Binnenlandsch Nieuws ik Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE J en EERSTE KAMER I 7 De gezant van Egypte Baron van Voorst tot Voorst Utrecht als lichtstad ONDERWIJS De kwesties over den Klaagmuur R.K. Handelshoogeschool Een zeer bevredigende groei STOOMVAA RTLIJNEN t E. Hesselink t Prins Hendrik toe De conducteur en de koffer KERKNIEUWS Mgr. Vuylsteke Minister Terpstra Brood op de ontbijttafel Een enquête van de Arbeidsinspectie Bedrijfstelling I I itog Feest week en illuminatie gedurende de a.s. Najaarsbeurs 1000-jarig bestaan van het IJslandsche Parlement Alg. Ver. voor Vreemdelingen verkeer I- rt ie n sr k d ac; i'i s De Bisschopswijding van Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen -<? '545" o' ■C iet Kardinaal Pacelli. t- H. M. antwoord telegrafisch van i Geruststellende berichten Het Loo Zeer Congres te Baan» naar De propaganda voor de Noord zeebadplaatsen F Rott-Hamburg te tusschen docen- De Nederlandsche vertegenwoordiging vertegen- Wisseling van telegrammen zijn onderstaande 10 Juni gep-. lanc| Is aldus de Mem. van u ra ‘4 394 den 394. A rité 1OTTEBDAM-imD^MEBDDL-LIJM ALCOR (uitr.) 10 Juni v. Rio Janeiro. Het Kamerlid J. C. van Kempen naar Jeruzalem ge -te rg r i r en werd Als antwoord hierop is in het Fransch het volgende telegram van Z. H. den Paus ont vangen; Aartsbisschop Jansen Driebergen. Stad van het Vaticaan. EMXETCO XJLJM JONGE ANTHONY 20 Juni v. Genua n. Terra Nova. MELISKERK 11 Juni v. Zd.-Afrika l.v. Ant werpen te Rotterdam. HOLLAlTD-BBITSCH-nrDIe-LIJM AN DIJK (uitr.) 11 Juni v. Suez. SCHIEKERK (uitr.) pass. 9 Juni Gibraltar. HOIglaAVD—AUSTKAUa-ULJW ALMKERK (uitr.) 11 Juni te Antwerpen. Het luidde Van Geen. Kamerheer en Secretaris der Koningin. :L 5. T e e Q a n i l parlementen van alle te telling wensche- X de worden JAVA—JTEW YOBK-LUM BREEDIJK 10 Juni v. Java te New York. SITOEBONDO, New York n. Java, pass. 11 Juni Sagres. STOOMVAART MU. OCEAAW AUTOLYCUS, Japan-Rotterdam. 10 Juni Dover gepasseerd. DIOMED 9 Juni v. Vladiwostock n. Roti. ie >1, st er Jt n l i 1 HALCYON LIJN STAD ARNHEM 20 Juni B.’Ayres. KON. PAKETVAABTJOJ. TINOMBO. Rott. n. Batavia, pass. 10 Juni K. Finisterre. TOBELO 10 Juni v. Rott. te Batavia. en ;r- et 1- B- in er In til l(T Juni De Koningin heeft gisterenmiddag ten pa- lelze Het Loo ontvangen den heer Sesostris Sedarousa Bey, die H. M. zijn geloofsbrieven aanbood als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van den Koning van Egypte bij het Nederlandsche Hof. benevens de terugroepingsbrieven van zijn voorganger. voorstellende een ontploffing, heeft Prins Hendrik met groote belangstelling gevolgd. pen ders nuntius Mgr. Schioppa betuigen bij gelegen heid wijding van nieuwen Aartsbisschop eer bied en trouwe aanhankelijkheid. De „Amigoe dl Curacao” van 17 Mei meldt: De toestand van onzen Apost. Vic. Mgr. Vuylsteke, is zeer bevredigend. Mgr. gevoelt zich zeer opgewekt en zooals het zich laat aanzien bestaat er gegronde hoop op een vol komen herstel. Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht. Utrecht. gevoelig Majesteit plechtige Hoogwaardigheid. H. M de Koningin mij op Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid, de Hoogwaardige Bisschep en kerkelijke Hoogwaardlgheidsbeklee- daarvoor Harer Majesteits oprechten dank te vertolken. waarschijnlijk noodlg zijn dè tel- i op een au- OOSTKERK (thusr.) 10 Juni v. Shanghai. BOTTEBDAMSCHZ LZ.OYD GAROET (uitr.) pasa. 10 Juni Finisterre. INSULINDE (thuisr.) 