu eenmaal een zwarte kat. Maar' hij gaf een nadere aanduiding en wel 't moest een zwarte kat zijn met een riem om den hals. Als ie over dat riempje sprak, keken ze 'm wel wat ongeloovig aan en kreeg hij het gevoel, alsof ie de menschen voor den gek hield. Geen van de buren had den kater gezien, maar als hij zelf eens in den tuin wilde ^kijken Met een zaklantaarn doorzocht ie vele tuinen, maar nergens „hing” de kater. Al een keer of zes tud ie het verhaal van den kat gedaan, toen ie bij den kruidenier op den hoek van de straat belandde. De man, die in hem een klant dacht te zien en dan nog wel een nieuwe, want hij was nog nooit in den winkel geweest, vroeg direct wat menter* wenschte. Er waren nog meer menschen in den winkel en 't stond Flip tegen naar den J igen, maar toch wilde iuw niet iets anders te binnen schie —lend vroeg-ie of er soms een zwar te kater met een riempje om den hals in des kruideniers tuin verbleef. Toen-ie 't gezegd had, voelde-ie, dat de menschen in den winkel hem uitlachten. De kruidenier wist natuurlijk van niets, maar ze zouden even kijken. „Komt u maar mee.” Flip verlichtte met zfn lantaarn den tuin, maar vond niets. Teleurgesteld zuchtte-ie „Hier hangt-ie ook niet.” „Mot-ie dan hingen vroeg de verbaasde kruidenier. jJa ehziet u, 't riempje begrijpt u.” Flip wist niet hoe er uit te komen. Den kruidenier voor zijn moeite bedankend, ver dween hij door het tuinhekje, den kruidenier in stomme verbazing in zijn tuintje achter latend. Waar kon die kat. nu in vredesnaam zitten Hij zou nu de andere zijde van de straat gaan ..afwerken”. Juist wilde-ie aan het achtste adres aanbellen, toen zijn vrouw tje hem buiten adem tegemoet kwam loopen mèt de mededeeling, dat Poes terug was. „Waar hing-ie nou vroeg Flip, maar hij kreeg geen antwoord op deze Vraag. Poes werd geliefkoosd, mocht op den stoel zitten, kreeg een halve liter melk en tien biskwietjes tegelijk en Flip verdiepte zich in de vraag wairom die kater nou terugge komen was.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7