I 18 9 L. FRANKENBERG, Alkmaar 1.10 0.40 LUNCHROOM r - REISARTIKELEN HEVIG ONWEDER BOVEN HOLLANDS NOORDERKWARTIER DEZE WEEK bijzonder gerecht uit onze 1 1 Voornaamste c^Cieuws I DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 137 VIER f 3000 f750 f40 Grooie hitte Noodweer in Frankrijk Overstroomingen en ongevallen Een benoeming bij den Volkenbond I Baron van Voorst tot Voo - t Ongeluk op de kennis r - aan 5 vrachtwagens In de rivier gestort Telegrafisch Weerbericht van De Landbouwcrisis Max Schmeling overwinnaar Stadje Rosalimo in vlammen De Koninklijke Familie Koning Karei Roemenie Doodslag aan het Bezuidenhout Ernstig auto-ongeval te Arnhem Ernstig auto-ongeluk len Weser De wedstrijd wereldkampioenschap zwaargewicht boksen Luxe auto van 24 M. hooge helling naar beneden gestort Een spoedig tot standkomen van een goede Pachtwet gewenscht D JOH. LAUWERS Zaterdag de nieuwste GRAMOPHONE-PLATEN geleverd door de fa. Ypma VROOM DREESMANN ALKMAAR AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Belangrijke Rietbranden Hatrel- en regenbuien gedurende WAAROM WEERLOOS Een spoorbrug, die niet meer dicht wil hier het «fdstad ste hersen- Van den Volkenbond Verschillende boerderijen afgebrand - Vee in de weide doodgeslagen Langzaam vooruitgaand T IJzmchilvertje in het oor rekreren. tl jE. geen barometerstand 768a m.M. t» barometerstand 753,4 m.M. te r niet kwamen Verzoening met prinses Helena Reed» M hotaen verwcrt Een afscheidslunch op Soestdjjk Cassatie aangeteekend H. de Prinses M. Ju* verblijf houden. ca GEKOOKTE TONG EIERSAUS DOPERWTEN EN AARDAPPELEN BOF aikmaai AdminUtnUe No. 433 Redactie No. 633 droog weer, behoudens kans op onweer, Iets warmer. Ernstig auto-ongeval te Arnhem. De chauf- leur gedood. Ernstig auto-ongeluk aan den Weser. 5 vrachtwagens in de rivier gestort. De veroordeelde inzake den doodslag aan het Bezuidenhout te Den Haag heeft cas satie aangeteekend. Roemenië onder Carol II Generaal Pre- san kabinetsformateur. Een gezelschap dames en meisjes uit Rij», sen in den trein b(j Amersfoort door een jon geman met revolver bedreigd. tanjeboom werd geschroeid, terwijl eveneens daar staande scheringpalen werden getrof fen. De heer J. geraakte bewusteloos, doch kwam spoedig weer by. Hij had geen licha melijk letsel bekomen. te staan. Hierdoor stortten vijf vrachtauto’s met groote snelheid over de leuninz van eert brug In een diepte van vier k vyf meter. Volgens berichten van ooggetuigen werden tot nu toe 8 zwaar en 10 lichtgewonden ge borgen. Of zich in de in de diepte gestorte wa gens ook nog soldaten bevinden kon nog niet worden vastgesteld. Verzoening van Karei van Roemenië me* prinses Helena? Gisteren Is de kapel van bet Mgr. Mnt- saersoord ingezegend. Scherp debat in de Internationale Arbeids- eonferentie over den arbeidstijd in de mij nen. Duitsche haalde, tot BUREAU: Telefoon: Het stadje Rosalimo, bU Ponewjesh staat in vlammen. 137 I Barometerstand 9 uur rm.: 765, vooruit. Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR LICHT OP. De lantaarns moeten morgen Persoonlijke voor. NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD - ONS BLAD VRIJDAG 13 JUNI 1930 De arbeidstijd voor kantoorpersoneel De commissie voor de regeling van den ar beidstijd van kantoorpersoneel, waarin de Ne- derlandsche werkgeversgedelegeerde Van der Bom zitting heeft, heeft den Itahaanschen regeerings-gedelegeerde Anselmi tot voorzitter gekozen. Tot vice-voorzitters werden benoemd de Zweedsche werkgever Oesterberg en de Ne- derlandsche arbeidersgedelegeerde Smit. De commissie zal, naar het zich laat aan zien vermoedelijk besluiten een conventie voor te bereiden. Daarvoor pleitte ook de Neder- landsche technische gedelegeerde Scholten, die in antwoord op het argument door som mige gedelegeerden aangevoeld, dat de con ventie van Washington nog niet in werking