13 Juni v.m. 7 u. ta Marseille verwacht MEDAN. Djeddah n. Java. 10 Juni v. Perim. PATRIA (uitr.) 10 Juni v. Port Said. SLAMAT (uitr.) 11 Juni te Belawan. Aartsbisschop, Bisschoppen van Nederland, andere kerkel.jke Hoogwaardigheidsbeklee- ders, geestelijkheid Aartsbisdom Utrecht in tegenwoordigheid van Apostolischen Inter nuntius Z.Ecx. Mgr. Schioppa tezamen in het Seminarie Driebergen betuigen bij gelegen heid wijding van nieuwen Aartsbisschop kin derlijken eerbied, trouwe toegenegenheid. Omtrent den toestand van luitenant-gene- raal baron Van Voorst tot Voorst, oud-prési dent van de Eerste Kamer (dfe niet te Twello, maar te Gorssel plotseling ongesteld werd), vernamen wjj uit den familiekring, dat de berichten op dit oogenblik geruststellender zijn. Aanvankelijk werd de toestand als zeer gevaarlijk beschouwd. Het schijnt, dat baron Van Voorst tot Voorst in de laatste dagen zijn h.oogen leef tijd van 83 jaar te weinig had ontzien. In den ouderdom van 51 jaar is te Amers foort overleden de heer E. Hesselink, direc teur van het Ryksboschbouwproefstatlon te Wagenlngen. De heer Hesselink, d J Maart 1879, bezocht De vraag: „Nuttigt het Nederlandsche volk geen brood meer bij het ontbijt?” wordt van den kant der voorstanders van de intrekking van het verkoopverbod van versch brood vóór 1 10 uur ’s morgens, met groote stelligheid ont- kennend beantwoord. De commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van patroons en gezellen uit het bak- kersbedrijf, die zich bezig heeft gehouden met te trachten den grondslag te leggen voor een herziening van dat deel der Arbeidswet 1919, dat op het broodbakkersbedrijf betrek- king heeft, heeft zich ook met de vraag bezig - gehouden. Uit haar verslag blijkt, dat men in de be trokken vakkringen de beteekenls der daling van het broodverbrulk als gevolg van de ont stentenis van versch brood bij het ontbijt niet hoog aanslaat. Bovendien heeft de Arbeidsinspectie op een aantal scholen met bevolking van verschillen den stand en leeftijd, benevens op een aantal fabrieken, onverwachts en gelijktijdig een rondvraag gehouden naar het voedsel, dat als ontbijt genuttigd was. Deze enquête heeft Donderdag. 22 Mel J.I., plaats gehad. ZIJ heeft zich uitgestrekt over 55 openbare en bijzon- dere lagere. U. L. O.-, Hoogere Burger- Handelsscholen, Lycea, Gymnasia, rfy ver heids-, Huishoud-, Ambachts- en vakscholen, benevens 1 fröbelschool en voorts over 20 fa brieken van verschillende soort. De rondvraag heeft zich uitgestrekt over 19100 scholieren en fabrieksarbeiders. Van 17403 91.11 pct. had het ontbijt op Donderdag, 22 Mei, uitsluitend uit brood be staan; 962 5.04 pet. hadden ontbeten met brood, benevens gort of havermout: 620 3.25 pet. hadden geen brood genuttigd, doch rich uitsluitend gevoed met gort of haver mout, terwijl 115 0.60 pet. ander voedsel genuttigd hadden, dqch in elk geval geen brood. De enquête heeft dus het resultaat opgele verd. dat nog geen 4 pet. der school- en fa brieksbevolking geen brood nuttigt bij het ontbijt; nagenoeg voor ruim 91 pet. der ge- heele bevolking in haar breede lagen genomen vormt brood het uitsluitende ontbijtvoedsel; bovendien bleek voor 5 pet. der ondervraagde Gistermiddag deed de heer Van Deventer metiedcelincen omtrent de propaganda voor de Noordzeebadplaatsen. Voor deze propa ganda is een folder uitgegeven in de Duit- sche en Engelsche taal. Bovendien Is een reclameplaat gedrukt, terwijl een speciaal nummer van „Ons Nederland” in de Duit- sche taal werd uitgegeven, waarin de aan dacht wordt gevestigd op onze badplaatsen aan de Noordzee. Mr. Schokking hoopt, dat bij deze propa ganda de badplaats Katwijk niet achter ge steld zal worden bij de andere plaatsen, te datum voor de telling in de wet niet noemd. Het ontwerp beoogt slechts een voor éénmaal. Het komt n.l. niet lijk voor, reeds thans vast te stellen, dat 1930 periodiek zullen personen brood een bestanddeel te wormen voor een gemengd ontbijt, soodat ruim 96 pet. der geënquêteerde personen brood voor hun eersten maaltijd bleken te hebben gebezigd. De bewering, dat door de werking der Ar beidswetgeving het brood allengs van de ont bijttafel der Nederlandsche bevolking zou zijn verdwenen, kan hiermede naar het rijk der fabelen worden verwezen. De verkregen cijfers geven een aanwijzing, dat onder de meer gegoede standen het brood- verbruik iets geringer, de bijvoeding of andere voeding iets meer bedraagt dan in de andere lagen der bevolking, doch de afwijkingen zijn op zichzelf vrij onbeteekenend. Het blijft ech ter de vraag, of die afwijkingen ook vóór de invoering der Arbeidswet niet in even groote mate aanwezig zijn geweest, aannemende, dat er steeds pap-, gort- of havermoutetende kin deren en volwassenen waren, vóór de wet den verkoop van het versche brood vóór 10 uur 's morgens verhinderde. Waar gemiddeld 91.11 pet der school- en fabrieksbevolking uitsluitend brood voor haar ontbijt nuttigde, blijft alleen de bevolking der H. B. S.’en, Lycea en Gymnasia met 87.24 pet., de huishoudscholen met 90.7 pet. en de lagere scholen met leerlingen uit den gegoe den stand met 85.74 pet. daaronder. Het ge noemde gemiddelde wordt voor alle andere onderwjjs-inrlchtingen en ook voor de fa brieksbevolking overtroffen. 393. De japon van Duim moest het ontgelden; in reepen werd ze is gescheurd. Duim hielp ijverig mede, al werd het verlies door hem betreurd. HU schaamde zich eigenlijk ’n 1 beetje, men „on nu zien zijn raar karkas. „Als ’k,” zei hij, „alles had geweten, ik bij Driepoot gebleven was.” meer daar Katwijk een der vooruitgaande badplaatsen is. De heer Bergsma deelt mede, dat de V.V.V. te Zoutelande niets bekend was van de speciale propaganda voor de Noordzee badplaatsen. De burgemeester van Zoutelande is tegen deze propaganda, omdat het moreel van de menschen daardoor naar beneden gaat. In de politieverordening staat voorgeschreven dat op Zondag ramen en deuren gesloten moeten blijven. De afgevaardigde van Callantsoog. burge meester D. Breebaart. vestigt de aandacht er op. dat de propaganda voor de Noord zeebadplaatsen thans beperkt is van Hoek van Holland tot Bergen. Spr. dringt er sterk op aan om ook de plaatsen gelegen ten Noorden van Bergen in deze propaganda te betrekken. De heer A. R. Buwalda uit Hilversum zou ^raag zien, dat het H. B. zich in verbinding het Rijksbureaü Kalf en den Wetenschappen heer Visser, het oude R.K. Kerkje bezich tigd heeft. Prins Hendrik heeft Dinsdagmiddag uit Roermond, waar hjj het standbeeld van dr. Cuypers onthulde, een bezoek aan Heerlen gebracht, waar hij op het Geleenhof een de monstratie van het Heerlensche transportco- lonne van het Roode Kruis bijwoonde. Na eerst de modelboerderij „De Aar” te hebben bezichtigd, arriveerde de Prins op het Geleen hof. vergezeld van den Commissaris der Ko ningin in Limburg, het Eerste Kamerlid ir. 3. Koster, den burgemeester van Heerlen en den voorzitter van de Heerlensche afdeellng van Het Roode Kruis Verschillende personen wer den den Prins voorgesteld De demonstratie, De voorgegenomen reis van den Prins omvat een bezoek aan de hygiënische tentoonstelling te Dresden en aan de I. P. A. te Leipzig, om daarna naar Finland en Zweden te gaan. voor het telegram. Hare toegezonden, ter gelegenheid der wijding van Uwe Doorluchtige als Aartsbisschop draagt daarom doe ik het niet,” brulde de dikke heer, die zoo rood werd als een gekookte kreeft. Op dit oogenblik kwam dé machinist aan- geloopen en riep: „Wat is hier toch te doen? Ik wacht op het teeken van vertrek; we hebben al zeven minuten vertraging." De chef zette hem haastig het geval uit een. „Maar mijnheer,” riep de machinist, .waar om zet u dien koffer niet van de bank? Om u alleen moet de trein wachten.” Moet ik dat doen?” vroeg nu de dikke; „ik heb met dien koffer niets te maken; ik ben toch niet verplicht om voor een andermans goed te zorgen.” „Wat weerga!” riep de chef, verbaasden vertoornd, „is die koffer dan niet van u?” „Wel neen.” grijnslachte de dikke; „die koffer is van