is getreden, aanvoerde dat in Nederland het welk ook deze conventie niet geratificeerd heeft, de bepalingen niettemin nauwgezet na geleefd worden. Het geschil tusschen de arbeiders-, delegaties De moeilijkheden, die tusschen de christe lijke en niet-christelijke arbeiders zijn gere zen. zullen vermoedelijk geheel uit den weg zijn geruimd. Verscheidene Engelsche arbei- dersgedelegeerden hebben den heer Serrarens hun leedwezen betuigd over de beleedigende woorden, door één hunner aan het ad es van de christelijke vakbeweging geuit. groot deel, doordat alleen met groote zélf ABONNEMENTEN: voor Alkmaar en Agentschappen: per week 25 et; per kwartaal X25; per post per kwartaal 338 by vooruitbetaling. worden opgestoken om: 931 uur. auto-ongeluk plaats gehad. Een bataljon ge- nietroepen had met verscheidene personen auto's een groot aantal motorrytuigen en een 30-tal vrachtauto’s een oefening op den weg naar Veckerhausen georganiseerd. Als gevolg van het weigeren van een rem reed de eerste vrachtauto op een bocht te gen een. muur en kwam dwars over den weg ZWOLLE Gisteravond werden door het hevige onweer op het landgoed te Kranen burg by Zwolle 2 koeien in de wei door den bliksem gedood. Ook ettelijke boomen moesten het ontgel den. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp lot wijziging der Arbeidswet 1919 ah.», aangenomen. Onder geweldige belangstelling van 80.000 toeschouwers is gisterenavond te New-York de wedstrijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht boksen gespeeld tusschen den uit Lithausche ouders geboren Jack Sharkey, wiens eigenlijke naam Joseph Zukauskas is en den Duitscher Max Schmeling. Na 3 ronden, waarin Sharkey In het alge meen zich sterker toonde, raakte hy in de 4e ronde Schmeling met een harden rechtse hen stoot diep onder den gordel, waardoor de Duitscher krimpend van pyn neerviel. Sharkey werd gediskwalificeerd en Schme ling werd overwinnaar verklaard. bijeen ongeval met, - OEfl bij verlies van een hand. <OE bij veriiea van een bi* een breuk van doodelitkcn afloop I Z3U«W een voet of een ooi I 123.- duim ot wiiavinger 3w«~ been o* arm Het Rygxlin-hotel, waar H M. de Koningin Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide heenen of beide oogen De bond tot opvolger van den heer rijban, chef der "ntwanentnesafdeeijng van bet secretariaat. Deze benoeming, die nog door den Raad bekrachtigd moet worden wordt te Genève als een Fransehe overwinning beschouwd aangerien de Fnveischen een anderen can- didaat den Engelschman Watson hadden voorgedragen. De toestand van Baron van Voorst tol Voorst Is langzaam vooruitgaande. Boerderij te Ueslwuud verbrand Tengevolge van het onweer brandde de boerdery van mej. de Wed. C. de Boer te Westwoud. Donderdag in den namiddag tut den grond af. De boerdery werd bewoond door haar zoon. Van den inboedel kon, naar wy vernemen iets in veiligheid gebracht wor den. De brandspuit was spoedig op-cje plaats des onheils aanwezig Met alle kracht werd de strijd tegen de vuurzee aangegaan, vooral om de omliggende perceelen in de druk be bouwde Kerkebuurt te behouden. Aan bet krachtdadig optreden en onvei moeid werken van het corps brandweermannen is het te danken dat de omliggende gebouwen ge spaard bleven. Het pas vorig jaar rieuw gebouwde, direct daaraan grenzende rente- nlershuis van mej de Wed. C. de Boer, be leefde critieke oogenblikken. Het hulswar venekerrf b' I de My„de Nederlanden", de inboedel enz. by Avis te Bemungbroek. J. V„ die op de kermis te Kelvareribeek stond te kyken naar het slaan op het hoofd van Jut kreeg een wegsprtngend yzerschil- vertje in het oog. Hy moest zich onder geneesk-indige behandeling steEen «m aal vermoedelitk het oog moeten missen. bil verlies van 'n aderen vinger Internationale A beidsconferentie In de commissie voor den arbeidstyd in de steenkolenmijnen der