dien meneer daar in den hoek.” De nieuwsgierige, voor den coupé staande reizigers begonnen te lachen. „Is die koffer werkelijk van u?” vroeg de chef aan den vroolijk lachenden mede reiziger. „Om u Zooals indertijd reeds is medegedeeld, is het lid der Tweede Kamer.de heer J. C. van Kempen met de heeren Eliel Lofgren, Zweedsch oud-minister en Charles Barde. vice-president van het Hof van Justitie te Genève, door de Britsche Regeering onder goedkeuring van den Volkenbond benoemd om een onderzoek, in te stellen naar de kwesties ten aanzien van den Klaagmuur te Jeruzalem tusschen Joden en Arabieren al daar gerezen. Nader vernemen wjj, dat de heer Van Kempen ter vervulling dezer opdracht giste ren is vertrokken, ten einde te Genua de beide andere leden der commissie te ont moeten en gezamenlijk per s,s. P. C. Hooft naar’ Port Said te reizen. Vandaar zal de commissie terstond per trein naar Jeruzalem doorreizen. De afwezigheid van den heer Van Kempen zal vermoedelijk 2 a 3 maanden duren. Ter gelegenheid van de bisschopswijding van Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aarts bisschop van Utrecht, telegrammen gewisseld: Aan Z. H. den Paus werd in het Fransen het volgend telegram gezonnen: Dezer dagen vergaderde te Tilburg de Raad van Toezicht der R. K. Handelshoogeschool. In zijn openingswoord wees de voorzitter mr. A. baron van Wijnbergen op den zeer bevredigenden groei der R. K. Handelshooge school, die thans na drie jaren. reeds 80 vol ledige ingeschreven studenten telt, een cijfer, dat de bij de oprichting bestaande verwach tingen belangrijk overtreft. Deze ontwikkeling der Hoogeschool brengt de noodzakelijkheid mede reeds onmiddellijk tot belangrijke uitbreiding der college-zalen over te gaan, terwijl de tjjdeljjke huisvesting der bibliotheek door een definitieve moet worden vervangen. Uit een ter zake van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ont vangen schrijven blijkt, dat de bezwaren tegen subsidieering niet bij de regeering liggen, doch bjj de Tweede Kamer, die het destijds voorgestelde subsidie uitsluitend wegens het confessioneele karakter der Instelling heeft verworpen, een besluit, het welk in strijd is te achten met den gcc.st der Grondwet en niet overeen te brengen Is met onze Ondcrwijswctgeving die slechts onder scheidt openbaar en byzonder onderwijs. Met klem zal het curatorium dan ook voor het verkrijgen van een rijkssubsidie blijven ijveren. Een verdere goeden te dienen, mijnheer." antwoord de deze beleefd; „het is mijn koffer; ik heb hem daar zelf neergezet.” .Maar dat is toch te erg!” riep de chef, ten hoogste verontwaardigd; „waarom zegt u dat dan niet!” „Wel nu nog mooier.” antwoordde de an dere; „niemand heeft er mij naar gevraagd.” „Wilt u dan nu zoo goed ztjn, den koffer weg te riemen," vroeg de conducteur, bleek van woede. s „Zeker met alle soorten van genoegen.” luidde het beleefde antwoord en de eige naar van het voorwerp dat zooveel ergernis gegeven had, nam onder luid gelach van het publiek, den koffer van de bank. De trein was ruim twaalf minuten te laat en de conducteur kreeg een flink standje, omdat hjj eigenlijk van alles de schuld was. Sinds dien tijd zou hij lederen wijnhan delaar dien hij in den trein ziet, wel kun nen verscheuren. materiaal var. bedrljtsstatistiek Het van onmisbaar zijn voor een overzicht van den sard en den omvang van het bedrijfsleven. In hoofdzaak zal de telling dus betrekking op het aantal bedrijven, hun soort voornaamste artikelen. aard (filiaalbedrijven, huisin- omvang voer-, vaar- Een bezoek aan Asselt Dinsdagmiddag heeft minister Terp stra, na de onthulling van het dr. Cuypers- moqument te Roermond te tiebben bljge- woond, een bezoek gebrachi aan Asselt, waar bij, vergezeld door den directeur van voor Monumentenzorg dr. chef der afd. Kunsten en aan zijn departement, den Aan de Koningin werd het volgend tele gram gezonden AGAMEMNON, Lissabon-Amsterdam; Juni Ouessan*. BAARN (Uitr.) 10 Juni te Callao. BARNEVELD 11 Juni v. Rott. te Antwerpen. BRION 10 Juni te en v. Kopenhagen Odense. CLIO 10 Juni te en v. Cadix n. Lissabon. ERATO 11 Juni v. Bordeaux te Amsterdam. MARS 10 Juni te en Meiilla n. Carthagena, PERSEUS 10 Juni v. Genua n. Palermo. RHEA 10 Juni v. Bremen n. Amsterdam. STELLA 10 Juni v. Napels te Torrevleja. THESEUS 10 Juni v. Aalborg n. Amst. XOM. HOU. UMTD AMSTELLAND 11 Juni Amst. te Hamburg. GELRIA (thuisr.10 Juni v. Montevideo. KENNEMERLAND (uitr.) 10 Juni v. Pernam- ZAANLAND (thuisr.) 10 Juni Las Palmaa ZEELANDLA 11 Juni v. Amst. n. Zd.-Amerika. bijzonder gunstlgen factor voor de ontwikkeling ziet spreker in den geest onder de studenten en de prettige verstandhouding ten en studenten. Een uiteenzetting werd gegeven omtrent het door de R. K. Handelshoogeschool ge stichte Economisch-Technologisch Insti tuut, dat met September zijn werkzaamheden zal aanvangen, en waarover binnenkort ver dere mededeelingen zullen kunnen worden verstrekt. den. Daartoe zfjn de landen ultgenoodigd vertegenwoordigers zenden. De Eerste Kamer zal worden woordigd door den heer ir. J. Koster en de Tweede Kamer door mr. H. J. Knottebelt. Beiden zullen a. s. Zaterdag naar Ko penhagen vertrekken, alwaar zij zich naar Reykjavik zullen inschepen. Gisteren heeft de A. N. V. V. haar Jaar- lijksch congres gehouden te Baarn. onder onder voorzitterschap van baron C. R. Th. Krayenhoff. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. Wijnia, te Denekamp; mr. E. E. Menten. den Haag; J. E. van Dijk. Leeuwarden; S. S. Meihuizen, Grortfaigen; G. H. Figl, Zeist. De heer Henri ter Hall vroeg, of het hoofdbestuur zich al een opinie had ge vormd omtrent reorganisatie van de V.V.V. De voorzitter antwoordde, dat het hoofd bestuur omtrent de reorganisatie zich geen bepaalde opinie heeft kunnen vormen, om dat het hier betreft de organisatie der plaatselijke V.V.V.'s, waarover de meenin- gen zeer verdeeld zijn. stelde met de hooge belastingautoriteiten, om een andere contróle op de Wegenbelas ting te krijgen. De voorzitter zegt, dat Het H. B. daartoe gaarne bereid is. De heer Broekhuysen van Haarlem zou het hoofdbestuur in overweging willen ge ven de V. V. V.-besturen voor te lichten omtrent colporteurs, waarvan sommigen zich schuldig maken aen oplichting. Daarop sluit de voorzitter het congres. Paths Pius XI. van het Vaticaan Z. H. Stad Zooals bekend is, zal aan het einde dezer maand het 1000-jarig bestaan van het LJs1- landsche parlement feestelijk gevierd WW- Het leven van een conducteur is dikwijls rijk aan komische, maar ook aan ergerlijke voorvallen. Zoo’n komisch en tegelijk ergerlijk voorval maakte onlangs een hoofdconducteur mee, die met den trein van Berlijn naar Eydtkühnen reed. In Kreuz namen twee wijnhandelaars plaats in een tweede klas-coupé. In dén coupé gingen zfe tegenover elkaar ritten en naast den eenen een heer die er zeer voorkomend uitzag stond op de bank een tamelijk groote koffer. Toen de conducteur dit zag, zei hjj tot u van de Wetsontwerp ingediend tot het verkrijgen van een bedrjjfs- statistiek. .1 A STOOMVAABT MIJ. SEDBBLAKD P. C. HOOFT (uitr.) 10 Juni v. Algiers. POELAU LA UT. 11 Juni v. Batavia l.v. Lot»- den te Amsterdam. RADJA 10 Juni Jokko knoopte vervolgens de reepen tot een langen breeden band. „Zoo.” zei hij vroolijk, tot den Lange, „zet je znrgen maar aan kant. De band is lang genoeg om te vluchten Ik t dadelijk maar probeer. Geloof me. Duimstok, het duurt niet lang meer, of we zien Jan Klaasen weer" tellingen na herhaald. De kosten zullen, naar verwacht wordt een bedrag van f 430.000 niet overschrijden dat over drie of vier jaren zal kunnen wor den verdeeld. v. Rotterdam te Ingediend is