Intel nationale Arbeids- conferentie had gisteren een uitvoerig debat plaats over de wenschelykheid en de mogeiyk- held van een internationale regeling van den arbeidstyd in de steenkolenmijnen. De Engelsche werkgever Lee zette uiteen, dat de concurrentiemogelijkheid der Britsche steenkolenmynen ongetwijfeld nog meer zou verminderen, wanneer tot verkorting van den arbeidstyd zou worden besloten, hetgeen zou neerkomen op verhooging van de productie kosten met 2 13 shilling per ton. Aan de hand van tal van gegevens toonde de heer Lee aan, dat inplaats van de crisis te verminde ren. de malaise zou toenemen, met als gevolg meer werkloosheid en ten slotte lager loonen. Cook, de Engelsche mynwerkersgedele- geerde, hield eenSiede, waarin hy den werk gevers een reeks van verwijten naar het hoofd slingerde. Hij Het duidelijk uitkomen, dat de mijnwerkers in Engeland voor een nieuwe sta king niet zullen terugdeinzen, wanneer de werkgevers hun afwijzende houding niet ver anderen Hy verklaarde, dat de arbeiders een oplossing van de steenkoolcrisis slechts moge- lyk achten, wanneer de arbeidsvoorwaarden internationaal worden geregeld. Als eersten stap op dezen weg elschen de arbeiders inter nationale regeling van den arbeidstyd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te ongeveer middernacht lag de kapitale dubbele plaats aan den grond. Het onweder woedde nog voort tot half 12. waarna het langzamerhand afnam, al bleven nog lang bliksemstralen en steeds verderaf klinkende donderslagen herinneren aan het doorge stane noodweer. Dood gebleven Tijdens het onweer gisteravond zaten ten huize van den heer D. Desker te De Elft op Wielingen vyf personen aan tafel, toen de bliksem Insloeg De vrouw des huizes bleek, waarschynlijk door den bliksem getroffen, na de consternatie te zyn gedood. Tydens het hevlje onweer gisteravond werd de boerdery van den heer Van Mos- tert door den bliksem getroffen. Huis en in boedel verbrandden geheel, benevens eenig pluimvee. De schade wordt door verzekering gedekt. ADVERTENTIEFRUSs Va» regel» IJ»; elke regel meer M*. RECLAME per regel 6.75 vowr de eerst* pagina; voer de ovt.lgc pagina 93* RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" btf vooruitbetaling per plaatsing 9.60 per advërtenue van 5 regel»; ieder» regel meer 0.12 Het onweer van gisteravond heeft in Hol lands Noorderkwartier verschillende onge lukken veroorzaakt. - Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Sluis betreffende het tijdstip van inzending der Memorie van Antwoord in zake de wetsontwerpen nopens de nacht, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat een spoedige totstandkoming van een .goede Pachtwet" over de vraag, wat deze moet inhouden, kunnen de meeningen uiteenioopen onder alle omstandigheden is gewenscht De omstandigheden, waarin thans de landbouw verkeert, maken de af- «foening van de aanhangige wetsontwerpen niet uroenter. Intussche zal de Memorie van Antwoord, naar de Regeering ver trouwt binnen bekwamen tijd-kunnen ver schijnen. De koninklijke familie zal. alvorens aan staanden Maandag naar het buitenland te vertrekken, dien dag het noenmaal bil de koningin-moeder ten paleize te Soestdijk ge bruiken. Vandaar vertrekken koningin en prinses naar Rotterdam voor de inscheping naar Bergen in Noorwegen. De sneltrein van 1 u. 2 uit Leeuwarden, welke 2 u. 7 te Meppel moet aankomen, was om kwart voor drie nog niet aangekomen. Oorzaak is. dat de spoorbrug te Grauw door de groote zonnehitte dermate was uitgezet, dat ze moeilijk weer tusschen dc brugge- hoofden is te krygen Er is een motorwagen naar Grauw gezonden jm de passagiers at te halen. Het by Panewjeeh liggende stadje Rosalimo staat sinds hedenmorgen in vlammen. Om twaalf uur hedenmiddag waren reeds 30 woonhuizen met de daarbij beboerende stal len en schuren platgebrand. De bewonen