een wetsontwerp, houdende Maatregelen tot het verkrijgen van een Juiste bedrljfsstatistiek. In ons lantj is aldus de Mem. van Toelichting het gemis aan betrouwbare gegevens betreffende het bedrijfsleven bjj herhaling gevoeld. Ten einde een behoorlijk overzicht te ver- yUgen, is het daarom noodzakelijk, dat een oedrijfstelling wordt gehouden. De bestaan de gegevens kunnen, mits in velerlei opzicht aangevuld naar vertrouwd wordt het van een belangrijk gedeelte der vormen. voornemen bestaat, de verzameling gegevens te beperkerii tot die, welke Hare Majesteit de Koningin. Het LOO Aartsbisschop. Bisschoppen en andere ker kelijke Hoogwaardigheidsbekleeders samen met geestelijkheid Aartsbisdom Utrecht m tegenwoordigheid van Apostolischen Inter- De H. Vader met vaderlijke goedheid ge voelig voor de huldebetuigingen uitgedruk» bij gelegenheid van Uw bisschopswijding dankt U terwijl Hij nieuwe wensc{'enJr<?™‘ voor het goede succes in Uwe herderlijke bediening en zendt door mijn tusschenkomst Apostolischen Zegen. Vergadering van Woensdag 11 Juni Mr Verkouteren herdacht De VOORZITTER houdt de volgende rede, welke door de leden ook staande wordt aan gehoord: Zoo is dan mr. Herman Verkouteren na een langdurig, geduldig gedragen lijden tot hcoger leven opgeroepen. Gedurende de bij kans, acht jaren, welke hjj ir. ons midden ritting had, heeft hij met groote opgewekt heid aan onze werkzaamheden deelgenomen, door rijn levendig optreden kleur aan onze beraadslagingen gegeven. Eenvoudig, bescheiden, -oorspronkelijk als weinigen, had hij den moed zichzelf te zijn, van anderen afwijkende inzichten met groo te beslistheid uiteen te zetten en te verde digen. Aan den waan van den dag heeft Ver kouteren niet geofferd. Den weg bewandelend, dien hij den juis- ten achtte, vroeg hij zich niet.af, of lof dan wel blaam zijn deel zou zijn. Wlen ook in het gevlij te komen, maakte geen punt van overweging voor hem uit. Moest het, hjj zou en kon alleen staan. Zichzelf zoeken deed hij nimmer; het was hem slechts te doen om de zwak. Over zijn beginselen sprak hu weinig; en dan nog met de schuchterheid van hem, die ze werkelijk beleeft; hij, de eerlijke, die kon toornen tegen alles wat onder het mom van beginseltrouw slechts persoonlijke en politieke berekening was. Met Verkouteren daalde ten grave een man, waarvan getuigd kan worden, dat in hem gansch geen bedrog was. Zijn bemin nelijk karakter, zijn brave inborst, zijn hart van goud maakten, dat zijn tegenstanders zijn vrienden kimden zijn. Zoo iemand wordt door ons, die het voorrecht hadden hem te kennen, en in ier midden hij zoo gaarne verwijlde niet lang geleden nog schreef hij mij dit niet vergeten. Zijn nagedachte nis blijft bij ons in hooge eer voortleven.” Na regeling van werkzaamheden wordt de vergadering te 1.45 verdaagd tot hedenoch- end 11 uur. deren datum dan 31 December 1930 te hou den, in verband-met het bijzondere ka rakter van die bedrijven. Vandaar dat een is ge- hebben <a m' voornaamste artikelen, welke ver vaardigd of verhandeld worden), hun rechts vorm, hun dustie), hun omvang (personeel, kracht- mstaUatie. voer-, vaar- en vliegtuigen, trekdieren) De bedoeling is, de telling zooveel mogelijk ,7 houden op 31 December 1930, ge- «ztljdig met de 11de algemeene tienjaarljjk- “e volkstelling. Van deze laatste telling an dan gebruik worden gemaakt, om door Prilktijdige toezending van een adreskaart, ut■namen en adressen van alle bedrijven te weten te komen. I^oor de verzameling van de gegevens iwin de ’“visscherijbedrijven Is 1 Juli 0 de meest geschikte datum om tot het vnu^J08'611 van de over deze bron van vo^bestaan gewenschte gegevens over te Het zal 1-- I voor nog enkele bedrijven lihdeni de a.s najaarsbeurs van 1017 September zal Utrecht aan alle kanten 's avonds in een zee van licht baden. Deze lichtweek valt samen met een feestweek waarvoor attracties zullen worden gecon centreerd op een terrein aan de Croeselaan tusschen het markten-complex en de veiling Voorts wordt voor dien tijd een schutters feest voorbereid, terwijl eindelijk de paar densport tal van liefhebbers naar het Sut- kerterrein zal lokken. De opzet van Philips bj deze plannen is geweest de stad in een aantal kringen ce verdeelen met kernpunten van licht die dan steeds door geïllumineerde straten met el kaar worden verbonden. Aan den Domtoren zal als „centrale ge dachte van Utrecht” in de eerste plaats aandacht geschonken worden. Deze toren zal in witte en blauwe tinten verlicht worden. Het stadhuis zal met groen licht worden bestraald. z.g. flood-light. De Kloostergang wordt in een Idyllisch stukje stadsschoon omgetooverd. Het interieur zal In smaragdgroen stralen, terwijl zich door het bovengedeelte violette schijnsels tegen den duisteren avondhemel rullen afteeke- nen. Verder rijn er plannen voor de illumi natie van de Neude. Hier zal het Pcetkaa- toor in vollen luister licht uitstralen naar de zijde van de Potterstraat, terwijl de ge vel aan den kant der Oude Gracht door schijnwerpers in andere kleuren zal worden belicht. In de naaste omgeving van het Postkantoor ontwerpt Philips een a-syme- trtsch gebouwtje in den geest zooals er In Amsterdam een gestaan heeft in het Leid- sche Boschje. Voorts bestaan er plannen voor bijzondere straatverlichting waarbij het effect van den lichtval zóó wordt bere kend dat niet slechts de gevels, maar ook het grondoppervlak een gloed van licht zal weerkaatsen. Het duistere „terrein van Hamburger" krijgt een feestverlichting bestaande uit een blokkenstapellng in vele kleuren. Ook het groote administratiegebouw der Nederland sche Spoorwegen wordt belicht. Gaat men van het Moreelsepark de bin nenstad in dan zal de tuin van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen menigeen plotseling voor een nieuw wonder plaatsen: de in witte kleuren stralende kloostergang van St. Marie, een der weinige Romaansche bouwwerken in de aan Gothiek zoo rijke stad. Verderop de verlichte Janskerk en misschien de Klaaskerk met het nieuwe politiebureau. Wanneer de gelden erg vlot mochten binnenkomen zullen ook de Munt en sommige bruggen over Leidsche Vaart en Ouden Rijn in tiet algemeene verllch- tingsplan werden opgenomen. De Theeschenkerij bij Oog in Al wordt in een exotischen lusthof herschapen, een Chineeschen toovortuln waarin zacht-glo- rende lampions en een vreemde muziek de harten van bezoekers zullen beroeren. Een Japansch effect op verlichtingsge- bied verwacht men van een aantal lan taarns bestaande uit gekleurde emallle rin gen van onderen te bestralen. In het Wilhelminapark zullen in het gras kleine lichtbronnen worden geplaatst op 10 M. afstand. De onderkant van de bruggen aan de Nieuwe Gracht krijgen een coquette en ef fectvolle verlichting, waardoor telkens een brugsegment in werkelijkheid te zien komt en gelijktijdig de weerkaatsing ervan in het water. Voor de Oude Gracht wil men volstaan met een sobere verlichting door schijnwer pers, in de diepte te plaatsen, die eener- zijds den huizenkant zullen bestralen en anderzijds het water. De straat zelf blijft hierbij in het donker. NEDEBLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER V. 11 Juni v.m. 8 u. 4 v. Rotter dam te Gravesend. BATAVIER VIII - - - Bordeaux. BEURSPLEIN 9 Juni v. Rott. te Narvik. BUSSUM 8 Juni v. Three Rivers te New York. DORQ8ECHT 10 Juni v. Rott, te Baytown. DRIEBERGEN 8 Juni v. La Plata n. Las Pal mas DUIVENDRECHT 10 Juni Key West Rott. nrTexas City. FLENSBURY 9 J uni v. Rott, te Narvik. HILVERSUM 7 Juni New York te Londen. JOHANNA 9 Juni v. d. Tyne te Nantes. LEERSUM 11 Juni v. Amst. te Archangel. NOORDWIJK 11 Juni v. Bayonne n. Oueasant SOESTERBERG 9 Juni