verlaten hals over kop de be dreigde woningen. g aantal pannen de hooge aan den bliksemafleider Bij den gisteravond te New York gehowden wedstrijd om het wereldkampioenschap zwaar gewicht boksen werd de Amerikaan Jack Sharkey gediskwalificeerd en de Dnit- scher Max Schmeling overwinnaar. Naar uit Veckerhagen fWeseri gemeld wordt, heeft daar gisterenavond een ernstig De veroordeelde Inzake den doodslag aan Bezuidenhout te s-Gravennage heeft cas satie aangeteekend tegen het arrest tan net Hkkgsche Gerechtshof, waarbij hij wegens O'Wdslag op mevrouw Odem, en poging tot op haar huishoudster is veroor- -f De Konttigin-Moeder te Boekarest Koningin-Moeder Maria is te Boekarest aangekomen Alle leden van de Kon. fomi- lie waren aan het station, ook honing Carol, die aan zijn vreugde over het weerzien van zyn moeder op hartelijke wijze uiting gaf. Generaal Presan niet geslaagd Generaal Presan, die door den koning met de vorming van een kabinet was belast, heeft deze opdracht in handen van den koning te ruggegeven. Prinses Helena Koningin van Wn-mcnir Koning Carol heeft een besluit uitgevaar digd, waardoor Prinses Helena, zyn cchtge- noote, van wie hy gescheiden was cn moe der van zyn zoon Michaëi. den titel krijgt van Koningin van Roemenië. Voor de regeling van de opheffing der echtscheiding zal nu ook wel spoedig een op lossing gevonden worden en men verwacht een spoedige verzoening tusschen Prtnww Helena en Koning Carol. secretaris-generaal van den Volken heeft den Griek Arhines benoemd Ingediend is een suppletoire Onderwtjsbe- grooting ten bedrage van ruim 5 milHoen gulden. Het Bataviasch Nieuwsblad verneemt utt het Tjeribönsche, dat op de suikeronderne ming .Bindang Laoet” belangryke rietbran den zyn voorgekomen, die naar alle waar- schynlykheld zyn aangestoken. De eerste tmand was in een tuin, waarbij ruim 1 bouw riet verloren ging, terwijl de tweede later uitbrak in een anderen tnm Daarby vielen 38 bouw aan de vlammen tere prooi. Te Heemskerk Gisteravond ongeveer 10 uur is ten huize van den heer C. Jongejan, aan den Molen weg tijdens een zeer hevig onweer de blik sem ingeslagen. Hy vernielde een groot deel van het dak en rukte een gedeelte van da vorst uit haar verband, terwyi later in het bovengedeelte verdere sporen van vernieling aangetroffen werden. De lichtinstallatie in het huis werd gestoord. De top van een op het erf staanden kas- AHe sbonne op dit blad zijp ingevolge de verzekeringsvoorwaarden t^en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Tijdens het hevig onweer van gisteravond is de bliksem Ingeslagen in het woonhuis van den heer W. Vreenegoor aan den Groeneweg te Wijk aan Duin. De bliksem veroorzaakte geen brand, doch richtte eenlge materieele schade aan. ongelukken door een hevig oi p^ard ging niet een wolkbreukachtigen regenval. De goten waren reeds spoedig niet meer in staat, al het water te verzwelgen, zoadat vooral het laagst gelegen gedeelte van Parijs van het water te lyden had. Ver- -cheidene straten kwamen blank te staan en kelders en benedenverdiepingen liepen onder. De bliksem sloeg in één der kerken, doch een begin van brand kon spoedig worden gebluscht. Ook uit de provincie wordt noodweer ge meld. Op het traject ParysVerneuil moest het spoorwegverkeer worden stopgezet, aangezien één der tunnels onder water stond. In de nabUheid van Annecy werden 2 bruggen door het water weggeslagen. Eenige straatwegen staan eveneens onder water. Ook te Reims heeft het noodweer groote 'schade aangericht. De bliksem sloeg op ver scheidene plaatsen in en veroorzaakte meer dere malen brand Te Froyer werd een landarbeider voor de oogen van zyn kinderen door den bliksem getroffen en gedood. Gisteravond Werd de Eransche door een hevig onweer geteisterd, dat ge paard ging met een Gisteravond ontlastte zich boven Hollands Noorderkwartier een onweersbui, die onge veer 5 uur aanhield. De buien kwamen uit het Zuidwesten en Noordoosten Eenige geweldige hagel- en re genbuien gingen hiermee jepaard. Te Tult- jenhorn woec’de een geweldige- dooÉ inslaan van den bliksem Daar werd de ge- heele behuizing annex café van den heer Sneekes in de asch gelegd. Te Zuid-Scharwonde werd een schoorsteen van de jvoning, bewoond door Van Berger, weggeslagen Te Oudkarspel werd een koe in de wel doodgeslagen. De Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw heeft verklaard, een spoedig tot standkomen van een goede Pachtwet gewenseht te achten. De toestand van den te Oorssel verpleegd wordenden lultenant-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer is. naar van de zyde der familie wordt gemeld, langzaam vooruitgaand. Het wordt echter op het oogenblik minder ge wenscht geacht, dat de patiënt bezoek ont vangt. ,De Nederlandsche federatft van Veree- nigingen van bedryfspluimveehouders had een verzoek ingediend om adhaesie aan haar adres aan den Minister, waarbU opge- komen wordt tegen de zeer sterke verhoo ging der invoerrechten van vyf op dtrtig Mark [>er 100 K.G. eieren, welke Dultsch- land zich voorstek 18 Dec. a.s. van kracht te doen worden. Deze adhaesie wordt zon der eenige restrictie verleend, maar zeer sterk werd betwyfeld. of een dergeiyk adres eenig effect zou sorteeren. De heer Groeneveld vroeg, of voor Ne derland de tyd niet gekomen is nu krachtige protesten niet blijken te helpen ook zynerzyds over te gaan tot het heffen van invoerrechten. De heer Van Hasselt wees er op, dat drie Jaren geleden de baksteenfabrikanten een krachtige actie gevoerd hebben tegen dc Duitsche vêrhooglng van Invoerrechten op hun product; alle vertoogen in Den Haag hadden geen enkel resultaat. Toen hebben de baksteenfabrikanten zich direct tot Ber lijn gewend met de mededeeling, dat als de regeering haar standpunt hand- zy hunnerzijds over zouden gaan een volledig boycot van alle Duitsche artikelen. Toen de Duitsche regeering zag. dat deze bedreiging inderdaad ten uitvoer werd gelegd en doorgevoerd, haalde zy bak- zriL Dat lykt spr. de eenige weg om Inzake invoerrechten eenig resultaat te bereiken. De heer Groeneveld bepleitte dan een ge meenschappelijke actie, niet alleen tegen de v*rhooging der invoerrechten, maar ook tegen de z.g. uitVoerpremies. Deze moeten leiden tot een volkomen ontwrichting der verhoudingen, als men ziet tot welke hoogte deze al gestegen zyn. In Nederland is de kostprijs van 100 K.G. aardappelmeel IC. Dultschland geeft op iedere 100 K.G., die uitgevoerd wordt uit zijn land, een premie rem 730. De voorzitter, de heer J. Warner, zelde toe, contact te zullen zoeken met andere Kamers van Koophandel, om te onderzoe ken, op welke wyze een actie te voeren zou rijn. Er is hoop op een andere opvatting in Dultschland. waar de industrieele groepen steeds sterker front maken tegen de zuiver agrarische politiek der Regeering.” HEDEN: IJS COUPE AFRICA Hoogste Lacoruna. Laagste Liga. Verwachting: pvakke wind, meest uit Noordelyke richtingen, gedeeltelyk bewolkt. Het is te hopen, dat de voorzitter van deze Kamer van Koophandel succes heeft met zijn streven naar contact, en dat er werkelijk daden gesteld zullen kunnen worden. Vit de mededeelingen van den heet V«n Hasselt blijkt wel, dat er met Nederlandsche daden in Dultschland* wel wat te bereiken valt. Waarom moeten wij weerloos blijven en ten onder gaan? Brand te ’t Zand Donderdag woedde ook boven 't Zand en .omgeving een onweder, zoo zwaar en lang durig, als sedert menschengeheugenis daar niet is geschied. Begonnen te ruim half 7. waren na ongeveer een uur donder en blik sem niet meer van de lucht. Te 9 uur kwam een verpoozlng, na een buitengewoon hevigen stroomenden regen. doch al zeer spoedig ving het lichten en donderen weer aan, en nam toe met ongekende kracht. Nadat