v. Monrovia n. Ro chefort. STAD ZAANDAM 20 Juni v. Bilbao n. Rott. STAD ZWOLLE 10 Junl v. Bordeaux naar Po vena. SULTAN V. LANGKAT 10 Juni v. Norfolk te Birkenhead. TELA 10 Juni Finisterre gep., Huelva naar Rotterdam. VECHTDIJK 9 Juni Kaap Fassaro gep. Ismail n. Noorwegen. WOENSDRECHT 10 Juni v. Philadelphia te Hamburg. (Jen heer: ..Dien koffer moet bank nemen.” De aangesprokene lachte, maar liet den koffer staan waar hij stond. J „Hoe is 1? Denkt u soms dat ik hem er af zal nemen?” bromde de conducteur. „Dat denk ik heelemaal niet” luidde het antwoord; „maar ik neem hem er toch niet af.” „Dat zullen we dan toch eens zien," snauwde de andere; „ik gelast u dadelijk dien koffer van de bank te nemen.” De heer, die vrij geaet was, stikte bijna van t lachen, maar stak geen hand uit. ..Ik zal dadelijk rapport van het geval uitbrengen,” beet de conducteur hem toe. „Ga je gang.” zei de dikke koeltjes. De trein vertrok en de conducteur kon eerst aan 't volgend station rapporteeren. Toen de trein daar stopte, liep de conduc teur, zoo hard hij kon. naar den coupé der twee reizigers en vroeg: „Hebt u zich bedacht? Wilt u dien koffer nu van de bank af nemen?” „Wanneer je me niet met rust litat met je koffer, dan zal ik een klacht bij de di rectie indienen.” riep de d!£ke. „Nu is de maat vol, nu is m'n geduld uit!” schreeuwde de conducteur. De trein stond echter maar één minuut stil. Hy moest wachten tot het volgende station. Daar ging hij onmiddellyk naar den sta tionchef en gaf hem verslag van t gebeurde. Deze ging den coupé binnen en sprak „Mynheer. de conducteur is in z'n vol ste recht; ik verzoek u oogenblikkelijk dien koffer van de bank te nemen, anders moet den trein verlaten!” „Ik neem den koffer niet van dé bank en ik verlaat ook niet den coupé,” zei de heer bedaard, maar op beslisten toon. De trein had hier slechts drie minuten op onthoud en vertrok. Het geval met den koffer werd dadelijk naar het volgende station overgeseind. Reeds was de conducteur by voorbaat in z n schik De weerspannige reiziger zou zander vorm van proces uit den trein gezet worden. Nauwelijks stond de trein weer stil, of hy snelde naar den chef, die al een tele gram in de hand hield van den volgenden inhoud „Reiziger in coupé No. 345 B, koffer op de bank, verzet zich, moet uitstappen." De chef begaf zich direct naar 345 B en zei tot den dikken reiziger: „mynheer, ik verzoek u uit te stappen.” „Mijnheer!” riep de andere woedend, „wat verlangt u toch van mij? Ik heb mn biljet betaald en wordt voortdurend door dezen man hier wees hy op den conducteur lastig gevallen!” Intusschen was er een formeel oploopje ontstaan. Een groot aantal reizigers stond voor den coupé en besprak het geval, nieuwsgierig hoe het zou afloopen. De trein had al vijf minuten vertraging. ..U moet uitstappen,” bulderde de in woede ontstoken chef, „wanneer u niet ornnid- dellijk dien koffer van de bank neemt.” „Neen, dat behoef ik niet te doen en lit geboren werd op toenmalige Hoo- gere Land- en Boschbouwschool te Wage- ningen, werkte in de jaren 1901 en 1902 voor zyn practische vorming op verschillende ont ginningen der Nederlandsche Heidemaat- schappy, benevens .in den Duitschen bosch- bouw. Op 1 April 1903 werd hij toegevoegd aan den toenmaligen Inspecteur der Staatsboa- schen en Ontginningen, om vervolgens met ingang van 1 Juli te worden benoemd tot houtvester by het Staatsboschbeheer met als standplaats de houtvesterij Breda. Kort daarop werd hy overgeplaatst naar Kootwyk, waar hy bleef tot op 1 Juli 1919, zün benoeming volgde tot directeur van het toen juist opgerichte Rjjksboschbouw- proetstation te Wagenlngen. Deze functie heeft hy tot zijn dood bekleed. Dje<idah n. Java. KOV. IED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ p. 10

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7