van de boerderij van den heer C. de Wit aan de Kolksluls. een van het dak waren geslagen, schoorsteen van de Zoet f abriek Reinsmerweg, alsmede de van de R.K. kerk ge aakt waren, sloeg de bliksem in de dubbele boerenplaats van den heer G. Marees. bewoond door den eigenaar, alsmede door den heer D. Marees en gezin, aan den Belkmerweg In minder dan tyd stond het gansche huis in vuur en vlam. Te Wierjngen een vrouw van schrik gestorven e> 5 uur In een weiland onder de gemeente Oudorp is tydens het onWver van gisteravond een koe van de gebroeders Buren door den blik sem getroffen en gedood. Onder de. gemeente Schagen werd in het land van den heer J de Vries eveneens een koe door den bliksem gedood. Een begin van brand werd door den bliksem veroorzaakt in het huis van der heer Bierman. Groote Wal te Schagen. Men kon het vuur zelf spoedig blusschen. Voorts werd het dak van de Ned. Herv. kerk te Schagen door den bliksem geraakt en beschadigd. De chauffeur gedood Vannacht is naby het viaduct aan den Apeldoornscheweg en Cattepoelscheweg te Arnhem een luxe auto, waarin 2 dames en 2 heeren zaten.Lvan een ongeveer 24 M. hoo ge steile helling naar beneden gestort, waar schijnlijk door bet te kort nemen van de bocht. Eén der heeren, die achter in den wagen zat, wist het eerst uit den wagen te komen en hoewel hy aan het hoofd was ge wond. kon hy nog de politie van den post aan de Graaf Lodewykstraat waarschuwen. Spoedig was geneeskundige :iulp ter plaatse. De gewonden werden naar het Ziekenhuis vervoerd, en hier bleek de autobestuur der. zekere heer Breijlnk. te zyn overleden, ten gevolge van een schedelbreuk. Eén der dames had belde onderbeenen gebroken en een lichte hoofdwonde beko men. De andere dame kreeg een schudding en een groote wende aan het lin kerbeen. Van den gewonden heer was het rechter oor afgescheurd. Verder had hy een buil op het hoofd, terwijl een paar ribben gekneusd waren. De politie stelt een onderzoek in. Terwijl de Nederlandsche regeering volhardt in haar vrijhandelspolitiek wat In nohnale omstandigheden heel juist zou zijn dreigen verschillende Nederlandsche bedrijven doordat vele omstandigheden niet normaal zijn ten gronde te gaan. Aan hét princiep dreigt leven opgeofferd te worden. De land- en tuinbouw het is reeds uitentreure betoogd maakt ten on zent een welhaast noodlottige crisis door. Voor een zéér Dultschland niet alleen met krachtsinspanning zélf tuinbouwpro ducten ter voorziening In eigen behoef te is gaan voortbrengen, doch boven dien den import uit ons land ten sterk- belemmert en bovendien nog pre mies stelt op den uitvoer. De Duitsche productenkunnen met de Nederlandsche niet concurreeren doch, wat nood? Als er een tentoonstelling* van Duit sche tuinbouwproducten gehouden wordt, dan houdt men zooals on langs op een door de Duitsche Tuin bouw gehouden Persconferentie ge schied is den belangstellenden toe schouwer Hollandsche tomaten voor als waren die in Dultschland gekweekt! De Duitsche tuinbouw schrikt er niet voor terug, zich van Nederlandsche producten te bedienen, om propaganda te maken voor Duitsche waar! Zóó ver is het al gekomen. En de Nederlandsche regeering ziet lijdelijk toe. En de Nederlandsche spoorwegen weigeren, den Nederlandschen tuinbouw in zijn doodelljke crisis met goedkco- pere vervoertarieven tegemoet te komen. Moeten wij daarin maar berusten? Moeten wij, ondanks de ons vermoor dende protectie In het buitenland, maar blijven zweren bij het vrijhandelssys- teem uit vrees, dat het buitenland ons nog méér de dampen aAn zal doen? Moeten wjj uit vreesniets doen en ons kalmpjes laten afmaken in mer- cxntielen zin? - Dezer dagen is er In de Kamer van Kóóphandel voor Noordelijk Overljse! over dit onderwerp een interessant de bat gevoerd. Wij ontleenen aan het verslag:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11